תהמולה

אם עטר רוצה להבין למה ג'ורדי לא רצה אותו במכבי, שיסתכל על בן-בסט. אני בטוח שעטר תפס את הראש כשראה את בן-בסט מבזבז את המצבים שהיו לו בדרבי. למשל בדרבי. סביר להניח שעטר חש הזדהות עמוקה עם התסכול העמוק של בן-בסט. בכל-זאת, בא מהליגה הצרפתית, אנשים פה לא מבינים מה זה הליגה הצרפתית. זה לא רק מה שרואים בטלוויזיה, זה מה שמעבר. האימונים, המערכת, המקצוענות. הנה, אפילו אני, שהייתי מועמד לגול השנה של אופ"א, שהסוכן שלי אומר שהייתי שלוש פעמים רצוף מלך שערים אפילו שהייתי רק פעמיים, וגם לא רצוף, שבאתי לשם אחרי שזכיתי בארץ באליפות – אפילו אני לא קיבלתי שם הזדמנות אמיתית. ככה עטר בטח אומר לסובבים אותו כשהוא מבהיר להם את הסיטואציה של בן-בסט במכבי.

בגלל ההזדהות העמוקה שעטר חש כלפי בן-בסט, מכבי לא מימשו עליו את האופציה. אם בן-בסט רוצה להבין למה מכבי לא רצו את עטר חזרה אצלם, שיתחיל לקלוט את הרמזים שמכבי מעבירה לו. היא העבירה לעטר מסרים דומים. היא אמרה לעטר, בבקשה, יש הצעה מחו"ל, מפרגנים לך, תלך. לא פחות משביקשה לשדר לעטר פרגון מוצדק, היא ביטאה את ההקלה שלה מהשחרור שלו. מאחורי זה עמד היגיון מקצועי שהבין שעטר הגיע למיצוי במכבי ובכדורגל הישראלי ושסביר שלא יצליח לשחזר את התוצאות מעונת האליפות. רמז לאופן שבו צפויה היתה להיות היכולת של עטר לו נשאר במכבי, אפשר היה לקבל מעשרת המשחקים האחרונים שלו בעונה ההיא, ועוד לפני שנפצע. תראו את התגובה של מכבי לעזיבה המפתיעה של דאבור, תבינו מה היא חשבה על עטר. דאבור לא היה קרוב למצות את הפוטנציאל שלו ולא הפסיק להשתבח מעונה לעונה.

בגלל צורת החשיבה שלו, עטר נטה לחשוב שמקומו באירופה. לו היה נשאר, היה מבעבע ומתרתח בסיר של מרמור, איך האחרים כן ואני לא, נוטה לחשוב יותר מדי במשחקים, מחמיץ בסיטונאות ומחסל את עצמו במו ידיו. וזה כשבחדר ההלבשה ובוואטסאפ הקבוצתי יש לו את יצחקי. לא-לא, ממש לא. מדהים כמה היגיון בריא מסוגל לפשט מציאות. במילים אחרות, בלי להתלכלך, בלי להסתבך, מכבי התנהלה ביעילות ניהולית והפיקה רווח מכסימלי מעסקת הקנייה של עטר. כשהצד מולך טועה באופן מובנה בניווט, תן לו להוביל. הוא כבר יוביל את עצמו לתהום לבד. תקפיד רק לעמוד מאחוריו, ולתמוך. אותם היגיון ואסטרטגיית ניהולית בהתנהלות מול עטר, הנחו את מכבי של גולדהאר בהזדמנות אחרת בעבר. ככה קיבלה מכבי את נימני כמאמן כדי לקצר למינימום האפשרי את רגע ההיפרדות ממנו.

הקצבתי לעטר שנה וחצי עד שהוא חוזר לארץ. ההיגיון: הקבוצה האירופאית שתיקח את עטר תאמר לעצמה בקיץ, עם כזה פוטנציאל, שווה לתת לו עוד עונה, הוא מהמתאקלמים לאט. אחרי חצי שנה אתה כבר מבין שהבשלה היא לא הסיפור כאן.

הטרגדיה של עטר שהוא במו ידיו מתווה את טעות הניווט המתמשכת בקריירה שלו, והוא היחיד שלא רואה את זה. יש משהו סמלי בעובדה שבכל פעם שעטר נדרש לחשוב כשהוא מול השער, הוא מחטיא. כשהוא פועל מתוך אינסטינקט, הוא סקורר עצום. קריירה היא דבר שמצריך תכנון, לא משנה אם אתה עטר או פירלו. בדיוק שם עטר נופל ובדיוק שם הוא פוגש את סוכנו שיפיל אותו יותר בהגדלת סטיית הניווט בניהול הקריירה, על הדרך גוזר עליו עוד קופונים ועל הדרך של העל הדרך משפר את מעמדו כסוכן. מלכוד ההונאה של השיטה.

אוי, עטר, עטר. אילו רק היית מכיר באישיותך הפגיעה והקוסמת, היית מבין שאין לך מה לחפש באירופה, שמכבי הנוכחית היא הטופ עבורך, לא כי היא מכבי, אלא כי אתה מי שאתה. אילו רק היתה לך מודעות עצמית, באמת שהיית מצליח באירופה. מלכוד אכזרי של חוסר מודעות. בגללו עטר לא מתעורר בזמן לאימון. חולם בזמן שהוא אמור לעבוד. הטרגדיה של בן-בסט, שאם הוא לא יתעורר בזמן, הוא יגמור כמו עטר.

*     *     *

מהרגע שהתחילה העונה, בן-בסט עסוק בלדבר על האכזבה שלו מהמעמד שלו. הוא כל-כך מאוכזב מהמעמד שלו, שהוא עסוק באכזבה גם כשהוא מחוץ למגרש וגם כשהוא על המגרש, ובמידה שווה. בן-בסט לא מבין איך שחקן שבא מטולוז הוא לא באנקר ברוטציה. הוא לא חזר לארץ כדי להיות חלק מהרוטציה. והטרדות האלה מעסיקות אותו ואת המקורבים בכל רגע נתון במשחק. הן יושבות לו בראש ותופסות מקום במוח גם כשהוא מקבל את הכדור במצב שהוא מכניס בעיניים עצומות. מה ששחקן אחר חייב ריכוז והתבוננות עמוקה, בן-בסט קולט באינסטינקט. בגלל התכונות האלה הוא הרי הגיע לטולוז. זה מעליב אותו להבקיע בכלל שערים כאלה. לא בשביל זה הביאו אותו מטולוז. מצבים כאלה גם בדש יכול לשים.

עטר, בן-בסט, שכטר, בוזגלו, מליקסון, ברוכיאן, ארבייטמן, ורמוט, זהבי, סהר, אלמוג כהן, גולסה. בטח השמטתי כמה. זה הדור שאמור היה להוביל את הנבחרת לפחות בקמפיין אחד בשנים האחרונות. "להוציא את הלבנט מהנבחרת", או משהו בסגנון, אמר ביברס נאתכו (אחד הישראלים הכי מרשימים בכל הזמנים בקריירה האירופית שלו) לפני חודשים אחדים, וכיוון בדיוק אליהם.

*     *     *

בתשעת המשחקים האחרונים שלה, הבקיעה מכבי שישה-עשר שערים וספגה אחד. במשחקים שקדמו היה המאזן שלה גרוע משמעותית. היא ספגה שער פלוס למשחק. באותם משחקים, הבקיע זהבי בצרורות. בחמשת המשחקים האחרונים הבקיע זהבי שניים, וגם הם בפנדלים, ואם לא המספר על החולצה שלו, הייתי מאבד מזמן את הספירה מתי פעם אחרונה הוא הבקיע שער שדה.

