אוי קלאסיקו

הנה וידוי, אני שונא קלאסיקו, שונא דרבים, שונא משחקים גדולים.

פוסט על קלאסיקו, כשאתה אוהד ברצלונה שרוף, הוא משהו ששומר נפשו ירחק ממנו.

שבוע לפני קלאסיקו הוא שבוע של אמונות טפלות, חששות, דאגות, לחצים, כאבים בחזה וחלומות על הגרוע מכל. אם תפגשו אוהד ברצלונה, שאפילו בשיא תקופת פפ (הזכורה כתקופת ה-6-2 ו-5-0) יגיד לכם שהוא רגוע ו"הולכים לפרק את ריאל", תדעו שהוא לא אוהד ברצלונה אמיתי. לכן הרצון שלי כאוהד, רגע לפני השחיטה, לכתוב על הדרך בה היא תתבצע, מזכירה לי את אחד הקטעים הגדולים ב״בורגנים״. וזה הולך ככה:

נילי מספרת לבני שהיא בגדה בו בקטנה עם אהרל׳ה, נסחפו. בני מבקש לדעת עוד, איפה זה היה, כמה זמן. נילי אומרת לו: תיכף תרצה לדעת גם באיזה תנוחות עשינו את זה. ובני רק מתעצבן עוד יותר ועונה לה: תנוחות? עכשיו עשיתם את זה עם תנוחות? קודם אמרת לי שנסחפתם.

בני למד את זה בדרך הקשה, אני בתור אוהד בארסה לא שואל שאלות. לא רוצה לדעת, לא רוצה לשמוע, לא רוצה לחשוב. זה בכלל לא עניין של יכולת או של מקום בטבלה, גם לפני ה-6-2 המפורסם הייתי משוכנע שאנחנו הולכים לקבל בראש, וכשברצלונה ספגה את הראשון, כל מה שהיה לי להגיד לחברים שלי היה: אמרתי לכם?

 

*****

ולמה אני מתעכב על הסיפור הזה? בעיקר כדי לסחוט קצת סימפטיה והבנה על גודל המאמץ עבורי. אז הנה השתי פזטות שלי על המשחק, קחו בחשבון שאם אטען לאי שפיות בשבוע שלפני הקלאסיקו, אין שופט שלא יקנה את הטיעון.

בארסה וריאל מתנהלות שתיהן כאילו הן מחכות שהבלוף יחשף. אוהדי בארסה הותיקים מרגישים שמשהו לא באמת בסדר. נכון מנצחים, נכון מסי מבקיע המון, אבל איכשהו התחושה היא שזה זמני. תורידו את אומטיטי והמשוואה וזו כבר לא תחושה, זה צורב בבטן.

גם אוהדי ריאל, הריאלים שבהם, מבינים שהקבוצה שלהם שעוד איכשהו מגרדת פה נצחון, שם נצחון (על אל גז׳ירה….) צריכה פעם אחת לקבל בראש באמת, בשביל להבין שהגיע זמן בניה מחדש. יש גבול למספר הפעמים שאפשר לנצח בדקה ה-81 עם גול מנבדל, אחרי שפסלו גול ליריבה (מטאפורית, תרגעו אתם שם בלבן).

לכן התחושה היא שמישהי מהשתיים צריכה לקרוס. מישהי צריכה לצאת מהמשחק הזה עם הזנב בין הרגליים. וולורדה נותן קצת תקווה כאילו הוא זה שיכול להעמיד מערך זהיר שיצא עם איזה תיקו או 2-1 קטן מהקלאסיקו. מצד שני, בפעם האחרונה שחשבנו את זה, דווקא הצרפתי הקירח שאוהב לנגוח באנשים שמקללים את אחותו, יצא עם חתיכת נצחון והראה שכשהוא לא נוגח, יש לו גם כדורגל לאמן. בנוסף, רונאלדו בסוף צריך להבקיע את השערים שלו, ומה יותר טוב מלחזור לכושר מול ברצלונה? בקיצור, קלאסיקו מהפתוחים שהיו כשכל אוהד סביר של אחת הקבוצות צריך להיות משוכנע שהוא יקבל בראש. עד כדי כך הכדורגל של שתי האימפריות מספרד (וקטלוניה) לא מרשים השנה.

