עונת המלפפונים 30: ידיעות אחרונות משוכפלות

"ידיעות אחרונות" שברו את השיא. שני טורים, אחד של רפאל נאה, אחד של אריה מליניאק - זהים.

יתכן שלקוראי מוסף הספורט של ידיעות אחרונות היתה תחושה חזקה של "דז'ה – וו" בעת קריאת מוסף סוף השבוע. אבל הניחוש שלי הוא שעד מהרה התחושה המוזרה התחלפה בתחושה טיפה שונה. תחושת עלבון, על כך שעובדים עליהם בעיניים, ואפילו לא ממש מנסים להסתיר זאת. שני טורים, צמודים זה לזה, שהם העתק כמעט מוחלט אחד של השני.

מתוך ידיעות אחרונות, יום שישי, 31.1.14
מתוך ידיעות אחרונות, יום שישי, 31.1.14

הקוראים שפתחו את דף הספורט מצאו כהרגלם את סיקור הפסדה של מכבי תל אביב לריאל מדריד. הסיקור נעשה על ידי הכתב המסקר את מכבי מאז ומתמיד, רפאל נאה, שכהרגלו תיאר את התרחשות האירועים. מיד לאחר קריאת הסיקור, ניגשו וודאי הקוראים לטורו המקצועי של אריה מליניאק, שנמצא עשרה סנטימטרים שמאלה, שם הם בדרך כלל מצפים לקרוא ניתוח מקצועי של המשחק מיום חמישי. ומה שהם מצאו זה עבודה בעיניים.

"גם לקבוצה הטובה ביותר יש כנראה נקודות תורפה, שכאשר מנצלים אותן היא הופכת לבשר ודם", נפתח הסיקור של נאה. "גם לקבוצה הכי טובה יש כנראה נקודות תורפה, שכאשר מנצלים אותן היא הופכת לבשר ודם", פתח מליניאק את טורו, עשרה סנטימטרים שמאלה.
"לריאל יש ספסל עמוק ולכן היא מרשה לעצמה לשחק אגרסיבי…", ממשיך נאה ובמקביל, כשמסיטים את המבט טיפה שמאלה, "לריאל יש ספסל עמוק ולכן הם מרשים לעצמם לשחק אגרסיבי…".

"..מכבי, דווקא על רקע החפירות מדי שבוע מול קבוצותצ כמו נס-ציונה ובני הרצליה, רגילה לקרבות צמודים" (הטעויות במקור), מסביר לנו נאה, ומליניאק מסכים איתו לחלוטין: "דווקא החפירות של מכבי בכל שבוע נגד אימפריות כנס-ציונה והרצליה, הכינו אותה למשחקים צמודים".

אפשר להמשיך אבל נראה לי שהבנתם את הקטע. לא קצת דומה, לא בחלקים, אלא ממש טור שלם שלמעט שינויי נוסח קטנים – זהה. אולי נדמה שיש כאן הגזמה. שלא יתכן לעשות משהו בצורה כל כך ברורה. כל כך חובבנית. הרי גם כל סטודנט שנה א' באוניברסיטה יודע שגם כשמרמים במבחן, צריך לעשות זאת במידה כלשהי של "מראית עין". אבל לא כך הדבר. ולסקפטיים, למטה צילומי העמוד של שני הטורים.

הטור של מליניאק. 31.1.14
הטור של מליניאק. 31.1.14
הסיקור של רפאל נאה.
הסיקור של רפאל נאה, 31.1.14.

"אחרי ההפסקה מכבי חזרה מפיגור 44:36…" מסיים נאה וממשיך אותו מליניאק "..ליתרון 48:55 בריצה של 19:4 היתה מדהימה. אם זה היה המשחק הקשה ביותר, אולי הפיינל פור הוא לא מטרה גדולה מדי". מסיים מליניאק.
נאה לעומת זאת מסיים אחרת לגמרי עם "אחרי אמש, הפיינל פור לא נראה כמשימה בלתי אפשרית". שונה, מקורי, חדשני אפילו.

באוניברסיטה, כשהמרצה מוצא שני מבחנים זהים, שני הנבחנים מיד נפסלים. אני לא יודע מי העתיק ממי כאן, ואיך דבר כזה יכול בכלל לעבור את שולחן העורך, אבל דבר אחד בטוח. אני במקום קוראי ידיעות אחרונות, הייתי מרגיש עלבון גדול. מילא שמנסים לעבוד עליהם בעיניים, אבל בצורה כזו שקופה? לפחות היו משקיעים ומשנים קצת את הניסוח.

