גביע סינקפילד: מחצית ראשונה

ושייה לגרב מוביל לאחר ניצחון דרמטי על קרלסן; אלוף העולם ואנאנד בעקבותיו

LO_1_Vachier-Lagrave-Carlsen

בשבוע שעבר החל בסנט לואיס גביע סינקפילד, אחת התחרויות החזקות של השנה וחלק מסידרת הגרנד טור. לאחר שתי תחרויות השחמט המהיר והבליץ בפריז ולובן, זהו הראשון מבין שני הטורנירים הקלאסיים של הסידרה (השני ייערך בלונדון בסוף השנה). משתתפים בו כל תשעת השחקנים הקבועים בסידרה; שבעה מתוכם מדורגים ברשימת מד הכושר של אוגוסט בעשירייה הראשונה: קרלסן (1), סו (2), קרואנה (3), ארוניאן (5), נקמורה (7), ושייה לגרב (8), אנאנד (10), ושניים נוספים בעשירייה השנייה: קריאקין (12) ונפומניצ'י (15). אליהם מצטרף כווילדקארד סבידלר (16) – בחירה מאכזבת למדי בקטגוריה הזו, כיוון שמדובר אמנם בשחקן צמרת אבל כזה שסיכוייו להתמודד ברצינות על זכייה בטורניר נראים קלושים מאוד מלכתחילה; היה מעניין הרבה יותר לראות במקומו את אחד השחקנים שהתבלטו בזמן האחרון כמו ממדיארוב (שהוזמן כווילדקארד לפריז), דינג לירן או גרישצ'וק.

ישנם כמה שחקנים שהשאלה אם ועד כמה יצליחו בטורניר הנוכחי מסקרנת באופן טבעי במיוחד – קרלסן, שלא זכה עד כה באף טורניר קלאסי בשנה הנוכחית (למעשה, מאז אמצע 2016), אם כי הפגין יכולת מרשימה מאוד בקצבים המהירים יותר בפריז ולובן; סו, שהפגין דעיכה מסויימת בחודשים האחרונים לאחר מספר הופעות מרשימות שנראו כמציבות אותו בתור קורא התיגר הראשי על קרלסן; וארוניאן, שהיו לו השנה שתי זכיות מרשימות מאוד בטורנירי על (גרנקה וסטוונגר) לצד ההופעות החלשות בטורנירי הגרנד פרי.

קרלסן פתח את הטורניר בצורה טובה – שתי תוצאות תיקו נוחות בשחור (אחת מהן, מול אנאנד, במשחק בו השיג אפילו יתרון רגלי בסיום צריחים, אבל כזה שהוא תיקו תיאורטי ידוע), וניצחון מרשים בלבן על קריאקין. מאז אליפות העולם האחרונה, בה קרלסן נתקל כזכור בקשיים רבים מול קריאקין, כבר נפגש איתו שלוש פעמים בטורנירים קלאסיים וניצח שניים מהמפגשים האלה (עם תיקו בשלישי) – ייתכן שהוא לוקח כעת את הטוען האחרון לכתר כ"פרויקט" מיוחד, או שהניסיון שצבר מולו בדו קרב עוזר לו לפצח את משחק ההגנה שלו…

 

קרלסן, באופן טיפוסי, בחר בפתיחה איטית ולא תיאורטית במיוחד, כדי להוציא את יריבו כמה שיותר מהר מההכנות המוקדמות ולאלץ אותו לפתור בעיות על גבי הלוח החל משלב מוקדם; קריאקין, מצידו, בחר בצורת משחק פסיבית למדי שלא הציבה בעיות מיידיות בפני קרלסן. האחרון ריכז תחילה מאמצים באגף המלכה, ורגע חשוב הגיע עם הפריצה 18.ג4, בעקבותיה באו חילופי רגלים על ב5 והמסע 21.פ-א5! שגרם לשינוי משמעותי באופי העמדה:

bview5

הפרש על ג6 מותקף ולא טוב לשחור להחליף פרשים על א5, כיוון שאז הלבן יקבל רגלי חופשי חזק על הטור א' (בצירוף לחץ לאורך הטור ב' שנפתח). קריאקין היה יכול להגן על הפרש באמצעות 21…מה-ד7 או ר-ד7, אבל במקום זאת בחר ברעיון אקטיבי יותר, וניצל את הסטת הפרש הלבן מ-ב3 כדי לקפוץ עם הפרש שלו ל-ד4. קרלסן החליף פרשים על הערוגה הזו, שנתפשה בידי רגלי – דבר שהחליש במידה מסויימת את מבנה הרגלים של השחור, אבל גם יצר משלט אפשרי לפרש השחור הנותר על ג3, בעומק מחנה הלבן.

