גרנד פרי מוסקבה: דינג לירן וממדיארוב עושים צעד משמעותי לקראת תחרות המועמדים

בטורניר שהיה מוצלח מאוד גם עבור עוד סיני(ת)

נושא הפוסט הקודם היה ממדיארוב, וציינתי בו את הפתיחה המוצלחת שלו בטורניר הגרנד פרי השני, שהתקיים במוסקבה. נזכיר – הגרנד פרי הוא סידרת טורנירים המתקיימת בפעם הרביעית במסגרת סבבי אליפות העולם, ממנה מעפילים שני הראשונים בדרוג הכולל לתחרות המועמדים (שתתקיים בשנה הבאה). כמו בסידרה של הסבב הקודם (שנערכה במהלך 2014-15), מדובר בארבעה טורנירים שכל אחד מהמשתתפים בסידרה צריך לשחק בשלושה מתוכם ומקבל ניקוד מצטבר בהתאם לתוצאות שלו בהם. בהשוואה לסידרה הקודמת, בה השתתפו בסך הכל 16 שחקנים (12 בכל טורניר), נעשה הפעם נסיון לכלול מספר גדול יותר – 24 שחקנים בסך הכל, כשבכל טורניר משתתפים 18 מתוכם. כדי לאפשר זאת, הטורנירים נערכים בשיטה שוויצרית (המשמשת בדרך כלל בטורנירים פתוחים עם מספר גדול בהרבה של משתתפים) וכוללים 9 סיבובים.

בסיבובים הראשונים של הטורניר, גם ממדיארוב וגם דינג לירן ביססו הובלה משותפת עם שני נצחונות מוקדמים – ממדיארוב השיג אותם בסיבובים 4-3 (אחד מהם – זה שניתחתי בפוסט הקודם – מול אדמס, והשני על סאלם), ודינג בסיבובים 3-2. הנה השני מביניהם, על הו ייפאן בדרבי הסיני (הראשון היה על אינרקייב):

למרות שדינג שיחק בשחור, ניכר שלא הסתפק מראש בתיקו וניסה ליצור סיכויי ניצחון כבר מהפתיחה – בפתיחה האיטלקית, הוא בחר בהסתעפות חריפה שבה, בתגובה להצבת הרץ הלבן על ז5 במסע השמיני, השחור תוקף את הרץ הזה מייד באמצעות קידום רגלי אגף המלך – ח6, ז5, ולאחר מכן גם את הפרש על ו3 עם 11…ז4:

bview1

השחור רוכש יוזמה מסויימת וכן מרחב באגף המלך, אבל גם מסתכן בכך שהוא מחליש את עמדת המלך שלו. בעמדת הדיאגרמה, במקום לסגת באופן "אוטומטי" עם הפרש הו ייפאן החזירה את הרץ ל-ח4, וכאן דינג המחיש שוב שאינו מעוניין בתיקו כשנמנע מללכוד את הפרש – כיוון שלאחר 12…ז:ו3 13.מה:ו3 ללבן לחץ חזק על הפרש ב-ו6 (המרותק למלכה השחורה) שיכול לאפשר לו לפחות כפיית תיקו בחזרה על המסעים; למשל, אחרי 13…ר-ה6 14.מה-ז3+ מ-ח7 15.מה-ו3 (המלכה חוזרת לאיים על הפרש) 15…מ-ז7 (…והמלך צריך לחזור להגן עליו) 16.מה-ז3+ וכו'.

במקום זאת, דינג שיחק 12…פ-ה7! כדי למנוע את ריתוק הפרש השני לאורך האלכסון ח4-ד8. ונראה שכאן הו ייפאן בחרה בתכנית לא כל כך טובה, למרות שהיא נראית הגיונית מאוד – חילופים על ו6, המושכים את המלך השחור לעמדה קדמית וחשופה, פריצה במרכז עם ד4, והזזת הפרש המותקף ל-ח4 (היה כנראה עדיף להציב אותו ב-ד2). לאחר שני מסעים נוספים, כשדינג החזיר את הפרש מ-ה7 ל-ג6

bview2

הסתבר שהלבן צריך להפסיד רגלי (כיוון שגם הפרש שלו ב-ח4 וגם הרגלי ב-ד4 מותקפים בעקבות המסע האחרון של השחור), ושאין לו בתמורה לכך כל התקפה ממשית על המלך השחור החשוף לכאורה. הו ייפאן הצליחה למצוא את ההמשך שהיה כאן הרע במיעוטו עם 18.פ-ו5+ ר:ו5 (כך שהלבן לפחות מאלץ את השחור לוותר על אחד מצמד הרצים החזקים שלו) 19.ה:ו5, אבל לאחר 19…ח5 (להגן על הרגלי ב-ז4) 20.פ-ג2 (מגן על ד4) בא 20…מה-ו6 עם איום כפול על הרגלים ד4 ו-ו5, כשהאחרון נופל מסע לאחר מכן.

במסעים הבאים היה נראה שהו ייפאן הצליחה לייצב את העמדה, אבל לדינג היה עוד רעיון אגרסיבי שהציב בפניה בעיות קשות, כששיחק 26…ד5!

bview3

לא טוב ללבן ללכוד את הרגלי הזה כיוון ש-27.מה:ד5? ייענה ב- 27…פ-ה5! המאיים על הרץ ב-ד3 ומרויח כך זמן לפיתוח התקפה חזקה באגף המלך (כפי שניתן לראות בלוח החי); לא ניתן להכות את הפרש השחור בגלל 28.ד:ה5? מה:ז3+! תוך ניצול הריתוק על האלכסון א7-ז1, והצריח על ו4 נופל במסע הבא. אבל מטרת קידום הרגלי ל-ד5 לא היתה רק לפתות את הלבן ללכוד רגלי מורעל, אלא בעיקר להכין את הקרבת הטיב 27…צ-ה4!. בעקבות הכאת הצריח (שהוא חזק מכדי לתת לו להישאר על הערוגה המרכזית הזו) השחור קיבל רגלי חזק ומוגן על ה4, וכמו כן פתיחת הטור ו' איפשרה לו חילופים על ו4 שקילקלו את מבנה הרגלים הלבנים באגף המלך.

