קרלסן זוכה בחידון פאב!

וגם אנאנד מכיר את הקלאסיקות

לפני כמה ימים הסתיימה ברייקיאוויק (מקום ידוע בתולדות השחמט מאז הדו-קרב בין ספסקי לפישר שנערך שם ב-72) תחרות פתוחה חזקה למדי המתקיימת שם מדי שנה. המסורת של התחרות כוללת חידון פאב עם שאלות ידע על שחמט הנערך באחד הערבים, וזה של השנה זכה בפירסום גדול מהרגיל כיוון שהמנצח בו היה קרלסן. אלוף העולם לא השתתף בטורניר עצמו (כבר עבר הרבה זמן מאז ששיחק בטורניר פתוח), אבל קפץ לביקור כיוון שבין המשתתפים היו גם אביו וגם ג'ון לודויג האמר, ידיד קרוב שהיה חלק מצוות העוזרים שלו בשני הדו-קרבות על אליפות העולם מול אנאנד. קרלסן והאמר היו למעשה צוות בחידון – שהשתתפו בו זוגות – אם כי לפי הדיווחים קרלסן היה הגורם העיקרי לזכייה:

מה שלטעמי הופך את כל זה ליותר מעניין מסתם פיסת רכילות (מעבר לכך שזו עוד אינדיקציה לאופי המאוד תחרותי של קרלסן) הוא השאלות עליהן קרלסן היה צריך לענות – שלא מעטות מהן היו על מה שנחשב ל"קלאסיקה" שחמטאית, ובפרט עמדות ממשחקים אותם היה צריך לזהות. למשל:

bview1

לא קשה לנחש שמדובר בעמדה שהתקבלה מהפתיחה הספרדית, אבל קרלסן גם זכר שהיא לקוחה מהמשחק הראשון בדו-קרב השני בין ספסקי לפישר מ-92 (לאחר מסעו ה-24 של הלבן). סימן היכר שיכול לעזור כאן הוא עמדתם הלא כל כך שיגרתית של זוג הצריחים הלבנים על הטור א' – שמספר מסעים בהמשך הצטרפה אליהם המלכה הלבנה על א1; שילוש הכלים הכבדים על הטור הוא תימרון נחרת בזיכרון מהמשחק הזה.

(מדובר, אגב, במשחק גדול של פישר ודווקא לכן יש בו משהו די עצוב: העובדה שפישר היה יכול לשחק ברמה כזו גם קרוב לגיל 50 ולאחר עשרים שנה בהן היה מנותק משחמט תחרותי, ממחישה איזו אבדה למשחק היתה הנטישה שלו בגיל 29.)

הזיהוי המרשים ביותר שביצע קרלסן (ממשתתפי החידון הבודדים שהצליחו בכך) היה של צמד העמדות הבא:

bview2

bview3

מדובר בעמדות שהתקבלו באותו משחק, לאחר המסעים ה-12 וה-24 של הלבן (בהתאמה). מה שבולט כאן לעין הוא שעמדת השחור נותרה זהה, ומה שמעניין הוא שהשחור זכה בסופו של דבר באותו משחק למרות ש"איבד" לא פחות מ-12 טמפי (בהם ביצע רק מסעי המתנה, כשהוא מזיז כמה מכליו שוב ושוב בין אותן ערוגות). קרלסן זיהה זאת כמשחק בין אולף אנדרסון למיקל באסמן מטורניר הייסטינגס 75/74:

(בעשרה המסעים האחרונים של המשחק אפשר לראות כיצד השחור מנצל את האופן בו הלבן החליש קודם לכן את עמדת מלכו על ידי קידום רגלים באגף המלך, במהלך אותם שנים עשר מסעים ש"הרויח")

ניתן לראות כאן הדגמה של יכולת אופיינית לשחקני שחמט ברמות הגבוהות – זיכרון של מסעים ועמדות מכמות עצומה של משחקים קודמים. והחשיבות העיקרית של זיכרון כזה, מעבר להצלחה בחידוני פאבים, היא שלעתים קרובות הוא מספק במהלך המשחקים עצמם רעיונות בהם ניתן להשתמש (גם ביחס לעמדות שאינן זהות לגמרי לכאלה שכבר מוכרות ממשחקים קודמים, אבל יש בהן אלמנטים חשובים זהים). הדבר מגדיל מאוד את מאגר הרעיונות העומדים לרשות השחקן וכך יכול גם לחסוך לו כמויות גדולות מאוד של זמן ומאמץ, מבחינת מה שהוא צריך רק לזכור במקום ממש "ליצור" בעצמו.

בדרך כלל איננו יודעים מה מתחולל בראשם של השחקנים בזמן המשחק בהקשר זה, אבל לעתים הערות שלהם לאחריו מאפשרות הצצה מעניינת לתהליכי החשיבה שלהם – זכורה לי, למשל, הערה של קרלסן לאחר ניצחון על רג'בוב במשחק מהטורניר לזכר טל ב-2012, לגבי השראה שקיבל ממשחק של קפבלנקה משנות ה-30. כשמשווים את העמדה שהתקבלה במשחקו של קרלסן לאחר מסעו ה-21 של השחור:

bview4

עם זו שהתקבלה במשחק של קפבלנקה לאחר מסעו ה-23 של השחור:

bview5

ניתן לראות דמיון ברור במבנה הרגלים ובכלים שנותרו על הלוח, גם אם העמדות לא זהות לחלוטין.

**********

המחשה לחשיבות הזיכרון של משחקים קודמים ניתנה בזמן האחרון גם על ידי אנאנד, בהקשר שונה – במסגרת ראיון ארוך שנתן בכנס India Today שנערך בניו דלהי (בערך חצי ממנו הועלה ב-youtube; את הראיון המלא ניתן לראות כאן ואת התמליל כאן).

במהלך הראיון אנאנד "נבחן" גם הוא על מספר עמדות ממשחקים ידועים, וכמו כן התבקש לספק כמה עמדות בעצמו, כדי להמחיש משהו מתהליכי החשיבה שלו. העמדה הראשונה שבחר היתה מהמשחק ה-16 בדו-קרב על אליפות העולם בין אליוכין לאויבה מ-1937 (זה שבו אליוכין החזיר לעצמו את התואר לאחר שאיבד אותו לאויבה שנתיים לפני כן):

bview6

העמדה התקבלה לאחר המסע 25…מה-ה5?? של אויבה; הלבן, שכבר נמצא ביתרון רגלי, יכול לזכות כאן ברגלי נוסף עם יתרון מכריע: 26.מה-ח8+! מ:ח8 27.פ:ו7+ ו-28.פ:ה5. אליוכין החמיץ את ההזדמנות, ולא פעם אחת אלא פעמיים – המשחק נמשך 26.ר-ב2?? ר-ג6?? 27.א3?? ר-ד6 ולאחר מסע זה התחבולה כבר לא עובדת, כיוון שהמלכה השחורה מוגנת והלבן יפסיד כלי.

אבל כיוון שמשחק זה זכה בתשומת לב רבה, האפשרות שנוצרה במסע ה-26 התפרסמה כמעט כאילו שוחקה ממש. מה שמוביל לעמדה הבאה אותה בחר אנאנד להראות, מדו-קרב אחר על אליפות העולם – זה שבין פטרוסיאן לספסקי מ-1966 (בו הגן פטרוסיאן על תוארו), משחק 10:

bview7

כאן הופיעה אפשרות תחבולנית זהה, והפעם פטרוסיאן לא החמיץ אותה (למעשה מדובר בשלב הסיום של תחבולה שהחלה כמה מסעים קודם לכן): 30.מה-ח8+! וספסקי נכנע, כיוון שאחרי 30…מ:ח8 31.פ:ו7+ ו-32.פ:ז5 הוא נותר בגירעון כלי.

אנאנד הדגיש את סלקטיביות הזיכרון שמתאפשרת כאן: כדי לזהות את התבנית הטקטית הבסיסית אין צורך לזכור היכן ניצבים כל הכלים, לא בעמדה הזו ולא בעמדה הקודמת (לא חשוב, למשל, על איזה ערוגות בדיוק ניצבים הרגלים השחורים באגף המלכה); הדבר המכריע הוא עמדתם של ארבעה כלים – שתי המלכות, המלך השחור והפרש הלבן. למעשה, גם הכלים האלה אינם צריכים לעמוד בדיוק על אותן ערוגות, כל עוד הם יכולים להשתלב באותה תבנית טקטית. כפי שניתן לראות, כשמשווים בין שתי העמדות, בזו מהמשחק המאוחר יותר המלכה הלבנה ניצבת על ב2 במקום ח4 – אבל עדיין יכולה לתת שח על ח8; הפרש הלבן ניצב על ד6 במקום ז5 – אבל עדיין יכול לתת את השח השני על ו7; והמלכה השחורה ניצבת על ז5 במקום ה5 – אבל עדיין יכולה להילכד על ידי הפרש בעקבות אותו שח.

