האולימפיאדה: סיכום

אין הפתעות מיוחדות - נבחרת סופר-חזקה זכתה, וכרגיל זו לא רוסיה

בפעם הקודמת עזבנו את האולימפיאדה לאחר שבעה סיבובים – כשנותרו עוד ארבעה – בדיוק לפני מפגש הענקיות בין ארה"ב לרוסיה בסיבוב השמיני; ומבחינה מסויימת ניתן לומר שזה התברר כמפגש המכריע לגבי זהות הזוכה. הוא הסתיים בתיקו, וכך הותיר את רוסיה נקודה מאחורי ארה"ב מבלי שתהיה לה עוד הזדמנות לשחק מולה – כלומר, במצב שבו גם נצחונות של רוסיה בכל הסיבובים הנותרים לא יאפשרו לה לזכות אם ארה"ב תנצח במפגשים שלה, מה שאכן קרה.

בלוח הראשון, במפגש ששחזר את הסיבוב האחרון של תחרות המועמדים, קרואנה נקלע בשחור לעמדה לא נעימה מול קריאקין אבל הצליח לחלץ תיקו. בלוח השני, נקמורה לא הציב בלבן אתגר ממשי בפני קרמניק, שהשווה במהירות בפתיחה והשיג תיקו קל. בלוח הרביעי, בו ארה"ב לא יכלה להציב שחקן מהטופ-10 העולמי, נחשפה החולשה היחסית שלה כשריי רובסון הפסיד לגרישצ'וק למרות ששיחק בלבן ובחר באחת ההסתעפויות הסולידיות ביותר האפשריות (5.צ-ה1 בתגובה להגנת ברלין מצד השחור). בדוחק זמן וכנראה תחת לחץ פסיכולוגי ניכר רובסון הניח לעמדתו להידרדר תוך מספר מסעים, ואז החליף כלים באופן שהוביל לסיום רגלים אבוד.

מי שהציל את ארה"ב מהפסד קבוצתי היה ווסלי סו, ודווקא בשחור, על הלוח השלישי.

בלבן שיחק נפומניצ'י, שכפי שציינתי בפוסט הקודם הגיע למשחק זה עם מאזן פנטסטי של שבעה נצחונות רצופים בסיבובים הראשונים; אלא שאף אחד מיריביו הקודמים לא היה ברמתו של סו. ייתכן שנפומניצ'י טעה כבר בבחירת הפתיחה הבסיסית שלו, כשנכנס לפתיחה האיטלקית במקום הסקוטית שבה הוא נחשב למומחה (כלומר, 1.ה4 ה5 2.פ-ו3 פ-ג6 3.ר-ג4 במקום 3.ד4). הפתיחה האיטלקית הפכה בזמן האחרון לפופולרית מאוד בטורנירי צמרת, כאחת הדרכים העיקריות של הלבן להתחמק מהגנת ברלין מצד השחור, וסו עצמו שיחק אותה לא מעט בשני הצבעים – כך שהיה לו זמן לרכוש בה מומחיות. (הכוונה לגירסאות ה"שקטות" והאיטיות של הפתיחה האיטלקית, בהן – בניגוד לאלה שהיו פופולריות במאה ה-19 – הלבן משחק בדרך כלל ג3, ד3, ומכין בהדרגה את הפריצה ד4 במרכז.)

עד המסע ה-11 השניים חזרו על משחק צמרת מלפני מספר חודשים בין קרמניק לארוניאן, ובנקודה זו נראה שסו מצא שיפור למשחקו של השחור – הוא המשיך 11…ג6 (במקום …צ-ה8), תימרן את הפרש שלו לעמדה חזקה על ו4, החליף רגלים על ד4, קידם רגלי ל-ד5 (מסע שהוכן על ידי …ג6), ובתגובה לקידום הרגלי הלבן ל-ה5 תקף אותו מייד באמצעות 17…ו6!:

bview1

כעת קשה ללבן לשמור על האחיזה שלו במרכז; במסע הבא, כשסו החליף רגלים על ה5, נפומניצ'י לכד בחזרה עם הרגלי, דבר שהותיר חולשה פוטנציאלית על הערוגה הזו. היה ניתן להגיב באופן סולידי יותר וללכוד בחזרה עם כלי, אבל גם לאחר 19.פ:ה5 פ:ה5 20.צ:ה5 מה-ב6 הלבן נקלע למצב לא כל כך נעים בעקבות התקפה כפולה על שני רגלים שלו (ב2 ו-ד4). סו המשיך במשחק עמדתי מצויין עם קידום רגלי ל-א5 שהרויח מרחב באגף המלכה (וכפי שהסתבר מספר מסעים לאחר מכן, הכין התקפה על הרגלים הלבנים), ואז תמרן את הרץ והפרש שלו לעמדות אפקטיביות ב-ו5 ו-ה6, בהתאמה:

bview2

הפרש על ד4 מותקף, וייתכן שהטוב ביותר עבור הלבן היה להחליף פרשים על ה6 ולהמשיך עם קידום רגלים באגף המלך ל-ז3 ו-ו4, כדי לתמוך ברגלי על ה5 – אם כי במקרה זה הקרבת כלי שחור על ו4 וחשיפת עמדת המלך הלבן תרחף באופן קבוע כאפשרות לא נעימה. במקום זאת, נפומניצ'י בחר להחליף את הפרש ברץ, ולאחר 23.פ:ו5 צ:ו5 24.ר-ד3 צ-ו4! התקשה מאוד להגן על הרגלים שלו (זה ב-א4 מותקף כעת לאורך השורה הרביעית). המשחק נמשך 25.ר:ז6 ח:ז6 26.מה-ד1 (מגן בעקיפין על הרגלי – 26…צ:א4? ייענה כעת ב-27.צ:ב7 עם חשיפת התקפה על הצריח השחור) 26…צ(א)-ו8 (ממשיך להגביר את הלחץ – הכפלת הצריחים לאורך הטור ו' יוצרת איום על ו2) 27.צ-ו3 מה-ב4:

bview3

וכאן נפומניצ'י היה צריך לוותר על אחד מרגלי אגף המלכה. נקודה טקטית חשובה היא ש-28.ב3, המנסה להגן על הרגלים א' ו-ב' כאחד, נתקל ב-28…צ-ד4 התוקף את הפרש תוך כדי ריתוקו למלכה וזוכה בחומר. 29.צ:ו8+ מ:ו8 30.מה-ו3+ (או 30.צ-ה2 פ-ו4), המחלץ את המלכה מהריתוק, לא יעזור כאן כיוון שכעת הפרש נתון בריתוק אלכסוני לצריח על ה1, כך שהוא עדיין אינו יכול לזוז (הערוגה ו3, ממנה היה יכול להגן על הצריח, תפוסה על ידי… המלכה).

