מכתב גלוי לאוהדי הפועל ת"א: אתם חבורה של צבועים

תראו-תראו אותם, רצים להשוות בין האינצידנט עם אבוקסיס לקללת קשטן. מורעלים מהאובססיה שלהם להיות מכבי, מונעים על ידי הנגטיב באישיות שלהם, ישר חייבים להשוות את עצמם למכבי וממציאים לעצמם מחדש את התודעה הכוזבת. כאילו שהזהות שלהם מוגדרת רק על ידי מכבי, ואין להם קיום משל עצמם.

אותם אנשים בדיוק הישוו לפני שלוש שנים בין קללת קשטן לנפיחה ההיא של הפועל עם שום! אין להם בושה לאנשים האלה, איך הם מעזים להשוות בכלל. תראו מה קרה להם אחרי הפיטורים של שום ומה קרה למכבי אחרי פרשת קשטן. אתם פרשת קשטן אחת שלמה בעצם הקיום שלכם, כל הזהות שלכם מושתת על התככנות הזאת. ב"ג'וליוס סיזר" מזהיר הנביא העיוור את סיזר מפני אנשים קירחים ושמנים. מתי בדיוק בפעם האחרונה ראה אבוקסיס מספרה? פ.צ. ברוטוס, זה מה שאתם.

רק לשם ההמחשה – ובמסגרת השליחות החינוכית שנטלתי על עצמי להפיץ את הבשורה של מכבי ולספר את סיפורה האמיתי של הפועל – אטול ברשותכם את זכוכית המגדלת ואתבונן מקרוב בפרטי שני האירועים. ואלה הממצאים שנחשפים בזכוכית המגדלת:

מאמן אחד, דרור קשטן קוראים לו, הגיע בקיץ אחד לקבוצה אלופה, שהשחקנים שלה נראו כמו הטיפוסים הכי פגיעים עלי אדמות בבוקר שבו המטפל שלהם, אברם, שאחריו הם כרוכים כמו מכורים, מנחית עליהם בפתאומיות וללא כל הכנה מוקדמת שהוא נוטש אותם. קשטן לוקח את הקבוצה הזאת , מפיק ממנה ניצוצות שלא נראו ממנה, ומוליך אותה לדאבל. לא בליגה מקוזזת, אלא בליגה התחרותית האחרונה שנראתה כאן.

באותו זמן, בסך הכל שבועיים אחרי שהתחילה העונה, יוצא לדרכו המייג'ור מייג'ור מייג'ור מייג'ור – האלוף העולמי הבלתי מעורער בתככנות ורקימת מזימות. מחיש את פעולתו, נוחת על לוני כשזה עוד לא בעלים בכלל, ואוכל לו את הראש באובססיביות עונה שלמה שהוא, המולטי מייג'ור, האיש הכי נכון לאמן את מכבי, ושבעצם שחרורו אותו מקרית שלום בניגוד לרצונו, רק הציגו את זה כאילו הוא יזם את העזיבה, וברבע מהכסף שפיזר קשטן הוא מביא לו דאבלים לארוחת בוקר. אפשר רק לדמיין את תחושת השליחות שהבעלים העתידי התמלא בה, את תחושת הבשורה שהציפה לו את בית החזה.

בשלב מסוים של העונה, לקראת סופה אם נדייק, מתקן החבלה ששתל המייג'ור בתוך מכבי בראשותם של קורק ונימני, מקבל פקודת הפעלה. לסוף העונה מגיעה הקבוצה הזאת שסועה ומלאה במחנאות ובשחקנים שלא מדברים אחד עם השני. כנגד כל הסיכויים, בכוחות שאף מאמן בעולם לא נדרש לגייס ובחוכמה של חתול רחוב עם מנת משכל של איינשטיין, קשטן סוחב את הבית הזה על הגב וגומר דאבליסט.

או אז מפעיל המייג'ור לראשונה את נשק ההשמדה ההמונית שלו, פצצת הסרחן, הדוקטרינה הקטלנית שאף אישיות ציבורית, ספורטיבית, אנושית, בלתי אנושית וגו', לא יכלה לה: "ההומוסקשועל". שילוב יחיד במינו (בלטינית: הומו), של נחש (אותו המקום: סק, קיצור של סנייק), ושועל (אותו מקום: שועל).

שימו לב לרשימת האנשים שנפלו במלכודת ונעקצו על ידי האיש הזה: ז'וזה מוריניו, ג'ון טרי, האנק טון קאטה, רומן אברמוביץ', הבעלים של ווסטהאם, האוהדים של ווסטהאם, האוהדים של צ'לסי, האוהדים של מכבי. סדר גודל של מחצית האנושות. את מי הפיל אבוקסיס במלכודת, את שמוליק לוי בבית"ר?

זאת פרשה, זה תרגיל מסריח, זה מעשה שעונש בסופו, זו הזמנה לקללה! לא הטראש טוק הקטנוני, גיחוך מוסתר מאחורי כף יד, בחישות רכלניות של מתחזים. ובמכבי כמו מכבי, כל דבר עושים גרנדיוזי. אצלם אליפות היא אליפות, פוטש זה פוטש והוא מגיע במנות של עשיריות, לא כמה כסאות ושולחן שהופכים בבית ברנר, וקללה היא קללה.

שבע השנים הראשונות של קללת קשטן נגמרו באליפות עם קלינגר, ואז התאפסה הספירה והתחילה מחדש. קללה בפעימות.

**

האינצידנט האחרון, בואו נראה מה היה בו. עוזר מאמן אחד של קבוצה סגנית אלופה בליגה מעפנה, לא אימן מעולם קבוצה, מסכם עם אחד הבעלים מתוך שניים, שמסוכסכים ברמות שרענן כץ ודייויד פדרמן הם דוד ויהונתן לעומתם, על חוזה למאמן ראשי.

שימו לב לדקויות. סיכם. לא חתם, לא סגר, סיכם. בדיקה זריזה בגוגל מגלה שבעשור האחרון היה השורש של המילה "סיכם" על כל הטיותיו, השורש הנפוץ ביותר בעיתונות הספורט הישראלית, מקוונת ומודפסת כאחת. הסיכום הושג עם הבמבי האחד, הולך עוזר המאמן מתוך בצע כסף לבעלים השני, המעוקל, ומבקש תוספת קטנה למה שסוכם.

שומע על זה הבמבי הראשון ואומר "אם ככה, אין בעיה, לך תחפש", ומחתים את קשטן. אותו אחד שמיוחסת לו קללת קשטן, האירוע שהוגדר במסגרת פרויקט סיכום המאה העשרים של המגזין 4-4-2 כ"מקרה הבגידה הכי מכוער בספורט העולמי במאה שעברה".

וזה אבוקסיס, לכל הרוחות, אבוקסיס. האיש שהתסיס נגדכם את הקהל של בית"ר כששיחק שם, שכבר סגר במכבי של מייג'ור מייג'ור מייג'ור מייג'ור וחזר בו רק כי אוהד בית"ר איים שימכור כליה אם הוא, אבוקסיס, הסמל, יעזוב את בית"ר.

כליה! תראו באיזה רבדים של אישיות והשפעה האבוקסיס שלכם משתכשך, צלופח בין צלופחים. אתם מודעים בכלל למצוקת האיברים להשתלה בארץ? לרשימת הממתינים הבלתי נגמרת להשתלה ולאנשים שנדחפים בגלל זה לסחר איברים? איך הבנאדם יכול להיות סמל של משהו חוץ מהאגודה לעידוד מניעת תרומת איברים להשתלה? איך בנאדם יכול להיות סמל בקבוצה אחת ואחר כך בקבוצה שנייה? ממתי סמל הוא דבר רב שימושי? כן, אבוקסיס הוא באמת הסמל שלכם. בוגדני, שפל ומחרחר ריב.

**

והנה טביב. אני הולך אתכם שנייה, ובואו נגיד שכל מה שאתם אומרים על שמעון מזרחי נכון. גם אז, בהשוואה לטביב, מזרחי הוא חסיד אומות עולם. את מה שעשה טביב, בנאדם שהישבן שלו ריפד מזרנים בתאי מאסר, להפועל כפר סבא כשהעביר אליכם חצי קבוצה משם, אף קללה לא תוכל לתאר, ואת הכל הוא עשה בקיץ אחד. הסיבה היחידה שלא נפגעתם מהמהלך הזה, היא כי אתם קללה בעצמכם וברכתה של הקללה היא בקללה.

