המשחק השביעי היה תיקו מהיר ושקט יחסית, אבל בדיעבד ניתן לומר שמשהו בו בישר על נפילתו של קרלסן במשחק הבא:

בסוף הפוסט הקודם ציינתי שמתבקש מבחינת קריאקין להחליף את המסע הפותח, לאחר שלושה משחקים בהם לא השיג דבר מ-1.ה4, ואכן הוא שיחק 1.ד4 בפעם הראשונה בדו קרב. אלא שגם זה לא עזר לו הרבה וקרלסן שוב הפגין הכנה טובה יותר בפתיחה. בנוסח צ'בננקו בהגנה הסלאבית (עם 2…ג6 ו-4…א6) קריאקין שיחק 5.ר-ד3, מסע נדיר יחסית, ובעקבות זאת קרלסן החליט להעביר את המשחק לנוסח של גמביט המלכה הנרצה בשינוי סדר מסעים. במסע העשירי קריאקין הציע חילופי מלכות וקרלסן, במקום לבצע את החילופים מייד ואז להכות את הרגלי על ג5 עם הרץ (ההמשך המקובל ביותר), שיחק במהירות את המסע הנדיר 10…פ-ג6!? שהפעם האחרונה בה הופיע במשחק צמרת היתה ב-1925… (שם הגיעו לעמדה כבר במסע התשיעי – כיוון שהשחור הזיז את הרגלי ל-ג5 במסע אחד ולא שניים, והרץ הלבן התייצב מייד על ג4 במקום לעצור בדרך ב-ד3).

bview1

למרות שהוא נדיר, המסע הגיוני מאוד – השחור מפתח כלי, מכין את האפשרות להכות בחזרה על ד8 עם הצריח ולא המלך במקרה של חילוף מלכות, ואת הרגלי על ג5 ניתן יהיה ללכוד גם בשלב מאוחר יותר. נראה שקריאקין הופתע ולא מצא המשך טוב כל כך – הוא שיחק 11.פ-ד2?, מסע שמבזבז זמן על תמרון לא מוצלח במיוחד של הפרש ל-ה4, ותוך מספר מסעים היה ברור שקרלסן לא רק השווה אלא השיג אפילו יתרון קל.

(הכוונה למשחק הזה)

כדי לנסות ולנצל את היתרון הזה, עמד לרשותו רעיון מעניין במסע ה-15:

bview2

בהמשך למה שעשה במסעו הקודם (14…פ-ב4) השחור צריך לשחק כנגד הפרש ב-ה4 עם 15…ו5!. כפי שניתן לראות בלוח החי, בהסתעפות אפשרית אחת (המתחילה ב-16.פ-ז5) השחור יכול להחליף רץ בפרש על ד4 וליצור ללבן רגלי מבודד, כשהפרש השחור הנותר עדיף על הרץ הלבן ויש לו משלט חזק ב-ד5. בהסתעפות אחרת, הלבן משחק פ-ד6+, ר:ב7, ובזמן שהשחור לוכד את הרץ, הלבן ממשיך א3-א:ב4 ולוכד את הפרש – אבל אז הוא נותר עם חולשת רגלים באגף המלכה. בשני המקרים לשחור יתרון קל מאוד אך יציב, מסוג אלה שקרלסן נהנה לשחק נגדם. אבל קרלסן המשיך במקום זאת במסע הפיתוח ה"אוטומטי" 15…0-0. במסיבת העיתונאים, אגב, נשאל על האפשרות של 15…ו5 ומהתגובה שלו נוצר הרושם שלא חשב על זה ברצינות – אולי באותו שלב כבר "סגר" בראש את המשחק הזה והחליט שהוא תיקו.

מסע לאחר מכן, קרה דבר מפתיע עוד יותר:

bview8

הלבן כבר מאיים להמשיך פ-ו6+ תוך ניצול עמדתו הלא מוגנת של הרץ ב-ב7, ובמקום לעשות משהו כנגד האיום הזה קרלסן שיחק 16…צ-ג8? והניח לקריאקין לממש אותו. לפתע הלבן היה זה שרכש יתרון קל – אם כי למזלו של קרלסן לא משהו שגרר סכנת הפסד רצינית.

