"והמצרי הרי הלך לצ'לסי…"

"רק לאוהדי הפועל מראים חצי עבודה."

ANH

 

התעוררה תרעומת סביב ההופעה של מכבי מול באזל. היו אפילו גבות שהורמו נוכח העובדה שמכבי לא עברה את באזל. שלושה חודשים היה להם להתכונן, והמצרי הרי הלך לצ'לסי.

אי אפשר לנתק דיון מהקשר. דיון לא יכול להסתכם ביחסי כוחות. הגישה בארץ היא לרוב גישה משליכה, לא יחסית. אם מכבי מתנהלת ככה בליגה, היא צריכה לדעת להתמודד ככה מול באזל. יש גישה נוספת. אם הם כאלה גדולים, בוא נראה אותם באירופה. הם לא כאלה גדולים. ויחסי הכוחות גם ככה עם באזל.

חמש יריבות פגשה מכבי באירופה העונה. כולן טובות יותר מקבוצות הליגה הישראלית. אל תשלו את עצמכם, גם גיור. יכול להיות שבעונה נתונה גיור תגמור כאן שלישית, אולי רביעית, אבל בפריסה לעשור, היא תאסוף שתי אליפויות. הימים שכדורגל היה שוויוני יותר נראים היסטוריה עתיקה. ברוב הליגות הסיפור מסתכם בשתיים, אולי שלוש קבוצות. ככה ששתי אליפויות בעשור זה לא מעט. יש רק שלוש קבוצות בליגה הישראלית שעשו את זה בעשור האחרון.

אכן, מכבי יכלה לעבור את באזל. אי אפשר היה לדרוש את זה ממנה. האופן שבו מכבי צריכה להגיב להתמודדות מול באזל היא קלטנו, הבנו, הלאה. עכשיו להפנים. אם יפנימו או לא, נדע עוד שנתיים-שלוש.

*     *     *

כמובן שישנם הדברים האלה שקורים בכדורגל. העניין עם הדברים שקורים בכדורגל שהם לרוב לא קורים, אחרת הם לא היו דברים שקורים בכדורגל, אלא כדורגל. ככה שהסיכוי שיקרו הדברים שקורים בכדורגל הוא מלכתחילה לא סביר ולבאזל גם לא הייתה כוונה שיקרו.

יש יתרון לפגוש מועדון בשל בליגה האירופית. מועדונים בשלים נוטים לעיתים להנמיך את מפלס האמביציות שלהם כלפי מפעלים מהסוג הזה. בעיקר כשהם נקלעים לעונות סתמיות. הם לא רואים בהדחה דרמה. הם לא היו נוהגים כך כלפי משחק בצ'מפיונס. מועדונים מבשילים הם סיפור אחר. מועדון מבשיל מבקש להוכיח. לסביבה; לא פחות לעצמו. הוא מבסס לעצמו בדרך הזאת מסורת. אתה לא מועדון נחשב בלי מסורת. תיזכרו בקריית-שמונה חוגגת ככה את גביע הטוטו. באזל באירופה היא קריית שמונה. עם יותר קילומטרז' ותארים, לא הרבה יותר בהכרה ובהתייחסות אליה.

*     *     *

יש נטייה לתקשורת הספורט ולאוהד הממוצע להשמיט את אחת משתי היריבות בדיון סביב התמודדויות בכדורגל. תחת זאת, הם מעדיפים למקד אותו באחת. במקרה הזה, מכבי. אתה לא יכול לבסס דיון וטיעון רציני בגישה כזאת. על אותו המשקל, ההשוואה בין מכבי של סוזה לזו של אוסקר מתעלמת מהפועל באר-שבע. לא הייתה בעונה שעברה קבוצה שרצה כמו באר-שבע. היא מתעלמת מהעובדה שתוכנית העבודה במכבי שנה לאחור לא כללה את ההשוואה הזאת. אוסקר יועד להמשיך.

פ.צ. באזל היא קבוצה יותר טובה ממכבי עוד טרם המשחק. כשבמכבי לא משחק גרסיה, היא טובה מדי. אילו היה הדה-באזר מתפרסם בשווייצריה וכותב הטקסט היה עם פוקוס על הכדורגל השווייצרי, הוא היה כותב כך על ההתמודדות עם מכבי:

"באזל עברה את מכבי, כי זה מה שהייתה צריכה לעשות. היא עשתה את מה שצריך, כי זה כיוון הזרימה של יחסי הכוחות בין שתי הקבוצות. זאת קבוצה מישראל ששיחקה שם, לא צ'לסי".

*     *     *

אחת המחלוקות שלי עם הגישה הפולנית, היא סביב הקביעה שיכול להיות יותר גרוע. ובכן, כן, אבל לא. לא חייב להיות יותר גרוע. אפשר גם יותר טוב. הקביעה שיכול להיות יותר גרוע, היא קביעה אימהית פולנית בתגובה לטענה הצודקת למה ככה ולא אחרת. כדי שיהיה אחרת, צריך לשאוף לשם. אם לא שואפים, נהייה יותר גרוע. זאת, בתמצית, תפיסת היהדות והימין הישראלי. תמיד יכול להיות יותר גרוע. ואכן.