לאחר שנפומניצ'י ויתר על הרגלי הראשון סו החל להשתמש באופן שיטתי ב"איום" של חילוף מלכות כדי לשפר את עמדתו, כיוון שחילוף כזה היה מוביל לסיום חסר תקווה עבור הלבן (לעומת זאת, כל עוד המלכות על הלוח יש לצד המתגונן יותר אפשרויות טקטיות); כתוצאה מכך הלבן המשיך לאבד רגלים, וכשנפומניצ'י נכנע במסע ה-50 כבר היו לו ארבעה פחות, מה שהפך את מצבו לחסר תקווה לחלוטין.

בעקבות הסיבוב הזה האמריקנים כבר התמודדו למעשה עם כל היריבות החזקות ביותר שלהם – אוקראינה, רוסיה, וגם הודו, כאשר נבחרות חזקות אחרות כמו סין יצאו ממעגל היריבות הפוטנציאליות כיוון שבעקבות מספר הפסדים נותרו עם מספר נקודות קטן מדי לשם כך. לכן, בשלושת הסיבובים האחרונים ארה"ב התמודדה עם יריבות נוחות יחסית (חזקות כמובן, אבל לא ממש מהשורה הראשונה): נורבגיה (עם קרלסן בלוח הראשון, אבל לוחות נמוכים חלשים בהרבה), גאורגיה וקנדה. ואכן, היא ניצחה בכל הסיבובים האלה וסיימה את התחרות עם 20 נקודות מתוך 22 אפשריות, כשהיא משמיטה נקודות רק בתוצאות תיקו עם צ'כיה ורוסיה, מבלי להפסיד אף דו קרב – תוצאת שיא קבוצתית מאז שהחלה שיטת 11 הסיבובים הנוכחית ב-2008 (עד כה השיא היה 19 נקודות).

אבל הזכייה לא היתה פשוטה, כיוון שהיתה עוד נבחרת שהצטרפה אליה בהובלה – אוקראינה. לאחר שהפסידה לארה"ב בסיבוב השביעי, כזכור, אוקראינה ניצלה את התיקו של האחרונה מול רוסיה כדי להדביק אותה בעקבות ניצחון על גאורגיה, ולאחר מכן המשיכה לנצח בשלושת הסיבובים האחרונים וסיימה אף היא עם 20 נקודות, כששתי הנקודות שהיא משמיטה הן באותו הפסד לארה"ב. (לאחר המפגש עם הודו בסיבוב התשיעי גם אוקראינה נהנתה מאפקט העלמות היריבות החזקות ביותר שתיארתי לגבי ארה"ב, כשהיא מתמודדת בשני הסיבובים האחרונים מול צ'כיה ואחר כך סלובניה.)

ארה"ב ואוקראינה נכנסו איפוא לסיבוב האחרון – וגם סיימו אותו – עם אותו מספר נקודות. אבל לפני שנתייחס לאופן בו הוכרעה הזוכה כדאי לציין שהניצחון של ארה"ב בסיבוב האחרון על קנדה לא היה כל כך קל, והלוח הרביעי שוב כמעט והכשיל אותה. קרואנה (בלבן) עשה את שלו בלוח הראשון וניצח די בקלות; נקמורה (בשחור) הוציא תיקו בלוח השני מעמדה נחותה במקצת שנקלע אליה; וסם שנקלנד הפסיד בלוח הרביעי לאחר ששיחק במהירות רבה מאוד בפתיחה אבל הסתבר שההכנה הביתית שלו הובילה אותו לעמדה עם רגלי פחות ללא תמורה מספיקה.

ארה"ב היתה זקוקה איפוא פעם נוספת לניצחון של סו על הלוח השלישי. המשחק שלו נגד אלכסנדר לסייז' הקנדי היה חריף ומסובך, וסו הקריב בו בשלב מסויים טיב תמורת רגלי אחד ואחר כך שני. מי שהביט בהערכות המחשב היה יכול לראות שבנקודה מסויימת השחור היה יכול אפילו לזכות, אבל לסייז' החמיץ את ההזדמנות הזו והמשחק נותר פחות או יותר מאוזן עד למסע ה-34:

bview4

וכאן, בדוחק זמן של השחור, הגיע אחד הרגעים המכריעים של האולימפיאדה. לסייז' שיחק 34…מה-ה5?? שאיפשר ללבן ללכוד את הצריח שלו על ה3 (לפני כן, בשל עמדתה של המלכה השחורה, הדבר היה מוביל למט מיידי על ז2). לסייג' חשב כנראה שיש לו התקפה זוכה לאחר 35.ו:ה3 מה-ז3, עם איום מט על ז2, אבל נתקל בהפתעה מאוד לא נעימה בעקבות 36.מה-א1+! של סו:

bview5

והשחור נכנע, כיוון שמסתבר כי הלבן הוא זה שינחית ראשון מט לאחר 36…מ-ז8 (או 36…מ-ו8 37.מה-ח8+ מ-ה7 38.מה-ה8) 37.מה-א8+! מ-ז7 (מסע של המלך השחור ל-ח7 יאפשר שח מכריע עם הצריח על ו7) 38.פ-ה6+! ו:ה6 39.מה-ו8+ מ-ח7 40.צ-ו7.

ארה"ב ואוקראינה סיימו, כאמור, עם אותו מספר נקודות וזהות הזוכה הוכרעה בשובר שוויון – כפי שהיה ב-2012 בין ארמניה ורוסיה. שובר השוויון הראשון הוא סונבורן ברגר קבוצתי, שפירושו סכום המכפלות של מספר הנקודות שצברו הקבוצות מולן שיחקו במהלך התחרות עם מספר הנקודות שזכו בהן מול הקבוצות הללו במפגשים איתן, כשמהחישוב מושמטת הנבחרת עם מספר הנקודות הנמוך ביותר (בדרך כלל זו שמולה שיחקו בסיבוב הראשון). לדוגמה – ארה"ב ניצחה את הודו 0.5-3.5 וזו צברה בתחרות 16 נקודות, כך ששובר השוויון העניק לארה"ב על המפגש הזה 3.5 * 16 = 56 נקודות.

ארה"ב נכנסה לסיבוב האחרון ביתרון ברור על אוקראינה בשובר השוויון, בעיקר בגלל הניצחון במפגש הישיר ביניהן וכן מספר הנקודות הרב שצברה בזכות אותו מפגש מול הודו, בשל הניצחון בפער גדול על נבחרת חזקה עם תוצאה טובה בתחרות. אבל האוקראינים עשו כמיטב יכולתם לצמצם את הפער כשהביסו את יריבתם בסיבוב האחרון, סלובניה, בתוצאה 0.5-3.5 בעוד שהאמריקנים מצידם ניצחו כאמור את קנדה בהפרש מינימלי בלבד.

