גביע העולם: סיבובים 2-1

תחרות הנוק-אאוט הגדולה של השחמט יצאה לדרך

ביום שישי לפני שבוע החל גביע העולם בבאקו שבאזרבייג'ן. זוהי תחרות שמאז 2005 נערכת פעם בשנתיים, בשנים אי-זוגיות, ומעבר לעצם היוקרה שבזכייה בה, המשיכה העיקרית שלה טמונה בכך שהיא שייכת לסבב אליפות העולם וניתן להעפיל ממנה לתחרות המועמדים; בסבב הנוכחי יעפילו לשם שני השחקנים שיגיעו לגמר. אופיו של גביע העולם שונה מאוד מזה של סידרת הגרנד פרי, שגם ממנה מעפילים שני שחקנים לתחרות המועמדים. בעוד שהגרנד פרי היה סידרת טורנירים שהתמשכה קרוב לשנה שלמה והורכבה מקבוצה אקסקלוסיבית של 16 שחקנים, גביע העולם מספק אקשן מרוכז של שלושה וחצי שבועות, ופורמט הנוק-אאוט בו הוא נערך מאפשר לכלול מספר גדול בהרבה של שחקנים (128, שבעה סיבובים) והופך אותו ל"דמוקרטי" ורבגוני מאוד. הוא מזמן מפגשים רבים שלא ניתן לראות בתחרויות רגילות, ומהווה את ההזדמנות היחידה של שחקנים שאינם שייכים לצמרת הגבוהה ביותר להתחרות בסבב של אליפות העולם.

בהשוואה לטורנירים, כאן כל משחק מכריע הוא קריטי במיוחד, כיוון שמדובר בסידרה של דו-קרבות קצרצרים המתקיימים בכל סיבוב. תחילה שני משחקים רגילים (כל אחד משחק פעם בלבן ופעם בשחור), ואם אלה מסתיימים ללא הכרעה, שובר שוויון של משחקים מהירים, הנערך גם כן בצמדים: מתחילים בשני משחקים בקצב של 25 דקות לשחקן; אם אלה מסתיימים ללא הכרעה עוברים לשני משחקים בקצב של 10 דקות; אם גם אלה מסתיימים ללא הכרעה עוברים לצמד משחקים בקצב של 5 דקות; ואם גם אלה מסתיימים ללא הכרעה עוברים למשחק ארמגדון, שבו לשחור דקה פחות על השעון (4 לעומת 5) אבל הלבן חייב לנצח; תיקו נחשב כניצחון לשחור.

מבין 128 המשתתפים בגביע העולם, הרוב הגדול – 92 שחקנים – העפיל מתחרויות אזוריות ברחבי העולם, לפי מפתח יבשתי: 46 שחקנים מאירופה (חצי מהם העפילו מאליפות אירופה של השנה שעברה, וחצי מהאליפות של השנה הזאת, שהתקיימה בירושלים), 20 מאמריקה (מתוכם 5 מאליפות ארה"ב של השנה), 20 מאסיה ו-6 מאפריקה. אליהם מצטרפים: 19 שחקנים שהעפילו לפי מד-כושר (הממוצע השנתי בין פברואר 2014 לינואר 2015); ארבעה הסמי-פינאליסטים של גביע העולם הקודם (קרמניק, אנדרייקין, ושייה לגרב ותומשבסקי); אלופת העולם הנוכחית לנשים; שני אלופי העולם האחרונים לנוער (עד גיל 20; האליפות הזו מתקיימת כל שנה); חמש בחירות ווילד קארד של נשיא פיד"ה; ארבע בחירות ווילד קארד של המארגנים (שחקנים אזרים מקומיים); ושחקן אחד שנבחר על ידי ה-ACP (איגוד השחקנים). ישראל שלחה ארבעה נציגים: גלפנד כמובן, שהעפיל בזכות מד-הכושר הגבוה שלו, וכן רודשטיין, סמירין ונבאתי שהעפילו מאליפויות אירופה.

(רשימה מלאה של 128 השחקנים, בצירוף הקריטריונים להעפלה ובראקט נוח מתחתיה, ניתן למצוא כאן)

**********

כמעט כל הצמרת העולמית הגבוהה ביותר, להוציא את קרלסן ואנאנד, משתתפת; ובסך הכל החלו את התחרות לא פחות מ-36 שחקנים עם מד כושר גבוה מ-2700. המשתתפים מדורגים בדירוג פנימי על פי מד-הכושר שלהם ברשימה של תחילת אוגוסט, והצימודים מפגישים בין הקצוות – כלומר, בסיבוב הראשון המדורג מס' 1 משחק עם מס' 128, מס' 2 עם מס' 127, וכן הלאה. לכן, ניתן לראות בסיבוב זה לא מעט משחקים המפגישים בין יריבים שלא היו נפגשים בנסיבות רגילות של טורניר, והם מאפשרים לשחקנים אלמוניים כמעט לחלוטין הזדמנות – לעתים של פעם בחיים – להתמודד עם שחקנים מהצמרת העולמית. בתמונה ששמתי בראש הפוסט (צילום מסך מהשידור הישיר) ניתן לראות מקדימה את וסלין טופלוב, המדורג מס' 1 בתחרות ומס' 3 בעולם לפי רשימת הדירוג האחרונה (שזכה לאחרונה בטורניר העל בסטוונגר), משחק עם אודאלאפו אדו מניגריה, מדורג מס' 128 ובעל מד כושר נמוך בכמעט 600 נקודות מזה של טופלוב. ומאחוריהם, ארתור סגווניי מאוגנדה (מס' 125) מול אניש גירי (מס' 4).