הסיכום של מכבי מול באזל בפרט ובאירופה העונה בכלל, איננו כשלון. מכבי עמדה בציפיות. היא עמדה בציפיות לאור יחסי הכוחות. שנה וחצי אחורה, עם אותן תוצאות, והיינו אומרים על העונה הזאת: דברים שקורים בכדורגל. כמו ההופעה של הפועל באירופה בתחילת המילניום. מכבי עמדה בציפיות כי באזל צריכה להיות מודל למכבי. נכון, באזל לא צ'לסי, אבל מכבי עדיין לא באזל. ואם ככה נראה המודל, יש למה לשאוף. תהליך עבודה של עשור נותן תוצאות בבאזל. עשור. לא ברצלונה, לא ריאל, אפילו לא דורטמונד. באזל.

בסיכומו של דבר, חשוב רק כיוון הזרימה. שנה וחצי אחורה, זה מה שחשוב.

*     *     *

בדרך לבלומפילד למשחק מול באזל, נתקלתי במכר אוהד מכבי, שגם הוא היה בדרכו לשם. הוא שאל מה לדעתי יקרה עם באזל. "סביר שלא ננצח כאן, בטוח שלא נעבור אותם, ולי, חשוב יותר המשחק מול הפועל חיפה ביום ראשון", עניתי.

בחיים אין קיצורי דרך. אם אתה בונה את הדבר שלך ברצינות וביסודיות, אתה לא יכול להיבנות על קיצורי דרך. למיקוד האנרגיות יש חשיבות מכרעת בהקשר הזה. אפשר להסתכל על העונה של מכבי כך: היא צריכה הייתה לזכות בליגה האירופית, כיוון שהיא התמודדה בה. ברור שאף אחד לא יחתום על אמירה כזאת. האמירה שכולם ודאי כן יחתמו עליה, היא שמכבי צריכה הייתה להגיע הכי רחוק שאפשר. להגיע הכי רחוק שאפשר, כדי להמחיש שהיא מיצתה את הפוטנציאל שלה. ובכן, היא הגיעה. עוד שער לפה או לפה מול באזל לא משנה את התמונה. נכון, רצוי היה לסיים את המשחק בשווייץ עם אחד פחות, אפשר היה גם לשים אחד, אבל יש לי תחושה ששמים משקל מוגזם על האנקדוטה הזאת. הפער בין הקבוצות משתקף באמת בשלישייה שבאזל הבקיעה בבלומפילד; לא בשלישייה שבאה בעקבותיה בדרך לשוויון. האם העובדה שבאיירן הפסידה לפני שנתיים בגמר הצ'מפיונס ליג במגרשה הביתי הפכה אותה בעיניכם למועדון לוזר?

כשלאדם יש כמה משימות מיידיות על הראש בתקופה נתונה, הוא מייצר, בין במודע ובין לא, סדר עדיפויות. סדר העדיפויות מכתיב את חלוקת האנרגיות המושקעות. זה נכון לאדם הפרטי, וזה נכון לארגון. בצדק, כמובן. כשג'ורדי וסוזה יושבים בינואר ומדברים על פברואר, הם מכוונים למאי. הם מביאים בחשבון את ההתמודדות מול באזל, מוסיפים את הליגה, מחסירים את דאבור, ומשקללים. התוצאה שאמורה להיפלט החוצה היא שהדגש הוא על הליגה. הם חייבים לחשוב ככה. אם תהיה קבוצה ישראלית שתזכה בארבע אליפויות ברציפות, נדבר על שינוי אפשרי, נקודתי לאותה עונה, בסדר העדיפויות וויסות האנרגיות. אילו למכבי היה פור של עשר נקודות, אולי היו ג'ורדי וסוזה יכולים לשנות מעט את מאזן חלוקת האנרגיות; לשנות, לא להפוך.

הנקודה הזאת מהותית, כי סדר העדיפויות מחלחל לשחקנים. הוא לא מחלחל, הוא כבר קיים שם עוד קודם מעצמו. גם שחקנים חושבים. כששחקן עולה למגרש, סדר העדיפויות יושב לו בראש. הוא בנאדם. המערכת במכבי – שחקנים ומאמן והיתר – יכולה להרשות לעצמה לוותר על נקודות במשחק אחד. בין שני המפגשים עם באזל, טבעי שהראש של השחקנים יהיה בעיקר בשווייץ. אפשר לאבד שתי נקודות, לא יותר. לוח המשחקים קבע שזה יהיה מול הפועל חיפה. רצוי שלא, אבל אפשר. חלוקת האנרגיות אפשרה את זה. לא יותר מזה. באר-שבע כולה שעה וקצת מתל-אביב.

זה המלכוד שהמפגש עם באזל אחרי שלב הבתים מזמן לקבוצות ברמה של מכבי. אין לה פריבילגיה להתפנק על מותרות בנוסח הליגה האירופית. אז היא הייתה עוברת את באזל, ומה אז? זה לא דבר שמכבי יכולה להגיד על הליגה. צריך הגיון בדרישות שאתה מציב לעצמך. גם לג'ורדן – באנלוגיה לגדולים ביותר, כי לשם כידוע צריך לשאוף – לקחו שבע שנים להביא אליפות. המחיר של מעבר עוד סיבוב בליגה האירופית, סביר שיהיה קריטי לליגה. לא שווה את זה. המלכוד של בלאט בכדורסל הפוך; מכבי כדורסל לא הייתה נראית ככה בליגה כבר כמה שנים.

