אקס פקטור

"מי שנותן לך כוחות לעבור שנים מסריחות, אין אהבה יותר גדולה ממנו."

http://www.4tis.com

 

 

כל הסיפור עם פורטיס זה בגלל הלב השברירי שלו. זה הכל בגלל הלב.

אני חושב שהאירוע הזה שפורטיס עבר בלב בזמן הופעה בבארבי לפני כמה חודשים הראה לו את החיים מהצד האחר ובגלל זה הוא עושה את אקס-פקטור.

היית מסתכל על הכספית האנושית הזאת בהופעות ואומר מאיפה הבנאדם מביא את האנרגיות. ילדי דור הבוטנר שצעירים ממנו בשלושים שנה לא זזים ככה בהופעות שלהם. והוא? ספידים לא יכולים עליו. אחת לחודש קבוע עולה על הבמה של הבארבי ומאיץ חלקיקים.

אבל אז הלב שלו הטלטל, הטלטל מדי, וזה קרה עוד בזמן הופעה, ופורטיס הבין פתאום שלפעמים לדברים יש סוף גם בלי שאתה מתכונן אליהם בכלל. ככה אני חושב. הוא צריך להופיע כדי להתפרנס. גם הוא, במעמדו, צריך להמשיך להופיע כמו משוגע כדי שיישאר משהו לפנסיה. לא ראית עליו לשנייה שזה בגלל הפנסיה. הוא תמיד היה שם, פורטיס, כמו פורטיס.

מכר קרוב-קרוב שלו סיפר במפגש רחוב מקרי שמשהו בו השתנה. המכר הזה שלו הוא איש של מנעדים טכניים, פחות של רגש, אז הוא לא לגמרי הלך עם התיאוריה שלי על הלב ואקס פקטור, כי אני אוטומטית קשרתי את זה לאירוע בהופעה ההיא. אבל הוא אמר שכן, מאז פורטיס השתנה.

*

אנשים חווים את המציאות אחרת אחרי התקף לב. הם חווים אותה אחרת אחרי מחלות בכלל, אבל הלב זה לא איבר. הלב זה המנוע. אתה מזיז משהו במנעד הרגשי, ישר אתה מרגיש אותו בלב. הלב זה הסיבה שבני אדם חיים. אחרת הם סתם מכונות. ופורטיס הוא אדם שלוקח ללב. הוא לא היה צועק ככה פעם אם לא היה כזה. הוא לא היה מוציא אלבומים קסומים בהשלמה שלהם עם עצמו כמו אלה שהוא מוציא בשנים האחרונות. חצי אוטומטי היה הראשון. הראשון בסדרה של אלבומי התבוננות פנימית של פורטיס על עצמו. עד חצי אוטומטי פורטיס היה צועק החוצה את מה שהוא מרגיש בפנים. מחצי אוטומטי הוא לוחש פנימה את מה שצעק רגשית החוצה.

ופתאום אתה כבר לא יודע כמה הופעות יהיו לך. הלב שלך אומר שהוא כבר לא יודע. מילא הראש מתלבט, הבטן, אבל איך אפשר כשהלב בחוסר ודאות. אתה עוד לא בן שישים, מאלבומים כבר לא רואים כסף, והשמעות ברדיו אף פעם לא היו להיט מכניס. בטח עכשיו, עם כל הכוכבים נולדים.

ופורטיס, כוכב מולד שכמוהו, כוכב מולד שכולם יודעים שאילו היה פורץ היום אף אחד לא היה שומע עליו, שומע גם הוא, עם הלב העדין והשברירי שלו, שתמיד נראה כאילו עוד רגע הוא מתנפץ, אם רק תיגע בו לא נכון, אם רק תעשה לידו תנועה לא זהירה. והוא מבין. והוא לוקח ללב. והנה, הבן שלו מנגן איתו, ובשנים האחרונות הוא כל הזמן סיפר בראיונות שהוא הכי נהנה מלהכין שניצלים לילדים שלו. ואני בטוח שהוא היה רוצה להמשיך לעשות את כל הדברים האלה עם הילדים שלו.

