קרלסן – קריאקין, שובר השוויון: קרלסן מגן על התואר בפעם השנייה

ובאופן משכנע, עם סיום יפה במיוחד

בפוסט הקודם כתבתי שהתוצאות של שובר השוויון מן הסתם ישפיעו מאוד בדיעבד על האופן בו תישפט ההחלטה של קרלסן לא להתאמץ כלל לנצח במשחק ה-12. ובכן, מסתבר שההחלטה היתה מבריקה… היו לקרלסן סיבות טובות לביטחון עצמי לגבי היכולת שלו במשחקי 25 הדקות – הוא מדורג ראשון בעולם גם בענף ה-rapid, זכה בו בשתי אליפויות העולם האחרונות (2014 ו-2015), וכן סיים עם המאזן המצטבר הטוב ביותר בשני טורנירי השח המהיר של הגרנד טור שהתקיימו לפני מספר חודשים בפריז ולובן. עם זאת, קריאקין מדורג גם הוא גבוה (שלישי בעולם), והוכיח בגביע העולם האחרון יכולת מרשימה לתפקד תחת לחץ במעמדים של שובר שוויון.

אבל במשחקים עצמם ניכרה ככלל עליונות ברורה של קרלסן, יותר מאשר בחלק הקלאסי של הדו קרב; ואחד הסימפטומים הברורים של העליונות הזו היה הביטחון הגדול יותר בו שיחק, שהוביל בכל המשחקים לבניית יתרון זמן גדול (של משהו בין 5 ל-8 דקות) כבר לאחר כ-20 מסעים. זה הזכיר מאוד את מה שקרה בשלב המקביל של הדו קרב בין אנאנד לגלפנד.

**********

המשחק הראשון הסתיים בתיקו שקט יחסית, דבר שיכל להיחשב כהישג בעיקר לקרלסן כיוון ששיחק בשחור. הוא התנהל שוב בפתיחה הספרדית, בהסתעפות שהופיעה כבר במשחקים 2 ו-11 של החלק הקלאסי; ושוב, כמו לאורך מרבית הדו קרב, קרלסן היה זה שנטל את היוזמה במאבק הפתיחות כשהיה הראשון לסטות מאותם משחקים במסע התשיעי שלו (9…פ-ב8 במקום פ-א5 או ר-ה6) באופן שכנראה הפתיע את קריאקין. לאחר סידרת תמרונים קריאקין פרץ במרכז עם ד4 במסע ה-20 אבל לא השיג הרבה, וסידרה של חילופים גררה פישוט של העמדה למצב שווה; הוסכם לתיקו לאחר חילוף המלכות במסע ה-37.

במשחק השני, קרלסן – בלבן – חזר לפתיחה האיטלקית אותה ניסה כבר במשחק החמישי, כשהוא סוטה ממנו במסע השמיני ובמקום 8.ב4 ואחריו 9.צ-ה1 שיחק 8.צ-ה1 מייד בלי להתחייב בקידום הרגלי ב'. הדבר השתלם כשכמה מסעים לאחר מכן קריאקין קידם רגלי ל-א5, דבר שהפך את הפריצה ב4 לאפקטיבית יותר. לאחר חילופי רגלים על ב4 קריאקין המשיך 17…ב5, אבל כשהפרש הלבן נסוג ל-ה3:

bview1

הסתבר לו כנראה שהעמדה שלו פחות נוחה מכפי שהיה נדמה לו (הלבן מאיים, למשל, לזכות ברגלי על ב5 בגלל ריתוק הרגלי ג' לאורך הטור וכן לקדם את הרגלי א' ולהפוך אותו לחופשי), כיוון ששקע במחשבה למשך כשבע דקות. בסופו של דבר החליט לפשט את העמדה בעזרת מספר חילופים – 18…ב:א4 ו-19…ר:ה3. קרלסן, מצידו, שיחק באופן אקטיבי מאוד כשלכד בחזרה על ה3 עם הרץ (במקום הצריח) והקריב כך רגלי: קריאקין המשיך והחליף צריחים על א4 ואז לכד את הרגלי ב-ה4. אבל קרלסן ראה שהדבר יאפשר לו להשיג לחץ חזק על הרגלי ב-ג6:

bview2

וכאן (לאחר מסעו ה-23 של הלבן) קריאקין בחר בפישוט נוסף של העמדה עם 23…ג:ב5, מסע שהוביל לאחר 24.מה:ה4 מה:ג1 25.מה:ד5 לחילוף של רץ ופרש שחורים תמורת צריח ורגלי לבנים. החילופים האלה היו לטובת הלבן, שעם מספר הכלים הרב יותר שהיה לו על הלוח פיתח לחץ חזק על אגף המלך השחור. בנקודה מסויימת קריאקין הציע פישוט נוסף של העמדה, לסיום שקיווה שיוכל להגן עליו, עם 36…פ-ה7, תוך שהוא מקריב את הרגלי ב-ה5. קרלסן היה יכול להתעלם מהרגלי המוצע ולהמשיך את ההתקפה עם 37.פ-ז5! – אבל לא כל ההסתעפויות הרלבנטיות היו קלות לחישוב והוא בחר במקום זאת לקבל את הרגלי והחילופין ולהיכנס לסיום של שני רצים מול צריח עם שלושה רגלים לכל צד באגף המלך, שההערכה שלו נמצאת היכן שהוא באיזור האפור שבין יתרון גדול לזכוי.

נראה היה שקרלסן מנהל את הסיום הזה היטב – הוא תקף באמצעות המלך ושני הרצים שלו את עמדת המלך השחור והגיע אל סף ניצחון. אבל אז חזר על עצמו התסריט של משחקים 3 ו-4, ואיך שהוא קרלסן לא הצליח לדייק בכמה רגעים מכריעים ולממש את היתרון שלו. נראה שהחמיץ לא פחות משלוש הזדמנויות לניצחון, כשהברורה ביותר ביניהן הופיעה על הלוח לאחר מסעו ה-72 של השחור:

bview3

קריאקין טעה עם 72…צ-ב7? (במקום …צ-ג6) וקרלסן היה יכול להמשיך 73.ר-ה6+! מ-ח8 74.ר-ו8 (עם האיום ר-ו7 ולאחריו ר:ז7 מט) 74…ו5 (כדי שיהיה אפשר לתת שח למלך הלבן על השורה השישית במקרה של ר-ו7) 75.ז:ו5 וללבן תכנית ניצחון ברורה שלשחור אין דרך טובה למנוע אותה: 76.ו6 כדי להכריח את השחור להכות את הרגלי הזה ולחסום את השורה השישית, ובעקבות זאת אותו תמרון שהוזכר לעיל – ר-ו7 עם איום המט הקטלני על ז7.

אבל קרלסן, כאמור, החמיץ את ההזדמנות הזו וגם כמה אחרות. הוא המשיך בתמרונים עקרים עם הרצים שלו, עד שבשלב מסויים קריאקין מצא רעיון הגנתי יפה שאיפשר לו להשתחרר מייד מהלחץ ושיחק 78…ח5!

bview8

הנקודה המרכזית הוא שלאחר הכאת הרגלי הזה בידי הלבן, האחרון נותר עם רגלים על הטור ח' בלבד – ואז השחור יכול גם להקריב את הצריח שלו תמורת רץ הערוגות הכהות של הלבן (שמרותק כרגע לאורך השורה השביעית ולכן אינו יכול להימלט) ולפשט את העמדה לכלל תיקו תיאורטי. זאת כיוון שרץ ורגלי עודפים אינם מספיקים לזכייה מול מלך בודד כשהרגלי הוא על אחד הטורים בצידי הלוח, א' או ח', וערוגת ההכתרה של אותו רגלי היא בצבע שונה מזה של הרץ (ואז המלך יכול "להתבצר" בפינה).

החמצה כזו של ניצחון יכולה, כמובן, להיות מתסכלת ביותר, והיה נראה שהתסריט של שלבים קודמים בדו קרב (לאחר שקרלסן החמיץ נצחונות במשחקים 3 ו-4) עשוי לחזור על עצמו. ג'ודית פולגר, באולפן השידור הרשמי, היתה בתחושה שזהו הרגע שיגרום לקרלסן להפסיד בדו קרב – והיא לא היתה היחידה.

אבל אלוף העולם גילה כאן יכולת מנטלית מרשימה, שמר על קור רוח, והפגין יכולת טובה מאוד גם במשחק הבא. הוא שיחק בו אמנם באופן אגרסיבי (למרות שהיה בשחור) – אבל לא נטול רסן כמו במשחק השמיני.

שוב פתיחה ספרדית עם 5…ר-ה7 6.ד3, כשהפעם קריאקין היה הראשון שסטה ממשחקים קודמים בדו קרב – השניים עקבו אחרי משחק מס' 2 בחלק הקלאסי עד למסעו העשירי של השחור ואז קריאקין המשיך 11.ב4 במקום ד4. המשחק יצא במהירות מתחום התיאוריה לפסים חדשים, ועם המסע 14…פ-ד7!? קרלסן ניווט אותו לפסים מעניינים במיוחד. לאחר 15.פ-ה4 (נסיגה של הפרש המותקף) 15…ו5 16.פ-ד2 ו4 (מסע כפוי, כדי לפנות לפרש שעל ד4 את ו5 כערוגת מפלט בעקבות מסעו הבא של הלבן) 17.ג3 פ-ו5 התקבלה העמדה הבאה:

bview4

בה ניתן למצוא שילוב לא שיגרתי בין אלמטים טיפוסיים לפתיחה הספרדית לבין כאלה המזכירים דווקא את ההגנה ההודית של המלך בהסתעפויות בהן השחור מקדם רגלים ותוקף באגף המלך. לשחור יש כוונות התקפיות ברורות, אבל מצד שני הוא מקבל על עצמו חולשות שיצר קידום הרגלים המהיר. מכל מקום, נראה שבמסעים הבאים קרלסן טיפל בעמדה באופן טוב יותר מקריאקין, בפרט לאחר שהאחרון שיחק 20.ו3?! – מסע שהיה מיועד לייצב את העמדה באגף המלך אבל גם יצר חולשות לטווח ארוך (כמו הערוגה ה3 – בה אכן התבסס פרש שחור חזק במסע ה-25). קרלסן שיחק על פני כל הלוח, כשהוא מתמרן באגף המלך וגם מקדם רגלים באגף המלכה באופן שגרם להחלשת מבנה הרגלים הלבן.

