וייק אן זה: קרלסן זוכה בפעם הרביעית

בטורניר שנשלט בידי הצעירים

בפעם הקודמת עזבנו את הטורניר כאשר איבנצ'וק מוביל וקרלסן חצי נקודה אחריו. קרלסן, כאמור, פתח באופן חלש יחסית עם שני תיקו והפסד מפתיע לוויטאשק בסיבוב השלישי; אבל ההפסד הזה כנראה טילטל אותו ובעקבותיו באה סידרה של שישה נצחונות (רצף הנצחונות הארוך ביותר בקריירה של קרלסן עד כה). הפוסט הקודם, בו ניתחתי את המשחקים נגד ארוניאן וקרואנה, נכתב כשהרצף עמד על שלושה משחקים; אחריו באו נצחונות על הו ייפאן, ג'ובאבה ורג'בוב. הנה האחרון ביניהם, מהסיבוב התשיעי:

המשחק התנהל בפתיחה הספרדית, כשרג'בוב משחק 3…פ-ו6 וקרלסן מגיב במערך ה"אנטי-ברלין" עם 4.ד3 ו-ר:ג6 (מסע המוותר על זוג הרצים אבל מחליש את מבנה הרגלים השחורים באגף המלכה) מעט לאחר מכן. העמדה שהתקבלה לאחר תשעה מסעים:

bview1

זהה כמעט בדיוק לזו שהופיעה על הלוח בשלב מקביל בניצחון של קרלסן על גרישצ'וק בתחרות המועמדים ב-2013, וכן בניצחון שלו על אנאנד במשחק השני בדו-קרב האחרון על אליפות העולם (למרות שבאף לא אחד מהמשחקים הללו תשעת המסעים הראשונים היו זהים לגמרי): נראה שקרלסן מרגיש נוח מאוד בסוג כזה של מבנים.

רגע חשוב הגיע לאחר 19.ר-ה3:

bview2

המסע הזה יוצר את האיום 20.ג5, ולשחור היו מספר דרכים להתגונן מולו – למשל, 19…ר:ה3, ר-ד4 או מה-ה7 (אבל לא 19…פ-ה6, כיוון שהדבר יוביל לאובדן הרגלי על ה5). רג'בוב בחר כאן בדרך מפתיעה כששיחק 19…ג5; המסע הזה נראה מפוקפק מאוד מבחינה עמדתית, כיוון שהוא חוסם את הרץ השחור על ב6 והופך אותו, זמנית לפחות, למה שמכונה "רגלי גדול". אבל יש בו גם היגיון, בפרט בחיזוק השליטה על הערוגות הכהות במרכז הלוח – ובמיוחד אם הפרש השחור, שתומרן דרך ח7 ל-ו8 במסעים הקודמים, ימשיך ל-ה6 ויצליח להתייצב על ד4; קרלסן עצמו אמר בראיון אחרי המשחק שהמסע הזה של רג'בוב הפתיע אותו מאוד וגרם לו להרגיש שאינו מבין את העמדה כהלכה.

לרג'בוב היתה אכן הזדמנות להביא את הפרש שלו ל-ה6 (ומשם ל-ד4) במסע ה-22, אבל מסיבה כלשהי לא ניצל אותה ומצבו החל להידרדר, כשקרלסן הולך ומרכז כלים באגף המלך סביב המלך השחור באופן שהזכיר את אותו משחק שני בדו-קרב נגד אנאנד. כמו אנאנד, גם רג'בוב לא הצליח למצוא מבנה הגנתי טוב (במסע ה-25, למשל, היה חשוב לשחק …ז6 כדי לשמור על שליטה כלשהי בערוגות הבהירות), ומלבד זאת הוא נותר באופן מעשי עם כלי פחות, כיוון שהרץ על ב6 היה לגמרי מחוץ למשחק.

במסע ה-30 רג'בוב ויתר על הזדמנות להחליף מלכות, כיוון שהדבר היה מוביל לסיום אבוד מבחינתו כשכליו משותקים, אבל נוכחות המלכות איפשרה לקרלסן להכריע את המשחק באמצעות התקפה ישירה על המלך השחור:

bview3

31.פ:ז7!! מ:ז7 32.מה-ח5! (תוקף את ח6 ומונע מהמלך השחור להימלט דרך ו7) 32…פ-ח7 33.ר:ח6+ מ-ח8 34.מה-ז6 (עם איום מט על ז7) 34…מה-ז8 (34…צ-ז8 יפסיד ל-35.צ-ד8! שמחדש את איום המט על ז7, בגלל ריתוק הצריח השחור) 35.ר-ז7+! מה:ז7 36.מה:ה8+. הלבן החזיר לעצמו את החומר שהקריב עם ריבית ושומר על יוזמה מכריעה; רג'בוב נכנע מספר מסעים מאוחר יותר, בעקבות 40.צ-ז3, בעמדה בה הוא עומד לאבד לפחות כלי.

לאחר המשחק הזה קרלסן קצת דעך שוב וסיים את הטורניר עם ארבע תוצאות תיקו, כשבשני המשחקים האחרונים (נגד דינג וסאריץ') הוא אף נקלע לעמדות לא נוחות וצריך להיזהר לא להפסיד – אבל זה היה מספיק כדי להקדים את כל האחרים.

