סדקים בחומת ברלין

אחת ההגנות הסולידיות ביותר של השחור מתחילה אולי להתערער

אחת ההגנות הפופולריות ביותר כיום מול 1.ה4, וזו שנחשבת כבר מספר שנים ברמות הגבוהות כגורמת ללבן את כאב הראש הגדול ביותר, היא הסתעפות ברלין בפתיחה הספרדית – 1…ה5 2.פ-ו3 פ-ג6 3.ר-ב5 פ-ו6 (במקום המסע ה"קלאסי" 3…א6, המוביל למה שהיתה פעם ההסתעפות הראשית בפתיחה זו). באופן ספציפי יותר, מדובר בהמשך המוביל לחילופי מלכות מהירים שזכה לכינוי "חומת ברלין"; עמדת המוצא שלה מתקבלת לאחר המסעים 4. 0-0 פ:ה4 5.ד4 פ-ד6 6.ר:ג6 ד:ג6 7.ד:ה5 פ-ו5 8.מה:ד8+ מ:ד8:

bview1

(כדאי לשים לב שבהסתעפות ה"קלאסית", לאחר 3…א6 4.ר-א4, השחור כבר אינו יכול להגיע למערך כזה כיוון שהמסע …פ-ד6 אינו נעשה יותר תוך איום על הרץ ב-ב5 ולכן הופך לחסר טעם)

במשך זמן רב ההסתעפות הזו נחשבה למפוקפקת מאוד מבחינת השחור, כיוון שכבר עם המסעים הראשונים הוא מקבל על עצמו נחיתות עמדתית הנובעת ממספר גורמים: א. בעקבות החילופים במסע השישי, ללבן מבנה רגלים עדיף – לשני הצדדים יתרון מספרי של ארבעה רגלים מול שלושה באחד האגפים, אבל ללבן קל יותר כעיקרון לנצל את היתרון שלו באגף המלך, בגלל הכפלת הרגלים השחורים באגף המלכה (על הטור ג'); ב. בעקבות המסע השביעי, הלבן מקבל רגלי קדמי על ה5 המעניק לו יתרון במרחב; ג. בעקבות חילופי המלכות במסע השמיני, השחור מאבד את זכות ההצרחה ולכן עשוי להיתקל בבעיות מסוימות מבחינת בטיחות המלך (ישנה עדיין כמות גדולה של כלים על הלוח, כך שמדובר יותר במשחק אמצע ללא מלכות מאשר בסיום), וכן מבחינת פיתוח הכלים (במיוחד הצריח על ח8).

מי ששיפר באופן דרמטי את המוניטין של המערך הזה עבור השחור היה ולדימיר קרמניק, בדו-קרב ששיחק על אליפות העולם מול קספרוב ב-2000. בדו-קרב במתכונת של הטוב מ-16 משחקים, קרמניק ניצח 0-2 במשחקים מכריעים עם 13 תוצאות תיקו, כלומר בלי שהפסיד אפילו פעם אחת. הגנת ברלין, ששימשה אותו בארבעה מתוך שמונה המשחקים שלו בשחור, מילאה בהקשר זה תפקיד חשוב מאוד: קספרוב לא הצליח להשיג נגדה שום דבר ממשי, וגם לא הפגין מספיק תושייה וגמישות תוך כדי הדו-קרב כדי למצוא פתיחה אלטרנטיבית שתשמש אותו כנשק רציני. המשחק האחרון ששוחק בהגנה הזו במהלך הדו-קרב היה מס' 13, ומבחינה מסויימת ניתן לראות בו את נקודת השפל הנמוכה ביותר בקריירה של קספרוב, כיוון שהוא מעיד כי בשלב זה כבר נשבר מבחינה פסיכולוגית; במצב של פיגור בשני משחקים וכשהוא צריך באופן נואש ניצחון כדי שיהיה לו סיכוי להגן על תואר אלוף העולם, קספרוב הסכים – בלבן – לתיקו ב-14 מסעים בלבד.

קספרוב, אגב, הצליח בסופו של דבר לזכות במשחק נגד קרמניק בהגנה הזו – אבל זה היה שנה מאוחר מדי, בטורניר אסטאנה 2001.

למרבה העניין, קרמניק עצמו לא המשיך להשתמש בחומת ברלין כהגנה העיקרית שלו מול 1.ה4 באופן עקבי לאחר הדו-קרב. היו מספר שנים שבהם מילאה את התפקיד הזה הגנת פטרוב (1.ה4 ה5 2.פ-ו3 פ-ו6) – אבל החל מסוף 2010, בעקבות כמה משחקים בעייתיים שהיו לו בפטרוב, קרמניק חזר להגנת ברלין ושוב הפגין (בעזרת חידושים ושיפורים שונים) עד כמה היא יכולה להיות סולידית, מה שכנראה תרם מאוד לעלייה מחודשת בפופולריות שלה.

להגנה הזו יש אופי מסתורי למדי מכמה בחינות עבור הרבה חובבי שחמט. היא מובילה לעמדות שונות לגמרי מעמדות טיפוסיות לפתיחה הספרדית במרבית ההסתעפויות שלה. על פני השטח חומת ברלין נראית, כאמור, בלתי נוחה לשחור, אבל הניסיון הראה שבמשחק מדויק הוא מצליח לעתים קרובות להסתדר. חילופי המלכות המוקדמים נראים כמוציאים הרבה מהעוקץ הטקטי כבר בשלב מוקדם, מה שמוביל באופן טיפוסי ל"ייבוש" המשחק ולהרבה מאוד תימרונים של שני הצדדים שחלקם הגדול אינו מובן בקלות – במיוחד כיוון שהרבה הסתעפויות של ההגנה דומות מאוד זו לזו וההבדלים ביניהן דקים מאוד. מיג גרינגרד, בעל בלוג השחמט המצויין The Daily Dirt (שכבר אינו פעיל מספר שנים), תאר פעם באופן הבא את מה שהרבה חובבי שחמט מרגישים מן הסתם ביחס לפתיחה בהקשר זה:

All these positions look the same to me and they all make me want to kill myself. The minute shuffling of the minor pieces, the mincing steps of the queenside pawns, it's a horrific business

 **********

אחת הדרכים להתמודד עם חומת ברלין היא כמובן להימנע ממנה – בין אם על ידי הימנעות מ-1.ה4 מלכתחילה, הימנעות מכניסה לפתיחה הספרדית במסע השלישי עם 3.ר-ב5, או בחירת הסתעפות אחרת בהגנת ברלין עצמה (בעיקר 4.ד3 או 5.צ-ה1). אבל לא מעט שחקני צמרת משקיעים מאמצים רבים בהתמודדות ישירה עם האתגר, ודומה שבזמן האחרון אחוז ההצלחות נגד ההגנה עולה. המחשה ברורה לכך סיפקה אליפות אירופה לקבוצות שהסתימה בשבוע שעבר – היו בה מספר משחקים בהם נוצחו בשחור שחקנים חזקים מאוד, ולגבי חלקם גם ניתן לומר שהתוצאה הסופית שלהם קשורה באופן ישיר לעמדה שהתקבלה משלב הפתיחה.

