תהליך

אצטדיון בחלל, פוטש על פני הארץ

"עם כל הכבוד לטרבל ולאלף חמש מאות מילות סיכום של שדמי, אין פה מהפיכה אמיתית, פשוט קבוצה שמנצלת את היתרון הכלכלי שלה ולוקחת תארים מקומיים", כתב משה על הטקסט של דורפן אחרי ההפסד לפלזן. הטקסט של דורפן דיבר על זה שלא כל תהליך מצליח. משה הסביר שאני מזוהה אצלו בעיקר עם טקסטים אחרי אליפויות בשלוש השנים האחרונות.

דווקא הטענה האחרונה מצאה חן בעייני יותר מהכול. היא חוזרת על עצמה, ולא בפעם הראשונה. מדהים הא, מכבי זוכה שלוש שנים באליפויות ויוצאים עליה בסוף כל אחת מהעונות האלה טקסטים שמסכמים אליפות. עיתונאים של הצלחות. כמה מסובכת הפשטות, שזה יכול להטריף לפעמים. המורכבות המתעתעת הזאת. ואז עברו כמה ימים, ומכבי עברה את פלזן.

מה שבאמת מקומם פה, שאני בכלל בנאדם של הייקו, כיתובי תמונות. רק שכל דבר הכי טריוויאלי צריך להסביר אותו כאילו הוא תגלית מדעית, ואחרי זה כועסים עלי שאני כותב טקסטים ארוכים.

*     *     *

אני נסעתי לכמה ימים עם גולדהארט לחלל בהזמנה מכוכב אחר לבדוק אפשרות להקים אצלם אצטדיון בשבילנו, ומה אני מוצא כשאני חוזר? מיסטר ספוק ארגן פוטש מאחורי הגב שלי וניסה להמריד את האנשים. בן-יהודה מכביסט כזה, שלי ככה, שדמי כזה; התחיל לנתח אותנו, לקטלג אותנו אישיותית.

פתאום אנשים יצאו מהחורים. הרימו צווארון, התחילו להסתובב ברחובות בתחושת שחרור. אחד אמר שכל המכביסטים הם שיקוף לפסיכוזה של הישראלים. בן-דוד שלי, אקדמאי רציני, פרופסור מכובד, אמר על מכבי בבוז שהיא ניקול ראידמן; לא סופר אותם, קונים הכול, הוא אמר. הבנאדם אוהד הפועל באר-שבע, ועל מכבי הוא אומר שהיא ניקול ראידמן. בואו נראה מה יש לנו כאן: שני טייקונים, אחד בנה את עצמו לבד, אחת ידעה לבנות תא משפחתי נכון וחיה על האח ובן-הזוג, לא היתה מגיעה לכלום בלעדיהם. בונים לה עכשיו אצטדיון חדש. בשלוש שנים האחרונות קנתה כמות יפה של שחקנים. אפילו שפרה היא לא. אולי בובליל. אם אני לא טועה, ברקת לקחה את באר-שבע בליגה השנייה. היא עלתה איתה ליגה. והתקציב של באר-שבע בליגה השנייה, רק הקצבות מהטוטו? אני בכלל חושב שזאת תגובה של פוסט טראומה מהגמר.

כבר אמרתי לכם, מחר אני חוזר לכדורגל של לפני ארבעים שנה. גם אז המצב שלי היה יותר טוב משלכם.

פרנקו התחיל להסביר שאני מדינת תל-אביב, מסמל את כל מה שרע במדינת תל אביב, ואני דווקא כל-כך אוהב את השם פרנקו, אפילו קראתי ככה לגיבור סיפור בספר שלי. אז שאלתי אותו, תגיד, פרנקו, אנחנו מכירים ביוגרפית שאתה ככה מתאר אותי? ומה הוא עונה לי? מצטער אם נפגעת, לא התכוונתי לפגוע. תראו את אוהדי הפועל האלה. הכול אצלם אגו-אגו-אגו; נפגעת, נעלבת, לא נשכח ולא נסלח. מה קשור נפגעתי עכשיו. באמת שלא נפגעתי. שעשע אותי איך אוהד הפועל, דווקא הוא מכל האנשים, נופל ככה לבור של הסטריאוטיפ על מדינת תל-אביב. אל"ף, הלוואי על כל הארץ מדינת תל-אביב. שתיים, עניינית, שאלתי אותו עניינית, מה כתבת את זה, זה טוקבק של בנלולו מדימונה שנהר לקלפיות אחרי הנעירות של ביבי. וידוע שכל אוהדי הפועל קבלני ביצוע בדיור ציבורי בפריפריה.

ואני אומר, מילא אוהדי הפועל. הם חיים לפי דימויים. סוציאליסטים, הקהל הכי טוב בארץ, דברים כאלה. שנייה אחת בוכים מאושר בגלל טביב בטדי, שנייה אחרי זה שולחים שחקנים מליגות נמוכות לירות בו. אבל הבעיה האמיתית התחילה בגלל ספוק. הוא אשם בכל. בגלל ההתנגשות הבלתי נמנעת של ההיגיון הצרוף עם המורכבות האנושית.

כל ספינת חלל צריכה טיפוס כמו ספוק; למעשה, כל ספינת חלל מנצחת חייבת מישהו כמוהו. הידע, השליטה בנתונים ובעובדות, היכולת לנתח אותם באופן קר כדי לפלוט מסקנה מתבקשת, חפה מכל הפרעה, תנאי מעבדה לשיקולים הגיוניים שכלתניים. רק מה, אף ספינת חלל לא יכולה להרשות לעצמה שינהיג אותה. היא לא תשרוד יום. מהר מאד היא תיקלע לכאוס רגשי, אבודה בחור שחור של אי בהירות בין החלטות שכולן שכלתניות להכרח לשלב בהן את הרגש והמוסר האנושיים, תתפרק בהדרגה לחלקיקים. בגלל זה הפוטש נכשל.

*     *     *

מכאב אני כותב את זה. כאב שכולו אכפתיות קולגיאלית. תראו, אתם חייבים להפסיק להיות כל-כך ישראלים בגישה שלכם לחיים, ובטח לכדורגל. אני מבין למה בערוץ הספורט מתנהגים ככה, אבל אנחנו דה-באזר. אתם באמת שלא מבינים במה מדובר כאן, הא? תמונה מורכבת, קיומו של הפרט במרחב הכללי ויחסי הגומלין ביניהם, נסיבות סביבתיות והיסטוריות כגורם משפיע על תוצאות הפרט – כל זה זר לכם? ודווקא אתה ספוק, אתה אמור להכיר בזה.

*     *     *

נאתכו הסביר את זה יפה. "להוציא את הלבנט מהנבחרת", הוא קרא לזה לפני שנה. ונאתכו צ'רקסי. אפילו לא מיעוט ששווה לשרוף לו בית-ספר. לא תגידו אשכנזי, חלילה מי ישמע. בקושי היה שנתיים באירופה, וכבר קלט. להוציא את הלבנט. וגיא לוזון, רק לפני כמה שנים עוד אמר שיבוא יום ונהרוג את כל האשכנזים. והנה, בא הלוזון הזה, ומספר הקיץ ב"סיינטיפיק ידיעות אחרונות" שהוא למד דבר או שניים מהשנתיים באירופה, על איפוק, תכנון, עבודה מסודרת. מה שנאתכו קרא להוציא את הלבנט מהנבחרת; הדבר שהמבקרים שלו ושל דוד שלו טוענים כל השנים, שעד אותו רגע, גרם להם להאשים את כולם ברדיפה. פתאום הוא למד. מה שכן, האחיין חושב ששיטת הניקוד בליגה הבלגית לא ספורטיבית ותחרותית. בקטע של הקיזוז.

בחיי, המזרחיים האלה, הכי מפלים אותם בגזענות. אורי אור אמר לפני עשרים שנה שכל המרוקאים בכיינים, נגמרה לו הקריירה הפוליטית. לוזון אומר דבר כזה, והופ, מקדמים אותו לתפקיד השני בחשיבותו מבחינה ייצוגית בכדורגל הישראלי. אשכרה מדהים.