קרלסן זוכה אם כן בוייק אן זה בפעם הרביעית (הפעמים הקודמות היו ב-2008, בגיל 17 ובמשותף עם ארוניאן, 2010 ו-2013). בכך הוא משווה את מספר הזכיות של ארוניאן – וניתן לומר שאף עולה עליו באופן איכותי, כיוון שמתוך הזכיות של ארוניאן שתיים היו משותפות – ומתקרב לשיא חמש הזכיות של אנאנד. (קספרוב, אגב, זכה בוייק אן זה "רק" שלוש פעמים, בין 1999 ל-2001 – דבר הקשור במידה רבה לכך שאלה היו הפעמים היחידות בהן השתתף בטורניר.)

**********

אבל במובן מסויים, הדרמה הגדולה ביותר של הטורניר התרחשה במקומות (בטבלה) שמאחורי קרלסן, כשבסיבובים המאוחרים מספר שחקנים צעירים – סו, גירי, ושייה לגרב ודינג לירן – פרצו קדימה, ולבסוף סיימו כולם במקום שני-חמישי משותף, עם חצי נקודה פחות מהמנצח.

משחק שסימל את הפריצה הזו היה הניצחון של סו על איבנצ'וק (נציג הדור ה"ישן") בסיבוב השמיני. הסיבוב החל כשאיבנצ'וק וקרלסן מובילים במשותף עם 5 נקודות, ואחריהם סו, ושייה לגרב ודינג עם 4.5. כל השלושה האחרונים – וגם קרלסן – ניצחו, וכך הותירו את איבנצ'וק במקום החמישי. בסיבובים הנותרים איבנצ'וק דעך (בהשוואה לפתיחה המצויינת שלו) וסיים עם חמש תוצאות תיקו רצופות.

עד המסע ה-13, המשחק עקב אחרי אנאנד – ארוניאן מהסיבוב הראשון של תחרות המועמדים השנה. בפתיחה הספרדית, בהסתעפות של אנטי-אנטי-מרשל (כלומר – השחור מציע להיכנס לגמביט מרשל במסע השביעי, הלבן נמנע מכך, והשחור "מתעקש" בכל זאת להקריב רגלי עם …ד5), ארוניאן שיחק אז את החידוש 11…מה-ד7(!), ולאחר שהלבן לכד את הרגלי על ה5 התקבלה העמדה הבאה:

bview4

ארוניאן המשיך כאן 13…פ-ו6(?), אנאנד השיג יתרון לאחר מספר מסעים, ולבסוף זכה במשחק עמדתי יפה. אלא שהתברר כי ארוניאן לא הבין את מלוא הפוטנציאל שהיה טמון בחידוש שלו והחמיץ הזדמנות מצויינת להציב בפני אנאנד קשיים גדולים מאוד ואולי לנצח. לרשות השחור עומד כאן רעיון הקרבת הכלי המפתיע 13…פ-ו4! (תוקף את ז2) 14.פ-ו3 פ:ז2! 15.מ:ז2 א5!!:

bview5

מסעו האחרון של השחור מאיים ללכוד את הרץ הלבן באמצעות קידום הרגלי ל-א4 וגם מכין את העברת הצריח השחור דרך א6 לאגף המלך, כדי להצטרף להתקפה על המלך הלבן שהגנתו נחלשה מאוד. העמדה מסוכנת מאוד עבור הלבן, ואפילו במשחק מדוייק לגמרי המקסימום אליו הוא יכול לשאוף הוא תיקו. לא רק לבני אדם, אלא גם למחשבים קשה למצוא את הרעיון הזה (כלומר, להעריך נכון את העוצמה של הקרבת הכלי בלי להגיע לעומק ניתוח גדול במיוחד), וארוניאן ועוזריו אכן החמיצו אותו, כאמור – אבל אחרי המשחק הוא התפרסם בכמה וכמה מקומות והפך לחלק מהידע התיאורטי של הפתיחה.

למעשה, כבר בזמן המשחק עצמו, אחד מאלה שניתחו אותו באופן חי (רב האמן הבולגרי אלכסנדר דלצ'ב), הזכיר את רעיון הקרבת הכלי כמשהו שאיבן צ'פרינוב, שעבד מספר שנים כעוזרו של טופלוב, הראה לו עוד ב-2011. הרעיון הוזכר גם על ידי אניש גירי בניתוח של המשחק שהתפרסם מעט אחרי תחרות המועמדים בגליון של New In Chess, מגזין השחמט הפופולרי ביותר:

B7ovjiGCUAElsMY_0

והכי חשוב – הוא הוזכר כאן בבלוג! וגם הופיע ממש על הלוח במספר משחקים ששוחקו במהלך 2014 ונמצאים במאגרי הנתונים. על רקע כל זה, די מדהים שאיבנצ'וק – הנחשב בדרך כלל כבעל ידע אנציקלופדי בפתיחות – פשוט לא הכיר את הרעיון והופתע כשסו שיחק אותו (בתמונה בראש הפוסט ניתן לראות אותו חושב על העמדה בעקבות 15…א5). לאחר מחשבה של כ-24 דקות החליט להחזיר מייד טיב ושיחק 16.צ:ה7 כדי לחסל את הרץ השחור, אחד הכלים היכולים להשתתף בהתקפה המתפתחת על המלך הלבן.