*     *     *

יש נטייה ישראלית להתמקד בשולי ולהאיר עליו בפרוז'קטור כדי לבסס תיאוריה. כך סבורים כולם שהיהדות סובלנית ומבקשת שלום (על-אף שהיא מחנכת את מאמיניה על עם בדד ישכון שלנצח יאכל חרב, ולא על בקש שלום ורדפהו).

אנשים התרעמו על החילוף של פריצה מול רעננה. בעיתונות היו שכינו אותו "תמוה". ובכן, בניגוד לתוכניות ולציפיות של סוזה, דאבור נטש לפני שלושה שבועות. יצחקי גמר בשבוע שעבר. זה אומר שסוזה נשאר עם פריצה ובדש. אם אתם מתעקשים, גם עם מרגוליס. אל תתעקשו.

אנחנו לא יודעים מה נקבל מבדש. גם סוזה לא. אנחנו כן יודעים מה פריצה יכול לתת. העומס ההתקפי כרגע, מוטל כמעט רק עליו. רצוי שבן-חיים ייתן יותר, בינתיים הוא לא נותן. זה לא אוקטובר, זה המאני-טיים. פריצה בן 33. סוזה לא יכול לוותר על פריצה לפני הפליי-אוף. סוזה מעדיף בצדק לוותר על חצי שעה של פריצה מול רעננה, בדיוק כפי שהיה מעדיף לעשות את זה עם טיבי, לו יכול היה, כדי לא לאבד אותו לשבועיים. סוזה מרגיש שהוא יכול לסמוך על השחקנים שלו מול רעננה גם בלי פריצה. מטריד אם זה היה אחרת, בשלב הזה של העונה.

העונה של סוזה רצופה ברגעים נקודתיים המוארים בפרוז'קטורים. אפשר לקיים דיון צודק סביב ההדחה מהגביע. אוהד מכר שפגשתי אתמול אמר לי שסוזה צריך היה לעלות מול אשדוד עם זהבי ודאבור, ולגמור בשלוש במחצית. ככה, האומנם, בכזאת קלות? נותנים לאוהדים שנה יפה והם מאמינים ששלישייה במחצית היא רפלקס מותנה. כאילו שאותה מכבי, עם הרכב חזק, לא יצאה בתיקו אפס מול אותה אשדוד, באותו מגרש. הקביעה הזאת מתעלמת מהעובדה שנכון לרגע המשחק מול אשדוד, סוזה ידע שתוכנית העבודה שלו כוללת את באזל בפברואר. היא גם מתעלמת מאשדוד, אבל זה כבר עניין נפרד. המשמעות של ההעפלה משלב הבתים בליגה האירופית, חשובה למכבי כרגע יותר מגביע. היא הבליחה רק פעם אחת באירופה, גם זה לפני עשור. כן, רצוי גם זה וגם זה. רק מה, סבלנות ומודעות אינן רצויות, הן הכרחיות.

פריצה הוא המחשה, אבל גם משל. שישה-עשר משחקים הוסיפה אירופה לעונה של מכבי. זה אומר חמישה-עשר יותר מבאר-שבע. באחוזים על עונה שלמה ובהנחה שבאר-שבע מגיעה לגמר: 29. נכון להיום: 58. בפרקטיקה, זה אומר פציעות של טיבי וסביר שגם של יצחקי.

למכבי אין סגל תואם לתוספת הזאת. לא יכול, וגם לא צריך להיות לה בשלב הזה של התהליך שהיא עוברת (ובעיקר, זה שהיא מבקשת לעבור). בניגוד למה שחושבים עליה, מכבי חסרה שחקן טכני במרכז השדה כקונטרה לזהבי. היא מרובה אמנם בשחקני קישור אחורי ומגנים (בכמות סבירה לכמות המשחקים שלה), אבל היא חסרה עוד שחקן משנה-משחק מסוגו של זהבי. עכשיו אין לה גם את דאבור ויצחקי.

ככה שבמובנים מסוימים, מכבי מגיעה לפליי-אוף בעמדה פחות טובה מזו שהייתה לה בעונה שעברה. זה לא רק הפער מהמקום השני, שאז עמד על עשר נקודות. מכבי ההיא הייתה בגרף עלייה בזכות החיזוק של פריצה וזהבי בינואר. מכבי הנוכחית תגיע לפליי-אוף בלי דאבור ויצחקי. דאבור ויצחקי הבקיעו העונה כחמישית מהשערים של מכבי העונה. החיסרון של שניהם משמעותי יותר מההצטרפות של מראבל ובדש. מראבל ובדש ודאי משמעותיים פחות מפריצה וזהבי. אנחנו עדיין לא יודעים באיזה פער מכבי תגיע לפליי-אוף. יש אפשרות שהיא תגיע בלי פער כלל. היא צריכה לשאוף לשמור על פער שני משחקים מבאר-שבע.

