ביום שבת הסתיים טורניר הגרנד פרי בז'נבה – השלישי מתוך ארבעה בסידרה ממנה מעפילים שני שחקנים לתחרות המועמדים. ככל שמתקדמת הסידרה, הדינמיקה שלה תופשת מקום חשוב לצד הדינמיקה של התחרות הבודדת – כלומר, מעבר לשאלה מי יזכה בטורניר תשומת הלב מתמקדת במיקומם של השחקנים המובילים בסידרה.

כפי שציינתי בפוסט על טורניר הגרנד פרי הקודם, נותרו בסופו שמונה שחקנים (מתוך ה-24 המשתתפים בסידרה בסך הכל) בעלי סיכויי העפלה ממשיים למועמדים. מביניהם ארבעה השתתפו כבר בשני טורנירים (כך שנותר להם עוד אחד) והובילו את הסידרה בנקודות: ממדיארוב, אחריו דינג לירן, ואחריו ושייה לגרב וגרישצ'וק; עוד ארבעה שיחקו רק בטורניר אחד שבו השיגו תוצאה סבירה (והיו זקוקים עוד לתוצאות טובות בשני הטורנירים שנותרו להם) – יאקובנקו, גירי, סבידלר ורג'אבוב.

שישה מתוך שמונת השחקנים הללו השתתפו בז'נבה (אלה שלא השתתפו הם ושייה לגרב ודינג). הסיכויים של שניים מהם – גירי ויאקובנקו – ספגו מכה קשה כבר בתחילת התחרות, כשהפסידו משחקים בסיבובים הראשונים. יאקובנקו הצליח בהמשך לזכות במשחק אחד ולחזור למאזן של 50% וגירי זכה אפילו בשני משחקים, אבל גם מאזן של 1+ בסיום הטורניר לא הספיק לו כדי להישאר במרוץ למועמדים.

ארבעה השחקנים הנותרים בעלי הסיכויים הריאלים להעפלה – ממדיארוב, גרישצ'וק, סבידלר ורג'אבוב – החלו לעומת זאת את הטורניר בצורה טובה עם נצחונות מוקדמים, ובמיוחד רג'אבוב שהשיג הובלה מוקדמת בעקבות שני נצחונות בשני הסיבובים הראשונים. הראשון מהם היה על גירי; השני, במשחק מרשים, היה על אליאנוב:

הדבר המרשים במשחק הזה הוא האופן בו רג'אבוב הצליח לבסס יתרון, שהפך די במהירות למכריע, מעמדה שבמבט ראשון נראית שווה כמעט לחלוטין:

bview1

זו העמדה שהתקבלה לאחר מסעו ה-21 של הלבן בעקבות הסתעפות בהגנה ההודית של המלכה, שהובילה לחילופי שלושה זוגות של כלים קלים וכן כל הרגלים במרכז. בגלל אופיה הפתוח של העמדה והאופי הסימטרי כמעט לחלוטין של מבנה הרגלים יכול להתקבל הרושם שכבר לא נשאר כל כך על מה לשחק, ושמספר חילופי כלים לאורך הטורים הפתוחים יובילו לתיקו מהיר. אבל כפי שרג'אבוב הראה, הפרש הלבן הניצב במרכז הלוח חזק מהרץ השחור וניתן לייצר בעזרתו לא מעט איומים על עמדת השחור (בפרט זו של המלך, באמצעות התראות שח על ו6), וכמו כן קשה למצוא עמדה טובה למלכה השחורה.

הלבן נמנע במסע ה-23 מהצעה לחילוף צריחים לאורך הטור ג', ובעזרת מירכוז צמד הצריחים שלו החל לייצר לחץ מתמשך על עמדת השחור. אליאנוב החמיץ הזדמנות שהיתה לו במסע ה-26 לשחק …מה-ה6 כדי להמשיך …מה-ה2 ולהחליף מלכות להקלת הלחץ הזה. כששיחק 27…מה-ה6 מסע אחד מאוחר יותר, רג'אבוב הגיב ב-28.צ-ז4! (עם האיום פ-ו6+, תוך ניצול ריתוק הרגלי ב-ז7), וכעת 28…מה-ה2 מפסיד ל-29.מה:ה2 צ:ה2 30.פ-ו6+ מ-ח8 31.צ-ד8, תוך ניצול חולשת השורה האחורית של השחור.