אי דיוק של דינג במסע ה-31 (כפי שניתן לראות בלוח החי) איפשר להו ייפאן לחזור למשחק, אבל טעות נוספת שלה במסע ה-34 הובילה להפסד, כששיחקה 34.ו3?. המסע הזה תוקף את הרגלי ב-ה4, אבל גם מאפשר להפוך אותו לרגלי חופשי חזק מאוד. לשם כך דינג היה צריך למצוא עוד רעיון יפה – 34…ג6! 35.ו:ה4 ד:ה4 36.צ-ה1 ולכאורה לא ניתן להגן על הרגלי ב-ה4 והוא צריך ליפול, אבל הסתבר שניתן להגן עליו באופן עקיף עם 36…ר-ג7!

bview4

כעת, במקרה והרגלי יילכד, הלבן יפסיד את הצריח בעקבות התראות שח עם הפרש: 37.צ:ה4 פ-ד3+ 38.מ-ח3/ח1 פ-ו2+ (ואם המלך הלבן ילך ל-ז1, ניתן יהיה לגרור אותו ל-ח1 באמצעות קידום הרגלי ח'). בעקבות זאת, ובשילוב עם האיום המתמשך שיצרו הרגלים על הטור ח', הרגלי על ה4 הפך לחזק מדי, ובסופו של דבר כניעת הלבן לאחר המסע ה-51 הגיעה כשהפסיד כלי בעקבות הכתרתו של הרגלי על ה1.

לרוע המזל, לאחר הפתיחה הדינמית הזו של שני המובילים, המצב בצמרת הפך לסטאטי לאורך מרבית המחצית השנייה של התחרות – אף אחד מהשניים לא השיג ניצחון נוסף במהלך סיבובים 8-5, ואף שחקן אחר לא הצליח להדביק אותם; עם זאת, מספר השחקנים שעמדו חצי נקודה אחריהם עם ניצחון אחד הלך וגדל עד שהגיע לשבעה בעקבות הסיבוב הלפני אחרון. כדאי לציין שממדיארוב, מייד לאחר שני הנצחונות המרשימים שלו, כמעט והפסיק לשחק באופן ממשי ועשה סדרה של תוצאות תיקו קצרות; העובדה שהיה יכול לשמור על ההובלה המשותפת גם ללא נצחונות נוספים לא נתנה לו מוטיבציה מיוחדת להתאמץ. דינג, לעומת זאת – לאחר התיקו הקצר שעשה (בשחור) עם ממדיארוב עצמו בסיבוב החמישי – השקיע מאמץ רב הרבה יותר במשחקים המקבילים שלו והיה קרוב מאוד לניצחון מול ושייה לגרב בסיבוב השישי. (יש גם לזכור שלדינג היתה תוצאה פחות טובה מאשר לממדיארוב בטורניר הראשון של הסדרה, ולכן היתה לו מוטיבציה חזקה לנסות ולעקוף אותו במקום להסתפק בהובלה המשותפת.)

לאור זאת, היה צדק פואטי בכך שהסיבוב האחרון העניק לדינג את הניצחון בתחרות – וההישג האינדיבידואלי המרשים ביותר בתולדות השחמט עד כה לשחקן סיני – וזאת דווקא כששיחק בשחור וממדיארוב בלבן. ממדיארוב, נגד ושייה לגרב, מיהר להרוג את המשחק כדי להבטיח לעצמו תיקו ללא סיכון. דינג, לעומת זאת, נכנס נגד גלפנד להסתעפות חריפה למדי לאחר שמצא שיפור במסע העשירי למשחק שהתנהל בסיבוב מוקדם יותר בטורניר בין גלפנד לתומשבסקי, שבו גלפנד השיג יתרון. (זוהי נקודת תורפה מסויימת אצל גלפנד – הוא אינו מהסס לחזור שוב ושוב על אותן הסתעפויות, והדבר הופך אותו למטרה נוחה למדי מבחינת הכנת הפתיחות של יריביו; מצידו, הוא מאמין שהמומחיות שלו בהסתעפויות האלה תאפשר לו להיחלץ מהפתעות שיריביו מכינים לו.) לאחר 19 מסעים התקבלה העמדה הבאה:

bview5

לאור מה שנאמר במסיבת העיתונאים אחרי המשחק, ברור שגלפנד הרגיש לא בנוח בעמדה הזו, וחשב שההמשך הטבעי 20.ר-ה3 (נסוג עם הרץ המותקף על ידי המלכה השחורה) מה:ב2 21.מה:ב2 ר:ב2 22.ר:ז5 ר-א6 אינו נעים ללבן. אבל נראה שהגזים בפסימיות שלו לגבי העמדה הזו, שלשחור יש בה – אם בכלל – יתרון קטן בלבד, ובמקום זאת ביצע מה שהסתבר כהתאבדות, כשהחליט להקריב כלי עם 20.ג:ד5 (תוך ויתור על הרץ ב-ב6). בצילום למטה ניתן לראות את דעתו של נקמורה על ההקרבה של גלפנד במהלך המשחק:

389364_c644fcbc_630x354o_31f1b00c56f8_2x

לאחר 20…מה:ב6 21.מה:ה4 מה:ב2! 22.ד:ג6 ר-ג7! ללבן היו שני רגלים תמורת הכלי, אבל הרגלי הקדמי שלו על ג6 היה חסום בביטחה על ידי השחור וריבוי הכלים שנותרו על הלוח הפך את הכלי העודף למשמעותי הרבה יותר מאשר הרגלים העודפים. גלפנד ניסה עוד הקרבת יאוש במסע ה-23 (הפעם של טיב, כך שנותר בגרעון צריח שלם), שוב לא קיבל עבורה שום תמורה ממשית, ונכנע כעשרה מסעים מאוחר יותר.

ייתכן שלצד הערכה שגויה של העמדה, מה שדחף את גלפנד להמר באופן כזה היה המצב הכולל בסדרה – הוא נכנס לסיבוב האחרון כאחד מהשחקנים הרבים שפיגרו בחצי נקודה אחרי דינג וממדיארוב, וניצחון במשחק היה מקפיץ אותו למקום ראשון משותף (עם ממדיארוב) בטורניר ומספר גדול בהרבה של נקודות גרנד פרי מאשר מה שהיה מקבל בעקבות תיקו ומקום שלישי משותף עם הרבה שחקנים. כפי שהדברים התפתחו, הוא סיים עם מאזן של 50% בלבד, במקום 12-10 משותף ומתחת לגוש הגדול של השחקנים שסיימו במקומות 9-3, תוצאה שדי מחסלת את הסיכויים המעשיים שלו לסיים באחד משני המקומות הראשונים בסדרה ולהעפיל דרכה לתחרות המועמדים.

כדאי, עם זאת, לציין שעד להימור המאוד לא מוצלח שלו בסיבוב האחרון היה לגלפנד טורניר טוב למדי – הוא היה סולידי מאוד בכל המשחקים שלו בשחור והצליח להשיג יתרון מהפתיחה עם לחץ על היריב בכל המשחקים בלבן; אחד מאלה הסתיים בניצחון יפה על הריקרישנה.

