המקריות של הנייר

מכבי תנצח את הדרבי בגביע הטוטו, אבל תפסיד לפתח-תקווה באותו מפעל, כי יש לה את באזל ארבעה ימים אחר-כך

הסתברות. בהתחשב ביריבה שלה, מכבי נתנה בבאזל את משחק ההגנה הכי טוב שלה בשלוש שנים האחרונות. נדמה לי שהיא טעתה רק פעם אחת בעמידה לנבדל. הפעם האחת היתה השני של באזל. בן-הרוש, טיבי, בן-חיים ושפונגין. בכל פעם שאחד מאלה נותן משחק כזה, זה מאורע שמציינים אותו. וזה כאינדיבידואלים. הסטטיסטיקה אומרת שעל כל משחק אחד כזה, כל אחד מהארבעה ייתן שלושה משחקים שהופכים את המשחק הבודד למאורע שצריך לציין אותו. וזה כבודדים. זה מה שקרה מול פלזן בבלומפילד. מה הסיכוי שהארבעה יהיו מסוגלים לשחזר את היכולת הזאת גם היום; בהסתברות, מה הסיכויים? וביחד?

משחק ההגנה הכי טוב, ועדיין היא קיבלה שניים.

הסתברות 2. עשרים: שמונים באחוזים. אולי אני מחמיר. שלושים:שבעים. אלה פחות או יותר היו יחסי הסיכויים לפני המשחק בבאזל. כולם נזכרים בגראסהופרס, אבל באזל טובה בהרבה מגראסהופרס ההיא. מפתה לחשוב שהסיכויים השתנו פלאים אחרי התוצאה בבאזל. אני חושב שלכל היותר, הם עומדים עכשיו על שלושים וחמישה:ששים וחמישה. הסיום הדרמטי מלבה עוד יותר את ההתלהבות מהתוצאה המרשימה. הוא לא מוריד ממנה או סותר אותה. אבל הוא גם לא אמור להטעות שהסיכויים התהפכו. זאת לא הנמכת ציפיות. אנחנו מכירים יותר מדי טוב מיותר מדי פעמים, איך נראים בסוף הדברים, כשכדורגל ישראלי פוגש אופוריה בסוף המערכה הראשונה.

גישה. באזל הבקיעו את השני; הם היו משוכנעים שהשלישי בדרך. כמו שהיו משוכנעים בתחילת המשחק שתוך עשרים דקות כבר יהיה להם יתרון של שער. ככה הם נראו. אז הם יצאו לחפש את השלישי. וחטפו את השני. הפועל הבקיעה בדקות האחרונות נגד צ'לסי ואבוקסיס לקח את הכדור לעיגול האמצע, כדי שהפועל ישימו כמה דקות אחר-כך את השני. כולנו זוכרים. להפועל לא היה מה להפסיד בערב ההוא. אנחנו זוכרים, בדיעבד, את הריצה של הפועל באופ"א באותה עונה. אבל נכון לרגע שהפועל הובילה 0:1, אף אחד לא חלם על ריצה, לכל היותר על תוצאה טובה מול צ'לסי והדחה מכבדת. לבאזל היה הרבה מה להפסיד. לבאזל קרה מה שקרה לפלזן במשחק השני. פלזן באה להעביר זמן, היא הרי ניצחה בבלומפילד. עם השווייצרים זה נראה כאילו הם מרגישים, שמה כבר יכול להיות, כבר התמודדנו איתם ארבע פעמים, זה לא אמור להיות מסובך מדי לעבור אותם שוב, המאמן שלהם לפני שנתיים לקח אותנו בעונה שעברה לשמינית הצ'מפיונס ליג. אז הם חטפו שוויון. לבאזל יש אפשרות לתקן את מה שפלזן לא האמינה שיקרה לה.

ישראלים. ברוב המשחק בבאזל שיחקו תשעה ישראלים בהרכב של מכבי. לרגעים, היו שמונה, ומייד חזרו לתשעה. הזרים של מכבי שפתחו בהרכב היו פאבלו ואייגיבור. מיטרוביץ' עלה מהספסל לפי תוכנית המשחק, ואייגיבור ירד אליו מאוחר יותר, כשנפצע. הגנה שכולה ישראלים. שפונגין, ריקן, דור פרץ המחליף. תשעה ישראלים. זה הדבר שהכי הרשים אותי במשחק הראשון.

