יש לו קבוצה להנחיל

סוזה הוא הגבר הכי יפה שאימן קבוצה ישראלית. לא רואה את אוחנה ממטר.

good

 

 

ציפו מסוזה שיפרק את רמת-השרון. זה מתבקש שיפרק את רמת-השרון. אם מכבי לא שמה חמישייה לרמת-השרון, אולי היא לא כזאת גדולה. שבוע קודם אשדוד הוציאו מהם תיקו. סוזה יודע שמצפים ממנו לפרק את רמת-השרון. זה לא הכרחי מבחינתו לפרק דווקא את רמת-השרון. לוח השנה אולי באוקטובר, אבל עונה מוכרעת בפברואר-מרץ. באמצע השבוע יש לו את פרנקפורט על הראש. באירופה מבינים שכדורגל לא משחקים משבת לשבת, אלא מאוגוסט למאי.

סוזה זיהה כנראה שהשחקן הישראלי מתקשה במעברים בין אירופה לליגה. יש לו קושי עם חלוקת עומסים. מישהו בטח הסב את תשומת לבו לעניין כשהכין את העונה. הוא מסתובב באירופה כבר עשרים שנה. קבוצות ישראליות לא זכורות לו כמשהו שאירופה ייראה ממנו. כן, היתה הריצה של הקבוצה ההיא מחיפה, אבל זה היה לפני כמעט עשור. היתה גם קבוצה מתל-אביב שעשתה סיבוב יפה באירופה. לא בטוח שלפני שנה הוא היה יודע לענות אם מדובר בהפועל או מכבי. זה כנראה לא מקרי שקבוצות ישראליות מסתפקות בהבלחות באירופה, הוא ודאי אמר לעצמו. סוזה, בסופו של דבר, הוא חלק ממשהו יותר גדול. המשהו היותר גדול בנה תוכנית עבודה שהתחילה בקיץ לפני שנה. תוכנית העבודה מביאה בחשבון את עניין לוח השנה. היא מכירה היטב את חומר השחקנים שלה.

אל תקלו ראש באופן שבו הכדורגל הישראלי מפגר במדדים המקצועניים באמת של המשחק. אלה שקשורים בגישה ובמקצועיות. משעשע לחשוב עד כמה טעה קרויף בניתוח שלו את רמת הכדורגל כאן כשהגיע. הוא באמת חשב אז שיידרשו לו שנתיים לעמוד ביעד ולזכות באליפות.

*     *     *

כדי להכריע עונה בפברואר-מרץ, לא חובה לפרק דווקא את רמת-השרון. דווקא עכשיו. להפך, אם יש משחק להניח בצד את התותחים הכבדים שלך, זה מול רמת-השרון. סוזה מאמין שהשחקנים שלו מסוגלים לנצח את רמת-השרון גם בלי התותחים הכבדים. סוזה הוא איש מקצוע שרואה כמובן מאליו שקבוצה היא קודם כל שיטה; אם שחקנים קולטים את השיטה, החשיבות של אלה שמשחקים קריטית פחות. סוזה סומך על השחקנים שלו שבמידת הצורך, הוא ישתמש בתותחים הכבדים גם בשלב מאוחר מול רמת-השרון ועדיין ייצא עם ניצחון. הוא מרגיש שהשחקנים שלו למדו את השיטה שהוא מבקש להנחיל להם במידה כזאת שהם יעשו את הנדרש לנצח את רמת-השרון.

אם מכבי היתה מתעקשת, היא היתה מנצחת ניצחון גדול. זה לא היה קריטי עבורה. סוזה יכול להרשות לעצמו ניצחון קטן על רמת-השרון כל זמן שהוא ייראה כמו ניצחון גדול. סכנין או רמת-השרון, יצאת מהמגרש בתחושה זהה. זה החוסן שבולט מעל לכול. כשצריך, נותנים שלישייה מול חיפה.

*     *     *

השיח התקשורתי סביב מכבי ממחיש שוב ושוב את אינפנטיליות הדיון הספורטיבי בארץ. מישהו לומד מילה. המילה, במקרה הזה, היא "רוטציה". זהו, מעכשיו והלאה, כל דיון על כל חילוף הוא עניין של רוטציה. עד היום מאמנים החליפו שחקנים. מעכשיו, זה עניין של רוטציה. מכבי מוציאה תיקו מול אשדוד, ופתאום עולים סימני שאלה על תקפות הרוטציה. שבוע קודם מכבי מפרקת את חיפה וקריית שמונה ומכל עבר משבחים כולם את הרוטציה. פתאום משהו משתבש עם הרוטציה.

מכבי לא מנצחת באשדוד, זה לא סביר. משהו בוודאי לא עובד ברוטציה. ספק אם אוחנה ונימני היו משתמשים בה. גיא לוי, מאמן כדורגל, יושב באולפן ערוץ הספורט ואומר שהוא לא מבין למה צריך את הרוטציה. הרוטציה מבלבלת את השחקנים, באירופה כבר לא משתמשים בה. לוי יודע, הוא היה מאמן של נבחרת אולימפית. יש שחקנים שמתלוננים על אי הוודאות שהרוטציה מייצרת עבורם. לא ברור אם מדובר בשחקנים עצמם או בהרהורי לב של עיתונאים. עיתונאים כותבים לעיתים כמו שנשמעים אבות של שחקנים במשחקי ליגות הילדים והנוער.

הוודאות היחידה מבחינת השחקנים במכבי שיש להם הזדמנות נדירה, אולי חד פעמית, לראות בלייב איך יכול שחקן כדורגל להתפתח אילו הרוטציה לא היתה נתפסת ככזה אישיו. לא הכסף של גולדהאר לבדו מייצר את הרוטציה, חובבנות הדיון הופכת אותה לכזה אישיו. שחקן במכבי אמור להיות אסיר תודה שהוא נמצא ראוי לקחת חלק בדבר הזה שנבנה שם. אלא אם כן הוא באמת חושב שלוקרן עדיפה מבחינתו כרגע. או אשדוד.

