עונת המלפפונים 41: טעות? לעולם חוזרת

בן חיים נגד ראדי? לא ממש. פרסום שקרי או רשלנות - הגיע הזמן שנקבל הסברים אמיתיים.

בתמונה: בן חיים תוקף בריצת אמוק את מהראן ראדי. *הבהרה: התמונה ערוכה.
בתמונה: בן חיים תוקף בריצת אמוק את מהראן ראדי.
*הבהרה: התמונה ערוכה.

עריכה מגמתית ושקרית על מנת ליצר כותרת בומבסטית, או חוסר מקצועיות ואי בדיקה מינימאלית של העובדות?
כך או כך, מקרה טל בן חיים מהסופ"ש האחרון הוא חמור מכדי לפתור אותנו בהתנצלות לאקונית ומעמיק את משבר האמון בין אוהדי הספורט לתקשורת.

למי שפספס, הנה תקציר האירועים: כבר תקופה ארוכה שקבוצה מאוהדי מכבי תל אביב יורדים לחייו של שחקן הקבוצה מהראן ראדי, שכל חטאו הוא היותו…ערבי.
ביום חמישי בערב צייץ כתב ערוץ 2, בן מיטלמן בטוויטר והכין אותנו לקראת כתבה שעתידה להתפרסם בחדשות ערוץ 2 באותו ערב, בה הוקרן סרטון שצולם ללא ידיעתו של שחקן מכבי, טל בן חיים, שנראה מגיב לכאורה לאוהדים המקללים את ראדי, ואומר להם שהוא "מבין אותם".

כבר באותו ערב פורסם באתר "One", שלשם שינוי יש לתת לו קרדיט על דיווח אמין ויוצא דופן לגבי האירוע, כי מנוכחים במקום עולה שהדברים לא כוונו כלפי ראדי אלא כלפי שחקן אחר בקבוצה. יש אומרים שהדיווח הוא עקב העובדה שלכתב חיבה יתרה למכבי תל אביב, אבל במקרה הנ"ל זה לא באמת משנה. בהמשך הערב עלה בן חיים בעצמו, כשהוא נסער מאד, להגיב בתכנית "יציע העיתונות" ושם טען שוב, שהדברים לא כוונו כלל כלפי ראדי. הוא הוסיף כי לא ינוח עד שתצא האמת, וכי הוא שוקל לתבוע את ערוץ 2 על הפרסום השקרי.

ככל שחלפו השעות, אחרי שהנושא שהה בכותרות של כל הערוצים במשך יממה שלמה, ועל הדרך כמובן גם הלהיט את הרשתות החברתיות כשבן חיים על המוקד, הלך והתברר כי מדובר כאן במהומה רבה על לא כלום.

בחדשות 2 של שישי בערב העניין כבר הובהר סופית – בכתבה נוספת הוצג קטע וידאו חדש מאותו האירוע, שנראה גם שצולם בדיוק מאותה מצלמה ומאותה זווית, בה נשמע בבירור כי טל בן חיים מדבר עם האוהד על שחקן אחר בקבוצה (בן רייכרט) ולא מגיב בכלל לנושא מהרן ראדי. בגוף הכתבה מציין מיטלמן כי "היום אנחנו מביאים קטע נוסף שהגיע לידינו מתוך הסרט, וממנו עולה בבירור כי השיחה שהתנהלה בין בן חיים לאוהד לא התייחסה לקללות הגזעניות נגד ראדי…ועל כך אנו מצטערים".

וכך סיכם זאת מיטלמן עצמו בדף הטוויטר שלו:

tweetsMitelman

אז ראשית, זו הזדמנות לעשות סדר בנושא שכבר מזמן מציק לי: העובדה שמישהו אומר "מובן ש" לא הופכת את דבריו למובנים מאליהם. בנוסף, גם "פשוט לא ראיתי וידעתי" זה לא ממש "פשוט". חלק מתפקיד עיתונאי הוא גם לאמת ידיעה, בטח כזו שעשויה לפגוע קשות באדם ולהטיל בו דופי חמור.

