מסע השנה?

ועוד כמה רשמים מאליפות אירופה

ביום ראשון הסתיימה אליפות אירופה שנערכה השנה בירושלים. צריך לומר שהתחרות קצת פחות חשובה ממה שניתן להסיק על פי שמה בלבד, כיוון שהשחקנים הבכירים ביותר באירופה לא משתתפים בה (השחקן בעל מד הכושר הגבוה ביותר היה דויד נבארה הצ'כי, ובסך הכל השתתפו רק שישה שחקנים עם מד כושר גבוה מ-2700). האטרקציה העיקרית שלה עבור רבים מהשחקנים היא המקום שיש לה בסבב אליפות העולם – מדובר במה שמכונה תחרות "איזורית" ממנה אפשר להעפיל לגביע העולם (ששני הפינאליסטים שלו מעפילים לתחרות המועמדים), והשחקנים החזקים ביותר לא צריכים זאת כי הם יכולים להעפיל לגביע העולם על סמך דירוגם ברשימת מד הכושר.

אבל בכל זאת יש באליפות אירופה הרבה מאוד שחקנים חזקים שנמצאים דרגה או שתיים (או יותר) מתחת לבכירים ביותר – בזו של השנה, למשל, השתתפו 57 רבי אמנים שמד הכושר שלהם בין 2600 ל-2700, ועוד 46 בין 2500 ל-2600 (וזאת מתוך כ-250 שחקנים בסך הכל). מדובר באחד הטורנירים החזקים ביותר מבין אלה ה"פתוחים" המתנהלים בשיטה שוויצרית, ויש לציין שהוא אכן פתוח כמעט לגמרי – כעיקרון, כל מי שמשלם את דמי ההרשמה ועומד בתנאים הבירוקרטיים הבסיסיים יכול לשחק בו; אין מינימום נדרש של מד כושר (כמו זה הגבוה יחסית של 2300 שהיה בטורניר בקטאר שהתקיים לאחרונה), או אפילו חלוקה של השחקנים לכמה קבוצות בהתאם לדרגת החוזק שלהם (כמו בגיברלטר, טורניר פתוח חזק אחר).

עדות לחוזק ולקושי של התחרות היא שבשש עשרה הפעמים בהן התקיימה עד כה, מאז 2000, אף שחקן עוד לא הצליח לזכות בה פעמיים. הזוכה השנה, יבגני נאייר (מס' 37 בדירוג מד הכושר ההתחלתי), שצבר 8.5 נקודות ב-11 סיבובים, הוא אלוף אירופה הרוסי השישי בשבע השנים האחרונות – עוד המחשה לעומק שיש לרוסיה בשחקני צמרת דרג שני-שלישי, אליו התייחסתי בפוסט הקודם בהקשר לזכיותיהם של אנדרייקין ותומשבסקי בשני טורנירי הגרנד פרי האחרונים.

מתוך 128 השחקנים המשתתפים בגביע העולם (שיתקיים בספטמבר-אוקטובר השנה בבאקו), 46 מעפילים מאירופה דרך אליפויות אירופה של השנה שעברה והשנה הנוכחית – 23 הראשונים מכל אחת. בנוסף לאיליה סמירין שכבר העפיל מהאליפות של שנה שעברה, עוד שני ישראלים – שאולי נעזרו ביתרון הביתיות – הצליחו להעפיל מהאליפות הנוכחית: מקסים רודשטיין ותמיר נבאתי; כך שביחד עם גלפנד (שהעפיל על סמך מד כושר) מדובר בארבעה נציגים לישראל, לעומת שניים בגביע העולם הקודם. חלוקת כל 46 המעפילים משתי אליפויות אירופה על פי מדינות: רוסיה – 15; אוקראינה – 6; ישראל, ארמניה, פולין, טורקיה – 3; צ'כיה, קרואטיה – 2; הונגריה, צרפת, ספרד, גרמניה, בולגריה, רומניה, סרביה, בלארוס, מולדובה – 1.

**********

משחק אחד בטורניר שהתבלט מעל כל השאר, בגלל הרעיון התחבולני המיוחד בסיומו, היה זה שבין דניס חיסמטולין (הרוסי, שסיים רביעי) ופאבל אליאנוב (האוקראיני). המשחק נערך בסיבוב הלפני אחרון, שבתחילתו שני השחקנים היו חצי נקודה בלבד מאחורי המובילים. נראה שלפחות אליאנוב לא דאג יותר מדי לגבי עצם הבטחת ההעפלה לגביע העולם – כיוון שכבר העפיל מהאליפות של שנה שעברה – כך שניסה לשחק על ניצחון (כדי לשמור על סיכויי זכייה בתחרות) במקום להסתפק בתיקו, באופן שהכניס את המשחק לפאזה חריפה מאוד.