וזה מוביל לעמדה השלישית שהראה אנאנד, מהמשחק שלו נגד לקו בטורניר אמבר 2009 (שהיה "עיוור" – כלומר בלי שהשחקנים יראו את הלוח). היא התקבלה לאחר שלקו שיחק 34…מה-ז5:

bview8

וכאן, כפי שאמר אנאנד, מייד "צילצלו לו פעמונים בראש" כי זיהה את התבנית הבסיסית (במרחק מסע הכנה אחד), כך שלקח לו רק מספר שניות לשחק 35.ר:ו7+! צ:ו7 36.מה-ח8+! – ולקו נכנע, כיוון שאחרי 36…מ:ח8 37.פ:ו7+ ו-38.פ:ז5 הוא נותר בגירעון טיב ורגלי ללא כל פיצוי.

עוד קטע מעניין בראיון היה זה שבו אנאנד נשאל על השימוש במחשבים והשפעתו על השחמט ברמות הגבוהות. בתשובה, הוא דיבר על זירוז תהליכי הלמידה, הדמוקרטיזציה של הידע, האופן בו גם הסגנון ה"אנטי-מחשבי" של קרלסן מושפע מאוד ממחשבים (כי "אנטי"-כל דבר נבנה במידה רבה ביחס לדבר שמתנגדים לו), ולבסוף על האופן בו מחשבים תורמים להעשרת המשחק – בכך שהניתוח בעזרתם מהווה מקור עצום לרעיונות חדשים, בנוסף לאלה הנצברים מהתבוננות במשחקי עבר:

"מחשבים מראים לנו עד כמה המשחק עשיר. פעם היו הרבה עמדות שהיה לנו קשה לחקור כי הן היו כל כך מסובכות – היינו עושים את זה בדרך האיטית שלנו, שהיא לשחק משחק, לראות מה קורה, לשחק משחק שני, לראות מה קורה… אבל המחשבים שינו את זה […] שחקנים צעירים הופכים לחזקים מאוד ביכולת החישוב שלהם, וגם יותר יצירתיים ובעלי דמיון, כי עומד לרשותם מאגר גדול מאוד של מסעים לא שיגרתיים שמציע המחשב ובמשך הזמן זה מצטבר בראש שלהם. מאגר הרעיונות שעומד לרשותם יותר גדול מזה שעמד לרשותי [בגילם], כשהסתמכתי על הקלאסיקות, כי מחשבים מייצרים את הרעיונות האלה בקצב אדיר."

מכל שחקני הצמרת שיצא לי לשמוע, אנאנד הוא זה המדבר תמיד בהתלהבות הבלתי מסוייגת ביותר על השפעת המחשב על המשחק – דבר מעניין במיוחד כיוון שהוא (כמו גלפנד) שייך לדור שגדל בתקופה בה מחשבים עדיין לא היו פקטור ממשי בהקשר זה. פרדריק פרידל, ראש חברת התוכנה ומאגר הנתונים chessbase, סיפר שפעם ביקר את אנאנד בזמן הדו-קרב שלו עם קרמניק ב-2008, וכשראה שהחדר בו ישב אנאנד עם העוזרים שלו מלא במחשבים בלי אף ספר לרפואה שאל אותו: "אתה לא מתגעגע לימים שבהם ישבנו לנתח רק עם כמה ספרים ולוח?"; אנאנד אמר: "בכלל לא – יש לי נוסטלגיה הפוכה. אני מצטער באופן קבוע שלא היה לי את כל זה כשהתחלתי!"

מסע השנה?
הטורניר לזכר גשימוב, מחצית ראשונה

תגובות

 • איציק

  תיקון קטן ואמשיך לקרוא. לא זכור לי שספסקי ופישר שיחקו ב-92, וקיבלו את העמדה :-)
  כרגיל, תודה על הפוסט.

  • איציק

   בורות שלי, בדקתי, אכן היה משחק (הולך לאכול קובע גדול). חשבתי שב-92 ספסקי כבר מזמן לא שיחק. דוקא שפישר חזר, זכרתי.

   • Amir A

    זה בסדר. לא זכרת כי ספסקי שיקר במדגם.

    • איציק

     הוא לא, הוא פשוט לא זכר איך הצביע ב-76

 • Amir A

  הזכרון והחשיבה האסטרטגית של השחמטאים תמיד מדכאת אותי. זה מביא אותי להרגיש כל כך מוגבל מבחינת יכולת החשיבה.

 • ניר לוי

  ליד החידון הזה החידונים של דורפן כבר לא נראים כאלה מפחידים.. פתאום כבר לא כזה קשה לדעת מי כבש את השער השלישי במשחק המפורסם בין פ.צ. שומקום לריאל חורנידח לפני 70 שנה...

  • D! פה ועכשיו

   +1
   גם לך
   וגם לאמיר A מעלייך

 • אייל סגל

  אגב, קרלסן פתר 26 מ-30 השאלות שהיו שם. אלה שנפל בהן היו:

  - מי ארבעה השחקנים שהקדימו את פישר בתחרות הבין-אזורית של 58 (http://www.chessgames.com/perl/chess.pl?tid=79443) - הוא החליף את בנקו בקרס. [ששת הראשונים מהתחרות העפילו לתחרות המועמדים שנערכה שנה לאחר מכן; קרס גם שיחק באותה תחרות מועמדים, אבל הוא העפיל לשם כמי שסיים שני בתחרות המועמדים של הסבב הקודם, ב-56]

  - לא זיהה תצלום של אליוכין במראה לא שיגרתי משנות ה-30.

  - מה הפתיחה שקוד ECO שלה הוא A45 (טרומפובסקי) - כאן יש משהו מעניין מבחינה היסטורית, כי פעם (לפחות עד תחילת שנות ה-90), כשהיו לומדים תיאוריה מכרכים של "אינפורמטור" שהיו מסודרים על פי הקודים האלה (http://en.wikipedia.org/wiki/Encyclopaedia_of_Chess_Openings), רוב הסיכויים היו ששחקנים ידעו אותם מסיבות מעשיות; היום כבר אין להם כל כך חשיבות מעשית בהקשר זה.

  - מה הסרט שמופיע בו שחמט עם דירוג ה-IMDB הכי גבוה

  (The Shawshank Redemption - http://www.imdb.com/title/tt0111161)
  [חומות של תקווה]

  • D! פה ועכשיו

   כשכתבת The Shawshank Redemption כמעט ופספסתי באיזה סרט מדובר

 • אוהד נחמני

  כל פעם שאני קורא אותך כאן אני מצטער שאני לא חובב שחמט מילדותי ושאתה לא כותב על תחומי ספורט הקרובים יותר לליבי.

 • גיל

  הזיכרון של השחקנים פשוט מדהים כל פעם מחדש. נראה שבלי זיכרון על קשה להיות שחקן בכיר. עם זאת, צריך לזכור שבתור מומחים הראייה שלהם יותר הוליסטית והם בקלות יכולים להבין עמדות ממבט חטוף. כשאני מסתכל על הלוח אז לא ברור לי בכלל מה חשוב ומה לא ואיך זה דומה לעמדות במשחקים קודמים אבל כשנעשים מומחים זה הופך לקל הרבה יותר.

  • אייל סגל

   כן, יש כאן תפקיד מכריע למה שנקרא pattern recognition; לפיתוח המיומנות הזו יש חשיבות עצומה בבניית היכולת של שחקן שחמט.

   • איציק

    אגב, ליכולת הזו יש גם משמעות גדולה בפיתוח תוכנות שחמט טובות. הבעיה לתאר מהו ה-Pattern
    ואיך להמשיך ממנו הלאה. יש קאץ' שאם עושים את זה מונחה אז המערכת לומדת את מה שלנו נראה כטוב או נכון (עם יכולת הכללה מסוימת), ואם הלימוד לא מונחה, אז איך להגדיר איך הכי טוב להמשיך. לכן בעצם השיפור של התוכנות הוא לא רק בניצול כח חישוב יותר חזק כדי להיכנס עמוק יותר ולהתפרס ליותר הסתעפויות כי אם אלגוריתמי למידה חזקים יותר המאפשרים למחשב בחירה יותר הגיונית של הסתעפויות בכול שלב.

 • שמוליק

  מעניין מאוד !
  יש ריכוז של כל שאלות החידון ?

