גרנד פרי באקו: גלפנד וקרואנה זוכים

גלפנד פותח מצויין את סידרת הגרנד פרי החדשה; ולגבי קרואנה אלה כבר לא ממש חדשות מרעישות

החודש התקיימה בבאקו שבאזרבייג'ן תחרות גרנד פרי – הראשונה בסידרה החדשה של 2014-15, השייכת לסבב אליפות העולם האמור להוביל לדו-קרב שיתקיים עוד כשנתיים, בסוף 2016. כמו בסידרה הקודמת, שני הראשונים בסיכום הנקודות הכולל יעפילו לתחרות המועמדים הבאה (האמורה להתקיים בתחילת 2016). אבל בהשוואה לסידרה הקודמת, הסידרה הנוכחית מתקיימת במתכונת מצומצמת ומקוצרת – ארבעה טורנירים (במקום שישה) ושישה עשר (במקום שמונה עשר) משתתפים בסך הכל, כאשר כל אחד מהמשתתפים משחק בשלושה טורנירים (במקום ארבעה), וכל התוצאות בטורנירים הללו נחשבות (במקום השלוש הטובות מתוך הארבע – כך שהפעם השחקנים אינם יכולים להרשות לעצמם טורניר אחד גרוע). בכל טורניר משתתפים שנים עשר שחקנים.

שישה עשר המשתתפים בסידרה כוללים שמונה שהעפילו על פי מד כושר (ממוצע שנתי בין מאי 2013 לאפריל 2014) – קרואנה, גרישצ'וק, נקמורה, קריאקין, דומינגז, ממדיארוב, גלפנד וסבידלר; שלושה שהעפילו בזכות הגעתם לחצי גמר גביע העולם האחרון – אנדרייקין, ושייה לגרב ותומשבסקי (הרביעי, קרמניק, הוזמן אך בחר לא להשתתף); אחד שנבחר כוויילד קארד על-ידי נשיא פיד"ה – גירי; וארבעה שחקנים "מקומיים" שנבחרו על-ידי ארבע הערים המארחות את הטורנירים – רג'בוב (באקו), קסימדז'נוב (טשקנט), ג'ובאבה (טביליסי – שהחליפה, למרבה ההקלה, את טהרן) ויקובנקו (חנטי מנסיסק). בולטים בהעדרם – ארוניאן, טופלוב וקרמניק שהוזמנו אך בחרו לא להשתתף (כך גם קרלסן ואנאנד, אבל שני אלה בוודאות אינם זקוקים לסידרה כדי להשתתף בתחרות המועמדים הבאה – אחד מהם יהיה אלוף עולם, והשני יעפיל לתחרות זו באופן אוטומטי כמפסיד בדו-קרב).

**********

כמו בטורניר שפתח את הסידרה הקודמת, גם הפעם גלפנד החל את הסידרה עם זכייה משותפת. הכושר הטוב בו היה בלט כבר בסיבוב הראשון, בו מחץ את אנדרייקין ב-23 מסעים: 

אנדרייקין הוא שחקן שמעמדו בצמרת הגבוהה עדיין אינו יציב – בשנה שעברה הרשים כאשר הצליח להעפיל לגמר גביע העולם מול קרמניק (מה שהקנה לו זכות להשתתף בתחרות המועמדים האחרונה וגם בסידרת הגרנד פרי הנוכחית, כאמור), אבל הוא עשה זאת בעיקר בזכות הצטיינות בשוברי שוויון של משחקים מהירים. לעומת זאת, לא הרשים עד כה באמת בטורניר-על קלאסי, ומד הכושר שלו נותר באיזור ה-2700 הנמוך. מקובל לחשוב שאחת החולשות של אנדרייקין היא רמה נמוכה יחסית של הכנה תיאורטית, והמשחק הנוכחי עם גלפנד בהחלט לא תרם להפגת הרושם הזה.

המשחק התנהל בהגנה ההודית של המלכה, בהסתעפות בה הלבן מקריב רגלי בשלב מוקדם (על-ידי 6.ד5) כדי להשיג יוזמה. לאחר 6…ה:ד5 מצד השחור:

bview8

היה מקובל במשך זמן רב להמשיך 7.פ-ח4, אלא שהנסיון הראה שעם משחק מדוייק לשחור אין בעיות מיוחדות – גלפנד עצמו ניסה פעם את המסע הזה בלבן נגד גשימוב, בוייק אן זה 2012, ולא השיג שום דבר ממשי. אלא שבזמן האחרון הסתבר כי המסע (הברור מאליו, לכאורה) 7.ג:ד5! מציב בעיות רבות יותר בפני השחור. הסיבה העיקרית לכך היא שלאחר 7…ר:ד5 8.פ-ג3 (פיתוח הפרש תוך רווח זמן, בשל האיום על הרץ השחור) 8…ר-ג6 הלבן יכול להקריב רגלי שני על-ידי 9.ה4!. לכידת הרגלי הזה מסוכנת מאוד עבור השחור: 9…פ:ה4 (9…ר:ה4 10.פ:ה4 פ:ה4 11.מה-ד5 מפסיד כלי) 10.פ:ה4 ר:ה4 11.מה-ה2 מה-ה7 (כדי להגן על הרץ ב-ה4 ולשבור את הריתוק לאורך הטור ה' – אבל המסע הזה חוסם את הרץ השני, על ו8) 12. 0-0 פ-ג6 13.ר-ו4 וללבן יוזמה חזקה מאוד, בעוד שלשחור קשה להשלים בצורה טובה את פיתוח הכלים שלו.

ניתן לראות במשחק ששוחק בסוף השנה שעברה דוגמה לאופן בו השחור יכול להתמוטט במקרה כזה – אם כי בהחלט ניתן למצוא שיפורים עבורו ביחס לאותו משחק. מכל מקום, אין ספק שגלפנד היה מוכן היטב לאפשרות הזו, בעוד שאנדרייקין כנראה הופתע מהמסע 7.ג:ד5 (הוא השקיע כשעה שלמה של חשיבה במסעים 10-7), ולא רצה להיכנס להסתעפות חריפה כל כך. לכן שיחק 9…ד6 – מסע המונע קידום מיידי של הרגלי הלבן ל-ה5, אבל שבעקבותיו השחור נקלע לעמדה פאסיבית מאוד (בין השאר כיוון שאינו יכול לפתח את הרץ כהה הערוגות שלו לעמדה אקטיבית על ז7, דבר שיחליש יותר מדי את הרגלי על ד6).

שני מסעים מאוחר יותר, בתגובה ל-11.פ-ח4 של גלפנד, אנדרייקין שיחק 11…ז6? – מסע המהווה חידוש ביחס למשחקים קודמים בהסתעפות הזו, ומטרתו למנוע מהפרש הלבן לתפוש משלט חזק בערוגה ו5. אלא שמסע זה מחליש כנראה יותר מדי את הערוגות הכהות ליד המלך השחור – הוא מאפשר ללבן את המסע 12.ר-ח6 המונע הצרחה, וכדי להיפטר מהרץ הטורדני הזה השחור נאלץ להחליף אותו ברץ שלו.

בשלב זה המחשב כבר מראה יתרון הקרוב למכריע עבור הלבן, כיוון שלשחור קשה מאוד להתגונן מול היוזמה שלו באגף המלך. גלפנד ניהל את ההתקפה באופן יעיל מאוד, כשהוא מציב את המלכה, הצריח, והפרש הנותר שלו בעמדות חזקות ומקדם את הרגלים ה' ו-ו', בעוד שאנדרייקין מצידו לא הצליח למצוא מבנה הגנתי טוב (באופן ספציפי, המסע 16…מה-ג8 לא היה יעיל במיוחד).

אחרי 19.ו5 ללבן כבר ניצחון כפוי – האיום של קידום הרגלי ל-ו6 עם התקפת מט הוא קטלני, ולא ניתן למנוע זאת על-ידי 19…ו6 בשל 20.ו:ז6 ח:ז6 21.פ:ז6! והשחור אינו יכול להכות בחזרה את הפרש על ז6 כי יפסיד את המלכה למזלג פרש תוך התראת שח (דוגמה לכך שהמלכה השחורה אינה עומדת טוב על ג8). המשחק נמשך איפוא 19…מה-ד8 20.ו6+ פ:ו6:

bview9

וכאן אנדרייקין קיווה מן הסתם שגלפנד פשוט יכה את הכלי על ו6, ואז השחור יכול עדיין להמשיך ולהאבק עם שלושה רגלים תמורת הכלי, כפי שממחישות ההסתעפויות בלוח החי. אבל גלפנד מצא את הדרך הטקטית האלגנטית לניצחון מיידי עם 21.פ-ו5+! מ-ח8 (או 21…ז:ו5 22.מה-ז5+ מ-ח8 פ:ו6 והשחור יצטרך להקריב את המלכה כדי למנוע מט מהיר) 22.מה-ח6 (מאיים מט על ז7) 22…צ-ז8 (או 22…פ-ח5 23.פ-ו6!! וכל לכידה של הפרש מובילה למט אחר) 23.פ:ו6 ואנדרייקין נכנע, כיוון שאחרי 23…מה:ו6 (אחרת הלבן פשוט נותן מט על ח7) 24.פ-ד6 איומי הלבן קטלניים – המלכה השחורה נתונה תחת התקפה, ונסיגה שלה תוביל לשח פרש על ו7.

בסיבוב השני גלפנד שיחק בשחור נגד קרואנה (שניצח גם הוא בסיבוב הראשון), מפגש שהיה צפוי להיות קשה במיוחד – לאור הכושר הפנטסטי שמפגין קרואנה בזמן האחרון ושהוביל אותו להתקרב לסגירת פער מד-הכושר מקרלסן, וגם לאור העובדה שקרואנה נוטה באופן כללי להיות יריב קשה עבור גלפנד. (המאזן ביניהם לפני המשחק היה 5-2 לטובת קרואנה במשחקים מכריעים ו-6 תיקו, ויש לזכור כי אחד משני הנצחונות של גלפנד הושג כאשר קרואנה היה בן 18 וחלש באופן משמעותי מאשר כיום.)