אליאנוב התגונן מפני האיום על ידי הסטת המלך שלו ל-ח8, והמשחק נמשך 29.צ-ו4 (עם איום על הרגלי ב-ו7) 29…מ-ז8 (מחזיר את המלך כדי להגן על הרגלי) 30.ח4 צ-ג2. אליאנוב, שראה כי הוא נקלע לעמדה פסיבית יותר ויותר, ניסה להשיג כאן משחק נגדי באמצעות לחץ על הרגלי הלבן ב-ו2, אבל רג'אבוב הגיב ב-31.מ-ז2! שהכשיל את התוכנית הזו, כיוון שעל 31…ר-ג5 הלבן יכול לענות כעת ב-32.פ-ג7 (עם מזלג פרש על מלכה וצריח של השחור), והשחור אינו יכול להגיב ב-…ר:ו2 כי הכאת הרגלי תתבצע ללא שח.

במקום זאת, אליאנוב המשיך 31…ח6, ולאחר 32.ח5 (המרויח עוד מרחב באגף המלך), נקלע למצב הקרוב לכפאי, בו כבר קשה לו מאוד לבצע מסעים מועילים – או אפילו לא מזיקים – עם כליו:

bview2

הוא בחר להחזיר את הצריח מ-ג2 ל-ג8, אבל לאחר שהלבן הכפיל צריחים על השורה הרביעית עם 33.צ(ד)-ד4! נקלע במהירות לעמדה אבודה. רג'אבוב תקף במסע הבא עם אותו צריח את המלכה השחורה, ולאחר שזו נסוגה ל-ד7 (כדי לא להפקיר את הרגלי על ו7), המשיך ב-35.צ-ז4 המחדש את האיום של שח פרש על ו6 (שוב, בגלל ריתוק הרגלי השחור לאורך הטור ז'). רג'אבוב הסיט את המלך שלו ל-ו8 וכאן היתה לרג'אבוב הזדמנות לזכות מייד עם 36.צ:ז7!! והרס עמדת המלך השחור. אם השחור ילכוד את הצריח ללבן התקפה מכריעה לאחר 37.מה-ג3+, ובמקרה של 37…צ:ה4 מכריע הרעיון הגיאומטרי הנאה 38.צ-ז8+! המסיט את המלך השחור לעמדה בה הפרש הלבן יכול לאיים עליו בשח (שוב – על ו6) ואז לזכות במלכה השחורה על ד7.

רג'אבוב אמנם החמיץ את הרעיון הזה ושיחק במקום זאת 36.צ(ה)-ו4 (מסע שמצידו מאיים צ:ו7 ולאחריו צ-ו4, עם זכייה במלכה השחורה), אבל שני מסעים לאחר מכן, בעקבות שגיאה טקטית של אליאנוב בעמדה שנותרה קשה, קיבל שוב הזדמנות לבצע את אותו רעיון בסיסי:

bview3

מסעו האחרון של השחור היה 37…מה-ב7?, ומכיוון שהמלכה השחורה הוצבה כך על אותו אלכסון כמו זה של עמיתתה הלבנה, הרעיון של 38.צ:ז7! מלווה ב-39.צ-ז8+! איפשר שוב להכריע את המשחק – הסטתו של המלך השחור ל-ז8 הובילה לשח הפרש על ו6 שחשף התקפה על המלכה השחורה לאורך האלכסון.

בסיבוב החמישי גרישצ'וק השיג ניצחון שני (גם הוא על אליאנוב) והצטרף להובלה, וסיבוב לאחר מכן היא הפכה למשולשת כשגם הריקרישנה (שהיה פחות רלבנטי לתחרות ברמת הסידרה השלמה) השיג ניצחון שני. ואז, בסיבוב השביעי (מתוך תשעה) הוכרע הזוכה בטורניר כשרג'אבוב הצליח שוב ליטול את ההובלה לבדו עם ניצחון שלישי, הפעם על סבידלר (שכתוצאה מכך חזר למאזן של 50% וסיכוייו שלו בסידרה חוסלו למעשה).

