גביע סינקפילד, מחצית ראשונה: תן לנו דקה להתרגל אליך שוב

ארוניאן מבריק בינתיים לאחר תקופה ארוכה של הופעות בינוניות; קרלסן שותף בהובלה [ובסוף ארוניאן זכה]

ביום ראשון האחרון החל בסנט לואיס בפעם השלישית גביע סינקפילד, שהשנה הוא גם הטורניר השני בסידרת הגרנד טור (אחרי סטוונגר). משתתפים בו תשעת הקבועים של הסידרה – קרלסן, אנאנד, טופלוב, נקמורה, קרואנה, גירי, גרישצ'וק, ארוניאן, ושייה לגרב – כשהווילד קארד המצטרף אליהם הפעם הוא ווסלי סו, כשחקן המקומי החזק ביותר שאינו משתתף ממילא בסידרה. כיוון שסו עצמו הוא בעשיריה הראשונה של הדירוג העולמי (למעשה הוא קיבל מלכתחילה הצעה להשתתף בסידרה לפני שהמארגנים פנו לושייה לגרב, אבל נאלץ לדחות אותה כי לא היה יכול להתחייב לכל שלושת הטורנירים), מדובר בטורניר החזק ביותר של השנה במונחי ממוצע מד כושר: לפי רשימת הדירוג הרשמית האחרונה, של תחילת אוגוסט, משתתפים בו כל שבעת המדורגים הראשונים בעולם וכן מספרי 9, 11 ו-24.

המשחקים משודרים בשידור חי בליווי פרשנות של הצוות יאסר סירוואן, ג'ניפר שהאדה וכן מוריס אשלי, הידוע בסיגנון הדרמטי והציורי שלו:

**********

מי שמבריק בינתיים, בחמשת הסיבובים הראשונים, הוא לבון ארוניאן – שהטורניר הבאמת מרשים האחרון שלו היה בתחילת השנה שעברה, בוייק אן זה. בשנה וחצי שעברה מאז, סידרה של תוצאות בינוניות דירדרה אותו מהמקום השני בדירוג העולמי לתחתית העשיריה הראשונה: הדירוג של אוגוסט, בו הוא נמצא במקום ה-11, הוא למעשה הפעם הראשונה מזה תקופה ארוכה מאוד בה נפל מחוץ לעשיריה הזו (אליה הוא שייך באופן כמעט קבוע מאז 2005). אבל שני הנצחונות שהשיג עד כה בטורניר הזכירו לעולם השחמט את היצירתיות הנהדרת המאפיינת את משחקו כשהוא במיטבו.

בסיבוב הראשון, נגד קרואנה, המשחק התנהל בהסתעפות של גמביט המלכה בה כבר השתמש קרואנה בשחור מוקדם יותר השנה, נגד גירי בוייק אן זה. אותו משחק הסתיים בתיקו, אבל השחור נקלע בו לעמדה מפוקפקת, ולכן אין פלא שקרואנה היה הראשון לסטות ממנו עם 13…ו6 (במקום …ר-א6). השחור ניסה רעיון מעניין ושאפתני מאוד, שגם היה טמון בו סיכון רב, ושכלל קידום רגלים במרכז ובאגף המלך ל-ה5, ז5, ולבסוף גם ו5. ייתכן מאוד שלא כל הרעיון מופרך מעיקרו, אך אין ספק שהביצוע היה כושל לפחות החל מנקודה מסויימת, כיוון שעמדת המלך השחור נחלשה יותר מדי (בין השאר בגלל טריז הרגלים החזק על ג6-ד5, המנתק את הצריח השחור ב-א5 מהאפשרות להשתתף בהגנה על אגף המלך). עמדה קריטית התקבלה לאחר 24 מסעים:

bview1

מסעו האחרון של השחור היה 24…צ-ה8 (המגן על הרגלי ה5), וכאן ארוניאן שיחק את המסע היפה 25.פ-ה4!!. את המסע עצמו לא קשה לראות – למעשה, מבחינה אסטרטגית מתבקש ממש להציב את הפרש על ערוגה מרכזית כזו. הבעיה היא למצוא את ההצדקה הטקטית למסע, כיוון שהשחור מאיים במזלג פרש על ד4; וארוניאן אכן ראה שללבן התקפה מכריעה: 25…פ-ד4 26.מה-ח5 פ:ג2 (אם השחור לא יקח את הצריח, ללבן תהיה התקפה חזקה ביותר "בחינם", בלי שיצטרך כלל להקריב חומר) 27.פ:ז5 ר-ו5 (הכאת הצריח הלבן השני תוביל למט מיידי – 27…פ:ה1 28.מה:ח7+ מ-ו6 29.פ-ה4):

bview2

וכאן המסע הטבעי 28.מה-ו7+? אינו טוב, כיוון שלאחר 28…מ-ח6 אין ללבן דרך טובה להמשיך את ההתקפה (29.מה:ו5 ייענה ב-29…מה:ז5). במקום זאת, ארוניאן שיחק 28.צ-ו1! המצרף את הצריח להתקפה תוך איום על הרץ השחור. 28…ר-ז6 יפסיד ל-29.צ-ו7+! וכעת או 29…מ-ז8 30.מה-ח6 או 29…ר:ו7 30.מה:ח7+ מ-ו6 31.פ-ה4+ מ-ה7 32.ד6+! (וגם הרץ על ג4 מצטרף להתקפה); 28…צ-ו8 יפסיד ל-29.צ:ו5! צ:ו5 30.מה:ח7+ מ-ו8 31.מה:ו5+ ומט תוך שני מסעים. קרואנה שיחק 28…מה-ו6, ואחרי 29.פ-ה6+ צ:ה6 30.צ:ו5 נאלץ להחזיר את הצריח שזכה בו קודם ולאפשר לארוניאן לפשט את העמדה לכדי סיום זכוי בזכות הרגלי העודף והקדמי על הטור ה'.

הניצחון השני של ארוניאן, נגד סו בסיבוב הרביעי, היה מרשים עוד יותר – כיוון שלא היה מדובר בו בתחבולה כפויה הניתנת לחישוב מדויק לגמרי, אלא בהקרבת כלי היוצרת התקפה חזקה לטווח ארוך, שהצלחתה תלויה בהערכה כללית נכונה של העמדה לצד היכולת לחשב הסתעפויות קונקרטיות.

המשחק התנהל בהגנה הנימצו הודית, בהסתעפות שהפכה לפופולרית בזמן האחרון בה הלבן משחק 4.ו3. מאחורי המסע הזה עומד הרעיון לבסס במהירות שליטה חזקה של רגלים במרכז, אבל אחת הבעיות הנלוות לכך היא שבגלל שהלבן מרבה במסעי רגלים, הדבר עלול לבוא על חשבון פיתוח הכלים – מה שיבלוט במיוחד במשחק הנוכחי. כדאי לשים לב, למשל, לכך שהרגלי הניצב על ו3 תופש את הערוגה אליה טבעי ביותר לפתח את הפרש ב-ז1. ארוניאן נכנס להסתעפות בלתי שיגרתית עם המסע 7…א6 (המכין קידום רגלי ל-ב5, כדי לפתח משחק נגדי באגף המלכה), , ולאחר 8.א4 מצד סו – שנועד למנוע …ב5 – שיחק חידוש מעניין, 8…ר-א5:

bview3

לאחר המשחק, ארוניאן אמר שהרעיון הזה הוצע לו על ידי פיטר לקו כשעבדו פעם ביחד. באופן מיידי, מה שעושה המסע המוזר למראה הזה הוא לאפשר בכל זאת את הפריצה …ב5 בהרבה הסתעפויות: כיוון שהרץ חוסם בגופו את הטור א', השחור יוכל להשיב על הכאת הרגלי ב5 ב-…א:ב5 מבלי שהצריח על א8 נתון תחת איום. וכפי שניתן יהיה לראות, מאוחר יותר המסע הזה גם מאפשר את קידום הרגלי ל-ב4 (שדוחק את הפרש הלבן בחזרה לעמדת המוצא שלו) ואת העברת הרץ לאלכסון א7-ז1, שם הוא ממלא תפקיד התקפי חשוב.