ערוץ 2 הרוויח בגדול מה"חשיפה" הבלעדית בה נראה כי שחקן מכבי תל אביב מגבה גזענות. אם היה מובן ש"בסך הכל" בן חיים מגיב לקללות כלפי שחקן שלא נמצא בכותרות, ושאינן על רגע גזעני, הסיפור היה הרבה פחות לוהט ויוקרתי.

אז מי הוציא את הקטע הרלוונטי מהסרט וערך אותו במגמתיות כך שיראה שטל בן חיים "מבין" גזענות נגד חבר בקבוצה? האם הסרט הגיע לידי אנשי ערוץ 2 כשהוא כבר ערוך או גרוע מכך, נערך על ידיהם על מנת ליצור כותרות?
בהנחה הלא מובנת מאליה שנקבל את טענות ערוץ 2, עדיין עולה ריח רע מאד מכל הסיפור.

אבל לא רק ערוץ 2 הראה את חולי התקשורת בארץ. בעוד שבסרטון הראשון, שהלהיט את היצרים נעשה שימוש כמעט בכל אתר ספורט בארץ, הסרטון שהתווסף ביום שישי כבר לא כיכב באף אחד מהם. ברובם הוזכר רק באותיות קטנות כי הדברים ששודרו היו בפירוש לא נכונים.
הרי לעשות כותרות גדולות על חשבון שחקן מפורסם מביא הרבה כניסות, אבל פרסום התנצלות והבהרה שלאדם נעשה עוול כבר הרבה פחות משתלם, אז לעזאזל ההגינות והיושרה.

לדעתי התנצלות בפני השחקן, כפי שנעשתה במקרה זה היא חשובה כאן אך לא מספיקה. עדיין לא ברור איך שודר סרט שערוך בצורה כל כך מגמתית ללא בדיקה. טרם הובהר איך מועלית האשמה כל כך חמורה כנגד מושא כתבה, מבלי להביא את תגובתו. מערוץ חדשות מוביל שמכבד את עצמו ואת קהל צופיו, יש לצפות לבדק בית – איך קרתה טעות חמורה שכזו ואיך מונעים ממקרה כזה להישנות.
לא רק טל בן חיים נפגע במקרה הזה – אלא כל קהל האוהדים שגם ככה ככל שחולף הזמן מתקשה יותר ויותר להבדיל בין ידיעה אינטרסנטית, רשלנות או עיתונאות מקצועית.

עונת המלפפונים הרשמית כמעט נגמרת, אבל נדמה שלמקרה הזה גם שבעה בדירוג המלפפונים לא יספיקו.

7

*

לעידכונים, ציוצים ועוד פעלים מוזרים הקשורים לתקשורת הספורט ועוד, אתם מוזמנים לעקוב אחרי הבלוג גם בדף הפייסבוק או בטוויטר.

*

פרופורציות
ליגת שוקי ההון - דרושה מהפיכה?

35 Comments

שמעון כסאח 24 באוגוסט 2014

רוחה של אילנה דיין מבשלת הקלטת על סרן ר' מרחפת בערוץ.

תומאס נוימן 24 באוגוסט 2014

אילנה דיין לא "בישלה" את הקלטת על סרן ר'. כדאי שתקרא את שני פסקי הדין, גם במחוזי וגם בעליון, לפני שאתה כותב שטויות.

שמעון כסאח 24 באוגוסט 2014

בישלה גם בישלה ואת זה הבנתי כבר בעת הצפייה בתוכנית כששודרה לראשונה.

ירוק 24 באוגוסט 2014

צודק, מה השופטים מבינים כשיש את שמעון כסאח והציפור שיתנו לנו פסק דין אלטרנטיבי.

ירוק 24 באוגוסט 2014

שיהיה ברור – לא שאני מגן על ערוץ 2. לא ראיתי אותו שנים, והוא ברובו בזיוני.

