במשחק החמישי של הדו קרב, כמעט והתממשה הקלישאה על פיה מי שלא מבקיע סופג. לאחר שאלוף העולם היה קרוב לניצחון בשני המשחקים הקודמים ונראה כבעל יתרון גם במשחק הזה, קריאקין הפך את הקערה על פיה ובמשך כמה מסעים מצבו של קרלסן נראה מסוכן מאוד.

קרלסן, שניסה עד כה בלבן פתיחות שונות במשחקים 1 (טרומפובסקי) ו-3 (ספרדית), המשיך להחליף פתיחות וניסה הפעם את האיטלקית, עם 3.ר-ג4 (במקום 3.ר-ב5 בספרדית). מדובר בפתיחה עתיקה שזמן רב היתה מחוץ לאופנה ברמות הגבוהות כי נחשבה בלתי מזיקה לשחור, אבל בזמן האחרון הפכה שוב לפופולרית מאוד כיוון שעבור שחקני 1.ה4 היא מהווה דרך להתחמק מהגנת ברלין, ונמצאו בה הרבה רעיונות חדשים. בנוסחים ה"עתיקים" שלה הדגש היה על פריצה מהירה של הלבן במרכז עם ד4; הגישה החדשה היא לשחק ד3 בשלב מוקדם, ולהכין את קידום הרגלי ל-ד4 באופן הדרגתי יותר. בכך נוצר למעשה דמיון רב בין האופן בו הפתיחה האיטלקית משוחקת כיום לבין הסתעפויות של הפתיחה הספרדית עם ד3 מצד הלבן.

קרלסן ביצע את הפריצה עם ד4 במסע ה-11 ובתגובה, כדי לערער את המרכז הלבן, קריאקין שיחק 11…ג6, החליף רגלים על ד4, והקריב זמנית פרש על ה4, תוך שהוא מנצל את מיקום הרץ הלבן על ג4:

bview1

בנקודה זו קרלסן שקע בפעם הראשונה במחשבה ממושכת, כיוון שהיה צריך לקבל החלטה שהיתה לה חשיבות קריטית לגבי האופן בו יתפתח המשחק. הוא היה יכול להמשיך 14.פ:ה4, ולאחר 14…ד5 (השחור מחזיר לעצמו את הכלי בזכות ההתקפה הכפולה על הפרש והרץ הלבנים) 15.ר-ד3 ד:ה4 16.ר:ה4 היה נהנה מיתרון עמדתי קל מאוד, כשעשוי להתפתח משחק שיזכיר באופיו את מה שקרה במשחק השלישי. במקום זאת, הוא בחר בסופו של דבר בהמשך חריף יותר שהוביל לעמדה פחות מאוזנת עם 14.ר:ו7+!? (הלבן צריך, כאמור, להחזיר את הכלי בכל מקרה, ולכן הוא גם יכול להרשות לעצמו את ההקרבה הזו) 14…צ:ו7 15.פ:ה4.

מספר מסעים לאחר מכן קרלסן ביצע עוד מסע שהחריף את המשחק – 18.פ-ה5!?, שכפה חילוף פרשים בעקבותיו הפכה עמדת הלבן לפחות סולידית אבל גם הוביל ליצירת רגלי חופשי על ה5. קריאקין מצידו הגיב במסע האקטיבי 19…מה-ח4! והתקבלה העמדה הבאה:

bview2

הלבן היה רוצה לקדם מייד את הרגלי החופשי שלו, אבל 20.ה6? ייענה ב-20…ר:ה6! והלבן אינו יכול להרשות לעצמו להכות את הרץ, בשל איומי השחור לאורך הטור ו' (פתיחת הטור הזה ליוזמה התקפית אפשרית של השחור היתה אחד הסיכונים שהלבן נטל על עצמו במסע ה-14). קרלסן הציב, איפוא, את הצריח שלו על הטור עם 20.צ-ו3! (המסע הטוב ביותר שעמד לרשותו), וכאן הגיע רגע הכרעה חשוב מבחינתו של קריאקין. לכידה מיידית של הרגלי הלבן על ב4, הנראה כנתון באיום מצד המלכה השחורה, לא היתה טובה בשל 21.ר-א3 ובעקבותיו קידום הרגלי ה' (כפי שניתן לראות בלוח החי), אבל המסע 20…ר-ז6 היה מותיר את המשחק כבעל אופי חריף עם סיכויים לשני הצדדים.