המשחק התנהל בהסתעפות חריפה של נוסח ניידורף בסיציליאנית, כאשר עד למסע ה-12 השניים חוזרים על משחק שלהם מתחילת השנה, בוייק אן זה, בו ניצח קרואנה. קרואנה היה הראשון לסטות, ובמסע ה-18 גלפנד ניסה הקרבת טיב עמדתית מעניינת (18…צ:ה3!?) שהובילה למשחק סבוך מאוד. עד שלב מסויים נראה היה שגלפנד מנווט היטב בסיבוכים, אבל טעות טקטית שלו במסע ה-32 (32…צ-ה8? במקום …ר-ה5! עם יתרון) היתה יכולה להוביל להפסד כפוי – אלא שקרואנה טעה גם הוא בתורו (עם 33.ח4? במקום מ-ח1!) ואיפשר לגלפנד לכפות תיקו בשח ניצחי.

באופן כללי, ניתן לציין שגלפנד שיחק את ההגנה הסיציליאנית ארבע פעמים בטורניר (מתוך חמשת משחקיו בשחור), בכל פעם שפתחו מולו 1.ה4, וסיים איתה בתיקו בכל ארבע פעמים – כאשר בכל שלושת משחקיו הנותרים (נגד דומינגז, קריאקין וסבידלר) השיג שוויון נוח כמעט ללא בעיות.

בסיבוב השלישי, נגד גרישצ'וק, גלפנד השיג את הניצחון השני שלו:

גם המשחק הזה התנהל בהודית של המלכה (אם כי בהסתעפות אחרת שלה). גלפנד השיג יתרון עמדתי, כשהפריצה במרכז במסעו ה-17 מובילה לשליטה בטור הפתוח ה' ולחץ מתמשך על הרגלים השחורים. גרישצ'וק החליט לוותר על רגלי כדי לפשט את העמדה לסיום צריחים שהאמין כי יוכל להגן עליו, ולאחר מסעו ה-33 של הלבן התקבלה העמדה הבאה:

bview10

 

 

המצב באגף המלך סימטרי לחלוטין משני הצדדים; ללבן רגלי חופשי עודף בטור ג', אבל לשחור צריח אקטיבי שיכול להתייצב מאחורי הרגלי הזה. בעמדות מסוג כזה לא מספיק, ככלל, פשוט לקדם את הרגלי החופשי, כיוון שהשחור מסוגל לבלום אותו. גלפנד בחר באסטרטגיה מתוחכמת יותר, שמטרתה היתה לגרום לשחור להחליש את אגף המלך שלו ובכך להפוך את עמדתו לפגיעה יותר. הוא קידם את המלך ל-ו4, ואז הביא במסעים 42-41 את הצריח ל-ה3, כדי לתמוך ברגלי אגף המלך שלו ולאיים בקידום המלך ל-ז5, עם חדירה מכרעת לעמדת השחור. הדבר אילץ את גרישצ'וק למנוע זאת עם 42…ו6 וכך להחליש את אגף המלך שלו, ובעקבות זאת גלפנד הכין במסעיו הבאים את הפריצה ו5, כדי לנצל את החולשה שנוצרה. רגע קריטי הגיע לאחר 48.צ-ו3:

bview11

כנראה שגרישצ'וק היה צריך לשחק כאן 48…ו5 כדי למנוע מהלבן לבצע את אותו מסע, למרות שגם לכך יש חסרונות (החלשת הרגלי על ז6 והערוגה ה5, שהמלך הלבן יוכל אולי לחדור דרכה בעתיד). במקום זאת המשיך 48…צ-ד1+, ולאחר 49.מ-ג3 המסע 49…ו5 כבר אינו יעיל, כי הלבן יוכל לכפות חילוף צריחים ומעבר לסיום רגלים זכוי באופן אלמנטרי עם 50.צ-ד3+. גם המשך התראות השח עם 49…צ-ג1+ לא היה עוזר, בגלל 50.מ-ב4 צ-ב1+ 51.צ-ב3 והמלך הלבן, שחדר לאגף המלכה ומוגן מפני התראות השח, יוכל להמשיך להתקדם ל-ב5 ולתמוך בקידום הרגלי ג'.

גרישצ'וק שיחק איפוא 49…צ-ב1 כדי למנוע חדירה כזו של המלך הלבן לאגף המלכה שלו; אבל כעת גלפנד היה יכול סוף סוף לשחק 50.ו5! כדי לנצל את החלשת מבנה הרגלים השחורים באגף המלך. הדבר הוביל לחילופי רגלים – גלפנד זכה ברגלי השחור על ח5, בעוד שגרישצ'וק זכה ברגלי הלבן על ז3. אבל למרות שהמאזן החומרי כשלעצמו נותר על כנו, חילופים אלה פעלו לטובת הלבן, כיוון שכעת יצר לעצמו שני רגלים חופשיים (על הטורים ג' ו-ח'), דבר שהקשה על הגנת השחור (אם כי, מצד שני, השחור קיבל רגלי חופשי משלו – על הטור ו' – שיצר עבורו אפשרויות חדשות של משחק נגדי).

בשלב זה שני השחקנים נקלעו כבר לדוחק זמן (בתחרות זו השחקנים התחילו לקבל תוספות זמן על כל מסע רק החל מהמסע ה-61, לאחר שתי ביקורות הזמן במסעים 40 ו-60), והעמדה היתה מורכבת מכדי שיוכלו לנווט בה באופן מדויק בהתחשב במצב השעון שלהם. גרישצ'וק היה כנראה יכול עוד להחזיק מעמד אם היה משחק 55…ו4! במקום 55…צ-ז7? (כפי שממחישה ההסתעפות בלוח החי), וגלפנד מצידו קילקל שני מסעים מאוחר יותר את העמדה הזכויה שקיבל:

bview12

כאן, הלבן יכול לזכות באמצעות שימוש משולב בשני הרגלים החופשיים שלו: 57.ג5! ו4 58.ג6 ו3 59.ח7!; הנקודה היא שהלבן יכול להרשות לשחור להכתיר את הרגלי ו' עם 59…ו2 60.צ-ה8+! מ-ד5/ו5 61.ח8=מה ו1=מה, כיוון שכעת הוא מספיק להנחית מט בכמה מסעים בעקבות 62.מה-ה5+ מבלי שהשחור יקבל הזדמנות להזיז את המלכה החדשה שלו.

במקום זאת, גלפנד שיחק 57.צ-ה8+? כדי להחזיר את הצריח הלבן ל-ה1 ולהתגונן מפני קידום הרגלי ו' השחור, וכך איבד את הרגלי ח' ואת העמדה הזכויה שבנה במאמצים כה רבים. בעמדה הסופית, השחור – לאחר לכידת הרגלי ח' הלבן – יכול להקריב את הצריח שלו תמורת הרגלי ג' ואז לקדם את המלך ולהכריח את הלבן להקריב את הצריח שלו תמורת הרגלי ו'. אלא שלמזלו של גלפנד, גרישצ'וק הפסיד בזמן בדיוק לפני שהספיק לבצע את מסעו ה-60 – כלומר, לפני שהספיק ללחוץ על השעון (אפשר לראות את השידור הישיר של הסיום הדרמטי הזה כאן, בערך החל מ-5:57:00; לגלפנד עצמו נותרו רק שניות ספורות על השעון כשביצע את מסעו ה-60).

מעניין שלמרות שגרישצ'וק (כמו איבנצ'וק) ידוע כמי שסובל באופן כרוני מדוחק זמן, זו הפעם הראשונה בכל הקריירה שלו בה ממש הפסיד משחק קלאסי באופן כזה (בניגוד לאיבנצ'וק, גרישצ'וק בדרך כלל מתפקד מצויין במצבים כאלה).

את חמשת משחקיו הבאים גלפנד סיים בתיקו, כשהוא שומר על ההובלה לצד קרואנה (האיטלקי חלף על פניו בסיבוב השישי, אבל בסיבוב השביעי הפסיד ואיפשר לגלפנד להדביק אותו). ואז, בסיבוב התשיעי, הפסיד לממדיארוב במשחק החלש היחידי שלו בטורניר. זה גם היה המשחק היחיד שלו בשחור בו פתחו נגדו ב-1.ד4, וגלפנד ניסה מבנה של הגנת בנוני מסוג שאינו מרבה לשחק (אם כי השתמש בו לאחרונה בדו-קרב עם סבידלר בירושלים). ממדיארוב השיג יתרון עמדתי ברור והמשיך להגביר באופן יעיל מאוד את הלחץ, תוך שהוא משיג גם יתרון גדול על השעון, עד שבנקודה מסויימת גלפנד ניסה באופן נואש להשתחרר וביצע טעות טקטית (26…ח6?) שהובילה באופן מיידי לקריסת העמדה שלו.

מכיוון שגם קרואנה הפסיד באותו סיבוב, הטבלה הפכה לצפופה ביותר: לא פחות משישה – כלומר מחצית(!) מהשחקנים – נכנסו לסיבוב העשירי והלפני אחרון כשהם מובילים במשותף עם 5 נקודות (כלומר, מאזן של 1+) בסך הכל. אבל בסיבוב העשירי גלפנד וקרואנה הפגינו שוב רמה גבוהה יותר מהשאר והצליחו לנצח ולהחזיר לעצמם את ההובלה המשותפת. גלפנד, אחרי שהפסיד לשחקן אזרי אחד, ניצח את השחקן האזרי השני בתחרות, רג'בוב, במשחק קצר יחסית:

המשחק התנהל בהסתעפות סולידית לכאורה של הפתיחה הקטלונית, ששימשה כבר את רג'בוב בהצלחה בדו-קרב המועמדים שלו נגד קרמניק בקאזאן 2011. אלא שרג'בוב סטה מאותו משחק (או שפשוט התבלבל) עם 14…מה-ד6 במקום …ר-ד6, ובעקבות סידרת מסעים מדוייקים של גלפנד עמדתו הידרדרה במהירות מפתיעה. אפשר לראות ניתוח של גלפנד עצמו למה שקרה באותו שלב של המשחק במסיבת העיתונאים (בערך החל מ-1:08:30).