סגווניי היה מאותם שחקנים מתחתית הדירוג שהצליחו למשוך תשומת לב שאחרת מעולם לא היו זוכים לה בזכות הישג מסויים נגד יריבם – במשחק הראשון הצליח לסחוט מגירי תיקו, לאחר שהאחרון השיג מהפתיחה עמדה שנראתה זכויה, אבל לא דייק בהמשך ואיפשר לסגווניי להגיע לעמדה שהיא תיקו תיאורטי בסיום צריחים עם שניים מול שלושה רגלים באותו אגף. העמדה התקבלה במסע ה-53, אבל גירי המשיך לשחק – והמשיך, והמשיך – עוד זמן רב לאחר שכל המשחקים האחרים הסתיימו, עד למסע ה-158 (למעשה, גירי אפילו לא ניסה רעיונות טריקיים במיוחד; אולי קיווה שבשלב כלשהו יריבו ימות מהתקף לב או שיעמום). אבל במשחק השני כבר זכה – והפרש מד הכושר בין השחקנים מתבטא בכך שמספר הנקודות שגירי איבד כתוצאה מהתיקו גדול באופן משמעותי מזה שזכה בו בעקבות הניצחון. הנה ראיון קצר עם סגווניי על הדו-קרב:

אבל מי שמשך את תשומת הלב הרבה ביותר בסיבוב הראשון מבין המדורגים הנמוכים היה, לצערנו, יריבו של גלפנד (מדורג מס' 13) – קריסטובל הנריקז וילאגרה (מס' 116), אמן בין לאומי בן 19 מצ'ילה, בעל מד כושר נמוך בכ-230 נקודות משל יריבו. גלפנד נראה לא כל כך חד כבר במשחק הקלאסי הראשון, בו החמיץ ניצחון ברור, ולאחר מכן במשחק המהיר הראשון של שובר השוויון, בו גם נראה שהחמיץ סיכויי ניצחון. ואז הגיע המשחק המהיר השני, בו גלפנד – ודווקא בלבן – נקלע לעמדה לא נוחה לאחר 23 מסעים:

bview3

וניסה את הקרבת הרגלי המפוקפקת 24.ו3?! כדי לשחרר את רץ הערוגות הכהות הכלוא. אבל ההקרבה התבררה כלא מוצלחת במיוחד, ויריבו של גלפנד שיחק באופן מדויק ותכליתי כדי לנצל את יתרונו, במיוחד כשמספר מסעים לאחר מכן הלבן ביצע טעות טקטית ואיבד כלי שלם. גלפנד הודח איפוא כבר בסיבוב הראשון, במה שמהווה את הפתעת הדו-קרב (לא משחק בודד) הגדולה ביותר בתולדות המפעל מבחינת הפרש מד הכושר והדירוג בין היריבים; לאחר שב-2009 זכה בגביע העולם (בדרך לתחרות המועמדים, ומשם לדו-קרב על אליפות העולם), הוא נכנס הפעם להיסטוריה מהצד הלא נכון.

אחד המשחקים היפים ביותר בסיבוב הראשון היה נצחונו של יורי וובק האוקראיני (מדורג מס' 88) על ריי רובסון האמריקני (41), שגם הוביל לזכייה בדו-קרב השלם:

bview4

המשחק התנהל בהגנה הצרפתית, בהסתעפות חריפה בה שני הצדדים מצריחים באגפים מנוגדים. מסעו האחרון של הלבן היה 20.פ-ה3, המתכנן להמשיך את ההתקפה באגף המלך באמצעות קידום רגלי ל-ו5, ולכן וובק ענה ב-20…ו5! בעצמו. רובסון, מצידו, שיחק את המסע הטבעי 21.ז4?, אבל הסתבר כי הוא היה מוטעה (היה עדיף להכין אותו עם צ-ז1). אחרי 21…ו:ז4 22.פ:ז4 ר-ה8!:

bview5

רץ הערוגות הבהירות של השחור התעורר לפתע לחיים, והוא בדרכו ל-ז6 משם יפעיל לחץ חזק מאוד על עמדת הלבן. הרץ הזה נחשב בדרך כלל לאחת מבעיותיו העיקריות של השחור בהגנה הצרפתית, כיוון שהוא נוטה להיות חסום על ידי הרגלים שלו וצריך לעתים קרובות להישאר בתפקיד פאסיבי – אבל מצד שני יש לו חלק חשוב בייצוב העמדה, ובמקרים בהם הוא מצליח להפוך לאקטיבי הוא משפיע לעתים באופן מכריע על המשחק. (מבחינה זו, הוא מקביל במידה רבה לרץ הערוגות הכהות הניצב על ז7 בהגנה ההודית של המלך.)

מכל מקום, בעמדת הדיאגרמה מצבו של הלבן כבר קריטי ממש, שכן התייצבות הרץ על ז6 תיצור לחץ חזק מאוד על ג2 (הפרש שהיה על ה3 והגן על הערוגה הזו בדיוק נטש את העמדה שלו), בשילוב עם איום אחר – ר-ז5, המנצל את ריתוק הרגלי על ו4 (בשל עמדת המלכה הלבנה מול הצריח השחור) ותוקף אותו. למשל: 23.פ-ה3 ר-ז5 24.צ-ו3 (כדי להגן על ו4) ר-ח5.