דינג, אגב, נכנס באופן סמלי בעקבות הניצחון בסיבוב האחרון לעשירייה הראשונה בדירוג העולמי. זה אומר שהטורניר בסטוונגר המתקיים בחודש הבא, שמארגניו הצהירו לפני כמה חודשים שיכלול את כל עשרת המדורגים הראשונים, יצטרך להסתפק בשמונה מתוכם – כיוון שבינתיים ממדיארוב ודינג דחקו את גירי וקריאקין מחוץ לעשירייה.

**********

את הטבלה המלאה של הטורניר ניתן לראות כאן. דינג סיים איפוא במקום הראשון לבדו עם 6 נקודות (3+), אחריו ממדיארוב עם 5.5 (2+), ואחריהם גוש גדול של שבעה שחקנים עם 5 (1+) – ושייה לגרב, גרישצ'וק, נקמורה, גירי, סבידלר, רג'אבוב והו ייפאן (שבעקבות ניצחון בסיבוב האחרון התחלפה במקומות עם גלפנד).

את שיטת הניקוד בסדרה הסברתי בפוסט על טורניר הגרנד פרי הקודם. לאור התוצאות בשני הטורנירים שנערכו עד כה, מצטיירים כבר ארבעה פיבוריטים ברורים במירוץ לתחרות המועמדים – ממדיארוב, שמוביל בניקוד המצטבר עם 280 נקודות (140 על המקום הראשון המשותף בטורניר הראשון ועוד 140 על מקום שני לבדו בזה הנוכחי), אחריו דינג לירן עם 240 (70 על מקום 8-4, חצי נקודה אחרי המנצחים, בטורניר הראשון ו-170 על מקום ראשון לבדו בזה הנוכחי), ואחריהם ושייה לגרב וגרישצ'וק עם 211 (140 על המקום הראשון המשותף בטורניר הראשון ו-71 [אחרי עיגול] על מקום 9-3 בזה הנוכחי). צריך גם להזכיר את אלה שהשתתפו עד כה בטורניר אחד בלבד וצברו בו 70 (בקודם) או 71 נקודות (בנוכחי) – יאקובנקו, גירי, סבידלר ורג'אבוב; זכייה בטורניר הבא שישתתפו בו יכולה להציב אותם בעמדה טובה לא פחות מארבעה הפיבוריטים שנמנו לעיל, אלא שקצת קשה להאמין שמישהו מהם יצליח לעשות זאת. גם סיכוייו של נקמורה, שלא הצליח לסיים במקום הראשון באף אחד משני הטורנירים שהשתתף בהם עד כה ויש לו רק 141 (70 + 71) נקודות, נראים נמוכים, אפילו אם יצליח לזכות לבדו בטורניר השלישי והאחרון שלו, כיוון שגם במקרה כזה התקרה שלו היא כבר 311 נקודות בלבד.

**********

2017-05-21_16-38-11__e0ce8d3a-3e43-11e7-a34f-0e0329efa989

ולסיום, כמה מלים על הו ייפאן, שאמנם לא היתה אפילו קרובה לזכייה בטורניר וגם לא תעפיל מהסדרה לתחרות המועמדים, אבל עדיין השיגה תוצאה יפה מאוד המהווה ציון דרך בקריירה שלה – מאזן של 1+ ומקום 9-3 משותף עם שחקנים כמו נקמורה, ושייה לגרב וגרישצ'וק, עם TPR של 2770; מדובר באחת משתי התוצאות הטובות ביותר שהשיגה, ביחד עם זכייתה במקום ראשון משותף בתחרות הפתוחה של גיברלטר ב-2012 (ושם היה מדובר בתחרות חזקה פחות).

ניתן, אגב, לציין שלשיטה השוויצרית בה התנהל הטורניר היה חלק מסויים בהישג; בעוד שכל השחקנים האחרים שסיימו עם 5 נקודות השיגו ניצחון בודד ושמונה תיקו, בלי להפסיד אף משחק, הו ייפאן ניצחה שלושה משחקים, הפסידה שניים, וסיימה ארבעה בתיקו, כשרמת היריבים שלה היתה באופן יחסי הנמוכה ביותר. זאת לאחר שפתחה את הטורניר בניצחון יפה על נפומניצ'י (שהיה לו טורניר גרוע מאוד), הפסידה פעמיים – לדינג (במשחק שניתחתי למעלה) ולגרישצ'וק, הידרדרה בעקבות זאת ללוחות הנמוכים יותר, וחזרה למאזן של 1+ בעקבות נצחונות בסיבובים מאוחרים כנגד שניים מהשחקנים החלשים ביותר בטורניר – האמר ואינרקייב, בשני המקרים בזכות משגים גסים של יריביה בעמדות שוות. אבל עדיין – גם מתנות צריך לדעת לקחת, והטבלה הסופית היא הטבלה הסופית. גם עצם העובדה שסיימה באופן חזק עם שני נצחונות מעודדת מבחינתה, כיוון שבלא מעט תחרויות קודמות הפגינה נטייה להחלש לקראת הסוף.

מאז פרישתה של ג'ודית פולגר משחמט תחרותי ב-2014, הו ייפאן (שכיום היא בת 23 וחצי) היא בפער ניכר השחקנית מס' 1 בעולם; ובזמן האחרון נוצר דמיון נוסף ביניהן כשהשחקנית הסינית החליטה בשנה שעברה לפרוש מסבב אליפות העולם לנשים, לאחר שזכתה באליפות העולם בפעם השלישית, ולהתמקד בתחרויות "פתוחות" שאינן מוגבלות לנשים (אם כי היא עדיין מתכוונת לשחק עבור נבחרת הנשים של סין בתחרויות קבוצתיות). בניגוד לפולגר, שהחליטה בשלב מוקדם מאוד בקריירה שלה להימנע באופן עקרוני מתחרויות נשים, אצל הו ייפאן הדבר היה קשור בחוסר שביעות רצון מאופי הסבב וצורת אירגונו על ידי פיד"ה.