*     *     *

גם אם יתקיימו כל התנאים – גולדהאר, ג'ורדי וגו' – מכבי נכנסה העונה לשלב הביניים, הבטן הארוכה. היא תנוע בין ליגה אירופית להופעה אפשרית בצ'מפיונס ליג. זה התסריט החיובי, ובהינתן כל התנאים. כדי שקבוצה ישראלית תעבור שלב בצ'מפיונס ליג, היא תצטרך לייצר קודם רצף של שלוש-ארבע שנים וליהנות מהגרלה נוחה. ממעקב אחר חלק מהתגובות להופעה של מכבי מול באזל, נוצר הרושם שמקלים כאן ראש ביכולת לייצר רצף כזה.

עוד קודם סביר שמכבי תגלה בקיץ שקשה לשמר סגל ושחקנים ישראלים מובילים, ואילו ישראלים מחליפים ראויים כמעט ואין בנמצא. כן, ורמוט וסהר ישראלים, זה נכון.

*     *     *

בשלב הזה בעונה שעברה היו למכבי פחות נקודות (שבע) ולא הייתה לה ליגה אירופית. היא חצתה אז את רף ששים הנקודות רק במחזור ה-27. אז מכבי התקדמה עם סוזה או לא? התקדמה.

נדמה לי שהבלבול המסוים והקולות השונים בדיון סביב מכבי – הדיון בעניינה בשלב המקביל בעונה שעברה היה יותר חד-משמעי – טמון במידה בנוכחות של באר-שבע, אבל בעיקר, הודות לאניגמה שאופפת את המשחק שלה מתחילת העונה. מהמחזור הראשון נגד עכו, ולמעט הבלחות בודדות, גם הן במסורה, מכבי עושה את ההכרחי. לא מילימטר מעבר. היא לא דורסת את היריבות שלה. הציפייה ממנה היא שתעשה את זה. התחושה שמלווה כמעט כל משחק שלה, שהיא יכולה לעשות את זה, שהיא כמעט נמנעת מלעשות את זה. היא מחמיצה בסיטונות, אני לא חושב שהיו לה הרבה עונות עם שיעור ניצול מצבים נמוך כל-כך. לא ברור אם זה רק סוזה שעוצר אותה, או התחושה של השחקנים שלה שלא מהותי מבחינתם לרמוס. האפשרות השנייה לאו דווקא מעידה על חולשה. הפלא ופלא, דורסת או לא, נכון לעכשיו, בהשוואה לשלב המקביל, מכבי הבקיעה העונה אחד יותר.

מה זה אומר על העונה של סוזה? כרגע כלום. כיוון שהתשובה המלאה היחידה לשאלה אם מכבי התקדמה עם סוזה או לא, תתקבל בסוף העונה. היא נגזרת של הלחם והחמאה. אליפות. רק לאוהדי הפועל מראים חצי עבודה.

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

ריסטרט - שחר דלאל
כאן מתפשרות בכיף נבחרות ישראל

44 Comments

גורביץ' 6 במרץ 2014

בקיצור מיליון ואחד תירוצים למה מכבי תל אביב, גרסת הכדורגל, היא פשוט קבוצה שלא מצליחה באירופה.
פתאום גארסיה פצוע, ובגלל זה לא היה סיכוי, ובאזל היא קבוצה יציבה עם מסורת באירופה, אז זה היה ברור שהם יעברו וכו' וכו'..
פשוט מחרפן אותכם שהקבוצת כדורסל שלכם היא מודל להצלחה בספורט הישראלי, והקבוצת כדורגל באירופה היא סתם עוד קבוצה ישראלית מליגה חלשה שלא מצליחה להתעלות, כמו ביתר בזמנו, באר שבע וכו'.
מכבי חיפה והפועל תל אביב פיצחו כבר את הנוסחה, מכבי תל אביב היא סתם עוד אלופה של ליגת פח, שמתרסקת מול קבוצות שהיא אמורה לפחות להוות אתגר מולן באירופה,ולא יעזרו כל התירוצים שבעולם..

ערן 6 במרץ 2014

כמובן שחיפה והפועל פיצחו לגמרי את השיטה האירופית,כמו שמראים ההישגים האדירים והקבועים שלהן באירופה בחמש השנים האחרונות, שמגמדים את ההישגים של בזל. וכמובן ששתיהן שגשגו במשך שנים במקביל באירופה ובליגה. איך שכחנו.

חן הצהוב 6 במרץ 2014

כמו כן אפשר להגיד שחיפה והפועל פיצחו את הנוסחה, בעוד מכבי היא רק אלופה של ליגת פח, שמכילה את חיפה והפועל.
מכן נובע, חיפה והפועל הן פח
מ.ש.ל. ?

חן הצהוב 6 במרץ 2014

מכן = מכאן

JOSH 6 במרץ 2014

מכל פיצוח הנוסחה הזו, רק שלוש פעמים (ביחד) בעשור האחרון הגיעו מכבי חיפה והפועל תל אביב לשלב אליו הגיעה מכבי. פעמיים זה הסתיים בשלב הזה בתוצאות דומות (אחת אפילו זהה) נגד קבוצות פחות טובות מבאזל (לפי דירוג אירופי וגם רמה כללית), ועוד פעם אחת חיפה עברה את השלב הזה בתצוגה איכותית מול קבוצה טובה (צסק"א), ואז הובסה 4-0 בשלב הבא ע"י אספניול (לא יודע איך לדרג אותה, אבל דיי בטוח שלאור הישגיה, באזל של היום טובה יותר).