את השערים שזהבי לא מבקיע, רואים בירידה במספר השערים שמכבי מבקיעה. זה אולי פחות טוב לזהבי השחקן, זה הרבה יותר בריא למכבי כקבוצה. בתשעת המשחקים האחרונים מכבי הדביקה את הפער מקריית-שמונה ועברה אותה. אם זהבי יחזור לאירופה בעונה הבאה, הוא יהיה אסיר תודה על השיעורים הטקטיים והמערכים שהוא מקבל מפאקו. הם יקצרו לו את הדרך בניסיון השני להוציא מעצמו את הלבנט. הלבנט הביא את זהבי לבחור בפעם הקודמת בקבוצה וליגה שלא מתאימות לו. מה שמבדיל את זהבי מבן-בסט ועטר, שהוא מבין שבבחירה בין להתאים את עצמך ללרחם על עצמך, עדיפה הראשונה.

האופן שבו מכבי התנהלה עם קולינאס, הביא אותו למצב שכבר כמה משחקים הוא מראה את היכולת הכי טובה שלו מאז הגיע. זאת לא רק ההגנה שלו שנרגעה. זה גם הוא שתורם להרגעה שלה. בדיוק לפני סיבוב הגיע קולינאס לתחתית, עם היד והאדום מחוץ לרחבה מול נתניה בבלומפילד.

כתבתי על מכבי כמה פעמים בשנה וחצי האחרונות, שניצול המצבים שלה מחפיר כבר עונה שנייה רצוף. שילוב של ביטחון בידיעה שהשער יובקע עם תכונה מוכחת של חוסר במסוגלות. לא צריך להיות גאון כדי לראות את זה אם אתה עוקב אחרי המשחקים של מכבי. מכבי מגיעה למספר קרנות גבוה. אני מתקשה להיזכר מתי היא הבקיעה מקרן. אחרי שנה וחצי, לג'ורדי נמאס והוא הכיר באנחה שזה כבר יותר עניין של התכונה המוכחת מאשר הביטחון בשער שיגיע.

*     *     *

כתבתי על מכבי בתחילת העונה של סוזה, שחסר לה השחקן הטכני השני בקישור לצד זהבי שיפעיל את ההתקפה שלה. גונסלו גרסיה, עם אופי מתאים. שיקום מהספסל בלי שתהיה נפילה ביכולת. נוצרה תלות בזהבי. עד כמה זהבי שחקן מצוין? הוא החזיק שנה וחצי מעמד במעמד כזה ועוד עם מספרי שערים מטורפים. הרגע המסוים בקריירה, בגיל שלו, בו פגש זהבי את ג'ורדי, יצר פיצוץ. זה הרבה עניין למקריות של החיים. טל בן-חיים לא יכול להיות האיש הנוסף, כיוון שבסופו של דבר, הוא לא זהבי. שניהם תוצרים מובהקים של העידן הנוכחי. שניהם רואים את עצמם וקודם כל את עצמם. אבל זהבי כורך את ההצלחה האישית בהצלחת הקבוצה. בן-חיים מציץ תמיד מאחורי הכתף לוודא שהקבוצה צמודה מאחור. גם ככה הוא ממחלקת המוחות של עטר. לפחות שלושה מהצהובים שבן-חיים קיבל השנה היו תולדה של ריבים ועבירות מזוככים בטיפשות ובמיותרות שמאחוריהם. אי אפשר באמת לבנות עליו.

דור מיכה אמור היה להיות האיש הזה. מיכה כבר בעונה חמישית. הוא התחיל יפה, המריא ונתן עונה מצוינת לפני שנתיים, השלישית שלו. מאז הוא עומד במקום והשנה אפילו הלך לאחור. מיכה הראה לפני שנתיים שהוא השחקן לבנות עליו שיהיה האיש הנוסף לצד זהבי. זאת היתה תוכנית העבודה וזה היה המהלך הסביר מבחינתו. מיכה צריך היה להיות העונה שחקן של 8-7 שערים, עשרה פלוס בישולים ודומיננטיות בקישור כמו שנימני הראה בשנים הראשונות שלו. מכבי חיכתה למיכה. השבוע היא החליטה להחתים את ורמוט.

*     *     *

כבר יותר מחודש שאני שומע מכמה אנשים שיום למחרת הדרבי ורמוט חותם במכבי. האנשים האלה לא בעלי תפקיד בשתי הקבוצות, לא מענף הכדורגל, ולא מכירים את ורמוט. מה שאומר שמדובר באנשים ממעגל שלישי, אפילו רביעי. ההיגיון אומר שאני לא היחיד. מה שאומר שהסיפור של ורמוט לא התחיל יום לפני הדרבי, וגם לא שבועיים קודם. זה גם אומר שאף אחד לא התאמץ באמת יותר מדי להסתיר את זה. אולי כי פשוט לא היה מה להסתיר.

זה סיפור שהיה תפור במידה כזאת או אחרת מראש והעיתוי נקבע כדי לא לכבול את ורמוט והקבוצות למפגש דרבי טעון וסמוך מדי לחתימה. עניין העיתוי הוא בגדר הנחה. אבל מה שיש בסיפור הזה בוודאות הוא תמונת מראה למציאות העכשווית בכדורגל: קבוצה עם כסף ועם סיכוי לאופק להציע לשחקן בן 29, וקבוצה בלי כסף ובלי אופק נראה לעין להציע לשחקן בן 29. מילה לא מעבר.

אני מזדהה לחלוטין עם התחושות של אוהדי הפועל. בכל הכנות ובלי גרם של ציניות או כוונה נסתרת. המציאות העכשווית לא מתאימה לי. אני רוצה מציאות הרבה יותר שוויונית ועם פערים קטנים משמעותית. אילו הדברים היו בשליטתי, הייתי מבטל את חוק בוסמן, מגביל את מספר הזרים וכמגדל קלפים היתה חוזרת שפיות לכדורגל. הנקודה לא האם אני צודק או הוזה. כתבתי כאן אחרי האליפות עם אוסקר, שבמהות, אין הבדל מבחינתי בין גולדהארט ללוני, שזאת תהיה צביעות לטעון שרק בגלל אליפות, המציאות נהייתה קסומה. אבל אני חי במציאות. לצד הרצון שלי לקדם רעיונות של שוויוניות בכדורגל, לצד ההכרה במידת ההשפעה שיש לאדם הבודד ולאור העובדה שבמצב הקיים ובתודעה האזרחית בישראל, ממילא אין סיכוי לסחוף כרגע לאלטרנטיבה לגולדהארט, אני שמח לפחות שהבעלים של הקבוצה שלי הוא אדם בדמותו, בגישה המקצועית ובערכים שלו. אני מקווה שבעתיד לא אתאכזב לגביו. במציאות הקיימת, אני לא יכול לבקש יותר.

*     *     *

אני מזדהה לחלוטין עם אוהדי הפועל. אבל אני בכל הכנות חושב שהם מפספסים גם הפעם. חלקית, לפחות. חלקם, לפחות. אני חושב שאותו פספוס נעוץ בבעיה הכרונית של הפועל שתוקעת אותה תמיד: מודעות עצמית מופרכת ביחס למציאות. תקראו את אלון עידן ואורי משגב ב"הארץ" היום. בלי הכוכבית המתבקשת, כמובן. ורמוט-גייט, לא פחות. והכוחנות. וורמוט שחשב רק על עצמו כרגע. לפני עשור ורמוט פעל למען הקהילה. גם כשחזר בפעם האחרונה מאירופה לישראל פעל משליחות. אם מוסכם על כולנו שמידת ההזדהות ותחושת הבית שמרגיש זהבי במכבי, מתחילות בכיס של גולדהאר וממשיכה למערכת הניהולית, אז מה מורכב להבין שההחלטה של ורמוט לעזוב את הפועל כיוון שזה הדבר הנכון עבורו כרגע, מתחילה בחור בכיס של הפועל ובמערכת המקצו…, טוב, אנשים, אתם אלה שכתבו מדי פעם בחודשים האחרונים על ברקוביץ' ודומב, חג'ג' וברקוביץ' – מה בדיוק לא ברור כאן? העולם סובב סביב הפועל. תמיד. את המציאות בוחנים רק דרך עיני אוהדיה, אפילו לא דרך עיניה שלה.

