גביע העולם: סיבובים 4-3

הגענו לרבע הגמר

בפוסט הקודם ציינתי שמבין אלה שהעפילו לסיבוב השלישי ישנם שישה שחקנים שניתן להחשיב את נוכחותם בשלב זה כהפתעה אמיתית – וכולם הודחו, חלקם במשחקים שחשפו נחיתות משמעותית שלהם לעומת יריביהם מהצמרת הגבוהה. המשחק הראשון בדו-קרב של אנטון קובאליוב מול קרואנה, למשל, התנהל בהסתעפות ניידורף של ההגנה הסיציליאנית והגיע לעמדה הבאה:

bview1

קרואנה החליט להחליף פרשים ושיחק 23.פ:ג5 – וקובאליוב, במה שניתן לקרוא לו עיוורון עמדתי, הגיב ב-23…ד:ג5? (אולי אפילו מגיע למסע הזה סימן שאלה כפול). במקום זאת היה צריך להכות לכיוון המרכז עם הרגלי ב': 23…ב:ג5 פותח את הטור לצריח שניצב על ב8 ושומר על מרכז חזק עם אפשרויות דינאמיות. למשל, אם הלבן ממשיך 24.ב3 (כדי לנסות ולמנוע מהשחור לקדם רגלי ל-ה4 תוך התקפה כפולה על ב2), השחור יכול בכל זאת להמשיך 24…ה4 כדי לפתוח יותר את העמדה לפעילות כליו (בפרט את האלכסון עבור הרץ על ז7), ואחרי 25.ו:ה4 מה-ה7 לזכות בחזרה ברגלי (בשל האיום הכפול על ה4 ו-ז5) עם עמדה טובה.

לעומת זאת, בעקבות המסע של קובאליוב השחור נידון לפאסיביות מוחלטת שאיפשרה ללבן לבנות לחץ הדרגתי על ה5 ללא כל משחק נגד ממשי. את התוצאות היה ניתן לראות במלואן כעשרים מסעים מאוחר יותר, בעקבות 42.צ-ה4:

bview2

כל שלישיית הכלים הלבנים הכבדים מרוכזת לאורך הטור ה', והאיום הוא להמשיך ו4 בעקבותיו תקרוס עמדת השחור (אחרי …ה:ו4 ר:ו4 אין למלכה השחורה, המותקפת על ידי הרץ הלבן, לאן לסגת). קובאליוב שיחק לפיכך 42…ו5 כדי להתגונן מפני האיום הזה, אלא שבכך החליש באופן כרוני את אגף המלך שלו. המשחק נמשך 43.ז:ו6 צ:ו6 44.צ:ה5! פ:ה5 45.ר:ה5 מה-ו8 46.ר:ו6 מה:ו6 47.מה-ז3 – הלבן זכה ברגלי והוא עומד לזכות ברגלי שני, זה שעל ז6 (ניסיון להגן עליו עם המלך ייענה ב-48.צ-ה6); מכאן ואילך הזכייה הסופית היתה אלמנטרית לחלוטין עבור קרואנה.

דוגמה אחרת ניתן היה לראות במשחק הראשון בדו-קרב בין ממדיארוב לסתוראמאן. ממדיארוב פתח ב-1.ג4 והצליח להערים על יריבו כשנכנס בסדר מסעים לא כל כך שיגרתי להתקפת פאנוב-בוטביניק בהגנת קארו קאן; יריבו כנראה לא היה מוכן לפתיחה הזו, והניח לעצמו להיגרר מלכתחילה להסתעפות בה השחור נחשב על ידי התיאוריה כנחות באופן ברור (אם כי יש להדגיש שניצחון הלבן בהמשך לא היה מובן מאליו, ומשחקו של ממדיארוב בכללותו היה יפה מאוד).

לא מעט מהמפגשים בין השחקנים החזקים יותר הוכרעו בשוברי שוויון של משחקים מהירים. אין ספק ששוברי השוויון האלה מהווים חלק מרכזי מהפורמט של גביע העולם ומשפיעים מאוד על אופייה של התחרות. בארבעת הסיבובים הראשונים הגיעו בסך הכל לשוברי שוויון למעלה מ-40% מהדו-קרבות (ליתר דיוק, 50 מתוך 120 – 24 מ-64 בסיבוב הראשון, 15 מ-32 בשני, 7 מ-16 בשלישי ו-4 מ-8 ברביעי), לאחר שהשלב הקודם (הקלאסי) של הדו-קרב הסתיים ללא הכרעה – דבר שאינו מפתיע, בהתחשב בכך ששלב זה כולל בסך הכל שני משחקים.

אחד המאפיינים הבולטים של שוברי השוויון הוא הכמות הגדולה, יחסית, של טעויות גסות שניתן למצוא בהם – כמות שככלל הולכת וגדלה ככל שהם מתמשכים יותר; גם זה אינו מפתיע, כיוון שקצב המשחק הולך ונעשה מהיר יותר עם כל צמד בלתי-מוכרע של משחקים: מ-25 דקות ל-10 ואז ל-5 או אפילו 4 אם מגיעים למשחק ארמגדון – או sudden death, כפי שהאמריקאים אוהבים לקרוא לו – ומקבלים בו את הכלים השחורים (עד כה, שלושה דו-קרבות הגיעו לשלב הזה). זה אומר שלשחקנים יש פחות ופחות זמן לחשוב, שלא לדבר על העייפות והלחץ ההולכים וגדלים במקביל, במיוחד כיוון שבגלל שיטת הנוק-אאוט כל הפסד יכול להוביל להדחה מהתחרות.