*     *     *

מה שאני בא להגיד, שבסוף, מאחורי כל ישראלי מסתתר לוזון. תמיד יאשים, יעליל, יסרב לקחת אחריות, יחלק את העולם לרודפים וטהורים. נטול מודעות עצמית בשיט. איך תתקדם אם לא תהיה מודע. מאדיר בחוסר פרופורציה ומחריב בשבריר שנייה.

ולעניינו, האם העובדה שמכבי הפסידה לפלזן אומרת ש"התהליך" נכשל? ממש לא; האם העובדה שמכבי הפסידה לפלזן אומרת שלא כל תהליך יכול להצליח? טוב, זה תמיד נכון; אבל האם העובדה שמכבי עברה את פלזן אומרת שהתהליך הצליח? גם לא. והאם בהשוואה למצב בו היתה מכבי לפני שלוש שנים, "התהליך" הצליח או נכשל? הצליח ביג-טיים. אין אוהד אחד שלא היה קונה תסריט כזה. בסופו של דבר, ארגון חייב קודם כל לבחון את עצמו ביחס לעצמו.

והעניין הוא, שאין לכם שום יכולת להכריע כרגע אם התהליך במכבי הצליח או לא. לאף אחד מאיתנו. והסיבה שאני יכול לקבוע את זה בוודאות כזאת, היא כי בין אם ארצה בזה ובין אם לא, מידת ההצלחה של העבודה במכבי, תלויה במדד אחד שהוא אדם אחד: גולדהאר. במטרות שהציב לעצמו, ובזמן ובכסף שהקציב לעצמו ליישם אותן.

אילו גולדהאר עוזב עכשיו, הפרויקט הצליח או נכשל? הצליח לא רע, נראה לי. ואחרי השנה וחצי הראשונה שלו? לא הצליח-לא נכשל, הבנאדם למד. כן, כשאתה עובד על משהו לאורך זמן, יהיו לך רגעים טובים יותר או פחות, יהיו תוצאות שיתאמו את הציפיות ויהיו כאלה שלא. אם אמן, לצורך העניין, היה נבחן לפי כמות הדחיות שהוא מקבל בהשוואה לכמות התשובות החיוביות, לא היתה אמנות. ובסופו של יום, אתה תלוי גם בסביבת העבודה שלך; איך נראה הכדורגל הישראלי בעשור וחצי האחרונים?

*       *       *

יש משהו מאד משעשע באופן שבו אנשים – אוהדים ככותבים – מגיבים למה שקורה במכבי. שילוב של מיליארדר במכבי מוציא מהם יותר. כאילו מאשימים את מכבי בראי שהיא שמה לכדורגל. זה מתכתב אצל אנשים עם פחדים מהכדורסל; אפילו שאין שום סיכוי שמה שקרה בכדורסל יקרה בכדורגל. אבל יש כאן משהו אחר. לפעמים זה נדמה שממכבי מצפים ליותר. לא תשכנעו אותי, אבל ההתעוררות היחסית שיש בכדורגל הישראלי בשנים האחרונות, קשורה גם למכבי. כשחיפה שלטה בכדורגל לפני עשור דיברו כולם בצדק על הניהול של שחר; אבל שום השפעה לא היתה לחיפה על התחרות בליגה. אני חושב שחלק מהסכומים והדרייב של ברקת, הוא תולדה של הנעשה במכבי. גם שחר לא יכול היה להישאר אדיש לנעשה במכבי, כפי שעשה במקרה של גיידאמק.

כתבתי כאן אחרי האליפות הראשונה שלו, על "תקרת הזכוכית" של גולדהאר. במהלך אותה עונה, כתבתי על תקרת הזכוכית המקצועית של ג'ורדי במכבי. דווקא מי שמתעניין בכדורגל ישראלי אמור להכיר בזה יותר מכולם. טעיתי לפני כחודשיים באופן שבו תיארתי את הסיטואציה בין ג'ורדי ומכבי לפאקו. טעיתי בחלוקה השגויה של הבדלי התפיסות.

הנה הסיפור בתרשים זרימה: רוסו/קנדאורוב כבר לא יבואו ובטח לא בסכומים מפעם; מדוניאנין וגונסלו גרסיה התגלו כשחקנים עם אישיות בעייתית, שעולים המון, ומספקים הרבה פחות (לא זוכר שחקן עם שם שעלה הון וסיפק סחורה בהתאם), אחרת, כמו שכולנו יודעים לדקלם "הם לא היו משחקים כאן". ג'ורדי נכווה והתאכזב מגונסלו, ראה איך התפתחו הדברים עם מדוניאנין, והחליט ששחקנים כאלה לא שווים את הסיכון; מכבי והליגה הישראלית הן לא בדיוק אטרקציה מספקת כרגע לשחקן תותח לעזוב הכול ולהגיע דווקא לכאן; ג'ורדי חשב שמיטרוביץ' לא מתאים, אבל גילה בקיץ שעבר כמה המציאות כאן מורכבת – ובמהלך העונה כמה מיטרוביץ' שחקן חשוב לדבק במכבי – ובחר בדבק; עם מי נשארנו?

זה לא סותר את העובדה שאת קרלוס גרסיה היה צריך לשחרר. בסוף העונה שעברה סיפר לי בנאדם במועדון שהסיבה לכושר של גרסיה בעונה הקודמת, היתה בעיקר מנטלית. הוא אמר שאנחנו נראה מגרסיה מה הוא שווה (שוב) העונה. אני מודה שהייתי ספקן. בעייני קרלוס האהוב כבר שנה וחצי לא שווה חוזה, אבל אני לא באימונים. זה לא ביג-דיל למצוא בלם זר, אבל גם טיבי לא שווה חוזה שנה וחצי, והכישרון שלו לאמוד לא נכון כדורי גובה סתמיים שבנגיחה פשוטה מוחזרים לשוער – כדי לסדר לחלוצים יריבים שערים חסרי סיכוי – הוא בבואה מדויקת למצבו של השחקן הישראלי הלוקה ביסודות. ומגנים אף פעם לא היו הצד החזק שלנו. ואין כמו משחק הגנה לשקף יסודות. *     *     *

בגלל זה, המשפט של גולדהאר שהכי גרם להזדהות איתו בכל התקופה שלו במכבי, הוא זה שבו דיבר על שחקנים עם דם על החולצות. הוא בעצם אמר לשחקנים, בלי עבודה קשה, אין תוצאות. ואני מדגיש את זה, כי גישה היא עניין יותר קל לשינוי משיפור ביכולות. גישה יכולה לשנות יכולת; לא להפך.

"הגישה" בהקשר מכבי, נגעה גם למעטפת המקצועית שנבנתה שם. מעטפת מקצועית זה לא רק מאמן. אנשי המקצוע במכבי מספיק טובים לכדורגל הישראלי, אבל לגמרי לא בטוח איך הם היו משתלבים בטופ האירופי. האמת, די בטוח. סוזה, מתברר, היה שיחוק ענק. ספק אם עוד נראה כאן מאמנים מסוגו. ג'ורדי הוא איש מקצוע מצוין, אבל מצוינות היא עניין יחסי. אף אחד מאוהדי מכבי או הכותבים עליה, לא חושב שג'ורדי טוב מרומינגה או ז'וזה. אבל הם אוהבים את ג'ורדי בצדק.

ואני קורא את הכתבות שהיה ברור שיגיעו מתישהו ואת התגובות וטורי הדעה מהחודשים האחרונים, ג'ורדי נכשל, ג'ורדי לא כזה טוב כמו שעשיתם ממנו – עשינו ממנו?! נשמע שכועסים על ג'ורדי ועל מכבי שהכדורגל הישראלי לא מספיק טוב להתחרות בקבוצות של רומיניגה וז'וזה. ג'ורדי הזה, שלוש שנים הוא פה, איזה זרים הוא מביא. ג'ורדי הגיע לכאן מקפריסין; ג'ורדי פחות טוב מאבא שלו, נכון; נו, אז? ואלישע ורוני לוי, טובים באותה מידה? אפילו מאמנים זרים אי אפשר להשאיר פה ליותר מעונה או שאולי גם זה מעיד לדעתכם שג'ורדי לא יודע לנהל משא-ומתן? וכל החתמה של ז'וזה או פפ, שפוטנציאל המשיכה של הקבוצות שלהם גדול פי מיליון ממכבי, בינגו?