איך אתם בכלל מעזים לדבר על מזרחי, להגיש עתירות לבג"צ, כשאף מילה, אף מילה לא יוצאת מהפה שלכם על הטביב הזה שלכם. כל כותבי הטורים המהוללים, כל הדעתניים הצדקניים שמטיפים לסוציאליזם ולשוויוניות, כאילו שבינם לביניכם יש קשר כלשהו, שמסתתרים מאחורי האהדה שלהם כשהם באים לכתוב. אני אגיד לכם למה אתם שותקים. אתם שותקים כי טביב ריפד לכם את האגו באליפות, זה למה. נדמה לכם שהוא קירב אתכם בעוד צעד להיות מה שתמיד חלמתם להיות: מכבי.

יש לי חדשות בשבילכם: מזרחי לא ימות. הוא לא ימות לעולם. הוא יחיה חיי נצח ואתם תאכלו את הלב גם הרבה אחרי שאתם בעצמכם תמותו. מזרחי לא ימות כי הוא לא ייתן לאוהדי הפועל את התענוג לחזות במותו. המחשבה שמכבי תיאלץ להסתדר יום אחד בלעדיו – האמא הכי פולניה שידעה האנושות – מייסרת אותו כל כך שהוא כופר באקסיומה שהחיים מתישהו אמורים להיגמר.

לא יועילו לכם כל השירים, הברכות והאיחולים שאתם ממטירים עליו. ומה זאת הרפיסות הלירית הזאת. תתאבד כבר, תתאבד כבר. אם אדם חפץ במותו של מישהו, שיקום ויהרוג אותו, מה פתאום הוא מבקש ממנו, אם לא קשה לו, שיתאבד בעצמו. לא זכור לי שהארי המזוהם התחנן פעם בפני מישהו שיתאבד כבר.

**

אני, אי אפשר לטעות בי. היה לי טור על מכבי, האהדה שלי לקבוצה גלויה. הייתי מזוהה. רק מה, אני ניגש לכתוב על מכבי מאותו מקום שכתבתי שבע שנים תחקירים על מערכת הבריאות, מאותו המקום שכתבתי ב"העיר" עשרות כתבות שסיפרו את הסיפור האמיתי של הצבא, הפוך מהאתוס שגידלו אותנו עליו.

אני נכנסתי להם בצורה, אני ביקרתי אותם כשהיה צריך – והיה צריך – כי עיתונות, זה מה שקודם כל היא נועדה להיות. פרסמתי כתבה של עשרת אלפים מילה באוקטובר 1997 (הטקסט הכי ארוך שכדורגלן ישראלי אי פעם נדרש אליו) שנקראה "סיפור קריסתו של מועדון כדורגל", כתבה שהוציאה החוצה את כל מאחורי הקלעים של מה שכונה "קללת קשטן" וסיפור העונה ההיא במכבי. היא שרטטה בדיוק כירורגי את כל מה שצפוי לקרות עם המועדון הזה בשנים הבאות. כואב, כואב לי הלב בתור אוהד כמה היא היתה מדויקת.

כשכולם חגגו את הזכייה ביורוליג, הראשונה מתוך שתיים עם השאראסים, אני התרעתי שכץ ופדרמן יחריבו את מכבי, שהם ישאבו ממנה סופית את הרוח שעשתה אותה, שאם אנשים לא יתעוררו, מעבר להרי האופוריה מחכה להם מכה קשה.

לא סבלתי את פנאן ותיארתי אותו כמו שהוא בטקסטים שכתבתי. אחרי עשרים שנה החרמתי קניית מנוי לקבוצה הזאת, כי הם ייקרו בקיץ אחד את המנויים בעשרים אחוז מינימום, רק כדי להפוך את יד אליהו להיכל אקססוריז, והתנערו על הדרך בעוד צעד מהקהל האמיתי שלהם.

אני הואשמתי בבגידה. היו קוראים, כולל באתר הזה, שהאשימו אותי לפעמים שאני אוהד הפועל מרוב שהתגוללתי על מכבי בטקסטים שלי. ומה, מה אתם עשיתם? אתם כותבים טקסטים וטורים שם אתם מספרים שהפועל היא הקהל הנפלא בארץ (ואז אני קורא מה חושבים זהבי והשני, לא זוכר איך קוראים לו, על אותו קהל בדיוק, ואני נזכר מה סיפר דגו על הקהל הזה, ואלה דברים שלא מתיישבים עם קהל שמכריז עצמו כטוב בארץ, אלא עם קהל ישראלי טיפוסי).

את דה סילבה שלחתם לאינטר ואת אניימה לאן.בי.איי, אתם מספרים איזה איש נורא מזרחי, אתם עסוקים באובססיביות במכבי, אבל לא כותבים מילה על ההנהלה המטונפת שלכם, על פלדה, אייזנברג וגוסינסקי שאשמים במצב שלכם פי שש מאות מכל מזרחי, אלא רק כשאתם מרגישים שמשהו בהכנות שלכם לעונה הבאה עלול להיפגם – ואתם לרגע אחד לא מזדהים בתור אוהדי הקבוצה הזאת. הקורא קורא, ואומר לעצמו, "מעניין, אלה טיעונים משכנעים, מה יפה היא הפועל". אני פוגש אותם, והם תמיד משוכנעים שהפועל היא מייצגת החלשים, הקורבן הנרדף. ככה מחלחלים לקורא את התודעה הכוזבת.

אתם מספרים לעצמכם שאליפות כמו זו של העונה שעברה לא היתה בארץ מעולם, ומתעלמים מהקיזוז (באמת לא היתה אליפות כזאת מעולם) ועם התחושה הזאת אתם מתהלכים מאז. עכשיו אתם בצדק יכולים להגיד, מה זה עניינך? למה אתה מתעסק בנו? מה איכפת לך כמה אנחנו מרמים את עצמנו? אז אני אסביר לכם.

**

ראשית, אני מאמין שלקבוצות יש מבנה אישיות. הן במובן מסוים אורגניזם חי. עידן הבעלות הפרטית טשטש מעט את האלמנט הזה, יצר זהות בין אישיות הבעלים לאישיות הקבוצה, ועדיין, אתה לא משנה בשנים ספורות אישיות של קבוצה בת עשרות שנים.

אם מבנה האישיות של הקבוצה האמורה הוא רקוב מיסודו ואכול שנאה, אזי כל עמדת כוח כתוצאה מהישגים שאליהם היא הגיעה, היא בבחינת השלכות חמורות ומזיקות על סביבתה. למה דומה הדבר? לבצק שהורעל, וכעת הוסיפו לו גם שמרים, והוא הולך ותופח, הולך ותופח. זה ההסבר האחד.

ההסבר האחר הוא דאגתי אליכם, או ליתר דיוק, לחלקכם. המכביזם האמיתי והטהור (אל תטעו ותחשבו את פנאן, צופי היכל האקססוריז ודומיהם למייצגי המכביזם), הוא הדרגה הגבוהה ביותר של התעלות רוחנית וניקיון מוסרי. המכביזם האמיתי מבין שהאדם לא יוכל להגיע לדרגה הגבוהה ביותר של טוהר מוסרי בחייו, אבל עליו לשאוף ולעשות ככל שביכולתו כדי להגיע לשם. לא נהוג לומר את שבחו של אדם בפניו, אבל מי שמכירים אותי מקרוב יכולים להעיד בפניכם שאני כזה.

כעת, בגלל שכמה מחבריי נמנים על התינוקות שנשבו והפכו לאוהדי הפועל – ע"ע השפעת התודעה הכוזבת על סביבתה (הרחבתי בעבר באחת המסות שלי על העובדה שאוהדי הפועל נחלקים לרשעים גמורים ולתינוקות שנשבו) – הם יקרים ללבי ואני מבקש להועיל להם.

אז ככה: הבעיה שלכם היא, שכחלק מהתודעה הכוזבת אתם קובעים את תחילת ספירת הזמן בהתאם למה שנוח לכם. למה דומה הדבר? לילד קטן שנחשף לראשונה בחייו לדבר מה משמח. והרי אין דבר מקסים ומחמם לב יותר מכך, אין גבול לעוצמת התגובה הנלהבת שלו. ממש מקסם שווא. הוא חושב לתומו שראשוניות הגילוי משותפת לכל. ולא היא, כידוע. אותו דבר אתם. "לא היתה כאן אליפות כזאת, לא היתה כאן".

בניתם תיאוריות ואידיאולוגיות על המשחק ההוא בבית שאן, ייללתם ורגזתם, כאילו לא חזרתם לליגה הראשונה כמה שנים קודם לכן בנסיבות שהמשחק בבית שאן הוא אות אופ"א למופת להתנהגות ספורטיבית בהשוואה אליו.