אי אפשר בלי המקבילה, ואי אפשר בלי חיוך לסופשבוע, והנה היא, או ליתר דיוק, הוא: זכורות לי השנים 2005-2003. מונח חדש צץ בשדה התעסוקה והסכמי השכר בישראל. הרחבתי עליו בעבר לא פעם. לא אחזור על הפירוט כולו עכשיו, אבל המונח החדש, רק כדי לסכם, היה "לסכם". הגה אותו המרקיז דה-לה-שמטה ובלון ההליום הפילוסופי. פעם אחר פעם באותן שנים, נשלח מטעמו המנכ"ל דריקס לסגור עם שחקנים ולסכם על החתמתם בקבוצה, רק כדי לראות אותם אחר-כך חותמים בקבוצה אחרת בזמן שהבלון הרהר האם לממש את הסיכום שהוא עצמו הסכים עליו. שכטר היה אחד מהם. הוא העדיף את נתניה. עידן הסיכומים היה ביטוי לעליבות הניהולית של מכבי ולהתדרדרות שלה לתחתית. מקבוצה שהיתה פסגת שאיפות מקומית עבור שחקן ישראלי, לכזאת ששחקנים מתפכחים כדי לברוח ממנה. שכטר, כמשל, או הקבוצות האחרות לצורך העניין, לא היו צד בעניין. המהות היתה העליבות שהשתקפה ממכבי. לא שכטר ולא הקבוצות האחרות שהמסכמים העדיפו לחתום אצלן בסיכומו של דבר.

ורמוט לא גדל בערוגה בגינת אוסישקין. למעשה, אם נאמץ את גישתו של החלק שמפספס חלקית, ורמוט כבר בגד פעם באוהדיו. למעשה, הוא הספיק לעזוב אותם לאירופה, להחליף נדמה לי קבוצה או שתיים, לחזור להפועל, לעזוב לקבוצה או שתיים באירופה, לחזור להפועל, ולהפנים סופית את מה שהבין חצי שנה מוקדם יותר, שאין לו עתיד שם בהתחשב בגיל הפרישה מכדורגל. גם ורמוט, בדרכו, ביקש להתאים את אירופה ללבנט במקום להפך, ובגלל זה חזר לכאן פעמיים. נדרשה לו חצי שנה בהפועל כדי להפנים שהמכלול בהפועל לא שווה עבורו, ולעבור למכבי. מה שקלטו כל המסכמים עם דריקס בתוך שעות ספורות.

להפועל יש בעיה ניהולית. להפועל יש בעיקר בעיות ניהוליות ברבע מאה האחרונה. עובדתית. הבעיה של אוהדי הפועל שהם מסרבים להפנים למה דווקא ברבע מאה האחרונה. אם הם יכירו בסיבה האמיתית, הם יגלו שהיא לא מתיישבת עם מה שהם חושבים על עצמם וכולם יודעים אחרת. גם את זה אני לא אומר בהתרסה. מה שאני בא להגיד, בעצם, שההתעסקות בוורמוט, בממדים ובכיוונים שהיא תופסת, היא עיוורון. ורמוט הוא זוטות. כן, יכול היה להיות נחמד לו ורמוט היה משחק בהפועל, רצוי גם עם זהבי ושכטר לצדו, ומשחזר יחד את העונה ההיא. כן, יכול היה להיות נחמד לו דגו היה ממשיך במכבי עם בנין ורודריגו. יכול היה. כל דפקט במציאות והדפקט הניהולי שיצר אותו. ורק הדפקט הניהולי רלוונטי. כל היתר, ההתעסקות בוורמוט ובזהבי, לא רלוונטיים כלל, באותה המידה שלא רלוונטית דעתי, שוורמוט לא מתאים מקצועית למכבי. שטעות להחתים אותו. לא זה הדיון כאן. באותה המידה שלא רלוונטית תקוותי להתבדות.

ורמוט התגלגל להפועל בשעתו כי זה מה שהיה נכון לו מקצועית. נסיבות המקרה וכוחות השוק הביאו אותו בעיתוי מסוים להפועל כדי לפגוש שם את זהבי ושכטר, דה סילבה, באדיר ואניימה. כולם יחד פגשו את גוטמן. הוא הביא והוא הדביק אותם. רק זהבי גדל בערוגת אוסישקין, אבל יצא ממנה, ואם לא גוטמן, יכול מאד להיות שהיה היום דווקא בבאר-שבע או חיפה. או בבית"ר. גם גוטמן לא העביר את כל הקריירה בהפועל.

אז עכשיו נזכרתם לגזור מנויים? לא קונים מנויים בקיץ כדי לגזור אותם בחורף. נדרשות נסיבות חמורות לגזור מנוי בחורף. או שמדובר בכשל נקודתי של קבוצה – ואז, חצוף האוהד שגוזר מנוי של הצלחות – או שהכול היה ברור כשמש כבר בקיץ, אבל מישהו התעקש להאמין שיקרה אחרת. זכותך להתעקש, רק אל תקנה כדי לגזור. כמו שלא אוהדים קבוצה כדי לעודד שחקן שעזב אותה לקבוצה אחרת במפגש ביניהן. או-או. אותו דפקט.

*     *     *

ג'ורדי לא הביא את ורמוט לסגור חשבונות עם הפועל. זה הצד האחר של טעות הניווט והעיוורון שאיתה. מבין את הכאב, אבל תרגיעו עם שיגעון הגדלות. ג'ורדי הביא את ורמוט, כי ורמוט הוא השחקן הישראלי הכי טוב בנמצא בעמדה שמכבי הכי זקוקה לחזק אותה. לג'ורדי אין חשבון עם הפועל, כיוון שהחשבון היחיד שיש כרגע להפועל להתמקד בו הוא פנימי. תתעוררו כבר.

ברקת הביאה הקיץ את ארבייטמן, מליקסון ועוד מישהו. נדמה לי. היא רצתה גם את עטר, שכטר ועוד מישהו, נדמה לי. בשבוע אחד החתים שחר את שכטר ועטר. נדמה לי שחיפה ובאר-שבע לא החתימו פחות שחקנים ממכבי בשנתיים האחרונות, וודאי לא משמעותית. לפני עשור וחצי סגר שחר חוזה נצלני ולא שוויוני שמבטיח לו זכות ראשונים על שחקני הפועל פתח-תקווה. זמן קצר אחר-כך, הוא סגר חוזה דומה גם עם טוברוק. בין לבין, הוא קנה כמעט כל שחקן ישראלי מוביל. אז בא גיידאמק ושתה את שחר בקשית בקיץ אחד. עשור קודם, היו שחר ושפירא – יותר מכול אחד אחר – הראשונים לדרדר את הכדורגל הישראלי לתהומות אי-השפיות במשכורות חסרות הפרופורציה ששילמו לשחקנים. לוני קנה את דגו, בנין וזיתוני, בקיץ אחד או שניים. אף אחד לא חשב שלוני דורסני. גם שחר לא. לא חשב ולא חשבו עליו, הכוונה.

אבל כשמכבי מחתימה את ורמוט בינואר – זאת דורסנות. לא. זאת צביעות. פרופורציה. עסקת ורמוט היא לא מרסר והיא גם לא השוד האלים של הפועל כפר-סבא. היא בבואה. לו מכבי של גולדהאר היתה קבוצה שמזכירה את שני קודמיו וגולדהאר היה מחתים עכשיו את ורמוט – כפי שעשו שני קודמיו עם מקבילי ורמוט – לא היינו אומרים עליו שהוא כוחני. היינו אומרים, מסכן, עיוור, לא קולט שמכבי מצאו פראייר. כמו שאוהדי הפועל אמרו על לוני ושרו לו להישאר.