אותם כלי תקשורת מהרהרים באפשרות השתלטות מכבי על הכדורגל. הם מוטרדים מהאפשרות הזאת. זה קרה בכדורסל. שנים שקבוצה אחת ניצחה את כל משחקי הליגה. הרהורים דומים עלו סביב שחר משך השנים. השתלטות של קבוצה אחת לא בריאה לכדורגל. אבל קבוצה שמפרקת את חיפה וקריית שמונה, עלולה להשתלט על הליגה. הם יוצאים מגדרם מהיכולת שלה ומהרוטציה. אם כזאת רוטציה, מי יעצור אותם. התיקו מול אשדוד לא מתיישב עם זה. אשדוד מוציאה ממכבי תיקו, ופתאום הרוטציה כבר לא כזאת משהו. אנחנו כבר במחזור השישי, לעזאזל, איך הם מאבדים שם נקודות. הם בנו את תרחיש ההשתלטות של מכבי על הליגה והתיקו לא עולה בקנה אחד עם התרחיש הזה. קבוצה שמשתלטת על הליגה לא יכולה לסיים בתיקו מול אשדוד. היא צריכה לנצח את כל המשחקים אחרת היא לא תשתלט על הליגה. זאת הסקת מסקנות של ילד: אם ניצחת את חיפה, אתה חייב לנצח את אשדוד. אשדוד יותר חלשה מחיפה, לא? מי שמע על אשדוד, מתי הם זכו באליפות פעם אחרונה, חיפה זאת קבוצה של אליפויות. ניצחת אותה, אתה חייב לנצח את אשדוד. אם מכבי תנצח את כל המשחקים שלה, הם יבכו את אובדן התחרותיות. מלכוד של אינפנטיליות.

*     *     *

העיתונאים רואים מול עיניהם משהו גדול נפרש. המשהו הזה גדול מכל מה שהכירו. בית"ר של גיידאמק פירקה את הליגה, אבל היה בה משהו שונה. האסטרטגיה שהובילה לאליפויות האלה היתה קניית כוכבים מחיפה. גיידאמק פיתה כוכבים מחיפה כמו שפיתה אנשי תקשורת לרדיו שלו. אלה מזרחי ושום שלקחו שם אליפויות. אנחנו מכירים את מזרחי ושום, הם צמחו כאן. יסודות האימון והמשחק שלהם מכאן. הם עיצבו אותם כשחקנים. את אותם היסודות הם מעבירים לשחקנים שלהם. רוני לוי אסף שלוש אליפויות ברציפות מייד אחרי שעלה מהנוער. אלה היו אליפויות נטולות תחרות לא הודות לדומיננטיות של חיפה, אלא בגלל שלא היה מישהו אחר שיאסוף אותן. כן, היתה העונה הגדולה ההיא של חיפה. עשרים שנה עברו מאז. וכמו שבאה, ככה התפיידה אחרי קיץ אחד.

אין כאן זלזול באף אחד מהשלושה. הם כולם אנשי מקצוע ראויים. עם קבלות. אבל זה לא דומה. הבעיה שזה לא מתיישב עם הקביעה שזרים לא יכולים להצליח כאן. אז נטפלים לרוטציה. נאחזים ברוטציה כי מישהו זרק את המילה לחלל האוויר. הרוטציה היא בכלל חלק ממשהו הרבה יותר גדול. המשהו היותר גדול הוא שיטה. הוא תפיסת עבודה. ראדי היה המנוע של מכבי בעונה שעברה. איינבינדר משחק במקומו, וזה נראה אותו דבר.

הרעה החולה של תרבות הספורט בארץ היא המטוטלת הבלתי אפשרית בין קטבים: היסטריה או אופוריה. זאת הסיבה שהספורט כאן לא מתקדם לשום מקום. שנה אחת, וכבר האליפות סגורה לעשר שנים. בעלים חדש ייכנס מתישהו להפועל, שחר יכול להכניס משקיע נוסף, בינתיים הוא יכול לחזק את הקבוצה שלו בינואר. בקיץ סביר שיעזבו את מכבי 3-2 שחקנים (טיבי, מיכה ודאבור), זהבי עוד לא אמר מילה אחרונה על אירופה. שחקנים נפצעים. הדברים דינמיים. קבוצות בנויות על קדנציות. קדנציה היא סיפור לשלוש, לכל היותר ארבע שנים. כשאתה קבוצה בליגה בינונית ומטה, הקדנציות שלך עלולות להיות קצרות אפילו יותר.

המטוטלת היצרית הזאת, ההיסטרית, שלרוב נישאת על גלי הרגשנות, מונעת דיון אמיתי בסוגיה המהותית: הרבה שנים כבר לא היתה כאן קבוצה כזאת. במקום להתבונן וללמוד אותה, צווחים בהיסטריה על רוטציה.

*     *     *

זאת לא רוטציה, זאת ורסטילות. זה ויסות אנרגיות. המחצית שזהבי ישב בחוץ מול רמת-השרון באוקטובר, תשרת את סוזה בפברואר. מכבי מפסיקה את המשחק מול קריית-שמונה במחצית, כי היא הגיעה אליה עם יתרון שלישייה. אין סיבה לשחוק אנרגיות מיותרות. אפשר פשוט להקפיא את המשחק. יש אירופה על הראש בחמישי. קבוצה שמכבדת את עצמה חייבת לדעת לרוץ בשתי מסגרות במקביל. כדי לעשות את זה, צריך לשמור אנרגיות. אחד מאנשי המשק של מכבי מקבל את פניי בכל משחק מחדש בחרדה, מנופף בדף ההרכב ושואל אם ראיתי באיזה הרכב "הוא" עלה הפעם. "לא הבנת עדיין?", אני מחייך, "אין לזה משמעות. כמה קבלות הוא עוד יצטרך לספק לך?", ומשאיר את דף ההרכב אצלו.

*     *     *

כל משחק מתווסף אלמנט חדש. פתאום סוזה שולף את מאנה. פתאום מאנה מבשל. לפני חודשיים דיווחו שמאנה עוזב. המכונה עובדת. מול סכנין מכבי הוסיפה ממד של לחץ שלא ראית ממנה במשחקים הקודמים.

