גביע סינקפילד: מחצית ראשונה

טופלוב מוביל לאחר חמישה סיבובים, ובלי קרלסן בסביבה לגמרי לא ברור עדיין מי ינצח

ביום שישי האחרון החל בסנט לואיס גביע סינקפילד, הטורניר השלישי בסידרת הגרנד טור. כפי שציינתי בפוסט קודם, שני הטורנירים הראשונים בסידרה, שהיו של שחמט מהיר ובליץ, יצרו מצב תחרותי מוזר למדי – כיוון שקרלסן (לא רק אלוף העולם, אלא גם זוכה הסידרה בשנה שעברה) השתתף בהם כווילד קארד, לאחר שהסתבר כי לא יוכל להתחייב להשתתפות בסידרה השלמה. כצפוי, הוא סיים את שני הטורנירים עם המאזן המצטבר הטוב ביותר – אבל אינו יכול לזכות בסידרה השלמה, כי לא ישתתף בשני הטורנירים הקלאסיים הנותרים (סינקפילד ולונדון), וכך המשתתפים הקבועים בסידרה נותרו בצל ההופעה הזו. מאז קרלסן כבר זכה בטורניר על נוסף – בבילבאו – תוך שהוא מפגין רמת משחק בליגה אחרת מכל יריביו, מה שהדגיש פעם נוספת את הדומיננטיות הנוכחית שלו (זהו טורניר קלאסי חמישי ברציפות בו הוא זוכה מאז סוף השנה שעברה – לאחר לונדון, קטאר, וייק אן זה וסטוונגר).

ועם זאת, גביע סינקפילד הוא עדיין טורניר חזק ומעניין מאוד – במידה מסוימת מפני שדווקא בהיעדרו של קרלסן הוא מהווה מעין חלק מתחרות לא רשמית על המעמד כמספר 2 בעולם השחמט. התייחסתי כבר במספר הזדמנויות לכך שאין בשנים האחרונות מישהו שניתן להגדיר אותו כמספר 2 ברור לקרלסן; אחד הדברים בהם דבר זה מתבטא הוא התחלופה הרבה של שחקנים במקום השני של דירוג מד הכושר – מאז שקרלסן התבסס באופן קבוע בראש הדירוג לפני קצת למעלה מחמש שנים (ביולי 2011), כבר היו מדורגים מתחתיו במקום השני בזמן כזה או אחר לא פחות מתשעה שחקנים. האחרון מביניהם הוא מקסים ושייה לגרב, שהעפיל למקום הזה (עם מד כושר גבוה מאוד של 2819) בעקבות תקופה ממושכת למדי של יציבות והישגים טובים. עד לתחילת גביע סינקפילד הוא השלים רצף של 66 משחקים קלאסיים ללא הפסד, במהלכו זכה לאחרונה באופן מרשים בטורניר דורטמונד (עוד תחרות ללא קרלסן) בפער נקודה וחצי מהמקום השני.

לצידו של ושייה לגרב, מהמשתתפים הקבועים בסידרת הגרנד טור השנה, מתחרים בגביע סינקפילד עוד שבעה מהמשתתפים הללו – קרואנה, ארוניאן, נקמורה, גירי, סו, אנאנד וטופלוב, וכן שני שחקני צמרת נוספים שעבורם זהו הטורניר היחיד בסידרה בו הם משתתפים – דינג לירן (השחקן הסיני מס' 1), שהוזמן כווילד קארד, וסבידלר, כמחליף של הרגע האחרון לקרמניק (שביטל את השתתפותו בשל כאבי גב). על פי רשימת הדירוג הרשמית של ה-1 באוגוסט מדובר בשבעה מתוך עשרת המדורגים הראשונים בעולם, ועוד שלושה מהעשירייה השנייה.

**********

בינתיים, בעקבות חמשת הסיבובים הראשונים (מתוך תשעה), ניתן לומר שאף אחד מהשחקנים אינו מתבלט באופן מיוחד מעל האחרים. היו מעט משחקים מוכרעים – רק 6 מתוך 25 (24%), אבל ריבוי תוצאות התיקו אינו נובע מחוסר רוח לחימה או ממשחקים שקולים לגמרי; בלא מעט מקרים התוצאה היתה יכולה די בקלות להיות שונה. אלא ששחקנים שהגיעו לעמדות עדיפות לא הצליחו שוב ושוב לממש את היתרון שלהם ברגעים קריטיים (חוסר דיוק מסוג שהוא נדיר יחסית אצל קרלסן, אם להזכיר אותו בפעם האחרונה בפוסט הזה).