רגע קריטי הגיע כשקריאקין החליט להגן על הרגלי שלו ב-ד5, שהיה נתון תחת איום, באמצעות חילוף פרשים על ו6. לאחר 29.פ:ו6?! השחור היה יכול ללכוד בחזרה עם הרגלי ז', כדי לפתוח את הטור ולגדיל את סיכויי ההתקפה שלו באגף המלך, אבל במקום זאת הוא בחר להכות בחזרה עם הרץ, כיוון שהיה לו רעיון התקפי אחר – 29…ר:ו6!? 30.צ-א3 ה4!!? (סוג של הקרבת רגלי – תוך פינוי הערוגה שהוא תופש לכלי – האופייני מאוד להגנה ההודית של המלך, שהוזכרה קודם לכן):

bview5

ולאחר 31…ד:ה4 ר:ג3 32.צ:ג3 מה-ה5 השחור קיבל יוזמה חזקה בזכות האקטיביות שרכשו כליו; בעקבות העלמות הרצים כהי הערוגות מהלוח, מובלטת העדיפות שיש לפרש השחור על פני הרץ הלבן הנותר. המחשב עדיין מעריך בשלב זה את העמדה כשווה (כלומר שלשחור תמורה מספיקה עבור הרגלי שהקריב, אך לא מעבר לכך) אבל באופן מעשי המשחק הפך לקל הרבה יותר עבור השחור ועמדתו של קריאקין אכן התדרדרה במהירות. הוא החמיץ הזדמנות לשחק מה-ד2 ואיפשר למלכה השחורה לחדור תחילה ל-ד4 ולאחר מכן ל-ב2 (בעקבות 36.מה-ה1), מה שאיפשר בתורו לשחור ליצור לחץ חזק לאורך השורה השנייה תוך איום על הרגלי ב-ז2 – גם זו, אגב, תוצאה של אותה החלשה של העמדה בעקבות הזזת הרגלי ל-ו3 במסע ה-20:

bview6

הדרך היחידה עבור הלבן להחזיק כאן מעמד, לפחות באופן זמני, היא 38.צ-ב1 (מסע התוקף את המלכה השחורה), כשלאחר 38…מה-ו6 יש רק דרך אחת להגן על ז2: 39.ר-ה2! (כדי לחסום בפני הצריח השחור את השורה השנייה) מה-ז5/ז6 40.מה-ו2. עם זאת, מדובר בהמשך שלא קשה במיוחד למצוא אותו; אבל בנקודה הזו כנראה שקריאקין קרס סוף סוף תחת הלחץ המתמשך של הצורך להגן על עמדות גרועות בדוחק זמן. הוא חשב על המסע ה-38 שלו במשך כדקה וחצי עד שנותרו על השעון שניות ספורות בלבד ואז שיחק 38.צ:ג7??. קרלסן השיב מייד 38…צ-א1 וקריאקין נכנע, כיוון שהמלכה הלבנה מאויימת ואם תיסוג ייפול הרץ על ו1 – כשהתקפת השחור ממשיכה במלוא עוצמתה.

קרלסן עלה איפוא ליתרון הראשון שלו בדו קרב ברגע אידאלי מבחינתו – כשנותר עוד משחק אחד בלבד לתום שלב משחקי ה-25 דקות, וכשבמשחק זה הוא בלבן. קריאקין, לעומת זאת, היה חייב בפעם הראשונה לשחק באופן התקפי ולא הגנתי כדי לנסות ולהשוות. הוא בחר לפיכך (כצפוי) בפעם הראשונה בדו קרב בהגנה הסיציליאנית (1…ג5) במקום בפתיחה הספרדית כתשובה ל-1.ה4.

אבל כידוע, נגד קרלסן גם הסיציליאנית אינה מבטיחה הרבה אפשרויות למשחק חריף עבור השחור, בגלל המערכים בהם הוא בוחר לשחק מולה. באופן טיפוסי, לאחר 2.פ-ו3 ד6 קרלסן ממשיך 3.ר-ב5+, אבל כיוון שהעריך כי קריאקין התכונן בעיקר לכך בחר הפעם במערך שונה – אבל כזה שגם כן מאפשר ללבן משחק בעל אופי עמדתי וסולידי מאוד; תחילה 5.ו3 (במקום פ-ג3) כדי להגן על הרגלי ב-ה4 ולאחר מכן קידום רגלי ל-ג4, עם מבנה הידוע כ"חגורת מארוצי" שאהוב מאוד על קרלסן כנגד הסתעפויות שונות של הסיציליאנית.

קרלסן שיחק בביטחון רב והמשחק הפך די במהירות לנואש מבחינתו של קריאקין, כיוון שהיה צריך לבצע מסעים מפוקפקים כדי לשמור על סיכויים התקפיים, כולל הקרבת טיב במסע ה-34. במסע ה-48 קרלסן הציב מלכודת ערמומית, כשפיתה את השחור לחדור עם הצריח והמלכה שלו לשורה השנייה ולאיים במט על ז2:

bview7

הלבן יכול להמשיך כאן פשוט 49.מה-ז3 כדי להתגונן מפני האיום ולשמור על יתרון מכריע, אבל קרלסן הבחין כאן בתחבולת מט יפהפיה שסיימה את המשחק מייד: 49.צ-ג8+! מ-ח7 (או 49…ר-ו8 50.צ:ו8+! מ:ו8 51.צ:ו7+ והמלכה והצריח הלבנים ינחיתו במשולב מט תוך מספר מסעים, כפי שניתן לראות בלוח החי) 50.מה-ח6+!!

עם הסיום היפה ביותר בהיסטוריה (אם כי לא מסובך במיוחד) לדו קרב על אליפות העולם בהקרבת מלכה; ניתן ללכוד אותה בשתי דרכים, וכל אחת תוביל למט עם צריח אחר.

[הוידאו למטה צריך להתחיל לנגן מ-1:04:07]

**********

היו לא מעט קווי דמיון בין הדו קרב הזה לבין אנאנד – גלפנד מ-2012. בשניהם הטוענים לכתר היו אנדרדוגים ברורים שהפגינו התנגדות עיקשת יותר באופן משמעותי מכפי שהרוב ציפו. שניהם החלו עם סידרה ממושכת של תוצאות תיקו (שש אז, שבע הפעם). בשניהם הטוען לכתר זכה בסופו של דבר בניצחון הראשון, אבל האלוף המכהן הצליח להשוות במהירות. בעקבות זאת, האלוף לא התאמץ מאוד (או בכלל, במקרה של קרלסן) לנצח במשחקים הלבנים שנותרו לו בחלק הקלאסי, וגילה ביטחון רב בהליכה לשובר השוויון. כבר תיארתי למעלה את הדמיון בין שני הדו קרבות מבחינת הביטחון הרב יותר שהאלוף גילה בשובר השוויון הזה – אם כי קרלסן בפירוש היה דומיננטי עוד יותר מאנאנד (שהיה קרוב להפסיד משחק אחד). כפי שדורפן העיר באחת התגובות, נראה שבנקודה מסויימת בדו קרב קרלסן הגיב פחות טוב מאנאנד ללחץ המצטבר של אי היכולת לנצח את האנדרדוג (או לעלות מולו ליתרון), כשהלך בכל הכוח על ניצחון במשחק השמיני, אולי מתוך צורך פנימי אדיר להוכיח שהוא "אלוף גדול", ונענש על כך. אבל על רקע זה, מעניין לציין שבמשחק ה-12 הלך בדיוק לקיצוניות ההפוכה – אולי למד את הלקח…

לקריאקין מגיעות הרבה מחמאות על היכולת ההגנתית וכושר העמידות שגילה – מן הסתם הרבה יותר מכפי שקיווה שיצטרך. על פי בחירות רבות שעשה לאורך הדו קרב די ברור שהאסטרטגיה הבסיסית שלו היתה לשחק באופן זהיר וסולידי ככל האפשר, וברור גם שלא תכנן מראש להיקלע לעמדות שעל סף הפסד במשחקים 4-3. אבל מבחינת הדינמיקה של הדו קרב נראה שכשקרלסן לא הצליח לממש את היתרונות הגדולים שהשיג בשני המשחקים האלה הדבר פעל לטובתו של קריאקין יותר מאשר אילו היה מצליח להשיג תיקו באופן סולידי, כיוון שזה עזר לעורר תסכול אצל קרלסן. שתי הזדמנויות הניצחון הבאות בדו קרב היו של קריאקין (זו במשחק החמישי אותה לא ניצל, וזו במשחק השמיני שניצל), ואת שתיהן קיבל בזכות משחק לא זהיר או ממש מופקר של קרלסן, לא בזכות יוזמה שלו. המשחק היחיד בדו קרב בו קריאקין השיג יתרון משמעותי בזכות משחק אקטיבי היה התשיעי – שהיה, אגב,  גם היחיד למעשה (מתוך שמונה) שבו השיג משהו ממשי כלבן.

במשחקים 10-9, שבאו לאחר ההפסד של קרלסן, קריאקין נראה במרחק נגיעה מהזכיה בתואר: בראשון היה קרוב מאוד לניצחון, בשני היה יכול לכפות תיקו בשלב מוקדם. אבל אחרי שהחמיץ את ההזדמנויות האלה אלוף העולם חזר לעצמו במשחק העשירי עם ניצחון קרלסני טיפוסי, ואז כאמור גבר על קריאקין באופן מרשים בדו קרב המשחקים המהירים (שחל, אגב, בדיוק ביום ההולדת ה-26 של קרלסן).

מעניין שבמידה מסויימת היה בהופעתו של קרלסן בדו קרב הזה ממש היפוך לסטראוטיפים המקובלים לגבי מה שמאפיין את משחקו – הכנת הפתיחות שלו היתה מעולה, להוציא את המשחק התשיעי (אבל גם בו לא היה מדובר באיזו הפתעה מיוחדת שהכין לו קריאקין, אלא בכך שקרלסן יזם הגעה לעמדה שהתבררה כלא כל כך מוצלחת); בעוד שדווקא בשלבים מאוחרים יותר של המשחק בהם היה צריך דיוק או "טכניקה" טובה כדי לממש יתרון הוא פספס כמה וכמה פעמים (אפשרות ליצור לחץ במשחק 7; נצחונות ממש במשחקים 3, 4 והשני של שובר השוויון).

גם אם קרלסן בסך הכל לא היה במיטבו אני חייב לומר שאני מרגיש הקלה גדולה שזכה; זה היה גורם לי עצב גדול אם משחק כל כך בונקריסטי, פסיבי ונטול יצירתיות (יחסית לזה של קרלסן) כמו זה של קריאקין היה מוביל לזכייה באליפות העולם, מה גם שהיה פותח שוב את הפיצול בין התואר הרשמי לבין התואר הלא רשמי של השחקן החזק בעולם. נכון לעכשיו, קריאקין מצטרף לרשימה של שחקנים כמו לקו, טופלוב וגלפנד שהגיעו עד למרחק קטן מהיעד הנכסף.

קרלסן – קריאקין, משחקים 12-11: לא קרה הרבה, הולכים לשובר שוויון
טורניר לונדון: סו זוכה, וגם בגרנד טור כולו

תגובות

 • דוד

  נפלא! תודה על הכל
  כידוע סרגיי הטקטיקן במקור, אימץ בשנתיים האחרונות אספקטים קרלסניים במשחקו- יכולת התגוננות,סבלנות ונכונות לשחק פתיחות לא שאפתניות בלבן מתוך מטרה להתיש את היריב. האסטרטגיה התבררה כמוצלחת, ועבדה נהדר בתחרות המועמדים (אפשר להזכיר למשל את הניצחון בלבן על אנאנד ואת התיקו בשחור מול קרואנה. זכור גם המשחק נגד אונישצ'וק מגביע העולם במצב של להיות או לחדול http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1801389)
  אך מתברר שהמקור תמיד טוב יותר מהחיקוי...

 • Zak

  תודה רבה על הסיקור אייל לאורך כל ההתמודדות, היה מרתק לקרוא.

