אז שייע אמר

פאקו לומד את מכבי תוך כדי תנועה ומכבי צריכה להשאיר את פאקו

(תמונת השער באדיבות עמוד הפייסבוק של מכבי ת"א כדורגל)

 

מכבי צריכה להשאיר את פאקו. אני לא יודע מה הדינמיקה ביחסים בינו לג'ורדי. לפעמים דינמיקה חשובה יותר מהכול. להוציא את האלמנט הזה ממערכת השיקולים, אני חושב שצריך להשאיר את פאקו. נדמה לי שהתוצאות של פאקו רחוקות מלקבל את ההערכה המגיעה להן. הרבו להזכיר בשבועות האחרונים את אחוזי ההצלחה הנמוכים יחסית של פאקו בהשוואה לשני קודמיו. המסקנה: פאקו לא מספק את הסחורה. הוא לא סחורה לעומתם.

חיים קלים; אין עוד משתנים שאולי – אולי – משחקים תפקיד בפער התוצאות. הנה נקודת אחת, צרה מאד, כטעימה, לבעייתיות בהשוואה: כולם חוזרים ומציינים שפאקו כמו סוזה, הגיע לפליי-אוף עם חמש פור. אוסקר הגיע עם יותר, אבל לסוזה הייתה הליגה האירופית. אבל פאקו לא הגיע לפליי-אוף עם חמש פור. הוא הגיע עם שבע. נכון לרגע עצירת הדרבי, התוצאה בו היתה תיקו. בית-הדין של פואד קבע שהדרבי יסתיים בתיקו ללא נקודות. נוסף לנקודה שירדה לשתי הקבוצות. זאת אומרת, פאקו, כמאמן, בכל מה שנוגע לאחריות המקצועית שלו, הגיע לפליי-אוף עם שבע פור. פאקו לא אחראי על פואד. גם לא על הרביעייה שירדה בתגובה לדשא. גם לא על בית-הדין. אבל ה"אבל" הזה, הושמט ממרבית ההשוואות הפרשניות. זאת הדוגמית. עוד מעט נגיע גם למהות.

*

שייע פייגנבוים כתב טור פרשנות לפני כמה שבועות אחרי משחק של מכבי. לא זוכר כרגע איזה משחק. הוא ביקר את פאקו. את ההסבר להתנהלות השגויה מקצועית של פאקו – השגויה לשיטת שייע – נימק בעובדה שפאקו "גאוותן". גאוותן הוא עניין סובייקטיבי. כל עוד פאקו לא דיבר או התנהג באופן גאוותני מוחלט. אדם גאוותן מבטל בזלזול כל אחד. מאשים את הזולת בביצועיו הכושלים. חושב שהשמש זורחת לו מהתחת. שהוא נבדל מבני-אדם הודות לכשרון מסוים. דוגמאות להתנהגות גאוותנית. כל עוד אין ביטויים כאלה, היכולת לאבחן אם אדם הוא "גאוותן" ולנמק בתיאור הזה את התנהלותו המקצועית – זה כבר סיפור אחר. היא מותנית באינטליגנציה גבוהה. ביכולת אמיתית לאבחן מבנה אישיות. כשפרשן מתחום הספורט נדרש לטור פרשנות, הוא אמור לספק ניתוח של אבחנות ענייניות. העניין הוא לא באפשרות לטעויות. כולנו טועים; איש-איש בדרכו ובתדירותו. העניין שעל האבחנה להיות עניינית. שניתן גם לתרגם אותה לתובנות פרקטיות שהקורא הסביר יתרום מהכורסא אחרי הקריאה ויגיד, למדתי משהו; למדתי משהו שיש בו כדי להרחיב את הבנת הכדורגל והניתוח שלי.

*

אני קובע בזאת חד משמעית ובאופן שאינו ניתן לערעור: פאקו איננו אדם גאוותן. רחוק מזה. גם על שפיגל אמרו שהוא גאוותן. ניתחו את עצירת הקריירה שלו בגאוותנות. אני דווקא חושב שמהסיפור של שפיגל, שחר יצא הגאוותן. אני חושב ששפיגל הוא דוגמא לאדם שלא יכול היה להצליח בישראל באמת, כיוון שהמערכת לא מותאמת לשכמותו. מאחר והתוצאות של הכדורגל הישראלי לא זזו מילימטר מימיו של שפיגל כמאמן, אפשר לקבוע בוודאות, שגם אם שפיגל היה גאוותן כמו שעשו ממנו, כנראה שלא זאת הבעיה של הכדורגל הישראלי. הגאוותנות של שפיגל. שפיגל הביא אליפות עם בני-יהודה(!) ואת אחת העונות הגדולות ביותר של קבוצה ישראלית אי-פעם. שפיגל הרבה יותר צנוע ומובך משהוא גאוותן.

עבור הישראלי, שהתגובה שלו לכל הוכחת חוסר הבנה או ידע היא האשמה אוטומטית ב"התנשאות", קל לקטלג את שפיגל כטיפוס יהיר. זה מסיר אחריות. שפיגל ציפה ששחר יתאים את המערכת שלו אליו; שפיגל אמר לעצמו, אני אדם עם קבלות, שחר אמור לספק לי את התנאים שיביאו לשנינו את התוצאות הרצויות. הקבלות של שפיגל הביאו אליפות בבני-יהודה ובחיפה. הם הגיעו עד פארמה. שחר חשב לעצמו, אני בניתי מערכת, אני הבאתי את הקבלות, שפיגל התבלבל. ככה הוא אמר לעצמו.

*

אני מתעכב על שפיגל, כי העובדה ששפיגל כבר עשור וחצי לא בכדורגל (להוציא את המפגש הבלתי אפשרי בין הישראליות הבית"רית שעבורה כל מי שלא איתי מתנשא ואנטישמי), היא מראה מדויקת מכל לכדורגל הישראלי. כשאני מסתכל על קשטן, גרנט וגוטמן שעברו את הנבחרת בזמן ששפיגל נותר בחוץ, אני לא מבין את הפליאה בתוצאות הזהות. קשטן, גרנט וגוטמן הם לא טיפוסים שיקדמו את הכדורגל הישראלי. ספק עד כמה קידמו אותו. הם יצליחו בכדורגל הישראלי; הם לא יקדמו אותו. זה הבדל עצום. שפיגל, בעיקר בהתחשב בקריירת האימון הקצרה שלו בהשוואה אליהם, קידם את הכדורגל הרבה יותר. לכל אחד מהשלושה בנפרד יש יותר אליפויות מלג'ורדי כמאמן, אבל ג'ורדי קידם את הכדורגל והכדורגלן הישראלי יותר מכולם ביחד.

הם לא יקדמו את הכדורגל, כי הם מראה לחברה ולחברת הכדורגל. כי הם מיישרים קו עם קווי המתאר של הכדורגל הישראלי. החרדתיות והפחד האדיר מהעריפה העתידית, הם עבורם נבואה שמגשימה את עצמה. שפיגל לא חרדתי והוא לא מוטרד מילימטר מעריפה. הוא מכיר בכישורים שלו. הוא אומר, זה אני, אני יודע מה אני עושה. אני עלול, כמובן, להיכשל, אבל לא תייצר משהו שעלול להיכשל, לא תמציא פריצת דרך. לא הפרשנות על האישיות שלי רלוונטית. התוצאות בטווח הארוך כן. אפשר לחשוב שהכדורגל הישראלי מחוץ לטורניר רשמי רק בעשור האחרון. שפיגל אמר לעצמו, תנו לי קצת זמן, והתוצאות שלי ידברו את עצמן. הוא מתייחס לכדורגל כסוג של ניסוי מדעי. לניסוי יהיו כשלונות, אבל יהיו בו הישגים, ובעיקר – בטווח הארוך הוא יוציא אותך ממשבצת ויקרב אותך ליעד. בהתחשב בכמות העולות ליורו, זה אומר טורניר רשמי.

*

גרנט, קשטן וגוטמן, איש-איש בדרכו, לא נכשלו באופן תהומי; הם גם לא הצליחו בשיט. הם שיקוף. מאמן לא אמור לשקף. הוא אמור לשפר. על נילסן אמרו שהוא לא מתאים. כשמת אמרו שכמוהו לא היה. לכן הכדורגל הישראלי, כמכלול, לא התקדם לכלום. הטרגדיה האמיתית, שהשחקנים הישראלים כבר מזמן לא באותו המקום. הם עקפו מנטלית את המאמנים שלהם. חלקם באירופה, חלקם במכבי. לראשונה אחרי ויילס, מצאתי את עצמי מרחם על השחקנים. אולי הודות לשנתיים וחצי עם ג'ורדי ומאמנים שמתחלפים כל שנה ותוצאות שנשארות דומות, אולי כיוון שגוטמן חרדתי מדי באישיות שלו, שאין בכלל צורך בדיון האם נבחרת ישראל מסוגלת להתקדם איתו או לא. ואולי מהכול ביחד.

המטרה של כל הסיבוב הזה – מהתגובה לפאקו והחזרה אחורה לשפיגל – באה להגיד דבר אחד: הגישה לא השתנתה. הגישה היא המהות בהקשר זה. שפיגל ונילסן כבר לא כאן, שייע נותר פרשן. גם שייע הוא שיקוף. שייע הוא שיקוף למציאות שמאמן נבחרת ישראלי צריך להתיישר איתה. שייע פרשן כדורגל שהכדורגל פלט אותו ממנו. שייע מצא את עצמו בתוכנית ריאליטי על כדורגל. ממש כמו ההתנהלות של נבחרת ישראל. האח הגדול גרסת חדר ההלבשה.

