תחרות המועמדים, סיבובים 6-4: כשהרגשות פורצים החוצה

קריאקין וארוניאן מובילים, אנאנד בעקבותיהם; תקרית לא שיגרתית במשחק בין ארוניאן לנקמורה

בסיבוב הרביעי של התחרות, כמו בשלושה הקודמים, היה משחק מכריע אחד – הפעם ניצחון של קריאקין על אנאנד במשחק עמדתי מרשים, שנתן לרוסי את ההובלה.

קריאקין נקט בפתיחה לא שיגרתית ולא יומרנית לכאורה, בה הלבן משחק פ-ו3, ה3, ג4 ומעכב במשך זמן רב יחסית את קידום הרגלי ד' במרכז; ונראה שהצליח להפתיע את אנאנד עם המסע המתוחכם 9.ח4!?:

bview4

המסע הזה מנצל את הגמישות המסויימת שמקנה לעמדת הלבן העובדה שמלכו עוד לא הצריח – בניגוד למלך השחור, שמיקומו כבר נקבע – ויוצר אפשרויות התקפיות על המלך השחור בכך שהוא מאפשר פ-ז5 (כשהכאת הפרש הזה על ידי הרץ השחור תפתח באופן מסוכן את הטור ח' לפעילות הצריח הלבן על ח1). המשחק נמשך 9…ב6 10.א3 (כדי למנוע קפיצה של פרש שחור ל-ב4 בהסתעפויות מסוימות) 10…ו5 – וכאן מטרת מסעו התשיעי של קריאקין הושגה למעשה, כיוון שגרם לאנאנד להחליש את עמדתו. השחור מעוניין לפתח את הרץ ל-ב7, אבל לא טוב לעשות זאת מייד – כיוון שעל 10…ר-ב7 יבוא 11.פ-ז5 עם איום מט ב-ח7; וכאן השחור כבר לא יוכל להתגונן עם 11…ו5, כי הרגלי על ה6 יוותר ללא הגנה.

מרגע שאנאנד שיחק את מסעו העשירי, קריאקין נטש את רעיונות ההתקפה הישירים באגף המלך ועבר למשחק עמדתי יותר, שבמרכזו עמד הרעיון של לחץ על הרגלים השחורים – במיוחד אלה ב-ג5, ד5 ו-ו5, תוך הגבלת פעילות הכלים השחורים. (אנאנד, לאחר המשחק, ביקר בהקשר זה את החלטתו ללכוד על ד5 במסע ה-12 עם הרגלי במקום המלכה, דבר שהוביל להיווצרות מבנה רגלים לא נוח מבחינתו.) כמו כן, נראה שהשחור עשה טעות אסטרטגית משמעותית כששיחק 18…ר-א6 כדי להחליף רצים, דבר שהוביל לעמדה פסיבית מאוד. במקום זאת, היה מתבקש לשחק 18…מה-ב6 כדי לנסות ולהכין קידום רגלי ל-ד4, דבר שהיה הופך את עמדת השחור לאקטיבית יותר (בפרט את הרץ ב-ב7).

bview5

מעמדת הדיאגרמה, שהתקבלה לאחר חילופי הרצים, קריאקין הפגין משחק פשוט ויעיל. הוא הציב את המלכה ב-ג3 כדי להכין את תמרון הפרש ל-ה5, הכפיל כלים כבדים על הטור ג' כדי להגביר את הלחץ על הרגלי ג' השחור, ואז הביא את הלחץ הזה לשיאו עם העברת הפרש ל-ד3 דרך ה5. כדי לנטרל את האיום, אנאנד קידם את הרגלי והדבר הוביל לחילופים ובידוד הרגלי ד'. בסיום שנוצר (לאחר חילופי המלכות וזוג צריחים) קריאקין המשיך להציק לאנאנד בלחץ על הרגלים החלשים  – כעת בעיקר הרגלים ד' ו-א' המבודדים.

לא לגמרי ברור אם עמדתו של השחור היתה אבודה לחלוטין באופן אוביקטיבי, אבל היא ללא ספק היתה קשה מאוד להגנה ובמסע ה-41 אנאנד נשבר וביצע טעות טקטית שהובילה להפסד מיידי: 41…צ-ב6? (מסע טבעי מבחינה זו שהוא "מאיים" בחילוף צריחים כדי להקל את הלחץ – אבל הצריח נוטש את השורה השביעית) 42.צ-ד7 (כעת הרגלי על א7 מותקף על ידי שני כלים בלי שהוא מוגן כלל, כך שהוא חייב לזוז כדי שלא יאבד; תוך כדי כך, הצריח מרתק את הפרש השחור) 42…א6 43.פ-ג3

bview6

וכאן אנאנד נכנע. השחור אינו יכול להגן על הרגלי ב-ד5, אבל הבעיה שהוא ניצב בפניה גדולה מ"סתם" איבוד של רגלי. הלבן מאיים צ:ה7+! מלווה ב-פ:ד5+ עם זכייה בכלי שלם (לאחר לכידת הצריח על ב6), כך שהשחור חייב להזיז את הצריח. דבר זה יוביל או לסיום רגלים עם רגלי פחות, לאחר 43…צ-ה6 44.פ:ד5 (והלבן כופה את חילוף כל הכלים על ה7), או לסיום צריחים עם שני רגלים פחות לאחר 43…צ-ב3 44.פ:ד5 מ-ה6 45.צ:ה7+ מ:ד5 46.צ:ח7 – ושני הסיומים האלה זכויים באופן טריביאלי עבור הלבן.

