צדיק ורע לו – על שביתת הכדורסל הישראלי


שביתת ארגון השחקנים הישראלים בכדורסל עלתה אמש מדרגה ועוררה רעידת אדמה בכדורסל הישראלי. אם עד עכשיו השביתה באה לידי ביטוי בעיקר בהרבה דיבורים, אתמול בערב בוטל מחזור הליגה עקב אי הופעת מרב השחקנים הישראלים למשחקים. אז מצד אחד, מי רוצה לראות ליגה מלאה בשחקנים זרים ומה ערכה בלי שחקניה הישראלים? מצד שני, למה להפר הסכם חתום בשיאה של העונה? ואם השיטה הנוכחית עובדת בכל אירופה למה אנחנו צריכים להיות שונים?
אז מי הוא בסופו של דבר האיש הרע בסרט הזה ומיהו בצודק שאיתו ניתן  להזדהות?
מה שבטוח, התשובה לאף אחת מהשאלות האלה היא לא לטובת אוהדי הכדורסל.

מי צודק פה?
מי צודק פה?

נראה שהליגה הישראלית בכדורסל מעולם לא העלתה כל כך הרבה כותרות כמו בימים האחרונים. אולי זה החלק העצוב ביותר בכל השביתה הזו – שהליגה הזאת מעניינת הרבה יותר כשהיא לא משוחקת. ולמה היא לא מעניינת? האם זה בגלל שכמות הזרים שבאו והלכו מכל קבוצה כ"כ גדולה שאף אחד כבר לא מצליח לזכור מי משחק באיזו קבוצה? או שאולי העניין טמון בעובדה שהליגה לא מספיק תחרותית כבר שנים כשהקבוצ(ה)ות שמשחקות באירופה מעמידות תקציב גדולה בהרבה משל האחרות?
אז מי הוא הלוחם לחופש בסיפור הזה ומיהו האיש הרע? אם חוסר עניין הוא הבעיה המרכזית, נראה שלשחקנים יש טענות לגיטימיות. הרי מה בסה"כ הם דורשים? עיקר המאבק כאן הוא סביב הדרישה להגביל את הקבוצות לארבעה זרים בלבד, בעוד בעלי הקבוצות דורשים חמישה זרים בקבוצה. נושאים נוספים שעל הפרק הם החוק הרוסי , אבל נראה שסביב הנושא הזה הרוחות פחות סוערות. אז איך הליגה תמשוך עניין כשבקבוצות משחקים כ"כ הרבה זרים וכ"כ מעט ישראלים? אם כך, מאבק השחקנים מוצדק וה"באד גאייס" בסיפור הזה חייבים להיות בעלי הקבוצות. הם בעלי ההון, הם אלו ששולטים בליגה ביד רמה.

אבל רק רגע. אולי היה קל לנו לחשוב שבעלי הקבוצות החזקים הם הבעיה בסיפור העצוב הזה. אבל אם מישהו משקיע מכספו בקבוצת כדורסל שהיא העסק שלו, למה שנצפה שלא ירצה להרוויח מכך כמה שיותר? אין שום סיבה שבעלי קבוצה שמשחקת באירופה יסכים לשחק את המשחק בתנאים פחות טובים, במקרה הזה עם פחות זרים בקבוצה, מאשר מקבילותיו מהארצות האחרות.
מעבר לכך, רבים טוענים שאין מה לעשות, אם הישראלים היו טובים הם היו רואים דקות משחק. הבעיה היא שאין ישראלים מספיק טובים. אז למה שארגון השחקנים ינצל את כוחו כדי להכריח את בעלי הקבוצות להחזיק הרבה ישראלים שרמתם נמוכה, ולשלם להם כסף שיכלו לשלם לשחקן זר טוב מהם?
שלא לדבר על זה שכבר הושג הסכם בעבר, עליו חתמו השחקנים, והנה , בשיאה של העונה הם "שוברים את הכלים ולא משחקים"? אז מי פה בעצם הוא חסר המוסר? השחקנים הישראלים גם לא מספיק טובים וגם שוברים את ההסכם. אולי הם האיש הרע בסרט הזה אחרי הכל?

אבל רגע רגע, הרי מדובר כאן בביצה ותרנגולת. אם יש כ"כ הרבה זרים איפה נשארו דקות לישראלים? והרי גם השחקן הצעיר המוכשר ביותר לא יכול להשתפר ולהפוך לכוכב ללא ניסיון פרקטי, כלומר דקות משחק משמעותיות. האם היינו יכולים להתפעל מבר טימור, שחקנה הצעיר של הפועל תל אביב שניצח את הדרבי התל אביבי, לו להפועל היו 5 זרים העונה? ספק גדול. אם כך, נראה שקבלת דרישות השחקנים אכן תקדם את רמת הכדורסל בארץ לטווח הארוך. מבולבלים? גם אנחנו.

לדעתי שני הצדדים יוצאים כאן רע. ישנם הרבה צעדים שיכולים להילקח בחשבון על מנת להציל את המצב, אבל במקום לשבת ולדבר הם סוגרים את הבאסטה. נראה שיש צדק רב בטענותיהם של שני הצדדים אבל נדמה שהסכסוך מתמקד בטיפול בסימפטום ולא במחלה. כדי לשפר את מצב הליגה בארץ אפשר לחשוב על כל מיני כיוונים שונים. למשל, כדאי לחשוב על שיפור התשתיות. הבסיס. האקדמיה לכדורסל שהוקמה מבורכת, אבל צריכות להיות הרבה יותר מאחת כזאת. ואם לפרשנינו המהוללים צביקה שרף ופיני גרשון, ממיטב מאמני הכדורסל בארץ, באמת כ"כ אכפת מהכדורסל כאן, הם צריכים לתת בזה יד. הם והמאמנים הבכירים האחרים. כך אולי יבנו כאן שחקני עתיד טובים וראויים. בנוסף, השחקנים והמאמנים ביחד צריכים להקים צעקה על חוקי המיסוי בארץ. למה שחוקי המיסים יפלו בצורה כ"כ בוטה את השחקנים הישראלים? איך יתכן ששחקן ישראלי יעלה כ"כ הרבה בגלל חוקי המס לעומת שחקן זר? אלו הן רק שתי הצעות שכדי לחשוב עלייהן. אני בטוח שאפשר למצוא עוד הרבה.

אז כמו שניתן לראות, הטקסט הנ"ל מלא ביותר סימני שאלה מסימני קריאה. יש המון דעות, הרבה צדדים, כולם צודקים וכולם טועים. אבל יש עוד צד אחד, צד חשוב, שבלעדיו לליגה הזאת ממילא אין זכות קיום. אלו הם האוהדים. ובהם אף אחד לא ממש מתחשב בשביתה הזאת. אז אמנם בניגוד לסרט אמריקאי קליל, בסיפור הזה קשה באמת להחליט מי הוא הגיבור ומיהו השפל. למעשה נראה, שכמו בחיים שלנו, אין כאן שחור ולבן. אבל דבר אחד ניתן להגיד די בברור: אם האוהדים הם "הבחורה", אז לאף אחד מהגיבורים אין סיכוי לזכות בה בסוף הסרט. אז כבר כדאי להם להשלים – ומהר.

פורסם גם באתר ערוץ הספורט : http://www.sport5.co.il/HTML/articles/Article.274.140228.html

אם אהבתם, תנו ב-like,  אם ממש אהבתם תנו ב- share. לעמוד הפייסבוק.

סטיב בארטמן וקללת העז
המאזן עד כה: 1-2 לגלא / יוחאי שטנצלר