  בעמדת הדיאגרמה במשחק השלישי קריאקין ניסה את התוכנית של פה4 ו-ו3 כדי לחסום את ההתקפה של השחור באגף המלך. ב chess24 הציעו את הרעיון של לשים את הפרש דווקא ב-ו3 ולנסות לשחק צה1 ו-ד4. זאת לא היה יכולה להיות תוכנית עדיפה עבור הלבן? הרעיון הבסיסי בשחמט שמול התקפה באגף יש להגיב בפריצה במרכז.

 • הממזר של סטוקטון

  תודה. בלוג נפלא

  מה שמוסיף ליופייה של ההקרבה, היא העובדה שלאחר 49...מח7, 50. מהח6+ מסע יחידי.

  • דורפן

   וגם העובדה שהיא בשח מהיר.... הוא חושף עצמו לחמישה איומי מט באחד! טל בר און חשב שהוא התבלבל!

 • יואב דובינסקי

  מצוין!

  • מיקיג'

   קודם כל תודה, מאד מהנה ומחכים הטורים שלך. שאלונתמקטנה. בסוף הגמר הקודם עם אנאד יצאה ההכרזה שהגמר הבא יהיה בניו יורק. יצאה גם הפעם הודעה דומה?

 • אמיתי

  תודה אייל. סיקור עמוק וטוב. נראה לי בסופו של דבר הפורמט
  הנוכחי דווקא כן טוב ומעניין. ואחרי תחרות אחת "לא מספיק"
  מעניינת לא צריך לקפוץ למסקנות. לדעתי הבא שישחק מול
  קרלסן יקח יותר סיכונים כדי לנצח אותו וישחק פחות סולידי..

 • איציק

  תודה רבה על הסיקור הנפלא.
  לפי הפסקה האחרונה נראה לי שלא אהבת את אליפות אירופה בכדורגל כשיוון זכתה ;)

  • אייל סגל

   האמת שדווקא חיבבתי את נבחרת יוון אז. החוויה הטראומטית שלי בהקשר זה היא איטליה - הולנד בחצי גמר יורו 2000...

   • איציק

    אם כבר, איטליה - ברזיל 1982. שברון לב מוחלט.

 • no propaganda

  איל, תודה על הסיקור, היה מאוד מהנה לאורך כל התחרות.

  מבחינתי אם קריאקין היה משחק בונקר מושלם כלומר לא נותן לקרלסן הזדמנויות אמיתיות לנצח אז הוא היה אלוף ראוי אבל אחרי שפספס את התיקו הכפוי במשחק 10 עברתי לצד של קרלסן ואני מסכים שקריאקין לא ראוי כרגע לתואר אלוף העולם.

 • אבנר משער 2 (206)

  תודה !
  טורים מצוינים.
  מסכים עם כל מילה בפיסקה האחרונה

 • אריק גילרוביץ

  שוב תודה אייל. אין על הפוסטים שלך !
  שמח שקרלסן ניצח בסופו של דבר. כמו שכתבת, קרלסן ללא ספק השחקן הטוב בעולם ללא עוררין בכלל.
  הבנת שחמט פנומינאלית, מדהימה היכולת שלו לזכות בעמדות שלכאורה הם תיקו מת.
  וראינו גם שהוא ״בשר ודם״ ויכול לטעות..
  אין דרך יותר מעוררת השראה לזכות באליפות העולם מאשר הקרבת מלכה. מושלם !

 • ישי

  תודה על כל הסיקור של האליפו

 • Ivan Pedroso

  תודה רבה על הפוסטים :)

 • יהודה ב״ד

  תודה איל על כל הסיקור.
  בקשה, תוכל לספר על ההיסטוריה של הכרעה בשוברי-שוויון.
  ובקשה נוספת, ׳מה זה אומר׳ על אלוף שלא הצליח להכריע במשחק הקלסי והיה זקוק לשח-מהיר כדי להכריע? במילים אחרות לכאורה הוא כתר האליפות שלו הוא בשח-מהיר.

  • שי

   אני לא חושב שאפשר לומר שקרלסן 'לא הצליח להכריע' בשח קלאסי. הוא חשב שיש לו סיכוי טוב יותר בשח מהיר מאשר בלעשות מאמץ גדול לנצח את המשחקים הקלאסיים האחרונים. אם היו רק משחקים קלאסיים היינו רואים תחרות אחרת.

 • איציק

  בהתמודדות הזו ראינו שיש גבול עד לאן קיריאקין יכול למשוך את הפאסיביות ההגנתית שלו. הוא כמעט הגיע לבאר, אבל זה כנראה לא מספיק. בקרב המועמדים הבא כנראה הוא שוב ינסה את כוחו, וגם אם אומרים שהסיכוים שלא לעלות שוב להתמודדות על הכתר נמוכים, זה עדיין אפשרי. מה קריאקין צריך לשנות במשחק שלו כדי לקבל איזהו סיכוי ריאלי לזכות?

 • אייל סגל

  תודה לכולם.

  לגבי כמה שאלות שנשאלו: הדו קרב הבא על אליפות העולם מתוכנן לעוד שנתיים בדיוק (נובמבר 18), כמו שהדו קרב הקודם התקיים לפני שנתיים - זה הקצב הנוכחי של הסבב - אבל לא ידוע לי שהוכרז כבר על מקום.

  לגבי עניין הניצחון במשחקים מהירים - כמו שכבר הזכרתי, מאז שקיים הפורמט הנוכחי (הטוב מ-12 עם שובר שוויון) היו כבר שני מקרים כאלה: ב-2006 (קרמניק - טופלוב) ו-2012 (אנאנד - גלפנד). אבל כדאי מאוד לזכור שלפני 2006 פשוט היו לאלוף העולם יותר פריבילגיות; זה לא שלא היו מקרים של תיקו, אלא שהאלוף המכהן שמר על התואר שלו במקרה כזה ולא היה צריך לטרוח לשחק שובר שוויון. בוטביניק (ב-51 נגד ברונשטיין ו-54 נגד סמיסלוב), קספרוב (ב-87 נגד קרפוב) וקרמניק (ב-2004 נגד לקו) כולם הגנו על התואר שלהם באופן כזה.

  אני בספק רב אם קריאקין ינצח שוב תחרות מועמדים, ואם כן זו שאלה גדולה באיזה כושר יהיה קרלסן בפעם הבאה, אבל בכל מקרה משהו שהיה בבירור בעייתי מבחינתו בדו קרב הנוכחי הוא כישלון די מוחלט בתחום הכנת הפתיחות בלבן - משהו בסדר הגודל של מה שקרה לאנאנד ב-2013 (אם כי אז לאנאנד היתה הזדמנות לשחק רק 5 משחקים בלבן ולקריאקין היו 8). אפשר להוסיף את הפסיביות המוגזמת וחוסר היוזמה, אבל כמו שציינתי באיזה שהוא אופן זה בעצם גם עזר לו במסגרת הדינמיקה של הדו קרב.

  • דוד

   לגבי הפתיחות אמר סרגיי:
   I spent a lot of time preparing for Magnus but he was jumping to lots of openings. A few times I completely forgot my preparation and mixed up my opening, there were so many things to prepare. Maybe it was better to have a fresh head – maybe that was my mistake before the rapid games. I prepared much for both colors, but it was better to be in good shape – and I wasn’t.

 • אייל סגל

  אגב, לגבי הקרבת המלכה בסוף - מדובר בדפוס מט לא שיגרתי, אבל אולי קרלסן ראה פעם בספר תרגילי טקטיקה את הסיום של המשחק הזה: http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1829602

 • צור שפי

  אייל, מצטרף לכל התודות, סיקור מצויין שלך שהעשיר מאוד את חוויית המעקב. גם אני מאוהדי קרלסן ובמשחק השני במסע ה-73 שלו ממש התחלתי לצרוח מהתסכול על העיוורון שלו כשלא ראה את ר-ה6+ הלגמרי מתבקש. כמו אחרים חששתי משבר מנטלי שלו אחרי זה אבל כמו שאומרים - סוף טוב הכל טוב.

  • איציק

   התאוששת מנטלית מהכישלון הזמני של קרלסון... יפה :-)

 • Oded

  מצטרף לתודות
  בזכותך הצלחתי (קצת) לעקוב אחרי מהלך התחרות

 • דוד

  לנפתלי
  אשמח שתרחיב קצת ותסביר למה אתה שם את ראפורט באותה שורה עם קרלסן מבחינת ראייה כוללנית של הלוח... ומה עושה אותו שונה משחקנים יצירתיים אחרים כמו ג'ובאבה ואיבנצ'וק

 • דוד1

  אולי אביטל בורוחובסקי יהיה גלפנד הבא.

 • רטקסס

  תודה על הסיקור. נהניתי.

 • עופר

  אייל, יש לי שאלה קצת קשורה וקצת פחות:
  אם היינו רוצים לנסות להעריך את גדולתו של קרלסן מבחינה היסטורית, איך היית משווה אותו לדוגמה לקספרוב? האם הם עומדים באותה מדרגה? במה כל אחד מהשניים חזק/חלש יותר ואיך היית משווה את סגנון המשחק שלהם? ואחרון, אם בכלל יש משמעות לשאלה — אם שניהם היו נפגשים בשיאם לדו-קרב על אליפות העולם, מי היה מנצח?

  • איציק

   זה נראה לי קצת כמו לשאול מי היה מנצח בשיאו, אוונס או בולט. איך אפשר להשוות? בתקופתו של קספרוב, לפני דור המחשבים, לפחות לא באותה עוצמה וכמות הידע, לא ניתן היה אפילו להתקרב לרמה של קרלסון.

  • אייל סגל

   לגבי הסגנון, קספרוב עצמו אמר דברים מעניינים בראיון שנתן ב-2009, במהלך תקופה שבה הם עבדו ביחד כמה חודשים. זה נאמר בהקשר לשאלה לגבי עבודה על פתיחות, וזה כמובן פשטני במידה מסויימת, והסגנון של קרלסן התפתח מאז, אבל בכל זאת:

   GK: He is of course very talented, but what helps us is that his style is very different from mine. He’s more of a Karpov style, yeah, Karpov, Capablanca — he has great natural qualities in evaluating the position, while I am more dynamic, more a work-oriented player. I think that makes this cooperation potentially more profitable for him because he’s learning from a player of the opposite style.

   MG: So his unique talent — you’d put him in that line — because you’ve always spoken of yourself as being in the line of Alekine, Tal –

   GK: –Yeah, there’s no doubt he belongs to the players of Capablanca, Smyslov, and Karpov-like.

   http://www.chessvibes.com/?q=reports/kasparov-on-coaching-carlsen

   לא הוגן עדיין לעשות השוואה ברמת הקריירה השלמה כי זו של קרלסן בינתיים הרבה יותר קצרה, אבל אם מתייחסים להישגים נכון לגיל 26 אז קרלסן בהחלט בסדר גודל דומה לקספרוב. ולגבי שאלת המפגש הדמיוני - זה באמת מסוג הדברים הספקולטיביים לחלוטין...

   • עופר

    מעניין מאוד מאוד! תודה!

   • יהודה.א.

    אולי כאן המקום, אייל, לקשר לסקירה שלך על תוצאות ומנצחי טורנירי על.