טעויות כאלה היו מעורבות במשחק שהיה קריטי לתוצאה של דו-קרב בו הודח אחד המדורגים הגבוהים ביותר, קרמניק (מס' 6), בידי אנדרייקין, במה שהיה שיחזור הגמר של גביע העולם הקודם, בו קרמניק ניצח. באותו גביע עולם, אנדרייקין הגיע עד לגמר במידה רבה בזכות "שיטת גרישצ'וק", המכונה כך בעקבות הדו-קרבות בהם ניצח גרישצ'וק את ארוניאן וקרמניק ברבע וחצי הגמר של תחרות המועמדים ב-2011 (לפני שהפסיד בגמר לגלפנד). מי שנוקט בשיטה זו, המותאמת לדו-קרבות קצרים, חוסך כוחות נגד יריבים חזקים בשלב המשחקים באורך זמן קלאסי בכך שהוא מוותר מראש על מאמץ ממשי לנצח בלבן, ומקווה לחלץ תיקו גם בשחור כדי להעביר את ההכרעה למשחקים המהירים, בהם הוא מאמין שיש לו סיכויים טובים יותר. גם בדו-קרב הנוכחי נראה שאנדרייקין נקט בשיטה זו, וסיים את המשחק הקלאסי שלו בלבן בתיקו של 21 מסעים.

השיטה כמעט ונכשלה במשחק המהיר הראשון, בו אנדרייקין היה בשחור, כשבעמדה שווה למדי:

bview3

בה הצריח השחור ב-ה6 מותקף על ידי הפרש הלבן, אנדרייקין שיחק 30…צ-ד6?? (במקום להביא את הצריח ל-ה5 או ה4), ואיפשר לקרמניק את הטקטיקה האלמנטרית של מזלג פרש עם 31.פ-ג8, התוקף בו-זמנית את שני הצריחים. השחור איבד איפוא טיב ללא תמורה (ובהמשך גם רגלי), אבל לשיבחו של אנדרייקין ייאמר שלא התייאש והמשיך לחפש סיכויי נגד. וההזדמנות הגיעה כעשרים מסעים מאוחר יותר:

bview4

מסעו האחרון של השחור היה 51…ה4(!), וכאן היה תורו של קרמניק ליפול במלכודת הטקטית הבסיסית למדי שנטמנה לו כשהיכה מיד את הרגלי עם 52.צ:ה4??; זה איפשר לאנדרייקין להשוות עם 52…מ-ו3!, שחוץ מלתקוף את הצריח הלבן על ה4 גם מאיים לכפות תיקו (אם הצריח הזה פשוט ייסוג) על ידי 53…צ-ז2+ 54.מ-ו1 (54.מ-ח1?? פ-ו2 מט) 54…צ-ו1+ ושח נצחי. קרמניק מצא אמנם דרך להמשיך את המשחק עם 53.צ-ו4+, אבל אחרי 53…פ:ו4 54.צ-ו1+ מ:ה3 צ:ו4 התקבל סיום צריחים בו השחור היה יכול לחלץ תיקו. במשחק המהיר השני, בלבן, אנדרייקין כבר שיחק מצוין וניצח, וקרמניק הודח מהתחרות.

לה קוואנג ליאם (השחקן הוויטנאמי מס' 1) הודח על ידי ווסלי סו בעקבות הפסד בלבן במשחק מהיר שהגיע לעמדה השווה הבאה:

bview5

לה שיחק כאן 30.מ-ו4? ואחרי 30…ח5! מצד סו החמיץ לגמרי את הרעיון הטקטי של השחור; המשחק נמשך 31…צ-ג2?? ח4! (מונע מהמלך את האפשרות לחזור ל-ז3) ולפתע המלך הלבן נלכד ברשת מט. הדרך היחידה למנוע מט מיידי על ידי …ז5 היתה באמצעות ויתור על כלי ללא כל תמורה, המוביל לעמדה אבודה לחלוטין, עם 32.פ-ג5.

עוד אחד מהמפגשים בסיבוב זה היה בין גירי ללקו; לשני השחקנים יש מוניטין כבעלי סגנון סולידי המרבים בתוצאות תיקו, מה שהוביל לציוץ הבא של קרלסן (ה-האשטאג 9draws רומז לתוצאה צפויה של תיקו בכל תשעת המשחקים האפשריים, כולל הארמגדון…):

למעשה, הדו-קרב הוכרע כבר בשלב הקלאסי שלו לאחר ניצחון עמדתי יפה של גירי במשחק השני, מה שהוביל לשלב נוסף בדו-קרב הטראש טוק המתמשך בינו לבין אלוף העולם (גם כאן כדאי לשים לב להאשטאגס):

**********

כל 16 השחקנים שהעפילו לשמינית הגמר היו איפוא בעלי מד כושר מעל 2700 ומהטופ 30-25 העולמי. אחד המשחקים היפים ביותר בסיבוב הזה היה ניצחונו של ושייה לגרב על סו, שהכריע לטובתו את הדו-קרב – ללא טקטיקה ספקטקולרית, אבל תוך הפגנת טכניקה מרשימה בסיום.