שני הנצחונות של קריאקין עד כה היו בלבן, ויש לציין שבשחור לא היו לו חיים קלים למרות שבינתיים הצליח לא להפסיד אף משחק. קריאקין ידוע כמומחה בהגנה ההודית של המלכה, ובינתיים הוא נצמד להסתעפות מסויימת בפתיחה הזו בכל שלושת המשחקים שלו בשחור – נגד גירי, טופלוב וקרואנה. אין ספק שיש לו ידע רב בסוג העמדות המתקבלות בהסתעפות הנ"ל, אבל מצד שני הדבר איפשר ליריבים שלו הכנה ממוקדת מאוד. בעמדה המתקבלת לאחר 1.ד4 פ-ו6 2.ג4 ה6 3.פ-ו3 ב6 4.ז3 ר-א6 5.ב3 ר-ב4+ 6.ר-ד2 ר-ה7 7.פ-ג3 ד5 8.ג:ד5 ה:ד5 9.ר-ז2 0-0 10. 0-0 צ-ה8:

 bview7

כל אחד מהשלושה ניסה משהו אחר; גירי שיחק 11.פ-ה5, טופלוב 11.צ-ב1!? וקרואנה 11.א3!?. המסעים של טופלוב וקרואנה, שכבר למדו את המשחקים הקודמים, היו חידושים (לפחות ברמות הגבוהות) – הרעיון הבסיסי העומד מאחורי שניהם, למעשה, הוא לשחק ב4, כדי להקשות על השחור לבצע את המסע המשחרר …ג5. בכל שלושת המשחקים קריאקין נקלע ללחץ ממשי (במידה הרבה ביותר נגד קרואנה), אבל בכולם הוא הוכיח שוב את היכולת ההגנתית וקור הרוח האופיניים לו, והצליח למצוא פתרונות לבעיות שנתקל בהן.

**********

הסיבוב החמישי, בו הסתיימו כל המשחקים בתיקו, היה שקט יחסית, אבל כפיצוי על כך הסיבוב השישי היה ללא ספק הדרמטי ביותר עד כה – לא רק כיוון שהוכרעו בו שני משחקים (וגם אלה שהסתיימו בתיקו היו מעניינים מאוד), אלא גם בגלל האופן בו זה קרה.

המשחק הראשון שהסתיים היה ניצחון מוחץ של אנאנד על סבידלר בהתקפה נהדרת:

המשחק התנהל בהסתעפות אנטי-מרשל (לא ברלין!) בפתיחה הספרדית, ואחרי המסע 13.ד4 התקבלה העמדה הבאה:

bview1

סבידלר – שלא ברור אם משהו השתבש בהכנה שלו או שפשוט אחזה בו השראה לא מוצלחת תוך כדי משחק – שיחק כאן את הקרבת הרגלי 13…ה:ד4 14.ג:ד4 ד5? 15.ה5 פ-ה4. ייתכן שציפה לכך שלאחר חילוף הפרשים הלבן ילכוד על ה4 תחילה עם הרץ ולאחר מכן עם הצריח, ואז השחור מביא את המלכה ל-ד5 עם משחק נוח מאד תמורת הרגלי. אבל במקום זאת, אנאנד לכד מייד על ה4 עם הצריח:

bview2

ולפתע התברר שהאופן בו שיחק השחור רק עזר ללבן לפתח התקפה מסוכנת מאוד באגף המלך, כיוון שדרך ה4 הצריח יכול להיות מוסט ל-ז4 או ח4, כשהרץ על ג2 פעיל גם הוא על האלכסון ב1-ח7. השחור יכול כמובן ללכוד את הצריח – אלא שלאחר 18…ר:ה4 19.ר:ה4 הלבן מאיים להחזיר לעצמו את הטיב על א8 ולאחר מכן לזכות בפרש המרותק על הטור א'. ואם השחור מתגונן מפני איום הזה על ידי הזזת הצריח, ללבן יש איומים הקשורים בהקרבה קלאסית ומוכרת היטב בעמדות בהן לשחור אין פרש ב-ו6 המגן על עמדת המלך (לעתים קרובות כיוון שסולק משם על ידי רגלי שקודם ל-ה5) – ר:ח7+! מלווה ב-פ-ז5+ והצטרפות המלכה להתקפה.

סבידלר, שהבין בשלב זה שהוא בצרה רצינית, ניסה את המסע 18…פ-ב3?! כדי להשיג משחק נגדי כלשהו, אבל הדבר איפשר ללבן להשיג ניצחון כפוי תוך מספר מסעים שבהם אנאנד הפגין דיוק מרשים. (לאחר המשחק סבידלר אמר שכבר ראה בשלב זה את העמדה בה נכנע, אבל הגיע למסקנה שמצבו גרוע מאוד, ולכן כדאי לפחות לנסות ולסבך את הדברים מבחינה טקטית.)

