קרלסן-אנאנד II, משחקים 6-5: מזל של אלוף?

קרלסן נוטל שוב את ההובלה, לאחר עיוורון הדדי מסמר שיער במשחק השישי

במשחק החמישי אנאנד פתח שוב ב-1.ד4, וקרלסן החליף הגנה בפעם השנייה, לאחר שגמביט המלכה כשל במשחק 3. הוא נכנס להסתעפות נדירה יחסית בהודית של המלכה, בה השחור בונה מערך סולידי מאוד שנועד להבטיח תיקו, ללא שאיפה ממשית לשחק על ניצחון, והמהירות בה שיחק עד המסע ה-17 שלו העידה שהתכונן היטב לפתיחה.

אבל גם אנאנד היה מוכן היטב (במסיבת העיתונאים אמר שניתח את ההסתעפות לפני זמן די רב – לא כהכנה למשחק הספציפי הזה), והצליח במספר נקודות למצוא את המסעים היחידים היכולים להציב בעייה ממשית בפני השחור: תחילה 13.ד6! ואחר כך, בעמדה שהתקבלה לאחר מסעו ה-19 של השחור:

bviewca3

20.פ-ד5! התוקף את המלכה השחורה, תוך ניצול עמדתו המסורבלת של הפרש על א5. לכידת הרגלי על ב2 תוביל להסתעפות כפויה שאינה נוחה לשחור: 20…מה:ב2 21.צ-ה2 מה-א3 22.צ-ה3 מה-ב2 23.צ-ב1 מה:א2 24.צ-א1 מה-ג4 25.צ:א5 ב:א5 26.פ-ה7+ מ-ח8 27.ר:ב7. מבחינה חומרית מצבו של השחור אמנם סביר – צריח ושני רגלים תמורת פרש ורץ – אבל נראה שסיכוייו של הלבן לפתח התקפה חזקה על המלך השחור גדולים מסיכוייו של השחור לנצל את הרגלים החופשיים אך הכפולים שלו על הטור א'.

קרלסן היה צריך איפוא לעשות ויתור כשהחליף את הרץ שלו בפרש הלבן על ד5, וכך נותר עם פרש קצת בעייתי מול הרץ הלבן החזק. לאחר 21…צ(א)-ד8 22.מה-ו3 (המשחרר את הרץ מהריתוק לאורך הטור ד') היה יכול להחליף מלכות ולהיכנס לסיום בו סביר שיסבול באופן ממושך, בגלל נחיתות הפרש מול הרץ בעמדה הפתוחה. במקום זאת קרלסן בחר ללכוד כעת את הרגלי על ב2, ולאחר 23.צ(א)-ד1 (עם האיום ר:ו7+!) לחזור עם המלכה ל-ו6 ולהציע חילוף מלכות כשהוא ביתרון רגלי.

חילוף המלכות קילקל את מבנה הרגלים השחורים באגף המלך ואיפשר ללבן לחדור עם הצריח שלו לשורה השביעית ולזכות בחזרה ברגלי, כך שאנאנד שמר על יתרון קטן וסיכויי זכייה מסויימים. קרלסן תקף את הצריח הלבן עם 26…פ-ג6 (המפעיל סוף סוף את הפרש שהיה תקוע בצד הלוח):

bviewca4

ואנאנד היה צריך להחליט היכן להציב את הצריח. הוא שיחק 27.צ-ב7(?), מסע המאפשר לשחור לענות ב-27…פ-ב4 ולזכות ברגלי הלבן על א2; הלבן מצידו אמנם זוכה ברגלי השחור על ב7, אבל מרגע שרגלי אגף המלכה נעלמים וכל הרגלים נותרים באגף השני, התיקו נעשה פשוט מאוד עבור השחור. במקום זאת, אנאנד היה יכול לשחק 27.צ-א4 כדי למנוע מהפרש השחור להגיע ל-ב4 ולהימנע מפישוט כזה של העמדה. אנאנד נשאל במסיבת העיתונאים על האפשרות הזו, ובתשובה נתן הסתעפות (זו המופיעה בלוח החי ומתחילה ב-27…צ-ד6) בה השחור מציב בסופו של דבר את הפרש שלו בעמדה מרכזית חזקה על ד4, ואמר שהיה לו קשה מאוד לראות כיצד להתקדם בעמדה הזו.