איתמר 24 באוגוסט 2014

צריך להפריד בין הקלטות רשת הקשר ששודרו בתוכנית ובהן סרן ר׳ מודה בביצוע וידוא הריגה בילדה הפלסטינית אימאן אל-האמס (השופט סולברג קבע בפסק דינו שסרן ר׳ לא אמר אמת כאשר התייחס אל גילה של ההרוגה) ומורה לחייליו להרוג את כל מי שנכנס למרחב של המוצב גם אם הוא ילד בן שלוש ובין קטעי וידאו ותמונות אילוסטרציה ששידורם יצר זיקה בעייתית בין התנהלות החיילים ודברים שהם אמרו ובין האירוע עצמו.
כדאי לקרוא את פסק הדין של סולברג כדי להבין את העיוות שהביא להרשעתה של דיין ולהצגתו של סרן ר׳ כקורבן (סולברג טען בפסק הדין שדיין העלתה לעולה את סרן ר׳), כאשר כל אדם בעל מצפון מבין מי הקורבן האמיתי והיחיד בפרשה.
סרן ר׳ יצא בזול בשל היותו דרוזי (בסמוך לפרשה שלו הורשע קצין דרוזי באונס וחייל בדואי נשלח לכלא על הרג עיתונאי בריטי). הצבא לא יכול היה להכיל הרשעה נוספת ולכן נזעק לגונן עליו. בפסק הדין של סולברג ניכר הניסיון להפריז בשבחיו של סרן ר׳ על רקע מוצאו.

רועי 24 באוגוסט 2014

מהתקשורת המיינסטרימית אין לי שום ציפיות, שום דבר לא מפתיע.
מה שעצוב לי זה שגם באתר הזה, המתיימר להיות שונה, אנשים לא היססו פעמיים וקפצו על המציאה כפרי בשל.
מאכזב.

גיל שלי 24 באוגוסט 2014

למה אתה כותב אנשים, זה כנראה אני שאתה מכוון אליו, ואכן התנצלתי על כך בפוסט עצמו. מיהרתי למסקנות, הייתי חייב לקחת בחשבון שמדובר בעיוות של המציאות

the bird 24 באוגוסט 2014

כל דבר שיוצא מהתקשורת שלנו מבושל בהתאם לעמדות השדר/הבמאי
או לפרובקצייה שזה יכול לעשות…מזמן כבר לא רואה חדשות (מעבר למבזקים להתעדכנות ) או תוכניות תחקירים …אין כמו מרתון סדרות (:

אריק 24 באוגוסט 2014

+ לפחות 1

ערן (המקורי) 24 באוגוסט 2014

צודק בכל

תומאס נוימן 24 באוגוסט 2014

מיטלמן וערוץ 2 לא ייתנו דין וחשבון לאף אחד מרצונם החופשי. אפילו אם תוגש תלונה לבית הדין לאתיקה של מועצת העיתונות זה לא יעזור. רק תביעת דיבה תכריח אותם לצאת עם האמת, וגם אז הם יעשו הכל כדי להתפשר עם טל בן חיים מבלי שבית המשפט יכריח אותם לחשוף האם מדובר היה אכן בעריכה מגמתית זדונית או פשוט ברשלנות מקצועית חמורה ביותר.

הדבר הטוב ביותר שיכול לקרות זה שתוגש תביעת דיבה, ושמר בן חיים לא ירפה עד למתן פסק דין.

יואב הצהוב 24 באוגוסט 2014

בזיון ששובר כל שיא. וכמו תמיד, כולנו כועסים עכשיו אבל כמו פתים אמיתיים בעוד חודש מיטלמן וחבריו יעלו עוד כתבה בדיוק מהסוג הזה וכולנו נאכל את זה שוב.
חייבים להתעורר, תקשורת הספורט במדינה האת כבר עברה כל גבול.