הדבר בא לביטוי במסע 40…מ-ח6, שנועד להתחמק מהתראות שח של המלכה הלבנה – אבל גם הציב את המלך השחור בעמדה מסוכנת, במיוחד בעקבות פלישת המלכה הלבנה ל-ח8. שני מסעים מאוחר יותר, אליאנוב היה יכול להבטיח שוויון על ידי חיסול הרגלי החופשי המסוכן של הלבן עם 42…צ:ג6 – אלא שזה היה מאפשר ללבן לחסל מצידו את הרגלי המסוכן של השחור עם 43.צ:ד3. במקום זאת, אליאנוב בחר שוב במסע אגרסיבי יותר – 42…מה-ג2, התוקף את הצריח הלבן על ד1 ותומך בקידום הרגלי ד'.

אלא שהמסע הזה גם היה כרוך בסיכון משמעותי, בכך שהרחיק את המלכה השחורה מהגנת המלך. באופן מיידי, הסטת המלכה מ-ג5 איפשרה ללבן לתת שח נוסף עם 43.מה-ו8+ ולדחוק את המלך השחור לעמדה חשופה עוד יותר – על ז5. וכאן התקבלה העמדה הקריטית:

bview1

כמובן שהלבן אינו יכול ללכוד את הצריח על ד6, כיוון שהשחור מצידו מאיים ללכוד את הצריח הלבן על ד1 עם מט. הנטייה הטבעית ביותר היא להמשיך מייד במתקפה על המלך השחור החשוף עם 44.ו4+, אלא שדבר זה מוביל רק לתיקו אחרי 44…מ-ח4! 45.מה:ד6 (45.מה-ח6+? אפילו מפסיד, כיוון שהמלך השחור מוצא מקלט בטוח על… ח2, אחרי 45…מ-ז3 46.מה-ז5+) 45…מה:ד1+ 46.מ-ו2 מה-ה2+ והמלך הלבן נלכד בשח נצחי: 47.מ-ז1 מה:ה3+ 48.מ-ח2 מה-ז3+ וכו'.

במקום זאת, חיסמטולין מצא את המסע הטוב ביותר, שהפך את המשחק הזה למיוחד: 44.מ-ז1!!. כמו בהרבה תחבולות מרשימות, יש במסע המפתח הזה משהו מאוד אנטי-אינסטינקטיבי או אנטי-אינטואיטיבי; לא רק שהלבן מוותר על הצריח שלו אלא שהוא גם מאפשר לשחור להכות אותו תוך התראת שח (ולכן רווח זמן). אבל חיסמטולין ראה שעוצמת ההתקפה על המלך השחור תהיה חזקה מספיק כדי לנצח את המשחק אפילו בגירעון צריח שלם ובתוספת "רווח" מסע לשחור. לאור זאת, הוצאתו של המלך הלבן מאיזור הסכנה היא בעלת חשיבות מכריעה, כיוון שכעת יש למלך מפלט בטוח על ח2 לאחר הכאת הצריח הלבן על ד1, והשחור לא יוכל להשיג שח נצחי.

השחור אינו חייב להכות את הצריח – על פי המחשב המסע הטוב ביותר עבורו (שאולי עוד היה מאפשר לו להחזיק מעמד) הוא 44…צ-ד5!, ולאחר 45.מה:ו7 (כמו במשחק) 45…מה:ד1+ 46.מ-ח2 צ-ו5 השחור יכול להתגונן מפני איומי המט כשהצריח שלו מוגן (בניגוד למשחק). אבל היה קשה מאוד לעמוד בפיתוי הכאת הצריח, ואליאנוב שיחק 44…מה:ד1+? 45.מ-ח2 צ:ג6 (מחסל את הרגלי החופשי המסוכן של הלבן; 45…צ-ד5 כבר לא יעזור כאן, כיוון שאחרי 46.ג7 השחור יצטרך להקריב את המלכה שלו תמורת הרגלי הזה – ולאחר מכן הלבן יספיק לעצור את הרגלי החופשי של השחור, כפי שניתן לראות בלוח החי). חיסמטולין חזר פעם אחת על העמדה עם התראות שח, ואז המשיך 48.מה:ו7 (התמונה בראש הפוסט היא של הרגע בו חיסמטולין שיחק את המסע הזה, מהשידור החי):