המשחק נמשך 9.ר-ד2 ה:ד5 10.ג:ד5 (מסוכן מדי לפתוח את הטור ה' עם ה:ד5 כאשר המלך הלבן עוד במרכז) 10…פ-ח5!. המסע הזה של ארוניאן מאוד לא נוח מבחינת הלבן: הוא מונע ממנו להמשיך ולפתח את כליו באופן "נורמלי" עם 11.פ-ז3 בגלל 11…מה-ח4, וגם מכין את הפריצה …ו5 בשעת הצורך. סו שיחק לפיכך 11.ז3 כדי לפתח את הרץ שלו ל-ז2 (כיוון שהפרש על ה2 חוסם את דרך היציאה האחרת שלו), ולאחר שארוניאן מימש את רעיון קידום הרגלי ל-ב5 במסע ה-12, בא 13.ז4?. זוהי כבר ללא ספק שגיאה, כיוון שמדובר במסע המבזבז זמן נוסף ומחליש מאוד את עמדת הלבן; היה עדיף פשוט להצריח. סו קיווה שיוכל להדוף את הפרש השחור המטריד על ח5 לפני ההצרחה, אבל הסתבר שלשחור אין כל צורך לסגת איתו.

ארוניאן המשיך 13…ב4, ובמקום לאפשר חילוף פרשים לאחר 14.ז:ח5 ב:ג3 סו ביצע שגיאה נוספת עם 14.פ-ב1?; לאחר 14…מה-ח4+ 15.מ-ו1 התקבלה העמדה הבאה:

bview4

גורם בעל חשיבות מכריעה כאן הוא הפיגור הגדול של הלבן בפיתוח הכלים: מתוך 15 מסעים שביצע עד כה 9 היו מסעי רגלים, עוד מסע בוצע עם המלך (וגרם לו לאבד את זכות ההצרחה), ורק 5 מסעים היו עם הכלים הקלים – כשמתוכם שניים "בוזבזו" מבחינה זו שהפרש ב-ב1 תחילה פותח ואז חזר לערוגת המוצא שלו. לאור כל זאת, אין פלא שהשחור יכול להרשות לעצמו להקריב כלי כדי לתקוף את המלך הלבן: 15…פ-ה5!! וללבן אין למעשה אפשרות טובה יותר מאשר לקבל את ההקרבה.

16.ז:ח5 ו5! מוביל לפתיחת קוים מהירה מול המלך הלבן והתקפה חזקה וממושכת של השחור (ניתן לראות בלוח החי הסתעפויות לדוגמה). סו בחר בדרך אחרת, כשתחילה הוא תוקף את המלכה השחורה כדי לסלק אותה מ-ח4 עם 16.ר-ה1, והמשחק נמשך 16…מה-ו6 (כאן המלכה חוסמת אמנם את הרגלי ו', אבל למיקומה מול המלך הלבן יש יתרונות משלו) 17.ז:ח5 פ:ו3 18.ר-ו2 (כדי לחסום את הטור ו' עליו ניצב המלך הלבן) 18…ר-ז4. המסע האחרון מאיים להמשיך …פ-ד4 וכך לזכות בפרש הלבן על ה2, המרותק אל המלכה הלבנה. וכאן סו (כמו ארוניאן) החמיץ רעיון הגנתי יפה עבור הלבן: 19.פ-ד2! פ-ד4 20.ה5! התוקף את המלכה השחורה ותוך כדי כך מפנה את הערוגה ה4 לפרש הלבן, כך שאחרי 20…ד:ה5 הלבן יכול להמשיך תוך רווח זמן 21.פ-ה4 (שתוקף שוב את המלכה השחורה) ולהציב את הפרש הזה ב-ז3 כדי לחזק את העמדה. לשחור עדיף המסע 20…מה:ה5, אבל אז הרץ על ו2 משתחרר מהריתוק וניתן להמשיך 21.ר:ד4 ג:ד4 22.פ-ו3 מה:ח5 עם עמדה שהיא אמנם עדיפה לשחור, אבל לא באותה מידה כמו במשחק.

במקום זאת סו הזיז את המלכה ל-ג1, כדי לשחרר את הפרש ב-ה2 מהריתוק:

bview5 ו

וארוניאן שיחק 19…פ-ד4!!: למרות שמסעו האחרון של הלבן לכאורה הגן בדיוק מפני המסע הזה (הוא אינו זוכה יותר בכלי, בגלל שחרור הפרש על ה2 מהריתוק), ארוניאן זיהה שעצם זה שהשחור כופה על הלבן להחליף פרשים ב-ד4 הופך את ההתקפה שלו לקטלנית. זאת בגלל שאחרי 20.פ:ד4 ג:ד4 הטור ג' נפתח עבור הצריח השחור כדי להצטרף להתקפה וכן נוצר האיום לפתוח את האלכסון א7-ז1, אחרי שהרץ עובר אליו בהמשך (במסע ה-24) באמצעות …ד3.

bview6

מעט לאחר מכן, בעמדת הדיאגרמה, ארוניאן ביצע עוד מסע מבריק – 23…ב3!; במסע ה-21 הלבן שיחק בסופו של דבר ה5, כדי לפנות את הערוגה ה4 לפרש, אבל מסעו האחרון של השחור גורם להסטת הפרש הזה ל-ב3 (24.פ-ה4 ייענה ב-24…מה-ו4, ואיום חדירת הצריח ל-ג2 הוא קטלני). בעקבות זאת באו הצבת רץ אחד על ב6 (כאמור, תוצאה מאוחרת של 8…ר-א5) והעברת הרץ השני ל-ו5, כדי לתקוף את המלכה הלבנה, במסע ה-26. ההמשך 27.מה-ה1 ה4 היה מאפשר ללבן התנגדות ארוכה יותר (אם כי צמד הרגלים הקדמיים של השחור בתוספת הלחץ שיוצרים כליו צריכים להכריע את המשחק לטובתו), אבל המסע שבחר סו, 27.ר-ה4, איפשר סיום מהיר: מה-ז5+ 28.מ-ו1 מה-ו4.

bview7

בגלל שהמלך הלבן אולץ לחזור מ-ז1 אל ו1, הרץ הלבן מרותק שוב לאורך הטור ו', האיום הקטלני של קידום הרגלי אל ד3 מחודש, וכמו כן הרץ על ה4 מותקף – ולכן סו נכנע. המשך אפשרי היה 29.ר:ו5 ד3 30.מה-ה1 צ-ג2 (הצריח מצטרף להתקפה ומאיים גם הוא על הרץ ב-ו2) 31.פ-ד2 צ:ד2 32.מה:ד2 מה:ד2 33.ר:א7 מה-ו4+ ובמסע הבא 34…מה:ו5, עם יתרון חומרי ועמדתי מכריע לשחור.

**********

במשותף עם ארוניאן, מוביל בינתיים את הטורניר – שלא במפתיע – קרלסן. אין ספק שאלוף העולם הגיע לטורניר הנוכחי עם מוטיבציה חזקה במיוחד להצליח, גם בגלל הופעת הנפל שלו בטורניר הגרנד טור הקודם בנורבגיה, וגם כי בגביע סינקפילד של השנה שעברה נדחק לשוליים (למרות שסיים במקום השני), בשל הופעתו הפנטסטית של קרואנה. רמז ברור לכך ניתן במסיבת העיתונאים המקדימה, בה אמר תחילה סו שהוא שמח להשתתף השנה בטורניר לאחר שבשנה שעברה היה רק צופה, ובעקבות זאת אמר קרלסן "אני רוצה לחזור על הדברים של סו – גם אני שמח להשתתף אחרי שבשנה שעברה הייתי רק צופה"… עם זאת, את הטורניר הנוכחי קרלסן פתח עם הפסד, ועוד בלבן מול טופלוב – בדיוק כמו בסיבוב הראשון בנורבגיה. אבל לא כל כך סביר שיכולת גרועה של קרלסן תימשך זמן רב, ובארבעת הסיבובים הבאים הוא אכן התאושש וניצח שלושה משחקים.