  • אייל סגל

   חיפשתי בעצמי ולא הצלחתי למצוא - התיאור שלי מתבסס על משהו שכתב מישהו שהשתתף בחידון ותאר אותו באופן כללי עם כמה דוגמאות לשאלות שהיו שם. חוץ ממה שהזכרתי בפוסט, הוא ציין עוד שאלה שבה היה צריך לזהות משחק על פי עמדה מתוכו ולומר מה היה המסע הבא - זו היתה העמדה לאחר מסע 29 של השחור ממשחק בין איבנצ'וק ויוסופוב מרבע גמר המועמדים ב-91 (http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1060180 - מה-ז8+ כי השחור מאיים במט עם ...מה-ח1+!! ו-...פ-ח2+); וגם שאלה עם עמדה בה אפשר לתת מט וצריך לומר איך הוא מכונה (מט אנסטסיה).

  • אייל סגל

   אגב, מצאתי ריכוז של כל השאלות - https://www.youtube.com/watch?v=i-ic_Emeq6o

   את הדף של קרלסן עליו רשומות התשובות הנכונות - חוץ מהארבע שהזכרתי בתגובה 4 - אפשר לראות במלואו כאן:

   http://debuzzer.com/media/2015/03/TriviaCarlsenHammer.jpg

   שאלה שמן הסתם היתה קרובה במיוחד לליבו היא מס' 29 - מי השחקן האחרון לפני ניידיץ' שניצח את קרלסן בשני משחקים (קלאסיים) רצופים שהיו ביניהם... [תשובה - איבנצ'וק]

 • ארנון

  נפלא, אייל. התעלית אפילו על עצמך.
  ומעניין לערוך השואה עם ענפי ספורט אחרים. אני חושב שטובי שחקני הכדורגל/כדורסל בעולם זוכרים גם הם מהלכים ספציפיים ממשחקים בהיסטוריה של המשחק. וכך גם בענפים אחרים.
  ואם נחרוג מספורט, אפשר ללמוד מכך על חשיבות לימוד המקורות וההיסטוריה של כל תחום ותחום. כך בתכנית הלימודים במתמטיקה אין כמעט התייחסות לאספקט הזה של התפתחות המתמטיקה. וכך, להבדיל, שמעתי השבוע הרצאה של סוכן ביטוח, תחום הנחשב כה אפרורי בעיני, וכשהמרצה שילב בהרצאתו סיפורים מהתפתחות התחום, פתאום זה נשמע מרתק.
  תודה.

 • דוד

  בעניין התרומה של המחשב שעליו דיבר אנאנד, צריך אולי לציין שזיכרון של תחבולות הוא הרבה פעמים חווייתי, חוויית ההנאה חורתת את התחבולה במוח, וזה דבר שהמחשב פוגע בו במידה מסויימת (בלימוד ע"י מחשב אנחנו בעיקר נעבוד על פתיחות שיהיו רלוונטיות עבורנו- לא נשקיע על זה אם ההערכה הראשונית של המחשב תהיה לרעתנו-ולא תמיד ננסה להבין למה, מה שאין כן כשלומדים מתוך ספרים ומשחקים קלאסיים, שם יש מקום הרבה יותר גדול לניתוח אנושי עם האלמנט של החוויה) אפשר לציין בהקשר הזה את בובי פישר, שלמרות שהאינטואיציה השחמטית שלו נפלה משל קרפוב וספסקי (וכך טוען גם קספרוב) הייתה לו ראייה תחבולנית נדירה, כנראה טובה יותר משלהם. דוגמא נאה: המשחק בירן-פישר משנת 1963, המסע ה 15. אחד המסעים היפים שראיתי בחיי, יחד עם ההמשך (מתוך 'ניצחון עמדתי' 2 מאת ישראל גלפר)

  • דוד

   ... פישר עצמו סיפר שהוא קרא כ 1000 ספרי שחמט והשתדל ללמוד מכולם

  • דוד

   התכוונתי המסע ה18 כמובן

  • אייל סגל

   אני חושב שגם ה-15 וגם ה-18 יפים...
   http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1008419

   לגבי מה שנותנים המחשבים - מבחינת מה שאנאנד מדבר עליו לגבי מאגרים חדשים של רעיונות, אני חושב שחלק נכבד מזה קשור במה שמנקודת ראות אנושית הוא דווקא "חוסר ההבנה" של המחשב. זה שאין לו כל כך "הבנה עמדתית", "אינטואיציות" וכדומה אומר שהוא גם פחות כבול לדעות קדומות; כשהוא בודק באופן קונקרטי את כל המסעים החוקיים בכל עמדה זה אומר אמנם בזבוז זמן אדיר מנקודת ראות אנושית, אבל גם שהוא יכול מדי פעם למצוא מסעים שבני אדם נוטים לפספס, ובאופן כללי יותר - להראות שעמדות מסוימות שנראות מפוקפקות הן בהחלט מה שנקרא playable. לכן, למשל, שחקנים מוכנים היום להיכנס לטווח רחב יותר של עמדות בפתיחות, כולל כאלה שפעם היו נוטות להיפסל על סמך אינטואיציה.

   • איציק

    עד כמה שאני מבין, המחשב רחוק מאד מלעבור על כל האופציות (אחרת גם המחשב החזק ביותר היה נתקע עד שישרף). המחשב בודק רק את המסעים הסבירים ביותר. מספר המסעים הסבירים ביותר רב בהרבה מאלו שבני אדם מסוגלים להספיק לבחון, אך עדיין הסבירות מוגדרת על ידי העברת הערכה אנושית של המצב על הלוח לאלגוריתם. מעניין מה היה נותן מחשב אם היה יכול לבדוק הסתעפויות אקראיות שנוגדות לחלוטין את האינטואיציה האנושית (ואולי האלגוריתמים מאפשרים לו לעשות זאת מידי פעם).

    • אייל סגל

     אני מתכוון ברמה של ply אחד, כבסיס ראשוני לניתוח - באף עמדה אין יותר מכמה עשרות מסעים חוקיים (שבן אדם בדרך כלל יתמקד לכל היותר בארבעה-חמישה מתוכם). ככל שעומק הניתוח גדל, יש משקל יותר גדול לאלגוריתמים שמנסים לזהות מה האפשרויות המבטיחות ביותר ולהתמקד בהן.

   • דוד

    אז אתה מסכים איתי שלא תמיד טוב להשקיע הרבה זמן על לימוד מהמחשב, מאבדים קצת את פיתוח ההבנה העמדתית שיכולה להכריע משחקים אולי אפילו יותר מהכנת מחשב. אפשר להזכיר כאן 2 משחקים שקרלסן שיחק בעת האחרונה בשחור: המשחק הראשון בדו קרב עם אנאנד, והמשחק נגד וושייה לגראב מגביע סינקפילד, בשניהם הלבן הפתיע עם הכנה חריפה ברמה גבוהה, ובשניהם השחור הגיב בצורה מדוייקת וניטרל את יתרון הלבן, ובסיום החמיץ ניצחון. (כנראה שאנאנד עצמו הגזים קצת בהערכתו את חשיבות המחשב...) בבלוגים שלך ציינת לא מעט את דעתו של גלפנד, המתנגד בחריפות לכל התופעה.
    נ.ב. מעניין שגלפר שם בספר מביא את המשחק הזה כראיה דווקא לכך שלאינטואיציה ויצירתיות אנושית יש משקל ששום מחשב לא יוכל להבין. צריך באמת לבדוק אם המחשב נותן שם את המסע ה 15 כאופציה הטובה ביותר. שמתי לב שלפעמים הוא דווקא מפספס מסעים טקטיים חזקים ששחקנים אנושיים משחקים, ורק אחרי ששוחקו הוא נותן את היתרון-המסע של חיסמטולין שכתבת עליו, לדוגמא- בדקתי בהודיני באתר של התחרות. הקרבת המלכה של איבנצ'וק נגד קריאקין. יש המון דוגמאות, אני חושב שצפייה במשחקיו של ריצ'ארד ראפורט למשל תיתן המון מהם (כאנשים, אנחנו נשחק מסעים טקטיים חריפים מאוד אפילו אם יש איזו הגנה 'מחשבית' נגדם שתותיר אותנו בפיגור קטן, כיוון שהיריב שלנו הוא אנושי. אבל המחשב לא ימליץ על המסעים האלה, יוצא שיש מקרים בהם הוא דווקא מעקר את האלמנט התחבולני-טקטי מהמשחק)

