במשחק העשירי חלה תפנית דרמטית בכיוונו של הדו קרב לטובת קרלסן, אבל הדברים היו יכולים בקלות להתפתח באופן שונה לגמרי: קריאקין החמיץ סיכויי ניצחון טובים מאוד במשחק התשיעי, והזדמנות לכפות תיקו מוקדם בעשירי.

ניתן לומר שהמשחק התשיעי היה – כשלם – הטוב ביותר של קריאקין בדו קרב עד כה, למרות שהסתיים בתיקו. הוא השיג יתרון קל מהפתיחה והמשיך להגביר את היתרון הזה באופן שיטתי עד שהגיע קרוב מאוד לניצחון. המשחק הזה, אגב, היה גם אחד מאלה בהם היה מעניין במיוחד לשמוע במסיבת העיתונאים את הפרספקטיבה של השחקנים על מה שקרה בו.

לאחר שלא השיג דבר עם 1.ד4 במשחק הקודם שלו בלבן, קריאקין חזר ל-1.ה4 כמו בשלושת המשחקים שלפני כן (2, 4, 6), וכמו בכל אותם משחקים קרלסן בחר גם הפעם להיכנס לנוסח הקלאסי של הפתיחה הספרדית (עם 3…א6) ולא הגנת ברלין (3…פ-ו6). קרלסן גם היה הראשון לסטות מהמשחק הקודם בדו קרב שהתנהל בפתיחה הזו, ועשה זאת בשלב מוקדם – במקום 5…ר-ה7 המוביל להסתעפות הראשית הוא בחר בהסתעפות ניאו-ארכנגלסק עם 5…ב5 ו-6…ר-ג5. כמו במשחק השישי (ובניגוד למה שמאפיין את סגנונו בדרך כלל) קרלסן נכנס להסתעפות תיאורטית ארוכה בעלת אופי כפוי למדי בה הוא מקריב הרבה מהגמישות הטיפוסית למשחק הפתיחות שלו, והפעם הדבר עבד פחות טוב מבחינתו. בעוד שבמשחק השישי הצליח באופן כזה להגיע לעמדה של תיקו בשלב די מוקדם, הפעם ההכנה הובילה אותו לעמדה נחותה במקצת (בה הוא בגירעון רגלי תמורת קלקול מבנה הרגלים של הלבן) שלמעשה לא נראה מוכן כל כך טוב אליה ושהיה בה עוד פוטנציאל רב עבור יריבו לנסות ולבנות יתרון; קריאקין, מצידו, בהחלט לא היה במצב רוח של הסתפקות בתיקו קצר.

עד המסע ה-21 (דבר הממחיש עד כמה ההסתעפות הזו היא "תיאורטית") השניים עקבו אחרי משחק בין נקמורה וקסימג'נוב מאולימפיאדת 2014, וקרלסן היה הראשון לסטות ממנו עם 21…ג:ב3 (במקום …ג3). אחרי 22.ר:ב3 מה:ד6 קריאקין שיחק את המסע הטוב ביותר, 23.צ-א6!, המפריע ליצירת תיאום בין כלי השחור ומונע את המסע …ר-ג7, באמצעותו היה השחור יכול להפעיל לחץ מיידי על הרגלי ב-ח2 עם סוללת מלכה ורץ.

ra6

כפי שהאתר chess24 מיהר לפרסם, פיטר סבידלר הוציא שם לא מזמן וידאו על הפתיחה המדוברת בו המליץ על אותו מסע 23 עבור הלבן – ובנקודה זו עצר את ניתוח ההסתעפות הספציפית, כשהמסקנה הכללית שלו היא שהשחור עשוי עוד להשוות, אבל שאין לו עדיין שוויון ושהעמדה אינה מהנה במיוחד עבורו. סבידלר גם פירשן את המשחק הנוכחי בשידור חי (ביחד עם יאן גוסטפסון) וכשראה את העמדה מופיעה על הלוח אמר שאם קרלסן נכנס אליה בוודאי ברור לו איך להשוות בה ושהוא מוכן לאכול את הכובע אם יתברר אחרת; המשך המשחק הראה שדווקא ההערכה המקורית שלו היתה כנראה יותר מדוייקת.