*     *     *

גולדהאר כג'ורדי פועלים בתוך מסגרת. המסגרת היא הכדורגל הישראלי. כשכתבתי על תקרת הזכוכית המקצועית של ג'ורדי, אמרתי שהוא יגלה במהרה – או שכבר גילה – את המאגר הדליל של כדורגלנים ישראלים; שהיכולת לבנות קבוצה "ישראלית" היא דבר הרבה יותר מורכב משנדמה לו. שהפוטנציאל והיכולות לא עומדים לבדם.

זהבי היה בוחר לחזור לארץ לקבוצה שהיתה משלמת לו יותר ורצה הגורל ובאותה נקודת זמן זאת היתה מכבי, אבל רק במכבי הנוכחית הוא הוא יכול לשדרג לרמות כאלה את היכולות שלו ולמצות את עצמו. אז נכון, אילו להפועל היו עוד כסף לשלם לזהבי לפני שנתיים וחצי, ייתכן והוא היה גומר שם. וגם נגמר שם. מהר שכחתם איך דיברו פה על שכטר כשהוא וזהבי עוד שיחקו יחד באותה קבוצה. חוצמזה, אני אשם שזהבי בכה כבר כנער בהפועל ומאושר היום במכבי?

*     *     *

זהבי שווה טקסט נפרד. אני לא זוכר תופעה כמוהו בכדורגל הישראלי בכל השנים שאני בענייני המשחק הזה. יותר מהדומיננטיות בקבוצה, זאת העקביות. שלוש שנים רצוף הבנאדם לא רק דומיננטי, הוא משתבח בקביעות מעונה לעונה. הוא בעייני השחקן הישראלי הראשון לגלם את דמותו של שחקן מקצועני בעידן החדש, שבו לסמל או לזהות הקבוצה אין משמעות בהחלטה איפה לשחק, אלא לגובה החוזה המוצע. רוצח שכיר. רוצח שכיר שכל-כך מחויב לעצמו, שהוא הראשון להבין עד כמה המחויבות הזאת לעצמו מחייבת אותו קודם כל במחויבות לקבוצה.

רצה הגורל ומכבי היא כרגע הקבוצה היחידה שמסוגלת לספק לו את השילוב של שכר גבוה ומערכת שתשביח אותו כפי שכנראה אף מועדון אירופי לא יוכל. אף קבוצה לא תיתן לו את המעמד המקצועי שמכבי נותנת לו. ראש לשועלים? אולי; אבל אילו זהבי היה שועל טיפוסי לשועלים, הוא לא היה מספק תוצאות כאלה שנה אחרי שנה. בואו נהייה כנים. הוא מזמן היה מזכיר יותר את בניון. או עטר. או כל שחקן ישראלי שחזר מאירופה. מי השחקן הישראלי האחרון שהראה איכויות כמו של זהבי שלוש שנים ברציפות?

ככה שבעייני, אם כבר, זהבי הוא אולי זנב לאריות. והאמת, כל מי שחושב שהכדורגל הישראלי מעניין אותו, צריך לקוות ככה. מה שמחזיר אותי לתקרת הזכוכית ולתהליך. הכדורגלן הישראלי אולי משתבח באירופה ברוב המקרים, אבל הסך הכול הכללי של נבחרת ישראל לא זז מילימטר. לכן, נדמה לי שאחד הדברים החשובים ביותר שקרו הקיץ במכבי, הוא העובדה שבן-חיים וזהבי בחרו להאריך בה חוזים. במקרה של בן-חיים אפילו יותר; הוא לא טעם אירופה בכלל. טעות תהיה לחשוב שזה רק בגלל הכסף או הנוחות. בן-חיים וזהבי מזהים שהדבר שקורה במכבי, "התהליך", שווה להישאר בשבילו. פתאום, השדרוג המקצועי שקבוצה אירופית תיתן להם, דרמטי פחות. בעידן של שחקנים שרואים רק את עצמם והקריירה שלהם, הבחירה הזאת מפתיעה מצד השחקנים וראויה להערכה כלפי המועדון.

ג'ורדי ביקש למצוא ישראלים טובים, והגיונית הלך ואמר, "נלך על אלה שמשחקים באירופה". עובדה, עם זהבי זה עבד. אז הוא החתים את בן-בסט. ג'ורדי לא יכול היה להביא בחשבון את הגן הישראלי שטבוע עמוק בבן-בסט. הגן שטבוע בבן-בסט אומר כבר בטיסה חזרה לארץ, שאני עדן בן-בסט שחקנה של טולוז מהליגה הצרפתית, שמגיע למכבי להביא אותה לצ'מפיונס ליג. בן-בסט משחק ככה, גם אם הקבוצה שלו עפה מהצ'מפיונס. בגלל זה בן-בסט מקבל צ'אנס אחרי צ'אנס ממאמן אחרי מאמן ובועט בכולם. "אם פאקו יישאר – אני עוזב", בינתיים פאקו עזב ובן-בסט נשאר אותו בן-בסט. זאת הגישה שמבדילה אותו מזהבי. ייני, למשל, לא נבדל מזהבי בגישה. אילו לבן-בסט היתה מידת המודעות העצמית של זיו וייני, הוא היה משחרר את ג'ורדי מההכרח להחתים חלוץ זר. וזה עוד לפני שדיברנו על העובדה שבן-בסט לא היה האופציה הראשונה, כנראה גם לא השנייה, ברשימות של מכבי.

ג'ורדי מסתכל ורואה שבן-חיים כבר סוגר עשור של קריירה באירופה; ואומר לעצמו, כמה גרוע יכול להיות הספסל בצ'לסי וצ'רלטון, שהוא לא מתאים למכבי. הבאנו מאמן מווטפורד. מה שג'ורדי לא יכול להביא בחשבון, זה מה קורה לבן-חיים כשהוא לא באירופה, אלא חוזר למכבי. הדבר שקורה לבן-חיים מהיום הראשון שעלה לקבוצה הבוגרת. הפנדל ההוא מול כפר-סבא באליפות עם קלינגר. הגן הארור ההוא.

זאת גם אחת הסיבות שמכבי מניעה לאט בשתי העונות האחרונות שלה. השחקנים שלה תקועים בעייני בפגרה ובחגיגות חודשיים קודם. מתברר שצ'מפיונס ליג לא מספיק כדי לגרום לשחקן ישראלי להידרך מספיק. מכבי לא היתה מפסידה במלטה אחרת. זאת המהות שצריכה להשתנות, והיא לא תשתנה לא ביום ולא בשנתיים. מצבו של הכדורגל הישראלי מדכא אתכם? בוקר טוב.

ככה שמה שאני בא להגיד בעצם, שהסיכוי היחיד של הכדורגלן הישראלי לפרוץ את התקרה של עצמו, היא בעבודה על היסודות שתתחיל כבר בגילאים הצעירים, ולא כשהוא יוצא לאירופה בגיל 25-24.

*     *     *

הסכומים שמכבי מוציאה על שחקנים – או הסכומים שמוציאים ממנה שחקנים – הם גם פונקציה של סל הקניות הלא נגמר של ברקת. לדוגמא ברקת. נדמה לי שמספרית, באר-שבע החתימה יותר שחקנים ישראלים ממכבי בשלוש השנים האחרונות. מרוץ החימוש של באר-שבע עוזר לטביב לקבל יותר מגולדהאר; טביב עשוי, אמנם, לקבל פחות מברקת, אבל בדיוק בגלל זה הוא יקבל יותר מגולדהאר.

