נקמורה זוכה (?) בציריך

ונספח לפוסט הקודם, לגבי קריירת הטורנירים של קרפוב

השבוע התקיים בציריך טורניר צמרת הנערך שם זו השנה השלישית ברצף, וזו הפעם השנייה בפורמט לא שיגרתי: בחצייה הראשון של התחרות משוחק שחמט קלאסי, ובחצייה השני (מבחינת מספר הסיבובים; מבחינת הזמן, כל ה"חצי" הזה נדחס ליום אחד) שחמט מהיר. כלומר, אם מתחרה א' משחק נגד מתחרה ב' בלבן באחד מחמשת הסיבובים של החלק הקלאסי, הוא משחק נגדו בשחור בסיבוב המקביל של החלק המהיר. הניקוד "מכיר" בכך ששחמט קלאסי הוא בעל ערך רב יותר, דרך המשקל הכפול שהוא מקבל: ניצחון בחלק הקלאסי מעניק שתי נקודות ותיקו נקודה, לעומת נקודה וחצי נקודה, בהתאמה, בחלק המהיר.

קרלסן, זוכה השנה שעברה, לא השתתף הפעם, אבל כל המשתתפים היו עדיין מהצמרת הגבוהה – קרואנה, אנאנד, נקמורה, קרמניק, ארוניאן וקריאקין. מתוך 15 המשחקים שנערכו בחלק הקלאסי של הטורניר (3 בסיבוב * 5 סיבובים) רק ארבעה הסתיימו בהכרעה, והיחידים שהצליחו לנצח היו אנאנד ונקמורה (שנמצא לאחרונה בכושר טוב וזכה באופן מרשים למדי בטורניר הפתוח החזק בגיברלטר עם 10/8.5; אולי התחרות מצד ווסלי סו על מעמד השחקן מספר 1 של ארה"ב מדרבנת אותו). נקמורה ניצח את קרואנה וקריאקין; אנאנד ניצח את ארוניאן ואת נקמורה עצמו, כך שסיים את החלק הקלאסי בראש הטבלה לפני נקמורה. עבור קרואנה וארוניאן, שסיימו שניהם בחצי התחתון עם הפסד אחד וללא ניצחון, זו היתה עוד הופעה לא מרשימה בשורה הולכת ומתארכת של הופעות כאלה.

בשניים מבין ארבעת המשחקים המוכרעים – נצחונותיהם של אנאנד על ארוניאן ושל נקמורה על קריאקין – בלט מאוד תפקידה של הכנה תיאורטית עדיפה, שהקנתה יתרון עצום לשחקן שהיה מוכן טוב יותר על פני זה שהיה צריך למצוא את התשובות על גבי הלוח.

ארוניאן, בשחור, נכנס להסתעפות של הגנת גרינפלד שהופיעה במשחק העשירי של הדו-קרב מול קרלסן, ונתן בכך לאנאנד הזדמנות להפגין את רמת ההכנה התיאורטית שלו. סביר להניח שמדובר במשהו שאנאנד ו/או צוות העוזרים שלו מצאו לאחר אותו משחק בדו-קרב, כיוון ששם אנאנד לקח את הדברים לכיוון אחר (עם ר-ז5 במקום צ-ד1 – שהוא למעשה נפוץ יותר – במסע ה-12). עמדת מפתח התקבלה לאחר מסעו ה-13 של השחור:

bview1

בעמדה הזו (שהופיעה לראשונה כבר בדו-קרב בין קרפוב לקספרוב ב-87) מקובל ביותר מסע הפיתוח הטבעי 14.ר-ו4. אנאנד שיחק במקום זאת את המסע הערמומי 14.ר-ה3!? שבמבט ראשון נראה כמו טעות או בלבול (וכך אכן חשבו תחילה הפרשנים בזמן השידור החי), כיוון שהוא מאפשר לשחור "לתקוף" את הרץ הלבן באמצעות 14…פ-ז4, ולאחר 15.ר-ו4 (כל מסע אחר יהיה בעייתי מאוד מבחינה עמדתית) לזכות בכלי: 15…ר:ג3 16.ב:ג3 (16.מה:ג3 מפסיד את הרץ על ה2) 16…צ-ה4, והצריח השחור תוקף בו זמנית את המלכה הלבנה ואת הרץ על ו4.

אבל אנאנד כמובן היה מוכן לכך, והראה שללבן תמורה מצויינת עבור הכלי: 17.מה-ב5 צ:ו4 18.מה:ב7 (תוקף את הפרש על א6, שאינו יכול כרגע לזוז) 18…צ-א4:

bview3

הלבן אינו יכול לזכות מייד בחזרה בכלי, למרות שהפרש על א6 מותקף פעמיים, בגלל 19.ר:א6 צ-ב8 20.מה-ג6 (או 20.מה:א7 צ-א8) 20…ר-ד7! והמלכה הלבנה אינה יכולה להמשיך להגן על הרץ. אבל עמדת השחור בעייתית מאוד – עד כדי כך שהוא חייב למצוא סידרת מסעים מדוייקים כדי לשרוד. הכלים שלו ממוקמים באופן מגושם וחסרי קואורדינציה; הוא ויתר על רץ הערוגות הכהות החזק שלו, כשהחליף אותו בפרש הלבן על ג3 כדי לזכות בכלי; והרגלי החופשי הקדמי של הלבן על הטור ד' חזק מאוד.

למעשה, מסעו הבא של הלבן המחיש עוד יותר את כוחו של הרגלי הזה, כשקידם אותו ערוגה נוספת: 19.ד7!; השימוש ברגלי מזכיר את זה שעשה אנאנד ברגלי שקודם ל-ג7 ב"ניצחון הכנה ביתית" בולט קודם שלו, במשחק השלישי בדו-קרב עם קרלסן. כעת הלבן כבר מאיים ללכוד את הפרש על א6, כיוון שלשחור אין יותר את המסע ר-ד7, וכמו כן הוא מאיים לשחק מה:א8 ולהכתיר בעקבות זאת את הרגלי.