שלושה מארבעת השערים באו מבעיטות מרחוק. שערים אחד-אחד. זה לא מקרי. שער מרחוק הוא לא רק עניין של כישורים טכניים. הוא פונקציה של ביטחון. למכבי של העונה שעברה לקח יותר מחצי עונה להבקיע שערים כאלה. כששחקן חי בתחושה שהשער יגיע, הוא מרשה לעצמו יותר בקלות לשחרר בעיטה מרחוק על-חשבון עוד מסירה לשחקן אחר בתקווה שייקח את האחריות. שחקן מרשה לעצמו להעיז לבחון את גבולות היכולת שלו כשהקבוצה שלו עושה את זה בעצמה. זהבי ניגש לעונשין מול סכנין בשלווה של שחקן בשכונה. הוא ידע שיבקיע ברגע שהשופט שרק. הניח את הכדור, לקח כמה צעדים, רץ, בעט. הביצוע היה יותר נינוח מהמילים שמתארות אותו. זהבי ניגש לבעוט כאילו מובן מאליו שיבקיע. מיטרוביץ' אמר שהשער מול סכנין היה היפה בקריירה שלו. כקבוצה, שחקנים שמבקיעים מרחוק הם נכס לוורסטיליות. לפעמים שערים כאלה הם הדרך היחידה לנצח משחק תקוע.

סוזה לוקח את השלד של קודמו ובשלב מוקדם של העונה מוציא ממנו אפילו יותר. הוא יוצר במכבי שלד לשנים הבאות. פתאום אלטמן ואיינבינדר הופכים לשחקנים שאפשר לבנות עליהם. שנתיים אחורה ואטלמן היה דור מלול. סוזה כנראה רואה משהו במרגוליס אם הוא מתעקש עליו ככה.

את האנרגיות שלה מכבי מווסתת גם תוך כדי משחק. היא מרשה לעצמה להוריד מהדוושה לפרקי זמן של רבע שעה ויותר ואז להשתלט עליו מחדש. העובדה שסוזה מגיע לתוצאות כאלה כבר עכשיו היא מרשימה. אם מכבי תגמור את הסיבוב באחוזי הצלחה דומים לאלה של עכשיו, ואתם תתחילו לראות גם את גרסיה וטיבי על הספסל.

דבר אחד כבר אפשר לקבוע בוודאות: סוזה הוא הגבר הכי יפה שאימן קבוצה ישראלית. לא רואה את אוחנה ממטר.

*     *     *

אתה מביט בזהבי ומשתאה. כבר הרבה זמן לא ראית שחקן ישראלי מתפתח ככה. עוד לא שנה במועדון וכבר ראיס. עלבו בו השבוע כשאמרו שדומיננטיות כזאת לא היתה במכבי מאז נימני. מילא הדומיננטיות, איפה התוצאות של זה ואיפה של זה. אתה רגיל לשחקן ישראלי שיש לו אופי שמפצה על יכולת טכנית. קלינגר היה כזה, אבוקסיס. אתה בוודאי רגיל לכל עתירי הכישורים הטכניים ומעוטי האופי. הם הבבואה של הכדורגל הישראלי, מעובד ועד בוזגלו. אבל שילוב כזה של אופי וכישורים כבר הרבה זמן לא היה כאן.

זהבי הוא גילום מובהק של הכדורגלן החדש. שכיר החרב. האופי שלו משרת בראש ובראשונה אותו. מכבי היתה צריכה מנהיג להשלים את הפאזל וזהבי מתאים מכולם למלא אותו. אני לא יודע איך היה מתנהג זהבי לו היה נדרש למכבי מנהיג כדי להרכיב את הפאזל. סביר יותר שבמקרה כזה היינו רואים אותו בורח או נכשל. זהבי יצטרך בקרוב לקבל החלטה אם הוא הולך לנסות את מזלו שוב פעם באירופה או שהכי קרוב לאירופה שיש מבחינתו זה המקום שבו הוא משחק היום. אני חושב שבקצב הזה זהבי לא יישאר כאן. בינתיים אתה משתאה ממנו.

*       *       *

מכבי תלויה בזהבי. היא לא נראית אותו דבר בלעדיו. לא סביר שקרויף וסוזה לא רואים את זה. או שהם מאמינים שהתלות בזהבי תשתחרר ככל שהעונה תתקדם ואיתה הרמה והביטחון של החברים שלו או שהם יביאו סיוע בינואר. יש גם אפשרות שזה סיכון שהם לוקחים. גם לקבוצות הכי גדולות היו נקודות תורפה. אני מתקשה להאמין שהם מאמינים שבפברואר הליגה כבר תהיה גמורה. הרגליים – וזה השיעור החשוב שהסיפור של מכבי הנוכחית בא ללמד אותנו – חשוב שיישארו על הקרקע: בינתיים המטרה של מכבי היא לעבור את באר-שבע והדרבי ככה שפער הנקודות ביניהן יישאר לפחות כמו שהוא היום.

*      *       *

יכול להיות שחלק מההיסטריה הוא בכלל תוצר של תחושת ארעיות. אין במערכת במכבי יורש לקרויף. שפיגל יכול היה להיות כזה לפני חמש-עשרה שנים, לא היום. גם ככה אמרו עליו אז שהוא מתנשא. אין בנמצא בכדורגל הישראלי יורש לקרויף. החוזה של קרויף מסתיים בסוף העונה הבאה. גולדהאר צריך להחתים את קרויף כבר היום לחמש שנים קדימה. יכול להיות שקרויף לא ימהר לחתום. אני נוטה להאמין שהוא לא כאן כדי להישאר. סביר שהוא שואף ליותר. אבל אני גם רוצה להאמין שגולדהאר מפנים את השיעור שקרויף מעביר פה. אני נוטה להאמין שיש באירופה כמה אנשים שיכולים למלא את המקום של קרויף.