ברצוני להתבונן בשניים מהמשחקים הללו; בכל אחד מהם מעורב, אגב, שחקן שנמנה על צוות העוזרים של קרלסן בדו-קרב האחרון על אליפות העולם, בו שוב מילאה הפתיחה הזו תפקיד מרכזי (אדמס מהצד המנצח במשחק הראשון; פרסינה מהצד המפסיד במשחק השני). אף אחד מהם אינו מהווה "סתירה" לפתיחה כולה, וכנראה גם לא לאיזו הסתעפות ראשית שלה – ניתן בהחלט למצוא נקודות בהן השחור היה יכול לשפר את משחקו. אבל שני המשחקים ממחישים היטב את הסכנות הטמונות בפתיחה עבור השחור אם אינו מדייק לגמרי – כך שהצטברות של משחקים כאלה עשויה בסופו של דבר להעמיד בסימן שאלה את הערך המעשי שלה.

אחת מההחלטות החשובות הניצבות בפני השחור היא מה לעשות עם הרגלי ח'. ניתן לקדם אותו ל-ח6, וכך למנוע הצבת כלי לבן ב-ז5; אבל מצד שני השחור מקל בכך על הלבן לקדם את הרגלים שלו באגף המלך (כדי לנסות ולנצל את היתרון המספרי שלו שם). לעומת זאת, ניתן לקדם את הרגלי ל-ח5, כפי שעשה ארוניאן במשחק הנוכחי (זהו רעיון חדש יותר, מאלה ששוכללו על ידי קרמניק מאז שהחל להשתמש בפתיחה שוב ב-2010). באופן כזה השחור מקשה על קידום הרגלי הלבן ל-ז4 וקידום רגלי אגף המלך בכלל – אבל מצד שני, מחליש את הערוגה ז5 ומאפשר ללבן להציב שם כלי שעשוי להטריד את השחור.

דבר זה אכן קרה במשחק הנוכחי, וארוניאן שיחק 17…צ-ח5?! כדי לסלק מהערוגה הזו את הרץ הלבן; אבל הדבר התגלה כהחלטה מפוקפקת, כיוון שהציב את הצריח השחור בעמדה לא נוחה. אדמס החליף תחילה רצים על ה7, מה שהוביל לעמדה שכבר התקבלה מוקדם יותר השנה במשחק רנה – מאלאחוב מאליפות אירופה למועדונים. שם הלבן שיחק באופן לא יעיל ונתן לשחור זמן להתארגן ולהשוות לאחר 19.ב4 צ-ד8 20.צ-א3 א6 21.צ-ד3 צ(ח)-ח8. אדמס שיפר את משחקו של הלבן עם המסע החזק (אם כי גם הטבעי מאוד) 19.צ(ה)-ד1!

bview2

הכפלת הצריחים על הטור ד' מכינה את המסע ג4 שנועד לערער את מערך הרגלים של השחור (וזאת לאחר שהשחור שיפר לכאורה את מבנה הרגלים שלו כש"יישר" את הרגלים הכפולים עם החילופים על ד5 במסע ה-14). כעת ניכר חסרונו של הצריח ב-ח5 על השורה האחורית – כיוון שלאחר 19…צ-ד8 20.ג4 הצריח השחור על ד8 מוגן רק פעם אחת ובעקבות זאת הרגלי על ד5 מרותק ולא ניתן להכות איתו על ג4. חשוב לציין שגם אם הצריח השחור לא היה ניצב ב-ד8 לא היה טוב להכות על ג4, בגלל פלישת הצריח הלבן ל-ד7.

ארוניאן נאלץ איפוא לקדם את הרגלי שלו ל-ד4 כדי לא להפסיד רגלי מייד (לכידת הרגלי על ד4 תוביל לנפילת זה הלבן על ה5), וגם "הצליח" לקדם את הרגלי הסמוך ל-ג5 כדי לתמוך בו; אבל לאחר ב4 מצד הלבן וחילופים על ג5 נוצרה עמדה בה לשחור שתי חולשות רגלים פוטנציאליות, על א7 ו-ג5, ואחד הצריחים שלו עדיין מחוץ למשחק:

bview3

אדמס המשיך כאן 25.פ-ה1! כדי להביא את הפרש ל-ד3 ולהפעיל לחץ על הרגלי השחור ב-ג5; ארוניאן מצידו החמיץ הזדמנות (אחרונה) להשיג משחק נגדי אקטיבי עם 25…ו6, כדי לעקור את הרגלי הלבן מ-ה5 וכך לאפשר לפרש השחור לשפר את עמדתו ולהתייצב על ד6. במקום זאת הוא שיחק 25…צ-ח6, כדי להביא את הצריח ל-ג6 ולסייע בהגנה על ג5, ונקלע לעמדה פסיבית לחלוטין.

המסע 27.צ-ב1 השתלט על הטור הפתוח ב' תוך שהוא מכין חדירה לעמדת השחור דרך ב8, וכאן ארוניאן ביצע את הטעות האחרונה (בעמדה שכבר היתה קשה מאוד) – 27…צ(ד)-ג7? (היה עדיף 27…א6). אדמס הגיב ב-28.פ-ו4! – הפרש הלבן משפר את עמדתו תוך רווח זמן ומאיים לזכות בטיב עם שח על ד5; בשילוב עם חדירת הצריח הלבן דרך הטור ב', הדבר הוביל לשיתוק מוחלט של עמדת השחור תוך מספר מסעים:

bview4

בעמדת הדיאגרמה, המסע 32.צ-ו3 עם האיום הישיר צ-ו6+ כבר זוכה בחומר ומספיק כנראה להכריע את המשחק; אבל אדמס הבחין כי השחור חסר אונים ואין לו למעשה שום מסע מועיל, ולכן לא מיהר אלא החל פשוט לשפר את עמדת המלך עם 32.מ-ה2. משחק החתול והעכבר נמשך כשארוניאן הגיב ב-32…צ-ב6 המציע טיב, ואדמס סירב לקחת אותו מייד אלא המשיך לשפר את עמדת מלכו. כמה מסעים לאחר מכן אדמס זכה בטיב על ב6 בנסיבות עוד יותר טובות, ולאחר מספר מסעים נוספים ארוניאן נכנע בעמדה חסרת תקווה, בה כבר איבד שני רגלים בנוסף לטיב.

 

המשחק השני היה גם בעל חשיבות רבה בהקשר הרחב יותר של התחרות, כיוון שהכריע במפגש הצמרת בין רוסיה לצרפת. מעניין שפרסינה, שהפסיד במשחק הזה, היה בסיבוב שלפני כן אחד המנצחים מול חומת ברלין מהצד הלבן במשחק נגד אליאנוב – אם כי שם השחור השיג שוויון גמור מהפתיחה והפסיד בגלל עיוורון טקטי בשלב מאוחר.