*

אז הוא עושה אקס-פקטור כדי שיוכל לעשות את זה. הוא, ששר לפני שלושים וחמש שנים שיירדו מהמסך שלנו. כבר אז הוא שר את זה, הנביא הגאון הזה. כמה שנים היתה פה טלוויזיה, אפשר לחשוב, והוא כבר צעק. והוא יהיה מוקף בבר רפאלי שתפנה אליו שאלות. האימאג' בדמות אדם הזאת, מוצר פלסטי מתכלה בלי לב בכלל, סינכרוניזציה מוחלטת בין מוח ליישום פקודות, ההקפדה היתרה לעשות הכל מדויק – היא תשאל אותו על מוסיקה. והוא, מאה ושמונים מעלות ממנה, יענה. בחיוך שלו הזוויתי הוא יענה, עם הקול שמתחיל קצת עקום ומתרומם למעלה כדי לגמור עקום, הוא יענה. וסיימון קאוול יזרוק לו הערות אחרי שידור. הוא כבר זרק לו כמה כשהם נסעו אליו ללונדון, טיפים לעמידה נכונה מול הפורמט. הקשר היחיד שאמור להיות לסיימון קאוול ולטיפים הוא במסעדות, אח, עולם תעשייתי אפל, לאן הבאת את הסקייווקר שלנו, לאן.

אני אוהב את פורטיס. הוא החבר אני. אני אוהב אותו יותר מחצי אוטומטי. אני תמיד אהבתי אותו. גם כשהבטן שלי כאבה על העולם, אהבתי אותו.

כמה אהבתי אותו אז, בלי שידעתי בכלל. מי שנותן לך כוחות לעבור שנים מסריחות, אין אהבה יותר גדולה ממנו. ואז הוא התבגר. לא ביום אחד, אבל הוא התבגר, ופורטיס תמיד היה אמן בלי פילטרים, וזה הקסם שבו, הוא מתווך הרגשות הכי ענק במוסיקה הישראלית בעייני, בלי להגיד את המילים המפורשות. ומחצי אוטומטי הוא חזר להיות החבר שלי. חבר-חבר, אני מתכוון. הוא לא יודע את זה, אבל חשוב שהוא יידע. הוא נהייה אבהי כלפי עצמו, אני אומר, והייתי מקפיד לראות אותו בהופעות פעמיים בשנה, כי זה היה כמו לבקר את אבא, וכל פעם שראיתי אותו, הייתי מחייך ואומר לעצמי, איזה מקסים האיש הזה, והיה בא לי לחבק אותו.

*

לך תעשה אקס-פקטור, פורטיס. לך תעשה. כי כל זמן שנשארו לבבות פועמים כמו שלך, צריך לשמור אותם חיים. אני אעסה לך את הלב פיסית אם צריך כדי להזרים בו דם, כי לב כמו שלך, אסור שיעצור. לך תעשה, כי מגיע לך. כי אתה צריך לשמור על הלב כדי שתוכל להכין שניצלים לנכדים, ולא שווה שאחד כמוך לא יזכה לזה. ולך תדע באמת כמה הופעות עוד יהיו ואתה עוד צעיר, פורטיס, ומגיעה לך פנסיה יפה, ואנחנו באמת, אבל באמת, צריכים אותך פה ראש ממשלה.

ומה שכן, פורטיס, יבוא יום, וייסגר החשבון עם כל אלה שעשו אותך אקס-פקטור. האנשים הקטנים שיושבים בכורסאות המרופדות שלהם, בחדרים הממוזגים, עם החזרי הוצאות אש"ל שגדולים פי מאה מכל מה שאתה עושה בחודש, אכולים מתסכול על הבינוניות שלהם, מלאי שנאה עצמית על חוסר התעוזה שלהם, אלה שהרחיקו אנשים כמוך מהמסך והציפו אותו בכל הכוכבים הנולדים כדי שכולם יהיו כמוהם, בינוניים מספיק כדי לא להרגיש נחותים באמת. בשבילך, אנחנו נעשה את זה, בשבילך. נוריד אותם מהמסך.

מתים עליך פורטיס, סופר פאוור אקס פקטור שכמוך.

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

הסכנה הגדולה לעצמו זה...
יומן החזרה לחיים של הג'איינטס - נגמר הקדימון

35 Comments

אריק 12 בנובמבר 2013

פורטיס הוא יחיד ומיוחד!!!

GAZA 12 בנובמבר 2013

וולטר וויט בישל מת', פורטיס משתף באקס פקטור.