אזי 24 באוגוסט 2014

אני לא יודע מה ההגדרה שלך ל"נאכל את זה שוב".
אני יכול להעיד על עצמי לפחות. את צנציפר בידיעות אני לא קורא בכלל. ביקורות על משחקים של מכבי אני קורא רק בבלוגים, אף פעם לא בספורט 5 או וואן. בוודאי שאין לי עניין לדעת מה דעתם של איציק זוהר או אבי נמני על המשחק.
כתבות על שחקני רכש מועמדים אני מזמן כבר לא קורא.
ועכשיו גם בן מיטלמן נכנס מבחינתי לאותה רשימה יוקרתית של אנשים שלא צריך להתיחס לכתבות שלהם.

אני לא יודע כמה אנשים יש כמוני ואני בטוח שאני לא מייצג את הרוב. אבל אני חושב שכמות ההקלקות שלי באתרים כמו ספורט 5 ווואן היתה גבוהה לפחות ב500-600 אחוז לפני שלוש שנים.

ירוק 24 באוגוסט 2014

אזי, הבעיה היא שעל כל אחד כמוך (וכמוני) יש 2000 שלא משנים כלום מההרגלים שלהם.

ערן (המקורי) 24 באוגוסט 2014

אני כמו אזי

יואב הצהוב 24 באוגוסט 2014

ברור, גם אני לא נכנס לוואן כבר המון זמן, ולספורט 5 נכנס רק מדי פעם,אבל תבין שהסיפור פה הוא לא אני ואתה ורוב קוראי דה באזר, הסיפור הוא 90 אחוז אוהדי הספורט האחרים שאוכלים כל לוקש שהתקשורת מאכילה אותם.
מה שאני מנסה להגיד זה שאנחנו יכולים להמשיך לבכות ולהתלונן(בצדק) גם עד שהפועל ירושלים תיקח אליפות בכדורסל(אף פעם) אבל זה לא יעזור אם לא נעשה משהו.

ניב 24 באוגוסט 2014

פשוט להוסיף את מיטלמן לרשימה… או שהוא חובבן גמור או שהוא רשע מרושע.
אם זאת האפשרות הראשונה הוא עוד עשוי להשתפר, אם השנייה, גועל נפש.
להאשים אדם בגזענות ו להוציא דיבתו, דוחה.

תומאס נוימן 24 באוגוסט 2014

הבעיה היא שכאן הנפילה הוא של כלי תקשורת רציני יחסית, שמייחסים לו אמינות גבוהה – חברת החדשות של ערוץ 2. אתרי אינטרנט מלכתחילה "חשודים" בעיתונאות ברמה זבל. מרבית הקוראים מבינים כיום לקחת בערבון מאוד מוגבל את מה שהם קוראים ב- one או ב sport5 למשל, אבל מייחסים אמינות גבוהה לחברת החדשות. ופתאום מתברר, לכל הפחות בנוגע לספורט – שגם הם ברמה מאוד מאוד נמוכה. קשה לי להאמין שהכתב עשה את זה בזדון. היה לו "סקופ" ביד שמישהו האכיל אותו, הוא היה להוט לפרסם, ולא ממש טרח לבדוק את הכל עד הסוף, כי הכל הסתדר לו יופי עם הסיפור המעוות (ומעורר הרייטינג) שהוא רצה לספר. זו רשלנות מקצועית חמורה ביותר, ועכשיו צריך לתהות מתי הוא התרשל בעבר, ולחשוד שמא יתרשל גם בעתיד. מעל מיטלמן אמורים להיות עורכים רציניים ומנוסים, שהיו אמורים לוודא שהדברים שהוא משדר מגובים בהקלטה המלאה, וכן אמורים היו לוודא שהוא לוקח תגובות מכל המעורבים. כלומר, פה גם המערכת כשלה כשלון חרוץ. ואם בארזים נפלה שלהבת …

אזי 24 באוגוסט 2014

מראש אני מתחייס לכתבי ספורט שעובדים בערוצי החדשות ולא בערוצי הספורט כאל עיתונאים בינוניים. הנחת המוצא שלי היא שאם הם היו יותר טובים הם היו או עיתונאים פוליטיים או עיתונאי ספורט בגוף ספורט.

