המדור לפטור

היהדות מבקשת שתניחו לה להיות מי שהיא באמת. מבדילה, מפלגת, קבוצת האוכלוסייה הראשונה המתועדת בהיסטוריה האנושית שדיברה בשבחי הגזע.

ASN

 

המכונה ממשיכה לעבוד; אין מה לדאוג.

הבוקר יתחיל לפעול בלשכת הגיוס בתל-השומר המדור להענקת פטור מגיוס לחרדים. חרדי אחד עוד לא גויס, אבל מדור כבר יש. מלכוד 22 הוא בלי ספק ספר העיון הדוקומנטרי הכי טוב שנכתב אוור על צבאות בעולם אחרי ספר פקודות מטכ"ל.

מדור זה שניים-שלושה חיילים וחיילות. לפחות. שיוכלו לעבוד במשמרות. זה אומר קצין או קצינה אחד או שניים. אפשר ויהיה גם נגד. לבטח יהיה גם רכב שיתחלק עם התקן של המשרד ממול. זה מחייב מכשור, ציוד משרדי, קומקום חשמלי. משרד של שני חדרים או יותר. אור שנשכח ונשאר דולק כל הלילה. דיונים. ראש ענף שהחיילת שלו מבקשת מהחייל של ראש המדור שייכנס אליו. דחוף. ככה מתנהל תקציב בטחון; איך אפשר לקצץ. אל תתפלאו אם בתוך זמן כלשהו יגויסו חרדים לשירות במדור לפטור.

*

כבר למעלה משני עשורים שצמרת המטכ"ל מודעת לאבטלה האדירה בצה"ל ולמיותרות שבגיוס החובה. לזה התכוון אהוד ברק כשדיבר בשנת 1991 על "צבא קטן וחכם" עם מינויו לרמטכ"ל. עשור החרישו את השחיתות מתחת לשטיח. אז עוד צה"ל היה בלבנון, מייד אחרי זה סידרו אינתיפאדה. על-אף היעדר כל קשר בין גודל הצבא לאיומים הביטחוניים, די היה באיום כדי לדחות כל דיון. כשאלה שככו ונעלם האבק, אי אפשר כבר היה להסתיר.

השחיתות כפולה: ראשית, בגלל כספי הציבור המתבזבזים; שנית, וזה מהותי פי כמה, באובדן הדרך. לכל דבר ייעוד, ואין לו ייעוד זולת הייעוד עצמו. שימו לב איך בישראל, כמעט כל גוף ציבורי שאתם מכירים מתעסק באלף ואחד דברים, רק לא במהות עצמה. תורמים, פועלים בצוותא עם העיתון ההוא והערוץ הזה, מפרסמים את עצמם גם כשהם פועלים ללא תחרות. הבעיה בשירות הציבורי בישראל איננה תקציבית; אלא בגישה החוטאת לייעודה. כך קורה שהביטוח הלאומי מסיים כל שנה בעודפים תקציביים של מאות מיליונים והמשטרה נראית כמו שהיא נראית. ביטוח לאומי הוא לא בנק, הוא לא אמור להרוויח. הוא אמור להחזיר לציבור. או לקחת ממנו פחות.

*

מה שהוגדר שנים כאבטלה סמויה בצה"ל, הפך מאמצע שנות האלפיים לבעיה גלויה, כשוועדות מטעם צה"ל והממשלות השונות הגדירו את גיוס החובה כמיותר וכמסכן את הצבא. לא שהאבטלה הייתה סמויה קודם; היא נראתה בכל בסיס, בכל פיקוד, בעיני כל מי שעבר שם. אבל היא הייתה סמויה מהציבור, זה כן. אחד הלקחים המרכזיים בהקשר הזה הוא במסר כלפי האיום האיראני. בשביל לירות טילים לא צריך חיל רגלים. בהנחה שיש איום. ובינתיים, השנים חולפות, והצבא רק הלך ותפח, ונעשה טיפש יותר ויותר.

החרדים יתייצבו במדור לקבלת פטור והבודדים מביניהם שיתגייסו, יפנימו מהר כמה חכמים היו ראשי הציבור החרדי כל השנים: פרזיטיות היא עסק משתלם. כיוון שאם מנהלים נגדך מאבק כדי שתתגייס רק כדי שלא תעשה כלום, המסר שמחלחל הוא פרזיטיות.

*

וכך, שר אוצר שניתן כבר להגדיר אותו כמסוכן, לא מפני שהוא אינו מודע למעשיו, אלא כיוון שהוא מודע להם היטב, כמו ראש הממשלה שלו, מוליך ציבור שלם בכחש. הוא מודע, כיוון שאם הוא אינו מודע, הוא אוויל גמור. טיפש ברמות לא סבירות. מוח חלול. כיוון שפרשנות שגויה למציאות כה ברורה, חייבת להעיד על מוח לא מתפקד. ושר האוצר הרי חכם, אימא שלו סיפרה על-כך רק לפני שבועיים בראיון לעיתון. ואבא שלו סיפר שהוא כזה. וסבא שלו, דוד. לאורך ההיסטוריה, וגם בימינו אנו, המוח היהודי היה ועודנו עניין לבודדים, ולרבים אחרים שידברו אודותיהם; מוזר, אבל דווקא על חלם דיברו בהקשר קהילה.