אין ספק שקשה ללבן למצוא כאן דרך לזכייה, וייתכן מאוד שבאופן אוביקטיבי העמדה היא אכן תיקו, אבל באופן כזה אנאנד היה יכול לפחות לנסות ולהקשות על קרלסן – מה גם שכפי שמראה הניתוח בלוח החי, הוא החמיץ כנראה מסע טוב עבור הלבן (28.צ-ג1!) בהסתעפות שחישב. ברור למדי שאם קרלסן היה בלבן במקום אנאנד, הוא היה ממשיך ומנסה לענות את היריב שלו זמן ממושך כדי לנסות ולסחוט מהעמדה כל סיכוי ניצחון אפשרי. ייתכן שאנאנד החליט שחבל לבזבז שעות של מאמץ כדי לנסות ולנצל סיכויים שנראו לו קטנים מאוד, וייתכן גם שבמשך שנות הקריירה הרבות שלו התבסס אצלו כבר באופן חזק מדי ההרגל להסתפק בקלות בתוצאות תיקו כשאין לו יתרון ברור.

**********

במשחק השישי קרלסן פתח ב-1.ה4, כמו בשני משחקיו הקודמים בלבן, ואנאנד חזר על הסיציליאנית עם 1…ג5 2.פ-ו3 ה6 מהמשחק הרביעי. הפעם קרלסן כבר היה מוכן לכך טוב יותר מאשר באותו משחק, ונכנס לאחד מאותם מבנים של חגורת מארוצי עם ג4 אותם הוא אוהב לשחק גם נגד 2…ד6 (כפי שציינתי בפוסט הקודם, בהקשר למשחק הרביעי). לאחר שבעה מסעים התקבלה העמדה הבאה:

bviewca1

וכאן קרלסן המשיך 8.פ:ג6(!) ד:ג6 (או 8…ב:ג6 9.ה5 ולפרש השחור אין ערוגה טובה לסגת אליה, כיוון ש-ד7 "תפושה" על-ידי הרגלי) 9.מה:ד8+ (נגד גאייבסקי – אחד מעוזריו של אנאנד, שאולי היה לו חלק בבחירת ההסתעפות הזו – שיחקו כאן פעם 9.ה5 פ-ד7; אבל קרלסן כמובן לא מחמיץ את ההזדמנות להחליף מלכות) 9…מ:ד8 10.ה5, ובכך הפגין שוב את יכולתו להשיג מהפתיחה (בלבן) עמדה שנוחה לו מאוד – ללא מלכות ועם יתרון עמדתי יציב, המאפשר משחק תימרונים ארוך.

בעמדה שהתקבלה ללבן יתרון ברור במרחב וכן זוג רצים (השחור היה פחות או יותר חייב להחליף את הרץ שלו על ב4 בפרש הלבן מסע לאחר מכן, אחרת אותו פרש היה מתומרן דרך ה4 למשלט חזק ב-ד6 ברגע שהיה משתחרר מהריתוק); לשחור משחק פסיבי מאוד, אם כי עמדתו נראית סולידית. כבר היה ברור, איפוא, שלאנאנד צפוי עינוי ארוך וטיפוסי מצד קרלסן.