אבל מסע זה לא היה טוב ואיבנצ'וק נקלע מהר מאוד לעמדה קשה, כשסו מנהל את ההתקפה באופן יעיל ומדוייק. 18…צ-ו6 תקף (ביחד עם הרץ החזק מאוד על ב7) את הפרש הלבן על ו3, כדי לגרום ללבן לשחק 19.ד5 החוסם את אלכסון הרץ – ובעקבות זאת הרגלי על ד5 הפך למטרה, והלבן לא היה יכול להגן עליו לאורך זמן. כשהשחור לכד את הרגלי הזה כעבור מספר מסעים, עם 25…מה:ד5, הדבר יצר איומי מט קטלניים לאורך האלכסון א8-ח1. איבנצ'וק שיחק 26.מה-ז1 כדי להתגונן מפני איום המט המיידי על ז2, אבל אחרי 26…מה-ו3! נכנע:

bview6

השחור מאיים ב-27…צ:ז3! כש-28.מה:ז3 מוביל למט על ח1 ו-28.ו:ז3 מוביל למט במספר מסעים אחרי 28…מה-ה2+. אם הלבן ינסה להתגונן מפני האיום הזה על ידי 27.ר-ה3, תכריע הקרבת המלכה היפה 27…מה:ה3!! 28.ו:ה3 צ-ד2+, שוב עם מט מהיר.

עוד משחק דרמטי במיוחד וראוי לציון הוא הניצחון של גירי על סו בסיבוב הלפני אחרון. המשחק היה חשוב מאוד מבחינת סיכויי הזכייה של שני השחקנים, כיוון שהם החלו אותו כאשר סו במרחק חצי נקודה מקרלסן וגירי במרחק נקודה שלמה; כמו כן, לסו חיכה בסיבוב האחרון משחק קל יחסית (בלבן נגד ואן ויילי – שאותו אכן ניצח לבסוף), כך שתיקו במשחק הזה היה מותיר לו סיכויים טובים להדביק את קרלסן. אבל גירי הפתיע אותו בפתיחה הלא שיגרתית ששיחקו עם חידוש מצויין (10.ג5!), זכה ברגלי בשלב מוקדם, ולמרות הגנה עקשנית מאוד של סו הצליח לבסוף לממש את היתרון הזה בסיום מלכות מרתוני שנמשך עד המסע ה-111 (ועמוק לתוך השעה השביעית של המשחק). כך נשבר, אגב, רצף של 54 משחקים ללא הפסד שהיה לסו. גירי התייצב איפוא חצי נקודה אחרי קרלסן וניצחון בסיבוב האחרון (בשחור נגד וויטאשק) היה מאפשר לו להדביק אותו, אבל הוא סיים את המשחק הזה בתיקו.

הטבלה הסופית נראית איפוא כך: 1.קרלסן – 9 נקודות (5+); 5-2.ושייה לגרב, גירי, סו, דינג – 8.5 (4+); 6.איבנצ'וק – 7.5 (2+); 7.קרואנה – 7 (1+); 8.רג'בוב – 6 (1-); 10-9.וויטאשק, ארוניאן – 5.5 (2-); 11.הו ייפאן – 5 (3-); 12.סאריץ' – 4.5 (4-); 13.ואן ויילי – 4 (5-); 14.ג'ובאבה – 3 (7-).

משהו על זה שסיים במקום האחרון. כפי שציינתי כבר מספר פעמים בפוסטים קודמים, ג'ובאבה הוא שחקן מעניין ויצירתי במיוחד האהוב בזכות התכונה הזו על הרבה מאוד חובבי שחמט, אבל גם חסר את הסולידיות והקשיחות המנטלית הנדרשות כדי להתבסס בצמרת הגבוהה – והטורניר הנוכחי, בו סיים עם לא פחות מתשעה הפסדים, המחיש את הדבר באופן די אכזרי. זה הזכיר לי שנפתלי ציטט פעם באחת התגובות מישהו שאמר עליו שבין שחקני הצמרת הוא כמו הבחורה הכי יפה אבל גם הכי מטומטמת בכיתה. ג'ובאבה הפגין בלא מעט משחקים "עודף יצירתיות", כששיחק את הפתיחה באופן מפוקפק מאוד שהוביל ישירות להפסד (כמו נגד דינג וארוניאן), או לחילופין כשהשיג עמדות טובות ואז קלקל אותן עם מסעים ביזאריים (כמו 17.מ-ה3 נגד סאריץ'). אבל מעבר לכך, הוא הפגין חוסר יכולת – או חוסר רצון – לנקוט בנוהל בקרת נזקים לאחר רצף של הפסדים באמצעות מעבר לצורת משחק סולידית יותר, כפי שעושים שחקנים רבים במקרים כאלה, פשוט כדי להשיג תיקו ולעצור את הדימום. ג'ובאבה, לעומת זאת, המשיך לשחק באופן הרפתקני, וגם להתרסק, משחק אחרי משחק. בעקבות הטורניר הזה מד הכושר שלו צנח ביותר מ-30 נקודות, אל מתחת ל-2700, וכדי לחזור ולקבל הזמנות לאירועים מסדר גודל דומה הוא יצטרך לנסות ולשקם בשני טורנירי הגרנד פרי שעוד מצפים לו השנה הן את מד הכושר והן את הרושם הכללי שהותיר.