לארוניאן היתה כאן אפשרות לשחק 19…פ-ג7 (מסע המציל את הפרש ומגן על הצריח ב-א8) ולהשיג שוויון אחרי 20.ח3 פ:ו2! (מחזיר את הכלי העודף) 21.מ:ו2 ר:ד7 (ומחסל את הרגלי הלבן המסוכן) 22.ר-ב5 פ:ב5 23.צ:ד7 מה-ב8! (מגן על הפרש ב-ב5) 24.מה-ד5 מה-ו8 (מגן על ו7). אנאנד הראה את ההסתעפות הזו לאחר המשחק, אבל כנראה שארוניאן לא מצא אותה או שלא העריך אותה נכון. הוא שיחק במקום זאת 19…ר-ה4 (תוקף את המלכה הלבנה), ואחרי 20.מה-ב3 (נסוג עם המלכה ותוקף את הצריח השחור על א4) ביצע את השגיאה המכריעה עם 20…ר-ג6??.

המסע הזה (המגן על הצריח עם הרץ) איפשר ללבן לשחק 21.צ-ד6! הגורם לקריסת עמדת השחור, שאינו יכול יותר להתגונן מפני כל האיומים על כליו השונים. במקום זאת, ההזדמנות האחרונה של ארוניאן להישאר במשחק היתה 20…צ-א5, אם כי גם אז עמדתו נראית בעייתית מאוד לאחר 21.פ-ד2 – מסע התוקף את הרץ על ה4, חושף התקפה על הפרש ב-ז4, ומאיים ללכוד את הצריח על א5 על ידי פ-ג4. השחור אינו מפסיד מייד רק בזכות הברקה טקטית הקשורה בהקרבת פרש על ו2 שניתן לראות אותה בלוח החי, וגם כך הדבר מוביל בהסתעפות כפויה ארוכה לסיום בו הוא בגירעון רגלי.

במשחק עצמו, השחור גם נאלץ להחזיר את הכלי העודף וגם לא היה יכול לנצל זאת כדי להשתחרר. מסעו של אנאנד 26.צ(7)-ד6:

bview4

סיים למעשה את המשחק כיוון שהלבן זוכה בכלי – הוא תוקף את שני הפרשים השחורים; את זה שעדיין תקוע על א6 באופן ישיר, ואת זה שעל ז4 באופן עקיף, בשל האיום ב-צ:ז6+. מסעו (המוזר לכאורה למראה) של ארוניאן 26…מ-ז7 הגן מפני האיום השני אבל לא עשה דבר לגבי זה הראשון, והכניעה הגיעה כעבור שני מסעים נוספים.

עוד משחק שהמחיש את כוחה של הכנה ביתית עדיפה היה נצחונו של נקמורה על קריאקין. כאן לא היה מדובר בהכנה "מקורית", אלא יותר בבחינת שליטתו של היריב בהסתעפות מוכרת – אבל גם מסובכת וטריקית מאוד – של פתיחה מסויימת. המשחק התנהל בהסתעפות חריפה מאוד של הפתיחה האנגלית, והגיע לעמדה הבאה לאחר המסע 8…פ(ו)-ז4 של השחור:

bview5

הרגלי ו2 של הלבן מותקף, ופעם היה מקובל לשחק כאן 9.ה3 כדי להגן עליו. אבל בעידן המחשבים, ניתוחים טקטיים מדויקים הראו שהלבן לא צריך בהכרח להגן על הרגלי הזה ויכול להשיב מייד בהתקפת נגד עם 9.מה-א4. המסע הזה נוסה לראשונה ב-2008 על-ידי ארוניאן נגד לקו, והופיע מאז בכמה משחקי צמרת נוספים.

המשחק הנוכחי עקב עד מסעו ה-14 של השחור אחרי קרלסן-דומינגז מלינארס 2009. קרלסן המשיך שם 15.מ-ב3, ולאחר 15…פ-ד2+ 16.מ-ג2 פ-ג4 17.מ-ב3 וכו' הוסכם לתיקו בחזרה על מסעים. נקמורה החליט לבחון את קריאקין באופן רציני יותר, ושיחק את המסע 15.ה4!:

bview6

כל שחקן שההסתעפות הזו היא חלק מהרפרטואר שלו בשחור צריך להיות מוכן גם למסע הזה, שכעיקרון גם כן מאפשר לשחור לכפות תיקו (למרות שהוא נמצא כרגע בגירעון צריח שלם) – אלא שכאן התיקו הרבה יותר מסובך, ולמי שאינו מכיר או זוכר את הניתוח קשה מאוד למצוא את סידרת המסעים הנדרשת במהלך המשחק עצמו, עם שעון מתקתק וללא עזרת מחשב. הסתעפות המפתח (שמחשב מראה אותה מייד) היא: 15…מה-ד2+! 16.מ-ב3 מה:ב2+ 17.מ:ג4 ר-ז7! 18.מה-א5+ ב6 (18…מ-ה7?? 19.מה-ב4+ עם חילופי מלכות וביטול האיומים כנגד המלך הלבן) 19.מה-ז5+ ו6 20.מה-ב5! (20.מה:ז7?? ר-א6+ 21.מ-ד4 מה-ו2 מט) 20…ר-א6! (הקרבת כלי נוסף כדי להרויח טמפו קריטי) 21.מה:א6 ו5! (פותח שוב את האלכסון של הרץ) ולא ניתן יותר למנוע את לכידת המלך הלבן בשח נצחי.

במקום זאת, קריאקין שיחק 15…פ-ה3+?? ונקלע מייד לעמדה אבודה לאחר 16.מ-ב3 מה-ד2 17.א3! (מכין למלך הלבן את א2 כערוגת מפלט בפני איום המט). הוא זכה אמנם בפרש הלבן על א8 אבל נותר בגירעון טיב שלם ללא תמורה ממשית, ומספר מסעים מאוחר יותר נכנע כאשר נקמורה זכה ברגלי נוסף בעקבות תחבולה אלגנטית (26.פ:ד7!).

קריאקין אמר אחרי המשחק שידע את ההסתעפות הרלבנטית, אבל לא הצליח לזכור אותה – מה שמזכיר קצת את ההבחנה של סיינפלד בין לדעת לקבל הזמנה לבין לדעת ממש לשמור אותה.

