גביע העולם: הגמר

קריאקין הבלתי-שביר זוכה בגמר מטורף

גביע העולם הנוכחי זימן גמר כל-רוסי שלישי ברצף – לאחר סבידלר-גרישצ'וק ב-2011 וקרמניק-אנדרייקין ב-2013. (כדאי לזכור בהקשר זה את הכמות הגדולה של רוסים המתחילים את התחרות: 23 מתוך 128 משתתפים – כ-18%, בעיקר בשל מספר המעפילים על פי מד כושר או מאליפויות אירופה.) ציינתי בפוסט הקודם שהדרמה של הגמר נפגמת במידה מסויימת בשל העובדה שהפרס הגדול באמת, העפלה לתחרות המועמדים, מוכרע כבר בחצי הגמר (כלומר – שני הפינאליסטים מעפילים). אבל מהלך הגמר הפעם היה כל כך דרמטי והפכפך עד שהשכיח זאת כמעט לגמרי.

**********

הדו-קרב החל באופן טוב מאוד עבור סבידלר, שפתח בלבן במשחק הראשון. המשחק הזה התנהל בהתקפה הודית של המלך – פתיחה המכונה כך כיוון שהלבן מעתיק בה את מערך הכלים הבסיסי של הצד השחור בהגנה ההודית של המלך. סבידלר וקריאקין מנהלים מעין דיון תיאורטי מתמשך בפתיחה הזו, שכבר הופיעה בכמה משחקים ביניהם. אחרי המסע השמיני התקבלה עמדת המפתח הבאה, שהשניים כבר הגיעו אליה בשנה שעברה באליפות רוסיה למועדונים:

bview4

באותו משחק סבידלר המשיך במסע הנפוץ ביותר, 9.ה5, הסוגר את המרכז ומוביל בדרך כלל להתמקדות של הלבן בהתקפה באגף המלך. הפעם סבידלר בחר במסע הפחות שיגרתי 9.ה:ד5, שהוביל מהר מאוד לעמדה לא תיאורטית לאחר שקריאקין השיב ב-9…פ:ד5 (מסע נדיר – מקובל להכות בחזרה עם הרגלי), וסבידלר המשיך במסע החדש 10.פ-ה4.

מבין השניים, נראה שסבידלר הבין את העמדה שהתקבלה טוב יותר, ולאחר מספר מסעים, בעקבות תימרונים מגושמים למדי של קריאקין, פרץ במרכז בעיתוי מצויין (תוך הקרבת רגלי) עם 16.ד4!. בתגובה, קריאקין סייע לו בפתיחה מלאה של העמדה עם 16…ב:ג3?! (ופתיחת הטור ב') עוד לפני ההכאה על ד4. בעמדה הקריטית שהתקבלה לאחר המסע ה-19 של השחור:

bview5

סבידלר שיחק את המסע החזק 20.מה-ב3! התוקף את הרץ על ב7 תוך שהוא מציב את המלכה בעמדה טובה מאוד. לפי מה שאמר במסיבת העיתונאים, קריאקין סיפר לו אחרי המשחק שבנקודה זו ציפה רק ל-20.פ-ג5, מסע שבעקבותיו השחור יכול להשיג פישוט של העמדה ושוויון עם 20…ר:ג5 21.צ:ג5 פ-ג3!.

למעשה, לאחר מסעו ה-20 של הלבן השחור כבר אינו יכול להימנע מהפסד חומרי כלשהו, והטוב ביותר יחסית היה לוותר על רגלי עם 20…מה-ד7 (כפי שניתן לראות בלוח החי). במקום זאת, קריאקין הגן על הרץ המותקף עם 20…צ-ב8? והסתבך עוד יותר לאחר 21.צ-ב1! המרתק את הרץ השחור לאורך הטור ב' (לא ניתן לשבור את הריתוק באמצעות 21…צ-ו8, התומך בצריח על ב8, בגלל 22.ר-ו4 התוקף את הצריח הזה – ולא ניתן להכות את הרץ עם הפרש הניצב על ד5 כיוון שבעקבות תזוזת הצריח מ-ו7 הפרש מרותק). המשחק נמשך 21…מה-ד7 22.צ(ה)-ג1!

bview6

זהו עוד מסע חזק המכין את פ-ג5, תמרון שכעת כבר אין מפניו הגנה טובה. עמדת השחור קורסת כאן בגלל הלחץ המשולב שמפעיל הלבן לאורך הטור ב' וכן שני אלכסונים צולבים: ח1-א8 ו-א2-ז8. מספר מסעים מאוחר יותר, לאחר 26.מה-ג4!, השחור חסר אונים מול איום של הכאה על ב7 ובעקבותיה על ד5. לכן, קריאקין ניסה התקפת יאוש עם 26…פ-ג3 27.צ:ב7 מה-ה1+ 28.ר-ו1 פ-ה2+, אבל נכנע לאחר 29.מה:ה2 – כי 29…מה:ה2 ייענה תחילה בשח צריח על ב8 שיכפה חילוף צריחים (גם כן תוך התראת שח), ורק אז הלבן יכה בחזרה על ה2 ויוותר ביתרון של שני רצים.