תשומת הלב עברה איפוא לתוצאות משחקיהן של נבחרות אחרות – אלה שהתמודדו עם ארה"ב ואוקראינה בסיבובים קודמים, כך שתוצאות טובות יותר או פחות שלהן הגדילו או הקטינו את שובר השוויון של שתי המתמודדות על הזהב. וכמו ב-2012, עד שהסתבר בוודאות מי הזוכה – במקרה זה, ארה"ב – הסיטואציה שנוצרה הדגישה את הפגמים בשימוש בסונבורן ברגר כשובר שוויון: גם בשל הסיבוך היחסי שלו (כפי שניתן לראות למטה, בשלב מסויים –  לאחר שהאוקראינים סיימו את הדו קרב שלהם מול סלובניה – היה נראה שהם פותחים בטעות בחגיגות זכייה) וגם בשל האופן בו הוא מוביל לתלות של המובילות בתוצאות של כל מיני נבחרות אחרות מולן שיחקו בסיבובים קודמים, דבר היוצר תחושה של אקראיות.

[כדי להמחיש את האקראיות הזו – ארגנטינה, מהנבחרות "של ארה"ב" (כלומר, מאלה ששיחקו מולה באחד הסיבובים הקודמים), ניצחה בסיבוב האחרון את איסלנד בהפרש מינימלי 1.5-2.5; אלבניה, מהנבחרות "של אוקראינה", סיימה לעומת זאת בתיקו עם אזרבייג'ן ג'. חצי נקודה פחות של ארגנטינה (כלומר תיקו במקום ניצחון קבוצתי שלה) וחצי נקודה יותר של אלבניה (כלומר ניצחון שלה במקום תיקו), ואוקראינה זוכה באולימפיאדה.]

אבל מי שרוצה למצוא נימוקים אקראיים פחות כדי להצדיק את זכייתה של ארה"ב יכול אולי להצביע על כך שניצחה במפגש הישיר עם אוקראינה, וכן בשובר השוויון השני – שהוא מספר הנקודות האישיות שהשיגו שחקניה על הלוחות.

**********

לארה"ב זוהי זכייה ראשונה מאז אולימפיאדת חיפה ב-1976, כשרבים יטענו שאותה זכייה היתה עם כוכבית כיוון שהאולימפיאדה (שהתקיימה מעט לאחר מלחמת יום כיפור) הוחרמה על ידי ברה"מ וכל הגוש הסובייטי. לפני כן, יש ללכת אחורה עד העידן שלפני מלחמת העולם השנייה, ב-1937, כדי למצוא זכייה אמריקנית באולימפיאדה (אם כי היא השיגה לא מעט מדליות כסף וארד במהלך השנים). מדובר בניצחון לא מפתיע של נבחרת סופר-חזקה, ששלושת הסופרסטארים שלה על הלוחות הראשונים היו כולם בכושר טוב, לפחות לאורך מרבית התחרות, והלוח התחתון שלה (שאוייש לסירוגין על ידי שנקלנד ורובסון) סייע במידה סבירה בלי שגרם יותר מדי נזקים.

2016-09-14-1473826750-5479778-busa-thumb

בראש ובראשונה יש לציין את הופעתו של סו על הלוח השלישי (שבו פערי הרמות בין ארה"ב לרוב יריבותיה היו, אכן, הגדולים ביותר) עם מספר נצחונות קריטיים, בראש ובראשונה במפגש עם רוסיה. סו זכה במדליית זהב אישית בשל ביצועיו על לוח זה, עם TPR של 2896 – כלומר, זהו מד הכושר שהיה נקבע לו רק על סמך התחרות הזו. גם קרואנה הרשים על הלוח הראשון (בו זכה במדליית ארד אישית עם TPR 2838), בפרט עם הניצחון הקריטי על אליאנוב (אותו ניתחתי בפוסט הקודם) שהעניק לארה"ב את הזכייה במפגש עם אוקראינה. נקמורה, על הלוח השני (עם TPR 2762), קצת קילקל את המאזן האישי עם הפסד בסיבוב הלפני אחרון במפגש עם גאורגיה (עליו חיפו נצחונות של סו ושנקלנד), אבל בכל זאת היתה לו הופעה טובה לאורך מרבית התחרות, בעיקר בשלבים המוקדמים. לפני האולימפיאדה דובר לא מעט על כך שלנבחרת הזו עשוייה להיות חסרה רוח קבוצתית, כיוון ששלושת הכוכבים שלה הם יריבים ישירים זה של זה בימים רגילים כשחקני צמרת המתחרים פעמים רבות באותם טורנירים – ולכן, למשל, לא יעזרו אחד לשני בהכנה של פתיחות. אבל מהלך האולימפיאדה הראה שאם פשוט מנצחים אולי לא חייבים רוח קבוצתית.

גם לאוקראינה, שהחמיצה את מדליית הזהב בשל תשע נקודות סונבורן ברגר, היתה כמובן הופעה פנטסטית (עשרה נצחונות קבוצתיים והפסד אחד, במפגש עם ארה"ב) – והיא עשתה זאת ללא איבנצ'וק, אחד השחקנים הראשיים שלה, שכזכור העדיף להשתתף בטורניר דמקה. כוכב הנבחרת היה אנדריי וולוקיטין, שכשחקן החמישי ה"רזרבי" השיג על הלוח הרביעי 8.5 נקודות ב-9 משחקים, עם TPR של 2992. עדיין, לא מדובר בהפתעה גדולה – זו היתה אחת הנבחרות החזקות ביותר גם על הנייר (חמישית על פי דירוג מד הכושר ההתחלתי), וכזו שמאז התפרקותה של ברית המועצות היא באופן מסורתי כוח דומיננטי באולימפיאדות, עם שתי מדליות זהב (ב-04 ו-10), שתי מדליות כסף (96 בנוסף לזו הנוכחית) ושלוש מדליות ארד (98, 00 ו-12). ואולי – בהקבלה מסויימת למה שאמרתי בפוסט קודם לגבי העדרו של אנאנד מנבחרת הודו – דווקא העדרו של שחקן חזק מאוד תרם באופן כלשהו לאיזון הקבוצתי; במקרה של איבנצ'וק, כיוון שמדובר באישיות אקסצנטרית ואינדיבידואליסטית כל כך.

רוסיה זכתה בארד עם 18 נקודות, שתי נקודות מאחורי ארה"ב ואוקראינה (בסיבוב הלפני אחרון שמטה עוד נקודה בשל תיקו עם הודו), ועבורה זו כבר אולימפיאדה שביעית ברצף ללא מדליית זהב מאז הזכייה ב-2002, למרות שמבחינת ממוצע מד הכושר של השחקנים היא תמיד החזקה ביותר על הנייר (אם כי הפעם ההפרש בינה לבין ארה"ב מבחינה זו היה קטן מאוד, כשלארה"ב אפילו יתרון מסויים בשלושת הלוחות הראשונים). בסופו של דבר, הכריע כאן הכישלון היחסי בשני המפגשים הישירים עם אלה שהקדימו אותה – ההפסד לאוקראינה בסיבוב הרביעי והתיקו עם ארה"ב בסיבוב השמיני. רוסיה לא הצליחה לעצור אותן בעצמה, ואף נבחרת אחרת לא עשתה בשבילה את העבודה.