**********

אנאנד סיים איפוא את השלב הקלאסי של התחרות חצי נקודה לפני נקמורה – או נקודה שלמה, אם לוקחים בחשבון את המשקל הכפול שהיה לתוצאות הקלאסיות ביחס לאלה של המשחקים המהירים. ביום המשחקים המהירים קרה לו משהו שהזכיר את מה שקרה לקרלסן בשנה שעברה – הופעה חלשה יחסית בה צבר בסך הכל 2 נקודות (1-) מחמשת המשחקים. אבל בעוד שקרלסן יצר לעצמו בחלק הקלאסי מרווח ביטחון שהספיק לו לזכייה כוללת בטורניר למרות ההופעה החלשה הזו (נקודה שלמה לפני ארוניאן – כלומר שתי נקודות ביחס למשחקים המהירים), זה של אנאנד לא הספיק, כך שנקמורה – שצבר 3 נקודות מהמשחקים המהירים (כולל ניצחון על אנאנד עצמו במפגש הישיר ביניהם) – הצליח להדביק אותו.

ואז הגיע רגע מביך למדי. על פי התקנות המקוריות, במקרה של שוויון נקודות כולל, שובר השוויון הראשון היה סונבורן-ברגר, שהיה אמור להכריע לטובת אנאנד. (סונבורן-ברגר מחשב את "איכות" הנקודות של השחקן על פי מה שהשיגו בטורניר אלה ששיחק נגדם ולא הפסיד להם – סכום הנקודות של אלה שניצח + מחצית מסכום הנקודות של אלה איתם סיים בתיקו.) אלא שלקראת סיום החלק המהיר, כשאפשרות שוויון הנקודות הפכה למוחשית, אולג סקבורטסוב, המיליונר שהוא המארגן הראשי והספונסר של התחרות, החליט לשנות את החוקים ולהכריע את התחרות בדו-קרב בליץ (אולי בהשראת הדרמה שסיפק ממש לאחרונה הדו-קרב בין קרלסן לניידיץ' בסוף טורניר גרנקה).

הרעיון הראשוני היה לקיים שני משחקי בליץ, ובמקרה של תיקו להכריע במשחק ארמגדון. בשידור היה ניתן לראות את נקמורה יושב ליד הלוח וממתין מספר דקות לאנאנד, שלא הופיע (הצילום בראש הפוסט לקוח מהדקות הללו). בסופו של דבר ניגש אליו השופט הראשי וקרא לו למקום אחר; לאחר עוד מספר דקות השופט חזר והחליף את שעון המשחק לכזה של ארמגדון – כלומר, משחק הכרעה בו הלבן מקבל דקה עודפת אבל חייב לנצח; תיקו נחשב כניצחון לשחור. כנראה שאנאנד, שהיה גם עייף וגם לא ממש מרוצה משינוי הכללים ברגע האחרון (כמי שהיה אמור לזכות על פי שובר השוויון המקורי), לא רצה לשחק סידרה של משחקי בליץ, וכפשרה הוסכם לבסוף להסתפק במשחק ארמגדון בודד. ישנם שחקנים שבמצב כזה היו מסרבים בתוקף ובאופן מוחלט לרצונו של המארגן, ואם זה היה מתעקש היו פשוט עוזבים בטריקת דלת. אין שום ספק שפישר היה נוהג כך, למשל, ומן הסתם גם קספרוב.

מכל מקום, נראה שאנאנד לא היה במצב רוח מתאים למשחק רציני, ובארמגדון עצמו נקמורה ניצח בקלות והוכרז לזוכה בתחרות – אם כי, עד כמה שהצלחתי להבין, הדבר לא השפיע על הפרס הכספי שעדיין התחלק שווה בשווה בין השניים. כאמור, סיום די מביך לטורניר שמכתים את המוניטין שלו ולפחות במידה מסויימת את הזכייה של נקמורה, אם כי לא ממש באשמתו.

**********

לצד התחרות הראשית התקיים גם דו-קרב ראווה של ארבעה משחקים מהירים (שהסתיים בתיקו 2-2) בין ויקטור קורצ'נוי בן ה-84 לוולפגנג אולמן בן ה-80. קורצ'נוי – שהוא בעל אזרחות שוויצרית ומתגורר בשוויץ – לקה בשבץ לפני מספר שנים, אבל מסתבר שזה לא היה מספיק כדי להרחיק אותו לאורך זמן מהלוח. אולמן איננו אגדת שחמט באותו סדר גודל, אבל גם הוא היה שחקן צמרת בעבר, בעיקר בשנות ה-60 וה-70 (הוא זכה באליפות מזרח גרמניה 11 פעמים, ובסבב אליפות העולם של 72-70 העפיל לדו-קרבות המועמדים, שם נוצח ברבע הגמר בידי לרסן).

_MG_4839

בתמונה למעלה ניתן לראות את קורצ'נוי משוחח עם גנאדי סוסונקו, בעצמו שחקן עבר וכיום עיתונאי ופרשן ידוע. סוסונקו סיפר לאתר הרוסי chess-news על מה היתה השיחה: "התכוננתי להגנת גרינפלד", קורצ'נוי אמר לו בסוד. "למה דווקא גרינפלד?" סוסונקו שאל אותו. "הוא תמיד משחק הודית של המלך", קורצ'נוי ענה, "אבל בסיבוב האחרון של בואנוס איירס ב-1960 הוא פתאום החליט להפתיע אותי עם הגרינפלד. לא הצלחתי לנצח במשחק ולכן סיימתי רק במקום ראשון משותף במקום לזכות בטורניר לבדי. איך אני יכול להיות בטוח שהוא לא יעשה את זה שוב? אני צריך להיות מוכן…"

**********

בעקבות הפוסט הקודם נשאלתי כמה פעמים לגבי רקורד הזכיות בטורנירי על של קרפוב בהשוואה לשחקנים שאותם בדקתי. בהתחלה עניתי שקשה מאוד להשוות, כיוון שהרבה מהטורנירים בהם קרפוב זכה לאורך שנות ה-70 ותחילת ה-80, בתקופה בה היה סופר דומיננטי, חלשים באופן משמעותי בהשוואה לאלה של היום. אבל בעקבות זה עשיתי בדיקה מפורטת וגיליתי שקצת הגזמתי – כלומר, גם אחרי שמורידים מספר מסויים של טורנירים מאותה תקופה שאינם עונים להגדרת המינימום של טורניר על בה השתמשתי, עדיין נותר מספר גדול מאוד של טורנירים שהיו חזקים מאוד, גם ביחס לסטנדרט של היום.

