בשבוע שעבר החל בסנט לואיס גביע סינקפילד, אחת התחרויות החזקות של השנה וחלק מסידרת הגרנד טור. לאחר שתי תחרויות השחמט המהיר והבליץ בפריז ולובן, זהו הראשון מבין שני הטורנירים הקלאסיים של הסידרה (השני ייערך בלונדון בסוף השנה). משתתפים בו כל תשעת השחקנים הקבועים בסידרה; שבעה מתוכם מדורגים ברשימת מד הכושר של אוגוסט בעשירייה הראשונה: קרלסן (1), סו (2), קרואנה (3), ארוניאן (5), נקמורה (7), ושייה לגרב (8), אנאנד (10), ושניים נוספים בעשירייה השנייה: קריאקין (12) ונפומניצ'י (15). אליהם מצטרף כווילדקארד סבידלר (16) – בחירה מאכזבת למדי בקטגוריה הזו, כיוון שמדובר אמנם בשחקן צמרת אבל כזה שסיכוייו להתמודד ברצינות על זכייה בטורניר נראים קלושים מאוד מלכתחילה; היה מעניין הרבה יותר לראות במקומו את אחד השחקנים שהתבלטו בזמן האחרון כמו ממדיארוב (שהוזמן כווילדקארד לפריז), דינג לירן או גרישצ'וק.

ישנם כמה שחקנים שהשאלה אם ועד כמה יצליחו בטורניר הנוכחי מסקרנת באופן טבעי במיוחד – קרלסן, שלא זכה עד כה באף טורניר קלאסי בשנה הנוכחית (למעשה, מאז אמצע 2016), אם כי הפגין יכולת מרשימה מאוד בקצבים המהירים יותר בפריז ולובן; סו, שהפגין דעיכה מסויימת בחודשים האחרונים לאחר מספר הופעות מרשימות שנראו כמציבות אותו בתור קורא התיגר הראשי על קרלסן; וארוניאן, שהיו לו השנה שתי זכיות מרשימות מאוד בטורנירי על (גרנקה וסטוונגר) לצד ההופעות החלשות בטורנירי הגרנד פרי.

קרלסן פתח את הטורניר בצורה טובה – שתי תוצאות תיקו נוחות בשחור (אחת מהן, מול אנאנד, במשחק בו השיג אפילו יתרון רגלי בסיום צריחים, אבל כזה שהוא תיקו תיאורטי ידוע), וניצחון מרשים בלבן על קריאקין. מאז אליפות העולם האחרונה, בה קרלסן נתקל כזכור בקשיים רבים מול קריאקין, כבר נפגש איתו שלוש פעמים בטורנירים קלאסיים וניצח שניים מהמפגשים האלה (עם תיקו בשלישי) – ייתכן שהוא לוקח כעת את הטוען האחרון לכתר כ"פרויקט" מיוחד, או שהניסיון שצבר מולו בדו קרב עוזר לו לפצח את משחק ההגנה שלו…

 

קרלסן, באופן טיפוסי, בחר בפתיחה איטית ולא תיאורטית במיוחד, כדי להוציא את יריבו כמה שיותר מהר מההכנות המוקדמות ולאלץ אותו לפתור בעיות על גבי הלוח החל משלב מוקדם; קריאקין, מצידו, בחר בצורת משחק פסיבית למדי שלא הציבה בעיות מיידיות בפני קרלסן. האחרון ריכז תחילה מאמצים באגף המלכה, ורגע חשוב הגיע עם הפריצה 18.ג4, בעקבותיה באו חילופי רגלים על ב5 והמסע 21.פ-א5! שגרם לשינוי משמעותי באופי העמדה:

bview5

הפרש על ג6 מותקף ולא טוב לשחור להחליף פרשים על א5, כיוון שאז הלבן יקבל רגלי חופשי חזק על הטור א' (בצירוף לחץ לאורך הטור ב' שנפתח). קריאקין היה יכול להגן על הפרש באמצעות 21…מה-ד7 או ר-ד7, אבל במקום זאת בחר ברעיון אקטיבי יותר, וניצל את הסטת הפרש הלבן מ-ב3 כדי לקפוץ עם הפרש שלו ל-ד4. קרלסן החליף פרשים על הערוגה הזו, שנתפשה בידי רגלי – דבר שהחליש במידה מסויימת את מבנה הרגלים של השחור, אבל גם יצר משלט אפשרי לפרש השחור הנותר על ג3, בעומק מחנה הלבן.