אלוף העולם פיתח במהירות לחץ על הרגלים השחורים באגף המלך על-ידי קידום הרגלי ח' שלו ותימרון אחד הצריחים לאורך השורה השלישית ל-ז3 (בעוד הצריח השני נוטל חלק פעיל מאוד במשחק מבלי שיצטרך לזוז מערוגת המוצא שלו ב-ח1). במסע ה-18 כבר היה ברור שהשחור יצטרך לאבד רגלי, השאלה היתה רק כמה גרועות מבחינתו יהיו הנסיבות בהן זה יקרה. קרלסן השתהה בלכידת הרגלי הזה והמשיך לתמרן, כדי לשפר את עמדתו, תוך שהוא מנצל את העובדה שהשחור די משותק ואינו יכול בינתיים לעשות הרבה.

המסע 19.ר-ה3!, למשל, נועד למנוע מהשחור להרויח זמן באמצעות תקיפת הרץ (ב-ו4) על-ידי הפרש השחור ב-ז6, לאחר חילופי הרגלים על אותה ערוגה במסע הבא. לכן היה לקרלסן זמן לשחק 21.צ-ח5! כדי להגן על הרגלי ב-ה5 ולשמור על הלחץ. 21.צ:ח6? במקום זאת היה מאפשר לשחור להשתחרר מהלחץ על-ידי 21…פ:ה5! (כדאי לזכור את המסע הזה…), כפי שממחישות ההסתעפויות בלוח החי.

לאחר עוד מספר מסעים של תימרונים איטיים התקבלה העמדה הבאה, שהובילה לאחד הרגעים הדרמטיים ביותר בתולדות אליפויות העולם:

bviewca2

במסגרת הנסיונות לשפר את עמדתו, קרלסן החליט להביא את המלך שלו לאגף המלך, כדי לתמוך ברגלים שם, ולשם כך שיחק 26.מ-ד2??. הבעייה במסע הזה היא שהוא מאפשר לשחור את המכה הטקטית הלא-מסובכת במיוחד 26…פ:ה5! (שוב), מסע החושף התקפה על הצריח הלבן ב-ז4, כאשר לאחר 27.צ:ז8 (27.צ:ה5 צ:ז4 פשוט מותיר את הלבן בגירעון טיב) לשחור יש את מסע הביניים 27…פ:ג4+; ואחרי 28.מ-ד3 פ-ב2+ (עוד התראת שח חשובה כדי להגן, תוך רווח זמן, על הפרש המותקף) 29.מ-ה2 צ:ז8 30.ז3 הלבן נותר לפתע בגירעון רגלי (כרגע שניים, אבל הוא יוכל ללכוד את הרגלי ב-ח6) ובעמדה נחותה מאוד – לשחור סיכויי ניצחון מצויינים.

קרלסן אמר במסיבת העיתונאים שמייד לאחר שעשה את המסע ולחץ על השעון הבין את הטעות האיומה שביצע. אלא שבעיוורון הדדי, נדיר מאוד ברמות הללו, אנאנד החמיץ את ההזדמנות הענקית שקיבל כאן לשנות את מהלך המשחק (ואולי גם הדו-קרב כולו) ולאחר כדקה בלבד של מחשבה שיחק 26…א4??. במסיבת העיתונאים אמר על כך: "כשאתה לא מצפה למתנה, לפעמים אתה גם לא לוקח אותה". אנאנד היה ממוקד במחשבה על איך להשיג תיקו, לא איך לנצח – והיה מרוכז בתוכניתו ליצור משחק נגדי באמצעות קידום הרגלי א' שלו.

השידור החי באנגלית עם פיטר סבידלר, בעיתוי מזעזע, יצא לפירסומות בדיוק לפני המסע ה-26 במשחק – אבל המצלמה המשיכה לצלם באותה דקה. היא התמקדה אמנם בלוח ולא בפניהם של השחקנים, אבל אפשר עדיין להבחין בדרמה שקטה אחרי שקרלסן עושה את המסע שלו: הוא מתחיל לרשום אותו ועוצר לכמה שניות לפני שהוא מסיים את הכתיבה, כנראה כתוצאה מההלם כשהוא מבין את הטעות שעשה. מי שמעוניין בדרמה בוטה יותר יכול להסתכל בשידור החי בספרדית של chess24 בדקה שעברה בין 26.מ-ד2?? של קרלסן ל-26…א4?? של אנאנד (ואין ממש צורך לדעת ספרדית כדי להבין מה נאמר שם).