*     *     *

תיהנו ממנה. תיהנו ממנה כל עוד אתם יכולים. חשוב להכיר בעובדה שהדבר שאתם רואים מול העיניים איננו תולדה של השקעה ארוכת טווח במחלקת הנוער ובניית תשתיות ניהוליות. כל זה הוא פונקציה של תהליך בן שנתיים, אולי שלוש. התהליך מתקיים הודות לאנשים שלא צמחו במועדון או במרחבי הכדורגל הישראלי. האם התהליך הזה ייצור במכבי את התשתית לעשר שנים קדימה עוד נדע.

לעיתים נדירות אתה מתבונן בקבוצה שלך ונותר חסר מילים לעומתה. כן, האינסטינקט גורם לפעמים לרצות ולתהות מה הוא מוצא במרגוליס, איפה לוגסי בסיפור הזה. תתגברו על האינסטינקט. תתגברו גם על האינסטינקט שגורם לכם להגיד נראה את סוזה בהשוואה לגדולים באמת, הנה, אוסקר גמר בסך-הכול בברייטון. האינסטינקט מחובר אצלכם לחוויות מוכרות מדיוני אולפן, משיחות יציע שמאמינות בלב שלם שאוהד ישראלי אוצר אצלו ידע שסוזה לא מכיר. פשוט תביטו ותיהנו ממנה. לא הייתה בהיסטוריה של מכבי קבוצה כזאת.

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

ההפסד באמירויות
אפטר פוסט: הרטה - שאלקה

46 Comments

ערן 3 בנובמבר 2013

אחלה פוסט.
אם הדברים ימשיכו בקו הנוכחי, גדולתו של זהבי, והעובדה שהוא גדול – וגם ווינר – הרבה יותר מנימני, לא יהיו כלל שנויים במחלוקת.
אכן, מיץ׳ בונה קבוצה שלא היתה לנו, לבטח מאז הדאבל המופלא של קשטן. אך, המבחן הגול של מיץ׳ אינו קשור לתוצאות וגם לא לקרויף: אם לא יהיה למכבי איצטדיון גדול,נאלץ להמשיך לארח במגרשים של 12 אלף צופים, וכך מכבי לא תוכל לממש את הפוטנציאל שלה במלואו.
קדימה מיץ׳.

מכביסט ותיק 3 בנובמבר 2013

תרדו כבר מהמונח "בניה". מכבי באה לקחת אליפות כל שנה לא בונים דבר אאל לקוחים תארים. הכדורגל זה עניין דינאמי. יתכן ובעונה הבאה דאבור זהבי ועוד שחקן יעברו לאירופה. ויתכן יגיעו גולסה וסהר. הכל נזיל. מה שחשוב שיש "אבא" האבא זה קרוייף כשהסבא זה גולדהאר.

אריק 3 בנובמבר 2013

למה לא בניה? הכוונה היא לבניית מערך ניהולי ומקצועי – לא לבניית קבוצה (אלא למה שמסביב כאמור).

JOSH 3 בנובמבר 2013

פוסט אדיר. רק אין לי מושג מה יש לאנשים נגד מרגוליס..

אזי 3 בנובמבר 2013

חוץ מזה שלא עשה אפילו פעולה אחת מוצלחת מאז תחילת העונה?

פאןפאן 3 בנובמבר 2013

+9

טל בן יהודה 3 בנובמבר 2013

ייתכן שזו המחמאה הגדולה ביותר שאני אוכל לתת:

לכמה דקות של קריאה, השכחת ממני את העובדה הנוראית שיום ראשון בבוקר… :)
נפלא שדמי, פשוט מצוין.

יואב 3 בנובמבר 2013

נהדר.
סוזה, כמו אוסקר לפניו, חושב שמרגוליס הוא הפרוספקט המרגש והמלהיב ביותר בסגל.

אני עוד הספקתי לראות את הדאבל ב-77 ואני טוען שהשנה וחצי האחרונות הן המהנות ביותר שלי כאוהד מכבי. הידיעה שאתה בדיוק במקום הנכון, צופה במלאכתם היסודית של אנשי מקצוע אמיתיים ומיטשענק אחד.

כשאיבינדר ומיטרוביץ מחזיקים את הקישור של מכבי בשתי המחציות הטובות ביותר שלה(קריית שמונה וסכנין), אתה מפנים את העוצמה של הדבר הזה. לא בגודל, כי אם באיכות. איכות בחירת השחקנים, איכות התירגול, איכות המערכת , איכות הפרסונות, איכות הכישרון.

איצטדיון הוא מטרת העל. לא רק שמיטש יודע את זה, הוא רוצה בזה.

סוזה הכי חתיך. אין בכלל ספק.

אזי 3 בנובמבר 2013

קראתי הרבה כתבות על מכבי. זאת היחידה שמצליחה להעביר כמה היא גדולה מצד אחד, וכמה זה הכל נקודתי מצד שני.

משום מה השיח באמת הוא או שמכבי ענקית ולא תהיה פה יותר ליגה אף פעם, או שמכבי היא פלופ שמחכה להתרסק.

אני בנתיים נהנה מהדרך. נהנה מאוד.

השיחה ששדמי מנהל עם איש המשחק לפני המשחק היא שיחה שאני מנהל לפעמים עם אנשים אפילו אחרי המשחק. שגם אחרי ניצחונות לא מבינים את ההרכבים שלו.

עופר 3 בנובמבר 2013

+100000000000000000000

תומאס נוימן 3 בנובמבר 2013

"עיתונאים כותבים לעיתים כמו שנשמעים אבות של שחקנים במשחקי ליגות הילדים והנוער" – כל כך נכון.

חוץ מזה, עוד מוקדם להעריך את הקבוצה הזו בראי ההיסטוריה. נהיה חכמים עוד כמה שנים. אז ניתן יהיה להשוות לקבוצת הדאבל של קשטן, או לקבוצה מ-77. מה שבטוח – הדרך היא הכי מרתקת.

מכביסט ותיק 3 בנובמבר 2013

איפה נעלמת חש"ה?