bview2

ומסתבר שלמרות יתרון הצריח, השחור אינו יכול להתגונן מפני איומי המט על מלכו שיוצרת המלכה הלבנה בעזרת הרגלים באגף המלך. האיום המיידי הוא 49.מה-ו4+ מ-ח5 50.ז4+ מ-ח4 51.מה-ח6 מט; וכל נסיון להתגונן מפניו יוביל לרשת מט אחרת. למשל, 48…צ-ג4 (כדי למנוע את שח המלכה על ו4) 49.ו4+ מ-ח6 50.מה-ו8+ מ-ח5 51.מה-ז7 (עם איום מט על ח7) 51…ח6 52.מה-ה5+ ז5 53.מה-ה8+ מ-ח4 54.ז3 מט.

אליאנוב בחר בהגנה שהיתה יחסית העקשנית ביותר, אבל גם היא לא הספיקה מול סידרת תימרונים התקפיים מדויקים: 48…צ-ו6 49.ו4+ מ-ח6 50.מה:ו6 מה-ה2 (השחור מנצל את מרווח הנשימה שקיבל כתוצאה מהקרבת הצריח שלו כדי לרתק את הרגלי ז' הלבן, כך שזה אינו יכול כרגע להצטרף להתקפת המט על מלכו) 51.מה-ו8+ מ-ח5 52.מה-ז7 (מאיים במט על ח7) 52…ח6 53.מה-ה5+ מ-ח4 54.מה-ו6+ מ-ח5 55.ו5! (עם האיום מה:ז6+) 55…ז:ו5 56.מה:ו5+ מ-ח4 57.מה-ז6:

bview3

וכאן אליאנוב נכנע, כיוון שהמלכה השחורה תצטרך לעזוב את ה2 ולעבור ל-ח5 כדי למנוע מט מיידי – מה שיאפשר ללבן לקדם את הרגלי ז' ולהנחית כך את המט.

(אפשר לצפות בסיום הדרמטי של המשחק החל מ-4:17:00, בערך, בשידור הישיר של הסיבוב)

הרעיון של חיסמטולין במסע ה-44 מזכיר מסע מפורסם של קורצ'נוי במשחק משנות ה-70, בגמר המועמדים נגד ספסקי (ממנו העפיל לדו-קרב על אליפות העולם מול קרפוב) – גם שם היה מדובר בסיום כלים כבדים (מלכות וצריחים), בעמדה בה ללבן רגלי קדמי על הטור ג' ולשחור רגלי כזה על הטור ד', ובמסע "שקט" הדואג לביטחון המלך במקום לנקוט בפעולה התקפית ישירה, וזאת למרות האופי המתוח מאוד של העמדה.

bview4

זוהי העמדה שהתקבלה לאחר מסעו ה-29 של השחור. המסע הטבעי ביותר כאן היה 30.מה-ב7, כדי לתקוף את הצריח השחור על ג8 ולקדם את הכתרת הרגלי הלבן. אלא שלשחור היתה במקרה כזה תגובת הנגד 30…מה-א4!, מסע התוקף את הצריח הלבן על ד1 ומאיים מט, תוך שהוא שם עין גם על הצריח השני ב-ג6. אחרי 31.מה:ג8+ מ-ח7 32.ח3 (למנוע מט, כיוון שלא ניתן להגן על הצריח) 32…מה:ג6, השחור מצליח לחסל את הרגלי על ג7 ולהשיג שוויון. בנוסף לכך, ההסתעפות הזו טומנת מלכודת ערמומית מאוד ללבן; ניסיון לשפר את משחקו באמצעות 32.מה-ח8+? מ:ח8 33.ג8=מה+ מ-ח7 34.צ-ג2 (וכעת נראה שהלבן הצליח להגן על שני הצריחים שלו ולהישאר ביתרון צריח):

bview5

יפסיד ל-34…מה-א1!! ולפתע הלבן חסר אונים מול איומי המט על השורה האחורית.