המסעים שביצע הלבן החל מנקודה זו נראים מאוד פשוטים וישירים – לאחר החלפת הצריחים על הטור א', הכלים הלבנים מצטרפים להתקפה בזה אחר זה: 20.פ-ז5, 21.מה-ח5, 23.צ-ז4. אבל היו הרבה מאוד דרכים לטעות כאן ואנאנד מצא באופן עקבי את המסעים המדויקים ביותר. מי שרוצה לראות את האפשרויות הטקטיות באופן מפורט יכול להסתכל בניתוח של יאן גוסטפסון למטה (בעיקר החל מ-8:10 לערך, כשהוא מסיים לדבר על הפתיחה); אני אציין רק דוגמה אחת לטעות ממנה נמנע אנאנד אותה גוסטפסון אינו מזכיר. המסע הטבעי 23.מה-ז6 המאיים במט (במקום 23.צ-ז4!) מפסיד ל-23…מה:ז5 24.מה:ה8 פ-ה2+! 25.מ-ו1 (אחרת הלבן סופג מט מיידי) 25…מה-ג1+.

הנקודה האחרונה בה אנאנד היה צריך לדייק הגיעה לאחר 23…מה-א5:

bview3

השחור מאיים במט על ה1 עם המלכה, וכדי למנוע אותו אנאנד שיחק 24.ח4!; חשוב להזיז את הרגלי הזה שתי ערוגות קדימה כדי שלאחר 24…פ-ה2+ 25.מ-ח2 מה-ה1, עם איום מט על ז1, הלבן יוכל לחסל את התקפת הנגד של השחור עם 26.פ-ח3!. כעת התקפת הלבן מכריעה באופן ברור, ולכן סבידלר נכנע.

ייתכן, אגב, שאנאנד זכר את רעיון ההכאה ב-ה4 עם הצריח ממשחק בין שירוב לאונישצ'וק ב-2004, בו הלבן הפסיד – אלא ששם שירוב לא החליף רגלים על ב5 במסע ה-16 לפני החילופים על ה4, וללא פתיחת הטור א' המצב הטקטי משתנה והמסע …פ-ב3 הופך לחזק בהרבה עבור השחור.

המשחק השני שהוכרע, בין ארוניאן לנקמורה, היה האחרון שהסתיים, ושם הדרמה לא היתה קשורה דווקא באיכות השחמט ששוחק. נקמורה נקלע לעמדה לא נוחה והיה צריך להתגונן בסיום צריחים נחות. לאחר המסע ה-74 של הלבן התקבלה העמדה הבאה:

bview8

וכאן, כפי שניתן לראות בוידאו למטה, נקמורה אחז במלך שלו שניצב על ז7 ואז עזב אותו. נגעת – נסעת הוא כלל בסיסי בשחמט מקצועני, ונקמורה היה חייב לעשות מסע עם המלך מרגע שנגע בו (אלא אם הצהיר לפני כן במפורש שהוא מתכוון רק לתקן את מיקום הכלי על הערוגה, דבר שברור למדי כי לא קרה). במקום זאת הוא החל להתווכח עם ארוניאן שקרא לשופט, וזה האחרון אכן חייב את נקמורה לעשות מסע עם המלך.

נקמורה כבר היה מעורב בעבר במחלוקות הקשורות בהזזת כלים – בגביע העולם האחרון, נפומניצ'י הגיש עתירה נגד נצחונו של נקמורה במשחק הארמגדון ביניהם כיוון שהאמריקני הצריח בשתי ידיים במקום ביד אחת. אבל שבירה כל כך בוטה של כללי התנהגות מקצועניים במשחק קלאסי באירוע כל כך חשוב, לעיני מצלמות, היא בכל זאת דבר חדש עבורו. הדבר מבטא מן הסתם את גודל התסכול – או החרדה – שחש כשהבין שמסע במלך, בו הוא אוחז, יגרום לו להפסיד את המשחק וכנראה לאבד באופן סופי סיכוי מעשי לזכות בתחרות.

מסע עם המלך השחור מאפשר למלך הלבן להתייצב על ו6, ואכן לאחר 74…מ-ו8?? 75.מ-ו6! ארוניאן זכה בקלות, ונקמורה נכנע כעבור כמה מסעים ועזב את אולם המשחקים ללא לחיצת יד ובלי להתיצב במסיבת העיתונאים (דבר שהשחקנים מחויבים בו על פי חוזה). ייתכן, אגב, שהטעות של נקמורה היתה קשורה בסוג של אינרציה כיוון שמספר מסעים לפני כן, בעמדה דומה – עם הצריח הלבן על ב7 – שיחק 70…מ-ו8, כדי להתגונן מפני האיום של ה6 מצד הלבן. אלא שישנו הבדל גדול מאוד בין העמדות הנובע מכך שעם הצריח על ב7, השחור יכול להבריח את המלך הלבן מ-ו6 באמצעות שח צריח על השורה השישית, בעוד שאחרי 75.מ-ו6, עם הצריח הלבן על ד7, 75…צ-א6+ ייענה ב-76.צ-ד6.