הצרפתי דווקא שיחק את הפתיחה בצורה לא כל כך טובה ונקלע ללחץ מצד סו. אחרי 21 מסעים התקבלה העמדה הבאה:

bview7

מסעו האחרון של השחור (21…ר-ד7) תקף את הפרש על ב5, והטוב ביותר היה כנראה לתמוך בו על ידי 22.א4. במקום זאת, סו טעה עם 22.ר:ד5? (שבמקום להגן ישירות על הפרש, לוכד רגלי ותוקף את הפרש השחור על ג4). ושייה לגרב אמר אחרי המשחק שהרעיון ההתחלתי שלו, כשעשה את המסע הקודם, היה פשוט לוותר על הרגלי ולפשט את העמדה עם 22…ר:ב5 23.ר:ג4 ר:ג4 24.צ:ג4 לסיום צריחים בו חשב שיש לו סיכויים טובים לחלץ תיקו למרות הגירעון החומרי.

אבל לפתע, הוא שם לב לכך שבלי כוונה טמן מלכודת ערמומית לסו ושהוא יכול לזכות בכלי עם 22…פ-ה5!: כעת הפרש השחור כבר לא מותקף, והפרש הלבן על ב5 אינו יכול לסגת בלי לחשוף להתקפה את הרץ על ד5 (23.פ-ג7 מגן על הרץ, אבל מוביל מיד לאיבוד הפרש בעקבות 23…צ-ג8). סו מן הסתם צפה מראש את המסע הזה, אבל חשב שטמן מלכודת משלו עם ההמשך 23.צ-ה4 (תוקף שוב את הפרש השחור) 23…פ-ז6 24.ר:ו7+ מ:ו7 25.פ-ד6+ מ-ז8 26.פ:ב7 ומזלג פרש לשני הצריחים השחורים; אלא שהשחור קילקל כאן את תכניות הלבן עם 26…ר-ג6! והתקפה כפולה על הפרש והצריח הלבנים. הלבן, כאמור הפסיד כלי – אם כי השיג תמורתו שני רגלים – ולאחר מספר חילופים נוספים התקבל הסיום הבא:

bview8

סיום כזה, עם צריח, פרש ושני רגלים מול צריח וארבעה רגלים כשכל הרגלים באותו האגף מקנה אמנם סיכויי ניצחון לצד עם הכלי העודף, אבל לא פשוט כלל לזכות בו – ישנם לא מעט מקרים, גם ברמות הגבוהות ביותר, בהם הצד החלש הצליח להשיג תיקו (כולל המשחק השביעי של הדו-קרב האחרון על אליפות העולם). כעיקרון, הצד החזק צריך לחסל את הרגלים של הצד החלש תוך שהוא מותיר לעצמו לפחות רגלי אחד, כיוון שסיום של צריח ופרש מול צריח ללא רגלים הוא תיקו.

לאחר סידרת תימרונים, הגיע רגע קריטי במסעו ה-42 של הלבן:

bview9

הרגלי הלבן על ו2 מותקף על ידי הצריח ופרש השחורים ומוגן על ידי המלך והצריח הלבנים; הצריח הלבן מותקף כעת (מסעו האחרון של השחור היה 41…מ-ז7), וסו החליט לתמוך בו על ידי קידום רגלי ל-ז5. המסע הזה נראה הגיוני לחלוטין – ברור מדוע הלבן לא רצה לסגת עם הצריח לעמדה מאוד בלתי נוחה על ו3 – אבל היה עדיף פשוט "להפקיר" את הרגלי ו' עם 42.צ-א6!. הרעיון הבסיסי של המסע האחרון הוא שאם השחור לוכד את הרגלי, הלבן מצידו מתחיל לתת התראות שח עם הצריח והמלך השחור אינו יכול להתחמק מהן מבלי להפקיר את הרגלים שלו. למשל: 42…צ:ו2 43.צ-א3! (תוקף את הפרש השחור, שלא ניתן להזיז אותו בלי להפקיר את הצריח; 43.צ-א7+? מיד יאפשר 43…צ-ו7) 43…צ-ד2 44.צ-א7+ (כעת, כשהצריח השחור הוסט מהטור ו', אפשר להתחיל בהתראות השח) 44…מ-ו8 45.צ-א8+ מ-ה7 46.צ-א7+, ואם המלך השחור ימשיך להתקרב אל הצריח הלבן עם 46…צ-ד8, כדי להתחמק מהתראות השח, הוא לא יוכל יותר להגן על הרגלים שלו לאחר 47.צ-א6.

