קרלסן-אנאנד II, משחקים 10-9: קרלסן מתקרב לניצחון

עוד שתי תוצאות תיקו, וקרלסן שומר על יתרון נקודה שני משחקים לסיום

כמו משחקים 8-7, גם משחקים 10-9 הסתיימו בתיקו – והפעם, קרלסן היה זה שעבד קשה יותר עבורו בשחור. אבל בלי קשר לדרך בה הושג, כל תיקו עדיין מקרב את קרלסן לזכייה בדו-קרב, והלחץ על אנאנד להשיג ניצחון הולך וגובר לאור הסוף המתקרב.

המשחק התשיעי, כמו השביעי, התנהל בפתיחה הספרדית וקרלסן חזר ונכנס להסתעפות חומת ברלין. אבל בעוד שהשביעי היה הארוך ביותר בדו-קרב, התשיעי היה הקצר ביותר וגם הדל ביותר בתוכן. הוא הדגים בפעם המי יודע כמה את הסולידיות של ההגנה הזו ואת האופן בו היא הורגת לעתים משחקים – מה שהפך אותה לשנואה בקרב לא מעט חובבי שחמט לא פחות מהחומה האמיתית בגרמניה, מאז שקרמניק הפגין כמה יעילה היא יכולה להיות כשניטרל בעזרתה את קספרוב בדו-קרב שלהם על אליפות העולם ב-2000.

 

קרלסן היה הראשון לסטות מהמשחק השביעי עם 11.פ-ה2 (במקום ר-ו4); אנאנד היה מוכן לכך היטב והמשיך במהירות 11…ב6 12.צ-ד1 ר-א6 – פיתוח של הרץ תוך כדי תקיפת הפרש על ה2. נראה שללבן שתי תגובות סבירות כאן: האחת היא להביא את הפרש ל-ד4, אבל מספר משחקים קודמים הדגימו שההמשך 12.פ(ה)-ד4 פ:ד4 13.פ:ד4 ג5 14.פ-ו5 ר-ה2! (מסיט את הצריח הלבן לערוגה לא נוחה) 16.צ-ד2 ר-ג4 17.פ-ה3 ר-ה6 טוב לשחור. במקום זאת, קרלסן בחר בתגובה השנייה – 13.פ-ו4.

מסע זה הופיע כבר ב-2012 במשחק בין דומינגז לפונומריוב מהליגה הספרדית, בו הלבן השיג יוזמה לאחר 13…צ-ד8 בעזרת שילוב בין לחץ לאורך הטור ד' וקידום הרגלי א' (תוך ניצול עמדתו של הרץ השחור על א6). אבל שוב, אנאנד היה מוכן היטב לכך ושיפר את משחקו של פונומריוב באמצעות עוד תמרון מסתורי למראה של הרץ, שנסוג ל-ב7:

bviewca1

הרץ עומד טוב יותר על ב7 מאשר על א6, ו"בזבוז הזמן" שהיה כרוך בתמרונו ההתחלתי לערוגה האחרונה משתלם מבחינה זו שהדבר גרם לפרש הלבן להגיע ל-ו4, ערוגה בה הוא מפריע לפיתוח הרץ כהה הערוגות, שעדיין ניצב על ערוגת המוצא שלו ב-ג1. (כל אלה יכולות להיראות כדקויות עמדתיות די מיקרוסקופיות – אבל זו הרמה בה מתרחשים היום רוב הקרבות התיאורטיים בברלין.)

קרלסן היה יכול להמשיך כאן, למשל, 14.ב3 ולפתח את הרץ שלו ל-ב2, עם המשך משחק התימרונים האיטי הנורמלי לפתיחה. במקום זאת, הוא בחר לבחון באופן מיידי וישיר יותר את האפקטיביות של משחק השחור עם 14.ה6 (תוך ניצול העובדה שהרץ השחור נטש את האלכסון ג8-ח3 וכבר אינו מגן על הערוגה הזו), מסע הפותח את העמדה. אנאנד, כאמור, היה מוכן היטב ושיחק (שוב במהירות) 14…ר-ד6! – מסע המנצל את נטישת ה5 על ידי הרגלי הלבן כדי להציב את הרץ השני של השחור, כהה הערוגות, בעמדה מצויינת בה הוא ממלא תפקיד הגנתי חשוב בכך שהוא תומך ברגלי על ג7, חוסם את הטור ד' בפני הצריח הלבן, ומונע מפרש לבן להתייצב בערוגה ה5 שפינה הרגלי.