והתודעה הכוזבת מזיקה לכם, באמת. לאלה מביניכם שהם התינוקות שנשבו, אני מתכוון. ומהמקום הזה אני כותב. ואתם כועסים עלי. פתאום אין לכם הומור. ומדוע? כי שמתי מראה מול פניכם, כי הייתי המבוגר האחראי שאמר לכם לא עוד קוביית שוקולד, כבר עשר בלילה ואכלתם חפיסה שלמה, עכשיו פיפי ולישון. בגלל זה אתם כועסים.

תכניסו טוב-טוב לראש: הבמבי והמעוקל לא היו פחות מכוערים לפני שנה ממה שהם היום, אלא שאז הם ריפדו אתכם בדאבל. ובנאדם צריך אינטליגנציה רגשית מסוימת ויושרה עיתונאית כדי לזהות את התכונות האלה בבני אדם ולכתוב את זה עליהם גם ברגעים היפים.

 

**

והכל בגלל התודעה הכוזבת. אח, התודעה הכוזבת הארורה שאתם ממציאים לעצמכם. כי תלישות היא תכונה מסוכנת, כיוון שהיא מעקרת כל יכולת להתמודד, ובלי יכולת להתמודד האדם לא יכול להתקדם בחייו. והמצחיק הוא, שאני דווקא פרגנתי לכם. באמת האמנתי שהעונה הזאת תהיה שלכם, ואפילו התבטאתי ככה בטקסט באתר הזה לכבוד העונה שבפתח. כי אני, בניגוד אליכם, מסוגל להפריד בין האישי למקצועי, ואפילו חשבתי שאם יש קבוצה שמסוגלת לעבור שלב בצ'מפיונס ליג, זה אתם עם גוטמן.

ואתם מספרים לעצמכם שאת האליפות הפסדתם בגלל הסכסוך בהנהלה. ובכן, לא בגלל זה הפסדתם את האליפות העונה. כי הבעלים שלכם היו מסוכסכים גם בתחילתה של העונה, כשרשמתם סיבוב יפה בצ'מפיונס ליג, והם היו מסוכסכים יותר כשניצחתם את חיפה 1:4, ונכון לאותו רגע באמת הייתם הטובים בליגה. ואז, פלא פלאים, הריב בהנהלה לא הפריע לכם לשחק כמו ששיחקתם.

אז מה קרה, אתם שואלים את עצמכם? אתם יודעים היטב מה קרה. זאת התודעה הכוזבת שדפקה אתכם. את האליפות לפני שנה לקחתם כדרככם בגניבה, הודות לקיזוז, ואז התחלתם לפמפם לעצמכם שאליפות כזאת לא היתה כאן, ושאתם הקבוצה הטובה בליגה, ואני, שכבר מזמן זיהיתי את הסכסוך המובנה באישיות שלכם, התחלתי לפמפם את זה גם.

כי אתם, ברגע שאתם מתחילים להאמין שאתם הכי טובים במשהו, אתם מתחילים לשקשק. אתם לא מסוגלים להכיל את המחשבה הזאת, ואתם נכנסים ללופ אינסופי של סכסוך פנימי. צד אחד בכם כל כך רצה להאמין שאתם דה בסט, והצד השני כל כך נבהל, ומרוב שהאמנתם בזה – שכחתם לשחק כדורגל.

מולכם ניצבו אנשי הכפר, שכמו כל מה שמבקש לחקות את הדבר האמיתי, גם הם הרי מתחזים בסופו של דבר. כמו סחורה תוצרת סין שמשתלטת על השוק. החבר שלי רפאל הנביא העיוור נזכר השבוע במימרה ההיא של סטלין, שאמר על שמאלנים במערב שהם אידיוטים מועילים. הוא אמר את זה בהקשר מכבי חיפה והאוהדים שלה. מועילים, כיוון שהם עדיפים על תארים של הפועל, ויצא בעשור האחרון שתארים של חיפה באו כמה פעמים על חשבון תארים של הפועל. רפאל אומר שאם הם לא היו קיימים, היה צריך להמציא אותם.

ואידיוטים, כיוון שגם הם במידה מסוימת לוקים בתודעה כוזבת וחושבים שההיסטוריה התחילה בעשור האחרון. החלום שלהם הוא להיות מה שמכבי היתה משך עשרות שנים. כמו כל חיפאי גאה (גאה כל כך שהוא עובר בהזדמנות הראשונה לתל אביב) הם נמנעים מלהודות בזה. כל כך נמנעים, שהם משווים בין יעקב שחר לשמעון מזרחי, והעיתונות מתמלאת בטקסטים שטופי נבואות זעם, שחוששים שחיפה תהפוך למכבי של הכדורגל.

אה-אה, פוס! לעצור הכל! מה מזרחי, מה שחר, קצת, אבל קצת, צניעות. קצת סבלנות. אני לא יודע מה אתכם, אבל אני את מזרחי לא ראיתי אף פעם ביציעים בקריית אליעזר או רמת גן במשחק צ'מפיונס ליג של מכבי חיפה אוכל טילון. אבל את שחר הייתי רואה בקביעות אוכל טילון בימי חמישי ביד אליהו, ומי שלא מבין את הזעזוע שבדבר הזה, אין לו הבנה מהו ספורט באמת.

**

מול זה אתם התמודדתם. והרגע הזה, הרגע בו התודעה הכוזבת והמציאות נפגשים, הוא הרגע שבו הפנטזיה מתרסקת ומתנפצת על קרקע המציאות. כיוון שאם הקיום של תופעה נשען על השאיפה להיות כמו האחר, ואת האחר הזה אתה כל כך שונא – איך בדיוק אתה אמור להיות כמוהו?

ואז מתרחש מפץ גדול, ואחריו קורס הכל, ופתאום אתם מפסיקים לשחק, והופ, הלכה האליפות. כל מה שצריך לעשות הוא לפמפם לכם כל העונה שאתם הכי גדולים, הכי גדולים שיש, והיתר כבר יקרה מעצמו.

העובדה שאתם לא מסוגלים להפריד בין מכבי לישראליות הדוחה, זאת שממליכה מלכים כדי לקבור אותם אחר כך, העובדה שאתם מערערים על התסריט הוודאי שאם תיקחו מחר עשר אליפויות רצוף ושני גביעי אירופה עם אדלשטיין, היציעים שלכם יתמלאו באלפי אוהדים שעונדים רולקס ומתחככים בשמנת כבסבון רחצה, ושהם טרמפיסטים שלא היה להם שום קשר לקבוצה שלכם וישרקו בוז בשנייה שהעניינים יתחילו להשתבש – זה המתכון הבטוח לשמר אתכם כמו שאתם.

תסתכלו על עצמכם. מטנפים את חולדאי שהרס לכם אולם, ומתחננים בפני העירייה שאותו חולדאי עומד בראשה שתבנה לכם אולם חלופי. איפה חוט השדרה שלכם? לכו תשחקו בבית דני. ואתם זועמים עלי. אני מבין ללבכם. מה הוא מתעסק בנו, אתם רוטנים, אפשר לחשוב שבבית שלו פנימה הכל תענוג. עכשיו אתם מבינים למה אתם שנואים כל כך? כי כל הקיום שלכם הוא רק באחר, בלגדף, לטנף ולקלל אותו. ובו זמנית אתם חולמים להיות כמוהו.

אני קיבלתי על עצמי מטרה, ובשם השליחות הזאת אני מקדיש לכם כאן מפעם לפעם טקסטים שחושפים את פרצופכם האמיתי, הפרצוף שכה ביקשתם להסתיר מפני עצמכם. תמיד התייחסתי אל הפועל בהומור, בחיים לא חשבתי שמישהו יכול לקחת את תרכיז הרוע האנושי הזה ברצינות, ואז אתה קם בוקר אחד ומוצא טקסטים מלומדים שמספרים לציבור שהאינצידנט עם סוחר האיברים דומה לקללת קשטן.

הדרך לגרום לכם להתפרק מנשקכם, ביוזמתכם, פשוטה מכפי שנדמה. לא נדרשים כאן קמפיינים סוערים והפגנות אלימות. לא נדרשת חקיקה ולא חנק כלכלי. לא קללות ולא פרשות. כל מה שצריך הוא לשים לכם מראה מול הפנים. ואז, כמו מעצמו, יתרחש המפץ הגדול, מפגש בין שני מצבי תודעה סותרים, שמתנגשים ומפוצצים זה את זה. מהבושה אתם תתפרקו, כמו סופרמן ששם מראה מול הפנים של זוד כשזה ירה בכיוונו את קרני האש הקטלניות.

ואם אתם כל כך שלווים, למה אתם ממצמצים עכשיו בעיניים הקטנות ובאישונים שלכם המתרוצצים דרך קבע אנה ואנה לצדדים כמו חלקיקים מואצים, בזמן שאתם קוראים את השורות האלה?