אלוף העולם קיבל החלטה מעשית טובה ובחר להיכנס להסתעפות בה הוא מפסיד רגלי אבל מביא את המשחק לסיום עם רצים שוני מסלול, בו סיכויי הלבן לנצל את הרגלי העודף שלו אפסיים. הדבר הפך ברור למדי בעקבות המסע 22…ב4! בו השחור משתק את שני הרגלים הלבנים באגף המלכה באמצעות הרגלי הקדמי הבודד שלו שם.

קריאקין הגיע מהר מאוד למסקנה שאין לו סיכוי לפרוץ את עמדת השחור ולא התעקש במיוחד לנסות – הוסכם לתיקו במסע ה-33. ועם זאת, הזדקרה לעין העובדה שקרלסן ביצע במשחק שני מסעים בינוניים-עד-חלשים ברצף; מעין היפוך גמור, אגב, של התפישה הסטראוטיפית לגבי מהם הצדדים החזקים והחלשים שלו – הוא הצטיין דווקא בהכנת הפתיחה בעוד שהפגין חולשה בניצול העמדה שקיבל מהפתיחה הזו.

בעוד שמשחקים 5-3 היו מרתקים למרות התוצאה הסופית שלהם, משחקים 7-6 היו מאכזבים למדי ושני השחקנים פחות או יותר התנצלו על כך בפני הקהל במסיבת העיתונאים לאחר המשחק השביעי, והבטיחו שעוד יגיעו משחקים מעניינים יותר. לפחות אחד מהם לקח את ההבטחה הזו מאוד ברצינות.

**********

בעקבות שבע תוצאות תיקו רצופות בפתיחתו, הדו קרב הנוכחי כבר התקרב להשוות את השיא המפוקפק של שמונה תוצאות רצופות כאלה שנקבע בפתיחתו של הדו קרב בין קספרוב לאנאנד ב-95 (הפעם הקודמת בה אליפות העולם נערכה בניו יורק). ולמשחק השמיני, נראה שאלוף העולם הגיע נחוש בדעתו למנוע זאת.

קרלסן, שבשני משחקיו הקודמים בלבן פתח 1.ה4, חזר ל-1.ד4 מהמשחק הראשון, וכמו באותו משחק בחר שוב בפתיחה שאינה נפוצה כיום ברמות הגבוהות ומובילה החל משלב מוקדם יחסית למשחק עצמאי מחוץ לנתיבי התיאוריה המוכרים – הפעם בפתיחת רובינשטיין, בה הלבן מפתח את רץ הערוגות הכהות שלו דרך ב2 ונמנע מקידום מיידי של רגלי ל-ג4. אלא שבניגוד למצב הטיפוסי בו יציאה מוקדמת כזו של קרלסן משבילים תיאורטיים מוכרים גורמת ליריביו להתעכב בקבלת ההחלטות שלהם ולהיקלע לפיגור על השעון, קריאקין מצידו שיחק את הפתיחה בביטחון ובקצב מהיר יחסית, ובאזור המסע ה-15 קרלסן כבר היה זה שנקלע לפיגור ממשי בזמן, אולי מתוך נסיון לחשוב על דרכים להשיג יתרון כשלא נראתה אף דרך ברורה כזו.

מכל מקום, על הלוח נותרו כמעט כל הכלים וקרלסן החל בהדרגה לשחק באופן פרובוקטיבי כדי להחריף את העמדה ולהשיג סיכויים התקפיים; זה בא לביטוי כבר ב-19.פ-ב5 – מסע שנראה מסוכן כיוון שהרחיק כלי מהגנת המלך הלבן לכיוון אגף המלכה, בדיוק בעקבות מסע של קריאקין שהציב פרש שלו בעמדה התקפית באגף המלך של הלבן (18…פ-ז4).

bview3

וכאן קריאקין חזר על סוג הבחירה שעשה במסע ה-20 של המשחק החמישי ובמקום לנסות ולנצל מייד את הסיכויים ההתקפיים שקיבל, עם מסע כמו 19…מה-ז5 שהיה יכול להציב בפני הלבן בעיות משמעותיות, שיחק מסע סולידי ושאפתני פחות – 19…ר-ג6 – שאיפשר לקרלסן לייצב מחדש את העמדה שלו. קריאקין יזם כמה חילופי כלים, וקרלסן הראה שוב על רצונו להחריף את העמדה, כשלכד בחזרה במסע ה-24 צריח על ג4 עם הרגלי ב' במקום עם הצריח השני. באופן כזה נחלש מבנה הרגלים שלו באגף המלכה, אבל גם נוצרו סיכויי התקפה מסויימים בעזרת קידום הרגלי ל-ג5 בעיתוי המתאים.