    • אייל סגל

     אני לא חושב שאפשר לקבוע כללים לגבי עד כמה השימוש במחשב תורם ועד כמה הוא מזיק - זה מן הסתם אינדיבידואלי לכל שחקן (וכמובן שלהיעזר במחשב לא אומר לקבל באופן אוטומטי את כל ההערכות שלו; תמיד צריך לדעת להשתמש בו באופן ביקורתי); נראה שאנאנד מרגיש בהקשר זה "סימביוזה" טובה במיוחד. בכל אופן, לגבי עמדות שבהן יש חשיבות מרכזית להסתעפויות טקטיות כפויות - ככלל הכוח של מחשבים בולט בהן במיוחד, גם אם אפשר פה ושם למצוא יוצאי דופן. על הערכות באתרי תחרות קשה לסמוך בהקשר זה, כיוון שכדי לספק הערכות מהירות לציבור לעתים קרובות מאפשרים בהן למחשב להגיע רק לעומק ניתוח קטן יחסית. סיום המשחק בירן - פישר הוא לא ממש דוגמה טובה כאן; לא קראתי את הספר שאתה מדבר עליו, אבל לפי מה שאתה מצטט ממנו נראה לי שגלפר או שבוי בקלישאות רומנטיות או השתמש במחשב מאוד מיושן ביחס לאלה של היום. בדקתי עם סטוקפיש 5 והוא נותן לשחור יתרון ניכר כבר אחרי 14...פ-ד3 ומאתר מייד את 15...פ:ו2 ו-18.פ:ז2 כמסעים הטובים ביותר, שמובילים ליתרון מכריע (כאלטרנטיבה למסע השני הוא מציע 18...ד4, שבהסתעפות הראשית מוביל למשחק עצמו בחילוף סדר מסעים).

 • נפתלי

  מחר מתחיל אירופלוט בהשתתפותם הפעילה של מאמא ופארוק...

 • אייל סגל

  המשחקים באירופלוט מתחילים למעשה רק מחר (יום שישי ה-27). רשימת המשתתפים בקבוצה הראשית: http://www.chess-results.com/tnr164197.aspx?lan=1&art=0&wi=821

  טוב לראות את הטורניר הזה חוזר אחרי שב-2013 הוא התקיים במתכונת לא קלאסית וב-2014 לא התקיים בכלל. אגב, חזרו גם לזה שהמנצח מקבל הזמנה לדורטמונד בהמשך השנה.

 • נפתלי

  נראה כמו ה-Open הכי חזק אי פעם,לא?

 • אילן

  חג פסח שמח.
  אחרי 4 סיבובים (מתוך 11), באליפות ארה"ב, נקמורה וריי רובסון מובילים עם 3 נקודות. המפגש המסקרן (הראשון) בין נקמורה לסו הסתיים בתיקו.
  "בינתיים" ההפתעה של התחרות היא נצחונו של סמואל סביאן בן ה- 14 (שהזכרתי אותו כמה פעמים), על ווסלי סו, בסיבוב השלישי. סביאן שיחק בשחור ועמד יפה מאוד בלחץ מאוד חזק שהופעל על אגף המלך שלו עד שסו שיחק מסע אחד לא מדויק (25. מהח5? היו עוד כמה מסעים לא מדויקים של שני הצדדים אבל העמדה היתה באמת קצת סבוכה לחישוב) וסביאן ניצל אותו עד לניצחון יפה. סביאן כרגע עם 2 מ- 4, אבל הנצחון שלו על סו הקפיץ לו את מד הכושר ב- 8 נקודות. אגב, בעדכון של אפריל הוא עומד על 2548 נק', כאשר בדיוק לפני שנה הוא עמד על 2438 נק'.

  ואם כבר הזכרנו נקמורה, אז כמובן שאי אפשר בלי עקיצה מכיוונו של קרלסן (להזכיר אבל שנקמורה התחיל) - https://twitter.com/TarjeiJS/status/583925568967671808

 • אייל סגל

  כן, אליפות ארה"ב מרתקת - המון רוח לחימה מצד השחקנים (בניגוד לריבוי משחקי תיקו של 15-10 מסעים שהיה ניתן לאחרונה לראות באירופלוט), כשבין הסיפורים שם מעניינת באופן ספציפי התחרות בין נקמורה לסו על מעמד השחקן האמריקני הבכיר. גם השידורים הישירים עם הצוות סירוואן/שהאדה/אשלי כרגיל טובים מאוד - כל יום החל משעה 21:00 (https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/us-championship-2015).

 • שמוליק

  אז יש לנו אלופת עולם חדשה - מריה מוזיצ'וק בת ה-22 מאוקראינה .

  השיטה המעוותת ( נוק-אאוט ) בלטה למדי בטורניר הנוכחי , להלן מספר היבטים המעידים על כך :
  * האלופה הייתה מדורגת שמינית מבחינת מד-הכושר באליפות - ירדה 2 נקודות מד כושר ( קרי , הצדיקה את דירוגה על הנייר - אך לא יותר מכך ) , תוך שהיא מסיימת 14 משחקים עם תוצאה של 2+ בלבד .
  * מתוך ששת שלבי התחרות - ארבעה מהם היא עברה בזכות משחקים מהירים ( לאחר 1-1 במשחקים בקצב הארוך ) .
  * שחקניות אחרות שנתנו טורניר מרשים בהרבה , למשל קונרו ( 7+ ) , וקרמלינג ( 4+ ) נותרו הרחק מאחור - עקב משחקים מהירים כמובן .

  • אייל סגל

   וצריך גם לציין שהו ייפאן בכלל לא טרחה להשתתף. במסגרת השיטה המשונה של סבב הנשים, בתור הזוכה בסידרת הגרנד פרי האחרונה תהיה לסינית הזכות להתמודד בדו-קרב מול המנצחת של תחרות הנוק-אאוט הזאת באליפות העולם הבאה, שאמורה להיערך בסוף השנה הנוכחית (כמו שהתמודדה בדו-קרב מול אושנינה אחרי שזו זכתה באליפות הנוק-אאוט הקודמת). במידה וזה יקרה, נראה לי שלאליפות העולם שבדיוק הסתיימה מתאימה מאוד הקריקטורה של דיאז ששמתי פעם בראש אחד הפוסטים על תחרות המועמדים האחרונה - http://debuzzer.com/segal/27863 - עם הו ייפאן בתור קרלסן והמשתתפות באליפות העולם בתור הדגים באקווריום שהמלצר עומד לשלוף אחד מהם...

 • נפתלי

  מן הראוי להזכיר שדובאי אופן נפתחה היום,בכיכובם של גאדיר ואלטאי,מה שפותר אולי את תעלומת היעלמם מעיר הקודש בחודש שעבר...

 • אילן

  מקרה ממש יוצא דופן באליפות ארה"ב: ווסלי סו קיבל הפסד טכני (מול אקוביאן) לאחר 5 מסעים!
  הסיבה: הוא עשה לעצמו "רשימות" תוך כדי משחק למרות שהוזהר כבר קודם לכן (כנראה במשחקים קודמים) ע"י השופט הראשי לא לעשות כן.
  כדאי לציין לגבי הרשימות שלא מדובר ב"הכנות" או ברמאות אלא יותר במה שנקרא "עידוד עצמי" (דברים שכתב שיעזרו לו מנטלית בהתמודדות במשחק), אבל בכל זאת שחקן בקליבר כזה שיעשה דבר כזה קצת חריג בעולמנו.
  אייל, היו תקדימים דומים לכך (גם אם לא ביחס לשחקן מהעשיריה הראשונה)?

 • אייל סגל

  לא, לא מוכר לי שום דבר דומה - ואני לא היחיד; דניס מונוקרוסוס כתב בבלוג שלו:

  I've been playing in and observing chess events of all sorts and levels for 35 years, and have read about dozens, probably even hundreds of other matches and tournaments from the present going back more than 100 years before my birth. In all that time and in all my experience, both firsthand and secondhand, I've never heard of anything like what happened in round 9 of the U.S. Championship

  http://www.thechessmind.net/blog/2015/4/11/us-championships-round-9-a-shocking-forfeit.html

  לפי הדיווחים סו אכן הוזהר על ידי השופט הראשי של התחרות (טוני ריץ') לגבי העניין הזה בסיבובים קודמים, ולא פעם אחת אלא פעמיים; סו כתב הפעם את ההערות שלו על פיסת נייר נפרדת מטופס המשחק עצמו (שעליו רושמים את המסעים) - אולי הוא חשב שהאזהרה לא חלה על הדבר הזה, אבל ברור שזו היתה התנהגות טפשית מצידו בכל מקרה. לפי עדויות של שחקנים אחרים (כמו אלחנדרו רמירז, ששיחק נגדו לפני כמה חודשים בתחרות ה-Millionaire Open) סו נוהג לעשות את זה, ואיך שהוא הצליח לא להסתבך עד עכשיו - אבל הדבר פשוט אסור לפי חוקי השחמט, בלי קשר לתוכן ההערות שהשחקן רושם לעצמו במהלך המשחק.