 

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

דה באזר בפייסבוק

תתרגלו. ואולי כבר התרגלתם / מיכל אנגל
מטאורית / ארנון בן-דרור

91 Comments

אזי 28 ביוני 2011

התחלת קצת בבלאגן לדעתי… אבל טקסט ענק!
זאת הבעיה בלהיות יפי נפש… הרבה יותר קל לצאת צבוע…

איתן בקרמן 28 ביוני 2011

מצד שני, בלי קשר דווקא להפועל או מכבי, זה לא עדיף על מכוערי נפש?

אזי 28 ביוני 2011

תלוי…
נניח שאתה מכיר שני חלאות…
אחד אומר שהוא חלאה וככה הוא משיג מה שהוא רוצה
השני טוען שהוא צודק ומכפיש את הראשון מתי שרק אפשר…

אני מעדיף אנשים שלא מתימרים להיות מה שהם לא…

יפה נפש (מבחינתי לפחות, לא בדקתי בגוגל) הוא אחד שמדבר על זה שהוא שואף לעולם טוב יותר…
כשהדיבורים והמעשים לא שווים, יפה נפש הופכת למילת גנאי

אמט בראון 28 ביוני 2011

תודה.

בעיקר על האיזכור הקצר של איך הפועל עלתה ליגה, פרשייה שממש נמחקה מדפי ההיסטוריה (המממ…מעניין מי אחראי לכך).

MOBY 28 ביוני 2011

היות ואינני תל אביב והם מענינים אותי רק כשק חבטות.
אפשר הרחבה לסיפור?

גולן 28 ביוני 2011

חיים, יפה ומעניין מאוד.
אני אידיוט מועיל כהגדרתך ולכן אני מעדיף להתמקד רק ב-30 שנה האחרונות (מאיפה הבאת את ה-10?). למרות שאני באמת אוהב את הטורים שלך, התחושה שלי ושל חברי שלא אוהדים את אחת משתי הקבוצות של העיר הגדולה היא שאתם יתונאי הספורט התל-אביבים עסוקים כמעט רק בעצמכם ושתי הקבוצות שלכם ומנסים לגמד כל דבר טוב שקורה צפונה ממכם ולעתים רחוקות גם מזרחה. ראוי לפרגן לשחר, סוג של נקודת אור בכודרגל הישראלי הכלכך בעייתי, ללא כל מיני סיפורים על טילונים שנאכלים ביד-אליהו.

איתן בקרמן 28 ביוני 2011

גולן, מספיק להתבכיין: בדה באזר, למשל, יש כרגע שני מאמרים על יענקל'ה שחר, צא מהתסביך הפרובינציאלי הזה, הוא מתאים יותר לירושלמים ח

מצד שני נכון שדה באזר הוא לא דוגמה :)

איתן בקרמן 28 ביוני 2011

תסתכל אצל פרוסנר ובבאז ותקרא, פרגון כזה לא תמצא.

יוני 28 ביוני 2011

חזק חזק. ושוב חזק.

בקרמן, תעשה לנו כיף ותנסה לשלוף את הטקסט מסתיו 1997 ששדמי מזכיר פה?

אביעד 28 ביוני 2011

שדמי, אתה כותב נהדר. רק מה, מהכתיבה שלך עולה ניחוח מסוים של אוהדי מכבי ת"א שמאמינים שהשמש זורחת להם ממקומות אפלים ושכל התארים במדינה שייכים להם כברירת מחדל. אז יש לי חדשות בשבילך: מכבי חיפה היא האלופה. היא הדבר האמיתי. אם מכבי ת"א רוצה לקחת את האליפות, שתעבוד בשבילה ואם תיקח, מברוכ. עד אז אוהד מכבי ת"א שטוען שחיפה "מתחזה" הוא האידיוט.
טיפ קטן: תודעה כוזבת היא לא רק מחשבה שההסטוריה מתחילה אתמול או לפני עשור, אלא גם מחשבה שההסטוריה נעצרה שלשום או לפני 30 שנים. וההסטוריה הזאת אומרת שמכבי חיפה לקחה ב-30 השנים האחרונות 12 אליפויות ומכבי ת"א 4. אתה יודע מה זאת באמת התחזות? מה זאת תוצרת סחורת סין? זו האליפות של קלינגר ב-2003. :)

סטודנט 28 ביוני 2011

מחזק את דבריהם של אביעד וגולן

ולחדד עוד כמה נקודות:

ההתנהלות של שמעון מזרחי אכן דורסנית, של יענקל'ה לא כזו. יענקל'ה לא קנה ב-2007 מבית"ר את השחקנים שהביאו לה אליפות ב-3 שנים האחרונות, זה ארקדי עשה את זה. יענקל'ה העמיד אלופה בתקציב של 40 מיליון שקל, ולא 100-110 מיליון שקל כמו התל-אביביות. יענקל'ה לא נותן דריסת רגל לאנשים מפוקפקים דריסת רגל במועדון שלו, וכלל לא הופך את הקריה להיכל האקססוריז, ולא נותן יד לכך. על זה דורפן או לוינטל אמרו פעם, שלהשוות בין בארסה לאופרה מעיד על דבר אחד, שלאנשים אין מושג לא באופרה ובחייהם לא יבקרו בבתי אופרה אם יהיו אי פעם בברצלונה או במדריד. אז אף אחד מאוהדי מכבי חיפה לא לוקח את ההשוואה הזו ברצינות, כי מקורה בעיתונות הארצית, שהיא תל-אביבית, שחלקה אדומה וחלקה צהובה.

כמובן שעל הדימוי של אוהדי מכבי חיפה מנותקים מהמרכז, או "אנשי הכפר" אין מה להרחיב, אביעד כבר סיפר על הסימפטום שגורם לכך

והכי מצחיק, ששדמי בא לעזרת הפועל ת"א, כמובן כחלק משכתוב ההיסטוריה של עונת 2010/2011 (ליגה חלשה עלק, ב-1996 היה לנו כמעט סריה א'. היו טובות מאוד, היו טובות פחות וגרועות שמתאימות לארצית, אבל עדיין לא הייתה אז קבוצה שרצה בליגת האלופות. טיעון ברמת "הליגה השישית בטיבה באירופה"), כאילו במשחק העונה בפלייאוף מכבי חיפה לא פירקה את הפועל ת"א בקרית אליעזר והבטיחה אליפות. או שאפילו לפני הקיזוז היא הייתה מעליה, כמו אשתקד. לא, מבחינת שדמי ועמנואל רוזן זה הפחד לראות את עצמם כמזוהים עם הצהובים. רק הפחד. לא רפאלוב.

והבנו שהיה סוג של סבוטז' ב-10-0, אבל יש גבול לא? בגלל שהם מזוהים על המכביזם הטהור, הם צריכים לקבל תבוסה כזו? אי אפשר להסתפק במניטה? נו שוין, שנה אחרי זה הם קיבלו מניטה. ואחרי שנתיים רביעייה, ו3 שנים לאחר מכן עוד מניטה. ושאני לא אתחיל את המנייה של השלישיות של שנות ה-2000. ואפשר בלי להשתמש בביטוי "מכביזם"? אי אפשר לבנות ככה טיעונים רציניים ורציונליים על סמך ביטוי ערטילאי.

הכל מתחיל ונגמר במדינת ת"א. מבחינתם מכבי חיפה היא אשדוד עם תארים, ואילו הם קבוצות מעוטרות מאוד, כך מעידים הכוכבים מעל סמל קבוצתם, על כך שהקבוצה לקחה אליפויות אל מול המשטרה הבריטית, דייגי קיסריה והקיוסק של מנשה.

אז כשתיפתח הארנה ע"ש סמי עופר ז"ל, לרגל 100 שנות קיום מכבי חיפה, כל העיתונאים התל-אביבים מוזמנים לשטוח את טיעוניהם המלומדים על זה שההיסטוריה לא התחילה עכשיו (אף אחד לא טען כך. עד היום ג'וני הרדי ואהרון אמר ועוד הן דמויות חשובות בפנתיאון העצום של שחקני מכבי חיפה, לא פחות מעטר או אבי רן ז"ל), או שמכבי חיפה היא אשדוד עם תארים ועם איצטדיון אירופי מודרני

והערה אחת לסיום:
http://maccabi-haifafc.walla.co.il/?w=/84/@game

יוני 28 ביוני 2011

סטודנט,זה המשחק שלי:
http://maccabi-haifafc.walla.co.il/?w=/1004/@game

איתן בקרמן 28 ביוני 2011

אביעד, זו חלוקה שרירותית של הזמן. אני הייתי אומר שב-15 השנים האחרונות מכבי ת"א לקחה רק אליפות אחת, וגם היא סרוחה (משום מה את משחק האליפות שעבר מפ"ת לרמת גן חברי שדמי שכח)

אביעד 28 ביוני 2011

למשחק ההוא אני לא מתייחס כי שחר נתן הסכמתו לכך. בחרתי בזמן של 30 שנים כדי שחס וחלילה לא אואשם בהיותי בעל תודעה כוזבת :)

תומאס נוימן 28 ביוני 2011

שדמי אתה גאון.
חולה.
אבל גאון.