**********

כדאי להגיד כמה מילים גם על קבוצה ב'. כפי שכבר ציינתי בפוסט על הטורניר בשנה שעברה, זכייה של שחקן צעיר בקבוצה זו נוטה לבשר טובות לגבי המשך הקריירה: בעשור האחרון, רשימת הזוכים בה כוללת את קריאקין (2005, בגיל 15), קרלסן (2006, בגיל 15), קרואנה (2009, בגיל 16 וחצי) וגירי (2010, בגיל 15 וחצי). ובכן, השנה הצטרף לרשימה Wei Yi בן ה15 וחצי (אחד מאותם סינים צעירים שהזכרתי בפוסט סיכום השנה), שהיה המדורג השני בתחרות אחרי דויד נאבארה. הוא החל אותה עם 2675 נקודות מד כושר וסיים אותה על סף ה-2700, במקום 49 בדירוג העולמי (קרלסן, בגיל מקביל, היה מדורג במקום 31 עם 2675 נקודות), ובתוצאה פנטסטית של 10.5 נקודות – 8 נצחונות (כולל כל שישה המשחקים שלו בלבן) ו-5 תיקו. הזכייה הזו בטורניר מבטיחה לו השתתפות בקבוצה הראשית בשנה הבאה.

Wei Yi הפגין ברוב הנצחונות שלו יכולת התקפית-טקטית מרשימה; הנה דוגמה מהמשחק נגד אן האסט (אלופת הולנד לנשים) בסיבוב הלפני אחרון:

המשחק התנהל בנוסח חריף במיוחד של הסתעפות פאולסן בהגנה הסיציליאנית, שהופיע שלושה ימים לפני כן במשחק בין סאריץ' לגירי בקבוצה הראשית של הטורניר. השניים חזרו על המסעים עד ל-15…מה-ג7:

bview8

אותו משחק נמשך 16.ר-ז5 צ-ג8 ובסופו השחור ניצח. הסיני היה הראשון לסטות ממנו כששיחק 16.מ-ב1, מסע הטומן מלכודת שהאסט אכן נפלה בה כשהמשיכה, כמו גירי, עם 16…צ-ג8?, מסע הנראה טבעי מאוד בעמדה (מפתח את הצריח ומציב אותו על הטור הפתוח למחצה, מול המלך הלבן); אלא שהוא מפסיד באופן כפוי ל-17.ו6!!. הרעיון התברר לאחר 17…פ:ו6 18.צ:ו6! ז:ו6 19.ר-ב6! – הרץ הלבן תוקף את המלכה השחורה וזו אינה יכולה ללכוד אותו בגלל מט מיידי על ד7 (בעקבות פתיחת האלכסון ח3-ג8 למלכה הלבנה במסע ה-17). היה חשוב לשחק מ-ב1 במסע ה-16 כדי לאפשר זאת, כיוון שכך נמנעת מהשחור התראת שח עם ר-ח6 המפנה למלך ערוגת מילוט ב-ו8 (כפי שניתן לראות בלוח החי).

אחרי רצף מסעים כפויים הלבן החזיר לעצמו, איפוא, עם ריבית את החומר שהקריב באופן זמני, כשלכד את הרץ השחור על ב7. חילופי מלכות במסע ה-21 היו מובילים את השחור לסיום נחות מאוד, כנראה אבוד; במקום זאת האסט בחרה ב-21…צ-ב8, כדי לנסות וללכוד בחזרה כלי לבן, והדבר איפשר לסיני לסיים את המשחק באופן ספקטקולרי אחרי עוד רצף של מסעים כפויים:

bview9

25.ר-ד8+! מ-ה6 (25…מ:ד8 מפסיד את המלכה השחורה ל-26.מה:ג6 – לא ניתן להכות בחזרה בגלל ריתוק הרגלי לאורך הטור ד') 26.מה-ח3 מט.

**********

בסיכומו של דבר, הרושם החזק ביותר שהותיר הטורניר (בשתי הקבוצות) הוא של אנרגיה מתפרצת עצומה מצד קבוצת שחקנים צעירים ורעבים להצלחה; הצילום המופיע בראש הפוסט, בו רואים שלושה מהטורפים הצעירים מקיפים את איבנצ'וק, אחד ה"זקנים" המעטים שעוד נותרו בעדר, נראה לי סמלי מאוד מבחינה זו. כל אלה שסיימו בחמשת המקומות הראשונים בקבוצה הראשית הם בני פחות מ-25, וזה אפילו בלי קרואנה, שסיים רק במקום השביעי.