את מה שקרה במשחקיו בלבן ניתן לאפיין די בבירור לפי הפתיחות שלהם:

bview8

במשחק נגד טופלוב, קרלסן נכנס להסתעפות סגורה של ההגנה הסיציליאנית בה הוא מתמחה ביצירת לחץ עמדתי הדרגתי שכבר הביא לו ניצחון בלא מעט משחקים. אבל בעמדת הדיאגרמה טופלוב הפתיע בחידוש האגרסיבי 7…ז5!? שהוציא לגמרי את קרלסן מתוכנית המשחק שלו. בניסיון נואש כמעט לשמור על היוזמה, אלוף העולם הימר על הקרבת כלי מפוקפקת למדי כעבור מספר מסעים, הסתבך, והפסיד לבסוף (למרות שבנקודה מסויימת טופלוב התבלבל בסיבוכים שנוצרו וקרלסן קיבל הזדמנות – שהחמיץ – להשיג שוויון).

לעומת זאת, במשחק נגד ושייה לגרב בסיבוב השלישי, יריבו של קרלסן בחר בהסתעפות בפתיחה האנגלית המובילה בשלב מוקדם לויתור של השחור על זוג הרצים ויצירת רגלי מבודד (על הטור ד'):

bview9

ובכך איפשר לקרלסן להשיג יתרון עמדתי קל אבל נוח ויציב, שהקנה למשחק אופי אידיאלי מבחינתו. גם נצחונו של קרלסן על סו בסיבוב החמישי היה תוצאה של לחץ עמדתי יציב מהפתיחה – כשבמקרה זה קרלסן הצליח להגיע לאופי משחק כזה דווקא בהסתעפות ניידורף בסיציליאנית הפתוחה, דרך הקרבת רגלי מתוזמנת היטב.

לנצחונו של קרלסן (בשחור) על קרואנה בסיבוב השני, לעומת זאת, לא היה הרבה קשר למה שקרה בפתיחה. המשחק היה סבוך ומאוזן במשך זמן רב, אבל הוכרע בסופו של דבר במהלך דוחק זמן קיצוני ששני השחקנים נקלעו אליו לקראת המסע ה-40, בו מה שקבע היה בעיקר עצבים ואינסטינקטים. את השידור החי של הדרמה ניתן לראות כאן:

ובניגוד למה שחושבים הפרשנים בהתחלה, קרואנה לא הפסיד בזמן אלא נכנע בגלל טעות מכריעה שעשה בדיוק במסע ה-40:

bview10

כאן – לאחר 39…צ-ד2, מסעו האחרון של קרלסן – נסיגה עם המלכה הלבנה שומרת על שוויון. במקום זאת, קרואנה שיחק 40.צ:ד2??, טעות מגוחכת ממש עבור שחקן ברמתו, שלעולם לא היה מבצע אם היה חושב עוד כמה שניות; ובעקבות חילופי הצריחים נכנע מייד בגלל ההתקפה הכפולה של השחור על המלכה ועל ו2.

**********

קרלסן וארוניאן מובילים איפוא עם 3.5/5, וחצי נקודה אחריהם נמצאים טופלוב וגירי. ארבעת הסיבובים האחרונים (בעקבות יום המנוחה הבודד) יתקיימו החל מהיום, כל יום ב-21:00 לפי שעון ישראל, כשהסיבוב של היום מזמן מפגש ישיר בין ארוניאן (בלבן) לקרלסן. אחרי שידור המשחקים ניתן לעקוב כאן.

[עדכון: לצערי אין לי זמן לכתוב פוסט שלם על המחצית השנייה, אבל כדאי לפחות לעדכן שארוניאן זכה בסופו של דבר בטורניר השלם לאחר ניצחון יפה נוסף, על נקמורה (במשחק יותר עמדתי ופחות טקטי משני אלה שניתחתי למעלה), בלי שהפסיד אף משחק. עם 6/9 הוא סיים נקודה שלמה לפני קרלסן, נקמורה, ושייה לגרב וגירי. אלוף העולם סיים את הטורניר בצורה פחות טובה, כשלאחר תיקו סולידי עם ארוניאן בסיבוב השישי הפסיד לגרישצ'וק והחמיץ סיכויי ניצחון מצוינים נגד נקמורה. עם זאת – כרגיל – שוברי השוויון הסתדרו לטובת קרלסן, כך שלפיהם הוא סיים במקום השני, לפני שאר השחקנים עם 5 נקודות, מה ששיפר באופן משמעותי את מצבו בדירוג סידרת הגרנד טור השלמה ובהחלט מאפשר לו עדיין לזכות בה אם יזכה בטורניר השלישי והאחרון שלה, ה-London Chess Classic שיתקיים בדצמבר.]
אליפות העולם בא"ק (7) - מדליית ארד מרגשת
הפתעות לשבת

94 Comments

איציק 29 באוגוסט 2015

איל תודה, כייף שחזרת, המתנו לשובך
כשאתה כותב "השחור ניסה רעיון מעניין ושאפתני מאוד…" האם זה אומר שזה מסע טוב, או שהוא פשוט יוצר איזה בעייה ללבן שלא מוכן לכך, אך בניתוח של מחשב או לאחר המשחק זהו מסע שלא היה כדאי לעשות? ובכלל ברמות האלו עד כמה מסעים "מעניינים" שסוטים מהמהלך המצופה יכולים לנצח אם הם לא ממש טובים, האם עדיין רואים הרבה טעויות מול הלוח גם ברמות הללו מעצם העובדה שהמסע הוא הפתעה ולאו דווקא בגלל חוזק המסע.

אייל סגל 29 באוגוסט 2015

לשאלה "האם זה אומר שזה מסע טוב" אין תשובה קבועה מבחינת הערך האוביקטיבי של הרעיון – לפעמים רעיונות כאלה מתגלים כבעלי ערך אמיתי גם אחרי ניתוחי פוסט-מורטם מפורטים, ולפעמים לא. ספציפית לגבי הרעיון של קרואנה אני לא חושב שיש לי את הכלים לקבוע משהו מוסמך, ובהחלט יכול להיות שייקח זמן עד שתצטבר מספיק "חוכמה קולקטיבית" כדי להעריך אותו נכון (דרך משחקים נוספים או ניתוחים של שחקנים נוספים, כעת כשנחשף); כנ"ל לגבי זה של טופלוב במשחק נגד קרלסן, אגב. אבל אין ספק שלפעמים גם רעיונות שהערך האוביקטיבי שלהם לא כל כך גבוה יכולים להיות יעילים מאוד במשחקים בודדים, כשהם מצליחים להפתיע את היריב ולא פשוט למצוא להם סתירה תוך כדי הלחץ של המשחק עם שעון מתקתק. דוגמה דרמטית לזה היתה באליפות העולם של 2008, כשאנאנד זכה בשני ניצחונות – ועוד בשחור – בדו-קרב נגד קרמניק בזכות רעיון של הקרבת רגלי במה שנקרא הסתעפות מראנו בגמביט המלכה, ומאז אותו דו-קרב אף אחד ברמות הגבוהות לא חזר על הרעיון הזה (כך שאני מניח שמצאו לו סתירה עם משחק מדויק מצד הלבן).