וגם אני הייתי שמח אם מערכת האתר תפרסם את הטקסט של שדמי מסתיו 1997

MOBY 28 ביוני 2011

מבדר…
שדמי זה בסדר אוהבים אותך.
לא נורא נמשיך להיות "אדיוטים מועילים" לפחות לעוד 6-8 עשורים ונמות "אידיוטים מועילים" אבל במקום הראשון.
ההשואות של שחר למזרחי מעולם לא באו מאוהדי חיפה זה התל אביבים שמנסים להסביר את התופעה או לנכס חלק מההצלחה. (הוא הרי אוכל טילון, ודומה למזרחי?????, אז ההצלחה שלהם היא גם "שלנו").
אין דמיון בין אחד לשני האחד עו"ד ועובד על חוקים ותקנות (וגיורים) וחוזים. והשני איש עסקים שלוקח שקל משקיע אותו במשהו ומוכר ב- 10 או מקבל דיבידנד אחר.

B. Goren 28 ביוני 2011

ועדיין עדיף עו"ד מזרחי על פני עבריין פלילי.

אביעד 28 ביוני 2011

סליחה, אבל ממתי שחר עבריין פלילי?

B. Goren 29 ביוני 2011

התכוונתי לטביב ולא חלילה לשחר.

MOBY 29 ביוני 2011

גורן זה לא ברור מדבריך
מבחוץ נראה לי שעדיף עובד תברואה ממועצה מקומית (וזה קשה לי מאוד לכתוב את זה) על טביב.

אילן 28 ביוני 2011

ניסיוני הדל בחיים לימד אותי שאם אתה רושם 2000 מילים על נושא שאפשר לרשום ב 200 מילים אז זה נראה יותר יפה מרשים ומנומק גם אם התוכן זהה .אז חיים שדמי רשם מסה מרשימה אבל מה בעצם הוא רוצה להגיד -מדוע הוא מכנה אתאהדי הפועל צבועים הרי אצל כל אוהד שפוי קיימת הידיעה שאין אוהדים טובים יותר ואוהדים טובים פחות ,בכל מחנה יש טובים רעים וסתם חלאות וכמו שניצחנו באופן קצת מוזר את מכבי רמת עמידר כך הפסדנו באופן עוד יותר מוזר במשחק שכלל לא שיחקנו בו נגד בית שאן . תופעות שליליות אצל שחקנים הנהלה וקהל קיימים בכל קבוצה ולכן בכלל לא ברור במה אנו אוהדי הפועל זוכים מאמר הזה .
אבל לשדמי כמו לכל אוהד מכביסט יש בעיה כיוון שכן יש מאפיין אחד שמבדיל אוהד הפועל אמיתי מכל אוהד אחר וזה הרצון לשמור על "האני " המיוחד לא להסחף עם העדר -לא רוצים להיות הקבוצה של המדינה ולא רוצים לאהוד את מכבי על טהרת הזרים במאבקיה בכדורסל האירופי .
רוצים להיות מי שאנחנו ולכן גם לא מפתיע שהפועל ויתרה על הזכות לעלות לליגת העל בכדורסל .משהוא רואה קבוצה אחרת שהיתה מוותרת על האפשרות הזו ?
האלטרנטיבה הזו שמציבה הפועל בפני המכביסיטים פשוט אוכלת אותם ומאמר כזה יפה ככל שיהיה לא יכול להסתיר את התסכול הזה .
מכביסטים חביבים אתם צריכים להבין יש בעולם אנשים שלא רוצים להיות חברים שלכם ,הם לא טובים יותר או רעים יותר מכם ,פשוט לא רוצים להיות חברים שלכם !

MOBY 28 ביוני 2011

ואני רוצה להיות "הקבוצה של המדינה"? מה זה בכלל?
אבל.. אין לי בעיה לראות אנשים שאני לא רואה בקרית אליעזר (או ברוממה…) ובאים לליגת האלופות או לפיינל פור.
אני לא אשלח אותם הביתה. ואם הם באים בירוק (ומחר באדום חלקם…) שיהנו.
ויש לי חברים אדומים (שבירכתי אותם על הקיזוז) וחברים צהובים (שאני מברכם שנמני יחזור…)ואפילו אוהדי ב"ש שאני מברך אותם על שקמו בבוקר (אין על מה…).

אזי 28 ביוני 2011

איזה מזל שיש לכם את קבוצת הכדורסל כדי לצאת ספורטיביים
אני לא זוכר שכשלקחתם אליפות בכדורגל הייתם כאלה ספורטיביים…
אולי בעצם אתם לא עולים כי אתם יודעים שתהיו שטיח??

אין לנו בעיה שאתם לא רוצים להיות חברים שלנו, אבל תפסיקו לתרץ שזה בגלל שאתם טובים מאיתנו

אמנון 28 ביוני 2011

שתר מצטייר כשפוי , הגון וראוי לחיקוי. אבל מאז שהוא תפס בעלות בחיפה הכדורגל פה התמוטט. ב20 השנים האחרונות
רק 4 קבוצות מתמודדות על האליפות (חוץ משנה אחת של שפירא בהפועל חיפה). נתניה והפועל פ"ת שנאבקו על אליפויות עד תחילת שנות ה 90 נעלמו מנוף הצמרת. מכבי חיפה של שחר אחראית לכך – תראו כמה שחקנים הוא לקח מהן. מבחינתי , למרות שפיותו העסקית והגינותו האישית – הוא האסון הגדול ביותר בתולדות הכדורגל הישראלי.
תראו את 20 השנה לפני תקופת שחר: 9 אלופות שונות ! ובנוסף קבוצות כמו שמשון ,מכבי יפו והפועל פ"ת רצו לאליפות עד הסוף.
שחר פשוט מנצל את רפיסותה של ההתאחדות שמפחדת להגביל את הטייקונים ומול טיפוסים הזויים וחסרי אחריות אצל 3 יריבותיו הוא מצליח להעמיד קבוצה אלופה כל שנה שנייה בממוצע. לאסוננו.

איתן בקרמן 28 ביוני 2011

אמנון אל תשכח שבעשרים השנים של שחר גם רצחו את ראש הממשלה והחללית של אילן רמון התפוצצה!

אמנון 28 ביוני 2011

לא הבנתי. מה שאני טוען הוא שמאז תקופת הבעלות הפרטית ( ושחר היה הראשון והדורסני מכולם) אין סיכוי לאף קבוצה חוץ מה 4 לקחת אליפות בימי חיינו. עצוב. משעמם. מילא אם הרמה המקצועית ותרבות הספורט הכללית היו סבירים אז מה שנשאר זה התרפקות על העבר וערוצים בתשלום.

MOBY 28 ביוני 2011

הדורסני מכולם?
שנה ראשונה הפועל לוקחת מתחת לידיו את השחקן הכי פנטזיונר של חיפה, והסמל שלה עם התלתלים. ואת השחקן שלא היה עוד כמוהו בנין. אח"כ חצי קבוצה מטיילת לאירופה. שחר הדורסני לא עומד בפניהם (אפילו לא מזרחי). זאבי רוכש מכל הבא ליד גם שחקנים של חיפה.
היחידה שיכולה להתלונן היא הפועל פ"ת (מצטער בני) הבעלים שלה מחר לשחר את הכשרונות. גאידמק ולוני, תאומים ושפירא הם קנו כל מה שיכלו. שחר נשאר באותם סדרי הגודל.

בני תבורי 28 ביוני 2011

אמנון,
אתה צודק לגמרי.

יניב 29 ביוני 2011

שחר היה הדורסני מכולם? יש לך נתונים יבשים שאתה יכול לספק במקום התארים שהדבקת לשחר? האם שחר השקיע יותר מאחרים במהלך התקופה הזו? במה ההתנהגות של שחר שונה משאר בעלי הקבוצות?

אתה מתעלם מהעובדה שמ-92 עד 2001 שחר לקח אליפות אחת ויחידה, אבל עזוב הוא האסון הגדול ביותר בכדורגל הישראלי.

דרך אגב שדמי, ב-30 שנה האחרונות מאזן האליפויות הוא 12:4 לחיפה על מכבי. ב-15 שנה האחרונות מכבי לקחה אליפות אחת. הנביא העיוור וסטאלין זה יפה מאוד, ההקבלה של מכבי לברית המועצות (הלא קיימת והלא רלבנטית) נורא מתאימה.