לגבי הכתבה עצמה:
הגבתי כבר בפוסט אחר שרואים שהסרטון ערוך כך שעבר זמן רב בין הקללות שושמעים אל ראדי לבין השיחה של טב"ח.
כמובן שאי אפשר לדעת מהסרטון הערוך מה קרה בין לבין, אבל בהתחשב בזה שבסרטון הערוך רואים שיחה של טב"ח ללא כל הקשר – אני בחרתי שלא לקחת את זה כתורה מסיני. מוזר שאף עורך אחרי (וגם כמה מאוהדי מכבי שאני מחזיק מהם כאנשים חושבים וחכמים) לא ראו את זה כטעם לפגם באמינות הסרטון.

Luke 24 באוגוסט 2014

הבעיה היא שהעיתונות היא עסק נכחד וטובע, ולעסקים נכחדים אין הרבה מה להפסיד.

אולי הבעיה של הדמוקרטיה הישראלית, היא שאין לה כלב שמירה מהימן.

קורא 24 באוגוסט 2014

כל מי שקורא בעיתון על אירוע שהוא נטל בו חלק מבין כמה התקשורת נוטה שלא לדייק בעובדות בסיסיות. האירוע הזה מאיר בצורה גרועה מאוד את התקשורת בישראל.

אהד 24 באוגוסט 2014

שני דברים:
1. לא ברור לי איך לא מביאים את תגובתו של טב"ח לעניין לפני שידור הכתבה. גם אם הקלטת לא בושלה (וזה אם גדול), יש פה רשלנות גדולה של הכתב ורק על זה הוא צריך לשלם.
2. ראיתי את התגובה של טב"ח ביציע העיתונות. אני חושב שאחת הסיבות שהוא עלה לשידור טעון כל כך הייתה גם בשל אדון קופמן שאמר שהוא טמבל גמור ושכטמבל הוא צריך לסתום את הפה ולא לגרום לנזק. קופמן קפץ למסקנות (יחד עם כל חברי הפאנל) וגם לאחר דבריו של טב"ח הוא לא התנצל. טב"ח נשמע כמו בחור מאוד נבון ורציני. אני חושב שאולי עדיף לקופמן להקשיב לעצה שלו – לשתוק כדי לא לחשוף את היותך טמבל.

גל ד 24 באוגוסט 2014

אבל אז מאיפה תבוא הפרנסה של קופמן?

מעיין אוהד מכבי 24 באוגוסט 2014

אם לעיתונות כאן היה קצר יושר עצמי בן מיטלמן (שהוא כתב חביב בסך הכל) היה מפוטר או מתפטר מיד עם החשיפה, או לכל הפחות מושעה ללא שכר לתקופה מסוימת. ברור שלעיתונות כאן אין דין ואין דיין והם יכולים לפרסם מה שבא להם.

זה מתחיל מארבל ונוימן, נמשך במינוי שחקני עבר לפרשנים (שלא באמת מפרשים אלא רק מתארים את מה שראינו במילים אחרות), בהצבת סוכן שחקנים כפרשן במשחקים של שחקנים שהוא מייצג (שהוא השחקן הכי נערץ עליי בתולדות מכבי אבל עדיין סוכן שחקנים כיום) וכמות בלתי נדלית של כתבות מגמתיות ואינטרסנטיות.

ל-ONE למשל, אני לא גולש בכלל.
ספורט5? נכנס בקושי לכמה ידיעות שאין במקומות אחרים.
צנציפר? מי זה? אה הוא כתב על מכבי? זה לא ההוא מהציטוט המומצא של זהבי?