במשחק השני, קריאקין – בלבן – הפעיל לחץ על סבידלר, אבל האחרון התגונן באופן מדויק ולאחר 36 מסעים היה נראה שהמשחק הולך לתיקו:

bview2

הלבן היכה עם הפרש את הרגלי ב-ו7, וכעת לכידה של הצריח השחור הניצב על הערוגה הזו עם הרץ היתה מובילה לעמדה מאוזנת. במקום זאת, קריאקין שיחק 37.צ-ב5?? (אולי מתוך תקווה להגביר את הלחץ, אם כי לא ממש ברור איך) ולאחר 37…מ-ח8! – המשחרר את הצריח ב-ו7 מהריתוק – נוכח לפתע שהוא מפסיד כלי, כיוון שאם הרץ הלבן יכה כעת את הצריח הזה, לפני שיימלט מ-ו7, יאבד הצריח על ב5. קריאקין, שכנראה היה בהלם, המשיך במסע חלש נוסף, 38.צ-ד5?, ולאחר 38…פ-ב6! נכנע, כיוון שהוא עתיד להישאר בגירעון צריח שלם (הפרש השחור תוקף את הרץ והצריח הלבנים, כך שהשחור זוכה בטיב נוסף).

במצב 2-0 בדו-קרב של הטוב מארבעה משחקים קלאסיים, סבידלר נראה כזוכה הכמעט וודאי – כל מה שהיה צריך הוא תיקו באחד משני המשחקים הבאים, שבראשון מביניהם (כלומר, השלישי בדו-קרב) שיחק בלבן. קריאקין נקלע איפוא למצב בו היה חייב לשחק על ניצחון בשחור – דבר שתמיד הוא קשה במיוחד ברמות הגבוהות, כיוון שאם הלבן מעוניין בתיקו יש לו בדרך כלל דרכים רבות "להרוג" את המשחק (כפי שסבידלר הדגים היטב במשחק השני של דו-קרב חצי הגמר נגד גירי).

קריאקין ויתר לפיכך לאורך המשחק בכמה הזדמנויות על המשכים שאולי היו הטובים ביותר באופן אוביקטיבי, אבל היו כנראה מובילים רק לשוויון, וניסה לסבך את העמדה כדי לשמור על סיכויים כלשהם לניצחון, גם אם הדבר הגדיל מאוד את סיכויי ההפסד. רגע קריטי הגיע לאחר 27…ה:ד5:

bview1 

הפרש השחור על ו2 לכוד, וסבידלר היה כאן במרחק מסע טוב אחד מזכייה בגביע העולם – 28.מה-ג3! או 28.מה-ד2, שני מסעים המסלקים את המלכה הלבנה מהאיום בו היא נתונה לאורך הטור ה', חושפים התקפה על המלכה השחורה, ומותירים את הפרש השחור לכוד. מה-ג3 היה מוביל לניצחון ברור, בעוד שמה-ד2 עוד היה מאפשר לשחור להילחם על תיקו עם 28…פ:ח3+ 29.ז:ח3 צ:ו1+ 30.צ:ו1, בגלל שני הרגלים תמורת הכלי ועמדתו החשופה של המלך הלבן (עם המלכה הלבנה על ג3 הצריח השחור מרותק לאורך האלכסון, כך שאפילו זה אינו אפשרי) – אבל בהתחשב במצב הדו-קרב גם תיקו, כאמור, היה טוב עבור סבידלר כמו ניצחון.

במקום זאת סבידלר ביצע ברצף שתי טעויות קשות ששינו לגמרי את מהלך המשחק, בדיוק כמו קריאקין במשחק הקודם. תחילה לכד את הפרש מיד עם 28.צ:ו2?? – כנראה שציפה להמשך 28…מה:ה3 29.צ:ה3 צ:ה3 30.צ:ו6 מ:ו6 31.פ:ד5+ ו-32.פ:ה3 המותיר אותו ביתרון כלי. אבל הוא החמיץ לגמרי את המסע החזק 28…מה-ח4! החושף את המלכה הלבנה להתקפה מצד הצריח השחור וכן מפעיל לחץ על עמדת הלבן לאורך האלכסון ח4-ה1.

בשידור הישיר היה ניתן לראות שסבידלר ממש בהלם מהמסע הזה (או מכך שהחמיץ אותו) – כעת לפתע הלבן יהיה צריך להילחם על תיקו לאחר 29.מה:ה8 מה:ו2+ 30.מ-ח2 מה:ב6 והשחור נותר ביתרון רגלי. ללבן עדיין סיכויים טובים מאוד לחלץ תיקו, בשל עמדתו החשופה יחסית של המלך השחור, אבל אין ספק שמבחינה פסיכולוגית קשה מאוד להסתגל למעבר חד כזה מעמדה זכויה לעמדה נחותה במקצת.

וכאן, למרות שסבידלר לא היה בדוחק זמן מיוחד והיה יכול לקחת לעצמו כמה דקות כדי להתעשת, הוא שיחק כעבור דקה וחצי בלבד 29.מה-ד2?? והפסיד מיד לאחר 29…צ:ו2 30.מה-ג3+ (30.מה:ו2 יפסיד כמובן ל-30…צ:ה1+) 30…ד4 – גם המלכה וגם הצריח הלבנים תחת איום ועמדת הלבן קורסת כליל (31.מה-ג7+ לא יעזור בשל 31…צ-ו7).