*

וכך, שר האוצר מחריף את הבעיה, שהייתה גדולה ממילא עוד קודם. כמו שהוא מבקש שנלמד על השואה. כדי לפתור, צריך לזהות קודם את שורשי הבעיה. כל סטודנט לרפואה יודע שטיפול שגוי מחריף את המחלה. שר האוצר מפזר הצהרות חסרות שחר על קיצוץ בתקציב הביטחון אבל ממשיך לקיים את אמנת המלכוד עליה חתומים כל שרי ממשלות ישראל וראשי הצבא לדורותיהם. מעשיו חמורים בהרבה מכל פרשת הולילנד בהשלכות שלהם. כמה סמלי, "ארץ קודש" קוראים לפרשת השחיתות החמורה ביותר שידעה המדינה.

את החרדים יש לשלוח להחליף חיתולים במחלקות הפנימיות של בתי החולים, לסלול כבישים ולבנות בניינים, לקטיף ולקציר, לעבודות עמל וסיעוד שימחישו להם באמת מהי תרומה לקהילה ושירות אזרחי; שדברים אינם באים מידי שמיים, אלא מכורח תשלום המסים והעבודה הזרה. בשום אופן לא כמובטלים בצה"ל.

כיוון שאם רוצים באמת לדעת מי הם החרדים (ומהי הלכה למעשה הדת היהודית; הרי אי אפשר לטעון שיש מי המקיים יותר את מצוות הדת היהודית מהחרדים), אין צורך לדקדק איתם דווקא בסוגיית הגיוס. אפשר פשוט לבחון את התנהלותם בתחום האלטרואיסטי ומציל החיים ביותר הקיים: תרומת איברים. החרדים בהוראת רבניהם ואדמו"ריהם אינם תורמים איברים; לוקחים? דווקא כן. ומדוע אין הם נותנים? כיוון שמי האדם שיקבע מתי מת האדם, מלאכה זו שמורה רק לאל. ומי יתקע שרצונו של האל איננו דווקא במחלת הכליות של חרדי פלוני או במחלת הריאות הכרונית של חרדית אלמונית ובהסתלקותם מהעולם? לא, הרי לשם כך יצאו החילונים ולמדו רפואה. אפילו פוליסת ביטוח הומצאה בדיוק עבור מצבים מעיין אלה: כל המציל נפש אחת מישראל, כאילו הציל עולם ומלואו. ומי קבע? החרדים. מלכוד. כמה צבועה ואגוצנטרית הדת היהודית. ולנו אומרים שזאת אנטישמיות, כי המכונה הרי צריכה להמשיך לעבוד; אין מה לדאוג.

*

היהדות מבקשת שתניחו לה, שתניחו לה להיות מי שהיא באמת. מבדילה, מפלגת, קבוצת האוכלוסייה הראשונה המתועדת בהיסטוריה האנושית שדיברה בשבח הגזע. שככל שחולפות השנים מתברר שהדבר שהטריד אותה באמת בשואה, הוא לא בעצם השואה, אלא איך היא קרתה דווקא לנו. דת שמחלקת את העולם ליהודים וגויים. ובין דתיים לדתיים פחות, בין דתיים לחילונים. אין ולא הייתה יהדות אחרת. אלה מביניכם המדברים עליה בהקשר סובלנות, שמספרים על היהדות האחרת, ההיא שלא הכרנו, כמו מאירים בפרוז'קטור את דגל הקרן ומספרים עליו שהוא-הוא מגרש הכדורגל. ארבע דגלי קרן במגרש הכדורגל, ועשרות דונמים של דשא. אלפיים שנה התפללו, באו החילונים ובששים שנה הקימו מדינה.

ונסיים בעניין שלכאורה איננו קשור בתכלית, אבל אם חושבים עליו לעומק, קשור גם קשור. אם אתם רוצים לדעת מי האשם העיקרי בפרשת הרפז, אתם לא צריכים להתעמק בפרטים ועדיף שתחסכו מעצמכם את עשרות השעות שוודאי יידרשו ללימוד קשירת הקשר. אינכם צריכים לעשות דבר; די אם תסתכלו איזה צד מהשניים משרת בניהו.

לא נולד בישראל אשף תעמולה וספינולוג-על כבניהו. בתחומו, האיש גאון. אוכל שלושה רני רהב לארוחת בוקר. אתה לא מחזיק אצלך את הטוב ביותר אם אין לך מה להסתיר. די בזה כדי לדעת שאשכנזי הוא האשם. אותו אשכנזי, שאת תהילתו בציבור קנה דווקא משום שלא דיבר בכל שנותיו כרמטכ"ל. שתק כמו דג, בהמלצת דוברו. צחוק הגורל: היה זה הרמטכ"ל אהוד ברק שמינה את בניהו ליחידת דובר צה"ל כשזה היה כתב צבאי ב"על-המשמר". איתו טיכס עצות איך משתיקים את האבטלה שתישאר סמויה. מלכוד.

הכול קשור. הכול קשור, כיוון שאם דבר אינו ממלא את הייעוד לשמו הוא קם, תצמח במהרה השחיתות. ראשי הצבא ששתקו כל השנים ביודעם כי גיוס החובה מיותר, שיתפו פעולה עם המחדל. במודע ושלא במודע, הם הפנימו שגם אם הדברים אינם תקינים, איש אינו משלם ונותן את הדין. הם לא היו מתקדמים אחרת בסולם הדרגות והתפקידים. הם הפכו הלכה למעשה את הצבא לארגון העובדים הגדול במדינה. אלא שייעודו של צבא להגן ולהילחם, לא לספק תעסוקה; כשצבא שתפקידו להגן ולהילחם עסוק בלספק תעסוקה, נוצרת אבטלה. אחר-כך הם משתחררים ומשתלבים בשירות הציבורי ובפוליטיקה, ומיישמים שם את הנורמות הפסולות שלמדו בצבא.