לעומת זאת, לאחר 42.ז5? ח5 השחור אילץ תחילה את הלבן (כפי שניתן לראות בלוח החי) לקדם את הרגלים ה' ו-ו' שלו, ואז "לכד" את הצריח הלבן עם 47…צ-ג6! וכפה חילופי צריחים. ללא צריחים קשה יותר ללבן להגן על הרגלים שלו (עם המלך בלבד), וטכניקת הניצחון הבסיסית של ושייה לגרב היתה לכפות על סו לקדם את הרגלים האלה, וכך להחליש אותם על ידי הרחקתם מהמלך. הרגע בו הלבן היה חייב לעשות זאת הגיע לאחר 59…מ-ג4 – 60.מ-ו3 יאפשר 60…מ-ד4 עם התקפה כפולה על הרגלי ה', ו-60.ה5 יאפשר 60…פ-ו5+; לכן סו המשיך 60.ו5:

bview10

וכאן ושייה לגרב מצא מסע יפה מאוד עם הפרש – שהוא גם המסע הזוכה היחידי – 60…פ-ה8!!, המאפשר לו לחסום את התקדמות המלך הלבן ולמנוע ממנו לתמוך ברגלים שלו. 60…ז:ו5?, לעומת זאת, היה מאפשר ללבן לקדם את המלך ולהיפטר מכל הרגלים השחורים על ידי 61.ז6 ו:ה4 62.מ-ו4! (לא 62.ז7? מיד בגלל 62…פ-ו5+ שזוכה ברגלי הזה) 62…פ-ה8 (כדי לעצור את הרגלי המתקדם) 63.מ:ה4 והשחור לא יוכל למנוע מהמלך הלבן לחדור ולזכות בהמשך גם ברגלי השחור הנותר על ח5.

המשחק נמשך איפוא 61.ו:ז6 (או 61.ו6 פ-ג7! 62.מ-ו4 מ-ד4 ושוב התקדמות המלך הלבן נעצרת; הפרש השחור יתיצב על ה6) 61…פ-ז7! 62.ה5 מ-ד5 63.מ-ו4 מ-ד4 – למלך הלבן אין נקודת חדירה (הפרש משגיח על ו5) והרגלים הלבנים מתחילים ליפול. סו נכנע כעבור מסעים ספורים, כיוון שהרגלים שלו יעלמו מהלוח בזה אחר זה והשחור יקדם ויכתיר לבסוף את הרגלי ח' שלו.

תוצאות בולטות אחרות בסיבוב הזה היו הדחתם של טופלוב וקרואנה בידי סבידלר וממדיארוב, בהתאמה – האחרון לאחר שפשוט דרס את קרואנה במשחק הראשון ביניהם וזכה במחיאות כפיים סוערות מצד הקהל האזרי המקומי. אנדרייקין, לאחר שנקם בקרמניק על הפסד הגמר בגביע הקודם, איפשר לקריאקין לנקום בו במפגש ששיחזר את שמינית הגמר מאותו גביע.

אבל הדו-קרב המרתק ביותר היה הדרבי הסיני בין דינג לירן (מדורג מס' 8) ל- Wei Yi (מס' 24). כפי שציינתי בפוסט קודם, Wei Yi – שלא מזמן מלאו לו 16 – נחשב לכישרון הגדול ביותר מבין השחקנים בשנות העשרה שלהם, ובעיני רבים למתחרה העתידי המסוכן ביותר לקרלסן. גרף התקדמות הקריירה שלו עד כה גם דומה מאוד לזה של אלוף העולם, ואחת מנקודות ההשוואה ביניהם קשורה בהגעתו של קרלסן עד לחצי הגמר של גביע העולם ב-2007, קצת לפני שמלאו לו 17. בינתיים Wei Yi במסלול הנכון "להשוות" את ההישג הזה (אם לא אפילו להאפיל עליו) לאחר שגבר על דינג לירן בשובר שוויון, וזאת למרות שהפסיד במשחק הקלאסי הראשון; מבין שמונה שחקנים שהפסידו במשחק הזה בסיבובים 4-3, הוא למעשה היחיד שהצליח לחזור במשחק הבא ולכפות שובר שוויון, מה שמצביע על רוח לחימה מרשימה לצד היכולת השחמטאית הטהורה.

עוד משהו שמסתמן כסיפור די גדול הוא הצלחתו של פאבל אליאנוב (מדורג מס' 26) – אמנם שחקן צמרת, אבל כזה שנחשב בדרך כלל כשייך למה שניתן לכנות הדרג השני ולא הראשון ממש; בסיבובים 4-3 הוא כבר הדיח שני מדורגים בכירים יותר בחלק הבראקט שלו – גרישצ'וק (מס' 7) ויאקובנקו (מס' 10) – וברבע הגמר מחכה לו נקמורה.

**********

מפגשי רבע הגמר, שהתחילו היום, הם איפוא: סבידלר – Wei Yi, גירי – ושייה לגרב (בחצי אחד של הבראקט); קריאקין – ממדיארוב [שיחזור של רבע הגמר מ-2009], ונקמורה – אליאנוב (בחצי השני).