במשחק הרביעי קריאקין היה חייב איפוא עוד ניצחון כדי לקחת את הדו-קרב לשלב שובר השוויון – אבל לפחות היו לו הפעם לצורך כך הכלים הלבנים. באופן דומה מאוד לשני המשחקים הקודמים בתחרות בהם היה במצב דומה כששיחק בלבן, אותם הזכרתי בפוסט הקודם (נגד אונישצ'וק ואחר כך אליאנוב), קריאקין בחר בסגנון משחק איטי תוך שהוא מנסה לפתח לחץ עמדתי מתמשך, וסבידלר סייע לו בכך כשבחר בפתיחה פסיבית מאוד.

המסע ה-12 המפוקפק של השחור – בעמדה שכבר היתה בלתי נוחה – איפשר לקריאקין ליצור בעמדת השחור חולשה ארוכת טווח בדמות הרגלי המבודד על ד6 (12…ז6?! 13.פ-ד6+!). סבידלר אמנם התגונן לאחר מכן בצורה טובה במשך זמן רב, אבל לחץ כלשהו מצד הלבן נשמר, ולאחר שהשחור החמיץ הזדמנות טובה לשחרר את עמדתו במסע ה-28 (עם …ו5! במקום ז5) הוא ביצע לבסוף שגיאה מכריעה במסע ה-44 שהובילה להפסד אותו רגלי חלש על ד6 ולסיום צריחים אבוד.

אחרי הקאמבק האדיר שביצע קריאקין היה ניתן לצפות שיגיע לשובר השוויון עם יתרון מוראלי גדול. הוא אכן זכה במשחק המהיר (בן 25 הדקות) הראשון, אבל אז דווקא סבידלר הפגין יכולת התאוששות מרשימה והישווה את התוצאה. בצמד המשחקים הבא (בני 10 הדקות) סבידלר היה זה שניצח את המשחק הראשון – ועוד בשחור – אבל קריאקין הצליח בפעם החמישית (!!) בתחרות (ובפעם השנייה בשחור) לנצח משחק בו היה חייב לזכות כדי לא להיות מודח, ולקח את הדו-קרב לעוד צמד משחקי בליץ בני 5 דקות.

הראשון מבין משחקי הבליץ היה הפכפך מאוד – קריאקין ביצע בשלב מוקדם שגיאה גסה, שהיתה יכולה לאפשר לסבידלר להשיג יתרון קרוב למכריע (עם 18…פ:ג3!); סבידלר החמיץ את ההזדמנות והמשחק התהפך; קריאקין מצידו ביצע טעות גסה שגרמה למשחק להתהפך שוב ואיפשרה לסבידלר לזכות בטיב עם מה שנראה כעמדה זכויה (אם כי לא באופן טריביאלי לחלוטין עבור בליץ); ואז הגיע הרגע שגימד את כל הטעויות הקודמות שביצעו השחקנים:

bview3

המסעים האחרונים היו 41…מה-ד7+ 42.מ-ח2, וכאן סבידלר ביצע טעות של מתחילים כשלא שם לב שהצריח שלו תחת איום מצד המלכה הלבנה (או שכח שהמלכה שלו עצמו כבר לא מגינה על הצריח), שיחק 42…מ-ז8??? ונכנע לאחר 43.מה:ב8+.

במשחק הבליץ השני קריאקין כבר שמר על דרגת דיוק סבירה לאורך המשחק כולו (למרות שיש לציין שסבידלר הצליח להפעיל עליו לחץ מסויים ולטמון לו כמה מלכודות ערמומיות), ובסופו של דבר ניצח לאחר נסיונות נואשים מצד סבידלר לסבך את המצב בעמדה שווה. הדו-קרב הוכרע איפוא 4-6 לטובת קריאקין, ללא אף תוצאת תיקו אחת מתוך עשרת המשחקים.

ברור שעייפות השחקנים המצטברת מילאה בגמר תפקיד מרכזי – בסך הכל הם שיחקו לאורך התחרות 16 משחקים קלאסיים (שניים בכל אחד מששת הסיבובים הראשונים וארבעה בגמר) ועוד 20 (קריאקין) או 14 (סבידלר) בקצב מהיר יותר. והיתה כאן דוגמה ברורה לכך שהדרמה לעתים גדלה ביחס כמעט ישר לירידת האיכות. אבל גם קשה מאוד לא להתפעל מהיכולת הפנטסטית שהפגין קריאקין לשרוד שוב ושוב ושוב במצבים קשים; מבחינה זו אין ספק שהוא הזוכה הראוי.

**********

הרכב תחרות המועמדים הקרובה, שתתקיים במרץ, כבר ידוע איפוא ברובו: אנאנד (כסגן אלוף העולם של הסבב הקודם), קרואנה, נקמורה (מסידרת הגרנד פרי), קריאקין, סבידלר (מגביע העולם), טופלוב וכמעט בוודאות גירי (על פי מד כושר ממוצע לשנת 2015). רק זהותו של הווילד קארד, בחירת המארגנים (או המממנים), עדיין אינה ידועה – וגם זה כנראה לא לזמן רב, כיוון שההצעות לאירוח התחרות צריכות להיות מוגשות עד העשירי באוקטובר.

גביע העולם: סיבובים 6-5
סו נגד ההודית של המלך

תגובות

 • עידו

  נשבר הלב עם סוידלר

 • דורפן

  אני זוכר משפט של סבידלר מהקרב אננד-גלפנד כשהיה הפרשן יום אחד. ״אם מקריבים לי רגלי, אני מיד מחפש להקריב חזרה. אני לא מאלו ששומרים על הרגלי ומנסים להשיג את הניצחון בהגנה. בגלל זה כנראה לא אהיה אלוף העולם״

 • אחד

  מה קרה לקרלסן?

