גרנד פרי טשקנט: הטורניר של אנדרייקין

דמיטרי אנדרייקין זוכה בטורניר העל הראשון שלו, והסידרה כולה עדיין פתוחה כמעט לגמרי

הטורניר השני בסידרת הגרנד פרי התקיים כמעט ללא הפסקה אחרי הראשון, כשלא פחות משמונה שחקנים משתתפים בשניהם (הארבעה מבאקו שלא שיחקו בטשקנט היו גרישצ'וק, דומינגז, סבידלר ותומשבסקי – החליפו אותם גירי, ושייה לגרב, יקובנקו וג'ובאבה). עבור חלק מהשחקנים היה הבדל קיצוני בין הופעותיהם בשני הטורנירים – בראש ובראשונה בשני מקרים של from first to worst ו(כמעט) להיפך: גלפנד, שהיה בין שני הזוכים בבאקו, סיים כאחד משני האחרונים בטשקנט, בעוד שאנדרייקין קפץ מהמקום הלפני האחרון אל הראשון.

ציינתי בפוסט הקודם שאנדרייקין (בן ה-24), למרות העפלתו לגמר גביע העולם בשנה שעברה, לא הרשים עד כה באמת בטורניר-על קלאסי; ובכן, אפשר לטעון שצורת משחקו בטורניר הנוכחי לא היתה מרשימה ביותר, אבל ההישג ללא ספק מרשים ומהווה ציון דרך בקריירה שלו. הוא סיים עם שלושה נצחונות וללא הפסדים, למרות שכבר בסיבוב הראשון – בו השיג את נצחונו הראשון – היה למעשה קרוב מאוד להפסד (ואולי, בעקבות זאת, למהלך שונה מאוד של התחרות עבורו):

 

בשחור נגד ממדיארוב, אנדרייקין הפסיד רגלי בשלב מוקדם למדי של המשחק; תחילה היה נראה שיש לו פיצוי טוב תמורתו, אבל הרושם הזה התפוגג בהדרגה. לאחר מסעו ה-36 של השחור (…צ-ג6) התקבלה העמדה הבאה:

bview1

זהו סיום צריחים כפול שקצת קשה להאמין כי במשחק ברמות הגבוהות הלבן יכול להפסיד אותו; נראה שהשאלה היחידה בעמדת הדיאגרמה היא האם הלבן זכוי לגמרי או שיש לשחור סיכויים כלשהם לתיקו: מלבד עצם יתרון הרגלי, ללבן גם רגלי חופשי על הטור ה' והרגלי השחור על ח4 תלוי. אבל ידוע שסיומי צריחים יכולים להיות טריקיים מאוד, והסיום הנוכחי הדגים זאת שוב.

מסעו האחרון של השחור מתכנן להביא את הצריח ל-ג2 כדי להכפיל צריחים על השורה השנייה של הלבן, לתקוף את הרגלי ב-ז2 וכך להשיג משחק נגדי באמצעות איומים על המלך הלבן; מסיבה זו לא טוב ללבן פשוט ללכוד את הרגלי על ח4. המסע הטוב ביותר עבורו היה כאן 37.צ-ד6!, התוקף את הצריח על ג6 ומאפשר להגיב ל-37…צ(ג)-ג2 ב-38.צ-ז6!; כך הלבן גם מגן על ז2 וגם זוכה ברגלי השחור על ז7, דבר שאינו מותיר לשחור כל סיכוי. האפשרות הטובה ביותר באופן יחסי עבור השחור היא להמשיך 37…צ:ד6 38.ה:ד6 צ-ד2, אבל אחרי 39.צ-ב6 (המגן על הרגלי ד' ותוקף את הרגלי השחור ב-א6) סיכוייו להחזיק מעמד עדיין נראים קלושים למדי.   