לפי מה שנאמר במסיבת העיתונאים, גם אנאנד – כמו קרלסן – זיהה מייד את התחבולה שהחמיץ לאחר שביצע את מסעו ה-26; אלא שבמקרה שלו ההשפעה של ההלם היה מן הסתם קשה הרבה יותר, כיוון שלא היה מדובר רק בדקה של פאניקה עד שהצד השני יבצע את מסעו אלא בתחושה מתמשכת של החמצה איומה (ההזדמנות שקיבל היתה רק למשך מסע אחד: העמדה חזרה והתהפכה ב-180 מעלות מייד לאחר מסעו הבא של קרלסן, שהזיז את המלך מהערוגה המסוכנת ד2 בה הוא פגיע לשח הפרש ב-ג4). ואכן, מנקודה זו ואילך היה נראה שרמת משחקו של אנאנד יורדת והוא הפסיד בלי הרבה התנגדות, תוך שהוא מאבד רגלים בזה אחר זה ועמדתו קורסת.

יש לציין שלאחר מסעו ה-26 של השחור מצבו כבר הפך לקשה יותר גם באופן אוביקטיבי, כיוון שברגע בו קרלסן הצליח להשלים את תימרון המלך שלו עמדתו השתפרה, וכמו כן ספק אם תכניתו של השחור להשגת משחק נגד אקטיבי באמצעות קידום הרגלי ל-א3 ואחריו צ-א8 ור-א4 היתה באמת מוצלחת. אבל בכל מקרה, אנאנד החמיץ מספר הזדמנויות להקשות על קרלסן הרבה יותר – בעיקר עם 31…פ-ה7 (במקום 31…ר-א4) כדי לא לאפשר ללבן להכות על ז6 כפי שעשה במשחק, ומסע לאחר מכן עם 32…מ-א7 (במקום 32…ר-ג6?), המוביל למצב בו השחור אמנם בגירעון חומרי ניכר (טיב + רגלי) אבל ללבן בכל זאת קשה לפצח את עמדתו.

**********

אחת הנקודות המעניינות במהלך הדו-קרב עד כה בהשוואה לשנה שעברה היא האפקטיביות של הצבע הלבן – ובהקשר זה, של הכנות הפתיחה מצד שני היריבים: שניהם מצליחים להקשות זה על זה למצוא בשחור הגנות יעילות, אנאנד עם 1.ד4 וקרלסן עם 1.ה4. מרגע שהמשחקים מחוץ לתחום הכנות הפתיחה לקרלסן בינתיים עדיפות די ברורה, אבל גם הוא רחוק מלהיראות בלתי פגיע. מכל מקום, הוא נוטל שוב את ההובלה כשהדו-קרב מגיע למחצית הדרך. מחר, לאחר יום המנוחה, אנאנד ישחק פעם שנייה ברציפות בשחור במשחק 7 – שאותו הוא חייב לשרוד.

ברס: בשבחי האופטימיות (לקראת וויקינג'ס) אלון ברק
יומן אליפות של הפטס (11) - הניצחון על הקולטס

46 Comments

נפתלי 16 בנובמבר 2014

שום לשרוד…

6.5:2.5,כמו פישר פטרוסיאן….

דוד 16 בנובמבר 2014

אני התכוונתי כרצון שלי, לא כהימור…

tmak 16 בנובמבר 2014

מאד נהניתי מהוידאו בספרדית. בכל אופן ממש כואב הלב על אנאנד..

איציק 16 בנובמבר 2014

שאלה, למה קרלסן ממהר להחליף מלכות בלבן כשמתאפשר? הוא הרי בלבן, וכל כלי חזק אמור להיות עוד יותר לטובתו. כאחד ללא יסודות שח-מט אנטואיטיבית היתי בתור שחור מעדיף להחליף מלכות מאשר בלבן.