מספר מסעים לאחר מכן קריאקין אכן הציב שם את הפרש – אבל לפני כן קרלסן הספיק לחדור עם הצריח שלו לעומק מחנה השחור ב-ג6 דרך הטור שנפתח, לפני שהפרש על ג3 יחסום בפניו את הנתיב הזה, ומאותו רגע העמדה הפכה לקשה עבור השחור. קרלסן הגביר את הלחץ באמצעות הסטת הפעילות למרכז ואגף המלך – הוא כפה חילוף של הרצים כהי הערוגות (שקריאקין הצליח להימנע ממנו מעט קודם לכן, במסע ה-25), באמצעות תקיפת הרגלי ב-ד6 על ידי 28.ר-ו4!, ולאחר החילוף על ה5 פרץ (באופן סימטרי למסע ה-18) עם 30.ו4:

bview6

כעת האיום של קידום הרגלי הזה ל-ו5 הפך למשמעותי מאוד, בגלל האופן בו נחלשו הערוגות הכהות באגף המלך של השחור בעקבות חילוף הרצים (לצד החלשה קודמת של מבנה הרגלים שם בעקבות קידום רגלי ל-ח5). המשחק נמשך 30…מה-ה7 (תוקף את הרגלי על ב4) 31.צ-ג5 (מגן עליו, ומחדש את האיום לזכות ברגלי השחור על ה5) – וכעת המחשב מראה שלשחור אפשרות אחת בלבד לשמור על איזון בעמדה: 31…ה:ו4 32.מה:ו4 פ-ד1! עם הרעיון להציב את הפרש על ה3 (ערוגה נוספת בה הרגלי על ד4 יוצר משלט פוטנציאלי עבור הפרש השחור) עם משחק נגדי המכוון כלפי אגף המלך של הלבן.

אלא שמדובר ברעיון די אנטי-אינטואיטיבי (גם כיוון שהחילופים על ו4 עוזרים למלכה הלבנה להתייצב במה שנראה כערוגה אקטיבית מאוד וגם כי תמרון הפרש הוא לערוגה הרחוקה ממה שנראה כמוקד ההתרחשות במשחק), ואין זה מפליא כלל שקריאקין החמיץ אותו, בפרט כיוון שכבר נקלע לדוחק זמן. במקום זאת הוא שיחק 31…צ-ג8, ובעקבות חילופי צריחים על ג8 בא המסע 33.פ-ג6 עם התקפה כפולה על המלכה השחורה והרגלי ב-ה5. השחור זכה ברגלי הלבן על ב4 תמורת זה שב-ה5 ושמר בכך על שוויון חומרי, אבל החילופים היו לטובת הלבן שהתקפתו באגף המלך הפכה לחזקה מאוד. במסע הבא קרלסן מימש את האיום לקדם את הרגלי ל-ו5, ולאחר 35…מה-ד6 (החזרת המלכה להגנה תוך תקיפת הפרש הלבן) 36.פ-ו3 הגיע הרגע האחרון בו היתה עוד לשחור תקווה מעשית להציל את המשחק:

bview7

קריאקין שיחק כאן 36…ז:ו5, מסע המחריב מייד את מבנה הרגלים שלו באגף המלך, ומאפשר ללבן בשני מסעיו הבאים (37.מה-ז5+ ו-38.ה5) לזכות בקלות ביוזמה המשתקת לגמרי את עמדת השחור. במקום זאת, היה עליו לנסות ולנצל את המשחק הנגדי היחיד העומד לרשותו בעמדה – כלומר, קידום הרגלי החופשי שלו על הטור ב' – באמצעות 36…ב4. מבט במחשב מראה שללבן ניצחון כפוי גם במקרה כזה – אלא שכאן מרווח הביטחון העומד לרשותו צר בהרבה ועליו לחשב הסתעפויות באופן מדויק מאוד כך שהתקפתו על המלך השחור תכריע לפני שהרגלי השחור יכתיר (בלוח החי ניתן לקראות דוגמה להסתעפות שקרלסן היה צריך לחשב באופן מדויק כדי להיות בטוח בזכייה). לפיכך גם ניתן היה לקוות שקרלסן יטעה, במיוחד כיוון שבנקודה זו, לקראת המסע ה-40, לא נותר גם לו הרבה זמן על השעון.

אבל קריאקין לא הצדיק את המוניטין ההגנתי שרכש לעצמו ובמקום זאת, כאמור, איפשר לקרלסן סיום קל יותר של המשחק. לאחר מספר מסעים הוא נכנע בעמדה שבה, למרות השוויון החומרי השורר (עדיין) על הלוח, השחור אבוד לחלוטין:

bview8

הלבן עומד להציב את הפרש ב-ו4, ולאחר מכן יוכל לזכות ברגלי על ח5 או לחילופין לקדם בנוחות את הרגלי ד' החופשי שלו, כשהכלים השחורים תקועים בעמדות גרועות ואינם יכולים ליצור כל משחק נגד ממשי (בעצמם או על ידי תמיכה בקידום הרגלי ב').