קרלסן, ששיחק את כל מסעיו הקודמים בקצב של בליץ, עצר בנקודה זו לחשיבה של כחצי שעה ובחר בסופו של דבר במסע 23…צ(ו)-ד8 המפעיל לחץ על הרגלי הלבן המבודד ב-ד4. קריאקין השיב בתמרון של הצריח שלו מ-ו1 ל-ח4 (דרך ז1-ז4), שהיה מוזר למראה אבל השיג שתי מטרות חשובות – חיזוק ההגנה על הרגלי ד' וכן חיזוק עמדת המלך הלבן שמבנה הרגלים שלה הוחלש (בפרט מניעת פלישה של המלכה השחורה ל-ח3). במסיבת העיתונאים לאחר המשחק, קרלסן אמר שבעקבות התמרון הזה כבר היה מסופק מאוד אם יש לו אכן תמורה מספיקה עבור הרגלי המוקרב.

את המשך המשחק במסעים הבאים קצת קשה לתאר כיוון שהתפתח באופן "קונקרטי" מאוד, עם רעיונות ורעיונות-נגד טקטיים משני הצדדים (חלק מהם ניתן לראות בהסתעפויות המופיעות בלוח החי). מכל מקום, קריאקין הצליח לשפר את עמדת כליו וליצור איומים פוטנציאליים על עמדת המלך השחור. לעמדה המרכזית שהפרש השחור תפש על ד5 היה חלק מרכזי בהתגוננות מפני האיומים האלה, כך שרגע קריטי במשחק הגיע כשהלבן תקף את הפרש הזה עם 32.מה-ג4!:

bview1

המחשה לאותם איומים פוטנציאליים של הלבן ניתן לראות במקרה שהפרש השחור נסוג: 32…פ-ב6?? יפסיד מייד ל-33.מה:ו7+! מה:ו7 34.ר:ו7+ מ:ו7 35.צ:ח7+ ו-36.צ:ג7 – הלבן מחזיר לעצמו את הכלי שהוקרב באופן זמני ונותר ביתרון כולל של שלושה רגלים. במקום זאת, קרלסן מצא מסע הגנתי טוב בהרבה – 32…צ-ב5! (התומך בפרש); אם כי, כפי שהסתבר לאחר המשחק, הוא היה כרוך בעיוורון הדדי של שני השחקנים.

במבט ראשון נראה ש-33.ר-א4 פשוט זוכה כאן עבור הלבן, אבל לרשות השחור עומד המסע 33…מה-ו5! המשחרר את הצריח מהריתוק למלכה ותוקף את ו3, כך שהשחור מאיים בהתקפה מוחצת על המלך הלבן עם …מה:ו3+ ו-…צ-ה1+. במסיבת העיתונאים הסתבר כי שני השחקנים חשבו שהעמדה המתקבלת פשוט רעה עבור הלבן, אבל המחשב מראה שלמעשה עומד לרשותו מסע נגדי חזק – 34.מה-ו1!: כעת על 34…מה:ו3+ יבוא 35.מה-ז2, עמדת המלך הלבן מוגנת היטב והשחור עדיין יאבד טיב כיוון ששני הצריחים השחורים ניצבים על אותו אלכסון של הרץ הלבן. אבל המחשב ממשיך ומראה גם תשובה חזקה של השחור, המובילה אמנם לעמדה בה הוא בגירעון טיב אבל יש לו תמורה טובה עבורו מבחינת המיקום והפעילות של כליו ביחס לאלה של הלבן: 34…צ-ב1! (כדי להסיט את המלכה הלבנה מ-ו1) 35.מה:ב1 מה:ו3+ 36.צ-ז2 פ-ג3 (עם התקפה כפולה על המלכה והרץ הלבנים) ו-37…פ:א4.

מכל מקום, קריאקין שיחק מסע שמבחינה מעשית היה לא פחות טוב – 33.מה-ג2, המחזק את האיום של ר-א4 (כעת כשהמלכה הלבנה משגיחה על ו5). קרלסן, שכבר החל להיקלע לדוחק זמן (הפיגור שלו על השעון ביחס לקריאקין בשלב זה היה סימפטום ברור לבעייתיות העמדה שלו), לא מצא את התשובה המדוייקת ביותר והגיב ב-33…צ-א8?!. המסע הזה אמנם מתגונן מפני האיום ר-א4 (34.ר-א4 צ:א4! 35.מה:א4 מה-ו5 [שוב] 36.מה:ב5 מה:ו3+ מוביל לתיקו בשח נצחי), אבל הוא איפשר ללבן להמשיך בסידרת מסעים שתקפו את הצריח השחור ותוך כדי כך שיפרו את עמדת כליו: 34.ר-ג4, 35.ר-ד2, 36.מה-ד3 (עם האיום ר-ב5).