המסע 15.ר-ב2 של גרישצ'וק הוביל לעמדה שכבר התקבלה לפני מספר חודשים במשחק בין קרואנה לקרלסן בטורניר העל בנורבגיה. קרלסן, שהפסיד באותו משחק, בחר בתוכנית שכללה תמרון ארוך של הפרש והיתה כנראה לא כל כך מוצלחת – 15…פ-ד5 16.ג4 פ-ב4 ולאחר מכן הפרש המשיך ל-א6 ו-ג5. פרסינה, לעומת זאת, שיחק 15…א6 המונע את ב5 מהפרש הלבן, כדי להכין קידום רגלי ל-ג5. לאחר עוד מספר תימרונים, הגיע רגע קריטי כאשר גרישצ'וק שיחק 20.ה6!?:

bview5

פריצת הרגלי הזו היא מסע תמאטי בעמדות של חומת ברלין, כיוון שהלבן פותח באופן כזה קוים לכליו ולעתים גם מפעיל באופן ישיר לחץ על עמדת השחור באמצעות הרגלי. ניתן למצוא אותה בלא מעט משחקים בהם הלבן זכה בפתיחה הזו – כגון קספרוב-קרמניק וקרואנה-קרלסן שכבר הוזכרו למעלה – וגם כאן היא התבררה כאפקטיבית, אם כי נראה שבמשחק מדויק לגמרי השחור היה יכול להתגונן בהצלחה.

פרסינה היה צריך לא לפחד להכות כאן את הרגלי ולהמשיך 20…פ:ה6!; הלבן אמנם מחזיר לעצמו את הרגלי שהקריב ואף זוכה ברגלי נוסף לאחר 21.צ-ה1 מ-ד7 22.פ-ה5+ מ-ה8 23.פ:ו7 מ:ו7 24.פ:ה6 ר-ד6 (מגן גם על ג7 וגם מפני שח על ד8) 25.פ:ז7, אבל לאחר 25…צ-ז8 26.פ-ח5 צ-ה8! כלי השחור אקטיביים וצמד הרצים מעניק לו פיצוי מספיק עבור הרגלי.

במקום זאת, הוא שיחק 20…ו6?!, מסע שמותיר את הרגלי הלבן בעמדה חזקה מאוד על ה6, ולאחר 21.צ-ג1 ר-ו5? (היה עדיף לסגת עם הרץ ל-ח7) כבר נקלע לעמדה קשה מאוד, כיוון שמיקומו של הרץ ב-ו5 איפשר ללבן להרויח זמן באמצעות תקיפת הרץ עם פ-ח4 – מסע שגם מפנה את הדרך לקידום הרגלי ו'. לאחר מסעו ה-24 של השחור התקבלה עמדה בה הרץ (שהאלכסון הארוך נפתח עבורו בעקבות קידום הרגלי ל-ה6) ושני הפרשים הלבנים מפעילים לחץ כבד על אגף המלך השחור:

bview6

כמו במשחק הקודם, ניתן לראות שלשחור יש בעיות עם הצריח של אגף המלך. כאן הוא נקלע לעמדה פסיבית ביותר כדי להגן על הרגלי ב-ז7, שהותקף במסע הקודם על ידי הפרש הלבן. (ניסיון להגן על הרגלי הזה עם 24…צ-ז8 היה מאפשר 25.ר:ו6!, בעוד שלאחר 24…צ-ח7 25.ר:ו6? אינו טוב בגלל 25…ז:ו6 26.פ:ו6+ מ-ו8 29.פ:ח7+ ר:ח7 והמלך השחור במקום כדי להגן מפני 30.ה7.)

הלבן קיבל איפוא הזדמנות טובה לנצל את יתרון הרגלים המספרי שלו באגף המלך ולבסס שרשרת רגלים חזקה המשתקת כמעט לחלוטין את עמדת השחור, עם 25.ו4! שלווה בקידום רגלים ל-ז4 ו-ו5 במסעים הבאים. (במשחק זה השחור בחר להציב את הרגלי ח' שלו ב-ח6 ולא ח5 כמו במשחק הקודם, מה שהקל על הלבן לקדם את הרגלים שלו באופן כזה.)

מספר מסעים לאחר מכן, היה נראה ברגע מסויים שהלבן טעה ואיפשר לשחור להשתחרר תוך זכייה ברגלי עם 34…פ:ה6 35.ו:ה6 ר:ז6, אבל לאחר 36.צ-א8+ מ-ב7 37.צ-ז8 הסתבר שהשחור עדיין חסר אונים:

bview7

37…ר:ח5 38.ז:ח5, למשל, מוביל לעמדה בה הצריח השחור משותק וחדירת המלך המלך הלבן דרך ו5 מכריעה את המשחק. פרסינה ניסה להחזיר רגלי עם 37…ו5 כדי להשתחרר קצת, אבל זה לא עזר ומספר מסעים לאחר מכן גרישצ'וק כפה את פישוט העמדה לסיום רצים זכוי עם 42.צ-ז7!.

כך תהפוך לנבל ב-10 צעדים
בוקר טוב כדורסל ישראלי

88 Comments

גדי 3 בדצמבר 2015

תודה כרגיל על טור נהדר.

בתקופה בה חומת ברלין הייתה מבצר כמעט הרמטית אמר מישהו שכל פעם ששחור מפסיד בברלין נולד מלאך בגן עדן

אייל סגל 3 בדצמבר 2015

מקבל כנפיים , ליתר דיוק :) נדמה לי שזה נאמר במקור דווקא לגבי הפטרוב – וגם כאן זה היה מיג גרינגרד, בשורה השלישית של הטור הזה:

http://www.chessninja.com/dailydirt/2008/07/petroff-loses-petroff-loses.htm

זאת ואריאציה על שורה ידועה מסרט של פרנק קאפרה:

https://www.youtube.com/watch?v=OfUV-F9jFro&t=1m32s

גדי 3 בדצמבר 2015

מסוכן אתה….
מה שנקרא עירבבתי וריאנטים.

דוד 3 בדצמבר 2015

מעניין, במשחק הראשון אחרי 14…רב5 חשבתי שהשחור מתפטר מהבעיה הבסיסית של הרגלי הכפול על טור ג'…
דרך אגב יש אולי מקום לציין שאדאמס אחראי לאחד המשחקים היפים מצד השחור בפתיחה הזו

אייל סגל 3 בדצמבר 2015

כן – המשחק נגד קרואנה מדורטמונד 2013 (http://www.chessbomb.com/arena/2013-dortmund/03-Caruana_F-Adams_M), שבאופן כללי היה אולי הטורניר הטוב ביותר בקריירה של אדמס; הוא זכה שם עם תוצאה של 7/9.

Zak 3 בדצמבר 2015

די משעשע הראיון של אדמס, שבו הוא והמנחה בתחילתו מתבדחים על הסיכוי (הקלוש) שאולי בעקבות הנצחונות האחרונים יתחילו לשחק את הברלין פחות… עם כל חוסר האהדה שיש כלפי הפתיחה הזאת, אי אפשר שלא להעריך את התובנות של קרמניק, שהצליח להתגבר על האינטואיציה הראשונית שעמדת הבסיס של הברלין יוצרת ולהבין את הרעיונות ההגנתיים העמוקים שיש לשחור להציע.

מסקרן אותי במשחק הראשון האם ארוניאן לא יכול להמשיך 19….ב5 וכך למנוע ג4? נראה כמו מסע מחליש, אבל לא ברור איך הלבן יכול לנצל זאת – אם צג3 אז השחור משיב צח6, ואם ב4 אז א5.