מכל מקום, בעקבות הפרישה מסבב אליפות העולם לנשים, הו ייפאן קיבלה הזדמנות להתמודד בתחרות יוקרתית של הסבב הפתוח או ה"אבסולוטי" כשהוזמנה לגרנד פרי כאחד הווילדקארדס והתוצאה שהשיגה בטורניר הנוכחי כביכול "מצדיקה" לחלוטין את ההזמנה. אבל באופן כללי כדאי לזכור שיחסית לרמת מד הכושר והדירוג שלה – באיזור ה-2600 הגבוה, בחצי התחתון של המאייה הראשונה – הו ייפאן מופלית בבירור לטובה בגלל מינה מבחינת כמות ההזדמנויות שהיא מקבלת בשנים האחרונות לשחק בטורנירי צמרת; גברים בעלי רמה או מד כושר מקבילים לשלה יכולים רק לחלום על כמות כזו של הזמנות. (וייק אן זה – הקבוצה הראשית – ב-2013, 2015, 2016; ביל 2014; דורטמונד 2015; הטורניר לזכר גשימוב 2016; והשנה גרנקה וכאמור סדרת הגרנד פרי כולה; רק שחקנים השייכים לטופ 15-10 מקבלים יותר הזמנות לטורנירי צמרת באופן סדיר.) הסיבה לכך כנראה איננה פמיניזם אלא ההנחה של מארגני תחרויות שההתמודדות בין השחקנית החזקה בעולם לבין גברים מעוררת עניין מיוחד אצל הצופים.

מאז 2014, כשהו ייפאן ביצעה את הפריצה למאייה הראשונה בעולם, היא נמצאת פחות או יותר באותו איזור מד כושר (השיא שלה היה מד כושר 2686, שהעניק לה מקום 55 ברשימת הדירוג של מאי 2015; לאחר טורניר הגרנד פרי הנוכחי מד הכושר שלה הוא 2666, שצריך להעניק לה מקום באיזור ה-80 ברשימת הדירוג הרשמית הקרובה של יוני). השאלה האם תצליח לבצע פריצה נוספת קדימה ולהתקרב לאזורים שפולגר הגיעה אליהם עדיין פתוחה. ייתכן שהתוצאה שהשיגה בטורניר הגרנד פרי הנוכחי תחזק את הביטחון העצמי שלה ותעזור לה בכך; אם זה יקרה, הדבר יוכל לעורר את השאלה עד כמה עשרות גברים ברמה דומה לזו של הו ייפאן היו יכולים להיעזר כמוה בכמות דומה של הזדמנויות.

ממדיארוב חוצה את ה-2800
סטוונגר: עוד טורניר נהדר של ארוניאן, קרלסן במשבר

תגובות

 • עידו

  תודה אייל. תמיד כיף לקרוא .
  אני לא מבין למה נקמורה לא מצליח להתקדם מספיק כדי להיות מועמד רציני לאליפות העולם. הוא קצת נתקע וזה חבל.
  ןלגבי הו ייפאן זה לא רק מחזק אותה אולי זה מחזק גם נשים אחרות לעתיד וזה יהיה נחמד אם יהיו עוד כמה ברמה הגבוהה מאד.

 • יהודה.א.

  נקווה בשביל מאמאדיארוב שלא ייצא אחרי תחרות המועמדים באותה תוצאה שיצא בחזור מתחרות המועמדים הקודמת שלו. אולי כדאי שהספונסרים של רדג'אבוב יממנו לו נהג?

  • אייל סגל

   אתה רומז לתאונת הדרכים שהיתה לו? זה היה עוד ב2011 (התחרות שגלפנד זכה בה), אחרי שהוא הודח על ידי גלפנד ברבע הגמר. אני זוכר שגלפנד אמר באיזה ראיון שבהתחלה דווח בטעות שממדיארוב נפצע קשה או נהרג והיתה לו הקלה עצומה כשהסתבר שלא קרה שום דבר רציני, גם כי הרגיש אחראי במידה מסויימת... בכל אופן, קודם שיגיע לשם - הוא מן הסתם עדיין צריך טורניר שלישי סביר כדי להבטיח את ההעפלה.

   • ישי

    אתה חייב לעבוד על הפיסוק: "שגלפנד אמר באיזה ראיון שבהתחלה דווח בטעות שממדיארוב נפצע קשה או נהרג והיתה לו הקלה עצומה"
    :)

 • אילן

  לגבי הו ייפאן אפשר גם להזכיר מטורניר גרנקה שנערך רק לפני כחודש את ההישג אולי הכי גדול בקריירה שלה עד היום - הנצחון על קרואנה ׁ(שהגיע לטורניר עם מד כושר 2817 ומקום שלישי בעולם).

  אגב, תחרות המשחקים המהירים המקוונים של אתר chess.com מקבלת תאוצה. אחרי שנקמורה מחץ את אחד המעפילים החופשיים, סרגיי גריגוריאנטס בתוצאה 20.5 - 7.5, הערב יתקיים דו קרב נוסף עם מעפיל נוסף, חזק בהרבה - גיאורג מאייר הגרמני. הוא ישחק נגד קריאקין. אמנם קריאקין הוא אלוף העולם הנוכחי בבליץ אבל לגיאורג מאייר יש נסיון רב ממנו במשחקים המקוונים ברשת, באתר chess.com.

  מחר יתקיים לטעמי מפגש עוד יותר מסקרן בין גירי לווסלי סו.

  כאן כתוב כיצד ניתן לצפות - https://www.chess.com/article/view/how-to-watch-karjakin-vs-meier-today-speed-chess-champs

  • אילן

   עוד נקודה ראויה לציון לגבי המפגש הערב הוא שמאייר כנראה פייבוריט במשחקי הבולט.

  • אייל סגל

   אגב, הניצחון על קרואנה הוא ללא ספק ההישג הכי גדול של הו ייפאן נגד יריב בודד "על הנייר", מבחינת השם ומד הכושר שלו, אבל במשחק עצמו קרואנה שיחק ממש גרוע (התייחסתי לזה בפוסט על גרנקה); מבין הנצחונות שלה על שחקני צמרת, הכי מרשים לטעמי מבחינת רמת המשחק הוא זה על נפומניצ'י בסיבוב הראשון של הגרנד פרי (https://www.chessbomb.com/arena/2017-moscow-fide-grand-prix/01-Nepomniachtchi_Ian-Hou_Yifan) - גם הוא שיחק את הפתיחה באופן לא טוב כשאיבד/הקריב תמורת פיצוי לא מספיק טיב, אבל אחר כך הצליח להשיג משחק נגדי רציני והיא היתה צריכה להפגין כמה רעיונות יפים מאוד בשביל לנצח.