אם כן, לפי הספירה שלי המאזן של קרפוב הוא 43 טורנירים (אפשר לראות רשימה מקורבת כאן, אם כי הספירה שלי קצת שונה), מתוכם 12 בזכייה משותפת. טווח הזמן בין הזכייה הראשונה והאחרונה כמעט זהה לזה של קספרוב – 25 שנים (בין 1971 ל-1996).

המספר הכולל מעט גדול יותר מזה של קספרוב, אבל כדאי לזכור בהקשר זה שני דברים: 1. בערך רבע מהטורנירים הנ"ל בהם זכה קרפוב, למרות שהם עונים להגדרת המינימום שהשתמשתי בה, בכל זאת חלשים מטורנירים מקבילים כיום מבחינת ממוצע הרמה של מכלול המשתתפים – בין שליש לחצי מאלה היו מחוץ לטופ-100 (הסיבה העיקרית לכך היא שיתוף מספר רב של שחקנים מקומיים, מסוג שהיום יש כמוהו לרוב אחד או שניים לכל היותר – כמו ברמידזה בגרנקה); 2. אחוזי הזכייה הכוללים של קרפוב רחוקים מאוד מאלה המדהימים של קספרוב (מספר הטורנירים הכולל בו השתתף קרפוב לאורך הקריירה הבוגרת שלו גדול הרבה יותר). עם זאת, אם מבודדים את התקופה שבין 71 ל-85 (השנה בה איבד קרפוב לקספרוב את אליפות העולם), מגלים דרגת דומיננטיות דומה – זכייה ב-26 טורנירי על מתוך 34 בהם השתתף (76%).

"הגיקים האלו, שלא השיגו בחורות בתיכון"
להתבגר עם ה-NBA - מחשבות לקראת גיל 30

51 Comments

איציק 21 בפברואר 2015

תודה,
מעניין מאוד. אני בצד של פישר וקספרוב. נראה לי מביש לשנות את החוקים שלא לפני ההרשמה לתחרות.
לגבי קרפוב, אז היכן היתה מדרג אותו בין הגדולים באמת? ברור שהוא לא קספרוב, וגם לא קרלסן, אבל עדין שמור לא מקום של כבוד.

אייל סגל 21 בפברואר 2015

אם נשים רגע את קרלסן בצד, אני חושב שקרפוב הוא בהחלט מס' 2 אחרי קספרוב, לפחות בעידן המודרני (קשה מאוד לטעמי לעשות השוואות בין התקופות שלפני ואחרי מלחמת העולם השנייה, בגלל האופן הכל כך שונה בו התנהל מוסד אליפות העולם, שיש לו תפקיד מאוד מרכזי בהערכה של שחקנים – לפני המלחמה לא היה שום סבב מסודר והתואר היה כמו רכוש פרטי של האלוף המכהן). לגבי קרלסן, בגלל שהוא בשלב מוקדם יחסית בקריירה שלו עוד קשה לעשות קביעות כאלה, אבל נכון לגילו ההישגים שלו הם בסדר גודל די קספרוביאני.

Zak 21 בפברואר 2015

אולי גם קשה לבצע את ההשוואה לפישר שנראה והיה גם כן באותה הרמה והדומיננטיות אבל זהר לתקופה קצרה בלבד. השוואות היסטוריות זה בד"כ דבר סובייקטיבי, אפשר לפרש את הדברים לכאן או לכאן.

אייל סגל 21 בפברואר 2015

השאלה איפוא מדרגים את פישר באמת תלויה מאוד בכמה משקל יחסי נותנים לדרגת הדומיננטיות כמס' 1 וכמה לאריכות שלה – כי במקרה שלו הדומיננטיות היתה גדולה מאוד אבל הזמן שלה קצר (72-70; בעשור שלפני זה הוא היה "רק" אחד מהשלושה-ארבעה הטובים בעולם). היה לנו פעם איזה דיון על זה, בתגובות לפוסט על ציריך בשנה שעברה… (http://debuzzer.com/segal/27771/#comment-61130)

Zak 22 בפברואר 2015

אכן דיון מעניין, ומשעשע שוב לחשוב שבדומה לבובי פישר הגדול, גם לי יצא ליטול חלק בתחרויות השח-קיט בנתניה!

אורי בלאס 21 בפברואר 2015

לגבי קרפוב אני לא בטוח שאפשר להחשיב אותו לנחות יחסית לקספרוב.
גם כשקרפוב לא היה אלוף עולם הוא לא היה במרחק גדול ברמה מקספרוב.
באחד הדו קרבות כבר קרפוב הוביל 12:11 ואילו קספרוב לא היה זוכה במשחק האחרון אז קרפוב היה מחזיר את התואר,ולדעתי הוא נשאר ברמה שקרובה לקספרוב לפחות עד גיל 43 ואלמלא הפיצול בפיד"ה(אילו קספרוב היה מסכים לשחק מול שורט על אליפות העולם במסגרת פיד"ה) מאוד יכול להיות שקרפוב היה זוכה להגיע לדו קרב נוסף מול קספרוב ומחזיר לעצמו את התואר.

אזכיר שבגיל 43 קרפוב זכה בטורניר לינארס 1994 2.5 נקודות לפני קספרוב.
זה כמובן לא מוכיח שקרפוב היה טוב יותר מקספרוב בשנה זאת אבל זה אומר שכנראה היה לו בהחלט סיכוי לזכות בדו קרב מול קספרוב גם בשנה זאת.

איציק 21 בפברואר 2015

אני לא מומחה גדול בשחמט אבל קרפוב עצמו אמר שלקספרוב היה יתרון מובנה עליו בהתמודדויות ארוכות, או ללא הגבלת משחקים כמו שהיה בינהם בגלל נחיתות פיזית, כיוון שלא אהב לעסוק בספורט ובכלל היה די חולני. עם זאת, הוא חושב שלתואר אליפות העולם הפורמט הנוכחי קצר מידי וצריך להיות ארוך יותר כדי למצאות את מלוא היכולות מהיריבים.