אייל סגל 3 בדצמבר 2015

זה בהחלט היה אפשרי, אבל נראה שהלבן עדיין יצליח להחליש את מבנה הרגלים של השחור אחרי 20.ב3 (כדי להכין בכל זאת ג4) – למשל 20…ב4 21.ג4 ב:ג3 22.צ:ג3 מ-ד7 (או צ-ח6) וכעת אולי 23.ב4 – השחור צריך להיזהר מאפשרות של ב5 מצד הלבן, וגם כאן יש לו רגלי מבודד על הטור א' ורגלי אחורי על הטור ג'.

איציק 3 בדצמבר 2015

שאלה של סקרנות. למה קוראים לפתיחה מסוימת חומת ברלין, סיציליאנית או ספרדית? כשהפתיחה על שמו של מישהו זה ברור, אבל על שם מקום נראה לי קצת מוזר.

אייל סגל 3 בדצמבר 2015

אולי צריך פעם לכתוב פוסט על שמות של פתיחות… לגבי פתיחת/הגנת ברלין – היא נקראת כך על שם ספר שיצא לאור בברלין ב-1843 בשם Handbuch des Schachspiels שבו היא נותחה לראשונה (http://www.chesshistory.com/winter/extra/berlin.html). השם "חומת ברלין" שניתן להסתעפות הספציפית זה כמובן כינוי מודרני יותר, שהוצמד לה בגלל שהיא סולידית או קשה במיוחד לפיצוח מבין ההסתעפויות של הגנת ברלין.

באופן כללי, שם של מקום קשור לרוב או למקום שממנו באו אלה שהשתמשו לראשונה בפתיחה, ניתחו אותה לראשונה וכדומה, או למקום שבו היא שוחקה לראשונה (או לפחות משכה תשומת לב בפעם הראשונה) – למשל, הסתעפות קיימברידג' ספרינגס בגמביט המלכה קרויה על שם המקום בפנסילבניה בו נערכה התחרות הזו – http://www.chessgames.com/perl/chess.pl?tid=79311.

איציק 3 בדצמבר 2015

תודה רבה

שמוליק 4 בדצמבר 2015

הפוסט על הולדתן של הפתיחות השונות נשמע מרתק !
מחכים …

דורפן 4 בדצמבר 2015

הספרדית נראה לי שזה רק בעברית – בעולם קוראים לה רוי לופז. ולדעתי היא הומצאה על ידי רוי לופז

אייל סגל 4 בדצמבר 2015

באופן "גלובלי" השם רוי לופז אולי יותר פופולרי, אבל פתיחה ספרדית זה שם נרדף שמוכר טוב מאוד גם מחוץ לעברית – הערך של ויקי באנגלית (https://en.wikipedia.org/wiki/Ruy_Lopez), למשל, הוא אמנם תחת רוי לופז אבל המשפט הראשון אומר also called the Spanish
Opening or Spanish Game

ויש בהקשר זה גם את הכינוי Spanish torture עם הרמיזה לאינקביזיציה… (מופיע באותו ערך ברשימת הסינונימים בצד ימין). זה אגב לא המקרה היחיד שפתיחה מסוימת נקראת גם על שם ה"ממציא" שלה וגם על שם הלאום שלו – הגנת פטרוב, למשל, נקראת גם הגנה רוסית.

דורפן 4 בדצמבר 2015

כמו כן כרונינגן לא מזכירה בדיוק עיר בסיציליה

אייל סגל 5 בדצמבר 2015

והיום, בסיבוב הראשון של טורניר לונדון, חומת ברלין מופיעה במשחק גרישצ'וק – נקמורה והלבן מסתבך וכמעט מפסיד…

http://www.chessbomb.com/arena/2015-lcc/01-Grischuk_Alexander-Nakamura_Hikaru

יהודה.א. 6 בדצמבר 2015

ומסתבר שגם קרלסן לא קראת את המאמר הזה כאן. נראה אם הוא יצליח לסתור את האמור לעיל…

יהודה.א. 6 בדצמבר 2015

קרא*

וגם גירי..

אייל סגל 6 בדצמבר 2015

לפחות ארוניאן נמנע מלחזור על זה נגד אדמס…

אייל סגל 6 בדצמבר 2015

אז בסיכומו של דבר שני המשחקים בחומת ברלין שהיו היום נגמרו בתיקו, אבל מבחינת הקרב התיאורטי ניתן לומר שהדברים נראו טוב עבור הלבן – גם גרישצ'וק [נגד גירי] וגם אנאנד [נגד קרלסן] השיגו יתרונות די גדולים מהפתיחה. (גרישצ'וק היה קרוב לניצחון עד לטעות שלו במסע ה-34; אנאנד איבד את היתרון יותר מוקדם, ואחר כך אפילו הצליח להיקלע לנחיתות די גדולה ונראה בשלב מסוים על סף הפסד.)

יהודה.א. 7 בדצמבר 2015

אני חושב שמזמן לא ראינו בתחרות על שכל המשחקים נפתחים ב1.ה4. נראה מה יוליד ההמשך..

אייל סגל 9 בדצמבר 2015

עם הכניסה ליום המנוחה בלונדון קלאסיק, לאחר חמישה סיבובים – כמה מגמות:

– בצמרת בהחלט סומכים עדיין על הברלין; מתוך 16 משחקים שנפתחו ב-1.ה4, 10 הלכו להגנת ברלין – בארבעה שוחקה חומת ברלין, בחמישה הלבן התחמק ממנה עם 4.ד3 ובאחד עם 5.צ-ה1. כל משחקי חומת ברלין הסתיימו בתיקו, אגב, אם כי ברמת הדיון התיאורטי ניתן לומר שהתוצאות מעורבות – כמו שציינתי בתגובה 9, בשני משחקים הלבן השיג יתרון משמעותי מהפתיחה; לעומת זאת, במשחק אחד (גרישצ'וק – נקמורה) דווקא השחור השיג יתרון, ובמשחק שהיה היום גירי השווה די בקלות מול MVL.

– המון תוצאות תיקו – בינתיים רק 4 משחקים מוכרעים מתוך 25 (16%); בגביע סינקפילד היו יותר משחקים מוכרעים כבר אחרי הסיבוב הראשון…

– הרבה הזדמנויות מוחמצות; היום, למשל, בלטה החמצת ניצחון די פשוט על ידי קרואנה נגד גרישצ'וק עם 46.מה-ז6 (http://www.chessbomb.com/arena/2015-lcc/05-Caruana_Fabiano-Grischuk_Alexander).

– טופלוב משחק לא טוב – כבר הפסיד שלושה משחקים.

– קרלסן ממשיך לא להרשים במיוחד, למרות שבינתיים גם לא קרה מבחינתו שום דבר קטסטרופלי – חמש תוצאות תיקו, כך שעם סיומת חזקה הוא עוד יכול לזכות בטורניר ובסידרה כולה. למעשה, בגלל ריבוי תוצאות התיקו הטבלה כל כך צפופה (שלושה מובילים עם 1+ ואחריהם שישה עם 50%) עד שחוץ מטופלוב כל התשעה האחרים עוד יכולים לזכות בטורניר.