 • צור שפי

  וואו, אכן יוצא דופן ביותר. ובכל זאת, קצת חסר פואנטה בגלל ההעפלה מראש של שניהם.

  • אייל סגל

   אפשר לציין שמדובר גם בלא מעט כסף - לפחות במונחי שחמט - פער של 40 אלף דולר בין מה שקיבלו הזוכה (120 אלף) והמפסיד (80 אלף).

 • יהודה

  אייל אתה יכול בבקשה לתת לינק נוח לצפות במשחקי בליץ מהתחרות (הכוונה ממש לראות את המשחק ולא רק את המסעים)
  תודה רבה

 • עידו

  אייל- מחר מתחילה בברלין אליפות העולם בבליץ ורפיד. אני גר ממש קרוב לשם
  יש לך מושג אם אוכל ליצור קשר עם בוריס גלפנד? אשמח לתמונה איתו :) יש לך את המייל שלי במידה וכן
  תודה!
  עידו

  • אייל סגל

   אני מציע שאם תלך לראות את התחרות פשוט תנסה לגשת אליו בעיתוי מתאים ולבקש. בכל מקרה, נשמח לאיזה דיווח מהשטח...

 • עידו

  ערב טוב. לצערי הרב! לא יכולתי להגיב לבלוג דרך המכשיר הנייד שלי וכל נסיון נדחה במסך תקלה ושאין באפשרותי להגיב כעת. למה???????
  בכלל כל ארגון התחרות הזה לוקה בחסר ורק אתמול בלילה בטעות ראיתי פרסומת שהאליפות מתקיימת וכמות האנשים שהגיעה אינה רבה.. כמו כן הפרסומים דברו על שתיים עד שמונה אז פספסתי את הסיבוב החמישי...
  גלנד ניצח את שתי משחקיו בשחור (סבוב שני ורביעי) שבשני עשה זאת די בקלות וברביעי רק לקראת הסוף שיריבו נתקל בחוסר זמן הוא הצליח לנצח.
  לצערי בלבן גלפנד הצליח פעמיים להגיע לעמדה טובה (שגם אני הבנתי את זה על אף החובבנות שלי) שבמשחק הראשון הוא החליט להחליף את המלכות מה שלא נראה לי הכרחי היא הוא תקף והיה בעודף זמן די רציני. לאחר מכן המשחק התאזן הוא הדרדר לבעית זמן והוחלט על תיקו. במשחק השלישי הוא הלך על הקרבת פרש כדי לפתוח לחלוטין את ההגנה מסביב למלך השחור. מהלך שהתקבל באהדה על ידי הסובבים לשולחן, אולם משם מסתבר שלא היה מספיק בהקרבה (למרות שהוא הצליח לבסוף לזכות ביתרון של שלושה חיילים) ונגמר בתיקו שגם במשחק הזה הוא היה ביתרון רב של זמן ולא נצל את זה. (אה כן, אין באמת מושג איך המשחק מסתיים הם לוחצים ידיים ונראים רציינים גם שתיקו וגם שמנצחים חוצ מואיישר לגרייב (MVL) שממש מחייך שהוא מנצח.. מדהים :)
  אה והוא כמעט תמיד מסיים בין האחרונים את המשחק...
  רכלויות וכאלו בפעם הבאה :)

  • דוד

   ממש מעריצים שם את קרלסן... או שהברלינאים סתם לא אוהבים פולנים

 • אייל סגל

  המשחק החמיש של גלפנד, אגב, נגמר בתיקו – כך שהוא מסיים את חמשת הסיבובים של היום הראשון עם 3.5 נקודת, ביחד עם עוד 15 שחקנים במקום 33-18 משותף. במקום ראשון קריאקין לבדו עם 4.5 (הוא לא היה אמור להיות מותש מגביע העולם?!), ואחריו 16 שחקנים עם 4 נקודות (ביניהם קרלסן, ממדיארוב, תומשבסקי, וויטאשק, לקו ונפומניצ'י); בסך הכל יש שלושה ימים ו-15 סיבובים של שח מהיר, ואחר כך יומיים של בליץ (21 סיבובים – 11 + 10).

  http://chess-results.com/tnr190460.aspx?lan=1&art=1&rd=5&fed=UKR&turdet=YES&wi=821

  • אילן

   כדאי לשים לב לנפומניצ'י שהיתה לו תצוגה יפה בגביע העולם ועכשיו גם במשחקים המהירים (שמיני בעולם בלוח החי).
   קרואנה לא מצליח לחזור ליכולות המעולות שלו גם לא במיליונר צ'ס 2.

 • שמוליק

  מישהו מצליח למצוא קישור לשידור באנגלית שהיה אתמול באליפות העולם בשח מהיר ?

 • עידו

  חבל שנצחון בשחור לא מקנה יתרון כמו שער חוץ בכדורגל.. גלפנד עם 5 מ5 בשחור
  ובלי אף נצחון בלבן..והפסד ליחיד שהוא כמעט 2700..
  אייל- יש הסבר לזה? כי בשחור יש פחות לחץ או משהו?

  • אייל סגל

   אולי... זה באמת לא שיגרתי.