צור שפי 6 במרץ 2014

לדעתי קאזאן שניצחה את הפועל היתה יותר טובה מבאזל הנוכחית ועוד לא דיברנו על פקטור מזג האוויר במשחק ההוא.

JOSH 6 במרץ 2014

הפועל שיחקה נגד קאזאן שלא שיחקה מעל חודשיים משחק רשמי. קבוצה ללא יותר מידי הישגים באירופה בנוסף לכל. כשהיא שיחקה מול הפועל, היא דורגה במקום ה-94 בדירוג אופ"א.
באזל, שמשום מה מקטינים בישראל, מדורגת במקום ה-24 באירופה. הגיעה בשנה שעברה לחצי גמר במפעל הזה, לפני כן הגיעה לשמינית בליגת האלופות, השנה היא הייתה בשלב הבתים בליגת האלופות וניצחה את צ'לסי פעמיים במשחקים מצוינים. זו אחת המועמדות לקחת את הליגה האירופית. בנוסף לכל הם מכרו עכשיו שחקן בסכום שמקביל לכל התקציב של מכבי (סלאח, שהוא אמנם שחקן אדיר והכישרון הכי גדול שהיה להם, אבל ממש לא השחקן המרכזי מבחינת מספרים. העזיבה שלו לא הייתה כזו בעייתית לקבוצה) ועוד שחקן בסכום "קטן" של 9 מיליון יורו. בשער שלהם עומד שוער מהמבוקשים באירופה (הוזכר בהקשר של מילאן בעבר, בהקשר של פיורנטינה, וגם של טוטנהאם וניוקאסל. הדיבור הכי רציני הוא בהקשר של מנשנגלאדבך שכנראה תיפרד מטר סטגן) והוא גם נתן תצוגות מול מכבי בבלומפילד. הבלם שלהם, פביאן שאר, מקושר לארסנל, טוטנהאם, הקבוצות ממנצ'סטר, אינטר, רומא, דורטמונד ואפילו ברצלונה לקראת עונה הבאה. שטוקר, הכוכב שלהם, מוזכר כמועמד לחצי מקבוצות הבונדסליגה (החלק העליון של הליגה), ויש להם שחקנים עם עבר עשיר בצמרת הפרמיירליג והבונדסליגה.

אז לא, כנראה שקאזאן לא היו טובים יותר אז.

רן 6 במרץ 2014

מה זה פיצחו
שכחתי שהייתה פעם קבוצה ישראלית שעברה שלב נוקאוט בליגה האירופאית
תזכירו לי איך קראו לה???
אההה נכון לא הייתה כזו עדיין
אז איזה נוסחא פוצחה??
אולי הנוסחא של לתת קמפיין טוב באירופה ועדיין להוביל את הליגה בסופו?

יואב לוי 6 במרץ 2014

גורביץ׳- יש אתרים שבהם תגובות מהסוג שלך יתקבלו ביותר הבנה. אם אין לך משהו רציני להגיד, אז תחסוך מאיתנו את האיוולת הלא מנומקת שלך.

ערן 6 במרץ 2014

כל מילה.
לדעתי, עוד לפני ינואר (עזיבת דאבור) והפציעה של יצחקי, למכבי השנה סגל חזק פחות משנה שעברה, מאחר והמחליפים של עטר ואניימה הם – מה לעשות – לא עטר ואניימה.
כך שסוזה נאלץ להתמודד עם אתגרים רבים יותר- הן כמות משחקים והן עונה מדהימה של באר שבע (לבאר שבע היום 56 נקודות, 4 יותר מכפי שהיו למכבי בשלב זה בעונה שעברה. שלא לדבר על חיפה שנה שעברה, שהיתה מקום שני מאד רחוק).
לאור זאת, ההישגים של סוזה עד כה- גם בליגה, וכמובן באירופה- נדירים. הוא אמנם מסתמך על תשתית שנבנתה שנה לפניו, אך אין בכך לפגוע בהישגיו. ותכנון המשאבים של הקבוצה לאורך העונה,אשר חיים מנתח היטב, הוא חיוני והכרחי. ברור שסוזה לא חף מטעויות, אך כמותן נמוכה לעומת ההחלטות הנכונות. (ולמי ששכח, גם לאוסקר היו טעויות. ומשחקים חלשים. ואת פידלף. וזה היה בסדר. אי אפשר לעשות הכל מושלם).
ויתרנו השנה על הגביע. זה מה שתחלס היה, עד שהבנו, כשספגנו, שאנחנו באמת עמודים לעוף וסוזה נזעק עם חילופים. הוא ווינר מכדי באמת לעוף בלי לתת פייט. אני משוכנע שהבחירה בסגל חלש – ומנוחה להרכב ראשון- דבר שמאפשר הדחה, היתה בתיאום עם ג׳ורדי וג׳ק. כבר בשנה שעברה ויתרנו על הגביעים למיניהם, כדי לשמור על הסגל למשחקי האליפות. מהלך נכון, בטח כשאנחנו עדיין לא בזל. ומיץ שפוי. והספסל, שוב, מתגלה כקצר יחסית לכמות המשחקים והעומס שהם יוצרים וכרטיסים צהובים ופצועים.