קרלסן, לאחר מחשבה די ממושכת, הגיע כנראה למסקנה שכל יתרון פתיחה שהיה לו נעלם לגמרי בשלב הנוכחי, והחליט להחליף רגלים על ו7 ולנצל את חשיפת המלך השחור כתוצאה מכך כדי לכפות שח נצחי בעזרת הפרשים שלו. נסיונות של הלבן לשחק באופן שאפתני יותר עשויים כבר להוביל לנחיתות קלה – למשל, 18…פ:ד6 ג:ד6, המאפשר לשחור ליישר את הרגלים הכפולים שלו באגף המלכה ובכך להפוך את יתרון הרגלים המספרי באגף זה (4 לעומת 3) למוחשי יותר, לצד פיתוח הכלים ההרמוני יותר שלו.

מבחינת קרב הפתיחה היתה כאן איפוא הצלחה לאנאנד, שהשיג בשחור תיקו קליל וכמעט נטול מאמץ במשחק שנמשך רק כשעה – דבר שקשה מאוד להאמין כי קרלסן היה מעוניין מלכתחילה לאפשר לו. מצד שני, העובדה שהוא מוביל בדו-קרב השלם הקלה כמובן על קרלסן לקבל את ההחלטה לעצור את המשחק בשלב כה מוקדם ו"לבזבז" כך לבן.

**********

אנאנד פתח את המשחק העשירי ב-1.ד4, כהרגלו, וקרלסן מצידו המשיך במנהגו לא לחזור על אותה פתיחה פעמיים ברציפות ושב להגנת גרינפלד מהמשחק הראשון. בעוד שבמחצית הראשונה של הדו-קרב היו לקרלסן סיבות לא להיות מרוצה ממה שהשיג בפתיחות כשחור, הרי שבמשחק השמיני השיג כזכור עמדה משביעת רצון לגמרי בגמביט המלכה; אלא שדווקא בגלל זה הניח, מן הסתם, שמחנה אנאנד ישקיע את מירב הזמן והאנרגיה בלחפש פתרונות לפתיחה זו ולא רצה להפוך את עצמו למטרה של הכנה כה ממוקדת. (ועם זאת, ברור שלאנאנד היתה הזדמנות להתכונן גם לגרינפלד באופן די ממוקד בעקבות המשחק הראשון.)

במקום להיכנס להסתעפות החילופין (עם 4.ג:ד5), כפי שעשה במשחק הראשון, אנאנד בחר הפעם במה שמכונה ההסתעפות הרוסית, עם 4.פ-ו3 ר-ז7 5.מה-ב3. לאחר מסעו ה-11 של הלבן התקבלה עמדה מוכרת היטב, שסביבה מתנהל ויכוח תיאורטי מתמשך:

bviewca2

אחת השאלות המרכזיות סובבת סביב הרגלי החופשי והקדמי של הלבן ב-ד5 – עד כמה יתגלה כחזק; התקדמות שלו לעבר ערוגת ההכתרה כבר הכריעה משחקי גרינפלד רבים. בעיה פוטנציאלית אחרת הניצבת בפני השחור היא עמדתו של הפרש ב-א6, משם הוא אמנם תומך ברגלי על ג5 אבל גם נמצא בעמדה צדדית בה אינו משפיע כל כך על המשחק.