אבל נקמורה לא היה היחיד שהרגש ניכר בהתנהגות שלו באותו ערב. במסיבת העיתונאים לאחר המשחק, גם ארוניאן עשה רושם כזה (אם כי מהכיוון ההפוך כמובן), כשנראה ונשמע ממש שיכור ניצחון, במיוחד כשהסביר למראיינים כיצד העמדה בה נקמורה ביצע את הטעות המכרעת היא זכויה עבורו בכל מקרה – הסבר שכפי שכבר צוין מאז בכמה ניתוחים פשוט איננו נכון. אבל מעבר לעצם הטעות בניתוח, שאינה דבר כל כך נדיר, בולט טון הדיבור של ארוניאן באותו חלק של הראיון.

**********

לאחר שישה סיבובים, ארוניאן מצטרף איפוא בהובלה לקריאקין עם 4 נקודות (2+); השניים יפגשו היום בסיבוב השביעי, הסוגר את חצייה הראשון של התחרות. אחריהם אנאנד עם 3.5 (1+), קרואנה וגירי עם 3 (50%), סבידלר עם 2.5 (1-), נקמורה וטופלוב עם 2 (2-). קרואנה וגירי סיימו עד כה את כל משחקיהם בתיקו (במקרה של גירי זה כמובן לא מפתיע…), אבל יש לציין שהשיגו לא מעט הזדמנויות שהוחמצו לבסוף. כך שלא רק מבחינת הניקוד אלא גם מבחינת היכולת – אם יצליחו להיות מעט יותר חדים (ובמקרה של גירי, אולי גם מעט פחות זהירים) – ניתן לומר שהם בהחלט נראים עדיין בתמונת הסיכויים.

איפה טעיתי?
קנדי V ניקסון - פריביו ג"ס - ספרס

52 Comments

איציק 19 במרץ 2016

תודה רבה,
אני מבין את הטעות הגסה של נקמורה, אך השאלה שלי האם ההתנהגות של ארוניאן נחשבת לקטנונית או שזה משהו צפוי ומקובל לקרוא לשופט ברמות האלו? לי נראה שמבחינה ספורטיוית נטו היה צפוי להחליק את הטעות של נקמורה. לי זה נראה לא כנצחון על הלוח כי אם לנצל משהו שהוא לא חלק מאיכות המשחק של היריב אלה מסביות טכניות. אני מבין שזה חוקי, אבל…

אייל סגל 19 במרץ 2016

בתחרות כל כך חשובה שבה כל כך הרבה מוטל על הכף קשה לי מאוד למצוא בסיס לבקר את ארוניאן – וגם הייתי אומר שבסיטואציה כזו שחקן מלכתחילה לא אמור להעמיד את השחקן השני במצב לא נעים כמו שנקמורה עשה. אגב, אני בספק אם יש לו אפילו סמכות "לוותר" לנקמורה במצב כזה, כי זו כאמור תהיה הפרה של חוק ברור.

פאקו 19 במרץ 2016

התקרית של נקמורה הזכירה לי סיפור שמומחי השחמט כאן בטח יוכלו להשלים בו את הפרטים (בעיקר השחקנים): באחד ממשחקי העבר, אחד השחקנים זמם איזה מסע עם המלך שהיה נראה סתמי לחלוטין, אבל הייתה לו חשיבות מכרעת בתחבולה שלו. אז הוא נגע, כביכול בטעות, בכלי אחר שלו אותו לא יכול היה להזיז. לפי הכללים הנוקשים, במקרה כזה הוא היה צריך להזיז את המלך. לאחר ויכוחים כביכול עם היריב והשופט, הוא "נאלץ" להזיז את המלך. התחבולה צלחה, והוא ניצח במשחק.

שחר 19 במרץ 2016

נשמע מוכר, זה משחק מלפני לפחות 40-50 שנה שתועד בכמה מקומות. הוא הזיז את המלך כדי להמנע משח….יש אפילו סיכוי שזה היה בארץ

Zak 19 במרץ 2016

יכול להיות שהכוונה למשחק הזה? לא יודע אבל אם יש קשר לחוק נגעת-נסעת (וגם לשחור היו עדיין אפשרויות להתגונן, אבל זה כבר סיפור אחר)

http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1271593

שמוליק 20 במרץ 2016

ממש מעניין .
המשתמש myschkin בקישור הבא מפרט על ההתחכמות של נגעת-נסעת במשחק זה :
http://www.chessgames.com/perl/kibitzing?kid=G1271593&reply=69

פאקו 20 במרץ 2016

תודה. זה אכן המשחק שהתכוונתי אליו.