כמה מסעים לאחר מכן, בעקבות מספר תמרוני כלים נוספים והחלשה נוספת מצד קרלסן של מבנה הרגלים שלו (הפעם באגף המלך, כששיחק 28.ו4 כדי להדוף את הפרש השחור מ-ה5), אלוף העולם המשיך להפגין אגרסיביות והקריב אחד מאותם רגלים באגף המלכה (זה על א4) שנחלשו קודם לכן, תמורת יוזמה שקיבל בעקבות חדירת הצריח והפרש שלו לעמדה השחורה; אבל קריאקין, מצידו, המשיך לשחק באופן מדוייק ולהימנע ממלכודות שונות שקרלסן הציב לו. בינתיים שני השחקנים כבר ניצלו זמן רב על שעונם בעקבות הסיבוכים שיצר קרלסן, ונקלעו לדוחק זמן רציני לקראת המסע ה-40. ואז, בעמדה שלפי הערכות המחשב עוד היה בה ללבן פחות או יותר פיצוי מספיק תמורת הרגלי שהקריב, קרלסן החליט לממש את אותו איום של קידום הרגלי ב-ג4 ושיחק 35.ג5??

bview4

 

לא ברור לגמרי מה אלוף העולם ראה או החמיץ, אבל כאן נקלע בפעם הראשונה בדו קרב לעמדה שהיתה בבירור אבודה באופן אוביקטיבי עם משחק מדויק מצד השחור, ואפילו לא באופן מסובך במיוחד. לא טוב ללכוד את הרגלי על ג5 מייד, בין אם על ידי המלכה (מה שיפקיר את הפרש השחור על א4), הרגלי (35…ב:ג5?? מאפשר למלכה הלבנה לחדור ל-ד6 עם התקפה מכרעת), או הפרש (35…פ:ג5?? 38.צ:ו8 והכאת הצריח על ידי המלך השחור תותיר את הפרש על ו6 בלתי מוגן; לאחר מכן, מט על ח8 או ה7 הוא בלתי נמנע). אבל לאחר 35…צ:ד8 36.פ:ד8 האיום על הצריח ב-ו8 כבר לא היה קיים וקריאקין המשיך 36…פ:ג5, עם יתרון שני רגלים.

קרלסן שיחק 37.מה-ד6, עם האיום מה-ה7 והתקפה על ו7, וכאן קריאקין היה יכול להשיג עמדה זכויה אם היה ממשיך 37…מה-א4! כשהרעיון הוא להביא את המלכה השחורה ל-ד7 או ה8 כדי להתגונן מפני האיום הנ"ל של הלבן. קריאקין אמר לאחר המשחק שבזמן המועט מאוד שנותר לו לחשב הסתעפויות דחה את האפשרות הזו בגלל 38.מה:ב6 מצד הלבן, אבל ניתוח מראה שהבאת אחד הפרשים השחורים ל-ד7 בתגובה (כך ששניהם מגינים זה על זה) מייצבת את עמדת השחור, ובזכות הרגלי החופשי והעודף שלו על הטור א' הוא נותר עם יתרון מכריע.

במקום זאת, קריאקין ביצע מסע אחר עם המלכה שלו – 37…מה-ד3??; כעת 38.מה:ב6 ייענה ב-38…א4! (הרגלי החופשי מתחיל לצעוד, והפרש על ג5 מוגן בעקיפין). אלא שהמסע הזה איפשר לקרלסן להשוות עם רעיון טקטי נאה: 38.פ:ה6+! ו:ה6 (לא ניתן להכות עם הפרש, כי אז המלכה השחורה תישאר ללא הגנה ותילכד על ידי זו הלבנה) 39.מה-ה7+ מ-ז8 40.מה:ו6 (הלבן מחזיר לעצמו את הכלי) 40…א4:

bview5

עד כאן קריאקין חישב את ההסתעפות כששיחק את מסעו ה-37 (לפי מה שאמר במסיבת העיתונאים), אבל הוא החמיץ מסע מפתח שעמד בנקודה זו לרשות הלבן – 41.ה4!. חשיבות המסע הזה בכך שהוא חוסם את נתיב ההגנה של המלכה השחורה על הרגלי ב-ז6 (ונתיב שלה לחזרה מיידית אל ו5), כך שהוא אמור לאפשר ללבן מידה מספקת של משחק נגדי כנגד המלך השחור כדי להשיג שוויון.