 • אילן

  תודה על הסיקור המצוין.

  בן כמה יהיה Wei Yi בעוד שנתיים?
  למרות שהפסיד היום בליגה הסינית (לשחקן 2634) הוא עדיין שומר על משחק התקפי יפה https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/chinese-league-2016/19/2/2

  יש משחק יפה שם גם לדינג לירן.

 • טל 12

  תודה על הסיקור

  עכשיו אפשר לגלות מי היה עוזרו של קריאקין.ז׳וזה מוריניו :)

  • עמי

   D-:

 • טל

  תודה רבה אייל. חיכיתי כל 3 ימים לסיכומים שלך והיה תמיד תענוג לקרוא.
  תודה גם לכל המגיבים שיצרו דיונים מעניינים פה.

 • מיקיג'

  האליפות הבאה תהיה במדינה באסיה, המיקום המדוייק יפורסם סביב אפריל מאי 2017. זמן טוב להימורים מוקדמים מדי על הצלנג'ר. אני עם האמריקאי הפעם. וגם הוא יפסיד.

  • אייל סגל

   יש שלושה אמריקאים בטופ-10 היום, אבל אני מניח שאתה מתכוון לקרואנה...

   • מיקיג'

    כמובן, רק על השם הפרטי שלו הוא שווה גמר.

    • מיקיג'

     אני לא רואה את נקמורה בכלל מתקרב לעוד הזדמנות. ווזלי סו באמת מעניין מה יהיה איתו בשנתיים האלה.

 • אייל סגל

  כמה ראיונות מעניינים בעקבות הדו קרב:

  עם קרלסן - https://www.chess.com/news/view/magnus-carlsen-i-was-calm-i-was-confident-7465 (בוידאו יש תקציר, בתמליל נוסח מלא)

  עם קריאקין, אחד העוזרים שלו, וקספרוב (והלכלוכים שלו ושל קריאקין אחד על השני...) בתרגום מרוסית - https://chess24.com/en/read/news/karjakin-and-kasparov-lock-swords-after-match

  • איציק

   הקשבתי לראיון עם קספרוב. הפתיעה אותי התשובה שלו לגבי דעתו האם קרלסון עוד יכול להשתפר או לא. הוא ענה שמבחינת יכולת שחמטאית הוא כבר בשיא וכבר לא ישתפר יותר, יתכן שישתפר מבחינת יכולות מנטאליות. הוא צופה שקרלסון ישלוט בענף עוד 2-4 שנים לכל היותר. זה נראה לי קצת מפתיע. היתי מצפה שיכולות שחמט יכולות להשתפר לפחות עוד 4-6 שנים ובטח גם יכולות מנטאליות, ולכן השיא צפוי עוד לפני קרלסון והשליטה לעוד הרבה זמן.

   • אייל סגל

    טוב, ההבדל בין 4-2 ל6-4 הוא לא כל כך קיצוני... ואגב, ממה שראיתי קספרוב מדבר באופן ספציפי על אליפות העולם, זה לא המרכיב היחיד של "שליטה"; ועוד אגב - כמה מההישגים המרשימים ביותר של קספרוב עצמו קרו בסוף שנות ה-90 - תחילת ה-2000, כלומר, בחצי השני של שנות ה-30 שלו. בכל אופן, מלבד קרלסן עצמו זה גם תלוי במי שיגיע להתמודד איתו. בעוד שנתיים אפשר להניח די בוודאות שזה יהיה מישהו מאלה שכבר היום נמצאים בטופ 15-10, אבל עוד ארבע - ובטח שש - אלה כבר יכולות להיות פנים חדשות יותר, של מישהו שנמצא כרגע עוד בשנות העשרה ומתפתח מאוד במהירות, כך שקשה להעריך את היכולת העתידית שלו.

    • איציק

     מה שמאד הפליא אותי זו האמירה שקרלסון נימצא בשיא יכולות השחמט והשיפור יכול להיות רק בתחום המנטאלי (אני לא קראתי את התרגום כי אם שמעתי את הראיון איתו, כך שאני לא יודע מה כתוב בתרגום וזה לא כל-כך חשוב). האם באמת יכולות השחמט לרוב לא משתפרות בגילאי ה-30? לפי התשובה שלך, זה נראה שקספרוב שלט הרבה זמן על אדי היכולת המנטאלית.

 • עופר

  הבחור שמפרשן עם יהודית פולגאר בסרטון מהשידור הרשמי – יש לו בדיוק את הקול של סמואל ל. ג׳קסון...

 • אילן

  אפרופו האליפות הבאה, קרואנה ניצח ניצח אתמול במשחק מרהיב (אך גם מתיש) את תומשבסקי ועם 2827 נקודות מד כושר בלוח החי לאט לאט מתקרב לשיא האישי שלו (2844) בעקבות טורניר סינקפילד 2014 המונומנטלי.
  https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/schachbundesliga-2016-2017/5/3/1

  קרלסן נמצא היום בלוח החי עם מד כושר של "רק" 2840, אחד מנזקי אליפות העולם.

  יחד עם זאת, אני חושש שקרואנה פחות חזק, מנטלית, מקריאקין, אבל אין ספק שהוא משחק יותר יצירתי ומעניין.

  • אייל סגל

   והיום הוא הפסיד את כל הנקודות שהרויח אמול בתיקו נגד אמן בין לאומי עם מד כושר באיזור ה-2500... כשבעמדה הסופית יכול להיות שהיריב שלו אפילו יכול לזכות:

   https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/schachbundesliga-2016-2017/6/4/1

   אגב, מצחיק להסתכל על הדו קרב הקבוצתי השלם (זה נערך במסגרת הבונדסליגה) - לבאדן באדן, הקבוצה שקרואנה שיחק בלוח הראשון שלה, היו גם את MVL בלוח השני, אנאנד בשלישי, סבידלר ברביעי... וניידיץ' על הלוח השמיני והאחרון, כשהשחקן הכי חזק בקבוצה מולה הם שיחקו היה כאמור אמן בינלאומי - והתוצאה הסופית אכן 7.5 : 0.5; זה נראה כמו שימוש בפצצת אטום כדי להרוג זבוב. (אבל אני מניח שהסיבה האמיתית לגיוס התותחים הכבדים היתה המפגש שלהם אתמול עם הוקנהיים, שהיא קבוצה חזקה.)

   • אילן

    כן, זה בוודאי מתסכל במד כושר שכזה, שתיקו נגד שחקן של 2469 גורם להפסד יותר נקודות מנצחון על שחקן של 2722 נקודות. אגב, אותו אב"ל שוויצרי ניצח במשחק חזק לפני כן בבונדסליגה שחקן של 2628, אז יתכן שהוא "שווה" קצת יותר (רק בן 20) - https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/schachbundesliga-2016-2017/5/4/1

    אבל המשחק היה יכול להסתיים אחרת אם קרואנה היה רואה את 31..ז3! (וגם במסע 34). אח"כ הוא ניסה לסבך קצת את העניינים ולמזלו יצא רק בתיקו.

 • Alex

  קודם כל כל הכבוד על הסקירות של אליפות העולם , מאד נהנתי והשכלתי ,ובכלל בלוג על שח זה כיף גדול

  ושאלה - יש באזור ת"א/רבתי מקום שאפשר לשחק בליצים?

  תודה

  • יהודה.א.

   כן, כל מקום שיש בו אינטרנט :)

   וברצינות, יש מקום מפגש כל שלישי בערב. בקיץ הם ברוטשילד על השדרה ובחורף בבית קפה כלשהו. אין לי מושג איפה זה השנה. דף הפייסבוק שלהם: https://www.facebook.com/rotchildkings?fref=ts

 • ארנון

  כרגיל, מחכים, מעשיר ומהנה לא פחות משום סקירה אחרת בנושא, כולל אתרי השחמט הנחשבים.
  שאפו ענק, אייל.

  כמה הערות.

  לגבי המשחק השני - התיקו התיאורטי המתקבל מסיום של מלך, רץ ורגלי נגד מלך, כאשר הרץ "עיוור", כלומר הוא רץ על המשבצות שצבען הפוך מצבע ערוגת ההכתרה, חשוב להדגיש כי הדבר נכון אך ורק אם מדובר ברגלי קיצוני (טורים א' ו-ח').

  בנוגע למסע המופלא איתו סיים קרלסן את הדו-קרב. לכאורה מסע פשוט, מט בשנים. אבל ראינו שרב אמן טל בראון לא גילה אותו. פולגאר וסווידלר יתכן וגילו, אבל לא ברור אם נעזרו בחבר הדיגיטלי. מה שנראה לי - אחד מאותם מט-בשנים שכלל אינם טריויאלים. בטח ובטח במשחק בעל השלכות משמעותיות כמו זה ובדוחק זמן. צריך לזכור שקרלסן היה צריך גם לחשב באופן די מדויק את ההסתעפות בה קריאקין מתגונן עם ר-ו8 במקום מ-ח7, למרות שיכול להיות שהסתפק בהבנה כי יש לו בטוח שח נצחי במקרה זה.
  כמדריך שחמט, מה-ח6+ נופל על התפר בין שני קריטריונים שאני מבקש מתלמידי לשים לב: מצד אחד, לבדוק כל מסע שח שעומד לרשותם. ומצד שני - לזהות מייד את אותן משבצות-מוקש, בהן שולטים הרגלים של היריב ולכן יש להימנע מלהציב בהן את הכלים שלנו, בטח ובטח את מלכתנו. במקרה המדובר גם המלך יכול להכות את המלכה, אבל המחשבה שלי היא שבאמת עיקר הקושי טמון בכך שאפשר להכותה עם רגלי. בהקשר הזה מענינת מאד הדוגמה שהבאת מאותו משחק של פופוב מ-1979. בהחלט יש מצב שקרלסן ראה את העמדה הזו איפשהו.

  לתרגול והנאת הצופים, הנה דוגמה של מט במסע שלוקח זמן לפתור אפילו עבור שחמטאי מנוסה:
  https://www.chess.com/forum/view/more-puzzles/mate-in-one5

  • אייל סגל

   תודה - תיקנתי את הניסוח לגבי הסיום במשחק השני. ואגב, הנה עוד תקדים לדפוס של תחבולת המט הסופית שראיתי מוזכר באיזה פורום - http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1146600 (פה השחור הוא זה שמנחית את המט). לגבי פולגר, עקבתי אחרי השידורים איתה לאורך הדו קרב אז אני בטוח שלא השתמשה במחשב. היא היתה באופן עקבי מאוד מרשימה בחדות הטקטית שהפגינה (למשל, במשחק התשיעי היא זיהתה ממש מהר את הרעיון הדי משוגע של 33.ר-א4 מה-ו5 34.מה-ו1 צ-ב1).

   • אילן

    יהודית פולגר נהדרת.

  • דוד

   יפה
   מותר לגלות?

   • ארנון

    מותר לגלות כמה שנים ניסית עד שפתרת...

    • דוד

     האמת שדי במזל חשבתי רק על 2 מסעים לפני שגיליתי.
     1. ד8=מה# - מסע לא חוקי!
     2. מהז5+ מהג:ז5
     3. מהא3 מט!
     אייל רשאי למחוק את התגובה כמובן...