במקום הרביעי – אבל גם בפער ניכר של שתי נקודות מהמקום השלישי – סיימה הודו. ובעוד שמבחינת מיקום מדובר בהישג פחות טוב מאשר באולימפיאדה הקודמת, בה זכתה בארד, הרי שאיכות ההופעה שלה הפעם היתה למעשה מרשימה יותר. בעוד שבפעם שעברה הודו ניצלה באופן מושלם את דינמיקת ה"גמביט השוויצרי" והגיעה להישג שלה בזכות שילוב של שיבוצים נוחים והתעלות בסיבובים האחרונים, הפעם היא התבססה בצמרת מהסיבובים הראשונים והתמודדה באופן עקבי עם יריבות חזקות – היא הפסידה לארה"ב ואוקראינה, אבל הוציאה תיקו מול רוסיה וניצחה נבחרות כמו קובה, אזרבייג'ן, הולנד ואנגליה.

עם אותו מספר נקודות כמו של הודו (16), אבל מדורגות מתחתיה בשל שובר שוויון נחות, ניתן לציין מספר מדינות נוספות שהפתיעו באופן בולט לטובה בהשוואה לדירוג מד הכושר ההתחלתי שלהן: נורבגיה (מדורגת מס' 12), בהובלת קרלסן – עם הופעה טובה הפעם – על הלוח הראשון, במקום החמישי; טורקיה (מדורגת מס' 19) במקום השישי; ופרו (מדורגת מס' 34) במקום העשירי. אלא שבניגוד בולט להודו, כל הנבחרות הללו נהנו מהגרלה נוחה יחסית במהלך התחרות. ראויה לציון גם אירן, המדורגת מס' 46, שסיימה במקום ה-16 עם 15 נקודות (כולל תוצאות תיקו מול גאורגיה ואנגליה), עם הרכב שהדגיש את חוזק הדור הצעיר שלה – לצד רב אמן מנוסה על הלוח הראשון, הנבחרת כללה שחקנים בני 16, 17, 13 ו-15 על לוחות 5-2 (שניים מהם השיגו באולימפיאדה ציון לתואר רב אמן).

כאכזבות האולימפיאדה, לעומת זאת, ניתן לציין את סין (זוכת האולימפיאדה הקודמת ואליפות העולם האחרונה לקבוצות והמדורגת מס' 3) וכן את אזרבייג'ן (המארחת והמדורגת מס' 4), שסיימו במקומות 13 ו-12 בהתאמה (עם אותו מספר נקודות כמו אירן), וגם זאת רק לאחר נצחונות על יריבות חלשות יחסית בסיבוב האחרון. אזרבייג'ן יכולה לפחות להתנחם בשבחים מקיר לקיר בהם זכתה על האירגון.

ישראל סיימה עם 14 נקודות במקום 27 לפי שובר שוויון, מתוך המדינות במקומות 34-24. כצפוי, בהיעדרם של גלפנד וסמירין (וגם סוטובסקי) בשל הסכסוך עם איגוד השחמט, לא היתה לנבחרת יכולת אמיתית להתמודד בצמרת – דבר שהומחש בשני הפסדים מוקדמים לסרביה וגרמניה ולאחר מכן בתיקו עם ארגנטינה בסיבוב השביעי, כשכל הנצחונות עד לאותה נקודה הושגו רק מול נבחרות חלשות. בסיכום האולימפיאדה הקודמת כתבתי שהישגיה של ישראל בעשור וחצי האחרון היו, במובן מסויים, הרבה מעבר למה ש"מגיע" לה על פי תרבות השחמט הבסיסית שלה, ונבעו ברובם הגדול מחבורה של שחקנים חזקים שהגיעו לכאן ממדינות ברה"מ לשעבר – ובראשם גלפנד, כמובן. האולימפיאדה הנוכחית הדגימה היכן ישראל עומדת בלעדיהם.

האולימפיאדה: סיבובים 7-4
הדו קרב על אליפות העולם, קרלסן - קריאקין: זה מתחיל

תגובות

 • Ivan Pedroso

  תודה רבה על הסיקור לכל אורך האולימפיאדה!

 • איברה

  תודה רבה ! כהרגלך מרתק ומלמד, שאפו!

 • Yavor

  תודה רבה.
  האם יש דיבור על כך שישנו את שיטת שובר השיוויון? נדמה שלא רק לנו פה זה נראה מוזר, אז אולי יש מישהו שכבר עושה משהו בנידון?

  • אייל סגל

   לא ידוע לי משהו קונקרטי, אבל זה בהחלט אפשרי - חוסר שביעות רצון קולני משיטה או פורמט מסויימים מובילים לא מעט פעמים לשינוי שלהם על ידי פיד"ה.

 • סימנטוב

  תודה!!

 • אייל סגל

  אגב, עוד משהו שקשור לעניין שובר השוויון ולבעייתיות של פורמט האולימפיאדה בכללותו, כפי שהומחשה בסיבוב האחרון:

  https://gregshahade.wordpress.com/2016/09/13/the-format-for-the-chess-olympiad-is-stupid

  (מעניין גם לקרוא חלק מהתגובות שלא מסכימות עם הטענות של שהאדה)

  • Yavor

   תודה

 • Yaron

  תודה רבה על הפוסט המעניין (מה שהבנתי) וההשקעה :-)

 • איציק

  תודה רבה

 • D! in Leipzig

  thank you

 • Selby

  https://mobile.twitter.com/MagnusCarlsen/status/775704509062455296

  לא שמתי לב אם העלו את זה בתגובות של הפוסט הקודם.
  האיש יודע לשמור על תדמית נקייה ויחסי ציבור טובים אבל כמה חוסר כבוד גם כלפי יריביו(מהבולטים שבהם) וגם כלפי חבריו לקבוצה יש בציוץ הזה, שכל אחד אחר היה נצלב עליו.

  בסופו של יום הנבחרת הטובה ביותר זכתה ולא מעניינים אותי שוברי השוויון, אני חסיד של ראש בראש. בטורנירים שוויצרים של שחקנים יחידים המארגנים מתרצים שלא הוגן להשתמש בראש בראש כי ללבן יש יתרון במפגש בודד, אבל מה עכשיו? לדעתי פשוט התאהבו בסונבורן ברגר והולכים איתו בעיניים עצומות בלי לחשוב קודם באופן הגיוני.

  תודה רבה על סיקור נפלא ומעשיר שכמו תמיד הפך מעקב אחרי טורניר שחמט גדול לחוויה.

  • Zak

   בהחלט חוסר כבוד ורצינות. זה יפה שקרלסן לפעמים מתעלם מכללי הפוליקלי קורקט, אבל זה היה באמת לא לעניין.

  • אייל סגל

   אגב, אם קרלסן באמת מתעניין בשחקנים למכירה, אולי כדאי שיברר מה המצב עם ארקדי ניידיץ'... האזרים, ש"קנו" אותו מגרמניה, מן הסתם לא ממש רוו נחת מהביצועים שלו באולימפיאדה עם ארבעה הפסדים.

 • זיו

  תודה על הדיווחים!

 • Zak

  סיקור נהדר! תודה אייל.