*     *     *

רוב הסיכויים אומרים שהחודשים האחרונים הם סוף פרק במכבי. אין ודאות לגבי ג'ורדי, זהבי יעזוב כנראה, בן-חיים גם ואיתו קולינאס, גרסיה ופריצה יפרשו או ימשיכו הלאה, ראדי ואלברמן יתבגרו בעוד שנה, טיבי כבר לא ייעשה כנראה טוב יותר. בהקשר ורמוט זה אומר, שמכבי החתימה את ורמוט להתכונן ליום שאחרי זהבי. קבוצה שמנוהלת נכון מביאה את מי שאמור לתפוס (לפחות חלקית) את המקום של הכוכב שלה, חצי שנה קודם כדי לתת לו להתאקלם. במיוחד אם הוא מגיע מהיריבה העירונית שלה. עדיף בנסיבות כאלה שהשחקן הזה יתרגל למדים החדשים כמה חודשים. במיוחד אם השחקן הזה עם אופי פריך וסימן שאלה על האישיות שלו להיות דומיננטי במועדון שהאוריינטציה שלו היא לא אנדרדוג. עד היום זכה ורמוט להכיר רק קבוצות ישראליות כאלה. לשחקן עם אופי פריך קל להצליח בקבוצות כאלה. זה לא מבטיח כלום על מה יתקבל ממנו במועדון שחושב אחרת.

באופן אישי אני מקווה, שאם באמת מדובר בסוף תקופה – שנגמור את זה יפה.

*     *     *

ועניין קטן לסיום, בשביל החיוך לסופשבוע. עד עכשיו הכול מתקדם כמקווה. אברם הגיע לעוד גמר. העשירי בקריירה. שרק יימשך, כמו השמונה מהתשעה הקודמים. מסכנים האפריקאיים האלה. אם יש מקום שאברם מסוגל לנצח בו בגמר, זה אפריקה. אנשים תמימים, נקיים, לא בנויים לזדוניות הנצלנית של המערב. בגלל זה הם אוכלים אותה מחברות התרופות. אין תרופה לאברם.

***

תנו לדה באזר יד

הצ׳לסיפדיה הראשונה שלי, כרך א׳: שוערים והגנה
התיקו בדרבי

53 Comments

רועי 7 בפברואר 2015

הפועל מתעסקים בזה שהם לא מיצגים את ישראל. הם שונים ממכבי. הם שונים מכל האחרים בארץ.
אוהדי הפועל מטפחים ת המיתוס שלהם. רק אהבה תנצח.
הם צוחקים על דון שמעון ועל השיגעון בהתנהלות ששואף רק לניצחונות ותארים.

הם בטוחים שיש להם את הזכות להחליט מה היה למרות שלא שמו שקל.
החלק הרעשני והמזיק ביותר בטח גם לא משקיע.
באמת שקודם יבינו את מקומם
אני הבנתי את מקומה של נתניה. מרכז טלה לצערי.
אני מאחל לתחת של המדינה(לא של קים קרדשיאן) שיביא גביע לעגלון מכפר סבא.

רועי 7 בפברואר 2015

אחלה שיר.
אפילו יותר מזה

תורג׳י 7 בפברואר 2015

כל מילה.
אם זה היה פותח את מהדורת חדשות הספורט אולי אנשים פה היו קצת יותר פיקחים.

כסיפוביץ 7 בפברואר 2015

אהבתי את הפוסט.
אני חושב שההשוואה בין בן בסט לעטר היא לא כל כך נכונה כי לעטר באמת אין לו מה לחפש שם.
בן בסט היה כבר במעמד גבוה בקבוצה שלו. הוא פשוט עשה החלטה חובבנית וכלכלית שגמרה לו את הקרירה.

סיפור אמיתי שייתן לך קצת תמונה על הנהלה של קבוצה X
התקיים לא מזמן משחק גביע בין סינדרלה Y לבין קבוצה X.

כרגיל כל קבוצה מקבלת 50 הזמנות [חצי בדיוק ממספר הכרטיסים המודפס].
התקשר מנכ"ל קבוצה X למנכ"ל Y ושאל אותו כמה כרטיסים הוא רוצה לחלק. אמר לו, צנוע אני 50 מספיק בהחלט.
מה גם שכסף מן המכירות הוא מטרה נאה בהקמת עסק, ומועדון כדורגל.

אמר מנכ"ל X שהוא מחלק 400 כרטיסים כל משחק. אחר כך הסתבר שהוא מחלק קרוב ל-600.
בחיוב פשוט אותו מנכ"ל זורק לפח קרוב ל-50,000 כל משחק.
עכשיו תכפיל ב-50 ותקבל גירעון עונתי
עכשיו תכפיל ברבע מאה של התנהלות בזיונית.

גורביץ' 7 בפברואר 2015

מצטער אבל לא הבנתי את המשוואה בשני נעלמים שלך. יש דף תשובות כמו בפוסטים של דורפן ?

כסיפוביץ 7 בפברואר 2015

Y= קבוצה גדולה שהמנהלים שלה מחלקים כרטיסים בשווי מליונים ועשרות מליונים במשך השנים במקום להסתפק במנה הצנועה כמו קבוצה צנועה [משתנה X]

כשאתה בודק גירעון של עשרות מליונים אז הנה נתח מאוד גדול מהגרעון הזה.
אותם מנהלים שמחלקים כרטיסים, חלקם כבר לא במועדון. אבל חברים יש להם המון.

הסיפור הוא אמיתי לגמרי.
במקרה אותו מנהל של קבוצה X שכן שלי.

מצטער על השימוש במשתנים [לא להעיר מתים]

D! פה 7 בפברואר 2015

"אמר מנכ"ל X שהוא מחלק 400 כרטיסים כל משחק. אחר כך הסתבר שהוא מחלק קרוב ל-600"

"Y= קבוצה גדולה"

"קבוצה צנועה [משתנה X]"

???

כסיפוביץ 7 בפברואר 2015

אופס
כמובן מנכ"ל Y הוא זה שמחלק קרוב ל-600

הדיסלקציה שלי בלתי נסבלת.
אני יוצא לחופשה

מתן גילור 7 בפברואר 2015

חיים שלום, מה שלומך?
בלי לקנטר כלל ועיקר, אני סבור שאם היית מפרסם את החלק הראשון של הטור כשלא היה ברור (לפחות לפי הפרסומים בתקשורת) היכן עטר יחתום, היית יוצא ענק. למפרע כמובן. למה בעצם לא פרסמת לפני? האם לא חשבת על זה? האם עניין של אומץ – הימור שעלול להיכשל? האם לו"ז? סתם מסקרן אותי.
לענ"ד, ורמוט הישראלי *הפנוי* וגו'. מניח שגם אתה ולבטח קרייף, היה מעדיף את קשרה של מוליכת הליגה הבלגית.
שבת שלום.

חיים שדמי 7 בפברואר 2015

חלילה לקנטר. לא לקחתי את זה ככה. פעם אחת בחיי מחקתי משפט מטקסט, מטעמי חוסר רצון להמר, וזה קרה כאן, בדה-באזר, בשבוע שבין הרביעייה בדרבי למשחק עם בני יהודה. כל-כך הייתי נרגש מהרביעייה, שהיא השפיעה עלי. המשפט היה: "מכבי צריכה לנצח משחק 'צמוד', 2:3 כזה. יש לי הרגשה שהמשחק עם בני-יהודה יהיה כזה"… זהו, מאז לא מוחק.

ובמלוא הכנות, החלק הזה שאליו התייחסת, כתוב בראש שלי כבר שבועות ארוכים, אם לא למעלה, והתשובה פשוטה: פניות וזמינות.