היה נראה, איפוא, שבחסות הבלגן בדוחק הזמן קרלסן הצליח להיחלץ מהפסד, במיוחד כיוון שהערכת המחשבים התייצבה על 0 עגול במקום היתרון הגדול שהראו מספר מסעים לפני כן לשחור. המשחק נמשך 41…מה-ד7 42.מה:ז6+ מה-ז7 43.מה-ה8+ מה-ו8

bview6

וכאן דומה שללבן דרך ברורה למדי לתיקו: 44.מה-ז6+ מ-ח8 (44…מה-ז7 יוביל לחזרה על המסעים) 45.ה5!; הרעיון הוא לפנות למלכה דרך חזרה ל-ב1 במקרה והשחור ימשיך לקדם את הרגלי א' שלו, ובתמרונים לאורך האלכסון ב1-ח7 המלכה הלבנה תוכל לעצור את קידום הרגלי הזה וגם לאיים על המלך השחור במידה והמלכה השחורה תנטוש אותו ותעבור לאגף המלכה כדי לנסות ולעזור לרגלי: 45…א3 46.מה-ב1 מה-ב8 47.מה-ז6! (עם איום על הרגלי ב-ח6, שיאפשר ללבן לכפות שח נצחי אלא אם השחור יחזיר את המלכה ל-ו8 כדי להגן עליו).

אבל קרלסן, למרות (או בגלל?) כל מה שקרה עד כה במשחק, וגם אחרי שחבל התלייה כבר הורד פעם אחת מצווארו, לא היה מעוניין בתיקו והמשיך להתגרות במזל; כעת, כשהמצב החומרי התאזן, היה נדמה לו ככל הנראה שיוכל להמשיך ולהפעיל לחץ על השחור באמצעות קידום הרגלים שלו והוא שיחק 44.מה-ג6!?. אלא שדבר זה היה כרוך בסיכון גדול מאוד, כיוון שהרגלי א' החופשי של השחור הפך לחזק ביותר. במסעים הבאים קריאקין דייק יותר מקרלסן, ולצד קידום הרגלי גם שיפר את עמדת כליו באופן משמעותי. המחשבים המשיכו עוד להראות משהו קרוב לשוויון, אבל באופן מעשי נהיה ללבן קשה יותר ויותר לשמור על האיזון, במיוחד לאחר שהשחור הציב את הפרש שלו במשלט חזק מאוד על ה5, תוך שהוא חוסם את הרגלי ב-ה4 ובכך גם את יכולת הרץ הלבן להשתתף במשחק.

הטעות המכריעה של קרלסן הגיעה במסע ה-51 עם מה-ה6??:

bview7

אבל גם כאן הניצחון לא היה קל; המחשבים הצביעו על מסע אחד בלבד שזוכה באופן כפוי, והפעם קריאקין עמד באתגר ומצא אותו לאחר מחשבה של כ-5 דקות: 51…ח5!!, המשתק באופן כזה או אחר את יכולת הלבן לעשות מסעים מועילים. במסיבת העיתונאים, קריאקין נתן בהקשר זה הסבר מעניין כיצד הגיע למסע: הוא רצה תחילה לשחק 51…מה-א5 (כדי לתמוך בקידום הרגלי החופשי), אבל ראה שהלבן משיג כך שוויון לאחר 52.מה-ה7+ פ-ו7 (הדרך היחידה למנוע שח נצחי) 53.ה5! עם האיום ה6 (והכאה של הרגלי הזה תאפשר ללבן להכות את הרגלי החופשי המסוכן על א3 ולהיפטר ממנו). בעקבות זאת, קריאקין חשב על 51…פ-ו7 מייד, אבל ראה שגם כאן ישנה בעיה בגלל 52.ה5! מה:ה5 53.מה-ז4+, והשחור לא יוכל גם למנוע התראות שח מתמידות וגם להגן על הרגלי ב-א3. לכן, עלה בדעתו של קריאקין שחשוב למנוע מהלבן את האפשרות לתת שח עם המלכה על ז4.