איל 16 בנובמבר 2014

בשביל קרלסן כל הזדמנות ליצור משחק פחות שגרתי היא מבורכת
במקרה הזה הוא גם מנע את זכות ההצרחה מאנאנד

אייל סגל 16 בנובמבר 2014

לא תמיד, כמובן, אבל בגדול יש לו נטייה כזו – בלי מלכות כמות האפשרויות הטקטיות נוטה לרדת באופן משמעותי, וקווי המתאר העמדתיים של המשחק נוטים להפוך ליותר יציבים; זה סוג של משחק שקרלסן מעדיף.

אריק 16 בנובמבר 2014

אפשר לקבל את הלינק בספרדית בקטע שמגנוס עושה את הטעות ?

אריק 25 בנובמבר 2014

תודה. אבל לא רואים את הפנים של קרלסן שזה מה שהבנתי שמעניין איך הגיב. יש לינק שרואים את פניו לאחר הטעות ?

אייל סגל 26 בנובמבר 2014

הכי קרוב זה הלינק שנתתי בפוסט (בפיסקה שמתחת לטוויט של קריאקין) למה שהמצלמה צילמה באותה דקה; כמו שציינתי, היא לא התמקדה בפנים של השחקנים.

צור שפי 17 בנובמבר 2014

אכן עיוורון הדדי מדהים ברמה הגבוהה ביותר. מעניין אם אתה אייל או מישהו אחר זוכרים מקרה דומה ברמות האלה.

אייל סגל 17 בנובמבר 2014

אם נצטמצם לאליפויות עולם, הזכרתי בהערה לפוסט הקודם שהמקרה האחרון הדומה הזכור לי הוא מהמשחק השני של טופלוב-קרמניק 2006; שניהם החמיצו שאחרי 31…ר:ו8?? של קרמניק, 32.צ:ז4+ זוכה מייד עבור הלבן (32…ר-ז7 33.מה-ג7 מה-ו1+ 34.פ-ז1, וכעת הדרך היחידה למנוע מט מיידי היא לתת את המלכה עם 34…מה-ז2+, אבל כמובן שזה כמו כניעה). זו נראית לי טקטיקה אפילו יותר אלמנטרית – וגם כזו שהלכה יותר עם כיוון המשחק (כלומר, התקפה חזיתית של הלבן על המלך השחור).

דוד 17 בנובמבר 2014

אחח…. טופאלוב היה ראוי שם לאחד הנצחונות הכי יפים בתולדות הגמרים של אליפות העולם…

אייל סגל 17 בנובמבר 2014

אני רואה שעלה אתמול מאמר קצר ב-chessbase בנושא הזה – מזכירים שם גם מקרה מהדו קרב אויבה-אליוכין 37 ששני השחקנים פיספסו במשך מסע וחצי טקטיקה פשוטה יחסית, ומסמיסלוב-בוטביניק 58 עם שני עיוורונות הדדיים טקטיים די גסים בהפרש של שלושה מסעים (הלבן החמיץ ניצחון במסע 23 והשחור במסע 26).

גדי מרקוביץ 17 בנובמבר 2014

אגב המשחק של קראמניק נגד פריץ הוא קלאסיקה במובן של טעות קולוסאלית

אייל סגל 17 בנובמבר 2014

כן, קרמניק החמיץ שם איום של מט במסע – אבל זה לא היה עיוורון הדדי :-) בעיוורון של צד אחד יש דוגמאות יותר "מזעזעות" גם מאליפויות עולם – צ'יגורין החמיץ מול שטייניץ איום של מט אלמנטרי בשני מסעים (וזה עוד היה משחק מכריע בדו-קרב – סבידלר סיפר באחד השידורים שכשהיה ילד עם רגשות פטריוטיים רוסיים חזקים הוא בכה כשראה את 32.ר-ב4 בפעם הראשונה), קורצ'נוי החמיץ מול קרפוב איום של מט בשלושה… גם לטעויות של אנאנד נגד קרלסן במשחק התשיעי של השנה שעברה ובמשחק השני של הדו-קרב הנוכחי שמור מקום של כבוד.