אני מתפרנס מכתיבה, אני מייצר בכל יום אלפי מילים, אני לא מתפרנס מכתיבה לדה-באזר. אני לא מתפרנס גם מספרים וסרטים. זאת אומרת, שכמו שאתה יכול להבין, אני צריך לכתוב הרבה-הרבה מעבר, כדי ממש להתפרנס. הלוואי והייתי יכול לכתוב יותר לדה-באזר.

אם כבר פתחנו את זה, אני לא מתלונן. אני מאושר בסיפוק ובגיוון. אתה שואל אותי אם זה מצב בריא שהתגמול עבור כל זה כה מינימלי? לא, אבל זה דיון נפרד. מה שכן, אני חושב שעל קבוצה בריאה אין מה לכתוב יותר מדי. זאת הסיבה שעל מכבי בשנים קודמות הייתי כותב הרבה יותר. אם תבדוק טקסטים שלי "מקצועיים" על מכבי בשנתיים וחצי האחרונות – תראה שהכל שם. כולל על עטר. בעצם, ניסיתי לגרום לו להפנים הרבה קודם, אבל הוא העדיף להקשיב לסוכן שלו ולא לי…

צודק בעניין רפאלוב, ובכל מקרה, תודה.

אחד הדברים המצחיקים,

thee dove 7 בפברואר 2015

לדעתי אחת הסיבות שוורמוט במכבי ועטר לא היא להראות לאולטראס שהם לא מנהלים את הקבוצה כמו בימים של הסוכן והקיסר נמני.

אסי 7 בפברואר 2015

הרבה דברים מדוייקים ונכונים כתבת.

בדבר אחד אני חלוק עלייך.

גם אני חושב שהרבה יותר משמח לנצח מגול בתוספת זמן אחרי שהיית בפיגור שתי דקות קודם לכן.
רוצה לאמר , שכשיחסי הכוחות קרובים והשוויוניות גבוהה, העניין הספורטיבי גדל ואיתו גם ההנאה.

אולם, שוויוניות בספורט, גם אם היא חשובה , היא לא ערך ואין לקדש אותה ולהעדיף אותה על פני ערכי הספורט האמיתיים.
חתירה למצויינות , התמדה , שיפור תוך כדי אימון ולמידה מטעויות תוך עבודה קשה והשקעה ,הם הערך האמיתי של הספורט שבא לידי ביטוי כמובן , גם בצד הניהולי והמערכתי.

הביקורת הנפסדת שמטפחים אוהדי הפועל כלפי מודלים ספורטיביים מצליחים, כמו מכבי בכדורסל ,
מגיעה ממקום של כישורים ניהוליים מוגבלים ואי יכולת לבנות מודל מצליח משל עצמם.

במקום לשבת ולנתח מהם הדברים הטובים אותם ניתן לקחת , הם יושבים ומטביעים בדמעותיהם כל מחשבה לשינוי.

לעיתים , בהתקבצות נדירה של מזל וזווית נכונה של גרמי השמיים (כשלוני הוא היריב שלך..) מצליחה הפועל לייצר מתוך הניהול הכושל שלה קבוצה שמייצרת הצלחות מקצועיות מרשימות מאוד. ייתכן וזאת הבעייה- הצלחות מקריות שכאלה (כמו עונת האליפות שלנו עם ברוך דגו), מסמאת את עיניהם של מקבלי ההחלטות ומונעת מהם להבין כי שינוי נחרץ נדרש במקום הזה.

אני חושב שלקבוע תקרות למיניהם (שכר, זרים וכו) יש להם מקום כל עוד הם משרתים את ערכי הספורט, לפעול תחת מגבלות בכדי למנוע אנומליות שיכולות להיווצר.

אולם , המטרה האמיתית והעיקרית היא להשקיע את המרץ והחשבה בכדי להשתפר.
מכבי לא רק שאינה דורסנית , היא אפילו לעיתים , כמעט חוטאת למטרותיה המקצועיות . אין עוררין שגולדהר יכול לפתוח את הכיס ולהעלים את כל יריביו.
בפועל , תקציבה של מכבי , למרות כל הרינונים וההמצאות , גבוה רק במעט מזה של מכבי חיפה ובאר שבע, ובכל מקרה , חלקם של השחקנים בו הוא מוגבל.
בפער משמעותי תקציבה של מכבי גדול משאר הקבוצות בתחום ההשקעה "בתשתיות" : צוות ניהול , אימון , עזרים , שיווק…

ראינו את עונות הגלקטיקטס , בדיוק כמו שכתבת , כשכל הניתוחים הרציניים והמלומדים של היום , התחלפו בארס לא נגמר (בצדק).

חיים שדמי 7 בפברואר 2015

אסי,

מסכים לגמרי. אנחנו לא חלוקים כלל.

נגעתי בזה בקטנה ובמרומז כאן, אפרופו האמירה שמה שהופך את מכבי לדורסנית בעייני הפועל היא ההצלחה שלה, ולא ההתנהלות. לוני הוציא יותר, קנה יותר שחקנים וגו'. גם תאומים וטביב.

זאת נקודה שנגעתי בה בהרחבה גם בעבר. תחשוב מה היה קורה אם הייתי צריך להרחיב גם כאן. היו יוצאות עוד אלפיים מילה…

איתמר 7 בפברואר 2015

רוב אוהדי הפועל היו מקבלים (בצער) מעבר של ורמוט למכבי בקיץ, בראשית ינואר או בסוף העונה.
הזעם על ורמוט נובע מההחלטה שלו לשחק בדרבי ואף לענוד את סרט הקפטן בידיעה שבתוך כמה שעות הוא צפוי לחתום במכבי.
במובן הזה ורמוט גרוע משמעון גרשון וערן זהבי.
ורמוט קיבל מהפועל הרבה יותר (באהבת הקהל ובכסף) ממה שהוא תרם להפועל.
מי שלא עקב אחרי הפועל לאורך השנים לא יודע מה באמת ערכו המקצועי של ורמוט, שיכול להבליח מדי פעם עם משחק מצוין אבל הוא לעולם לא יהיה מנהיג מבחינה מקצועית ומנטלית.
מי שסבור שורמוט הוא התחליף לזהבי (אם זהבי יעזוב לאירופה בקיץ) לא מבין שמדובר בשחקנים שונים לחלוטין.
ורמוט צפוי להיות שחקן הספסל היקר ביותר בתולדות הכדורגל הישראלי.

אלון 7 בפברואר 2015

יש לו תחרות רצינית עם קולאוטי

גיסנו 8 בפברואר 2015

כשורמוט מוקף בשחקנים טובים והקבוצה סביבו מאומנת היטב הוא משחק נהדר. ע"ע עונת 2009/10 ולדעתי גם 2010/11. תראה אותו בשני המשחקים נגד קפריסין ובוסניה – שיחק נהדר כשלצדו פתאום היו שחקנים כמו נאתכו, זהבי, בן חיים ודמארי, ולא חבורת הפיסחים שהתאספה לה בהפועל ת"א.

צודק שהוא לא מנהיג. הוא לא יחליף את זהבי. אבל "היום שאחרי זהבי" לא אומר שצריך מישהו כמוהו. כשיש לך שחקן כ"כ טוב בפער כ"כ ניכר – טבעי שהמשחק יתרכז סביבו. אם אכן הוא יעזוב בקיץ – וגם טב"ח עלול לעזוב – אז מישהו כמו ורמוט הוא חלק מהפאזל החדש שייבנה. מכבי תיראה אחרת והסגנון יהיה שונה, ויהיה מנהיג מקצועי ומנטלי אחר.

שחקן רוטציה יקר מאוד – צודק. אבל זה קורה בעיקר תודות להגבלת הזרים וכל הדודו דהאנים והאבי נמנים שדוחפים שחקנים לחו"ל בשניות אחרי 2 ורבע משחקים בינוניים פלוס – כדי להחזיק את הישראלים הטובים ביותר צריך לשלם הרבה, גם אם גילי ורמוט ספציפית לא היה בדרך לעוד סיבוב באירופה.