בהקשר זה, הטורניר גם חולל תנודות ברשימת מד הכושר שצריך עוד להמתין ולראות כמה יהיו משמעותיות לטווח ארוך, אבל ניתן כבר לומר כי הן גורמות להירארכיה בצמרת מתחת לקרלסן להיראות כרגע פתוחה מתמיד: קרואנה, לאחר עוד הופעה בינונית למדי, שומר אמנם על המקום השני, אבל הפער בינו לבין קרלסן גדל מחדש בעוד שזה בינו לבין המקום השלישי נמחק כמעט לגמרי; גירי מטפס למקום החמישי (ברשימה הרשמית שתופיע בתחילת פברואר הוא עתיד לעקוף את אנאנד בזכות עיגול נקודות ומספר משחקים גדול יותר בחודש האחרון); סו מטפס למקום השביעי (כך שהוא הופך באופן ברור למדורג מס' 1 של ארה"ב, לפני נקמורה); בעוד שארוניאן צונח לתחתית העשירייה הראשונה, בעקבות המשך סידרת ההופעות הבינוניות ומטה שלו מאז הזכייה בוייק אן זה בשנה שעברה.

הכירו את ג'מבר מלקמו
איך מודדים ערך בכדורגל?

31 Comments

נפתלי 27 בינואר 2015

אייל תודה על הסיקור המצוין של התחרות החשובה הזו!

לגבי ג'ובבה,אני לא חושב שהירידה במד כושר באמת משנה לו הרבה…מה היכולות שלו,הוא כבר הוכיח(ואולי עוד יוכיח).הניסיון לפרוץ דרכים חדשות עלול לגבות "קורבנות",ואין זו הפעם הראשונה שהוא יורד מתחת ל-2700…לא כל משחק שלו כאן אכן ראוי להיזכר,אבל הניסוי ותעיה אצלו "לחם חוק" ככה שזה לא ממש מפתיע.מבין שחקני הצמרת(אולי חוץ מנקמורה)הוא ידוע כאחד שמבלה המון במשחקי בזק באינטרנט,בלי להסתתר מאחורי שום כינוי,כדי להמשיך ולבדוק את רעיונותיו המקוריים.
בהקשר הזה–חבל,אמנם,שלא נראה אותו בפעולה כאן בירושלים בחודש הבא—אבל!!! בקרוב יתפרסמו חדשות שישמחו מאוד את כל קהילת השחמט בישראל….

אייל סגל 27 בינואר 2015

הנזק האפשרי הוא אולי באמת לא כל כך עצם הירידה במד כושר כמו הרושם הכללי שהופעה כזו עושה – מבחינה זו שזה עלול להרתיע מארגנים מלהזמין אותו שוב. שחקן הרפתקני כזה תמיד מכניס עניין, אבל אם הוא נתפש כמי שמועד להתרסקויות כאלה, שבמהלכן הוא מחלק נקודות "בחינם" להרבה מהשחקנים האחרים, יש בזה כבר משהו לא בריא לדינמיקה התחרותית של הטורניר.

Zak 27 בינואר 2015

היתה תחרות מצויינת וגם יופי של סיקור. כרגיל, המון תודה!

שחר 27 בינואר 2015

מסכים לגמרי עם זאק.

ולגבי ג'ובבה, מעניין שעם כל הכדור שלג שהוא נכנס אליו הוא גם ניצח שני משחקים, שזה יותר מכמה שחקנים בתחרות, כולל ארוניאן.
ארוניאן מאז תחרות המועמדים ממש שחקן אחר. לפני כן היו לו הופעות מעולות באליפות העולם לקבוצות וגם בוייק אן זי אשתקד והופעה טובה בציריך. מאז המועמדים, זה משהו אחר. הניצחון ההוא של אנאנד עליו בסיבוב הראשון שם ניתב את השנה של שניהם לכיוונים מנוגדים (כמובן שלא הכל היה תלוי במשחק או בתחרות אחת).

יהיה מעניין לראות את אנאנד וקרלסן בתחרות בגרמניה עוד שבוע. נדמה לי שזו פעם ראשונה שמועדון באדן-באדן המפורסם מהליגה הגרמנית משקיע ככה בלארח תחרות על.

שחר 27 בינואר 2015

ולגבי הצמרת בתחרות, אפשר לראות גם את הפריסה הגלובלית של השחקנים שרובם לא מגיעים ממדינות עם מסורת שחמטאית (כגון מדינות ברה"מ לשעבר או מזרח אירופה). בצמרת היו שחקנים שגדלו בנורבגיה, פיליפינים, הולנד, סין וצרפת שהיא עוד יחסית מדינת שחמט עם מסורת מסוימת

אייל סגל 27 בינואר 2015

כן, הניצחון ההוא של אנאנד על ארוניאן באמת נראה בדיעבד כמו רגע מכונן בכיוונים הפוכים עבור שניהם – בפרט אותה החמצה של ארוניאן במסע ה-13. הייתי אולי צריך לבחור בה כרגע היקום המקביל של השנה (במובן של "מה היה קורה אילו") בסיכום של 2014…

בהקשר לעניין הפריסה הגאוגרפית, שכחתי לציין שהשנה בכלל לא היו רוסים בקבוצה הראשית. היו אפילו ספקולציות שזה קשור במתחים פוליטיים, אבל זה כנראה מופרך – בפרט כיוון שהוזמנו שני רוסים לקבוצה ב' (פוטקין וגונינה). בכל אופן, זה מדגים שכבר לא קשה לארגן היום טורניר על בלי רוסים.