דוד 17 בנובמבר 2014

המט של קרפוב עם הפרשים היה אולי המט הכי יפה ומזלנו שקורצ'נוי החמיץ את זה… מעניין מה סווידלר חשב כשראה את 19..פד7 של ספסקי נגד פישר במשחק ה-8 (אם כי שם השגיאה פחות גסה)

אלעד ב.א. 17 בנובמבר 2014

ורק להזכיר שזה מה שיפה כאשר בני אדם משחקים ולא מחשבים…הטעויות הן חלק בלתי נמנע ומוסיף לכל הסיפור

איציק 17 בנובמבר 2014

זה עוד יותר יפה כאשר היריב טועה ;)

אייל סגל 17 בנובמבר 2014

עוד משהו די מעניין על הנושא של עיוורונות שחמטיים, מאת ולאד טקצ'ייב:

https://chess24.com/en/read/news/tkachiev-on-game-6-and-blunders-in-chess

אילן 17 בנובמבר 2014

אולי צריכים למכור במסגרת אליפות העולם לא רק את הספר החדש של ספאסקי וגלפר אלא גם את הספר של יוחנן אפק וניימן Invisible Chess Moves :)

אילן 17 בנובמבר 2014

בדיוק באתי לכתוב שעושה רושם שבמשחק השביעי אננד הולך להיקלע לדוחק זמן רציני והבלאנדר מתקרב והוא אכן עשה אותו במסע 31. קשה לי להאמין שקרלסן לא ינצח את המשחק הזה מהעמדה הזו.

אייל סגל 17 בנובמבר 2014

בכלל לא בטוח שאנאנד טעה, ו*אם* הוא טעה הטעות האמיתית היתה כבר במסע ה-28, שעליו חשב זמן ארוך במיוחד. הוא מנסה ליצור מה שנקרא fortress – עמדה שלא ניתן לפרוץ אותה למרות יתרון חומרי של הצד השני, בגלל שכעת כל הרגלים באגף אחד ואין ללבן רגלים חופשיים (כך שאם כל הרגלים הנותרים באגף המלכה מוחלפים זה תיקו תיאורטי של צריח + פרש מול צריח). בעמדות כאלה מחשבים לא תמיד מבינים הרבה, כך שלא צריך להתרגש יותר מדי רק בגלל הערכות של 2+ וכדומה. סבידלר, למשל, חזה שאנאנד יקריב את הכלי תמורת הרגלים הלבנים באגף המלך כמעט מייד אחרי ששיחק 28…פ-ה5, אחרת אין היגיון במסע הזה (לשחור יש הרבה דרכים יותר טובות להמשיך ולסבול בנחיתות קלה עם חומר שווה). השאלה היא האם הערכת העמדה הבסיסית של אנאנד, מבחינת המשאבים ההגנתיים שלה, היתה נכונה.

דוד 17 בנובמבר 2014

קרלסן עכשיו יושיב אותו לשעות של עינויים… גם אם ייגמר תיקו אנאנד יהיה גמור מחר. אגב הוא כבר הפסיד סיום כזה בציריך האחרון לארוניאן. יתכן שאובייקטיבית זה תיקו אבל תחת לחץ כבד מי יודע…

אייל סגל 17 בנובמבר 2014

בהחלט, מבחינת האופי הבסיסי של העמדה זה נראה כמו פיקניק עבור קרלסן. יכול להיות שאנאנד הרגיש שהוא הולך לקראת עינוי ארוך בכל מקרה, אז הוא החליט לנסות ולפתור את הבעיות שלו באופן "רדיקלי", על ידי הפישוט שיוצרת הקרבת הכלי.