  עם או בלי קשר, נראה שלסו יש כרגע בעיות אישיות רציניות שמשפיעות עליו במהלך האליפות הזו, וקשורות למריבה ונתק מהמשפחה שלו בעקבות ההחלטה לעזוב את הלימודים בקולג' ולהפוך למקצוען מלא אחרי שזכה במאה אלף דולר בעקבות הניצחון ב-Millionaire Open; אפשר לקרוא על זה כאן.

  [ראיונות עם טוני ריץ' ואקוביאן לגבי מה שקרה: http://livestream.com/ccscsl/USChessChampionships/videos/83481149 ]

  • אייל סגל

   ...ותגובת הנאשם ביחס לאקוביאן (בראיון עם מוריס אשלי אחרי המשחק של היום): https://twitter.com/chess24com/status/587013984357900290

   ותגובת נקמורה: https://twitter.com/GMHikaru/status/587014273592864768

   • אילן

    האזנתי ליאסר סיראוואן. לדבריו, היתה כנראה אי הבנה שהובילה את סו למעשה. טוני ריץ' (השופט הראשי) הזהיר אותו בסיבובים קודמים לא לכתוב על דף המסעים שום דבר מלבד המסעים עצמם ולכן סו כתב את הרישומים על נייר נפרד מבלי לדעת שאסור לו. בראיון לסו אמר שהוא נוהג כך כבר 4 שנים ובכל התחרויות.

    אמנם הדבר אסור עפ"י חוקי פיד"ה אבל נדמה לי שמה שסו אמר על אקוביאן לא כ"כ רחוק מהמציאות. קשה להלום שרישום עצמי של סו של כמה מלים אחרי 3 מסעים מתחילת המשחק עד כדי כך הפריע לאקוביאן וגם אם כן - מדובר בחבר לקבוצה (team mates) וזה קצת מוזר ללכת להתלונן עליו לשופט הראשי במיוחד לאור העובדה שאקוביאן אמר בראיון יום קודם לכן למוריס אשלי שראה את השופט כבר מזהיר את סו בסיבובים הקודמים. כלומר, די היה צפוי שווסלי סו ייענש. לסיכום, מעשה טפשי של סו ומעשה לא חברי של אקוביאן. אגב, שמעתי את סו אומר בראיון לשאלה של מוריס אשלי על כך שהם חברים "We were..." ואפשר להבין את זה.

    לנקמורה לא צריך להתייחס. הוא תמיד אומר את הדבר הלא נכון בזמן הלא נכון.

    • אייל סגל

     כן, את עניין חוסר ההבנה שקשור לרישום על דף נפרד הזכרתי כבר למעלה. אגב, אקוביאן אמר שסו רשם דברים אחרי כל מסע שלו, לא רק כמה מילים אחרי מסע אחד. אני לא יודע מה בדיוק היו המניעים שלו כש"הלשין" לשופט, אבל ההיגיון הכללי של החוק נגד דבר כזה נראה לי בהחלט מוצדק - גם אם אין כאן שום ניסיון לרמאות, היריב שלך הרי לא יודע בדיוק מה אתה רושם ולכן הדבר הזה יכול להטריד אותו ולהסיח את דעתו מהמשחק. בכל מקרה, מתי שהוא התנהגות כזו היתה צריכה מן הסתם להתנקם בסו - אי אפשר פשוט לצפצף ככה בגלוי על החוקים במשך שנים בלי שיהיו לזה תוצאות, ואולי זה אפילו טוב מבחינתו להיגמל מזה עכשיו לפני שזה יפגע בו בתחרות עוד יותר חשובה. (זו אולי הפעם הראשונה שהוא הוזהר באופן רשמי על ידי שופט, אבל קראתי שמאמנים וחברים שלו לקבוצה בוובסטר אמרו לו כבר הרבה פעמים להיגמל מההרגל הזה.)

     • אילן

      כן, כשכתבתי את זה הספקתי לשכוח שהזכרת את זה :)

 • שמוליק

  יש כבר ספקולציות לאיזו פדרציה סו יעבור עכשיו ?
  ( סתם הלצה שלי ... )

 • אייל סגל

  ואם מדברים על הפסדים טכניים שסופגים שחקנים, גם בטורניר הפתוח בדובאי (שנפתלי הזכיר בתגובה 16) לא משעמם...

  http://chess-news.ru/en/node/18610

 • דוד

  כדאי לשים לב לריי רובסון. אני זוכר את הפעם הראשונה שהתודעתי אליו, במשחק בין ארה"ב לרוסיה לפני כמה שנים כשניצח את ויטיוגוב במשחק מרהיב. עשה עלי רושם של שחקן מבריק

 • שמוליק

  התאוששות יפה של סו - 2 ניצחונות אחרי התקרית .
  רובסון המדובר עולה כבר ל-2680 .

 • יהודה.א.

  האם יש קשר בין התוצאות של האליפות הנ"ל לקביעת הנבחרת של ארה"ב? כלומר, לא הגיוני שינפו את שנקלנד...

  • אייל סגל

   אני לא חושב - אם כבר יש קשר זה מן הסתם בשנים בהן מתקיימת האולימפיאדה (כלומר שנים זוגיות), אבל לאור מה שהיה בשנה שעברה גם זה לא נראה לי - אחרת היו צריכים לשתף בנבחרת את לנדרמן.

   מה שתוצאות האליפות הזו כן קבעו, אגב, הוא העפלה לגביע העולם - בשנים (אי-זוגיות) של גביע עולם, אליפות ארה"ב נחשבת כתחרות אזורית שמקנה לא פחות מחמישה כרטיסים (מתוך ה-20 היבשתיים בסה"כ של אמריקה). מכיוון ששלושה מתוך המשתתפים כבר העפילו - נקמורה וסו לפי מד כושר, שנקלנד מהאליפות היבשתית של שנה שעברה - היו בעצם רק תשעה שנאבקו על חמשת המקומות האלה, כך שאפילו מקום שביעי בדירוג הסופי (עם מאזן 50%) הספיק; אלה שזכו בהם בסופו של דבר: רובסון, אונישצ'וק, קמסקי, אקוביאן, סביאן.

  • שמוליק

   "לא הגיוני שינפו את שנקלנד" - למה לא ?!
   ממש לא לעניין שמקצים כל כך הרבה כרטיסים לגביע העולם - לאליפות פנימית של מדינה , זה בערך כמו שיקצו מקומות ל-15 הראשונים באליפות רוסיה ...

   • דוד

    הכוונה היתה מן הסתם לאור היכולת המדהימה בלוח הרביעי באולימפיאדה

    • יהודה.א.

     נכון

  • אייל סגל

   אגב, בהנחה שהסדר בו רשומים השחקנים כאן – http://tsaghkadzor2015.fide.com/static/article/41?lang=en – משקף, שנקלנד עומד לשחק בלוח הראשון (!) של נבחרת ארה"ב באליפות העולם לקבוצות שמתחילה בשבוע הבא (ושגם ישראל משום מה משתתפת בה). האמריקאים מתייצבים בלי נקמורה, סו (שמשחק בטורניר לזכר גשימוב שנערך במקביל) וקמסקי (שפרש מהנבחרת עם הגיעו לגיל 40).

   • דוד

    זה הגיוני בגלל המד כושר של האחרים, אבל גם כתוב שם שבו שיאנז'י בלוח הראשון בסין, וראפורט בלוח החמישי בהונגריה, וזה לא נשמע הגיוני

 • אייל סגל

  אגב, בהנחה שסדר השחקנים כאן - http://tsaghkadzor2015.fide.com/static/article/41?lang=en - משקף, שנקלנד עומד לשחק בלוח הראשון (!) של נבחרת ארה"ב באליפות העולם לקבוצות שמתחילה בשבוע הבא (ושגם ישראל משום מה משתתפת בה). האמריקאים מתייצבים בלי נקמורה, סו (שמשחק בטורניר לזכר גשימוב שנערך במקביל) וקמסקי (שפרש מהנבחרת עם הגיעו לגיל 40).

  • אילן

   למה זה מפתיע שישראל משתתפת?

   אגב, אנחנו פייבוריטים ברורים מול המצרים.