נכון, הכי אהבתי את האליפות עם אוסקר. נו, ברור. היא היתה הבלתי-צפויה, התמימה והרומנטית מהשלוש. עם לוגסי ודאבור, דהן וורד. עם טיבי וראדי שנקנו בגרושים. רק מה, אילו מכבי היתה מבקשת להביא את המקבילות של ראדי וטיבי היום, היא כבר היתה משלמת הרבה יותר. כמו על דסה ואזולאי. ואם דאבור רוצה לצאת לאירופה, תעצור אותו? אז דהן לא התקדם מספיק, ודאבור רצה אירופה, ומרגוליס ענק רק באימונים – לא תחתים במקומם?

אני מניח שאילו לוגסי היה זוכה כבר כנער לגדול במכבי של גולדהאר, הוא היה טוב יותר היום. לוגסי כדוגמא. ומי אמר שאז הוא היה מספיק להעפלה לצ'מפיונס ליג? אבל זכיתם באליפות, הבעלים שלכם מיליארדר, אתם חייבים להיות בצ'מפיונס. אז צריך לקנות. אבל תראו אותם, רק קונים, אליפות של מיליארדר. ובמקביל, תראו אותם, יואב זיו מגן אצלם. זיו מגן תחת המאמן הרביעי האירופי במכבי. כנראה שיש בו משהו. מה שבעיקר יש בו, זה שאין לכדורגל הישראלי יותר מדי תחליפים להציע במקומו.

ולכן, לאורך זמן, הדרך היחידה שיכולה להיות למכבי לבסס את עצמה, היא מלמטה. זה סיפור לעבודה ל-8-7 שנים. בשביל שתי הופעות בליגה האירופית תוך שלוש עונות, מספיקה גם העבודה הקיימת. אפשר לקנות חמישה זרים תותחים במיליונים, אבל זה לא הדבר שגולדהאר רואה כנראה כחזון לטווח ארוך שלו. אם כבר, הוא היה רוצה לראות את מכבי מתבססת תוך כמה שנים ואז הופכת לפיתוי יותר רציני לשני זרים תותחים במיליונים. ממילא, ספק עד כמה חמישה זרים תותחים היום, זה הדבר "הנכון" לכדורגל הישראלי כולו. מי אמר שאיתם כן תעבור את באזל? ואז מה, תיתקע עם סלעים כאלה על הכתפיים כל העונה, רק בליגה הישראלית?

ולכן, ההחתמות היותר מעניינות של מכבי הקיץ הן בעייני בכלל דן רומן ואורי אוזן. את היסודות מבקש גולדהאר להקנות לא רק לשחקנים, אלא גם לאנשי מקצוע שהוא מייעד למכבי. הוא רוצה שמכבי תהיה מגנט לכל איש מקצוע בכדורגל הישראלי שיש מה להוציא ממנו. רומן ואוזן מתייחסים לכדורגל כמו למדע שצריך ללמוד. את תיאוריו המדוכדכים של רומן על רמת האימון הישראלי שמעתם כאן לפני חמש שנים ומאז. את תיאוריו של אוזן אני מנוע כרגע מלספר. הם לא שונים מאלה של רומן.

כך או כך, כדי ש"התהליך" המדובר יושלם, צריך תקציב, כן. גבוה אפילו. צריך תקציב גבוה כדי לגשר על פערים של שנים. זאת הסיבה שחיפה היתה אולי דומיננטית הרבה שנים, אבל לא היתה לדומיננטיות הזאת שום השפעה ממשית על רמת הכדורגל. ולכן, למכבי אולי התקציב הגבוה בליגה ביי-פאר, אבל התקציב הזה לא מגיע רק לקבוצה הבוגרת ולא מושקע רק בשחקנים. אז כן, צריך גם לקנות כדי לא להתבזות באירופה, אבל לא צריך רק לקנות, אם באמת מכוונים לטווח ארוך. נשמע שכועסים שלמכבי יש מיליארדר שמתעקש לא להיות גיידאמק.

אז אולי באמת לא תהיה "פה מהפיכה אמיתית, פשוט קבוצה שמנצלת את היתרון הכלכלי שלה ולוקחת תארים מקומיים", אבל מי שחשב שמהפכה כזאת תיקח שלוש שנים – זה חלק מההסבר למה הכדורגל כאן לא באמת מתקדם. למה הולך וגדל מספר הנבחרות שמעפילות לטורנירים רשמיים, וסיכויי העלייה של נבחרת ישראל נשארים תואמים.

*     *     *

כי תהליך, אם כבר מדברים עליו, לא עומד בפני עצמו. גם הוא עומד ביחס לסביבה שלו. גם הוא יחסי. הירח קרוב מאד לכדור הארץ בהשוואה לשבתאי, אבל הוא עדיין במרחק של 384 אלף קילומטר ממנו, וככל שמתקרבים אליו במעבורת החלל של גולדהארט, זהו דווקא כדור הארץ שנראה די קטן מהשמשה.

אני לא מצפה מאוהדים יריבים לרצות בהצלחה של מכבי. אבל נכון להיום, גודלהאר הוא התקווה הגדולה של הכדורגלן הישראלי. בינתיים בבאר-שבע לומדים ממכבי ולא להפך. והקיטורים שלכם, שרק מעידים עד כמה המצב של הכדורגלן הישראלי בכי רע, הם לא יותר מהעובדות שגם גולדהאר מתחיל להכיר בהן, אבל הן טריוויאליות כמו הלחות היום בתל-אביב. ודווקא אתם, שמכירים את הכדורגל הישראלי יותר שנים ממנו, אמורים להכיר בזה. במקום להודות לגולדהאר, אתם רק מלעיזים וסונטים, כפויי טובה שכמוכם.

ואתה ספוק, מקורקע לשבועיים. רק בגלל שבזבזתי כל-כך הרבה זמן שיכול היה להיות מוקדש לכתיבת הייקו'ס.

לקראת הנצחון מול באזל
יוספוס לעם - אורי אמיתי

70 Comments

אביאל 18 באוגוסט 2015

השאלה היותר חשובה מאשר האם גולדהאר הצליח במכבי או לא, היא איך בדה-באזר מאפשרים לפרסם דברי גזענות כל כך ברורים נגד מזרחיים ? נגד ערבים זה לא היה קורה.

כסיפוביץ 18 באוגוסט 2015

התגובה שלך היתה במקום עד ש…במשפט האחרון בעצם הגבת לגזען בגזענות הפרטית שלך

אביאל 18 באוגוסט 2015

כסיפוביץ – אם היית מכיר אותי אישית היית חושב ההפך. הסיבה שכתבתי את המשך המשפט היה רק כדי להמחיש את הליברליות החד צדדית של השמאל בישראל.

כסיפוביץ 18 באוגוסט 2015

ושוב, בזה שאתה נוקט עמדה ומפגין את חולשתו של האחר לא עוזרת לך ולא לי בתכלס.
לכותב מגיעה ביקורת על הפוסטים שלו בגלל המילה הכתובה ולא בגלל צד זה או אחר.

ההתיחסות לערבים בתגובה שלך מכוונת למקום מאוד ברור, ואין לה שום קשר לכתוב.

אביאל 18 באוגוסט 2015

כסיפוביץ – אני לא יודע על פי מה אתה קובע שזה לא עוזר, אני דווקא חושב שאם אנשים יבינו שהם לא יכולים להיות ליברלים רק כלפי צד אחד אולי הם יהיו ליברלים אמיתיים וכולנו נרגיש טוב יותר.

כסיפוביץ 18 באוגוסט 2015

ואני לא חושב שאתה גזען
בכל אחד מאתנו יש צד ששולל אחר. אני מכיר את התגובות שלך טוב מאוד ולכן אנני חושב שאתה גזען, אלא בתגובה שלך עוררת משהו שלא היה צריך להתעורר.

