לפני יומיים הסתיים טורניר גרנקה, תחרות על שנערכה בגרמניה (מחצית ראשונה בקרלסרוהה ושנייה בבאדן באדן) לאחר הפוגה של כמעט חודשיים בתחרויות כאלה. מדובר בטורניר קצר יחסית, בן שבעה סיבובים, וגם כזה שהרכבו היה "מעורב"; כלומר, מחצית מהמשתתפים בו היו מהצמרת הגבוהה ביותר – קרלסן, קרואנה, ושייה לגרב וארוניאן, בעוד שהמחצית השנייה הורכבה משחקנים בעלי מד כושר נמוך יותר באופן משמעותי. אלה היו גאורג מאייר ומתיאס בלובאום, שני שחקני צמרת גרמניים-מקומיים, עם מד כושר באזור ה-2630 (כלומר מחוץ לטופ-100 העולמי), הו ייפאן, השחקנית מס' 1 בעולם, שבזכות מעמד זה מקבלת באופן סדיר למדי הזמנות לתחרויות צמרת שגברים עם מד כושר דומה לשלה (באזור ה-2650 – כלומר בגבול הטופ-100) יכולים רק לחלום עליהן, וארקדי ניידיץ', שחקן עם מד כושר באזור ה-2700, כלומר בגבול הטופ-50. (עד לפני שנים מעטות ניידיץ' היה השחקן מס' 1 של גרמניה, אבל לאחרונה "ערק" לאזרבייג'ן; ועדיין, יש לו קשרים טובים עם הספונסר של התחרות הנוכחית ובמהדורה הקודמת שלה, ב-2015, היתה לו הופעה מרשימה כשסיים במקום ראשון משותף עם קרלסן והפסיד לו רק בפלייאוף שהלך עד לארמגדון.)

נראה שגם מספרם המועט יחסית של הסיבובים וגם פערי הרמות בין המשתתפים תרמו לדרגה גבוהה של אינטנסיביות ומספר גבוה של משחקים מוכרעים, כיוון שהגבירו את הלחץ על השחקנים בעלי מדי הכושר הגבוהים יותר לנסות ולנצח כל משחק. בסך הכל הסתיימו בהכרעה 13 מתוך 28 המשחקים שנערכו – כלומר, כמעט מחצית (לשם השוואה, בטורניר הגרנד פרי האחרון הוכרעו רק כרבע מהמשחקים – 21 מתוך 81).

למרבה העניין, בסיבוב הראשון של הטורניר כל ארבעת המשחקים היו בין שחקנים מהמחצית ה"חזקה" לבין כאלה מהמחצית ה"חלשה", ובסיכום הכולל התוצאה היתה 1-3 דווקא לטובת הקבוצה השנייה, כשניידיץ' והו ייפאן גוברים על ושייה לגרב וקרואנה (בהתאמה) ושני המשחקים הנותרים מסתיימים בתיקו. הזכרתי קודם את הלחץ שהיה על השחקנים בעלי מד הכושר הגבוה יותר לנצח את אלה עם הנמוך יותר, וייתכן מאוד שההפסד של קרואנה להו ייפאן קשור בלחץ כזה, שגרם לצורת משחק מאוד לא טבעית מצידו.

המשחק התנהל בהגנת ברלין כשהו ייפאן, בלבן, בוחרת בהסתעפות סולידית במיוחד שהקשתה מאוד על קרואנה לשחק על ניצחון. לאחר מסעו ה-17 של הלבן התקבלה העמדה הבאה:

bview

השחור כבר נקלע לעמדה לא נוחה, במידה רבה כיוון שנמנע מתמרונים מוכרים העוזרים לשחור לפשט את העמדה על ידי חילופי כלים ולהשיג שוויון – החלפת צריחים על הטור ה' הפתוח ו/או …פ-ז7 ובעקבותיו …ר-ו5. וכאן קרואנה שיחק את המסע ההיפר-אגרסיבי 17…ג5?? שאולי כבר הופך עבורו את המשחק לאבוד מבחינה אסטרטגית. לאחר 18.ד:ג5 ר:ג5 19.ר-ו4! (המונע מהרץ השחור לחזור ל-ד6) הסתבר כנראה לקרואנה שרק החליש את עמדתו (ובפרט את הרגלי על ד5 שנותר מבודד) ללא כל תמורה ממשית – הוא ניסה מה שנראה כהתקפת יאוש עם 20…ז5, מסע שהחליש גם את אגף המלך, ובזכות משחק יעיל ומדוייק הו ייפאן הדפה בהמשך בקלות את ההתקפה הזו וזכתה עם התקפה קטלנית משלה.

פתיחת התחרות של הו ייפאן היתה פנטסטית גם לאחר המשחק הזה – בסיבוב הבא ניצחה את מאייר, ובסיבוב השלישי סיימה בתיקו עם קרלסן במשחק בו היתה לה סיבה טובה להיות מאוכזבת שלא זכתה. במידה מסויימת התסריט היה דומה למה שקרה במשחק מול קרואנה. הו ייפאן שיחקה בלבן, ובחרה הסתעפות סולידית מאוד מול הפתיחה שקרלסן נכנס אליה (נוסח ניידורף בסיציליאנית). התקבלה עמדה שנראתה שווה לחלוטין – דבר שכעיקרון מהווה הישג לשחור, אבל במקרה זה לא היה טוב לקרלסן שרצה לשחק על ניצחון והתקשה מאוד למצוא דרך סבירה לכך.

bview (1)

בעמדת הדיאגרמה הוא שיחק 22…ב5?? – מסע שנועד ליצור חוסר איזון בעמדה ולאפשר משחק פעיל לשחור, אבל בעצם רק החליש את עמדתו. לאחר 23.א:ב6 צ:ב6 24.צ-ד5! ללבן תכנית ברורה וטבעית של תמרון הפרש דרך ד2 ל-ג4, והשחור נותר עם רגלים פגיעים על ד6 ו-א6, שאינו יכול להמשיך ולהגן על שניהם לאורך זמן. למזלו של קרלסן (ואולי בזכות ההרתעה שה"הילה" שלו עדיין מספקת), כמה מסעים מאוחר יותר הו ייפאן איבדה את הסבלנות והחליפה כלים מוקדם מדי, מה שהוביל לשחרור הלחץ ופישוט מהיר של העמדה לכדי תיקו ברור.

אבל לאחר הפתיחה הנהדרת של הטורניר עם 2.5 נקודות משלושה משחקים, מהם שניים נגד קרואנה וקרלסן, הו ייפאן הפסידה את שני המשחקים הבאים שלה נגד המתחרים מהחצי ה"עליון" – ושייה לגרב וארוניאן, דבר שייתכן מאוד והיה קשור בכך שהיתה בשחור בשני המשחקים האלה, וכך התאפשר ליריביה לשחק על ניצחון באופן "טבעי" יותר ולחוץ פחות. את המשחקים הנותרים סיימה בתיקו, וכך את הטורניר כולו עם 3.5 נקודות (50%); עדיין תוצאה טובה עבורה, אבל לא פנטסטית.

(גם קרלסן וגם ארוניאן, אגב, כשנשאלו בראיונות במהלך התחרות מה דעתם על טורניר "מעורב" בנוסח גרנקה לעומת טורנירי על "טהורים" יותר שבהם המשתתפים כולם – או כמעט כולם – מהצמרת הגבוהה, אמרו שיש פנים לכאן ולכאן, וכאחד היתרונות של הפורמט ה"טהור" יותר מבחינתם הזכירו את הלחץ הנמוך יותר לנצח משחקים ספציפיים, כיוון שמול שחקנים אחרים מהטופ-10 תוצאת תיקו כשלעצמה אף פעם אינה נחשבת ממש לכישלון.)