   • אייל סגל

    כי לא כל כך ברור על סמך מה - בניגוד לאולימפיאדה, אליפות העולם לקבוצות היא הרי לא תחרות פתוחה; משתתפות בה רק 10 נבחרות על פי קריטריונים מוגדרים. המארחת (ארמניה); מנצחת האליפות האחרונה (רוסיה); האלופות היבשתיות של אירופה, אסיה (סין), אמריקה (ארה"ב) ואפריקה (מצרים); שלוש המדליסטיות האוליפיות (הונגריה, הודו ואוקראינה - שסיימה באולימפיאדה במקום שישי, אבל סין שזכתה בזהב כבר משתתפת כאלופת אסיה, רוסיה שסיימה רביעית כבר משתתפת כאלופת העולם המכהנת, ואזרבייג'ן שסיימה חמישית לא משתתפת כי זה בארמניה); ובחירת ויילד קארד של נשיא פיד"ה (קובה). עד כמה שהבנתי, ישראל מחליפה את אזרבייג'ן שהיתה אמורה להשתתף כאלופת אירופה אבל כאמור לא מעוניינת לשחק בארמניה; מכיוון שזה על המשבצת הזו, נראה לי מוזר שאת אזרבייג'ן לא מחליפה צרפת, שסיימה שניה באותה אליפות אירופה לקבוצות (או לפחות מדינה כלשהי שסיימה שם במקום גבוה).

  • אילן

   ועוד משהו, שנקלנד הוא חזק (למרות שלא כ"כ הלך לו באליפות), או לפחות זה היה התירוץ של נקמורה לתיקו מולו.
   אבל בוא נקווה שגלפנד ילמד אותו עוד משהו חדש.

 • נפתלי

  ובדובאי ננעלה היום התחרות בניצחונו של הטורקי(??) סולאק לפני האוול ופדוסב.תחרות סבירה לאלטאי(6) ולגאדיר(13) והפתעה לטובה של זאור מאמאדוב.הכל ערוך ומוכן לתחרות העל בשמקיר!

 • אייל סגל

  אז הטורניר (השני) לזכר גשימוב בשמקיר מתחיל מחר (יום שישי, ה-17.4); אפשר לעקוב אחרי המשחקים, שמתחילים כל יום ב-13:00 לפי שעון ישראל, כאן.

  סיבוב ראשון: אנאנד-קרלסן, ממדיארוב-קרואנה, סו-גירי, קרמניק-אדמס, מאמדוב-ושייה לגרב.

 • אייל סגל

  אגב, למי שמתעניין במלודרמות משפחתיות - בהמשך לכתבה שנתתי אליה לינק לקראת סוף תגובה 18, אפשר גם לקרוא ראיון עם אימא של סו ב-chessdom:

  http://www.chessdom.com/eleanor-so-wesley-was-very-happy-to-see-us-in-st-louis

  ותגובה שסו העלה בעמוד הפייסבוק שלו:

  https://www.facebook.com/wesleyso/posts/10152891558827857

  • אילן

   טוב, לאור הטלנובלה המשפחתית, מתקיימים בסו המאפיינים הדרושים להיות אלוף העולם

   • אייל סגל

    ...ובהקשר זה, שים לב במיוחד ל - Bobby Fischer lived in my older sister’s house in Pasadena

    (וקצת יותר ברצינות - צריך לומר שבעקבות אותו הפסד טכני סו מפגין בינתיים יכולת התאוששות מרשימה; הוא סיים את האליפות עם שני נצחונות, ובטורניר הנוכחי הביס אתמול את גירי והיום השיג תיקו די קליל בשחור מול קרמניק)

    • אילן

     באמת שעשע אותי לקרוא את זה *אחרי* שחשבתי על זה

 • דוד

  שגיאה טקטית קשה של קרלסן מהד7. אנאנד יכול לשחק פד5 עם האיום המפתיע פו6+

  • אייל סגל

   כן, וזה מוזר במיוחד כי לפי זמני השעונים נראה שקרלסן הוא זה שמלכתחילה הפתיע את אנאנד עם 14...ר-ז6 (חידוש תיאורטי) והיה אמור להיות מוכן יותר טוב ממנו; ונראה גם שפשוט 19...מה:ד3 היה מוביל לשוויון. חשבתי שכמו משחק 8 בדו-קרב זו הולכת להיות דוגמה להכנה תיאורטית טובה של קרלסן שמנטרלת את הפתיחה של אנאנד.

   • שמוליק

    מוזרה משהו גם בחירת הפתיחה של שני הצדדים : אנאנד לא הולך על 1.ד4 שיצר לא מעט בעיות לקרלסן בדו-קרב , וקרלסן סוטה מחומת הברלין שדי צלחה באופן עקבי להחזיק ללא קשיים רבים .

 • נפתלי

  אייל,האם לדעתך ראוף יכול לשרוד בגוב האריות הזה?באליפות העולם לנבחרות הקודמת הוא החזיק לא רע את הלוח הראשון,וגם ההפסד ללי צ'או היה פנינה אמיתית...

  • שמוליק

   בינתיים הנ"ל מחזיק די בנוחות את 2 המשחקים הראשונים .
   אני מהמר שהוא לא יסיים אחרון בתחרות .

 • דוד

  בעקשנות טיפוסית, קרלסן מצליח לסחוט חצי נקודה, מה שהיה יוצא לו בכל מקרה אם היה משחק 19..מה:ד3. אם קרואנה יפסיד אפשר לקרוא לזה פתיחה מצויינת מבחינתו לתחרות הזו, ביחס לכמה תחרויות קודמות

 • אייל סגל

  היום קרלסן מפרק לממדיארוב את הצורה ב-29 מסעים ומצטרף בהובלה לקרמניק וסו עם 1+.

  https://www.youtube.com/watch?v=EYQ8HtWOGgE

  מחר הוא בשחור נגד קרואנה - נראה אם יצליח לשבור את קללת הסיבוב השלישי (בכל ארבעת האירועים האחרונים שלו הוא הפסיד במשחק השלישי - לקרואנה בסינקפילד, לאנאנד בדו-קרב, לוויטאשק בוייק אן זה, ולניידיץ' בגרנקה).

  • אילן

   אכן פירק אותו. ובקלילות.
   מעניין מה יוליד המפגש עם קרואנה.

   שעה לאחר מכן מתחילה אליפות העולם לקבוצות. ישראל מול ארמניה היום.
   גלפנד ישחק מול ארוניאן.
   סוטובסקי-סרגיסיאן.
   סמירין-מובססיאן.
   רודשטיין-אקופיאן.

   אגב, שנקלנד ישחק היום מול דינג לירן ואקוביאן ואר מול Wei Yi בינתיים הצעיר החזק ביותר במועדון ה- 2700. דבר אחד בטוח - הוא לא יעשה לעצמו "רשימות אישיות".

   • אילן

    ולגבי טורניר שמקיר, אם הייתי צריך להמר, ווסלי סו יפרק את אדמס.

   • שמוליק

    גלפנד סיים בלבן בתיקו די שקט עם ארוניאן .
    הונגריה בצרות מול קובה , כאשר ראפורט משחק מוזר אפילו בסטנדרטים שלו עם 6 מסעי רגלים בשמונת המסעים הראשונים ( כנגד פיתוח כלים שגרתי של היריב ) , ומלך שנשאר במרכז מסעים רבים .

    • שמוליק

     "מצחיק" לראות את המשחק של ראפורט .
     יסכים איתי נפתלי שאם תלמיד שלו היה חוטף ככה , הוא היה מקבל ממנו "מי שברך" ...

     • נפתלי

      אכן...
      ג'ובבה בכבודו ובעצמו לא היה עושה את יותר הזוי...

 • אייל סגל

  It happened hundreds of times and seems to happen today - Magnus with magical ease implements a minimal advantage in the endgame

  (מדברי הפרשן ב-chesspro, בתרגום גוגל מרוסית)

  וסו אכן מפרק את אדמס ומוביל במשותף עם קרלסן עם 2+ לאחר שלושה סיבובים. מאז ההפסד הטכני לאקוביאן באליפות ארה"ב, יש לו כבר 4.5 נקודות מחמישה משחקים - אולי מישהו מהיריבים של סו צריך לממן לאמא שלו כרטיס טיסה לשמקיר...

