נושא הפוסט הקודם היה ממדיארוב, וציינתי בו את הפתיחה המוצלחת שלו בטורניר הגרנד פרי השני, שהתקיים במוסקבה. נזכיר – הגרנד פרי הוא סידרת טורנירים המתקיימת בפעם הרביעית במסגרת סבבי אליפות העולם, ממנה מעפילים שני הראשונים בדרוג הכולל לתחרות המועמדים (שתתקיים בשנה הבאה). כמו בסידרה של הסבב הקודם (שנערכה במהלך 2014-15), מדובר בארבעה טורנירים שכל אחד מהמשתתפים בסידרה צריך לשחק בשלושה מתוכם ומקבל ניקוד מצטבר בהתאם לתוצאות שלו בהם. בהשוואה לסידרה הקודמת, בה השתתפו בסך הכל 16 שחקנים (12 בכל טורניר), נעשה הפעם נסיון לכלול מספר גדול יותר – 24 שחקנים בסך הכל, כשבכל טורניר משתתפים 18 מתוכם. כדי לאפשר זאת, הטורנירים נערכים בשיטה שוויצרית (המשמשת בדרך כלל בטורנירים פתוחים עם מספר גדול בהרבה של משתתפים) וכוללים 9 סיבובים.

בסיבובים הראשונים של הטורניר, גם ממדיארוב וגם דינג לירן ביססו הובלה משותפת עם שני נצחונות מוקדמים – ממדיארוב השיג אותם בסיבובים 4-3 (אחד מהם – זה שניתחתי בפוסט הקודם – מול אדמס, והשני על סאלם), ודינג בסיבובים 3-2. הנה השני מביניהם, על הו ייפאן בדרבי הסיני (הראשון היה על אינרקייב):

למרות שדינג שיחק בשחור, ניכר שלא הסתפק מראש בתיקו וניסה ליצור סיכויי ניצחון כבר מהפתיחה – בפתיחה האיטלקית, הוא בחר בהסתעפות חריפה שבה, בתגובה להצבת הרץ הלבן על ז5 במסע השמיני, השחור תוקף את הרץ הזה מייד באמצעות קידום רגלי אגף המלך – ח6, ז5, ולאחר מכן גם את הפרש על ו3 עם 11…ז4:

bview1

השחור רוכש יוזמה מסויימת וכן מרחב באגף המלך, אבל גם מסתכן בכך שהוא מחליש את עמדת המלך שלו. בעמדת הדיאגרמה, במקום לסגת באופן "אוטומטי" עם הפרש הו ייפאן החזירה את הרץ ל-ח4, וכאן דינג המחיש שוב שאינו מעוניין בתיקו כשנמנע מללכוד את הפרש – כיוון שלאחר 12…ז:ו3 13.מה:ו3 ללבן לחץ חזק על הפרש ב-ו6 (המרותק למלכה השחורה) שיכול לאפשר לו לפחות כפיית תיקו בחזרה על המסעים; למשל, אחרי 13…ר-ה6 14.מה-ז3+ מ-ח7 15.מה-ו3 (המלכה חוזרת לאיים על הפרש) 15…מ-ז7 (…והמלך צריך לחזור להגן עליו) 16.מה-ז3+ וכו'.

במקום זאת, דינג שיחק 12…פ-ה7! כדי למנוע את ריתוק הפרש השני לאורך האלכסון ח4-ד8. ונראה שכאן הו ייפאן בחרה בתכנית לא כל כך טובה, למרות שהיא נראית הגיונית מאוד – חילופים על ו6, המושכים את המלך השחור לעמדה קדמית וחשופה, פריצה במרכז עם ד4, והזזת הפרש המותקף ל-ח4 (היה כנראה עדיף להציב אותו ב-ד2). לאחר שני מסעים נוספים, כשדינג החזיר את הפרש מ-ה7 ל-ג6

bview2

הסתבר שהלבן צריך להפסיד רגלי (כיוון שגם הפרש שלו ב-ח4 וגם הרגלי ב-ד4 מותקפים בעקבות המסע האחרון של השחור), ושאין לו בתמורה לכך כל התקפה ממשית על המלך השחור החשוף לכאורה. הו ייפאן הצליחה למצוא את ההמשך שהיה כאן הרע במיעוטו עם 18.פ-ו5+ ר:ו5 (כך שהלבן לפחות מאלץ את השחור לוותר על אחד מצמד הרצים החזקים שלו) 19.ה:ו5, אבל לאחר 19…ח5 (להגן על הרגלי ב-ז4) 20.פ-ג2 (מגן על ד4) בא 20…מה-ו6 עם איום כפול על הרגלים ד4 ו-ו5, כשהאחרון נופל מסע לאחר מכן.