אבל קורצ'נוי, שפיענח את העמדה והבין את חשיבות האיומים הללו, ניטרל אותם באמצעות 30.ח3!!. כעת, לאחר 30…מה-א4 ששיחק ספסקי, עמד לרשותו המסע 31.צ:ד2! שחיסל את הרגלי המסוכן של השחור בלי לספוג מט, ובעקבות 31…צ:ד2 הוא החזיר לעצמו מייד את הצריח עם יתרון מכריע: 32.מה-ב7 צ(ד)-ד8 33.ג:ד8=מה+ צ:ד8 34.צ-ג7!. בניגוד למשחק בין חיסמטולין לאליאנוב אין כאן התקפת מט שמכריעה מייד, אבל השחור היה צריך לוותר על רגלי כדי להגן על ז7 – והשילוב של רגלי עודף, לחץ באגף המלך וחולשת הרגלי השחור הבודד שנותר באגף המלכה הובילו לניצחון קל יחסית של הלבן תוך כעשרה מסעים.

**********

באחד הימים בהם התקיים הטורניר (הסיבוב השישי) ניגשתי למלון רמדה כדי לצפות מקרוב. התרשמתי שמספר הצופים שנכחו במקום היה קטן מאוד – רוב אלה שהסתובבו באולם המשחקים היו השחקנים עצמם, ואולם ה"עיתונות" בו אלון גרינפלד ורונן הר צבי שידרו פרשנות חיה היה ריק כמעט לגמרי. ככלל, הדבר אינו נדיר כיום גם בתחרויות ברמות הגבוהות ביותר (אפילו בזמן הדו קרב האחרון בין קרלסן לאנאנד, האולם בו התקיימו המשחקים היה לעתים ריק למחצה) – והסיבה לכך אינה דווקא חוסר עניין, אלא היכולת לקבל את שידור המשחקים באופן נוח מאוד דרך האינטרנט.

בכל זאת, היה מעניין לחוש משהו מהאווירה מקרוב, ושמתי לב שכמה משחקים מאותו סיבוב שיצא לי לעקוב אחריהם תוך כדי מהלכם או לעבור עליהם מאוחר יותר נחרתו לי בזיכרון בגלל פרטים שלא הייתי חווה אותם דרך האינטרנט. כך הניצחון של נפומניצ'י על קורובוב, שהיה אחד ממשחקי הצמרת החשובים (בסופו של דבר אף אחד מהשניים לא סיים במקומות הראשונים ממש, אם כי שניהם הצליחו להעפיל לגביע העולם), כי ראיתי את קורובוב יוצא לעשן בדיכאון מחוץ ללובי של המלון אחרי המסע ה-40, כשהעמדה שלו כבר היתה אבודה; כך ההפסד של נבארה לבארטל בעוד משחק צמרת (השניים סיימו בסוף במקומות שני-שלישי), כי ראיתי אותם עומדים בלובי אחרי המשחק ומדברים עליו, כשהם מצביעים מדי פעם על מסעים שהיו רשומים בטופס שהחזיק נבארה, כמו מוקפים בבועה של ריכוז המפרידה אותם לעוד כמה דקות מהאנשים סביבם, ביניהם מישהו מצוות השידור שחיכה בקוצר רוח לבארטל כדי ללוות אותו לעמדת הראיונות; וכך גם המשחק על אחד הלוחות הנמוכים יותר בו יהונתן בקלצ'וק הפסיד לרב האמן הטורקי באריס אסן, כי דיברתי אחר כך קצת עם יהונתן המאוכזב והראיתי לו בסמארטפון שלי את המסעים כפי שהופיעו באתר ששידר את המשחקים, כדי שינסה להיעזר בהערכות המחשב המגושמות למדי שהופיעו שם בניסיון הראשוני להבין איפוא טעה ואיבד את היתרון שהשיג בפתיחה. אלה גיבורי השחמט שלי מאותו ערב.

הפרידה של רול מהג'איינטס לעומת הפרידה של ורמוט מהפועל
הסרט של מרטין

21 Comments

שמוליק 13 במרץ 2015

סקירה מצוינת על המשחק המהולל , וקישור נהדר למצב דומה ויפהפה נוסף !
אשלב זאת במספר שיעורים שאעביר בשבוע הבא .
תודה אייל !

עובר אורח שקט 13 במרץ 2015

ישר כוח על עוד כתבה מרתקת

אשר 13 במרץ 2015

תודה אייל.
שאלה:
האם חיסמטולין ידע בודאות שאם הלבן יקח את הצריח העמדה תהיה זכויה?
או שהוא העריך שעמדתו המוחלשת של המלך תביא להפסד של השחור?
כלומר האם חישב עד לעמדה זכויה או שהעריך כי יצליח לנצח?