ברק 3 ביולי 2011

שחר לקח את חיפה ב- 93
חוק בוסמן חוקק ב- 92
מאז תחילת שנות ה- 90 יש רק 4 קבוצות ראויות בארץ
מאז תחילת שנות ה-90 יש רק 2-4 קבוצות ראויות בכל ליגה בעולם…

לא נראה לי שזה בגלל שחר…

אביעד 28 ביוני 2011

וואלה?! שחר לבד גמר את נתניה והפועל פ"ת?
אם אתה טוען שהבעלות הפרטית הרגה את הכדורגל, ניחא. אבל שחר?!

בני תבורי 28 ביוני 2011

אביעד,
לא, לא שחר, מאיר שמיר. שחר רק נהנה.

תומר חרוב 28 ביוני 2011

בתור אוהד נתניה אני מוחה על דבריך. למה מי זה יענקלה שחר שיפיל את האימפריה? אנחנו הפלנו את עצמנו, הוא רק היה שם כדי למלא קצת את הואקום שנותר.

מוזגטס 28 ביוני 2011

חחחח…. גדול. באמת אחד הפוסטים.
עם זאת, כמה נקודות: שדמי יש מצב שפשוט נמאס לך להסתכל בבית שלך, לראות כלכך הרבה אוכלי חינם ואובדן של דרך שהיית חייב להתחשבן עם מישהו?
מצטרף למי שאמר כאן שההשוואה בין יענקלה למזרחי מקורה בתל אביב. לא אנחנו, אנשי הכפר, משווים בין דמות בולסת מתחריה לדמות שמנהיגה קבוצה על אוהדיה במסירות כלכך גדולה.
ונקודה אחרונה, אני עשיתי את הדרך ההפוכה – מתל אביב לחיפה. כל לילה לפני השינה, אחרי שבדקתי שאורות הנמל, הקריות ועד ראש הנקרה עדיין מנצנצים, האתאיסט שבי בודק אולי יש אלוהים, אליו אוכל להתפלל שיושבי מדינת תל אביב ימשיכו לחיות באשליה ולא יבואו להרוס את החלקה הטובה. עלו והצליחו.

בלינדר 28 ביוני 2011

* הסיבה ששחר מגיע להיכל נוקיה היא, בן השאר, כי הוא חובב ספורט. אני בספק שמזרחי יכול לראות דקה ממשחק ספורטיבי כלשהו, בין אם זה כדורגל, כדורסל או פינג פונג אם מכבי ת"א לא משתתפת בו.

* חיפאים בורחים מחיפה לת"א באותה מידה שתל אביבים בורחים ממנה למקומות כמו ברלין, ניו יורק ואמסטרדם.

MOBY 29 ביוני 2011

אהבתי
נכון ופשוט כלכך.
תל אביב זה כפר.

אלפי 28 ביוני 2011

נ-פ-ל-א!!! אבל למה כל כך ארוך :) דה באזר קוראים בין משהו אחד למשנהו לא בתור פעולה עצמה…
הקהל של הפועל הוא הכל חוץ מקהל שמאלני ונאור, זהו קהל גזעני בעל קריאות ושירים מכוערים

גלן 28 ביוני 2011

אני כידוע מתעב את הפועל תל אביב אפילו יותר מהכותב מעלה ובכל זאת: לא הבנתי כלום כי אני לא חושב שצריך רצינליזציה למה שברור.
אני גם קורא אותו מדי פעם על מכבי חיפה. זה מותר לו כמובן אבל דיי תלוש. כל הילדים של החברים שלי (כאלו בני 15-20 מחיפה) לא מכירים תודעה אחרת. רק זאת של קבוצה אחת שולטת. הם יותר מתוחכמים כנראה משדמי, כיף להם בתל-אביב אבל הם מה זה קשור לכדורגל?
אני עוד זקן פרובנציאלי וגם לי זה כבר עבר.
בקיצר התל אביביות הרי חסרת סיכוי, בודאי בעיתונות (חדשות, העיר) וגם במדינה (תראו מה מעצר אחד בירושלים דורש). זאת גסיסה כללית. במכבי ת"א (זה כבר בא לי בטבעיות, לא כמו פעם) היא תהיה גרנדיוזית. בהפועל פתטית. זה הכל.

יואב 29 ביוני 2011

גלן,
הערצתי על תחושותיך להפועל נתונה לך תמיד.
בקשר לגסיסה הצהובה-לא יקרה! וימים יגידו.

B. Goren 28 ביוני 2011

שדמי, אני מסיר את הכובע. לגזור ולשמור.

אד הורטון 28 ביוני 2011

נראה לי שהבנתי…
שילוב מרתק של אמיתות חותכות עם שחצנות שאפשר להסביר רק כאירוניה עצמית. סחתיין.

נינו 28 ביוני 2011

שדמי, קרעת אותי מצחוק… ישבתי בבית וצחקתי בקול רם (הכליה, "סדר גדול של חצי אנושות" והחלק עם הארי המזוהם).
פשוט גאון קומי.

וכן, מגיבים, שדמי תמיד מציג את הכל באופן טוטאלי ומוגזם (הפוסט של הפועל כשטן, מישהו?). זה, והראיונות הקסומים שלו, זה מה שהופך אותו לנדיר.
תודה

אנונימי 28 ביוני 2011
בקרמן 28 ביוני 2011

אנונימי היקר, זו לא תגובה שמקובלת עלינו. יש פה תגובות יותר קשות, אבל הן עוסקות בעיקרן בגופו של ענין ולא בגופו של אדם. כמה קל להיות גיבור תחת מחסה האנונימיות. לצערי אני נאלץ למחוק את התגובה.

תומר חרוב 28 ביוני 2011

הקטע הזה של איך שהפועל, מכבי, ביתר ומכבי חיפה תופסות את עצמן הוא די פתטי. כל הקבוצות האלו כבר מזמן איבדו את כל הזהויות שהיו להן והן ותרו רק דימויים עלומים של אותן זהויות שנטחנו על ידי מליוני כתבות בוואן ובידיעות. המחויבות להגדיר את עצמך דרך שנאת האחר(והיום יש קטע של החיפאים לשנוא את הפועל בשביל זה) היא הדבר היחידי שנותר לכולכם משום שאולי לקחתם לנו ולהפועל פתח תקווה את כל התארים, את כל השחקנים ואת כל הכסף, אבל בקופסא ובמלאבס אנשים יודעים מי הם, הם אולי יודעים מי מחזיק בקבוצה שלהם ומה הוא עושה איתה, אבל הם יודעים מי היא.

תומר חרוב 28 ביוני 2011

הם אולי לא יודעים מי מחזיק

amit pros 28 ביוני 2011

תומר,אני מצטער אבל לא מסכים איתך.שונאים את הפועל?איזה אוהד מכבי חיפה שונא את הפועל תל אביב? הקבוצות שאיתן יש לנו יריבות הן הפועל חיפה ומכבי תל אביב.
ושדמי
100 מתוך 100 אני לוקח את שחר על מזרחי.קח אתה 49 אליפויות מתוך 50
אני אסתפק ב28

תומר חרוב 29 ביוני 2011

עמית, יש היום קטע חדש כזה שנוצר מהקטע של הקיזוז.

amit pros 29 ביוני 2011

תומר,היריבות שנוצרה היא יריבות ספורטיבית,שנופחה קלות על ידי הבכיינות של גוטמן.מעבר לזה אין שום דם רע בין אוהדי שתי הקבוצות.אני מעדיף שהפועל יקחו אליפות מאשר מכבי,ונדמה לי שגם אוהדי הפועל תל אביב מעדיפים אותנו מאשר את מכבי תל אביב….

יואב 29 ביוני 2011

בטח מקובל. שכל אחד ישאר עם הבוס שלו.

האנונימי זה אני 28 ביוני 2011

קוראיםלי רן ליבנה. אני אוהד הפועל

איתן בקרמן 29 ביוני 2011

סחתין עליך רן. החשיפה הזאת מכובדת מאוד. אתה מוזמן לכתוב תגובות על תוכן הדברים ותקבל את מלוא הכבוד. שיחקת אותה.

אורי הברווז 28 ביוני 2011

נהדר. מסכים עם כל מילה.

Asaf the Kop 28 ביוני 2011

מה הקשר של מכבי, או הפועל לצורך העניין, לספורט וכדורגל בפרט ?
הפאתטיות שלכם משועממת כל-כך.