לאחר 11…צ-ה8 של קרלסן אנאנד בחר בהמשך לא כל כך שיגרתי עם 12.ר-ז5, אבל לפי המהירות בה המשיך קרלסן לשחק ניכר היה שלא הופתע – ואולי אחת הסיבות העיקריות לכך היא שאחד מעוזריו של אנאנד, וויטאשק, שיחק את ההסתעפות הזו בלבן נגד פונומריוב לפני שנתיים. כפי שכבר ציינתי בפוסטים קודמים, רפרטואר הפתיחות של עוזריו של אנאנד מהווה אינדיקציה טובה למדי לפתיחות בהן הוא עתיד להשתמש.

וויטאשק אמנם הפסיד אז, אבל אין ספק שאנאנד הכין שיפור וקרלסן לא המתין לראות מהו אלא סטה ראשון מאותו משחק עם 14…פ-ה4 במקום …מה-ב6. עם זאת, אנאנד הצליח למצוא המשך שישמור על לחץ וימנע מהשחור להשתחרר לגמרי ולפתור את כל בעיות העמדה שלו. לאחר חילופים על ה4 הוא ויתר אמנם על ההמשך החריף ביותר, 16.ד6, המקדם מייד את הרגלי החופשי (אולי בין השאר כיוון שהניח שקרלסן התכונן אליו היטב), ואיפשר לקרלסן ליזום החלפת מלכות בעקבות 16.מה-ג1 מה-ו6 17.ר:ח6 מה:ב2. אבל בנקודה זו, במקום לזכות ברגלי על ידי 18.ר:ז7 באופן שיאפשר לשחור עמדה נוחה (כפי שממחישה ההסתעפות בלוח החי), אנאנד בחר בהמשך מאתגר יותר – 18.מה:ב2! ר:ב2 19.פ-ז5:

bviewca3

קרלסן שקע כאן במחשבה של למעלה מחצי שעה, ובמסיבת העיתונאים לאחר המשחק הודה שלא העריך נכון את חוזקו של הרעיון הזה. ללבן איומים לא מעטים הקשורים בעמדתו הלא נוחה של הרץ השחור על ה4, ובאפשרויות לקדם את הרגלי ד' בשילוב עם מסעים כמו ר-ג4 (שביחד עם הפרש על ז5 תוקף את ו7) או ר-ב5 (התוקף את הצריח על ה8). הסתעפות הממחישה את הסכנות הניצבות בפני השחור היא 19…ר-ג2? 20.צ-ד2 פ-ב4 (מגן על הרץ ב-ג2 ומתכנן לזכות בטיב באמצעות …ר-ג3) 21.ד6! ר-ג3 22.צ:ג2 פ:ג2 23.ר-ג4 (ההתקפה על ו7) צ-ו8 24.צ-ג1 עם התקפה על שני הכלים השחורים לאורך הטור ג', והלבן זוכה בחומר.

הרגע הדרמטי ביותר במשחק עבור הצופים התרחש בעקבות טעות מוזרה בשידור המסעים, כשעל המסכים הופיע לזמן קצר המסע 19…ר:ז2?? הצריך להוביל להפסד של השחור; אלא שלמעשה קרלסן שיחק 19…ר-ד4! שהוא כנראה המסע הטוב ביותר בעמדה – מוותר על זוג הרצים במקרה והלבן בוחר לשחק 20.פ:ה4, כפי שאכן עשה אנאנד, אך גם מציב את הרץ הנותר בעמדה חזקה החוסמת את הטור ד' עבור הצריחים הלבנים וכך מצמצמת את כוחו של הרגלי ד' החופשי והאיומים הקשורים בקידומו.

 

אנאנד היה יכול לזכות כאן בטיב על ידי 20.ר-ב5, אבל דבר זה היה מאפשר לשחור לשמור על זוג הרצים שלו ולהיפטר מהרגלי ד' המסוכן עם 20…ר:ד5 (הנה דוגמה למה שמתאפשר לשחור כתוצאה מחסימת הטור ד' עם הרץ השני). במקום זאת, אנאנד בחר בצדק בחילופין על ה4 וקידום הרגלי ל-ד6, היכן שהרץ כהה הערוגות שלו היה יכול לתמוך בו מ-ו4. לאחר המסע 23…פ-ב4 (המנסה להכניס סוף סוף את הפרש מ-א6 למשחק) התקבלה העמדה הבאה:

bviewca4

בנקודה זו חזרה על עצמה הדינמיקה של מה שהתרחש במשחק הראשון והחמישי של הדו-קרב: אנאנד לא הצליח לשמור לאורך זמן על יתרון או יוזמה חזקה כנגד קרלסן מרגע שהיה מחוץ להכנות הפתיחה שלו וצריך לשחק בכוחות עצמו. המסע הטוב ביותר ללבן כאן הוא כנראה 24.צ(ו)-ה1! המשתלט על הטור הפתוח ה' ומאיים להביא את הצריח ל-ה7 – כפי שניתן לראות בהסתעפויות המופיעות בלוח החי, ההמשך 24…פ:א2 25.צ-ה7 מסוכן מאוד לשחור, כיוון שיצטרך לוותר על טיב תמורת הרגלי החופשי של הלבן (ובנסיבות פחות מוצלחות מהאפשרות המקבילה שנוצרה במסע 20, אותה הזכרתי למעלה). הטוב ביותר לשחור הוא כנראה 24…פ-ג6, אבל הלחץ של הלבן נשמר.

במקום זאת, אנאנד שיחק 24.צ-ד2? המגן על הרגלי א2 שמותקף על ידי הפרש השחור, וכך איפשר לקרלסן להשתלט על הטור הפתוח החשוב עם 24…צ-ה8! ושני מסעים לאחר מכן להחליף רצים, כדי להקל את הלחץ, עם 26…ר-ה5. ללבן נותרה עדיין עדיפות קלה בזכות הרגלי הקדמי על ד6, אבל כאן חזרה על עצמה שוב דינמיקה שנראתה כבר במשחק החמישי: בעמדה עם יתרון קל בלבד וללא תכנית ניצחון ברורה אנאנד העדיף להרוג את המשחק מייד במקום לנסות ולהמשיך לענות את יריבו, כפי שקרלסן ודאי היה עושה. המסע 28.ר:ב7 – הקרבת כלי זמנית, כיוון שהשחור צריך מייד להקריב בחזרה את הפרש שלו תמורת הרגלי ד' הלבן – הוביל לחילופים במסגרתם נעלם מהלוח הרגלי החזק של הלבן ולא נותרה לו יותר שום עדיפות נראית לעין; אנאד הציע תיקו וקרלסן הסכים.

**********

5.5-4.5 לקרלסן. מחר, במשחק ה-11, ניצבת בפני אנאנד החלטה משמעותית – האם לנסות ולגרור "בכוח" את המשחק לפסים חריפים כדי לנסות ולנצח בשחור, או (בהנחה שלא יעשה זאת וקרלסן מצידו לא יעניק לו מתנה יוצאת דופן) להשליך את כל יהבו על המשחק ה-12 והאחרון בו ישחק בלבן. כמובן שאם קרלסן ינצח מחר ויגיע ל-6.5 נקודות, המשחק הזה כבר לא יתקיים.

אתלטי השנה 2014
הניצחון המוזר באיצטדיון ארסנל

42 Comments

גיל 22 בנובמבר 2014

הימור שלי: קרלסן מנצח מחר וסוגר את הסיפור.

איציק 22 בנובמבר 2014

במשך כל הטורניר נראה שאנאנד לא מוכן להחריף עמדות (להסתכן אם לומר בצורה יותר חריפה), ובמשחק סטנדרטי, גם אם איכותי, קרלסן מוצא פתרונות. לא ניתן לצפות שאנאנד יוכל לקבל צ'אנס לניצחון בלי להחריף עמדות ובכך גם אם להסתכן בהפסד. זה המחיר שצריך להיות מוכן לשלם כדי לקבל סיכוי להיות שוב אלוף עולם.

משתמש אנונימי (לא מזוהה) 22 בנובמבר 2014

עם כל הכבוד,העיניים יהיו נשואות מחר לכאן
http://iccicc-shj.com/

כולנו עם גוסיינוב בניסיונו לזכות במקום הראשון!!!