שחר 20 במרץ 2016

כן, מסתבר שזה משחק מהונגריה 1917
הופיע בספר כלשהוא בעברית אם אני זוכר נכון

אייל סגל 19 במרץ 2016

בסקירה לקראת התחרות הזכרתי סבירות גבוהה לכך שלאנאנד יהיו כמה משחקי תיקו קלים מאוד בשחור בהם בקושי יצטרך לחשוב בזכות הכנה טובה, אז היום היתה דוגמה לכך במשחק נגד גירי – ואפילו לא כל כך בזכות ההכנה עצמה כמו בזכות המוניטין שלה. הם הגיעו לעמדה שלא היתה מוכרת לגירי בה אנאנד הציע הקרבת רגלי מעניינת עם 11…צ-ה8!? והרעיון 12.ג:ד5 ה5. גירי – כפי שהסביר במסיבת העיתונאים – פחד מהכנה של אנאנד, ולכן במקום זאת הרג את המשחק עם 12.ר:ו6 שהוביל במהירות לסידרת חילופים ועמדה של שוויון ברור. גירי הרגיש כל כך לא נעים בגלל זה עד שאנאנד היה צריך לנחם אותו… (לא ממש ברצינות, כמובן)

https://www.youtube.com/watch?v=GeXTLog8lXE&t=7m17s

שחר 19 במרץ 2016

נקמורה עוד יתן תחרויות מועמדים יותר מוצלחות מזו, גם ההפסד שלו לקריאקין היה לא מחויב במציאות. בתנאים רגילים אני מאמין שהוא היה רואה שההקרבה ההיא לא נכונה גם במשחק ראפיד או בליץ.
בינתיים אפשר לומר שלשלושת המובילים יש יותר "מזל" מלקרואנה וגירי כי עשו מולם טעויות רבות יותר שהובילו לנצחונות. מעניין אם בהמשך מישהו יפרוץ קדימה עם רצף משחקים טובים

אייל סגל 19 במרץ 2016

לקרואנה, לפחות, אני לא חושב שיש סיבה להתלונן על חוסר מזל בהקשר זה בהתחשב בשגיאה הממש גסה שטופלוב עשה נגדו; לא היה צריך להיות יותר קשה עבורו לזכות שם מאשר עבור אנאנד וארוניאן כשהשיגו את "נקודות טופלוב" שלהם.

שחר 20 במרץ 2016

מסכים, וגם אתמול הוא נחלץ יפה מול סבידלר בעמדה קשה

שחר 19 במרץ 2016

רק סיימתי לכתוב ונקמורה זוכה לקצת קרמה טובה כשטופאלוב עושה כמה טעויות בעמדה מורכבת וחריפה. נראה שנקמורה ינצח.
יהיה מעניין לראות במחזור המשחקים השני, האם ארוניאן התגבר על ה"קיר" שחסם אותו בתחרויות הקודמות, שזה הלחץ בשבוע המשחקים האחרון, אם ישחק ברמתו הרגילה אני מאמין שיש לו סיכוי לזכות כי הפסד של קריאקין יכול להגיע מתישהוא

אייל סגל 19 במרץ 2016

במשחק שני (בנוסף לנקמורה-טופלוב) שנראה בדרך להכרעה היום, קרואנה מצליח לחלץ תיקו ממה שעשה רושם בכמה שלבים כקרוב להפסד; נראה כמו החמצה גדולה עבור סבידלר, שאולי איבד את הסיכוי הכי טוב שהיה לו לחזור לתחרות. כך שהשינוי היחיד בטבלה הוא שנקמורה נצמד לסבידלר ודוחף את טופלוב עוד יותר למטה.

Zak 19 במרץ 2016

מעניין עד כמה משחקים כמו אנאנד-סווידלר שכיחים היום בצמרת העולמית? אני לא ממש זוכר עוד דוגמאות למשחק התקפה כל כך מוחץ שמוביל לנצחון תוך 24 מסעים בתחרות חשובה כמו זאת.

אייל סגל 19 במרץ 2016

לא היה משהו כזה בתחרויות המועמדים האחרונות, אבל ב"סתם" טורנירי על אפשר למצוא דוגמאות – למשל, נצחונות שארוניאן ואנאנד החליפו ביניהם (ארוניאן בבילבאו 11, 25 מסעים; אנאנד בוייק אן זה 13, 23 מסעים; כמובן גם הניצחון של אנאנד בטורניר ציריך האחרון, אם כי שם זה לא בדיוק היה משחק בקצב קלאסי), ההפסד של קרלסן לגירי בוייק 11 (22 מסעים). הנצחונות בלבן של קרואנה על טופלוב ו-MVL בהופעת סינקפילד המפורסמת שלו היו מעט יותר ארוכים – בסביבות 30 מסעים – אבל מוחצים בערך באותה מידה.

אילן 19 במרץ 2016

ההתנהגות של נקמורה – כמו של ילד שנתפס גונב חטיף במכולת – רק מזכירה את הצדדים האתיים הפחות יפים שלו. מדי פעם . הוא מזכיר לנו למה אין סיבה לשאת אליו עיניים.

אייל סגל 19 במרץ 2016

אגב, הנה ההתיחסות הראשונה – עד כמה שידוע לי – של נקמורה לתקרית, מראיון שנתן בעקבות הסיבוב של היום: https://www.youtube.com/watch?v=BmDXMKTgZHE&t=1m24s

חוץ מזה, יצאה הודעה שהוא ייקנס ב-10% מסכום הכסף שיזכה בו בעקבות אי ההופעה למסיבת העיתונאים אחרי המשחק.