כשפרשן מנתח בטעות כה חריפה קולגה שלו, זה אומר שהפרשן איננו פרשן. הוא פארסת ריאליטי על פרשנות. חיבבנו את שייע תמיד בגלל הפשטות שלו, אבל בראש ובראשונה בגלל האווילות הקומית, התמימה ושובת הלב שבו. כמו אי-יה מפו הדב. אני הכי אוהב את אי-יה מכל חבריו של פו הדב. אי-יה הוא חמור. מה שיפה לסיפורי ילדים, מתאים פחות לכדורגל.

הבעיה שאוהד הספורט הממוצע ניזון משייע ודומיו; לא משפיגל. לכן כשאוהד הכדורגל דן עם החברים שלו בתוצאות של פאקו, הוא משוכנע שפאקו לא מאמן, שהוא גאוותן, שהתוצאות שלו דלות בהשוואה לקודמיו, ושמכבי צריכה להחליף אותו. עם זה הוא בא ליציע. כשמדובר באוהד מכבי, הוא אפילו לא מקשר בין השכנוע הפנימי העמוק שלו, לתוצאות של המאמן שלו. רמז: אילו הקהל היה ניזון פחות וחושב יותר, סביר שהיה מעודד יותר ורוטן פחות; האם במקרה כזה התוצאות של מכבי סביר שהיו משופרות יותר, רעות יותר או נותרות ללא שינוי?

*

מדהים עד כמה הריטואל חוזר על עצמו. מדהים עד כמה אותם טיעונים שהשתמשו בהם אך לפני שנה ושנתיים, חוזרים גם עכשיו. מדהים עד כמה אותה ביקורת בדיעבד על אותם טיעונים בדיוק משך שנתיים, לא משנה דבר בשנה השלישית. מילא בעיתונות. מתוך הקהל עצמו. אוסקר, סוזה ועכשיו פאקו. מדהים עד כמה צוות כל-כך חסר ניסיון – ג'ורדי לא הגיע אחרי עשר שנות ניהול ספורטיבי ובמקרה של אוסקר ופאקו מדובר בעונת בכורה כמאמנים ראשיים – מוציא כל-כך הרבה ובכזה פער מקבוצות אחרות ובתוך הזמן הקצר ביותר ביותר האפשרי. לא אנשים, זה לא עניין לתקציב. וכל עוד ימשיך הדיבור על התקציב, הכדורגל הישראלי יישאר באותו המקום ורק הפער יילך ויתקדם. כיוון שעל אותו משקל, אלי זינו הוא בעלים ברמה של ברקת. רק התקציב מבדיל בתוצאות ביניהם. פארסת ריאליטי על חמורים.

אלה הטיעונים המקצועיים שמחיקה שלהם מהדיון בפאקו, כמוה כמו לדבר על תוצאות מלחמת יום-כיפור בלי לדבר על מחדל המודיעין: הוא הגיע כמחליף בסיטואציית אין-ברירה ולאחר שהחמיץ את ההכנה; אחרי הדחה מאירופה; אחרי סגל שנבנה בצל מלחמה ועם אילוצים נגזרים בבחירת שחקנים, בעיקר זרים; כשמרבית הסגל מעבר לשיאו; שלשחזר תוצאות עונה שלישית ברציפות ועוד אחרי הדחה מאירופה שפגעה קשה במוראל השחקנים שלו (אם רוצים להבין עד כמה, תסתכלו איך נראה ברוב חלקי העונה גרסיה הפוסט-טראומטי), זאת משימה שרחוקה מלהיות מובנת מאליה; שבהתחשב בעובדה שמדובר בסגל שרובו המכריע ישראלי והזרים שלו סבירים ולא למעלה מזה – המשימה מתרחקת עוד יותר מהמובן מאליו. פאקו לא השפיע על אף אחד מהאלמנטים. אלה הם שהשפיעו עליו. וזאת העונה הראשונה שלו כמאמן ראשי. אם לא מהעיתונות, לפחות מהקהל של מכבי מצופה היה להכיר בנקודה האחרונה, ולתמוך במאמן שלהם. אותו קהל שרבים מדי ממנו קיוו שסוזה יישלח מעבר לים מייד בתום העונה שעברה.

*

אני חושב שבהינתן כל אלה, פאקו הוא מאמן טוב בהרבה ממה שעושים ממנו. הוא מאמן טוב נקודה. אולי אפילו יותר מזה. חוסר ההבנה שפאקו לומד את מכבי ואת עצמו תוך כדי תנועה, חוסר ההבנה שבשלבים מוקדמים יותר, מדובר היה גם בעודף זהירות וחוסר ביטחון שלו – הוא חרפה לקהל וחוסר מקצועיות מוחלט של העיתונות. חוסר היכולת להבין שבחלקים רבים מדי של העונה, פאקו מצא את עצמו בסיטואציה שבה ההגנה שלו איבדה כליל ביטחון בעצמה, והוא, שהיטיב לראות ולהפנים, נדרש לפתוח לפעמים בקישור מעובה קשרים אחוריים גם מול יריבות חלשות, ולו מכיוון שהבין היטב ששחקניו לא יעמדו בסחף תוצאות שלילי – הוא שיקוף לקלקול של כולם יחד.

אני חושב שמכבי צריכה להשאיר את פאקו, כי התנודתיות הזאת במאמנים – שעד היום נכפתה עליה – לא בריאה; שיש סימנים שעם יותר ביטחון ואחרי עונה ראשונה, פאקו רק ישתבח; כי כפי שהובן אחרי שנתיים, יורגן קלופ ודומיו לא ינחתו כאן. וכל זה, תוך התניה, כמובן, שכמו קודמיו, גם פאקו יסיים את העונה עם אליפות.

בקרוב: פארסת ריאליטי חמורים – גרסת סגל השחקנים ("זה מה שמוציאים ממאה מיליון שקל?!")

 

היתרון הגדול
לקראת מרתון בוסטון (1)

74 Comments

יואב דובינסקי 17 באפריל 2015

אני חושב שחבל מאוד ששפיגל לא במערכת של מכבי בתפקיד ניהולי ומקצועי. כבר היו כמה משברים שלדעתי היה חסר מכביסט ישראלי שידבר לקהל בעברית. כמו למשל בצוק איתן או בדרבי של פואד.

לגבי פאקו, מסכים שאם אין איזה קריסה טוטאלית שתוביל לאיבוד האליפות הוא צריך להמשיך. גם ככה שרן עוזב.

ערן (המקורי) 17 באפריל 2015

לא חסר אף ישראלי. הבעיות לכאורה שציינת, בדל היעדר ישראלי, גם אם לצורך הדיון נסכים איתן, בטלות בשישים לעומת הערך העצום מכך שהמערכת המקצועית כולה זרה, מקצועית, ונקייה לחלוטין משמץ של ישראליות.

יואב דובינסקי 17 באפריל 2015

זה לא מדויק שאין ישראלים במערכת של מכבי ת"א. אובארוב לא ישראלי? ניר לוין לא ישראלי? הם בתפקידים במועדון ולמיטב ידיעתי עושים עבודה טובה ונאמנה. בתפקיד דומה הייתי שמח לראות את שפיגל. אולי למשל כמי שמתאם בין הקבוצה הבוגרת, קבוצת הנוער וקבוצת המילואים שמכבי רוצה להקים.

ערן (המקורי) 17 באפריל 2015

אז אהיה מדויק יותר: כל הקצינים, אלה שמתווים מדיניות ומקבלים החלטות חשובות – זרם.
אין בה שיהיו חיילים או צוותים אחרים (רופאים, מאמני נוער) מקומיים.
מבחינתי אפילו גם אןבאורב וגם לוין הם יותר קצינים זוטרים מאשר גנרלים, במערכת הנוכחית, בכל הקשור למדיניות והחלטות.

יואב דובינסקי 17 באפריל 2015

אני מסכים איתך (למרות שאני מתייחס לזה לא כגנרלים וקצינים זוטרים אלא כמעגל ראשון ומעגל שני של קבלת החלטות, אבל זה באמת לא קריטי). בכל מקרה, הייתי רוצה את שפיגל בדרג קבלת החלטות נמוך יותר מאשר גולדהאר/ביין/ג'ורדי/מאמן, אבל עדיין במערכת כדי שיכול לדבר עם הקהל בשפה שלנו. חסר לי שחקן עבר שיעבוד במערכת וירגיע את הרוחות כשיש תחושה של כאוס. אני חושב שהיינו מתמודדים יותר טוב בזמן צוק איתן עם מישהו ישראלי במערכת שידבר בעברית בזמן שעפים טילים, מאמן עוזב, הקמפיין האירופי בורח כי מארחים בחוץ ואוהדים מקללים את ראדי. שפיגל כשחקן עבר מוערך ורזומה מפואר כמאמן ומנהל בעייני תפור לתפקיד ניהולי/מקצועי משני בקבוצה וכפנים של המועדון בכל הקשור בהערת מסרים בעברית. לי זה חסר.