 • אלכס דוקורסקי

  מצטרף לתודות. היה מעניין ביותר לקרוא, כרגיל.

 • יהודה.א.

  אכן, תודה על הבלוג הנהדר הזה..

 • דוד

  האולימפיאדה היתה מעניינת והסיקור אפילו יותר... אבל אולימפיאדה בלי לבון ארוניאן ונבחרת ארמניה איננה אולימפיאדה. לי כואב באופן אישי בשביל השחקן הזה שבעיניי אם יש מספר שתיים אז זה הוא. אחרי מפח הנפש במועמדים היו לחשושים שהוא יפרוש משחמט, זה כנראה לא באמת יקרה אבל מה היה מתאים יותר מאשר לראות אותו חוזר לעצמו במסגרת שבה הוא תמיד מתעלה.
  ולסיום, אם רק האמריקאים היו מסיטים קצת את האף הארוך שלהם לכיוון הקווקז ומשקיעים עשירית מהזמן שהם מבזבזים כאן בשביל לנסות להביא את האזרים והארמנים לשיחות ביניהם, אולי היינו רואים קצת יותר משחקים מהסגנון הזה
  http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1751478

  • אייל סגל

   כן, גם אני הרגשתי שהארמנים חסרים - חוץ מהסימפטיה האישית לארוניאן, נוכחות שלהם היתה יכולה אולי לעזור נגד תחושת הדלילות המסויימת במספר המתמודדות הרציניות בצמרת לקראת הסוף (במיוחד כיוון שלנבחרות כמו סין, צרפת, או הונגריה היו הופעות מאכזבות). אני רק לא בטוח בעניין האמריקאים - לאור מה שהם עושים באזור שלנו, אם היו מתערבים יותר בקווקז מן הסתם היה שם הרבה יותר גרוע.

  • אילן

   וואו, איזה משחק יפהפה, תודה (לא זוכר שראיתי אותו).

 • ארנון

  כרגיל, נהדר ותודה.
  אשמח אם תוכל להתייחס בקצרה גם לתחרות הנשים.

 • אילן

  בעוד מספר ימים (ב- 26 לחודש) נראה את גלפנד בתחרות סופר חזקה לזכרו של טל (Kramnik, Aronian, Anand, Mamedyarov, Giri, Nepomniachtchi, Svidler, Gelfand, Li Chao, Tomashevsky).

  אם אנאנד עשה סוג של קאמבק, גם גלפנד יכול, לא?

 • אילן

  סוף סוף נקבע המועד לגמר הגדול של הבליצים באתר chess.com בין קרלסן לבין נקמורה - 27/10 בערב. לומר שמעניין מה תהיה התוצאה זה אנדרסטייטמנט אטומי. תכניסו ליומנים https://images.chesscomfiles.com/uploads/images_users/tiny_mce/PeterDoggers/phpBkiYkX.gif

  • יהודה.א.

   הכנה לאליפות העולם?

   • אייל סגל

    או דרך לקחת הפסקה מההכנות... אגב קרלסן, במסגרת ביקור בניו יורק בו הוא בדק את התנאים במקום בו עומד להתקיים הדו קרב, הוא גם נתן אתמול תצוגה סימולטנית מול 11 שחקנים שעד כמה שהבנתי נבחרו בהגרלה מתוך כאלה שהצליחו לנצח "אותו" באפליקציה שלו (חלק מהם את מגנוס בגיל 8, אבל חלק היו בעלי מד כושר של 2000 ומעלה). אפשר לראות את השידור של זה כאן - המשחקים עצמם לא היו מעניינים במיוחד (וקרלסן ניצח כצפוי בכולם), אבל בסוף היה קטע די מעניין לטעמי שבו כחלק מהחוויה המשתתפים זכו לניתוח קצר של המשחק עם קרלסן, כשהוא מסביר להם את הטעויות שעשו... הרבה מזה הוא מעין שעורים קצרים בפתיחות (מתחיל בסביבות 1:09:30 בוידאו - חבל רק שיש שם מנחה די מעצבן).

    [כעת יש גם כתבה על זה כאן - https://www.chess.com/news/11-0-sweep-for-carlsen-at-play-live-challenge-3420 ]

    • Yavor

     לחיצה על הקישור מלמדת שאחד מה-11 זה בן ברקוביץ'. מישהו מכיר? משלנו?

     • אייל סגל

      לא בטוח למה אתה מתכוון ב"משלנו" - הוא יהודי מן הסתם, מארה"ב. לא ראיתי שהוא מדורג ולפי המשחק שלו הוא לא נראה כמו מישהו בעל רמה רצינית (לפי מה שאמר, הוא מאלה שניצחו באפליקציה את "מגנוס" בגיל 8...).

 • אייל סגל

  התחרות לזכר טל שאילן הזכיר בתגובה 16 נפתחה היום עם טורניר הבליץ המקדים - https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/tal-memorial-2016-blitz

  ממדיארוב ניצח באופן מרשים עם 7.5/9, שתי נקודות שלמות לפני הבאים אחריו. מסיימים יחד איתו בחצי העליון: ארוניאן, נפומניצ'י, סבידלר וגירי; כך שהם יקבלו את הלבן העודף (בחמישה משחקים מתוך תשעה) בחלק הקלאסי של התחרות, שמתחיל מחר - https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/tal-memorial-2016

  • אילן

   יש לך מושג איך מודיעים לאתר 2700chess שגלפנד ניצח את המשחק הראשון נגד אננד? לא ראיתי דרך ליצירת קשר באתר.
   בהתחלה באתר chess24 באמת היה מדווח תיקו אך זו היתה טעות והיא תוקנה לאחר מכן https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/tal-memorial-2016-blitz/1/1/3.
   בלוח החי הוא הפסיד 29.8 נקודות. אפשר לעזור לו :)

   • אייל סגל

    אתה יכול לשלוח מייל ל-info@2700chess.com, הכתובת מופיעה בצד ימין למטה באתר שלהם...

    • אילן

     תודה.
     באמת לא ראיתי את זה קודם (זה מה שקורה כשמתרגלים לתו הכרוכית).

     לאור פטירתו יהיה עכשיו מן הסתם גם Dvoretsky Memorial.

    • אילן

     תיקנו.

 • יובל

  אייל אני קורא את כל הפוסטיםשלך והם נהדרים.
  רציתי לשאול לא הבנתי למה נפומאצי, במשחק נגד קרמניק בתחרות לזכר טל שהזכירו קודם,הציע תיקו בעמדה של +5 ועם חצי שעה יותר מיריבו

 • יובל

  סליחה טעות של chessdom

  • יהודה.א.

   גם של צ'ס24.