תמיר 19 במרץ 2016

הי אייל,

תודה על הסיקור המעולה.

אמיתי 19 במרץ 2016

123+

שמוליק 20 במרץ 2016

בקשר לטענה של ארוניאן על כך שסיום הצריחים מול נקאמורה ( סיבוב 6 ) זכוי בכל מקרה עבורו :
רב-אמן דניאל קינג מנתח את הסיום הנ"ל , אבל חשוב הרבה יותר מכך – החל מ-06:30 בקישור המצורף – מנתח עמדה כמעט זהה ( של ג'ובאבה ) , שם יש באמת ווריאנטים נהדרים !

https://www.youtube.com/watch?v=xPc8vTe3VWk

שחר 20 במרץ 2016

נכון למסע ה 49 סבידלר לא מנצח למרות שהשיג עמדה בעלת עדיפות גדולה (פעם שלישית) וקריאקין נחלץ למרות נחיתות גדולה (גם פעם שלישית).

אייל סגל 20 במרץ 2016

זה בכלל היה משחק די מוזר, כי בשלבים המוקדמים דווקא לקריאקין היה יתרון ברור – לפי מסיבת העיתונאים, בנקודה מסויימת סבידלר חשב שהוא ממש על סף הפסד. לגבי סיום המשחק, סבידלר הסביר שם שכששיחק 49.צ-ח4 (עם איום מט על ח8) חשב שהוא זוכה באופן כפוי – הוא חישב את ההסתעפות 49…פ-ז6 50.צ-ז4 פ-ו8 51.צ-ה5 צ:ה2 52.צ-ה7 ז6 53.פ-ו5 ומט, ושכח שהשחור יכול להתגונן מהאיום גם עם 49…ז6, כפי שקריאקין שיחק. נראה לי שאף אחד מהשניים לא ירצה לכלול את זה בספר המשחקים הטובים ביותר שלו…

https://www.youtube.com/watch?v=jRKqJ8W7o3Q

קרואנה, לעומת זאת, מנצל סוף סוף את הצ'אנסים שלו ומנצח את נקמורה, כך שהוא מצטרף לאנאנד עם 1+, חצי נקודה אחרי ארוניאן וקריאקין.

אילן 21 במרץ 2016

נצחון של קרואנה על נקמורה הוא נצחון מתוק (גם בגלל היריבות "האמריקאית" וגם בגלל שנקמורה התהדר מוקדם מדי שהוא השחקן האמריקאי הטוב ביותר היום).

ובמחזור 9 במשחק שבין גירי לקרואנה הפרשנים (גוסטפסון וואן וולי), או יותר נכון גוסטפסון בנימה צינית שאל את וואן וולי אם זו הפעם הראשונה שגירי (לאור המשחק השמרני שלו) משחק ח4 :)

אייל סגל 21 במרץ 2016

נראה לי שבשבילך כל הפסד של נקמורה הוא מתוק :) אגב, בדיווח של chess24 יש קריקטורה נחמדה בהקשר של המשחק עם קרואנה בתור האקדוחן ששלף ראשון – https://chess24.com/en/read/news/moscow-candidates-8-caruana-strikes

ממה שקורה בינתיים במשחק של היום, יש לי רושם שלגירי סיכוי טוב לזכות בניצחון הראשון, ובדרך צפויה – בלי שהוא לוקח סיכונים גדולים מיוזמתו, אלא בגלל שהיריב שלו לוקח סיכונים גדולים מדי…

אילן 21 במרץ 2016

הייתי מבסוט פעמיים. גם בשביל קרואנה. נראה שהוא באמת החליט לקחת את המכונית לדהירה פראית. למזלו חזר הביתה בשלום.

אגב, הוא כבר ניצח את נקמורה באיזה טורניר אמריקאי פנימי בשנה האחרונה, נדמה לי שדווקא בשובר שוויון, הצד החזק יותר של נקמורה. ואפרופו בליצים ובולט ב 6/4 ייערך הדו-קרב הראשון בין גרישצ'וק לארוניאן באתר chess.com.

תודה על הקריקטורה.

שחר 21 במרץ 2016

אני לא מבין מספיק בשביל לנתח את הסיום של אנאנד היום, אך במבט חובבני זה נראה כסיום קרלסני שהתחיל מעמדה שוויונית לגמרי והגיע אט אט למצב שנראה זכוי.
קרואנה מתגונן ביצירתיות רבה מול גירי, נראה איך יסתיים

אייל סגל 21 במרץ 2016

אני חושב שכבר משינוי המבנה שנגרם בעקבות מסעים 25-24 (חילוף הפרשים), עם יתרון המרחב והעמדה המגושמת של הצריח על א7, היה ברור שללבן יתרון עמדתי די גדול והשחור הולך לסבול. אבל בכל מקרה אנאנד מדהים, מה כבר אפשר לומר.

https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/candidates-2016/9/1/2

אילן 21 במרץ 2016

עדיין יש לו את זה.