אלברמן. אלברמן, וואו. הדיבור המוצדק על זהבי מקהה במשהו את מה שמראה אלברמן, שמזכיר את מה שמראה זהבי בעקביות ובשיפור מעונה לעונה. הוא רק מבוגר מזהבי בכמה שנים טובות. מה שמעצים בעייני את מה שרואים ממנו.

מיקוד. מכבי תנצח את הדרבי בגביע הטוטו, אבל תפסיד לפתח-תקווה באותו מפעל, כי יש לה את באזל ארבעה ימים אחר-כך. היא תעשה את המינימום ההכרחי לנצח את סכנין בליגה, כי להצהיר במחזור פתיחה צריך, אבל תקפיד לא להשחית אנרגיות. היא תירדם בשמירה במלטה, כדי להתעורר בצ'כיה. זה המשך של משהו שראינו כבר בעונה שעברה. הערב מכבי תעלה למשחק שבו יש לה להפסיד, בלי שיהיה לה מתי לתקן אחר-כך.

סרביה. מהרגע שהודיעו שמינו אותו, הייתי מרוצה. המחשבה על מאמן סרבי מוצאת בעייני. הסרבים קשוחים, יש להם טמפרמנט למלחמות. מוצא חן בעייני, היוקאנוביץ' הזה. גם באיך שהעמיד את מכבי בבאזל, וגם באיך שהוא מעמיד במקום את מי שצריך. פעם זה את הממונים עליו, תמיד את השחקנים. ההתעקשות על בלומפילד. ועוד נראה ולבוש קלאס. זה סוג מאמן שכדאי לעלות איתו למשחק כמו הערב.

מקריות. אילו זהבי מקבל את הכדור בדקה ה-82 ולא בן-חיים, סביר להניח שזה היה נגמר בשער. לא מופרך שבמקרה כזה, המשחק היה נגמר בניצחון. הסתברות, סיכויים, מקריות. אלה הכול משחקים ב"כאילו". בסוף זה הכול "על הנייר".

לקראת קליימקס
אליפות העולם באתלטיקה (4)

12 Comments

יובל 25 באוגוסט 2015

שדמי, כשאתה מעלה פוסט כזה לפני המשחק, אתה גם מעלה לי את הסיכוי להתקף לב הערב.

מעולה

אזי 25 באוגוסט 2015

עד שאני צריך פוסט של 5000 מילה כדי להעביר את הזמן עד המשחק אתה מעלה פוסט בשמונה נקודות

D! פה ועכשיו 25 באוגוסט 2015

זה המתח

או אולי העורך השאיר את השאר לאחרי. פוטנציאל תגובות גדול יותר.

מישהו 25 באוגוסט 2015

תענוג לקרוא אותך.

ארז (דא יונג) 25 באוגוסט 2015

"אנחנו מכירים יותר מדי טוב מיותר מדי פעמים, איך נראים בסוף הדברים, כשכדורגל ישראלי פוגש אופוריה בסוף המערכה הראשונה" – גדול אתה שדמי

עם זאת השאלה הנשאלת היא לגבי החוקים התקפים בנוגע לפיו-פיו במערכה הראשונה

אלון 25 באוגוסט 2015

סוף סוף מישהו מדבר על אלברמן. הוא מעולה כל העונה הקצרה הזאת והיה מדהים מול באזל.
חבל שהוא לא הקפטן.

יוני 25 באוגוסט 2015

תענוג אמיתי. כל מילה

קפטן קוקי 25 באוגוסט 2015

רב אמן

ניב 25 באוגוסט 2015

איזה כיף שדמי, איזה כיף…
אני מקווה שהרווחנו עכשיו עוד פוסט שלך (בבקשה אל תקצר)

אריק האחר 26 באוגוסט 2015

קורא את הפוסט אחרי המשחק
ופתאום לא מבין את המשפט
״כמו עיתון מאתמול שעוטפים בו דגים״
להיפך ממש להיפך
בבקשה פוסט ארוך על אחרי באזל
תודה

סימנטוב 26 באוגוסט 2015

מעולה!!
ומברוק כמובן

כסיפוביץ 26 באוגוסט 2015

אמנם באיחור אבל נהנתי!

Comments closed