**********

שחקן אחר שהרשים בסיבובים הראשונים היה מקסים ושייה לגרב (שהתבלט גם כשני אחרי קרלסן בסיכום מאזן הטורנירים בפריז ולובן), עם ניצחון משכנע מאוד על סו. והסיבוב הרביעי זימן מפגש צמרת בין קרלסן לושייה לגרב, משחק שהיה הדרמטי ביותר בטורניר עד כה ואחד הדרמטיים ביותר שנראו לאחרונה בכלל.

קרלסן נקט באותה אסטרטגיית פתיחה בסיסית כמו במשחק נגד קריאקין (כשהוא משתמש בהסתעפות הלא יומרנית לכאורה איתה זכה רג'בוב לאחרונה מול סבידלר בגרנד פרי ז'נבה). התקבלה עמדה סבוכה ומאוד לא שיגרתית בה נראה היה לאורך חלק ממושך של המשחק כי המצב סטטי למדי, אבל באזור ביקורת הזמן במסע ה-40 התימרונים הסבלניים של קרלסן הניבו סוף סוף פרי ובעקבות כמה אי דיוקים של ושייה לגרב נראה היה שהמשחק עומד להפוך לעוד ניצחון טיפוסי של אלוף העולם.

אבל אז ושייה לגרב – בניגוד בולט לקריאקין – הגיב בניסיון ליצור משחק נגד אקטיבי (החל מ-43…ה5) שסיבך את העניינים והפך את העמדה לחריפה וטקטית מאוד; לקרלסן היתה אמנם עמדה זכויה, אבל הוא איבד שליטה ובגלל החמצת פרט טקטי בהסתעפות מסויימת בחר בהמשך שהוביל תחילה לאיבוד היתרון (עם 46.צ-ז2? במקום 46.צ-ד2!) ולאחר מכן אפילו להפסד (עם 48.צ-ו3?). מסתבר שהפרט שהחמיץ כאשר נכנס להסתעפות שכללה את מסעיו ה-46 וה-48 היה קשור בעמדה שהתקבלה לאחר 48…ר-ה2!:

bview4

ממרחק של כמה מסעים קרלסן חשב ש-49.צ-ה3 (התוקף את הרץ על ה2 וגם מכין צ-ה7+ ואחריו צ:א7) זוכה כאן, אבל בנקודה זו הבין לפתע שהמסע מפסיד ל-49…ו4! התוקף את הצריח הלבן תוך רווח של טמפו חשוב בקידום הרגלי ו' החזק; הרץ על ה2 מוגן בעקיפין כיוון ש-50:צ:ה2 מפסיד ל-50…פ-ג1+ עם זכייה בצריח.

ניצחון השחור לא היה אמנם פשוט גם לאחר המהפך, ולגרב היה צריך לדייק מאוד ולמצוא מספר מסעים יפים כדי לממש את היתרון. ניתוח מפורט יותר של המשחק הסבוך הזה ניתן למצוא בוידאו של יאן גוסטפסון (הכולל גם קטעים מהשידור הישיר במספר רגעים דרמטיים):

https://www.youtube.com/watch?v=h5nvTTooX0E

**********

בעקבות המשחק הזה ושייה לגרב הפך איפוא למוביל היחיד בתחרות, בעוד שקרלסן צנח בחזרה למאזן של 50%. אבל בסיבוב החמישי – האחרון לפני יום המנוחה באמצע הטורניר – קרלסן הצליח להתאושש במהירות עם ניצחון קל יחסית על סו, ועוד בשחור. סו, שדווקא השיג עמדה טובה מאוד מהפתיחה, לא מצא דרך טובה לממש את היתרון, הקריב רגלי בלי לזכות לתמורה ממשית עבורו ולאחר מכן התמוטט במהירות.

משחק אחר מאותו סיבוב שהיה חשוב למצב בצמרת הטבלה וגם הוכרע על ידי תחבולה נהדרת היה נצחונו של אנאנד על קרואנה. עד לאותה נקודה אנאנד לא התבלט במיוחד בטורניר, עם ארבע תוצאות תיקו במשחקים נטולי אירועים דרמטיים. אבל נגד קרואנה הוא ניצל טעות טקטית של האחרון כדי לזכות באמצעות תחבולה שהיתה, כאמור, יפה במיוחד.

קרואנה ויתר ללא הצדקה על רגלי עם 19…ר-ז4?; הוא חשב שלאחר 20.ר:ג6 ו-21.ו:ה5 יוכל לזכות בו בחזרה עם 21…ו6, כיוון שהרגלי הלבן על ה5 מרותק לכאורה לאורך הטור ה':

bview1

אלא שהריתוק הזה התגלה כמדומה בלבד. אנאנד המשיך 22.ה:ו6! ולאחר 22…צ:ה2 23.ו7+ מ-ו8 הסתבר כי חשיפת עמדתו של המלך השחור, לצד האיומים שיוצר הרגלי הלבן שקודם עד השורה השביעית, מציבים בפניו בעיה רצינית ביותר: 24.ר:ז7+! מ:ז7 25.מה-ג3+