1. אין מה להשוות בין זהבי לנמני – ובכלל המושג שכיר חרב לא רלבנטי לגבי שחקני כדורגל או שחקנים בכלל שמשחקים תמורת מאות אלפי שח בחודש. עם כל זה שזהבי גדל בבית של הפועל ואח שלו או סבא שלו יושבים בשער 5 ויש להם קעקוע של הפועל על הישבן, זהבי משחק למען הקבוצה ולמען מכבי הרבה יותר מאשר נמני (ואולי לא יותר מאשר קלינגר לדוגמא). – בסיום המחצית הראשונה מול סכנין לאחר שזהבי כבר כבש פעמיים הוא קיבל כדור בתוך הרחבה באגף השמאלי והיה חייב לבעוט לשער אבל הוא העדיף לנסות לבשל ליצחקי. זה היה כל כך שקוף. זו דוגמא לראש שלו שעובד שאומר שצריך שהקבוצה כולה תשתתף בנצחון ושתהיה אוירה טובה. זהבי כבר לא בן 23. אני ממש בספק אם הוא חושב על קריירה באירופה. למרות שאם תבוא הצעה טובה כנראה הוא ילך. במכבי הוא מלך הוא קרוב 3 שנים להיות מותג שיזכר לשנים רבות בקבוצה. אם מכבי ,תקח 5 אליפויות ב-7 שנים שהוא ישחק בקבוצה, הוא יזכר כאחד הגדולים (שתיים כבר יש לו כולל העונה).
זהבי לא נדחף – לא נדחף לבעוט פנדלים לא נדחף לבעוט בעיטות חופשיות כשראדי על המגרש. אני מניח שפעם היה עושה את זה אולי זה תהליך שהוא עבר כשהוא מבין שעשה בעבר טעויות בהפועל.

2. קרויף כנראה ישאר במכבי עוד כמה שנים אבל החוזה שלו יותאם כך שיוכל להיות יותר עם משפחתו במהלך העונה כשבתקופות החשובות הוא ישקיע במכבי ובמהלך העונה יבלה באירופה.

3. מכיון שאני מרשה לשבח את עצמי כשאמרתי ביום ש" זהבי האדום" נחת במכבי כשרובכם קללתם אותו, אמרתי שהוא השחקן הכי חשוב במכבי ובעל אופי "מכביסטי", אני מרשה לעצמי לומר היום שהשחקן השני הכי חשוב במכבי ושלא מנוצל זה טל בן חיים. טל בן חיים כשרוני מהיר אבל סובל מבעיה אחת- הבבונים ביציע. בעיקר בשערים 2-13 ו7. בשער 8 מעריכים אותו. אני רוצה שטל בן חיים יקח כדור פעם פעמיים ושלוש וינסה ללכת לבד. שלא יקשיב לבבונים שממלמלים ביציע. תבדקו את הסטטיסטיקה שלו העונה ותראו בישולים כיבושים בלא מעט משחקים. אבל בארץ התרבות היא לא לזכור בישולים. בבונים אמרנו.

4. ובכלל הבבונים. אצל גרסיה כל היציע קלל את המאמן שלא הכניס את מארגוליס. ועוד איך קלל. היום מקללים את סוזה כשהוא כן נותן למארגוליס לשחק. התופעה הזאת של בבונים מרתקת אותי.

5. ושוב למי שהחמיץ את הפרקים הקודמים על מה שאני חוזר וכותב החל מתחילת העונה הקודמת. מכבי הולכת ל-5-7 אליפויות ב-10 השנים הקרובות (החל מהעונה הקודמת). אליפות אחת כבר יש לי חולצה. אליפות של העונה עדיין אין לי חולצה. כעת השאלה המעניינת מה יקרה בעונה הבאה. מבחינת דינאמיקה העונה הבאה סביר להניח שלא תהיה אליפות. אבל כשאני מסתכל על הרעב של גולדהאר האליל, אני אומר ככה – עונה הבאה יהיה מאבק יותר צמוד ויש סיכוי של 60% שמכבי תקח אליפות ואז העונה שמכבי לא תקח אליפות תהיה בעונה ה-4.
אני מניח שתגובות של שחצנים מחיפה לא ישמעו הפעם…נעלמו כלא היו…הם עסוקים בלקלל את אבי כהן ז"ל.

6. שדמי אני מצפה ממך ב-4/1/14 לכתוב מאמר- "3 שנים בלי נמני- מדוע לא הקשבתם לי קודם" – ולפרט מה ההישגים מאז העפתו של זה שהיה גדול יותר מהמשחק עצמו (ציטוט של הרבי גודלהאר).

7. השבוע דרמטי. המשחק מול פרנקפורט חשוב אבל חשוב יותר מה יקרה בקפריסין. תיקו שם ואפשר לנשום. חשוב מאוד לא להפסיד לגרמנים על מנת שהם לא יראו עצמם בשלב הבא ולא ילחמו ב-2 המשחקים הותרים שלהם מול הצרפתים וקפריסין. כמו כן לאוהדים אמיתיים- וכבר לא נשארו רבים כאלה- אלו שאוהדים את מכבי ת"א על כל ענפיה- יהיה משחק של מכבי בכדורסל. אני מקווה שלא תהיה חפיפה מלאה בשעות המשחקים כך שמכביסטים אמיתיים יוכלו לראות את משחק הכדורסל.

ויקטור מורוז 3 בנובמבר 2013

לא נראה לי, לצערי הרב, שמספר 2 יתממש…

מכביסט ותיק 3 בנובמבר 2013

מה שבוודאות אומר לך -קרוייף ישאר עד שמכבי תעלה לליגת האלופות. זה יכול להתרחש כבר שנה הבאה ויכול גם עוד 3 שנים. זה כרטיס הביקור שלו לקבל קבוצה גדולה באירופה. גם הצלחה בליגה האירופאית זה כרטיס ביקור אבל אם קרוייף יבקר עם מכבי בספרד איטליה בליגת האלופות זה סיפור אחר

ויקטור מורוז 3 בנובמבר 2013

לא משוכנע. הוא עדיין "קרויף", ולדעתי בסיום החוזה הוא יעדיף להתקדם לקבוצה בליגה טובה יותר, אולי היוונית (היו פרסומים על אולימפיאקוס, שם התקציבים גבוהים יותר והאפשרות להצליח בליגת האלופות היא גבוהה יותר).