 • מאור

  למה אשלי וחבריו קבעו את תחרות המליונר שלהם דווקא שתתנגש עם אליפות העולם בשח מהיר?
  אולי הם רצו שלא יהיו הרבה שחקנים חזקים מחוץ לארה"ב?
  או שנקמורה ביקש את זה? :)

 • אייל סגל

  בסוף היום השני, אחרי 10 סיבובים: שני מובילים עם 8 נקודות - קרלסן (כצפוי) וסרגי ז'יגלקו מבלארוס (הרבה פחות צפוי); אחריהם שלושה עם 7.5 – קרמניק, איבנצ'וק ואיגור קובלנקו מלטביה (אותו הזכרתי בסוף הפוסט הראשון על גביע העולם). גלפנד, עם 7 נקודות, נמצא בקבוצה של תשעה שחקנים במקומות 14-6 (ביחד עם – בין השאר – ממדיארוב, רג'בוב, דומינגז ונפומניצ'י). כמה מהשמות הגדולים – אנאנד, ארוניאן, גרישצ'וק – עם הופעה מאוד לא מרשימה בינתיים; ונראה שהעייפות המצטברת סוף סוף משפיעה על קריאקין, שצבר רק 2 נקודות היום, כך שהוא עם 6.5 בסך הכל.

  http://chess-results.com/tnr190460.aspx?lan=1&art=1&rd=10&fed=UKR&turdet=YES&wi=821

  אגב, התחרות היא כמובן סופר-חזקה, אבל בהשוואה לשנה שעברה בולטים בחסרונם נקמורה וקרואנה, שמשתתפים בתחרות המיליונר בלאס וגאס שמאור הזכיר (וגם סו – אבל הוא בעצם לא השתתף גם באליפות של שנה שעברה). מי שהכי בולט בחסרונו בהשוואה לשנה שעברה הוא כמובן דמיטרי קומארוב כשדרן (https://www.youtube.com/watch?v=1-vcBlRNlbQ&t=1m00s).

  • יהודה.א.

   החיסרון של קומארוב אכן בולט.
   האם נקאמורה יגיע לבזק? כשהוא סיים היום בתיקו מהיר דמיינתי אותו ממהר לתפוס טיסה...

   • שמוליק

    הקטע הנ"ל הוא קטע המשחק המבדר ביותר בתולדות השחמט ...
    תודה על התזכורת !

 • יהודה.א.

  עידו, רק שתדע, גלפנד אדם מאוד נחמד וסימפטי, אם תרצה לגשת אליו.
  אגב עידו, עידו בן ארצי הצעיר עם 4.5 מעשר, תוצאה ממש יפה.

 • יהודה.א.

  נראה שאחרי ההפסד הכואב בסיבוב הראשון של היום גלפנד איבד את רוח הלחימה במקצת. לפחות הוא יוכל לספר שעשה תיקו עם טיגראן פטרוסיאן. בגיל שלו זה דו משמעי.
  גם קרלסן איבד במקצת את רוח הלחימה, אבל אחרי שהוא פתח פער יפה על מתחריו.

 • יהודה.א.

  מישהו עקב ויודע מה קרה במשחק בין איוונצ'וק לרדג'אבוב? רשום ניצחון לאזרי אבל בעמדה עם יתרון לאיוונצ'וק. צלצל לו הסלולר?

  • אייל סגל

   אהבתי את ההערה על תיקו עם פטרוסיאן :) לפי יאן גוסטפסון בשידור החי, איבנצ'וק שכח מהשעון והפסיד בזמן.

   • יהודה.א.

    תודה, אייל.

 • אייל סגל

  אז קרלסן זוכה שנה שנייה ברצף באליפות העולם בשח מהיר, עם 11.5/15 (חצי נקודה יותר מאשר בשנה שעברה) – בפער נקודה שלמה מנפומניצ'י (כסף) ורג'אבוב (ארד; גם דומינגז סיים עם 10.5 נקודות, אבל לא הגיע אל הפודיום בגלל שובר שוויון נחות). לטעמי, המשחק הכי מרשים של קרלסן היה הניצחון על רג'אבוב בסיבוב המסיים של אתמול (https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/fide-world-rapid-championship-2015/10/1/1) – דוגמה מצוינת לאיך הוא מצליח, בזכות תימרונים עמדתיים, להוציא משהו מתוך מה שנראה בהתחלה כמו כלום (או אפילו נחיתות קלה).

  http://chess-results.com/tnr190460.aspx?lan=1&art=1&rd=15&wi=821

  נראה אם יצליח לחזור גם על הזכייה בבליץ.

  גלפנד, שכפי שכבר צוין היה לו יום אחרון חלש למדי (2 נקודות), מסיים עם 9 נקודות במשותף עם 11 שחקנים אחרים במקומות 37-26; על פי שובר השוויון הוא במקום 31.

 • יהודה.א.

  שתי הערות.
  שנה שעברה קרלסן הפסיד משחק לאנאנד, השנה הוא סיים ללא אף הפסד (ואנאנד נעלם לו אי שם בטבלה), למרות שהוא חילץ אתמול תיקו במשחק שהיה נחות מאוד.
  שאפו לרדג'אבוב. מתוך שלושת המסיימים במקום שני הוא היחידי שהפסיד לקרלסן (ובקרב שכפי שצוין אין להתבייש בו) כך שבעצם הוא צבר יותר נקודות מול מתחרים אחרים. מאידך, עם קצת מזל או תשומת לב איוונצ'וק היה מחליף איתו מקום ואולי גם לוקח שני בודד.