*

הבוקר תיכנס חיילת צעירה למשרד שאורות הניאון שלו נשכחו דלוקים בצהרי יום קודם, ותניח על השולחן ערימת טפסים חלקה. יהיה זה בוקר ככל הבקרים.

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

פלפלים צהובים-שחורים
ליברפול באנגליה, ליברפול בישראל

55 Comments

סלו-מו 29 באפריל 2014

מעולה! לשלוח לכל עובד במגזר הציבורי

חוטב עצים 29 באפריל 2014

חזק

יוני (המקורי, מפעם) 29 באפריל 2014

מעולה. קריאה חובה בבתי הספר :)

גיל שלי 29 באפריל 2014

יבוטל גיוס החובה לאלתר

MOBY 29 באפריל 2014

טוב
אבל כשם שיש במקום אחד בצהל אבטלה סמויה. יש מחסור גדול ומסוכן מאוד באגפים אחרים (צוורון כחול לגמרי).
ואבוי ליום שאני צריך לסנגר את ברק. ( שחירב את צהל עם הצבא הקטן שלו).

no propaganda 29 באפריל 2014

יפה!

אריה לייב טרוצקי 29 באפריל 2014

תודה שדמי נדיר לשמוע ביקורת ראויה ועניינית על גיוס חרדים ועל המערכת הציבורית בכלל,עניין ראוי להתיתחסות . אך עם זאת השגה קלה, מי שקובע האם אדם מת הם הפוסקים. יש על כך דיון בגמרא במסכת שבת שממשיך היום לפסיקה המודרנית ומתכתב גם עם הרפואה המודרנית. על כן יש רבנות אורדותודכסית שמתירה תרומת איברים,והקודקס ההלכתי-חברתי של החברה החרדית,כולל בסוגיה הזו בוודאי מושפע מהקשרים של זמן ומרחב,ההשכלה יצרה את החרדיות, הציונות הגביהה את החומות סביבה. אתה בסך הכל סופג את התוצאות.

אביאל 29 באפריל 2014

"מבדילה, מפלגת, קבוצת האוכלוסייה הראשונה המתועדת בהיסטוריה האנושית שדיברה בשבח הגזע" – המשפט הזה הוא בורות לשמה משתי סיבות – שהדת היהודית היא לא הראשונה שמבדילה בין גזעים, עוד בציורי המערות שנמצאו 40000 לפני הספירה – יש כבר הוכחות לכך שבני אדם מטבעם מפרידים בינם לבין השונים מהם, במקרה ההוא כנראה ביננו (ההומו-ספינס) לניאנתדרלים.

דבר שני, לשפוט את העבר בכלים ובראייה של ההוווה זו הבורות לשמה, בדיוק כמו שמישהו עוד 500 שנה יסתכל על מה שכתבת היום ויכתוב על התקופה שלנו כפרטמיבטי וברברית כי למשל אוכלים חיות או שמתקיימים מעשי רצח, בקיצור – הכלל הראשון בחקר ההיסטוריה והסוציולוגיה הוא לא לשפוט את העבר בעדשת ההווה.

בקשר ליהדות, בין לבין החרדים היום הקשר קלוש עד מאוד, מאות שנים של הסתגרות הובילו לתפיסת האנטי, התפיסה ההפוכה ביותר לכתבים היהודים המוקדמים.

ועוד משהו, תמיד מצחיק שהשמאל האנטי קפיטלסטי מתלונן על השירות הציבורי, אותו שירות שהוא רוצה להרחיב את סמכויותיו.

אד הורטון 29 באפריל 2014

עזוב, לא היית בפייסבוק ביומיים האחרונים?
זה הלהיט של יום השואה הנוכחי – מזרחים סופר אינטליגנטיים שמנפקים טקטים סמי היטלראיים על היהודים שהביאו על עצמם את השואה שהיא עצמה פחות נוראית משאר הדברים שהם עשו לעולם ולכן היא מוצדקת.

wazza 29 באפריל 2014

אני ממש שמח שאין לי פייסבוק

חיים שדמי 29 באפריל 2014

לעזאזל ההיטלר הזה. לקח איתו לבונקר את הביקורת. בגללו, כל פעם שאומרים משהו נגד יהדות/ישראל, ישר אנטישמיות. סמי היטלראי, פאק.

מילים על מילים בשם האנטישמיות, ערפל שלם, בלי להתייחס עניינית. ככה גם עשיתי אותי מזרחי.

אני?! מזרחי?! זה כל-כך מקסים בעייני, שהייתי חייב להגיב. אבל אהבתי את הסופר-אינטיליגנט.

אביאל 30 באפריל 2014

שדמי – יש הבדל בין ביקורת לבין הצורה והמתודה של הביקורת, להאשים את היהדות בזה שהיא רואה עצמה ומבדלת עצמה בעולם בו כולם היו ובידלו את עצמם ובדרך כלל גם העבידו או השמידו את השונים מהם זה חוסר הבנה מוחלט בהיסטוריה ובסוציולוגיה.

אתה יודע מה ? נלך צעד קדימה, אם כבר בידול בשבח הגזע, בוא תסביר לי בראייה היסטורית – איך במרחב בו העבדות היא עניין מושרש בערך כמו חופש הדיבור בארה״ב היום – מגיעים פתאום משום מקום קובץ חוקים המבקש לשחרר עבדים, להתייחס לאלה שברשותיך בצורה הוגנת כאילו היו חלק ממשפחתך, מאיפה הגיע הרעיון השטותי של שבת אז ? מי בכלל חשב על יום מנוחה ואני יכול להמשיך לתת לך עשרות אם לא מאות דוגמאות של מחשבה שונה לחלוטין שצצה משום מקום והתבדלה בתוך המרחב (והעולם בכלל) באותה עת.