bview2

המלך השחור נתון בהתראת שח וכפי שניתן לראות בלוח החי, מסעים איתו יובילו להפסד מיידי. על השחור לנסות איפוא ולחסום את השח באמצעות הצבת כלי על ה5, וקרואנה שגה כאן שוב והציב את הכלי הלא נכון. היה צריך לשחק 25…מה-ה5, וכאן ללבן הרעיון היפה של הקרבת המלכה הזמנית 26.צ:ה2! מה:ג3 27.צ-ה8 והשחור יצטרך לוותר על המלכה שלו תמורת הרגלי הלבן שיוכתר על ו8. אבל עדיין, משחק מדויק מצד השחור – כפי שניתן לראות בהסתעפות הארוכה המופיעה בלוח החי – יוביל לסיום שבו ללבן יתרון טיב אבל קשיים טכניים משמעותיים במימוש היתרון החומרי הזה (אנאנד אמר בראיון לאחר המשחק שלא היה בטוח כלל אם הלבן יכול לזכות כאן).

במקום זאת, קרואנה המשיך 25…צ-ה5? ואיפשר לאנאנד את המכה הטקטית 26.מה-ד4!!

bview3

גם כאן מדובר בהקרבת מלכה, אלא שבמקרה זה לכידתה על ידי הצריח תוביל למט מיידי. אבל בנוסף לכך, נקודה חשובה של הסטת המלכה ל-ד4 היא פינוי נתיב ל-ג5 עבור הצריח הלבן – וכאשר הוא מתייצב שם, במסע הבא, לשחור אין דרך טובה להגן על הצריח שלו ב-ה5, המרותק למלך ומותקף פעמיים. קרואנה נכנע כעבור שני מסעים נוספים.

אם כן, לאחר חמישה סיבובים (מתוך תשעה) ושייה לגרב מוביל עם 3.5 נקודות (2+), ואחריו קרלסן ואנאנד עם 3; במורד הטבלה נמצאים קרואנה, קריאקין וארוניאן עם 2.5; סו, נפומניצ'י, נקמורה וסבידלר עם 2.

במוקד הסיבוב השישי שיערך היום עומדים המשחקים קרואנה – ושייה לגרב, קרלסן – נקמורה וקריאקין – אנאנד. הסיבובים מתחילים כל יום ב-21:00 לפי שעון ישראל וניתן לצפות בהם כאן בשידור ישיר, עם צוות הפרשנים האמריקני המוכר הכולל את יאסר סירוואן, ג'ניפר שהאדה ומוריס אשלי. מייד לאחר הטורניר הקלאסי תערך בסנט לואיס גם תחרות השחמט המהיר והבליץ השלישית בסידרה, כשהאטרקציה הגדולה היא השתתפותו של קספרוב כווילדקארד – פעם ראשונה מאז פרישתו בה הוא משחק במה שהוא תחרות "רשמית" ולא רק ארוע ראווה.

Share on FacebookTweet about this on Twitter

38 תגובות ל “גביע סינקפילד: מחצית ראשונה”

 1. Zak (פורסם: 8-8-2017 בשעה 21:56)

  עד עכשיו תחרות מצוינת עם משחקים מרתקים. האם ל MVL יש ברקורד זכייה בתחרות צמרת כמו בסינקפילד?

  להגיב
  • אייל סגל (פורסם: 8-8-2017 בשעה 23:01)

   לא ממש – כלומר, הוא זכה כמה פעמים ב-ביל ושנה שעברה בדורטמונד, שאפשר לקרוא לו קצת בדוחק טורניר על – היו שם קרמניק וקרואנה, אבל גם כמה שחקנים יותר חלשים; אף פעם לא בטורניר שממש כולם בו מהצמרת הגבוהה (הוא גם הזכיר את זה בעצמו באחד הראיונות עם מוריס אשלי אחרי המשחקים).

   להגיב
 2. דוד (פורסם: 8-8-2017 בשעה 23:53)

  חייב לציין שהצפייה בערוץ הרשמי היא חוייה אמריקאית אמיתית.

  להגיב
 3. Oded (פורסם: 9-8-2017 בשעה 07:02)

  מעניין מאד הקטע עם קספרוב, האם יש תקדים לאלוף שחוזר אחרי כל כך הרבה שנים לטורניר תחרותי?