 • נפתלי

  לרג'אבוב לא מגיע כלום...סתם היה לו מזל(טוב נו,קצת מזל...)...אבל המשחקים שלו משעמממממממממממממממממממים....
  מבין חברי הנבחרת הכי הרשים אותי דווקא גוסיינוב,לראוף היתה תחרות פחות טובה אבל הוא מתנחם בניצחון סוחף מול אנאנד...
  אגב אני מבין שגוסיינוב השנה לא בסגל הנבחרת...דווקא הוא!

  • יהודה.א.

   משעמם או לא, לזרוק מלכה על שני כלים בפתיחה ולהוציא מזה תיקו, זה הרבה מזל, ורוח לחימה!

 • נפתלי

  אייל אתה יכול להביא את הניצחון של ראוף נגד אנאנד?ממש משחק יפה...

 • עידו

  מהרגע הראשון היתה לי בחילה קטנה מהתחרות בלאס וגאס. השידור שהוא יותר פרסום של התחרות ושל הכסף מאשר דיבורים על שח, המנחים שמדברים על אשלי וחבריו כמו צמד מנחים באח הגדול וכו' וכו'. עכשיו נוסף הדיון על התיקו של נקמורה-מקשין שדי הוציא אותי מהכלים.
  כולם נגד השחקנים , איומים בסנקציות וכו'
  https://chess24.com/en/read/news/nakamura-wins-playoff-after-draw-controversy

  אייל מה דעתך? האם התיקו שלהם ספורטיבי? הרי בסופו של דבר הם רוצים לעלות לשלב הבא לא להפסיד בגלל שלמרפסמים לא נחמד.. נראה לי שקצת קשים עימם..

 • יהודה

  עידו מה קרה בתיקו של נקמורה? (אני חלש מאד באנגלית...)

 • אייל סגל

  הם עשו תיקו בתשעה מסעים (אחרי חזרה על מסעים מיד מהפתיחה). תראה, באופן עקרוני אני דווקא בהחלט יכול להזדהות עם העמדה של אשלי בעניין הזה, ואני נוטה לתמוך בגירסה הקיצונית של מה שנקרא חוקי סופיה – כלומר, לאסור לגמרי על הצעות תיקו במהלך משחק (עם אפשרות ששופט יאשר תיקו במקרים בהם העמדה "מתה" באופן מוחלט ומהווה תיקו טריביאלי לגמרי). אבל יש בהקשר זה בעיה עקרונית עם חזרה על מסעים, שזו בעצם אפשרות שמובנית בחוקי השחמט לעקוף את כל כללי האנטי-תיקו האלה. תיאורטית אפשר גם לדרוש ששופט יצטרך לאשר חזרות כאלה ושתהיה לו אפשרות להכריח שחקנים להמשיך לשחק ולא לחזור במקרים מסוימים, אבל אין ספק שיש משהו מאוד בעיתי בלתת לשופט – שיכול להיות בעל הבנת שחמט הרבה יותר קטנה מהשחקנים עצמם – דרגה כזו של סמכות מבחינת הערכת העמדה. ובאופן כללי – אפשר לנסות לגרום לשחקנים להימנע מתיקו "קל" מידי, אבל כששניהם נחושים מראש להימנע ממשחק "אמיתי", הם בדרך כלל ימצאו איזו דרך לכך.

 • אייל סגל

  בבליץ זוכה בסוף גרישצ'וק - שזה כבר תואר אליפות העולם השלישי שלו, אחרי 2006 (בראשון לציון - http://en.chessbase.com/post/grischuk-wins-fide-world-blitz-championship) ו-2012. כסף - ושייה לגרב (שהוביל לאורך מרבית התחרות, אבל נחלש בסיבובים האחרונים); ארד - קרמניק. נפומניצ'י, שזכה בכסף שנה שעברה ויחסית לסטנדרטים שלו היה לו יום מחריד אתמול, עם 50%, השיג היום 9/10 - אבל זה כבר הספיק רק למקום חמישי. קרלסן שישי. גלפנד סיים במקום 12 לפי שובר שוויון (אחד מקבוצה של שמונה שחקנים במקומות 16-9 לפי נקודות, ביניהם גם מאמדוב וממדיארוב).

  http://www.chess-results.com/tnr190790.aspx?lan=1&art=1&rd=21&flag=30&wi=821

 • עידו

  תודה אייל!

 • יהודה.א.

  אייל, ראית את הסרט על פישר שיצא כעת לקולנוע?

 • עידו

  אייל הצילו!
  התחילה אליפות אירופה למועדונים והסתבר לי שכול הטובים נמצאים באזרבייג'ן או באיטליה
  מה זה הח&^&טה הזה???
  זה נראה לא רציני...
  http://chess-results.com/tnr188529.aspx?lan=1&art=3&rd=2&flag=30&wi=821&zeilen=99999

  • נפתלי

   ברטי פוגטס,מאמן הנבחרת בכדורגל,תירץ פעם את רצף הכשלונות בכך שכל הכסף הולך לשחמט באזרביג'אן...מי יתן וגם אצלנו...