יהודה.א. 29 באוגוסט 2015

בטח גרישצוק מרגיש ממש מוזר, הוא שומר משך משחק שלם (נכון לבינתיים) על יתרון משמעותי בזמן…

אייל סגל 30 באוגוסט 2015

כן, התבדחו על זה לא מעט בזמן השידור. סירוואן סיפר אנקדוטה רלבנטית מהתקופה (בשנות ה-80) שבה הוא עבד כעוזר של קורצ'נוי, שגם היה די מכור לדוחק זמן: פעם היריב של קורצ'נוי נקלע לדוחק זמן קשה והפסיד, ואחרי המשחק, כשקורצ'נוי דיבר בהנאה על כמה שאותו יריב נלחץ, הזיע וכו', סירוואן אמר לו "עכשיו אתה מבין כמה היריבים שלך נהנים כש*אתה* בדוחק זמן?". זה הספיק כדי לגמול את קורצ'נוי מכניסה לדוחק זמן בשאר המשחקים של אותו טורניר, אבל אחר כך הוא חזר לסורו…

יהודה.א. 29 באוגוסט 2015

אגב, שפת הגוף של נקאמורה נראית כאילו הוא מוכן לשחרר עוד הצהרה. אולי הפעם הוא יסביר איך מנצחים את הצעירים של נבחרת ארה"ב…

אייל סגל 29 באוגוסט 2015

מסכן ווסלי סו, חובטים בו בטורניר הזה מכל הכיוונים – הניצחון של ארוניאן שכתבתי עליו, סיבוב אחרי זה הניצחון העמדתי הנהדר של קרלסן, והיום הפסד להודית של המלך של נקמורה שייכנס לספרים:

http://www.chessbomb.com/arena/2015-sinquefield/06-So_Wesley-Nakamura_Hikaru

Wesley So's last 3 #SinquefieldCup games will be the bloodiest trilogy since the Godfather
https://twitter.com/GMJanGustafsson/status/637725382863667200

יהודה.א. 29 באוגוסט 2015

גם הוא כמו סווידלר נתן ליריב שלו לשחק עד המט, אבל זה היה נראה כאילו הוא פשוט לא מסוגל להיכנע.

אייל סגל 29 באוגוסט 2015

אגב, מוריס אשלי הראה (בעזרת המחשב) דרך אלטרנטיבית לניצחון השחור – במקום 29…ר-ה3 – בעלת יופי ממש סוריאליסטי:

29….ח3+ 30.מ:ח3 צ-ו2!! 31.ר:ו2 מה:ו2!! 32.פ:ו2 פ-ו4+ 33.מ-ח4 ר-ז5 מט

יהודה.א. 29 באוגוסט 2015

ומן הסתם שאם נקאמורה היה רואה את זה הוא לא היה מוותר על התענוג..

שמוליק 30 באוגוסט 2015

נקאמורה אגב ממש התבאס כשראה ווריאנט זה …
אמר שראה רעיונות דומים להקרבת המלכה ב-ו2 בעמדות אחרות , אבל לא מצא דרך לבצע זאת .

נפתלי 30 באוגוסט 2015

דרך זו נמצאה מיידית וללא מחשב על ידי אחד מתלמידיי היום(מומחה לא קטן להודית בזכות עצמו,יש לומר)

דוד 30 באוגוסט 2015

עוד מאסטרפיס של נקמורה בהודית של המלך(זמן להיזכר באלה שניפק נגד אנאנד וגלפנד). זה מדהים אותי לראות כל פעם מחדש איך המחשב לא מצליח להבין את הפתיחה הזו ואת הסכנה עבור הלבן

אייל סגל 30 באוגוסט 2015

בהקשר זה, נקמורה אמר אחרי המשחק שכנראה היתה כאן הכנה גרועה מאוד מצד סו – בהתחשב בכך שאת עשרים המסעים הראשונים הוא שיחק במהירות של בליץ, כנראה שסמך באופן נאיבי על הערכות אופטימיות מדי של המחשב לגבי סיכויי הלבן. זה הרי דבר ידוע שבסוג ההסתעפויות האלה מחשבים מתקשים מאוד להעריך נכון את פוטנציאל ההתקפה של השחור באגף המלך (חוץ מזה שגם לא נראה שהמשחק של הלבן באגף המלכה ממש התקדם לאן שהוא).

נפתלי 30 באוגוסט 2015

יש כמובן הרבה מה להגיד על בחירת הוריאנט הזה על ידי סו.קטונתי,כמובן,מלהביע דעה,אבל לפני שקוטלים אותו רצוי להסתכל באופן מקיף הרבה יותר על הקלסיקה של הוריאנט הזה מהצד הלבן שלה,דרך משחקים של ויקטור קורצ'נוי הגדול שהקדיש אלפי שעות להתמודדות מול ההודית של המלך.עיקרים ממסקנותיו הופיעו בפרק אודותיו ב"על קודמיי" חלק 5.קרב מפתח להבנת הרעיונות בוריאנט הזה הוא שירוב-באקרו(באקרו ידוע כאחד התיאורטיקאים הגדולים של הנוסח)וקצת חבל שההתפתחות שם לא עמדה לבחן במשחק סו-נקאמורה,כי לי אישית נראה ששם הלבן מציב הרבה יותר בעיות בפני השחור ומעניין לדעת מה נקמורה "חושב" בקשר לזה…

אייל סגל 30 באוגוסט 2015

הכוונה לא לעצם בחירת הואריאנט הראשי, אלא לצורה שסו שיחק אותו – לא השיג כלום באגף המלכה והלך כצאן לטבח באגף המלך. אני חושב שהמסע 23.צ-ג7 (במקום הקרבת הטיב המתבקשת פ-ב4, נניח) ממחיש בצורה טובה את חוסר התחושה הבסיסי של סו לסוג העמדה – אחריו יש ללבן בעצם שלושה כלים כבדים על הטור ג' שלא עושים כלום ועוד פרש על א3 שלא עושה כלום. רמירז, בסקירה שלו על הסיבוב ב-chessbase, ציטט בהקשר זה את גירי שאמר שאם בעמדה אחרי המסע הזה היה תור הלבן הוא היה שוקל ברצינות רבה לשחק צ-ג6…

נפתלי 31 באוגוסט 2015

כן…זה המשחק שאמרתי מגביע אירופה לאלופות 2014 שירוב-באקרו.אילו סו היה חוזר על מה שהיה שם יתכן והיינו(אוהדי הצד ה"שחור" בהש"ה)-יוצאים נשכרים…

http://www.chessbomb.com/arena/2014-eccc-o/07-Shirov_Alexei-Bacrot_Etienne

אייל סגל 30 באוגוסט 2015

וכמו שמישהו העיר בפורום שיצא לי להסתכל בו, כותרת הולמת למשחק הזה היא Mate me in Saint Louis (על שם השיר/מחזמר – https://www.youtube.com/watch?v=4JARDvdrAxk)

איציק 30 באוגוסט 2015

אתה בטוח שזה "Mate me in Saint Louis" ולא "Meet me in Saint Louis"? בגרסה שלך זה פרוש משהו… נתון לפרושים…

אייל סגל 30 באוגוסט 2015

אני לא בטוח אם השאלה רצינית – אבל אם כן, mate כאן זה כמובן משחק מלים על המשמעות השחמטאית של לתת מט…

Zak 30 באוגוסט 2015

קרלסן שוב עם המנהג המשונה/מקורי של להציב את הכלים בפינות הלוח. משחק מעניין ששווה לעקוב אחריו.

יהודה.א. 31 באוגוסט 2015

וארוניאן, אחרי שנתן לכולנו דקת הסתגלות, מתבסס יפה במקום הראשון.

מעניין, קשה לנקאמורה לנצח בלי להפסיד יום אחרי כן?

אייל סגל 31 באוגוסט 2015

השנה דווקא היה נראה עד הטורניר הנוכחי שהוא הצליח להיפטר מההרגל הזה…

נפתלי 31 באוגוסט 2015

ולאור הפסדו הצפוי של קרלסן היום מול גרישצ'וק,המשחק מחר-יש לקוות-יהפוך לתיגרת דמים…מי לבן מחר?