דרוש מנהל מקצועי (לא מאמן)
הניצחון על איפסוויץ׳

49 Comments

יהודה.א. 23 בספטמבר 2015

בינתיים אליאנוב הפתיע גם את נקאמורה..

https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/baku-world-cup-2015/5/3/1

אייל סגל 23 בספטמבר 2015

אגב, במסיבת העיתונאים אליאנוב סיפר שנקמורה הציע לו תיקו אחרי 29…ו6 – אולי קיווה שאליאנוב במקרה לא שם לב שיש לו עמדה זכויה… (http://livestream.com/ChessCast/events/4298214/videos/100046321, בערך ב-3:25 – גוראן יורוסביץ', שיושב לשמאלו, מתחיל לצחוק כשהוא שומע את זה)

שמוליק 23 בספטמבר 2015

"הפתיע" , כאשר הוא בלבן בכושר הנוכחי ?!
לא קצת הגזמנו ?

יהודה.א. 23 בספטמבר 2015

בוודאי שהוא הפתיע כאשר במסע החמישים הוא לא שיחק מו6.

אילן 24 בספטמבר 2015

שניכם צדקתם אבל הטוב ניצח.

דוד 23 בספטמבר 2015

ממדיארוב יכול היה לנצח עם 86.מז2?

אייל סגל 23 בספטמבר 2015

לא – לשחור יש 86…צ-ו1!; ואז או שהלבן מכה את הרגלי על ח2 ומאבד את הרץ, או 87.פ-ז3 ח1=מה+ 88.פ:ח1 צ:ח1 89.מ:ח1 מ-ז5 והלבן מפסיד את הרגלי.

דוד 23 בספטמבר 2015

תודה

יהודה.א. 23 בספטמבר 2015

מעניין לציין גם שוושיה לגראב החליף את סו בעשירייה הראשונה (בדירוג החי) בעקבות הנצחון עליו.

נפתלי 23 בספטמבר 2015

גמר חתימה טובה לכולם.

אמנם לא בנושא של גביע העולם(מאמא העם איתך),אבל בכל זאת שווה איזכור-נבחרת ישראל לנוער,המשתתפת באליפות אירופה בקרואטיה,לא מופיעה היום קולקטיבית-ומקבלת הפסד טכני(נכון לעכשיו.הוגש ערעור)

דורפן 23 בספטמבר 2015

למה קרואנה משחק בגביע העולם?

יהודה.א. 23 בספטמבר 2015

ככל שניתן לי להבין, גם מי שעולה ממסגרות אחרות למועמדים חייב לעבור דרך גביע העולם. אחרת מן הסתם טופאלוב לא היה מגיע. דווקא קרואנה עושה רושם של אחד שממש אוהב לשחק, ורץ מתחרות לתחרות.

אייל סגל 24 בספטמבר 2015

מבחינת ההשתתפות במועמדים, בתור מי שכבר העפיל מהגרנד פרי קרואנה באמת לא חייב לשחק בגביע העולם – גם לא נקמורה (רק מי שמעפיל לפי מד כושר חייב לשחק מבחינה זו – או בגביע העולם או בגרנד פרי, ליתר דיוק). אני מניח שהוא עושה את זה בשביל היוקרה והאתגר, ואולי גם כי הפרסים הכספיים די טובים (לפחות בקנה מידה של שחמט – על ההגעה לשמינית הגמר קרואנה הרויח 25,000 דולר; נקמורה, בתור מי שהגיע לרבע, ירויח לפחות 35,000 גם אם ינוצח על ידי ממדיארוב).

יהודה.א. 24 בספטמבר 2015

אליאנוב*

אייל סגל 24 בספטמבר 2015

סליחה – ינוצח על ידי ה-ov השני; קרואנה נוצח על ידי ממדיארוב…

יאיר 24 בספטמבר 2015

בעיני הטקטיקה היפה של הסיבובים האלו היא מהז3 של Wei Yi נגד Ding Liren. אמנם מהעמדה בה בוצע המסע אפשרי למצוא אותו, אבל לשחק מהו4 עם כוונה להמשיך ר:ו7 ומהז3 זה מטורף (ודורש ביצים של שור)

http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1801610

אייל סגל 24 בספטמבר 2015

כן, זה רעיון מאוד נחמד (אי אפשר ללכוד את המלכה בגלל 12…פ:ז3 13.פ-ז6+! ח:ז6 14.ח:ז3 ומט) – אם כי, כמו שמראה המשחק הזה, לא בהכרח זוכה. אגב, זה לא מסע חדש ויכול להיות ש-Wei Yi כבר הכיר אותו כ"תיאוריה", כי הוא שוחק לפני שנתיים בתחרות פתוחה, במשחק שניתן למצוא אותו במאגרי מידע (שם הלבן הצליח אפילו להפסיד…) – http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1735145

שמוליק 24 בספטמבר 2015

העמדה מתוך המשחק שאייל ציין מוזכרת גם כאן ( בסוף ההודעה הנ"ל ) :
http://chess.avatichi.com/forum/viewtopic.php?f=21&t=21872&p=212608&sid=177c1467f35f66825477e15f5f11044b#p212598

שמוליק 24 בספטמבר 2015

סרטון עם ניתוח של שובר השיוויון בין הסינים :
https://www.youtube.com/watch?v=w4WEV9scFHI

אילן 24 בספטמבר 2015

ציוץ באתר chess24 שאחרי המשחק עם אליאנוב, נקמורה ילחץ לו יד עם שתי ידיים.