באופן כללי, ניתן לומר שהופעתו של גלפנד בלבן במהלך הטורניר היתה מרשימה מאוד – הוא זכה בשלושה משחקים, כאמור (כשבכולם העמדות הזכויות אליהן הגיע נובעות מיתרון שהשיג בפתיחה), ובעוד שני משחקים (נגד קסימדז'נוב ונקמורה) השיג יתרון ברור, שלא הצליח בסופו של דבר לממש; רק במשחק אחד (נגד תומשבסקי) לא השיג שום דבר ממשי בפתיחה והסתפק בתיקו מהיר למדי.

בסיבוב האחרון הסתיימו כל משחקי הצמרת בתיקו, כך שגלפנד וקרואנה שמרו על המקום הראשון המשותף שלהם; מבחינת קרואנה אפילו עם קצת מזל, אחרי שניסה לנצח בכוח נגד תומשבסקי, הסתבך קצת ונקלע לעמדה נחותה:

bview13

שבה תומשבסקי (בשחור, כשתורו לשחק) הסכים באופן פחדני – וגם מטופש למדי מבחינה מעשית – לתיקו. תגובתו של נקמורה, שעקב אחרי סיום המשחק ב-ICC, היתה "!?wtf".

**********

הטבלה הסופית נראית איפוא כך (לצד הנקודות ה"רגילות" מופיע גם ניקוד הגרנד פרי שקיבלו השחקנים במסגרת הסידרה השלמה):

2-1.קרואנה, גלפנד – 6.5 נקודות (2+), 155 נקודות גרנד פרי; 7-3.קריאקין, גרישצ'וק, סבידלר, תומשבסקי, נקמורה – 6 (1+), 82 נקודות ג"פ; 8.רג'בוב – 5.5 (50%), 50 נקודות ג"פ; 10-9.ממדיארוב, קסימדז'נוב – 5 (1-), 35 נקודות ג"פ; 11.אנדרייקין – 4.5 (2-), 20 נקודות ג"פ; 12.דומינגז – 3 (5-), 10 נקודות ג"פ.

[מקום ראשון מקבל 170 נקודות ג"פ, שני 140, שלישי 110, רביעי 90, חמישי 80 – וכך 10 נקודות פחות כל מקום למטה, עד ל-10 נקודות בלבד עבור המקום האחרון. אם מספר שחקנים חולקים אותם מקומות, הנקודות של המקומות האלה מתחלקות ביניהם שווה בשווה; לכן גלפנד וקרואנה, לדוגמה, קיבלו עבור הטורניר 170+140/2 = 155 נקודות ג"פ. הפער הדרמטי בינם לבין אלה שסיימו חצי נקודה מתחתיהם הוא בגלל הבונוס היחסי שיש למקומות הראשונים בשילוב עם כך שלא פחות מחמישה שחקנים סיימו עם אותו מספר נקודות במקום שלישי-עד-שביעי משותף, ולכן הניקוד לפי ממוצע של כל אחד מהם שווה בערך למה שהיה מקבל על סיום במקום החמישי לבדו. כל זה ממחיש את גודל ההחמצה של תומשבסקי, שהיה מחליף מקומות עם קרואנה במקרה של ניצחון עליו בסיבוב האחרון.]

לא התמקדתי לאורך מרבית הפוסט בקרואנה, הזוכה השני בטורניר. גם מבחינתו זהו כמובן הישג יפה, אם כי לאור הופעותיו בזמן האחרון כמעט מובן מאליו – ויש לציין שבטורניר הנוכחי לא הפגין דומיננטיות שהיתה קרובה אפילו לזו מגביע סינקפילד. בשלב מסויים – כשנטל את ההובלה בסיבוב השישי, לאחר הניצחון השלישי שלו – היה נראה שהדברים מתפתחים בכיוון דומה, אבל אז הפסיד דווקא לאנדרייקין, ושני סיבובים אחר-כך הגיע הפסד נוסף (לגרישצ'וק), שהמחיש כי גם קרואנה פגיע. מלבד זאת, לאור הישגיו האחרונים, העפלתו של קרואנה לתחרות המועמדים נראית וודאית למדי ממסלול אחר – זה של מד-הכושר – ולכן ייתכן מאוד כי סידרת הגרנד פרי לא תהיה אפילו קריטית עבורו מבחינה זו.

הטורניר השני בסידרה (בטשקנט) מתחיל כבר בעוד ימים ספורים, ב-21 לחודש, כך שעייפות מצטברת של חלק  מהשחקנים עשוייה לשחק בו תפקיד חשוב – ולא פחות משמונה מהמשתתפים בטורניר הנוכחי ישחקו גם בו; הארבעה שלא ישחקו הם גרישצ'וק, דומינגז, סבידלר ותומשבסקי (במקומם יהיו גירי, ושייה לגרב, יקובנקו וג'ובאבה).

לפני שאתם אורזים
במקום בו לא מוותרים (סיכום המשחק סרביה-אלבניה)

119 Comments

D! פה 16 באוקטובר 2014

יופי של סיקור

אפילו להדיוט בינוני כמוני הייתה לו תרומה מעשית. אני מתככון בעיקר לניתוח המשחק הראשון.

שאלה – האם נוח לך יותר לכתוב את המהלכים באותיות עבריות? אני מוצא את זה מסרבל ומסובך כשאני מנסה להתבונן במהלכי המשחקים המצורפים (שם הכל מופיע בלעז)

אייל סגל 16 באוקטובר 2014

תודה. לגבי המהלכים, זה פשוט כי הטקסט השלם הוא בעברית. לכתוב אותם באנגלית גם ייצור אפקט מוזר וגם יגרום לבעיות של כיוון ימין/שמאל.

D! פה 16 באוקטובר 2014

תודה.
אז אצטרך לתרגל :)

shadow 18 באוקטובר 2014

אין אפשרות להציג לוח עם עיברית?
גם אני סובל מאותה בעיה

אייל סגל 16 באוקטובר 2014

אגב, לוח הזמנים של גלפנד בזמן הקרוב נראה ממש בלתי שפוי – יום או יומיים אחרי שיסתיים טורניר הגרנד פרי הבא, הוא עומד לשחק גם בטורניר לזכר פטרוסיאן (שמחליף השנה את זה לזכר טל).

שמוליק 16 באוקטובר 2014

וזה אחרי משהו כמו חצי שנה של חוסר פעילות מוחלט …

גיל 16 באוקטובר 2014

סיקור יפה כרגיל. יכול להיות ששחקנים כמו קרואנה וגם גלפנד לא תמיד מתאמצים עד הסוף כדי לשמור על כוחות לטורניר הבא?

אייל סגל 16 באוקטובר 2014

לא נראה לי שבטורניר הזה – כשהפערים כל-כך קטנים ולכל חצי נקודה יכולה להיות השפעה גדולה על המיקום הסופי והסיכויים בסידרה כולה. אם קרואנה חשב בשלב כלשהו, אחרי הסיבובים הראשונים, שיוכל לשייט לניצחון, אז הסתבר לו די מהר שלא.

Zak 20 באוקטובר 2014

אייל, אתה חושב שבתחרות בטשקנט גלפנד צריך לנסות ולתת 100% מאמץ בכל משחק או לנסות אסטרטגיה אחרת? יכול להיות ששחקנים יהיו מותשים אחרי התחרות בבאקו. אז אולי אסטרטגיה שבאה בחשבון היא לנסות ולהעביר בשלום את הסיבובים הראשונים,(במיוחד אם יש משחקים נגד MVL וגירי שיגיעו רעננים) ולנסות לפרוץ קדימה בסיבובים היותר מאוחרים?

חוצמזה סיקור מצוין כרגיל… טוב לראות את בוריס במיטבו, האופן שבו הוא לוקח יתרון מזערי מהפתיחה והופך אותו להתקפת מחץ או לסיום צריחים דומיננטי הוא פשוט מעורר התפעלות.

אייל סגל 21 באוקטובר 2014

זו בהחלט אסטרטגיה הגיונית, אבל מצד שני – אם, נניח, משיגים יתרון כלשהו באחד המשחקים המוקדמים האלה יש גם סיבה טובה להתאמץ מאוד לממש אותו, כי בתחרות חזקה כזו ממש לא בטוח מתי תצליח עוד פעם להשיג את זה; ולא תמיד יש שליטה גמורה על מה שקורה – אם היריב משיג יתרון אז להעביר בשלום את המשחק גם יכול להיות די קשה… אפשר, אגב, לראות כבר את לוח המשחקים באתר התחרות – לגלפנד יש הפעם שישה שחורים וחמישה לבנים; המשחקים עצמם מתחילים מחר (בעצם כבר היום) ב-12:00 לפי שעון ישראל.

Zak 21 באוקטובר 2014

לוח משחקים קשה לגלפנד, במיוחד ההתחלה בסיבוב הראשון נגד גירי בשחור שהוא לא רק שחקן מצוין בכושר שיא אלא גם היה לו זמן להתכונן לתחרות. בסיבוב השלישי ממדיארוב בשחור אחרי ההפסד בבאקו וגם נגד קרואנה עוד פעם בשחור בסיבוב השביעי. רק החל מהסיבוב השמיני משחקים אולי יותר נוחים נגד יריבים שלאחרונה גלפנד נחל הצלחות נגדם.

גירי פותח פעמיים בלבן, מעניין יהיה לראות אם יצליח לנצל זאת לפתוח פער. בסיבוב הראשון גם קרואנה בלבן נגד MVL עוד משחק מעניין.

שי 16 באוקטובר 2014

מה הסיפור עם השחקנים שוויתרו על ההשתתפות? הם עדיין יוכלו להשתתף בתחרות המועמדים הקרובה?