שמוליק 21 במרץ 2016

אפרופו היחס של שחקנים אחרים לנקאמורה :
https://www.youtube.com/watch?v=jRKqJ8W7o3Q&t=16m17s
ניפומניצ'י מאחל ( כפי הנראה ) הצלחה מיוחדת לקריאקין לקראת משחקו מול היקארו …

אייל סגל 21 במרץ 2016

כן, גם אני שמתי לב לזה בזמן הפוסט-מורטם ומייד בדקתי עם מי קריאקין משחק מחר (כלומר, היום)… אבל נפומניצ'י, כמו שציינתי בפוסט, היה הצד הנפגע בתקרית ההצרחה בגביע העולם, כך שיש לו מטען מיוחד ביחס לנקמורה.

יאיר 22 במרץ 2016

נקמורה מתנהג באופן לא ספורטיבי כבר הרבה זמן, אז לא פלא שכולם מקווים שיפסיד.

בזמן אליפות העולם לקבוצות באילת ב2012 ראיתי אותו משחק נגד פופילסקי. השחקן לידו (נדמה לי שזה היה גאורגייב) לחץ בטעות על השעון של נקמורה בתורו של נקמורה, פופילסקי שהיה בדוחק זמן רציני לא שם לב, ונקמורה שם לב אבל עשה את עצמו חושב בזמן שהזמן עובר.

למזלו של פופילסקי שנשארה לו פחות מדקה, השופט היה ערני ושם לב (או שמישהו הפנה את תשומת ליבו), התערב, והחזיר חלק מהזמן לפופילסקי.

נקמורה החצוף, במקום להתבייש התחיל להתעצבן ולהתווכח ואיים גם לערער. בסוף נגמר תיקו, אבל אם אני זוכר נכון נקמורה הפסיד מעל 30 נקודות מד כושר בתחרות הזו, אז כנראה שקאישה לא שוכחת :)

שחר 22 במרץ 2016

נקמורה קצת ילדותי אולי לפעמים, ועם זאת לפני חודש הוא הסכים לארמגדון בציריך שיכל רק לסכן את זכייתו.
גם שלשום, הוא נרגע לאחר ה"נגעת-נסעת" ודי הודה שהתנהל בצורה רגשנית כשקם מהמשחק בלי ללחוץ יד וכו'

אייל סגל 21 במרץ 2016

אז קרואנה, אחרי הגנה הירואית, מצליח לחלץ תיקו מגירי. למרות שרק אחד מתוך תשעה המשחקים שלו עד כה הסתיים בהכרעה, כמעט בכולם הוא היה קרוב או לניצחון או להפסד – קשה להתלונן שמשעמם איתו.

חמישה סיבובים לסוף, עם הכניסה ליום המנוחה השלישי, אנאנד מצטרף לקריאקין בהובלה עם 5.5 נקודות (2+), מפיל את ארוניאן לחצי נקודה מתחתיו ביחד עם קרואנה, וחצי נקודה מתחתיהם עדיין גירי, שהיה היום בסכנת ניצחון ממשית אבל בסוף הצליח לשמור על מאזן תיקו מושלם.

מבחינת שוברי שוויון – שובר השוויון הראשון, כמו בתחרויות המועמדים הקודמות, הוא מאזן ראש בראש; זה אומר שאנאנד בניצחון שלו היום גם מבסס שובר שוויון עדיף מול ארוניאן (אחרי התיקו במשחק הראשון ביניהם), כך שבאופן מעשי הוא פותח עליו פער של נקודה שלמה. מול קריאקין שובר השוויון שלו נחות כרגע, לאחר ההפסד בסיבוב הרביעי, כך שמבחינה זו תוצאת המשחק ביניהם בסיבוב 11 (בו אנאנד בלבן) יכולה להיות חשובה במיוחד.

Selby 22 במרץ 2016

גירי בסכנת ניצחון ממשית, צחקתי בקול מבדיחת שחמט :)
באופן לא צפוי זה היה המשחק שהכי התחברתי אליו עד כה בטורניר, שילוב בין מרתון מתיש לאלגנטיות הגנתית.
אני חושב שזה ההבדל העיקרי בין שחקנים מעולים ויציבים כמו גירי וקרואנה לקרלסן, הם יותר מדי פעמים לא מצליחים לנצח מיתרונות שהנורבגי צריך רק רבע מהם כדי לנצח. לפעמים הם גם בmindset כזה שיותר קל להם לסחוט תיקו מעמדה מופסדת מאשר לנצח עמדה זוכה.

אם אנאנד "גונב" עוד תחרות מועמדים אני "מחרים" את אליפות העולם. עם כל הכבוד לגאונות שלו הוא קיבל את הצ'אנס שלו פעמיים ועכשיו צריך לפנות את הבמה למישהו אחר.
מה גם שאני עדיין חושב שהשחמט שלו בירידה תלולה למרות הניסים שהוא עושה פה שהם בעיקר תוצאה של ניסיון, ווינריות(קלאץ') ואופי.

דוד 22 במרץ 2016

בשליפה אני נותן 5 משחקים שהסתיימו בתיקו שמגנוס היה לוקח בלי בעיות

איציק 22 במרץ 2016

אתה מציע שמי ששיחק שתי קדנציות רצוף על התואר והפסיד חייב לפרוש? אתה יודע כמה יריבים של בולט ופלפס היו צריכים לפרוש בשיא או אפילו לפניו?