ממדיארוב בחר באפשרות פחות טובה, אבל כזו שעדיין מותירה ללבן סיכויי ניצחון: 37.צ-ב8+ מ-ח7 38.צ:ח4+ (הלבן מרויח זמן בכך שהוא לוכד את הרגלי הזה תוך התראת שח) 38…מ-ז6 39.צ(ח)-ח8(!) צ(ג)-ג2 (והשחור, מצידו, מממש את הרעיון להשיג משחק נגדי באמצעות הכפלת צריחים על השורה השנייה):

bview2

וכאן טעה ממדיארוב שוב כששיחק 40.מ-ז3?, מסע שאחריו הלבן איבד את סיכויי הניצחון. במקום זאת, היה צריך להמשיך 40.צ-ב6+! עם שתי אפשרויות: או 40…מ-ז5 41.ח4+ (לכן סימן הקריאה למסע 39, שפינה את הערוגה ח4 לרגלי – אלא שנראה כאילו ממדיארוב לא הבין את הרעיון של המסע שלו עצמו) 41…מ-ו4 42.צ-ז6, והלבן מצליח להגן על הרגלי ז2 המותקף (וכן תוקף את הרגלי השחור על ז7); או 40…מ-ו7 41.ה6+ מ-ה7 42.מ-ז3 צ:ז2+ 43.מ-ו4. ההסתעפות השנייה דומה למה שקרה במשחק, אבל בגירסה טובה יותר ללבן – כיוון שהמלך הלבן הופך לאקטיבי יותר ויכול לפלוש לעמדת השחור דרך ה5.

בעקבות מסעו של ממדיארוב, המשחק נמשך במקום זאת 40…צ:ז2+ 41.מ-ח4 (כעת 41.מ-ו4 לא יעזור בגלל 41…צ[ז]-ו2+ והמלך הלבן "תקוע", כי הערוגה ה5 עדיין תפוסה על-ידי הרגלי שלו; ועל ח4 המלך פגיע יותר לאיומים, כפי שנראה מייד) 41…צ(ב)-ה2 (מאיים במט על-ידי …צ-ה4) 42.צ-ב6+ מ-ו7 43.ה6+ (43.צ:א6?? צ-ה4+ עדיין מוביל למט, כפי שממחישה ההסתעפות בלוח החי) 43…צ:ה6 44.צ:ה6 מ:ה6:

bview3

כעת המסע הטבעי 45.צ-א8 (הזוכה ברגלי על א6) מוביל כנראה לתיקו, כיוון שיתרון הלבן באגף המלכה ויתרון השחור באגף המלך מאזנים זה את זה. במקום זאת, ממדיארוב ביצע את השגיאה השלישית והאחרונה שלו עם 45.ב4??. מטרת המסע הזה ברורה – לקדם את הרגלי ל-ב5, כדי ליצור רגלי חופשי באגף המלכה. אלא שממדיארוב החמיץ נקודה טקטית הקשורה במיקומו של הצריח הלבן על ח8: 45…ז5+ 46.מ-ח5 ז4! (ייתכן שממדיארוב ציפה כאן רק ל-46…ו4, המוביל לתיקו לאחר 47.ב5 והרגלים החופשיים של שני הצדדים מאזנים זה את זה). כעת הלבן אינו יכול להחליף רגלים על ז4, כיוון שעל 47.ח:ז4 יבוא 47…צ-ח2+ והצריח על ח8 נופל.

אחרי 47.מ-ח4 ז3! השחור ביסס איפוא צמד רגלים חופשיים על הטורים ו' ו-ז', שהלבן אינו יכול לעצור את התקדמותם, בעוד שהשחור יכול לטפל ברגלי הלבן החופשי הבודד באגף המלכה. ממדיארוב נכנע כעבור ארבעה מסעים נוספים, בעמדה בה אין לו כל דרך להתגונן מפני קידומם ההדרגתי של הרגלים להכתרה בעזרת הצריח השחור (על-ידי …צ-ו2/ז2/ו3/צ-ו1/ז1=מה).  

במשחקיו הנותרים בטורניר אנדרייקין בלט בסולידיות שלו, ביכולתו להימנע מלהיקלע לבעיות, ובניצול ההזדמנויות שיריביו העניקו לו. מעניין שמתוך חמשת משחקיו בלבן הוא "בזבז" ארבעה – נגד נקמורה, קסימדז'נוב, ושייה לגרב וגירי – מבחינה זו שלא השיג בהם דבר בפתיחה והסתפק בתיקו קצר (בין 22 ל-31 מסעים). המשחק שלו נגד נקמורה, אגב, עשוי להיראות כחריף ומעניין מאוד למי שאינו מכיר תיאוריה, אבל למעשה שני השחקנים רק חזרו באופן כמעט מדויק על משחק בין אנאנד ושירוב מ-97 ("כמעט" כיוון ששירוב נתן במסע ה-18 שח שנקמורה נמנע ממנו, אבל דבר זה אינו משפיע באופן מהותי על העמדה).  