אז לפחות דבר אחד טוב קרה לאחר יום כיפור ואליאנוב עשה זאת.

אייל סגל 24 בספטמבר 2015

אני מתחיל לקבל מין תחושה כזאת שאתה לא כל כך אוהב את נקמורה… בכל אופן, חוץ מאליאנוב עוד שחקן שהעפיל היום לחצי הגמר הוא גירי, שזכה בדו-קרב בין שני השחקנים האהובים על נפתלי.

יהודה.א. 24 בספטמבר 2015

יש פה ניחושים על תוצאות המחר?

אנסה את כוחי – סווידלר ומאמאדיארוב.

דוד 24 בספטמבר 2015

Wey מעיף את סבידלר (תחושתי שהוא חושב הרבה יותר מהר ממנו, וגם טקטיקן יותר טוב).
בחייאת, שיפרוש ויהיה פרשן, הוא פרשן הרבה יותר טוב ומעניין מאשר שחקן.

שמוליק 24 בספטמבר 2015

אפרופו ניחושים , להזכירכם הימרתי טרם תחילת הסיבוב על חצאי גמר של :
Wei Yi – גירי
מאמא – אליאנוב

בינתיים הולך יפה …

דוד 25 בספטמבר 2015

האמת שלא חשבתי ש Wey ישחק כל כך גרוע (נכון למשחק הרביעי של השובר שוויון)

אייל סגל 25 בספטמבר 2015

נראה שלקח לסבידלר זמן להבין שבדו-קרב הזה האסטרטגיה הנכונה היא לא להשיג יתרון מהפתיחה, כמו שעשה בשלושת המשחקים הראשונים, אלא להשיג עמדה גרועה מהפתיחה ואז לתת ליריב שלך לאבד את היתרון…

אייל סגל 24 בספטמבר 2015

ואגב, מבחינת העפלה למועמדים ההדחה של נקמורה היא חדשות רעות לא עבורו אלא עבור יאקובנקו – שהגעה של קרואנה או נקמורה לגמר הגביע היתה מפנה עבורו מקום ממסלול הגרנד פרי כמי שסיים שלישי בסידרה. כך שאליאנוב למעשה מנע מיאקובנקו את ההעפלה פעמיים – קודם כשניצח אותו באופן ישיר בשמינית, ועכשיו כשניצח את נקמורה ברבע.

שמוליק 24 בספטמבר 2015

בנושא זה :
אילו יאקובנקו היה עובר את אליאנוב – הייתה "קונספירציה" שעדיף היה לו להפסיד לנקאמורה ברבע הגמר , כי לכאורה לנקאמורה סיכוי טוב ממנו לנצח בחצי הגמר ולעלות לגמר – ומבחינה מעשית עלייה של נקאמורה או יאקובנקו עצמו לגמר היא היינו הך מבחינת עלייה למועמדים עבור יאקובנקו ( כמובן שיש הבדל בפרסים בתחרות זו , דירוג ויוקרה בין שני התרחישים עבור יאקובנקו – אבל אם המטרה הראשית היא להעפיל למועמדים , אז אולי היה כדאי לו להפסיד … ) .

אייל סגל 25 בספטמבר 2015

אז בסוף נראה שאף אחד לא דייק לגמרי בהימורים; חצאי הגמר יהיו גירי – סבידלר וקריאקין – אליאנוב (המשחקים יתחילו ביום ראשון – מחר יש סוף סוף יום מנוחה, גם לאלה ששיחקו שוברי שוויון…).

אגב, גם עבור קריאקין וגם עבור סבידלר זו העפלה שלישית לחצי הגמר בפורמט הזה – קריאקין כבר עשה את זה בגביעי העולם של 2007 (שם הפסיד לשירוב) ו-2009 (שם הפסיד לגלפנד); סבידלר באליפות העולם של פיד"ה 2001-2 (שם הפסיד לפונומריוב) וכמובן בגביע העולם של 2011 שבו זכה.

אילן 25 בספטמבר 2015

כמו שאמרתי, סבידלר יהיה אגוז קשה לפיצוח בשביל Wei Yi ואמנם הוא לא הפסיד במשחקים הקלאסיים וגם לא במהירים, אבל אני חושב שהמסר עבר והועבר. הוא אישיות שחמטאית שכבר לא ניתן להתעלם ממנה ולקרלסן יש בהחלט ממה לחשוש. וואיי יי מוסיף הרבה צבע למשחק.