ובקשר למחר-אני מהמר על תיקו,ובכך אנאנד ישיג את מטרתו-דוקרב של 12 משחקים מלאים עם קרלסן.
לא יהיו משחקים מהירים…

נפתלי 22 בנובמבר 2014

זו הודעה שלי…לא שמתי לב שלא מחובר

חגי 23 בנובמבר 2014

ברור שזה אתה נפתלי. אין אף ישראלי אחר שמעריץ גאורגים

נפתלי 23 בנובמבר 2014

אלה אזרים…

איציק 23 בנובמבר 2014

אזרים, גרוזינים, מה זה משנה ;)

אייל סגל 22 בנובמבר 2014

מעניין מי האנונימי הזה :-) אגב, אם מדברים על אירועים מחוץ לדו-קרב על אליפות העולם, התחיל אתמול בסנט לואיס דו-קרב בין ארוניאן לנקמורה, במתכונת של 4 משחקים קלאסיים ואחריהם 16 בליץ (כשניצחון בקלאסי נחשב כמו ארבעה בבליץ) – משודר כאן; נקמורה ניצח במשחק הראשון.

Zak 23 בנובמבר 2014

מעניין לראות איך רעיונות דומים בשחמט חוזרים על עצמם בעמדות כל כך שונות. אותו תמרון עם הרץ ל-א6 ואז ל-ב7 אופייני כמובן להודית של המלכה (ד4 פו6, ג4 ה6, פו3 ב6, ז3 רא6). מעניין לראות איך אנאנד משתמש בו בעמדה כל כך שונה בהגנת הברלין. ועדיין הייתי מאמץ את הצעתו של נייג'ל שורט :)

אייל סגל 23 בנובמבר 2014

משחק 11 – שוב ברלין, אם כי הפעם אנאנד בוחר בהסתעפות שנחשבת קצת פחות סטרילית או פסיבית מבחינת השחור. איציק בוודאי יתעניין לדעת שנכון למסע ה-13 הם עדיין עוקבים אחרי משחק של קרלסון

דוד 23 בנובמבר 2014

שם הלבן שיחק צד3 והשחור פשוט התפרק. אבל כנראה קרלסן הבין שאנאנד הכין שיפור לשחור ושיחק מסע קרלסני 'תמים' צה1

אייל סגל 23 בנובמבר 2014

מסע קרלסני לעומת מסע קרלסוני… אם אני לא טועה, המסע ה"ראשי" ללבן היה פעם 14.פ-ד5 מייד, אבל הודגם בכמה משחקים שאחרי 14…א5 15.א4 ג4! השחור משיג שוויון; אחרי 14.צ(ו)-ה1 ר-ה6 15.פ-ד5 הרעיון הזה כבר לא יעיל עבור השחור, כי אין על ד7 רץ שילכוד את הרגלי ב-א4 במקרה של ב:ג4.

דוד 23 בנובמבר 2014

ואחרי ג4 של הלבן הרעיון הזה לשוויון מהיר כבר אינו אפשרי. והרץ על ה6 קצת תקוע כי אם יזוז יש ללבן ה6!
לפי הסימנים המקדימים נראה שאנאנד הולך לסבול כמו במשחק השביעי.

אייל סגל 23 בנובמבר 2014

מצד שני, לאנאנד יש רעיון משלו – 15…ז5, כדי למנוע מהפרש הזה לעבור ל-ו4, כמו שהוא עושה הרבה פעמים אחרי שהוא מגיע ל-ד5; וזה גם מקשה על הלבן, לפחות כרגע, לקדם את הרגלים באגף המלך כדי לממש את היתרון המספרי שלו שם. לא כל כך פשוט מבחינת הלבן למצוא עכשיו תכנית פרודוקטיבית, כך שלא פלא שקרלסן חושב כבר די הרבה זמן על המסע ה-17 שלו.