אד הורטון 30 באפריל 2014

קצת הייתי מורתח אתמול אז אנסה באופן קצת יותר מעודן למרות שעמדתי הבסיסית לא השתנתה:
1. לא שזה משנה אבל לעניין המזרחי אני מתנצל, לא כי זה אומר משהו עליך אלא כי זה לא היה מדויק והנחתי הנחות שגויות. סליחה.
2. הסופר אינטליגנט? מבחינתי לא הפרזתי. אולי להיפך. אני מתענג בד"כ על כל מילה שלך וזה לא ישתנה אני מניח גם אחרי עוד טקסטים מרגיזים, מכלילים ושטחיים כמו זה.
3. וואלה שדמי, להגיד משהו גורף על היהדות שהמשמעות שלו היא שהיא בסופו של דבר הגורם המפלג והמסכסך שגורם לחוסר היציבות בעולם (ועוד המציא את זה! יש לדעתי רק מעט חרדים שהיו הולכים כל כך רחוק בראייה תיאולוגית של היהדות כמקור לתופעות שונות בעולם) זו טענה מוכרת מהפרוטוקולים ולא יעזור בית דין. אני מודה שהתלבטתי מאד לגבי ההיטלראי אבל הייתי תחת השפעת ציטוט ממיין קאמפף שהביא הפנאט הימני הגזען הנודע אורי תובל (סגן עורך מוסף הארץ לשעבר) שטען בדיוק דברים כאלו בסגנון אחר. אין לי את היכולת לחדד את זה כמוך אבל בעיני זו מהות הטיעון שהבאת לגבי היהדות.
4. עוד הערה מקריאה חוזרת של הפוסט שלך לגבי החרדי הפרזיט שלוקח איברים מאחרים ואינו תורם ובכלל נהנה משירותי הרפואה ומביטוחי הבריאות שהאדם העובד מנפק עבורו (אם היה ספק- אני אינני חרדי, יש לי אדי, עשיתי צבא ואני עובד). מעבר למעשה המגעיל והלא מוסרי (ולא יהודי אפשר לכתוב?) מעניין שלאחרונה קראתי ראיון עם ליצמן שהסביר שהציבור החרדי לא ילך לקולונוסקופיה לא רק בגלל "רגישות" הנושא אלא משום שלתפיסתם בדיקות מוקדמות הן מיותרות מאחר והאל הוא המחליט ו"מה שבא בא". זו כמובן גישה מטופשת אבל היא מראה שאכן יש פנים יותר מורכבות לתפיסה החד ממדית שלך של אנשים שאינך אוהב.
5. תרגיל קטן- אם אני כותב את ההערות שלך על יהדות וחרדים עם מוסלמים, או על שחורים- אני סטרלינג או שדמי?

עכו"ם 1 במאי 2014

שדמי הרי ראינו בתמונה שיש לך תלתלים שחורים, מאחר וזה המצב, אין ספק שאתה לא יהודי אירופאי (ובלונדיני תכול עיניים כמו כולנו).
אגב, מזל שאתה לא שחקן במכבי סל, היו אומרים שאתה לא ישראלי/אירופאי/ אוסטרלי אלא אמריקאי זר.

אביאל 30 באפריל 2014

אד – לא יצא לי לראות.

בכל מקרה, בתור מזרחי, שבמקרה סבא וסבתא שלו נחשבים לסוג של ניצולי שואה של יהדות לוב, סבא שלי חטף קצת מכות והתעללויות מחיילים נאצים וכמעט נשלח יחד עם יהודי בנגאזי לברגן-בלזן (בן דוד שלו נשלח והצליח לשרוד) בוש ונכלם מכל איזה ניסיון, נקרא לזה ״מזרחי״ – ליחס את השואה ליהדות אשכנז, שנאת היהודים חצתה גבולות ולאומים אצל הנאצים ובמקרה של נצחון גרמני כל יהדות העולם היתה בסכנת הכחדה, בנוסף כל ניסיון לתרץ באיזושהי דרך אינטלקוטאלית הצדקה או לפחות למצוא סיבה לשואה היא שטות מדרגה ראשונה, גם מדובר במזרחי או בכל אדם אחר.

red sox 30 באפריל 2014

יאללה בסדר, אז לא הראשונים אלא סתם עוד חבורה גזענית בהיסטוריה.
אם יש לך הסבר לא גזעני ל"עם סגולה" ו"בנו בחרת", אני אשמח לשמוע. אם לא, תמשיך להתנחם בזה שלא היהדות המציאה את הגזענות ולחשוב שאתה טוב יותר מכולם (והפוסל, במומו פוסל).

שדמי, כשאתה לא כותב על מכבי אתה תענוג צרוף.
כל מילה בסלע.

אביאל 30 באפריל 2014

red sox – תקרא גם את הפיסקה הבאה, אין לשפוט את העבר בעיינים מודרניות (הווה), מה לא ברור ? איפה כתבתי שאנחנו הטובים מכולם ?