קריאקין – אליאנוב יהיה מעניין :)

אייל סגל 26 בספטמבר 2015

כן, אבל הייתי גם מוסיף שההופעה של Wei כאן המחישה שהוא עוד לא בשל לשחק במועמדים – זה כנראה סבב אחד מוקדם מדי: אפשר עדיין לראות מוגבלויות ברורות ברפרטואר הפתיחות שלו וביכולת שלו לטפל בעמדות "טכניות" (מצד שני, העובדה שהוא כבר מדורג 20 בעולם ועוד בולט שיש לו הרבה מה לשפר רומזת כמה חזק הוא יכול להיות עוד שנתיים-שלוש…). ואגב, מבחינת מבט כולל על ההופעה שלו בגביע העולם, אז לצד התושייה הגדולה שהפגין בעמדות קשות כדאי לזכור כמה פעמים נקלע אליהן מלכתחילה – גם נגד וובק בסיבוב השני וגם נגד דינג לירן בשמינית הוא היה די קרוב להדחה בשוברי השוויון וניצל כי היריבים שלו לא הצליחו לממש יתרונות מכריעים ברגעים קריטיים (למשל, 20.ו3! מצד דינג במשחק האחרון בדו-קרב שלהם היה כנראה שולח אותו הביתה יותר מוקדם).

יהודה.א. 27 בספטמבר 2015

ובכן, מחר סווידלר זקוק לתיקו בלבן כדי להבטיח לעצמו מקום במועמדים. שאפו.

אייל סגל 27 בספטמבר 2015

כן, סבידלר קרוב מאוד למועמדים. קצת מוזר מה שקרה לגירי הסופר-סולידי, שבעמדה ספרדית די טיפוסית בה הלבן מנסה ליזום באגף המלך והשחור באגף המלכה, נתן לאגף המלכה שלו לקרוס בלי שהשיג שום דבר ממשי בצד השני; סבידלר בעצמו אמר בראיון אחרי המשחק שהוא מרגיש שיותר ממה שהוא זכה במשחק הזה גירי הפסיד אותו.

https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/baku-world-cup-2015/6/1/1

ובמשחק השני, נכון למסע ה-47 נראה שלקריאקין סיכוי טוב להציל עמדה קשה בפעם המי יודע כמה (תשאלו את ממדיארוב, אולי הוא יודע…)

אייל סגל 28 בספטמבר 2015

באחד הסיבובים היותר משמימים בתולדות גביע העולם, קריאקין – בדיוק כמו ברבע הגמר נגד ממדיארוב – לא מתאמץ בכלל לנצח בלבן, לוקח תיקו ב-14 מסעים ואת הדו-קרב לשובר שוויון. במפגש השני, גירי בשחור לא מצליח להשיג כלום נגד סבידלר, שבעקבות תיקו די קל מעפיל לגמר – וגם לתחרות המועמדים בפעם השלישית ברציפות.

(מי שרוצה לראות משחק דרמטי ומבדר שיסתכל בסוטובסקי – חיסמטולין מטורניר פויקובסקי שהתחיל היום – משהו מטורף לגמרי: https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/poikovsky-2015/1/1/5)

אילן 29 בספטמבר 2015

נשארנו רק עם שחקני בריה"מ לשעבר. הסינים יתאפקו עוד קצת.

פויקובסקי – כן, משחק מופרע לגמרי. יפה שסוטובסקי הצליח לנצח את זה בסוף.

נפתלי 29 בספטמבר 2015

גם אזרביג'אן וגיאורגיה זה בריה"מ לשעבר.
אייל,למה ג'ובבה לא הוזמן?הוא הרי שיחק בפרס הגדול

אייל סגל 29 בספטמבר 2015

אתה מתכוון למה הוא לא בגביע העולם? עצם ההשתתפות בגרנד פרי לא מקנה זכות השתתפות בגביע (לרוב אלה שמשחקים בגרנד פרי יש מד כושר מספיק גבוה כדי להעפיל בזכותו גם לגביע העולם, ויש את ארבעת הסמי-פינאליסטים של גביע העולם הקודם שמעפילים בזכות זה לשתי המסגרות, אבל ג'ובאבה נבחר לסידרה כנציג של אחת הערים המארחות). בכל זאת, אין ספק שהוא היה יכול להיות בחירת ווילד קארד טובה – בטח יותר מאינרקייב, בהתחשב בזה שכבר ממילא יש המון רוסים.

דוד 29 בספטמבר 2015

משחק מבריק של אליאנוב מתחילתו ועד סופו… שחקן ענק

אילן 29 בספטמבר 2015

דרמה נוספת והפעם בשובר שוויון השני בין קריאקין לבין אליאנוב. קריאקין הוביל 1:0 במשחק הראשון ובמשחק השני לאליאנוב עמדה עדיפה (לפי המחשב -2.13- לטובת אליאנוב) ובמסע 69 עוצר קריאקין את השעון ואומר שהיתה חזרה על העמדה והסתבר שהוא צדק, וכך הוא עלה לשחק בגמר מול סבידלר. הדרמה מתעצמת לאור העובדה שבמשחק הראשון אליאנוב היה בעמדה עדיפה וגם ביתרון זמן עד ששיחק 2 מסעים גרועים שגרמו לקריסת העמדה שלו – 42. ח4? ו- 43. ח5?? כשהוא כנראה לא חשב על כך שהשחור יכול להציב את הרץ השחור על ח4 משם הוא הופך לכלי רב עוצמה.