מספר מסעים לאחר מכן קריאקין אכן הציב שם את הפרש – אבל לפני כן קרלסן הספיק לחדור עם הצריח שלו לעומק מחנה השחור ב-ג6 דרך הטור שנפתח, לפני שהפרש על ג3 יחסום בפניו את הנתיב הזה, ומאותו רגע העמדה הפכה לקשה עבור השחור. קרלסן הגביר את הלחץ באמצעות הסטת הפעילות למרכז ואגף המלך – הוא כפה חילוף של הרצים כהי הערוגות (שקריאקין הצליח להימנע ממנו מעט קודם לכן, במסע ה-25), באמצעות תקיפת הרגלי ב-ד6 על ידי 28.ר-ו4!, ולאחר החילוף על ה5 פרץ (באופן סימטרי למסע ה-18) עם 30.ו4:

bview6

כעת האיום של קידום הרגלי הזה ל-ו5 הפך למשמעותי מאוד, בגלל האופן בו נחלשו הערוגות הכהות באגף המלך של השחור בעקבות חילוף הרצים (לצד החלשה קודמת של מבנה הרגלים שם בעקבות קידום רגלי ל-ח5). המשחק נמשך 30…מה-ה7 (תוקף את הרגלי על ב4) 31.צ-ג5 (מגן עליו, ומחדש את האיום לזכות ברגלי השחור על ה5) – וכעת המחשב מראה שלשחור אפשרות אחת בלבד לשמור על איזון בעמדה: 31…ה:ו4 32.מה:ו4 פ-ד1! עם הרעיון להציב את הפרש על ה3 (ערוגה נוספת בה הרגלי על ד4 יוצר משלט פוטנציאלי עבור הפרש השחור) עם משחק נגדי המכוון כלפי אגף המלך של הלבן.

אלא שמדובר ברעיון די אנטי-אינטואיטיבי (גם כיוון שהחילופים על ו4 עוזרים למלכה הלבנה להתייצב במה שנראה כערוגה אקטיבית מאוד וגם כי תמרון הפרש הוא לערוגה הרחוקה ממה שנראה כמוקד ההתרחשות במשחק), ואין זה מפליא כלל שקריאקין החמיץ אותו, בפרט כיוון שכבר נקלע לדוחק זמן. במקום זאת הוא שיחק 31…צ-ג8, ובעקבות חילופי צריחים על ג8 בא המסע 33.פ-ג6 עם התקפה כפולה על המלכה השחורה והרגלי ב-ה5. השחור זכה ברגלי הלבן על ב4 תמורת זה שב-ה5 ושמר בכך על שוויון חומרי, אבל החילופים היו לטובת הלבן שהתקפתו באגף המלך הפכה לחזקה מאוד. במסע הבא קרלסן מימש את האיום לקדם את הרגלי ל-ו5, ולאחר 35…מה-ד6 (החזרת המלכה להגנה תוך תקיפת הפרש הלבן) 36.פ-ו3 הגיע הרגע האחרון בו היתה עוד לשחור תקווה מעשית להציל את המשחק:

bview7

קריאקין שיחק כאן 36…ז:ו5, מסע המחריב מייד את מבנה הרגלים שלו באגף המלך, ומאפשר ללבן בשני מסעיו הבאים (37.מה-ז5+ ו-38.ה5) לזכות בקלות ביוזמה המשתקת לגמרי את עמדת השחור. במקום זאת, היה עליו לנסות ולנצל את המשחק הנגדי היחיד העומד לרשותו בעמדה – כלומר, קידום הרגלי החופשי שלו על הטור ב' – באמצעות 36…ב4. מבט במחשב מראה שללבן ניצחון כפוי גם במקרה כזה – אלא שכאן מרווח הביטחון העומד לרשותו צר בהרבה ועליו לחשב הסתעפויות באופן מדויק מאוד כך שהתקפתו על המלך השחור תכריע לפני שהרגלי השחור יכתיר (בלוח החי ניתן לקראות דוגמה להסתעפות שקרלסן היה צריך לחשב באופן מדויק כדי להיות בטוח בזכייה). לפיכך גם ניתן היה לקוות שקרלסן יטעה, במיוחד כיוון שבנקודה זו, לקראת המסע ה-40, לא נותר גם לו הרבה זמן על השעון.