גיסנו 17 באפריל 2015

אני חושב שזו אחת הסיבות העיקריות שבני טבק מונה למנהל בקבוצה, למרות שלא שומעים אותו יותר מדי.
אני בספק שבשביל האוהדים שפיגל מזוהה כמכביסט. אם אפילו איווניר בקושי נחשב מכביסט עבר בימינו, אז שפיגל?

שגיא 17 באפריל 2015

למכבי לא חסר אף אחד בצד הניהולי וכנראה שגם לא בצד המקצועי. המועדון מתנהל ברמה הגבוהה והטובה ביותר. מבחינה זו, כל המוסיף גורע.
אפילו אם מדובר בשפיגל שהוא אגדה.

תורג׳י 17 באפריל 2015

האזנתי למשחק נגד הפועל פתח תקווה ברדיו.
כל מה ששייע דיבר עליו כל המשחק זה כמה פאקו צריך להתבייש וכמה הוא מזלזל בנו הישראלים.
הייתי צריך להיכנס לאינטרנט כדי לבדוק מה התוצאה כי הוא בכלל לא התייחס לעובדה שמכבי מנצחת בקלות.

ניתאי 2 17 באפריל 2015

אין מה להוסיף.
נהניתי לקרוא.

גיא זהר 17 באפריל 2015

1. הפרשנים בכלל ושייע בפרט הם לא פונקציה. לא חושב שמישהו מתייחס אליהם ברצינות. 2. לא הכל תקציב אבל במידה רבה זו תוצאה של תקציב שמאפשרת להביא צוות אימון ושחקנים. וכן ההבדל בין אלונה לזינו אחרי שמנקים את השלוכיות זה במידה רבה הכסף. אלונה התחילה להצליח כשהגדילה את התקציב באופן משמעותי. 3. צריכים להשאיר את פאקו כי יציבות בריאה למערכת אלא אם יש מישהו אטרקטיבי יותר באופן משמעותי. היחסים עם גורדי שוליים לעניין.

יוסי 17 באפריל 2015

לא כ"כ מסכים.

1. הרבה מאוד אנשים מתייחסים אליהם ודעתם מושפעת מדעותיהם. לפעמים בתת-מודע
2. לא נכון בהכרח. צריך לדעת מה לעשות עם התקציב ה"גדול". לדוגמא, אלונה ברקת הגדילה את התקציב לשם הבאת מליקסון – היא יכלה באותה מידה לוותר על מליקסון ולנתב את הסכום שהושקע בהבאתו לכיוון של טכנולוגיה וציוד מתקדמים/צוות אימון משודרג. לכן, רק תקציב גדול לא מספיק. צריך לנתב את הכסף למקומות ה"נכונים" (תשאל את אבי נמני שקיבל תקציב אסטרונומי והביא תוצאות מחפירות – גם תוצאות משחק וגם אווירה כללית)
3. היחסים עם ג'ורדי שוליים לעניין במצב אוטופי, אבל במציאות הקיימת נתק ביניהם יכול להוות תחילת סופו של עידן (מאוד מקווה שלא)

גיא זהר 17 באפריל 2015

מסכים שתקציב גדול הוא לא עניין מספיק אבל הוא עניין הכרחי ע״ע אולקר. ובמה יחסים קורקטיים ישפיעו על ההתנהלות במהלך העונה להבדיל מההכנות אליה. ג׳ורדי מעל פאקו ובגדול גם זה שממליץ על מאמנים בפני גולדהאר אבל ביום יום מי שמנהל את הקבוצה בהיבט המקצועי זה פאקו ללא השפעה של גורדי ולכן אין ממש השקה בעבודה שלהם

דור בלוך 17 באפריל 2015

נפלא נפלא נפלא וחשוב

בני תבורי 17 באפריל 2015

אני יגיד לך למה, כי פאקו בזבז שנים של בהייה ברפא בניטז, אחד הטקטיקנים הטובים בנמצא, במקום להיות סייד קיק של שייע בגולסטאר.

גיא זהר 17 באפריל 2015

לא לזלזל בשייע שכמו הקולגה שלו שרף הצליח לכתוב על משחק בלי לצפות בו. כישורים כאלו אין לפאקו.

גילי פלג 17 באפריל 2015

פוסט מאיר עיניים וחשוב.

יניב פרנקו 17 באפריל 2015

שדמי – פוסט מעולה ואם אני שם את עצמי בנעלי מקבלי ההחלטות אז הכל שאלה של קרויף – אם הוא נשאר לשנתיים וצפונה שאלת מערכת היחסים עם פאקו היא רלוונטית ואם אין כימיה יש בעיה .
לגביי ההערות שעלו פה בנושא תקציב – הייתי מעריך הרבה יותר אמירה שמתייחסת לעובדה שמערכות גדולות ויקרות דורשות מנהלים מסוג אחר ממערכות קטנות ורזות – לכן נמני ושחר חירבו סגלים יקרים אך מצד שני למי שיודע לתפעל מערכת יקרה יש יתרון עצום על כל מתחרה – לכן שחר מתקשה להוציא 100 אחוז מהתקציב שלו אך איזי מוציא את זה ויותר – וכן בדוגמא של באר שבע אני לא מוצא הרבה הבדל בין הניהול הנוכחי לישן מלבד התקציב .
זו הבשורה הגדולה שהביא גולדהאר – התובנה שכסף גדול דורש ניהול מתמחה ולא מספיק רק כסף גדול – מה שכן , לנצח כסף גדול המנוהל נכון בכסף קטן זו משימה כמעט בלתי אפשרית ולנטרל את זה מהמשוואה זה לא מקצועי – זה מה שקורה בליגה שלנו כבר שלוש שנים – הכסף הגדול מתנהל נכון.

לגביי התקשורת ושייע כמשל – אתה כמי שהתפרנס מעיתונות חייב משנה זהירות בעיני – שייע ופרימו ואיציק זוהר הם צהובונים נחותים וכמוהם יש בכל מדינת כדורגל מתקדמת – אבל גישתה של מכבי לתקשורת גרועה לא פחות – היא אלימה כנגד הצהובונים (כולל תביעה ) ובעיקר סוגרת את עצמה ומטביעה את הסובב לה בקלישאות מהונדסות היטב – במקום לחשוף לצרכן הממוצע את המהפיכה המקצועית וללמד פה את הענף כולו את המשמעות של המקצוענות היא נלחמת בצהובונים ולא מחבקת את העיתונאים הרציניים – לפני כשבוע הודלפו לוואלה דוחות המשחק של מכבי באר שבע – זה היה מאיר עיניים ואם מכבי הייתה עושה את זה הרבה יותר השיחה היה משתנה וזז יותר לטובתה – לא כולנו צרכני שייע ואופירה – רובינו רוצים להבין טוב יותר איך ולמה מתקבלות ההחלטות האלה ושואפים כי יותר מקומות יאמצו דפוסי ניהול שכאלה .

דגש 17 באפריל 2015

יניב אני מסכים אתך, מקווה שהיום הזה יבוא. למרות שאני מבין את ההסתגרות הזאת בתור שלב ראשון בהתנתקות מהתקשורת. אנחנו בסך הכל שלוש שנים מתחילת הסגר, אני מקווה שמכבי תיפתח יותר ותהיה נינוחה יותר. בכל מקרה התוקפנות (למרות שג'ורדי חושב שהתקשורת היא החתול והוא העכבר, זה קצת הפוך) והניסיון של מכבי לחנך לא מופנים כלפי הקהל אלא כלפי התקשורת, שעדיין מנסה להחזיר את מכבי לימים ההם (ולמה שהולך בחיפה והפועל), כשהיא תפסיק לנסות ותבין שהיא צריכה לדעת להשאיר למכבי מרחב מסוים של אוויר לנשימה – מכבי תוכל באמת להוציא החוצה את מה שכדאי להוציא.

יניב פרנקו 17 באפריל 2015

מקבל .
למרות שלדעתי הדרך להשגת נינוחות גדולה מותר הייתה להוציא את הצהובונים מהמשוואה – את התוכנית של עמנואל רוזן על דוד רביבו וטל בן חיים זוכרים עד היום – תאר לעצמך מהלך משותף של מכבי ועובדה שמדגים את ההבדל בין קבוצה ממוצעת בליגת העל לבין המערכת בצהוב – זה היה חזק יותר מכל שטות של שייע / פרימו / זוהר במשך שנה ויותר .

מעיין אוהד מכבי 17 באפריל 2015

יניב, למה שמכי תשתף בתכנים מקצועיים שעולים לה הרבה כסף? התקשורת צריכה לרכוש תכנים כאלה.
לגבי התקשורת – מכבי ניקו רעשי רקע. בלי הדלפות, בלי גורמים במועדון (אוהדי מכבי היום מתייחסים לזה, כנראה בצדק, כהמצאות של כתבים).
מעבר לזה – מכבי מקיימת בכל שבוע מסיבת עיתונאים אחת או שתיים. השאלות שנשאלות שם רדודות, צהובות ומביכות. אף אחד לא מנסה להתעלות מעבר לרמת הצהובון והשלולית המקומית, ומכבי דווקא מספקת תשובות ראויות ויפות על דרך, על חשיבה ארוכת-טווח, על התייחסות בכבוד ליריבה. מתי קבוצה אחרת בארץ קיימה מסיבת עיתונאים במועד קבוע, מדי שבוע, לאורך עונה שלמה?