במקום להגן על ג2, רובסון ניסה איפוא להשיג משחק נגדי כלשהו על ידי 23.פ-ו6+, כשהוא טומן בכך מלכודת לשחור – אם זה ינסה לזכות בכלי עם 23…ז:ו6?, הלבן יוכל לכפות שח נצחי באמצעות 24.צ-ז1+ ר-ז6 (24…מ-ח8?? 25.צ:ח7+! מ:ח7 26.מה-ח4+ ומט) 25.צ:ח7! מ:ח7 26.מה-ח4+ מ-ז7 27.צ:ז6+ מ:ז6 28.מה-ז4+ וכו'. אבל וובק לכד את הפרש עם הרץ, והמשחק נמשך 23…ר:ו6 24.ה:ו6 ר-ז6 25.ו:ז7 צ-ו7 (כדי לא לאבד את הצריח) 26.ר-ה5 (מנצל את פינוי הערוגה על ידי הרגלי כדי להציב את הרץ בעמדה טובה יותר ולחזק את ו4).

וכאן השחור היה יכול פשוט להכות על ג2 (26…צ:ג2+) ולזכות במלכה תמורת צריח ורץ – אין ספק שהדבר היה מקנה לו יתרון, אבל לא בטוח אם זה היה מספיק לניצחון. במקום זאת, וובק ביצע את המסע המרהיב של המשחק, המגביר עוד יותר את הלחץ על עמדת הלבן – 26…מה-ז5!!:

bview6

המלכה מוצבת על ערוגה בה ניתן להכות אותה עם רגלי – אלא שדבר זה יוביל כמובן גם לנפילת המלכה הלבנה על ו2 ובעקבות זאת חדירה מכרעת של הצריח השחור, כפי שניתן לראות בהסתעפות שבלוח החי. ולא מדובר רק במסע ראווה – הוא גם יוצר איומים קונקרטיים מאוד: להכות את הרץ הלבן על ה5 וכן להגביר את הלחץ על ג2 ועמדת המלך הלבן בעקבות הצבת המלכה ב-ו5. דבר המסייע בהקשר זה לשחור הוא הימצאותם על הלוח של רצים שוני מסלול, כיוון שהרץ הלבן אינו יכול לעזור בהגנה על הערוגות הבהירות (דוגמה טובה לכך שבמשחק האמצע רצים שוני מסלול יכולים דווקא לעזור לצד המתקיף, למרות שבסיומים הם לרוב מגבירים את הסיכוי לתיקו).

רובסון הגן על הרץ עם 27.צ-ה3 (27.צ-ה1? מפסיד מיד ל-27…מה-ו5 עם איום כפול על ג2 ועל הצריח ב-ח3), כשהצריח הזה גם יכול לעבור ל-ה2 כדי לתמוך ב-ג2 במקרה של …מה-ו5 מצד השחור. וובק בחר איפוא להכות כעת את הרגלי על ג2 עם 27…ר:ג2, כיוון שלאחר חילופים על הערוגה הזו הלבן יפסיד את הצריח ב-ח1 לשח מלכה על ז2. המשחק נמשך 28.מ-ד2 (כדי לסלק את המלך מאיומי הצריח השחור בטור שנפתח) 28…ר-ז6 29.צ-ג1 (להגן מפני האיום …צ-ג2+) 29…צ:ג1 30.צ:ג1 מה-ו5. המלכה השחורה שניצבה לא פחות מארבעה מסעים על ז5, הערוגה בה ניתן היה להכות אותה עם רגלי, עוברת כעת ל-ו5 כדי להפעיל לחץ ישיר יותר על המלך הלבן לאורך האלכסון ח7-ב1. לאחר 31.מה-ה2:

bview7

 וובק שיחק מסע מצוין נוסף – 31…ד4!, המנצל את העובדה שהכאת הרגלי עם 32.ר:ד4 תאפשר שח צריח קטלני על ג7. הצטרפות הרגלי השחור המתקדם להתקפה הכריעה את המשחק תוך מספר מסעים, כפי שניתן לראות בלוח החי.

**********

בסיבוב השני נוטים להצטמצם פערי הרמות בין היריבים: המנצח במשחק בין המדורגים 1 ו-128 משחק נגד המנצח בין מדורגים 64 ו-65 וכן הלאה, ויש לזכור כי עד המדורג ה-65 לערך מדובר בשחקנים מהטופ-100 העולמי. המודח הבולט של הסיבוב הזה היה ארוניאן (מדורג מס' 9), שכזכור הצטיין לאחרונה בגביע סינקפילד, אבל הפסיד לאלכסנדר ארשצ'נקו מאוקראינה בצמד המשחקים המהירים הראשון של שובר השוויון. עוד מודח בולט היה האריקרישנה, השחקן ההודי מס' 2 אחרי אנאנד (ומדורג 14) שהפסיד לבן ארצו סתוראמאן (אחד מהצעירים חברי הנבחרת ההודית שזכתה במדליית הארד באולימפיאדה האחרונה).

אבל בסך הכל, לא פחות מ-24 מתוך ה-32 ששרדו את שני הסיבובים הראשונים היו "אמורים" להיות שם לפי דירוג מד הכושר שלהם, ועוד שניים קרובים מאוד (לה קוואנג ליאם [מס' 37] שניצח את ויטיוגוב [28], ונפומניצ'י [34] שניצח את פרסינה [31]). רק שישה אפשר בינתיים להגדיר ממש כהפתעות – לו שנגליי מסין (97), קובאליוב מקנדה (94), גוסיינוב האזרי (89), סתוראמאן (78), ארשצ'נקו (56) וגרנדה זוניגה (52), רב האמן הפרואני הותיק – שלמעשה לא ניצח עדיין בעצמו אף אחד שלא היה "אמור" לנצח, אלא נהנה מיריב נוח יחסית בסיבוב השני בדמות הצ'יליאני שהדיח את גלפנד, ולא התקשה במיוחד לגבור עליו.