ואגב, באדן באדן כבר אירגנו תחרות מאוד חזקה (אם כי קצת פחות מזו של השנה) עם אותו ספונסר (GRENKE) ב-2013: http://www.chessgames.com/perl/chess.pl?tid=80533

אילן 27 בינואר 2015

תודה רבה על הסיקור המעניין.
אהבתי את המטפורה של הטורפים הצעירים סביב איוונצ'וק :)

הביצועים הבינוניים של קרואנה קצת מאכזבים. בעוד כמה ימים הוא ישחק בבאדן באדן (ביחד עם קרלסן) ומיד לאחר מכן בציריך. אני לא מבין למה הוא מעמיס על עצמו ככה.
אגב, שמעתי את קרלסן אומר כשהתארח אצל סירוואן שהוא חושב שהיריב השקול הרציני ביותר שלו כיום הוא קרואנה. לגבי היתר (כולל גירי, סו ועוד), אמר שהם צריכים להשתפשף עוד קצת אבל הם בהחלט חזקים.

במשנית, ראוי להזכיר גם את סמואל סביאן מארה"ב שאתמול מלאו לו בסה"כ 14 וחודש עם תוצאה נפלאה של 2+ תוך שהוא מנצח חזקים ממנו בדירוג ללא רגשי נחיתות. אייל, אם יש לך לינק למד כושר מעודכן שלו בעקבות התחרות, אשמח לקבל.

אפרופו התחרות על ההובלה בארה"ב, היום מתחילה תחרות גיברלטר שבה ישחק בין היתר נקמורה. אפשר יהיה לראות כאן שוב את Wei Yi אבל גם את Yu, Yangyi (בנוסף לכמה מדורגים גבוהים כולל טופלוב), כך שיהיה מעניין. צעיר נוסף שישחק כאן הוא רפפורט שנחלש לאחרונה והידרדר ל- 2703, הוא בן פחות מ- 19. יהיו גם כמה נציגים שלנו (חוץ מרודשטיין, בין היתר ישחק אביטל בורוחובסקי).

אייל סגל 27 בינואר 2015

הלו"ז של קרואנה באמת נראה די מטורף – כבר שנה לפחות הוא משחק נון סטופ בכל אירוע צמרת (חוץ מאשר כשיש כמה באופן בו-זמני…); אולי הירידה בתוצאות שלו קשורה בעייפות מצטברת.

סביאן הרויח 20 נקודות מד-כושר, כך שכרגע הוא עומד על 2531; ה-TPR שלו בוייק היה 2619 (TPR בגובה מד הכושר שלו היה נותן לו 5.5 נקודות בטורניר, כך שהוא עבר את תחזית מד הכושר ב-2 נקודות שלמות). בעיקרון אפשר לראות את הנתונים האלה בטבלאות שמופיעות ב-chessbase, בסיכומי הסיבובים שלהם.

ואגב, השם של השחקן ההונגרי הוא רפורט (Rapport), לא רפפורט – אני לא בטוח אפילו אם זו וריאציה על אותו שם, או שהדמיון לשם היהודי סתם מקרי.

נפתלי 28 בינואר 2015

מחילה…אני צופה עכשיו במשחק של ראפורט מול עילוי צעיר אחר(אריאן טארי) ונגמרו לי המילים…הדימיון של הבחור הזה פורץ כל גבול אפשרי….של נעליך כשאתה מדבר על רפורט(לא ברצינות….)

https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/gibraltarChessCongress2015/2/1/8

נפתלי 28 בינואר 2015

זה בקשר ל"היחלשות" כמובן,לא לתגובה של אייל

אילן 27 בינואר 2015

תודה (ותודה גם על התיקון למרות שלא בטוח שאזכור את זה).
ובינתיים המכונה הוואיי ייית כותשת ובמהירות. אמנם שחקן חלש יותר (אלפיים מאתיים), אבל גם המדורגים גבוה לא הצליחו להגיע לכזה יתרון מול שחקנים חלשים כאלה.

אילן 27 בינואר 2015

לא הספקתי לשלוח את התגובה והוא כבר ניצח במסע 31. הראשון שניצח מבין 20 הלוחות הראשונים (לא בדקתי את ההמשך) כשנשאר לו 1שעה ו 23 דקות לעומת 25 דקות ליריב. פשוט מדהים.

שמוליק 27 בינואר 2015

משחק נאה בהחלט התקיים בסיבוב האחרון ( קצת "מתחת לרדאר" ) , והוא ניצחונו של MVL בשחור על קרואנה :
https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/tataSteelMasters2015/13/1/2

הקרבת רגלי מעניינת מ"הבית" ( שחור שיחק ללא מחשבה את 16 המסעים הראשונים שלו ) התפתחה להתקפה מהירה וחזקה על המלך הלבן ( החל מ-22…רד8 ) . גם הסיום היה מרשים , ותוך מסעים ספורים התמוטטה עמדתו היציבה ( לכאורה … ) של הלבן , והפכה לרשת מט מרשימה באמצע הלוח ועם חומר מועט .