     • דוד

      כמובן שאז המשכתי לבדוק בפורום שם אם צדקתי, ואכן זו התשובה. יש שם 20 "אפשרויות" למט שמתבררות כלא נכונות(!)
      תודה בכל זאת

     • ארנון

      רוב האנשים בפניהם הצגתי את השאלה ניסו את כל השחים עד שהגיעו לפתרון. גם אני ככה :(

      • דוד

       ואתה מן הסתם שחמטאי הרבה יותר גדול ממני (לא עולה על 1600)
       תפרסם עוד כאלה (ברשות בעל הבית כמובן) זה יכול להיות מעניין! בכל עמדה של "מט בשניים" וכדומה תמיד יש כמה יסודות שלוקח זמן לקלוט אותם. צריך קודם כל להסתכל לאיפה המלך יכול לזוז עכשיו אם תורו לזוז, איזה כלים הכרחיים לשמור אותו "כבול" ואיזה כלים אסור להזיז. זה כבר 60-70% מהפתרון.

  • שמעון כסאח

   טל בראון זכאי עקב נסיבות מקלות, הוא ראה זכיה קלה ע"י מהז3 ולכן לא טרח לחפש מסעים אחרים.

   • אייל סגל

    אבל הוא גם המשיך לא לראות את המט אחרי שקרלסן שיחק צ-ג8+... אגב, מבחינת יחסי ציבור התגובה שלו מן הסתם הרבה יותר מוצלחת מאשר אם הוא היה מזהה את זה מייד (ראיתי שקטע הוידאו הרלבנטי כבר הפך ללהיט בעמוד הפייסבוק שלו), כי גם אם זה לא מעורר התפעלות כמו התגובה של פולגר הרבה יותר קל לאנשים להזדהות עם זה ("הנה, גם רב אמן יכול להחמיץ את המסע כמונו"). בקטע הוידאו שהבאתי אפשר, אגב, לראות איך שמוריס אשלי שיושב לצד פולגר גם חושב רק על מה-ז3 (וסבידלר היה בטוח שקרלסן ישחק את זה בגלל הנסיבות - כמסע שיש פחות חשש לטעות בו).

 • אשר

  היי אייל,
  מצטרף לתודות. מכור אליך ולמשחק.
  שאלה:
  במשחק השלישי, אם קריאקין היה ממשיך בהסתעפות שהצעת במסע 38 האם זה מצב בו המשחק עדיין חי? או שהיו מסכימים על תיקו?

  • אייל סגל

   תודה. ולא, זה רחוק מלהיות תיקו - לשחור אין אמנם ניצחון כפוי או מיידי, אבל בהחלט יש לו לחץ די רציני (בעוד שעמדת הלבן מאוד פסיבית); הוא יכול, למשל, להציב את המלכה ב-ד4, את הצריח ב-ד2 ולהתחיל לקדם רגלים באגף המלך.

 • אילן

  ניתוח "פסיכולוגי" של אליפות העולם https://chess24.com/en/read/news/a-psychologist-analyses-carlsen-karjakin

  אגב, אספקט אחד שלא שוחחנו בו כאן הוא מה תהיה ההשלכה של משחקי אליפות העולם הנוכחית על עתידו של קריאקין (מעבר לעובדה שמעריכים אותו עכשיו כהרבה יותר חזק). בהתחלה חשבתי שלא מן הנמנע שקריאקין יגיע להתמודדות נוספת על כתר אליפות העולם. יש לו את היכולות והאמביציה לכך (עכשיו גם את הנסיון). מאידך, יתכן שמתמודדים אחרים בגרנד פרי ישחקו נגדו מאוד בזהירות ויגיעו איתו לתיקו, ביודעם שאם יקחו סיכון או יבצעו טעות הוא עשוי לנצל אותה. נקודת התורפה של התזה הזאת היא שעל מנת לעשות זאת, גם על אותם שחקנים לשחק משחק מדויק. מכל מקום, אם התאוריה המוצעת נכונה, הוא צפוי ליותר משחקי תיקו מנצחונות ואז מספיק ששחקן אחד יצבור יותר נצחונות ממנו גם אם הפסיד פעם אחת, כדי שיעבור אותו בתחרות המועמדים. ימים יגידו.

 • אייל סגל

  עוד ראיון מעניין שקשור לדו קרב, עם פיטר היינה נילסן (העוזר הראשי של קרלסן - בעיקר על הפתיחות): https://www.youtube.com/watch?v=KDD0XuqyGOE

  ולאירוע צמרת אחר: מחר (9.12) מתחיל ב-18:00 טורניר לונדון, האחרון בסידרת הגרנד טור; משתתפים 8 מתוך הטופ-10 הנוכחיים (להוציא את קרלסן וקריאקין) + טופלוב ואדמס. https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/london-chess-classic-2016/1/1/1

  (משחקים בסיבוב הראשון שכדאי לשים לב אליהם במיוחד: קרמניק - טופלוב, נקמורה - סו; האחרון בהתחשב בכך שנקמורה הוא היחיד שעוד מסוגל לזכות בסידרה השלמה חוץ מסו)

  ולמי שמתעניין, גם אליפות ישראל נערכת בימים אלה (בטבריה) - https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/israel-championship-2016

 • דוד1

  אייל אולי תסקר את אליפות ישראל? זה יוסיף לה הרבה עניין...

 • יהודה.א.

  שבוע טוב!
  אין פה אף מילה על קראמניק וטופאלוב?

 • דוד

  משהו על הדיון לגבי הפורמט של שובר השוויון באליפות העולם:
  בטורניר לונדון נשאלו השחקנים האם הם חושבים שהכרעה במשחקים מהירים היא לגיטימית, וכולם ללא יוצא מן הכלל (!) אמרו שההכרעה לגיטימית לחלוטין. הם ענו כמעט באותם מילים, ש-12 משחקים קלאסיים זה המון, וחייבת להיות איזו הכרעה, ומשחק מהיר זו דרך סבירה בהחלט. אדמס גם חשב שהשובר שוויון היה מעניין ואיכותי יותר מהמשחקים הקלאסיים. קרמניק רק הוסיף שאת החלק של הבליץ צריך לבטל כי הוא לא מהווה אינדיקטור לאיכות משחק.

  • אייל סגל

   כן, שמעתי את זה - לא ציפיתי שמישהו יגיד שזה לא "לגיטימי" (ובזה כאילו יקרא תיגר על לגיטימיות התואר של קרלסן), אבל לפי מה שאשלי אמר (ומה שהיה אפשר לשמוע בקטעי הראיונות שהביאו) 9 מתוך ה-10 אפילו חושבים באופן יותר כללי שכל הפורמט בסדר גמור כפי שהוא ואין להם רצון לשנות אותו בדרך כלשהי. גם קרלסן וקריאקין אמרו את זה, אגב, כשנשאלו באחת ממסיבות העיתונאים האם 12 משחקים זה מספר טוב לדעתם. קצת מצחיק להשוות בין זה לבין כמות התלונות והבכיינויות האינסופית ממש שאפשר למצוא בהקשר זה בפורומים כמו אלה של chessgames.

 • דוד

  משחק משוגע לחלוטין בין קרואנה לטופלוב.

  • דוד

   ואני כתבתי את זה לפני 35.פד2. האמינו לי!

 • אייל סגל

  כן, 35.פ-ד2 דווקא רעיון די יפה, כדי להמשיך פ-ג4 ומה-ה3+; אלמלא 36...צ-ה8!! הוא זוכה. וסו, עם ניצחון שני, השחקן ה-12 בהיסטוריה שעובר במד כושר (חי) את ה-2800 וגם די מבטיח לעצמו את הזכייה בסידרה. בכלל טורניר די משוגע - רק גירי ממשיך בשלווה עם תוצאות התיקו שלו...

  • דוד

   שמת לב לשעון? פשוט הזוי.

 • אילן

  מתי קרמניק הפסיד בפעם האחרונה? :)
  עוד מעט הוא משחק נגד קרואנה.

  מעניין אם אדמס יחלק נקודות גם לד"ר תיקו.

  • אייל סגל

   לגבי קרמניק זה דווקא ממש לא היה מזמן - בטורניר לזכר טל לפני קצת יותר מחודשיים, ופעמיים (לנפו וממדיארוב).

 • דוד1

  אייל, האם מיכאל רויז הוא שחקן שעושה הרבה תוצאות תיקו?

  • אייל סגל

   לא יודע, אני לא ממש עוקב אחריו... שמוליק בטח מעודכן בזה יותר ממני.

   • יהודה.א.

    יחסית, כן.

    • שמוליק

     יהודה , זה חתיכת אנדרסטיימנט ...
     כאן ניתן לראות פילוח של תוצאותיו לאורך השנים ( עם 53.6% של תוצאות תיקו ) .
     http://chesstempo.com/gamedb/player/179279

     • דוד1

      וואו! נראה לי שישראל צריכה לשים אותו לוח ראשון באולימפיאדות

      • יהודה.א.

       נראה לי שניסו פעם את הרעיון הזה. כמובן, אם גלפנד משחק אז זה לא קביל.

      • דוד1

       וואו זה רעיון ענק לשים אותו בלוח שני.

      • שמוליק

       ההצעות הללו הן בערך משהו שאני חוזר עליו כבר עשור ...
       יהודה , מדוע אגב שזה יהיה לא קביל ? יש תקדימים ממש דומים מנבחרות אחרות ( אזרביג'יין לדוגמא ) ?

      • יהודה.א.

       משום שגלפנד תופס את הדברים בצורה שונה ולא יסכים להיות לוח שני. כמובן, שבתקופת בורוחובסקי ופורת הדברים שונים..

      • דוד1

       שמוליק מעניין שאתה כבר חושב על כך הרבה זמן. למרות שמשום מה גלפנד וסמירין לא שיחקו באולימפיאדה האחרונה.

 • דוד

  משחק מעניין של ארוניאן נגד סו. את כל שלב הפתיחה (החריפה) שיחק סו די במהירות בלי להשקיע כמעט זמן למחשבה, כשהמחשב "מאשש" אותו עם הערכה די נוחה לעמדה של השחור. אבל מחשבים יכולים בעמדות כאלה לשגות, ולא להעריך נכונה אלמנטים כמו חולשה אסטרטגית של המלך. אחרי שארוניאן שיחק 22.פ:ג6 התברר פתאום שסו לא התכונן כלל לעמדה זו זו ולבעיות שהלבן יכול להציב לפניו, כנראה הסתמך על המחשב בניתוח הביתי שלו.
  מזכיר לי בצורה מפליאה את משחק ההתרסקות שלו נגד ההודית של המלך של נקמורה. לפעמים לא טוב "לגדול" על המחשב?

  • אייל סגל

   טוב, הוא התגונן בצורה מדוייקת והצליח להחלץ. באותו הפסד לנקמורה, אגב, כנראה שהבעיה לא היתה דווקא בהסתמכות על המחשב (בנקודה שבה הוא התחיל אז לשחק יותר לאט גם המחשב כבר לא אוהב את העמדה של הלבן) אלא שערבב בראש בין שתי הסתעפויות שונות - זה מה שהוא בעצמו אמר כאן בראיון אחרי הסיבוב הראשון, כשציינו את זה כסיבה אפשרית לטעות הגסה שנקמורה עשה נגדו. אבל בכל מקרה, יכול להיות שזה גם היה קשור לחוסר הבנה יסודית מספיק של הפתיחה.