 • אייל סגל

  כן, זו היתה טעות קצרה בשידור. בכל אופן, אחרי שלושה סיבובים גירי ונפומניצ'י מובילים עם 2.5 נקודות (שני נצחונות ותיקו) - נפו ממשיך את היכולת המצויינת מהאולימפיאדה, אבל המשחקים הבאמת מרשימים הם של גירי: ניצחון על גלפנד בשחור בעקבות הקרבת רגלי יפה תמורת יוזמה התקפית חזקה, באופן "לא טיפוסי" לפחות ביחס לסטריאוטיפים המקובלים לגבי סגנון המשחק שלו (http://www.chessbomb.com/arena/2016-mikhail-tal-memorial/02-Gelfand_Boris-Giri_Anish) וניצחון על תומשבסקי בעקבות משחק לחץ עמדתי "קרלסני" (http://www.chessbomb.com/arena/2016-mikhail-tal-memorial/03-Giri_Anish-Tomashevsky_Evgeny). אחריהם אנאנד עם 2 נקודות, ובמרתף תומשבסקי וגלפנד עם 0.5 נקודות (ההפסד השני של גלפנד היה לממדיארוב, גם במשחק התקפי מאוד יפה של האחרון שכלל הקרבת רגלי - http://www.chessbomb.com/arena/2016-mikhail-tal-memorial/03-Mamedyarov_Shakhriyar-Gelfand_Boris).

 • יהודה.א.

  שבוע טוב.
  נראה שזה מתפתח להיות התחרות הגרועה ביותר של גלפנד. אף יותר מלינארס 93.. :(

  • אייל סגל

   כן, הפסד רביעי ברצף שלו היום - אם כי צריך לומר שכל אלה שניצחו אותו (גירי, ממדיארוב, לי צ'או ואנאנד) עשו את זה במשחקים מצוינים. כבר נראה כמה זמן שהוא בדעיכה, ואולי הטורניר הזה מסמן את היציאה הסופית שלו מהצמרת הגבוהה באמת. [במד הכושר החי הוא קרוב כרגע לתחתית העשירייה השלישית; בפעם האחרונה בה הוא היה *מתחת* לעשירייה השלישית, אגב, חומת ברלין עוד עמדה (http://www.olimpbase.org/Elo/Elo198807e.html)]

  • אייל סגל

   הדברים הולכים כל כך גרוע לגלפנד שאפילו תרגיל סיבוב הכלים המפורסם שלו נתקל בבעיות:

   https://twitter.com/OlimpiuUrcan/status/782214399775825920

  • יורם

   אז מסתבר שבאיגוד ידעו מה הם עושים.

 • דוד

  מרענן לראות את קרמניק בשלב כזה של הקריירה מתחיל לשחק 1.ה4. האיש עדיין לא הולך לשום מקום.
  במשחק נגד נפומניאצ'י בצ'סגיימס יש תגובה מאת Eyal, ונזכרתי שראיתי הרבה תגובות מהקיביצר הזה. מותר לשאול האם זה אתה?
  http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1840575

 • יורם

  ובמקביל למוסקבה, תחרות שוויצרית סופר חזקה ב-Isle of Man, כשבראש רשימת המשתתפים שלישיית המוזהבים קרואנה, סו, ונקמורה. הפתעה מרעישה נרשמה כבר בסיבוב הראשון:
  https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/isle-of-man-2016/1/1/7

 • אייל סגל

  סיבוב 6 לפני יום המנוחה השני בטורניר לזכר טל: זה כבר נראה כמו הטורניר לזכר גלפנד, שסופג היום הפסד חמישי ברצף (הפעם מקרמניק, שגלפנד נפל לתוך הכנה סופר-יסודית שלו בהסתעפות חריפה של הניידורף, בלי שהיה מוכן כל כך טוב בעצמו). בצמרת - גירי ונפומניצ'י מחליפים מקומות, אחרי שנפו מנצח את ממדיארוב וגירי מפסיד לארוניאן (בעקבות זאת נפו גם נכנס לראשונה לעשירייה הראשונה בדירוג החי - על חשבונו של גירי). הניצחון של ארוניאן בא בעקבות תחבולה יפה במיוחד (שמתחילה ב-30.מה-ו4).

  • יהודה.א.

   נראה שקראמניק מאוד בטוח בעצמו אם הוא נכנס מרצונו הטוב לסיום של רצים שוני צבע, ואני מתכוון למה:ב6.

  • יהודה.א.

   אם הבנתי נכון, יש לגירי תירוץ מצוין להפסד הזה. הוא נהיה אבא?

 • יובל

  לא ברור לי האם 39 צ:ה5 במשחק בין פיהז ואלינוב שמתרחש עכשיו בתחרות isle of man (סיבוב 4) היה יותר טוב. מצד אחד המחשב טוען שהעמדה עדיפה לשחור אולם בהמשכים שהוא מביא נראה שלשחור אין מה לעשות נגד ד6,ג5, רב5, ד7, ג6 וכו. זה רק רעיון שעלה לי בראש אבל נראה לי שהוא שווה בדיקה.

  • יורם

   אבל במסע ה-38 שחור שיחק מו6, כך שעל 39.צ:ה5 הוא יכול לקחת חזרה עם המלך. וגם אם המלך היה ב-ז5, על 39.צ:ה5 ד:ה5 40.ד6 שחור פשוט משחק צג6, קוטף רגלי אחד, ועוצר את השני בקלות.

 • יובל

  סליחה עכשיו שמתי לב שמדובר במסע 38 ולא 39

 • דוד

  במסע ה-46 אם הגרמנייה משחקת ז:ו4 השחור רק *נראה* הרבה יותר טוב, אבל בסיום כזה של רצים שוני צבע יש כאן סוג של מבצר, וזה תיקו כמעט ודאי. אבל ז4 מאפשר חדירה של המלך והתמוטטות של העמדה.

 • יהודה.א.

  אגב התחרות בIsle of Man, כרגע מוביל את התחרות אלכסיי שירוב עם 4 מ-4 אך משום מה אני לא רואה אותו בהגרלה של הסיבוב הבא. מי שכן טיפס שם אל הלוח הראשון זה מקסים רודשטיין מיודענו שקיבל את אחת ההגרלות הקשות ביותר שניתן, מול וסלי סו בשחור.

  • אייל סגל

   שירוב לקח bye לסיבוב החמישי (ויקבל חצי נקודה) - זו הדרך היחידה להשיג יום מנוחה בטורניר הזה... ראיתי שמבין המובילים גם ניידיץ' כבר השתמש בזה.

   • Selby

    השיטה הזו בלעדית לטורניר הזה?

    • אייל סגל

     לא, זה רגיל בטורנירים פתוחים בשיטה שוויצרית. אבל יש מגבלות, או מחירים מסוימים שצריך לשלם בהקשר זה - למשל, אסור לקחת bye בסיבוב האחרון, אם לוקחים יותר מאחד לא יכולים לזכות בפרס כספי, זה יכול להוביל לשובר שוויון נחות בהשוואה לאותו מספר של נקודות שהושג בלי סיבוב "חופשי".

 • יהודה.א.

  ושאלה קטנה: אייל (או כל מי שמבין יותר ממני ב'גרינפלד'), איפה הסתיימה התיאוריה במשחק https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/isle-of-man-2016/3/1/4 הזה?