יהודה.א. 31 באוגוסט 2015

קרלסן

Zak 31 באוגוסט 2015

אתם בטוחים שזה ניצחון? אם הלבן איכשהו יצליח להקריב את הפרש על הרגלים בטורים ו' ו-ד' אז יש לו סיכוי לסחוט תיקו כי הרץ השחור לא שולט על נקודת ההכתרה של הרגלי ח'.

במסע ה 30, המשחק נראה כמו תיקו ברור, בטח קרלסן תוהה איך הוא הצליח להסתבך כל כך…

יהודה.א. 31 באוגוסט 2015

נפתלי בטוח. אני לא מחווה דעות על עניינים מורכבים בשעות כאלו..

יהודה.א. 31 באוגוסט 2015

ומסתבר שגם גרישצ'וק היה בטוח.

נפתלי 31 באוגוסט 2015

ההימור שלי אם 1.ה4-דרקון(עם 2.-ד6.)אם ד4-הודית של המלך.

יהודה.א. 31 באוגוסט 2015

הערה מעניינת של חברי יאיר ב. (צופה קבוע כאן גם אם לא מגיב) אחרי משחק ההתשה אתמול: גרישצ'וק ניצח את קרלסן בדרך מאוד קרלסנית.

Zak 31 באוגוסט 2015

כן, סיום בהחלט מרשים של גרישצ'וק בדוחק זמן. בעיני במיוחד אחרי המסע ה 60, כשהוא מכניס את קרלסן לכפאי ומכריח אותו לשבור את המבצר שהלבן מנסה לבנות.

אייל סגל 31 באוגוסט 2015

אגב, כנראה שאפילו בשלב הזה של המשחק קרלסן החמיץ אפשרות לחלץ תיקו עם 63.מ-ד2! (במקום פ-ו2) – המסע הזה מונע את ג3 מהמלך השחור, ומתכנן להמשיך עם שח פרש על ה5 או ב2 במקרה של מסע עם הרץ השחור, ואז להביא את המלך ל-ד3; אם המלך השחור מנסה להיכנס מהכיוון השני, עם 63…מ-ד5, יש ללבן 64.מ-ה2 מ-ה4 (אחרת מ-ו3 במסע הבא) 65.פ-ג5+!. נראה שהשחור לא יכול לשבור את המבצר של הלבן בלי לוותר על הרגלים ד' ו-ה', וכמו שציינת בתגובה 9 אי אפשר לזכות רק עם הרגלי ח', כי ערוגת ההכתרה שלו היא בצבע ה"לא נכון" מבחינת הרץ השחור.

במשחק עצמו, לעומת זאת, אחרי 63.פ-ו2? ר-ה7!, 64.מ-ד2 כבר לא מועיל בגלל שאחרי 64…ר-ד6 65.פ-ד3 מ-ד5 66.מ-ה2 מ-ה4 אין יותר שח פרש ב-ג5, כי הרץ השחור משגיח על הערוגה הזו.

נפתלי 31 באוגוסט 2015

גמביט המלכה,נוסח ג'ובבה-מאמא(שג'ובבה נוהג להגיע אליו גם בחילוף מסעים,כתוצאה מה-1.ד4 פ-ו6 2.פ-ג3 ד5 3.ר-ו4 החביב עליו)

נפתלי 31 באוגוסט 2015

הפעם האחרונה היתה לפני שלושה ימים באבו דאבי מול סווירץ,והוא השיג שם כלומה ומאומה והיה בר מזל להיחלץ בתיקו…ויסלח לי אנאנד כמובן…

נפתלי 31 באוגוסט 2015

לפי ניתוח ישן של אטאליק(רב אמן טורקי שחקר לעומק את הוריאנט)-אני לא מקנא בנקמורה…

Zak 31 באוגוסט 2015

כן, גם בצ'סבומב מציינים שהמהלך החדש הראשון של נקמורה בוצע במסע ה 21. זה נראה כאילו הוא מרצון נכנס לתוך וריאנט שמוביל אותו לעמדה גרועה

אייל סגל 31 באוגוסט 2015

נראה שלכוחות האירוניה הקוסמיים אין רחמים על נקמורה: סיבוב אחרי שדיבר על איך השתמש בגיל המבוגר של אנאנד נגדו (בניצחון עליו בסיבוב הראשון) הוא הפסיד לטופלוב, השחקן המבוגר השני. ועכשיו, סיבוב שני ברציפות אחרי שדיבר על כמה גרועה היתה ההכנה של סו נגדו (בצדק, צריך לומר), נראה שהוא הולך להפסיד בעצמו בגלל הכנה כזו…

קספרוב, שמתארח היום בשידור החי, אמר שבתקופה שעבד עם קרלסן הם הסתכלו בהסתעפות הזו של גמביט המלכה, וכשהגיעו לואריאנט שנקמורה נכנס אליו (עם 11…פ-ה4) קרלסן נפנף את זה מיד הצידה כנוראי עבור השחור. הוא גם אמר שהיה עדיף לנקמורה לשחק הודית של המלך – שם אם השחור מפסיד הוא לפחות עושה את זה kicking and screaming, בעוד שכאן זה רק screaming.

נפתלי 31 באוגוסט 2015

עכשיו זה נראה כמו פנטומימה של קרלסן…זה הכי נורא בשביל נקמורה

אייל סגל 31 באוגוסט 2015

טוב, נכון למסע 40 פתאום ספק רב אם קרלסן יזכה… כנראה שמשהו לא טוב עדיין עובר עליו, מימוש של יתרון עמדתי כל כך מוחלט באמת היה אמור להיות אלמנטרי בשבילו.

יהודה.א. 2 בספטמבר 2015

ובכן, ארוניאן אכן ראשון. ניתן להניח שקרלסן וכל היתר ציפו מטופאלוב ליותר, לא שזה היה משנה הרבה.
נקאמורה וגרישצ'וק נאבקים כעת בעצם על המקום השני, או שני מחולק.
קרואנה מנסה לסיים תחרות גרועה (באופן זמני – תרתי משמע) בניצחון על חברו לנבחרת שגם אם לא יפסיד ייצא עם טעם רע ממש.

יהודה.א. 2 בספטמבר 2015

אגב קרואנה וסו, אייל, האם כבר פורסם על פי ייקבע סדר הלוחות של נבחרת ארה"ב?

אייל סגל 2 בספטמבר 2015

באולימפיאדה? לא, זה רק בעוד שנה בערך.

בטורניר עצמו, אגב, קרלסן מסיים בסוף שני לפי שובר שוויון בזכות הניצחון של נקמורה על גרישצ'וק (במקרה של שוויון נקודות עם גרישצ'וק הוא היה מסיים שלישי, כי לגרישצ'וק היה שובר שוויון עדיף בזכות התוצאה במשחק ביניהם, אבל מול נקמורה שובר השוויון של קרלסן עדיף בזכות סונברן ברגר כי לשניהם אותו מספר נצחונות ותיקו במפגש הישיר ביניהם). כך שמבחינת הסידרה השלמה הנזק שנגרם לקרלסן הוא די מינימלי ואם יזכה בלונדון הוא עדיין יכול לזכות בה. למעשה, בגלל המצב הצמוד בניקוד המצטבר סביר מאוד באופן כללי שהמנצח בלונדון יזכה בסידרה כולה:

https://twitter.com/chess24com/status/638873387541131264

אילן 2 בספטמבר 2015

קרב התשה מרשים של נקאמורה נגד גרישצ'וק (6.5 שעות משחק) בסיבוב האחרון.
גרישצ'וק שוב היה בלחץ זמן.
לא מעט הפסדים נגרמו בטורניר בגלל הפקטור הזה (גם קרואנה).
אגב, שמעתי את נקאמורה אומר למוריס אשלי אחרי אחד הסיבובים של הטורניר שהוא-נקאמורה לא נהנה ממשחקים ארוכים ומתישים. ג'ן שחאדה ישר הגיבה על זה ואמרה "הוא משקר, הוא נהנה מזה".