אורי בלאס 21 בפברואר 2015

דו קרבות ללא הגבלת משחקים לא היה פורמט נפוץ של התמודדויות ,וגם שהפורמט היה ארוך יותר הוא היה לרוב מוגבל ל24 משחקים ממה שידוע לי ולא רק על בסיס הדו קרבות בין קספרוב לקרפוב אלא גם על בסיס הדו קרבות לפני בובי פישר.

אני לא חושב שהבעיה הפיזית היתה משמעותית מבחינת קרפוב בדו קרבות של 24 משחקים.
קרפוב התמוטט בדו קרב הראשון מול קספרוב רק בשלב מאוחר יותר,ופרש רק אחרי 48 משחקים.

נפתלי 21 בפברואר 2015

שבוע טוב!

אייל תודה על הפוסט הנהדר(שוב!)

ממש מרגש לראות שקורצ'נוי חוזר לשחק…אני זוכר שלפני שלוש שנים סיפר לי האמן הבינלאומי גבריאל פלום-בטגליני שהוא שיחק נגד קורצ'נוי(נדמה לי בגיברלטר).גבריאל השיג יתרון אך לא הצליח לממש אותו.אחרי שבע שעות(!)קורצ'נוי קם ואמר לו:"שיחקת לא רע,אני נותן לך תיקו…"…קורצ'נוי הוא ממש אגדה.אין לזה אח ורע…

ואף מילה על הדרבי הקווקזי אתמול?הזוי מה שקרה…והיום ג'ובבה-גירי יבששששש…אני חושב שכולנו היינו רוצים תוצאות קצת יותר נורמליות למען מד הכושר של ג'ובבה.לא?אז אני סולח לו…

נפתלי 21 בפברואר 2015

ואיפה אפשר לראות את משחקי הדוקרב קורצ'נוי-אולמן?בטוויק זה לא מופיע…

אייל סגל 21 בפברואר 2015

אפשר לראות את המשחקים כאן.

ב-chess24 ציטטו ציוץ נחמד לגבי קורצ'נוי בהקשר למה שאמרת:
https://twitter.com/perezreverte/status/566568526391955456
("עבור אלה מאיתנו שהשחמט בשבילם הוא תחליף לאלוהים, להיות מטר מויקטור קורצ'נוי במלון סאבוי בציריך זה כמו להשתתף במיסה")

Zak 22 בפברואר 2015

בנוגע לנצחון של אנאנד על ארוניאן בגרינפלד, מישהו מבין מה בדיוק הרעיון של השחור בווריאנט? גם בלי קשר לטעות של ארוניאן, נראה כאילו הלבן יוצא מהפתיחה עם רגלי חופשי חזק ופיתוח טוב. מהצד השני, לא נראה כאילו לשחור יש משחק נגד חזק. אני קצת מתקשה להבין למה בכלל להכנס לכזה נוסח ולמה הוא כל כך פופולרי.

בנוגע לשובר שיוויון בציריך, עוד פחות ברורה לי התגובה של שופטי התחרות. למה בכלל צריך שופטים אם לא בשביל שבסיטואציה כזאת הם יאמרו לספונסר של התחרות שצריך להקפיד על הכללים שנקבעו מראש? אני מניח שכל המשחקים, גם המהירים, הוכרו ע"י פיד'ה לדירוג. קצת מוזר שמסכימים לשלוח שופטים לאירוע שמתקיים ככה

אייל סגל 22 בפברואר 2015

רגלי חופשי מסוכן בפוטנציה על הטור ד' הלבן מקבל בהרבה הסתעפויות של הגרינפלד, כשהשחור משחק …ג5 כדי לתקוף את המרכז. מי שעשה פופולריזציה למערך הזה עם 7…פ-א6 ברמות הגבוהות (אם כי לא המציא אותו) היה קספרוב, שבמקור ניסה אותו בדו-קרבות מול קרפוב בעיקר כי נקלע לצרות בהסתעפויות אחרות של הגרינפלד… זה לא הנוסח הכי פופולרי עבור השחור היום, אבל כנראה שיש עדיין מספיק שחקנים שהגיעו למסקנה שאם הוא משחק בצורה מדוייקת הוא צריך להיות בסדר. הנה דוגמאות למקרים שדברים הסתדרו עבורו יותר טוב:

http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1070343

http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1692837

גיל 22 בפברואר 2015

גם קורצ'נוי חזר מ5-2 נגד קרפוב בקרב על אליפות העולם אבל הפסיד בסוף.

שמוליק 23 בפברואר 2015

סקירת המצב בסדרת הגראנד-פרי לאחר הסיבוב השביעי ( מתוך 11 ) בתחרות בטביליסי :

אנדרייקין היה עד כה שלישי בדירוג הכולל , אבל בתחרות הנוכחית הוא אחרון בפער גדול , ולכן לא יעפיל למועמדים .
מאמדיארוב ( חמישי בסדרה עד כה ) עם 50% בתחרות , כלומר יצטרך שיפור משמעותי בכדי להשיג תוצאה שתשאיר לו סיכויים ריאליים .
גרישצ'וק , סווידלר , וואשייה-לאגרב וג'ובאבה – כולם השתתפו עד כה בתחרות אחת בלבד וסיימו בתוצאה בינונית . כולם עם 1- בטורניר זה , ולכן מצבם רק הורע .
מי שעשוי לעלות לראשות הדירוג הוא טומאשבסקי , שמוביל כרגע לבד בתחרות .

בסך הכל התוצאות די טובות לאלו שבצמרת ולא משתתפים בתחרות זו ( קרואנה , נקאמורה וגלפנד ) , שכן פרט לטומאשבסקי לא נראה שמישהו ימנף טורניר זה לאיום אמיתי על הכרטיסים למועמדים .