 • Selby

  https://youtu.be/adLrhErg1LM

  דו קרב מאוד מותח ודרמטי בין גירי לסו מסתיים בניצחון של ווסלי ממש על הבאזר. שני משחקים לסיום, גירי שהפתיע עם משחק מהיר והתקפי(לפחות במשחקי הבולט בהם יזם התקפות על המלך בכל הזדמנות) עוד הוביל בנקודה שלמה אבל אז ווסלי סו הראה הרבה קלאץ', נתן מט במשחק הלפני האחרון ובמשחק האחרון לכד את המלכה של גירי. הפורמט הוא שברגע שמסתיים הזמן, משחקים משחק פישר רנדום 960 והוא המשחק האחרון של כל חלק בהתמודדות, ולכן גם היה המשחק האחרון בכלל.
  ומכיוון שאל המשחק הזה הם הגיעו בשוויון מוחלט, ובהתחשב בכך שיש לא מעט כסף על הכף וכרטיס לדו קרב מול קרלסן ברבע הגמר, הפרשנים תהו בקול האם מדובר במשחק ה960 הכי יוקרתי אי פעם.
  ללא ספק החלק הכי מבדר בתחרות מבחינה "טלוויזיונית" היה משחקי הבולט בחצי השעה האחרונה, שם כאמור גירי הראה כישורים בלתי צפויים.
  הבליץ טיפה איכזב כי כלל הרבה חילופי כלים ותוצאות תיקו מהירות יחסית(והבדיחות בצ'אט רצו ללא הפסקה).
  אני חושב שווסלי סו צריך להיות מודאג לקראת המפגש מול קרלסן(זה יהיה ממש לקראת סוף השנה אם הבנתי נכון).זה לא באמת יטריד אותו כי הם עושים את זה בתור תחביב(אם כי יש פרסים סבירים ואפילו היום הוא חגג ושמח לא מעט, ככה שיש לזה חשיבות מסויימת) אבל מכיוון שכבר ראינו בשנה שעברה שגם בפורמט הזה קרלסן רמה מעל כולם, קשה לי להאמין שזאת תהיה התמודדות צמודה.

  • אייל סגל

   כן, זה היה הדו קרב הכי צמוד ודרמטי במסגרת הזו עד עכשיו, גם ביחס למה שאני זוכר מהשנה שעברה ובטח שני הדו קרבות שהיו עד כה השנה (שבהם נקמורה וקריאקין פשוט דרסו את היריבים שלהם, גרגוריאנטס ומאייר, שהעפילו מהמוקדמות). די בטוח שהדו קרב הבא של סו אכן יהיה עם קרלסן, אבל האחרון עדיין צריך לנצח קודם את הדו קרב שלו בשלב השמינית נגד גוסיינוב... יש סיכום כאן - https://www.chess.com/news/view/so-knocks-out-giri-in-nail-biting-speed-chess-match-7412

  • אילן

   המפגש בין קרלסן לסו (בהנחה שקרלסן ינצח את גוסיינוב ב 5/10), ייערך או בהמשך אוקטובר או בשליש הראשון של נובמבר לפי הלו"ז שפורסם. קרלסן כרגע באמת נמצא ברמה אחת מעל השחקנים האחרים בפורמט הזה (למעט נקמורה). כדי להגיע לגמר יצטרך לגבור כנראה על גרישצ'וק (הימור שלי) או ואשיה לה-גרב.
   גם נקמורה נחשב כשחקן המצוי ברמה אחת מעל יתר השחקנים (למעט קרלסן) בפורמט הזה, כך שיש סיכוי לא קטן שייפגשו שוב. כדי להגיע לגמר יצטרך לגבור כנראה על קריאקין למרות שנפו עשוי להפתיע.

   הלו"ז מפורסם כאן - https://www.chess.com/article/view/2017-speed-chess-championship-information#schedule

 • דוד

  משחק שצד את עיני באליפות אירופה, רגע לפני התקדש החג:
  יבגני תומשבסקי עם עמדה יפהפיה נגד באגדזריאן (2449). המסע ה-14, 2 רגלים פחות, בלי מלכות וללא איומים מיידיים בעמדה שנראית פתוחה, אבל השחור "משחק עם כלי אחד" בלבד.
  קצת מזכיר משחק מפורסם של ושייה לגראב נגד דינג בהגנת קארו קאן.

 • אילן

  סוטובסקי ממשיך "להפציץ". באחד עשר המשחקים האחרונים (מ- 18.4) השיג 7 נצחונות ו- 4 תיקו ושיפר את המד כושר שלו ב- 34 נקודות (כיום 2680 ומקום 64 בעולם). אמנם אף לא נצחון על שחקן של מעל 2700 (למעט נצחון דווקא על רודשטיין כשהיה 2701) אבל המשחקים שלו מעניינים ותמיד התקפיים. באליפות אירופה, אחרי אתמול, שלושה ישראלים עם 2 מתוך 2 (מתוך 44): רודשטיין שמתחיל לחזור לעצמו, סוטובסקי ופוסטני.

  בטורניר ע"ש קפבלנקה, תענוג לצפות בנצחון של איבנצ'וק על שנקלנד מאתמול שהתחיל בהקרבת טיב במסע 18. הכלים של איבנצ'וק נעו בהרמוניה מושלמת ביחס לכלים של שנקלנד עד שהוא קרס - https://www.chessbomb.com/arena/2017-52nd-capablanca-memorial/05-Ivanchuk_Vassily-Shankland_Samuel_L

 • אילן

  קצת מעצבן התיקו המהיר הזה של רודשטיין עם דני פרידמן. 11 מסעים?

  היה לו דווקא נצחון יפה עליו בבונדסליגה לפני שנה - http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1815367

  • אייל סגל

   בדרך כלל אני גם מתעצבן מ"משחקים" כאלה, אבל האמת שהפעם בהחלט יש נסיבות מקלות - היה לרודשטיין לוח זמנים ממש מתיש בחודש וחצי האחרון; הוא שיחק מאז אמצע אפריל 26 משחקים עוד לפני שהתחילה אליפות אירופה (9 בפויקובסקי, 6 בליגה הרוסית, 11 בליגה הצרפתית). אז במצב של 3/3, אחרי משחק ארוך שהיה לו אתמול, ובשחור, אני יכול להבין למה הוא מוכן לקחת יום מנוחה בלתי רשמי...

   • אילן

    טוב, נשאר רק להחזיק אצבעות לסוטובסקי, אם כך :)

 • יאיר

  אריאל ארנברג בינתיים מפגיז, למרות שהיום הפסיד, 2/4 מול ארבעה רבי אמנים זו תוצאה יפה מאד. בינתיים גם אחרי ההפסד הא עדיין ברמת ביצוע של ציון לרב אמן.

  גם טל בראון עושה חייל עם 2.5/4 ו 3 תוצאות תיקו מול יריבים עדיפים משמעותית. נגד ריאזנצב הוא היה ממש זכוי, אבל בחר להזיז את הפרש הלא נכון בשלב מסויים (פו5 לעומת פו4). נראה איך הוא יסתדר מחר עם פונומאריוב.