אייל סגל 16 באוקטובר 2014

כעיקרון אפשר להעפיל לתחרות המועמדים גם דרך מד-כושר (שני מקומות), גביע העולם (שני מקומות), וכבחירת ווילד קארד של המארגנים (מקום אחד). במקרים של ארוניאן וטופלוב, לפחות, לאור מצבם בדירוג מד-הכושר נראה שיש להם סיכוי ריאלי להעפיל דרכו; הם בעצם מתייחסים לטורנירים ה"רגילים" הבאים שלהם כארועי קוואליפיקציה (שדרכם הם שואפים להשיג – או לשמור על – מד-כושר גבוה מספיק). אולי גם קרמניק מקווה שהתוצאות שלו בשנה הקרובה יהיו מספיק טובות כדי להזניק אותו מחדש לצמרת הדירוג. צריך לזכור שלהוציא את האפשרות להעפיל לתחרות המועמדים, סידרת הגרנד פרי הנוכחית לא מלהיבה במיוחד מבחינת התנאים שלה, גם בלוח הזמנים וגם בפרסים הכספיים (תסתכל בסעיף 7.2 של התקנות – פרס למקום ראשון 20 אלף אירו ופרס שני 15 אלף; זה אומר שגלפנד וקרואנה קיבלו בסך הכל 17 וחצי אלף כל אחד על הזכייה).

שמוליק 16 באוקטובר 2014

התנאים של הסדרה הזאת הורעו באופן בולט , כשהפעם אין גם פרס למנצחים הכלליים של הסדרה .
אלא אם השחקנים חתומים על חוזים מחייבים במיוחד ( וזה לא המצב בדרך כלל ) , אזי בהחלט סביר שנראה פרישות לקראת התחרות האחרונה בסדרה מפני כאלו שכבר לא יוכלו להעפיל , וחשוב מכך – מכאלו שמעפילים בטוח ( קרואנה – דרך מד הכושר ) , שאולי גם יעדיף מקצועית / פרקטית עולה נוסף מסדרת הגראנד-פרי ( גלפנד נניח ) , מאשר לזכות בה בעצמו ואז לפנות לאיזה ארוניאן מקום מובטח דרך רשימת מד הכושר …

שלמה 17 באוקטובר 2014

עם איך שארוניאן נראה בטורנירי המועמדים אולי כדאי לו לחשוב על זה עוד קצת…

נפתלי 18 באוקטובר 2014

שבוע טוב לכולם מבאטומי שבגיאורגיה!!!!!!!!!!!!!

האם רק אני מתלהב מצירופו של ג'ובאבה במקום גאהם מגמי?אלו בשורות נפלאות!!!

שמוליק 19 באוקטובר 2014

בהצלחה לכוחותינו !

יהיה מרענן לראות כל מיני 1.ב3 ו"עופות מוזרים" אחרים בתחרות ברמה שכזו .

שמוליק 19 באוקטובר 2014

היה מעניין לשמוע את קרואנה מסכם את התחרות – http://new.livestream.com/accounts/7928738/events/3448500/videos/64937864/player?autoPlay=false&height=360&mute=false&width=640

מי שלא מודע לתוצאה שלו , ורק שומע את דבריו – היה חושב שהוא סיים בין האחרונים , ולא במקום הראשון ( המחולק ) עם תוצאה של 2+ .
יכול להיות שהוא מצפה מעצמו באמת לקחת תחרויות כאלו בהליכה עכשיו , אבל זה נראה לי קצת לא במקום , וגישה לא ממש בריאה בשחמט המודרני .

אילן 19 באוקטובר 2014

אניש גירי ממשיך להתחזק ולהתברג עמוק בעשיריה הראשונה לאחר שניצח את שירוב בדו קרב שנערך ביניהם – 1.5:4.5, עם 2776.4 נק' (חצי נקודה פחות מהשיא של גלפנד), והוא רק בן 20.

מעניין מה יהיו התוצאות שלו בתחרות שמתחילה מחר בטשקנט.

גם ווסלי סו, הפיליפיני בן ה- 21 ממשיך לעלות והוא כרגע עשירי עם 2762 נק'.

שניהם דחקו החוצה מהעשיריה הראשונה "מבוגרים" מהם, וכעת 6 מתוך 10 הראשונים בגיל 26 ומטה (החל מנקאמורה). צריך לזכור גם את ואשייה לגראב שנמצא בסביבה אחרי שירד מהעשיריה הראשונה.

האם מדובר בעידן פוסט חדש (אחרי החדש שהביא קרלסן)?

אילן 21 באוקטובר 2014

לא יודע למה נדמה לי שקרואנה זורק את עצמו על מסילת הרכבת במיוחד אחרי שמצבו לא טוב (46. ב6??). כנראה שהעייפות אחרי כל כך הרבה טורנירים ומשחקים ללא הפסקה, נותנת את אותותיה.

הסיום של המשחק של גלפנד עם החזרה שלו על מסעים עם המלך היה די משעשע והתיקו שלו מול גירי משביע רצון.

אנדרייקין ממשיך את ההתאוששות שלו מהגרנד פרי הקודם ומנצח את ממדייארוב אחרי שממדייארוב שומט יתרון, וכרגע הוא ונקאמורה מובילים עם נקודה אחת.

אייל סגל 21 באוקטובר 2014

במסע ה-46 הסיום כבר היה אבוד לחלוטין עבור הלבן, כי הרגלים החופשיים שלו באגף המלכה (בניגוד לאלה של השחור באגף המלך) לא באמת מסוכנים; את הטעויות הרציניות שלו קרואנה עשה קודם.

אילן 21 באוקטובר 2014

גם מצב גרוע או "אבוד" לא מצדיק "התאבדות". חוץ מזה כל עוד משחקים בני אנוש אין לדעתי מוחלטות של "מצב אבוד", ותמיד יכולים, גם ברמות האלה לעשות שגיאות פטאליות שיובילו במקרה כזה לפחות לתיקו. במלים אחרות לא שכנעת אותי :)

אייל סגל 21 באוקטובר 2014

גלפנד פותח עם תיקו נוח בשחור נגד גירי, אחרי ששיחק הסתעפות חריפה (לפי המשחק נגד ממדיארוב מבאקו והמשחק הזה, נראה שעבר מגרינפלד לבנוני כהגנה העיקרית שלו נגד 1.ד4), היה מוכן טוב יותר והצליח להשוות במהירות. קרואנה – בלבן – מפסיד לושייה לגרב במשחק מרתק. בעוד שני משחקים מכריעים, נקמורה מנצח את ג'ובאבה ואנדרייקין את ממדיארוב.

נפתלי 22 באוקטובר 2014

לא בטוח…בסדר המסעים הזה(עם 3.ו3) יש לשחור חופש פעולה די גדול.אני לא יודע מה ההיסטוריה הרחוקה של הוריאנט עם 3.-ה6,אבל אני זוכר שקראתי את המאמר בצ'ספרו שבו דבורצקי העלה את הרעיון הזה-לפני שנתיים בערך,וצידד בו עם מעט וריאנטים וכמה כיוונים אפשריים,ובאותה תקופה הוא צבר פופולריות רבה אבל בזמן האחרון נראה לי שנזנח קצת…כמובן,המשחק של גלפנד תורם תרומה חשובה לתיאוריה ,ואני מתאר לעצמי שכאשר ביצע את פ-ח5(לא בדקתי אם זה חידוש)הרבה נזכרו במשחק השלישי בין ספסקי ופישר ב-1972.

חוץ מזה—מבאס להיות בגיאורגיה—ארץ שוחרת שחמט לחלוטין,כמו שניתן לראות ברחובות באטומי-כשהשחקן מס' 1 שלה עושה פדיחות בקזחסטן…

אייל סגל 22 באוקטובר 2014

נגד ממדיארוב בבאקו גלפנד נכנס למבנה של בנוני גם אחרי 3.פ-ו3; נחכה לראות מה הוא עושה במקרה של 3.פ-ג3. 10…פ-ח5 לא בדיוק חידוש, אבל די נדיר (החידוש ה"רשמי" היה 12…מה-ח4+) – מן הסתם גירי לא התכונן אליו באופן יסודי. בכל אופן, בינתיים גם ממדיארוב עושה פדיחות… אתמול הוא הפסיד סיום צריחים שהיה לפחות קרוב לזכוי נגד אנדרייקין, והיום נראה שפישל באופן רציני בפתיחה נגד גירי.

[טוב, נכון למסע 27 מצבו אולי לא כל כך גרוע]

נפתלי 22 באוקטובר 2014

אייל,ראית 20.א4 אצל ג'ובבה?אחד מתלמידי הגדיר פעם את ג'ובבה בתור "הבחורה הכי יפה והכי מטומטמת בכיתה".אני סבור שהמשחק הזה והמשחק עם נקאמורה מהווים בהחלט הסבר…

אייל סגל 22 באוקטובר 2014

אני חושב שזה דווקא היה מסע טוב – נכון למסע 25, אחרי כל החילופים ללבן סיכוי טוב מאוד להשיג "מבצר". (אגב, גם אם מחשבים מראים יתרון גדול מאוד לשחור – בעמדות עם מלכה נגד צריח + רץ/פרש יש להם נטייה להעריך באופטימיות יתר את סיכויי הצד עם המלכה.)

שמוליק 22 באוקטובר 2014

מי התלמיד המדובר ?!

דוד 21 באוקטובר 2014

אני חושב שקרואנה הוא שחקן נפלא אבל משום מה עושה לי טוב לראות אותו חוזר למימדים הטבעיים שלו. הוא לא קרלסן והוא לעולם לא יהיה. לפני תקופה לקריאקין היתה עלייה גדולה והיו דיבורים על דו קרב בינו לקרלסן, ולפני כן ארוניאן מחץ את יריביו בקלות בויק אן זי והיום יש קצת שקט משניהם. בשבילי ארוניאן הוא השחקן מס 2 בעולם. (ועדיין זה לא אומר שקרואנה לא יתן פתאום עוד טורניר לפנתיאון)

דורפן 22 באוקטובר 2014

למה?