המוביל נכון לעכשיו הוא טופלוב, שהצליח לנצל את המספר הרב ביותר של הזדמנויות (הוא היחיד שניצח בינתיים שני משחקים). בסיבוב הראשון, נגד סבידלר, הוא הפעיל על יריבו לחץ מסויים החל מהפתיחה, וסבידלר התגונן בצורה טובה עד למסע ה-25:

bview1

כאן השחור יכול לשמור על שוויון במספר דרכים (כמו 25…צ-ב3 או …פ:א5). לסבידלר היה נדמה שמצא דרך ברורה יותר לכפות תיקו עם 25…צ-ב4?? (התוקף את הרגלי על ד4), אלא שלאחר 26.מה-ג3! הסתבר לו כי מה שמצא היתה למעשה דרך להפסד כפוי. מסעו של הלבן תוקף את הפרש על ג6 שלא ניתן להביא כלי נוסף להגנתו (הרגלי הלבן על א5 מונע את הערוגה ב6 מהצריח השחור), ותזוזה של הפרש תפקיר את הצריח על ב4. סבידלר ראה זאת, וחשב תחילה שלאחר 26…פ:ד4 27.מה:ב4 פ-ה2+ 28.מ-ח1!

bview2

הוא פשוט מחזיר לעצמו את הצריח. אלא שכאשר העמדה התקבלה על הלוח הוא נכנע, כי הבין שלאחר 28…פ:ג1 הלבן ילכוד את הפרש שלו בעזרת סידרת התראות שח ויוותר ביתרון כלי: 29.מה-ב8+ מ-ח7 (או 29…מ-ו7 30.מה:ג7+ ו-31.מה:ג1) 30.מה-ב1+, ואם השחור ינסה להציל את הפרש עם 30…פ-ד3 (החוסם את התראת השח), הוא יאבד את הכלי המרותק לאחר 31.פ-ה1, התוקף אותו פעם שנייה. העמדה המתקבלת לאחר מסעו האחרון של הלבן בהסתעפות זו מראה את הדיוק של המסע 28.מ-ח1 – 28.מ-ח2? היה מאפשר לשחור להציל את עצמו באמצעות התראת שח עם המלכה על ה5 ולכידת הפרש הלבן על ה1, בעוד ש-28.מ-ו1? היה מאפשר לשחור לחסום את התראת השח על ב1 מסע קודם לכן עם התראת שח משלו (30…מה-ד3+!) ולכפות חילוף מלכות.

גם בשני משחקיו בשחור עד כה (מול קרואנה ונקמורה) טופלוב הפגין משחק דינאמי, הפעיל לחץ על יריביו והשיג סיכויי ניצחון – אבל משחקים אלה שייכים לקטגוריה אותה הזכרתי קודם לכן, בהם השחקן שהשיג יתרון לא דייק במימוש יתרונו ברגעים קריטיים ואיפשר ליריבו להיחלץ. במשחק אחר של טופלוב, בלבן מול ושייה לגרב בסיבוב השלישי, קרה דבר מוזר עוד יותר. עד למסע ה-21 השניים חזרו על משחקו של ושייה לגרב מול גירי מהסיבוב הראשון (בהסתעפות ניידורף של ההגנה הסיציליאנית). טופלוב היה הראשון לסטות ממנו אבל המשיך לשחק במהירות עוד מספר מסעים, באופן שהצביע על כך שהוא עדיין בתוך ההכנה הביתית שלו. הפעם הראשונה בה עצר למספר דקות כדי לחשוב היתה לאחר 26…מה-ח3:

bview3

מסע זה יוצר את האיום …פ:ה4, כיוון שהכאת הפרש תפתח את השורה השלישית בפני המלכה השחורה ותאפשר לה ללכוד את הרץ הלבן הבלתי מוגן. וטופלוב, שכאמור עצר כאן סוף סוף כדי לחשוב, ביצע שגיאה טקטית גסה כבר במסע הראשון מחוץ להכנה הביתית שלו עם 27.צ-ד3??. המסע אמנם מגן על הרץ ובכך מנטרל את האיום שהוזכר לעיל, אבל בו בזמן גם מחליש את הרגלי על ג2 (המותקף על ידי שני הצריחים השחורים) ומאפשר לשחור את המכה הטקטית הפשוטה יחסית 27…צ:ג2(?) 28.צ:ג2 מה-ו1+ 29.ר-ג1 מה:ד3 עם זכייה ברגלי. קרואנה, שהציץ בעמדה הזו ושם לב מייד לטעות של טופלוב, היה המום עד כדי כך שנכנס לתא הוידוי כדי לדבר עליה במקום על המשחק שלו. (ב"תא הוידוי" שחקנים יכולים לחלוק עם המצלמה – והצופים – רשמים ומחשבות על המשחקים בזמן שהם מתנהלים.)

למזלו של טופלוב, לאחר 30.מה-ד2 (הכופה חילוף מלכות) מה:ג2+ 31.מה:ג2 צ:ג2 32.מ:ג2:

bview4

התקבל סיום שהיה ניתן להצלה בקלות יחסית למרות גירעון הרגלי, בשל מספר גורמים – עמדתו האקטיבית יותר של המלך הלבן בהשוואה לעמיתו השחור, יתרון הרגלים המספרי של הלבן באגף המלכה, שאיפשר לו ליצור שם רגלי חופשי במהירות יחסית כדי להשיג משחק נגדי, והעובדה שבעמדות מסוג זה, בעלות אופי פתוח עם רגלים חופשיים בשני האגפים, רץ עדיף על פרש.

מסתבר כי לשחור היו סיכויי ניצחון טובים בהרבה אם לא היה לוכד את הרגלי מייד אלא משחק 27…ד5!, כיוון שלאחר 28.ה:ד5 צ:ג2 29.צ:ג2 מה-ו1+ 30.ר-ג1 מה:ד3 31.מה-ד2 היה נפתח למלכה השחורה נתיב "בריחה" אל ו5, ועם המלכות על הלוח השחור היה יכול להמשיך ולהפעיל לחץ רב יותר על עמדת הלבן (כשהרגלי על ד5 נופל במהרה).

בסיבוב החמישי טופלוב השיג את נצחונו השני במשחק נגד דינג לירן – משחק שגם בו החמיץ לא מעט, אבל לבסוף היה זה יריבו שביצע את הטעות האחרונה לאחר מאבק מרתוני מתיש שנמשך למעלה משש שעות. במשחק ההפכפך הזה טופלוב השיג תחילה יתרון של שני רגלים אך התקשה מאוד לממש אותו, השיג בהמשך התקפה חזקה כנגד המלך השחור לאחר שהחזיר אחד משני הרגלים האלה, החמיץ הזדמנות לממש מייד את ההתקפה, אבל לבסוף חזר וזכה מחדש בסיכוי שהחמיץ כשיריבו איפשר לו לחזור לאותה עמדה:

bview7

כאן, לאחר 61…מ-ח7? (במקום 61…מ-ו7!), טופלוב ניצל את ההזדמנות לגרור את המלך השחור לשטח פתוח כדי לטוות סביבו רשת מט: 62.צ-ח8+ מ-ז6 63.פ-ו4+ מ-ז5 64.צ(ח)-ו8! (מגן על הפרש ב-ו4) 64…צ(ב)-ב2 (מנסה התקפת נגד על המלך הלבן באמצעות הכפלת הצריחים על השורה השנייה). וכאן טופלוב ביצע שני מסעים יפים ומדויקים מאוד (היחידים המובילים לניצחון) בזה אחר זה: 65.צ-ג7!! עם איום מט על ז7, כשלכידת הרגלי על ז2 על ידי השחור תוביל בסופו של דבר, לאחר חילופים, לאובדן צריח שחור בעקבות צ:ז7+; 65…ז6:

bview8

מסעו האחרון של השחור נועד להגן מפני איום לכידת הרגלי על ז7, אבל תוך כדי כך הוא גם חוסם ערוגת מילוט פוטנציאלית (ז6) מהמלך השחור. טופלוב ניצל זאת ושיחק 66.ז3!, מסע הנוטל מהמלך השחור גם את ח4 ובכך יוצר איום מט קטלני. כעת, לאחר 66…ר-ז2+ 67.פ:ז2 צ:ז2 צמד הצריחים השחורים היו יכולים לתת למלך הלבן שח ניצחי אילו עמד לרשותם עוד מסע אחד, אבל הם לא יספיקו לעשות זאת כיוון שהלבן ינחית מט עם 68.צ-ג5 (וכאמור, לרשות המלך השחור לא עומדת יותר הערוגה ז6).