האמת, שעם כל הנסיון לצחוק כאן, פשוט אי אפשר. "ישראל היום" פרסמו בזמנו טור של שלמה שרף על משחק שהתקיים בזמן שהיה בהופעה של שלמה ארצי. עכשיו "ידיעות אחרונות" מראים שהם יכולים להיות לא פחות גרועים. מצב ה"פרינט" גם ככה נמצא בשפל המדרגה. עם התייחסות כזאת, הם יכולים להיות מופתעים שנשארו להם בכלל עוד קוראים. פשוט בושה.

אז רפאל נאה, אריה מליניאק, עורך מדור הספורט של "ידיעות אחרונות", אני מודה, השארתם אותי פעור פה. מזל שיש לי מלפפונים. קבלו בכבוד רב שבעה, ציון מלא, על השפל החדש הזה.

7

—- עדכון—2.2.14 —-

אז הבוקר, בתחתית העמוד ה -15 והאחרון חביב של מוסף הספורט של ידיעות אחרונות, מתפרסמת "הבהרה":

תחתית עמוד 15. "הבהרה" של ידיעות אחרונות.
תחתית עמוד 15. "הבהרה" של ידיעות אחרונות.

אנצל הזדמנות זאת על מנת גם כן "להבהיר", שגם כאשר "מבהירים", אולי כדאי לדבוק בעובדות, שכן לא חלק מטור הפרשנות של מליניאק השתרבב לסיקורו של נאה, אלא כל כולו, עד הפרט האחרון (עם שינויי ניסוח קלים).

אז אלו הן העובדות. מה התרחש באמת במרתפי ה"עיתון של המדינה", תחליטו כבר אתם.

סטוק. בלט דויד דה חיאה
להרגיע את פסטיבל בוזגלו

35 Comments

יואב הצהוב 2 בפברואר 2014

פשוט בזיון, שמצטרף לערמת הרפש שפרימו הטיח היום בערוץ הספורט:
"תאמינו, באר שבע. תאמינו. תראו לסוזות מאיפה משתין הדג. אני מת שתפרקו להם את הצורה בשבוע הבא.זה אפשרי אני מריח את זה"

אני חושב שאתה כתבת את זה לפני שבוע בערך, ואם לא אתה אז אני די בטוח שזה נכתב באחת הכתבות האחרות פה בדה באזר- ערוץ הספורט שהיה פעם מופת לתקשורת איכותית פשוט מדרדר מרגע לרגע ומבזה את עצמו.
ידיעות נגררו כבר מזמן לתקשורת השטחית והצעקנית שמוכתבת לנו כבר יותר מדי זמן. לא יודע מה צריך לעשות, אבל אי אפשר להמשיך עם זה ככה. אני באמת לא יודע אם יש עוד שווקים שמזלזלים ככה בלקוחות שלהם.
אגב, עוד דוגמא שמפריעה לי מאוד- נכון שאני לא אובייקטיבי- אבל בשבוע הבא ביום שני יתקיימו שני המשחקים הכי אטרקטיביים שהכדורגל והכדורסל שלנו יכולים לייצר- מכבי נגד ב"ש ברגל, דרבי בסל. מה ערוץ 1 עשה למען רייטינג ובניגוד מוחלט לנוחות האוהד? שם אותם על אותה משבצת שידור, אחד אחרי השני. כמובן שיש אוהדי מכבי שיהיו בשני המשחקים ויצטרכו לבחור על מה מהם לוותר.

רועי 2 בפברואר 2014

תיקון – המשחקים ביום ראשון.
והערוץ הראשון מאוד "התחשב" והקדים את הכדורסל ל 18:25, אם אין הארכה, אפשר בלחץ לנסות להגיע לבלומפילד איך שהמשחק מסתיים.

אחד 2 בפברואר 2014

אני בספק שלערוץ 1 יש יכולת השפעה על לוח הזמנים של המשחקים.

אפריים 2 בפברואר 2014

ערוץ 1 הוא היחידי (!) שמשפיע על שעת המשחק הזה.
באותה מידה, הם גם אחראיים לשעה הנוראית שנקבעה למשחק חצי הגמר בין הפועל תל אביב לאילת (שלא לדבר על זה שעצם קביעתו כמשחק המוקדם היא גם בעייתית, אבל מילא… ).
אם זה לא היה דרבי אפילו לא היו מקדימים.

שי 2 בפברואר 2014

האפשרות שהעורך התבלבל וערך פעמיים את אותו הטקסט,כשהוא מחליף בטעות את אחד הטקסטים, עדיין קיימת. לדעתי סביר יותר שזה מה שקרה.