יואב 28 ביוני 2011

שדמי,
מסכים עם תשעים אחוז מהדברים(וטוען אותם בעצמי כבר לא מעט שנים).
תומר חרוב,
אני יודע מצויין מי היא הקבוצה שלי.ממש לא חובה להביא 1500 איש למשחק בית כדי להרגיש מיוחד ורומנטי.אולי דווקא לזיקני הקופסה כבר קשה לאתר איזשהוא ניצוץ מאותם ימים נפלאים(70, 80).
ביקור בקריית שלום בשבת(לראות את הילדים)בהחלט שם את הדברים בפורפורציות הרצויות והנכונות. ולכן מכבי תחזור,עם וואן, עם הקופסה ולמרות כולם והקלישאות.

תומר חרוב 29 ביוני 2011

יואב, הטור עוסק בתפיסה של המועדונים את עצמם, הוא מכליל על קבוצות שלמות ולכן גם אני. הרי מנקודת מבט אינדיבידואלית גם אין באמת הבדל בינך לבין אוהד הפועל, זו רק סמנטיקה בסופו של דבר. אבל כשמסתכלים על העניין של התפישה העצמית של המועדונים האלו, לא נותר מהם דבר מלבד קלישאות. זה לא הקטע של ה1500 איש, זו ההתעסקות העצמית בנראות כלפי חוץ, ההתעסקות העצמית בדימויים שחוקים של יריבויות. אין פלא שכיום נדמה שהיריבות בין מכבי והפועל נראית חזקה מאי פעם, משום שהשנאה היא הדבר היחידי ששימוש יתר בו לא יוצר שחיקה אלא העצמה.

יואב 29 ביוני 2011

תומר,
יש בזה משהו.מהזווית של מכבי אני יכול לספר שמכבי הוזנחה שנים ולא טופלו ליקויים בסיסים(ומיטש רמז לזה במסיבת העיתונאים).הדרך למעלה ההר עוברת רק בהתכנסות פנימית ועבודה.
בכל סיפור היריבויות,
אני הדביל היחיד שטוען שחיפה היא בעצם היריבה האמיתית לקרב על המרפסת(כדברי פרגי)?
וזאת אכן יריבות שאני מעריך ומכבד…

קורא 29 ביוני 2011

צודק מאה אחוז (ואני אוהד הפועל), והראייה היא כמה פעמים בטקסט מופיעה המילה "אני" – כאילו שזה מה שמטריד את אוהדי הפועל – מה כותב/כתב/התריע עיתונאי אוהד מכבי. אנחנו אוהדי קבוצות ספורט, איך שנפגעים פה אישית וקנאים זה לפעמים מגוחך..
ובאמת, היריבות עם חיפה ספורטיבית ויש, בגדול (כמה שיכול להיות בחברה הישראלית) כבוד בין המועדונים/אוהדים

קורא 29 ביוני 2011

הצודק נאמר לתומר

יוסי המקורי? 29 ביוני 2011

שדמי,

אני אוהד הפועל י-ם ושונא מכבי מושבע.
למרות זאת, אני מוכרח להודות שהטקסט שלך מעניין, מטורף , גאוני ומצחיק.

אני חושב שהויכוח מכבי – הפועל הוא מיותר, זה לא שמי מאתנו ישנה דעתו.
אם אתה יודע מכיר במקומו של הקו הדק שמפריד בין מילות הטקסט הזה לבין החיים עצמם, נותר לי רק לקנא בך.

ולגבי חיפה אני מסכים, אבל לא רק מהסיבות שהזכרת.

דניאל 29 ביוני 2011

האמת שדמי, אני אדום וקראתי את הפוסט בעיניים די רגועות (אמנם עייפות, כי מאוחר וזה קצת ארוך) וחיוך רחב.
בנסיון לכתוב על הפועל (בקרמן, איך "הגועל" עובר פה?), הצלחת לדחוף כל כך הרבה עניינים מרתקים, תודה.
אבל למה אתה מתייחס לכתבות, פוסטים, רשומות, מאמרים, תקרא לזה איך שאתה רוצה, בתור "מסה"? תודעה כוזבת?

איתן בקרמן 29 ביוני 2011

דניאל, השאלה מצוינת. לא רק זה, אלא שאת האייקון של הגועל אני שמתי ולא שדמי. האחריות עלי!

הסיבה היא שבניגוד לרוב המכריע של הטקסטים אצלנו, המסות של שדמי הן תת-ז'אנר שאין דומה לו… מאחר שמרכיב מרכזי בהן (מלבד הידע, כישרון הכתיבה המופלא, ההומור וגם כמה וכמה טענות חכמות) הוא הפרובוקטיביות, הלכתי עם הפרובוקציה של שדמי והחרפתי אותה.

בעיקרון אתה צודק לגמרי, זה לא הסגנון שלנו.

אני חושב שאם לא היתה לי סימפטיה גדולה להפועל (אני אוהד נתניה, אבל במועדונים הגדולים הם הפייבוריט שלי) לא הייתי שם אייקון כזה.

בכל מקרה, אני מקבל את ההערה שלך ומתנצל בפני מי שנפגע.

בנוגע ל"מסה", השימוש במילה המסוימת היא חלק מהאירוניות של שדמי, שבין השאר, ואולי לפני הכל, צוחק גם על על עצמו.

דניאל 29 ביוני 2011

לא נפגעתי, סתם לא מתאים.
לי היה חיוך רחב לאורך כל המסה הזאת, אין ספק

יו 29 ביוני 2011

LOL גדול :)
ממילא אצל רובנו האהדה לקבוצה עברה בירושה ובגיל ממש צעיר.
בתור אוהד הפועל, תכלס, האליפות הלכה בגלל הסגל הקצר, הפציעה של שכטר והעזיבה של דה סילבה. נראה לי שאתגעגע לשנתיים האחרונות. גם אתם גרמתם לי הרבה עונג בשנים האחרונות, וגם בית"ר. מי בכלל יכול באמת לשנוא את חיפה?

Seven 29 ביוני 2011

מונולוג של אוהד מתוסכל שלא מבין למה הקבוצה שלו הפכה לבית קברות לשחקנים ב-15 שנה האחרונות…
אתם צריכים תואר דחוף…

שלו 29 ביוני 2011

שדמי, בקצב הזה ילמדו את המסות שלך לבגרות בספרות.
צחקתי.

עכשיו מספר הערות ציניות (באהבה).
אני קורא הרבה דרך ה IPHONE, אורך כזה של פרסום הוא בלתי אפשרי.
השימוש בביטויים כמו מכבי (ולא לזאת שלנו מתל-אביב), הפועל (ולא ההיא מעבר לגדר) הוא כלכך פתטי בעייני שרק מוכיח לי את הרצון של מי להשתוות למי.
אני מודה שאיבדתי עם השנים את התחושות השליליות כלפי הפועל, אבל עניין אבוקסיס כל כך מגעיל אותי, זה הבן-אדם שאיים על שחקני בית-שאן, שיחק בבית"ר כלכך הרבה שנים רצה לבוא למכבי והפך לסמל של הפועל. לבריאות.

אביעד 29 ביוני 2011

להיפך שלו, הצורך הזה של אוהדי מכבי ת"א והפועל ת"א לנכס לעצמם את "מכבי" ו"הפועל" כאילו אין קבוצות מלבדן, הוא הפאתטי. ניסיון לשמור על עליונות שכבר לא שם. :)

שלו 29 ביוני 2011

זאת לא עליונות, זאת מסורת.
מכבי תל אביב לא יכולה ליחס לעצמה עליונות, רק מסורת.
מסורת אי-אפשר לקנות זה לוקח זמן.
השנאה למכבי/בית"ר/הפועל היא גם סוג של מסורת.
אחת הסיבות למשל שהרבה אנשים לא שונאים את מכבי חיפה (למרות שהיא מועדון ותיק) היא בעיקר בגלל שמסורתית היא לא מקיימת תחרות עם המוזכרות למעלה.
היא הקבוצה הכי חזקה בשלושים שנה האחרונות, היא גידלה כמה קבוצות מופלאות, היא פשוט לא מספיק זמן כזאת.
אני מניח שבדור של הנכדים שלי תהיה לה מסורת כזאת שתייצר לה שונאים מעבר לאוהדי הפועל חיפה.

דרך אגב אצלנו כשאומרים חיפה, זאת מכבי חיפה ולא השכנה האדומה.

הופ 29 ביוני 2011

תראה מה זה, שלו, כבר לי זה נראה טבעי. אני רגיל מהבית ש"מכבי" זה חיפה, וזה לא נראה לי מוזר.
מה שאני לא מבין זה – אם זה כל כך פתטי בעיניכם, וזה כל כך מובן מאליו ש"מכבי" זה תל אביב, למה אתם קופצים בכל פעם, אבל בכל פעם, שמישהו קורא ככה למכבי חיפה? הרי זה בחיים לא יתפוס, לא? אז למה אתם כל כך מתרגשים מזה?