כל מיתוס ואגדה על עם כלשהו מטרתו לגרום לאותו העם להרגיש מיוחד ובעל תכונות יחודיות המבדילות אותו, זה הבסיס החברתי הכוללני של חברות, רוצה דוגמאות ? כך את הדברים הפשטנים ביותר, הצרפתים – אניני הטעם, הגרמנים – מדויקים, לאיטלקים יש נינחות וסטייל והאמריקאים מרגישים שהעולם בכף ידם. מה לא בסדר בזה ? יש שוני בין עמים. למרות שמבחינה היסטורית אנחנו נמצאים כרגע בתקופה בה האוניברסליות של הערכים המשותפים נמצאת בשיאה, עדיין כל עם בוחר להדגיש את המיוחדות שבו.
אם תחשוב טוב, אז הדבר נכון גם לכל אינדובידול, ברגע שהחברות המסורתיות התפרקו ובני האדם נתפסו כשווים – אז נוצר הצורך אצל כל אדם ליחד את עצמו אל מול האחר – זה הטבע של בני האדם ואין בזה שום דבר פסול כל עוד לא מיישמים חוקי גזע ומפלים לרעה – החכמה האנושית צריכה להוביל אותנו להבנה כי קיימת שונות וללמד אותנו לקבל אותה.

red sox 30 באפריל 2014

אתה באמת לא מבין את ההבדל המהותי בין תפיסת עם מסויים את עצמו כאלגנטי או אנין טעם לבין התפיסה כי עם מסויים נמשח ע"י האל עצמו כעם הנבחר? זה קצת עצוב.

אביאל 30 באפריל 2014

red sox – אני מניח שגם אני וגם אתה ורוב היהודים לא קמים בבוקר עם התחושה של העם הנבחר, אנחנו כמו יתר בני האדם מתעסקים יותר במציאות ובבעיות היום-יומיות – זו המיתולוגיה שלנו, המיתוסים שלו והסיפורים שלנו שקיבצו ומקבצים אותנו כעם, לא צריך להיתפס לכל משפט ולהפוך אותו לדרך חיים, תתעמק קצת יותר בהגות היהודית שמגיעה אחרי התנ״ך לא תשמע את התנאים ויתר בעלי התארים מתפארים יום ולילה בהיותם העם הנבחר.

red sox 30 באפריל 2014

אביאל – התחלת עם זה ש"לא אנחנו המצאנו את הגזענות" ואתה ממשיך עם "אבל היום זה לא ככה". זה בסדר גמור (והתגובה שלך בהחלט ראויה לדיון, בניגוד לזו של מר שפטל) אבל אתה לא מתעמת עם הטענה העקרונית שבבסיס התפיסה העצמית היהודית כפי שהיא מנוסחת במסמך המכונן שלה עומדת השקפה שלא ניתן לפרשה בשום דרך מלבד עליונות מולדת ונסמכת-אלוהות של הגזע היהודי על שכניו.

אביאל 30 באפריל 2014

red sox – אבל חזרתי על העניין כמה וכמה פעמים אין לשפוט את העבר (כולל ספר שנכתב בעבר, חשוב ככל שיהיה) בכלים מודרניים – זה היה הנוהג, כולם חשבו שהם העליונים וכמו שכתבתי לרוב גם ניסו להעביד או להשמיד את היתר.

הבחירה של אלוהים ביהודים כ״עם הנבחר״ היא האתוס והמיתולוגיה היהודית, בדיוק כמו שאלי היוונים הם במקרה יוונים, בדיוק כמו שמוחמד הוא שליח אלוהים ובערך כל דתמנהג בנוי בצורה הזאת.

ערן 2 במאי 2014

הבעיה היא שזה לא עבר. לא כשרבנים מוציאים הלכות נגד גויים, ומתפלפלים בשאלה האם רופא אמור לחלל שבת בשביל להציל את חייו של סתם גוי, שאינו חלק מהעם הנבחר. העבר הזה חי מאוד וממשיך להיראות כדברי מים חיים לרבים ממקיימי הדת בהווה, וממשיך לתת הכשרה לגזענות נטו.

fish & chips 30 באפריל 2014

לפעמים הקאפואים מזכירים לי את בארט סימפסון שנכפה לכתוב את אותה שורה על הלוח כמה שיותר פעמים ( כי ככה שטיפת המוח אולי תעבוד ותקבל משמעות ) כדי שלמילה " גזענות " תהיה איזושהי אחיזה במציאות ותתקבל כעובדה

לגבי " עם סגולה " – מה רע בבידול מאפייני זהות ?
או שמא כל האנושות צריכה להיות כמקשה אחת והאדום בכינוי שלך הוא לזכר אדונינו מורנו ורבנו , זכר צדיקים לברכה , שבשם תפישת עולמם ( ששוב כמה מפתיע , נהגתה לא מעט בזכות החלק הקאפואי שבעם היהודי , הבולט ומתואר לכל אורך האנתרופולוגיה של העם המיוחד הזה ) , רצחו וטבחו עשרות מיליוני בני אדם חפים מפשע , ואימללו ועינו עוד כמה עשרות מיליונים לפחות ,
עד עצם היום הזה , והיד עוד נטויה …

לגבי " בנו בחרת " – באמת כל הכבוד על השקפת הבדיעבד שלך , שמנתחת ומפרשת בעיניים עכשוויות , צורת חשיבה והבנה של אותם ימים קדומים ורחוקים

לגבי העתיד שלך בסוציופולוגיה , לא נראה לי שיש לך כזה

או אולי בעצם יש , במחלקת הקאפואים אצל ה – NWO של ג'ורג'י

בינתיים אני ( כחילוני גמור ) אמשיך להתנחם בייחודיות של העם עליו אני נמנה ,
ויבינו אותי כל אזרחי מדינות החירות שלא שטופי שכל מתעמולת המרקסיזם קומוסוציאליזם בולשביזם ימח שמה וזכרה ,
שעם כל הכבוד לרנסאנס שלהם ( ויש המון כבוד ) בלעדי הרוחניות שיצאה מספר הספרים שלנו , הוא היה משמש כחרב פיפיות עוד יותר ממה שהוא שימש ( שלא באשמתו ) אז , ועד היום

red sox 30 באפריל 2014

אהלן שפטל, בוקר טוב גם לך.
קח כוס מים, תירגע, הכל טוב.