ואשיה לגרב וארוניאן הם הזוכים הגדולים של הטורניר מבחינת שיפור נקודות מד כושר עם 19 ו- 14 נק' בהתאמה. MVL חזר להתקרב לעשיריה הראשונה (מקום 13).

נפתלי 2 בספטמבר 2015

אוי ואבוי יהיה כשזה יקרה…כשמסתכלים על המשחקים שלו בא להקיא…
אילו היו סינים בטורניר הזה הכל היה נראה אחרת.

אייל סגל 2 בספטמבר 2015

אם מהמשחקים שלו בא לך להקיא אז מהסתכלות על המשחקים של גירי אתה בטח צריך אשפוז מיידי…

אילן 3 בספטמבר 2015

בינתיים גירי הוא השחקן הכי יציב אולי מכל המתמודדים שם ובלי הפסד כבר הרבה מאוד משחקים (כמה?).

אתה מתכוון שהוא נוטה לא לקחת סיכונים ולכן משעמם?

אילן 3 בספטמבר 2015

אגב, בטכס הסיום קרלסן שחרר עקיצות כלפי גירי בגלל שגירי התלונן (לא ברור אם בצחוק) שבמקום ללבוש את החליפה של הגרנד צ'ס טור קרלסן לובש את חליפת המפרסם שלו. לאחר שקרלסן הגיב בציניות מוריס אשלי ביקש תגובה מגירי אבל גירי התנהג בצורה בוגרת ואמר שאף פעם לא העליב בשידור חי את קרלסן והוא לא מתכוון לעשות את זה עכשיו.
גירי אמר את מה שאמר על החליפה לפני תחילת הטכס ולא בשידור חי אבל מוריס אשלי חיפש "אטרקציות" וזרק שמן למדורה כשהעלה את זה בשידור החי.

יהודה.א. 2 בספטמבר 2015

גרישצ'וק לא הפסיד כאן בגלל לחץ הזמן. ברוב חלקי המשחק אף היה לו יתרון על השעון, רק אחרי שהוא לקח את הרגלי ב-א5 והחל להסתבך השעון שלו הידרדר בצורה חמורה..

אילן 3 בספטמבר 2015

יהודה, אני מדבר על סוף המשחק. גם לאחר שהמצב שלו הידרדר (לאחר 48…מה-ד8? במקום פה8) גרישצ'וק היה יכול לקבל משחק נגדי ולצאת מהתסבוכת יפה. הבעיה שלא היה לו מספיק זמן למצוא את המסעים. תסתכל בסרטון החל מ- 6:19:28 ואילך http://livestream.com/ccscsl/SinquefieldCup2015

במיוחד אם היה מוצא את 57…מה-ז7. אז היה לו על השעון רק דקה וארבעים. לאחר מכן בחר עוד מסע שגרם להידרדרות נוספת – 58…רד7+ במקום 58…מה-ה6+ (תריץ את ההסתעפויות של המחשב).

יהודה.א. 5 בספטמבר 2015

שבוע טוב!

מבט חטוף במד הכושר החי מגלה שנקאמורה מדורג כעת שני בעולם. לאור העובדה שהוא הבטיח את מקומו במועמדים, ושלמעט התחרות האחרונה הוא הפגין יציבות של ממש בחצי השנה האחרונה האם יש סיכוי שנראה דו קרב סוער על אליפות העולם. מאמין שלא נגיע לרמות של טופאלוב – קראמניק או קורצ'נוי – קרפוב אבל מחכה בקוצר רוח…

יהודה.א. 5 בספטמבר 2015

מחשבה אחרת שחלפה במוחי השבת, אם ארוניאן יחזור לכושר של ממש,כמו בתחרות האחרונה, סיכוי מעולה שהוא יהיה הטוען לכתר (מאידך הוא כבר היה פייבוריט לא פעם ואכזב). אם כן נראה דו קרב בין שני ידידים על אליפות העולם. יהיה מעניין..

יהודה.א. 5 בספטמבר 2015

היה תקדים לכך? אני חושב שקספארוב ושורט (ואנאנד באותה תקופה), ספאסקי ופטרוסיאן, לסקר וקפאבלנקה, כל אלו היו ביחסים טובים, אבל לא עד כדי אירוח הדדי ובילויים משותפים

אייל סגל 5 בספטמבר 2015

לגבי ארוניאן – אפילו אם הוא יתמיד בכושר שהפגין בגביע סינקפילד, זו כבר שאלה גדולה אם הוא יצליח בכלל להיכנס לתחרות המועמדים הקרובה. דרך מד כושר הסיכויים שלו לעשות את זה הם אפסיים (טופלוב וגירי מסתמנים כעולים מהקטגוריה הזו, אם כי גם לגרישצ'וק יש עוד סיכויים מסוימים – אפשר לראות ניתוח של הסיכויים כאן), כך שנשארו האופציות של גביע העולם או הווילד קארד. בחירה שלו כווילד קארד אני לא רואה אלא אם הטורניר יתקיים בארמניה, ובפורמט של גביע העולם – שיטת הנוק אאוט בשילוב עם הדו-קרבות הקצרצרים – יש כידוע דרגה די גבוהה של רנדומליות.

יהודה.א. 6 בספטמבר 2015

כשאני חושב על זה, ארוניאן בכלל משחק בגביע העולם? הוא נמנע בדרך כלל מלשחק בבאקו..

יהודה.א. 6 בספטמבר 2015

אני רואה את השם שלו באתר הרשמי. מעניין מה גרם לו לשנות את הרגלו. שיהיה לו בהצלחה!

אייל סגל 10 בספטמבר 2015

מחר (יום שישי ה-11.9) נפתח בבאקו גביע העולם; המשחקים מתחילים כל יום ב-13:00 לפי שעון ישראל. אפשר לעקוב אחרי השידור החי כאן; בראקט מלא ניתן לראות כאן.

אייל סגל 10 בספטמבר 2015

…ולמי שרוצה לראות קצת סטטיסטיקות על סיכויים:

https://chessnumbers.wordpress.com/2015/09/07/world-cup-upset-predictions

https://chessnumbers.wordpress.com/2015/09/08/world-cup-odds-first-four-rounds

או איך נראה הנוף מהחדר של קרואנה בקומה ה-17 במלון:

https://instagram.com/p/7ULvK3DGIO

נפתלי 12 בספטמבר 2015

אייל,באיזה שעה המשחקים המהירים מחר?

אייל סגל 12 בספטמבר 2015

כמו המשחקים הרגילים – 13:00 לפי שעון ישראל (15:00 לפי באקו)

אגב, באתר הרשמי יש קטעי וידאו של מסיבות עיתונאים עם כמה מהחברים שלך:

http://www.bakuworldcup2015.com/content/116
http://www.bakuworldcup2015.com/content/117

נפתלי 12 בספטמבר 2015

תודה!חבל על ההחמצה של גוסיינוב היום,אחרי משחק מצוין…מצד שני דווקא במשחק שניצח הוא עמד לא טוב ברוב המשחק…נקווה לטוב מחר במשחקים המהירים..וכמובן כל הכבוד לראוף,ומרג'אבוב-כרגיל,שממה…

אייל סגל 12 בספטמבר 2015

גם ניצחון יפה מאוד של ממדיארוב במשחק הראשון (https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/baku-world-cup-2015/1/55/1) – לא שהיו הרבה ספקות שיעבור לסיבוב הבא, אבל הוא באמת עשה את זה בסטייל; גם הקרבת הכלי המדומה על ה4 במסע ה-16 (בהמשך, אם 18…ב:ג5 ללבן יש 19.ר-ה5) וגם המסע המסיים 31.ר-א3! היו הברקות טקטיות.