 • אייל סגל

  ...ונקמורה, אחרי שהפסיד ביום ההולדת שלו, מנחיל לאנאנד הפסד ביום ההולדת של האחרון (וזה אחרי שקרלסן זכה באליפות העולם ביום ההולדת *שלו*). לנקמורה יש באמת כמה מצ'אפים עם מאזנים קיצוניים - מצד אחד המאזן הנוראי נגד קרלסן, מצד שני כבר 1-8 לטובתו מול אנאנד בקלאסי.

  • דוד1

   וואו 8-1 מדהים

   • אייל סגל

    רק להבהיר שזה במשחקים מכריעים, יש גם 12 תוצאות תיקו... אבל עדיין זה מאזן כולל של 7-14 (כלומר 66.7% לנקמורה - בערך אותם אחוזים שיש לקרלסן נגדו עם 12-1 ו-19 תיקו).

 • דוד1

  הנאקמורה זה שחקן הפכפך עושה רושם

 • אייל סגל

  הנה וידאו של מה שדוד הזכיר בתגובה 36: רוב השחקנים מטורניר לונדון מדברים על הדו קרב בין קרלסן לקריאקין - בהתחלה רשמים כלליים, אחר כך (בתגובה לשאלה של אשלי) על השימוש במשחקים מהירים כשובר שוויון.

  https://www.youtube.com/watch?v=rxdOPapZKi0

  וכדי לדייק קצת יותר את מה שהערתי שם - מתוך השמונה שמגיבים לשאלה לגבי שובר השוויון (כל השחקנים בטורניר להוציא את ושייה לגרב וטופלוב), לשישה אין שום בעיה עם הפורמט הקיים (חלקם גם מציינים ש-12 משחקים קלאסיים זה מספיק), קרמניק חושב שצריך להישאר עם משחקי rapid ולהימנע מבליץ (אפשרות שקיימת בינתיים רק באופן תיאורטי - עוד לא קרה שהגיעו בשוברי השוויון של אליפות עולם לשלב הבליץ), ורק סו חושב שיש בעיה עקרונית עם הכרעת הדו קרב במשחקים לא קלאסיים.

 • דוד

  בטוויטר בעיצומו של שוברי השוויון נקמורה צייץ
  https://twitter.com/GMHikaru/status/804090784731365376

 • אייל סגל

  ואגב, אני רואה עכשיו שבטור דיעה לגבי פורמט אליפות העולם שאשלי פירסם בצ'סבייס (http://en.chessbase.com/post/maurice-ashley-yasser-seirawan-debate-world-championship-format - זה בהמשך לטורים קודמים של סירוואן וסוטובסקי שהופיעו שם) הוא מציין ששאל גם את MVL וטופלוב וגם הם חושבים שהפורמט בסדר; כך שאפשר לומר שהיחיד מהחבורה הזו - או מכלל שחקני הצמרת הפעילים שהביעו את דעתם עד עכשיו - שיש לו התנגדות ברמה ממש עקרונית הוא סו.

 • אילן

  אין שידור ישיר של אליפות ישראל כרגע כי:
  "שחמטאים יקרים, בעקבות הפסקת חשמל בעת המשחקים בטבריה השידור החי הופסק ולא ניתן לחדשו. אנו תקווה כי מחר בסיבוב האחרון, השידור יתקיים כמתוכנן. התוצאות יתפרסמו מאוחר יותר באתר האיגוד ובצ'ס ריזולטס. עמכם הסליחה. בברכה, הנהלת התחרות"

  • אייל סגל

   באמת הצצתי קודם בשידור של צ'ס 24 שנתקע וחשבתי שכולם הפסידו בזמן במחשבה על המסע השישי :)

   • אילן

    לא משדרים את זה בשידור ישיר בגלי צה"ל? בכל זאת, אליפות ישראל.

 • דוד

  אייל, העמדה במשחק גירי-סו במסעים 11-12 (עם הרעיון של ו6, ו5, ו4 מצד השחור) היא ידועה?
  משום מה חשבתי שאני שומע את גירי אומר לעצמו 'אוי, יש כאן סכנה ממשית שיתפתח משחק מעניין, איך אני הורג את זה?'

  • אייל סגל

   לא, הם נטשו את התאוריה המוכרת די מהר. העמדה מן הסתם לא ידועה כי גירי פשוט שיחק שם גרוע ונתן לשחור להשיג יוזמה - כנראה ש-11.רז2 הוא מסע חלש ובמקום זה היה צריך לשחק ר-ד3. ההבדל הגדול הוא שאז אחרי 11...ו5 12.פ-ה5! לשחור אין 12...ו4, כי עם הרץ על ד3 המסע 13.מה:ח5 בא עם איום מט. [המסע 10.ז3 דווקא בסדר - רק לא כהכנה ל-רז2 אלא כדי למנוע מהשחור פ-ו4.]

 • אייל סגל

  בסיבוב של היום בלונדון הפסד שלישי לטופלוב מארבעה משחקים, במה שמצטייר כעוד טורניר די זוועתי מבחינתו לאחר המועמדים. בסוף אותו טורניר הוא דיבר בגילוי לב על זה שהוא כבר לא משקיע ברצינות בשחמט כמו פעם (או לעומת מה שהוא רואה אצל היריבים שלו), ולאור התוצאות שהוא משיג אני בספק אם זה ייתן למארגנים תמריץ גדול להמשיך ולהזמין אותו לארועי צמרת (למועמדים ולטורנירי סדרת הגרנד טור במהלך 2016 הוא העפיל אוטומטית בזכות מד הכושר הגבוה שלו, אבל כעת הוא כבר צונח לאיזור המקום ה-20 בדירוג).

  https://www.youtube.com/watch?v=85DsithKkqM&t=11m21s

  ומי שניצח אותו היה נקמורה, שלאחר הפסד בלבן לסו בסיבוב הראשון ותיקו עם גירי בסיבוב השני ניצח שני משחקים רצופים. משהו שמעיד על המוניטין שגירי רוכש לעצמו - בתשובה לשאלה של מוריס אשלי בראיון אחרי המשחק היום לגבי איך התאושש מפתיחה כל כך גרועה - "זה היה מאוד נחמד שקיבלתי את אניש לסיבוב השני"...

  • אילן

   לא הצלחתי להבין מה הוא אמר בהמשך (אחרי שהתייחס לגירי) בהקשר לקרואנה, אבל יכול להיות שהאמירה העוקצנית שלו כלפי גירי יכולה לזכות לסלחנות בהתחשב בעובדה שלגירי גם יש פה גדול...

   • דוד

    התבטאויות מהסוג הזה ממש לא מקובלות ונחשבות לחוסר כבוד כלפי היריב (בפרט שגירי לא היה היריב שלו היום!). מה שמרגיז שנדמה שהוא אומר את זה כאילו בתמימות.
    אבל אני מניח שלדברים האלה אין משמעות מקצועית ממשית. אולי יום אחד כשהיקארו יעפיל לאליפות העולם ויחפש עוזרים...

    • דוד

     עכשיו הקשבתי שוב, הוא אמר 'היה נחמד לקבל את גירי בסיבוב השני. אני מתכוון... הוא כמובן שחקן חזק אבל כנראה קצת פחות חד מכל השחקנים האחרים'
     לא צריך לומר לכם שזו אמירה מאוד מעליבה על שחמטאי.

 • אילן

  נבאתי ניצח היום את מי שהוביל את הטורניר (ברון טל) ורויז ניצח את פוסטני, כך ששניהם בראש הטבלה עם 5.5 מתוך 8 וייפגשו מחר. מקום השלישי המשותף 7 שחקנים עם 5 נקודות וישחקו מחר: גולוד נגד ברון טל, בורוחובסקי נגד מיכלבסקי, קובו נגד רשף וניצן שטיינברג נגד רם סופר שעם 4.5 נקודות.

 • דוד1

  כל הכבוד לצעירים בורוחובסקי, שטיינברג ורשף שזכו במקום ראשון משותף יחד עם תמיר נבאתי ומיכאל רויז אין ספק שזהו הישג נפלא לצעירים אלו שחלקם ככל הנראה יאיישו בקרוב את ספסל נבחרת ישראל. אין ספק שהשחקן שיצא מקופח התחרות הזאת הוא פוסטני אשר ניצח את האלוף החדש ושיחק טוב לאורך כל התחרות ואפילו היה קרוב לנצח בכמה משחקים, הפסד אחד לרויז הרס לשחקן הכל ונתן לו מיקום אשר לא קרוב לרמה שהפגין. ברכות גם לרויז שהפתיע עם ניצחון בסוף התחרות. נראה שהצעירים: קובו, שטיינברג, רשף ובורחובסקי בכושר מצויין. על פניו לאחרון יש סיכוי עוד להיותר 2700+ אבל התרשמתי מאוד מהצעיר שטיינברג שלפי מה ששמעתי ( האם עוד מישהו שמע על כך?) הוא הצעיר המבטיח והכישרוני ביותר יחד עם בורוחובסקי ועוד לא עשה את הפרצה הגדולה.

  לתחרות הנשים: הופעות מרשימות ביותר של להב ואלטשול בתחרות ואף על פי כן איני מצליח להבין מדוע יש להן פריבילגיה לשחק בתחרות נשים נפרדת?! וכי בענף פיזי מדובר. אני חושב שזה לא הוגן לגברים כיוון שבתחרות הגברים יאיר קראוס המוכשר שסיים אחרון היה ככל הנראה זוכה בתחרות הנשים, לכן לעניות דעתי יש לבטל תחרות לנשים כל עוד מדובר בספורט של חשיבה!

  נקודה שלישית: לדעתי הסיקור של הגמר היה לוקה בחסר, אמנם היה דיווח על כל סיבוב אך הוא היה מאוד מקוצר. אני לא מצפה לרמה של סגל ( כן אני רומז שהוא צריך להיות הכותב של האיגוד) אלא אני מדבר על כתבות כמו אלה שכתב רם סופר למי שזוכר סיפקו חוויה ותיאור נרחב על התחרות ולא רק סיכום של פסקה כל פעם.

  • אייל סגל

   לגבי השאלה בקשר לנשים, אני חושב שהתשובה די ברורה. תהיה מה שתהיה הסיבה (וזה לא בלתי אפשרי שכן מעורב כאן איזה שהוא מימד ביולוגי-פיזי/קוגניטיבי - אם כי זה גם לא מוכח, כמובן), העובדה הברורה היא שגברים יותר חזקים בממוצע. לכן, להפרדה יש כאן באופן בסיסי בדיוק אותו הגיון שיש להפרדה בין קבוצות גילאים - כדי "להגן" על אלה ששייכים לקבוצה החלשה יותר ולעודד אותם לשחק; אחרת אפשר לשאול באותה מידה - למה שבני 12-11 לא ישחקו באותן תחרויות עם בני 16 או 18 ?