מכביסט ותיק 3 בנובמבר 2013

אני חושב שעדיין לא קלטת את גולדהאר. הוא עוד לא התחיל להשקיע בתקציב שחקנים. כרגע הם מנסים למנוע סחטנות אבל אם מכבי תהיה קבוצה לגיטימית בליגת האלופות התקציב יגדל גם ל-140 מליון כלומר עלייה של 50%. אני לא בטוח שביוון זה כך.

חיים הצהוב 3 בנובמבר 2013

1. יש לי הרבה דברים רעים לומר על נימני אבל אי אפשר לומר שהוא לא היה מחוייב לקבוצה.
2. קרויף מקצוען ולכן הוא לא יעשה צחוק מהעבודה
3. אני מבין שעברת כל יציע ובדקת, מעניין, אני בשער 13 ומעולם לא שמעתי קללות, אבל מכיוון שאמרת שרק הבבונים מקללים ואני בניגוד אלייך איני דובר בבונית אז אולי אני טועה.
4. מרתקת אותך התופעה? באמת?
5. אתה כותב משהו נוטף שחצנות ואז אומר שחיפה שחצנים? איך זה עובד בבונית?

מכביסט ותיק 3 בנובמבר 2013

1. אם לא הבנת מה זו מחוייבות לא תבין מעולם. נמני היה שחקן הליגה הגדול ביותר ב-20 שנה האחרונות. התוצאות בשטח איתו ביחס לכך היו עלובות- מה גם שהאליפויות שהוא היה שותף להן היו לא פחות ואולי בעיקר בזכות אובארוב-פולקארוב-זוהר-קשטן-קלינגר-דגו —כל אחד ותקופתו. אבל את מספר השחקנים שברחו ממכבי כי דשא לא צמח סביב נמני את מספרם אפשר לספור בעשרות רבות. את הצרחות של נמני אם הידיים על המותניים והעמידה שלו על קו מרכז המגרש כל אחד זוכר. נמני היה כל כך מחוייב שבשנה שהוא נזרק לביתר הוא קנה לחיילים שלו מכספו מאות כרטיסים על מנת שיבואו לטדי לעודד אותו כשהוא משחק בביתר. אוהדי מכבי מעודדים שחקן של ביתר במשחק מול מכבי….
3. אמרתי מלמולים לא קללות. כמו כל אחד שיוצא לקרב למדתי שפת האוייב= בבונית ואני שולט בשפה. לך יש פוטנציאל להיות בבון. אבל זה עדיין בר ריפוי. תלחם בתופעה ותחזור להיות בצד הנכון.
5. אני לא כותב בשחצנות. אני כותב כמכביסט. גם את זה לא תבין. אתה הדור שגדלת על נמני. הדור שרואה במחלקת הכדורסל "דורסנית" מרוב לוזריות שהתפתחה במחלקת הכדורגל האוהדים מתביישים לומר שמכבי צריכה לקחת כל שנה אליפות. גם זה בר ריפוי. הנזק שנמני והבבונים שלו גרמו עד 4/1/11 לא יתוקן ב-3 שנים. אבל זה בטיפול. אני לא מפחד לטפל בכם. ריפוי אינטרנטי גם עובד.

מכביסט ותיק 3 בנובמבר 2013

"עם הידיים" טעות כתיב

Atcha 9 בנובמבר 2013

בבונים. מילה מדוייקת מאד

פאןפאן 3 בנובמבר 2013

איי איי איי
איזה כייף להתחיל כך את השבוע יא שדמי :)
כל כך מדויק – כל כך נכון
כאשר אני אומר את זה לחברים שלי הם אומרים לי שאני משחק יותר מדיי משחקי ניהול ברשת. כאן זה ישראל – זה לא 'סקורסוזה'…
עונה שעברה הייתה מלאה רגעים אדירים + ראשוניות + קילוף עוולות העשור העלוב האחרון – כך שלא ממש יכולנו להעריך מה אנחנו עוברים , זה היה גדול עלינו כל הטוב הזה
העונה, אחרי שכבר הפנמנו את השינוי שהמועדון הזה עבר, כשהסנטר הקטלוני השאיר יסודות בריאים והכוסון הפורטוגלי שידרג והמשיך לפנק אותנו אנחנו באמת יכולים להתחיל להינות מהדרך, מהיותנו קבוצה בריאה, עם חשיבה כמקובל במועדונים בינוניים באירופה שרוצים לבנות משהו גדול יותר
אתה כבר לא חושב ש"כל מטאטא יורה" כששבת אחרי שבת אתה מגלה ניצוצות שלא ידעת שיכולים להתקיים בשלב כזה של העונה
זהבי אכן מעל כולם אבל אני משוכנע שהראיסים שמו לב לכך והפתרונות יגיעו.
אני חושב גם שהתקשורת לא מפרגנת מספיק לסוזה , מעבר לזה שהוא עושה מכל הידוענים שיודעים צחוק כל משחק, הוא ממשיך לשלב ינוקות במשחקי בית וחוץ, בארץ ובאירופה כאילו אנחנו בעונת "בניה".
המשחק מחר בעיניי הרבה פחות חשוב מהמשחק מול פרנקפורט, ולא מזלזול חו"ח, אלא מהעובדה הפשוטה שבליגה יש מספיק זמן לתקן (אם יתקלקל) – אני בטוח שהוא יפתיע אותנו. שוב

עמית פרוסנר 3 בנובמבר 2013

צר לי שאני מפריע קלות לשמחה המוצדקת
אז שמכבי(חיפה)לקחה שלוש אליפויות ברצף ושלטה בליגה בתקופה של רוני לוי, זה כי לא היו לה מתחרות, והיום כשמכבי תל אביב שולטת בליגה זה כי היא קבוצה גדולה והיא נבנית וכל התארים המוצדקים יותר ופחות האלה?