מתן גילור 12 בנובמבר 2013

שדמי, כל הכבוד.
פורטיס אדם נדיר. כשרונה ורד, חברת להקת "כרומוזום" יחד איתו, נכנסה לשיקום, בעקבות כל מיני מרעין בישין שהיא והוא (ושולץ) טרחו להכניס לגוף, הוא היה מבקר אותה כמעט מדי יום ביומו.
זאת ועוד, תוך שהוא מסכן עצמו בסנקציות חוקיות כאלו ואחרות, הוא היה מבריח אותה לצורך דיקור בעלות לא מבוטלת, כדי שיפחיתו מעין עיוות קל שנוצר לה בפנים.
מוזיקאי מחונן!

רועי מ 12 בנובמבר 2013

הכן מוזיקאי ענק ומחונן.

כסיפוביץ 12 בנובמבר 2013

בול!!!

אריאל גרייזס 12 בנובמבר 2013

נהדר, שדמי, נהדר. כואב הלב שאמן נערץ כמו פורטיס צריך את האקס פקטור הזה כדי לשרוד בגיל הפנסיה

אדם בן דוד 12 בנובמבר 2013

הייתי רוצה לייצר פורטיסים קטנים, כאלה שאפשר להכניס לכיס, ולחלק לכולם. כי בנאדם שיש לו פורטיס קטן בכיס לא יכול לעשות רע בעולם. פורטיס הוא כולו לב- כל הופעה שלו שהייתי הדבר שהכי היה בא לי זה לחבק אותו ולהגיד לו כמה אני אוהב אותו. אני מקווה שמשלמים לו המון באקס פקטור.

בני תבורי 12 בנובמבר 2013

תגובה נהדרת אדם, מרגיש כמוך.

MOBY 12 בנובמבר 2013

יחיד מיוחד.
מהפס קול העברי של חיי

יואח האדום 12 בנובמבר 2013

שדמי , אתה ענק . רומנטיקן מכביסט שכמותך .
אבל אתה טועה .פורטיס בחר ללכת למדמנה הכי מסריחה- למקום שבו מעדיפים זבל בידורי פלסטיקי ע"פ אמנות : ל"אמריקה" , "ליהלומים לנצח" – ל"שקיעתה של הזריחה" .
מה היה רע במחוברים ? בהישרדות? אתה יודע מה? אפילו במסטר שף .
אגב , אני בכלל לא בטוח שאתה צודק בהנחתך שלפורטיס יש קשיי התפרנסות אלא אם כן לקראת שנות ה60 לחיו הוא היה מעוניין לשדרג את עצמו בקניית דופלקס בסי אנד סאן, ג'יפ והגדלת שדיים לאשתו – אפעס לא נראה לי שזה מתאים לפורטיס .
מה נגיד? פורטיס באקס פקטור – לא פחות עצוב מהיום שערן זהבי עבר אליכם …

אריאל גרייזס 12 בנובמבר 2013

אתה באמת מצליח לעשות אבחנה בין זבל לזבל?

יואח האדום 12 בנובמבר 2013

במקרה הזה כן .
מוסיקה היא אמנתו אומנותו ואמונתו של האיש .
בעל טור ספורט בדה באזר לא יכול לשיטתי (אולי לשמרנותי) ללהג עם ברקוביץ פרימו ושלמה שרף באחת מתכניות היציע .
כן יכול לשיר בפסטיגל אם בא לו ואין בעיה עם זה .

בלי קשר ובנוסף : אקס פקטור הרבה יותר מסריחה מהחרא האחר .

גילעד 12 בנובמבר 2013

ראשית, פורטיס עצמו אמר שנמאס לו והוא פשוט רוצה לסגור את המשכנתא. מאחר שאתה לא יודע כמה כסף נשאר לו, אישית, בכיס, אחרי כל הופעה, וכמה עולה לו להרים אלבומים עצמאית לגמרי בתוך מה שהוא ורק הוא רוצה לייצר, אני לא מבין מאיפה עזות המצח לבקר.
לגבי אופי התוכנית עצמה – למרות מה שאנשים חושבים, אני נחשף יותר ויותר לעובדה שפורטיס הוא ממש לא דמות שכל בית בישראל מכיר. לאור מצבו הפיזי ברור שאיזו הישרדות vip יורדתמהפרק, ואין לו פשוט מספיק קהל בשביל פורמטים אחרים. שלא לדבר על זה שאם כבר ירדת לזנות, לא תלך ללקוח שמשלם הכי הרבה?
דבר אחרון, פורטיס בנפשו הוא רומנטיקן. אמיתי. אולי, רק אולי, הוא בנה לעצמו דימוי רומנטי שגם בתכנית הזו הוא יוכל לבנות לעצמו את חלקת האלוהים הקטנה שלו?