דוד 9 בדצמבר 2015

אנאנד עם ניצחון מרהיב על טופלוב. 2 עמדות יפהפיות שכמעט התקבלו במשחקיו, אתמול: אחרי 57.. רא5+, אם הלבן לוקח את הרץ, צריח לוכד את הרגלי בשח ואז פאט או שח נצחי עם הצריח המרקד. שלשום: אחרי 26. צה2 נקמורה הציע ר:ב4 צה4 א5, הוא אמר שהוא לא ידע איך להמשיך משם, אבל בעיני עמדה נאה כזו (שימו לב למלכה) חייבת לזכות

אילן 9 בדצמבר 2015

דווקא המסע 57. רא5+ היה שגיאה.
שים לב שאם המלך מכה ב- א5 וצריח מכה את הרגלי ב-ב5, המלך יכול להתחמק מהפת: קודם הולך ל- א4, אז הצריח לא יכול להתרות שח על משבצת ב4 כי אז הפרש מכה אותו ולמלך השחור יש מפלט על ו6. לכן הצריח השחור מתרה שח על משבצת א5, המלך הלבן הולך ל- ב3 ואחרי שח נוסף של הצריח השחור על א3, הולך המלך הלבן ל- ג4 ובזה הסתיים העניין. אם הצריח מתרה שח על א4, הפרש הלבן מגן עליו ב- ב4 ואם הצריח השחור מתרה שח על ג3 הפרש יכול להכות אותו ובשני המקרים התפנתה המשבצת ו6 למלך השחור ואין פת.

משחק יפה של אננד.

אייל סגל 9 בדצמבר 2015

כן, היה אפשר להכות את הרץ ולהתחמק מפט – אם כי למעשה הדרך האלגנטית והמהירה ביותר לזכות היתה 58.מ-א4! ר-ד8 (כדי לחזור ולהגן מפני איום המט ב-ה7) 59.צ-א7!!; כעת המלך הלבן מוגן מפני התראות שח והשחור בכפאי מוחלט – המלך והרגלים לא יכולים לזוז, וכל מסע עם הרץ או הצריח יוביל או למט על ה7, או לאובדן שלהן, או שיאפשר קידום מכריע של הרגלי ל-ב6 והלאה.

אילן 9 בדצמבר 2015

גלפנד הפסיד עכשיו בארמגדון בתחרות החזקה שנערכת בארץ, בפעם השניה שהוא מפסיד על זמן.
לאור התוצאות האחרונות, אולי כדאי לו לפרוש בשיא?!

אייל סגל 9 בדצמבר 2015

את האפשרות לפרוש בשיא הוא כבר החמיץ – את זה היה צריך לעשות מיד אחדי הדו-קרב עם אנאנד :) בכל אופן, בזמן האחרון באמת נראה שהוא בדעיכה, אבל דווקא רולטת בליץ מהסוג ששיחק היום לא צריך לקחת ברצינות.

שמוליק 9 בדצמבר 2015

ברור שהוא בדעיכה , אבל דווקא בטורניר הנוכחי הוא היה בסדר גמור ( למעשה 2+ במשחקים בקצב העיקרי בתחרות ) .

אילן 10 בדצמבר 2015

רציתי להיות נחמד :)
חוץ מזה הכל יחסי בחיים.
היום 2731 ייחשב מאוד גבוה ביחס למה שייהיה בשנה הבאה, למרות שכמובן אני מאחל לו לעשות קאמבק (ובק ובק).

אילן 11 בדצמבר 2015

אגב שבירת שיאים, לפוסטני הולך בכלל לא רע בתקופה האחרונה וכרגע הוא שבר שיא אישי שלו בלוח החי כשהוא עומד על מד כושר של 2675 נק'. בכך הוא שבר במעט את השיא האישי שלו מלפני 7 שנים (2674 נק'). מצד שני, אז הוא היה 48 בעולם. היום הוא במקום ה- 68.

אילן 11 בדצמבר 2015

ועוד אגב אחד, השיא האישי של גלפנד (לפחות מבחינת מד כושר) היה דווקא שנה וחצי לאחר אליפות העולם מול אננד, בנובמבר 2013 כשהשיג 2777 נק' והגיע למקום השביעי בעולם.

אייל סגל 11 בדצמבר 2015

נו, אתה רואה מה זה אינפלציה – בתחילת 91 עוד הספיקו לגלפנד 2700 כדי להיות מדורג מס' 3 בעולם, אחרי קספרוב וקרפוב (http://www.olimpbase.org/Elo/Elo199101e.html).

אילן 12 בדצמבר 2015

אני באמת לא יודע או אם ניתן לדעת, בכלים אובייקטיביים, אם מדובר בבעית "אינפלציה" של המד כושר או שמדובר באמת בשיפור הדרגתי, שיטתי, ברמה של השחקנים ו/או ב"דור אחר" של שחקנים, שהוא מתוחכם יותר, יודע יותר וגם נגיש למנועי השחמט המשוכללים.

בטח, קראת על ההתבטאות האחרונה של קרלסן שהיום הוא היה מנצח גם טל וגם את פישר (של אז). למרות שההתבטאות גרמה להתקוממות מה (בעיקר אצל חובבי השחמט האמריקאיים), נראה שהוא צודק.

אילן 12 בדצמבר 2015

תתעלם מהפסיק בפסקה השניה אחרי ה"בטח" :)

יהודה 10 בדצמבר 2015

אייל אפשר בבקשה לינק למשחק אנאנד-טופלוב
תודה

אייל סגל 12 בדצמבר 2015

סיבוב שביעי נהדר היום בלונדון. קרלסן מנצח את נקמורה בסיום אפי של שני רצים מול שני פרשים (http://www.chessbomb.com/arena/2015-lcc/07-Carlsen_Magnus-Nakamura_Hikaru), שיכול להיכנס לספרי הלימוד לצד הסיום הידוע מהדו קרב בוטביניק – ברונשטיין [והמשחק המכריע הראשון בטורניר שהמפסיד בו הוא לא אנאנד או טופלוב]; MVL מרסק את אנאנד באופן ספקטקולרי מהצד השחור של הניידורף (http://www.chessbomb.com/arena/2015-lcc/07-Anand_Viswanathan-Vachier_Lagrave_Maxime); והצניחה החופשית של טופלוב ממשיכה עם הפסד רביעי, הפעם לארוניאן וכמעט בלי התנגדות ממשית אחרי שנכנס להסתעפות מסובכת מאוד שפשוט לא היה מוכן אליה כמו שצריך (http://www.chessbomb.com/arena/2015-lcc/07-Aronian_Levon-Topalov_Veselin). שני סיבובים לסוף, MVL מוביל עם 4.5 נקודות וחצי נקודה אחריו קרלסן, גירי, גרישצ'וק וארוניאן.

Zak 12 בדצמבר 2015

גם היום יש כמה משחקים מעניינים.

לא ברורה לי הנכונות של נקאמורה להכנס לכזה סיום, במיוחד 22… ר:ג3. הוא באמת חשב שיוכל להחזיק מעמד מול קרלסן בכזאת סיטואציה?