אבל קריאקין לא הצדיק את המוניטין ההגנתי שרכש לעצמו ובמקום זאת, כאמור, איפשר לקרלסן סיום קל יותר של המשחק. לאחר מספר מסעים הוא נכנע בעמדה שבה, למרות השוויון החומרי השורר (עדיין) על הלוח, השחור אבוד לחלוטין:

bview8

הלבן עומד להציב את הפרש ב-ו4, ולאחר מכן יוכל לזכות ברגלי על ח5 או לחילופין לקדם בנוחות את הרגלי ד' החופשי שלו, כשהכלים השחורים תקועים בעמדות גרועות ואינם יכולים ליצור כל משחק נגד ממשי (בעצמם או על ידי תמיכה בקידום הרגלי ב').

**********

שחקן אחר שהרשים בסיבובים הראשונים היה מקסים ושייה לגרב (שהתבלט גם כשני אחרי קרלסן בסיכום מאזן הטורנירים בפריז ולובן), עם ניצחון משכנע מאוד על סו. והסיבוב הרביעי זימן מפגש צמרת בין קרלסן לושייה לגרב, משחק שהיה הדרמטי ביותר בטורניר עד כה ואחד הדרמטיים ביותר שנראו לאחרונה בכלל.

קרלסן נקט באותה אסטרטגיית פתיחה בסיסית כמו במשחק נגד קריאקין (כשהוא משתמש בהסתעפות הלא יומרנית לכאורה איתה זכה רג'בוב לאחרונה מול סבידלר בגרנד פרי ז'נבה). התקבלה עמדה סבוכה ומאוד לא שיגרתית בה נראה היה לאורך חלק ממושך של המשחק כי המצב סטטי למדי, אבל באזור ביקורת הזמן במסע ה-40 התימרונים הסבלניים של קרלסן הניבו סוף סוף פרי ובעקבות כמה אי דיוקים של ושייה לגרב נראה היה שהמשחק עומד להפוך לעוד ניצחון טיפוסי של אלוף העולם.

אבל אז ושייה לגרב – בניגוד בולט לקריאקין – הגיב בניסיון ליצור משחק נגד אקטיבי (החל מ-43…ה5) שסיבך את העניינים והפך את העמדה לחריפה וטקטית מאוד; לקרלסן היתה אמנם עמדה זכויה, אבל הוא איבד שליטה ובגלל החמצת פרט טקטי בהסתעפות מסויימת בחר בהמשך שהוביל תחילה לאיבוד היתרון (עם 46.צ-ז2? במקום 46.צ-ד2!) ולאחר מכן אפילו להפסד (עם 48.צ-ו3?). מסתבר שהפרט שהחמיץ כאשר נכנס להסתעפות שכללה את מסעיו ה-46 וה-48 היה קשור בעמדה שהתקבלה לאחר 48…ר-ה2!:

bview4

ממרחק של כמה מסעים קרלסן חשב ש-49.צ-ה3 (התוקף את הרץ על ה2 וגם מכין צ-ה7+ ואחריו צ:א7) זוכה כאן, אבל בנקודה זו הבין לפתע שהמסע מפסיד ל-49…ו4! התוקף את הצריח הלבן תוך רווח של טמפו חשוב בקידום הרגלי ו' החזק; הרץ על ה2 מוגן בעקיפין כיוון ש-50:צ:ה2 מפסיד ל-50…פ-ג1+ עם זכייה בצריח.

ניצחון השחור לא היה אמנם פשוט גם לאחר המהפך, ולגרב היה צריך לדייק מאוד ולמצוא מספר מסעים יפים כדי לממש את היתרון. ניתוח מפורט יותר של המשחק הסבוך הזה ניתן למצוא בוידאו של יאן גוסטפסון (הכולל גם קטעים מהשידור הישיר במספר רגעים דרמטיים):

**********

בעקבות המשחק הזה ושייה לגרב הפך איפוא למוביל היחיד בתחרות, בעוד שקרלסן צנח בחזרה למאזן של 50%. אבל בסיבוב החמישי – האחרון לפני יום המנוחה באמצע הטורניר – קרלסן הצליח להתאושש במהירות עם ניצחון קל יחסית על סו, ועוד בשחור. סו, שדווקא השיג עמדה טובה מאוד מהפתיחה, לא מצא דרך טובה לממש את היתרון, הקריב רגלי בלי לזכות לתמורה ממשית עבורו ולאחר מכן התמוטט במהירות.