בדיעבד, בחירת הפתיחה של רג'אבוב במשחק זה נראית פקחית מאוד. המסעים הראשונים היו בהסתעפות של הפתיחה האנגלית, בה הלבן נמנע מקידום הרגלי ד' וחשיפת מלוא כוונותיו ביחס למערך אותו הוא מתכנן במרכז. לאחר שהשחור היכה את הפרש על ג3 במסע החמישי

bview4

התקבלה עמדה בה שחקנים בלבן נוטים להכות בחזרה באופן כמעט אוטומטי עם הרגלי ב' (לכיוון המרכז, כפי ש"אמורים" לעשות לפי עקרונות המשחק הבסיסיים), ולאחר מכן מקדמים את הרגלי ד' ל-ד4. השחור, מצידו, מפתח בדרך כלל את הרץ שלו ל-ז7 ומתקבלת עמדה המזכירה את הגנת גרינפלד. המשך כזה היה יכול באופן עקרוני להיות נוח לסבידלר, שהוא מומחה בהגנת גרינפלד ואוהב את העמדות החריפות האופייניות לפתיחה זו ומאפשרות באופן טיפוסי משחק נגד אקטיבי לשחור.

אבל רג'אבוב שיחק במקום זאת את המסע הנדיר בהרבה 6.ד:ג3(!) המציע באופן מיידי חילוף מלכות שהופך את המשחק ל"שקט" הרבה יותר, ותוך כדי כך מכין מקום נוח למלך הלבן על ג2 במקרה של חילוף כזה. (לא במקרה, אחד משחקני הצמרת הבודדים שהשתמשו במסע הזה היה אולף אנדרסון השבדי, שבשנות ה-80 היה ידוע כסמל הסולידיות.) ברור למדי שבאופן אוביקטיבי לא מדובר במסע טוב יותר מאשר ב:ג3, אבל בהתחשב בהעדפותיו הסגנוניות של סבידלר יתרונו היה בכך שהוביל למשחק בעל אופי פחות נוח עבור האחרון (רג'אבוב אמר בראיון אחרי המשחק כי בשלב זה כבר הרגיש שיריבו נקלע לדכדוך מסויים).

ואכן, עמדתו של השחור הידרדרה במהירות מפתיעה ביחס לפתיחה שנראית כה שקטה ולא יומרנית מבחינת הלבן. לאחר חילוף המלכות סבידלר המשיך 7…ר-ו5?! – מסע הנראה אקטיבי ומונע קידום מיידי של רגלי ל-ה4, אבל ייתכן שהוא כבר צעד בכיוון הלא נכון, כיוון שהוא מאפשר ללבן לקדם את הרגלי לשם תוך רווח זמן לאחר שהוא מכין זאת עם 8.פ-ד2!. סבידלר המשיך לבזבז זמן במסעים עם רץ הערוגות הבהירות שלו כשנסוג איתו תחילה ל-ה6, לאחר מכן ל-ד7 (כשלא רצה להחליף רצים במסע ה-11), ולאחר מכן החליף אותו בכל זאת עם הרץ הלבן מספר מסעים לאחר מכן – וזאת לאחר שהחליש ללא צורך את מבנה הרגלים באגף המלכה שלו עם 14…א6?!.

עוד החלטות מפוקפקות של סבידלר היו המסע 10…ז6, שנראה ככזה שנועד לאפשר את פיתוח הרץ ל-ז7, אבל התגלה גם הוא כבזבוז זמן (והחלשה של הערוגות הכהות באגף המלך) כשלבסוף החליט לא לפתח את הרץ שלו באופן כזה; וכמו כן, ההצרחה באגף המלכה – שהציבה את מלכו בעמדה שהתגלתה כלא בטוחה, למרות חילוף המלכות המוקדם.

