את שולה קשת יצא לי להכיר לפני עשרים שנה בכתבה שעשיתי ל"זמן תל-אביב". הכתבה היתה על התארגנות כלשהי של מה שאז עוד הוגדר כפעילים מזרחיים נגד קיפוח. קשת היתה אז מצוטטת ומרואיינת פופולרית בשיח השד המזרחי. מהכחלילי'ס והחסן'ס של היום. אלה היו ימי הפריחה הגדולה של סמי שלום שיטרית, עוד קולוניאליסט של דעת ואינטליגנציה.

לקשת, ממנהיגות ההתארגנות נשואת הכתבה, היתה אג'נדה ברורה ותקיפה מאד. האשם ומקור כל הבעיות היו אחד ואין צורך להרחיב את הדיבור מי ומה הם. גם פתרון כל הבעיות, הגאולה והבשורה היו אחד וגם על הזהות שלהם אין צורך להרחיב את הדיבור. היום קשת היא מנכ"לית ארגון "אחותי", הזרוע הנשית של תאגיד האלכימאים "תור הזהב" מאולפני "הקשת" הדמוקרטית" המזרחית".

*

השבוע, בדיון בסוגיית הפליטים בדרום תל-אביב של ועדת הכנסת לצדק חלוקתי ושוויון חברתי, אמרה קשת את הדברים הבאים: "מטרת הזרמת מהגרים היא השתלטות לבנה על האזור על-ידי גירוש התושבים הוותיקים".

כמה פשוט. בדיוק כמו הקשר בין השטחות על קברים לכניסה להריון. כן, תהיה משתטחת אחת לאלף שתיכנס להריון. האם זה בגלל ההשתטחות? בוודאי שלא. האם היא מאמינה שכן? כן. האם מישהו ינצל את זה כדי להוכיח שהתיאוריה שלו נכונה? בוודאי שכן. נימוקים ואידיאולוגיות מוטעות לא רק שלא משפרים מצב, הם מחמירים אותו.

*

עכשיו, קחו את קשת כמשל. קחו את מה שחשבה ואמרה ונאבקה למענו עשרים שנה אחורה, איך במרוצת עשרים השנים שחלפו היא התבשלה בתוך קדירת הטיעונים וההיגיון המומצא שלה ושל יתר חבריה להנהלת התאגיד, מנותקים-מבחירה מכל קונטקסט, דיאלוג עם הסביבה, האמת והמציאות – תשוו את זה למה שהיא אומרת היום ותשאלו את עצמכם שאלה פשוטה:

מה זה אומר עליה? על השכל והמוסר שלה? על רמת הטיעונים? אבל קשת היא לא הסיפור כאן. כיוון שמעל לכל, מה זה אומר על רמת הטיעונים, השכל והמוסר של שיח השד המזרחי כולו? של יתר מוביליו? אפשר, כמובן, לטעון שאנשים משתנים, בוגדים באידיאולוגיות קודמות ומחליפים באחרות. הנה, אפילו אורי אבנרי היה באצ"ל. יש בעיה קטנה. קשת היא מנכ"לית "אחותי". היא לא שינתה כלום. זה רק הטירוף שהלך וגבר, כמו קדירה שמורכבת מהרבה מרכיבים שמתבשלת הרבה-הרבה זמן על האש, כמו חמין. או צ'ולנט.

*

קצת פחות מעשרים שנה אחרי שפגשתי את קשת, הוקמה בכנסת הוועדה לצדק חלוקתי ושוויון חברתי. הקים אותה, שבו חזק, ח"כ מיקי זוהר. ורק לבצל לא נשארו דמעות לבכות איתן. שימו את ש"ס הרבה שנים בתנור, תקבלו את דרעי; תמשיכו לבשל, קיבלתם קשת, "שאגת אריה" ועבריין מורשע בדין; אחרי עשרים שנה זה מריח וטעים ממיקי זוהר. אבולוציה של אידאולוגיה שקרית תביא אחריה אבולוציה של מנוולים ועלובים עם רדיוס הולך וגדל מאמת, עובדות, הגיון וצדק.

על תבונה ורגישות
חתול מפלצת או ילדה יפה