דוד 17 בנובמבר 2014

החלפת צריחים תסייע ללבן? אם כן השחור גם צריך להיזהר מכל מיני מסעים של הפרש שיביאו אותו לעמדה שהלבן כופה החלפה… לא פשוט.

אילן 17 בנובמבר 2014

התכנית נשמעת כמו משהו מאוד מסובך לתכנון אבל אולי אננד באמת מנסה לחסוך מעצמו קצת עינוי.

אילן 17 בנובמבר 2014

האם קרלסן באמת טעה במסע 68 – מג1 כפי שאומר המחשב?

בכל מקרה מגיעים שבחים לאננד. אם יצליח לעמוד עד הסוף בלי לשגות ולהוציא תיקו זה עבורו בשורה מאוד אופטימית. הוא לא ישחק מחר עם רגשי נחיתות כלשהם.

אייל סגל 17 בנובמבר 2014

אני לא יכול להיות בטוח ב-100%, אבל אני מניח שקרלסן לא טעה במובן זה שאיבד איזה יתרון אוביקטיבי שהיה לו. כמו שכבר ציינתי, מחשבים לא ממש אמינים בעמדות "מבצר" כאלה – יש מסעים מסויימים שמסיבה כזו או אחרת גורמים להם יותר מאשר אחרים להבין שהעמדה שווה.

אייל סגל 17 בנובמבר 2014

יש אנשים שההערכות שלהם לגבי איך יתפתח המשחק של היום התגלו כלא לגמרי מדויקות:

https://twitter.com/SusanPolgar/status/534322287814918144

שי 17 בנובמבר 2014

הם היו צריכים להקשיב לה (:

אייל סגל 17 בנובמבר 2014

Just saw someone ask if Carlsen is still in his preparation… #OnMove111 #CarlsenAnand

https://twitter.com/TarjeiJS/status/534410334074052608

סבידלר במיטבו ב15-10 הדקות האחרונות של השידור, במסגרת נסיונות נואשים למלא זמן אויר כשמזמן נגמר מה שהיה לו להגיד על המשחק עצמו; כמעט היה שווה לשרוד שש וחצי שעות בשביל הקטע עם ה-buffalo buffalo buffalo

(למי שהחמיץ – כאן, החל מבערך 3:02:00)

איציק 17 בנובמבר 2014

אז אחרי ההתשה של היום, האם נשארו לאנאנד כוחות פיזיים ומנטאליים למחר (אני מניח שלמתיש קל יותר מלמותש)?
יש אפשרות לקבל חופשת מחלה ליום יומים ;)

אייל סגל 17 בנובמבר 2014

כמו שאנאנד אמר כששאלו אותו על זה במסיבת העיתונאים – נראה מחר.

אגב, המשחק נמשך בסוף 122 מסעים, כששיא כל הזמנים באליפויות עולם הוא 124 (במשחק הזה) – יכלו כבר לעשות עוד כמה מסעים ולשבור אותו בהזדמנות…

אהרן 18 בנובמבר 2014

מהמשחקים עד כה נראה שקרלסן ייקח, אבל פיקניק זה לא יהיה

דוד 18 בנובמבר 2014

אנאנד בזבז כ"כ הרבה זמן וזוג רצים בשביל עמדה יבשה כזו… קרלסן יאכל אותו…

דוד 18 בנובמבר 2014

טוב לא יבשה אבל קשה להפתיע כאן

איציק 18 בנובמבר 2014

מצד אחד סוידלר אומר שהמצב של הלבן טוב, מצד שני נראה שדוקא אנאנד בבעיה ובפיגור אדיר של זמן. קרלסון מצד שני נראה לי קצת משועמם מהמשחק. משהו יכול/מוכן להסביר מה קורה.

אייל סגל 18 בנובמבר 2014

אנאנד ב"בעיה" כלבן מבחינה זו שנראה שלא הצליח להשיג יתרון והשחור השווה בקלות יחסית, לא מבחינה זו שהוא נראה בסכנת הפסד; ברור שבמצב הנוכחי בדו קרב גם תיקו נוח בשחור טוב לקרלסן.