עושה רושם שהוא טיפוס חיובי אז מה אכפת לנו עוד שחקן היסטורי בדור הזה?

גיל 22 באוקטובר 2014

לאנשים קשה עם מסי ורונאלנדו באותו דור אז אתה רוצה שיהיה להם גם יריבות כזו בשחמט?

דוד 22 באוקטובר 2014

טוב אני חוזר בי. הסתדרנו עם קפבלנקה-אליוכין, קספרוב-קרפוב, נסתדר עם קרלסן-קרואנה. רק שלא נראה לי שקרואנה מתאים לזה (כעת)

דוד 22 באוקטובר 2014

ואגב גם לכם נמאס כבר מהקוף-ים?

אייל סגל 23 באוקטובר 2014

זה שהשם שלו מתחיל ב-ק' הוא אכן אחד הדברים העיקריים שמבשרים על גדולה… ההופעה של קרואנה בגביע סינקפילד היתה ללא ספק היסטורית, אבל כדי שיהיה אפשר לדבר עליו באופן כללי יותר כשחקן היסטורי בקנה מידה שאפילו דומה לקרלסן הוא צריך עוד להוכיח די הרבה מבחינת עקביות של הישגים. הייתי אומר שאת מה שהשיג עד היום, בגיל 22 וקצת, אפשר להשוות למה שקרלסן השיג עד גיל 19, בסוף 2009 – תחילת 2010.

אילן 22 באוקטובר 2014

"הוא עוד ישוב".
אולי הוא קצת בקשיי התאקלמות אי שם בצמרת ומפזר נקודות, אבל הוא עוד יחזור.
צריך לזכור שמה שהוא עשה בסינקפילד נדיר ולא צירוף מקרים.

ובינתיים מעניין אם לואשיה לגרב עם 2 מתוך 2 בטשקנט יש תכניות דומות.

אייל סגל 22 באוקטובר 2014

סיבוב שני – המשחק המכריע היחיד היה ניצחון (חלק מאוד) של ושייה לגרב על קסימדז'נוב, כך שהצרפתי מוביל עם 2/2. חצי נקודה אחריו אנדרייקין ונקמורה שהמשחק ביניהם הסתיים בתיקו (והיה, אגב, שידור חוזר כמעט מדוייק של משחק בין אנאנד ושירוב מ-97). גלפנד לא הצליח לממש יתרון עמדתי קטן שהשיג בפתיחה נגד קריאקין, וג'ובאבה הצליח לחלץ תיקו נגד קרואנה אחרי שהסתבך מאוד בפתיחה והיה צריך לוותר על חומר.

[קרואנה כנראה החמיץ ניצחון יפה, אבל קשה מאוד לחישוב – בעקבות כמה אי-דיוקים של ג'ובאבה במסעים שלפני כן – על-ידי 44…צ-ח1! (במקום צ-א8) 45.צ-ז5+ מה:ז5 46.צ:ז5 מ:ז5 47.מ-ה3 (או 47.מ-ז3 צ-ו1) 47…צ-ה1+ 48.מ-ד2 צ-א1 49.מ-ה3 צ-א4 50.ר-ה5 מ:ז4 51.ר-ד4 ובמבט ראשון נראה שהעמדה היא תיקו, כי השחור צריך לאבד את הרגלי על ה4, אבל הוא יכול לזכות במעבר לסיום רגלים עם 51…צ:ד4! 52.מ:ד4 מ-ו4 53.מ-ג3 מ-ה3 54.ז4 מ-ו2 (54…מ-ו4 כדי לעצור מייד את הרגלי ז' לא יזכה כאן בגלל 55.מ-ד2 – זו הסיבה למסע ה-53 של הלבן) והרגלי השחור יכתיר על ה1 עם שח, מה שייתן לו טמפו מכריע כדי לעצור את הכתרת הרגלי הלבן.]

שמוליק 22 באוקטובר 2014

אם ככה זה פילידור עם טמפו עודף , אני לא רוצה לחשוב מה ג'ובאבה יקבל כאשר ישחק פילידור בשחור …

נפתלי 23 באוקטובר 2014

שמוליק,הפילידור הוא אחד הנשקים העיקריים של ג'ובבה בשנים האחרונות…יש לו שם הרבה פיתוחים ואני ממליץ בעיקר לעקוב אחריו בפלייצ'ס(השם שלו זה Oligarch)כי מה שהולך שם באמת הזוי…בא נגיד שרמת המומחיות שלו לא רחוקה משל גמאייב…

והתלמיד המדובר זה מי שכמעט הפיל את פרסינה לפני שבועיים…

אייל סגל 23 באוקטובר 2014

בוא נזכור בכל זאת שג'ובאבה כבר ניצח עם הפתיחה הזו (1.ה4 ה5 2.פ-ו3 פ-ג6 3.ר-ה2) את קמסקי וסוידלר… שני שמות שהוצעו לה עד כה: פתיחת ג'ובאבה (כמובן) או The Rodilihp (פילידור בהיפוך אותיות).

שמוליק 24 באוקטובר 2014

אם השתמע שאני מזלזל בפתיחה – אז זה ממש לא המצב .
כאחד שלעיתים "משחק צרפתית בלבן" , אני האחרון שיצא נגד ביצוע "פתיחה בשחור" בכלים הלבנים עם טמפו נוסף …

אילן 23 באוקטובר 2014

גלפנד לעולם לא ישחק יותר צ:ז2? המחשב צועק שהמסע הזה מעניק ללבן יתרון של 6.28 ! מ- 0 שקול. האם שחור יצליח למנוע הכתרת הרגלי א' או יפסיד כלי תמורתו?

אילן 23 באוקטובר 2014

ממדיארוב עשה את זה לגלפנד גם בבאקו. כבשה שחורה.

אייל סגל 23 באוקטובר 2014

סיבוב שלישי – כמו בבאקו, גלפנד מפסיד לממדיארוב. שוב הגנת בנוני, שוב גלפנד נקלע לעמדה קשה (להוציא מקרה שבו הצליח להפתיע את היריב שלו בהכנה תיאורטית, בסיבוב הראשון נגד גירי, השליטה שלו בפתיחה הזו במשחק "נורמלי" לא נראית בינתיים כל כך מרשימה). בכל זאת היה נראה שהצליח להשוות אחרי אי-דיוק של ממדיארוב, אבל האזרי יצר סיבוכים טקטיים שבילבלו לבסוף את גלפנד עם הקרבת טיב תמורת שני רגלים חופשיים במסע ה-42.

גלפנד טעה עם 47…צ:ז2??; במקום זאת 47…מ-ד6! מוביל לתיקו, כיוון שנמנעת מהמלך הלבן אפשרות להתייצב על ג5 (כמו במשחק) – 48.א6 צ-ב2+! 49.ר-ב5 וכעת יש לשחור זמן ל-49…צ:ז2, כי אחרי 50.א7 ניתן לשחק 50…צ-א2 (שמתאפשר בעקבות הסטת הרץ הלבן מ-ג4, כתוצאה מהמסע ה-48); אחרי 51.ר-ג4/ג6 (להגן על הרגלי ד5; 51.ר-א6 לא מועיל בגלל 51…צ-ב2+ והרץ חייב לחזור ל-ב5, כי 52.מ-א5?? מ-ג5 מוביל למט) 51…צ:א7 52.מ:א7 ז5 הרץ הלבן יצטרך לנטוש את הרגלי ד5 כדי לעצור את הרגלים השחורים באגף המלך. (ואם ללבן נשאר רק הרגלי ח' זה תיקו תיאורטי ידוע אפילו בלי הרגלים השחורים, כי הרץ הלבן לא שולט על ערוגת ההכתרה ח8.)

במשחקים מכריעים אחרים, הפתיחה הביזארית התורנית של ג'ובאבה הצליחה היום לבלבל את היריב שלו והקנתה לו ניצחון נגד קסימדז'נוב; קריאקין ניצח את יקובנקו. כך שקריאקין מצטרף בצמרת לנקמורה ואנדרייקין עם חצי נקודה מאחורי ושייה לגרב, בעוד שגלפנד מידרדר למקומות 11-9 בתחתית ביחד עם קרואנה ויקובנקו.

יהודה 24 באוקטובר 2014

אייל קודם כל תודה על הסיקורים היפים המשך כך בקצב גבוה..
בהפסד היום של גלפנד לא הבנתי למה הוא נכנע בעמדה הסופית?
למה לא לשחק צ:א6 ואם יש הכתרה אז להקריב את הצריח על הרץ ולהכתיר מלכה בשח!
אם לבן אחרי צ:א6 משחק ר ה5 (בשביל למנוע צז6.
אז בכל זאת שחור משחק צז6 ואחרי רץ מכה צריח בא הכתרה שחורה
אשמח אם תסביר לי תודה רבה

אייל סגל 24 באוקטובר 2014

אחרי 57…צ:א6 הלבן מכתיר קודם את הרגלי ד' ואז את הרגלי ז', כך שההכתרה היא תוך כדי שח: 58.ד8=מה+ מ:ד8 59.ז8=מה+ וכעת המלכה והרץ הלבנים ינחיתו מט תוך 3-2 מסעים.

יהודה 24 באוקטובר 2014

הבנתי תודה

אייל סגל 24 באוקטובר 2014

בסיבוב שלפני יום המנוחה הראשון כל המשחקים הסתיימו בתיקו, כך שהמצב בטבלה נותר בעינו. גלפנד, נגד יקובנקו, די ביזבז משחק בלבן כשלא הצליח להשיג שום דבר ממשי מהפתיחה והיריב שלו השווה בקלות. במשחק צמרת בין ושייה לגרב לקריאקין, הצרפתי זכה ברגלי בשלב מוקדם אבל לאור אופי העמדה הדבר היה חסר משמעות (בגלל נוכחות רצים שוני מסלול, השחור שולט בערוגות הכהות ב4/ג5 כך שהלבן לא יכול לקדם את רגלי אגף המלכה שלו – ברמה העקרונית, חזרה כמעט מדוייקת על מה שקרה במשחק הזה). המשחק המעניין ביותר היה בין ממדיארוב לנקמורה.