האיש כתב מספיק פוסטים כאן שדרשו העמדה במקום כמו שכתבת [שבמקרים מסויימים אכן מפגינה את החד צדדיות המתיפייפת של השמאל]

הכי חשוב בלי משקעים ;-)

אביאל 18 באוגוסט 2015

כסיפוביץ – שוב, הכוונה היתה ברורה מאוד, להראות שדברים כאלה על ערבים או לצורך העניין על כל מיעוט אחר לא היו מתקבלים כאן בשום פנים ואופן, אבל זה איכשהו עבר.

ולסיכום, בלי משקעים.

גלן 18 באוגוסט 2015

אביאל, האיש מסכן אבל תחשוב כמה זה טוב בעצם. גידרנו אותו לפה. יש לו מן הסתם איזה קהל של כמה אלפי לוזרים שנעו מהשמאל לאנרכיה. קפה אחד, מסעדה אחת , ספר או ספרים שנשארים עניין ל'יודע יחן' וזה הכל. צריך לתת לזהמה להתנקז ודהבאזר הוא לצורך העניין ביוב מצויין. תתנחם שמי שיגמור אותם, , הרבה יותר ביעילות יהיו ההרצוגים או הלפידים או הגבי שכנזים. אנשים שעשו משהו, אין להם סבלנות לכתבי רפואה בדימוס ולדימוס בכלל. הם Doers ולא talkers

בני תבורי 18 באוגוסט 2015

גלן,
בביוב של דה באזר אתה שוחה כבר שנים. אל תטיף לנו. לא נעים לך, עוף לכל הרוחות.

funfun 19 באוגוסט 2015

+ 127

אביאל 18 באוגוסט 2015

גלן – זו לא הנקודה ואני לא בטוח שאתה מדייק לגבי העובדות, על אף הנטייה הפוליטית הברורה כאן בדה באזר יש גם סדר וחוקים לא פורמליים די ברורים וזו אחת מהסיבות המרכזיות שאני נהנה כאן (ובעיקר בגלל התוכן כמובן).

בקשר לעושים לעומת המדברים, הרצוג נראה לי אחד שעושה, לגבי אשכנזי אני לא יודע, אחרי אהוד ברק אני לא רואה את הרקורד הצבאי כאיזה סממן להצלחה פוליטית ויאיר לפיד הוא בעיקר בצד של המדברים, גם שנראה היה שהוא ״עושה״ במשרד האוצר, יש מספיק עדויות מכל הגורמים במערכת כדי לדעת שהכל שם היה דיי מחורבן.

קפטן קוקי 18 באוגוסט 2015

אביאל, כמזרחי לא ממש נעלבתי ממה שכתב שדמי על מזרחים. אני חושב שמי שרואה שם גזענות לא הבין את הטקסט.
לא כל מה שהוא לא פוליטקלי קורקט הוא גם גזעני. וטוב שכך.

אביאל 18 באוגוסט 2015

קפטן – אני יוצא בחיי לא פעם נגד כל עולם הפוליטקלי קורקט, אבל שוב פה הסממנים קצת חזקים מדי וגם בנושא הזה יש חד צדדיות מובהקת מכל שמריח כימני-דתי-מזרחי שהוא כר נרחב להשתלחויות, לעומת זאת יש יוצאי דופן כמו ערבים, שחורים וכו׳ ושלא ישתמע שהם כן צריכים לקבל יחס דומה, צריכים לנהוג בכולם באחידות, לטוב ולרע אחרת אין טעם בהגיגים כאלו.

חובב 18 באוגוסט 2015

התעייפתי בדרך, קפצתי לסוף – בו דידלי. היה שווה.

יואב 18 באוגוסט 2015

כפיים שדמי.
הכי מגוחכים הם אלה שמזלזלים(בצדק) ברמת הכדורגל פה אבל טוענים שאי העפלה לליגת האלופות היא כישלון. כמה דבילים ניצן להיות?
הפסקה על רומן ואוזן כל כך נכונה.
כי כמו שמכבי סל פרצה דרך ניהולית(הראשונה למכור מנויים, הראשונה לחתום על חסות), כך גם מכבי של מיטש. מספיק לראות את פסטיבל הג׳יפיאס המגוחך והפרובינציאלי שנחת סוף סוף בישראל לקבוצות שהן לא מכבי, כדי להבין כמה קדימה הארגון הזה נמצא ביחס לשאר. כסף וחזון. צירוף מילים נדיר בלבנט המהביל.

גלן 18 באוגוסט 2015

יואב מתוך חיבה אומר. אין לי מושג על מה אתה מדבר ואני לא מסכים עם הקביעות שלך. אין לי מושג מאיפה אתה מביא אותם לאור מה שנראה. מקסימום יש פה מנהל וולמרט שמנהל סניף רמי לוי בהרצליה. לא רואה כאן שום חדשנות ושום אבן דרך מיוחדת.
אבל צדיק באמונתו יחייה.

גלן 18 באוגוסט 2015

ואשמח עם תגיב אצל גיל שלי. המזהם הזה, צריך להשאר עם המקהלה שלו. מכאן יצאתי

שגיא 18 באוגוסט 2015

אותן ולא אותם.
אם ולא עם.

אמנון 18 באוגוסט 2015

גלן, בבקשה אל תלך מכאן.
אתה ואני האוהדים היחידים של מנצ'סטר סיטי באתר הזה (פחות או יותר מאותו פרק זמן, סוף שנות השישים-כך נראה לי)
אל תשאיר אותי בודד במערכה בגלל דברים שנכתבו ולא נראים לך.
פשוט לא צריך לקרוא או להגיב, או לספור עד עשר ולהירגע.

אמנון 18 באוגוסט 2015

גלן, בבקשה אל תלך מכאן.
אתה ואני האוהדים היחידים של מנצ'סטר סיטי באתר הזה (פחות או יותר מאותו פרק זמן, סוף שנות השישים-כך נראה לי)
אל תשאיר אותי בודד במערכה בגלל דברים שנכתבו ולא נראים לך.
פשוט לא צריך לקרוא או להגיב, או לספור עד עשר ולהירגע.

טל 19 באוגוסט 2015

היי אמנון רק רוצה לציין שגם אני אוהד מנצ'סטר סיטי….

לא מסוף שנות ה-60 אמנם אלא מתחילת שנות ה-2000 (בזכות שני אחים שאני אוהב מאוד את המוסיקה שלהם ושחקן ישראלי חוצפן אחד שהצליח לריב אפילו עם קווין קיגן)

אפשר לקוות שהוא יחזור בכל מקרה לא תישאר לבד !

Blue Moon My Freind

דוד האדום 18 באוגוסט 2015

"אפילו שפרה היא לא. אולי בובליל"

הגזען שוב משמיע את קולו.

רפאל 18 באוגוסט 2015

חוויה מסוג אחר לקרוא מאמרים כאלה.

בגדול, אני חושב שזה נכון שצריך להשוות תוצאות ביחס לעצמך.
מכבי ת"א בין 1997 ל 2012 אפילו לא נראתה כמו הצל של עצמה.
האליפות שזכתה בה היתה בשנה בינונית מאוד מבחינת כדורגל וזו כמובן נחשבה להיות העונה הטובה ביותר של הקבוצה ב 15 השנים האלה, אשר לא מעט מהן כאמור היו עם התקציב הגדול בליגה או קרוב לכך.
אז יש סיבות מוצדקות להרגיש טוב עם האליפויות והתהליך.
הכדורגל הישראלי, כפי שציין מפרסם המאמר, ישתפר מעבודה על יסודות.
אחד היסודות החשובים הם דינאמיקה תחרותית בריאה בליגה.