  להגיב
  • אייל סגל (פורסם: 9-8-2017 בשעה 12:47)

   האמת שבדרך כלל שחקנים מלכתחילה לא מודיעים על פרישה בצורה כל כך דרמטית כמו שקספרוב עשה (ב-2005). קרפוב, למשל, פשוט שיחק בהדרגה פחות ופחות אבל גם היום הוא ממשיך לשחק מדי פעם, למרות שכבר ברור לגמרי ששחמט תחרותי הפסיק להיות העיסוק העיקרי שלו. במקרה של קספרוב יש את העניין שהוא פרש בגיל מוקדם יחסית (42 – בכמה שנים יותר צעיר מאנאנד, גלפנד או איבנצ'וק היום), כך שיש "געגועים" אליו ולסגנון המשחק האטרקטיבי שלו וגם רושם שהוא עדיין יכול להתחרות באופן רציני בצמרת של היום, לפחות כשמדובר בקצבים מהירים של משחק. (בשנה שעברה הוא שיחק תחרות בליץ עם שלושת הראשונים באליפות ארה"ב, שהם גם שלושת שחקני הצמרת שם – קרואנה, סו ונקמורה – וסיים במקום שלישי בתוצאה מכובדת; https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/ultimate-blitz-challenge-garry-kasparov)

   להגיב
   • איציק (פורסם: 9-8-2017 בשעה 15:04)

    לא מצליח להתחבר לאתר, אבל שלישי מתוך 4, זה בחלק התחתון, לא הצלחה שהוא רגיל אליה. מעניין האם הוא עצמו הרגיש מאוכזב בסיום.

    להגיב
    • אייל סגל (פורסם: 9-8-2017 בשעה 15:30)

     כן, אבל זו גם התוצאה בנקודות – לאורך התחרות היה שם בעצם מאבק בין שלושה שחקנים (ביניהם קספרוב) על הניצחון כשהפערים ביניהם בסוף קטנים, ופער גדול מהמקום האחרון: נקמורה – 11 (מתוך 18 סיבובים), סו – 10, קספרוב – 9.5, קרואנה – 5.5.

     אפשר גם לציין שמבין שלוש התחרויות בקצב מהיר של הסידרה זו בסנט לואיס נראית כמו האחת שעומדת להיות יחסית הכי חלשה גם מבחינת השחקנים הקבועים שמשתתפים בה (אלה צריכים להשתתף בשתיים מתוך השלוש – ובזאת קרלסן וMVL לא משחקים) וגם מבחינת הווילדקארדס שהוזמנו (שלושה בנוסף לקספרוב עצמו). אולי זה מקרה, אבל אני לא מאוד אתפלא אם קספרוב – שהוא גם ממארגני הסידרה – החליט בכוונה להשתתף דווקא כאן מהסיבה הזו…

     להגיב
     • איציק (פורסם: 9-8-2017 בשעה 15:45)

      תודה, כפי שכתבתי, לא מצליח להתחבר לאתר, ולכן לא ראיתי את הניקוד. הניקוד בהחלט מראה תמונה שונה מסתם להיות בחצי התחתון.

      להגיב
   • Oded (פורסם: 10-8-2017 בשעה 01:17)

    תודה על התשובה המפורטת

    להגיב
    • Zak (פורסם: 10-8-2017 בשעה 19:16)

     זה די מעניין שהאטרקציה העיקרית בעולם השחמט היום זאת השתתפות של שחקן שפרש לפני למעלה מעשור בתחרות בליץ. מצד שני, מזל שהיו שחקנים כמו קספרוב (או בובי פישר לפניו) שגם היו שחקנים מרתקים וגם הכניסו עניין בעולם השחמט בזכות האישיות שלהם

     להגיב
     • איציק (פורסם: 10-8-2017 בשעה 19:22)

      קספרוב היה לא רק שחמטאי אלה ממש כוכב עולמי. תוסיף לכך כמה גיחות למשחקי ידידות די מוצלחים מאז, ויש הצתה של הדמיון. אני מניח שגם היום אם היה חוזר לשחק, היה יכול להיכנס אחרי קצת חזרה לכושר ל-50 הראשונים. אולי הפרזתי, אבל כמו שכתבתי, מצית את הדמיון.

      להגיב
     • אייל סגל (פורסם: 10-8-2017 בשעה 19:29)

      טוב, אבל אפשר גם לומר שהאטרקציה היא במידה רבה בדיוק בגלל שהוא כבר לא משחק באופן סדיר – בזמן ששיחק, השתתפות שלו בתחרות לא היתה אטרקציה גדולה כמו היום…

      להגיב
      • איציק (פורסם: 10-8-2017 בשעה 19:46)

       נכון, אבל אם זה היה לא הוא אלה מישהו אחר, כנראה זו לא הייתה אטרקציה (אולי פרט לקרפוב אם היה בא).

 4. דוד (פורסם: 9-8-2017 בשעה 14:52)

  אז אתמול קרלסן זרק עוד ניצחון, פעמיים במשחק. נעלמה לגמרי הקליניות והקילריות של 2013-2015, ובמקומה הגיעה יותר יצירתיות במשחק האמצע. אבל בינתיים אין ספק שמבחינת תוצאות זה שווה פחות.

  להגיב
  • אייל סגל (פורסם: 9-8-2017 בשעה 15:47)

   חוץ מעצם החמצת הזכיות במסעים 41 ו-43, המסע 43.ז5? ממש הזכיר את 45…ו4? מהמשחק הרביעי בדו קרב נגד קריאקין – זה חוסר תחושה נכונה לעמדה שגם מקלקל במידה רבה את האפשרות להשיג סיכויי ניצחון בהמשך, כי הוא סוגר נתיב חדירה למלך הלבן והופך את ההגנה של השחור לקלה יותר.