אייל סגל 25 באוקטובר 2014

אגב, באליפות אירופה לנוער שמתקיימת בימים אלה בבאטומי (ראו תגובה 5 של נפתלי), אחרי 6 סיבובים מתוך 9, הופעות טובות מאוד בינתיים של אביטל בורוחובסקי בתחרות עד גיל 18 (מקום שני עם 5 נקודות) ואריאל ארנברג בתחרות עד גיל 14 (מקום ראשון עם 5.5 נקודות).

נפתלי 25 באוקטובר 2014

שבוע טוב מגיאורגיה!!!

בית הכנסת העתיק בבאטומי חזה היום אירוע מרגש ביותר-במסגרת תפילת שבת בבוקר-עלייתו לתורה של חתן הבר מצווה אריאל ארנברג-יהי רצון שיתווסף לו תואר נוסף ביום שלישי הקרוב—-כולל זריקת סוכריות(!!).חבל שאי אפשר היה לצלם את המעמד.זה וארוחת השבת בשיתוף שחמטאים יהודים ממשלחות אחרות היוו את מרכז השבת שהיתה–כמו שראוי–יום חופשי.עד כאן מבאטומי בתקווה להמשך טוב!!!!!

אייל סגל 26 באוקטובר 2014

סיבוב חמישי – המעניין ביותר עד כה. גלפנד הפסיד לנקמורה אחרי שאיבד רגלי בדוחק זמן לקראת המסע ה-40, ואחר כך כנראה טעה שוב קצת מעבר למסע ה-80 לאחר שיריבו התיש אותו בתימרונים מרתוניים – ונקמורה יכול להיות טוב מאוד בקרבות התשה. ושייה לגרב הפסיד ליקובנקו בהסתעפות חריפה של הגנת גרינפלד בה לא הצליח להשיג תמורה מספיקה לרגלי שהקריב בשלב מוקדם, ואיבד את עמדת ההובלה שלו בטורניר. ג'ובאבה הדגים למה הוא שחקן אהוב על הרבה מאוד חובבי שחמט, עם ניצחון מרשים על קריאקין בעקבות הקרבת כלי שיצרה סיבוכים טקטיים גדולים. כך שנקמורה נוטל את ההובלה עם 3.5 נקודות (2+), ואחריו MVL, ג'ובאבה ואנדרייקין עם 3. גלפנד מידרדר למקום אחרון משותף עם קסימדז'נוב, 1.5 נקודות; גם קרואנה ממשיך לא להרשים, במקום עשירי עם 2 נקודות.

שמוליק 27 באוקטובר 2014

ניתוח נהדר של קריאקין – ג'ובאבה:

https://www.youtube.com/watch?v=GRCthaorWoA

אייל סגל 27 באוקטובר 2014

אפשר גם לראות את השחקנים עצמם מדברים על המשחק כאן.

מעניין שקריאקין חשב הרבה מאוד זמן – בערך חצי שעה – על המסע ה-20 שלו, ובניתוח הוא מזכיר הסתעפויות שחישב ושלמעשה היו יותר טובות מאשר מה ששיחק בסופו של דבר (ג5). בפרט, הדרך שהיא אולי הבטוחה ביותר להשיג תיקו (ושקינג לא מזכיר בוידאו שלו) – 20.צ(א)-ה1 ז4 21.מה-ו5(!) ז6 22.מה:ו6 ז:ו3 23.מה:ו3 וכעת לשחור אין אופציה טובה יותר מאשר לכפות שח נצחי עם 23…ר-ח2+ 24.מ-ח1 ר-ז3+ 25.מ-ז1 ר-ח2+ וכו' (25…צ:ד4 מפסיד ל-26.ו:ז3 צ:ד2 27.צ-ה8+ [הנקודה של הכפלת הצריחים בטור ה'] צ:ה8 28.צ:ה8+ מ-ז7 29.מה-ג3+ וזוכה בצריח השחור על ד2).

נפתלי 27 באוקטובר 2014

ידוע שג'ובבה גאון,אבל כאן אפשר אולי לראות עד כמה…אגב,כאן מתייחסים אליו כאל קדוש,לא פחות…

אייל סגל 27 באוקטובר 2014

סיבוב שישי: גלפנד מסיים בתיקו עם ושייה לגרב, אחרי שהיה נראה כבר קרוב לניצחון – הצרפתי הסתבך משחק שני ברציפות בפתיחה עם הגנת גרינפלד, אבל אי-דיוק של גלפנד ברגע מכריע הוביל למחיקת כל היתרון שלו וכמעט לסכנת הפסד. גם נקמורה, בלבן, מצליח לחלץ תיקו נגד קרואנה אחרי ששיחק את הפתיחה לא טוב, נקלע לעמדה לא נוחה, ואיבד רגלי – מה שמהווה הישג משמעותי עבורו, בהתחשב בכך שיצר ההרס העצמי שלו בדרך כלל מתעורר במלוא עוצמתו כשהוא מגיע לעמדת הובלה בטורניר.

אנדרייקין מנצח את קריאקין אחרי שהצליח לבלבל אותו בפתיחה בלתי שיגרתית וקריאקין נקלע לדוחק זמן נואש (פחות מ-20 דקות להשלים 40 מסעים כבר אחרי המסע ה-12). ניצחון וינטג' ממדיארוב על קסימדז'נוב בסיבוכים טקטיים – משחק חריף מאוד בו האזרי הקריב שני רגלים והיה ברגע מסויים על סף הפסד אם יריבו היה מוצא את המסע המדוייק (22…צ[א]-ה8! במקום ל-ד8), אבל לאחר שקסימדז'נוב החמיץ את ההזדמנות הזו עמדתו התמוטטה במהירות, וגם כאן דוחק זמן מילא תפקיד חשוב.

כך שאנדרייקין מצטרף באופן מפתיע לנקמורה בהובלה עם 4 נקודות, וממדיארוב מצטרף ל-MVL וג'ובאבה חצי נקודה אחריהם.

באליפות אירופה לנוער, לפני הסיבוב האחרון מחר: בורוחובסקי עם 1.5 נקודות משני המשחקים ששיחק מאז העדכון האחרון, והוא כעת במקום שני על פי שובר שוויון מבין שלושה שחקנים שמובילים עם 6.5/8; מחר הוא בלבן נגד השחקן שמדורג במקום השלישי, וניצחון שלו יכול להוביל לזכייה בתחרות. ארנברג, לעומת זאת, עם שני הפסדים רצופים מאז העלייה לתורה שדירדרו אותו למקום השמיני.

דוד 28 באוקטובר 2014

איכות משחקו של קרואנה ירדה פלאים, ואפילו בפתיחה שתמיד נחשבה הצד החזק שלו הוא לא מצליח להשיג דבר

דוד 28 באוקטובר 2014

אבל מסתבר שמול גלפנד זה מספיק

אילן 28 באוקטובר 2014

גלפנד פספס טקטיקה לא מסובכת מדי במסע 25 (צ:א5 במקום צ:ג3) ולא נותר אלא לקוות שקרואנה ישמוט היתרון בהמשך

אייל סגל 28 באוקטובר 2014

גלפנד ללא ספק בכושר לא טוב, אבל בכל זאת הייתי נותן קרדיט גם לקרואנה – זו היתה דוגמה די "קרלסנית" ליצירת לחץ על עמדת היריב בעקבות פתיחה לא יומרנית שבה באמת היה נראה שלא השיג כלום.

דוד 28 באוקטובר 2014

לא רק שלא השיג, גלפנד פספס בפתיחה מהו6 עם יתרון מכריע

אייל סגל 28 באוקטובר 2014

אני מניח שאתה מתכוון ל-11…מה-ז6 – זה לא באמת זוכה, המחשב באתר מראה את זה רק בגלל עומק ניתוח לא מספיק. בעצם, השחור מפסיד אחרי 12.ר:ו5 מה:ז2 13. 0-0-0 מה:ח1 14.ו3 והלבן ילכוד את המלכה השחורה עם מה-ו2 ופ-ה2. לגלפנד יש כבר ניסיון מר עם דברים כאלה מהמשחק שהפסיד לאנאנד באליפות העולם…

אייל סגל 28 באוקטובר 2014

סיבוב שביעי: כל ארבעת המשחקים בהם היו מעורבים השחקנים בצמרת הסתיימו בתיקו – המעניין ביותר היה זה שבין ושייה לגרב לג'ובאבה, בו השחור הקריב כלי תמורת כמה רגלים; בנקודה מסויימת MVL החמיץ הזדמנות פז לניצחון (32.פ-ז4!). שני המשחקים הנותרים הוכרעו: גלפנד וגירי הפסידו לקרואנה וקריאקין, בהתאמה, כך ששני האחרונים חזרו למאזן של 50% וחולקים כעת את מקומות 9-6 עם רג'בוב ויקובנקו, חצי נקודה אחרי ממדיארוב, MVL וג'ובאבה ונקודה אחרי אנדרייקין ונקמורה. גלפנד מידרדר למקום אחרון משותף עם קסימדז'נוב, במאזן של 3-.

אייל סגל 28 באוקטובר 2014

וברכות לאביטל בורוחובסקי, שזכה בסיבוב האחרון ובאליפות אירופה עד גיל 18! (לא סנסציה כל-כך גדולה, בהתחשב בכך שמד-הכושר שלו היה הגבוה מבין כל המתחרים, אבל עדיין יופי של הישג, כמובן)

[ארנברג, בתחרות עד גיל 14, ניצח בסיבוב האחרון וסיים במקום חמישי – גם הישג יפה, אם כי לאור הפתיחה הפנטסטית שלו קצת מאכזב בסופו של דבר.]

שמוליק 28 באוקטובר 2014

הישג נהדר !
בנימה מבודחת – שחקן שמנצח אותי פעמיים כאשר הוא בן 10-11 ( ואני בערך פי שניים מכך ) – עתיד להגיע לגדולות …

דוד 28 באוקטובר 2014

בן כמה הוא היום?