התביעה של מכבי אינה אלימות. היא תגובה. מכבי הגיבה כאשר פרימו ציטט שחקן מבלי לדבר עם אותו השחקן והוציא את דיבתה של מכבי.
התביעה הזאת מנסה ליצור מגרש משחקים הוגן.

גם עם כסף קטן שמנוהל נכון אפשר לעשות הרבה, אפילו הרבה יותר. אני מזמין אותך לקרוא את הכתבה של אוריאל דסקל על מידייטלנד הדנית ואיך הם ממקסמים כסף קטן עם ניהול נכון ומותירים אבק לקבוצות פאר בדנמרק. כל זמן שבארץ יעדיפו את הצהובון, אין עתיד.
ניוז פלאש – 90% מהקבוצות מעדיפות את הצהובון.

יניב פרנקו 17 באפריל 2015

התשובה שלך מעיין מלאה בעיני בחומרים שגורמים לתקשורת להתקיף את מכבי – ודווקא נתת דוגמא אחת טובה – דסקל עיתונאי רציני בעינך ? נראה לך שבכלכליסט יוציאו כספים על ספורט כדי לקדם אינטרסים של מכבי – יש לך בתקשורת עם מי לעבוד – השאלה למה מכבי לא עובדת עם הדסקלים היא שאלה טובה שלא נתת פיתרון – אבל הרטינות כלפיי פאקו באות בעיקר מהקהל של מכבי שהוא בסוף הצרכן המרכזי של מכבי – אם מכבי לא תלמד לעבוד עם התקשרת המקומית ולדבר נכון למאסה גדולה בקהל שלה היא תפסיד .

ולמה היא תפסיד כי בארגון ספורט מקצועי לא מנצחים תמיד – ויהיו גם תקופות של חוסר הצלחה או מלא או חלקי ובתקופות האלה מכבי תצטרך את הקהל שלה ואת התקשורת כדי להעביר מסרים – כרגע מחכים לה בפינה ובגדול .

יניב פרנקו 17 באפריל 2015

תפסיד לא במובן של תאבד שליטה אלא פשוט תיקלע לסיטואציות שאפשר למנוע

שגיא 17 באפריל 2015

מה יש למכבי לעבוד עם הדסקלים ? הדסקלים קובעים מדיניות? הדסקלים משנים דברים בכדורגל?
אני מאד מאד מחבב את דסקל, אבל הוא כבר שנים (הרבה לפני שג'ורדי ידע בכלל מה זה מכבי) כותב את אותם דברים בדיוק ושום דבר פה לא משתנה.
מי שיכול לשנות דברים אלו המועדונים ובעלי התפקידים. להם צריך לעשות ולהיפתח. כמובן שעד גבול מסוים וזה גם תלוי בעיקר ברצון של הצד השני להקשיב וללמוד. ג'ורדי מרצה בקורס מאמנים וגם בקורס מנהלים מקצועיים החדש שנפתח. גם על טוריחו שמעתי שהגיע להרצות בקורסים למיניהם.
לגבי היחס לתקשורת. אם כבר הזכרת את זה ששדמי צריך להיזהר כי הוא בא מעולם העיתונות, שכחת להזכיר לו שהעולם הזה השתנה מאד בשנים האחרונות. הקבוצות כבר לא צריכות עיתונאים בשביל לתקשר עם האוהדים שלהן. מכבי פעילה מאד ברשתות החברתיות ועושה שם עבודה פשוט מעולה. ראיונות עם שחקנים, סרטונים הומוריסטיים, כתבות וסטטיסטיקות, שיתוף אוהדים בפעילויות ועוד.
תאמין לי שאוהדי מכבי לא מרגישים מנותקים מהקבוצה בגלל שצנציפר לא מספר להם שקרים כלשהם מדי שבוע במוסף הספורט.
אחד הדברים הכי כיפיים שהיו ב-3 שנים האחרונות היה ש"הפרסומים הראשונים" על כמה וכמה החתמות שחקנים, היו שם הקבוצה עצמה באתר שלה. מצידי שכל הידיעות על מכבי יגיעו דרך האתר של הקבוצה או דרך מסיבות עיתונאים קלישאתיות.
אבל, אני יכול להבין את התסכול של אוהדי הפועל ודומיהם על כך שקשה להם למצוא כתבות "כביסה מלוכלכת" על מכבי. בשנים האחרונות למדתי שזה מאד מהנה לקרוא כאלה כתבות על הפועל….

יניב פרנקו 17 באפריל 2015

עובדה – בקרב הקהל של מכבי יש חוסר שביעות רצון מפאקו – דעת הקהל אינה אחידה וגורפת – כלומר בלי קשר לענף יש למכבי עוד עבודה בלשווק את התהליך לקהל שלה – וזאת בתקופה יוצאת מן הכלל של הצלחה במישור המקומי .
עזוב את בעלי הקבוצות – תחשוב האם נכון למכבי להשאיר את המצב שבו מאמן שיכול לזכות בכל התארים אינו זוכה ל100 אחוז גיבוי בקרב הקהל שלו – זו לדעתי ליבת הדיון .

עכשיו נגעת בנושא רלוונטי וזה היכולת לעקוף את התקשורת הממוסדת ולדבר ישר עם הקהל – מצוין , יש לך פייסבוק של מאות אלפי צרכנים – קח פרסונה שמבינה במדיום של וידאו ומסרים (שדמי ??) ותן לו להפיק חומרים רחבים יותר על התהליך -שפר את השיח ועל תבוא בטענות שצהובונים כמו צהובונים מחפשים רק את הגועל נפש .
בעיני מכבי במישור הזה כמו רוב הספורט הישראלי עדיין נמצאת בחיתולים ומה שציינת זה רק ההתחלה .

גיסנו 17 באפריל 2015

יניב הטעות העיקרית שלך היא לחשוב שהצרכנים רוצים תוכן איכותי. הם רוצים זבל וצהוב ובגלל זה זה מה שיש בכל מקום. אפילו באולפן האלופות מודי, מלר ויעקובי נדחקים לפינה לטובת איציק זוהר, אוחנה וצעקות באופן כללי.
הקהל לא מרוצה כי הקבוצה לא משחקת מספיק אטרקטיבי רוב הזמן ואצלנו בארץ תמיד רק המאמן נתפס כאשם היחיד ואז מה אם יש אלף גורמים לזה. תוסיף לזה זכרון קולקטיבי שצר וארגון אוהדים מרכזי שאוהב לריב עם ההנהלה ותקבל חוסר שביעות רצון.

לגבי התקשורת, טוב מאוד שמדירים אותה וטוב שהייתה תביעת דיבה נגד שקרנים סדרתיים. הלוואי והיה אפשר להתעסק בתכלס ולקדם פרשנים כגון דסקל, אפק, אורי קופר וכד׳. זה לא יקרה כי זה לא ימכור מספיק. ואם אתה רוצה להבין שוב למה לא משתפים פעולה עם התקשורת בצורה כזו – תראה את גיא לוי השבוע. נשאל שאלה מתקילה שאין לו איך לענות עליה נכון וכל מטרתה הייתה לייצר סקנדל – זה עבד, ובמכבי לא מכניסים ראש בריא למיטה חולה.

יניב פרנקו 17 באפריל 2015

אני לא מכיר במונח מה הצרכנים רוצים – קודם כל כי יש רבדים רבים ומעבר לזה שהצרכנים הרבה פעמים לא יודעים באמת לשים את האצבע על מה שהם רוצים – אם הייתה בישראל תקשורת ספורט איכותית השיח היה משתנה – אין לי ספק בזה.

וואן כצהובון הוא גוף תקשורת שפיצח את הדרך לדבר לרובד מרכזי של חלק גדול מהקהל – ערוץ הספורט נגרר אחריו- אבל לא כל התקשורת זה פרימו ושייע – זו הטענה שלי – מכבי כארגון מוביל צריך לעבוד עם החלקים האיכותיים בתקשורת וגם לדבר עם הקהל שלו ישירות.

לגביי הטענה שלך בנושא גיא לוי – הנה כתבה מלפני שנה – ראיון בלעדי של מיטש גולדהאר (כמה כאלה הוא כבר נותן?) לאופירה וברקו – התביעה סיימה :).
http://www.one.co.il/Article/14-15/1,1,3,0/233628.html?ref=hp

גיא זהר 18 באפריל 2015

לגבי גיא לוי, גם במסיבות עיתונאים ניתן לשאול שאלות מתקילות לכאורה. הבעיה היא לא בשאלה אלא בתשובה הלא חכמה וההתעקשות שלו לחפור בנושא. יש דרכים להתחמק ממתן תשובה ואם גיא לוי שלא בחור טיפש ולא נמצא יומיים במקצוע לא מצליח אז עדיף שישתוק ויתראיין כמו. קשטן רק אחרי משחקים.

גיסנו 18 באפריל 2015

אוקיי יניב תפסת אותי בזה שלא זכרתי ראיון אחד של גולדהאר. ניצחת. אז מה אם אני בטוח שגולדהאר הציב תנאים שגיא לוי לא יכול להציב, לא יודע אם הראיון היה בלייב או מוקלט וערוך. ובעיקר מערכת השיקולים שונה לחלוטין. אני תמיד נזכר בפרצוף ובמילים של אריאל הרוש כשאולץ להתנצל בפני לה פמיליה לדעתי אחרי איומים על בריאותו ואף חייו. על גולדהאר לא יאיימו. על גיא לוי כן.