   להגיב
 5. יובל (פורסם: 9-8-2017 בשעה 17:17)

  תחרות לא משהו בשביל סו

  להגיב
  • אייל סגל (פורסם: 9-8-2017 בשעה 21:00)

   כן, והמשחק של היום נגד קרואנה מראה שהעדיפות העליונה שלו היתה לעצור את ההפסדים…

   להגיב
 6. היסטוריון של ספורט (פורסם: 13-8-2017 בשעה 16:38)

  זה נכון שקאספרוב חוזר ????????????????????????
  אני זוכר אותו עוד מהדו קרבות מול קארפוב ?

  להגיב
 7. דוד 1 (פורסם: 13-8-2017 בשעה 17:35)

  זה נכון, אבל יש כאן קצת פייק ניוז בעיתונות, משום שקספרוב חוזר לשחק משחקים מהירים מה שכבר יצא לו לשחק אחרי הפרישה. מהפרישה במשחקים הקלאסים הוא לא חזר.

  להגיב
 8. Selby (פורסם: 16-8-2017 בשעה 00:34)

  קאספארוב בינתיים בתחתית אחרי היום השני של הראפיד בסנט לואיס, אבל אינו נופל מאף אחד מיריביו, ואם נופל אז רק על השעון. היום יכל להתפתח גם אחרת אם היה מנצח את ארוניאן(קספארוב בשחור) בסיום פרשים כמעט זוכה, אבל היה בדוחק זמן רציני. כאמור זהו עקב האכילס שלו כאן באופן לא אופייני, שנובע כנראה בעיקר מחלודה ומהטלת ספק בעצמו. לא פעם נגע בכלי, עמד להזיזו למשבצת מסויימת ומיד לפני שעזב אותו השתהה שוב וחזר לחשיבה לא קצרה. אותו דוחק זמן לא אפשר לו להיזהר מכמה דרכים של ארוניאן לכפות תיקו. עם משחק מדוייק זה כנראה היה ניצחון, ובסוף אותו משחק קספארוב החזיק את הראש עם מבט של אחד שנשדד הרגע.
  אני כן חושב שבמקום מינוס אחד הוא היה יכול להיות בפלוס אחד, אבל זה עוד ניחא, הבעיה העיקרית שלו לדעתי היא מה הוא יעשה בבליץ אם הוא איטי.
  אם כי צריך לציין שהטורניר צמוד, אין איזה מגנוס קרלסן שבורח לדבוקה.

  להגיב
  • אילן (פורסם: 16-8-2017 בשעה 10:58)

   נראה שקצבי זמן קצרים משפיעים יותר על שחקנים בגיל מתקדם יותר.
   עצוב שגלפנד כבר לא במועדון ה- 2700 יותר בקצבים המהירים אחרי הדו-קרב שלו עם אינרקייב. הפסיד 8.5:3.5 בעוד שבקלאסי ניצח אותו 4:8 ועלה קצת בלוח החי ל- 2737 (בבליץ הוא עדיין במקום 31 בעולם).

   אגב, ארוניאן מאמין שקספרוב יתחיל לנצח היום:
   As said, Aronian is one of the experts who believe that Kasparov can, and might do better tomorrow. "All he needs to do is make his opponents believe he is very slow. That will work."

   "His argument about Kasparov for doing even better in the blitz: "He will be forced to play faster."

   מצד שני, ארוניאן כמו ארוניאן, יכול להיות שרק התבטא כך מתוך נימוס.

   https://www.chess.com/news/view/nepomniachtchi-beats-kasparov-leads-after-day-2-8770

   להגיב
 9. Selby (פורסם: 16-8-2017 בשעה 22:37)

  הצריח שלה קוונג ליאם נתן עכשיו במתנה לקספארוב זה אחת מהפאדיחות הכי גדולות ששחקן ברמתו עשה בשנים האחרונות, בעיקר בהתחשב בכך שהיה בעודף זמן עצום ומבחינת העמדה גם לא היה נתון לשום לחץ.
  לפעמים דוחק זמן של היריב יכול להיות יותר גרוע מדוחק זמן שלך, כי אתה חושב רק על איך לנצח על השעון.
  אהבתי מאוד את הדרמה שהייתה בהפסד של קספארוב לדוד נאבארה, זה ריגוש שאני מקבל רק ממשחקים שלו.