יהודה 12 בדצמבר 2015

אייל תשלח בבקשה לינק לסיום מהדו קרב הידוע בוטביניק-בורנשטיין
תודה ושבוע טוב

אילן 13 בדצמבר 2015

קאמבק?

Selby 14 בדצמבר 2015

איזה מין שיטה מעוותת זו? מסדרים את החוקים לטובתו של קרלסן? קודם כל אני חושב שטורניר שח קלאסי כל כך גדול לא צריך להיות מוכרע בשח מהיר ואמרתי את זה גם פה יותר מפעם אחת.
אבל זה ניחא, אם עושים פלייאוף של שח מהיר, למה קרלסן אוטומטית בגמר? איפה הספורטיביות בזה שהוא צופה בהנאה בגירי וMVL מתישים אחד את השני ואז מנצח בקלות את השאריות?
ממה שראיתי הצרפתי היה השחקן הכי מרשים לאורך כל הטורניר.

אייל סגל 14 בדצמבר 2015

קרלסן לא אוטומטית בגמר בגלל שהוא קרלסן, אלא בגלל שהיה לו שובר שוויון יותר טוב מאשר לגירי ו-MVL. אבל ברמה יותר עקרונית אני מסכים שבמקרה שעושים פליאוף בין שלושה שחקנים יותר הוגן לעשות את זה בשיטה שבה כולם משחקים נגד כולם ולא בשני שלבים כאלה; מוזר ששיטת שני השלבים הזו די מקובלת בתחרויות – כבר ראיתי אותה פעם בגיברלטר ופעם באחת מאליפויות ארה"ב, ובשני המקרים האלה גם זכור לי שהפרשנים או הצופים דיברו על כמה שהיא לא הוגנת… אולי הסיבה היא לאפשר פחות משחקים (2X2 במקום 2X3) וחיסכון בזמן.

בכל אופן, אין ספק שקרלסן הוא אלוף העולם לא רק בשחמט קלאסי ומהיר, אלא גם בשוברי שוויון; זה פשוט מדהים איך שהם תמיד – תמיד, תמיד, תמיד – מסתדרים לטובתו (הפעם זה היה שובר השוויון השלישי – סונברן ברגר – אחרי שמספר ניצחונות ומאזן פנימי בין השחקנים לא הכריעו בין השלושה). בגביע סינקפילד, אגב, למרות ששם זה לא הכריע לגבי מקום ראשון, הוא סיים במקום 5-2 משותף עם עוד שלושה שחקנים בנקודות ושובר השוויון נתן לו את המקום השני, וכך גם מספיק נקודות גרנד טור כדי לשפר באופן דרמטי את מצבו בסידרה….

אילן 14 בדצמבר 2015

הבנתי שהוא הזוכה בסדרה כולה.

דו קרב משולש נשמע יותר הוגן. זה היה מוזר גם לי.

Selby 14 בדצמבר 2015

עושה רושם שפגעת בול וחיסכון בזמן הוא אכן לפעמים השיקול העיקרי, מין תרבות אינסטנט שכזאת. מרימים טורניר כזה מפואר של עשרה ימים, אפשר לסגור אותו בצורה ראוייה, למשוך עוד יומיים ולארגן פלייאוף משולש של שח קלאסי. לא רוצים? לפחות חכו למחר כדי שיהיה אפשר לשחק פלייאוף משולש של שח מהיר בלי להיגרר ל2 בלילה במקרה הטוב. כמה מסובך לוגיסטית זה יכול להיות.

קפבלנקה אמר פעם שלשחקן הטוב יותר תמיד יש יותר מזל, אבל נראה לי שהוא התכוון למזל על הלוח ולא למזל בטבלאות ובמחשבונים.

אייל סגל 14 בדצמבר 2015

אגב, עד כמה שהצלחתי להבין יש בתקנות דבר שלטעמי הוא אפילו עוד יותר מוזר ו/או לא צודק – וזה שלמרות ש-MVL ניצח את גירי ב"חצי הגמר" של הפליאוף, הוא עדיין מסיים בטורניר כולו שלישי וגירי שני (כי הפליאוף הוא רק על המקום הראשון, ומקומות שני-שלישי נקבעים על פי שוברי השוויון של תוצאות המשחקים הקלאסיים – במקרה זה, הסונברן ברגר). ויש לזה השלכות רציניות מאוד מבחינת MVL – כי באופן כזה הוא מקבל פחות נקודות במסגרת הסידרה, ומסיים בדירוג הכולל שלה רק רביעי (אחרי קרלסן, גירי וארוניאן) במקום שלישי. זה אומר לא רק שנמנע ממנו סכום כסף משמעותי (כי שלושת הראשונים מקבלים בונוסים מיוחדים), אלא גם שלא יוכל להשתתף בגרנד טור של השנה הבאה – כי נקבע שתשעת המשתתפים הקבועים שלו יורכבו משלושת הראשונים בסידרה הנוכחית + ששת הראשונים מבחינת ממוצע מד כושר שנתי. ל-MVL אין ממוצע גבוה מספיק, כך שהסיכוי היחיד שלו להיכנס היה דרך אחד משלושת המקומות הראשונים בסידרה…

יאיר 14 בדצמבר 2015

שח משחקים 90 דקות ובסוף קרלסן מנצח

אייל סגל 14 בדצמבר 2015

תסתכל על כותרת המשנה של הפוסט הזה: :)

http://debuzzer.com/segal/27771

יאיר 14 בדצמבר 2015

:))

אילן 20 בדצמבר 2015

בעוד כמה שעות מתחילה התחרות הפתוחה החזקה בקטאר עם לא פחות מ- 18 רבי אמן, ביניהם, קרלסן, קרמניק, גירי, סו (מהעשיריה הראשונה) ועוד, קריאקין, ממדירוב, טומשבסקי, האריקרישנה, יו ינג יי ווויי יי. קשה לדעת אם ייצא לוויי יי לשחק לראשונה (?) מול קרלסן, אבל די בטוח כבר עכשיו שהוא עוד לא מוכן לקריאת תיגר על אלוף העולם.

במקביל ובאותה שעה בדיוק מתחילה תחרות חדשה במוסקבה בין ארבעה רבי אמן חזקים מנוסים (גלפנד, לקו, מורוזוביץ ו- Najer מול ארבעה כוכבים צעירים עולים – ארטמייב, בוקבשין, אנטיפוב ואופארין.
כל שחקן מנוסה מוצב מול יריב אחר כשהם ישחקו "סט משחקים" ביניהם שכולל משחק אחד קלאסי בקצב של 120 דקות ל- 40 מסעים ראשונים ועוד 60 דקות לעשרים מסעים נוספים ולאחר מכן תוספת זמן של 30 שניות למסע. בנוסף הם ישחקו שני משחקים מהירים 15 דק' + 10.
אם בוריס לא ינצח, לפחות בקלאסי, הוא ימשיך לאבד נקודות. נאסר להציע תיקו לפני מסע 40.

שבוע טוב.

אילן 20 בדצמבר 2015

*לא פחות מ- 18 רבי אמן ממועדון ה- 2700, הכוונה.