במסעים הבאים היה נראה שהו ייפאן הצליחה לייצב את העמדה, אבל לדינג היה עוד רעיון אגרסיבי שהציב בפניה בעיות קשות, כששיחק 26…ד5!

bview3

לא טוב ללבן ללכוד את הרגלי הזה כיוון ש-27.מה:ד5? ייענה ב- 27…פ-ה5! המאיים על הרץ ב-ד3 ומרויח כך זמן לפיתוח התקפה חזקה באגף המלך (כפי שניתן לראות בלוח החי); לא ניתן להכות את הפרש השחור בגלל 28.ד:ה5? מה:ז3+! תוך ניצול הריתוק על האלכסון א7-ז1, והצריח על ו4 נופל במסע הבא. אבל מטרת קידום הרגלי ל-ד5 לא היתה רק לפתות את הלבן ללכוד רגלי מורעל, אלא בעיקר להכין את הקרבת הטיב 27…צ-ה4!. בעקבות הכאת הצריח (שהוא חזק מכדי לתת לו להישאר על הערוגה המרכזית הזו) השחור קיבל רגלי חזק ומוגן על ה4, וכמו כן פתיחת הטור ו' איפשרה לו חילופים על ו4 שקילקלו את מבנה הרגלים הלבנים באגף המלך.

אי דיוק של דינג במסע ה-31 (כפי שניתן לראות בלוח החי) איפשר להו ייפאן לחזור למשחק, אבל טעות נוספת שלה במסע ה-34 הובילה להפסד, כששיחקה 34.ו3?. המסע הזה תוקף את הרגלי ב-ה4, אבל גם מאפשר להפוך אותו לרגלי חופשי חזק מאוד. לשם כך דינג היה צריך למצוא עוד רעיון יפה – 34…ג6! 35.ו:ה4 ד:ה4 36.צ-ה1 ולכאורה לא ניתן להגן על הרגלי ב-ה4 והוא צריך ליפול, אבל הסתבר שניתן להגן עליו באופן עקיף עם 36…ר-ג7!

bview4

כעת, במקרה והרגלי יילכד, הלבן יפסיד את הצריח בעקבות התראות שח עם הפרש: 37.צ:ה4 פ-ד3+ 38.מ-ח3/ח1 פ-ו2+ (ואם המלך הלבן ילך ל-ז1, ניתן יהיה לגרור אותו ל-ח1 באמצעות קידום הרגלי ח'). בעקבות זאת, ובשילוב עם האיום המתמשך שיצרו הרגלים על הטור ח', הרגלי על ה4 הפך לחזק מדי, ובסופו של דבר כניעת הלבן לאחר המסע ה-51 הגיעה כשהפסיד כלי בעקבות הכתרתו של הרגלי על ה1.

לרוע המזל, לאחר הפתיחה הדינמית הזו של שני המובילים, המצב בצמרת הפך לסטאטי לאורך מרבית המחצית השנייה של התחרות – אף אחד מהשניים לא השיג ניצחון נוסף במהלך סיבובים 8-5, ואף שחקן אחר לא הצליח להדביק אותם; עם זאת, מספר השחקנים שעמדו חצי נקודה אחריהם עם ניצחון אחד הלך וגדל עד שהגיע לשבעה בעקבות הסיבוב הלפני אחרון. כדאי לציין שממדיארוב, מייד לאחר שני הנצחונות המרשימים שלו, כמעט והפסיק לשחק באופן ממשי ועשה סדרה של תוצאות תיקו קצרות; העובדה שהיה יכול לשמור על ההובלה המשותפת גם ללא נצחונות נוספים לא נתנה לו מוטיבציה מיוחדת להתאמץ. דינג, לעומת זאת – לאחר התיקו הקצר שעשה (בשחור) עם ממדיארוב עצמו בסיבוב החמישי – השקיע מאמץ רב הרבה יותר במשחקים המקבילים שלו והיה קרוב מאוד לניצחון מול ושייה לגרב בסיבוב השישי. (יש גם לזכור שלדינג היתה תוצאה פחות טובה מאשר לממדיארוב בטורניר הראשון של הסדרה, ולכן היתה לו מוטיבציה חזקה לנסות ולעקוף אותו במקום להסתפק בהובלה המשותפת.)