אייל סגל 18 בנובמבר 2014

לסיכום המשחק:

https://twitter.com/RocksEm/status/534709991341834240

וברצינות – תיקו נוח מאוד בשחור שמהווה תוצאה טובה לקרלסן כמי שמוביל ארבעה משחקים לסיום. הצלחה גדולה מבחינתו בהכנת הפתיחה – פעם ראשונה שניטרל לגמרי את 1.ד4 של אנאנד; ומעבר לדו קרב עצמו, לחידוש ששיחק היום (עם 9…צ-ה8 ו-10…ר-ה7) יכולה גם להיות חשיבות תיאורטית רצינית בהסתעפות הזו של גמביט המלכה.

איציק 18 בנובמבר 2014

אני חושב שזו תוצאה מצוינת לאנאנד ואת הניצחון הוא צריך לחפש במשחקים 10 ו-12:
1. הוא תשוש אחרי המשחק של אתמול, וכדי ללכת על ניצחון צריך לקחת סיכונים. צריך להיות מאוד מרוכז לשם כך כי מול קרלסן כל אי דיוק יכול להוביל למפלה. לכן יתכן והוא העדיף משחק שקט ללא סיכונים, בתקוה שקרלסון לא יתיש אותו במשחקים 9 ו-11 כי אז לא תהייה לא בררה כי אם להסתכן גם במצב עייפות. היום זה היה מסוכן מידי לתקוף.
2. זו טקטיקה מתוחכמת להרדים את קרלסון, וראינו שזה די הצליח וקרלסון נמנם. או אז, כאשר קרלסון לא במלוא הערנות לתקוף אותו במשחקים הבאים ;)

אייל סגל 18 בנובמבר 2014

התוצאה היא בוודאי לא אסון מבחינת אנאנד, אבל להגיד שהיא "מצוינת" נראה לי הגזמה; וזה לא רק התוצאה, זה מהלך המשחק, שלפיו לא נראה שהיה מדובר בהחלטה מכוונת של אנאנד כמו בזה שקרלסן הצליח להפתיע אותו. במצב של פיגור, כשנותרו לך לכל היותר שלושה לבנים, כל אחד מהם יקר מאוד (ובגלל סדר הצבעים עכשיו, בו קרלסן הוא זה שמשחק בלבן מייד אחרי יום המנוחה, שום דבר לא מבטיח לאנאנד שלא יהיה עייף גם אחרי משחק 9).

איציק 18 בנובמבר 2014

דרך אגב, קרלסון הפתיע את אנאנד עם הכנה מהבית. הפתיחה שלו הוכנה היטב מראש. כנראה הוא בכול זאת עובד חזק מאוד בהכנות כאלו ולא כמו שמספרים שהוא סוטה להסתעפות צדדית כדי לפתח משם את המשחק. אולי גם את ההסתעפויות הצדדיות האלו הוא מכין היטב בבית.

שמוליק 18 בנובמבר 2014

איציק , לא יהיה משחק 12 …

איציק 18 בנובמבר 2014

למה? אמונה תפלה… ישר קופצים ל-13 ;)

עמיחי 18 בנובמבר 2014

מתוך מסיבת העיתונאים של סיום משחק מס' 8 עולה שם אחד שמאוד מאוד חסר לי.
עם כל הכבוד לפיטר סווידלר שנותן פרשנות מקצועית באמת ברמה מאוד מאוד גבוהה (באחד הימים הצטרף אליו קראמניק ואפילו הצליח להאפיל עליו…)
חסרים לי ההומור והציניות חסרת המעצורים של אחד, אולי אתם מכירים אותו – נייג'ל שורט.

מתוך דברים של נייג'ל שורט:
"כל הפתיחות של קרלסן הן בוריאציות קונדום. הוא משתמש בהן פעם אחת וזורק" LOL

Comments closed