את תגובתו של דינג לירן להתפתחות זו במשחק (לפני שנכנע) ניתן לראות כאן.

**********

טופלוב מוביל איפוא עם 3.5 נקודות, אבל הטבלה צפופה מאוד – מייד אחריו, עם 3 נקודות, נמצאים אנאנד, ארוניאן וסו, כל אחד מהם עם ניצחון בודד. אנאנד השיג את הניצחון שלו בסיבוב השני נגד ושייה לגרב, במשחק ששבר את אותו רצף ללא הפסדים של האחרון שהוזכר קודם לכן (והגיע עד ל-67 משחקים):

bview5

ושייה לגרב דווקא השיג יתרון גדול מהפתיחה (בהסתעפות נדירה של הגנת קארו-קאן) ועמדתו של אנאנד היתה בשלב מסויים על סף התמוטטות, אבל הוא הצליח להחזיק מעמד ובעמדת הדיאגרמה ניצל עיוורון טקטי של הצרפתי: 30.פ:ה6?? ר:ה6 31.ר:ד5. ושייה לגרב חשב שזכה ברגלי, אבל החמיץ את מכת הנגד 31…ה3! עם איום על הרץ הלבן, הזוכה בכלי. המשחק נמשך 32.ר:ה3 (נסיגה של הרץ תאפשר את קידום הרגלי השחור ל-ה2 עם זכייה בצריח; 32.ר:ה6 ייענה ב-32…ה:ו2+ תוך התראת שח ולאחר מכן 33…מה:ה6) 32…ר:ד5 (לוכד רץ לבן אחד תוך יצירת איום על השני) 33.ר:א7+ (כדי לגבות מחיר תמורת הרץ המאויים) 33…מ:א7 34.מה-ו2+ ר-ג5! 35.מה:ג5+ מה:ג5+ 36.ב:ג5:

bview6

הלבן זכה באופן זמני בשלושה רגלים תמורת הרץ – אבל רגלים אלה (באגף המלכה) חלשים ביותר ואנאנד לכד אותם במהרה; ושייה לגרב נכנע כעבור 10 מסעים.

עוד למטה בטבלה נמצאים קרואנה ונקמורה עם 2.5 נקודות (50%); דינג לירן, ושייה לגרב וגירי עם 2, וסבידלר עם 1.5. ארבעת הסיבובים האחרונים יתקימו החל ממחר, כשהמשחקים מתחילים כל יום ב-21:00 לפי שעון ישראל; ניתן לעקוב כאן אחרי השידור הישיר בהנחיית הצוות המוכר (והמצוין) סירוואן – שהאדה – אשלי – רמירז.

קרלסן ואמנות הלחץ העמדתי
גביע סינקפילד: ווסלי סו זוכה

תגובות

 • עידו

  תודה אייל! כבר התחלתי לדאוג שאאלץ להתמודד עם התחרות הנל לבדי :)
  איך מכניסים את השח לאולמפידה ??!! אוף היה יותר כייף :)
  זה שטופולוב מוביל די מדהים בעיניי לאור התחרויות האחרונות והוא הודה אחרי הנצחון על סבידלר שהוא חש שהרוסי ביעפת ולכן לא שיחק במיטבו

  • אייל סגל

   כן, סבידלר הגיע לסנט לואיס די ברגע האחרון לפני התחרות והיה לו פחות זמן להסתגל משחקנים לא-אמריקנים אחרים, שהגיעו כמה ימים קודם לכן בשביל אירועים של יחסי ציבור; הוא התחיל עם שני הפסדים בסיבובים הראשונים (השני לארוניאן) ואחר כך התייצב. לטופלוב, אחרי סידרה של אירועים לא טובים ובמיוחד הפיאסקו בתחרות המועמדים כבר היתה הופעה סבירה לפני כמה חודשים בסטוונגר, עם מאזן של 1+ ומקום שלישי-חמישי משותף (עם MVL וקרמניק). בשני הטורנירים הראשונים של הסידרה הנוכחית היו לו הופעות גרועות - אבל זה היה צפוי, כי הוא ידוע כלא כל כך טוב בקצבי זמן מהירים; כך שבסידרה כולה כבר אין לו סיכוי ממשי לזכות.