ולגבי קשטן – יש לו מעמד כזה שבו הוא יכול להרשות לעצמו לזרוק זין על התקשורת וגם על הבעלים של הקבוצה – הוא עצמו יסתדר. גיא לוי עדיין לא.

שיח הספורט לא ישתנה כי המכנה המשותף הרחב ביותר הוא נמוך צהוב ולא מקצועי בעליל. וגם אלה שסולדים מזה ממשיכים להכנס ולעקוב כדי שיוכלו לומר אחר כך כמה הם סולדים מזה – אז למה לשנות?
הסטטיסטיקות המקצועיות שמכבי אוספת הן יחסית ״סוד מקצועי״ ואין למכבי שום סיבה אמיתית לחשוף את כל זה – שהטלוויזיה תפעיל מעקבים כאלה בעצמה, זה קורה בהרבה מדינות – אבל פה זה לא יעניין אף אחד.

מעיין אוהד מכבי 17 באפריל 2015

בקהל של מכבי יש כפויי טובה. ככה זה. זה המחיר שצריך לשלם על הצלחות ועל להיות sold out.
מרבית הקהל דווקא תומך ומוקיר תודה לפאקו ולצוות (מוזמן לבקר בפורום האוהדים).

מעבר לזה, הקהל של מכבי לא מאמין היום לתקשורת. נקודה. זה הישג עצום של מכבי. התקשורת ואינטרסנטים כאלה ואחרים לא מנהלים יותר את מכבי ולא מצליחים להפעיל עליה לחץ. כך למשל את סוגיית עטר. בעבר אוהדים שנשלחו ע"י גורם כזה או אחר לאימון כדי "לדבר עם יורדי" ולחץ של תשקורת מגויסת עם כתבות מוזמנות היה משפיע על מכבי. היום רוב הקהל של מכבי רוחש לזה בוז ומחפש להתרחק מזה.

הקהל של מכבי אומר היום "עד שאין פרסום באתר הרשמי אנחנו לא מאמינים." לא להרכב המשוער, לא להחתמות, לא לכלום.

מכבי מעמידה את המאמן ושחקן אחד מהסגל פעמיים בשבוע לראיונות. אף קבוצה לא עושה את זה. רק מכבי. והעיתונאים פשוט מביכים שם ברמות. אותן שאלות חסרות עומק, חסרות מחשבה, רודפות צהבת (הם לא הבינו שלא ייצא להם כלום מזה? למה לא לשאול שאלות מקצועיות?).

לידיעתך, מכבי שיפרו מאוד את השיח. בעונה הראשונה היו קליפים שעומר בנוביץ' הפיק. בשנתיים האחרונות יש קליפים שאחד האוהדים הפיק, לצד קליפים נוסטלגיים וכל מיני פינות וראיונות בלעדיים עם שחקנים. דור העתיד של מכבי גדל על התכנים האלה ולא על הצהבת בוואן ובספורט5, וזה נוק-אאוט מוצדק ופשוט למכבי.

מעיין אוהד מכבי 17 באפריל 2015

בכלכליסט צריכים להוציא כסף על תכנים מקצועיים אם הם רוצים להציג כתבות מקצועיות.
מכבי לא צריכים לספק חומרים מקצועיים וטקטיים לעיתונאים. איפה נשמע דבר כזה בעולם??? אתה מבין מה אתה אומר? מה אתה מבקש מהם? זה לא הגיוני!

אתה יודע מה, מספיק שב-YNET ינסו לעשות הסכם שיתוף פעולה עם אתר כמו נבדל שמציג ניתוחים מקצועיים.

למה שבמכבי יעבדו עם דסקל? יש להם קשר בלתי אמצעי ובלתי תלוי עם הקהל דרך הפייסבוק.

יניב פרנקו 17 באפריל 2015

מעיין אתה פשוט לא מבין איך עובדת התקשורת – חלק עצום מהכתבות שאתה קורא ממומן על ידי גופים בעלי אינטרס – אם אתה רוצה לקדם מכירות רכב אתה שולח כתב לתערוכה בחול ואם אתה רוצה לקדם נושא זה מעוד לגיטימי לשלוח אותו למחנה אימון או לפתוח בפניך את הדלת כדי שיסקר בצורה טובה ונכונה את התהליך .

כל מי שעובד עם התקשורת בכל תחום שהוא צריך לעבוד עם התקשורת ולא לקוות שהוא ישנה אותה.
ותקשורת ישירה דרך פייסבוק זה כלי אחד בארגז כלים – אם אתה חושב שדור העתיד של מכבי גדל על אתר הפייסבוק שלה ולא על התכנים של גופי התקשורת אתה פשוט טועה .

מעיין אוהד מכבי 17 באפריל 2015

יניב, האמן לי שאני מבין היטב. מתוך כל ההתנהלות הזאת, אני מבין הכי טוב את תקשורת הספורט. למה? כי אני פשוט מכיר את הנפשות הפועלות מאחורי הקלעים. אם תשים לי כאן דף עיתון אני אוכל להגיד לך בקלות מאוד מי עומד מאחוריו ומה המטרה שלו.
בכללי, אני הפסקתי לצרוך תקשורת כתובה בעיקר מהסיבה הזאת, וכשאני צורך וקורא אני יודע או לפחות מנסה להבין, מי ומה עומד מאחורי הכתבה. לדוגמה, בכל כתבה ב-YNET על "עוול נורא שנגרם" או על מישהי ש"ירדה 30 קילו" אני מחפש את עורך הדין שמנסה לגרום לשופט להזדהות עם זה שנגרם לו עוול (לפעמים, אגב, הכתבות האלה פשוט כוללות שקרים במצח נחושה לעומת תצהירים בבתי משפט), או במקרה השני את הרופא שמנסה לשווק ולקדם את הקליניקה שלו לניתוחי קיצור קיבה.

מכבי לא מנסה לשנות את התקשורת. היא פשוט מסרבת לשתף פעולה עם הסטנדרט הירוד. זכותה. אגב, אני לא מבין למה אתה ממעיט בחשיבותה ובערכה של מסיבת עיתונאים שבועית או פעמיים בשבוע.
מכבי הוציאה את העוקץ מ"פרסום ראשון" על החתמות שלה. זה היה ניצחון ראשון מניצחונות רבים בקרבות. במערכה על תקשורת רדודה היא לא תנצח, אבל היא יכולה להביא למצב של הפסקת אש ולהרחיק את הרפש מהקבוצה.

תראה איזה תענוג שעיתונאי כמו יניב טוכמן פשוט הפסיק לסקר את מכבי כי המקור המרכזי שלו במשך שנים לא נמצא במועדון. הוא פשוט אומר בגדול, כמו גם שירלי בר דיין – "אין לי מושג מה קורה במועדון ואין לי יכולת לברר מה קורה במועדון." ככה זה צריך להיות. הוא צריך להתעסק בעיתונות חוקרת ולא בהדלפות צהובות, או לחילופין בניתוחים מקצועיים כמו אורי קופר.
דווקא מאוהד הפועל הייתי מצפה להבין את זה, אבל היי, אולי אתה חושב שההדלפות של הקפטן שלך ושל כל אחד מהרוכשים / הרוכשים הפוטנציאליים זה יותר בריא ונכון למועדון.

גיא זהר 18 באפריל 2015

מעיין ראשית לא ניתן למנוע סגירה הרמטית מפני התקשורת וגם גופים חשובים ממכבי חשופים במידה כזו או אחרת בפניה ע״ע חוסר שביעות הרצון של האדון בן בסט ואפילו זהבי מדקות המשחק. נהפוכו, ניתן לנצל פעמים רבות את הטוכמנים (שלצערנו חזר לכתוב על מכבי) והבר דיינים שסתם גרועה לצורכי המערכת. לדעתי הרבה מההתנהלות של מכבי דווקא מושפעת מהתקשורת למשל בהבאת ישראלים שפחות עם אגו מנופח, מה שפוגע במידה מסוימת באיכות המשחק. לדעתי זה שעטר וגם אבנר טוויטו לא במערכת קשור במידה רבה לפרנויה התקשורתית וזה קצת מוגזם בעיניי.

יניב פרנקו 18 באפריל 2015

מעיין לדעתי לא רק שאינך מבין את התקשורת אתה גם לא מבין את הדיון הזה – עצירת ההדלפות והכנסת סדר תקשורתי כמו מסיבת העיתונאים ובניית הפלטפורמה הפייסבוקית הם מהלכים נכונים בעיני – אין על זה ויכוח .

הויכוח בינינו הוא פשוט – הטורים של שייע הרי לא משפיעים על תהליך קבלת ההחלטות במכבי – אין לנו ויכוח כל זה נכון ?
אז למה שדמי מתעצבן ?

בכלל אין קבוצת אוהדים שכועסת יותר על התקשורת מאוהדי מכבי בדה באזר – למה ?

והתשובה בעיני וזו מהות הדיון פה בעיני היא שלמרות שלוש שנים פנטסטיות במישור המקומי ולמרות הצלחות חסרות תקדים ולמרות שנבנתה מערכת שמנטרלת הדלפות ומדבררת בצורה טובה את הודעות המועדון -למרות שזה מתנהל היטב הצהובונים לא מרפים ממכבי .