  להגיב
  • Zak (פורסם: 16-8-2017 בשעה 22:46)

   קורה לפעמים, אני זוכר את קרמניק בטעות דומה נגד המחשב וכמובן את גלפנד בדו קרב מול אנאנד. כנראה שלהתרגשות ולמעמד יש השפעה… ברכות לקספרוב על הניצחון, משער שלא ייחל שככה הוא יגיע אבל ניצחון זה ניצחון

   להגיב
   • אייל סגל (פורסם: 17-8-2017 בשעה 13:43)

    זה סוג עיוורון שאופייני יותר לבליץ – אפילו בתחרויות צמרת בבליץ אפשר כמעט תמיד למצוא טעויות אלמנטריות כאלה; אבל פחות בקצב של rapid ובפרט במקרה הנוכחי, שבו לה באמת לא היה בשום לחץ של זמן (דווקא קספרוב היה). אם כי יש לי רושם שקספרוב היה יותר מדוכדך משמח שהניצחון היחיד שלו עד כה בא דווקא בצורה כזו, אחרי כל העמדות הטובות שהשיג.

    אגב, גלפנד מול אנאנד – אם אתה מתכוון למשחק השמיני - לא קרוב אפילו להיות טעות באותה דרגה של אלמנטריות; היה מדובר שם במלכודת טקטית די ערמומית בעומק כמה מסעים שכל שחקן צמרת יכול ליפול בה, כפי שהוכיחו נפומניצ'י ולקו כפרשנים בזמן השידור הישיר, כחשבו בהתחלה שהמסע המוטעה של גלפנד הוא טוב וגם אחר כך לקח להם זמן להבין את הרעיון של אנאנד. (14…מה-ו6?? נראה כמו דרך הגיונית להגן באופן עקיף על הפרש, כדי להרויח זמן עבור הצבה שלו ב-ו4, על ידי האיום מה:ו3+ ו-מה:ח1, אלא שמסתבר כי אחרי 15.ז:ח5! המלכה השחורה נלכדת בעקבות הכאת הצריח עם התמרון מה-ו2 ור-ה2.)

    להגיב
 10. Zak (פורסם: 16-8-2017 בשעה 22:55)

  סיבוב אחרון מרתק כשהמובילים ארוניאן ונפו בשחור נגד הדולקים אחריהם דומינגז-פרז ונקאמורה, כשקספרוב ינסה להפריע לקרואנה. לנפו ולנקאמורה יש כבר משחק במחלוקת ברזומה, מעניין איך זה יתפתח

  להגיב
  • יורם (פורסם: 16-8-2017 בשעה 23:33)

   ובכמה ידיים באמת נקאמורה הצריח נגדו היום?

   להגיב
 11. Selby (פורסם: 17-8-2017 בשעה 20:05)

  גמביט המלך, רגלי פחות ומלך על ה2.
  יהיה או סקנדל או פסטיבל.

  להגיב
 12. דוד 1 (פורסם: 17-8-2017 בשעה 21:45)

  אייל לפי הבנתך, אם קספרוב היה משחק היום בתקופה שהיה אלוף העולם, הוא היה כמו שנראה בטורניר הזה או בטוף?

  להגיב
  • אייל סגל (פורסם: 18-8-2017 בשעה 12:09)

   אני מניח שאתה מתכוון *כמו* בתקופה שהיה אלוף עולם – אין לי ספק שבמקרה כזה היה בצמרת של התחרות, מן הסתם במקום הראשון; אבל גיל 54 ו-12 שנים של חלודה עושים את שלהם. אגב, לפחות בשלושת הימים הראשונים, בחלק של המשחקים המהירים, בלט שהחולשה העיקרית שלו היא בחוסר חדות טקטית – על זה הוא הפסיד את רוב המשחקים (או איבד יתרונות שהיו לו), אם כי זה היה קשור גם בניהול זמן לא מוצלח שהשאיר לו יחסית מעט זמן למחשבה בעמדות מסובכות. אבל באספקטים אחרים – פתיחות, משחק עמדתי, סיומים – הוא בסך הכל עשה רושם טוב עד טוב מאוד.

   להגיב
   • דוד 1 (פורסם: 18-8-2017 בשעה 13:24)

    זו כוונתי אכן. אבל אני בניגוד אליך מרגיש מאוכזב מרמתו של שחקן שנחשב בעיני רבים כגדול מכולם. בסופו של דבר היה לו ניצחון אחד במתנה ועוד ניצחון אחד חוץ מממנו. נוסף לכך חטף הרבה הפסדים, ומדורג בתחתית התחרות בפער ניכר מהמובילים. אולי בעצם התדמית שלו דגדול השחמטאים מוגזמת? אני לא יודע.

    להגיב
    • אייל סגל (פורסם: 18-8-2017 בשעה 15:36)