איציק 23 בנובמבר 2014

יפה לכם, אני מנסה לשפר דרכי ואתם בשלכם ;)
תמשיכו, תמשיכו, בסוף אנאנד עוד יפתיע

דוד 23 בנובמבר 2014

מעניין לראות בעמדה מסוג זה כמה הפרשים עדיפים על הרצים כאשר ללבן יש נקודות לפרש ח5,ו6, והרצים סטטיים ואינם ממלאים תפקיד. המחשב (נאמן להשקפת עולמו) די מרוצה מעמדת השחור אבל אני חושב שגם אנאנד היה מעדיף את הלבן

דורון 23 בנובמבר 2014

אייל,

הסיקור שלך פשוט נפלא. מכניס חיים לדו קרב, מספק לנו כקוראים המון ערך מוסף ונותן כאן זויות מרתקות, מקצועיות ואישיות.

תודה על העבודה הרבה, ניכר שאתה נהנה ממנה כמעט כמונו :-)

אייל סגל 23 בנובמבר 2014

תודה, אני שמח לשמוע

אורי בלאס 23 בנובמבר 2014

לינק ישיר לניתוח של המחשב שכרגע נותן יתרון קטן לשחור

http://analysis.sesse.net/

אייל סגל 23 בנובמבר 2014

כן, אחרי 23…ב5! של אנאנד נראה שכיוון המשחק התהפך – אם למישהו יש כעת בעיות (אולי אפילו רציניות) זה ללבן.

איציק 23 בנובמבר 2014

נראה שקרלסן לא מרגיש בנוח, או שמא זה קרלסון ולכן הוא בבעיה ;)

אילן 23 בנובמבר 2014

משעשע.
פולגר כתבה לפני 20 דקות על ב5 – Anand played b5 right away. It is tactically OK but a bit risky. Safer is c6. This is a clear pawn sac
לאחר 2 דקות – Magnus should not take the pawn. Just leave it
אחרי עוד 6 דקות – If axb5 then a4. Even though Anand will be a pawn down, excellent compensation. Magnus should play Bc3 and ignore the pawn
לאחר עוד 8 דקות – b5 by Anand was a very good move. He created chances for himself. This is becoming very exciting
:)

אייל סגל 23 בנובמבר 2014

להזכירך, זה מה שפולגר צייצה בתחילת המשחק השביעי (שנמשך 122 מסעים):

https://twitter.com/SusanPolgar/status/534322287814918144

אילן 23 בנובמבר 2014

כן, אני זוכר את זה.
אבל לזכותה ייאמר שהיא מתעדכנת מהר :)

וברצינות, היא רבת זכויות והטוויטר הוא כנראה יותר כלי שיווקי ועבור ציבור התלמידים שלה.
האמת היא שעד אותו רגע היא צפתה כמעט את כל המסעים. עקבתי אחרי זה.

אייל סגל 23 בנובמבר 2014

27…צ-ב4 – וואו, נראה שאנאנד באמת לא רוצה לחכות למשחק 12…

שמעון כסאח 23 בנובמבר 2014

לא יהיה משחק 12 …

א. כי גם אני חשבתי על ההקרבה הזאת אפילו לפני שהצריח נסע לב8, אז זה כנראה מפוקפק
ב. הוא כנראה לקח עם הרגלי הלא נכון(לפחות לפי חישוב לא יסודי של תוכנה)
ג. כי עם מרכז כל כך חזק של הלבן לא צריכה להיות לו בעיה לסתור את ההקרבה.

אייל סגל 23 בנובמבר 2014

אני לא מתיימר להבין לגמרי את העמדה, אבל ממה שראיתי בעזרת הסתעפויות מחשב שונות הרעיון הבסיסי של הקרבת טיב על ב4 (בעקבות פתיחת הטור ב') לא היה רע בהכרח – דרך הביצוע של אנאנד כנראה שכן; נראה שהוא קורס תחת הלחץ, כמו שקרה במשחק התשיעי של הדו-קרב הקודם.

גיל 23 בנובמבר 2014

כמו שצפיתי, קרלסן מנע דרמה גדולה.