ולצהובונים יש כוח – עובדה אפילו שדמי קורא אותם .
ואם אתה כגוף מעוניין להוציא אותם מהמשוואה אתה צריך לעשות יותר מלהוציא הודעות קומוניקט מנוסחות היטב באתר של מכבי – אני התייחסתי לחומר המקצועי העצום שיש במכבי שבשימוש נכון יכול לשנות חלק מהשיח כלפיי הקבוצה – כמובן במידה ובלי לחשוף פרטים שהם חלק ממודיעין עסקי .

זה ויכוח שאין פה קשר לאבוטבול – זה דיון על התנהלות תקשורתית של גוף מוביל שכמה שהוא לא מצליח עדיין לא מרפים ממני הצהובונים – עכשיו תחשוב מה יהיה בשנה פחות טובה מקצועית ותחשוב על רבדי הקהל של מכבי בשנה פחות טובה עם החיילים של נמני והלא מרוצים בשיר 13 – הדיון בינינו מגיע מתוך החשיבה שבעיני גם אם מחר יהיו קצת פציעות או הגרלה בעייתית מכבי תוכל להמשיך לנהל את השגרה המקצועית שלה נכון ובשביל זה היא צריכה דיאלוג בריא יותר עם התקשורת ובשביל זה היא צריכה היום כשהיא סופר חזקה להעצים את הדסקלים כל חשבון הפרימואים .

MOBY 17 באפריל 2015

פאקו חייב להשאר.
דעתי המקצועית, מהיציע הירוק, היא שפאקו מכין את הצהבת למשחקים באירופה. זה מה שהוא עשה כל העונה.
שיחק עם חלוץ בודד מרכז שדה חזק ויציב וקיצונים מהירים. זה אולי לא מתאים למשחק מול רעננה או נתניה, אבל זו השיטה שמתאימה למשחק מול אירופה (ווילס….) יחד עם החולי של הכדורגלן הישראלי.
לי גם נראה שהמשבר ביחסים היא פיקציה של כתבים. אבל אני לא עוקב אחרי הצהובים ואין לי שום יכולת לדעת מה עובר , אם עובר משהו, בין המקצוענים הללו.

מאיר (חדש בשכונה) 17 באפריל 2015

צדיק בסדום. אתה היחיד שהעלה אפשרות שבכלל אין משבר בין גורדי לפאקו…..

ניב 17 באפריל 2015

שדמי כתבת נפלא, תענוג כרגיל.

ניתאי 17 באפריל 2015

רק ינשוף.
.תמשיכו לספר לעצמכם שהתקציב לא קשור, ובאותה נשימה להלל את ez7 (שהגיע למכבי רק כי היא הייתה מוכנה לשלם לו הכי הרבה) ואת הרוטציה שהיא נטו תקציב.
פאקו צריך להישאר, מה בכלל השאלה.

Amir A 17 באפריל 2015

מה זה ez7?

גיל שלי 17 באפריל 2015

ערן זהבי

Amir A 17 באפריל 2015

אתה רציני? כמו שהייתי משחק בשכונה בתור ילד ומדמיין שאני קני דלגליש או טרי מקדרמוט?

ניתאי 18 באפריל 2015

דווקא יותר מזכיר את כל הכוכבים האמריקאיים

Amir A 18 באפריל 2015

אולי אני עושה מזה יותר מדי, אבל כשאני מנסה להבין למה הכדורגל הישראלי ממשיך להתבוסס במדמנה של עצמו אז זו דוגמא נפלאה. נכון, ערן זהבי הוא אולי הכדורגלן מספר 1 בישראל, אבל בחו"ל הוא נכשל. כל מה שהוא זה הדג הגדול בשלולית מאוד, מאוד קטנה. ואם אחד כזה נותן לעצמו כינוי שכביכול שם אותו באותו המקום כמו הכדורגלן מספר 1 או 2 בעולם, אז זה מראה שלכדורגלן הישראלי יש בעייה גדולה בתפיסת המציאות. אולי אם במקום לחשוב שהם גדולים מהחיים הם היו עוסקים בעבודה קשה ובנסיון מתמיד להשתפר אז היינו מוצאים יותר כדורגלנים ישראלים בליגות מובילות.

Lord Anthony 18 באפריל 2015

הקרדיט הוא למחלקת השיווק של מכבי לא לזהבי.

Amir A 18 באפריל 2015

חתיכת עז(7) הדבר הזה.

D! פה ועכשיו 18 באפריל 2015

זה לא עז, זה נסיון של המועדון להגדיל את ההכנסות שלו ממכירת מרצ'נדייז, דבר שכמעט ואינו קיים בתרבות בישראל. אולי זה לא נכון אבל זה טבעי שינסו לחקות את המועדונים הגדולים.

כמו שעושים מיתוג למועדון הם מצאו לנכון למתג עוד את השחקן המוביל שלהם ושל הליגה. גם פה יש מהלכים רבים של ניסוי, תהייה וטעיה עד שימצאו את הדרך הנכונה.

נראה, לי, שזה העץ הלא נכון.

Amir A 18 באפריל 2015

כשהייתי ילד לא היה לנו כסף למותגים למינהם. בזמן שכולם הסתובבו עם נעלי adidas rom עבדיך הנאמן הסתובב עם נעלי adidos. רק מה, זה אף פעם לא הרגיש כמו הדבר האמיתי. גם נסיון השיווק הזה מרגיש כמו איזה חיקוי סיני עלוב. היה עדיף אם היו חושבים על משהו מקורי.

D! פה ועכשיו 18 באפריל 2015

גם אם אני מסכים איתך, ואני נוטה לשם, קצת

זה לא פוסל את הנסיון, יש דברים יותר גרועים. הם די שוחים בעולם שלא קיים. ואם כבר קיים אז האוהד המקומי קונה לבן שלו חולצה של מסי. לא פלא שמנסים לקדם פה כוכב אחד.

מעיין אוהד מכבי 17 באפריל 2015

זה לא רק תקציב אלא מה עושים איתו.
אפשר לראות את ההתקדמות וההתפתחות של שחקנים במכבי, בזכות המערכת. ראדי נתן עונת שיא ומצליח יחסית לשמור על כושר, עמב"ה ירד ליגה עם נתניה ובמכבי הוא מגן נבחרת (והוא לא מספיק התקדם לדעתי ביחס לפוטנציאל שלו אבל עדיין), טיבי הפך מבלם רוטציה בקרית שמונה לבאנקר בנבחרת, זהבי הפך למפלצת שהוא, בין היתר, בזכות מכבי.

גיא זהר 17 באפריל 2015

זה הצד השני של המטבע. הפכתם את מכבי למופת ושנינה. מכבי קבוצה טובה שבמקביל ניצלה ואקום של חיפה, הפועל ובית"ר. אז יש עשרה אנשי צוות על המגרש בחימום. ובקשר לרוב השחקנים שציינת התקדמותם שלהם מינורית. יש גם סבירות גדולה שיעלו לבתים בגלל אדון פלטיני. בואו לא נסחף גם לכיוון השני.

מעיין אוהד מכבי 17 באפריל 2015

מכבי באמת הביאה את אירופה לישראל. דברים שקיימים שם כבר שנים הגיעו אל הכדורגל שלנו באיחור ניכר, וגם זה בזכות יורדי והצוות המקצועי. את התוצאות והפירות אני מניח שנראה בהמשך הדרך, כאשר מחלקת הנוער תהווה את הבסיס לקבוצה הבוגרת וכאשר מכבי תבסס מסורת באירופה.

ברור שכאוהד מכבי אני אטען שזה לא ואקום של חיפה, אלא שמכבי גרמה לואקום הזה ופתחה את הפער הזה.
האמת איפשהו באמצע. נכון, מכבי נהנית מחולשת הליגה, אבל היא לא נחה על זרי הדפנה ולא מסתכלת ולא מכוונת לרמה המקומית. העיניים והמטרות נשואות לאירופה. זה לא שמכבי זכתה מההפקר ומהואקום, היא ניצלה את הואקום כדי לפתוח פער שיקשה על האחרות להדביק אותה גם כשלא יהיה ואקום.

דור 18 באפריל 2015

אני תמיד אוהב לשמוע דעות כאלה, שהכל מקרי, זה מבטיח ששום דבר לא ישתנה ומכבי תמשיך לקטוף תארים בקלות.

פאקטי 18 באפריל 2015

וואלק, רק בגלל הכסף…
לידיעתך, זהבי וויתר על חוזה יותר גדול משמעותית בפאלרמו כדי לחזור לשחק.
ויש גם את הידיעה הזו (שאמינותה אומנם מוטלת בספק, אך אם היא נכונה היא שוללת את טענתך לחלוטין) http://m.one.co.il/iPhone/Articles/Article.aspx?id=249001&ref=hp

ניתאי 18 באפריל 2015

לא אמרתי רק בגלל הכסף. אמרתי שהתקציב מאוד חשוב, בניגוד לשדמי שטען ש"זה לא עניין לתקציב".
מכבי תא התחרתה על ערן זהבי מול הפועל לא מול פאלרמו. אם הפועל הייתה מציעה יותר יש לך ספק שהוא לא היה במכבי?

רועי מונדר 17 באפריל 2015

שדמי לא יכלתי שלא להסכים.
בתור אוהד של חלוקי הנחל מנתניה.

בענין מדל המודעין הסתבר שלא היה כזה.
אולי ראש אמן אדיוט.

מענין שקבוצה שהב3יע הכי הרבה ספגה הכי מעט , לקחו לה 4 נקודות נחשבת לכישלון.