סניור 29 באפריל 2014

מעניין!
תמיד מפליא אותי כמה ברורה לכולם האבטלה הסמויה (לכאורה) והבזבזנות בגופי הציבור, בדגש כמובן על צה"ל, למעט לאלו אשר נמצאים בתוך המערכת. אנשי קבע שמבחינים בזה מוצאים עצמם בשלב זה או אחר מחוץ למערכת.

אורי 29 באפריל 2014

אני מסכים עם עיקרי הדברים
הבזבזנות בצה"ל, צורך של הכנסת החרדים באופן מסיבי יותר לשירות הלאומי.
אולם ( ותקן אותי אם אני טועה כי אני מאוד מקווה שאני טועה עכשיו ) משתמע מדבריך שאתה שטוף שנאה עזה לציבור שלם שהוא חלק ממך ( אפילו שלא סחב אתך אלונקה כתף אל כתף ) ואני כלל לא בטוח אם בכלל אתה מכיר את הציבור הנ"ל או שאתה מוזן מאמצעי המדיה.
ושוב הלוואי ואני טועה!
הבהרה
לעניות דעתי הענייה מאוד גם אתה וגם החרדים טועים טעות חמורה בהבנה של "מהי הלכה למעשה הדת היהודית"
אבל זה נושא ארוך ונפרד
ושוב אני מקווה שאני טועה בהנחה לעיל משום שהיום יותר מתמיד אנו זקוקים לאחדות בכפר הקטן שלנו.
ונסיים בתקווה לעשות צעד נוסף בדרך ללה דסימה

שחר ד. 29 באפריל 2014

חיים, הגם שהטקסט כתוב נפלא (ויש הרבה דברים שאני מתחבר אליהם), יש בו הרבה אי דיוקים.

ראשית, אין "עודף" חיילים בצבא – יש ויסות לא נכון. ביחידות השטח יש מחסור רציני שהם מתקשים להתמודד איתו, זה כנראה יהיה האתגר המשמעותי ביותר בשנים הקרובות.

שנית, גיוס חרדים לא נעשה בראייה קצרת טווח אלא רחבה מאד. בעוד כ-15 שנים 50% מבני הנוער יהיו חרדים, אתה רואה את הצבא מתפקד ללא הנערים והנערות הללו (מה גם שיכול להיות שאפילו אז יהיה מחסור..)?
עד אז אשמח אם רבים מהם יתרמו לקהילה בדרך אחרת, אבל חוסר הרצון לשרת כ"כ מושרש אצלם שהצורך בגיוס הוא מיידי…

שלו 29 באפריל 2014

לא יודע, ממש לא יודע.
בכל זאת אני עושה מילואים כבר 18 שנה,
במצטבר כבר יותר משנתיים נוספות על 4.5 סדיר.
למה אני?
איפה כולם?
אני מאחרוני הפראיירים שעדיין לא הודיעו להם שנגמרו הערכים.
למה הילדים שלי צריכים להתגבר על הגעגועים, כשזה לא חשוב יותר?
למה אני זה שצריך ללכת להילחם כשלא מסתדר?
מבלבל קצת.

אלון 29 באפריל 2014

שלו, צא מזה, אתה מבוגר. קצינים צעירים לא מתקדמים כי אתה לוקח להם את התפקיד. שלא תגמור כמו איסי.

שלו 29 באפריל 2014

יש לך ד"ש מצורף.
אני עוזב רגע אחרי תומר…

אלון 29 באפריל 2014

המחליף שלך הגיע, הוא מסיים השנה תיכון. ד"ש.

Dodes 22 בנובמבר 2014

I could read a book about this without finding such real-world apoaerchps!

אביאל 30 באפריל 2014

שלו – אני חושב שאתה צריך לראות בזה זכות גדולה, אני לא בא להטיף לך – אבל לעיתים לעשות משהו שגורם לך להרגיש פרייאר הוא מקור לגאווה.

Akhir 22 בנובמבר 2014

That's a smart answer to a dififcult question.

חן 29 באפריל 2014

אתה כל כך נחרץ ובכל משפט ומשפט כאן. שאו שניתנה לך האפשרות להתעלות מעל האנושות ולבחון אותנו בצורה כל כך צלולה, או שסתם מעולם לא למדת להתבטא אחרת.
אם כבר יום הזכרון לשואה ולגבורה, אותי לימדו שכל קיצוניות נולדת מראיה דיכטומית של העולם, חלוקה לבני האור והחושך, אבל מה אני יודע, קונפורמיסט שכמותי.

אברי 29 באפריל 2014

1. לעניין חובת הגיוס, מה ששדמי כותב זה לכל היותר דמגוגיה בשקל. כל מי ששירת ביחידה קרבית יגיד לך שחסרים אנשים. אחרת אנשים לא היו סוגרים 21, ומילואימניקים לא היו נקראים לתעסוקה מבצעית. הטיעון העקרוני והצודק אכן לא עוסק בשירות ג'ובניקי, שהוא אכן ברובו מיותר, אלא בשירות האמיתי והחשוב בצבא – בשירות הקרבי. הטענה היא שדם זה דם, ופטור גורף לאוכלוסיה נוגד את עקרון השוויון.