Zak 23 בפברואר 2015

אני תוהה אם טומשבסקי לא מהרהר במידה מסויימת של חרטה באותו תיקו מיותר נגד קרואנה שחתם את משחקי הגרנד פרי הראשון? הוא היה יכול להיות עכשיו בעמדת זינוק מצויינת להעפלה אם הוא היה ממשיך לנצחון באותו משחק.

שמוליק 23 בפברואר 2015

אם יזכה לבד בטורניר הנוכחי ( תסריט סביר ביותר כאמור ) , הרי שהוא "עם רגל וחצי" במועמדים .

אייל סגל 23 בפברואר 2015

*אם* הוא יזכה לבד יהיו לו 252 נקודות משני טורנירים (82 + 170), אבל קרואנה (230) ונקמורה (207) עוד בהחלט יכולים לעקוף אותו. אם שניהם יתנו הופעה טובה בטורניר האחרון (חנטי מנסיסק במאי), הוא יצטרך לסיים שם פעם שלישית בצמרת כדי להעפיל.

יהודה.א. 23 בפברואר 2015

למה סווידלר נכנע?

שמוליק 23 בפברואר 2015

יש איום פד3+ , איום על א3 , וצא1 ( המגן לכאורה על שניהם ) ייענה ב-צא6 .
הלבן ממילא כבר עם חייל פחות , וגם ג5 מועמד רציני לנפילה .

טומאשבסקי בדרך לניצחון נוסף . בתחילה הוא נכנס לסיום עם מאזן חומרי לא שגרתי של 2 רצים ופרש כנגד צריח וארבעה רגלים ( עם עוד מלכות לכל צד ) , קטף אט אט את כל הרגלים של יריבו , ועכשיו מנסה לממש סיום נדיר ללא רגלים של שלושת הכלים הקלים מול צריח .

אייל סגל 23 בפברואר 2015

כן, תומשבסקי עשה את זה… בעמדה הסופית MVL נכנע כי הוא חייב להקריב את הצריח תמורת הרץ השחור כדי לא לקבל מט מיידי עם …ר-ח5+, והוא האמין שתומשבסקי יודע לתת מט עם רץ ופרש נגד מלך בודד. אני זוכר שהיה פעם משחק בין קרפוב לקספרוב עם סיום דומה אבל כזה שהיה תיקו – כי היה מדובר בשני פרשים ורץ (במקום שני רצים ופרש) נגד צריח, ואז לצד החלש יש את האפשרות "לאיים" בהקרבת הצריח תמורת הרץ כדי לכפות תיקו (http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1067317)

שלושה סיבובים לסיום, תומשבסקי פותח שוב פער של נקודה שלמה מהמקום השני. די מדהים להסתכל על הטבלה ולראות את גרישצ'וק, גירי, ממדיארוב, ושייה לגראב, סבידלר – אף אחד מהם לא מעל ל-50%.

צחי 23 בפברואר 2015

נקמורה הוא אחד מהשחקנים המעניינים ביותר בסבב. הדוגמה האהובה עליי מהרפרטואר שלו היא המשחק בו התעלל בתוכנת המחשב שהייתה אז (2008) המובילה בעולם. אולי הנקמה האחרונה של בן-אנוש במחשבי שחמט. יום אחר כך הם תיקנו את הבאג ומאז משחק כזה לא יכול להתרחש.

http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1497429

שחר 23 בפברואר 2015

בתחרויות כמו המועמדים והגרנד פרי שחקנים נמדדים ביכולת לעמוד בלחץ שהוא גדול יותר בתחרות כזו. תומשבסקי כנראה משחק משוחרר והתוצאות שלו מרשימות. הוא כבר ב 20 הראשונים בעולם נכון לעכשיו.
במאי הוא יתחרה על כרטיס למועמדים כנראה עם קרואנה ונקמורה….ואולי גם עם גלפנד וקריאקין?

שמוליק 23 בפברואר 2015

מפה לשם , תומשבסקי כבר עם 38 משחקים ברצף ללא הפסד .

נפתלי 23 בפברואר 2015

מישהו כאן ניצח בארץ מולדתו שלוש פעמים ברצף נו!!! תזכירו את זה גם….

אייל סגל 23 בפברואר 2015

לגבי איזכור ג'ובאבה אנחנו סומכים עליך :)

אייל סגל 24 בפברואר 2015

אחרי אותה מסיבת עיתונאים זכורה לטוב עם ג'ובאבה, גירי שוב בחילופי מהלומות מילוליות – הפעם עם גרישצ'וק (אחרי משחק שבו הם חזרו עד מסע 27 על משחק קודם של גרישצ'וק מאחד מטורנירי הגרנד פרי, בהסתעפות שדי בבירור מובילה לתיקו):

Grischuk: I don't really understand the young generation. I'm playing terribly here, blundering left and right and instead of going for the big battle Anish just went for the long line, which even I had in my game which leads to a drawish endgame. Anish really has to win on the finish, I don't understand. I really didn't want to play some shit lines, I wanted White to do something to get a battle. It was really unexpected

Giri: I don't understand the old generation. Their time is ticking but they're still not world champion

https://www.youtube.com/watch?v=owbF76-CK5k

אילן 24 בפברואר 2015

באליפות אירופה ליחידים שהתחילה היום אף ישראלי לא ניצח שחקן לא ישראלי (נכון לעכשיו, אחרי 4 וחצי שעות). בעצם, חוץ ממשחק אחד שבו אמיל סוטובסקי ניצח, טכנית, בגלל שהיריב שלו איחר.
בכל זאת נרשמו שתי הפתעות לשחקנינו: סער דרור בן ה- 14 (מד כושר בינ"ל 2173) חילץ תיקו מרב אמן גיאורגי (פנצאוליה) עם מד כושר 2615, ועוד בשחור!
ההפתעה השניה היא גם תיקו שהשיג יהודה גרינפלד בשחור אבל מול פונס ואייחו (2706) החזק. ואייחו החמיץ את ההזדמנות היחידה שהיתה לו לנצח במסע 19 אם היה מקריב את הרץ (19. ר:ח7!). אז היתה לו התקפה חזקה מאוד על אגף המלך הלא מוגן והדרך הטובה ביותר לשחור היתה להקריב את המלכה תמורת צריח של הלבן. מה שמפתיע זה שואייחו שקל את המסע הזה כי הוא חשב במסע הזה לא פחות משעה תמימה. מצחיק שבאולפן אלון גרינפלד ניסה להסביר לרונן הר צבי (לפני שואייחו שיחק בסוף את המסע 19. מה-ה4), מדוע זה טבעי לחשוב הרבה זמן (להביא בחשבון את כל המסעים ההמשכיים) במצב כזה, וברגע שיגיע למסקנה שהקרבת הרץ זוכה, הוא ימשיך את המשחק מהר.