קרלסן החליף זוג צריחים, ובעמדה בה נותרו עדיין ללבן איומים רבים והזמן בשעונו הולך ואוזל שיחק 38…פ-ה7?, כדי להביא את הפרש לעמדה טובה יותר ב-ו5:

bview2

וכאן הגיע רגע בו היה נראה שהדו קרב קרוב מאוד להיות מוכרע לטובת קריאקין (בהנחה שקרלסן לא היה מסוגל כבר לסגור פער של שני נצחונות). קריאקין עצמו ידע שיש לו יתרון גדול והשקיע כמעט את כל הזמן שנותר לו עד המסע ה-40 (קצת פחות מחצי שעה) במחשבה על מסעו הבא. הוא התלבט בעיקר בין שני מסעים – 39.ר:ו7+, כפי ששיחק, ומה-ב3 – ובסופו של דבר עשה את הבחירה הלא נכונה.

39.מה-ב3! תוקף את הרגלי על ו7, ולאחר 39…פ-ו5 (המאפשר למלכה השחורה להגן על ו7 ותוקף את הצריח על ח4) 40.ר:ו7+! (40.צ-ח3? פ-ד6 מאפשר לשחור לייצב את העמדה) 40…מה:ו7 41.מה:ו7+ מ:ו7 42.צ:ח7+ ו-43.צ:ג7 הלבן נותר ביתרון שני רגלים (לאחר שהשחור ילכוד את הרגלי ב-ד4) וסיכויי זכייה טובים בסיום המתקבל, אם כי בשל מבנה הרגלים הגרוע שלו לשחור סיכויים מסויימים להילחם על תיקו.

במסיבת העיתונאים קרלסן אמר שהתכוון להיכנס לסיום הזה, כיוון שהיה בטוח כי הוא עומד להפסיד אם יבחר באפשרות השנייה, המובילה לעמדה סבוכה בהרבה מבחינה טקטית – 40…מ-ז7 41.צ-ח3 מה-ה7. אבל הסתבר כי זו האפשרות שהטרידה ביותר את קריאקין, כיוון שלמרות יתרון שני הרגלים שיש ללבן בנקודה זו נראה כי לשחור אפשרויות התקפיות מסוכנות כנגד המלך הלבן, שהרבה מהן מתבססות על המסע …פ-ח4+. קרלסן הזכיר במסיבת העיתונאים את המסע הטוב ביותר העומד כאן לרשות הלבן – 42.ר-ז8! – וקריאקין אמר שלא ראה אותו, אחרת היה משחק 39.מה-ב3.

מכל מקום, קריאקין בחר כאמור ב-39.ר:ו7+, מסע שהוביל להמשך כפוי במידה רבה: 39…מ:ו7 40.מה-ג4+ מ-ז7 41.ד5! (עם איומים חזקים לאורך האלכסון א1-ח8) 41…פ-ו5 42.ר-ג3+ מ-ו8 43.ר:א1 פ:ח4+ 44.מה:ח4 מה:ד5

bview3

התקבלה עמדה בה ללבן אמנם יתרון רגלי אבל ללא סיכויי זכייה גדולים – דבר הקשור שוב במידה רבה למבנה הרגלים הגרוע שלו, עם רגלים כפולים ומבודדים. למזלו של השחור, הכאת הרגלי על ח7 תוביל כאן לתיקו בשח נצחי לאחר 46…מה-ז5+ 47.מ-ו1 מה-ב5+. דבר הפועל במידה רבה לטובת הצד המתגונן הוא שחילוף מלכות (אבל לא רצים) מוביל ברוב המקרים לתיקו בסיום הרצים המתקבל. לקח עוד 30 מסעים עד שהוסכם על תיקו, מסעים בהם קריאקין היה יכול להנות מהתחושה שיש לו עמדה עדיפה (דבר לא רגיל עבורו בדו קרב), אבל כבר היה ברור שהסכנה העיקרית מבחינתו של קרלסן חלפה.

**********

עם שלושה משחקים בלבד לסיום הדו קרב ושניים מתוכם בלבן, המשחק העשירי קיבל איפוא חשיבות קריטית מבחינת קרלסן במסגרת נסיונותיו להשוות את התוצאה. הוא חזר ל-1.ה4 ולפתיחה הספרדית ממשחק 3, קריאקין שב ושיחק את הגנת ברלין, והפעם קרלסן בחר בהסתעפות ה"אנטי ברלין" עם 4.ד3 – בחירה כלל לא מפתיעה בהתחשב במאזן המצויין שיש לו בהסתעפות הזו, כולל נצחונות חשובים כמו אלה על גרישצ'וק בתחרות המועמדים ועל אנאנד במשחק השני של הדו קרב הקודם על אליפות העולם.