דוד 23 במרץ 2016

סלבי לקורצ'נוי: ויקטור, אולי אתה הולך הביתה ונותן למישהו אחר להתמודד סופסוף נגד קרפוב.
קורצ'נוי: למי?
הייתי מוסיף עוד כמה סימני שאלה אבל אין מקום.

ארנון 22 במרץ 2016

אייל – ביג לייק על "היה היום בסכנת ניצחון ממשית אבל בסוף הצליח לשמור על מאזן תיקו מושלם".
סלבי – אני עם אנאנד מתחילת הטורניר. מוצא את זה דווקא יפה שלמרות הירידה התלולה בכושרו הוא מצליח פעם אחר פעם במועמדים.

שחר 22 במרץ 2016

מסכים שאנאנד מראה אופי וקלאץ'. אם הוא מול קרלסן, זה יהיה די מעניין לראות מה הוא יכול להוציא מולו, אבל עוד מוקדם, הכל פתוח. לפני קריאקין עוד יש לו משחק בשחור עם קרואנה

Yavor 22 במרץ 2016

אכן בדיחה נהדרת.
עקבתי קצת אחרי המשחק והיה נראה שהמחשב נותן יתרון גדול לגירי, ובאמת היו לו 3 רגלים הפרש בשלב מסוים.
האם הוא פספס שם משהו ספציפי? מהמעט שראיתי, משחק זה המחיש לי את היתרונות של זוג רצים על זוג פרשים במגרש הפתוח, מה שגרם ליתרון הזה להצטמק עד לתיקו בסוף (לא ראיתי את הסוף אז לא יודע איך העמדה הגיעה לתיקו).

אייל סגל 22 במרץ 2016

היה רגע מסוים שבו גירי החמיץ ניצחון ברור, עם 24.מ-ה1! – המסע הזה מוציא את המלך מהטור ו', כך שהוא מגן מפני איומים של צ:ו4 ובעקיפין גם על הרגלי ב-ה5; השחור לא יכול ללכוד אותו כמו במשחק בגלל שח פרש על ז6. אחר כך אני לא בטוח, אבל על כל פנים כבר לא היה משהו פשוט וברור. כדאי לציין שמבין הרגלים העודפים של הלבן זה על ח7 עוזר בעיקר לשחור, כי הוא מספק מגן למלך שלו…

[אגב, למי שממש מתעניין יש ניתוח מאוד מפורט של המשחק על ידי MVL כאן – המשחק השלישי מלמעלה]

רני 22 במרץ 2016

אייל

האם תוכל להסביר מדוע במסע ה 43 כאשר הלבן מאיים שח השחור לא מנסה להבריח את המלך לאגף המלכה ? אני משער שהייתה לו סיבה טובה אך אך לא מצליח להבחין באיום הצפוי מצד הלבן.

אייל סגל 22 במרץ 2016

על איזה משחק אתה מדבר?

רני 22 במרץ 2016

סליחה, גירי נגד קרואנה כמובן

אייל סגל 22 במרץ 2016

אם השחור משחק 43…מ-ה8 זה נותן ללבן הזדמנות לחילופי כלים עם 44.מה:ה6+ מה:ה6 45.פ-ג7+ ו-פ:ה6. בסיום שמתקבל, של פרש מול רץ ערוגות כהות, ללבן יש סיכויים גדולים יותר לממש את יתרון הרגלי באגף המלך כי א.בלי מלכות לשחור אין יותר איומים מתמידים נגד המלך הלבן החשוף; ב.בלי רץ הערוגות הבהירות לשחור יש פחות הזדמנות למשחק נגדי מול הרגלים הלבנים באגף המלכה (שנמצאים כרגע על ערוגות בהירות – א2/ב3).

יהודה.א. 22 במרץ 2016

אניש לקו

יהודה.א. 22 במרץ 2016

אייל, ניסיתי לחפש היום (חופשת מחלה) פוסטים ישנים שלך והכי מוקדם שמצאתי היה מלפני כשלש שנים (כמה מפתיע, על המועמדים). כיצד ניתן להגיע אל הפוסטים שקדמו להם?

אייל סגל 22 במרץ 2016

אין פוסטים שקדמו להם – זו התחלת הבלוג :) אבל אם אנחנו כבר בענייני היסטוריה – סיקור של שחמט התחיל בדה באזר בערך שנה לפני זה, בזמן הדו קרב בין אנאנד לגלפנד (בהקשר ה"פטריוטי"). אתה יכול למצוא את הפוסטים הרלבנטיים, שהופיעו בבלוג של דורפן, אם תכניס "אנאנד גלפנד" למנוע החיפוש של האתר בצד ימין למעלה.

שמוליק 22 במרץ 2016

יהודה , בדוק מי פירשן בניצחון …

יהודה.א. 22 במרץ 2016

תודה!
כעת אני מבין את האזכורים לניתוחים קודמים…

שמוליק, לא היה לנו איזה משחק באותה תקופה?

שמוליק 22 במרץ 2016

לא זכור לי …

Comments closed