 • דוד

  יום אדיר לקרלסן בבליץ של פתיחת הטורניר בנורבגיה. ממש שחט שם את כל הצמרת.

 • אייל סגל

  כן, היום התחיל הטורניר בנורבגיה שהזכרתי בפוסט - עם 10 מתוך 12 המדורגים הראשונים בעולם - וקרלסן ניצח בתחרות הבליץ המקדימה באופן מרשים עם 7.5/9 (6 נצחונות ו-3 תיקו), 2 נקודות שלמות לפני המקום השני. עוד מסיימים בחצי העליון (וזוכים בלבן עודף בחלק הקלאסי) - נקמורה, ארוניאן, MVL וקרמניק.

  הטורניר הקלאסי מתחיל מחר ב-17:00 לפי שעון ישראל; בסיבוב הראשון: קרלסן - סו (!), נקמורה - גירי, ארוניאן - קרואנה, MVL - אנאנד, קרמניק - קריאקין. אפשר לעקוב אחרי המשחקים עם פרשנות כאן.

  • אילן

   נדמה לי שקראתי (לפני איזה שבוע) שהפרשנות למשחקים הקלאסיים תהיה פתוחה רק לחברים מסוג Premium באתר chess24. אני טועה? או שינו את זה?

   קרלסן היה ברמה אחת מעל כולם ואפילו בשתי רמות מעל ווסלי סו. הוא יגיע ללא ספק עם הרבה רוח גבית היום נגד ווסלי סו, ועוד בלבן. אני לא מרחם על סו. מעניין איזו אסטרטגיה ינקוט היום סו. אמנם קשה לגזור מסקנות ממשחקי בליץ אבל בכל זאת ראוי לציין את המשחק שווסלי הפסיד בו לנקמורה כשכבר במסע 26 הוביל על נקמורה בכלי שלם (נכנע במסע 60).

   היתה תקרית קצת מביכה בסיבוב הרביעי במשחק בין קרלסן לארוניאן. ארוניאן הפסיד כי ביצע (בדוחק זמן) מסע בלתי חוקי - ניסה להזיז את המלך ל-ו7 למרות שהפרש של קרלסן היה מונח על ד6 כמה מסעים טובים כבר לפני כן https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/altibox-norway-chess-2017-blitz/4/1/1 לפי chess.com איך שארוניאן שיחק את זה ולחץ על השעון, הוא ישר הושיט יד לקרלסן.

   • אילן

    בנוגע למשחק שלו עם סו היום, קרלסן אמר: "It's nice," said Carlsen. "It's a chance to press him and show who is the best, but I can't promise anything."

   • אייל סגל

    לא טעית לגבי chess24, אבל בלינק שנתתי צריכה להיות פרשנות מטעם אתר התחרות (עם נייג'ל שורט), לא שלהם - האתר הרשמי רק משתמש ב-interface שלהם לשידור מסעי המשחקים. ואני מניח שהתכוונת לומר שאתה לא מקנא בסו, לא שאתה לא מרחם עליו (אלא אם כן אתה רוצה להצטייר בכוונה כאדם אכזרי :) )

    • אילן

     תודה על התיקון, צודק ☺
     המסעים האחרונים במשחק מלמדים כיצד קרלסן מנסה נואשות לנצח את סו, לא?

     • אייל סגל

      לא, פשוט אסור להציע תיקו בטורניר הזה, אז היה צריך לחזור על המסעים. בטח כבר היה ברור לקרלסן אחרי חילופי הצריחים והכניסה לסיום הפרשים שזה תיקו.

 • אילן

  באליפות אירופה ליחידים שני סיבובים לפני הסוף רודשטיין וסוטובסקי חולקים את המקום ה 14 עד 50. מה שאומר שלא בטוח שיעפילו לגביע העולם משם (רק העשרים ושניים הראשונים עולים). רודשטיין אמנם במקום 14 וסוטובסקי 22 אבל כבר לא בטוח שתיקו יספיק לרודשטיין גם בשני הסיבובים האלה.

  • אילן

   *כמובן שלא שניהם חולקים את כל המקומות המצטיינים ☺

   • אילן

    המצויינים*

 • אייל סגל

  זה ארבעה סיבובים לסוף, לא שניים.

  • אילן

   תודה. כנראה שהתרגלתי לתשעה סיבובים.

 • Selby

  נקאמורה "חוגג" את ניצחונו על גירי עם טורניר בליץ אונליין עד שעה יחסית מאוחרת, במקום להתכונן לארוניאן מחר. הוא עושה דברים כאלה לעתים קרובות מדי, בעיניי לפחות זה לא מקצועני.

  יש לטורניר בנורבגיה ערוץ יוטיוב או שידורים חוזרים איפושהו? תודה.

 • אייל סגל

  היום בסיבוב השני - ניצחון ראשון אי פעם של קרמניק על אנאנד בשחור במשחק קלאסי (אחרי בערך 25 שנים ו-40 משחקים כאלה בהם הוא היה שחור):

  https://www.chessbomb.com/arena/2017-5th-norway-chess/02-Anand_Viswanathan-Kramnik_Vladimir

 • Selby

  רק כשעוקבים אחרי ה"מפלצות" האלה בלי ניתוח של מחשב ומנסים למצוא את הצעד הבא מבינים עד כמה לא מבינים שחמט. תנו לי 100 שנה לנתח ואני לא אבין מה לא בסדר ב43.bxa6 או למה קראמניק בכלל שיחק a5. זה מרגיש כאילו קרואנה חלוד ולא יודע לנצח משחק שבכושר טוב היה מנצח לפני חצי שעה. עכשיו הוא גם ויתר על הexchange בלי שהיה מוכרח לעשות זאת.

  הניצחון של ארוניאן על קרלסן היה ממש מאסטרפיס.

  • אייל סגל

   עד כמה שהתרשמתי במשחק של קרואנה הניצחון לא היה קל בכלל. ממה שראיתי לפי הערכות מחשב, ההחמצה הגדולה שלו היתה במסע 39 כש-צג4 מייד (עם הרעיון להמשיך צ-ג6) היה חזק מאוד - אני לא לגמרי בטוח למה. אחרי 43.ב:א6 לשחור יש משחק נגדי חזק עם 43...ג5 (כשכעת אי אפשר להכות את הרגלי *הזה* דרך הילוכו...) שאמור לשמור פחות או יותר על שוויון.