 

*****

ואם נחזור לעקרון, אז הנה וידוי. אני שונא קלאסיקואים. שונא משחקים של הפועל ירושלים נגד מכבי, מתעב משחקים של פדרר נגד נאדאל ושונא במיוחד סדרות גמר של בוסטון נגד הלייקרס. יש משהו במשחקי כל הקופה האלה שהורס את הבריאות. אני, תנו לי ברצלונה ולנסיה, פדרר נגד ברדיץ׳, בוסטון נגד טורנטו לא משהו שעושה קולות של שטיח, אבל משחקים שאפשר לפצח מולם גרעינים בשקט וללכת לשירותים בלי לפחוד שתשמע צרחות מהחדר הסמוך ותעשה תנועה לא נכונה לפני ששכחת לסיים את העניינים מעל האסלה…. אני ב-4-0 של לפני שנתיים, בקלאסיקו, ישבתי בלי ציפורניים מול המסך בדקה השמונים וחיכיתי שיגמר. לא מאמין במשחקים כאלה, לא מאמין בפרס שכולל בתוכו גם נצחון של הקבוצה שלי וגם הפסד של הנמסיס, לא חושב שעשיתי מספיק טוב בשביל לקבל בחזרה את כל הטוב הזה.
בקיצור, שבוע הבא יש סלטה בגביע, לבנטה בליגה, אני עם הראש כבר שם. תודיעו לי כמה נגמר. תודה.

 

הגדול בדורו
קלאסיקה

תגובות

 • אודליה

 • אודליה

  חחח בול

 • אסף the kop

  מכיר את ההרגשה.
  על כן ליברפול ויונייטד עשו את המעשה ההגיוני והגיעו להסכמה ג'נטלמנית שלא להכריע את המשחקים בינהן לאחרונה...

 • איציק

  זה למה אני בטוח ב-100% שמכבי תל-אביב לוקחת אליפות השנה, וזה חתום וסגור הרמטית.

  • יוני

   איציק להתחיל את מאמצי הניחוס בדצמבר זה כבר ממש מכובד. למרות שאני איתך, וחושב שגיל שלי החמיץ כאן יומן אליפות לפנתיאון.

   • איציק

    גיל שלי התחיל ראשון כשביאל את היומן.
    חוץ מזה אני אמרתי עוד לפני האליפות הראשונה שבאר שבע תיקח פעמיים רצוף ותחזור לתרדמת. כך שאי אפשר להאשים אותי גם על זה שאני עקבי.

 • דן ברקאי

  סופסוף מישהו מדבר על הפרפרים... מת מפחד, ואוי לה לאותה בושה כשתהיה, נס שאני שומר שבת.

 • יוסי

  כאוהד ריאל התחושה היא שריאל תתן בראש כי היא פשוט קבוצה טובה יותר ולא במעט .

  • אופיר

   אין ספק שהטבלה מראה את זה...
   וברצינות, זכותך להרגיש ככה ויש לזה ביסוס מסוים כי לריאל קישור מצוין, יותר טוב היום משל בארסה, יש לנ הגנה די טובה וכשרונות בהתקפה כמו איסקו ואסנסיו ואם כריסטיאנו בפורמה טובה הוא יכול להכריע משחקים.
   אבל אתה שוכח שכריסטיאנו העונה בליגה לא פוגע, משהו לא הלך לו ואולי זה משתנה אבל השחקן לוקח על עצמו הרבה בעיטות ומחטיא המון.
   בארסה אני מניח לא יתנו לו כמות של מצבי הבקעה נוחים כמו מול קבוצות חלשות יותר בליגה אז לא בהכרח יהיה לו קל.
   בארסה העונה קבוצה מאורגנת יחסית שעושה לפרקים לחץ, עם שוער ענק. החיסרון של אומטיטי יורגש ואם גם איתו קבומות הגיעו למצבי הבקעה טובים שטר שטגן הציל אז גם מול ריאל זה יקרה בטח כשאומטיטי פצוע.
   יש לכם בריאל מקום לאופטימיות, אבל מצד שני, מציע שתלמדו להוריד את האף כי בארסה ב 20 שנים האחרונות מגיעה טוב לרוב משחקי הקלאסיקו וחות מהמשחקים של הסופר קופה בתחילת העונה לא מתבטלת מול ריאל.
   אני כל כך מקווה שאתה טועה ושהזחיחות שלך תיתן לך סטירה מחר. אבל כאוהד בארסה אני לא יכול להיות אופטימי למרות המצב בטבלה.