הסיבוב השני גם סימן את יציאתם של כל השחקנים הישראלים מהתחרות. נבאתי (מדורג 104) הודח כצפוי כבר בסיבוב הראשון על ידי נבארה (25), בעוד שסמירין (48) ורודשטיין (42) ניצחו בסיבוב הזה. אבל בסיבוב השני הם כבר נתקלו ביריבים חזקים יותר – רג'אבוב ואיבנצ'וק, בהתאמה – והפסידו.

והנה תחבולה יפה במיוחד מהמשחק שהכריע את הדו-קרב בין דינג לירן, השחקן הסיני הבכיר כיום, לארנסטו אינרקייב:

bview1

במסעו האחרון השחור תקף את הפרש הלבן על ו4, אבל דינג לירן לא ראה צורך לסגת איתו אלא המשיך בהתקפה על אגף המלך: 27.ר-ב3 (מאיים על המלכה השחורה) 27…מה-ה8 (המלכה צריכה להמשיך להגן מפני פ-ז6 מצד הלבן) 28.מה-ח6! (מכין את הכפלת הכלים הכבדים על הטור ח' עם איומי מט) 28…מה:ה4 29.צ-ח3! וכעת הלבן מאיים פ-ז6 למרות שהמלכה השחורה שומרת על הערוגה הזו, כי אם תכה המלכה השחורה את הפרש היא תילכד על ידי המלכה הלבנה, שתהיה מוגנת בזכות ריתוק הרגלי ח' השחור.

bview2 

כאן נותרה מאחורי הקלעים ההסתעפות היפה ביותר, שהיתה מתרחשת אם השחור היה לוכד את הפרש: 29…ז:ו4 30.צ:ו4 מה-ב1+ (נקודת מפתח היא שהמלכה השחורה, הנרדפת על ידי כלי הלבן, צריכה להישאר על האלכסון ב1-ח7 כדי להגן מפני איום המט) 31.צ-ו1 מה-ה4 32.צ-ח4 מה-ד3 33.ר-ג4! מה-ג2 34.ר-א2 (מכין ר-ב1) – וכעת לשחור יש אמנם דרך להציל את המלכה עם 34…צ:ד4 35.ר-ב1 צ:ח4 36.מה:ח4 פ-ו5 (תוקף את המלכה הלבנה וחוסם את איום המט על האלכסון) 37.מה-ח3 מה-ג4; אלא שאחרי 38.ר:ו5 השחור מאבד כלי, בגלל ההתקפה הכפולה על ח7 ו-ג8.

במקום זאת, אינרקייב בחר להגן מפני האיום של פ-ז6 עם 29…פ-ה7, ואיפשר ללבן לנצח על ידי תימרון פשוט יותר, אם כי יפה גם הוא – 30.ר-ג2! מה:ג2 31.פ-ד3, וכעת נתיב ההגנה של המלכה השחורה על ח7 נחסם. 31…מ-ז8 (כדי לברוח מהמט) 32.מה:ח7+ מ-ו7 33.פ-ה5+ ובמסע הבא הלבן היכה את המלכה השחורה על ג2, ונותר ביתרון חומרי מכריע של מלכה מול שני פרשים.

**********

הנה מפגשי הסיבוב השלישי (בסוגריים דירוג השחקנים; המנצחים בכל שני דו-קרבות הרשומים זה לצד זה יפגשו בשמינית הגמר):

טופלוב (1) – לו שאנגליי (97); סוידלר (16) – רג'אבוב (17)

ווי אי (24) – ארשצ'נקו (56); דינג לירן (8) – גוסיינוב (89)

סו (5) – לה (37); תומשבסקי (12) – ושייה לגרב (21)

וויטאשק (20) – גרנדה זוניגה (52); גירי (4) – לקו (29)

קרואנה (3) – קובאליוב (94); ממדיארוב – סתוראמאן (78)

קריאקין (11) – יו יאנגיי (22); קרמניק (6) – אנדרייקין (27) [שחזור של גמר הגביע הקודם]

גרישצ'וק (7) – אליאנוב (26); יאקובנקו (10) – איבנצ'וק (23)

אדמס (15) – דומינגז (18); נקמורה (2) – נפומניצ'י (34).

המשחקים מתחילים כל יום ב-13:00 לפי שעון ישראל; שידור ישיר שלהם (עם פרשנות של אמיל סוטובסקי ויבגני מירושניצ'נקו; בסיבוב הרביעי סוטובסקי הוחלף על ידי דירק יאן טן חוזנדם) ניתן לראות כאן.

 

ונסיים במילותיו מעוררות ההשראה של רב האמן הלטבי איגור קובלנקו, ממודחי הסיבוב הראשון:

(לאחר שהוא מודה לכל אלה שעודדו אותו): "שיחקתי נורא, אבל אני יודע שאני מסוגל לשחק הרבה יותר גרוע"

כשסשה ניצח את ליטא - יוחאי שטנצלר
Bundesmania - שבוע 38

57 Comments

איציק 18 בספטמבר 2015

אייל תודה,
שני דברים הפריעו לי:
1. יותר מידי רוסים. האם אין הגבלה כמו באליפויות עולם באתלטיקה ובשחיה לגבי כמות המשתתפים מאותה מדינה, כדי לתת ייצוג גם למדינות שאחרת לא היה להם סיכוי?
2. מפריע לי שאין כלל אקראיות בקביעת המפגשים. היתי רוצה שיגרילו את הזוגות האפשריים של 1-64 מול 65-128, וכן 1-32 מול 33-64 וכך הלאה. עדיין זה היה מוביל לגמר 1 מול 2 אם הכל ילך לפי התכנון אך היה מאפשר הרבה יותר הפתעות כבר מהסיבובים הראשונים. בטניס עושים זאת ולדעתי זה עובד יפה מאוד. בסוף מגיעים ג'וקוביץ' מול פדרר ופדרר מפסיד :-(