הפרשנויות של רבים ב tv הזויות.
הם ישבחו את המאמן שנמצא במקום השלישי, ויתקפו את איזי בטח גם אותו הם רוצים להחליף,.
עד היום אני זוכר שנילסן .שר את ידי שחקני ההגנה על מנת שלא יתפסו בחולצות היריבים.
כולנו זוכרים מה עשה גרשון בדקה ה90.
כולנו זוכרים רת תרגיל הבלט של נימני בחומה.
יש אומרים שהכדור עוד לא הגיע לשער 5בל נכנס בכל מקרה.
פאקו לעולם לא ישחק התקפי בסגנון של פפ או דומיו.
לשחק טוב לא אומר דווקא דריבלים וכדורגל מהיר ושוטף.
פואקו היה עוזרו של ר5פא שנים מספר, אין סיכוי שהוא לא ילך בדרכו של רבו ומורו.

דמוסתנס 17 באפריל 2015

סתם מסקרנות: מה יש לל עם לשלב מספרים במילים?

דמוסתנס 17 באפריל 2015

לך

נולי 17 באפריל 2015

פוסט נהדר. ובקשר לנושא המאמן – זכור לי ראיון של קופמן עם אנגלידיס בשלהי העונה שקדמה לאוסקר גרסיה. קופמן ניסה לשכנע את אנגלידיס במשך קרוב לשעה שמאמן זר לא יכול להצליח בישראל ואנגלידיס הסביר לו בסבלנות את השקפת העולם של גולדהאר ושלו. כל מה שאנגלידיס אמר התגשם אחד לאחד. כל הכבוד להם. קדימה מכבי!

נולי 17 באפריל 2015

וכמובן – לדעתי פאקו חייב להישאר. וגם תיקון קטן. לפי מה שקראתי, פאקו שימש מאמן ראשי בליגה השנייה במקסיקו לפני שהגיע למכבי

צור שפי 17 באפריל 2015

עצם העובדה שבכלל מתקיים דיון אם מאמן שמביא אליפות (שלישית ברציפות לשחקנים השבעים שלו) ואולי גם גביע צריך להישאר או לא, מעידה לדעתי שמישהו השתגע כאן, רק לא ברור לי מי.

פוצו 17 באפריל 2015

פוסט מעולה.

אבי7 17 באפריל 2015

כל מילה בסלע, לגזור ולשמור…

איציק 17 באפריל 2015

אני חושב ששייע חייב להישאר. אם הוא לא ישאר, איך יהיו לנו פוסטים כאלו…

פאןפאן 18 באפריל 2015

LOL

דור 18 באפריל 2015

אוהד מכבי, שער 13 הכיפי להחריד.
לפני שתקפצו ותשחטו אותי כאילו הייתי אוסקר אחרי הפסד ביתי לבני יהודה באמצע עמוד ענן, קודם אצהיר ואחר כך אסביר:
אוי ואבוי אם פאקו נשאר עונה נוספת בעמדת המאמן במכבי ת"א.

וזה לא שאין לו ידע, או ניסיון, או הבנת משחק. יש לו את כל אלה, אבל ברור כשמש שיחסי האנוש שלו גרועים. בכל המשחקים החלשים שלנו העונה (והיו המון כאלה, וואו הרבה יותר משחקים חלשים ממשחקים טובים די להתכחש לזה) היה לי ברור כשמש שהשחקנים לא משחקים 'בשביל המאמן'. הנה, בשונה משנים קודמות, הגיע לכאן אדם שלא הצליח להתמודד עם התקשורת, נכנס איתה לאינטריגות, הביע לחץ, וזרק שטויות בטונות במסיבות העיתונאים שלו. לשיא הוא הגיע אחרי שהוא האשים את הקהל במקרה נובא (למרות שבוז של רגע נענה בקריאות עידוד מחרישות אזניים). מעבר לכך, הכדורגל שלו היה שבלוני ומשעמם, הוא בעצמו הודה שהקבוצה לא נבנתה לשיטת המשחק שהוא בחר בה, ועדיין היה דבר באותה שיטה כאילו הייתה ציווי אלוהי.

והם לא שיחקו בשבילו, זה כבר ברור לכל. הם שיחקו בשביל עצמם ובשביל הקהל, כלומר עשו את המינימום הנדרש מהם. ובאמת שאליפות זה המינימום הנדרש במצבה הנוכחי של ליגת העל. וגביע זה תמיד בונוס, קורה או שלא, אבל לא בונים על תואר שכזה קריירה. ואוי ואבוי אם נתחיל להגדיר את גביע הטוטו תואר, כי אף מתחרה במפעל לא באמת רוצה אותו, גם אם טרבל זה מונח שמתגלגל יפה בלשון.

ופאקו מתעצבן, וזורק את המעיל, ומתנגח בכתבים אחרי הפסדים, ומאשים את הקהל, וכשצריך את בן חיים הוא פותח עם בן בסט, וכשבדש בכושר שיא הוא נותן לזהבי לעמוד בשפיץ, וכשכולם אוהבים את משחק '3 הקשרים' הוא מוציא את האחראי לטוב (נוסא) ומכניס את ראדי האנמי (שמקבל תמיכה לאחר שנתיים חלשות מאוד מבחינה אישית), והוא נותן לדור פרץ חסר הניסיון להיות בלם במקום קרלוס, בעיקר כי כשכבר הפסדנו נקודות – זה לרוב היה בגללו.

ואני לא אוהב מאמן שמאשים את הקהל, גם אם הקהל כפוי טובה. כי כזה הוא קהל, כפוי טובה, בכל קבוצה, בכל מקום על פני כדור הארץ. ופאקו לא הראה לנו שום שיטה מרעננת וחדשה (סוזה). ופאקו לא הראה דורסנות בלתי ניתנת לעצירה (אוסקר), ולמרות שהוא לא בנה את הקבוצה, הייתה לו הקבוצה עם הפוטנציאל הגדול ביותר ב-3 השנים האחרונות.

נ.ב

אהבתי את סוזה, הוא היה אחלה מאמן, בטח שלא אדיר כמו שעושים ממנו כאן. גם הוא וגם פאקו לא היו מגיעים לכלום בלי זהבי, הם נשענו עליו באופן מוחלט. מבלי להיכנס לדיוני 'גם בארסה כלום בלי מסי', לדעתי לקבוצה במעמד ובשאיפות של מכבי זה הרסני להסתמך על שחקן אחד. אוסקר היה הגדול מבין ה-3, וחבל שהדיכאון גמר את הקדנציה השנייה שלו בקבוצה בצורה מהירה.

מעיין אוהד מכבי 18 באפריל 2015

תודה לך. הבהרת לי בדיוק למה לעולם לא אעשה מנוי לשער 13.
אגב, ניכר שאתה לא נהנה במשחקים של מכבי. אולי תפסיק לבוא?

ועכשיו ברצינות – תן לפאקו צ'אנס לבנות קבוצה מאפס. ביחס לנתוני הפתיחה וגם באופן אבסולוטי הוא עושה עבודה טובה מאוד. יש מקום לשיפור, אבל הוא בעמדת זינוק למשהו שלא קרה במכבי מאז ימי שייע גלזר (אליפות שלישית ברצף) וכבר החזיר אותנו לחצי גמר הגביע אחרי למעלה מעשור.

מאיר (חדש בשכונה) 18 באפריל 2015

יש בתגובתך כמה אמירות שמאוד שנויות במחלוקת ואתה מתבסס עליהן כשאתה טוען שפאקו חייב לעוף. נגיד שההפסדים נגרמו בגלל דור פרץ, ניחא, נגיד שבדש בכושר שיא ולא מכניסים אותו, נגיד שראדי אנמי. על כל אחת מאמירות אלה אמצא אלפי אוהדים שיחשבו אחרת, אבל לבוא ולהגיד שלקבוצה העכשווית יש את הפוטנציאל הכי גבוה בשלוש השנים האחרונות, זה כבר ממש לא לעניין. לקבוצה של סוזה עד פציעת יצחקי ועזיבת דאבור היה פוטנציאל מדהים ורוב הסגל היה קרוב יותר לשיאו מבחינת גיל.
בחשיבה לטווח ארוך, לא נראה לי נכון להחליף מאמן שוב, אלא אם יש בעיית יחסי אנוש אמיתית ולא על פי כל מיני סימנים שאתה הבחנת בהם כי מבחינת תוצאות ואפילו רמת משחק, ביחס לשובע שיכול שקיים במערכת אחרי שתי שנות אליפות, נראה לי שהעונה הזו היא הצלחה, ואני כותב זאת בפרספקטיבה של מי שראה מקרוב 13 שנות יובש בשנות השמונים ואחר כך משנת 2003 עד 2013. יציבות מערכתית תגרום לכך שלא נחזור לתקופות אלה.

דור 18 באפריל 2015

אני לא מצליח להבין את העיוורון שלכם. מעיין, תודה שאתה מציע לי להפסיק לבוא, באמת כנראה שהחכמה וההבנה שמורה רק לך ומשכמותך, והבעת דעה שונה דינה-עדיף שלא תגיע. איזו ילדותיות וחוצפה. אתה נהנת מהכדורגל של מכבי השנה? ראית שיפור של שחקנים? ראית שיטה מיוחדת? דורסנות? מה היה כל כך טוב השנה??? זה המאמן שיקח אותנו צעד קדימה? לדעתי לא, הוא לא מספיק טוב, אתה רשאי לחשוב אחרת. דרך אגב, זה שאני סולד מהמאמן הזה לא אומר שאני לא תומך בקבוצה במשחקים. יש קטע כזה של קהל שמותר לו להביע עמדה, שים לב זה קורה בכל המועדונים באירופה, אבל רק במכבי יש את אוהדי ״10 שנים לא זכינו באליפות אז אנחנו צריכים לסתום את הפה ולהגיד אמן״.