במקום זאת, קריאקין בחר להחליף את אחד מצמד הרצים שלו בפרש עם 20…ר:ג5 – מסע שכנראה איננו רע מבחינה אוביקטיבית, אבל שהוא בעל אורינטציה הגנתית ופסיבית הרבה יותר (ומעין תמונת ראי של 19.ר:ג4 מהמשחק הקודם), כאילו קריאקין ממש מעדיף להתגונן מאשר לנסות וליטול את היוזמה. בעקבות זאת, נוצרה עמדה בה היה נראה שללבן יתרון עמדתי קטן ויציב וכי הוא היחיד שיכול לשחק על ניצחון – מלבד זאת שהשחור ויתר על זוג הרצים שלו, הרי בעקבות השינוי שחל במבנה הרגלים, הרגלי הלבן הקדמי על ג5 משתק את יכולת השחור להשתמש ביתרון הרגלים המספרי שלו באגף המלכה, בעוד שיתרון הרגלים המקביל של הלבן באגף המלך נראה כניתן יותר לניצול.

בעמדה הבאה, שהתקבלה לאחר מסעו ה-26 של השחור:

bview3

ייתכן והלבן היה צריך באמת לנצל את ההזדמנות שניתנה לו כאן לקדם את הרגלים שלו עם 27.ז4 ו-28.ו4 (לאחר נסיגת הרץ השחור). אבל קרלסן לא מיהר, ולאחר 27.מ-ח2 ר-ה6 לא הגיעה יותר הזדמנות טובה לעשות זאת – הזזת הרגלי ז' היתה מחלישה מדי את הרגלי ו', ואם הלבן היה פותח ב-ו4 השחור היה עונה …ח5! כדי להגביל את יכולתו להמשיך עם ז4.

וכאן, במהלך 15-10 המסעים הבאים, התרחש משהו בפעם הראשונה בדו קרב – מעמדה פחות או יותר שווה, או אפילו נחותה במקצת, קריאקין שיחק טוב יותר מקרלסן והצליח להשיג יתרון. הוא מצא תכנית מוצלחת והעביר את המלך שלו לאגף המלכה, שם המלך היה בטוח יותר בזכות שרשרת הרגלים השחורים המגנה עליו, ובכך גם הכין אפשרות לקדם את הרגלים שלו עצמו באגף המלך, מבלי לחשוף את המלך שלו ותוך כדי תקיפת עמדת המלך הלבן. תכנית זו באה לביטוי במסעים 34…ז5! (שמבחינה הגנתית גם מנע הצבת צריח לבן ב-ו4) ו-38…ח5! (בתגובה ל38.ז4 של הלבן – כשקרלסן ניסה סוף סוף, כנראה כבר בעיתוי לא מתאים, לקדם את רגלי אגף המלך).