אלעד 16 בנובמבר 2013

אתה באמת חושב שאלו אלטרנטיבות טובות יותר?
מחוברים: הכי ויתור על פרטיות ולהפוך את החיים האישיים שלך לצהוב.
הישרדות: אין לזה שום קשר קלוש להופעות ומצריך לעזוב את המשפחה לחודש או יותר ולחיות בתנאים קשים עם אתגרים פיזיים. וגם זה כרוך בחשיפה מאוד אישית של מעקב בלתי פוסק אחרי כל תנועה שלך.
אקס פקטור זה בסך הכל לחוות דעה פה ושם. העבודה הכי קלה בריאליטי.

עוד מתן אחד 17 בנובמבר 2013

אלעד, אהבתי!

פאקו 12 בנובמבר 2013

פוסט לפנים, אבל איך אפשר אחרת כאשר שדמי הוא הכותב ופורטיס הוא מושא הכתיבה.

תומאס נוימן 12 בנובמבר 2013

שדמי אתה הפורטיס של debuzzer.

בני תבורי 12 בנובמבר 2013

מגה לייק

martzianno 12 בנובמבר 2013

כל מילה בסלע.
וכל הצקצקנים שלא עשו אלפית ממה שהאמן הזה הספיק לשכוח, לא היו נוהגים אחרת ממנו.
פורטיס לא חייב לנו כלום.
אמן בכל רמ"ח אבריו.

בני תבורי 12 בנובמבר 2013

לגמרי, אני לא מבין איך בכלל משתרבב הדיון במה פורטיס עושה למחייתו.

חנן 12 בנובמבר 2013

ועדיין הוא יושב שם וצועק על "מתקפת המשובטים" כשהוא "בוחן" אנשים, בתוכנית שכולה שיבוט אחד גדול של תוכן אמריקאי.

משה 12 בנובמבר 2013

טור נפלא.
זה כואב לי פיזית לראות אותו שם אבל אני באמת רוצה שיהיה לו טוב.

יויו 12 בנובמבר 2013

פשוט כתיבה מרגשת.

עורב סגול 12 בנובמבר 2013

בתור מי שהדבר הכי משוגע שעשה זה לנופף בנעל מעל לראש ולצרוח "ומקרר!!", קשה לי לבקר את הצעד של פורטיס.
אני יכול להבין את ההענות לפיתוי לכסף גדול, תמורת מאמץ וסיכון קטנים בהרבה מהוצאה של דיסק חדש.
קשה לי עם הפאסדה של איכות, שהמותג "פורטיס" נותן לתחרות שירה בפריים טיים

הוולשי הרזה 12 בנובמבר 2013

לפני כשבוע נסעתי באוטובוס, כששלוש בחורות צעירות התיישבו במושבים לפני. שתיים מהן תיארו לשלישית מה התרחש בפרק האחרון של התוכנית הנ"ל (לי אין מושג מה קורה, מכיוון שאין ברשותי מקלט טלוויזה). הן דיברו בהתלהבות, ואף בהתרגשות. אז מעשהי מהן הזכירה את מה שפורטיס אמר לאחד המשתתפים, והשלישית שאלה כשהיא מקמטת את מצחה: "פורטיז? מי זה פורטיז?" -"נו, פורטיס. את לא מכירה? נו ההוא, אהה…מפורטיסחרוף." ואז הבנתי שמעצבן אותי שלא מכירים את פורטיס, יותר מההשתתפותו באיזו תוכנית פלסטיק כזו או אחרת.
נ.ב. מישהו זוכר מה השם הפרטי של פורטיס?

פאקו 12 בנובמבר 2013

פורטיס זה השם הפרטי, משוגע זה שם המשפחה.

פנדה 13 בנובמבר 2013

ביג לייק :)

ש. בן ד. 12 בנובמבר 2013

הייתה לי חיילת שהגדירה אותו בצורה המושלמת ביותר ששמעתי – "כל אחד רוצה להיות פורטיס, זה כמו לדעת לעוף".