 • אייל סגל

  יהודה - לא, עוד לא יצא לי לראות אותו

  עידו - טוב, יש עדיין גם כמה ברוסיה... זה בעיקר לפי כמות הכסף שהמועדונים האלה יכולים לשלם לשחקנים חזקים שישחקו בשבילם. SOCAR עשירים באופן ממש מבחיל - אם אתה לא יודע, השם שלהם זה ראשי תיבות של State Oil Company of the Azerbaijan Republic

  הם, אגב, היו המממנים העיקריים של תחרות המועמדים בלונדון 2013 - זו הסיבה שרג'אבוב היה שם הווילד קארד. (כמובן, הלוואי וחברות עשירות בקנה מידה דומה היו ספונסריות של שחמט גם במדינות אחרות...) בכל אופן, תחרויות מועדונים בשחמט נמצאות בדרך כלל די בתחתית העניין - בהשוואה גם לתחרויות בודדים וגם לתחרויות קבוצתיות על בסיס לאומי; למרות שאין ספק שעם כמות כזו של שחקנים חזקים יהיו לא מעט משחקים טובים.

 • עידו

  תודה אייל. לא מבין למה הם צריכים את זה מיד אחרי קרבות הנוק אאוט הבליץ והלאס ווגאס...שיקחו (שחקני העל) חופש ויתנו משהו לאחרים...

 • יהודה.א.

  האם קראמניק וטופאלוב לחצו היום ידיים לפני המשחק?

  • אילן

   לא יודע אם לחצו ידיים לפני המשחק אבל את תנועת היד השמחה של קרמניק *לאחר* המשחק, לאחר שניצח, אפשר לראות בסרטון בזמן 1:23:48 (סיבוב 5 חלק 3) - http://livestream.com/accounts/5590555/events/4432362

   • יהודה.א.

    בוודאי. לא אופייני אבל מובן בהחלט.

 • יהודה.א.

  מאז 2008 ועד היום, בכל המפגשים הרציניים בין טופאלוב וקראמניק ניצח הלבן, ללא תוצאות תיקו. משך מסעים רבים חשבתי שהיום זה ישתנה, אבל לא.

 • יהודה.א.

  ובקשר לזה, אייל, האם אין סיכוי שקראמניק יעבור את גירי בממוצע הדירוג? בקצב הנוכחי הוא מתקדם בחזרה לעבר 2800..

  • אילן

   לגירי יש טורניר מזעזע (בטח קרלסן מחכך ידיו בהנאה) והוא איבד הרבה נקודות (גם הוא וגם נקמורה הפסידו בסיבוב השני לשני שחקני 2500+ ואיבדו 8 נקודות + רק עקב המשחק הזה), אבל נדמה לי שאת הדירוג לוקחים לצורך החישוב רק בתחילת חודש כך שעדיין הוא יכול לתקן למעלה, אבל בלי קשר, קשה להאמין שפער בניקוד לטובת קרמניק על גירי למשך תקופה קצרה יחסית (עד סוף השנה), ישנה את הממוצע. אבל לא בדקתי חישובית.

   • יהודה.א.

    גם לי קשה להאמין, אבל אם גירי ימשיך בכושר שלו, וקראמניק בשלו (3 נצחונות על שחקנים חזקים), ובכן, לך תדע..

 • יהודה.א.

  קרואנה צריך להגן כעת מול גרישצ'וק על עמדה דומה לזו שאנאנד הגן מול קרלסן באליפות העולם. (צריח ו-4 רגלים מול צריח פרש ו-2 רגלים. מקום מעניין להשוואה. אם כי דוחק זמן וזה..

 • אייל סגל

  לא ראיתי מה היה בתחילת המשחק בין קרמניק לטופלוב, אבל אני לא רואה סיבה שהם ילחצו ידיים - עד כמה שידוע לי לא השתנה ביניהם כלום בזמן האחרון.

  [וכן, זה כבר משחק קלאסי שישי ברצף ביניהם בו הלבן זוכה]

  לגבי ממוצע הדירוג - הסיכויים של קרמניק לעבור את גירי עדיין אפסיים, אם הם קיימים בכלל. בממוצע של 10 רשימות הדירוג הראשונות השנה (עד זו של תחילת אוקטובר), הפער לטובת גירי הוא בערך 8 נקודות (2788 - 2780). זה אומר שבשתי רשימות הדירוג הנותרות (נובמבר - דצמבר) קרמניק צריך לכסות פער של 8 * 10 - כלומר להשיג את גירי ב-80 נקודות באופן מצטבר. ועם כל הנקודות שגירי איבד וקרמניק הרויח, כרגע קרמניק רק 13 נקודות לפניו במד הכושר החי (2793 - 2780); תכפיל את זה בשתיים (בשביל שתי רשימות דירוג) וקיבלת רק 26 - קצת פחות משליש מהפער הכולל שקרמניק צריך לסגור.

 • שמוליק

  חברים , פטר לקו ניצח משחק ! ( את איבנצ'וק , עם הרבה מזל בדוחק זמן הדדי בו עמד רע )
  ואתם מתעסקים בזוטות ...

 • אילן

  אייל, יש לך אפשרות לתת לינק לנצחון של גלפנד בסיבוב ה- 5 על Karttunen, Mika? זה לא מופיע באתר chess24.
  עד שהוא מנצח לא נותנים לנו לראות את המשחק.

  • אייל סגל

   אפשר למצוא את זה בין המשחקים של הסיבוב החמישי ב-
   http://chess-results.com/partieSuche.aspx?lan=1&art=4&tnr=188529&rd=5

   (איפה שהוא באמצע - אפשר לבודד את המשחק בעזרת הקריטריונים של החיפוש, וצריך להקליק על show מצד שמאל כדי לראות את המסעים).