המשותף לכל ארבעת המשחקים הללו הוא שאנדרייקין נכנס בהם לפתיחות "ראשיות" – ספרדית, גמביט המלכה, הגנת גרינפלד – ובכולם ההכנה של יריביו היתה טובה מספיק כדי לנטרל את נסיונותיו להשיג יתרון (לצד משחק לא שאפתני במיוחד של אנדרייקין עצמו). כבר ציינתי בפוסט הקודם, בניתוח תבוסתו של אנדרייקין לגלפנד בבאקו, שהוא נחשב כמי שרמת ההכנה התיאורטית שלו נמוכה יחסית בין שחקני הצמרת. מצד שני, אנדרייקין מצליח מדי פעם להגיע לתוצאות טובות כשהוא מפתיע את יריביו בפתיחות לא שגרתיות ולא תיאורטיות במיוחד – וזה אכן מה שקרה במשחקו הנותר בלבן, מול קריאקין בסיבוב השישי:

 אחרי מסעו החמישי של הלבן הופיעה על הלוח העמדה הבאה:

bview4

ובדיקה במאגר הנתונים של chessbase מראה שלא הופיעה עד כה באף משחק בין שחקני צמרת, כך שהיא נמצאת למעשה מחוץ לתחומי מה שמכונה "תיאוריית הפתיחות" (אם כי המסע החדש לגמרי הראשון הופיע "רק" עם 9.ר-ד3 של הלבן). זאת למרות שאף אחד ממסעי שני הצדדים עד נקודה זו לא היה מוזר או יוצא דופן כשלעצמו, מה שמהווה המחשה למידה בה השחמט רחוק עדיין מאוד ממיצוי. למרות שהלבן פתח עם רגלי המלכה (1.ד4), אופי העמדה שנוצרה מזכיר יותר הסתעפות צדדית כלשהי של ההגנה הסיציליאנית (1.ה4 ג5), במיוחד לאחר שהלבן אכן שיחק ה4 במסע השביעי.

מכל מקום, קריאקין – במה שנראה כחיקוי מוצלח מדי של איבנצ'וק – הגיב לפתיחה בצורה שהיתה גרועה מאוד מבחינה מעשית (בלי קשר לערך האוביקטיבי של מסעיו), כשהשקיע למעלה מ-100 דקות ב-12 מסעיו הראשונים. כך נותרו לו פחות מ-20 דקות ל-28 המסעים הנותרים שהיה צריך לבצע כדי להשלים את 40 המסעים הראשונים שלו בשעתיים. בנוסף לכך, המורכבות של העמדה לא פחתה לאחר אותם 12 מסעים ראשונים, בפני קריאקין ניצבו עדיין בעיות רציניות אותן היה עליו לפתור, ושלא במפתיע עמדתו החלה בשלב מסויים להידרדר במהירות.

אחרי מסעו ה-17 של השחור התקבלה העמדה הבאה:

 bview5

קריאקין נמנע מלהצריח והציב את מלכו ב-ה7; בשילוב עם קידום הרגלים באגף המלך ל-ח6 ו-ז5 הדבר החליש את מצבו באופן מסוכן, והחל מנקודה זו אנדרייקין החל לנצל את הדבר באופן שיטתי. הוא שיחק 18.ח4, החליף רגלים על ז5, השתלט על הטור ח' שנפתח כתוצאה מכך, תימרן את הפרש שלו לעמדה חזקה על ו5, הקריב רגלי מסע לאחר מכן (28.ג5!) כדי לפנות את הערוגה ג4 לרץ ולהגביר את הלחץ על עמדת המלך השחור, וזכה תוך מספר מסעים נוספים כתוצאה משילוב בין התקפה על המלכה השחורה והלחץ על הטור ח'. קריאקין נכנע בעקבות 34.צ-ח7+, כשהוא עומד לקבל מט בשלושה מסעים.