נראה שהפעם קרלסן הצליח להפתיע את קריאקין במסע לא שגרתי (6.ר-ז5) שהוביל במהירות ליציאה משבילים תיאורטיים מוכרים וגרם לשחור לבזבז זמן רב על השעון החל משלבים מוקדמים יחסית (בערך 45 דקות על מסעים 15 ו-16 במשולב), כשמתפתח משחק תמרונים איטי מהסוג האהוב על קרלסן.

אבל אז אלוף העולם עשה ברגע מסויים משגה טקטי רציני. לאחר המסע 18…ר-ה6 הוא החליף רצים על ה6 ובעקבות כך נפתח הטור ו' להתקפה של המלכה והצריח השחורים על הפרש הלבן ב-ו3. לא ניתן היה להגן על הפרש הזה (20.מ-ז2?? מפסיד את המלכה למזלג פרש על ו4), כך שקרלסן היה צריך לסגת איתו ל-ד2:

bview4

וכאן עמדה לרשותו של קריאקין הזדמנות לכפות תיקו ולסיים את המשחק במהירות (או, לחילופין, לגרום ללבן להיכנס להסתעפות נחותה עבורו) – הזדמנות שהיתה קשורה במוטיבים טקטיים שיצר מיקומו הלא שיגרתי של הפרש השחור על ח3 (הפרש הגיע לשם מ-ו4, לאחר שהותקף על ידי 13.ז3; בדרך כלל בעמדות ספרדיות לא ניתן מבחינת הלבן לבצע את המסע האחרון, כיוון שהפרש מגיע ל-ו4 לאחר שהלבן כבר שיחק ח3). השחור היה יכול להמשיך 20…פ:ו2+! ואחרי 21.מ-ז2 יבוא 21…פ-ח4+! 22.מ-ז1 (או 22.ז:ח4? מה-ז6+ 23.פ-ז4 פ:ז4+ ולשחור עדיפות גדולה – גם רגלי יותר וגם יוזמה חזקה כנגד המלך הלבן) 22…פ-ח3+ 23.מ-ח1 פ-ו2+ ושח נצחי. הלבן יכול להימנע מחזרה כזו אם ישחק 21.מ-ז1, אבל אז הוא עלול להיקלע לעמדה נחותה לאחר 21…פ-ח3+ 22.מ-ז2 פ(ח)-ו4+ 23.ז:ו4 פ:ו4+ 24.צ:ו4 ה:ו4 (אפשר גם להכות עם המלכה) 25.פ-ג2 ה5 – לשחור צריח ושני רגלים ומרכז רגלים חזק תמורת שני פרשים.

אלא שקריאקין החמיץ את האפשרות הזו ומיהר לשחק 20…ד5?! (ייתכן שלזמן הרב שהקדיש לחלק מהמסעים הקודמים היתה כאן השפעה שלילית על משחקו, כיוון שהרגיש שהוא צריך למהר). מסעו הבא של קרלסן, 21.מה-ח5?! (התוקף את הפרש השחור על ח3) נתן למעשה לשחור עוד הזדמנות לכפות תיקו עם שח פרש על ו2, אם כי כאן המסעים שהיה צריך למצוא לצורך כך היו קשים יותר (כפי שניתן לראות בלוח החי), וקריאקין החמיץ זאת שוב. הוא שיחק 21…פ-ז5?!, מסע שהוביל לחילופי פרשים ומלכות, וכאן העניינים חזרו למסלול הנכון מבחינתו של קרלסן, שהשיג את אחד מאותם סיומים עם יתרון עמדתי קל אך יציב בהם הוא כה מצטיין:

bview5

לשחור חולשת רגלים על הטור ה' (אותם רגלים כפולים שנוצרו כתוצאה מחילוף הרצים במסע ה-19 – הם הקנו לקריאקין הזדמנות טקטית לטווח קצר, אבל פגעו בעמדה שלו לטווח ארוך), וללבן מבנה רגלים גמיש יותר היוצר פוטנציאל לפריצות רגלים בשני האגפים. קריאקין נקלע בהדרגה לעמדה פסיבית יותר ויותר, והיה ברור שלא יוכל לעשות הרבה במהלך שאר המשחק מלבד להתגונן, כפי שאמר המנהל האישי שלו כשרואיין במהלך השידור החי: It’s a very Magnus position … a little bit pressing, pressing, pressing….