בלעם 2 בפברואר 2014

אז מחר בבוקר נמצא התנצלות מטעם העיתון על הטעות הטכנית ועל ההעתקה הדומה-אבל-לא-זהה-כמו-שקורה-בטעויות-העתקה? איכשהו, נראה לי שלא.

oded 2 בפברואר 2014

נראה לי יותר סביר שמלניאק ונאה לא כותבים את הטורים בעצמם והעורך לא עושה את העבודה שלו…

אוהד 2 בפברואר 2014

כאחד שעבד במערכת של עיתון יומי גדול (לשעבר…) אני יכול להגיד שכל הכותבים "הגדולים" שולחים טורים או הגיגים והעורכים עורכים את זה ועושים הגהה. יכול להיות שאותו טור נשלח לשני עורכים שונים וזה מה שיצא… הגיוני דווקא.
אריה מליאנק עושה לי רושם של איש הגון בטח לא איש מכבי כמו כתב החצר השפל רפאל נאה. אני בטוח שמהקור לטעויות הוא טכני.

הופמן 2 בפברואר 2014

אני מנחש שאחד מהטקסטים לא היה מספיק ארוך/ לא הוגש בזמן, אז העורך השתמש במילותיו של אחד בשביל הטקסט האחר.

טל בן יהודה 2 בפברואר 2014

משעשע…
שמע עמית, נראה לי שאתה יוצא דופן.
אני עברתי על העמוד הזה ולא שמתי לב לשכפול הזה, אני מאמין כמו 99% מהקוראים…
מי לעזאזל קורא את הדברים של רפאל נאה?!?!

תומר חרוב 2 בפברואר 2014

שמעון מזרחי?

משה 2 בפברואר 2014

הוא עושה לו הגהה.

שי 2 בפברואר 2014

שמעון מזרחי לא כותב את הדברים של רפאל נאה?

איציק 2 בפברואר 2014

אני מניח שהכתבות הוקלדו במחשב ולא במכונת כתיבה, ואסביר. המתמטיקאי הגדול קולמוגורב הראה כבר באינפורמציה קומבינטורית שהסיכוי שקוף באקראי יקליד מיליון תוים ראשונים של שקספיר במחשב גדולה בהרבה מאשר במכונת כתיבה. עכשיו נשאר רק להחליט מי בינהם השקספיר ומי הקוף…
אפשרות אחרת היא שמליניאק הוא הקואצ'ר של נאה. הוא עשה את זה כל כך טוב שנאה מצליח כבר לכתוב את מחשבותיו של מליניאק בניסוחים של אחד לאחד כמו מליניאק והתוצאה ליפניכים.
לא משנה לאיזו גירסה אתם מאמינים, אין פה שום עלבון, כי אם תוצאה אפשרית (גם אם בסבירות נמוכה) והיא אכן קרתה.

אריאל גרייזס 2 בפברואר 2014

מביך. ישר לעין השביעית, לא?

עידן ועידנים 2 בפברואר 2014

כמו שמלקולם גלאדוול אמר פעם בפודקאסט עם סימונס (ונייט סילבר. אגב, האזנת חובה) בשיחה על מצב העיתונות:
מדהים שדווקא תעשיות בדעיכה הופכות יותר ויותר שמרניות.

בין אם הסיבה לתקלה הזו היא טכנית או מתוך כך שהעיתון מתנהל כמו שכונה או שהם באמת מנסים לעבוד עלינו כל שבוע והפעם הוציאו את עצמם מהארון – מה שמוליד שערוריות כאלה זה כשהאנשים שכבר-לא-נכונים נשארים במקומות שלהם, במקום – דווקא מתוך הדעיכה והגסיסה – להעז ולתת את המפתחות לדמויות רעננות לגמרי.

איציק 2 בפברואר 2014

מי הדמויות הרכננות של היום? ברקוביץ'? נימני? הרי הם האורים והתומים של ימינו. הם יעשו עבודה טובה יותר ממליניאק, אפילו בגרסה המובאת כאן…
בגדול אתה צודק, אבל כאשר בודקים בזכוכית מגדלת, המצב קשה ממה שאתה מתאר כי אין במי להחליף… עצוב…

עמית זילברבוש 2 בפברואר 2014

לדעתי יש לא מעט.

איציק 2 בפברואר 2014

אתה מדבר על המוכשרים בסתר… מי יתן להם דריסת רגל? אני לא מכיר הרבה כאלו מהרדיו או הטלויזיה. נכון שרוב המגיבים פה הם כמה רמות מעל מה שיש בפועל, אך מי מהם רוצה, ומי ייתן להם את התפקיד…

יוני (המקורי, מפעם) 2 בפברואר 2014

נאה נאה

איציק 2 בפברואר 2014

רפאל נאה… :-)

שי 2 בפברואר 2014

עמית וגם טל, אני פשוט לא כל כך יודע איפה לשאול את זה, מה דעתכם על זה שמכבי החליטה שכהן לא ישחק בחצי גמר מולה? מותר לה להחליט דבר כזה? איך לעזאזל זה חוקי?