גיל שלי 7 בפברואר 2015

הטור של משגב הוא מהדוחים שנכתבו כאן, מעניין שורמוט הוא התינוק, אולי שמשגב יתבונן במי שרוקע רגלים ובוכה שהמציאות לא מסתדרת עם רצונותיו במקום זה.

אלון 7 בפברואר 2015

מהדוחים שנכתבו כאן
לא הגזמת

רועי 7 בפברואר 2015

פני אוהדי הפועל כפני השמאל הרדיקלי, אין כאן שום הפתעה.

אורן 7 בפברואר 2015

רועי,
אל תלך רק על השמאל הרדיקלי.תמשיך הלאה-תקרא להם בוגדים,קומוניסטים.
תן לעצמך להרגיש טוב עם עצמך ותוציא הכל.
למד אותנו איך להתנהג,רועי.
שחס וחלילה אוהדי מכבי לא ישרפו דגל של הפועל כמו השמאל הקיצוני.
נו יאללה ,רועי.שפוך הכל.קלל,ככה תרגיש יותר טוב.
אתה הרי מונע מאהבה.

רועי 7 בפברואר 2015

אתה טועה אורן, מי שמונע מאהבה זה אתם.
נפלאים ומקסימים שכמותכם.

צור שפי 7 בפברואר 2015

אורן, הוא לא שווה תגובה, חבל.

גיסנו 8 בפברואר 2015

אוהדי הפועל אימצו לעצמם הרבה שיטות ודרכי פעולה שתואמות מאוד את השמאל הרדיקלי. גם המועדון אוהב לפעמים ללכת בדרכים האלה. ההתקרבנות, הצביעות שבהפניית אצבע מאשימה לכל פאק קטן כגדול של הצד השני תוך התעלמות מתחלואים שקורים אצלם בבית ואף הצדקת תחלואים שכאלה. שימוש בציניות מחליאה (לא ציניות מהסוג המצחיק והטוב) תחת מעטה של "חופש הביטוי".

לצערי הפנאטים של מכבי מתחילים לאמץ שיטות של הימין הרדיקלי, שזה בעיקר אקטים מגעילים של שנאה בלי הרבה מחשבה וגישת "על הזין שלי, הם חארות ומגיע להם".

alapi 8 בפברואר 2015

אני אוהד מכבי, רק שיהיה ברור.
עכשיו לעניינו: ממתי השמאל הוא הבכיין?
הימין מעל עשרים שנה בשלטון ועדיין בוכה על קיפוח בתקשורת (ויש להם עיתון משלהם), קיפוח המזרחים (ר"מ אשכנזי) ועוד כהנה וכהנה.
בפעם המיליון שאני אומר את זה: אין כלום בין הכוחניות של אוהדי הפועל ושמאל. האולטראס של הפועל (וגם אלון עידן שהוא בד"כ כותב נהדר) הם קהל גזען ואלים.

Lord Anthony 7 בפברואר 2015

אורי משגב ועידן אלון הם אנשים אלימים, בריוני מקלדת מהזן הנחות ביותר. במקביל הם גם אוהדי הפועל ולצער כל הנוגעים בדבר הם גם משקפים את הקהל של הפועל.

חיים הצהוב 7 בפברואר 2015

אני חושב שאתה קצת מפספס את הסיבה למה בן בסט הצליח בצרפת ועטר לא.
אני לא אוהב שמנסים לייחס לכל הצלחה/ אי הצלחה למנטליות, יש כאן דבר שבאופן קבוע מתעלמים ממנו בארץ והוא התאמה מקצועית.
ראיתי בעונה הראשונה של עטר הרבה משחקים של הקבוצה שלו בצרפת וגם של בן בסט, הכדורגל שם הוא כדורגל סופר הגנתי והאמת שקצת קשה לצפייה, עטר או כל חלוץ בקבוצה שלו היה מקבל את הכדור 3-4 פעמים במשחק, עטר לא בנוי לזה עד שהוא קיבל את הכדור הוא היה כל כך מתוסכל שישר הוא חיפש את השער, הוא שחקן שהיה רגיל לקבל את הכדור לפחות 20 פעמים במשחק.
הרצון לצאת לאירופה בכל מחיר זה מה שהרס אותו הוא הלך לקבוצה ולליגה שאין לו סיכוי להצליח בה, אם היה בוחר בליגה שמשחקים שם כדורגל קצת יותר התקפי יכול להיות שהוא היה במקום אחר.
החוסר התאמה המקצועית של עטר היא בדיוק הסיבה שבן בסט הצליח שם ובמכבי לא

ערן (המקורי) 8 בפברואר 2015

הסוכן שלו הכשיל אותו, אם כן.
ולדעתי הסוכן הזה הכשיל עוד לא מעט שחקנים וקבוצות. אבל עשה יפה לביתו.

גיסנו 8 בפברואר 2015

כמו רוב הסוכנים בעולם האמת

גל ד 8 בפברואר 2015

חיים, הבן אדם לא הגיע למשחק כי לא התעורר. לא אימון, משחק.

אני משוכנע שאתה צודק לגבי הסיבות המקצועיות לחוסר ההצלחה שלו, אבל אני גם חושב שהן פשוט בטלות בשישים ביחס לבעיות המנטליות שלו.

מאשקה 7 בפברואר 2015

אחלה פוסט אפילו שהוא על הכדורגל העלוב הישראלי , ואולי דווקא בגלל זה.

MOBY 7 בפברואר 2015

כרגיל פנינה.
ומשעשע לראות את מחול השדים. ורמוט לא סמל תל אביבי כמו שבניון לא סמל חיפאי.
משום מה נראה לי שאנחנו פנינו בפניה הלא נכונה ובמקום לחשב מסלול מחדש אנחנו ממשיכים אם הבניון כתואם נימני.
הוא דיבר אם ההוא לחש אל הזה ודאג שהקפטן של הקבוצה שלי יעזוב בצורה הכי לא ספורטיבית שיש.

אורן 7 בפברואר 2015

שדמי,
אתה יודע מה מוזר?
היה פעם אוהד מכבי בשם חיים שדמי(ממש כמו שמך!!!) שעשה סרט על אורי משיח,
אחד מהפעילים הבכירים במחאה נגד הרציקוביץ.הסרט של אותו שדמי(שממש זהה לשמך!!!) דיבר על הרומנטיות של
אוהד הכדורגל ועל איך הוא מתמודד בתחושה שטייקונים גונבים לו את הקבוצה.
כמה חיבור והזדהות היה לבמאי(ששמו זהה לשמך!!) עם אותו משיח,שידע למחות(מחאה צודקת ביותר)עם חולצות שחורות וכו.
ממש מוזר איך חיים שדמי כותב הטור לא מבין את אוהדי הפועל שבמצב הזה,אבל חיים שדמי(הבמאי לא כותב הטור)עושה סרט רומנטי על אותו אוהד צהוב שמצבו זהה לאדום כיום. אבל ככה זה כנראה שיש שני חיים שדמי.כל אחד יש לו את הדעה שלו.

אלון 7 בפברואר 2015

אורן, הוא אמר שהוא מבין את אוהדי הפועל

אורן 7 בפברואר 2015

תקרא את הטור ותבין כמה ה"מבין" שלו באמת מבין.

חיים שדמי 7 בפברואר 2015

אני שמח אורן שאתה מלמד אותי על הסרט שלי ועל הטקסט שנכתב כאן, כמו על קודמים לפניו. שלושה דברים צריך כדי לקבוע עמדה: ידע, שכל ורגישות. נפסלת מלהביע דעה, כבר על הסעיף הראשון.

קבל טיפ: צריך יומרה אדירה לקבוע עמדה – ובוא לא ניתמם, הניגון בתגובה שלך הוא הבעת עמדה ולו מרומזת – בלי לברר קודם בשאלה-שתיים, עם זה שבוודאות יודע יותר ממך על דברים שהוא בעצמו עשה. אין לי בעיה עם עצם התהייה. יכולת פשוט לפנות אלי אישית לברר אותה או פשוט לשאול אחרת.