 • DS

  מדהים שהמשחק הזה הפך כמעט מוקצה מחמת מיאוס בקרב אוהדים רבים כאן, בעוד שבפועל, מעבר ליריבות בין שתי הקבוצות, גם המשחק ביניהן בשנים האחרונות מתעלה על עצמו ומנפק משחקים לפנתיאון, כמו למשל ה-3:2 בברנביאו לפני שנה, הזכור בעיקר מהגול בדקה האחרונה של מסי והמכירה הפומבית של חולצתו לאוהדי מדריד.
  https://www.youtube.com/watch?v=HDY49xODybY
  משהו שתפס את עיניי ואשר לא שמתי לב אליו בזמן אמת - שימו לב לקריצה של מסי לאחר ההרחקה של ראמוס (בדיוק ב-10:59). קצת ליכלך בעיני את דמותו (הכביכול) נקייה בדרך כלל מהצגות.

 • ניינר/ווריור

  מזלך שאתה לא עוקב אחרי פוטבול. כל משחק הוא מלחמת עולם

 • אוהד נחמני

  מבדר לראות כל פעם מחדש איך אוהדי קבוצה בתפוצות, אלה שלא גדלו בקהילת האוהדים המקומית, מאמצים או משקפים את המנטליות של חברי המועדון......אפילו שזו של אוהדי בארסה השתנתה מאוד בארבע עשרה השנים האחרונות, החששנות הקטלאנית, שלא לומר פחדנות, עדיין בדי אן איי. אצה מוזמן לראות איתי את המשחק בבאר של הכפר שאני גר בו, להאנח בחשש עם כל איבוד כדור, ולמלמל כבר בדקה העשירית שהנה הם מנצחים......

 • udi

  לא מבין איך אפשר לקרוא לעצמך "אוהד שרוף" של קבוצה כשאתה בקושי הולך לעודד אותה במגרש. לפי דעתי יש מעט אוהדים "שרופים" של קבוצה וזה אלה שהולכים לכל מקום אחרי הקבוצה. כל השאר הם אוהדים(או קהל יותר נכון) פסיביים. בגלל זה גם תמיד יהיו לי יותר פרפרים בבטן במשחק של מכבי חיפה נגד עכו מאשר הקלאסיקו ("אוהד" ריאל). כי כשאתה הולך למשחקים אתה מרגיש הרבה יותר מחובר ולכן אני לא מצליח להבין איך אתה משווה את ברצלונה להפועל י"ם שאתה אוהד והולך למשחקים שלה.
  כמובן שזה סובייקטיבי וזו דעתי ואצל כל אחד זה שונה.

  • יעוז סבר

   לא מסכים. לפי זה אני יכול להיות בערך רק אוהד הפועל רעננה, או גג לגרור את עצמי לחיפה או ירושלים. אם אתה חי קבוצה, בעיקר בעידן הגלובלי, מעודכן בכל מהלך שלה, צופה במשחקים הכי שולים, מעודכן במה קרה כל יום באימון, חי בתוך קהילה של שרופים, אז כן, אתה שרוף. נכון שלאהוד קבוצה בלייב, כפי שעשיתי למשל בילדותי עם הפועל ירושלים, זו חוויה שונה לגמרי.

 • איאן ראש

  רומז משהו עם בחירת השופט שבתמונה ...?

 • דוד

  גם אני אוהד ריאל זחוח. יש לי תחושה שמה שלא הספיק לריאל נגד קבוצות אחרות, יספיק נגד ההגנה המביכה של בארסה. מסי קצת מלחיץ אבל המערך ההגנתי של ריאל הוא די יציב.
  אם אסנסיו עולה לשחק אהיה עוד יותר אופטימי.

 • Dr.van nostrand

  יעוז, ממש כיף לקרוא אצלך....
  מתחבר גם ספציפית לנקודה שהעלית.
  גם אני נוטה להרגיש כך במצבים מסויימים, בעיקר כשהתקשורת/ציבור מייחסים עניין יוצא דופן למשחק אחד, הרבה מעבר לחשיבות של התוצאה עצמה.

  כשהייתי רואה בייסבול ועוקב המפגשים בין המטס ליאנקיז היו יותר מעצבנים מכיפיים בהרבה מובנים, היתה הרגשה שהמשמעות שלהם לעונה כולה מזערית אך עשו מזה כל כך הרבה רעש יחסי שרק לא רצית להפסיד מהסיבה הזו ואם כבר אז לא בסוויפ או סדרה חד צדדית.
  כי לך תסביר לאנשים שעושים הרים מכלום יחסית...

  כמובן שהיו יתרונות רבים למפגשים האלה, בין השאר בקידום של הגישה בו נפגשים יותר קבוצות ה NL עם נ AL. מבחינתי מתוך עונה של 162 משחקים יש מקום לפחות לסדרה אחת מול כל קבוצה. אפילו שתיים..נניח אלו מהבית המקביל.