לאור זאת, היה צדק פואטי בכך שהסיבוב האחרון העניק לדינג את הניצחון בתחרות – וההישג האינדיבידואלי המרשים ביותר בתולדות השחמט עד כה לשחקן סיני – וזאת דווקא כששיחק בשחור וממדיארוב בלבן. ממדיארוב, נגד ושייה לגרב, מיהר להרוג את המשחק כדי להבטיח לעצמו תיקו ללא סיכון. דינג, לעומת זאת, נכנס נגד גלפנד להסתעפות חריפה למדי לאחר שמצא שיפור במסע העשירי למשחק שהתנהל בסיבוב מוקדם יותר בטורניר בין גלפנד לתומשבסקי, שבו גלפנד השיג יתרון. (זוהי נקודת תורפה מסויימת אצל גלפנד – הוא אינו מהסס לחזור שוב ושוב על אותן הסתעפויות, והדבר הופך אותו למטרה נוחה למדי מבחינת הכנת הפתיחות של יריביו; מצידו, הוא מאמין שהמומחיות שלו בהסתעפויות האלה תאפשר לו להיחלץ מהפתעות שיריביו מכינים לו.) לאחר 19 מסעים התקבלה העמדה הבאה:

bview5

לאור מה שנאמר במסיבת העיתונאים אחרי המשחק, ברור שגלפנד הרגיש לא בנוח בעמדה הזו, וחשב שההמשך הטבעי 20.ר-ה3 (נסוג עם הרץ המותקף על ידי המלכה השחורה) מה:ב2 21.מה:ב2 ר:ב2 22.ר:ז5 ר-א6 אינו נעים ללבן. אבל נראה שהגזים בפסימיות שלו לגבי העמדה הזו, שלשחור יש בה – אם בכלל – יתרון קטן בלבד, ובמקום זאת ביצע מה שהסתבר כהתאבדות, כשהחליט להקריב כלי עם 20.ג:ד5 (תוך ויתור על הרץ ב-ב6). בצילום למטה ניתן לראות את דעתו של נקמורה על ההקרבה של גלפנד במהלך המשחק:

389364_c644fcbc_630x354o_31f1b00c56f8_2x

לאחר 20…מה:ב6 21.מה:ה4 מה:ב2! 22.ד:ג6 ר-ג7! ללבן היו שני רגלים תמורת הכלי, אבל הרגלי הקדמי שלו על ג6 היה חסום בביטחה על ידי השחור וריבוי הכלים שנותרו על הלוח הפך את הכלי העודף למשמעותי הרבה יותר מאשר הרגלים העודפים. גלפנד ניסה עוד הקרבת יאוש במסע ה-23 (הפעם של טיב, כך שנותר בגרעון צריח שלם), שוב לא קיבל עבורה שום תמורה ממשית, ונכנע כעשרה מסעים מאוחר יותר.

ייתכן שלצד הערכה שגויה של העמדה, מה שדחף את גלפנד להמר באופן כזה היה המצב הכולל בסדרה – הוא נכנס לסיבוב האחרון כאחד מהשחקנים הרבים שפיגרו בחצי נקודה אחרי דינג וממדיארוב, וניצחון במשחק היה מקפיץ אותו למקום ראשון משותף (עם ממדיארוב) בטורניר ומספר גדול בהרבה של נקודות גרנד פרי מאשר מה שהיה מקבל בעקבות תיקו ומקום שלישי משותף עם הרבה שחקנים. כפי שהדברים התפתחו, הוא סיים עם מאזן של 50% בלבד, במקום 12-10 משותף ומתחת לגוש הגדול של השחקנים שסיימו במקומות 9-3, תוצאה שדי מחסלת את הסיכויים המעשיים שלו לסיים באחד משני המקומות הראשונים בסדרה ולהעפיל דרכה לתחרות המועמדים.

כדאי, עם זאת, לציין שעד להימור המאוד לא מוצלח שלו בסיבוב האחרון היה לגלפנד טורניר טוב למדי – הוא היה סולידי מאוד בכל המשחקים שלו בשחור והצליח להשיג יתרון מהפתיחה עם לחץ על היריב בכל המשחקים בלבן; אחד מאלה הסתיים בניצחון יפה על הריקרישנה.