  • דוד

   קרלסן גם שיחק מצויין את הפתיחה שנחשבת מפקופקת. בינתיים ב-3 משחקים מול שחקנים גדולים-אנאנד, ארוניאן וקרואנה, יש לו 2.5 נקודות בהגנה ההולנדית (ארוניאן ניצל בנס)

   • אייל סגל

    ובאופן יותר ספציפי, גם נגד אנאנד וגם היום הוא שיחק Stonewall; ההולנדית עושה קאמבק לרמות הגבוהות בשנים האחרונות, אבל עד עכשיו זה היה בעיקר בזכות הסתעפות לנינגרד (עם ז6/ר-ז7). אגב, מאז גביע סינקפילד קרלסן כבר במאזן 2.5/3 מול קרואנה, למרות שבכל (!) שלושת המשחקים הוא היה שחור.

    • דוד

     שמתי לב לנקודה מסויימת במשחק: הרי קרלסן ללא ספק שיחק על ניצחון ובחירת הפתיחה תעיד על כך. במסע ה-17, השחור בוחר לשחק מהב4, במקום פאג5 ששומר על מתח מסויים בעמדה. מכאן, פישוט העמדה אינו כה קשה לחישוב- חילופי פרשים, חילופי מלכות על טור ג' וכו'. זאת אומרת, הוא ראה את הסיום שיוצר אחרי המסע ה 26, עם יתרון שבמצב כזה הוא בדרך כלל לא יותר מפילוסופי, וידע שיש לו סיכוי טוב לנצח אותו! בעיניי זה מדהים

     • דוד

      ...וזה מזכיר לי דברים שאמר פישר על קפבלנקה: 'אנשים חושבים שהוא היה מלך הסיומים, אבל למעשה גדולתו היתה במשחק האמצע, שידע כיצד להוביל ממנו לסיום שהוא נחשב זכוי עבורו'

     • אייל סגל

      האמת שבמסיבת העיתונאים אחרי המשחק (http://livestream.com/ChessCast/events/3956373/videos/84438106, החל מ-2:54:30) קרלסן נשמע די מופתע מהזכייה שלו... הוא אומר שהיה נראה לו שזה הולך לתיקו וגם מראה כמה דרכים שהיו לדעתו ללבן להשיג תיקו לא מסובך במיוחד.

      הדבר שבאמת מרשים בעיני הוא איך שקרלסן ניצל בדיוק קליני את הסיכויים שקיבל מרגע שקרואנה החל לעשות טעויות לא מחויבות (בפרט עם 33...ח5! ו-35...ח4!, מסעים ש"קוברים" סופית את המלך הלבן בסיום הצריחים בו יש לשחור יתרון בגלל הרגלי החזק על ו3).

      • שמוליק

       רגע יפה בסיום הזה הוא לאחר 38.ה4 - מסע שנראה שמטרתו היא לפתוח את השורה השלישית בכדי לאפשר את התמרון צא3-צ:ו3 , אבל עיקר כוחו הוא למעשה בכך שהוא מונע מהשחור לשחק צ:ו2 , כי אז הלבן ימשיך צא8+ מו7 צא7+ מה8 צה7+ עם אלמנט ה"צריח המשוגע" וכפיית תיקו , תוך ניצול העובדה שהמסע ה4 גרם לכך שהלבן הכניס עצמו לעמדת פט ( ללא הצריח שלו כמובן ) .

  • אילן

   הרגת אותי עם ההערה האחרונה לגבי אמא של סו :-)

   סו בהמשך המסע לצמצום נזקי אליפות ארה"ב (בטוטאל של שני הטורנירים עדיין במינוס 3 נקודות), וכנראה שמחר ממדוב יוקרב על מזבח צמצום הנזקים שלו.

   נייג'ל שורט ניצח את הפתוחה של בנגקוק. אולי זה יתן לו קצת בטחון לדו קרב רטרו (מהיר+בליץ אם אינני טועה) לקראת סוף החודש שיהיה לו מול קספרוב בסנט לואיס.

 • נפתלי

  מה עם איזה מילה טובה לקרמניק על ההישג היפה שלו היום?נראה אם הפיליפיני יצליח לעצור את ראוף מחר...

 • שמוליק

  ישראל מנצחת את ארמניה , לאחר ניצחון של רודשטיין בשחור נגד אקופיאן , לצד 3 תוצאות תיקו .
  רוסיה מפסידה לאוקראינה גם כן באופן מינימלי , ולמעשה התוצאה הגבוהה היחידה היא 1-3 של הודו נגד מצרים .
  מחר ישראל נגד המצרים , וניצחון יוכל למקם אותנו בהובלה לאחר 2 סיבובים ...

 • אילן

  בסיבוב 4, כנראה שקרלסן וסו מתמודדים ביניהם גם מי יגרום לסופת רגלים כבדה יותר כלפי היריב.
  קרלסן אחרי מסע 22, לא ראיתי מבצר כזה סביב המלך - כל הכלים מרוכזים סביבו ומוכנים להתקפה. אני לא רואה איך אדמס יוצא מזה.
  במשחק של סו, אחרי מסע 20 ממדוב מציע לבצע חילופי מלכות, להקל קצת על הלחץ, כלשסו יש יתרון של 30 דקות זמן.

 • גיל

  ניג'ל שורט מעורר סערה זוטא כשהוא טוען שיש הבדלים ביולוגיים בין גברים ונשים שגורמים לכך שנשים פחות טובות מגברים בשחמט. חבל שישר קופצים ומאשימים אותו בסקסיזם כמו שבדרך כלל קורה כשמישהו מציע שיש הבדלים ביולוגים בין גברים ונשים. אפילו הזכירו לו שהוא הפסיד 8 פעמים וניצח רק 3 משחקים נגד יהודית פולגאר מה שממש לא רלוונטי לטיעון הכללי.

  http://www.theguardian.com/world/2015/apr/20/nigel-short-uk-grandmaster-men-hardwired-better-chess-players-women

  • אייל סגל

   באופן עקרוני אתה כמובן צודק שאיזכור המאזן נגד פולגר הוא סתם דמגוגיה זולה בהקשר זה, אבל... אם כבר מדברים על הפסדים שלו לנשים, קשה לי להתאפק ולא להזכיר הפסד להו ייפאן ב-23 מסעים (אם כי המאזן הכולל ביניהם הוא שווה):

   http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1482165

   שורט שיחק את הגנת ברלין, וכמו שמישהו אמר - במשחק הזה היא נראית כמו אחרי ההפצצה של בעלות הברית

   • שמוליק

    זה אפילו לא להפסיד לאישה , אלא לילדה - הו ייפאן הייתה בת פחות מ-14 בזמן המשחק ...

   • אילן

    "Hou Wears Short's Shorts" זה שם הכותרת של המשחק, אקטואלי במיוחד לאור ההתבטאות שלו.

    אגב, כתוב שמאזן המשחקים הקלאסיים ביניהם שווה אבל בסך כל המפגשים ביניהם שורט טוב יותר (יש לו 2 נצחונות לעומת 1 שלה) - http://www.chessgames.com/perl/chess.pl?pid=12181&pid2=95916

 • אילן

  סיכוי ממשי שסו יוביל לבד את הטורניר אחרי התיקו של קרלסן מול אדמס

 • שמוליק

  ישראל מסיימת רק בתיקו עם מצרים ( וגם זה במזל - רודשטיין עם ניצחון "על הקשקש" ) , אבל הסיפור הגדול הוא רוסיה שנועלת את הטבלה ( אולי לראשונה בהיסטוריה של תחרויות השחמט ... ) עם 2 הפסדים מינימליים ( לאוקראינה וקובה ) .

  אתר התחרות : http://tsaghkadzor2015.fide.com/?lang=en

  • יהודה.א.

   והימוריך, שמוליק, יל 3 המקומות הראשונים?

   • שמוליק

    חבל שלא הימרתי לפני התחרות באמת ...
    סין
    ארמניה
    רוסיה
    ( בסדר הזה )

    • אייל סגל

     שמוליק, איך לא כללת בתחזית המקומות הראשונים את קובה, מעצמת השחמט שכבר ניצחה גם את רוסיה וגם את ארמניה?!

     • שמוליק

      פשוט מאוד , כי הם לא יהיו בין שלושת הראשונים ...

      • יהודה.א.

       מאוד מאוד קשה לי לראות את ארמניה מתברגת בצמרת, שמוליק. כרגע המפגש שלהם מול סין נראה כמו פורטו מול באיירן, אתמול.

      • אייל סגל

       כנ"ל רוסיה, שגם להם רק 2 נקודות אחרי ארבעה סיבובים (היום תיקו נגד ארה"ב); לקובה, לעומת זאת, יש כבר 7 (אבל היום הם שיחקו נגד מצרים, כך שזה היה צפוי...). מבין הפיבוריטיות שלפני התחרות, סין ואוקראינה (שנראית בדרך לניצחון על ישראל) במצב טוב יחסית.