קרלסן סגר בשלב מסויים את המרכז, קידם רגלים בשני האגפים, ולבסוף, בעמדה שהתקבלה לאחר המסע 56…צ(ח)-ח7?

bview6

פרץ באגף מלכה באמצעות 57.ב5! באופן שהכריע את המשחק. לאחר 57…ג:ב5 58.צ:ב5 הלבן מאיים להמשיך צ-ב6 עם זכייה ברגלי החלש על ה6. השחור יכול לנסות ולהגן על הרגלי הזה עם 58…צ-ח8 59.צ-ב6 צ(ח)-ה8, אבל אז הלבן יכפיל צריחים על הטור ב', יתקוף שלוש פעמים את הרגלי על ב7, ועמדתו של השחור תקרוס כיוון שלא יוכל להמשיך ולהגן על כל הרגלים החלשים שלו.

חלק מהמסעים שקרלסן עשה עד לאותה נקודה אולי נראו סתמיים למדי, אבל לרובם היתה למעשה מטרה מוגדרת (מעבר להמתנה לשמה). מאלף בהקשר זה להתבונן בעמדה שהתקבלה מסע לפני עמדת הדיאגרמה הקודמת, לאחר מסעו ה-55 של השחור:

bview7

מדוע קרלסן לא שיחק כאן 56.ב5? מכיוון שעמדת הצריחים השחורים היתה טובה יותר להתמודדות עם האיומים שיוצר המסע הזה: עם צריח אחד על השורה השמינית, המשחק היה נמשך 56…ג:ב5 57.צ:ב5 צ-ג8! (מונע מהלבן צ-ב6 כיוון שהפרש על ג5 מאויים), ובמקרה של הכפלת צריחים על הטור ב' ניתן להציב את הצריח הזה על ג7 ולהגן על ב7 פעם שלישית. קרלסן חיכה איפוא למסעו הבא של קריאקין, שקילקל את עמדת הצריחים השחורים.

ואם נחזור עוד מסע אחורה, לעמדה שהתקבלה לאחר מסעו ה-54 של השחור:

bview8

ניתן לראות את שני הצריחים של השחור על השורה השביעית, כמו לאחר המסע ה-56. מדוע, אם כן, קרלסן לא שיחק 55.ב5 כבר כאן? כיוון שראה בעיה טקטית מסויימת הקשורה במיקומם של הצריחים הלבנים: לאחר 55…ג:ב5 56.צ:ב5 פ-ה3! הלבן אינו יכול להציב את הצריח ב-ב6 בגלל מזלג פרש על ג4 שיזכה בטיב. לכן, קרלסן שיפר את עמדת אחד הצריחים שלו באמצעות 55.צ(ד)-ד3.

מכל מקום, לאחר הפריצה שביצע קרלסן במסע ה-57, קריאקין הגיע למסקנה שהסיכוי היחיד שלו להינצל הוא באמצעות הגנה אקטיבית יותר ולכן נכנס להסתעפות בה הוא מאבד רגלי אבל מקבל משחק נגדי מסויים בזכות צריח פעיל ורגלי חופשי על הטור ד'. אלא שקרלסן חישב את הסיבוכים שנוצרו באופן מדוייק, ניטרל את האיומים שיצר קריאקין, ופישט את העמדה לכלל סיום צריחים זכוי. בעמדה בה נכנע השחור, לאחר 75.מ-ו6, המלך השחור נמצא מחוץ למשחק בעוד שהמלך והצריח הלבן מתקיפים במשולב את אגף המלך של השחור, באופן שאינו מותיר לצריח הבודד הניצב שם אפשרות להתגונן.

**********

המשחק העשירי היה למעשה השלישי במהלך הדו קרב שהתנהל במה שעולם השחמט התרגל לחשוב עליו כתבנית קרלסנית טיפוסית – אבל הראשון בו קרלסן הצליח סוף סוף לממש את ההזדמנות שקיבל (לאחר שנכשל בכך במשחקים 4-3). אין ספק שהדבר יכול להחזיר לו חלק ניכר מהביטחון ומתחושת השליטה שהיה נראה כי הוא מאבד, אבל יש לזכור שהניצחון הזה עדיין הוביל אותו ללא יותר משוויון. עוד שני משחקים לסיום חלקו הקלאסי של הדו קרב, ובמקרה שהתיקו נותר בעינו הולכים לשובר שוויון במשחקים מהירים.

קרלסן - קריאקין, משחקים 8-7: עכשיו זו דרמה ענקית - קריאקין נוטל את ההובלה
קרלסן – קריאקין, משחקים 12-11: לא קרה הרבה, הולכים לשובר שוויון