אילן 24 בפברואר 2015

כהישג נוסף אפשר אולי להזכיר גם את התיקו שנקר אילון (2435) כפה בשחור על קריוורוצ'קו הרוסי (2692) בחזרה על מסעים, למרות שהיה יכול להשיג אפילו יותר, במשחק של הגנה צרפתית.

אייל סגל 24 בפברואר 2015

אם מדברים על הפתעות – אמנם של ישראלי נגד ישראלי – ויקטור מיכלבסקי (2559), אלוף ישראל, הפסיד בלבן לאיתי וסטרייך שמד הכושר שלו נמוך מ-2000 (ושזכה להתראיין בשידור).

אילן 24 בפברואר 2015

עקבתי אחרי התחרות ב- chess24, שם מופיעים רק 60 הלוחות הראשונים (מד הכושר הנמוך ביותר 2605). אכן, פער עצום מה שציינת . אשמח לראות לינק למשחק.
בינתיים ראיתי עוד כמה "הפתעות" ישראליות אל מול חו"ל: אריאל ארנברג (2278) הוציא תיקו בשחור מול ברטל מתיאוס (2631) וביטנסקי איגור (2384) מול סריץ' (2661). זנן יבגני המוכשר (2327) הוציא תיקו מול דרייב (2643).

מצד שני, רודשטיין קצת אכזב בתיקו מול 2371 והוא ממשיך להיתדרדר (כבר יצא בלוח החי מרשימת ה- 100 הטובים בעולם).

ב"שוק המקומי" היתה הפתעה נוספת כשנתן בירנבוים (2347) ניצח את פוסטני (2647).

שמוליק 25 בפברואר 2015

ולחשוב שאני יצאתי מאוכזב משהו מתיקו נגד אותו איתי ווסטרייך , לפני 5 ימים …

נפתלי 25 בפברואר 2015

פנצ'ולאיה הוא זה שחילץ תיקו…אכזבה מרה לכל אוהדי השחמט מהחלטתו של גוסיינוב לא להגיע.לעומתו ראוף הגיע גם הגיע,אבל היה בר מזל לסיים בתיקו…אייל מתי אתה מגיע?

אייל סגל 25 בפברואר 2015

השבוע אני מאוד עסוק – אני מניח שבתחילת השבוע הבא

אייל סגל 25 בפברואר 2015

לגבי מיכלבסקי – וסטרייך, אפשר לראות את כל משחקי הסיבוב הראשון כאן (אם לוחצים על "show" בצד שמאל); זה היה בלוח מס' 90.

אילן 25 בפברואר 2015

תודה רבה, אייל. בינתיים העלו גם את המשחקים מהסיבוב הראשון בלוחות הנמוכים יותר לאתר chess24. כנראה שמעלים בסוף היום.

המשחק של מיכלבסקי-וסטרייך כלל הרבה מאוד פספוסים של שני הצדדים אבל כל הכבוד לוסטרייך שבינתיים (מסע 18) מחזיק מעמד מול וואייחו.

אייל סגל 25 בפברואר 2015

בינתיים בגרנד פרי, תומשבסקי עם ניצחון חמישי (הפעם על קסימדז'נוב) במה שהופך לטורניר פשוט מדהים שלו. כעת הפער בינו למקום השני כבר נקודה וחצי, ושתי תוצאות תיקו בסיבובים האחרונים יספיקו כדי להבטיח לו מקום ראשון לבדו בלי קשר לתוצאות האחרות (תיקו אחד מן הסתם גם יספיק, אם כי אז יאקובנקו עוד יכול באופן תיאורטי להדביק אותו עם שני ניצחונות).

שמוליק 26 בפברואר 2015

משחק מרתק בסיבוב השני היה המשחק הבא :
https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/eicc2015/2/1/7

הלבן שיחק בצורה יצירתית ביותר ( 16.פה4 , 23.א4 ! ) , אבל בדוחק זמן במקום 35.צה1 ( עם זכייה ברץ שעל ג8 במסעים הקרובים ) העדיף קודם 35.רח6 מהז6 ורק אז 36.צה1 , רק שעקב מיקום המלכה השחורה ב-ז6 – הצריח הלבן יהיה מעתה תלוי בהמשך הדרך אם ילך ל-ה8 .
לבסוף השחור ניצח לאחר סיום ארוך .

אייל סגל 26 בפברואר 2015

גם הניצחון של נאבארה (המדורג מס' 1 בתחרות) על פרליגראס היה יפה מאוד (https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/eicc2015/2/1/1); אפשר לראות אותו מנתח את המשחק עם רונן הר צבי כאן.

שמוליק 26 בפברואר 2015

למתעניינים בנוסח "הרגלי המורעל" בניידורף , ניתוח מעניין של משחק עדכני מתחרות הגראנד-פרי בנוסח זה :
https://www.youtube.com/watch?v=WH6XJS-K_mk

אפילו הדיוט שכמוני הסולד מעמדות שכאלו – מצא בזה עניין רב .

שמוליק 27 בפברואר 2015

המשחק שצד את עיני בסיבוב השלישי של אליפות אירופה היה של אחד השחקנים האהובים עלי – ויטיוגוב , שהכריע את המשחק בזכות תמרון מלך מוקדם מה1-ד2-ד3-ד4-ד5 כבר ב-20 המסעים הראשונים :
https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/eicc2015/3/1/14

נפתלי 27 בפברואר 2015

עזוב אותך שמוליק…ראוף ניתח איתנו אתמול שעתיים ובסוף כמעט גררנו אותו לראות מכבי….

שמוליק 27 בפברואר 2015

אני מבין שהיום ראוף היה ביום עבודה מקוצר בכדי להתכונן כראוי לשבת .