עמית זילברבוש 2 בפברואר 2014

זה בהחלט חוקי, ואף דיי מקובל (אני חושב שבעיקר בכדורגל אבל לא רק) – אם הקבוצות החליטו ככה בהסכם ביניהן זה חוקי.
אני רואה בזה את ההגיון, אבל לדעתי זה מעפן. וגם יוריד מרמת המשחק שזה בכלל חבל.

אלון רייכמן 2 בפברואר 2014

הנה מה שאני חושב על העניין עם ג'ייק כהן, שמכבי סיכמה כי לא ישחק נגדה:
http://debuzzer.sport5.co.il/reichman/2014/02/02/%D7%94%D7%92%D7%99%D7%95%D7%A0%D7%99-%D7%90%D7%95-%D7%A7%D7%98%D7%A0%D7%95%D7%A0%D7%99/

אלון רייכמן 2 בפברואר 2014

אה, ועוד נקודה שעם כל עניין הטור המשוכפל קצת התפספסה כאן: העובדה שרוב הטורים של מליניאק הם 70% סיקור פשוט של העובדות, או של מה שהיה במשחק. עובדה – זה יכול לעבוד כסיקור משחק.
הכי אני אוהב אגב, זה כשבמשחקי חוץ גדולים של מכבי בליגה (נניח, משחק במלחה, או בהדר יוסף נגד הפועל ת"א) מצטרף לסיקור של הכתב המקומי טור נלווה של רפי נאה – בו הוא בעצם מסקר את המשחק בעצמו…

MOBY 2 בפברואר 2014

כדברי המבצעת:
אתה תותח!!! אין אין עליך.
פה נפסיק.

איתן מסוארי 2 בפברואר 2014

עכשיו אני יודע מי האדם היחידי שבאמת קורא את זה.
אני בדרך כלל הופך מהר את העמוד לקטע של איפה מטיילים השבוע, ואז אומר לעצמי "וואללה שווה, אבל בטח בגלל הכתבה כל עמישראל שם…" וחוזר חלילה.

יש לי תחושה שאם אחד מהכותבים בשני סנט האלה, יפתח בפיסקה רלוונטית, יסיים בפיסקה רלוונטית ובאמצע ישתול טקסט עם טרומפוזיטים מויקיפדיה, אף אחד לא ירגיש.

איתן מסוארי 2 בפברואר 2014

על טרומפוזיטים

עמית זילברבוש 2 בפברואר 2014

יש הרגלים שקשה לשנות.
ההורים מנויים לידיעות מאז שאני קיים, וכל פעם שאני בא לבקר בסופ"ש אני שומר על סדר הקריאה של העיתון: הסיקור של מכבי, השחמט, פעם היה לפיד, והתרתי משמע.

איתן מסוארי 2 בפברואר 2014

צודק.
היום אני קונה את העיתון רק בשביל התרתי משמע.
בכלל מעניין לבקש מהקוראים של יום שישי של ידיעות להשלים את המשפט: "אני קונה את העיתון של סוף השבוע רק בגלל ה – …".

בעלי העיתון יכולים לחסוך המון כסף מהתובנות שתתקבלנה.

… וגם נרוויח יותר עצים בעולם.

אחד 2 בפברואר 2014

זה נראה לי מובן מאליו שמדובר פה בטעות דפוס.
אני בטוח שאתה יכול למצוא דברים רציניים יותר לכתוב עליהם ב"עונת המלפפונים".

עמית זילברבוש 2 בפברואר 2014

אני מכבד את דעתך.
לי זה לא נראה "מובן מאליו". כמו שאתה יכול לשים לב, אתה לא התגובה הראשונה והיו כמה לפנייך שמצאו את הנושא רלוונטי ראוי ורציני.

בכל מקרה, אתה מוזמן להציע (כאן או במייל) נושאים שצורמים לך בעין ובאוזן יותר מאשר שני טורים על אותו עמוד שהם שכפול אחד של השני.

מוקש מוקש 2 בפברואר 2014

ונשאלת השאלה: האם רפי נאה יודח מתפקידו כלקקן הראשי של עכוזיו הענוגים של שימון? ככה יעשה למי שנותן למליניאק (לא בדיוק ידיד המחלקה) לשרבב את כתביו לדברי האל.

ערן לוי 3 בפברואר 2014

תקשורת ספורט מחורבנת, צעקות והעתקות, אבל דווקא הסיםור שהוצג כאן עושה רושם של סערה בכוס תה. באופן אישי קשה לי להאמין שהיה כאן משהו מגמתי. לפעמים טועים. מותר, קורה. יש מספיק חומר על תקשורת הספורט מבלי להכניס עניינים שלא בהכרח מייצגים נאמנה את הענף.

עמית זילברבוש 3 בפברואר 2014

אני אשמח לשמוע הסבר סביר למה לדעתך קרה שיכול להיות מוסבר כ"לפעמים טועים".

Comments closed