באופן כללי יותר, לאחר ההפתעות של הסיבוב הראשון העניינים חזרו במידה רבה למסלול הצפוי מבחינת תוצאות המשחקים בין המחצית ה"חזקה" לזו ה"חלשה" – התוצאה המצטברת במשחקים הנותרים בטורניר מהקטגוריה הזו היתה 2-10 לטובת הקבוצה הראשונה, כלומר מאזן כולל של 5-11 לזכותה. זוהי, אגב, כמעט במדויק תחזית מד הכושר לתוצאה של 16 משחקים בין שחקן עם מד הכושר הממוצע של המחצית ה"עליונה" (2808) לבין שחקן עם מד הכושר הממוצע של זו ה"תחתונה" (2653) [המספר המדויק הוא 4.7-11.3, שבמסגרת תוצאות שחמט אפשריות טיפה קרוב יותר ל-4.5-11.5.]

**********

מי שהשתלט על הטורניר החל מהסיבוב השלישי היה ארוניאן. לאחר פתיחה לא כל כך מוצלחת – תוצאות תיקו בשני הסיבובים הראשונים, במשחקים שבהם היה בסכנת הפסד – הוא זכה בארבעה משחקים רצופים, שכולם הפגינו שילוב בין הכנה מצויינת של הפתיחה וניצול יעיל של היתרון שהושג בעקבותיה. הראשון מאלה היה נגד ושייה לגרב (ובהמשך למה שנאמר למעלה, כדאי לציין כי זהו המשחק היחיד בין שני שחקנים מהמחצית ה"עליונה" בטורניר שהסתיים בהכרעה).

המשחק התנהל בפתיחה האנגלית, בהסתעפות נדירה יחסית אבל כזו שהיתה מוכרת לשני השחקנים היטב, כיוון שהופיעה כבר במשחק קודם ביניהם לפני כשנה וחצי, בטורניר לונדון 2015. מסתבר שארוניאן עשה בעקבות אותו משחק שעורי בית טובים יותר ומצא שיפור משמעותי עבור הלבן בעמדה שהתקבלה לאחר 12 מסעים:

bview5

במשחק הקודם ארוניאן המשיך כאן 13.ר-ח3 ולאחר חילוף הרצים ושייה לגרב הצליח להשיג שוויון. הפעם ארוניאן שיחק 13.פ-ה4! כדי להחליף פרשים דווקא, מתוך מחשבה שכדאי לשמור בינתיים את הרצים על הלוח –  וכמו כן, חילוף הפרשים על ה4 עוזר ללבן לשפר במקצת את מבנה הרגלים שלו באגף המלך וגורם לשחור להחליש קצת את זה שלו עם …ח5 (כדי למנוע מהלבן לבצע את המסע הזה). חילוף הפרשים כפוי, למעשה, כיוון שהפרש השחור על ו6 מותקף ואם ייסוג הדבר יאפשר ללבן לפתח לחץ חזק מאוד בזכות העמדות שיתפשו הפרש והרץ הלבנים – למשל, 13…פ-ח5? 14.ר-ה5+ מ-ב6 15.ב4! ג:ב4 16.ג5+! ר:ג5 17.א4!! ולפתע ללבן התקפה מכריעה על המלך השחור שתוביל לזכייה בחומר או למט (כפי שניתן לראות בלוח החי).

ושייה לגרב החליף איפוא פרשים והתפתח משחק תמרונים איטי שלפי הערכות המחשב שורר לאורכו שוויון, אבל אין ספק שמצבו של הלבן נוח יותר והיוזמה בידיו. הדבר ניכר בבירור בעמדה שהתקבלה לאחר מסעו ה-24 של השחור:

bview6

חלק חשוב מיתרונו של הלבן טמון בכך שלשני הצדדים יש יתרון מספרי של רגלים באגף מסויים, אבל זה של הלבן משמעותי בהרבה. הרגלים של השחור באגף המלכה חסומים ואינם יכולים להתקדם, בעוד שבאגף המלך ללבן האיום הפוטנציאלי החזק של פריצה עם ה5-ו4-ה4-ו5. וזה אכן מה שארוניאן החל לעשות עם המסע הבא שלו, 25.ר-ו4! ובעקבותיו 26.ה529.ר-ד3! (המסע הזה יוצר את האיום של ר-ה4 וצ-ד6 עם לחץ חזק על הרגלי ב-ג6, ולכן גורם לשחור להביא את הצריח ל-ד8,מה שמאפשר) – 30.ר-ז5 (עם רווח זמן כתוצאה מהאיום על הצריח השחור, בלי לדאוג לאובדן הרגלי על ה5) – 31.ו4.

עמדת השחור כבר קשה מאוד, ורגע קריטי הגיע בעקבות המסע ה-34 של הלבן:

bview7

ייתכן שהשחור כבר אבוד מבחינה אסטרטגית, אבל ושייה לגרב הקל כאן על ארוניאן לפחות מבחינה טקטית כששיחק 34…ר-ו8? ובכך הסיר את הלחץ מהרגלי הלבן על ה5, מה שאיפשר לארוניאן לבצע את השלב האחרון של פריצת הרגלים שהוזכרה לעיל: 35.ה4! ר-ח3 36.ו5! (אם הרץ השחור היה עדיין על ז7, או ערוגה אחרת לאורך האלכסון הארוך, היה יכול פשוט ללכוד כעת על ה5).

אם השחור היה מניח ללבן להמשיך ולקדם רגלי ל-ה6 עמדתו היתה מתמוטטת מייד ולכן היכה על ו5, אבל הדבר הוביל לאובדן הרגלי על ח5 (כעת ברור למה קידום הרגלי לשם במסע ה-14 היווה החלשה של מבנה הרגלים) ובעקבות זאת נוצר רגלי לבן חופשי על הטור ח'. כמה מסעים אחר כך ארוניאן מצא את העיתוי המתאים לפשט את המשחק לסיום רצים זכוי עם 40.ה6+! (בכל זאת), ושני מסעים לאחר מכן ושייה לגרב נכנע בעמדה הבאה:

bview8

כרגע לשחור אפילו יתרון רגלי, אבל הסיום הזה עדיין זכוי באופן די טריביאלי עבור הלבן. חילוף רצים יוביל לסיום רגלים אבוד בגלל הרגלי ח' החופשי של הלבן (מה שמכונה outside passer), שיגרור הצידה את המלך השחור כדי לעצור אותו ויאפשר למלך הלבן לחדור לאגף המלכה ולזכות ברגלים השחורים שם. כמו כן, השחור אינו יכול להתגונן מפני איום כפול – למנוע הן מהמלך הלבן לזכות ברגלי שלו על ה4 והן מהרץ הלבן לזכות ברגלי שלו על א5 עם ר-ד8.

בסיבובים הבאים ארוניאן טבח באופן שיטתי בשחקנים בעלי מד הכושר הנמוך יותר – בלובאום, ניידיץ', והו ייפאן. הנה הניצחון היפה על האחרונה מהסיבוב השישי:

בהסתעפות של גמביט המלכה, ארוניאן הצליח להפתיע את יריבתו כבר במסעים 8-7 – מסע 7 נדיר, מסע 8 הוא כבר חידוש – וגרם לה לשרוף הרבה זמן על השעון החל משלב מוקדם מאוד (כמעט חצי שעה על שני המסעים הנ"ל), מה שהוביל מהר למדי לבעיית דוחק זמן. מסעו השמיני של ארוניאן היה כרוך בהקרבת הרגלי על ד5 והו ייפאן החליטה להחזיר את הרגלי הזה מייד, אבל הדבר לא הוביל להקלה של הלחץ, כפי שמקווה הצד המתגונן במצבים כאלה.