גיסנו 18 באפריל 2015

מבין את הביקורת שלך אבל אני חושב שאתה מוציא מהמשוואה הרבה פרמטרים נחוצים. אגב הקביעה ״לא משחקים בשביל המאמן״ היא מאוד סובייקטיבית, יש שיגידו ההיפך הגמור.
פאקו קיבל את מכבי במצב בו יש לו הכי הרבה מה להפסיד. אוסקר קיבל קבוצה בלי ציפיות והיה האיש הנכון לבנות הכל מאפס, אני חושב שגם בלי מלחמה השיטה והעקרונות שלו לא היו מתאימים לקבוצה מסדר הגודל של מכבי באירופה.
סוזה טקטיקן מעולה, גם מכבי שלו לא הייתה סופר אטרקטיבית (אבל לרוב כי גמרה משחקים תוך 10 דקות). אבל הוא ידע לאזן בין האנדרדוגיות של אירופה לדומיננטיות בליגה. פאקו הגיע לקבוצה בטיימינג נורא אחרי הדחה מאירופה ושיש לו רק מה להפסיד. אני גם לא תמיד מבסוט ממנו ומניהול המשחק שלו, אבל אני חושב שהוא עשה מספיק בשביל לקבל צ׳אנס נוסף להתחיל עונה כמו שצריך, ושהרבה מחוסר האטרקטייות נובע מהנחלת סגנון משחק שיתאים יותר לאירופה.

הבעיה שלי היא שמנקים לגמרי את השחקנים מאשמה. התלות בזהבי היא לא רק בגלל מאמן, נראה שאחרי שזהבי נותר הגולר היחיד במועדון אחרי הפציעה של יצחקי והעזיבה של דאבור השחקנים התרגלו שנמסור לזהבי ויהיה בסדר. כי פריצה פצוע המון, בדש וטב״ח לא יציבים, יצחקי עוד לא מספיק בכושר, מיכה לא רוצה ללמוד לבעוט ובן בסט צריך פשוט שהעונה הזו תיגמר – ולא רק באשמת פאקו. אז השתרש ההרגל לחפש רק את זהבי ורואים את זה על השחקנים עצמם.
מכבי כנראה תיראה שונה מאוד שנה הבאה, בלי ייני ואולי גם בלי טבח וזהבי, 2-4 זרים שיוחלפו – יהיה דם חדש במועדון וזה טוב, אולי לשם שינוי כדאי לשמור על המאמן כי יש גבול לזעזוע.

שגיא 18 באפריל 2015

אז מי תביא במקומו?
אלא כן אם מחזירים את סוזה או מביאים מאמן מוכח אחר מאירופה, אני לא רואה שום סיבה להחליף אותו.
הוא כבר מכיר את המערכת, מכיר את השחקנים. כנראה יביא הישגים שלא נראו במועדון כבר המון זמן. אז הוא לא המאמן הכי גדול שיש, אבל לא בטוח שתמצא משהו טוב יותר.

מעיין אוהד מכבי 20 באפריל 2015

חשבתי שה"עכשיו ברצינות" יבהיר שאני לא רציני בנוגע לחלק הראשון שכתבתי.

אני נהניתי לפרקים מהכדורגל של מכבי העונה. אני הכי נהנה מניצחונות ומתארים. מודה. אני זוכר סבל גם מרמת הכדורגל וגם מרמת ההישגים, ואפילו לא מזמן. אני ראיתי שיפור של שחקנים, ראיתי שנותנים במה לדור פרץ, ראיתי מאמן עם שיטה (לחץ שזכה לכינוי פאקו פרס + שליטה כמעט אובססיבית בהחזקת הכדור + הגנה גבוהה), שקיבל קבוצה שלא הוא בנה, מבלי לעבור איתה מחנה אימונים, עם סגל שבע בחלקו אחרי שתי אליפויות והדחה כואבת ומוקדמת מאירופה, בלי חלוץ (פריצה ויצחקי פצועים רוב העונה, בן בסט פשוט מסרב להשתלב).

למרות כל המשברים האלה, מכבי ניצבת בראש הטבלה, בפער ניכר, זכתה בגביע הטוטו ובעמדת זינוק נהדרת לקחת גם גביע.

אם זה לא מספיק בשביל עונה נוספת אני לא יודע מה יספיק.
אני משוכנע שזה מספיק בשביל לתת לפאקו עונה נוספת, בה הוא יבנה את הסגל ויעבור איתו מחנה אימונים. אם יהיה לו חלוץ תואם פריצה כשיר, הקבוצה גם תרקוד על המגרש.

אתה אולי לא נהנה לראות את הכתישה המתודית וההתשה של היריבות, וגם אני מודה שיש סגנונות אטרקטיביים יותר, אבל זה מביא תוצאות וזה מוציא את המקסימום מהסגל הנוכחי. תראה איך מכבי נראית במאני טיים של הפלייאוף העליון לעומת היריבות ותזהה את המעורבות והבנייה ההדרגתית של המאמן.

גיא 18 באפריל 2015

אהבתי את הכתבה
העיתונות בארץ בזיונית, והקהל הישראלי לא מבין כדורגל. זה פשוט מחרפן.

אבנר משער 2 18 באפריל 2015

שפיגל – כמי שהיה לו פוסטר של גיגי בחדר אזכור לו בעיקר את השלושער בדרבי ההוא (עם תנועת היד המשפילה בשער השלישי, אזכור לו את הניסוי שהקדים את זמנו לעשות אירופה בישראל, אבל גם אזכור לו הסגר ביום שישי לפני דרבי בשבת, את ההתנהגות שהביאה לסבוטאז' הנורא וגם את הראיון שבו אמר כי הוא מעדיף שער בבעיטת יעף על פני אליפות. ואכן שחקן שלו, רביבו בחיפה, כבש נגדנו שער בוולה נהדר והם נצחו אבל מכבי לקחו באותה שנה אליפות.
שייע והתקשורת – כמה חששתי כשראיתי אותו עולה בדרבים ואיך הפך לבדיחה כמאמן (הוא גם פרשן?). בדיחה, כמעט כמו טכנאי השידור שסופר עד שלש. התקשורת בארץ הפכה לצהובון אחד גדול שמתבטא בהפיכתו של קופמן מעיתונאי סביר בהארץ לצרחן של כלום ושום דבר ביציע העיתונות. הרבה מכיוון שלערוץ הספורט אין כמעט כדורגל ליגת העל לשדר, ואז צועקים (פרסומת נאה של צ'רלטון "דיבורים דיבורים" !).
הפרשנים , שמורכבים ממאמנים שפוטרו ומחכים לחזור לעבודה במקום חבר אחר שיפוטר או מעתונאים שמקדמים את הקודמים הם קודם כל קסנופובים שחוששים ממיעוט מקומות העבודה שיוותרו להם.
טוב עושה ההנהלה החדשה שיצרה חיץ בין הקבוצה לתקשורת. רק כך אפשר לעבוד כמו שרוצים.

אוסקר נהנה מחוסר יריבות (חיפה סגנית בעונה עלובה) וכמו שהכין את הקבוצה לאירופה השנה נראה שמוטב שלא נשאר.
סוזה לעומתו היה תענוג צרוף. כל הזמן חושב, כל הזמן משנה מה שלא מצליח, עם כדורגל משכנע. אצל סוזה מכבי שיחקה בשלוש שיטות תוך כדי המשחק, מנסה להשפיע על המשחק ולשנות לטובתו. השחקנים אולי התבלבלו אבל הוא שיפר רבים מהם (זהבי לא היה כזה EZ7 קודם, דאבור התחיל לפגוע ועוד)
פאקו, הוא יותר מאסכולת אוסקר. שיטת משחק קבועה (החזקת כדור, התשת היריב, וארבעה חלוצים ברבע השעה האחרונה), לשלוט במגרש וליצור מצבים אבל חסרה אנרגיה והתלהבות. כמו שנכתב כאן "השחקנים לא משחקים בשבילו", ואם המצבים לא נכבשים , מי אשם ?
קלישאות לתקשורת זה בסדר (ראה ואן חאל) אבל את זה אפשר לקבל מכל אחד. מכבי צריכה מנהיג על הקווים כדי להתקדם ולא סדרן עבודה , טוב ככל שיהיה, שדואג שהקבוצה תגיע לשיאה באפריל ותבטיח שוב אליפות.

אוהד 18 באפריל 2015

על פני עונה שלמה אין שום הבדל בין 5 הפרש ל 7 הפרש.
ההבדל הוא של גול אחד!

בנוסף, אין שום משמעות להשוואה בין מאמנים על סמך ההפרש למקום השני.
כמו שפאקו לא שולט באירוע הדרבי, ככה אף מאמן לא שולט בתוצאות של הקבוצה במקום השני.
השימוש בסטטיסטיקה הזו זה עלבון לסטטיסטיקה בכלל.

Comments closed