שלו 30 ביוני 2011

אני קופץ מסיבה אחת, כשאני קורא מכבי אני חושב שאני יודע למי הייתה הכוונה, ואז יש דברים שלא מסתדרים לי, ואני מבין פתאום שהטסט בכלל על האחות מחיפה ואני צריך לקרוא את הטקסט מחדש…
בהקשר הנכון, חוץ מזה לא אכפת לי בכלל.

rondi 29 ביוני 2011

פעם חזיר שוביניסט היה עזר ויצמן, היום חזיר שוביניסט זה בובליל – זוהי המציאות המכביסטית…

פעם הפמיניזם הישראלי הייתה נתיבה בן-יהודה, היום פמיניזם זה ציפי לבני – מציאות א(מ)דומה…

מצחיק איך שני מחנות עדיין מפריכים אוויר מסריח אחד על השני, בזמן שכבר שלושה עשורים הם כל-כך רחוקים ממה שהם לכאורה מייצגים…

הקורא בפוסטים 29 ביוני 2011

כנ״ל מתחנן לקישור לטקסט 10,000 המילה של שדמי מ96/7

איתן בקרמן 29 ביוני 2011

שדמי כלוא כרגע בחדרי עריכה של משהו שהוא עושה לטלוויזיה (מדובר במולטי-טאלנט), עד כמה שאני יודע הטקסט קיים כדפי עיתון וסביר להניח שבסריקה זה ייראה רע.

אם יש מי שמתנדב להקליד מחדש…

נחכה ששדמי ייצא לאור ונראה מה אפשר לעשות.

B. Goren 29 ביוני 2011

בקרמן, שאלה: האם עיסוקיו הרבים של המולטי-טאלנט הם שמונעים ממנו להגיב לטוקבקים כאן או שמדובר אצלו בעקרון?

הקורא בפוסטים 29 ביוני 2011

אסתפק גם בסריקה

אורי דב 29 ביוני 2011

מת על הכתיבה שלך שדמי. זה מעבר לספורט. זה טקסט שמבצע עליי משהו כקורא, מטלטל. הזכיר לי קצת את החוויה שליי כשאני קורא את ניטשה.

יואב 29 ביוני 2011

לייק

זדנקו 29 ביוני 2011

כבר הרבה שנים שמכבי תל-אביב כבר לא באמת 'מכבי ת"א' (מה לעזאזל זה מכביזם למען השם??) והפועל ת"א כבר לא באמת 'הפועל ת"א'. עם מעט מאוד תארים, עם מעט מאוד זהות (כמה שנים הסמל של הפועל ת"א היה לוגו של מפעל פלסטיק?). הוויכוח הנצחי בין מי הוא מי, ומי הוא האחר זה כמעט כל מה שנשאר לקבוצות התל אביביות בימינו ובטור הזה היא דוגמה מצויינת לכך. לשדמי אין קבוצה להתגאות בה, להפועל אין הנהלה שתנהל קבוצה וככה אפשר להתקוטט שנים על כל מה שיכולתם להיות ואתם לא.
ועוד דבר, אם שדמי לא מסוגל להבין מה גודל ההבדל בין הכדורסל האירופי לכדורגל האירופי, ומה גודל ההבדל בין האתגרים איתם מתמודד שחר מול האתגרים של שמעון מזרחי, אז הוא לא ראוי לכתוב באתר ספורט כלשהו

B. Goren 29 ביוני 2011

נסחפת קצת בענין שדמי והאנליזה על יכולת ההבנה שלו.

זדנקו 29 ביוני 2011

ברגע שהוא עושה השוואה בין מה שבנה שמעון מזרחי לבין מה שבנה שחר, כבר בכך אפשר לראות ניצנים של חוסר מושג. את שחר צריך להשוות ללוני הרציקוביץ, משה תאומים או ארקדי גידמאק, לא למנהל קבוצת כדורסל

מאשקה 29 ביוני 2011

שדמי, "ת"א עולה באש" כדברי הירושלמים.
לאש יש שני צבעים עקריים צהוב ואדום !!!
כשאני אהיה בת 80 (עוד 17 שנה )….., נדב הנפלד יפתח את הפה על שמעון מזרחי. תקוותי שאוכל לשמוע ולקרוא את דבריו.
ושמעון מזרחי יסתכל עלי ועליך ממעל.
מצא לך אישיות ספורטיבית אחרת שהיא אל מוות.
ותודה שהכנסת לאוהדי הפועל ת"א !!!

איתן מקטמון 30 ביוני 2011

מה שרציתי לומר
זאת נבלה וזאת טרפה.
אבל מאוד מצחיק

מצ'ו טלקיסקי-ננו מרקוביץ' 29 ביוני 2011

אם עינינו הקטנות מתרוצצות אנה ואנה דרך קבע, אז לגיבוב השטויות שלך מן הסתם אין קשר מיוחד לנושא. אבל זאת מן הסתם לא הסתירה היחידה בטקסט. יש גם את חוסר ההחלטיות שלך בין הרצון לגמד אותנו מקצועית לבין הרצון שלך להגדיר אותנו כלוזרים, את המאבק בין הקולות אותן אתה שומע בראשך על השוואה בין פיטורי קשטן ממכבי לבין אי מינוי אבוקסיס, לבין קולות שנשמעים בעולם המציאות כנגד טביב ואייזנברג.
בהפועל כשמישהו סורח, זה חלק מהדי אן איי של המועדון, אפילו אם הוא סרח בלי שום קשר למועדון וכשלא היה חלק ממנו. כשמישהו סורח במכבי, למערכת אין שום נגיעה לדבר. אבל אנחנו צבועים. נו, טוב. כבר אמרתי שעקביות היא לא הנקודה החזקה ב"מסות" שלך.
אגב, תזהר. הטקסטים שלך כל כך אכולי שנאה בזמן האחרון, שעוד מישהו באמת יחשוב בטעות שאתה אוהד הפועל.

מצ'ו טלקיסקי-ננו מרקוביץ' 29 ביוני 2011

הקולות אותם ולא הקולות אותן…

יואב גורן 30 ביוני 2011

חיימון אוהבים אותך הרבה
צוות הקונגרס
ששוב מאחר לעבודה בגלל אורך הטקסט

בקרוב: נפתחת קבוצה בפייסבוק להגבלת המילים של שדמי

פראליה 30 ביוני 2011

תשמע, למי שכותב ברמה כזו יש את כל הפריבילגיה להסחף, בראוו!

פטסייר 1 ביולי 2011

חיים , ההפוך עלה לך לראש , אנחנו מזמן ברחנו מהשבי

ברק 3 ביולי 2011

כאידיוט מועיל נוסף, גם החווייה העיקרית שלי מעיתנות הכדורגל התל-אביבית היא גועל משטיפת המוח וה"עיתונות מטעם" ההפועליסטית, ובכ"ז… מכביזם? רק על העובדה שאוהדי מכבי הם אלה שהחזירו השנה את המשטרה למגרשים על חשבון המאבטחים בכך שלא פיספסו הזדמנות למעול באמון המינימלי הנדרש על מנת שלא יכלאו אותנו, אוהדי הכדורגל, כמו בבונים בכלוב עם מורה וקאפו שישגיחו עלינו. אפילו אוהדי בית"ר לא עשו את זה באופן כ"כ עקבי, ילדותי ומטומטם.

אני מציע שתשאיר לאידיוטים המועילים להתעסק עם הפועל ותראה מה המסר שאוהדי הקבוצה שלך משדרים…

אודי 6 ביולי 2011

מכביסט יקר אני מקווה שאתה קורא את זה.. כי התגובה הזו היא בהחלט אישית, נראה לי שאתה התעצבנת מטקסט מסויים שפורסם וגם הרגיז את דרור קשטן, אבל האמת היא שאתה וכותב הטקסט ההוא דומים בכך שאתם חוטאים באותו חטא יוהרה של יודעי כל החושבים שהם מפרשים או מייצרים מציאות חברתית, אבל בגדול אתה סתם מביא דעה מנומקת וארוכה להחריד, בדיוק כמו טוקבקיסט, אני כבן אדם ואוהד הפועל לא בהכרח בסדר הזה, לא מטייח התנהגות מגעילה בתרוצים ולא מטאטא אותה, ובנוסף אין אוהד הפועל מסור אחד שיקרא ליוסי אבוקסיס סמל, והעובדה היא שגם אף אחד לא "נשכב על הגדרות בעבוררו".

אסף 15 ביולי 2011

לא אוהב את הפועל, לא סובל את מכבי, אבל מזמן, באמת מזמן לא נתקלתי במאמר כל כך נפוח מחשיבות עצמית. פחחח…

Comments closed