אייל סגל 18 בספטמבר 2015

הגבלות מהסוג שאתה מדבר עליו – או עזרה למדינות חלשות יותר – יש ברמה היבשתית. אירופה היא בבירור היבשת החזקה ביותר, כך שאפשר לומר שהמקומות שמובטחים ליבשות האחרות הם במידה מסוימת על חשבונה – לשחקנים האפריקאים בוודאי (להוציא אולי את באסם אמין המצרי, שקרוב לטופ-100 העולמי), וגם לאלה החלשים יותר מאמריקה ואסיה. אבל בתוך אירופה אין הגבלות כאלה. אולי זה פשוט מתוך הרגל, אבל לי נראה טבעי לגמרי שיהיו הרבה שחקנים רוסים כשיקוף לעומק האיכותי הגדול שבאמת יש לרוסיה (בוודאי בדרג שני-שלישי, גם אם כבר אין לה שליטה בצמרת האבסולוטית כמו פעם).

אגב, העפילו לגביע העולם 23 רוסים – מתוכם 4 על פי מד כושר, 3 כסמי פינאליסטים של הגביע הקודם (לפחות שניים מתוכם – קרמניק ותומשבסקי – היו מעפילים בכל מקרה על סמך מד כושר; אני לא בטוח לגבי אנדרייקין), 15 מאליפויות אירופה (מתוך 46 בסה"כ שהעפילו מהן – כלומר בערך שליש), ועוד אחד (אינרקייב) כבחירת ווילד קארד של נשיא פיד"ה. כשאני חושב על זה, אז לפחות הבחירה האחרונה היא באמת די מגוחכת כשכבר יש כל כך הרבה רוסים באופן טבעי…

דוגמה אחת שיש לעזרה למדינות "חלשות" בתוך אירופה היא תחרות איזורית מיוחדת למדינות קטנות (כמו לוקסמבורג, איי פארו, אנדורה וכד') שהמנצח שלה העפיל – מדובר במיכאל וידנקלר מלוקסמבורג (מדורג 120, שהודח בסיבוב הראשון על ידי ארוניאן), שבאופן קצת מטעה רשום כאחת מבחירות נשיא פיד"ה, אבל הוא לא באמת ווילד קארד מבחינה זו.

שמוליק 18 בספטמבר 2015

וכצפוי – פחות משעה וחצי מספיקה לסווידלר ורג'אבוב …

צור שפי 18 בספטמבר 2015

על רקע זהותו של אלוף העולם ראויה לציון העובדה שלא רק שאין ברשימה אף נורבגי, אפילו אין בה אף סקנדינבי. תעודת עניות למדינות המתקדמות האלה.

נפתלי 18 בספטמבר 2015

גוסיינוב כבר לא יהיה אלוף העולם בסבב הקרוב…חבל,הכנת פתיחה מצויינת ומפתיעה-לא דבר פשוט כשמדובר ברובוט כמו דינג(ואני אומר את זה כמחמאה),יש לי הרגשה שראוף הכין את הפתיחה(הם עוזרים אחד לשני ומסתייעים בחליפמן)אבל באיזשהו שלב גוסיינוב האריך לחשוב(כרגיל,יש לומר)בשלב די מוקדם ואיבד את היתרון הקל שהשיג…אבל הוא עשה את המקסימום בתחרות הזו…
כמו שזה נראה,כרגע יש לנו רק נציג אחד בשלב הבא-מאמא.

אייל סגל 18 בספטמבר 2015

אם רג'אבוב יקבל את השחור בארמגדון אולי יהיו לכם שניים :)

דוד 18 בספטמבר 2015

לפחות אוקראיני אחד עושה את העבודה(בינתיים). כמה אפשר לסבול

דוד 18 בספטמבר 2015

אמיל לא שומר שבת?

אייל סגל 18 בספטמבר 2015

תשעה מתוך שישה עשר המפגשים של הסיבוב השלישי מוכרעים היום, וארבעה מתוך אלה של שמינית הגמר כבר ידועים: קרואנה – ממדיארוב, גירי- וויטאשק, יאקובנקו – אליאנוב, ודרבי סיני בין דינג לירן ל-Wei Yi. גם קריאקין העפיל אחרי שחיסל עוד סיני, והוא מחכה לדרבי רוסי עם המנצח בין קרמניק לאנדרייקין בשוברי השוויון מחר.

אילן 18 בספטמבר 2015

…ואליאנוב ממשיך לנצח והוא עם סטריק של 6 נצחונות רצופים ושיפור במד כושר בלוח החי של 26 נקודות! מתוכן כמעט חצי בחסות הגרישצ'וק.

אייל סגל 19 בספטמבר 2015

אנדרייקין מתגלה שוב כקריפטונייט של קרמניק, ומדיח אותו לאחר שבמשחק המהיר הראשון ניצל בנס מהפסד (למרות שבשלב מסוים איבד טיב בלי שום תמורה) ובמשחק השני ניצח. בדו-קרבות אחרים, מנצחים כצפוי טופלוב, נקמורה וסו וכמו כן סבידלר, ושייה לגרב ואדמס במפגשים שלא היו בהם פיבוריטים ברורים. כך שבנוסף לארבעה המפגשים שציינתי בתגובה הקודמת, אלה הנותרים של שמינית הגמר יהיו טופלוב – סבידלר, סו – ושייה לגרב, נקמורה – אדמס וקריאקין – אנדרייקין (שיחזור של מפגש שהתקיים גם בשמינית הגמר של גביע העולם הקודם).