דינג, אגב, נכנס באופן סמלי בעקבות הניצחון בסיבוב האחרון לעשירייה הראשונה בדירוג העולמי. זה אומר שהטורניר בסטוונגר המתקיים בחודש הבא, שמארגניו הצהירו לפני כמה חודשים שיכלול את כל עשרת המדורגים הראשונים, יצטרך להסתפק בשמונה מתוכם – כיוון שבינתיים ממדיארוב ודינג דחקו את גירי וקריאקין מחוץ לעשירייה.

**********

את הטבלה המלאה של הטורניר ניתן לראות כאן. דינג סיים איפוא במקום הראשון לבדו עם 6 נקודות (3+), אחריו ממדיארוב עם 5.5 (2+), ואחריהם גוש גדול של שבעה שחקנים עם 5 (1+) – ושייה לגרב, גרישצ'וק, נקמורה, גירי, סבידלר, רג'אבוב והו ייפאן (שבעקבות ניצחון בסיבוב האחרון התחלפה במקומות עם גלפנד).

את שיטת הניקוד בסדרה הסברתי בפוסט על טורניר הגרנד פרי הקודם. לאור התוצאות בשני הטורנירים שנערכו עד כה, מצטיירים כבר ארבעה פיבוריטים ברורים במירוץ לתחרות המועמדים – ממדיארוב, שמוביל בניקוד המצטבר עם 280 נקודות (140 על המקום הראשון המשותף בטורניר הראשון ועוד 140 על מקום שני לבדו בזה הנוכחי), אחריו דינג לירן עם 240 (70 על מקום 8-4, חצי נקודה אחרי המנצחים, בטורניר הראשון ו-170 על מקום ראשון לבדו בזה הנוכחי), ואחריהם ושייה לגרב וגרישצ'וק עם 211 (140 על המקום הראשון המשותף בטורניר הראשון ו-71 [אחרי עיגול] על מקום 9-3 בזה הנוכחי). צריך גם להזכיר את אלה שהשתתפו עד כה בטורניר אחד בלבד וצברו בו 70 (בקודם) או 71 נקודות (בנוכחי) – יאקובנקו, גירי, סבידלר ורג'אבוב; זכייה בטורניר הבא שישתתפו בו יכולה להציב אותם בעמדה טובה לא פחות מארבעה הפיבוריטים שנמנו לעיל, אלא שקצת קשה להאמין שמישהו מהם יצליח לעשות זאת. גם סיכוייו של נקמורה, שלא הצליח לסיים במקום הראשון באף אחד משני הטורנירים שהשתתף בהם עד כה ויש לו רק 141 (70 + 71) נקודות, נראים נמוכים, אפילו אם יצליח לזכות לבדו בטורניר השלישי והאחרון שלו, כיוון שגם במקרה כזה התקרה שלו היא כבר 311 נקודות בלבד.

**********

2017-05-21_16-38-11__e0ce8d3a-3e43-11e7-a34f-0e0329efa989

ולסיום, כמה מלים על הו ייפאן, שאמנם לא היתה אפילו קרובה לזכייה בטורניר וגם לא תעפיל מהסדרה לתחרות המועמדים, אבל עדיין השיגה תוצאה יפה מאוד המהווה ציון דרך בקריירה שלה – מאזן של 1+ ומקום 9-3 משותף עם שחקנים כמו נקמורה, ושייה לגרב וגרישצ'וק, עם TPR של 2770; מדובר באחת משתי התוצאות הטובות ביותר שהשיגה, ביחד עם זכייתה במקום ראשון משותף בתחרות הפתוחה של גיברלטר ב-2012 (ושם היה מדובר בתחרות חזקה פחות).