הבעיה היא שהציבור מטומטם וצורך את הזבל הצהוב הזה, ולכן הציבור משלם. המחיר שהציבור משלם הוא כבד מאוד – מחיר של עיתונות לא נקייה, לא אתית, לא אמינה ולא מקצועית.

אזי 24 באוגוסט 2014

מה שהכי עצוב לטעמי מכל הסיפור הזה, זה שהוא נגמר.
זאת אומרת שאף אחד לא יחקור מי ערך את הסרטון מגמתית (האם מיטלמן או המקור שלו) ומי ניסה לפגוע בצורה נלוזה כזאת במכבי תל אביב וטל בן חיים.

עמית זילברבוש 24 באוגוסט 2014

אזי,
זו למעשה בדיוק הנקודה שלי בפוסט.
אני לא מחפש עריפת ראשים, ממש לא, אבל המינימום שמגיע לנו כדי לשמור על אמון מינימאלי, זה לדעת שמישהו בדק מה קרה שם ועושה מאמצים שדבר כזה לא יקרה שנית.
להגיד "פשוט לא ידעתי" זה פשוט לא מספיק.

אזי 24 באוגוסט 2014

אני לא מדבר על מישהו שבדק מה קרה שם.
אני מדבר על זה שמישהו ערך את הסרטון בצורה הזאת בכוונה תחילה, ומגיע לציבור אוהדי מכבי תל אביב וציבור אוהדי הכדורגל בכלל לדעת מי ניסה לפגוע בצורה כזאת בשחקן נבחרת ישראל.
בלי קשר ליקרה שנית או לא, אני רוצה לדעת מי עשה את זה.
זה באמת סיפור גדול.

שמעון כסאח 25 באוגוסט 2014

אני חושב שבימים טרופים אלו עדיף להימנע מהביטוי "עריפת ראשים" …

ניב 24 באוגוסט 2014

לפני כמה שנים הייתה כתבת של ערוץ 10 שהושעתה אחרי שדיווחה על חטיפה של ילדה ישראלית באיזשהו פארק של דיסני, שם הנפגעת העיקרית הייתה הכתבת והאמינות של מערכת החדשות של ערוץ 10.
כאן יש אדם שנפגע באופן אישי, התנהלות מערכת החדשות של ערוץ 2 דוחה ומראה מה היא חושבת על מחויבות עיתונאית (וכמו שצויין יש פה כשל רב מערכתי, עיתונאי, עורך ואחר כך טיפול שערורייתי…).

wazza 25 באוגוסט 2014

סיון כהן

ערן (המקורי) 26 באוגוסט 2014

מחכה בקוצר רוח להתיחסות שלך אל ההתנפלות ההזויה וחסרת המעצורים היום של פאנל ערוץ הספורט על מכבי תל אביב, אוסקר, ג'ורדי, ופאקו. לפי הכתבה בעניין זה בוואללה (לשמחתי נחסכה ממני הצפייה בזוועה הזו), היתה כאן שבירת שיאים נמוכים שהציגו בזמנו פרימו ודומיו. כיכבו הפעם: קופמן, רז, ברזילי, והללי.
גם אמיר אפרת בוויינט נחשף כרגיל במלוא "הדרו".
קדימה שיימס bring it on!

עמית זילברבוש 28 באוגוסט 2014

לצערי (?) לא ראיתי את הדבר הזה אז אני כנראה לא אכתוב על משהו שלא ראיתי בעצמי.
אבל כמו שאמרת, התייחסות טובה לזה היתה ב"וואלה", וגם גיל התייחס לזה כאן:
http://debuzzer.com/shely/%D7%90%D7%AA%D7%99%D7%A7%D7%94-%D7%A2%D7%99%D7%AA%D7%95%D7%A0%D7%90%D7%99%D7%AA-%D7%91%D7%9E%D7%A7%D7%95%D7%9E%D7%95%D7%AA-%D7%90%D7%97%D7%A8%D7%99%D7%9D/#comment-94879

מה עוד יש להגיד. חבל. חבל שזה ככה.

Comments closed