נפתלי 27 בפברואר 2015

יכול להיות…פשוט אתמול היתה הפגישה הרשמית עם המשלחת שלנו ובה סיפרנו עד כמה שאנחנו מקווים להצלחתו.אין לי ספק שהוא יצא מעודד מאוד ובהמשך אנחנו נראה ראוף אחר…

אייל סגל 27 בפברואר 2015

אז תומשבסקי זוכה בגראנד פרי טביליסי – בעצם הוא כבר הבטיח את הזכייה שלו אתמול, סיבוב לפני הסוף. חוץ ממנו, המרויחים העיקריים מהטורניר הזה במסגרת הסידרה השלמה הם קרואנה ונקמורה, שאמנם לא שיחקו אבל הכישלון של האחרים הופך אותם לפיבוריטים ברורים עוד יותר ממה שהיו קודם:

http://en.wikipedia.org/wiki/FIDE_Grand_Prix_2014%E2%80%9315#Grand_Prix_standings

(שני הראשונים בסיכום הכולל של הסידרה מעפילים למועמדים)

חוץ מהשלושה האלה, אפשר לומר שגם לגלפנד, יאקובנקו (בעקבות המקום השני שהשיג בטביליסי) ואולי גם קריאקין יש עוד סיכויים ממשיים – אבל הם גם יהיו חייבים לסיים ממש בצמרת בטורניר שעוד נותר להם וגם כבר תלויים בתוצאות של אחרים אפילו אם יזכו בטורניר הזה. בכל אופן, כל השישה ישתתפו בטורניר האחרון בסידרה (חנטי מנסיסק במאי), שיהיה מן הסתם מאוד מעניין.

(ממדיארוב אמנם שני כרגע בדירוג הכולל, אבל הוא כבר שיחק את כל שלושת הטורנירים שלו ומישהו מאלה שעוד נותר להם טורניר בהכרח יעבור אותו)

שמוליק 1 במרץ 2015

יצירה יפה של ראוף בסיבוב החמישי : 28.רב8 ! פשוט חונק את היריב תוך מסעים ספורים .

אילן 2 במרץ 2015

הישג יפה היום לפנחס קנטרג'י שלנו. פנחס בסה"כ אמן פיד"ה (עם 2420 נק' מד כושר), ובחמשת הסיבובים הראשונים הוא צבר 3.5 נק'. היום הוא ניצח את זדנקו קוז'ול הקרואטי (אלוף אירופי לשעבר, נכתב באתר האיגוד) ובכך עלה ל- 4.5 נק' מתוך 6. נראה שהסבלנות שגילה במשחק תמרונים ארוך שהיה די שקול לאחר שהשחור הקריב פרש תמורת רגלי כדי לפרוץ, עלתה יפה.
הוא השחקן השני בסה"כ עם מד כושר כזה שצבר 4.5 נק'. השני הוא איליה איליושנוק עם 2450 שניצח היום את ריאזנצב. בתום הסיבוב השישי גם סמירין וסוטובסקי עומדים עם 4.5 נק' לאחר שני משחקי תיקו.
בצמרת, לאחר שהמוביל קורובוב הפסיד לנפומניאצ'י, ישנם 4 מובילים כרגע עם 5 נק', ביניהם ברטל (פולין, 2631) שהפתיע את נברה והנחיל לו את ההפסד הראשון בתחרות, מוטילב וסרגיסיאן.

שמוליק 2 במרץ 2015

צריך לציין שאת חלק מתוצאות התיקו המהירות בלוחות הגבוהים אפשר להסביר בכך שמטרתם של חלק מהשחקנים היא לא בהכרח לסיים במקומות הראשונים ממש , אלא להיות "בסך הכל" אחד מבין 23 הראשונים – המעפילים לגביע העולם .
לצורך כך יספיקו 7.5 נקודות ( 4+ ) , ואולי אף 7 נקודות ( 3+ ) עם שובר שיוויון גבוה .
לכן שחקנים עם 3+ למשל בשלב זה – יכולים לשייט עם רצף תוצאות תיקו , ואולי לחכות לאיזו הזדמנות ( הגרלה נוחה / יריב הנכנס להם להכנות בפתיחה וכו' ) בכדי לשפר עוד את תוצאתם .

אייל סגל 3 במרץ 2015

בשביל לסיים ממש ב-23 הראשונים צריך בדרך כלל 7.5 נקודות (ואפילו כך אלה עם שוברי השוויון הנמוכים לא תמיד נכנסים); אבל יש הפעם לא מעט שחקנים בצמרת עם סיכויים טובים לסיים במקומות האלה שבעצם כבר הבטיחו את ההעפלה לגביע העולם באליפות של שנה שעברה – מוטילב (שזכה), אליאנוב, נאבארה, סמירין, סרגיסיאן, צ'פרינוב – כך שהם אולי "יפנו" את המקום לכמה מאלה שיסיימו אחריהם.

שמוליק 3 במרץ 2015

על פי הרשימה בלינק הבא : http://en.wikipedia.org/wiki/Chess_World_Cup_2015
הרי שכמות די גדולה מהעולים בשנה שעברה – משתתפים בירושלים ( ומן הסתם – חלקם הגדול יסיים בצמרת גם השנה ) , ובנוסף ויטיוגוב מעפיל עקב מד כושרו .
אם אכן כל הנ"ל יפנו את מקומם לבאים אחריהם באליפות זו ( ואיני בטוח שזה המצב ) , אז פרקטית כנראה מספיק מקום ב-30 הראשונים בכדי להעפיל .

אייל סגל 2 במרץ 2015

ניתוח של נפומניצ'י-קורובוב מהלוח הראשון בסיבוב של היום:

https://www.youtube.com/watch?v=1HGLM8uivEk

משחק מעניין וגם בעל חשיבות תיאורטית בהסתעפות מראנו.

הייתי היום במלון רמדה לצפות בתחרות, כך שבנוסף לפגישה עם כמה מקוראי הבלוג זכיתי גם לראות את קורובוב יוצא לעשן בדיכאון מחוץ ללובי של המלון אחרי המסע ה-40, כשהעמדה שלו כבר היתה אבודה…

Comments closed