ויקטור מורוז 3 בנובמבר 2013

הבדל בולט הוא שאפילו הקהל שלכם צעק "אליפות בלי מאמן", ואצלנו טוענים שסוזה הוא טקטיקן מבריק (יחסית לליגה שלנו) ומאמן מעולה (כנ"ל).
יש כמובן עוד הבדלים, כמו טיב צוות האימון, איכות האימון, גודל ואיכות הסגל…

רועי 3 בנובמבר 2013

ויקטור, כשאתה קובע בבירור איזה צוות אימון יותר איכותי וכמובן איכות האימונים(!!!) זה כמובן כי אתה נמצא באימונים של כל הקבוצות כל הזמן

ויקטור מורוז 3 בנובמבר 2013

רועי, שנינו יודעים שאני צודק.

עמית פרוסנר 3 בנובמבר 2013

אתה רוצה להגיד לי שההרכב של מכבי תל אביב היום יותר טוב מדווידוביץ', קייסי,אולארה,בנאדו,חרזי,דירסאו,עידן טל,זנדברג,בוקולי,קטן,וקולואטי, כשכל החלק הקידמי היה בשיא הכושר שלו?באמת?
אז אנחנו קצת חלוקים בדעתנו

ויקטור מורוז 3 בנובמבר 2013

דיברתי על סגל ולא הרכב.

בלייק 3 בנובמבר 2013

זה לא רק ההרכב, אלא ההרכב ביחס להרכבים האחרים שמשחקים בליגה באותו זמן. כנראה ששתי הקבוצות האלה היו גדולות על הליגה (כל אחת בתקופתה). אגב, ההרכב של חיפה מאז לא יותר טוב מזה של מכבי היום (1. לדעתי. 2. מה ההרכב של מכבי היום, מישהו יודע?).
לשתי הקבוצות כנראה שאין (לא היו) מתחרות, ושתיהן גם קבוצות טובות ומוכחות (של רוני לוי "קצת" יותר, 3 אליפויות רצופות זאת משימה קשה בכל קנה מידה כנראה, מחוץ לגבולות נוקיה).
כל ניסיון להשוות בין קבוצות מתקופות שונות, עם תחרות שונה, שיטה שונה וכו הוא כמובן פילוסופי תיאורטי.

דגש 3 בנובמבר 2013

עזוב אותנו מפרטים עכשיו. ככה אנחנו זוכרים את זה. כשלא היינו שם, אתם ניצלתם את זה, זה לא היה משהו מדהים.

אבל אם זה נורא חשוב, עונת 03-04 אצל חיפה:
33 משחקים: 19 נצחונות, 6 תיקו, 8 הפסדים.
63 נקודות (63.6 אחוזי הצלחה).
כיבוש 1.63 שערים למשחק.
ספיגת 0.76 שערים למשחק.

זה השתפר קצת בעונות אח"כ, אבל גם בהן אין שום דבר שדומה למה שיש היום.

מתן גילור 3 בנובמבר 2013

באמת למה לנו פרטים?
2005/6 – 33 משחקים, 75 נקודות, 76% הצלחה.
2012/13 – 36 משחקים, 80 נקודות, 74% הצלחה (מכבי ת"א).
2009/10 – 83% הצלחה. 2010/11 – 76% הצלחה.
בקיצור, כל אלופה תלויה גם ביריבות שלה. מכבי ת"א לא פחות ממכבי חיפה.

דגש 3 בנובמבר 2013

ההשוואה היא למכבי של סוזה (שעוד לא סיימה את העונה), לא לשל אוסקר.
אבל הדיון הזה מוציא את העוקץ מהנקודה:
ברור שכל אלופה תלויה ביריבות שלה. גם הסיכוי להשיג אחוזי הצלחה גבוהים תלוי ביריבות. השאלה היא איזו קבוצה יש לך.

דגש 3 בנובמבר 2013

מעולה. פשוט מעולה.

רועי 3 בנובמבר 2013

יפה חיים. אז אין חשיבות לאיכות השחקן שבהרכב של מכבי.
אני צריך לכתוב ארוך וציורי שאני מבטל בהינף יד את השחצנות שלך, או שדי להגיד שכנראה גם בקבוצות פחות מצליחות השחקנים מבינים את שיטת המשחק. ויודע מה? לפעמים גם מצליחים ליישם אותה. אבל מול קבוצה יותר איכותית, שזה אומר שכל פס יותר חד ומדויק – זה לא תמיד יעבוד.

יפה הפנמת לעומת זאת שהמעצמה הזאת עשויה להתברר כזמנית, קרויף עוד עלול לעזוב יום אחד וקבוצות גדולות באות והולכות. גם אם לא בא לך לפרגן להם

טוקר 3 בנובמבר 2013

ישנם עשרות דמויות בעולם הכדורגל שיכולות להחליף את ג'ורדי בהצלחה.
אבל בסדר, חובבי ההיסטריה וחרדת הנטישה חשבו שנתפרק גם עם עזיבתם של אוסקר, אניימה,עטר, והטוריחו'ז. בינתיים עברו שלושה חודשים, ופרט לאניימה, אני חושב שלכל השמות הנ"ל מצאו לא רק מחליפים ראויים, אלא עדיפים.

סיפורה של מכבי הגדול הרבה יותר מאדם/מינוי כזה או אחר, הוא סיפורה של מערכת, של תהליך, של למידה תוך כדי תנועה, ושל יישום מסקנות.
הנטיה לחשוב שג'ורדי הוא אחד יחיד ומיוחד, מגלמת בתוכה תכונות דומות לאלו שהולידו את היסטריית הרוטציה.

פשוט תורידו את הכיסא אחורה, ותהנו מהמסע, זה הזמן שלנו.

יואב 3 בנובמבר 2013

סיפורה של מכבי הוא החיבור בין המותג, הפוטינציאל, ההיסטוריה לבין מיטשענק.

