עונת המלפפונים 4 : זה סופו של כל בלון – מראה שחורה עלינו


בעקבות הכתבה " מעשה בבלון: אינייסטה לא ראוי לכדור הזהב. זו אגדה שהתנפחה"

http://www.sport5.co.il/articles.aspx?FolderID=2795&docID=133286&lang=he

ביום חמישי האחרון געשה הרשת- לא פחות.
הכל התחיל בעקבות הטור שפורסם באתר ערוץ הספורט היוצא נגד בחירתו של אנדרס אנייסטה, שחקנה של ברצלונה, כאחד משלושת המועמדים לתואר "כדור הזהב".

האם הכותב, ניצן פלד לא מבין כלום? האם הוא קפץ מעל הפופיק? האם הציג דעה אחת לגיטימית מיני רבות? ומעל הכל, האם התגובה של קהל הקוראים מציפה נקודות קריטיות בנוגע לתרבות הדיון הספורטיבי בארץ ומציגה אותנו, האוהדים באור מעורר גיחוך?
לטעמי, הדיון שהתעורר בעקבות הכתבה מייצג בדיוק את הדיון הציבורי בארץ- ציני, ארסי ובעיקר- שאינו ענייני ואינו מקבל את דעות האחר.

תגובת האתר הרשמי של קבוצת ברצלונה. משעשע לכשעצמו, באותו זמן גם מדאיג.
תגובת האתר הרשמי של קבוצת ברצלונה. משעשע לכשעצמו, באותו זמן גם מדאיג.

נראה שעיקר החיצים (או ליתר דיוק, הנאצות)  כלפי הכתבה נבעו מהקביעה הנחרצת  שאנייסטה הוא אובר רייטד. קביעה זו מתבססת על כמה טיעונים מעוררי מחלוקת, יחד עם כמה שדווקא מעוררי דיון ומחשבה.

נתחיל דווקא מהמרגיזים: " אין ממש צורך לציין שאם זה היה שחקן אחר, שמונים אחוז מההתלהבות בפייסבוק הייתה נעלמת"- זה ברור ומובן שכאשר מתפרסם קטע יו טיוב מעולה של שחקן, ההתלהבות ממנו מושפעת גם מההיסטוריה והמורשת. ברור שאין דריבל של אחמד סבע אינו כדין דריבל של אנייסטה כמו שברור שאין דין דאנק על הראש מעמרי כספי כדין דאנק על הראש מבלייק גריפין. פשוט כי אין, כי ככה זה עובד- וזה בסדר גמור.
עוד נטען שאנייסטה לא מוביל, לא מספיק משמעותי. אני חושב שזוהי במקרה הטוב דעת הכותב בלבד ובמקרה היותר סביר טיעון שיעורר וויכוח סוער במיוחד. אנייסטה שחקן מדהים, שכובש ומבשל שערים חשובים ב"זמן הכסף", בבמות החשובות והיוקרתיות ביותר כבר שנים, וגם בשנה האחרונה. הוא בהחלט מבין משלושת החשובים בקבוצתו (מסי ואז כל השאר, צ'אבי, אנייסטה, כנראה גם פויול מועמד רציני, בטח תצליחו לחשוב על לפחות עוד שניים.).
בהנחה שברצלונה היא קונצרט, והמנצח עליה הוא אחד ויחיד, וזה מוסכם על רובנו, מי יקבע מי הכי חשוב ומי רק  רביעי בחשיבותו? האם העובדה שהקבוצה האדירה של הפיסטונס, שהדהימה את הלייקרס הגאים התחלקה בנטל בצורה כמעט מושלמת, והובלה ע"י המנצח צ'ונסי בילאפס, מוליכה למסקנה ששחקן ההגנה של העונה בן וואלס הוא אובר רייטד? למרות שהוא לא "מוביל"? אני בספק שאפילו הכותב יעז לטעון דבר כזה.