בעקבות הניצחון הזה אנדרייקין העפיל למקום ראשון (משותף עם נקמורה), שבו נותר עד סוף הטורניר. הוא הצליח לבסס את עצמו במקום ראשון יחידי בסיבוב התשיעי, בו השיג את נצחונו השלישי – נגד ג'ובאבה, שסיבוב לפני כן הצטרף גם הוא להובלה המשותפת.

אם המשחק נגד קריאקין מדגים את היתרון שיכול להיות בשימוש בפתיחה לא שיגרתית כדי להוציא את היריב משיווי משקלו, הרי שמשחק זה מדגים את הצד הבעייתי שיכול להיות בכך – כאשר הפתיחה מתגלה כלא מוצלחת במיוחד (לעתים יש סיבה טובה לכך שפתיחה או הסתעפות מסויימת אינה מקובלת) והיריב חושף את חולשתה על גבי הלוח.

ג'ובאבה ידוע כשחקן יצירתי ומקורי והדבר מתבטא בין השאר בניסויים  מתמידים שהוא עורך בפתיחות לא שגרתיות. מעבר לעניין שיש כתוצאה מכך כמעט תמיד במשחקיו עבור הצופים, הדבר מוביל לעתים להצלחות (כמו במספר משחקים שלו בטורניר הנוכחי – כולם בשחור, למרבה העניין) אבל לעתים גם להתרסקויות. היה לג'ובאבה מזל מסויים שניצל מהתרסקות כזו כבר בסיבוב השני, במשחקו (בלבן) נגד קרואנה, בו נקלע מהר מאוד לעמדה כמעט אבודה אבל הצליח בסופו של דבר להיחלץ בתיקו. מכל מקום, במשחק הנוכחי מזל כזה לא חזר על עצמו.

ג'ובאבה טיפל בפתיחה ברגלי אגף המלך שלו באופן לא שגרתי –  וכנראה גם לא כל כך מוצלח – כששיחק 5.ז4 ובנוסף לכך איפשר לשחור להחליף רצים על ו4 ולהכפיל את הרגלים הלבנים על הטור ו'. אנדרייקין חשף את הבעייתיות של עמדת הלבן עם 9…ח5!:

 bview6

המסע האחרון תוקף את הרגלי על ז4, והלבן לא יכול להגן עליו על-ידי 10.ח3, כיוון שאחרי 10…ח:ז4 11.ח:ז4 יאבד את הצריח הבלתי-מוגן על ח1. הוא חייב, לפיכך, לקבל החלטה לגבי שינוי מבנה הרגלים שלו. אפשרות אחת היתה 10.ז5, אלא שלאחר 10…פ-ה7 11. 0-0-0 ז6 השחור יכול להצריח בביטחה באגף המלך החסום, לפרש שלו ערוגה נוחה מאוד על ו5, ובשלב כלשהו יוכל לפרוץ עם …ג5 כדי לתקוף באגף המלכה. אפשרות אחרת היתה 10.ו5, ואז 10…ח:ז4 11.ו:ה6 ז:ו3 12.ה:ד7+ מה:ד7 13. 0-0-0 0-0-0 14.מה:ו3 מוביל לעמדה בה הלבן לא השיג דבר ולשחור יתרון הנובע ממבנה הרגלים העדיף שלו (הרגלים ו' ו-ח' של הלבן מבודדים, בניגוד לרגלים ו' ו-ז' הצמודים של השחור).

ג'ובאבה בחר באפשרות שלישית ושיחק 10.ז:ח5?! צ:ח5 – אלא שכתוצאה מכך נותר עם מבנה רגלים חלש במיוחד באגף המלך: שלושה רגלים כפולים ו/או מבודדים (על ו2, ו4 ו-ח2). הוא ניסה, בתמורה לכך, להשיג יוזמה נגדית באמצעות 11.צ-ז1 (כדי לנצל את פתיחת הטור ז') 11…מה-ו6 (מגן על ז7 ותוקף את הרגלי על ו4) 12.פ-ה5!? – כנראה בתקווה להשיג התקפה נגד המלך השחור אחרי 12…מה:ו4 13.פ:ד7 מ:ד7 14.מה-ב5+. חשוב לציין כי בהסתעפות זו מסע הביניים 13…צ:ח2 (התוקף את הרגלי ב-ו2) מאפשר ללבן להשוות על-ידי 14.פ-ה2! מה:ו2+ 15.מ-ד2 מ:ד7 16.צ(א)-ו1 מה-ח4 17.צ:ו7+ פ-ה7 18. מה-ב5+ עם שח נצחי.