עכו"ם 6 במרץ 2014

שדמי,
רושפלד לא גאון, אתה גאון!

צור שפי 6 במרץ 2014

זה לא יפה להתעלל בנו כשאנחנו על הרצפה אבל אני סולח לך על המשפט האחרון. הפוסט מעולה.

צור שפי 6 במרץ 2014

ואפרופו השיר – ההופעה בהיכל התרבות אמש היתה לא משהו.

בילבו באגינס 6 במרץ 2014

זה יישמע מוזר אבל הטענה שלי היא שכדי שמכבי תהפוך להיות קבוצה גדולה בסדר גודל של באזל,היא חייבת שגם הליגה תתחזק. שראיתי את משחק הגומלין בשוויץ קיבלתי רושם חזק שמכבי תא מסוגלת לשחק הרבה יותר טוב מזה, אבל היא פשוט לא רגילה. היא לא רגילה כי בליגה שום קבוצה לא דורשת ממנה את זה. הלחץ שבאזל הפעילה על הצהובים חייב אותם לשחק הרבה יותר מהר ממה שהרגילו אותם בליגה. ולכן לעניות דעתי כל עוד לא יהיה פה חמש שש קבוצות שמשחקות חזק ומהר עם לחץ על כל המגרש מכבי תגיע לא מוכנה לאירופה. כי אי אפשר לעשות קפיצת מדרגה בחמש דקות.
למכבי תא סל אין את הבעיה הזאת כי הם משחקים כל שבוע ביורוליג ואין להם קפיצת מדרגה כל שבוע.

עידו 6 במרץ 2014

+1. מכבי משחקת בליגה בחצי הילוך ומנצחת באחוזים מצוינים. ובמשחק מול באזל מכבי אכן נראתה לא מוכנה לאינטנסיביות.
לדעתי בתקופה של שלב הבתים מכבי שיחקה הכי טוב שלה. רמת האינטנסיביות שלה נשמרה יחסית.
יותר מזה, יצא לי לראות מחצית מהמשחק של הפועל ת"א – מכבי חיפה. זה היה מחזה עצוב למדי. אפשר להתבכיין על הנבחרת מהיום עד קץ הימים, אבל אם לא יתחילו לשחק פה כדורגל – לא נתקדם. משחק סטטי, איטי, לא מתוחכם. אפשר לקרוא לזה "חוסר רעב", אפשר גם סתם להבין שכדורגל משחקים אחרת היום והגיע הזמן שליגת הכדורזבל הישראלית תצטרף לטרנד. באזל היתה מנצחת את ת"א איך שלא נסובב את זה, כי היא משחקת כל הזמן ברמה אחרת. ראיתי גם כמה דקות מבאזל – גרסהופרס. אף שחקן לא עמד שם במקום. מספיק שלמכבי תהיה לפחות יריבה אחת ברמה גבוהה (עם כל הכבוד לב"ש, לעבור את החצי וליפול לא נחשב) היא לא תצליח לשדרג את עצמה. בינתיים היא יותר יורדת לרמת הליגה מאשר מתעלה.

גיא זהר 7 במרץ 2014

תעזבו את באר שבע במנוחה. נכון שהיא לא קבוצה מעולה אבל כל הזמן הטענות של לעבור את החצי וליפול. לא זוכר שבגול הראשון נגד הלוזון היתה איזושהי נפילה. חוץ מזה, תזכירו לי איך מכבי קיבלו את שלושת הגולים?

עופר (השני) 6 במרץ 2014

לא חסרות דוגמאות שסותרות את הטענה שלך:
ריאל, בארסה, באיירן, מכבי-סל:
כולן קבוצות שהפרש הרמות בינן לבין שאר הליגה שלהם הוא עצום, אך הן מתפקדות בזירה האירופית בהצלחה רבה.
מה אתה אומר?

עידו 6 במרץ 2014

יש להן את הזירה האירופית לשחק בה. כתבתי שלדעתי מכבי שיחקה טוב יותר גם בארץ כשהיא התמודדה בשלב הבתים. הקבוצות האלה מתפקדות היטב באירופה כי הן משחקות שם על בסיס קבוע.
לא חסרות דוגמאות לקבוצות שעד שלא שיחקו במועדון הענקיות התקשו להיכנס לשם. מנ' סיטי למשל. קבוצה שנבנית לליגת האלופות, ומועדון שרגיל לשחק בו יודעים לאן לשאוף. יודעים באיזה רמה הם צריכים להיות כדי לתפקד. חוץ מזה – הטענה היתה שצריכה להיות עוד קבוצה אחת לפחות. לריאל יש ברסה, לבאיירן את דורטמונד (זו בכלל ליגה טובה יחסית).
אם תוסיף על זה את העובדה שהכדורגלן הישראלי סמרטוט רצפה מנטאלי, בעל הרגלים גרועים וכזה שרק מחכה שיורידו לו את הרמה כדי שיוכל לנוח – תקבל את ההפרש. גם שחקני מכבי-רגל הורידו את רמתם לרמת הליגה, כי הספיק הילוך שני כדי לנצח את רוב המשחקים. אפשר היה לראות כמה מעט אוויר היה להם אחרי המשחקים האלה, הם רצו כל משחק מול באזל כמו בשני משחקי ליגה.