יהודה.א. 29 בספטמבר 2015

זכור לי סיפור דומה בגמר המועמדים עם פישר ופטרוסיאן.

אייל סגל 29 בספטמבר 2015

אתה מתכוון לחזרה משולשת על העמדה שאפשרה לאחד השחקנים להיחלץ מעמדה קשה? – כן, זה היה במשחק השלישי (http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1106921)

מהספר Russians vs. Fischer:

At first Petrosian did not even understand what was going on, and it was only when the arbiter went behind the stage to check the position on a spare set that the ex-world champion began studying his score-sheet. Whereas Fischer jumped up and followed the arbiter, so as to make sure of the draw as quickly as possible. Petrosian was distressed by this result no less than by his loss in the first game

אני לא בטוח עד כמה אותה עמדה היתה גרועה עבור פישר, אבל העמדה שבה אליאנוב איפשר את התיקו היתה זכויה לגמרי עבורו.

אייל סגל 29 בספטמבר 2015

אז בסוף קריאקין הוא השני שמצטרף לסבידלר בהעפלה למועמדים ולגמר כל-רוסי שלישי ברצף בגביע העולם (אחרי סבידלר – גרישצ'וק ב-2011 וקרמניק – אנדרייקין ב-2013). חבל על אליאנוב, שבסך הכל נתן כאן את הופעת חייו, אבל קריאקין באמת גילה יכולת שרידות פנטסטית בתחרות הזו בהתחשב בכמות המצבים הקשים שהצליח להיחלץ מהם (החל מהסיבוב השני, אז הפסיד לאונישצ'וק במשחק הקלאסי הראשון והיה חייב לנצח בשני כדי לא להיות מודח; ועד לדו קרב נגד אליאנוב – שבו הצליח לא להפסיד במשחק הקלאסי הראשון, חזר מהפסד במשחק המהיר הראשון, וניצל מהפסד במשחק 10 הדקות השני).

ההרכב של תחרות המועמדים קרוב להשלמה: אנאנד, קרואנה, נקמורה, סבידלר, קריאקין, טופלוב, גירי (האחרון אולי לא בוודאות מתמטית עדיין, אבל בסבירות גבוהה ביותר); חסר עוד הווילד קארד, שיהיה תלוי כמובן במי יקבל את הארוח (נדמה לי שהדד-ליין להגשת ההצעות הוא מתי שהוא בחצי הראשון של אוקטובר)

דוד 29 בספטמבר 2015

אני מסתפק למי מביניהם יותר לא מגיע לזכות

אילן 30 בספטמבר 2015

אליאנוב יתנחם לפחות בעובדה שהשיג 36 נקודות מד כושר ועלה למקום 13 בעולם.

אגב טורניר פויקובסקי מעניין מה סוטובסקי אכל שם, הוא היחיד שניצח 2 מתוך 2. בנוסף על הנצחון שלו על חיסמטולין הוא ניצח במשחק יפה גם את שירוב. הבעיה איתו שמאמצע הטורניר עושה רושם שהוא מתעייף ואז נחלש.

אילן 30 בספטמבר 2015

*לא התכוונתי לטורניר הזה כמובן ששוחקו בו רק שני סיבובים, אלא לטורנירים קודמים שהשתתף בהן.

אייל סגל 30 בספטמבר 2015

אני חושב שאליאנוב בעיקר יכול להתנחם בזה שחצי הגמר אמור להבטיח לו מקום בסידרת הגרנד פרי של הסבב הבא – בהנחה שתישמר היציבות הנוכחית של סבב אליפות העולם ובאמת תהיה סידרה כזו; בשבילו השתתפות בה זה ממש לא מובן מאליו (אם כי בהשוואה להחמצת תחרות המועמדים זו מן הסתם נחמה די קטנה כרגע).

יהודה.א. 30 בספטמבר 2015

אני מניח שהפרס הכספי ינחם אותו יותר..

שמוליק 30 בספטמבר 2015

אני אשמע אולי קצת דרמטי – אבל זו אולי תחרות "משנת קריירה" בשבילו .
פרס נוכחי של 50 אלף דולר , השתתפות בסדרת הגראנד-פרי הבאה ( שפרט ליוקרה , ולסיכוי המסוים להעפיל כך למועמדים – זה עוד סדר גודל של 30 אלף יורו עבור 3 תחרויות ) .
בזכות המד כושר הנוכחי ( אם ישמור עליו … ) גם יוזמן קצת יותר לתחרויות על אחרות וכו' .

אייל סגל 1 באוקטובר 2015

היתה כבר תקופה ב-2010 שבה אליאנוב הגיע עד למד כושר 2761 ומקום שישי בדירוג העולמי – זה היה בעקבות סידרה של תוצאות טובות, ובמיוחד זכיה באחד מטורנירי הגרנד פרי של הסידרה הראשונה; בעקבות זה הוא קיבל הזמנה לטורניר לזכר טל באותה שנה. אבל תוך שנה בערך הוא איבד 70-60 נקודות וחזר ל"סטטוס" הקודם – נראה מה יהיה הפעם.

https://ratings.fide.com/top_files.phtml?id=14102951

Comments closed