   • דוד1

    אייל, אני מודע לכך שהנתון הוא שהנשים הן פחות טובות בשחמט, אך אין זה מצדיק שום הקלה להן שכן יש להן בדיוק אותן הזדמנויות להצליח כמו הגברים! בניגוד לילדים שככל שאתה מבוגר יותר יש לך יותר זמן להשתפר.

    • אייל סגל

     אבל מאיפוא אתה קובע בכזו ודאות שיש להן בדיוק אותן הזדמנויות להצליח כמו גברים? אולי יש משהו במבנה המוח הגברי שמאפשר לגברים להצליח בזה יותר? או, מכיוון אחר לגמרי, יכולים לבוא ולטעון שהחברה באופן כללי ומבני מעודדת נשים פחות מגברים לשחק שחמט ברצינות - ושלכן גם הרבה פחות נשים מגברים נכנסות לזה מלכתחילה (אני יודע שיש טיעון "סטטיסטי" שעל פיו ההבדל המספרי כאן מספיק כדי להסביר את פערי הרמות). לא מדובר בדיוק בקבוצה זניחה אלא במחצית מהאוכלוסיה, ולכן יש אינטרס גדול לעודד אותה לשחק.

     • דוד1

      שלום אייל, איני מבין מה כוונתך שיש להן פחות הזדמנויות, עולם השחמט פתוח לכולם ואין עידוד לא לכאן ולא לכאן ומי שמוכשר מתקדם, לגבי הטענה של המוח אני חושב שהיא השארה רחוקה בלי טיפת ביסוס שאין סיבה להניח אותה. טענתי היא הפוכה מדוע בגלל שיצא שהנשים בישראל פחחות הצליחו בשחמט הן מקבלות על כך פרס? למה שחקן כמו רב אמן רם סופר אשר היה לוקח את תחרות הנשים בהליכה מסיים תחרות זו במקום 16 בלי לקבל כלום בעוד שחקנית במד כושר 1950 שלא הייתה עולה ככל הנראה אפילו לחצי הגמר הפתוח זוכה במאות שקלים?! וכי בגלל שהוא גבר הוא קיבל משהו יותר מאשה כדי להצליח? האם אלופת אירופה לגיל 10 אנסטסיה וולר קופחה בגלל היותה בת? בתור שחקן שחמט בעברי אני יודע שאין שום סיבה לנשים להרגיש קיפוח או חוסר עידוד עבורם זה שהגברים יותר מוצלחים בשחמט זה כי יש הרבה יותר שחקנים גברים? למה יש הרבה יותר? זה כבר לא רלוונטי לנקודה כיוון שבשורה התחתונה הנשים מקבלות אותם תנאים כמו הגברים ולכן אין שום סיבה ששחקן פאר נתן בירנבוים אלוף ישראל 3 פעמים יצא בידיים ריקות ואילו שחקנית כפדרובסקי עדי תקבל מאות שקלים. ( בלא משהו אישי נגדה) צריך ללמוד מיהודית פולגאר שהגיעה לטוף של הגברים בלי רגשי נחיתות ואפילו לא רצתה לשחק בתחרויות של נשים. מי שרוצה להגיע לגמר שתוכיח עצמה. מיכל להב היא שחקנית לא רעה ואולי אם תמשיך להתקדם תגיע לגמר של הגברים...

      • אילן

       תביט על זה כך, שיש תחרות שחמט לנשים ותחרות גברים לשחמט, נראה לי שזה יעזור לך לקבל את זה.
       אגב, גם אם הנשים היו משתתפות בתחרות לגברים רם סופר לא היה מסיים במקום יותר גבוה. אז אולי הצמרת הגבוהה של הנשים לא היתה מקבלת פרסים וכנראה שזה גם היה תמריץ שלילי לנשים ישראליות לשחק שחמט (אם אין סיכוי לזכות).

      • יהודה.א.

       אציין, שבניגוד למה שאולי מובן למי שלא מכיר וקורא את התגובות של דוד כאן, רוב הנשים ששיחקו באליפות ישראל, ובוודאי מיכל ולימור, משחקות דרך קבע בתחרויות מעורבות. אגב, לקביעה המתיימרת שיאיר קראוס היה לוקח מקום ראשון באליפות הבנות אענה שבאליפות ישראל האחרונה עד גיל 18 השתתפו מיכל ולימור, ומיכל לקחה את המקום הראשון (לימור את ה-4), לפני בנים אחרים המדורגים מעליהם. דבר וודאי הוא שמיכל ולימור שיחקו בתחרות האחרונה הרבה מעבר לרמה שמד הכושר שלהן מרמז.

      • אייל סגל

       בהקשר ל"עידוד" לא דיברתי על עולם השחמט באופן ספציפי אלא על החברה בכלל – זה קשור להבדלים כלליים יותר שיש בחינוך שגברים ונשים מקבלים בהקשר של התכונות שמעודדים אותם/ן לפתח, ובפרט בהקשר להצטיינות בענפים תחרותיים. אבל הנקודה הבסיסית שלי היא לא לטעון באופן חזק לאיזה גורם עומק ספציפי אלא רק לציין שבהחלט יכול להיות שקיימים גורמים כאלה, מכל מיני סוגים, גם אם אנחנו לא מבינים אותם לגמרי – יש המון דברים במציאות שהם עדיין מורכבים מדי בשבילנו מכדי להסביר אותם באופן מדוייק.

       אגב, אם אתה (או מישהו אחר שקורא את זה) רוצה לראות דיון די מעניין שהתפתח פעם באתר הזה בסיבות אפשריות אפשר להסתכל בתגובות לפוסט הזה (החל מתגובה 17) ובפוסט הזה כולל התגובות.

       בכל מקרה, נקודת המוצא היא העובדה הבסיסית והחזקה מאוד, שלא ניתן להכחיש אותה, שקיים הבדל שיטתי ברמה של גברים ונשים בשחמט, גם אם על פני השטח היה ניתן לצפות שלא יהיה הבדל כזה. ומכיוון שמדובר בשני חצאים של האנושות שיש ביניהם הרבה הבדלים מכל מיני סוגים, לא נראה לי מופרך להניח שיש להם באופן כזה או אחר השפעה משמעותית גם על השחמט למרות שכאן הסיבה – או אוסף הסיבות – פחות ברורים לנו מאשר בענפי ספורט "פיזיים", ולכן גם לא מופרך לתת לנשים אפשרות להצטיין ולקבל פרסים בתחרויות משלהן. אני מבין את מה שאתה טוען, אבל אני חושב שהשימוש שלך במילה "פרס" (לנשים) מבטא זוית הסתכלות לא נכונה על כל העניין.

     • אילן

      ההערה שלך לגבי הבדל אפשרי במבנה המוח בין המינים, מזכיר לי את זה :) http://www.telegraph.co.uk/culture/chess/11548840/Nigel-Short-Girls-just-dont-have-the-brains-to-play-chess.html

     • יהודה.א.

      עוד בעניין זה. סח לי בעבר רב אמן ומבכירי המאמנים הישראלים, שאימן מספר קבוצות נשים, שהשחמט הגברי והנשי שונה לגמרי, שני עולמות (זו הייתה ההגדרה שלו). כמאמן אני מסכים איתו רק חלקית, אבל וודאי שהשוואה עיוורת לא במקומה.

 • אילן

  אם שמעתי נכון, רמירז כינה עכשיו את גירי כ"מאסטר התיקו", אחרי תיקו נגד ארוניאן במסע ה- 20 (אחרי חזרה על המסעים). הם מתקרבים להגדרה "ד"ר תיקו" הנהוגה במקומותינו.
  מה שכן, הוא עלה עם רעיון יפה לנטרל את האיום של הלבן של יתרון טיב.

 • אילן

  יכולה להיות תופעה אנתרופולוגית מעניינת, אליפות עולם בין גירי לבין קריאקין.

  • יהודה.א.

   אפשר ללכת ישר לארמגדון ולתת לשחור את אליפות העולם..

   • אילן

    :)

 • אילן

  נצחון יפה מאוד אתמול על סמירין של ההודי שמוביל את תחרות לונדון צ'ס קלאסיק הפתוחה https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/london-chess-classic-open-2016/7/1/1 לא ברור לי אם סמירין הזמין אותו לקחת את הרגלי בז7 כדי לפתוח טור למלך הלבן, אבל כנראה שהוא קצת המעיט ביכולת שלו.

  בעוד יומיים מתחיל טורניר "מפצח האגוזים" בפעם השניה עם גלפנד כשהמנצח יזכה לשחק בטורניר החזק בציריך לזכר קורצ'נוי עם קרמניק, אננד, ואשיה לה גרב, נקמורה, נפומניצ'י ופטר סווידלר. למרות שזה מה שהיה מפורסם, לא ברור אם גלפנד כבר הבטיח את מקומו בציריך במקום MVL לאור מה שנכתב כאן (בכפוף לתרגום משובש של גוגל כרום) - http://ruchess.ru/news/all/boris_gelfand_stal_eshche_odnim_uchastnikom_kortchnoi_zurich_chess_challenge_2017/

  • אייל סגל

   לפי הלינק שנתת זה נראה לי די ברור - גלפנד משחק בציריך במקום MVL, כך שמי שיעפיל לשם מ"מפצח האגוזים" יהיה בעצם הטוב ביותר חוץ ממנו; וגם פלטייה (השחקן מס' 1 בשוויץ) משתתף, כך שיהיו שם שמונה בסך הכל. צריך רק לחכות ולראות מה יהיה הפורמט, כי לסקבורצוב, המיליונר שמארגן ומממן את התחרות, יש תמיד כל מיני רעיונות משונים.

   • אילן

    נקווה שיצליח יותר מטופלוב בלונדון.
    מה שכן, המשחקים של טופלוב הם אולי הכי אטרקטיביים.

    אגב, ראית את ההגנה המבריקה של קרמניק במשחק נגד נקמורה? כשהוא שיחק 45...מה-ה4 הוא חישב את כל המהלכים עד הסוף https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/london-chess-classic-2016/5/1/3

 • יהודה.א.

  נראה כמו הכנה טובה מאוד של קרואנה. נראה שהם לא בזבזו יותר מידי זמן ביום החופשי..

  • אייל סגל

   כן, עד המסע ה-15 הם עקבו אחרי גירי - MVL מהטורניר בנורבגיה השנה, ונראה שקרואנה והצוות שלו ניתחו אותו לעומק; הרעיון (המחשבי, מן הסתם) של הקרבת המלכה מאוד יפה. אגב, גם אנאנד - גירי (גם בניידורף) וטופלוב - סו משחקים מאוד חריפים. נראה שהם צברו אנרגיה ביום המנוחה...

   • יהודה.א.

    האם אנאנד יכריח את גירי לנצח?

    • אייל סגל

     לא, גירי שוב ניצל מניצחון; הוא לא אדם שנרתע מאתגרים :)

   • אייל סגל

    אגב, נראה שבמשחק של קרואנה ונקמורה קרה משהו קצת אירוני - לפי המחשב נקמורה עשה טעות גסה במסע ה-21 (צ-ב8 במקום לחסל את אחד הפרשים הלבנים החזקים עם ר:ו5) וללבן היה ניצחון כפוי עם 23.פ:ד6+, אבל בשביל למצוא אותו צריך לחשב כמה הסתעפויות מאוד מסובכות מבחינה טקטית. כשמתכוננים בעזרת המחשב לפעמים לא טורחים להסתכל לעומק במסעים שנחשבים בעיניו מאוד גרועים ואז כשהם מופיעים על הלוח לא כל כך ברור איך לסתור אותם... (לא שהעמדה של הלבן גרועה גם אחרי 23.צ:ד6 שקרואנה שיחק, אבל נראה שזה היה פחות חזק).