   לגבי ארוניאן זה מעניין - היתה תקופה של כמעט 7 שנים (בין תחילת 2009 לסוף 2015) שבה הוא לא השיג אפילו ניצחון אחד על קרלסן במשחק קלאסי, ומאז כל שלושת המשחקים המכריעים ביניהם היו לטובת ארוניאן (באליפות אירופה לנבחרות, נורבגיה שנה שעברה והיום) - ובכולם הוא לא סתם ניצח, אלא פשוט מחץ את קרלסן במשחק התקפי נהדר. ממש נהיה השחקן שהכי קשה לקרלסן להתמודד איתו.

 • אילן

  סיום מורכב מאוד במשחק בין סו לקריאקין עם צורך לחשב הרבה קדימה וסו בנחיתות מבחינת זמן. אם בכל זאת יצליח לנצח הוא יצליח לצמצם את הפער מקרלסן למשהו כמו 9 נקודות מד כושר בלבד!

  • אילן

   קשה להאשים את ווסלי סו בגלל דוחק הזמן שבו נמצא.

 • אילן

  באליפות אירופה רודשטיין מסיים במקום ה- 23 בסוף (מקום אחד יותר מדי)?!
  באתר chess24 הוא רשום במקום ה- 21 אבל באתר הרשמי שמפנה ל- chess results הוא במקום ה- 23 http://www.chess-results.com/tnr280959.aspx?lan=11&art=1&rd=11&fedb=BLR&turdet=YES&flag=30&wi=821 מה שאומר שהוא לא עולה לגביע העולם. יותר מדי משחקי תיקו. הוא היה צריך עוד נצחון אחד. יש שני שחקנים שנמצאים לפניו לעומת מה שרשום ב- chess24 -
  Mastrovasilis ו- Artemiev

  • אייל סגל

   הוא העפיל - כי יש מעליו חמישה שחקנים שכבר עלו מהאליפות של שנה שעברה, אז הם לא נחשבים בספירה (ג'ובאבה, צ'פרינוב, נבארה, דובוב, ז'יגלקו). אבל סוטובסקי, שסיים עם אותו מספר נקודות, כבר לא הצליח. ואם אני לא טועה, ניצן שטיינברג - שסיים עם 7 נקודות - קיבל את הציון האחרון שהיה חסר לו בשביל רב אמן.

   • אילן

    נהדר בשביל רודשטיין. שינוח היטב לפני גביע העולם, שם עם תיקו לא מעפילים לשלב הבא....

   • דוד1

    ברכות לטאלנט המדהים ניצן שטיינברג שממשיך להתקדם בדרך להיות משחקני הצמרת בעתיד!

    • אילן

     בן כמה הוא?

     • דוד1

      רק בן 19

      • אילן

       אפרופו רק בן 19, למועדון ה- 2700 הצטרף Jan-Krzysztof Duda הפולני (בעקבות אליפות אירופה). הוא וויטאשק הפולנים היחידים במאיה הראשונה.

 • דוד1

  הוא כבר עם מד כושר 2604 ישראלי!

 • שמוליק

  ניצחון מרהיב לארוניאן מול קרלסן :
  https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/altibox-norway-chess-2017/4/1/2

  ניתוח מקיף של סווידלר :
  https://www.youtube.com/watch?v=5XBcbpc7ays

  ניתוח קצר יותר של ארוניאן עצמו :
  https://www.youtube.com/watch?v=O-qLCcWoviw

  נקודות השוות התעמקות ( לטעמי לפחות ) :
  * החידוש המוזר 10.רג2 , שמטרתו ככל הנראה שהוא שהרץ לא יהיה מותקף אחרי ששחור משחק ד:ג4 או ה6-ה5-ה4 .
  * העובדה שלבן מקריב חומר רב בכדי שיהיו אפשרויות ללכוד את המלכה השחורה , אך למעשה לא מתנפל עליה וממשיך לפתח את היוזמה ואף מקריב עוד חומר .
  * מתנה יוונית - איזה כיף !

  • Selby

   מעניין מאוד, תודה.
   זכור לי שאייל כתב קטע מרתק על איך שחקני צמרת מכינים חידושים בהרבה שעות מאמץ ולא יוצא להם להשתמש ברובם בכלל כי עד שהגיעו לעמדה המתאימה במשחק המתאים(אני משער שהם רוצים לחשוף את זה רק נגד שחקן חזק יותר או בטורניר חשוב וזה יכול לקחת שנים) שחקן אחר שעבד במקביל על אותו חידוש כבר שיחק אותו והרס את אלמנט ההפתעה(ברגע שחידוש הופך לשיחת היום בעולם השחמט מהר מאוד מוצאים לו תשובה).

   ובכן, את 10.רג2 ארוניאן הכין ב2003:
   https://twitter.com/TarjeiJS/status/873588712688504832

   • אילן

    נשמע כמו ספר המתכונים של ה- Soup Natzi (סיינפלד)

 • אילן

  איך ארוניאן ו- MVL הגיעו לתיקו בלי חזרה על מסעים? יש חריג לכלל שאין תיקו בהסכמה?

  • אייל סגל

   כן, השופט יכול לאשר תיקו אם העמדה טריביאלית במידה כזו שיהיה "מעליב" לדרוש מהשחקנים להמשיך (נראה שזה מה שקרה גם באנאנד - סו וקרלסן - גירי...). להמחשה, תחשוב על מקרה אפילו יותר קיצוני - אם היו נשארים על הלוח רק צריחים בלי רגלים בכלל.

   • אילן

    תודה.

 • אילן

  Wow על ארוניאן. האם הוא חוזר?
  ועכשיו כבר יש ששה שחקנים עם מד כושר 2800 או יותר, בו זמנית.

  חבל לי על קרואנה. הוא כ"כ משתדל ליצור משחק מעניין ובסוף נכווה.

 • אייל סגל

  סיבוב שביעי בסטוונגר:

  Aronian displays Carlsen's confidence, Carlsen resembles an off-form Topalov and Giri is as gutsy as Jobava. Quite an event

  https://twitter.com/OlimpiuUrcan/status/875040936933429250

 • דוד

  השנה הזו של קרלסן החל מאליפות העולם די מפתה להתחיל לדבר על סוף עידן.

 • אילן

  הופעה מפתיעה לרעה של קרלסן במיוחד אחרי טורניר הבליץ המבריק שהיה לו. זו ללא ספק השנה הגרועה בחייו המקצועיים מבחינת טיב ואיכות המשחקים שלו (כולל תואר אליפות העולם שהצליח לשמור עליו בדוחק). משהו התעמעם בחדות שלו.