   • אילן

    תודה

 • D! פה ועכשיו

  מאד שמח לראות שלאחרונה התגובות בבלוג ממשיכות ונוספות ומעשירות את הדיון והכיף ממנו. מעולה.

  תודה לכולכם.

 • דוד

  בסקופייה ניצחון יפהפה של גרישצוק על חומת ברלין של קרואנה. מתי תבינו שבונקר הוא לא רק מכוער אלא גם מפסיד... התחושה שלי שבשנתיים האחרונות החומה הזאת נפלה מספיק פעמים בשביל שיקלטו את זה כבר

  https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/european-club-cup-2015/5/1/3

  • נפתלי

   כשאתה אומר "תבינו",למי בדיוק אתה מתכוון?

   • דוד

    שחקני הצמרת. למשל, קרלסן שהפסיד פעמיים לקרואנה בפתיחה הזו ועדיין משחק אותה לפעמים, קרואנה עצמו, אנאנד שהפסיד לקרלסן בדו קרב (אמנם זה לעמדה טובה אבל נענש- בעיני- על פתיחה מעצבנת)... לפעמים אני מחכה לשובו של קרלסן רק בשביל לראות אותו משעמם ומייבש בפתיחות הגנתיות, מילא היה מנצח, שיחזיר הכסף...
    כששחור בוחר בפתיחה זו, זה בעצם הכרזה ש'אני הולך להרוג את המשחק הזה'(אני לא מדבר על יוצאי דופן כמו הניצחון של אדמס על קרלסן)

    • דוד

     כלומר על קרואנה בדורטמונד

 • שחר

  קרמניק בתחרות מעולה כמו בימיו הגדולים, מסיים עם מד ביצועים של מעל 3100 ומסייע לקבוצתו לזכות בזהב

 • יהודה.א.

  אז בילבאו התחילה בסערה הודית בין הפיליפיני לסיני. נראה שסו למד את הלקח מהקרב מול נקאמורה שכן הוא החל לחשוב במסע ה-17 ולא ב-20.
  ואתגר לאנאנד, להרויח בתחרות זו שתי עשיריות נקודה במד כושר, מה שיחזיר אותו למקום השני בעולם. בינתיים גירי חושב מעל 25 דקות על ה'בלוף' שלו.

 • נפתלי

  כשרואים את המשחק בין סו לדינג,מבינים עד כמה ויקטור קורצ'נוי היה ענק...אין מילים,יישום מדהים של קונספציה בלתי נתפסת,וזאת מול המומחה מס' 1 להודית כיום...

  • שמוליק

   מגיע לו - לא הגיע להרצאה ...

  • אילן

   כשאתה כותב "מבינים", למי בדיוק אתה מתכוון?

   • נפתלי

    מי שמסתכל ולומד את ההודית של המלך לעומק יודע בדיוק למה הכוונה.לא קשור להרצאה כזאת או אחרת.רק כעצה טובה,קח את הספר של קספרוב "על קודמיי הגדולים" חלק 5,הפרק על קורצ'נוי,"גילויים בהודית של המלך",תעקוב אחרי ההתפתחות של הפתיחה הדינמית הזו במשך השנים,אני לא מדבר על ידע קלאסי של מפתחי ההודית,החל מקונסטנטינופולסקי,בולסלבסקי,ברונשטיין,גלר,שטיין,נז'מטדינוב,גופלד וסימאגין-דרך הכרת ההודית על ידי מעקב מפורט אחר משחקיהם של "נושאי הדגל" שלה בשנים האחרונות,פישר,קספרוב ורג'אבוב-היות שנראה לי שכב' לא שחמטאי ידוע(אם כן,אני מתנצל).המשחק הזה הוא אבן דרך בוריאנט המסויים הזה,שקורצ'נוי השקיע בו המון עבור הלבן ששעות יקשה להסביר.התגובה שלך מיותרת מאוד,במילים עדינות.

    • נפתלי

     התגובה היא לאילן

    • אילן

     נאמר בחיוך וכפרפרזה על השאלה (הדומה) שלך לדוד. דברים שנאמרים בחיוך לעולם אינם מיותרים גם אם לא נאמרו ע"י גדולי דור השחמטאים. אם נפגעת, אני מתנצל.

 • יהודה.א.

  מן הסתם למי שהיה בהרצאה על ההודית של המלך. או לפחות, מי שרצה להיות.

  אגב קורצ'נוי, ב-82 היא התמודד באולימפיאדה מול קספארוב, שניצח בשחור עם התקפה יפה. גיליתי אתמול שקורצ'נוי החמיץ תיקו נאה ביותר. נפתלי ואייל, אתם בוודאי יודעים יותר ממני, זו תגלית חדשה או ש'גיליתי את אמריקה'?

 • אילן

  התרגשות גדולה בנורבגיה לקראת בואו של גלפנד לאמן את הנבחרת המקומית לקראת אליפות אירופה http://www.sjakkbloggen.no/2015/11/02/magnus-carlsen-henter-sjakklegende-til-a-trene-norge-for-em/

  בנוגע לתחרות המועמדים - ארוניאן הוא הוויילד קארד - https://twitter.com/2700chess/status/662215157574144000

 • דוד

  ארוניאן הולך להעפיל לגמר מהדלת האחורית.
  מסתמן אחד הגמרים היפים לצפייה.

Comments are closed.