ואז מגיעים שני הטיעונים העיקריים  שעל קוצם עומדת  נכונות הקביעה, טיעונים  שבבסיסם הם לגיטימיים וענייניים לחלוטין: "רק בגלל שהוא נבחר לשחקן המצטיין של הטורניר (זכייה שאפשר היה להתווכח עליה, כאמור), פתאום הוא הפך למועמד לגיטימי ומתבקש לשחקן השנה של אופ"א באירופה".
דיי ברור שהכותב לא מסכים עם בחירתו של אנייסטה למצטיין היורו. קסיאס, שבעיני רבים (אך בעיני רבים אחרים גם לא) נחשב לשוער הטוב בעולם כבר שנים, היה מן הסתם גם הוא מועמד ראוי לבחירת השחקן המצטיין של הטורניר. אפשר להתווכח על הבחירה עד היורו הבא,  אבל בסוף צריך לבחור אחד- ואנייסטה נבחר. וכשחקן הטורניר מועמדותו לשחקן השנה באירופה וודאי ו-וודאי לגיטימית.
הטיעון השני, והחשוב יותר הוא נכונות הבחירה של אנייסטה לשחקן השנה באירופה: " פתאום הוא הפך למועמד לגיטימי ומתבקש לשחקן השנה של אופ"א באירופה. והוא באמת היה מועמד. ואח"כ, איכשהו, הוא גם זכה – על חשבון שחקנים שעשו יותר ממנו ושהגיע להם יותר ממנו".
גם אחרון הצועקים והמלייקקים באתר האוהדים של ברסה לא יכול להכחיש שהבחירה של אנייסטה לשחקן השנה באירופה היא לכל הפחות ראויה להרמת גבה.
מה לגבי פירלו- שחקן בן 33, עם מחויבות אדירה למועדון גדול, שהוביל נבחרת אפורה וקבוצה שירדה מגדולתה, ועלתה חזרה, הרבה בזכותו?
ופויול? שחקן ההגנה החשוב ביותר של הנבחרת הכי טובה בעולם והקבוצה אולי הכי טובה בהיסטוריה, שבימים אלו חסרונו רק מדגיש עוד יותר את גדולתו. בכלל, חלוץ/קשר מודדים בכמות הבישולים כיבושים, שוער- לפי כמות השערים שספג- אבל איך מודדים מגן? האם זה הוגן שמגנים כמעט לא מתמודדים על התארים היוקרתיים האלו  (האחרון היה קנאברו אי שם בשנת 2006) רק כי תפקידם כביכול אפור?
וקסיאס? ורונאלדו?? ומסי???
אז יש שיגידו שהוא ראוי, יש שיגידו שנמאס לבחור באותו שחקן כל שנה ולכן סיבת הגיוון גם קיבלה כאן משקל, ויש שיגידו שיש ראויים ממנו. כך או כך- הבחירה אינה מובנת מאליה.
.  ומכאן כבר הבלון מתנפח או במילים קצת פחות נחרצות: שחקן גדול זוכה בהוקרה לה הוא ראוי, יתכן שעל חשבונם של אחרים שראויים לה לא פחות ממנו.
ובדיוק זו הסיבה שהעליהום שנוצר סביב הכתבה הוא לא הגיוני. תקראו לזה איך שתרצו, "בלון שנופח",  "בחירות ראויות" או "בחירה סבירה מבין מספר אופציות הגיוניות". גם בטוקבקים עצמם ניתן לראות רבים שמסכימים עם הנאמר ורבים אחרים שלא. וזה אחלה. זה רק מראה שאין כאן תשובה אחת, ויש כאן מקום לוויכוח- והרי מה אוהדי ספורט אוהבים לעשות יותר מאשר להתווכח?
אבל מספיק לקרוא את 20 הטוקבקים הראשונים כדי להבין שהדיון כאן הוא לא ענייני. הסכינים מושחזות, סימני הקריאה יוצאים משליטה. נראה כאילו בתרבות הוויכוח הספורטיבי של ימינו כל דעה טיפה שונה (ואפילו לא באמת קיצונית- כאמור, אפילו בטוקבקים קיים מספר לא מבוטל של מסכימים) גוררת סחף תגובות ארסיות כמו: "הכותב מנסה להתסיס, מנסה לצאת נגד הזרם על חשבוננו, מנסה להשיג כותרות".
אבל האמת היא, שישב בן אדם, הציג את דעתו האמיתית, ביסס אותה במקבץ נימוקים ענייניים ורציניים אבל אנחנו, לא מוכנים לשמוע דעה שונה משלנו. גם אם תתאמצו, לא תצליחו למצוא 10 תגובות ענייניות, המנסות להפריך את הטענות עצמן, המנסות לסתור את הטיעונים האמיתיים שהועלו.לדוגמא, את הרעיון שלקסיאס מגיע לא פחות, אולי יותר ועדיין- אף אחד לא הזכיר אותו כמועמד לתואר.
בסופו של יום, נראה שבדור מוזר שכזה, בו 2 שחקני כדורגל נוגעים בשמיים וכמעט מבטלים כל תחרות שאינה ביניהם, הדיון לגבי המועמד השלישי, קצת שולי, אך עדיין, צריך מועמד שלישי, ולכן הדיון רלוונטי – אבל ככזה, כך  הוא צריך להיות. דיון, עם דעות שונות מעט הסכמות, הרבה אי הסכמות, אבל תשובה חדה ושורה תחתונה יהיה קשה למצוא שם. שוב, כי בשורה הראשונה יש מקום לשניים, בשורה השנייה יש מקום לחצי תריסר בערך.
ולכן, הכתבה מעניינת, מציגה טיעונים נכונים בחלקם אך מעוררי מחלוקת בחלקם האחר. יש שיסכימו עם הדעה בה ויש שלא- אבל זה מה שהיא בשורה התחתונה, דעה. וזה רבותי-לגיטימי, גם אם היא שונה מדעתכם.
וזו גם לדעתי המראה האמיתית שבה עלינו להסתכל, זה העניין המרכזי שאני לוקח מהכתבה הזאת. כי אנייסטה, ככל הנראה, לא יזכה בכדור הזהב, וממילא, אף אחד לא זוכר מי היה המועמד השני או השלישי לתואר של השנה שעברה או אלו לפנייה, אבל הדיון סביב הנושא, התגובות- הן נשארות איתנו. הם אנחנו.
כאמור, אני באופן אישי לחלוטין לא מסכים עם טעונים מסוימים, וחושב שאחרים נכונים בחלקם.
אבל הפעם, על יציאה מפרופורציות, על אוסף של תגובות מביכות וחסרות כבוד מינימלי לאדם ועל הפיכת דיון ספורטיבי בנושא מעניין וראוי לוויכוח שהוא בעיקרו הגדול בכלל לא ענייני אלא אישי, אני נאלץ להעניק לנו, אוהדי הספורט, 5 מלפפונים.