  • אייל סגל

   ממה שראיתי במאגר הנתונים של chessbase, ב-13.צ-ח3; בכמה משחקים קודמים השחור המשיך 13...פ-ג6 (ר-ב7 הוא כנראה פשוט טעות).

   • יהודה.א.

    תודה!

   • דוד

    באמת אפשר לראות לפי זמן החשיבה ב chess24 שהשחור התחיל 'לחשוב באמת' רק לפני המסע הזה.

 • אילן

  אגב התחרות באיי מאן, מעניין לעקוב אחרי פרגנננדהה, האמן הבינלאומי הצעיר ביותר בהסטוריה (בגיל 10 ו- 10 חודשים), ילד הפלא ההודי שהוא עכשיו רק בן 11 וחודשיים, עם 2.5 מתוך 4 והצליח לעשות תיקו יפה נגד גירג מאייר https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/isle-of-man-2016/4/1/13

 • יהודה.א.

  אם רודשטיין מנצח היום (אחרי התיקו המכובד של אתמול) הוא חוזר למועדון 2700, כמדומני.

  • אייל סגל

   כן, הוא בול ב-2700. ואחרי שישה סיבובים (מתוך תשעה) הוא עם 5 נקודות במקום שני-רביעי משותף עם קרואנה ו-וידיט, חצי נקודה אחרי אליאנוב. הופעה יפה מאוד שלו עד עכשיו.

 • אילן

  בסיבוב האחרון של המשחקים באיי מאן - משחק טקטי מדהים של ההודי הצעיר שהתייחסתי אליו בהערה 31 נגד רב אמן חזק ומנוסה באקמן (Bachmann, Axel) עם מד כושר 2645 הסתיים לאחר 18 מסעים!

  https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/isle-of-man-2016/9/1/21

  • דוד

   יפה. אבל נראה שיש טעות במד כושר של באקמן. פ:ב5? באמת?

   • אילן

    דוד, המסע הזה (12. פ:ב5) לא כ"כ מופרך ויכול להיות שבאקמן השתמש בו כדי להלחיץ את ההודי הצעיר. שים לב שהוא המסע השני בטיבו שמוצע ע"י המחשב, כאשר המסע הראשון המוצע 12. ז4 לא כ"כ קל למצוא אותו והעמדה מוערכת לגביו ב- 0.34- בעוד שלגבי פ:ב5 העמדה מוערכת (לפני ביצוע המסע) כ- 0.52- (ולאחריו כ- 0.92-). המסע השגוי המשמעותי היה 14. פא3 מה שגרם לפתיחה רבתי של מעוז המלך.

    פראגו הצליח להגיע למקום שני משותף (עם עוד שלושה) באליפות העוללם עד גיל 12 שהסתיימה היום, עם 8.5 מתוך 11 כשמן הסתם היה מדורג ראשון ולכן אפילו הפסיד 2 נקודות מד כושר - https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/fide-world-cadets-championship-2016-o12/11/1/2

    • שמוליק

     ויש לציין שהוא מהשנתון הצעיר - כלומר ישחק בתחרות זו ( אם ירצה ... ) גם בשנה הבאה .

 • עמי

  http://www.nrg.co.il/online/55/ART2/842/340.html?hp=55&cat=323&loc=8
  משעשע... אני אוהב את הצד הקליל של קרלסן :)

 • יהודה.א.

  עוד יומיים לקרב הגדול. חברים שואלים אותי על מי אני מהמר ואני לא יכול לענות..

 • יהודה.א.

  אחרי המשחקים אתמול, לו הייתי קריאקין, הייתי מודאג עוד יותר.
  ואגב קריאקין, אייל, אין במשחקים אתמול משום זלזול של ממש בו?

  • אייל סגל

   זלזול בגלל מה - שהוא משתתף במשהו כזה כל כך קרוב לדו קרב? אני לא חושב - זה הרי לא טורניר שלם, רק כמה שעות של משחק; ובכל מקרה די ברור ששניהם עושים הרבה משחקי אימון במחנות האימונים שלהם, קרלסן פשוט עשה כאן חלק מהם באופן פומבי...

 • יורם

  נראה לי שבמשחק ה-bullet האחרון קרלסן יכול היה לזכות בקלות ע"י ח3 במסע ה-47 או ה-50. למשל, אחרי 48.מד3 מה5 49.מה3 ב6 הוא פשוט קוטף את ז4 ו-ו5 וזוכה בקלות. משום מה לא שמעתי התיחסות לזה בשידור או אחרי זה.

  • אייל סגל

   נכון, כי אחרי ...ח3 ללבן אין יותר "מסעי טמפו" עם הרגלים ולשחור עוד יש אחד (...ב6), כך שאפשר להכניס את הלבן לכפאי ולחדור עם המלך. אבל המשחק היה כל כך מהיר שגם לשדרנים/פרשנים לא היה כמעט זמן לחשוב על העמדה, ומבחינת מצב הדו קרב כבר לא היתה לזה חשיבות מיוחדת - היה ברור שקרלסן זוכה בכל מקרה והוא רק צריך להעביר את הזמן עד הסיום (אני מניח שגם קרלסן כבר התמקד בעיקר בזה - ראה את כל מסעי המלך האקראיים שהמשיך לעשות לפני שהוסכם על תיקו).

 • אייל סגל

  MVL מוכיח שוב את הוירטואוזיות שלו בניידורף, במשחק התקפי נהדר נגד אנאנד שמקנה לו את הניצחון בגמר תחרות השח המהיר בקורסיקה: https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/corsica-knockout-2016/4/1/2

  • שמוליק

   וואו .
   שימו לב שהחל מהמסע ה-14 , כל מסע של MVL הוא הראשון המוצע על ידי המחשב - משך 16 מסעים ברציפות , בעמדה סבוכה למדי , בקצב של שח מהיר !!!

   • אילן

    באמת מדהים.
    לא סתם הכינוי שלו באתר chess.com הוא Lyonbeast.
    מעניין שדווקא בקצב הקלאסי הוא במקום הכי גבוה בלוח החי - מקום שלישי, בעוד שב"מהירים" ובבליצים הוא שביעי. מצד שני, האם יתכן שהדירוג במשחקים המהירים והבליצים מלמד גם על העתיד הקרוב בקצב הקלאסי? הוא היה בצמרת הממש גבוהה בבליץ קודם לקלאסי. כך, גם נפומניצ'י שעלה כבר למקום ה- 12 בעולם (אחרי הזכיה בטורניר לזכר טל).

    אפרופו בליצים, ארטמייב עלה למקום ה- 3 בעולם בלוח החי, מקום אחד לפני נקמורה. סאורון חדש?