רג'אבוב, מצידו, החל לבנות לחץ על רגלי אגף המלכה השחורים (שהוצבו על ג5, ב6 ו-א6) בעזרת תמרונים בפרש וברץ שלו וקידום הרגלי א'. רגע קריטי הגיע בעקבות המסע 20.א5! התוקף את הרגלי על ב6 (שהוחלש, כאמור, ללא צורך עם קידום הרגלי א' השחור במסע ה-14).

bview5

השחור אינו יכול לשמור כאן על שלמות שרשרת הרגלים שלו עם 20…ב5, כיוון שהדבר יאפשר ללבן לנצל באופן מכריע את שליטתו בטור הפתוח ד': 21.פ-ד6+ ר:ד6 (אחרת ייפול הרגלי על ו7 והשחור יפסיד טיב) 22.צ:ד6 וכעת הלבן מאיים להכפיל צריחים על הטור ד' תוך תקיפת הפרש השחור על ד7, ואם זה יזוז הרגלי על ג5 ייפול והצריח הלבן יוכל לפלוש ל-ב6. במקום זאת, סבידלר שיחק 20…צ(ח)-ו8 (כדי להגן על הרגלי ו7 בהסתעפות הנ"ל), אבל כעת הלבן היה יכול להכות על ב6 ולשבור את רצף שרשרת הרגלים השחורה, כך שהרגלים א' ו-ג' הפכו למבודדים ונעשה קל יותר להפעיל עליהם לחץ.

בעקבות הכפלת הצריחים הלבנים על הטור א' ותמרונים נוספים עם הפרש והרץ התקבלה העמדה הבאה לאחר מסעו ה-28 של השחור:

bview6

ניתן לראות כי השחור נתון תחת לחץ רב באגף המלכה – הרגלי ב-א6 מותקף פעמיים (על ידי הצריחים הלבנים), וזה על ג5 מותקף שלוש פעמים (על ידי צריח, רץ ופרש). כרגע השחור מצליח להגן עליהם, אבל רג'אבוב מצא דרך טובה להגביר את הלחץ עם המסע הערמומי 29.צ(5)-א4!. הכוונה הברוה של המסע היא לפנות מקום על א5 לפרש, כדי שזה יוכל לתמרן משם ל-ג4 (תוך התראת שח) ולהרחיק את המלך השחור מהגנת הרגלי א'. אבל במסע טמון גם איום סמוי יותר שסבידלר החמיץ אותו כשלאחר 29…צ(ה)-ג8 30.פ-א5 המשיך 30…ר-ה7? (כדי שפ-ג4+ לא יבוא תוך איום על הרץ ב-ד6).

הדבר הוביל באופן מיידי לעמדה אבודה לאחר 31.צ-ב4+! (המנצל את ריתוק הרגלי ג5 לאורך האלכסון); סבידלר נכנע, כיוון שהוא מאבד כלי שלם ולא רק רגלי בעקבות 31…מ-ג7 (או 31…מ-א7 32.צ-ב7 מט) 32.צ-ב7+ מ-ד8 33.צ-ד1 צ-ג7 (הדרך היחידה להגן על הפרש ב-ד7) 34.פ-ג6+! מ-ג8 35.צ:ג7+ מ:ג7 36.פ:ה7. לא ניתן ללכוד בחזרה את הפרש עם 36…צ-ה8 בשל 37.ר-ו4+ ה5 38.פ-ד5+ ובזכות התראת השח הלבן מספיק למלט גם את הפרש וגם את הרץ שלו מאיומי השחור. הסתעפות זו ממחישה את היטב את מעמדו הלא בטוח של המלך השחור באגף המלכה אליו התייחסתי קודם.

**********

עבור רג'אבוב מדובר בהישג התחרותי הבולט הראשון שלו מזה זמן רב, ונותר לראות האם מדובר בהבלחה חד פעמית או בקימה לתחייה וחזרה לצמרת העולמית הגבוהה. עד לפני כארבע שנים רג'אבוב היה חבר בצמרת הזו, וכשנבחר כווילדקארד לתחרות המועמדים ב-2013 היה מדורג במקום הרביעי בעולם. אותה תחרות היתה איומה מבחינתו, ובעקבות סידרה נוספת של תחרויות גרועות איבד תוך זמן לא רב כ-80 נקודות מד כושר והידרדר עד לאיזור המקום ה-35. בשנים שמאז השתתף במספר מועט יחסית של תחרויות, והפגין סגנון משחק שבהשוואה לזה שאפיין אותו בשנותיו הטובות יותר נראה לרוב מאוד לא שאפתני.