לצערי יש לי רק בעיה אחת עם המשפט הזה – לא 'כל אחד' מכיר את פורטיס (אני השבוע נחרדתי לשמוע שאחותי הקטנה לא הכירה אותו לפני התכנית ומיד הלכתי לעשות חשבון נפש…).
בתקופה כשמספר ההשמעות קטן והדיסקים לא מוכרים כמו פעם אין אפשרות אחרת. אתה חייב להתפשר – תכנית פריים טיים או פרסומת. כשהבחירה שהוא לקח נכונה יותר, לדעתי, מכיוון שזה משפיע על הענף הכי מכניס בתעשיית המוסיקה בארץ, ההשמעות ברדיו (יש כותבים ומלחינים שמרוויחים סכום של 6 ספרות בחודש).

כשאדם עובר חוויה מטלטלת חיים הוא מתחיל לחשוב גם על היום שאחרי. אני מניח שאת המשכנתה הוא היה יכול לסגור גם בלי זה אבל צריך גם להשאיר משהו ליום סגריר (ופורטיס הוא היפוכונדר ידוע…).

שלו 13 בנובמבר 2013

כחובב פורטיס, ומי שלא רואה אקס פקטור (או בכלל ערוצי טלוויזיה שלא משודר שם כדורגל או תכניות לילדים עד גיל 4).
מצטרף לרוב המוחלט שתומך בפורטיס העושה לביתו.
אם מכל הזבל שמיוצר על המסך, יש משהו שמוציא מזה לחם וזה פורטיס דיינו.
ושדמי, כל פעם זה נראה קרוב יותר לשלמות, הכתיבה שלך.
כל הכבוד.

יובל 13 בנובמבר 2013

מצד אחד אני מסכים איתך. מצד שני:
http://japaninadishpan.blogspot.co.il/2013/11/blog-post_11.html

זיק 13 בנובמבר 2013

קשקוש.
מה רע שהאיש היקר יקבל שכר גבוה, עבור עבודה קלה יחסית?

לא מצליח להבין את המקטרגים בנושא.
בעיני, הלוואי שכל יוצר כמו פורטיס יזכה לעדנה כלכלית, ולא יצטרך לקבץ נדבות עם גיטרה ביד.
מעבר לכך שאם חשיפה רחבה שכזו, תתן לו הכרה נוספת – הרי זה מבורך.
העבודה בתוכנית (וזה מה שזה, לא יותר ולא פחות) אינה גורעת מאומה מפועלו של האיש.

קשקשן בקומקום 13 בנובמבר 2013

אני חושב שהכותב בעיקר מתמרמר על טקסי ההשפלה שמתמודדים בשלבים המוקדמים עוברים ושהפאנל (ופורטיס בתוכו) מעביר את הפחות מוכשרים שבהם.
אין לי מושג כי מימי לא ראיתי (אפילו לייקרס-ניו אורלינס במצבם הנוכחי עדיף על זה, וזה מה יש עכשיו ב – 55), אבל בזה לפחות יש משהו.

אבל מי אנחנו שנפתח עין על גאונים בני שישים שבמקום לחיות בוילה במאליבו כמו שהיו אם חיים באמריקה, צריכים לסגור משכנתא באיזה פתח תקוה (no offense)? שירוויח הגאון.

זה עדיף על tour עם שלמה ארצי (שלום חנוך אהובי)

מכביסט ותיק 14 בנובמבר 2013

חש"ה מספר שאלות – האם אתה עם זקן קטן ועם עגיל? אם כן, הייתי במרחק נגיעה ממך באיזור בלומפילד. כבוד גדול הוא לי להיות במרחק נגיעה מהאפיפיור חיים שדמי הגדול שהקריב עצמו למען מכבי- הנביא- איש החזון- שעמד כנגד הזרם וצעק הדיקטטור הוא עירום והוא יחסל אתכם. אבל העם לא הקשיב לנביא ורק לאחר שנבואתו הייתה בת 4 שנים התעוררתי. אם זה באמת אתה— כאילו אתה לא מזדקן- אין לך פרצוף של מכביסט מותש מהשנים הקשות. אתה נראה רענן, רענן ברנובסקי. אדיש משהו חייכן ורגוע.
אל תשאל אותי מתי כי בעזרת מצלמות האח הגדול ותוכנות מעקב של המוסד תוכל לאתר אותי בצילון לוויני

שניר 14 בנובמבר 2013

והכל כדי לנסות להסביר לנו ובעיקר לעצמך איך זה שיחיד סגולה כפורטיס מתעסק בזוהמה שכזו.

Comments closed