2. לעניין הכניסה הישירה ביאיר לפיד – נו באמת, זה כבר נהיה ספורט לאומי של מגזר מסויים בתקשורת. לא הצבעתי לו (וגם לא אצביע לו), אבל באמת שלא מגיעה לו כל ההתלהמות הגועלית הזו. בסך הכל יש עתיד הכניסה הרבה אנשים ראויים לכנסת, ואני מעדיף אותם בהרבה על המפלגות שיושבת לשמאלם (העבודה) ולימינם (הליכוד). הסיעה הזו גם עשתה עד כה הרבה יותר משתי המפלגות הנ"ל (ולא אכפת לי שלא תאמינו לי, אבל שוב, ממש לא הצבעתי להם).

3. ברור שלכולם יש זכות לכתוב על מה שהם רוצים, מדינה חופשית והכל, ואם לא מתאים לי אני יכול לא לקרוא וכיו"ב, אבל ראבק, תתעסקו בספורט. אם הייתי רוצה להתעצבן מפוליטיקה הייתי הולך לאתרים אחרים. גם (ושוב, זו דעתי האישית) הכותבים שלכם כותבים יותר טוב על ספורט מאשר על נושאים אחרים.

oded 30 באפריל 2014

+1

יש הרבה מה לעשות כדי לשפר את היעילות בצבא כולל קיצור שירות פוטנציאלי וכדומה. אבל להגיד שהחרדים לא צריכים להתגייס כי יש יותר מידי כוח אדם? נו באמת…

ג'וני 29 באפריל 2014

לפני שנכנסים בחרדים יש לטפל בהשתמטות של סלבס סוג ז' ולהפסיק לתת להם במה בתקשורת כמו בר רפאלי, אביב גפן ועוד..

אסף THE KOP 30 באפריל 2014

כל התחלואים שתוארו בפוסט לעיל בטלים בשישים ונכנסים לפרופורציה נכונה כאשר מבנים שמדובר בעוד טור גרפומני וקקופני, תשפוכת מילים שכמה אוהדי מכבי חושבים שיש בה ניצוץ של כישרון כתיבה או אפילו משיחיות מסויימת.

בתכלס, קראתם פרוטוקול של אחת ממאות שיחות סלון של חברים הנפגשים בערב שישי.

אסף THE KOP 30 באפריל 2014

מבנים = מבינים

עובר אורח 2 במאי 2014

+1

Andrei 22 בנובמבר 2014

Holy coinsce data batman. Lol!

Raul 25 בנובמבר 2014

Yours is a clever way of thninikg about it.

נביא בעירו 30 באפריל 2014

מסכים עם הטענה הכללית, אבל כמה שטויות ואי-דיוקים כשאתה מדבר על היהדות, השם ירחם…

"אם רוצים לדעת מהי הלכה למעשה הדת היהודית מספיק לבחון את היחס של החרדים לתרומת איברים…" ולמה? "שהרי אי אפשר לטעון שיש מי המקיים יותר את מצוות הדת היהודית מהחרדים". כמה קלוש. כמה דמגוגי. כמה לא תקף מבחינה לוגית… אולי נבחן את החילוניות לפי החור באוזון? או את הליברליזם לפי אחוז המכורים לפורנו?

הלאה:

"היהדות מבקשת שתניחו לה, שתניחו לה להיות מי שהיא באמת. מבדילה, מפלגת, קבוצת האוכלוסייה הראשונה המתועדת בהיסטוריה האנושית שדיברה בשבח הגזע. שככל שחולפות השנים מתברר שהדבר שהטריד אותה באמת בשואה, הוא לא בעצם השואה, אלא איך היא קרתה דווקא לנו. דת שמחלקת את העולם ליהודים וגויים. ובין דתיים לדתיים פחות, בין דתיים לחילונים".

מאיפה להתחיל? אולי מהתנצלות. על זה שגם אני, לעיתים שוכח את השיעורים האוניברסליים של השואה על אנושות ורוע, ועצוב על מה שקרה לעם שלי ולמשפחה שלי בשואה. אני מקווה שימחל לי, שדמי…

אז היהדות מחלקת את העולם ליהודים וגויים. וזה יחודי ליהדות, הא? תגיד את זה למסלמים שנלחמים מלחמת חורמה בכופרים. או לנוצרים שהשמידו מיליונים בכל רחבי העולם כי לא האמינו בישו…

ולבסוף:

"אלה מביניכם המדברים עליה בהקשר סובלנות, שמספרים על היהדות האחרת, ההיא שלא הכרנו, כמו מאירים בפרוז'קטור את דגל הקרן ומספרים עליו שהוא-הוא מגרש הכדורגל".

נכון, כי 38% מהישראלים שמגדירים את עצמם כמסורתיים ורב מוחלט של יהודי ארה"ב שמשתייכים לזרם הרפורמי והקונסרבטיבי זה דגל הקרן. המגרש האמיתי זה היחס של הציבור החרדי (10% מהאוכלוסיה)לתרומות איברים…

באבא ימים 3 במאי 2014

יש הבדל חשוב בין היהדות לבין הנצרות והאסלאם בקטע הזה. היהדות גאה בזה שהיא לא דת מיסיונרית. אני חושב שיש בגאווה הזו משהו נורא.

תחשבו על זה – הנוצרים, המוסלמים והיהודים סבורים שהם יודעים סוד גדול ונפלא. הנוצרים והמוסלמים רצים לספר אותו לכל העולם. היהודים לעומת זאת שומרים את הסוד לעצמם.