ומספר מסעים לאחר מכן, כשקרלסן שיחק את המסע הרשלני מבחינה טקטית 41.מ-ז2?, היה נראה שהלבן ממש עומד להסתבך בעקבות 41…ח:ז4! 42.ח:ז4 (בשל עמדת המלך הלבן על ז2 לא טוב להכות כאן בחזרה עם הרגלי ו') 42…ד4! (מקריב רגלי כדי לפנות את הערוגה ד5 לרץ, לצורך התקפה על המלך הלבן) 43.מה:ד4:

bview4

אחת הבעיות במסעו ה-41 של הלבן היא שזה הציב את המלך על ערוגה בה הוא מפריע לצריח שלו להתמודד על השליטה בטור ח' שנפתח, ונראה שהיו כאן לשחור סיכויי ניצחון טובים אם היה ממהר להשתלט על הטור: 43…צ-ח8! 44.מה-ה4 (כדי למנוע מהמלכה השחורה לחדור דרך האלכסון א2-ז8; 44.מ-ו1? כדי להימלט מייד עם המלך יפסיד ל-44…מה-ב1+ 45.מ-ה2 צ-ד8 46.מה-א4 [כדי להגן על ד1] 46…ר-ג4+! 47.מה:ג4 מה-ד1 מט) 44…מה-ח6 45.מ-ו1 מה-ח1+ 46.מ-ה2 ר-ד5 (או מה-א1) עם התקפה חזקה מאוד. קשה למצוא כאן ניצחון כפוי, אבל האופן בו המלך הלבן חשוף לאיומים מצד כלי השחור אינו מבשר טובות.

במקום זאת, קריאקין המשיך מייד בהצבת הרץ על הערוגה שהתפנתה עם 43…ר-ד5?! – מסע טבעי מאוד, אבל כזה שאיפשר לקרלסן (שחזר מהר מאוד לעשתונותיו) להינצל מהסכנה עם הקרבת הרגלי הנגדית 44.ה6!. המסע הזה מונע מצריח שחור להתייצב מייד על ח8, ערוגה שנמצאת כעת בשליטת המלכה הלבנה, ולאחר 44…מה:ה6 (44…ר:ה6 יאפשר למלכה הלבנה להתייצב בעמדה מצויינת על ה5) 45.מ-ז3 ו-46.צ-ח2 הלבן הרויח זמן כדי להתגונן מפני האיומים על הטור ח'. (היה ניתן גם לשחק מייד 44.מ-ז3! לצורך כך, אבל 44…מה-ב1 מצד השחור נראה מסוכן ביותר בתגובה; ניתוח מחשב מצביע על כך שללבן סידרת מסעים מדויקים באמצעותה הוא יכול להתגונן, כפי שניתן לראות בלוח החי, אבל מנקודת ראות אנושית היה סביר מאוד להסיט קודם את המלכה השחורה ל-ה6, כפי שעשה קרלסן.) לאחר חמישה מסעים נוספים וחילופי כלים כבדים הוסכם על תיקו; עם הרצים שוני המסלול הנותרים, הרגלי החופשי של הלבן בטור ז' אינו מקנה לו כל יתרון ממשי.

בתגובות לפוסט הקודם השוו את צורת המשחק של קריאקין בדו קרב לקבוצה שעושה בונקר ומנסה לגנוב גול במתפרצת – ולפי האנלוגיה הזו, נראה שבסוף המשחק החמישי היתה לו אכן הזדמנות לגנוב גול כזה והוא החמיץ אותה. עם זאת, לאחר המשחק קריאקין (שבפעם הראשונה בדו קרב היה יכול לחוש מה זה לשחק בעמדה עדיפה ולהפעיל לחץ על היריב) נראה במצב רוח טוב בהרבה מאשר קרלסן, שכעס על עצמו מאוד בגלל הרישול שהפגין במשחקו וגילה חוסר סבלנות בולט כלפי השאלות שהפנו אליו בראיון ולאחר מכן במסיבת העיתונאים.