נכון, הפורמט בליגה טוב מאשר הפורמט הקלאסי באירופה ( 18 או 20 קבוצות במשחקי בית וחוץ ), אולם הוא עדיין לא מקיים מספיק משחקים גדולים בין קבוצות שבאותו רגע מועמדים לאליפות.
המתח והעניין בליגה תלויים לגמרי ביכולת של הקבוצות העשירות בליגה לפרוע את השטרות.
מי שבצמרת ( בד"כ העשירות ), תמיד יש לו על מה לשחק כי אסור להפסיד נקודות באף מחזור.
מי שלא יכול להתמודד לאורך 36 מחזורים בקצב של 80 אחוזי הצלחה, אינו משחק על דבר וחצי דבר.
וכך יש לנו קבוצות עשירות רלוונטיות תמיד שכולם רוצים להיות אוהדים שלהם.
ויש את היתר… שמשמשות משוכות זמניות ושום דבר מעבר לכך כבר עשרים שנה ולאלף השנים הבאות אם שום דבר לא ישתנה.
הצעתי לשקול פורמט פלייאוף סדרות עם עוד סעיפים שיבטיחו תחרות ברמה גבוהה ועליה באינטנסיביות והעניין ככל שהליגה מתקדמת.
ראיתי שמדברים במקום זה על תהליך. ואיך שכולנו מרוויחים מכך שקבוצה או שתיים קונים את כל השחקנים הטובים
ומשקיעים חלק מהכסף בנוער. כאילו לא עובדים נכון וקשה במקומות אחרים.
פשוט לאף אחד לא איכפת, כי למה לנו לבזבז את הזמן על קבוצה שמשחקת ב 50 אחוזי הצלחה
כשיש את מכבי או חיפה שנאבקות בצמרת עם 80 אחוזי הצלחה?
למה לראות בני יהודה נגד נתניה המשחקות על כלום ושום דבר, כאשר בערוץ המקביל יש את חיפה וסכנין ובשביל הליגה, אסור שחיפה יאבדו נקודות, אחרת זה יפגע בהם אנושות במירוץ לאליפות. והרי זה מה שמעניין אותנו, לא?

דיבורים יפים והתהליך אומנם קיים.
התהליך בו הכסף הגדול מכתיב איפה העניין ורק מי שיש לו קיים וממשיך לצבור כוח והצלחות.
אין בעייה. רק למה זה צריך להיות על חשבון האחרות?
זה לא קשור למכבי או חיפה.
זה קשור לכך שקבוצות כמו מכבי פ"ת ובני יהודה יכולות 'להכריע' את גורל האליפות אבל לעולם לא ייקחו חלק ממנו.
כל עוד הנקודה הזו לא מפריעה לאנשים, אין סיכוי שאי פעם נראה כאן ליגה תחרותית אמיתית.

גיסנו 18 באוגוסט 2015

שכחת להזכיר את ח'ליפות חדי הקרן וסוסי הפוני ;)

רפאל 19 באוגוסט 2015

חחח, כמו המלחמות הפוניות….
מוכרחים להשמיד את הפורמט הקיים : )

שגיא 18 באוגוסט 2015

פיתחת אומנות מאד יפה – להכניס את המנטרה על הפורמט בכל תגובה ולכל נושא אפשרי. יפה.

רפאל 19 באוגוסט 2015

זה מאמר של שדמי על מסע בין כוכבים…
תכל'ס, אחרי שנהנים מהקריאה כל אחד זכאי לומר בתורו מה שהוא מאמין בו.

לא מבין איך אתה נהנה מליגה שבשביל לדעת אם לחגוג אליפות, צריך לשאול את הבחור עם הטלפון הנייד.
זו טבלה שמדכאת באופן שיטתי חלומות של קבוצות להתחרות בשביל עצמם.
ועוד בשם הספורטיביות וההוגנות כביכול.

התהליך צריך להיות לכיוון של עידוד תחרות, רמה גבוהה ומשחקים גדולים.
לא של קבוצה או שתיים עם ים כסף ואפס אלטרנטיבות כי לאף אחד אין סיכוי להיות תלוי בעצמו.

כסיפוביץ 18 באוגוסט 2015

"בואו נראה מה יש לנו כאן: שני טייקונים, אחד בנה את עצמו לבד, אחת ידעה לבנות תא משפחתי נכון וחיה על האח ובן-הזוג, לא היתה מגיעה לכלום בלעדיהם. בונים לה עכשיו אצטדיון חדש. בשלוש שנים האחרונות קנתה כמות יפה של שחקנים. אפילו שפרה היא לא. אולי בובליל."

שם עצרתי
עם כל המאמץ להראות כתיבה "מגניבה" שכזו אתה חושף את עצמך במלוא התנשאותך שחוזרת על עצמה כל פוסט כמעט.

חבל

אריק 18 באוגוסט 2015

לא רק גזען גם שובינסט מסתבר.
על שחר הוא לא כותב את זה

תומאס נוימן 18 באוגוסט 2015

כי שחר הוא לא אלונה. ולא בגלל שהוא גבר. פשוט תשווה קורות חיים ותבין.

אריק 18 באוגוסט 2015

מציע לך לקרוא מאיפה הכסף

אביאל 18 באוגוסט 2015

נוימן – וכסף שאדם עשה בידיו הוא תמיד הכשר מוסרי ? ואנשים שירשו כסף או שהגיע להם בלי עבודה קשה לא עשו דברים טובים ?

דיי להתחסד.

קפטן קוקי 18 באוגוסט 2015

טוב, כאן זה כבר מתחיל לעצבן.
זה כבר לא קשור למכבי – אתם פשוט מחפשים את ההתנשאות אצל ההוא ממדינת תל אביב וראס בן אמו, תצליחו למצוא אותה.
אם תקראו את הפסקה כולה, מההתחלה, אפשר להבין את ההקשר. אין פה שוביניזם ואין פה שום התנשאות.
האמת, הייתי מסביר, אבל זה טיפשי ומעליב את הטקסט. אז חבל.

אחד 18 באוגוסט 2015

"בואו נראה מה יש לנו כאן: שני טייקונים, אחד בנה את עצמו לבד, אחת ידעה לבנות תא משפחתי נכון וחיה על האח ובן-הזוג, לא היתה מגיעה לכלום בלעדיהם"

קצת כמו מכבי, שלא הייתה מגיעה לכלום בלי הכסף של גולדהאר

עופר כהן 18 באוגוסט 2015

קצת כמו ריאל מדריד, שלא הייתה מצליחה בלי פרס והבנק הספרדי.
קצת כמו ליברפול בלי האמריקאים.
קצת וולפסבורג בלי פולצווגן.
כל קבוצות הכדורגל תלויות בכסף כדי להתקיים.

גדעון 18 באוגוסט 2015

כותבים לכם מאמר ארוך וכל כך יפה ואתם בוכים על התנשאות.
תתעלו קצת, תקראו ברצינות את כל המאמר גם אם הוא ארוך ותגיבו עניינית.

כסיפוביץ 18 באוגוסט 2015

כי אתה כל כך יפה ואנחנו לא
מצטערים

אביאל 18 באוגוסט 2015

גדעון – אפשר להגיד את הדברים שלך על המון ספרים מושמצים בהיסטוריה.

Devito 18 באוגוסט 2015

שדמי באמת שאהבתי את מה שכתבת (כשכתבת…) עד לפני מס' פוסטים אבל משהו בך משדר תחושה לא נעימה ומעלה ניחוחות של גזענות, התנשאות (בקטע של 'אני מבפנים, יודע הכל'), אין באמור לפגוע בך אלא מתוך כוונה אינטרסנטית כדי שאוכל לקרוא בלוגר/סופר שאני מעריך ומתחבר אליו.

*אני אוהד מכבי, מזרחי ותושב הפריפריה.

דניאל 18 באוגוסט 2015

גם גזען מגניב הוא גזען.

ניינר / ווריור 18 באוגוסט 2015

הלו, זה דה באזר או גרנטלנד?

תומאס נוימן 18 באוגוסט 2015

"גזען". "שוביניסט". תגידו, התחלתם לקרוא את שדמי היום? מי שעוקב אחר הגיגיו בשנים האחרונות, ולו רק באתר נכבד זה, לא היה מחלק לשדמי את התארים הללו. הוא אחרון הגזענים ואחרון השוביניסטים. וראשון המכביסטים (ויש לו את הצלקות שיוכיחו זאת). נכתב כאן מאמר ארוך ומחכים על גולדהאר (וקצת גם על זהבי על הדרך), עם נקודת מבט מעניינת, ואף אחד לא טורח כמעט להתייחס לגופם של דברים. ברור שרפלקס השנאה הבלתי נשלטת לכותב שנתפס בעיניכם כ"סמולני קיצוני" או "תל-אביבי מתנשא" גם הופעל כאן, אבל זה אפילו לא פוסט פוליטי.