תוהה בדרכים 6 במרץ 2014

השוואה מופרכת. הליגה הספרדית והגרמנית הן מהטובות באירופה. אני באופן אישי שם את הספרדית ראשונה ואת הגרמנית רביעית, אבל כל דרוג אישי שלהן בתוך הטופ האירופאי לא משנה את הנקודה- הן הטופ של הטופ. מי שמספיק טוב לשלוט כך בליגה מהטופ האירופאי, יהיה מספיק טוב לשלוט באותה רמה ובצורה מול 99 אחוז מהקבוצות באירופה.

קבוצה אנגלית או איטלקית ממוצעת פחות טובה מקבוצה ספרדית כך שהן לא צריכות להעלות את הרמה שלהן באירופה.

להבדיל, קבוצה ישראלית ממוצעת הרבה פחות טובה מהרמות שמכבי שואפת להגיע אליהן. העובדה שאתה שולט באופן מוחלט מול קבוצה ישראלית היא חסרת משמעות ביחס לרמות האירופאיות.

יוני (המקורי, מפעם) 6 במרץ 2014

סליחה, אלו 3 קבוצות זכו בשתי אליפויות בעשור האחרון? מכבי חיפה, בית"ר, ומי השלישית? מכבי ת"א? רק אם עשור נמשך 11 שנה. ואם כבר, שיימשך 14 שנה, נוסיף גם את הפועל. וואלאק אתם, שובבים.

DeVito 6 במרץ 2014

שדמי יקירי, כמה שאני אוהב שאתה מתרגם את המחשבות שלי למילים!

עופר (השני) 6 במרץ 2014

+1

ק. 6 במרץ 2014

מסכים בגדול עם רוח הפוסט והצורך להסתכל על דברים בפרספקטיבה רחבה, רק מה שלא ברור לי זה תסביך הרדיפה התקשורתית של אוהדי והרגישות הגבוהה לכל שטות או מילה שנכתבת באיזה אתר או טוקבק.

שחררו – תיהנו מהקבוצה שלכם והדרך שלה – אתם מבזבזים אנרגיה שלילית מיותרת על המלחמה על הדימוי שלכם. אז משהו כתב שלא היה צריך להחליף את X מול יריבה Y – אז כתב…

ק. 6 במרץ 2014

וגם אהבתי את התובנה על "דברים שקורים בכדורגל".

עופר (השני) 6 במרץ 2014

בניגוד לדעה של אנשים רבים, אני מאמין שאם לא נבקר התהנהגות זו אנחנו נותנים לזה יד.
על כן יש שיימס,שדמי, טלב"י ורבים אחרים…

יואב 6 במרץ 2014

שדמי,
מעולה.

יואב לוי 6 במרץ 2014

מצטרף לברכות שדמי! מתגעגע..

fish & chips 6 במרץ 2014

שלום זה לא קו ירוק , לא קו סגול , וגם לא אדום
שלום זה גם לא 47 , 67 , או 84
בעצם אולי זה כן 84 , בגלל שאנחנו ב – 1984 לגמרי …

מה שבטוח ולא אולי , זה ששלום זה קודם כל שלום על עם ישראל ולא ל- עם ישראל , יחי ההבדל הקטן

אחרי שיש שלום על עם ישראל , אפשר לעבור לחלק השלום עם העוברים והשבים והשכנים

כשאלה יהיו בעלי ערכי בסיס המושתתים על תפישת עולם רנסאנסית כמו שלנו , יהיה נכון , צודק והגיוני לעשות איתם שלום ( ומובן מאליו שכשהם יהיו בעלי ערכים רנסאנסים , הם יהיו הוגנים מספיק כדי לעוף מיהודה ושומרון ועל הדרך גם לקחת את האחים שלהם מכל שאר ארץ ישראל , לשאר ה-20 וכמה מדינות שיש להם בגודל הכפול עשרות/מאות פעמים משטחו של עם ישראל וארצו/מדינתו )

עד שזה יקרה ( אף פעם ), " השלום " היחידי שעם ישראל יוכל לעשות עם אותם מוסלמונאצים יהיה רק על גבי נייר ומסמכים ( בדיוק כמו אותם המסמכים שעליהם חתמו האלכוהוליסט בעל " התותח הקדוש " וחבר שלו " החתרן הבלתי נלאה " בעלי הידיים המגואלות בנהרות של דם יהודי ) שהכינו בקפידה קאפואים קומוסוציאליסטים בולשביקים טוטאליטארים כמוך , בשירות ה – NWO

ובקשר למכבי … נו טוב
אין הרבה ציפיות ליצירתיות מעוד סמרטוט מרופט , בלוי , נבער ושטוף שכל

אין מה לעשות , וזה מובן

אם לגבי החיים בכללותם הוא לא יודע מה נעשה מימינו ומשמאלו , אז בכדורגל הוא ידע ?…

אלון 6 במרץ 2014

מי זה, שפטל?

fish & chips 6 במרץ 2014

לא , זה בעל ידע וערכים ,
שזרים לכותב הטור הקאפו קומוסוציאליסטי בולשביקי טוטאלטיארי הנ"ל

אלון 6 במרץ 2014

בקיצור שפטל

fish & chips 6 במרץ 2014

בקיצור עוד קאפו

רועי 6 במרץ 2014

בקיצור מה זה קשור למה שנכתב למעלה?