**********

אבל למשחק השישי קרלסן הופיע שוב בביטחון העצמי הרגיל שלו, והצליח לארגן לעצמו – כשחור – משחק קל יחסית (גם אם ללא סיכויי ניצחון ממשיים). בניגוד לקרלסן, קריאקין ממשיך כלבן לחזור ולהיכנס לאותה פתיחה, ועל הלוח הופיעה שוב הסתעפות האנטי-מרשל מהמשחק הרביעי. קרלסן היה הראשון לסטות מאותו משחק עם 9…ד5 (במקום ד6) – מסע אופנתי יותר, שייתכן מאוד וקריאקין ציפה לו כבר באותו משחק קודם. עם מסע זה, השחור "מתעקש" להקריב רגלי ברוח התקפת מרשל הקלאסית (המתקבלת לאחר 8.ג3 ד5), תמורת כלים מתואמים היטב ופעילים – בפרט רץ הערוגות הבהירות החזק על ב7, שעמיתו הלבן מוחלף בפרש השחור בעקבות המסעים 12…פ-ד4 ו-13…פ:ב3 (כך שגם מבנה הרגלים הלבנים באגף המלכה מוחלש).

קרלסן היה מוכן היטב להסתעפות הזו, כנראה טוב יותר מקריאקין, וניצל פחות מ-20 דקות על שעונו במהלך המשחק כולו.

אלוף העולם היה הראשון שביצע מסע חדש, שלא הופיע במשחקים קודמים – 14…ג5:

bview5

וקצת לאחר מכן, באמצעות קידום הדרגתי של הרגלי ו', תקף את הפרשים הלבנים ונכנס להסתעפות כפויה למדי שהובילה לחילופי כלים רבים ופישוט העמדה לכדי שוויון ברור (בעקבות מסעו ה-26 של השחור):

bview6

מלבד השוויון החומרי ונוכחותם של רצים שוני מסלול, מבנה הרגלים סימטרי למדי וחולשות הרגלים של שני הצדדים מאזנות לחלוטין זו את זו; בעקבות מספר מסעים נוספים הוסכם על תיקו. (באופן כללי, אגב, זהו דבר שקורה לא מעט בנוסחי פתיחות שהם חריפים החל משלבים מוקדמים – אם שני הצדדים מדייקים, הסיבוכים הטקטיים יכולים להוביל מהר יחסית לפישוט העמדה לכדי תיקו מת; זוהי בדיוק אחת הסיבות בגללן קרלסן נוטה להימנע מפתיחות וקרבות תיאורטיים כאלה.)

**********

לקריאקין יהיה לבן שני רצוף במשחק השביעי: בעידן דו הקרבות של 12 משחקים מחליפים באמצע את סדר הצבעים, ומי שהיה לבן במשחקים הזוגיים במחצית הראשונה מקבל אותו באלה האי-זוגיים במחצית השנייה. הרציונל הוא למנוע יתרון קטן שיזכה בו מי שיקבל את הלבן באופן קבוע לאחר כל יום מנוחה (שיש לאחר כל שני משחקים); אבל באופן כזה אפשר אולי לומר שדווקא מי שמקבל את השחור במשחק הראשון נהנה מיתרון קטן בזכות שני הלבנים הרצופים באמצע הדו קרב, שיכולים להקנות אפשרות ללחץ חזק על היריב בשלב קריטי.

עבור קריאקין, מכל מקום, זו תהיה עוד הזדמנות לנסות ולהפעיל סוף סוף כלבן לחץ על קרלסן; שלושת המשחקים הלבנים של הטוען לכתר עד כה היו כישלון גמור מבחינה זו. אולי הגיע הזמן לנסות משהו שונה מ-1.ה4; היסטוריית הדו הקרבות של קרלסן מראה, אגב, שגם אנאנד לא השיג מולו כלום עם 1.ה4 (בדו קרב הראשון), ולעומת זאת השיג לא מעט עמדות טובות מהפתיחה עם 1.ד4 (במשחק 9 בדו קרב הראשון ולאורך השני), גם אם את רובן לא הצליח לנצל בסופו של דבר.

קרלסן - קריאקין, משחקים 4-3: קרלסן לוחץ, קריאקין מחזיק מעמד
קרלסן - קריאקין, משחקים 8-7: עכשיו זו דרמה ענקית - קריאקין נוטל את ההובלה