אני יכול להסביר לך באריכות על ההבדל בין קולנוע עלילתי לטור דעה. אני יכול להסביר לך באריכות על דמות הגיבור בקולנוע, יחסי הגומלין שלה עם יוצר הסרט, על מי ומהו הסרט באמת ועד כמה הוא נאמן תסריטאית לדמות הגיבור. אני אפילו חושב שזה יכול להיות דיון מרתק. אני יכול להסביר לך באריכות למה אין סתירה בין הדברים שאתה טוען שיש סתירה ביניהם. אני יכול להאיר את עינייך, שבסרט יוצא הגיבור למסע בקרב אוהדי כל הקבוצות, מתוך הבנה שהבעיה איננה ייחודית למכבי.

אבל כשאתה מתחיל תגובה במשפט: "סרט על אורי משיח" – ברור שאתה בפספוס כל-כך ענק, שזה חסר טעם. כמו גם: כמה הזדהות היתה לי עם החולצות השחורות. לי?! אבל אתה בחברה טובה. הערות דומות שמעתי מאוהדי נימני ואביעד פוהורילס. ותודה על ההשוואה בין החולצות השחורות לאוהדי הפועל. עשית לי שירות ענק. אל תאשים לעולם בנאדם אחר בחוסר ההבנה שלך. אנחנו לא עושים דברי מתוך מחשבה שכולם יתחברו או יבינו אותם. די לשגעון הגדלות.

אורן 7 בפברואר 2015

נדמה לי,שדמי,או שאתה כתבת בטור אחר שהצעת להפוך את המכונית של לוני(אולי אני טועה פה).
אז עשית סרט אמפתי עם דמות שאתה לא מעריך?
מבלבל-אבל בטח זה בגלל שאני יומרני.
אתה הרי כותב כל דעה שלך אחרי שאתה מברר הכל. את הטור על אוהדי הפועל עשית אחרי שהלכת לכל מנוי ומנוי מאוהדי הפועל ובסקר שוק פשוט ניתחתם אותם.אבל אני יומרני.

חיים שדמי 7 בפברואר 2015

אתה ממשיך, הא? דמות שאני לא מעריך וכיו"ב. לא הבנת כלום ממה שכתבתי לך על תסריטים וסרטים בתגובה למעלה. תתפלא. אני מאד אוהב את אורי. הגם שאני חלוק עליו בנקודה כזו או אחרת. לא במהות. לא ארחיב מעבר לזה, כיוון שמדובר באדם פרטי ובעניינים פרטיים. איזה חוסר בעמוד שדרה, לאהוב בנאדם למרות שחלוקים עליו פה ושם, נורא. נורא.

אולי מבלבל, לא אם מבררים, וזה בוודאי לא בהכרח בגלל שאתה יומרני. ישנן עוד סיבות. יש הבדל, אורן, בין דעה לידיעה. צר לי, על הסרט שלי ועל דברים שאני כותב – אני יודע, אני לא בחזקת מביע דעה. לא אמרתי צודק. יודע. ותהיה רגוע, אין סתירה. אפילו ביחס להערתך האחרונה, הכה שולית בהשוואה למופרכות הדברים שאתה כותב ביחס לסרט ומתעקש להמשיך איתם, שים לב שהטקסט במפורש מדגיש שמדובר בחלק מסוים בקהל שאליו אני מכוון. בחלק אחר בטקסט אני מביע הזדהות כנה איתם. אפילו מנמק אותה.

פשוט תניח לזה, אורן. לא מבין למה אתה ממשיך להתעקש.

יואב 8 בפברואר 2015

חיים,
עוד פוסט נהדר.
בשורה התחתונה זה דנא. לא כסף.
את הדרבי החשוב בתולדותיה, הפועל לא ניצחה כשהיום אנחנו מבינים את האיכויות הנדירות שהיו שם(2019).
את סדרת הגמר סל מול גליל היא שילשלה עם יתרון ביתיות.
כי בכי ונהי זה רק בכי ונהי. זה מקרבן. אולי זה מה שהפועל טובה בו-להתקרבן מבעד לעיניים שלה. יש לה מספיק בעלי טור ודעה לסלף את המציאות. אבל בלילה מול המראה, זה כנראה שונה כי הם לא אנשים טיפשים כלל ועיקר. הם רק עסוקים בפרופאגנדות על פאר של לפני שבעים שנה, על סיר הבשר שנשארו ממנו רק עדשים. על העוולות שמועצות פועלים הנחיתו על הציבור. על אנשים שגנבו מדינה.
עכשיו אני מבולבל,
את גבי לסרי שכחו.

את הערצה לקטש(עודד מלך ישראל) הם יתרצו.
את דדי, דגו, צרפתי, אלימלך, שבחון, נחמן, פנסטיל, לוז, מליקה, אדרי, אורי כהן, ועוד ועוד…הם לא יזכרו.
אז הם לא לווין? גם כש מ. י . ק . י שיחק שם?
ניוזפלאש- בן היה מבוקש בכל קבוצה. אתם לא עושים לנו טובה. רק לעצמכם. ואנחנו ניקח את הסיכון שהוא יראה שיט בקבוצת השיט שלכם. ומכיוון שזה לא יכול לקרות, אז הוא בוודאי יתרום. ולקבצנים חסרי מוסר וכבוד אין הרבה ברירה אלא לבלוע את הלקרדה. שמחו את שמחתכם הפשוטה היום כי אם בן משחק ברעננה. זה נגמר באיזור השלוש קל. אתם עושים לעצמכם טובה. לא למכבי. היא לא זקוקה לכם.

יואב 8 בפברואר 2015

נ.ב
דש מאבוקסיס קפטן לבלבלב שזיגזג בניכם כל חייו בשביל חוזה. אותו אחד שנישא על כתפיים לאחר שלחש באוזני בית שאן מה חשוב באמת. פחחחח

הרצל 8 בפברואר 2015

צרפתי ומליקה שיחקו בהפועל? לא הבנתי…

ירוק 8 בפברואר 2015

יואב – תאמין לי, לפעמים אני לא מבין אותך.

הכעס של אוהדי הפועל על ורמוט הוא מובן ואני לא מבין מה הבעיה בו. זכותו, והוא עשה מה שטוב לו. אבל זכותם של האוהדים להרגיש רע עם זה.
היחס שלהם לשניים האחרים שבאו ממכבי – הוא מבחיל. וגם כל כך טפשי. מי ששורק לשחקנים כאלו בוז הוא אדיוט.

אבל מה הקשר לדנא וכל הססמאות המגוחכות האלו? נראה לי שאתה קצת מתבלבל עם ה״דנא״ של קבוצת הכדורסל שלכם, יואב. כי ה״דנא״ של קבוצת הכדורגל שלכם כולל הרבה דברים, לא רק זהבי ומאמנים אירופאים וניהול מעולה. רק תגיד, אני אזכיר לך חלק מהדברים האלו.

יואב 8 בפברואר 2015

מליקה וצרפתי אכן שיחקו.
דנא זה להיות אנדראצ׳יבר גם כשאתה טוב.
הדוגמאות כבר ניתנו. אין עניין לדון בזה.
ירוק, אני סבור שאני מכיר את כל הדוגמאות ממרום גילי. גם אצלכם אגב.

ירוק 8 בפברואר 2015

תיארתי לעצמי, בגלל זה אני מתפלא.

זכותך לכתוב מה שאתה רוצה יואב, אבל דעתי הצנועה – די עם זה. לכם, להם, ולנו יש תקופות אפלות, הישגים, תבוסות מביכות, נצחונות הירואיים. אני משתדל לזכור את הכל ולא לשים תוויות.

הדומיננטיות שלכם בדרבי ב 2015 היא לא פחות "דנא" מההשפלה במשחק עונה בקרית אליעזר ב 1994.