במקום להיכנס לסיבוכים הללו, אנדרייקין בחר במסע הסולידי 12…ג6, הנוטל מהלבן את הערוגה ב5 שיש לה חשיבות קריטית לאפשרויות ההתקפה שלו (כפי שהמחישו ההסתעפויות בפיסקה הקודמת). הלבן יוותר בכל מקרה בנחיתות, בגלל מבנה הרגלים הגרוע שלו, אלא שכאן ג'ובאבה שיחק את המסע המוזר 13.פ-א4? – שהוביל מייד לעמדה אבודה באופן אוביקטיבי:

bview7

הדבר איפשר לאנדרייקין להגיב ב-13…מה:ו4! כיוון שכעת לאחר 14.פ:ד7 צ:ח2! (במסיבת העיתונאים אחרי המשחק ג'ובאבה אמר שהחמיץ את המסע הזה) ללבן אין יותר את האפשרות לשחק פ-ה2, כי הפרש נטש את ג3. הלבן צריך איפוא להגן על ו2, ונותר בגירעון שני רגלים. גם 14.צ:ז7+ מפסיד ל-14…פ:ה5, כפי שממחישות ההסתעפויות בלוח החי.

ג'ובאבה הסיג במקום זאת את הפרש שלו מעמדתו ההתקפית על-ידי 14.פ-ו3, מסע שמודה למעשה בכישלון גמור של תכניתו. אנדרייקין המשיך לשחק באופן מדויק עם 14…ה5!, שפותח את העמדה תוך ניצול הפיתוח והקואורדינציה העדיפים של כליו וכן עמדתו הגרועה של המלך הלבן במרכז. הלבן אמנם החזיר לעצמו במסע הבא את הרגלי שהפסיד עם 15.צ:ז7, אבל נאלץ לוותר על הרגלי הזה שוב לאחר כמה מסעים, והעמדה פושטה לכלל סיום זכוי לשחור בזכות הרגלי העודף שנותר לו באגף המלכה, בעקבות חילופי הרגלים על ד4. מכאן ואילך היה מדובר רק ב"עניין של טכניקה", כפי שמקובל לומר, וזו של אנדרייקין היתה מדויקת דיה.

**********

במקום שני-שלישי משותף, חצי נקודה אחרי אנדרייקין, סיימו נקמורה וממדיארוב. נקמורה השיג שני נצחונות בשלב מוקדם יחסית וסיים ברצף ארוך למדי של תוצאות תיקו – ניתן לומר שגם בטורניר בבאקו וגם בזה הנוכחי הפגין דרגת סולידיות גדולה יותר מזו שנטתה לאפיין אותו. הדבר הופך אותו לשחקן פחות מרתק, אבל אולי יעזור לו להימנע מההתרסקויות הכואבות שהיו כה אופיניות לו, בפרט כשהיה מגיע לעמדות הובלה בטורנירים. ממדיארוב, לאחר ההפסד הכואב לאנדרייקין בסיבוב הראשון, התאושש בצורה יפה והצליח לנצח שלושה משחקים (נגד גלפנד, קסימדז'נוב ויקובנקו) באופן טיפוסי לסגנונו – דרך סיבוכים טקטיים, מעמדות שהיו באופן אוביקטיבי שוות או אפילו נחותות עבורו.

קרואנה, שכבר בטורניר הגרנד פרי הקודם נראה חיוור למדי בהשוואה להופעה הספקטקולרית שלו בגביע סינקפילד, היה מרשים עוד פחות בטורניר הנוכחי; אבל ניצחון שלו בסיבוב האחרון על יקובנקו איפשר לו לפחות לסיים את התחרות עם מאזן חיובי, במקומות 7-4 עם ושייה לגרב, ג'ובאבה וקריאקין. ביחד עם הזכייה המשותפת שלו בטורניר הקודם, תוצאה זו גם טובה מספיק כדי להציב אותו, נכון לעכשיו, במקום הראשון בדירוג הכולל של הסידרה.