ניתוח של משחק זה : https://www.youtube.com/watch?v=IxzUnT_vO7E

אייל סגל 27 בינואר 2015

לקרואנה יש באופן כללי מאזן מזעזע בתור לבן מול הניידורף בשנים האחרונות: 2 נצחונות, 7 הפסדים ו-5 תיקו מאז 2012 (ולא ספרתי את ההפסד בבליץ לקריאקין, רק משחקים קלאסיים):

http://www.chessgames.com/perl/chess.pl?yearcomp=ge&year=2012&playercomp=white&pid=76172&player=&pid2=&player2=&movescomp=exactly&moves=&opening=B90-B99&eco=&result=&tid=&eidt=

עכשיו כשאני חושב על זה, קצת מוזר שלא עלה על דעתו של אף אחד לשחק את זה נגדו בגביע סינקפילד…

שמוליק 27 בינואר 2015

סיבוב ראשון בגיברלטר : היחיד מבין 40 המדורגים הראשונים שמועד הוא מוטילב ( 2665 ) , אשר נכנע לפתיחה הבאה ( שים לב , נפתלי ! ) 1.ד3 ד5 2.ה4 ד:ה4 3.ד:ה4 מה:ד1+ .

נפתלי 28 בינואר 2015

עם כל הכבוד לגמאייב,אנחנו עסוקים כרגע בתיכנון מדוקדק של קבלת הפנים…

אייל סגל 30 בינואר 2015

אני מנחש שאתה מתכוון לזה… http://www.chess-results.com/tnr157274.aspx?lan=1&art=25&fedb=AZE&turdet=YES&flag=30&wi=984

נפתלי 31 בינואר 2015

אכן…אבל אני קיבלתי את האישור קודם…

אילן 1 בפברואר 2015

יום מסקרן היום בגיברלטר: נקמורה, אתמול, במשחק יצירתי מאוד גבר על רב אמן הודי חזק (אדהיבן 2630), שבגמביט מלכה נרצה נאחז ברגלי שהכה את ג4 (עם 3…ב5 4. א4 ג6 5. פג3 א6 והקריב טיב לטובת יוזמה חזקה). אם אני זוכר נכון, הפרשן אמר משהו על זה שנקמורה שיחק כבר את הפתיחה הזאת לפני כמה שנים במשחק בליץ שזכה בו. יש גם משחק ששוחק בפתיחה דומה עד מסע 10 שבו לבן – ג'ון לודוויג המר (2638) שיחק רה2 במקום פה2 ע"י אדהיבן, כשגם הוא הפסיד בסופו של דבר לאדוארד רומיין (2692). ההודי ידוע בהכנות שלו וזו כנראה הסיבה שנקמורה שיחק את הפתיחה הזו, מה שבפועל אכן גרם להודי לאבד זמן רב במסעים.
נקמורה עם 5/5 עבר להוביל לבדו לאחר שאתמול Wei Yi איבד חצי נקודה לספרדי וואזקז (מקווה שמאיית נכון) שיום קודם לכן ניצח את רודשטיין. Wei Yi הסתבך בפתיחה והספרדי מצא מסעים טובים למנוע נצחון מהסיני.
על כל פנים Wei Yi עשה זאת! הוא "ניצח" את קרלסן במובן הזה שנכנס לרשימת ה- 2700 בגיל הצעיר ביותר בהסטוריה (15 ושבעה חודשים) וכרגע בלוח החי עם 2704 נקודות כשהיום יתמודד מול דייויד האוול.
המשחק המסקרן והחזק ביותר היום יהיה נקמורה-טופלוב.
נקמורה שכפי שרמזתי קודם לא ירצה לוותר בקלות על תואר המוביל בארה"ב הצליח לצמצם בלוח החי את הפער בינו לבין סו לפחות מ- 2 נקודות, יכול היום לעבור אותו אם ינצח.
צמרת ההובלה לאחר נקמורה שכאמור עם 5 נקודות: וואזקז, האוול, וואיי יי, יו יאנג יי, וטופלוב עם 4.5 נקודות.
אחריהם 18 שחקנים עם 4 נקודות, ביניהם רודשטיין ותמיר נבאתי. אבל גם הו ייפאן, ויטיוגוב, האריקרישנה וסבידלר.
מיכאל רויז פתח עם 3 נצחונות ועשה תיקו בסיבוב הרביעי מול האריקרישנה, ישחק היום בשחור מול רודשטיין.

אילן 1 בפברואר 2015

תיקון קטן ותוספת: מכיוון שמדובר בשחקן צרפתי ששיחק עם האמר, קוראים לו "רומא".
כמו כן, אביטל בורוחובסקי, גם עם 3.5 נקודות, משחק היום מול רפורט או רפפורט (פ"א ראשונה עם שווא).