שמוליק 21 בדצמבר 2015

בטבלאות רשום שיש לפטר לקו 2/2 , שזו כנראה תוצאה שלא הייתה לו מאז תחרויות בכיתות הנמוכות …
נרעש ונרגש הלכתי לבדוק את הנושא – ומסתבר שהוא בסך הכל ניצח במשחק בודד ( ומקבלים משום מה 2 נקודות לניצחון ונקודה עבור תיקו ) .

אילן 21 בדצמבר 2015

כן, אבל מה יהיה עם בוריס?
לא עדיף להפסיד לשחקן עם 100 נקודות יותר?
טוב, נשאר לקוות שיצליח להחזיק גם כאן תיקו, למרות שנראה קשה.

אילן 21 בדצמבר 2015

ובאותו הקשר, אתמול Wei Yi חטף נוק אאוט למד כושר אחרי הפסד לאב"ל הודי שהמד כושר שלו 2470. הקנס – מינוס 8 נקודות, מה שהעלה את בוריס מעל Wei Yi, אבל זה לא יישאר כך הרבה בקצב הזה (גם לאור ה"תיקון" הקל שהסיני התחיל לבצע אחרי הנצחון שלו היום).

אילן 21 בדצמבר 2015

טורניר קטר (ובכלל) – אני חושב שמגיעה מילה טובה לגירי (על אף כל ההלצות על חשבונו).
אני לא חושב שיש שחקן כיום, כולל קרלסן, שמגלה יציבות כזו לאורך זמן כה רב (נניח בשנה האחרונה).
מחד, הוא שחקן שמאוד קשה לנצח אותו, ומאידך, הנצחונות שלו די חלקים ומהירים.
אתמול ניצח שחקן של 2500 אחרי 30 מסעים כשהוא קרוב להנחית מט והיום הביס את גרנדליוס אחרי 40 מסעים.
העפיל בלוח החי למקום השני בעולם ואם קרמניק לא יצליח לנצח את פיורון, הוא יישאר שם.

שמוליק 21 בדצמבר 2015

גירי עם הפסד בודד ( לסבידלר בגביע העולם ) ב-71 משחקיו האחרונים !
מעניין אם זה תקדים היסטורי , ובכלל מה הרצפים הארוכים ביותר …

יהודה.א. 22 בדצמבר 2015

והנה עוד ניצחון. מן הסתם, בעוד שני סיבובים או שלושה מול קרלסן (הסתברות גבוהה) המאבק יהיה מסקרן מידי. אין ספק שקרלסן מודע לסטטיסטיקה דלעיל…

אילן 23 בדצמבר 2015

סיום יפהפה של גירי מול ויטאשק. הוא הצליח "לחנוק" ולשתק את הכלים של השחור במרכז הלוח.
אגב, גביע העולם, מה שמשעשע זה, שאתמול ויטאשק צייץ שהנה תהיה לו היום הזדמנות לנקום בעקבות גביע העולם (שם הפסיד לגירי 3-1 בסיבוב הרביעי).
לאחר שלושה סיבובים, רק גירי ולי צ'או עם שלוש נקודות מלאות.

ובוריס זכה לנצחון היום בטורניר "מפצח האגוזים" על שחקן 2563 (אופארין) במשחק יפה.

אילן 23 בדצמבר 2015

איזה "בלאנדר" ביצעה האריקה (מקום 12 בעולם, נשים) מול ני הואה (Ni Hua) הסיני. במצב די מאוזן לא שמה לב לאיום במט – https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/qatar-masters-open-2015/3/1/15

שמוליק 23 בדצמבר 2015

מה שמפתיע זה שהיא לא הייתה בדוחק זמן חריף ( שאז "סביר" לפספס מט אפילו במהלך בודד … ) .
במסע האחרון – המהלך הפשוט 62.צ:ז3 יביא לתיקו די קל אחרי 62…פד2+ 63.מז1 מ:ה6 64.צז6+ מה7 65.ה5 ( או אפילו ישר צ:ח6 ) כאשר הלבן נשארת עם צריח ושניים-שלושה רגלים אל מול הצריח והפרש השחורים .

אילן 23 בדצמבר 2015

לא יודע אם זו יד המזל או לא אבל השחקנים שיצאו עד כה בגורל מול Wei Yi, היו כולם צעירים: בסיבוב הראשון גאגאר ההודי יליד 1997, שכפי שהוזכר בתגובה 22, הצליח להפתיע אותו, בסיבוב השני ניצח את באסו (איטלקי) גם יליד 1997, בסיבוב השלישי הוגרל מול הרוסיה החזקה והצעירה גוריאצ'קינה, ילידת 1998 והיום שוב מול אמן בינלאומי הודי (ויגנש), יליד 1998. הוא כמובן צעיר מכולם, יליד יוני 1999, אבל השאלה היא מתי יפתח מבערים.
כרגע הסיכוי שלו לא גדול לשחק מול קרלסן. פער של נקודה שלמה לטובת קרלסן נראה קשה לצמצום, אבל הקערה עדיין יכולה להתהפך.

בלוח הראשון היום, המשחק המסקרן של היום שעשוי להכריע גם את ההמשך – שני המובילים הבלעדיים עם מלוא הנקודות יתחרו ביניהם – לי צ'או בלבן מול גירי.

שמוליק 24 בדצמבר 2015

משחק נהדר של מאמאדיארוב מסיבוב 3 :
https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/qatar-masters-open-2015/3/1/8

הקרבת צריח ( תמורת שני רגלים ) כאשר לכאורה אין איום מיידי , אבל סדרה של "מסעים שקטים" הבליטו את ריחוק הכלים השחורים מהגנה על אגף המלך .

ניתוח המשחק :
https://www.youtube.com/watch?v=3fvTIaaL36o

יהודה.א. 24 בדצמבר 2015

איזה כייף לראות את קרלסן משחק שחמט התקפי. יש מצב שהוא יתאהב בסגנון הזה?

אילן 24 בדצמבר 2015

קרלסן, מלך ישראל.
משחק טקטי יפהפה (מול לי צ'או). אפשר לומר לדעתי שהוא ח ז ר.

לגבי וויי יי, סוף סוף הוא מנצח, במשחק מוזר משהו מול אב"ל (ראובן פוגל?) מגרמניה, שהסתיים במסע ה- 17 אחרי שפוגל הבין שהפסיד כלי. הסיכוי שייפגש עם קרלסן בטורניר הזה כבר קלוש לאור פער שתי הנקודות ביניהם.

נפתלי 25 בדצמבר 2015

האב"ל הזה הוא אלוף העולם לנוער עד גיל 16.

שמוליק 25 בדצמבר 2015

ספציפית במשחק היום שיחק יותר כמו אהבל …

עופר 26 בדצמבר 2015

אייל, כבר מתגעגעים מאוד לפוסט שלך…

יהודה.א. 28 בדצמבר 2015

מעניין מה עובר לקראמניק בראש. אם הוא מנצח כעת אז הוא מקבל את קרלסן לסיבוב אחרון ובשחור, האם כדאי לו לנצח? בכל מקרה, ברור שיו ינגיי מאחל לו הצלחה מקרב לב.

שמוליק 28 בדצמבר 2015

אכן ניצח , ואכן הנ"ל נפגשים .
סיבוב אחרון מחר ב-11:00 .