שמוליק 13 בספטמבר 2015

זה אכן סטייל , אבל די מתבקש עבור שחקנים ברמה הזאת .

אני מאוד נהניתי מניתוח המשחק רובסון – וולק מיום המשחקים הראשון :
https://www.youtube.com/watch?v=ZO0OCo3ksxU
ממש עושה לי את זה כשהרץ הצרפתי הופך לכלי החזק בלוח …

אילן 13 בספטמבר 2015

מה יהיה עם בוריס? Wei Yi עבר אותו אתמול בלוח החי ועלה למקום ה- 20 בעולם!

אולי אלוהי המזל יעזרו. שיצליח.

נפתלי 13 בספטמבר 2015

מילה טובה למלך חוסיין?2-0 על מטלאקוב באקטיבי!

מי הבא בתור?

אייל סגל 13 בספטמבר 2015

נבארה…

אייל סגל 13 בספטמבר 2015

הופעה מאכזבת ביותר לגלפנד שעף כבר בסיבוב הראשון מול יריב צ'יליאני די אלמוני (עם מד כושר נמוך משלו בערך ב-230 נקודות), בסנסציה הגדולה של התחרות עד כה. מהישראלים האחרים, נבאתי מפסיד כצפוי לנבארה (גם בשלב המשחקים המהירים), אבל רודשטיין וסמירין מנצחים באופן משכנע – ובעוון זה הם ישחקו בסיבוב הבא נגד איבנצ'וק ורג'אבוב, בהתאמה.

נפתלי 13 בספטמבר 2015

סמירין מול רג'אבוב–אני מהמר על סמירין…

נפתלי 13 בספטמבר 2015

אטאבאייב עד עכשיו גם הפתעה לדעתי

אייל סגל 13 בספטמבר 2015

גם איליושנוק נותן פייט מרשים ליאקובנקו (רק שהדו-קרבות האלה עדיין בעיצומם)

אילן 13 בספטמבר 2015

הצ'יליאני הוא אמן בינ"ל בן 19 ומדורג בארצו כמספר 3 בלבד.
גלפנד כבר מזמן לא בכושר, לצערי.

אני מאחל לרודשטיין להפתיע ולסמירין לנצח גם :)

אייל סגל 13 בספטמבר 2015

גרישצ'וק ויאקובנקו נגררו על ידי היריבים האלמוניים יחסית שלהם עד למשחקי בליץ, אבל בסוף הצליחו לנצח; סרגיסיאן-ברטל הגיע עד לארמגדון.

חוץ מהדו-קרבות שמעורבים בהם השחקנים הישראלים והאזרים שכבר הוזכרו למעלה, עוד כמה מפגשים שנראים מעניינים מהסיבוב השני שמתחיל מחר (14.9): סבידלר – ניסיפאנו, וובק – Wei Yi, אינרקייב – דינג לירן, ארטמייב – וויטאשק, ממדיארוב – הו ייפאן, גרישצ'וק – פדוסייב, נקמורה – שנקלנד. את הבראקט המלא אפשר למצוא בלינק שנתתי בתגובה 23.

ואגב, מבחינת הבראקט נראה שיש חדשות טובות לקרואנה: אם יעבור בסיבוב הבא את מאמדוב, מחכה לו בסיבוב השלישי יריב שאמור להיות קל יחסית – קובאליוב מקנדה (מדורג 94) או מארקו מארגנטינה (מדורג 99), שני שחקני 2600 שהפתיעו בסיבוב הראשון ויתמודדו זה עם זה בסיבוב השני.

אייל סגל 15 בספטמבר 2015

בתום היום השני של הסיבוב השני (שלב המשחקים הקלאסיים), 17 מתוך 32 הדו-קרבות הוכרעו. פיבוריטים שכבר העפילו לשלב הבא: טופלוב, קרואנה, קרמניק, סו, דינג לירן, ושייה לגרב, וויטאשק, דומינגז, איבנצ'וק (על חשבון רודשטיין), אליאנוב, לקו, וגרנדה זוניגה (זה שהיה "אמור" לפגוש את גלפנד, ושיחק במקום זאת עם הצ'יליאני שהדיח אותו).

עוד שניים שניצחו בדו-קרבות שלא היה בהם פיבוריט מיוחד: אנדרייקין וקובאליוב (שהזכרתי בתגובה הקודמת – בסיבוב הבא מחכה לו קרואנה). ושלוש הפתעות – גוסיינוב (מדורג מס' 89) עושה נחת לנפתלי ומדיח את נבארה (בסיבוב הבא מחכה לו דינג לירן), סתוראמאן (78) מנצח בדרבי ההודי את האריקרישנה, ולו שאנגליי (97) מנצח בדרבי הסיני את וואנג האו (בסיבוב הבא מחכה לו טופלוב). במקרה האחרון זו בעצם הפתעה בעיקר מבחינת הפרש מד הכושר על הנייר, ופחות בהתחשב ברקורד של שני השחקנים בתקופה האחרונה.

בין אלה שעוד לא העפילו לסיבוב הבא ויצטרכו לשחק מחר שוברי שוויון: נקמורה, ארוניאן, גירי, גרישצ'וק, ממדיארוב, יאקובנקו, תומשבסקי, סבידלר, קריאקין, אדמס (שני האחרונים הצליחו לחזור היום מפיגור ולהשוות), נער הפלא הסיני (שהפסיד היום לוובק אחרי ניצחון במשחק הראשון), וגם סמירין ורג'אבוב.

נפתלי 15 בספטמבר 2015

מה זה נחת…תחל שנה,כמו שאומרים…

חבל על ראוף,אבל קרואנה פשוט יותר חזק…

שמוליק 15 בספטמבר 2015

לקו ניצח פעמיים באותה התחרות ולא זכה לאיזכור מיוחד ?
זה הרי סנסציוני לא פחות מהדחתו של גלפנד …

אייל סגל 15 בספטמבר 2015

צחוק צחוק, אבל האמת שיש ללקו רקורד די מזעזע בפורמט, כך שבינתיים זה בהחלט שיפור מבחינתו… בגביע העולם הקודם הוא הפסיד בסיבוב השני לגרנדה זוניגה; בזה שלפני כן הפסיד בסיבוב הראשון לשנקלנד, במה שהיה הפתעת התחרות (שנקלנד היה אז עם מד כושר באיזור ה-2500 הנמוך); ובאליפות העולם של פיד"ה ב-2001/2, שהיתה באותו פורמט (זו שזכה בה פונומריוב), הוא היה מדורג מס' 5 ואחד הפיבוריטים והפסיד בסיבוב השני למדורג שישים ומשהו. אז הפעם הוא מנצח בינתיים את אלה שהוא "אמור" לנצח – רק שבגלל הדירוג הנמוך יחסית שלו (29) הוא יכול לפגוש כבר בסיבוב הבא את גירי (אלא אם מוטילב יעשה לו טובה בשוברי השוויון מחר).