      • שמוליק

       רגע , זה לא היה הימור על שלושת האחרונות ?!

  • אילן

   מזל שיש לנו את רודשטיין

 • אייל סגל

  אז בטורניר לזכר גשימוב סו מצליח להנחיל למאמדוב את ההפסד הראשון ונוטל את ההובלה לבדו עם 3.5/4, חצי נקודה לפני קרלסן (שמסתפק בתיקו נגד אדמס). הניצחון של סו מזכיר את זה של קרלסן על ממדיארוב מהסיבוב השני למרות שהמשחק היה קצת יותר ארוך, מבחינה זו שהשחור ניסה לשחק הגנה "סולידית" (הפעם דרקון מואץ מול חגורת מארוצי) אבל בלי הצלחה - כיוון שההבנה העמדתית שהיריב שלו הפגין לגבי המערך שנוצר היתה טובה בהרבה; בשני המקרים המשחק של הלבן היה סופר-תכליתי ויעיל.

  https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/shamkir-gashimov-memorial-2015/4/1/4

  צריך אבל לזכור שעד עכשיו היו לסו שלושה משחקים בלבן (שאת כולם ניצח) ולקרלסן שלושה בשחור - בסיבובים הנותרים לקרלסן יהיה משחק אחד יותר ממנו בלבן. מחר (בסיבוב האחרון לפני יום המנוחה) קרלסן בלבן נגד ושייה לגרב וסו בשחור נגד אנאנד.

  • יהודה.א.

   מהמר שקרלסן לוקח את התוצאות של סו באופן אישי, מה שבדרך כלל גורם לו לשחק יותר חזק.
   מעניין אם זו תוצאה חצי מקרית או שאכן סו בכושר מרשים סטייל קרואנה בסינקפילד. נדע מחר (ובהמשך השבוע) מן הסתם.

   • אילן

    עפ"י כושרו הנוכחי, סו יכול לנצח את קרלסן, לדעתי. הם יפגשו בסיבוב הלפני אחרון כשסו ישחק בלבן.

 • יהודה.א.

  למה לוח רביעי של ישראל לא משחק?

  • שמוליק

   אם מנצחים על 3 לוחות - למי אכפת מהרביעי ?!

   • יהודה.א.

    ובכל זאת, מה באמת קרה שם?

    • שמוליק

     פוסטני הפסיד ברביעי .

     • יהודה.א.

      תודה

      • שמוליק

       תיקון טעות : היות שגלפנד שיחק בלבן בלוח הראשון , אזי פוסטני היה בשחור בלוח הרביעי - ולכן ניצח ( שמות השחקנים נרשמו הפוך ... ) .
       תיכף מתחילים נגד אוקראינה , סמירין נח .

 • אילן

  סיבוב חמישי - המשחק של סו מול אננד- מישהו יכול להסביר לי מה המטרה של מסעים 9-10 ואח"כ 11-12, כולם עם אותו פרש קמיקזה.
  פרט לכך, במסע 14 שלו, בו הוא חשב מעל 30 דקות, המחשב נתן לו יתרון אם לא היה מכה את הפרש ב-ז5 (ח:ז5) כמו שעשה, אלא אם היה משחק 14... ה:ו4.
  מכל מקום, משהו מוזר עם הערכת המחשב של chess24 - אם אננד היה מוצא את המסע המומלץ 17. ר:ו7+ (והוא חשב 15 דקות ובסוף שיחק את המסע השני המומלץ ע"י המחשב: 17. ח3) והשחור היה משחק דוקא מה שממליץ המחשב 17...מח8 פתאום העמדה קופצת ל 1.43+ (עומק 20), לעומת אם היה משחק 17... צ:ו7 18. ז:ו7+ מו8 והמלך מוגן יותר מאחורי הרגלי הלבן והעמדה מוערכת כ 0.28+.
  מכל מקום, נדמה שסו הימר קצת במסע 14 כשהחליט להכות את הפרש ולחשוף את אגף המלך שלו להתקפה חזקה. כנראה שהוא מאוד רוצה לזכות בטורניר הזה. אגב, רק אחרי הנצחון האחרון שלו אתמול על ממדוב, הצליח לאפס את הנזקים שנגרמו לו באליפות ארה"ב, כשמתוך 6 המשחקים האחרונים השיג בסה"כ 5.5. נק'.

  • אייל סגל

   הרעיון הבסיסי של 9...פ-ב8 הוא לתמרן את הפרש מחדש דרך ד7 ברוח הסתעפות ברייר, כמו שסו עשה במשחק שלו נגד קרואנה בוייק אן זה לפני כמה חודשים (http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1782606); יכול להיות שאחרי שהפרש הלבן עזב את ו3 הוא החליט שביזבוז הזמן שכרוך במסעי הפרש האלה שווה כדי לנצל את ההחלשה של ד4. חוץ מזה, מכיוון שבעקבות אותו משחק עם קרואנה די ברור ש-10.פ-ז5 היה הכנה ביתית של אנאנד, אני מניח שסו חיפש דרך להפתיע אותו ולהוציא אותו מההכנה עם מסע "מוזר" שאולי אנאנד לא ציפה לו.

  • אייל סגל

   אגב, במסיבת העיתונאים אנאנד באמת אמר שפ-ז5 עם הרעיון של הקרבת הכלי היה דבר שהכין מראש, אבל שלא כל כך התכונן לרעיון תימרון הפרש של סו ולכן היה צריך לבחון מחדש במהלך המשחק הרבה מההסתעפויות (אם כי הכיר כבר את הרעיונות הכלליים). בכל אופן, משחק מרשים שלו.

   • אילן

    אין על ההכנות של אננד.
    מעניין שסו, למרות שחשב, כאמור, 1/2 שעה לפני שהכה את הפרש ב-ז5, הלך בסוף על הסוס טרויה שאננד שלח לו.

 • דוד

  יש סיכוי שקרלסן *לא* יחמיץ הפעם ניצחון על ושייה, שלא כמו מנהגו הקדוש

  • דוד

   אכן, סיום של אלוף עולם במיטבו...

   • אילן

    קרלסן ללא ספק בהופעה מרשימה עד כה בטורניר.
    מעניין לציין שבדיוק היום לפני שנה, קרלסן הגיע לשיא האישי שלו בלוח החי וטיפס עד 2889 נק'.
    היום הוא הגיע שוב ל- 2872 נק' בלוח החי, אחרי חודשים ארוכים שלא הצליח לחזור למד כושר הזה.

 • אילן

  קרואנה של היום הוא בהחלט לא הקרואנה של סינקפילד.
  היה לו יתרון רציני מול גירי והוא מסמס אותו.
  היה צריך לשחק 23. רה3, מסע לא מסובך במיוחד, ולאחריו 24. רד4 עם איום כפול על המלכה הן בשל הריתוק של הפרש ב- ד7, לאחר הכאה אפשרית של הפרש ב- ו6, והן כתוצאה מהעובדה ששני צריחים מכוונים ל- ד7 כך שאם הפרש ב- ו6 יורד, יורדת גם ההגנה על הפרש ב- ד7.
  פשוט חבל לראות ירידה כזו קיצונית ברמה.

 • אילן

  באליפות העולם לקבוצות היה לנו יום טוב ואנחנו עם 5 נקודות בראש ביחד עם קובה.

  אנקדוטה מענינת היתה במשחק בין Wei Yi לויטיוגוב. בסיום הסיום הם הגיעו למצב שלויטיוגוב היה מלך צריח ורץ לעומת הסיני שנותר עם מלך וצריח החל ממסע 80 בערך ובמשך 50 מסעים לא הצליח להכניע אותו.
  https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/world-team-championship-2015/3/4/4

  • נפתלי

   למה שיצליח?אתה לא מכיר תיאוריה בסיומים?

   • שמוליק

    אולי הוא מכיר את הקלאסיקה מניר העמק 2014 בסיום הנ"ל ...

    • נפתלי

     חחחח שמוליק הרגת אותי עכשיו...

 • שמוליק

  עמדה יפה מאליפות העולם לנבחרות נשים :
  http://chengdu2015.fide.com/images/stories/photo/report3/Untitled-1.jpg

  לבן נוסע וזוכה .

  • תומר

   איך ?

   • אייל סגל

    1.מה-ה6+ מ-ג7 (אחרת פשוט מפסידים את הרץ על ב6) 2.מה:ב6+! מה:ב6 3.צ-ה7+ מ-ד6 (או 3...מ-ג6 4.צ-ה6+ צ-ד6 5.צ:ד6+ ו-6.ר:ב6) 4.צד-ה1! והאיום של שח על ה6 מכריע.

Comments are closed.