אייל סגל 13 במרץ 2015

אני לא בטוח – לפי זה שחיסמטולין חזר קודם על העמדה במסעים 46-47 ואז חשב בערך עוד שתיים וחצי דקות לפני ששיחק 48.מה:ו7 (כמו שאפשר לראות בשידור החל מ-4:27:20), יכול להיות שכשהקריב את הצריח ראה בוודאות רק שיש לו לפחות תיקו בשח נצחי, ורק אחר כך חישב עד הסוף את הניצחון (או "שכנע את עצמו", כמו שהפרשנים אומרים, ש-מה:ו7 באמת זוכה).

שמוליק 13 במרץ 2015

היות שעמדת ה"מוצא" היא בערך שיוויון – למשל אם כל צד מחסל את הרגלי המתקדם של יריבו כפי שתיאר אייל , סביר שהלבן לקח פשוט החלטה פרקטית נכונה – הבין/חישב שבכל רגע נתון יש לו "תיקו ביד" , ובינתיים הוא מעמיד בפני השחור מספר החלטות קשות לקבל – מה שצלח בסופו של דבר .
אני מתקשה מאוד להאמין שהלבן ראה "עד הסוף" כבר כששיחק מז1 ( או אף לפני זה אפילו ) , אבל כאמור מספיק שהוא יהיה בטוח שביכולתו לכפות תיקו במקרה הצורך – וכבר זוהי הצדקה ברורה ללכת על זה .

Zak 13 במרץ 2015

מעניין מאוד… מזכיר אולי במשהו את ההקרבה המפורסמת של קספרוב נגד טופאלוב?( גם שם קספרוב חישב שיש לו לפחות תיקו מההקרבה, וגם שם טופאלוב לא היה צריך לקחת)

אריק גילרוביץ 13 במרץ 2015

מעניין, סוחף ומרתק כמו תמיד.

שמעון כסאח 14 במרץ 2015

המשחק נפומניצ'י-קורובוב שהוזכר פה העלה באוב את אחד ממשחקי הפיקנטריה המפורסמים בהיסטורית השחמט, "משחק המקטרת" בו הביס פרנק מרשל את עמוס ברן, מרשל כתב: "ניצחתי את המשחק כי לא הותרתי זמן ליריבי להדליק את המקטרת שלו".

ברן היה ידוע כחובב משחקים סגורים וארוכים שבמהלכם נהג לחשוב תוך כדי עישון מקטרת, באחת הפעמים מרשל החליט שהוא מתקיף מיד, כאשר הוא משחק מהר מאוד ע"מ לא לאפשר לברן זמן לתפעל את המקטרת …, התוצאה מאוד משעשעת
https://www.youtube.com/watch?v=A7GTmh6KZbk

מי שהיה בזירת התחרות יום יום שם לב שקורובוב היה יוצא החוצה לעשן, קצת אחרי שלב הפתיחה, במשחק נגד נפומניצ'י, נפומניצ'י כנראה בא מוכן מהבית וענה מייד על כל מסע של קורובוב כך שבסביבות המסע ה25 הוא היה עם שעה ו37 דקות על השעון ולקורובוב ש"רותק" למקומו קצת יותר מחצי שעה.
בפעם הראשונה שנפומניצ'י התחיל לחשוב, קורובוב קם, הוציא מצית מהכיס ורץ החוצה "לשאוף אויר"

אייל סגל 14 במרץ 2015

אם אנחנו כבר בענייני אנקדוטות עישון בשחמט, אפשר להזכיר גם את זאת שממנה צמחה האמירה הידועה המיוחסת לנימצוביץ' – כשיריב שלו הוציא קופסת סיגריות והניח אותה על השולחן (או בגירסה אחרת, הכניס סיגריה לפה בלי להדליק אותה) ונימצוביץ' התלונן בפני השופט, השופט אמר לו שהיריב שלו הרי לא ממש מעשן, ונימצוביץ' אמר לו "אבל הוא מאיים לעשן, ואתה יודע כמוני שבשחמט לעתים קרובות האיום חזק מהביצוע (the threat is stronger than the execution)".

ארנון 14 במרץ 2015

"מאיים לעשן". ענק.