 • איציק

  תודה אייל,
  אני רוצה לשאול לגבי האמירה "שחקן שהשיג יתרון לא דייק במימוש יתרונו ברגעים קריטיים ואיפשר ליריבו להיחלץ." האם המצבים היו כאלו שהיתרון מביא לזכיה במשחק מדוייק או יתרון כזה שאם היריב מדייק, אז לא ניתן לממש את היתרון?

  • אייל סגל

   הכוונה למקרים בהם היתרון היה אמור להביא לזכייה במשחק מדויק - או, לכל הפחות, לסיכויי זכייה טובים בהרבה ביחס למה שקרה במשחק עצמו (לא תמיד אפשר לקבוע בוודאות).

 • יהודה.א.

  ויש גם מנצח. לא ממש מפתיע, אבל אני משער שלא רבים הימרו עליו. אייל, מה לדעתך תהיה הפסגה של סו? האם הוא יוכל לסכן בעתיד את הכתר?

  • אייל סגל

   קצת קשה לי להאמין. בוא נאמר, אני מניח שיש לו סיכויים כמו לכל שחקן טופ-10 "רגיל", אבל אני לא רואה בו בינתיים משהו מיוחד מעבר לזה. הוא מאוד זהיר, מאוד פרגמטי, ובזכייה הזו שלו בעיקר בלט לטעמי האופן בו הוא ידע לנצל מעידות של אחרים ונהנה מזה שאף אחד אחר לא ממש התבלט או הפגין יכולת טובה באופן יציב.

   • שמוליק

    יהודה , לשיטתך מי כן היה מנצח מפתיע אילו היה זוכה ?

    פלוס 2 באירוע כזה זו תוצאה נהדרת לכל הדעות .
    יצוין גירי עם 2 הפסדים בסיבובים האחרונים שסיים אחרון .

    • אייל סגל

     אגב, 2+ זו תוצאה יפה כמובן, אבל יחסית לזכייה הנסיון מראה שזו פחות או יותר התוצאה המינימלית הנדרשת בטורנירים בפורמט כזה - ודי נדיר שהיא מספיקה למקום ראשון לא משותף (כאן זה היה חשוב במיוחד, כי מקום ראשון משותף היה מוביל לפלייאוף); הדוגמה הקודמת האחרונה שאני יכול לחשוב עליה היא מ-2012, בזכייה של קרלסן בטורניר לזכר טל. בשנה שעברה, למשל, היו שלושה שסיימו במשותף עם 2+ בלונדון (קרלסן, גירי. MVL), בטורניר לזכר גשימוב קרלסן זכה עם 5+, בסטוונגר טופלוב זכה עם 4+, ובסינקפילד ארוניאן זכה עם 3+; השנה קרלסן זכה בסטוונגר עם 3+.

     • אילן

      אפשר להזכיר בכמה סיים קרואנה את סינקפילד לפני שנתיים? :)

   • Zak

    זאת זכייה ראשונה של סו בטורניר גדול? או שאולי כבר היו לו הישגים דומים בעבר?

    • אייל סגל

     בעצם שנייה - הוא זכה שנה שעברה בבילבאו (http://www.chessgames.com/perl/chess.pl?tid=86539), אבל זו היתה זכייה "מינימלית" ביותר: תחרות עם ארבעה משתתפים בלבד, ניצחון אחד בלבד במהלכה, ומקום ראשון משותף עם גירי (שעליו הוא גבר בשובר שוויון של בליץ).

     • אילן

      שני הנצחונות אז (הן של סו והן של גירי) היו על דינג לירן.

      • אילן

       סליחה, גירי ניצח את אננד

Comments are closed.