    אחרי הדו-קרב עם קרלסן צייץ נקמורה שקרלסן ניצח כי "הגן" טוב יותר.
    כנראה שהוא משתדל למצב עצמו עדיין כשחקן הבליצים ההתקפי ביותר.
    אתר chess.com שעובד איתו הרבה נתן לו את פרס המשחק הטוב ביותר בשל מה שהם כינו משחק "עינוי 2 הרצים" (משחק באמת יפה) - https://twitter.com/chesscom/status/792840524432539648

    • אילן

     ועוד "קטנה" - פרסמו את רשימת המשתתפים בווייק אן זי הקרוב - קרלסן יגיע אבל גם קריאקין, כך שמבחינת ההולנדים בכל מקרה ישתתף שוב אלוף העולם. טוב שגם Wei Yi יגיע. מעניין יהיה לראות אותו. למרות שהוא ממשיך לשחק באופן רציף לא ראינו בינתיים פריצה שלו לצמרת הגבוהה. ישתתפו גם ארוניאן, ווסלי סו, גירי, הארי קרישנה, רפורט, נפומניצ'י, ויטשק, אדהיבן וואן וולי.

     קרואנה העדיף את טורניר גיברלטר, עם ואשיה לה גראב, נקמורה, טופלוב, מיקי אדאמס, גלפנד, איוונצ'וק והו ייפאן.

     שני הטורנירים מתחילים בינואר 2017.

    • שמוליק

     לא ברור עד כמה הדירוג המהיר באמת עדכני ומשקף .
     למשל בתחרות בקורסיקה MVL נתן תצוגה אדירה ( 7/8 ללא הפסד , כולל צמד משחקים מול אנאנד המדורג מעליו ) , אבל משום מה לא נראה שזה הולך להיכלל בדירוג ( דבר שהיה מעלה אותו למקום השלישי אני חושב , ודי בסמיכות לנקאמורה שבמקום השני ) .

 • אייל סגל

  לגבי דו קרב הבליץ - אם נקמורה הצליח להפגין עדיפות ברורה במשהו זה היה בשח-960: כל אחד מחלקי הדו קרב (משחקי 5 דקות, 3 דקות ודקה) נפתח במשחק כזה, והמאזן הכולל בהם היה 2.5-0.5 לנקמורה (מה שאומר, מצד שני, שבמשחקים ה"נורמליים" התוצאה היתה 14-8 לקרלסן). ובחלק הבולט (משחקי דקה), שבו נקמורה היה "אמור" לשלוט, התוצאה היתה קרובה לשוויון - שוויון גמור אם מורידים את משחק ה-960 הפותח; בעצם זו לא הפתעה כל כך גדולה אם זוכרים את מידה הדומיננטיות אותה קרלסן גילה בחלק הזה בדו קרב חצי הגמר נגד גרישצ'וק.

  לגבי דירוגים של שחמט מהיר/בליץ - אכן לא צריך להתרגש יותר מדי משמות חדשים שצצים מדי פעם בצמרת; כמו שהזכרתי בהזדמנויות שונות, יש כמה גורמים משולבים שצריך לקחת בחשבון בהקשר זה: מיעוט תחרויות מדורגות בהשוואה לשחמט קלאסי, פקטור k גדול פי שניים בחישוב מד הכושר, ומספר משחקים גדול בתחרויות ספציפיות (במיוחד בבליץ) - כל אלה גורמים לכך שתחרות אחרונה או שתיים מוצלחות בהן צוברים מספר די אסטרונומי של נקודות מד כושר יכולות לקבל משקל לא פרופורציונלי. ככה דינג לירן הגיע למקום הראשון הנוכחי שלו בדירוג הבליץ וארטמייב למקום השלישי (אם כי לא מן הנמנע שהם ימשיכו להוציא תוצאות טובות מאוד ו"להוכיח" שהם באמת שייכים לצמרת הגבוהה ביותר).

 • אייל סגל

  ואגב, לגבי וייק אן זה - פורסמו בינתיים רק 12 מ-14 המשתתפים בתחרות הראשית; שמות השניים הנותרים יפורסמו עד סוף השנה. אחד מהם יהיה זוכה הסבב השנתי של ה-ACP (כך העפילו וויטאשק ב-2015 ותומשבסקי השנה), ולפי הדירוג הנוכחי (http://www.chessprofessionals.org/tour/2016/standings) - בהתחשב בכך שמד הכושר שלו צריך להיות נמוך מ2750 ושנפומניצ'י כבר הוזמן ממילא - נראה שזה הולך להיות איגור קובלנקו, שחקן לטבי שמצליח מאוד בזמן האחרון בתחרויות פתוחות.

 • אילן

  מה תהיה הפתיחה של קרלסן במשחק הראשון באליפות העולם? https://chess24.com/en/read/news/carlsen-karjakin-preview-1-magnus-as-white

  אפשר לראות בתוך הכתבה, בין היתר, גם את האנטי ברלין המצוין של Wei Yi שבו גבר על נברה בוויק אן זי האחרון.

  • שמוליק

   סקר לא רציני - שכחו את 1.ה3 ...

   • אילן

    האם ה3 שוחק ב- 20-30 (אולי יותר) שנה האחרונות באליפות עולם?

    תזכיר לי באיזה טורניר לאחרונה קרלסן שיחק את זה?

    • אילן

     אגב, אפשר היה לבחור בסקר 1. ה3 במסגרת ה- other. רוב הקוראים (1831) הצביעו ה4 ובמקום השני ד4 (816). בעבור פתיחות "אחרות" הצביעו 47 (1.27%), נכון לרגע זה.

     התפרסמה כבר הרשימה השניה באותו סגנון והפעם במה יפתח קריאקין. מסתבר שמאז שחזר הפורמט של אליפות העולם לפיד"ה (לאחר הפיצול) בחמש אליפויות העולם האחרונות רק טוען לכתר אחד הצליח לנצח בשחור. קרלסן. המחבר מנבא שקריאקין ישחק איטלקית.

     https://chess24.com/en/read/news/carlsen-karjakin-preview-2-sergey-as-white

    • יורם

     קבל:
     http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1830402

     ועכשיו כשנבחר המסע הראשון של קרלסן, הם יעשו סקר על התגובה של קראקין, וכו'?

     • אילן

      תודה.

 • אילן

  ביום חמישי הקרוב מתחילה תחרות חזקה ומועטת משתתפים בסנט לואיס: קרואנה, נקמורה, טופלוב ואננד. במסגרת ראונד רובין ישחקו בקצב קלאסי רק 60 דקות (השהיה 5 שניות) 2 משחקים, מהיר 15 דקות (השהיה 5 שניות) גם שני משחקים ובליצים 3 + 2 - 4 משחקים. 5 ימים של משחקים.
  כנראה שגם המשחקים האלה לא ייחשבו לדירוג, לא ראיתי אזכור שלהם באתר 2700chess.

  https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/champions-showdown-2016/1/1/1

 • אילן

  (במסגרת אליפות גביע אירופה למועדונים) גלפנד הצליח להציל את המשחק הזה בעור שיניו (בזכות דוחק זמן של היריב) https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/european-club-cup-2016/1/3/1

 • אילן

  בהמשך למה שכתבתי על ארטמייב בתגובה 38 התפרסמה היום כתבה עליו באתר 24: https://chess24.com/de/lesen/news/artemiev-organistaoren-interessieren-sich-nur-fuer-hohe-elo-zahlen

Comments are closed.