ניתן, אגב, לציין שלשיטה השוויצרית בה התנהל הטורניר היה חלק מסויים בהישג; בעוד שכל השחקנים האחרים שסיימו עם 5 נקודות השיגו ניצחון בודד ושמונה תיקו, בלי להפסיד אף משחק, הו ייפאן ניצחה שלושה משחקים, הפסידה שניים, וסיימה ארבעה בתיקו, כשרמת היריבים שלה היתה באופן יחסי הנמוכה ביותר. זאת לאחר שפתחה את הטורניר בניצחון יפה על נפומניצ'י (שהיה לו טורניר גרוע מאוד), הפסידה פעמיים – לדינג (במשחק שניתחתי למעלה) ולגרישצ'וק, הידרדרה בעקבות זאת ללוחות הנמוכים יותר, וחזרה למאזן של 1+ בעקבות נצחונות בסיבובים מאוחרים כנגד שניים מהשחקנים החלשים ביותר בטורניר – האמר ואינרקייב, בשני המקרים בזכות משגים גסים של יריביה בעמדות שוות. אבל עדיין – גם מתנות צריך לדעת לקחת, והטבלה הסופית היא הטבלה הסופית. גם עצם העובדה שסיימה באופן חזק עם שני נצחונות מעודדת מבחינתה, כיוון שבלא מעט תחרויות קודמות הפגינה נטייה להחלש לקראת הסוף.

מאז פרישתה של ג'ודית פולגר משחמט תחרותי ב-2014, הו ייפאן (שכיום היא בת 23 וחצי) היא בפער ניכר השחקנית מס' 1 בעולם; ובזמן האחרון נוצר דמיון נוסף ביניהן כשהשחקנית הסינית החליטה בשנה שעברה לפרוש מסבב אליפות העולם לנשים, לאחר שזכתה באליפות העולם בפעם השלישית, ולהתמקד בתחרויות "פתוחות" שאינן מוגבלות לנשים (אם כי היא עדיין מתכוונת לשחק עבור נבחרת הנשים של סין בתחרויות קבוצתיות). בניגוד לפולגר, שהחליטה בשלב מוקדם מאוד בקריירה שלה להימנע באופן עקרוני מתחרויות נשים, אצל הו ייפאן הדבר היה קשור בחוסר שביעות רצון מאופי הסבב וצורת אירגונו על ידי פיד"ה.

מכל מקום, בעקבות הפרישה מסבב אליפות העולם לנשים, הו ייפאן קיבלה הזדמנות להתמודד בתחרות יוקרתית של הסבב הפתוח או ה"אבסולוטי" כשהוזמנה לגרנד פרי כאחד הווילדקארדס והתוצאה שהשיגה בטורניר הנוכחי כביכול "מצדיקה" לחלוטין את ההזמנה. אבל באופן כללי כדאי לזכור שיחסית לרמת מד הכושר והדירוג שלה – באיזור ה-2600 הגבוה, בחצי התחתון של המאייה הראשונה – הו ייפאן מופלית בבירור לטובה בגלל מינה מבחינת כמות ההזדמנויות שהיא מקבלת בשנים האחרונות לשחק בטורנירי צמרת; גברים בעלי רמה או מד כושר מקבילים לשלה יכולים רק לחלום על כמות כזו של הזמנות. (וייק אן זה – הקבוצה הראשית – ב-2013, 2015, 2016; ביל 2014; דורטמונד 2015; הטורניר לזכר גשימוב 2016; והשנה גרנקה וכאמור סדרת הגרנד פרי כולה; רק שחקנים השייכים לטופ 15-10 מקבלים יותר הזמנות לטורנירי צמרת באופן סדיר.) הסיבה לכך כנראה איננה פמיניזם אלא ההנחה של מארגני תחרויות שההתמודדות בין השחקנית החזקה בעולם לבין גברים מעוררת עניין מיוחד אצל הצופים.

מאז 2014, כשהו ייפאן ביצעה את הפריצה למאייה הראשונה בעולם, היא נמצאת פחות או יותר באותו איזור מד כושר (השיא שלה היה מד כושר 2686, שהעניק לה מקום 55 ברשימת הדירוג של מאי 2015; לאחר טורניר הגרנד פרי הנוכחי מד הכושר שלה הוא 2666, שצריך להעניק לה מקום באיזור ה-80 ברשימת הדירוג הרשמית הקרובה של יוני). השאלה האם תצליח לבצע פריצה נוספת קדימה ולהתקרב לאזורים שפולגר הגיעה אליהם עדיין פתוחה. ייתכן שהתוצאה שהשיגה בטורניר הגרנד פרי הנוכחי תחזק את הביטחון העצמי שלה ותעזור לה בכך; אם זה יקרה, הדבר יוכל לעורר את השאלה עד כמה עשרות גברים ברמה דומה לזו של הו ייפאן היו יכולים להיעזר כמוה בכמות דומה של הזדמנויות.

ממדיארוב חוצה את ה-2800
סטוונגר: עוד טורניר נהדר של ארוניאן, קרלסן במשבר