אייל סגל 23 בנובמבר 2014

ברכות לקרלסן על הגנה ראשונה על התואר – כעת הוא יזכה להנות ממנו לפחות עוד שנתיים עד הפעם הבאה.

טוב, בסוף היתה היום דרמה גדולה – בשלב מסויים אנאנד לא רצה להמשיך בהגנה פסיבית ושיחק 23…ב5, שכשלעצמו כנראה היה מסע מבריק והיה יכול ליצור בעיות רציניות עבור הלבן בעקבות פתיחת העמדה באגף המלכה. אחרי המסע ה-26 של קרלסן אנאנד הרגיש כנראה שמדובר ברגע קריטי, שקע במחשבה של כ-20 דקות, ואז ביצע בזה אחר זה שלושה מסעים שהרסו את העמדה שלו – כאמור, כמו במשחק התשיעי של הדו-קרב הקודם, נראה שקרס תחת הלחץ והדגים שוב שבלי קביים של הכנה תיאורטית מסיבית (כמו במשחק השלישי בדו-קרב הנוכחי) הוא פשוט לא יכול לגבור על קרלסן במאבק "נורמלי" על גבי הלוח.

דוד 23 בנובמבר 2014

חשבתי על שם חדש
מגנוס 'המעניש' קרלסן

אילן 23 בנובמבר 2014

אכן, דרמה וחבל שהסתימה מהר כל כך.
יתכן שאננד תכנן להסיע את הצריח ל-ב3 ונגמר לו הדלק ב-ב4 (יש הבדל משמעותי בין הערוגות)?

נו, סגן אלוף העולם זה גם משהו (והוא גם שיפר את המד כושר בנקודה אחת).

אין ספק שהוא היה חזק יותר מאשר בדו קרב הקודם ואפילו שהפסיד הוא בהחלט נחשב שחקן חזק מהעשיריה הפותחת, מה שקשה היה לומר עליו לאחר הביצועים שלו בדו קרב הקודם.

צור שפי 23 בנובמבר 2014

שאלה של חוסר התמצאות. אם היה היום תיקו האם היה צורך במשחק 12 או ששיוויון בסיום משמעו ניצחון לאלוף המכהן (פעם זה היה ככה) ולכן אנאנד ניסה לזכות בכוח?

אייל סגל 23 בנובמבר 2014

לא, מאז 2006 – כשקיצרו את הדו-קרב לטוב מ-12 משחקים – אין יותר draw odds לאלוף המכהן והולכים לשובר-שוויון במשחקים מהירים במקרה של 6:6; כך הרי היה גם באנאנד-גלפנד. הפעם האחרונה בה אלוף העולם המכהן נהנה מהפריבילגיה הזו היתה בקרמניק-לקו 2004, שם היו 14 משחקים (וקרמניק, אגב, השווה שם את התוצאה במשחק אחרון דרמטי וכך שמר על התואר).

איציק 23 בנובמבר 2014

אנאנד אולי שילם על חוסר היוזמה שלו בלבנים במשחקים 1, 5, 8, 10. לכן הוא נאלץ ליזום בשחור ובלחץ זמן (גם של המשחק וגם של הטורניר כולו) שגה. מי שרוצה להפיל אלוף מכהן צריך ליזום גם במחיר כישלון. אנאנד היה פסיבי מידי עד שכב לא היתה בררה, וזה מתכון מעולה לכישלון.
חבל דווקא רציתי שוויון אחרי המשחק ה-12….
נראה איזה ג'די יבוא מול דארת' קרלסון בעוד שנתיים ;)