מלבד מניעת השח הזה, וכן יצירת אפשרות עבור המלך השחור להסתתר בהסתעפויות מסוימות מפני התראות שח ב-ח6 כשהפרש ב-ז6 מגן עליו, מסעו ה-51 של קריאקין גם יצר איומים התקפיים הקשורים בקידום הרגלי ל-ח4 כדי לערער את עמדתו של המלך הלבן. קרלסן ניסה לעצור את האיומים האלה עם 52.ח4, אבל בכך החליש באופן פטאלי את הערוגה ז4. קריאקין ניצל זאת מייד עם המסע 52…א2! וקרלסן נכנע, כיוון שלאחר 53.מה:א2 (כדי לעצור את הכתרת הרגלי) 53…פ-ז4+ 54.מ-ח3 (54.מ-ח1 מה-ג1+ ומט מיידי) 54…מה-ז1, אין ללבן דרך טובה להתגונן מפני איום המט על ח2 – לאחר 55.ר-ו3 פ-ו2+ הלבן יצטרך להקריב את המלכה תמורת הפרש השחור, וללבן גם אין אפשרות לתת שח נצחי (לכן היה צורך להסיט את המלכה הלבנה מ-ה6 ל-א2): 55.מה-ב2+ מ-ז6! והמלכה השחורה ב-ז1 מונעת שח נוסף מצד עמיתתה הלבנה על ב6.

ג'ודית פולגר, הפרשנית בשידור הרשמי של הדו קרב, סיכמה: "קרלסן היה נחוש בדעתו שהיום יהיה משחק מכריע, והוא הצליח."

הדרמה לא הסתיימה עם סוף המשחק: קרלסן היה כל כך נסער ומתוסכל עד שנעדר ממסיבת העיתונאים, דבר שהוא מחוייב בו על פי חוזה (ושהפרתו מובילה לקנס בגובה של עשירית מהפרס הכספי). למעשה הוא הופיע בהתחלה והתיישב במקומו, אבל היה עיכוב כיוון שקריאקין התראיין לתקשורת הרוסית (בפעמים קודמות שני השחקנים נטו להתעכב בדרך למסיבת העיתונאים הרשמית, כי שניהם נתנו ראיונות לכלי התקשורת ה"ביתיים", אבל הפעם קרלסן לא רצה להתראיין לתקשורת הנורבגית). כפי שניתן לראות בוידאו למטה, קרלסן פשוט לא היה מסוגל להמשיך ולשבת בסבלנות ועזב ברוגז לאחר כדקה וחצי.

**********

זו פעם ראשונה עבור קרלסן בה הוא נמצא בפיגור בדו קרב על אליפות העולם, וניתן לומר שהוא ניצב כעת בפני המבחן הקשה ביותר בקריירה שלו מאז 2013, כשהפסיד לאיבנצ'וק שני סיבובים לסיום תחרות המועמדים ואיבד את ההובלה לקרמניק. נותרו לו עוד ארבעה משחקים כדי לכל הפחות להשוות את התוצאה – כשבמשחק הבא הוא בשחור (אבל כנראה שבדו קרב הנוכחי "יותר חשוב לשחק טוב מאשר לשחק בלבן", כפי שאמר קריאקין לאחר הניצחון שלו). קרלסן כבר עשה לא מעט קאמבקים מרשימים בקריירה שלו לאחר הפסדים, אבל כאן הוא ניצב בפני יריב שמוכיח את עצמו ממשחק למשחק כקשה ביותר. והמשחק השמיני אישר שוב שקרלסן בינתיים לא במיטבו בדו קרב הנוכחי – לא רק ברמת המשחק, אלא גם מבחינה מנטלית (אם כי גם קשה לא להתפעל מדרגת התעוזה שהפגין).

קרלסן – קריאקין, משחקים 6-5: עדיין שוויון, המתח גובר
קרלסן - קריאקין, משחקים 10-9: קריאקין כמעט ועולה ל0-2, אבל קרלסן משווה