אריק האחר 3 בנובמבר 2013

איזה פוסט
קראתי מהתחלה ועד הסוף בלי הפסקה
הסכמתי לכול מילה .
תענוג.
הוויכוחים עם אוהדי חיפה לא רלוונטים .
בואו נחכה לסוף העונה .
מחכה לדרבי וסופר את השניות.
בהצלחה למכבי

MOBY 3 בנובמבר 2013

מעולה !!!
חלוץ, קשר (50/50 עם יכולות טכניות, משחק ראש משובח ובעיטה מדויקת מרחוק), מגן ושוער בינואר ואנחנו מפרקים אתכם
:)

מאור קינן 3 בנובמבר 2013

מכבי תל אביב דומיננטית, כן, היא משחקת את הכדורגל הטוב בארץ

אבל באותה נשימה ראוי לציין שזה הולך יד ביד עם חוסר תחרותיות בליגה, לכן חובת ההוכחה אם מכבי היא הקבוצה הגדולה ביותר בתולדות המועדון היא בזירה האירופאית, כי בליגה פשוט אין קבוצה שיכולה להתחרות איתה, כרגע.

ועדיין הפערים משאר הקבוצות הגדולות מבחינה מקצועית לא מספיק גדולים, זה לא שיש עליונות בילתי ניתנת לסגירה בעונה שתיים, אין ספק שאם מכבי תמשיך בדרך הנוכחית הפערים יגדלו, אבל עד אז מכבי רוכבת על גמל בעל שתי דבשות, האחת ניהול מקוצעי נהדר והשניה חוסר תחרותיות.

יואב 3 בנובמבר 2013

הפערים גדולים גדולים. כמות הידע הקיימת בקריית שלום(אנשים שהתאמנו אצל יוהאן, פרגי, ליפי והיצפלד) היא לא ברת השוואה בכלל. בוודאי בכל הקשור לפיזיולוגיה.
מבחינת סגל, אולי טווטאחה נכנס להרכב מחיפה והפועל ביחד.

עופר 3 בנובמבר 2013

מחכה לטורים שלך כבר שבועות אם לא חודשים!
"השיח התקשורתי סביב מכבי ממחיש שוב ושוב את אינפנטיליות הדיון הספורטיבי בארץ. מישהו לומד מילה. המילה, במקרה הזה, היא "רוטציה". זהו, מעכשיו והלאה, כל דיון על כל חילוף הוא עניין של רוטציה. עד היום מאמנים החליפו שחקנים. מעכשיו, זה עניין של רוטציה".-כל כך מדויק,כל כך פשוט,כל כך מצחיק וכל כך גאוני!!!
בשביל סיקור מקצועי יש נבדל ובשביל סיקור של "כל המסביב" יש את גיל,טלב"י,אותך ועוד.
מה שכן,מסכים עם מכביסט ותיק שקרויף יעזוב רק אחרי עלייה ל-ליג"א, מן סיפוק עצמי שכזה שמלווה כל איש ספורט ראוי,וקרויף ראוי שבראויים.
גם בטורים האחרונים של טלב"י ושלי,מדובר על כך שהתקשורת יוצאת מפרופורציות לעיתים תכופות ויש להתעלם, הבעיה היא שזה משפיע על הקהל וחבל.
מאמין ומקווה לתיקו מול פרנקפורט, ניצחון מול ב"ש לא משנה איך וניצחון ללא ספיגה בדרבי, שיתפגרו.
אה,וכי אני לנצח אחיה באוהדי חיפה- מאחל לכם מכל הלב עוד כמה משחקים כאלו,שתרגישו מה שאנחנו הרגשנו 10 שנים. העיקר סיפרתם סיפורים על איך שהגלגל מסתובב,הוא לא סתם מסתובב-הוא דורס אותכם.

שלו 3 בנובמבר 2013

מעולה

ניתאי 3 בנובמבר 2013

מקנא בכם אוהדי מכבי תל אביב שמרוב שהקבוצה שלכם טובה אתם בכלל לא מתעסקים בה אלא בתקשורת. אתה וגיל שלי גם.

צהוב כחול 45 4 בנובמבר 2013

אם לא 10 שנות נמני והבבונים,מכבי היום עם עוד 4-5 אליפויות

מכביסט ותיק 4 בנובמבר 2013

רק צריך לזכור ולא לשכוח את התקופה הזאת ואת היום -4/1/11- בו נאמר המשפט "אין אחד שגדול המשחק" (גולדהאר).
אני זוכר עוד שביום שמכבי החליטו לאסור על הבבונים להגיע לקרית שלום הפורום שלהם השתולל וניבה אסון לעתיד מכבי. כשקרוייף נחת הם גחכו.
כעת אגף שלהם מנסה לעשות אותו דבר למחלקת הכדורסל. ושמעון מזרחי נרדם בשמירה.

MOBY 4 בנובמבר 2013

אם היה לנו חלוץ, קשר (50/50 עם יכולות טכניות, משחק ראש משובח ובעיטה מדויקת מרחוק), מגן ושוער .
היו לנו עוד 3 אליפויות בשלוש השנים האחרונות.
והיינו מובילים את הליגה עם 27 נקודות מתוך 24 אפשריות…
אם לסבתא שלי……

אסי 8 בנובמבר 2013

יש לי תחושה שהקרדיט המופרז שמקבל מרגוליס מגיע מהדרג הבכיר, ואני יכול להבין את זה.

כל מכביסט מעריך את מה שעשה מרגוליס בנוער והיה שותף לדעה שחייבים להחתים ולטפח את הילד כדי שיפרח בבוגרים.
אולם, אם נהיה כנים כלפי המציאות, הקרדיט לו הוא זוכה, גדול משמעותית מתרומתו לקבוצה ועוד יותר גדול מהקרדיט לו לא זוכים שחקנים אחרים.

אם אני מסתכל על טובת המועדון, הרי שחשוב להנחיל לשחקני הנוער, כי הקבוצה בונה עליהם ותתן להם לא רק את הבמה כי אם גם את התמיכה והסבלנות ככל שמתאפשר בכדי לחשוף את כשרונם וללטשו.

כרגע הקבוצה מצליחה ולכן זה זמן טוב להכניס את הילד לעניינים ולהמתין בסבלנות עד שיבשיל ויתן את תרומתו גם בקבוצה הבוגרת.

Comments closed