שמעון כסאח 14 במרץ 2015

משחק ראוי לציון הוא התיקו בסיבוב התשיעי בין הפתעת האליפות איליה איליושנוק לחיסמטולין.
http://www.chessbomb.com/arena/2015-eicc/09-Iljiushenok_Ilia-Khismatullin_Denis

בעמדה פרועה ולאחר טעות בהגנה של חיסמטולין, איליושנוק לא הצליח למצוא התקפת מט לא כך כך קשה וסיים בתיקו בעזרת חזרה על מסעים, מה שמראה בפעם המי יודע כמה שבמתח הקרב ולחץ השעון גם חצץ יכול להראות כמו סלעים כבדים.
לאחר המשחק בחדר הניתוחים חיסמטולין הראה לו איך יכול היה לנצח. (צחוק הגורל, אם איליושנוק היה מצליח למצוא את ההסתעפות המנצחת, מלכו של חיסמטולין היה מגיע למקומו של המלך של אלינוב למחרת)

סוף טוב הכל טוב, התיקו לא מנע מהרוסי בן ה-21 ציון לרב-אומן, וגם לא הפריע לו להתברג לבסוף בין ה23 הראשונים ולקבל כרטיס לגביע העולם, כשמד כושרו הנוכחי הוא 2450.

ארנון 14 במרץ 2015

כרגיל תודה, אייל. מחכים ומענין.
מסע השנה שלך מזכיר לי מסע מפורסם אחר, שהתבצע משבצת אחת שמאלה מהמסע של חיסמטולין. המסע ה-14 של גיולה בראיאר. אולי מסע השנה של 1917:
http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1271593

שמעון כסאח 14 במרץ 2015

הייתה אליפות מרתקת, ארגון נהדר והכי חשוב הרבה משחקים מעניינים, רגעים מותחים ולא מעט הפתעות.

והיה גם בונוס! זכינו לפגוש את אייל.

דורפן 14 במרץ 2015

אייל – כתמיד – הנאה עצומה. גם למי שמבין מעט מאד.

נפתלי 14 במרץ 2015

אכן!!!פוסט מרתק ואיזה מסע מ-ז1!!!

דרך אגב יש להזכיר את הדייר הקבוע של פינת העישון(בחלק מהמשחקים הוא בילה שם יותר מאשר ליד הלוח)…שמבטיח להגיע לישראל עם גוסיינוב(!)בהזדמנות האפשרית…

חלק מגיבורי האליפות,(במובן הפרובינציאלי של המילה כמובן),בראשות אוהד קראוס,המשיכו ביום חמישי למפגש הליגה הארצית שחנך את מועדון השחמט בנשר(מדעטק חיפה לשעבר)…

שבוע טוב!!!

נפתלי 15 במרץ 2015

מישהו יכול להסביר מה קרה למאמא היום ברייקייאוויק?נראה שהוא ניסה לשפר משחק של ל'אמי באיי מאן השנה אבל הובס במהירות האור…

אייל סגל 15 במרץ 2015

ל'אמי התראיין אחרי המשחק – http://new.livestream.com/chess/reykjavikopen2015/videos/80380140 – הוא אמר שממדיארוב היה צריך להחליף מלכות במסע ה-16 ולהשלים עם סיום קצת נחות, אבל כנראה שהוא התעקש לשחק בשאפתנות עם 16…פ-ה4 ואיבד לגמרי שליטה על העמדה (אם כי הוא כנראה היה עדיין יכול להמשיך להילחם עם 19…פ:ג3 20.ר:ג3 ז5 במקום 19…פ-ז5?).

אגב, קרלסן ביקר ברייקיאוויק (למרות שהוא לא משתתף בטורניר) ונתן ראיון די ארוך בזמן הסיבוב של אתמול:

http://new.livestream.com/chess/reykjavikopen2015/videos/80266918

אלכס 16 במרץ 2015

גלפנד לא השתתף בשום תחרות לאחרונה? מזמן לא שמעתי עליו..

אייל סגל 16 במרץ 2015

הוא השתתף לפני שבוע בערך בתחרות די חזקה של שח מהיר (http://www.theweekinchess.com/chessnews/events/vladimir-petrov-memorial-2015); שתי תחרויות יותר רציניות שמחכות לו בזמן הקרוב הן עם נבחרת ישראל באליפות העולם לקבוצות (אפריל) והטורניר האחרון בסידרת הגרנד פרי (מאי).

נפתלי 20 במרץ 2015

באיזה תאריך התחרות לזכר גאשימוב?והאם זה שוב בשמקיר או בבאקו?

אייל סגל 20 במרץ 2015

25-16 באפריל, בשמקיר: http://www.chessdom.com/2nd-vugar-gashimov-memorial-update
(מבחינת המשתתפים שרשומים שם, מאמדוב בסוף מחליף את טופלוב ולא את סו)

Comments closed