בטורניר הנוכחי רג'אבוב עדיין הפגין סגנון משחק סולידי מאוד (תוך שבשחור הוא נמנע, למשל, מפתיחות חריפות כגון ההודית של המלך או הסתעפות הדרקון בסיציליאנית, שאפיינו פעם את הרפרטואר שלו), וגם לא נמנע ממספר משחקי תיקו "ציניים" בלבן, בהם לא השקיע מאמץ ממשי – כמו באופן מסורתי כנגד שחקן הצמרת האזרי השני, ממדיארוב (בין השניים כמעט לעולם לא ניתן לראות משחקים אמיתיים כאשר הם נפגשים בתחרויות), או בסיבוב הלפני אחרון כשהציע לריאזנצב תיקו לאחר 12 מסעים בלבד בעמדה סטנדרטית של הפתיחה ששיחקו (כלומר, לפני שהמשחק הממשי בכלל החל). אבל כפי שניתן היה לראות, הוא שילב זאת עם מספר משחקים מרשימים.

את הטבלה המלאה של הטורניר ניתן לראות כאן. מלבד המקום הראשון של רג'אבוב, התוצאות החשובות ביותר לסידרה השלמה הן אלה של גרישצ'וק וממדיארוב, שני השחקנים הנוספים מבין אלה שהשתתפו בטורניר הנוכחי הנמצאים עדיין במרוץ ההעפלה לתחרות המועמדים. עבור שניהם היה מדובר בטורניר האחרון בסידרה, ומכיוון שגרישצ'וק נכנס אליו בפיגור של כ-70 נקודות אחרי ממדיארוב בדירוג הכולל, היה חשוב מאוד מבחינתו להשיג תוצאה טובה יותר מהאזרי. הוא הצליח, אבל ייתכן מאוד שלא במידה מספקת, כפי שנראה למטה – גרישצ'וק סיים במקום שני-שלישי משותף, חצי נקודה אחרי רג'אבוב וחצי נקודה לפני ממדיארוב, שסיים במקום רביעי-עשירי משותף; אבל זה הספיק רק לצמצם את הפער וממדיארוב עדיין מוביל עליו בכמה נקודות ברמת הסידרה השלמה. משחק מפתח בהקשר זה היה המפגש בין השניים בסיבוב הלפני אחרון, בו גרישצ'וק – בלבן – השיג עדיפות משמעותית ולחץ חזק, אבל לבסוף לא דייק בדוחק זמן (טיפוסי) ואיפשר ליריבו לחלץ תיקו.

על ממדיארוב ניתן לומר שעשה כמעט רק את המינימום ההכרחי כדי לשמור על ההובלה בסידרה (דבר שלמעשה כבר היה נכון לגבי המחצית השנייה של טורניר הגרנד פרי הקודם, בו הפסיק כמעט להתאמץ לאחר שני הנצחונות המוקדמים שהשיג). לאחר ניצחון קל יחסית בסיבוב השני על אינרקייב, כשלכד את המלכה של יריבו לאחר 20 מסעים, היתה לממדיארוב סידרה של משחקי תיקו קצרים בלבן – כולל זה עם רג'אבוב, שהוזכר קודם לכן (ושמנקודת ראות תחרותית היה בבירור לטובתו של רג'אבוב, שגם שיחק בשחור וגם הוביל על ממדיארוב בחצי נקודה באותו שלב). ראוי, עם זאת, לציון משחק מעניין מאוד שלו מול נפומניצ'י בסיבוב השביעי שכלל הקרבת מלכה ספקטקולרית.