אביאל 18 באוגוסט 2015

תומאס – אם תקרא את התגובות (שלי לפחות) על הדברים של שדמי לאורך השנים תראה שהטענה הזו דווקא מקבלת תוקף רציני.

אחרון הגזענים לא היה כותב על בובליל או על בנלולו מדימונה בטח לא בהקשרים הללו ואחרון השובינסטים לא היה כותב את הדברים על ברקת.

שגיא 18 באוגוסט 2015

זה כי הם יודעים שהוא צודק. אז הולכים ומחפשים את הקטנות.

בלאנקו 18 באוגוסט 2015

מסכים איתך במאה אחוז. על 20 פסקאות אולי 2-3 החלקות קטנות אבל סך הכל זווית הסתכלות מאוד מעניינת ונכונה בעיניי.

משה 18 באוגוסט 2015

כנראה שאתה לא קורא אותו, היו לו טורים הרבה יותר גזעניים מזה.

שלומי 18 באוגוסט 2015

מעולה!
נהניתי לקרוא כמו תמיד.

לכל המגיבים המתלוננים – גשו וקראו פוסטים ישנים של שדמי ותראו שהוא ההפך המוחלט ממה שאתם חושבים. טוב, אולי למעט החלק של ההתנשאות.

קפטן קוקי 18 באוגוסט 2015

טור נהדר ומדויק.

ערן (המקורי) 18 באוגוסט 2015

חזק מאד, חיים. מקווה שתכתוב לעתים יותר קרובות. בהמשך פידבק ספציפי יותר…

צור שפי 18 באוגוסט 2015

נאתכו צ׳רקסי שזה מיעוט שאפילו לא שווה לשרוף בשבילו בית ספר – כמה מצחיק ככה עצוב. ולהפך.

עופר כהן 18 באוגוסט 2015

נהניתי לקרוא.
לגבי המגיבים הנאורים:
אני מבין שאין לכם כבר מה להגיד על מכבי אז מגיבים כמו אחרון המגיבים בוואן, בצורה אישית כלפי הכותב ואפילו בלי ביסוסים נורמליים. אז הוא אמר בובליל, וואט איז דה פאקינג שיט? בובליל, למי שלא זוכר, רץ במפלגה בשם "כלכלה" לאחר המחאה החברתית, ופרש מזה אחרי חמישה ימי עסקים בטענה ש..תופים…. "זה לא זרם". שדמי הזה גזען ולא ענייני.

לגבי הכסף של גולדהאר, הרי ברור שהצביעות פה חוגגת. מדובר באיש עסקים רציני, עשיר מאוד ולא טיפש.
אם באמת ובתמים הוא היה רואה שניתן לעשות תהליך (לא אליפות סטייל ק"ש) בפחות כסף, הוא היה עושה את זה.
מילא לבקר על החלטות עסקיות לא נכונות (וטיעונים כמו-ורמוט ובן בסט זה פח, תשאירו אצל פרימו בתגובות), אבל להגיד שהוא סתם זורק כסף לא מוציא את גולדהאר טיפש אלא את אותם מקטרגים.
אנשים באמת פעם ניסו לעשות מחקר על איפה הולך הכסף במכבי? לחקור מדוע מכבי מוציאה כל כך הרבה על רכש? מדוע מכבי משלמת כ"כ הרבה לשחקנים שלה?

אנשים אומרים שמכבי עושה מעצמה צחוק עם דאבור, ושוכחים שלא קרויף הוא זה שנקט בסעיף יציאה כ"כ נמוך. אנשים שוכחים שדאבור התלונן שבמכבי לא נתנו לו מספיק צ'אנס, אבל שוכחים שהיה לו אחוז ניצול מצבים פשוט מחפיר, ושאצל סוזה הייתה רוטציה ולא זרקו אותו על הספסל.

אפילו על גארסיה אין מה לדבר: מצד אחד צריך עוד בלם באופן כללי, אז הביאו את בן חיים, עכשיו צריך למצוא בלם שיחליף את גרסיה. לא את גרסיה של ה-400 ימים האחרונים, אלא של אוסקר. אין ישראלי כזה. כנראה שלא היה זר כזה, אם היה היו מביאים, ואם היה ולא הביאו? מישהו יודע את זה?

בכלל אם אפשר לבקר משהו זה את אי לקיחת הסיכונים ברכש, כי הרי אולי היה מחליף לקרלוס גארסיה וג'ורדי הפחדן הנאלח לא הביא אותו, פחח חוצפן, הרי כל פרשן מקלדת מוכן היה להתפטר מתפקידו אם היה טועה כמו קרויף.
מהמקלדת לא היה מתפטר, מהמקלדת….
ברצינות, קשה להגיע רחוק באירופה, אם אתה מכבי, בלי לקחת סיכונים ברכש. אז אנחנו מצמצמים את הביקורת על קרויף, שלא מוצא מציאות. כאנשים רציניים, אנחנו לא נעביר ביקורת בלי להציע אלטרנטיבה, אחרת אנחנו קשקשנים. יואילו בטובם הפרשנים הנכבדים וימצאו שחקן מתאים, עם דף סטטיסטי ודו"ח שחקן שיראה מדוע הוא השחקן שגורדי רוצה.

אגב לסיום- מכבי תלויה בזהבי? האם זה רע?
זה מן קטע של "כדורגל זה משחק קבוצתי אז אם שחקן אחד עושה את ההבדל אז זו לא קבוצה".
שאלו את עצמכם- איזו קבוצה בארץ היית מושיבה על הספסל שחקן אחד מ-11 שחקני ההרכב הראשון של מכבי? (ואל תקפצו לי עם זיו, טווטחה זה חור בהגנה!)
אחר כך תברברו על זהבי כמה שבא לכם. קשקשנים.

השמן 18 באוגוסט 2015

מעולה. מדוייק. +100000000

משה 18 באוגוסט 2015

אני דורש אחוזים משכר הסופרים על שימוש במשפט שלי בפתיחה. ואחרי עוד 1500 מילה (שהיה עדיף ש 200 מהן לא היו נכתבות ) וניצחון יפה על פלזן אני עדיין עומד מאחוריו לחלוטין.

funfun 19 באוגוסט 2015

גם אשת לוט עומדת עד היום מאחוריו. גם הבן שלי עומד מאחורי ההצהרות הילדותיות המצחיקות שלו
תעמוד לך. בכייף
קח שמשיה ומאוור שיהיה יותר נעים ותחפש צל

משה 19 באוגוסט 2015

חוסר היכולת של חלק מאוהדי מכבי להבין שהעולם לא חייב לשיר אמן אחרי כל שיר הלל לקבוצה שלהם זה הדבר הילדותי היחיד כאן.

funfun 20 באוגוסט 2015

תמשיך לעמוד, כן?

גדי 18 באוגוסט 2015

לפני 27 שנים בניווטים בבהד 1 בלילה גשום מאוד אנסתי את המפה ואז האורות של רהט נראו לי כמו האורות של באר שבע. התוצאה הייתה לילה ארוך מאוד והגעה לנקודת הסיום בנס מבלי להגיע לאף נקודה נדרשת בדרך.

משום מה כשקראתי את הדברים נזכרתי באותו לילה ארור. עיוות המציאות, האורך והזחיחות היו שם וגם פה.
אולי גם העניין של הגזענות היה שם עם כל העניין של רהט ובאר שבע אבל אולי זה עוד נסיון לאנוס דברים.

the man 19 באוגוסט 2015

ואת.כל הטקסט הזה אתה כותב בחינם? אחרי כמה ג'וינטים או שוטים? והכול על כדורגל ישראלי? יש דבר כזה בכלל? יש לו קיום? תכלית? מסכים לגבי האג'נדה שלך. פשוט נרדמתי בפסקא הרביעית.