יהודה.א. 28 בדצמבר 2015

וההימור שלך, שמוליק?

שמוליק 29 בדצמבר 2015

תיקו , מעמדת כח של השחור .

אייל סגל 28 בדצמבר 2015

לקרלסן, בלבן, מספיק תיקו כדי להבטיח לעצמו לפחות מקום ראשון משותף – אז אני מניח שמיוזמתו הוא לא ילך בכוח על ניצחון (אם יו יאנגיי – זוכה השנה שעברה, כזכור – מנצח את סו יהיה שובר שוויון של משחקי בליץ; סביר שקרלסן מרגיש די בטוח בעצמו ביחס לתסריט כזה). אבל יכול להיות שקרמניק ישחק באופן חריף מהרגיל בשחור; אם קרלסן יפתח ב-1.ה4 יש סיכוי לא רע שנראה ממנו סיציליאנית במקום ברלין – כל הסיציליאניות שקרמניק שיחק בעשור האחרון היו במצבי must win דומים (המשחקים האחרונים בדו-קרבות נגד פריץ ואנאנד, הסיבובים האחרונים של אמבר 2009 ודורטמונד 2013) – http://www.chessgames.com/perl/chess.pl?yearcomp=ge&year=2006&playercomp=black&pid=12295&player=&pid2=&player2=&movescomp=exactly&moves=&opening=B20-B99&eco=&result=&tid=&eidt=

יהודה.א. 29 בדצמבר 2015

יש לציין שבשנות התשעים או לפחות בחלקן קראמניק היה משחק סיציליאנית (קלאסית וסבשניקוב) דרך קבע. מצד שני, חוסר הפרטיקה שלו בזה לא יביא לו השיגים כשהוא מנסה את זה לזכייה מול שחקן חזק..

אייל סגל 29 בדצמבר 2015

כן – אחרי המשחק האחרון בדו-קרב עם אנאנד, שבו קרמניק לא טיפל בצורה כל כך משכנעת בפתיחה, קספרוב אמר בהקשר הזה:

That's what can happen when you are in openings that aren't yours. You want to play by instinct but you are not used to these positions and this leads to poor decisions. After the Berlin and the Petroff, playing a Rauzer is a shock to the system.

בכל אופן, הפחדן שיחק ברלין … וקרלסן בחר בהסתעפות הכי בטוחה עבור הלבן (עם 5.צ-ה1), כך שלהרבה התרגשות קשה לצפות מהמשחק הזה.

אילן 29 בדצמבר 2015

אייל, על מה סבידלר דיבר ב- 4:39:00?

אייל סגל 29 בדצמבר 2015

I did a Lawrence – סבידלר התייחס לציוץ של טרנט שבירך אותו על הזכייה בגביע העולם כשהוא הוביל 0-2. באופן דומה, סבידלר התחיל קודם לכן בשידור לברך את קרלסן על הזכיה בטורניר באמצע המשחק בין יו יאנגיי לסו, כשהוא חשב שהלבן חייב להסתפק בתיקו בשח נצחי (הוא וראמירז החמיצו לגמרי את 38.מ-ז2!).

דוד 29 בדצמבר 2015

YANGYI did mamedyarov, Magnus did Magnus

אילן 30 בדצמבר 2015

תודה

אייל סגל 29 בדצמבר 2015

אני חושב שאת "קרלסן זוכה בשובר השוויון" כבר אפשר לכלול במבוא ללוגיקה כדוגמה למשפטים שנכונים אפריורי.

אילן 30 בדצמבר 2015

נכון מאוד ואפילו יותר מזה, כמו שציינת לאחרונה – תמיד גם הדברים "מתמזלים" לטובתו.
כאן, יש טעם לפגם בעובדה שלאחר משחק קלאסי ארוך ומורט עצבים שבו יו ינג יי הצליח לנצח באופן מרשים את ווסלי סו, עם בקרת זמן אחרת לגמרי, היו לו רק 30 דקות "להתאושש" (ולהסתגל) לפני 2 משחקי בליץ מול קרלסן שסיים את משחקו מול קרמניק, זמן ר ב לפני כן. לא שאם היו משחקים למחרת, התוצאה בהכרח היתה שונה, אבל נדמה לי שחוסר הצדק בולט פה, וכרגיל, שוב לטובת קרלסן.

וליו ינג יי היה שוב טורניר נפלא בדוחא (להבדיל מוויי יי שכאמור עוד לא "הבשיל" וכמעט שיצא ממועדון ה- 2700+ בעקבות הטורניר הזה).

אייל סגל 30 בדצמבר 2015

לגבי Wei Yi, אני לא חושב שיש כאן דווקא עניין של בשלות – הוא רגיל לשחק ולהצליח בתחרויות מסוג כזה ויחסית גם לא היו לו יריבים עד כדי כך קשים (אף אחד עם מד כושר מעל 2620); פשוט טורניר לא טוב. מבחן מעניין של בשלות יהיה עוד כמה שבועות בוייק אן זה, שזאת תחרות בסדר גודל ודרגת חוזק שהוא עוד לא ממש התנסה בהם.

אילן 30 בדצמבר 2015

דווקא בגלל שהשיג תוצאות ירודות מול שחקנים חלשים בהרבה ממנו, אמרתי את זה. התוצאות האלה לא מצופות משחקן של 2730 נקודות, בטח לא בגילו. לכן, אפשר לייחס את זה לדעתי אולי להתרגשות (או חוסר בשלות) שתוקפת את מי שאולי ישחק במהלך הטורניר מול הטוב בעולם ולא רק נגדו, גם מול שחקנים נוספים מהעשיריה הראשונה והשניה.

אייל סגל 30 בדצמבר 2015

אם כל זה היה בגלל התרגשות רק מהמחשבה נגד מי הוא אולי ישחק, אני מקווה לטובתו שיתגבר על זה מהר – כי בקרוב הוא כאמור יצטרך לשחק נגדם ממש…

שמוליק 30 בדצמבר 2015

מקווה שאני לא מנחס כהרגלי :
מתחת לרדאר – רודשטיין עם 6 ניצחונות רצופים ( פתח תחרות בשבדיה עם 4/4 ) , וכבר עם דירוג חי של 2694 .

https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/rilton-cup-2015

אילן 31 בדצמבר 2015

נכון, אבל צריך להביא בחשבון שהוא לא שיחק עד עכשיו מול שחקנים במד כושר שלו. נראה מה ייצא היום במשחק נגד האמר, שנכנס עכשיו למועדון ה – 2700.

אגב, באפליקציית Follow Chess רשום משום מה שהמשחק האחרון של רודשטיין (נגד סוקו) נגמר בתיקו וזה מה שחשבתי שהיה. טוב שהפנית.

שמוליק 31 בדצמבר 2015

אייל , יהיה פוסט סיכום שנה כמיטב המסורת ?

אייל סגל 31 בדצמבר 2015

מקווה שכן, מתי שהוא בימים הקרובים

אלון 11 בינואר 2016

איפה הכתבה על סיכום השנה? אני לא מצליח למצוא אותה. מישהו יכול לתת פה קישור אליה? תודה…

Comments closed