לגלפנד היה כאמור טורניר גרוע מאוד, עם ארבעה הפסדים וללא ניצחון. ייתכן שגורם הגיל בא כאן לידי ביטוי, וכי קשה לו במיוחד לשחק שני טורנירים אינטנסיביים כאלה כמעט ללא הפסקה. (אם כי יש לציין שבסידרת הגרנד פרי הקודמת הדינמיקה של שני הטורנירים הראשונים היתה דומה מאוד מבחינתו, למרות שהיתה ביניהם הפסקה של כחודש וחצי; וגם אז הטורניר השני התקיים בטשקנט…) מכל מקום, ברמת הסידרה השלמה עוד נותרו לגלפנד סיכויים להתברג באחד משני המקומות הראשונים (המובילים לתחרות המועמדים) אם יצליח לסיים בצמרת בטורניר השלישי שנותר לו, כיוון שאף שחקן לא הפגין הופעה דומיננטית ממש בשני הטורנירים שנערכו עד כה.

הטבלה הסופית של הטורניר נראית כך (לצד הנקודות ה"רגילות" מופיע גם ניקוד הגרנד פרי שקיבלו השחקנים במסגרת הסידרה השלמה):

1.אנדרייקין – 7 נקודות (3+), 170 נקודות גרנד פרי; 3-2.נקמורה, ממדיארוב – 6.5 (2+), 125 נקודות ג"פ; 7-4.ג'ובאבה, ושייה לגרב, קרואנה, קריאקין – 6 (1+), 75 נקודות ג"פ; 8.רג'בוב – 5.5 (50%), 50 נקודות ג"פ; 9.גירי – 5 (1-), 40 נקודות ג"פ; 10.יקובנקו – 4.5 (2-), 30 נקודות ג"פ; 12-11.גלפנד, קסימדז'נוב – 3.5 (4-), 15 נקודות ג"פ.

וצמרת הדירוג הכולל בסידרה, אחרי שני טורנירים מתוך ארבעה, נראית כך: 1.קרואנה – 230 נקודות (155 באקו + 75 טשקנט); 2.נקמורה – 207 (82 + 125); 3.אנדרייקין – 190 (20 + 170); 4.גלפנד – 170 (155 + 15); 5. ממדיארוב – 160 (35 + 125); 6.קריאקין – 157 (82 + 75). את טבלת הניקוד המלאה ניתן לראות כאן.

לרג'בוב (עם 100 נקודות אחרי שני טורנירים מתוך השלושה שהוא משתתף בהם) וקסימדז'נוב (עם 50) כבר לא נותרו סיכויים מעשיים; שמונת השחקנים הנותרים בסידרה שיחקו בינתיים רק טורניר אחד מתוך השלושה שלהם, כך שמצבם עוד לא ברור. תמונת הסיכויים תתבהר לאחר הטורניר הבא, שייערך בפברואר בטביליסי.

הפיצוץ בדרבי
אבק פיות (3) - עידו גילרי

27 Comments

Yavor 4 בנובמבר 2014

תודה. בוריס משתתף בטורניר הבא, או שהוא נח?

אייל סגל 4 בנובמבר 2014

לא, הוא לא משחק שם – זה הטורניר שהיה אמור להתקיים בטהרן כשנקבע לוח הזמנים (לכן גם נקמורה וקרואנה, כאזרחים אמריקנים, בחרו לוותר עליו).

יהודה. א. 4 בנובמבר 2014

קרואנה כבר היגר רשמית לארה"ב?

ואגב, להערכתך, האם צפויה פה נבחרת חזקה בצורה בלתי רגילה (במערב) או מריבות על הלוח הראשון סטייל פישר רשבסקי?

אייל סגל 4 בנובמבר 2014

עד כמה שידוע לי אלה עדיין רק שמועות, לא ידוע בוודאות אם קרואנה יחזור לארה"ב מאירופה. אבל בכל מקרה יש לו אזרחות אמריקנית מלידה – הוא נולד במיאמי וגדל בברוקלין; רק בגיל 12 הוא עבר לאירופה מטעמים של ניהול קריירה.

רני 4 בנובמבר 2014

איזה כיף שמישהו עוד כותב פוסטים על ספורט. מה האובר אנדר לעשר תגובות ?