אגב, ישנן כמה אפשרויות מעניינות הקשורות בכך שבמסגרת הירארכית הקריטריונים של העפלה למועמדים, גביע העולם נמצא לפני הגרנד פרי ומד הכושר:

– שני המעפילים הנוכחיים מהגרנד פרי – קרואנה ונקמורה – עדיין בתחרות, כך שאם אחד מהם יגיע לגמר (שניהם ביחד לא יכולים להגיע, כי הם באותו חצי של הבראקט) הוא יעפיל מגביע העולם ויפנה מקום לזה שסיים שלישי בגרנד פרי – יאקובנקו (שבעצמו גם נמצא עדיין כאן בתחרות).

– המעפילים לפי מד כושר עוד לא נקבעו סופית, אבל כבר אפשר לומר כמעט בוודאות שאלה אמורים להיות טופלוב וגירי. אלא שגם שניהם עדיין בתחרות של גביע העולם, ואם אחד מהם יגיע לגמר (גם במקרה זה שניהם ביחד לא יכולים להגיע) יתפנה מקום לשלישי ברשימה – שכנראה הולך להיות גרישצ'וק או קרמניק; שני אלה כבר הודחו מהגביע. כך שקרמניק מוצא את עצמו במצב בו הוא צריך לייחל להצלחה של טופלוב…

ארנון 19 בספטמבר 2015

נחמד שבבראקט בלינק שנתת, בשלב רבע הגמר כבר מופיעים דגלי רוסיה וסין במפגשים המיועדים, ללא שמות שחקנים עדין :)

אייל סגל 19 בספטמבר 2015

מפלאי הלוגיקה…

יהודה.א. 19 בספטמבר 2015

שבוע טוב!

והמשפט האחרון על קראמניק וטופאלוב הוא גדול!

אייל סגל 19 בספטמבר 2015

והחדשות החמות כרגע הן העתירה הרשמית שנפומניצ'י הגיש נגד הניצחון של נקמורה במשחק הארמגדון ביניהם, בגלל שהצריח עם שתי הידיים (מה שחוסך טיפה זמן):

https://twitter.com/lachesisq/status/645262499776892929

https://twitter.com/lachesisq/status/645263477871763457

https://twitter.com/ChessVibes/status/645277634578911233

(אפשר לראות את זה קורה ב-5:27:45 בשידור הישיר – http://livestream.com/ChessCast/events/4298205/videos/99667330)

אילן 19 בספטמבר 2015

איפה חותמים על העצומה לטובת נפומניצ'י?

דוד 19 בספטמבר 2015

זה באמת לא חוקי?

אייל סגל 19 בספטמבר 2015

כנראה שלא מספיק…

https://twitter.com/goranurosevic/status/645295436614402049

אייל סגל 20 בספטמבר 2015

הנה "פסק הדין" המלא:

1- The committee decided that the result of the match shall stand in favor of Mr. Nakamura

2- According to article 4.8 of FIDE Laws of chess ((A player forfeits his right to a claim against his opponent’s violation of Article 4 once he deliberately touches a piece)). So the applicant has no right to ask to change the result of the game.

3- The committee recommended that the chief arbiter has to give a warning to Mr. Nakamura and assure him to follow the article 4 of FIDE Laws of chess (( 4.1 using one hand to do all his moves in all games )).

4- The committee decided to return back the appeal fees (( US $ 500 )) to Mr. Ian Nepomniachtchi and to assure him that in such cases he has to stop the clock at once and inform the chief arbiter to apply the article 4 before he himself touches one of his own pieces and of course not after the game.

שני הסעיפים הרלבנטיים מחוקת השחמט המוזכרים כאן הם 4.1 ו-4.8:

Article 4: The act of moving the pieces

4.1
Each move must be made with one hand only

4.8
A player forfeits his right to claim against his opponent’s violation of Articles 4.1 – 4.7 once the player touches a piece with the intention of moving or capturing it

https://www.fide.com/fide/handbook.html?id=171&view=article

אלכס 20 בספטמבר 2015

לגבי הציטוט של הלטבי, כמה שאני מבין הוא אמר שיכול לשחק יותר גרוע, לא הרבה יותר גרוע, למרות שעם ה ' הרבה' זה יותר מצחיק..

נפתלי 20 בספטמבר 2015

לשאלת רבים:ניידיץ' הוא העוזר של מאמא בתחרות הזו.

יהודה.א. 20 בספטמבר 2015

ולמה הוא לא משחק?

נפתלי 20 בספטמבר 2015

הוא לא שיחק באליפות אירופה אז איך…חוץ מזה הוא בבונדסליגה מאתמול.

יהודה.א. 20 בספטמבר 2015

לפי בחירה של המארגנים. אבל השורה השניה מסבירה יותר..

נפתלי 20 בספטמבר 2015

היה תנאי של הפדרציה האזרית שארבעת המקומות הראשונים באליפות המדינה מקבלים כרטיס כי זה בבאקו….וניידיץ' עוד לא עבר לאזרביג'אן אז

אייל סגל 20 בספטמבר 2015

אגב, המקומות של המארגנים הלכו לשלושת הראשונים באליפות + רג'אבוב – לגוסיינוב סידרו (מן הסתם) את אחד המקומות של פיד"ה; כך שבעצם הם חילקו חמישה מקומות בסך הכל.

יהודה.א. 20 בספטמבר 2015

תקלה משעשעת באתר chess24. משודר כעת משחק של דינג מול וויי שדינג עומד אבוד, רבע שעה לפני שהמשחקים החלו..