ג. סמסא 19 באוגוסט 2015

בקשר לפסקה על השחקנים הזרים, הגיעו לפה בעבר שחקנים בהמון כסף שסיפקו את הסחורה בגדול- ז'רום לרואה ודרק בואטנג שחתום כמעט לבדו על 2 האליפויות של בית"ר. עם נכונות להשקיע הרבה כסף (מה שלא בטוח שנכון לגבי גולדהר) אפשר להביא תותחים רציניים ואני חושב שרק ככה מכבי תוכל לבסס את עצמה באירופה

funfun 19 באוגוסט 2015

סמסא הזרים הענקיים האלו שדיברתי עליהם (ואני לא ציני כאן בכלל – הערצתי את שניהם ) לא קידמו את ביטר 2 ס"מ בזירה האירופית
וזה בדיוק מה שאומר שדמי כאן

funfun 19 באוגוסט 2015

שדמי פוסט ענק משובץ בפנינים ומחרוזות
אני לא בטוח שאני מסכים עם כל מה שהגית כאן אבל הזווית בהחלט מעניינת ושופכת אור על חלק מהיעדים שהציבו להם הקברניטים שלהאימפריה הצהובה
מה שכן , הפוסט הזה גם שופך אור לא מחמיא עלינו, רוב אוהדי הכדורזבל בארץ ואני מעריך שזה מה שגורם ללבת התגובות הארסיות והאישיות לבעבע כאן
לגבי בן בסט – צודק מיליון אחוז. נעל בית קרועה
לגבי זרים – אני בטוח שאפשר וניתן לעשות יותר מצד שני אני לא יודע מה באמת המדיניות של איש הזהב מקנדה….

MOBY 19 באוגוסט 2015

שמישהו יזריק פה לאנשים קצת חוש הומור.

איתמר 19 באוגוסט 2015

במכבי אין תהליך.
יש משולש שצלעותיו הן גולדהאר, ג׳ורדי וזהבי.
הוצאה של צלע אחת (וכרגע זהבי חשוב ומשמעותי יותר מהשניים האחרים) ונגמר הסיפור.
יחסית להון שהושקע בקבוצה היכולת של מכבי בשנים האחרונות איננה מרשימה.
היא היתה אמורה להיות קבוצה הרבה יותר סוחפת ומלהיבה.
אני תמיד מזועזע לשמוע אוהדי הפועל שמייחלים לתואם גולדהאר.
אם להפועל יהיה מיליארדר אז מה יהיה ההבדל בין הפועל למכבי ?
בדרבי, שכירי החרב של שתי הקבוצות יוכלו להחליף חולצות במחצית ואיש לא ירגיש בהבדל.

דור 19 באוגוסט 2015

תגובות ברמה של וואן שישארו בוואן, התסכול שלך צועק לשמיים ולא מאפשר לך להסתכל על הסיטואציה בפריזמה אובייקטיבית.

שלומי 19 באוגוסט 2015

אתה לא רואה הבדל בין בית"ר של גאידמק לבין מכבי של גולדהאר?
באמת?

גלעד בלום 19 באוגוסט 2015

שדמי, שדמי, חשבתי שיש יובש בתל אביב… רואים שאתה אינטיליגנט ושיש לך יכולת כתיבה אבל מה שנשמע חכם בראש שלך תחת השפעת נרגילה מהולה במשהו טוב יכול להישמע די אינפנטילי למחרת בבוקר כשאתה קם לקפה של הבוקר.

להגיב לכתבות שלך זה מלכוד כי לא מגיע לך, מצד שני אתה כזה פרובוקטיבי שקשה לא להגיב. מצד שלישי אני כמעט תמיד מתייאש אחרי פסקה אחת (או מקסימום שתיים) כי אתה מעיק ומייאש (למרות שאתה נוגע בנקודות חשובות) אבל בעיקר צבוע, מתנשא, ומעצבן (למרות שאני מסכים איתך מבחינה פוליטית).

זה לא קשור לזה שאתה כותב על מכבי ומנקודת מבט של מכביסט, כי את גיל שלי אני קורא בכיף ואת טלבי אני קורא בשעשוע (הוא מצדיק כל סטיריאוטיפ שאי פעם היה לי על מכביזם).

אתה לא מכביסט טיפוסי, למעשה אתה פועל בדרכים ״הפועליסטיות״ לכאורה-שמאלן, מתנשא, ולא רואה מעבר לאף הצהוב. כבר כתבתי לך מזמן שבאופי אתה הפועל, זו טעות גנטית שאתה אוהד מכבי, אתה מתפלסף כמו אדום לפלפ, מכביזם זה לדרוס בלי לדבר הרבה.

הצלחתי בקושי רב להשלים קריאה של הפוסט הזה רק כדי שאוכל להגיב לנושא עצמו:

כשגולדהאר הגיע לפה הוא עשה ברור קצר ולמד שיש למכבי את התשתית הכי טובה להפוך למונופול, שזה בעיקר מאסה ענקית של אוהדים בעלי יכולת כלכלית ושם של מותג מוכר (בזכות הכדורסל). כל קבוצה שהיה בוחר בה היתה מגיעה פחות או יותר להישגים של מכבי. כל ילד בתיכון שהיה מקבל את התקציב של מכבי היה מגיע פחות או יותר לתוצאות של מכבי, כלומר- לטעות 3 שנים, לשפוך כסף כמו מים ואז לאט לאט להבין את שוק הכדורגל ולנצל את הפתטיות של מועדונים כמו הפועל תל אביב, ביתר או חיפה הירוקה. ג׳ורדי הצליח אבל באופן יחסי שירצקי הרבה יותר מצליח (מבחינת הצלחות מקצועיות ביחס לתקציב).

לאור האמת הפשוטה הזאת הפוסט הזה מיותר בעיני, אתה בתת מודע כותב עם תחושת עליונות, בגלל זה לא מעט מהקוראים, בעיקר כל מי שאינו מכביסט, מרגיש אנטגוניזם כשהוא קורא אותך, נשמע שזה לא ממש מזיז לך (שוב, טיפוסי לאוהד הפועל להיות שונה).

אתה בטוח שאין לך פוסטר של משה סיני מוחבא מתחת למיטה?

אז באמת כל הכבוד על 3 אליפויות (הלוואי עלינו) אבל הצלחה היא לשדרג את מכבי להיות איזשהו גורם יציב באירופה כפי שהפועל היתה למספר שנים, הנצחון על פילזן זה צעד יפה, בוא נראה איך תיראו מול הקבוצה של פדרר, כבר הייתם בסרט הזה, מול אותה קבוצה פעמיים בשנים האחרונות, זה מבחן די טוב לראות אם התקדמתם, בהצלחה! :)

יואב 19 באוגוסט 2015

פנים רבות להן לאוהדי מכבי. שגיאה היא להיתפס לסטראוטיפים החלולים.
אתה יודע כמה אוהדי הפועל ״מכביסטים״ אני מכיר?

אבי ערך מוסף 19 באוגוסט 2015

אתייחס רק למשפט ״אבל אילו זהבי היה שועל טיפוסי לשועלים, הוא לא היה מספק תוצאות כאלה שנה אחרי שנה. בוא נהיה כנים. הוא מזמן היה מזכיר את בניון״

ייתכן כי לא התכוונת להשוות בינהם, אבל לכתוב משפט כזה, זה לא הוגן כלפי יוסי בניון. זהבי שולט פה ביד רמה בשנות השיא שלו. שנות השיא של יוסי היו בפריימירליג. יוסי חזר לפה כדי לסיים את הקריירה מהאהבה למשחק. זהבי נבעט מפאלרמו לאחר חוסר רלוונטיות לקבוצה. יחי ההבדל הקטן. עם כל הכבוד לזהבי.

פורד פרפקט 19 באוגוסט 2015

אמשיך ואוסיף שזהבי מתקדם פה בליגה משנה לשנה לא רק כי הוא טוב ומשתפר אלא גם כי הליגה פה נחלשת משנה לשנה.

Comments closed