חדש בשכונה 6 במרץ 2014

כתיבה וחשיבה נהדרת. יכולת רק להימנע מהדוגמא מעוררת המחלוקת לגבי עמנו, שלא היתה במקומה, תרתי משמע, ללא כל קשר לתגובה האמוציונלית והמוטרפת של אחד הקוראים. אני מניח שלא התכוונת לעורר פולמוס על טיבו של עמנו אלא על קבוצתנו האהובה.

the bird 6 במרץ 2014

סחתיין שדמי
שיחקת אותה פוסט מדוייק להפליא
ככה מכבי באמת אמורה להתנהל.
תרבות האינסטנט פה מוגזמת,
וגימוד היריבים והאדרת האנחנו כאילו מינימום יש לנו
נבחרת ברזיל פה בצבע הצהוב
פוסט מעולה !

עופר (השני) 6 במרץ 2014

אגב היא קיימת גם באירופה, קנייה של שחקנים בשלים במקום פיתוח של כאלו. באירופה זה עוד יתשלט.
פה בארץ האינסטנט נובע מתרבות הערסיאדה שבה כל אחד מבין הכי טוב ועל כן יביא גם תוצאות בהנד עפעף. התקשורת מלבה את היצרים כי היא גוף כלכלי נטו ומדובר ברווח נקי בשבילה, זוהי אחת הסיבות למה יש תקשורת ולמה יש דה באזר, שהוא תקשורת איכותית ושונה.

פראליה 6 במרץ 2014

מה קרה לדה-באזר בשבוע האחרון?
ככה נראית תחילת הסוף?

DeVito 7 במרץ 2014

אכן, תמונות קשות .
נקווה לטוב.

תוהה בדרכים 6 במרץ 2014

היחס לתוצאה של מכבי נובע משני גורמים.

הראשון היא ראיה שטחית של הכדורגל האירופאי, כאילו בין באיירן למכבי תל אביב אין עוד כמה דרגים בדרך. עבור השלמה שרפים והפרימואים למיניהם כל מי שהיא לא מועמדת לשלבים הגבוהים בליגת האלופות היא יריבה שוות כוחות.

בפועל, גם אם באזל היא לא דרג ראשון, היא עדיין שני דרגים לפחות מעל כל קבוצה ישראלית.

השני הוא הקסנפוביה שגורמת לאותם שרפים ופרימואים לחפש את סוזה. כמו בהדחה מהגביע, זו פשוט הייתה הזדמנות אידאלית עבורם.

תוהה בדרכים 6 במרץ 2014

"היא הקסנופוביה" כמובן.

צהוב מהבית 7 במרץ 2014

חבל שתיקנת…
מנית גורמים ולכן היה נכון לכתוב "הוא קסנופוביה…"

ערן 7 במרץ 2014

שנאת הזרים, אשר פנים רבות ומגוונות לה בכדורגל הישראלי (בין היתר יחס של שופטים, וזלזול מצד שדרים ופרשנים כלפי שחקנים זרים, במיוחד ממועדונים צנועים) קיימת גם כאן. וחלק נכבד משנאת הזר נובע מרגשי נחיתות ישראלים שמתבטאים ב ״מי זה אוסקר / סוזה / גורדי שילמד אותנו על כדורגל ישראלי״. וזה שמכבי סגרה את המועדון הרמטית בפני רכלנים ואינטרסנטים שונים, מוסיף כמובן עוד רבים שמחכים בפינה למעידה הכי קטנה.

תוהה בדרכים 7 במרץ 2014

הנקודה המוזרה פה היא שלא מדובר על שנאה של קהל אוהדים. זו לחלוטין שנאה של התקשורת ומאמני ושחקני עבר.

אוהד ממוצע של מכבי תומך בסוזה ואני די בטוח שרוב האוהדים של מכבי חיפה או הפועל תל אביב היו מעדיפים מאמנים זרים מתוך הבנה שזו הדרך היחידה להתקדם.

אתה רואה את התופעה הזו גם בכדורסל עם היחס של האלי סהרים לבלאט וגרינברג לעומת ההאדרה של האדלשטיינים והבירנבואיים.

עכו"ם 7 במרץ 2014

זאת לא תופעה מוזרה, זאת קליקה סגורה שפוחדת לקבל חברים חדשים.
אפשר לטעון שזה בגלל שהם סובלים מרגשי נחיתות, אבל אפשר גם פשוט להגיד שזה מועדון סגור של שמור לי ואשמור לך.
הם לא שונים מראשי המשק הישראלי שפוחדים מצרפתים, סינים או ארגנטינאים.

Comments closed