ארוניאן דחה הצעה לחילוף מלכות במסע ה-12, ומיקומה של המלכה השחורה על ד5 איפשר ללבן להרויח זמן בפיתוח הכלים שלו תוך יצירת איומים על המלכה הזו, כך שגם לאחר שהמלכות הוחלפו לבסוף, מספר מסעים לאחר מכן (בעקבות 18.ר:ו4)

bview1

העמדה נותרה בלתי נוחה עבור השחור, שמפגר בפיתוח הכלים שלו לעומת העמדות האקטיביות מאוד שתפשו הכלים הלבנים. בעייתי במיוחד הוא הרץ על ג8, שתזוזה שלו תוביל לאובדן הרגלי על ב7. במסעים הבאים היה נראה שהו ייפאן הצליחה למצוא דרך להשתחרר, אבל ברגע קריטי היא החמיצה מסע מדויק שהיה מאפשר לה לעשות זאת:

bview2

כאן, השחור היה יכול להשיג שוויון באמצעות 25…פ-ה3! (עם התקפה על הצריח הלבן ב-ד1), וכעת לאחר 26.צ-ה1 (או 26.צ-ד2 ו5! 27.ר-ד3, ובעקבות הסטת הרץ הלבן מהאלכסון הארוך השחור יכול לפתח את הרץ הבעייתי שלו עם 27…ר-ה6) 26…ו5! (תוקף את הרץ הלבן על ה4 ומרויח זמן לקידום נוסף של הרגלי, כדי לתמוך בפרש השחור) 27.ר-ד3 ו4 28.ר-ה4 צ-ב8 – הפרש השחור התבסס על משלט חזק מאוד ב-ה3, ואם הלבן ינסה לסלק אותו משם עם 29.ר-ו2 הדבר יאפשר לשחור לפתח בנוחות את אגף המלכה שלו עם …ב5 ולאחריו …ר-ב7.

במקום זאת, הו ייפאן (שכבר היתה, כאמור, נתונה בלחץ זמן) החליטה לפתח סוף סוף את רץ הערוגות הבהירות שלה ושיחקה 25…ר-ה6? תוך שהיא מוותרת על הרגלי ב-ב7. כמו בפתיחת המשחק, מדובר היה כאן בהחזרת רגלי עודף שלא ממש הצליחה לשחרר את הלחץ – בעקבות 26.ר:ב7 הרגלי א' השחור נחלש מאוד והפך למטרה, והדבר גם הדגיש את הדומיננטיות של צמד הרצים הלבנים (לעומת הפרש והרץ השחורים). כפי שקורה לעתים קרובות במצבים כאלה, הצד עם צמד הרצים מימש את יתרונו כשהחליף את אחד הרצים האלה בעיתוי מתאים:

bview3

הו ייפאן הציעה במסעה האחרון חילוף צריחים וארוניאן החליט להענות לכך, אך להחליף לפני כן גם את הרץ בפרש המרכזי: 31.ר:ה5! ו:ה5 32.צ:ד7! ר:ד7 33.צ-ג7! וכעת הלבן זוכה ברגלי – לאחר 33…ר-ב5 34.צ-ג5 השחור אינו יכול להגן על א5 וגם על ה5, והו ייפאן החליטה לוותר על הרגלי ב-ה5, כדי לא לאפשר ללבן רגלי חופשי על הטור א'. אבל כמה מסעים לאחר מכן היא איבדה גם את הרגלי השני: בעקבות 38.ר-ג2, במקום להציב את הצריח ב-א8 ולהסתפק בהגנה פסיבית לחלוטין, היא ניסתה הגנה אקטיבית יותר עם 28…צ-ב2, ובעקבות 39.צ-ג4!

bview4

הסתבר שאיננה יכולה להציל את הרגלי. לאחר 39…צ-א2 (אם 39…ר-ב5, התוקף את הצריח הלבן, יבוא פשוט שח על ו4 ואז ר:א4) 40.ר:א4, לכידה נגדית של הרגלי הלבן עם 40…צ:א3 תוביל לאובדן הרץ על ה8 בעקבות 41.צ-ו4+ מ-ה7 42.צ-ה4+. עם שני רגלים פחות לא היה טעם להמשיך, והו ייפאן נכנעה מייד לאחר ביקורת הזמן במסע ה-40.