                      5

וכמה מלפפונים אתם הייתם נותנים לנו?

בקהאם ליונייטד
המשחק הכי חשוב בעולם / מתן גילור

5 Comments

עדי 2 בדצמבר 2012

כמה שאתה צודק!!

רעי 5 בדצמבר 2012

אתה צודק לגמרי, ואנחנו רואים שוב ושוב שהדיון בספורט כיום הוא אלים, אכזרי, קוטל ולא מכבד. אני משתדל ככל האפשר (ומצליח. זה לא כזה קשה) מהכפשות ואמירות קיצוניות, אבל הטוקבקים לא מציגים רק את היחס שלנו לספורט, אלא אחד לשני, והיחס הזה הוא לא מכבד, פוגע ושולל דעות אחרות משלך.
אם יורשה לי להגיב לכתבה שלך, הרגשתי שאתה מנסה להתנגד לתופעה, אבל בכל זאת לא נתת לה מספיק מקום. נכון שבשורה התחתונה הנושא הוא היחס של האוהדים לכותב, אבל התוכן מציג בעיקרו את הדעה שלך על הכתבה והנאמר בה. אם אתה כותב ביקורת, תכתוב עד הסוף. או ימין או שמאל. או בשרי או חלבי. לא פרווה. פרווה לא עושה את השינוי.

שיימס ברשת 5 בדצמבר 2012

היי רעי, תודה רבה על התגובה.
אני בהחלט מתנגד לתופעת ההתלהמות וחוסר תרבות הדיון- וזה עיקר הרעיון בפוסט.
בהתייחסי לכתבה, אני מנסה להראות שעל אף חוסר ההסכמה עם הטקסט עצמו, יש שם הרבה טעונים לגיטימיים ורציניים, שניתן להתווכח עליהם, אבל יש להתייחס אליהם בכבוד- כמו שניסיתי לעשות.
אני מבין שלטעמך הטקסט לא מספיק "נושך" ואני אקח לתשומת ליבי.
אני רק יכול להוסיף- שאני מאמין שאנשים לא ממש אוהבים לקבל ביקורת, ואם אני רוצה שהיא לא תתקבל בביטול, צריך לתת אותה בצורה מתונה יחסית.

רעי 6 בדצמבר 2012

אני מבין ומסכים עם מה שאתה אומר, וביקורת, כדי שתילקח ברצינות, צריכה להיעשות בתרבותיות ולא בתקיפה. אבל אני מאמין שאי אפשר לתת ביקורת בלי להעמיד לאנשים את ההתנהגות שלהם מול העיניים, בבהירות ובלי הפרעות אחרות, ועשית את זה טוב כשעשית את זה, אבל לטעמי לא מספיק. זאת רק דעתי, ואני שמח שאתה לוקח את הדעה שלי בחשבון, כמו שאני אקח את דעתך בחשבון.

YSL Clutches 17 ביוני 2013

Thanks for each of your hard work on this site. My daughter loves getting into investigations and it's really easy to see why. Most people know all about the powerful means you deliver reliable information through the web site and invigorate response from some other people on the situation plus our favorite simple princess is without question studying a whole lot. Take pleasure in the remaining portion of the year. You have been doing a first class job.

Comments closed