אייל סגל 24 בנובמבר 2014

למה שקרה היום אין קשר לדוחק זמן במשחק עצמו – כמו שציינתי, אנאנד עשה את הטעויות המכריעות שלו בדיוק לאחר חשיבה ארוכה במיוחד; אבל בהחלט יכול להיות שמצב הדו-קרב השלם מילא כאן תפקיד (ובאופן כללי, נראה שמבין השניים לקרלסן עצבים יותר חזקים). לגבי המשחקים של אנאנד בלבן – אני לא חושב שבמשחקים 1 ו-8 היתה כל כך בעיה של גישה (ב-1 המסעים פשוט לא היו מספיק טובים וב-8 ההכנה של קרלסן היתה מצויינת וניטרלה את הפתיחה של אנאנד), אבל זה בהחלט נכון לגבי משחקים 5 ו-10, שבהם – במיוחד באחרון – יש תחושה שאנאנד ויתר על הניסיון לנצח ונתן לקרלסן תיקו יותר מדי בקלות. זה אפילו לאו דווקא עניין של נכונות לקחת סיכונים כמו של נחישות והתמדה. קשה לי להאמין שאנאנד לא הבין את הבעייתיות של זה נגד שחקן כמו קרלסן, אבל כנראה שקשה להיפטר מהרגלים רעים שנצברו במשך קריירה שלמה (מבחינת הסתפקות בתיקו נוח אם אין לך יתרון ממש גדול וברור כדי לשחק על ניצחון; אנאנד תמיד היה שחקן די "מפונק" מהבחינה הזו).

ואם כבר מדברים על גישה, הנה משהו מכיוון אחר שאולי גם הוא רלבנטי, שנאמר על-ידי קרפוב לפני כמה חודשים כשהתבקש לתת תחזית לדו-קרב:

In my opinion the age difference and the result of their previous match for the chess crown predetermine everything. It’s not even a matter of the physical condition of the Indian grandmaster, but his ambitions. He’s won many tournaments, the World Championship, and he’s one of the most popular people in his homeland. In short, he’s already got everything. Carlsen, meanwhile, has both ambitions and the desire to be first. Anand now has a calm life and it’ll be hard for him to get in the mood for a fierce fight, but if you can’t get in the mood for a fierce fight you’ve got no business being in a World Championship match

https://chess24.com/en/read/news/karpov-on-fischer-carlsen-anand-and-meeting-dali

איציק 23 בנובמבר 2014

מתי יגיע סיכום משחקים 11, 12 וכל ההתמודדות?
האם נצטרך להמתין לפחות עד מחרתיים בערב, הזמן התיאורתי של סוף משחק 12?

נפתלי 23 בנובמבר 2014

ונא לא לשכוח ברכות לבביות לאלוף החדש של מדינות האיסלם….

שמוליק 24 בנובמבר 2014

ברכות !
מי מה"חבורה" צפוי להגיע לעיר הקודש בעוד 3 חודשים ?

נפתלי 24 בנובמבר 2014

גאדיר וראוף תיכננו בהחלט,אם כי זה נכון ללפני 3 חדשים…

חובב 24 בנובמבר 2014

למה "הרגלים רעים שנצברו במשך קריירה שלמה"?
ברור שאלו הרגלים טובים שהביאו את אנאנד לאלוף העולם, ואפילו בגילו המובגר יחסית, לסגנות.
נכון שהשיטה כבר לא עובדת מול קרלסן (רק מולו?), אבל זאת לא סיבה לפסול מה שכן עבד מעולה כל כך הרבה שנים.

אייל סגל 24 בנובמבר 2014

לא הייתי אומר שההרגלים שאני מדבר עליהם *הם* מה שהביא אותו להישגים שלו. אני לא "פוסל" את אנאנד באופן כללי – ברור שהוא שחקן ענק עם איכויות פנטסטיות: מבריק, יצירתי, אלגנטי, בעל הבנת משחק אינטואיטיבית ברמה הגבוהה ביותר. אבל רוח לחימה ונחישות במובן שאני מדבר עליו אף פעם לא היו מהתכונות הבולטות שלו.

חובב 24 בנובמבר 2014

אולי זאת הוכחה שאפשר להצליח יפה גם בלי רוח לחימה ונחישות.
אבל אני מגיב בעיקר כדי להודות לך על הדיווחים והניתוחים.
אתה מצליח להזמין פנימה (לחוג השח) גם את מי, שכמוני, לא בהכרח מבין את כל הדקיות והעומק

Comments closed