אייל סגל 28 באוקטובר 2014

הוא נולד ב-97, אבל אני לא בטוח לגמרי באיזה חודש – לפי chessgames זה מרץ, כלומר 17 וחצי.

אייל סגל 28 באוקטובר 2014

ואגב, ראיון נחמד עם קרלסן:

http://www.bbc.co.uk/programmes/b04mb80d

(יש תעתיק שלו כאן, כולל המהלכים של המשחק ששיחק עם המראיין תוך כדי)

דוד 28 באוקטובר 2014

איזה פיניש נהדר, מה:ה2

מאור 29 באוקטובר 2014

מה עובר על גלפנד?
עוד הפסד היום לג'ובאבה (שנמצא בכושר נהדר) והוא עם 2 מתוך 8 במקום האחרון!

דוד 29 באוקטובר 2014

ג'ובאבה מקום ראשון עכשיו אם אינני טועה?

אייל סגל 29 באוקטובר 2014

אכן, ג'ובאבה מנצח היום את גלפנד (שהטורניר הופך עבורו לסיוט) ומצטרף לנקמורה ואנדרייקין בהובלה עם 5 נקודות, שלושה סיבובים לסיום, כשחצי נקודה מאחוריהם עדיין ממדיארוב ו-MVL. מבין שלושת המובילים, ג'ובאבה הוא ללא ספק זה שמשחק בצורה השאפתנית והמעניינת ביותר; נקמורה ואנדרייקין נראים כרגע בעיקר כמי שלוקחים כמה שפחות סיכונים ומחכים למעידות של היריבים (זה בלט היום, כששניהם – בלבן – הסתפקו בתיקו קצר ולא שאפתני). יכול להיות שזה קשור בעייפות מצטברת, שמן הסתם גם מהווה לפחות חלק מההסבר למה שקורה לגלפנד – נקמורה ואנדרייקין שיחקו בגרנד פרי בבאקו וג'ובאבה לא.

דוד 29 באוקטובר 2014

אבל יש כאן מגמה, נקמורה הופך בהדרגה לשחקן סולידי ומשעמם שלא מזכיר בשמץ את היצירתיות הטקטית שאפיינה אותו

דוד 29 באוקטובר 2014

בינתיים בטשקנט זה עובד לו טוב

אייל סגל 29 באוקטובר 2014

כן, אני מסכים שאפשר לראות אצלו מגמה סולידית יותר כבר לאורך זמן. גם בבאקו זה בעצם עבד די טוב – אלמלא המסע אל לה לה לנד במשחק נגד קריאקין יכול מאוד להיות שהיה בין הזוכים המשותפים שם.

נפתלי 29 באוקטובר 2014

ואח שלכם ראה את המשחק של ג'ובבה מול ואשייה בצוותא עם אזמאי במשרדו של האחרון!!!!לפרסם תמונה אייל?

דוד 29 באוקטובר 2014

אין לי מושג אפילו מי זה איזמאי

אייל סגל 29 באוקטובר 2014

בשמחה [אתה מתכוון לזוראב אזמאיפרשווילי?]

נפתלי 29 באוקטובר 2014

כן ברור

אייל סגל 30 באוקטובר 2014

אגב, ההישג של בורוחובסקי זכה אפילו לקצת סיקור תקשורתי:

בידיעות אחרונות (לא ברור רק מאיפוא השטות של "מדובר בהישג חסר תקדים בעולם השחמט הבינלאומי")

ובערוץ 2 (החל מ-29:55)

אילן 31 באוקטובר 2014

נדמה לי שגלפנד הולך על לשבור שיא שלילי בתחרות הזאת. לא יודע מה קורה לו, אבל אחרי מסע 25 נשארו לו כ- 13 דקות בעוד שלקסימדזנוב נשארו שעה וארבעים דקות.

מאור 31 באוקטובר 2014

פשוט נקלע להכנה ביתית של קסימדזנוב.
אבל התמודד יפה מאוד ועכשיו רק הוא יכול לנצח.

אייל סגל 31 באוקטובר 2014

במשחקים שמשפיעים על הצמרת, ניצחון חשוב לאנדרייקין (בשחור) על ג'ובאבה. כבר ציינתי שג'ובאבה הוא שחקן מעניין ויצירתי מאוד, אבל הבעיה היא שכל כמה משחקים האקספרימנטים שלו בפתיחה מובילים לעמדות אבודות; זה בעצם כבר קרה לו בסיבוב השני נגד קרואנה, אלא ששם הצליח להיחלץ כמעט בנס והיום כבר לא היו ניסים. ממדיארוב – גם בשחור – ניצח את יקובנקו אחרי ששיחק גרוע בפתיחה ושוב נראה ברגע מסויים על סף הפסד, אבל הצליח לבלבל את יריבו בסיבוכים טקטיים. כך ששני סיבובים לסיום, אנדרייקין מטפס למקום ראשון לבדו עם 6 נקודות, חצי נקודה אחריו ממדיארוב ונקמורה (שסיים בתיקו נגד קריאקין), וחצי נקודה אחריהם MVL וג'ובאבה.

[קסימדז'נוב-גלפנד נגמר בסוף בתיקו]

אייל סגל 1 בנובמבר 2014

סיבוב עשירי (ולפני אחרון): תיקו בכל המשחקים, שמותיר את מצב הטבלה בעינו, למרות ששלושה נראו על סף הכרעה – ממדיארוב כנראה החמיץ ניצחון נגד ושייה לגרב, קריאקין נגד קרואנה, וגירי נגד ג'ובאבה; אנדרייקין היה תחת לחץ מסויים נגד גלפנד אבל התגונן בצורה מדויקת.

נפתלי 1 בנובמבר 2014

מחר מאמא-ג'ובאבה?

אייל סגל 1 בנובמבר 2014

ג'ובאבה-מאמא, ליתר דיוק… ובמשחקי הצמרת האחרים ושייה-לגרב-נקמורה ואנדרייקין-גירי.

יהודה 2 בנובמבר 2014

מישהו יכול לתת פה בבקשה לינק למשחק האחרון של בורחובסקי באליפות אירופה. (שזכה סיום של רץ מול צריח)
לא הצלחתי למצוא קישור לבד..
תודה!!

שמוליק 2 בנובמבר 2014

לא ברור לי למה שחור התנדב לתת את חייל ו' .
גם אם זה תיקו בלי החייל , זה לא אומר שצריך לתת אותו ( במילים אחרות – הבה נראה את לבן מתאמץ ולוקח אותו קודם כל , ואז מתאמץ בשנית לזכות צריח מול רץ … ) .

דוד 2 בנובמבר 2014

זכור לי שגירי הפסיד כך נגד ייפאן הו בטאטא סטיל 2013… מסתבר שתיאורטי זה לא תמיד מעשי. לעיתים נדירות רואים את הסיומים האלה שהלבן מנסה לכפות את יתרונו החומרי בעמדה של תיקו תאורטי ומוכן לשחק מסעים רבים בהמתנה לשגיאה של יריבו כמו צריח ורץ נגד צריח (ארוניאן נגד קרואנה שם נגמר בתיקו, וקרלסן נגד סווידלר באליפ' העולם בבליץ 2010, קרלסן ניצח)

אייל סגל 2 בנובמבר 2014

צריח ורץ נגד צריח, אגב, הוא כנראה התיקו התיאורטי שהכי קשה להגן עליו בפרקטיקה (לפחות מבין סוגי הסיומים שהם לא לגמרי אזוטריים). משחקים אותו דווקא די הרבה ומסיבה טובה – ב-Endgame Explorer של צ'סגיימס אפשר לראות שמבין המשחקים במאגר הנתונים שלהם שהגיעו לסיום כזה, הצד עם הרץ הצליח לזכות בערך ב-42% מהמקרים (בהשוואה למשהו כמו 19% בצריח נגד רץ). רשימת השחקנים שהפסידו את הסיום הזה כוללת גם את רטי, ברונשטיין, אולאפסון, הורט, ליובויביץ', שורט (פעמיים), ג'ודית פולגר, גרישצ'וק ולקו…

דוד 2 בנובמבר 2014

מה עם צריח ופרש נגד צריח? אני זוכר שקרלסן זכה פעם בסיום כזה אבל לא זכור לי מתי

אייל סגל 2 בנובמבר 2014

כן, נגד ל'אמי בוייק אן זה 2011; גם קספרוב ניצח פעם את פולגר בסיום הזה. אבל בגדול הוא הרבה יותר קל להגנה – רק 10% נצחונות לצד עם הפרש לפי אותה סטטיסטיקה.

נפתלי 2 בנובמבר 2014

הם לא מאכזבים…

אייל סגל 2 בנובמבר 2014

אגב, אתמול אחרי המשחק ג'ובאבה נשמע כאילו שהוא הולך להרביץ לגירי – לא זכור לי דבר כזה במסיבת עיתונאים:

https://www.youtube.com/watch?v=b-1E9gQEVNs&t=358m22s

נפתלי 2 בנובמבר 2014

אתה צריך לראות איך הם נוהגים בכבישים…אבל במשחק הזה,ג'ובאבה שבר את שיאי ההעזה שלו עצמו(ומדובר כמובן ברף די גבוה).המשחק הזה מזכיר לי משפט ששמעתי פעם (בקשר לאוהדי כדורגל של קבוצה מסויימת)שאף פעם לא כדאי ללכת מכות עם חזיר כשאתם בבוץ,כי שניכם מתלכלכים,אבל החזיר נהנה מזה…

אייל סגל 2 בנובמבר 2014

במקרה זה, שני השחקנים הם חזירים…

שמוליק 2 בנובמבר 2014

גירי כבר מההתחלה נראה "אאוט" לגמרי , וזה ממש לא מאפיין אותו . או שיש ביניהם היסטוריהלא מרנינה או שהם כבר "התקוטטו" בניתוח המשותף המקוצר טרם מסיבת העיתונאים .