  אבל זה הגיון ולא יודע אם זה תופס בעולם הספורט הדתי.

  • יעוז סבר

   זה לגמרי זה. מפגשים שסוחטים אותך נפשית ועדיף בלעדיהם. וכמו שאמרת, המון יוקרה על אותו נצחון, או על אותן 3 נקודות.

 • ניק

  דווקא בגלל מה שרשמת אני לא רואה סיבה לפחד לקבל בראש.. לא רואה ניצחון של אחד הצדדים ביותר מ2 שערים.

 • הקורא המתמיד

  זה כל כך נכון. תודה לאל שאני בחו"ל ולא מול טלביזיה

 • עודד

  מזדהה. במשחקים של הפועל ירושלים נגד מכבי תל אביב אני ממש חרד מהרגע שמכבי ילחצו על הגז, הפועל יתפרקו, והמשחק ילך לפח. בכל משחק ביניהן.

  • יעוז סבר

   לגמרי. עשרים הפרש ואני בלחצים אדירים.

 • איציק

  אוי, אוי, אוי... נדמה לי זה היה אתה שכתב בשבחי המסי ובמעשיו הבלתי ניתנים לשחזור על המגרש.
  מה, אגיד, קטן עלינו. נראה אותו עושה את מה שעשתה היום חזניוק. תרגיל כזה בחיים עוד לא ראיתי.

  • יעוז סבר

   מסי הוא מסי, אבל כדורגל משחקים 11 מול 11.

   • איציק

    אני לא בטוח שהבנת על מה כתבתי. גם 11 שחקנים לא מסוגלים לעשות את התרגיל של חזניוק.

 • cookie-monster

  יאללה ריאל יאללה
  אם בארסה תחטוף חזק - סבבה בלי קשר. בעד.
  אבל ככה אם ליברפול תחליט למכור לנבלה את קוטיניו יהיה לחץ יותר חזר לשלם ובגדול.

 • קורא אדוק

  צחקתי בקול מהתמונה :-)

 • אולג נדודה

  בתור אוהד נלהב של הליגה הספרדית,וכאחד שמייחל לכל נצחון בארסה בקלאסיקו,גם בגלל כל ההיסטוריה שזו הקבוצה של פרנקו,וכל פרוייקטים של הגלקטיקוס ועוד ועוד...

  קשה להאמין שאני אומר זאת,אך אני מייחל לניצחון ריאל,אם בארסה מנצחת סביר להניח שנגמרה לה הליגה מבחינת האלופה...
  כך זה גם בטבלאות הליגה הגרמנית והאנגלית והצרפתית בממוצע פער 10 נק' מהמקום ה2 כשבערך 50 אחוז מהליגה מאחורינו...וזה לא נראה טוב לעתיד מבחינת מתח ועניין ,חוץ מקרב היורדות

 • קלבדוס

  הפחד הגדול מהמפגש הישיר עם הנמסיס הוא מוצדק.
  כאוהד מושבע של ארגנטינה, אתה יודע שיגיע המפגש מול גרמניה והתוצאה הרגילה. למען האמת אני מחפש אותו עוד בשלב ההגרלה לבתים, ומנסה לדחות את הקץ (אולי גרמניה תיפול בדרך). לא קרה במונדיאל האחרון. והתוצאה כצפוי.
  be afraid

  תחושה שריאל תגיע היום לא רק לנצח, אלא להביס, כי נמאס לה. לצערי הרב היא מסוגלת בהחלט.

 • איתן

  זידאן קיבל כאן נוקאאוט,במשחק בית כשיש לו את כל הסגל מול ברצלונה חבולה ללא אומטיטי אלקסר ודמבלה,ופער דו ספרתי בטבלה.
  להשאיר את איסקו על הספסל זה כמו לתת גול עצמי.
  לשמור אישית את מסי באמצעות קובאציץ זה בטח לא כדורגל מודרני,לא למד ממוריניו ששלח את פפה לשמור אישית על מסי.

  לתת אמון בבנזמה שכבר שנתיים לא פוגע,ורונאלדו גם לא הרונאלדו של שנה שעברה,כמו גם השחרור של מוראטה- הכתובת הייתה על הקיר.

  אם כבר במצב הנתון,היה יותר נכון לשחק כמו נבחרת ספרד ללא חלוץ ועם חילופי מקומות בחלק הקדמי.
  קרוס,מודריץ,איסקו,רונאלדו,בייל ואסנסיו.
  או במקום בייל שחוזר מפציעה,לשחק עם קאסימירו.