נפתלי 4 בפברואר 2015

הוריאנט מהמשחק של נקאמורה ,שיצא לי לחקור אותו קצת,הוא מעניין מאוד ונראה מתי תסתור תוכנת מחשב כזו או אחרת את רעיון השחור.בינתיים התוצאות של השחור לא רעות בכלל,ולסטטיסטיקה הזו אפשר לצרף את ניצחונו היום של סגן אלוף העולם לגילאי 14,מוחמד אמין טאבטבאי(לא יכול להתאפק מלהזכיר שהוא היה שכן לחדר בגיור….אני מכיר אותו ואת אביו מאז אליפות העולם לתלמידי בתי"ס ב-2009)על ר"א גוגאנוב במוסקבה אופן,במשחק מרתק,גם אם לא נטול שגיאות…

אייל סגל 4 בפברואר 2015

אגב, נפתלי – אם אתה רוצה להעביר פעם לתלמידים שלך שיעור מתקדם בהגנת ונקורה, אני ממליץ על המשחק בין האוול לנקמורה מגיברלטר אתמול – א. למה 63.צ-ד3+! צריך להוביל לתיקו בעוד ש-63.מ-ב2? כפי שהאוול שיחק אמור להפסיד; ב. למה 64…מ-ה3? משמיט את הניצחון בעוד ש-64…מ-ז3! היה זוכה.

נפתלי 4 בפברואר 2015

תאמין לי,הם עברו הרבה שיעורים על עמדת ונקורה…כמובן שנראה גם את זה,תודה!

יהודה.א. 2 בפברואר 2015

ועכשיו נקאמורה עם 6 מ-6.
וויי יי לעומת זאת, הפסיד, וכמוהו בורוחובסקי. בדרבי הישראלי בצמרת, תיקו.

אייל סגל 2 בפברואר 2015

אגב, לגבי ההפסד של ווויייי (אני מקווה שברור למה אני נוהג לרשום את השם שלו באותיות לטיניות…): עם כל ההתפעלות – המוצדקת כמובן – מההישגים שלו, כדאי לזכור שכל הנצחונות האחרונים שלו היו על יריבים חלשים ממנו באופן די משמעותי; שחקנים עם מד כושר באזור ה-2600 הנמוך ומטה (עד סביבות ה-2350) בוייק אן זה, ו-2550 ומטה בסיבובים הראשונים של גיברלטר. האוול, שניצח אותו אתמול, הוא כבר יותר ברמה שלו (2600 גבוה), חוץ מזה שהוא נראה בינתיים בכושר מצוין בטורניר הנוכחי. כשווויייי יתחיל לשחק בטורנירי צמרת באופן קבוע נגד יריבים כאלה וגם חזקים יותר, יכול מאוד להיות שיהיו לו קשיי הסתגלות; אם להזכיר שוב את קרלסן, שכפי שציינתי זכה בקבוצה ב' של וייק אן זה בגיל אפילו קצת יותר צעיר (15 וחודשיים) – כשהשתתף שנה לאחר מכן לראשונה בקבוצה הראשית, הוא סיים במקום אחרון משותף. ובאופן ספציפי לגבי המשחק של אתמול, נראה לי שהוא חושף חולשות מסוימות שיש כרגע לסיני, בטכניקת סיומים וברפרטואר פתיחות מוגבל יחסית (הסתעפות די סתמית של האיטלקית). כמובן שכל זה טבעי לגמרי – הבחור בסך הכל בן 15 וחצי…

שמוליק 2 בפברואר 2015

הלוואי עלינו הצרות שלו …

יהודה.א. 5 בפברואר 2015

דווקא היום היה לו משחק מעניין מול טופאלוב..

יהודה.א. 5 בפברואר 2015

כדאי גם לשים לב לתוצאות האחרונות של הו ייפאן. עשו (כאן או בפוסט הקודם) השוואות לפולגאר, אבל שלושת המשחקים האחרונים שלה (לא היום) מראות פרפורמנס של 2740 בערך.

אייל סגל 5 בפברואר 2015

כן, בסוף היא גמרה עם 7.5 נקודות ופרפורמנס של 2770 – בהחלט יפה, בפרט ה-2.5 נקודות (1+) שהשיגה בארבעת הסיבובים האחרונים מול יו יאנגיי/ראפורט/סבידלר/האוול; במד-הכושר היא טיפסה ל-2686, כרגע מקום 58 בעולם.

שמוליק 5 בפברואר 2015

וזה אחרי שהיא פספסה זכייה במשחק היום ( שנראה ממש מוזר – איך השחור הורס את עמדתו הנפלאה במסעים 20-25 , ותוך 10 מסעים כבר עומד חצי אבוד כמעט מבלי יכולת לזוז … ) .
הפרס של הו ייפאן ( מקום ראשון מבין הנשים + חלוקת מקום שלישי כללי ) היה אף גבוה במעט ( 20.22 אלף יורו ) מזה של נקאמורה ( 20 "בלבד" ) .

שמוליק 5 בפברואר 2015

בגזרה הישראלית :
נבאתי ( ללא אף תיקו ! ) וסוטובסקי מסיימים עם 7 נקודות .
אילון נקר עם 6.5 , ציון לרב-אמן וכמדומני גם פרס שני / כלשהו ( אם מחלקים את הפרסים הללו לשחקנים עם אותו ניקוד ) בקטגוריית מד-כושר עד 2450 – נאה בהחלט !

Comments closed