בסיכומו של דבר, ארוניאן זכה בתחרות עם 5.5/7 (4+), בפער של לא פחות מנקודה וחצי מקרלסן וקרואנה במקום שני-שלישי משותף עם 4 נקודות (1+), אחריהם ושייה לגרב, ניידיץ' והו ייפאן עם 3.5 (50%), ובתחתית מאייר ובלובאום עם 2 (3-). זוהי התחרות החשובה הראשונה שארוניאן זוכה בה מאז גביע סינקפילד ב-2015.

**********

עבור קרלסן זו הייתה תחרות בינונית למדי, בה משך אולי תשומת לב פחות בזכות המשחקים עצמם ויותר בזכות שינויים במראה החיצוני – המשקפיים (לפי מה שאמר, בגלל קוצר ראייה שהחל לגרום לו כאב ראש במהלך משחקים) ובסיבובים האחרונים גם השיער (לפי מה שאמר, בעקבות ביקור בספא).

אלוף העולם סיים את התחרות ללא הפסד, אבל גם עם ניצחון אחד בלבד (על מאייר, בסיבוב הרביעי). בשני הסיבובים הראשונים החמיץ נצחונות ברגעים קריטיים מסוימים – אחד מהם נגד ארוניאן, במשחק שאם היה נגמר בניצחון של קרלסן היה יכול לשנות את כל מהלך התחרות. ואם במקרה זה קל להבין את ההחמצה, כיוון שהיה מדובר בעמדה סבוכה וטריקית מאוד מבחינה טקטית, הרי שההחמצה השנייה, במשחק נגד בלובאום, היתה תוצאה של סוג של רישול וחיפזון שמתחילים להופיע בזמן האחרון במשחקיו של קרלסן באופן סדיר – כמו בהחמצת הניצחון מול קריאקין במשחק הרביעי של הדו קרב על אליפות העולם או בהחמצת המט בשלושה מול גירי בוייק אן זה.

במקרה הנוכחי, קרלסן נהנה מיתרון גדול גם בעמדה וגם על השעון, ואז שיחק כמעט בלי לחשוב 23…ה5?, מסע שאיפשר לבלובאום להיכנס להסתעפות ארוכה וכפויה שהובילה לעמדה שווה וגם איפשרה לו לבצע מסעים רבים במהירות (דבר שהקל מאוד על דוחק הזמן שלו לקראת המסע ה-40). קרלסן אמר בראיון לאחר המשחק שביצע טעות חישוב ברמה האלמנטרית ביותר כשלא שם לב לכך שאחרי 24.פ-ג2 (כפי שאכן שיחק בלובאום) 24…ד4 הלבן אינו חייב לסגת לאחור עם הפרש אלא יכול פשוט להציב אותו בעמדה מרכזית חזקה על ד5.

בעקבות נקודות מד הכושר שקרלסן איבד בגרנקה, מד הכושר שלו ירד לאזור ה-2830 – הרמה הנמוכה ביותר מאז סוף 2011, קצת לאחר הזמן שבו התייצב בקביעות בראש רשימת הדירוג; ניתן לומר שהטורניר הנוכחי לא עשה הרבה לביטול הספקות שיכולים להתעורר בזמן האחרון לגבי מעמדו הברור כשחקן החזק בעולם, אליהם כבר התייחסתי בפוסט על וייק אן זה. מכל מקום, זה שהזכרתי שם כמי שיכול להצטייר כקורא התיגר הראשי על קרלסן, ווסלי סו, משתתף כעת בתחרות על אחרת שהחלה לפני כמה ימים – הטורניר לזכר גשימוב.

גרנד פרי שארג'ה: גרישצ'וק, ושייה לגרב וממדיארוב זוכים בטורניר לא מעניין במיוחד
הטורניר לזכר גשימוב: ממדיארוב בק-טו-בק