אודה על האמת – אני חושב שהיהדות, הנצרות, האיסלאם ולמען האמת כל הדתות הן אמונות תפלות – אבל עדיין, להבדיל מהנצרות והאיסלאם שרוצות לחלוק את מה שהם סבורים שהוא האמת היהודים שומרים את זה לעצמם והשאר – שימותו.

עפר ויקסלבאום 30 באפריל 2014

שדמי
1. תמונה נפלאה לכתבה.
2. בחירה מוזיקלית מצוינת באדאג'יו המקסים מ"פלאטון".
3. המשפט הזה:
"אל תתפלאו אם בתוך זמן כלשהו יגויסו חרדים לשירות במדור לפטור."
:-)
4. כל מילה בעניין גיוס החרדים, שר האוצר ופרשת הרפז.
5. הפסקה האחרונה
6. הרישא והסיפא נהדרים – באמצע – בילבול.

חיים שדמי 30 באפריל 2014

עופר,

אני צילמתי! לא קיבלתי קרדיט, עכשיו הדה-באזר הולכים לחטוף תביעת ענק ממני.

עפר ויקסלבאום 30 באפריל 2014

:-)

Mina 22 בנובמבר 2014

That addrseses several of my concerns actually.

שור מועד 30 באפריל 2014

בשורה התחתונה .

צבא מקצועי , ולשחרר את כל השאר, שיילכו ללמוד , לצאת לעבודה 3 שנים מוקדם יותר ולשלם מיסים במקום לבזבז את הכסף של ההורים שלהם על קפה בארומה עזריאלי .
רק מי שנוסע ברכבת ישראל בבוקר בבוקר יום ראשון מבין כמה בזבוז של חיים צעירים זה צה"ל .

אהד 1 במאי 2014

המגיבים לעיל כבר ניסו להבהיר לך מהם אי הדיוקים (בלשון המעטה, כן?) שכתבת, אז אסתפק בהערה אחת קטנה, היסטורית: לא רק חילונים הקימו את המדינה.

טל 1 במאי 2014

נתחיל בזה שאתה צודק, צודק ב100% לגבי כל הטענות.

אבל הייתי רוצה להאיר את העניין מכיוון שונה.

במידה ויפרידו את המתגייסים לחובת גיוס לצבא לעומת חובת גיוס לשירות לאומי נגרום לאי- שוויון הזדמנויות חמור ביותר (לא פחות מזה הקיים כיום בין חילונים לחרדים וערבים שלא מתגייסים) לדור הצעיר.

כבר ניסו את זה בגרמניה, ואפילו הגדילו ועשו את חובת הגיוס לצבא קצרה מזאת של השירות הלאומי, וגם התקצוב שהחיילים קיבלו היה גדול יותר (בניגוד למצב בארץ למשל).

התוצאה הייתה שהבחורים שהתגייסו לצבא המשיכו בעבודות כפיים ומאיישים את העשירונים 10-80, ואילו אלו שהתגייסו לשירות לאומי מהווים את ה20% העליונים.

ואני מדבר ממקור ראשון, דיברתי עם הרבה גרמנים בשנות ה40 ו50. במיוחד בתחומי האקדמיה (מרצים שלי, כולם כמובן שירתו שירות אזרחי…) וניתן לבצע הפרדה ברורה בין אלו ששירתו שנה וחצי בשירות לאומי לאלו ששירתו פחות בצבא.

אני אישית הייתי מעדיף שיבטלו לגמרי את חובת הגיוס ל- 3 שנים, שיהיה גיוס רק לשנה חובה, גם זה בשכר מינימום לפחות ולא בשכר הרעב שנותן הצבא. ומי שיבחר להישאר בצבא ל3 שנים יקבל הטבות נרחבות (סתם דוגמא, חייל שהכרתי בן 19 חתם ל3 שנים בצבא הגרמני, ושנתיים אחרי כבר קנה לעצמו בית עם המשכורת הצבאית)

שיהיה באמת צבא קטן, מקצועי ושהמשרתים בו ישרתו בכבוד.

כולם ירוויחו, בזמן הקצר והארוך.

ומה שבאמת כואב לי, שהבזבזנות הכרונית באמת נטמעת בנו בתור חיילים וממשיכים איתה לאזרחות.

ערן 2 במאי 2014

טור נהדר.

הגיע הזמן שיהיה מנגנון גיוס אזרחי, שייקח את עודפי המשרתים ויפנה אותם למשטרה, למכבי האש, לחינוך, לתרומה לקהילה, לעבודות התנדבות עם קשישים ובבתי חולים וכו'. זה פתרון מצוין גם לחרדים (שיעבדו בקהילותיהם שלהם) וגם לפציפיסטים, וגם לאזרחים בכלל שייהנו מהתרומה הזו.

איני רואה צורך בגיוס חרדים לצה"ל. זה יקר ומיותר, והחוק של לפיד בתכלס לא יגייס אף אחד, כי הוא בנוי במתכונת של חוק טל 2 – הכשרת הפרזיטיות. אם אין מסלול גיוס אזרחי, עדיף לוותר על גיוס החרדים ובמקביל פשוט להפסיק את הקצבאות לישיבות והתמיכה בתלמידיהם. שינצלו את הפטור מהצבא להרוויח כסף בשנים הללו למימון הלימודים כמו כל סטודנט. בעיניי זה הרבה יותר טוב למדינה, ויש כל כך הרבה דברים טובים יותר לעשות בכסף הזה.

Tikka 22 בנובמבר 2014

I'm impressed by your writing. Are you a professional or just very knwleldgeaboe?

Mary 26 בנובמבר 2014

Enihiltengng the world, one helpful article at a time.

Comments closed