יהודה. א. 4 בנובמבר 2014

ואף מילה על המשחק של ג'ובאבה מול מאמדיארוב מהסיבוב האחרון? הוא היה המעניין ביותר בכל הטורניר..

אייל סגל 4 בנובמבר 2014

מה לעשות, יש גבול לכמות המשחקים שאני יכול לכתוב עליהם בפוסט אחד. אם כבר הזכרת, אז גם הניצחון של ושייה לגרב על קרואנה בסיבוב הראשון והנצחונות של ג'ובאבה על קריאקין וגלפנד היו משחקים נהדרים.

יהודה. א. 4 בנובמבר 2014

מה שנכון

דוד 4 בנובמבר 2014

הפוסט נהדר
(נ.ב. לגבי אביטל והויכוח שלכם בפוסט הקודם,אני מת שהוא יצליח -אחרי הכל אנחנו ישראלים, אני עוקב אחרי השם שלו כבר שלוש שנים וציפיתי שמאז קבלת התואר רב אמן הוא ישפר את מד בכושר שלו בעקביות, כנראה שהוא צריך את הקצב שלו. ודאי שאינני רוצה להמעיט בגודל ההישג)

שחר 4 בנובמבר 2014

מסכים אתך, לכל דבר בעולם קצב משלו.
בעקבות עידן גלפנד הרף שלנו קצת גבוה. גם אם שחקן ישראלי לא יגיע בקרוב לרמתו ולא יבנה קריירה נניח כמו של סמירין או סוטובסקי, עדיין אם לבורוחובסקי, נבאתי או אחרים תהיה קריירה כמו של פוסטני, צריך להסיר בפניהם את הכובע. נראה לי שזה מעולם לא קרה בשחמט המקומי.

דוד 4 בנובמבר 2014

לנו יש בעיה- הצבא. הרי כנראה בעוד כמה חדשים אביטל יתגייס וההתקדמות שלו תיפגע כמו שקרה עם גיל פופילסקי לדעתי. במצבים כאלה כדי לשמור על כושר הבחור צריך לנצל כל רגע פנוי לאימון ושינון ואין הרבה רגעים פנויים
משא"כ גלפנד וסמירין-אני לא חושב שהם שירתו בצבא האדום, ובאופן כללי האוויה ברוסיה נותנת הרבה יותר תמיכה לשחמטאים צעירים

דוד 4 בנובמבר 2014

ורק אוסיף שלטעמי הגיל הזה (18-21) הוא קריטי להתפתחות של שחקן שחמט מקצועני

אייל סגל 4 בנובמבר 2014

אגב, מי שרוצה כבר להיכנס לאווירת הדו-קרב על אליפות העולם (שיתחיל בשבת) יכול להיכנס לדף העידכונים של צ'סדום שנפתח היום כאן.

אילן 4 בנובמבר 2014

תודה רבה על הרשומה.
בטורניר פטרוסיאן – אייל, אתה מוכן לצעוק לגלפנד לשחק מה-ד6? מסע 18 ונשארה לו רק דקה אחת.
במצב מאוזן חבל להפסיד בגלל דוחק זמן.

אילן 4 בנובמבר 2014

סליחה, צריך לשחק מסע 17!

אילן 4 בנובמבר 2014

או קיי, אין צורך. זה בעיה באתר chess24.

גיל 4 בנובמבר 2014

מצוין. אין כמו שחמט להרגע מכל הזבל שמסביב.

ארנון 5 בנובמבר 2014

די לא יאומן שכבר היום גלפנד התחיל עוד טורניר קשה. הוא יזדקק למנוחה של שנתיים אחרי חודשיים כאלה.

אייל סגל 5 בנובמבר 2014

כן, אני מניח שגלפנד התחייב להשתתף בטורניר הנוכחי לפני שידע בדיוק מה לוח הזמנים של הגרנד פרי.

ואם כבר מדברים על לוחות זמנים, קצת מוזר בעיני שמארגני הטורניר לזכר פטרוסיאן קבעו אותו בחפיפה חלקית לדו-קרב על אליפות העולם (שהתאריכים שלו ידועים עוד משנה שעברה) – זה נראה כאילו הם יורים לעצמם ברגל.