יהודה.א. 20 בספטמבר 2015

הדרבי הסיני נראה כמו הכנה מעניינת של דינג לירן. והדרבי הרוסי, היה יותר מתאים לדרבי ספרדי. מסע 12 וסייסטה..

אייל סגל 20 בספטמבר 2015

זה אנדרייקין ו"שיטת גרישצ'וק" שלו, בינתיים כמו בגביע העולם הקודם: נגד יריבים חזקים הוא לא מתאמץ בכלל לנצח בלבן (נגד קרמניק בסיבוב הקודם הוא עשה תיקו ב-21 מסעים), ומקווה לחלץ תיקו גם בשחור ולהעביר את ההכרעה למשחקים המהירים.

שמוליק 20 בספטמבר 2015

על פניו זאת באמת שיטה מעניינת למדי .
אפשר להשקיע את כל הזמן בהכנה רק למשחקים בשחור , כאשר בלבן משחקים נוסח שקט יחסית , ואם היריב מדייק בפתיחה ועל סף השיוויון – מציעים תיקו שלרוב מתקבל .
זה לא מתאים כמובן ל"פייבוריטים הכבדים" , אלא לשחקני הדרג השני/שלישי , שמצטיינים בשח מהיר ובזק ( ולא מציגים משהו מיוחד בלבן בכל מקרה … ) .

שמוליק 20 בספטמבר 2015

ניצחון בזק נאה בליגה הגרמנית , מלכה שחורה מצאה עצמה בשלב מוקדם של המשחק לכודה במרכז הלוח :
https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/schachbundesliga20152016/2/6/5

פוסטני בין המשחקים שם . אתמול תיקו בשחור נגד לאמי , כעת עדיף בלבן נגד אב"ל מקומי .

אייל סגל 20 בספטמבר 2015

דינג לירן מנצח במשחק הראשון של הדרבי הסיני אחרי קרב טקטי סבוך מאוד – אפשר לקבל רושם טוב לגבי דרגת הסיבוכים מהראיון איתו אחרי המשחק (http://livestream.com/ChessCast/events/4298205/videos/99782685), במיוחד כיוון שכשהוא עובר על המשחק הוא נותן מעט מאוד הערכות כלליות של העמדה וכמעט רק שטף של הסתעפויות קונקרטיות. אפילו כשהמנחה ניסה כמה פעמים לקצר קצת על ידי שאלות בנוסח מה לדעתו היתה הנקודה בה יריבו עשה את הטעות המכריעה, הוא פשוט המשיך לתת הסתעפויות.

ניצחונות גם לממדיארוב, סבידלר ונקמורה; בכל ארבעה המשחקים המוכרעים ניצח הלבן, כך שלכל המפסידים (קרואנה, טופלוב, אדמס ו-Wei Yi) תהיה מחר הזדמנות לנסות ולחזור בלבן.

אשר 20 בספטמבר 2015

זה אחד הדברים הכי מרשימים שראיתי. פיטר סווידלר בלי כל הרעש והצילצולים. הסתעפות אחרי הסתעפות באותו טון באותו קצב באותו מנעד. אייל – האם יש דפוס של משחק שמאפיין את הסינים המובילים? או שהם פשוט מבריקים כל אחד במהלכו?

שמוליק 20 בספטמבר 2015

לפני כמה שנים דינג דפק איזה ניתוח מדהים בתחרות ביל שהשאיר אותי פעור פה לחלוטין .
היום כבר ידוע עם מי יש עסק – פשוט מכונת חישובים במלוא מובן המילה …

שמוליק 20 בספטמבר 2015

טופאלוב פיספס מט באחד או שנתן ליריב "קרדיט" על משחקו ואיפשר לו לבצע מט בעמדה זכויה ?
אם זו האפשרות השנייה – הרי שזה קצת תמוה , כי זאת עמדה לא טריוויאלית לזכייה ( לעניות דעתי לפחות ) , בטח ובטח לאחר משחק כה ארוך , ועם 2 דקות על השעון …

אייל סגל 20 בספטמבר 2015

אין לי הרבה ספקות שבאותו שלב סבידלר היה זוכה בכל מקרה, אבל כן – גם אני תהיתי לגבי זה. יש לי חשד מסוים, בין השאר לאור הצורה שבה טופלוב מדבר בראיונות במהלך התחרות, שכבר קצת נמאס לו והוא רוצה לחזור הביתה. זה קשור גם לזה שידוע שהוא לא אוהב את הפורמט וגם לכך שהוא בעצם כבר הבטיח את ההעפלה למועמדים (בזכות מד כושר), ורק היה צריך להתייצב כדי לשחק בלי חשיבות לתוצאה (אם כי באופן עקרוני דבר כזה גם יכול כמובן לעזור, מבחינה זו שהוא מסיר לחץ). ובהמשך למה שכתבתי בתגובה 8, יכול גם להיות שלא בא לו להילחם על המקום של קרמניק בתחרות המועמדים. בקיצור, אני לא אתפלא אם לא נראה ממנו מחר מאמץ הרואי במיוחד להשוות – אם כי אני בהחלט אשמח להתבדות בעניין הזה.

יהודה.א. 21 בספטמבר 2015

ובכן, הוא לא נלחם יותר מידי בשביל קראמניק.

דוד 21 בספטמבר 2015

שימו לב: 2 רוסים, אוקראיני(כנראה…), אזרי, אמריקאי, סיני, צרפתי, הולנדי/פולני. רבגוניות אתנית מדהימה שמאפיינת את עולם השחמט של השנים האחרונות.