    • אילן

     אם קרואנה היה קצת יותר מהיר...

     • אילן

      אם קרואנה יממש את היתרון נגד נקמורה וינצח הוא יעלה ל- 2827 - 13 נקודות מתחת לקרלסן

     • אילן

      סליחה יעלה ל- 2829, 11 נקודות הפרש בסה"כ

      • אייל סגל

       כן, במקרה כזה הוא יצטרך בסך הכל עוד שלושה נצחונות רצופים בסיבובים שנשארו כדי לעבור אותו...

 • דוד1

  טופאלוב עם הופעה מגוחכת בשבילו עם חצי נקודה מתוך 6! ואני לא זוכר תוצאה כזאת של שחקן בטורנירים מסוג זה. נראה שזו כבר לא רמתו. ואגב הזכרתם את קרואנה אל תשכלו שגם סו מתקרב לקרלסן, אבל למען האמת אין לזה שום משמעות משום שקרלסן איבד הרבה נקודות מול קריאקין והוא יחזיר אותם בטורנירים הבאים, והנקודה היותר מרכזית שמד כושר זה באמת לא רלוונטי לרמה וברור שקרלסן הוא שחקן שרמה מעל כולם בהפרש ניכר.

 • אייל סגל

  באמת מוזר שטופלוב שיחק היום כל כך גרוע, קצת לפני המשחק הוא נראה חד מאוד: https://twitter.com/OlimpiuUrcan/status/809430088856932352

 • דוד1

  תשמע, אני נדהם מהרמה שלו ביחס לאחרים, זה לא יאומן, זה מרגיש כמו ששחקן במד כושר 2000 משחק שם. במיוחד מה שכאב לו זה ההפסד לקראמניק למה הם באמת מסוחסכים כל כך?

  • אייל סגל

   לא חושב שזה קשור דווקא להפסד לקרמניק. זה לא חדש שבגלל סגנון המשחק שלו טופלוב נוטה להתרסקויות כשהוא לא בכושר טוב, אם כי הפעם זה דרמטי במיוחד - הוא בדרך כלל לא מאלה שמתחילים לשחק באופן סולידי רק כדי לעצור את הדימום. וחוץ מזה, כמו שהזכרתי בתגובה 49, הוא הרי כבר דיבר בסוף תחרות המועמדים השנה על זה שהוא לא לוקח יותר את השחמט כל כך ברצינות (אם כי בין אז לתחרות הנוכחית היו לו שתי הופעות סבירות בהחלט - בנורבגיה וסינקפילד).

 • דוד1

  אגב גם גלפנד עושה רושם כירד ברמתו

 • יהודה.א.

  שבוע טוב!
  התיקו המהיר של נקאמורה אומר שהוא מאמין בקרואנה? מאמין באדאמס (שלא יצליח מולו מחר)ת או שסתם כאבה לו הבטן?

 • יהודה.א.

  ובינתיים וושייה לגראב ממצב את עצמו כנקאמורה אירופי, עם היציבות המוגברת שלו.

 • דוד

  בהמשך לנושא המאזנים של נקמורה, יש לו 4-0 על MVL במשחקים קלאסיים.
  אגב, לפי הספירה של אתר צ'סגיימס, מאזן הנצחונות של קרלסן נגד 9 החבר'ה האחרים בעשירייה הראשונה של פיד"ה כרגע (קרואנה, קרמניק, MVL, סו, קריאקין, ארוניאן, אנאנד, נקמורה, גירי) הוא 61-29 לטובתו. היחיד ביניהם עם מאזן אי-שלילי נגדו הוא גירי, עם 1-1.
  מה שמרשים במאזן זה, זו העובדה שקרלסן שיחק בקביעות נגד אנאנד, קרמניק וארוניאן החל מגיל 15-16 כאשר הם היו בצמרת של הטופ העולמי. (נגדם לבד: 28-18 לטובתו)

 • אייל סגל

  לושייה לגרב יש טורניר לא כל כך טוב, אבל מה שבעיקר בולט לטעמי זה ששוב ושוב הוא יוצא באופן נחות או מופתע מהפתיחה (כולל בשני ההפסדים בניידורף - שם הוא אמור להיות המומחה הגדול), וזה אחרי שהיה עוזר של קרלסן בדו קרב ועבד מן הסתם באופן אינטנסיבי על פתיחות בשבילו...

  אם מדברים על פתיחות, לאנאנד היתה היום הכנה פנטסטית מול טופלוב, אבל כרגע נראה כאילו הבולגרי הולך להחזיק מעמד. אנאנד פספס הזדמנות לזכות באופן אלגנטי בטיב ולהתקרב מאוד לניצחון עם 21...ר-ז4!; ברור שהצריח הלבן לא יכול לעזוב את השורה הראשונה בגלל ...צ-ה1+, אבל הנקודה היותר מעניינת היא ש22.ו3 מפסיד ל-22...ר-ו5! (שלוקח מהמלך הלבן את ב1 במקרה של צ:ג6+), וכעת - בעקבות ההחלשה של ה3 - 23.ר-ד3 לא עוזר בגלל 23...מה-ה3+ 24.מ-ג2 מה-ה2+.

  https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/london-chess-classic-2016/8/1/4

  • אייל סגל

   מצד שני, למה צריך לדייק במיוחד כשטופלוב משחק כמו שהוא משחק עכשיו...

   • יהודה.א.

    אני חושב שוושיה לגראב יוכל לתבוע את טופאלוב על קיפוח..

  • דוד

   מסתבר שלא צריך טיב נגד טופלוב בטורניר הזה.
   אגב המחשב באתר טוען שאחרי 12..ב5 יש ללבן רד3 עם יתרון (הרעיון הוא שלכידת הרגלי ב-ח7 עם החלשת אגף המלך חזקה יותר לטעמו מהיתרון במרכז הלוח) אבל טופלוב כנראה הופתע כהוגן, ולא המשיך את ההמשך הנ"ל האופייני יותר לסגנון שלו.

   • אייל סגל

    ר-ד3 מוביל ללא ספק למשחק מאוד מעניין, אבל בשום אופן אי אפשר לסמוך על הערכה כמו של המחשב באתר בעומק של משהו כמו 20 ply בעמדה סופר-מורכבת כזו; זה משהו שאנאנד והצוות שלו ניתחו לעומק בבית.

 • אייל סגל

  בכל אופן, אחרי תוצאות הסיבוב של היום סו זכה באופן רשמי בגרנד טור (נקמורה היה היחיד שיכול להשיג אותו בדירוג הסידרה השלמה וזה רק במקרה של מקום ראשון לבדו, ואחרי היום יש ביניהם הפרש נקודה שלמה סיבוב לסוף); צריך לחכות למחר לראות אם הוא גם זוכה בטורניר. מוריס אשלי חזר בראיונות שלו עם שחקנים שונים אחרי המשחקים על כל מיני שבחים נלהבים לסו וציטט את קרמניק שאמר שהוא שיחק את השחמט הטוב ביותר השנה ואת קספרוב שאמר שביחד עם קרואנה הוא המתמודד הפוטנציאלי הכי רציני כיום מול קרלסן; חלק מהשחקנים האחרים נראו כאילו הם רוצים לתת לאשלי בוקס בפרצוף כשהם שמעו את כל זה. קרואנה, שהוא בחור נחמד, הסתפק במשהו כמו "זאת כבר פעם שלישית הטורניר שאתה שואל אותי את זה"...

  • יהודה.א.

   בהתחשב במאזן האישי שלהם בתחרות הבזק במרובעת ההיא, קספארוב חייב להחמיא לסו. מה גם שזה די קל משום שסו די מפרגן לעמיתיו, בעיקר לגדולים שבהם.

  • דוד

   סו נכנע רק פעמיים במשחק קלאסי ב-2016 : פעם אחת למשחק מבריק של אלוף העולם, ועוד פעם אחת במשחק ידידות נגד דינג לירן
   http://www.chessgames.com/perl/chess.pl?page=4&pid=95915&result=2nd
   מדהים.

   • אייל סגל

    כן, וזה מתוך לא פחות מ-74 משחקים (מחר יהיה ה-75 והאחרון שלו לשנה הנוכחית). אמנם בכמה תחרויות (אליפות ארה"ב, הטורניר הפתוח באי מאן, האולימפיאדה) חלק לא קטן מהיריבים שלו לא היו ממש מהצמרת העולמית, אבל עדיין סולידיות מרשימה מאוד.

    • דוד

     הרבה פעמים כשאתה משחק נגד יריבים פחות חזקים גם הרמה שלך יורדת. אפשר להזכיר הפסדים של קרלסן לרבי אמנים מדרג ב' באולמפיאדות כדוגמה. קשה לי לראות את קרואנה או ארוניאן למשל מצליחים להשיג מאזן "נקי" כזה לאורך תקופה כ"כ ארוכה אם היו משחקים באותם טורנירים. ויש לזה 2 סיבות עיקריות: שאננות, הפתעות לא נעימות בפתיחה (רוב הסיכויים שסגנון הפתיחות של השחקן החזק יותר מוכר ליריב, בעוד זה של היריב פחות מוכר לו), וגם זלזול בלתי מוצדק בשחקן שהוא רב אמן, גם אם לא ברמה שלך.
     לכן מאזן כזה הוא לא פחות ממדהים.

 • דוד1

  גם שעון מקולקל מראה השעה פעמיים. אל תכתירו אותו כל כך מהר הוא עדיין לא הגיע לרמה של קרואנה וקרמניק

 • דוד1

  אגב בדיוק כמו שקרלסן עוד לא עשה מספיק כדי להיות ברמה של קספרוב גדול השחקנים

 • דוד1

  נראה שטופאלוב בפיגור כלי שוב הולך להפסיד...

  • אייל סגל

   דווקא לא, אם כבר נראה שיש לו סיכוי לנצח סוף סוף.

 • דוד1

  גם שעון מקולקל מראה את השעה פעמיים (מתוך 9)

 • דוד

  מט יפה שלי בצ'סדום היום עם הקרבת מלכה
  1 e4 e5
  2 Be2 Nf6
  3 d3 d5
  4 exd5 Nxd5
  5 Nf3 Nc6
  6 O-O Bd6
  7 Bd2 Bf5
  8 Nc3 Nf6
  9 Nb5 O-O
  10 Nxd6 cxd6
  11 Kh1 Rc8
  12 Nh4 Be6
  13 f4 Bd5
  14 fxe5 Nxe5
  15 d4 Nc4
  16 Bc3 Qd7
  17 Nf3 Ne4
  18 Nd2 Ne3
  19 Qe1 Qh3
  20 gxh3 Nf2+
  21 Kg1 Nxh3#
  לקחתי את הרעיון מהמשחק הזה
  http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1012142

  • שמוליק

   בהחלט נאה !

Comments are closed.