Zak 5 בנובמבר 2014

יכול להיות שממדיארוב עושה תחרות עם עצמו על התואר "שגיאת השנה"? קודם נגד קראמניק במועמדים ועכשיו כאן.

נקודה מעניינת ששמתי לב אליה היא שכבר לא משחקים את הנוסחים שנחשבים "קלאסיים" בפתיחות. נניח בספרדית עם ג3, ח3 ו-ד4 או בניידורף עם רז5, ועל ה6, ו4. האם הם יצאו לגמרי מן האופנה, או שאולי רק בתחרויות חשובות וארוכות אין לשחקנים זמן להכנה תיאורטית מקיפה אזי הם מנסים כמה שיותר מוקדם לצאת מהפתיחות המוכרות?

אייל סגל 5 בנובמבר 2014

נראה שהם יצאו מהאופנה – כבר לא רואים אותם הרבה בתחרויות צמרת בכלל. בניידורף אני חושב שזה קשור בתחושה שההסתעפויות הראשיות במערך שהזכרת כבר מנותחות למוות (להרבה מהן יש אופי די כפוי, כך שניתן לנתח אותן עד לעומק גדול במיוחד; ההסתעפות של "הרגלי המורעל" היא דוגמה מובהקת). בספרדית זה שילוב של כמה גורמים: א. הגנת ברלין שהתגלתה כסופר-סולידית לשחור, כך ש-3…פ-ו6 הולך ומחליף את 3…א6 כמסע הראשי; ב. עליית הפופולריות של מערכים עם ד3 (במסע החמישי או השישי של הלבן); ג. עליית הפופולריות של הארכנגלסק (עם …ר-ג5); ד. גם אם מגיעים בהסתעפות ה"קלאסית" עד 6.צ-ה1 ב5 7.ר-ב3, השחור בדרך כלל משחק 7…0-0 כדי להגיב ל-8.ג3 במרשל (8…ד5), שהתגלה כנשק תיקו יעיל מאוד, והלבן בדרך כלל מנסה להימנע מזה על-ידי האנטי-מרשלים למיניהם.

אילן 5 בנובמבר 2014

3 שחקנים כיום מצויים עם מד כושר שהקידומת שלו מתחילה ב- 2800. גרישצ'וק מתקרב להיות הרביעי (2798.5) ונקווה שזה לא יהיה היום על חשבונו של גלפנד (קונטרה על מה שקרה בטורניר בבאקו), ארוניאן עם 2796.3 גם יכול לחצות שוב את ה- 2800 ותאורטית עשויים להיות 5 שחקנים בו זמנית עם מד כושר שווה או מעל 2800.
האם יש לכך תקדים? (זה מחזיר אותנו לדיון בשאלה אם רמת המשחק בשחמט עלתה ביחס לכמה עשורים אחורה ואם יש אינפלציה בדירוג).

עדכון בנוגע לאליפות העולם – הושקה אפליקציה צבעונית חדשה שתראה את המסעים בלוח החי, משחקים מהמפגשים הקודמים ביניהם עם הערות של אמן בינלאומי (מד כושר 2468 נק', הודי, אני חושב) והודעה שתישלח ברגע שישוחק מסע ועוד תכונות נחמדות (ניתן יהיה לראות את הטוויטים, לפתור בעיות טקטיקה ממשחקים קודמים בין קרלסן לאננד ועוד – https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nexm.wcc&referrer=utm_source%3Dwcapp%26utm_campaign%3Dtell-a-friend

נפתלי 5 בנובמבר 2014

סיבוב שני בתחרות לזכר פטרוסיאן וחסרונם של מאמא וג'ובאבה זועק לשמים…אני טועה אייל?

שחר 5 בנובמבר 2014

מה עם מורוזביץ'? ארוניאן?

אשר 6 בנובמבר 2014

באיזה אתר ניתן לעקוב אחרי התחרות על שמו של פטרוסיאן?

שמוליק 6 בנובמבר 2014

http://www.tashir-chess.com/en/livestream/

סיבוב 3 : לקו !! עם הכנה ביתית די פרועה מול קראמניק .
אני ( והמחשב ) לא מתרשמים מכך …

שמוליק 6 בנובמבר 2014

אבל דווקא צוות השידור , לקו ואולי אף קראמניק – כן מתרשמים .

Comments closed