בסך הכל, למרות לא מעט משחקי תיקו קצרים שחלק מהם הוזכר לעיל, ניתן לומר שהטורניר בז'נבה היה מעניין יותר משתי התחרויות הקודמות בסידרה (למעשה, חלק ממגמה של עניין הולך וגובר מאז התחרות הראשונה). זה התבטא, בין השאר, במספר גבוה יותר של משחקים מוכרעים – 31 מתוך 81 (38%), לעומת 21 (26%) ו-22 (27%) בטורנירים הקודמים. הנתון האחרון קשור מן הסתם בכך שעם התקדמות הסידרה יותר שחקנים הבינו שעליהם לשחק על נצחונות ויהי מה כדי לשמור על סיכוי במירוץ ההעפלה למועמדים, אבל גם בכך שמספר שחקנים הפגינו בטורניר הנוכחי חולשה מיוחדת ואיפשרו להרבה מיריביהם לקחת מהם נקודות – רפורט והו ייפאן עם 2.5 נקודות (4-) וסאלם עם 2 (5-). מדובר בשלושה מבין ארבעה השחקנים בעלי מד הכושר הנמוך ביותר, כך שאין כאן הפתעה מיוחדת, אבל הדבר רק מדגיש עד כמה מגוחכת – אם לא ממש שערורייתית – היא העובדה שקיבלו ווילדקארד לגרנד פרי בעוד ש- Wei Yi, הכישרון הסיני האדיר בן ה-18, שבימים אלה מפגין יכולת פנטסטית בתחרות צמרת הנערכת בסין וכבר נכנס לטופ 15 העולמי, לא הוזמן לסידרה.

**********

לסיום, כמה מלים לגבי המצב הכולל בסידרה. נזכיר את שיטת הניקוד: מקום ראשון בטורניר מקבל 170 נקודות גרנד פרי, שני 140, שלישי 110, רביעי 90, חמישי 80 – וכך 10 נקודות פחות כל מקום למטה, עד ל-10 נקודות עבור מקום 12; ששת המקומות האחרונים מקבלים כמות חד ספרתית של נקודות. אם מספר שחקנים חולקים אותם מקומות, הנקודות האלה מתחלקות ביניהם שווה בשווה על פי ממוצע. לדוגמה, גרישצ'וק ונפומניצ'י שסיימו בטורניר הנוכחי במקום שני-שלישי משותף קיבלו 125 נקודות כל אחד (140 + 110 / 2).

אם כן, לאחר שלושה טורנירים נותרו במירוץ לשני המקומות בתחרות המועמדים חמישה שחקנים: ממדיארוב – 340 נקודות (140 + 140 + 60 בלבד בטורניר הנוכחי); גרישצ'וק – 336 (140 + 71 + 125); רג'אבוב – 241 (71 + 170); דינג לירן – 240 (70 + 170); ושייה לגרב – 211 (140 + 71).

לשלושת האחרונים עוד נותר טורניר לשחק – האחרון בסידרה, שיתקיים בפלמה דה מיורקה בנובמבר, ולפיכך ממדיארוב וגרישצ'וק (שכרגע מובילים את הסידרה) יהיו תלויים בתוצאות שלהם שם. ייתכן שלכל השלושה לא יהיו תוצאות מספיק טובות כדי לעקוף את שני המובילים הנוכחיים, ייתכן שרק לאחד מהם תהיה תוצאה כזו ואז יצטרף לממדיארוב בעוד שגרישצ'וק יישאר בחוץ, אבל ייתכן גם שלשניים מהם – או אפילו לכל השלושה – תהיה תוצאה מספיקה ואז גם ממדיארוב יישאר בחוץ.

לאור תוצאות טורנירי הסידרה עד כה, צריך להיות די ברור לרג'אבוב, ושייה לגרב ודינג למה עליהם לשאוף – תוצאה של לפחות 5.5/9, או 2+. תוצאה כזו הספיקה ל-140 נקודות בשארג'ה (מקום ראשון-שלישי), 140 גם במוסקבה (מקום שני), ו-125 בז'נבה (מקום שני-שלישי). 5 נקודות (או 1+), לעומת זאת, הספיקו רק ל-70 נקודות בשארג'ה (מקום רביעי-שמיני), 71 במוסקבה (מקום שלישי-תשיעי), ו-60 בז'נבה (מקום רביעי-עשירי).

גרנד טור פריז - לובן: קרלסן עדיין דומיננטי בקצבים המהירים
גביע סינקפילד: מחצית ראשונה