ארנון 21 בספטמבר 2015

"אמריקאי". "הולנדי". :)

דוד 21 בספטמבר 2015

בלי גזענות בקשה..(צוחק) אגב זה גם מתקשר לרבגוניות האתנית של מדינות המערב! ולבעיית הפליטים! ובחייאת שהבלוג השפוי היחיד באתר הזה לא יהפוך לפוליטי ומשתפך!

דוד 21 בספטמבר 2015

עכשיו אני מבין… רצית שאכתוב 'רבגוניות לאומית' או 'מדינית' אבל זה נשמע מוזר

ארנון 22 בספטמבר 2015

ממש אין כוונה להפוך את הדיון כאן לפוליטי. רק מאפשר התבוננות אחרת. אם נעדכן את הרשימה שלך לפי ההצעה שלי, נראה שמערב אירופה וארה"ב לא מצמיחות שחמטאים שמצליחים להתמודד עם מזרח אירופה (בשורה ישנה) והמזרח הרחוק (בשורה חדשה ומשמעותית).
כלומר קרלסן.הוא עדין יוצא דופן ולא סימן לתופעה.

דוד 22 בספטמבר 2015

אבל נקמורה, שהוא בעיניי ברמה אחת מעל כל אלה(יגיד מגנוס מה שיגיד) עשה את ההשתלמות השחמטית שלו בארה"ב. זה שחמטאי אמריקאי. גם קרואנה.

יהודה.א. 22 בספטמבר 2015

נראה שהוסיפו כעת 2 דקות לוויטאשק. מישהו כאן הבין למה?

אייל סגל 22 בספטמבר 2015

אמרו בשידור שזה עונש לגירי על זה שנגע בכלי אחרי שכבר עשה מסע ולחץ על השעון (וכבר קיבל על זה אזהרה קודמת) – אחרי התקרית בארמגדון של נקמורה – נפו, כשהאשימו את השופטים שלא התערבו במהלך המשחק, נהיו יותר רגישים לדברים האלה.

יהודה.א. 22 בספטמבר 2015

תודה!

אייל סגל 22 בספטמבר 2015

מפגשי רבע הגמר יהיו: סבידלר – Wei Yi, גירי – ושייה לגרב (בחצי אחד של הבראקט); קריאקין – ממדיארוב [שיחזור של רבע הגמר מ-2009], נקמורה – אליאנוב (בחצי השני). Wei Yi, שגובר בדו-קרב נהדר על דינג לירן, רחוק עוד שלב אחד מ"השוואת" ההישג של קרלסן כשהיה בערך בגילו והגיע עד לחצי הגמר ב-2007.

אילן 22 בספטמבר 2015

וזה באמת יהיה המבחן הקשה והרציני של Wei Yi. הסגנון של סבידלר שונה מזה של דינג לירן. הרבה יותר שמרני. אני מנחש שבשלב הבא גירי ישחק מול המנצח מביניהם ונקמורה מול קריאקין (כנראה).

גמר חתימה טובה.

אילן 22 בספטמבר 2015

ו..כן, קרלסן מתחיל להרגיש את הנשיפה בעורפו..

שמוליק 22 בספטמבר 2015

אני מהמר על חצאי גמר כדלהלן :
Wei Yi – גירי
מאמא – אליאנוב

שמוליק 22 בספטמבר 2015

נ.ב
גמר חתימה טובה לכולם !

אילן 22 בספטמבר 2015

אגב, מאז מסיבת העתונאים אחרי סיום טורניר סינקפילד שבה נשאל קרלסן ע"י מוריס אשלי בעקבות שאלה של גירי למה הוא לא לובש את החליפה של הטורניר אלא של המפרסם שלו והעקיצה המהירה של קרלסן את גירי, דבר שקרלסן לא התאושש ממנו גם לאחר מכן, משך את גירי לפרסם בטוויטר שלו: MagnusCarlsen You are forgiven, Magnustrodamus, we are all humans!

אייל סגל 22 בספטמבר 2015

הציוץ הזה של גירי לא היה בתגובה למה שקרה בגביע סינקפילד, אלא לתחזית של קרלסן לגבי תשעה משחקי תיקו (כולל הארמגדון…) בדו-קרב שלו עם לקו, שבסוף הוכרע כבר אחרי שני משחקים:

https://twitter.com/MagnusCarlsen/status/644219318411128832

https://twitter.com/anishgiri/status/644897474130276352

בכל אופן, טראש טוק מסוג כזה דווקא נחמד בעיני ומוסיף קצת צבע.

אילן 24 בספטמבר 2015

כן, אני יודע שהציוץ של גירי לא היה בתגובה למה שקרה בסינקפילד, אבל *הציוץ של קרלסן* (אין אפשרות להדגיש כאן?) בהחלט היה המשך ישיר למה שהיה שם. קרלסן לא שוכח. לזה התכוונתי כשכתבתי שקרלסן לא התאושש מהדברים של גירי גם לאחר מכן.

אייל סגל 24 בספטמבר 2015

לא יודע – קרלסן וגירי נוהגים להקניט אחד את השני כבר תקופה די ממושכת, לא בטוח שצריך לחפש מוטיבציה מיוחדת לכל הקנטה חדשה; וביחס לנורמות של ההקנטות האלה, גם לא נראה לי שהיה שם בסינקפילד משהו מיוחד שקרלסן היה צריך "להתאושש" ממנו.

אשר 22 בספטמבר 2015

חצי שלי:
וואי וי – גירי
קריאקין – נקמורה

גמר:
נקמורה – גירי
נקמורה לוקח

יהודה.א. 22 בספטמבר 2015

מעניין אם דינג יעזור כעת לוויי מול סווידלר?

Comments closed