     אני מבין מה שאתה אומר, אבל זו נראית לי תגובה יותר רגשית מרציונלית. התדמית שלו כגדול השחמטאים מבוססת, בסופו של דבר, על ההישגים התחרותיים הבאמת פנטסטיים שהיו לו בזמן שהקריירה שלו היתה בעיצומה. אין לנו בעצם שום "קבוצת ביקורת", או מקרה מקביל של מישהו שפרש בגיל דומה וחזר לתחרות ברמה כל כך גבוהה אחרי יותר מעשור של הפסקה (להוציא הופעות ראווה פה ושם) כדי שיהיה בסיס לשפוט מה היה אפשר באופן סביר לצפות ממנו, כך שאפשר להסתכל על זה מהכיוון ההפוך – אם אפילו לקספרוב יש תוצאות כאלה, כנראה שההשפעה של הגיל + החלודה שמצטברת בגלל התנתקות ממושכת משיגרה של משחק מקצועני היא גדולה מאוד (מה שכמובן לא מפתיע בכלל). וכמו שכבר אמרתי, כשגם מסתכלים על איך הוא משחק אפשר לראות שלא סתם הובס במשחקים שהפסיד בהם – בחלקים ניכרים שלהם הוא שיחק טוב, ולא מעט פעמים השיג יתרון והיה אפילו על סף ניצחון (באופן הדרמטי ביותר נגד נבארה ביום השלישי), אבל כאמור חסרה לו חדות.

     להגיב
     • דוד 1 (פורסם: 18-8-2017 בשעה 16:24)

      מעניין

      להגיב
 13. מומו (פורסם: 17-8-2017 בשעה 23:26)

  אם לכל שחמטאי קטן יש יצר תחרותיות קטן שגורם לו לשחק שוב אחרי הפסד, מעניין מה קורה ליצר תחרותיות ענק של שחמטאי ענק אחרי שכלא אותו לכמה שנים, ואחכ חזר בצורה דרמטית והפסיד 3 משחקים יחד עם פספוסים קטנים…אולי זה יהיה טריגר לחזרה מלאה ללוח…

  להגיב
 14. יורם (פורסם: 19-8-2017 בשעה 11:45)

  אחרי 4 ימים חלשים עד פושרים קספרוב התעורר ביום האחרון. אחרי הפסד לקריאקין הוא סיים עם 5.5 מ-8 בלי הפסדים נוספים, כאשר השינוי חל במשחק הפכפך (שגם סבל מבעיות שידור) בסיבוב ה-12 בבזק מול קרואנה, שהחמיץ זכיה פשוטה (56.פג5) והפסיד. קספרוב סיים את התחרות כולה במקום ה-8, עם 7 נקודות באקטיבי (3.5 מ-9), ו-9 בבזק. נקווה שהסיום הטוב בבזק ייתן לו טעם של עוד, והוא יחזור לעוד תחרויות, כולל בקצב רגיל.
  בתחרות זכה ארוניאין, שסיים ראשון באקטיבי עם 12, ושני בבזק עם 12.5, נקודה אחרי קריאקין (אלוף העולם למי ששכח).

  להגיב
  • דוד 1 (פורסם: 19-8-2017 בשעה 20:17)

   גארי אמר שהוא לא מתכנן חזרה. הוא אמר שהמשחק שהפסיד מול נבארה הרס לו את הכיף :)

   להגיב
   • יורם (פורסם: 19-8-2017 בשעה 22:13)

    לא מבין מה הוא עשה כזאת דרמה מהמשחק הזה, גם בסיומו, וגם בדבריו אח"כ. בשח אקטיבי יש המון טעויות ומהפכים, זה לא היה כזה מאסטרפיס לפני זה, ולא ממש שינה לגבי המצב בתחרות.
    לשם השוואה, במשחק הזה בקצב קלאסי:
    http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1070408
    הוא החמיץ שתי זכיות ברורות (31…פ:ו4, 34…מהח4), וביצע עוד כמה שגיאות בסוף, נהרס לו משחק מאוד יפה, זה היה הפסדו הראשון, ובדיעבד האחרון, נגד יוסופוב (אלא אם…), והוא העמיד בסכנה את רצף הזכיות שלו בתחרויות – בסוף הוא הדביק את ליובויביץ' וזאת היתה התחרות ה-11 מתוך 15 ברצף. הוא שקל אז לפרוש משחמט בגלל זה?

    להגיב
    • דוד 1 (פורסם: 19-8-2017 בשעה 22:23)

     ברור שלא המשחק הזה השפיע על החלטתו, הוא רק ציין שזה עצבן אותו. לשחק שחמט מקצועי דורש הרבה מסירות שכנראה אין לו את הכוחות אליה. אגב, אם תשים לב כל השחמטאים שמתראיינים מזכירים את ההפסדים שלהם שהיו לא הכרחיים, דבר מעניין הקושי של אנשים שהם מהחכמים באנושות לדבר באפן רציונלי אחרי משחקים, ולא "לזכור" שהמזל גם פועל לטובתם במשחקים אחרים.

     להגיב
    • אייל סגל (פורסם: 19-8-2017 בשעה 23:58)

     אני מניח שהסיבתיות היא למעשה בדיוק הפוכה… בגלל שקספרוב השתתף בתחרות הזאת בעיקר כדי לעשות יחסי ציבור לגרנד טור ולמועדון השחמט בסנט לואיס ואין לו למעשה אפילו צל צילה של כוונה לחזור "ברצינות" לשחמט, הוא התרגז שבטווח המאוד מוגבל הזה היה משהו שקלקל לו ככה את ההופעה.

     להגיב

מה דעתך?