אייל סגל 2 בנובמבר 2014

אם הולכים קצת אחורה (ביחס לנקודה שאליה קישרתי) אפשר לראות שגירי הגיב בטון סרקסטי למשהו שג'ובאבה אמר לגבי אפשרויות התקפה שיש לשחור – אני מניח שזה מה שעורר את התגובה.

דוד 2 בנובמבר 2014

מה מצב הניקוד כעת (של הסדרה הכוללת כמובן?)

אייל סגל 2 בנובמבר 2014

ברכות לאנדרייקין על הזכייה הראשונה שלו בטורניר-על (למרות שקשה לומר ששיחק בצורה מלהיבה במיוחד). שלושת משחקי הצמרת שהזכרתי בתגובה 31 הסתיימו היום בתיקו, וכך גם המשחק של גלפנד נגד רג'בוב; קרואנה וקריאקין ניצחו (את יקובנקו וקסימדז'נוב, בהתאמה), והצליחו להצטרף לושייה לגרב וג'ובאבה במקומות 7-4 אחרי נקמורה וממדיארוב שסיימו במקומות 3-2. רג'בוב זוכה בפרס מיוחד על שם לקו אחרי שסיים את כל 11 המשחקים שלו בתיקו (סתם).

צמרת הדירוג הכולל בסידרה אחרי שני טורנירים מתוך ארבעה: 1.קרואנה – 230 נקודות (155 באקו + 75 טשקנט); 2.נקמורה – 207 (82 + 125); 3.אנדרייקין – 190 (20 + 170); 4.גלפנד – 170 (155 + 15); 5.ממדיארוב – 160 (35 + 125); 6.קריאקין – 157 (82 + 75).

את רג'בוב (עם 100 נקודות אחרי שני טורנירים מתוך השלושה שהוא משתתף בהם) וקסימדז'נוב (עם 50) אפשר כנראה כבר להוציא מתמונת הסיכויים; שמונת השחקנים הנותרים שיחקו בינתיים רק טורניר אחד מתוך השלושה שלהם, כך שמצבם עוד לא ברור.

שמוליק 2 בנובמבר 2014

קישור לטבלת הניקוד המלאה :
http://en.wikipedia.org/wiki/FIDE_Grand_Prix_2014%E2%80%9315#Grand_Prix_standings

פרט לתוצאה שלו עצמו כמובן – דווקא תוצאות הטורניר הנוכחי היו לא כל כך רעות לגלפנד – כי כמה מהמנצחים ( אנדרייקין ומאמאדיארוב למשל ) היו מהאחרונים בטורניר הקודם .
גלפנד יצטרך תוצאה גבוהה מאוד בטורניר האחרון , ואז יהיו לו סיכויים מסוימים להעפיל . יכול לעזור גם אם קרואנה ( שיעפיל בכל מקרה על סמך מד-כושר ) יחליט שלא להופיע בטורניר זה …

אילן 3 בנובמבר 2014

למה גלפנד 15, איך מחשבים את הניקוד?

אייל סגל 3 בנובמבר 2014

הסברתי את צורת החישוב של נקודות גרנד פרי בסוף הפוסט. במקרה זה, גלפנד וקסימדז'נוב סיימו במקום 12-11 משותף, אז שניהם מקבלים את הממוצע של הניקוד למקום 12 [10 נקודות ג"פ] + הניקוד למקום 11 [20 נקודות ג"פ].

אילן 5 בנובמבר 2014

תודה רבה, אייל.

דוד 2 בנובמבר 2014

אתה בטוח שקרואנה ניצח? בצ'סגיימס ובצ'סדום רשמו תיקו

אייל סגל 2 בנובמבר 2014

כן, הוא ניצח – תוצאת התיקו היתה טעות ראשונית שתיקנו אותה אחרי כמה שניות (לפחות ב-chess24, שם עקבתי אחרי המשחק, ואני רואה שגם באתר הרשמי התוצאה רשומה כעת כ- 1-0 לקרואנה; והעמדה הסופית כמובן זכויה עבורו).

אילן 3 בנובמבר 2014

קרואנה צייץ בטוויטר: "Good to finish on a win, and very glad to be done with this nightmare. Hopefully, FIDE can organize their WC cycle a bit better next time."

אגב, פורסם באתר 2700chess ש- Wei Yi בן ה- 15 העפיל למשחקי גביע העולם 2015. הוא בן 15 וחצי (אתמול), עם 2654.8 נק' (מס' 97 בעולם), קצת יותר (כעשר נקודות) ממה שהגיע אליו קרלסן באותו גיל.

דוד 3 בנובמבר 2014

וקצת הרבה יותר מבורוחובסקי, הסיפור הישראלי המנופח, שמבוגר ממנו בשנתיים וחצי

נפתלי 3 בנובמבר 2014

קצת כבוד לאלוף אירופה לנוער.האם אתה יודע מה משמעות התואר הזה?לגירי יש מד כושר יותר גבוה מג'ובאבה,ובכל זאת,כל שחמטאי שאני מכיר הולך יחד עם ג'ובאבה(בהקשר לתגובה שלו אחרי המשחק).

אילו היית יודע את ההבדל העצום בין שחמט הנוער בישראל ובסין(ובשום אופן לא מבחינת הפוטנציאל) היית אולי מוותר על התגובה המזלזלת הזו.

דוד 3 בנובמבר 2014

טוב רק רציתי שתכנסו לפרופורציות. מילא אם הבחור היה מצליח בתחרויות בוגרים ומעלה את מד הכושר שלו כל הזמן, אבל כשהוא מגיע לשם וחוטף בראש כנראה אפשר להסיק (לעת עתה) שלא צומח כאן איזה גלפנד חדש

שמוליק 3 בנובמבר 2014

מתי ואיפה הוא חוטף בראש ?
נשמח לדוגמאות .

נפתלי 4 בנובמבר 2014

"להיכנס לפרופורציות"? על מה ולמה?אביטל הוא אלוף אירופה.שוב:אלוף אירופה.אולי הוא יהיה גלפנד,אולי לא.מה זה משנה.למה לגמד כל דבר.למה לחפש רק רע בכל דבר.רק כי זה משלנו?

אילן 4 בנובמבר 2014

לפני שבוע-שבועיים ראיתי שסמירין נכנס למאיה הראשונה בעולם ובינתיים הספיק לצאת כי ירד קצת (2644 נק'), אבל הוא על הגבול (צריך 2654 נכון להיום). אז היו לנו 3 במאיה הראשונה, כולל גלפנד כמובן ורודשטיין.
כשהשוויתי למדינות אחרות ביחס למס' הנפשות אין לנו בכלל במה להתבייש.
רוסיה בעצם היחידה שיש לה במאיה הראשונה כל כך הרבה שחקנים – 24 שחקנים כשהאוכלוסיה שלה גדולה מאתנו פי 18.
מה שאומר שביחס שבין מס' שחקנים שנכנסו למאיה הראשונה פר נפשות, ישראל ראשונה בעולם.
לסין – 9 שחקנים, והם כידוע, קצת יותר מפי 3 מאתנו.
להודו – 4
ארה"ב – 4
אוקראינה – 8 (אוכלוסיה פי 5.6 מאתנו)
הולנד – אמנם 3 כמונו אך אוכלוסיה פי 2.2 מישראל.

בורוחובסקי (או בורוכובסקי כפי שמופיע בויקיפדיה) הוא שחקן כחול לבן שצריך לפרגן לו ולעודד אותו. בוודאי אם זכה באליפות אירופה.
גם אם לא יהיה קרלסן דור 3. רק פרגון לדעתי יעזור לשחקנים שלנו לצעוד קדימה. ולזכור שאנחנו מדינה קטנה, משאבים דלים עם מסורת שחמט לא מאוד מפותחת.

במלים אחרות, "קצת פרופורציות", וכל הכבוד לבורוחובסקי. אל תשכח שבורוחובסקי יכול להמשיך לעלות וגם לתת קפיצה מאוחר יותר. הרבה שחקנים הגיעו לשיאם לא לפני גיל 20. וגם אם זה לא יקרה – לא נורא.

אייל סגל 4 בנובמבר 2014

בלי קשר לעניין בורוחובסקי, הראשונה בעולם על פי הקריטריון הזה – בהפרש ניכר – היא ארמניה (אוכלוסיה של 3 מיליון וחמישה בטופ 100); גם להונגריה יש יחס יותר טוב מאשר לישראל (אוכלוסיה רק קצת יותר גדולה – קרוב ל-10 מיליון – וחמישה בטופ 100, אפילו אם לא סופרים את פולגר שבדיוק פרשה).

אילן 4 בנובמבר 2014

נכון, אז אולי ישראל שלישית, אבל לא זה המסר שניסיתי להעביר (ושהיה לו קשר הדוק למה שדוד כתב על בורוחובסקי, אבל תיקן את דבריו בהערה לרשומה הבאה שלך)

נפתלי 3 בנובמבר 2014

הוא כבר שנתיים בערך בן חמש עשרה וחצי…

שמוליק 3 בנובמבר 2014

גלפנד ללא זמן התאוששות , מתחיל מחר תחרות ע"ש פטרוסיאן , במשחק לא סימפטי במיוחד – בשחור נגד ארוניאן .

שמוליק 3 בנובמבר 2014

כמו שני שחקנים מן השורה – שני הצדדים חושבים שהם עומדים טוב יותר בו זמנית …

https://www.youtube.com/watch?v=b-1E9gQEVNs&feature=youtu.be&t=5h11m30s

שחר 3 בנובמבר 2014

בואו נפרגן לבורוחובסקי. הישג יפה מאד והוא גם עושה רושם רציני. אולי לראשונה בתולדות המדינה יצמח לנו שחקן מקומי של טופ 100. למה לא? זה יכול להעיד על המשכיות לאחר התנופה שהביאו האלופים שצמחו בברה"מ שהובילו ומובילים את השחמט בארץ לפחות מאז סוף שנות ה 80.
כל שנה שגלפנד בצמרת העולמית נותנת עוד רוח גבית להתפתחות הענף בארץ (וכמובן גם שאר השחקנים המובילים שמושכים קדימה)

Comments closed