אז בואו נדבר קצת על היורוליג. אותו מפעל שאורי אלון מהפועל ירושלים מוכן לתת כליה, אשך ושלוש אצבעות בשביל להצטרף אליו. אותו מפעל שמחלק את שחקני אירופה ל״זה שחקן יורוליג״ ו״לזה אין מה לחפש ביורוליג״.

אותו מפעל שאם תשאלו אותי, הפך מזמן לליגת המילואים הירודה של האנ.בי.איי, מפעל שאם אין לכם עניין אישי בקבוצות שמשחקות בו, אין לכם בשביל מה לפתוח טלוויזיה.

****

אז בואו נדבר מספרים.
שלושים שנה אחורה, לא המון זמן. ביורוליג, גביע אירופה לאלופות אז, משחקות 8 קבוצות. הקצפת של הקצפת. שבוע אתה בסלוניקי אוכל סלים מגאליס, שבוע נטחן על ידי אוסטרובסקי בלימוז׳ ולאחר מכן יוצא לברצלונה ומקבל את אאודי נוריס על הראש. באנ.בי.איי לעומת זאת, 23 קבוצות בשלב הזה. 7 קבוצות פחות מהיום. מעבר לזה, בשביל מי שלא נולד ביבשת אמריקה, ולא עשה לפחות שנתיים קולג׳, האנ.בי.איי הוא אופציה כמעט בלתי אפשרית. שחקנים עצומים כמו גאליס, יאנקיס, סאן אפיפניו, מנגין, אוסטרובסקי, ג׳מצ׳י, דניאל, גורדון שלנו, יכולים רק לחלום על מעבר לליגה הטובה בעולם. מעבר של גדול השחקנים האירופיים אי פעם, פטרוביץ, מתחיל בספסול ארוך ומייאש בפורטלנד. מדי שבוע משחקים זה נגד זה ביורוליג מיטב השחקנים האירופיים, מחוזקים בצמד זרים שנבחרו בפינצטה. קני בארלו, קווין מגי, בוב מקאדו, מייק דאנתוני, אאודי נוריס ודומיהם, כולם כוכבי קולג׳ים ענקיים (וחלקם כוכבי אנ.בי.איי לשעבר) מסתובבים באירופה במשך שנים ארוכות. לצידם מאות זרים שיודעים כדורסל לא פחות טוב מהרבה שחקנים באנ.בי.איי, אבל לא מצליחים לחדור לליגה הקטנה והעמוסה כשרונות.

****

קאט, שלושים שנה קדימה. באנ.בי.איי 30 קבוצות, בכל סגל 16 שחקנים וכולל חוזים כפולים, ליגת הפיתוח ועוד, למעשה כ-18 שחקנים. כלומר למעלה ממאה שחקנים שלפני שלושים שנה לא היו מגיעים לאנ.בי.איי גם בחלום, נמצאים היום עמוק בסגלי קבוצות הליגה. השחקן האירופי הבכיר כבר מזמן לא משחק באירופה. הוא מגיע לאנ.בי.איי גג בגיל 22, ובמקרים רבים הרבה לפני שהספיק לשחק רבע משחק ביורוליג. שחקני קולג׳ים בינוניים מוצאים גם הם את מקומם בליגה הטובה בעולם, אחרי הכל יש עוד 100 משרות למלא. היום בשביל לשחק באנ.בי.איי לא צריך להיות כוכב. מספיק להיות גל מקל. דניאל ת׳ייס, סנטר גרמני בינוני, מקבל השנה דקות משמעותיות בסלטיקס. עשרים וחמש שנה אחורה, הוא לא היה בסגל בקבוצת יורוליג. אפשר להמשיך. על גרשון יבוסלה מהסלטיקס שמעתם? על אקסל טופאן? פול צ׳יפסר? אולי על דאביס ברטניאס? כולם שחקנים שהיו יכולים לחזק היטב את מכבי אשדוד, אולי, ויושבים במשבצת של שחקן סגל באנ.בי.איי.
המגמה לא פסחה גם על ילידי ארצות הברית. שחקנים שהיו מגיעים בזמנו לאירופה כיוון שהיו נמוכים מדי לעמדות שלהם, איטיים מדי, או לא מספיק אתלטיים, היום מקבלים הזדמנות ולוקחים אותה בשתי ידיים. 100 משרות למלא, זוכרים?
ומה נשאר לנו באירופה? תחתית הסיר. ואם זה לא מספיק, במקום 8 קבוצות סולידיות, יש לנו היום פי שתיים קבוצות יורוליג (וזה עוד אחרי ירידה מבורכת) שלא יודעות מאיפה יגרדו שחקנים. ליגה שצריכה עוד 100 משרות, יחסית למצב לפני 30 שנה ומאבדת 100 משרות לאנ.בי.איי שפתחה עוד 100 מקומות עבודה. שחקן כמו ספנוליס, בתסריט מרשים שחקן בינוני באנ.בי.איי, קלט את הקטע. במקום הספסל של הניקס הוא העדיף להיות ראש לשועלים. חזר לאירופה ומפרק את היורוליג. האם הוא כזה גדול? ממש לא. אבל הוא יזכר כגדול כי שיחק בליגה של קטנים.

****

קאט לאתמול. אריק פאקינג מקלום. לשעבר הפועל כפר סבא וברק נתניה מגיע ליד אליהו וטוחן את הקבוצה הביתית. מתפלאים? אין מה להתפלא. ככה זה בבינוניות. ככל שהקבוצות בינוניות יותר, היציבות נמוכה יותר וקל יותר להפתיע. תחשבו על קבוצה שבחמישייה שלה ג׳מצ׳י, מגי, בארלו, חן ליפין ולבן מרסר. קבוצות כאלה לא מופתעות, הן דורסות, שבוע אחר שבוע. הן מחזיקות את הטופ שיש למקצוע להציע. עכשיו תחשבו על פייר ג׳קסון, דשון תומאס, ארט פרחוסקי, נוריס קול וג׳ונה בולדן. בינוניות חברים, זה שם המשחק. שחקן כמו קווין מגי היה מגיע כל שבוע לשחק, דיי אין, דיי אאוט. שחקן כמו ג׳קסון תופס יום. גם שחקן כמו מקאלום. לפעמים זה עובד, לפעמים זה עובד פחות.

****

אז מה הלאה? קבוצות כדורסל אירופית באנ.בי.איי זו האופציה היחידה לכדורסל באירופה. בית אירופי זו אולי גם אופציה, בכפוף לשינוי השיטה בליגה. מעבר לזה הכדורסל האירופי ילך וידעך. בשקט בשקט, בלי ששמים לב, גם המאמנים מתחילים להיעלם. קצת מסינה, קצת בלאט, קצת ספחיה ולפני שתספיקו להגיד פיני גרשון, עשרות אנשי המקצוע הטובים באירופה, יהיו גם הם באנ.בי.איי וישאירו את הבמה לכמה ילדים אירופאיים.
בכל אופן, בפעם הבאה שתדברו על שחקן שמתאים ליורוליג, תחשבו על  אריק מקלום, וויל קלייבורן וג׳סטין דנטמון. הם שחקני יורוליג, אפילו די טובים, וזה מה שכל כך עצוב במפעל הזה.

 

****

פעם היו פה שחקנים, גאליס

בכורה
14 בום!