משחק אחר מאותו סיבוב שהיה חשוב למצב בצמרת הטבלה וגם הוכרע על ידי תחבולה נהדרת היה נצחונו של אנאנד על קרואנה. עד לאותה נקודה אנאנד לא התבלט במיוחד בטורניר, עם ארבע תוצאות תיקו במשחקים נטולי אירועים דרמטיים. אבל נגד קרואנה הוא ניצל טעות טקטית של האחרון כדי לזכות באמצעות תחבולה שהיתה, כאמור, יפה במיוחד.

קרואנה ויתר ללא הצדקה על רגלי עם 19…ר-ז4?; הוא חשב שלאחר 20.ר:ג6 ו-21.ו:ה5 יוכל לזכות בו בחזרה עם 21…ו6, כיוון שהרגלי הלבן על ה5 מרותק לכאורה לאורך הטור ה':

bview1

אלא שהריתוק הזה התגלה כמדומה בלבד. אנאנד המשיך 22.ה:ו6! ולאחר 22…צ:ה2 23.ו7+ מ-ו8 הסתבר כי חשיפת עמדתו של המלך השחור, לצד האיומים שיוצר הרגלי הלבן שקודם עד השורה השביעית, מציבים בפניו בעיה רצינית ביותר: 24.ר:ז7+! מ:ז7 25.מה-ג3+

bview2

המלך השחור נתון בהתראת שח וכפי שניתן לראות בלוח החי, מסעים איתו יובילו להפסד מיידי. על השחור לנסות איפוא ולחסום את השח באמצעות הצבת כלי על ה5, וקרואנה שגה כאן שוב והציב את הכלי הלא נכון. היה צריך לשחק 25…מה-ה5, וכאן ללבן הרעיון היפה של הקרבת המלכה הזמנית 26.צ:ה2! מה:ג3 27.צ-ה8 והשחור יצטרך לוותר על המלכה שלו תמורת הרגלי הלבן שיוכתר על ו8. אבל עדיין, משחק מדויק מצד השחור – כפי שניתן לראות בהסתעפות הארוכה המופיעה בלוח החי – יוביל לסיום שבו ללבן יתרון טיב אבל קשיים טכניים משמעותיים במימוש היתרון החומרי הזה (אנאנד אמר בראיון לאחר המשחק שלא היה בטוח כלל אם הלבן יכול לזכות כאן).

במקום זאת, קרואנה המשיך 25…צ-ה5? ואיפשר לאנאנד את המכה הטקטית 26.מה-ד4!!

bview3

גם כאן מדובר בהקרבת מלכה, אלא שבמקרה זה לכידתה על ידי הצריח תוביל למט מיידי. אבל בנוסף לכך, נקודה חשובה של הסטת המלכה ל-ד4 היא פינוי נתיב ל-ג5 עבור הצריח הלבן – וכאשר הוא מתייצב שם, במסע הבא, לשחור אין דרך טובה להגן על הצריח שלו ב-ה5, המרותק למלך ומותקף פעמיים. קרואנה נכנע כעבור שני מסעים נוספים.

אם כן, לאחר חמישה סיבובים (מתוך תשעה) ושייה לגרב מוביל עם 3.5 נקודות (2+), ואחריו קרלסן ואנאנד עם 3; במורד הטבלה נמצאים קרואנה, קריאקין וארוניאן עם 2.5; סו, נפומניצ'י, נקמורה וסבידלר עם 2.

במוקד הסיבוב השישי שיערך היום עומדים המשחקים קרואנה – ושייה לגרב, קרלסן – נקמורה וקריאקין – אנאנד. הסיבובים מתחילים כל יום ב-21:00 לפי שעון ישראל וניתן לצפות בהם כאן בשידור ישיר, עם צוות הפרשנים האמריקני המוכר הכולל את יאסר סירוואן, ג'ניפר שהאדה ומוריס אשלי. מייד לאחר הטורניר הקלאסי תערך בסנט לואיס גם תחרות השחמט המהיר והבליץ השלישית בסידרה, כשהאטרקציה הגדולה היא השתתפותו של קספרוב כווילדקארד – פעם ראשונה מאז פרישתו בה הוא משחק במה שהוא תחרות "רשמית" ולא רק ארוע ראווה.

גרנד פרי ז'נבה: רג'אבוב זוכה ומצטרף למרוץ
גרנד פרי פלמה דה מיורקה