  הלכה הליגה,נראה אם קברניטי ריאל ופרז,ייתנו לזידאן חסד לתארים ולשחקן שהיה או שהכיסא יתחיל להתנדנד ,ויראו לו את הדרך החוצה כמו שהיה במקרה של ויסנטה דל בוסקה

 • וודר

  הבעיה של ריאל שאף פעם זידאן לא היה כזה טוב והבלוף מתחיל לצוף.
  מי שעוקב אחרי הלידה הספרדית ידע להגיד שריאל כבר שנתיים משחקת רע אבל איכשהו עם הכשרון שיש בקבוצה הזו היא גם הצליחה להביא תארים. לפני שנתיים היא שיחקה רע מאוד וסיימה עם האלופות. שנה שעברה עד אפריל היא לקחה נקודות בשניים בכל משחק ולא מעט פעמיים רק בדקות האחרונות של המשחק אבל בזכות כושר מדהים בפוטו פיניש של העונה זה הספיק לה לדאבל. אבל כל מי שעיניו בראשו יכל להגיד שזה רק מזל בעיקר בליגה. והיום הוא נגמר.
  בתחילת העונה במיוחד אחרי גביע המלך היתה תחושה שעכשיו זה הזמן של ריאל בספרד אפילו פיקה אמר שזו פעם ראשונה שהוא הרגיש שברצלונה נחותה מריאל. אבל למרות כל האיכות שיש לריאל זידאן לא מצליח להביא את הקבוצה הזו למקיסום הפוטנציאל שלה.
  ההפך הגמור למה שקורה לבראסה בעמדת המאמן, ואיזה מסי אחד...

  • Rodrik Harlaw

   קצת הגזמת, לא? בשנה שעברה ריאל שיחקה כדורגל מדהים והייתה החזקה בעולם. אחרי שנים של כסף שנשפך שם סוף-סוף הם הציגו קבוצה אטרקטיבית שגם מנצחת. בתור אוהד בארסה, הייתי רואה משחקים שלהם וחש חוסר נוחות מכמה אני נהנה מהתנועה שלהם על המגרש. הייתה הרגשה שזידאן הכדורגלן לובש צורת קבוצה.
   גם בחצי השנה הראשונה של זידאן ריאל הייתה חזקה, אם כי די משעממת, כששיחקה בעיקר כדורגל זהיר.
   אז נכון, זידאן עשה כמה בחירות מפוקפקות מאז, ובנוסף הקבוצה די שבעה (ואולי גם אדישה אחרי הנצחון המשכנע בסופר קופה בתחילת העונה), אבל לקרוא לו בלוף...

   • וודר

    אני לא יודע כמה משחקים ראית אבל ריאל שיחקו רע ממש רע בחצי הראשון של העונה הקודמת. הם סחטו נקודות לא לקחו אותם.
    הסיבה שאני קורא זידאן בלוף כי על פניו יש את הרושם שהוא שידרה את ריאל והפך אותה לטובה באירופה. אבל זה ממש לא נכון ורחוק מכך. בדומה לאנריקה בבראסה אתה לא רואה טביעת עין או חותם שלו על המשחק של ריאל לא פעם הכישרון של השחקנים שלו הוא זה שניצח לו משחקים.
    עם הסגל שיש לו ודווקא העונה שאני פעם ראשונה יכול להגיד בפה מלא וכנה שריאל עשו רכש נכון ונקודתי לחיזוק במקומות הנכונים מבלי סתם להביא עוד שם ב 80 מליון יורו רק כי הם ריאל, דווקא העונה הם משחקים אפילו יותר רע. איך תסביר את זה?

    • Rodrik Harlaw

     לא ראיתי כל משחק ליגה, אבל ראיתי את המשחקים מול הצמרת ואאז"נ את כל המשחקים בליגת האלופות. ריאל של מחצית שנייה אחרי השיחה עם זידאן גמרה יריבות שהיו שקולות לה במחצית הראשונה.
     סחיטת נקודות באותה קלות יכולה להיות מתוארת כלדעת לנצח גם כשאתה חלש יחסית. מצד שני, את הכדורגל שהם שיחקו משם והלאה קשה לי לראות כחיבור מקרי. מאמנים קודמים רצו עם סגלים דומים ולא התקרבו למה שריאל של זידאן עשתה בעונתו השנייה (או לכל הפחות חלקה השני).

     בכל הנוגע לרכש, הם בוודאי טעו עם הוויתור על/אי הבאת תחליף ל- מוראטה.

Comments are closed.