אהד 8 בפברואר 2015

קראתי את הטור. עם חלק אני מסכים ועם חלק פחות. רק דבר אחד שחשוב (לעניות דעתי) להמשיך להגיד, כדי שהמיתוס על הניהול המדהים של קרויף לא יתנפח למימדים תנ"כיים..
מכבי ת"א במשך 5-6 השנים האחרונות משקיעה הרבה יותר מאשר יתר קבוצות הכדורגל בישראל. הרבה הרבה יותר.
את עונת 2012 מכבי התחילה כשהיא כבר מובילה בפעם השלישית בגובה התקציב. היא פתחה את העונה עם 94 מיליון ש"ח כשעונה לפני כן היא פתחה אותה עם 88 מיליון. רק לשם השוואה, מכבי חיפה והפועל ת"א התנהלו עם תקציב של 58 ו-51 מיליון ש"ח (בהתאמה) באותה עונה.
את עונת 2014-2015 פתחה מכבי שוב כשהיא מובילה, עם תקציב העומד על 90 מיליון ש"ח. חיפה עם 79 מיליון, באר שבע עם תקציב של 40 מיליון ש"ח נמצאת במקום השלישי. קרית שמונה? רק במקום החמישי עם תקציב של 29 מיליון.

אהד 8 בפברואר 2015

ב2013-2014 מכבי שמה 100 מיליון, חיפה 66, הפועל ת"א 48 והפועל ב"ש 35 מיליון.

גיסנו 8 בפברואר 2015

צריך לקחת בחשבון שאם לק"ש היה את אותו הסגל בדיוק אבל במרכז הארץ, התקציב היה עולה בכמה מליונים טובים.

אהד 8 בפברואר 2015

לא חושב. בסוף קשה יותר למשוך שחקנים לצפון מאשר לת"א. על היעדר האטרקטיביות צריך לפצות בכסף.
ובכל מקרה, ההבדלים בין שתי הקבוצות עומדים על עשרות רבות של מיליונים לעונה. זה ממש לא מתחיל להסביר את הפער.

גיסנו 8 בפברואר 2015

ובמרכז אתה במרכז העניינים והלחץ והתקשורת יושבת לך בוריד, ואם קבוצה ברמה של ק"ש הייתה נמצאת אפילו בהרצליה או ראשל"צ (שלא לדבר על ת"א) אז היא הייתה מוקד משיכה רציני ומקבלת פייט על כל החתמה ממכבי ת"א ומכבי חיפה – אז השכר היה עולה. עזוב את זה, מסיק שתראה את המשכורות שמשלמים בב"ש
תוסיף לזה עלויות שכר נמוכות בהרבה בצפון עקב הקלות מס ועלויות תפעול לדעתי נמוכות משמעותית – ותקבל הפרש ניכר.

ק"ש כרגע לא נתפסת עדיין כמוקד משיכה מספיק לעומת הקבוצות העשירות. למרות ההצלחה המקצועית רוב השחקנים עדיין יעדיפו לשחק בחיפה או ת"א מאשר בק"ש גם אם ההישגים יהיו גבוהים יותר בק"ש וגם אם השכר נטו יוצא כמעט אותו דבר. אם אבוחצירא לא היה כשלון טוטאלי בחיפה הוא לא חוזר לק"ש, כנ"ל עמאשה. אם רועי קהת מקבל את הדקות אפילו של דור מיכה ומספק את המספרים שלו – הוא לא עוזב את מכבי.

זו גם הסיבה העיקרית, לדעתי אפילו יותר מהניהול המוצלח והמאמן המצויין, שק"ש יכולה להצליח בתקציב נמוך, כמו שאמרו פה בתגובה אחרת. ק"ש לא יכולה להכשל כי שום דבר לא באמת נחשב כשלון. אולי היום רק התרסקות טוטאלית ופלייאוף תחתון. אם ק"ש לא לוקחת אליפות – זה לא נורא, מקום שני או שלישי זה מצויין למועדון קטן ונחמד מהפריפריה. גם מקום רביעי זה בסדר גמור. אם מכבי ת"א תסיים מקום שלישי? מלחמת גוג ומגוג בין העיתונאים מי יצליח לשחוט אותם יותר.

הסגידה לקרויף באה ממקום אחר. הביקורת שכן יש עליו היא בנושא בניית הקבוצה והרכש (למרות שהרבה פעמים כמו עם ההרכבים של סוזה מסתבר שהוא צודק ואנחנו טועים) – אבל הוא עושה עוד המון דברים ניהוליים שהפכו מועדון חבוט שמוציא מעל ל 100 מליון ש"ח בשנה כדי לסיים מקום שלישי-רביעי, למה שהוא היום.

אהד 9 בפברואר 2015

כל מה שאמרת על ק"ש לא רלוונטי לנקודה שרציתי להעביר. מכבי שולטת מבחינה תקציבית. מה שמאפשר לקרויף לשלוט מבחינה ניהולית. זה הכל.
וזה מאוד נחמד שקרויף עושה דברים יפים במועדון. אבל הרכש הזר הוא (לדעתי לפחות, ועם יוצאים מהכלל) בינוני במקרה הטוב, וזה פחות או יותר הדבר המרכזי (או אחד מהם..).

שגיא 8 בפברואר 2015

לא צריך לבקר קבוצות שמשקיעות כסף ומצליחות. צריך לבקר קבוצות שמשקיעות כסף ולא מצליחות. כמו מכבי חיפה.
מכבי משקיעה כספים אבל היא מצליחה בצורה הכי טובה שיכולה להיות. אף קבוצה לא תעשה 100% הצלחה אף פעם.
קריית שמונה זאת הצלחה מדהימה, שירצקי הוא באמת סוג של גאון אבל גם הוא יודע שאם הוא מנהל את מכבי הוא לא היה מצליח עם אותו תקציב.
תחשוב רגע מה היה קורה אם שירצקי שמנהל את מכבי היה מביא רק את אבוחצירה בחלון העברות כשהוא במרחק של 4 נק' מהמקום הראשון. האוהדים היו הורגים אותו. בקריית שמונה אין אוהדים. אין לחץ. אין דרישות. אז מצליחים.

אהד 8 בפברואר 2015

אין פה שום ביקורת. מכבי מתנהלת יפה מאוד, כמו גם ב"ש, ק"ש ושתי הפתח תקוואיות. אני פשוט לא אוהב את הסגידה לקרויף וחושב שעם סכומים כאלו היה אפשר להרכיב קבוצה טובה יותר, במיוחד בעמדות המגנים והשוער, וכן להוסיף את החלק ההתקפי בשחקן עם קצת יותר ברק.

אד הורטון 8 בפברואר 2015

משגב ועידן התבאסו והשתוללו? זה הופך את כל הסיפור לעוד הרבה יותר מענג ממה שחשבתי עד עכשיו!

funfun 8 בפברואר 2015

פוסט מופתי
אני עדיין מקווה שבן בסט יפנים ויתעשת. אני מסרב להאמין שמה שראיתי ממנו בקמפיין האחרון של הנבחרת היה מקרי. מפגר אבל אופטימי :-)
ורמוט – אני מוכן לחיות עם 2 משחקים טובים שלו בחודש – לא עליו תקום או תיפול מכבי
אמרת שכנראה זו סיומה של תקופה במכבי, וכנראה אתה צודק, אבל איזו תקופה זו הייתה, הא?
גם על סמים מעודדי אופריה קיצונית זה לא הופיע לי בחלומותי הצהובים ביותר חמש או עשר שנים אחורה
הפניה שלך לשכל הישר של אוהדי הפועל היא נאיבית במקרה הטוב – לוקח זמן עד שמתרגלים לריח בשירותים..
יאללה פאקו נשארה לך רק קבוצה אחת על הכוונת – ק"ש וגמרנו :-)

Comments closed