  במשחק שלו נגד קרמניק אתמול, היו כמה מסעים מתמיהים (Dubvious) ששיחק ואני לא בטוח שכולם שוחקו בדוחק זמן (לא עקבתי בלייב). ראשית, המשחק העמדתי ששיחק היה קצת מוזר ולא צפוי דווקא ממנו וזה עוד לפני שהעמדה הפכה להיות מאוד טקטית. הרץ השחור שהיה תקוע ב- א7, המלכה שפיטרלה מ- א7 ל- ג7 תוך שהוא מפספס את 23. רח6 שהוא די טרביאלי. אח"כ אני לא מדבר על זה שהיה צריך להכות ב- ו2 עם הרץ ולא עם המלכה (25. ר:ו2) מה שהיה מציל את המצב, כי זה באמת כבר היה מאוד מורכב לחשב (תראו את הניתוח של נילס גרנדליוס https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/altibox-norway-chess-2017/7/1/3), אבל גם לאחר מכן, במסע 27 מגנוס היה צריך לשחק ר:ח3 במקום פח4, כלומר היו לו לא מעט אי דיוקים. ראוי לציין, שהוא מצא מסעים לא רעים בעמדה הקשה שאליה נקלע אבל הם לא היו הכי טובים. נגד שחקן אחר זה היה מספיק אולי, לא נגד קרמניק.

  היום הוא ייפגש ל"משחק תחתית" נגד קריאקין (פחות מ- 50%) וכל תוצאה אפשרית ביניהם. מחר ישחק בשחור נגד אננד. השפל במד הכושר של קרלסן הגיע לשיאו ועם 2818.6 נק' זה גורם לנייג'ל שורט לפרסם טוויטים כמו זה - https://twitter.com/nigelshortchess/status/874653574462099456.

  הקרב על המקום הראשון בטורניר מרתק, ווסלי סו שעד היום עשה 7 תיקו ישחק בו תפקיד חשוב: היום הוא משחק בשחור נגד המקום השני - נקמורה ומחר בלבן נגד המקום הראשון - ארוניאן. ארוניאן יפגוש היום בלבן את אננד ונקמורה ישחק מחר בשחור נגד קרואנה.

  בעניין אחר, ה"ילד" הסיני Wei Yi כבר בן 18 והצליח להתקדם עוד קצת במעלה המועדון - הוא עלה למקום ה- 19 בעולם עם 2738 נקודות! יתכן שזה סמלי (זה שהוא עולה וקרלסן יורד) ויתכן שלא.

  • אילן

   אגב, אפשר לשמוע בראיון עם קרמניק שקרלסן אמר לו שפספס את 23. ר:ח6 ואח"כ את 29. פח5! https://www.youtube.com/watch?v=yUybpYGGZIs
   קרלסן לא אוהב להתראיין אחרי הפסדים

   • שמוליק

    ועם 4 הכרעות לכיוונים מסוימים בסיבוב של היום - קרלסן פתאום יכול למצוא עצמו רק במקום הרביעי ברשימת הדירוג ...

 • שחר

  קרלסן בדרך כלל לא משחק טוב בנורבגיה (מלבד מקרים חריגים)
  אם מישהו יצליח לבדוק מה הוא עשה ב 5-6 התחרויות האחרונות במולדתו, כולל האולימפיאדה, יש מצב שהוא הפסיד כבר 40-50 נק' מד כושר

  • אייל סגל

   הייתי מבדיל בין תחרות קבוצתית כמו האולימפיאדה (תחרויות כאלה הן עניין בפני עצמו אצל קרלסן) והטורנירים של סטוונגר. לגבי האחרונים - קודם כל שנה שעברה הוא שיחק טוב וזכה, כך שזה לא משהו הכרחי. ב2013 ו14 הוא לא היה ממש בשיאו אבל עדיין לא שיחק רע וסיים שני, חצי נקודה אחרי קריאקין, שנתן בשני המקרים הופעות טובות במיוחד (והפסיד נקודות מד כושר בודדות). ב15 באמת היה לו עוד טורניר קטסטרופלי (סיים מקום 8-7, עם מאזן של 2- והפסד בסיבוב האחרון להאמר...). יכול להיות שכשדברים הולכים לא טוב הסביבה בנורבגיה מקצינה את זה. אבל יש לציין שב15 זה בא באופן פתאומי - אחרי זכיות שלו בוייק אן זה וגשימוב (האחרונה עם הופעה ממש דומיננטית), בעוד שהשנה זה קורה אחרי תקופה די ממושכת שבה הוא לא ממש משכנע ונראה כמי שאיבד את הדומיננטיות שלו.

 • דוד1

  קרמניק בראיון על קרלסן, אמר שחוסר ההצלחה של קלסן נובע מרפרטואר פתיחות חלש בהשוואה לצמרת העליונה- במיוחד בשחור.

  • דוד

   לא שבלבן, עם הפתיחה האיטלקית הסופר-משעממת הוא מצליח להשיג משהו. העיקר שהוא מנסה...

   • אייל סגל

    אבל זה לא שהוא שינה משהו יסודי באופי הפתיחות שהוא משחק בלבן. יכול להיות שבגלל שהוא פחות חד הוא לא מצליח כמו פעם לנצל את ההזדמנויות הקטנות שהן נותנות לו, או שהיריבים שלו הסתגלו למשחק שלו בצורה יותר טובה מפעם - או איזה שילוב בין השניים.

    • דוד

     הוא לא שינה את אופי הפתיחות, אבל למה לשחק פתיחה אופנתית וסופר מנותחת כאשר האופציה היחידה לא להיכנס ל"מיין ליין" היא פשוט לאפשר לשחור שוויון סימטרי גמור? אם הייתי רוצה להיכנס לקרב ארוך של "משחק אמצע", זו הפתיחה האחרונה שהייתי בוחר.

     • אייל סגל

      אני לא חושב שיש בכלל איזה "מיין ליין" ברור כרגע בפתיחה הזו. לפי מה שאמרו אנאנד וקרמניק בראיונות שלהם אחרי המשחק אתמול, נכון לעכשיו זו פתיחה מאוד דינמית עם הרבה רעיונות חדשים - ונראה לי שהרבה מהם קשורים בכל מיני דקויות עמדתיות בדיוק מהסוג שאמור להתאים בשביל סוג המשחק הטיפוסי של קרלסן כשהוא במיטבו. למשל 12.ר-ד3 של קרמניק במשחק אתמול (שוב, לאור ההסבר שהוא נתן בראיון) - תראה איך קרלסן מהצד השני הסתבך מול זה.

   • דוד1

    נכון. הוא אמר באמת שגם בלבן הוא לא משיג הרבה.

Comments are closed.