שמוליק 15 בספטמבר 2015

לאור סיגנון המשחק שלו זה כלל וכלל לא מפתיע .
מה לעשות שצריך לנצח משחק בכדי לעבור שלב ( פרט למצב של ארמגדון וכו' ) …

אייל סגל 15 בספטמבר 2015

כן, אבל המעניין הוא שבשני גביעי העולם הקודמים לא היה מדובר בסידרה של משחקי תיקו ובסוף איזה הפסד בבליץ – הוא הפסיד במשחקים קלאסיים, ונגד שנקלנד זה אפילו היה כי הוא די ניסה לנצח בכוח :)

נפתלי 15 בספטמבר 2015

ד"א…ערב החג עקבתי ביחד עם אחד הסטודנטים אחרי הדוקרב ה"מרתק" מוטיליוב-גראצ'ב(שבו אפילו הארמגדון הסתיים בתיקו)…אייל,מה הסיכוי שאנחנו רואים את גוסיינוב בתחרות המועמדים הקרובה?אגב,הוא בטוח יתייעץ עם ראוף-"שונא" סינים ידוע-בקשר לזה,ואם יקבל את העצה שלו-ואני מאוד סקפטי בקשר לזה-הוא עלול לשחק משהו לא קונבנציונלי,דבר שלא עשה מאז הילדות…אבל גוסיינוב זה לא מאמדוב…

אייל סגל 15 בספטמבר 2015

למה אתה סתם משמיץ, מוטילב ניצח משחק בליץ אחד אחרי שבעה תיקו… (סרגיסיאן – ברטל היה זה שהלך לארמגדון). ולפי החישובים המעודכנים של האתר הסטטיסטי, לגוסיינוב סיכוי של עשירית אחוז להגיע לגמר – https://chessnumbers.wordpress.com/world-championship-cycle-2014-2016/2015-world-cup

נפתלי 15 בספטמבר 2015

אה חשבתי שזה היה הארמגדון!אחרי זה נכנס החג…

נפתלי 15 בספטמבר 2015

ועוד משהו…היום בחאנטי הסתיימה אליפות העולם עד גיל 20(כמובן ללא וואי אי)בניצחונו של הרוסי אנטיפוב…ואני לא מתאפק בשאלת הטריוויה המתבקשת…מיהו השחקן הישראלי האחרון(אולי גם היחיד)שניצח לא מזמן את אנטיפוב?רמז:באליפות העולם 2010 הוא שיחק(והפסיד)גם מול וואי אי…

שמוליק 16 בספטמבר 2015

בינתיים נקבע כבר משחק אחד מעניין לסיבוב השלישי : קראמניק – אנדרייקין , שיחזור של הגמר מגביע העולם הקודם .
( גם גוסיינוב – דינג לירן ראוי לאיזכור … )

אייל סגל 16 בספטמבר 2015

בתום יום שוברי השוויון של הסיבוב השני, הפתעה אחת בולטת – ארוניאן, למרות ההופעה המרשימה שלו לאחרונה בגביע סינקפילד, מפסיד לארשצ'נקו האוקראיני (מדורג מס' 56), והופך לשם הגדול השני שמודח מהתחרות לאחר גלפנד. כל שאר הפיבוריטים הבולטים לפי מד כושר מעפילים לשלב הבא (כולל רג'אבוב נגד סמירין, למרות התחזית של נפתלי), אם כי לחלק מהם זה עלה בייסורים – במיוחד לאדמס, שאיבד פעמיים יתרון שפתח ונגרר על ידי לזניצ'קה עד לארמגדון.

בין המפגשים של הסיבוב השלישי (בנוסף לאלה ששמוליק כבר הזכיר בתגובה הקודמת): סבידלר – רג'אבוב, סו – לה, תומשבסקי – ושייה לגרב, גירי – לקו, קריאקין – יו יאנגיי, גרישצ'וק – אליאנוב, יאקובנקו – איבנצ'וק, אדמס – דומינגז, נקמורה – נפומניצ'י.

Zak 16 בספטמבר 2015

זה קרה לארוניאן גם בשנה שעברה, לא? הוא הפסיד בלבן וניסה איזו פתיחה משונה בשחור שהצליחה אולי לסבך את המשחק אבל לא להוביל לניצחון.

אייל סגל 16 בספטמבר 2015

כן, בפעם שעברה (לפני שנתיים) – נגד תומשבסקי, אם כי אז זה קרה בסיבוב השלישי. אגב, ארוניאן זכה בגביע העולם במהדורה הראשונה שלו (2005), אבל מאז לא הצליח להתקרב לזה שוב בשלוש הפעמים שהשתתף; הפעם הנותרת היתה ב-2007, אז הוא הודח בשמינית הגמר.

נפתלי 16 בספטמבר 2015

רג'בוב וסבידלר שואלים אם יכולים להתחיל ישר מהארמגדון…

שמוליק 17 בספטמבר 2015

זה באמת נשמע משמים עד מאוד …

אייל סגל 17 בספטמבר 2015

יש מישהו שחושב דווקא על דו-קרב אחר בהקשר הזה:

https://twitter.com/MagnusCarlsen/status/644219318411128832

אייל סגל 16 בספטמבר 2015

אגב, מבין ה-32 שהעפילו לסיבוב השלישי, 24 היו "אמורים" להיות שם לפי דירוג מד הכושר שלהם, עוד שניים קרובים מאוד (לה קוואנג ליאם [מס' 37] שניצח את ויטיוגוב [28], ונפומניצ'י [34] שניצח את פרסינה [31]), ושישה אפשר להגדיר ממש כהפתעות – לו שנגליי (97), קובאליוב (94), גוסיינוב (89), סתוראמאן (78), ארשצ'נקו (56) וגרנדה זוניגה (52); והאחרון לא ניצח למעשה בעצמו אף אחד שלא היה "אמור" לנצח, אלא נהנה מיריב נוח יחסית בסיבוב השני בזכות ההדחה של גלפנד.

דוד 16 בספטמבר 2015

הימור שלי: איבנצ'וק יחזור לימים הגדולים ויעשה קצת נחת לאימא אוקראינה…

אילן 17 בספטמבר 2015

Wei Yi!
הדרמה הגדולה אתמול בינו לבין יורי וובק האוקראיני שווה סיקור נפרד, נראה לי. וובק שיחק מצוין ואלמלא נתקל ב- Wei Yi, בוודאי היה ההפתעה של הגביע.

בסיבוב הבא וואיי יי משחק נגד ארשצ'נקו (שוב אוקראינה) שהדיח את ארוניאן וכנראה שגם פה מצפה לו "סבל". אין ספק אבל שהמשחקים האלה ממשיכים ל"חדד" את הסיני הצעיר בקלמר של אליטת השחמט.
אגב, אם הוא יעבור את ארשצ'נקו הוא עשוי לפגוש בדרבי את דינג לירן שוואיי יי כבר הספיק לנצח בעבר ושממוקם היום שמיני בעולם.

על הדרמה מאתמול אפשר לראות אצל גוסטפסון כאן – https://www.youtube.com/watch?t=14&v=xMTQgfjeTCg

אילן 17 בספטמבר 2015

נראה לי שלסינים התווספה עוד תכנית (חוץ מלהשלים את היעד האחרון של לכבוש את אליפות העולם) – לנטרל את קריאקין, הוא פשוט האנטי דוט שלהם. כמו שמישהו כבר הגדיר אותו (אחרי שנסע לסין וניצח שם ללא רחם אחד אחרי השני): "צבא של איש אחד".

טופלוב הצליח לשמוט יתרון משמעותי שהיה לו.
קרואנה לעומת זאת במצב נפלא מול קובליוב עוד לפני הטעות החמורה שעשה האחרון 54…צו4?? והוא עכשיו אבוד אבל בתנאי שקרואנה לא יעשה שטויות בדוחק זמן (נשארו לו 3:44 דקות לעומת 36 לקובליוב כשהתחיל לחשוב על המסע ה- 55).

רוב המשחקים ייגמרו היום בתיקו והנצחונות הם המיעוט.

דוד 17 בספטמבר 2015

אהבתי את הוריאנט של ממדיארוב. עם מה שהיה נראה יתרון רגלי ללא סכנה לשחור בעמדה פתוחה וללא מלכות…

אילן 17 בספטמבר 2015

אליאנוב, אחרי הנצחון שלו מהיום על גרישצ'וק, הוא השחקן היחיד בגביע העולם שניצח עד עתה בכל המשחקים הקלאסיים שלו (ועדיין ממשיך). מעניין מה יגיד על זה עכשיו מורפי.

Comments closed