עונת המלפפונים 14: תקשורת של טרנדים – העונה נלבש גרמניה

מאז הנוק אאוט הגרמני לספרדיות פתאום כולם מדברים על מהפך. קצת נסחפתם.

Spain-Germany2

מקדים תרופה למכה 1:

כבר חודש שאני שומע רק על כדורגל גרמני. אה, בעצם באמצע היו גם כמה כותרות שסחף מוריניו, כי הרי זה מה שהוא יודע לעשות הכי טוב בשנה האחרונה – כותרות. מאז הנוקאאוט המשולב שנתנו באיירן ודורטמונד לברצלונה וריאל כל הפרשנים מסבירים לי למה באיירן היא הברצלונה הבאה, למה כל האוהדים הטרמפיסטים של ברצלונה מוזמנים לעבור עכשיו לאהוד את באיירן, ולמה הכדורגל הספרדי זה כבר לא מה שהיה פעם.
ואני שואל, נפלתם על הראש?
אז נכון, שתי גרמניות ישחקו בגמר הצ'מפיונס ליג . ונכון, הגרמניות שיחקו השנה כדורגל נהדר שקל להתאהב בו במיוחד עם הרוח הרעננה שהביא. וברור כשמש שכיום זהו תור הזהב של הכדורגל הגרמני. אבל לא נראה לכם שקצת הגזמתם? אז למרות שמכל עבר אני שומע שבעצם הגמר ה"כל גרמני" הוא לא ממש הפתעה, ולמרות שמכל פינה אפשר לשמוע מישהו מסביר איך באיירן הולכת לכבוש את אירופה בשנים הקרובות שאלה לי, ככה בינינו, שאף אחד לא ישמע: כמה מהפרשנים הגדולים האמינו שהגמר הזה הולך להיות חד לאומי?
למעשה, לא מעט, רק שאני בספק שההימור שלהם היה שהלאום הזה יהיה גרמני…
מלבד מתי מעט פרשנים שהשמיעו את קולם וטענו שבאיירן ודורטמונד עוברות את הספרדיות אני מתקשה להיזכר בקולות כאלו. אז אתם לא מרגישים טיפ טיפה מגוחך להחליט בהינף חצי גמר כי זהו, המהפך הושלם? אתם לא חושבים שהגישה הזאת, של "אתה טוב כמו המשחק האחרון שלך" נלקחה קצת יותר מדי רחוק?
בכדורגל, כמו בכל מקום אחר, ישנם תהליכים. לקבוצות גדולות יש שנים של עליות, וביניהן גם תקופות ביניים של ירידות. ההסתכלות השטחית הזו של משחק אחד קדימה ומשחק אחד אחורה מעמידה, לדעתי, את הפרשנות הזו באור מאד לא מקצועי.
ומעבר לכך, אם אנסה למצוא סיבות אובייקטיביות לכישלון הספרדיות השנה זה לא יהיה מי יודע מה קשה.
למשל, מה לגבי הקבוצה הטובה בעולם בשנים האחרונות ששיחקה הרבה דקות מכריעות של העונה בלי השחקן הכי טוב בעולם? אז נכון, ברצלונה השנה הייתה הרבה פחות חזקה מבשנים קודמות. והיא אכן הייתה תלויה הרבה יותר מדי במסי מהרצוי ועדיין, לדעתי כשהוא בהרכב היא אחת משלוש הקבוצות הטובות ביבשת, אם לא הטובה שבהן. אגב, סתם שאלה: נניח לדוגמא הייתם מוציאים את מייקל ג'ורדן מהבולס, אחת הקבוצות הטובות בהיסטוריה של ה-NBA, ממש בסדרת הגמר, איך נראה לכם היו זוכרים את הקבוצה הזאת היום?
וזאת רק דוגמא אחת. מה עם הגלדיאטור במרכז ההגנה, פויול, שלא שיחק ברגעים רבים העונה? או המאמן טיטו שנלחם על בריאותו חלק עיקרי מהעונה? אז אמנם, רבים מזלזלים ברמת השפעת המאמן על קבוצת כדורגל, אבל נראה לי שגם לזה יש גבול. לדעתי, החלפת המאמנים במהלך העונה, ובמיוחד הרקע לכך, המחלה של וילאנובה, בוודאי השפיעה לרעה על הקבוצה.
או קחו את הספרדייה הגדולה השנייה. אני חושב שרוב מה שהעסיק את הקבוצה הזו השנה היה המשחק איפה יש יותר שנאה, בין המאמן לקפטן והשחקן האהוב בה בשנים האחרונות , או בין הקהל כלפי אותו מאמן מדובר. באמת ציפיתם שקבוצה כזו תצליח להגיע למקום בו היא אמורה להיות אם נשפוט רק לפי רמת הכדורגל שלה?

והנה כמה סיבות בגללן אני חושב שכבר בשנה הבאה הכדורגל הספרדי יחזור להיות המוביל ביבשת:
1. בברצלונה משחק השחקן הטוב בעולם.
2. ריאל תחליף מאמן שיגיע עם אמביציה להוכיח שגם הוא "מיוחד".
3. הקבוצות תתחזקנה, ריאל כבר פוזלת לכיוונו של גארת' בייל הנהדר, ברצלונה לניימאר. יהיה מעניין.
4. אתלטיקו עם רוח גבית מהזכייה בגביע – תרכב על גב המומנטום.
5. למיורקה יש את חמד ואוואט. טוב, סתם..

אני בהחלט יכול להבין את ההתרגשות מהכדורגל הגרמני המתפתח – באיירן כבר שנים בטופ, משחקת נהדר ומתקדמת כל שנה. דורטמונד גם היא קבוצה מדהימה שכייף לראות ולשמוח בהצלחותיה. אבל מכאן ועד להכריז על שינוי סדרי עולם?
אז אני אנסה לקחת את הסיכון, ולהכריז שאני חושב ששנה הבאה ברצלונה שוב תיתן עונה גדולה ותהייה הקבוצה הגדולה באירופה. וגם ריאל תיתן את הטון. ואם יהיו חצאי גמר בין הספרדיות לגרמניות, שוב רוב הפרשנים, כמו השנה, יהמרו בצורה כמעט גורפת על הספרדיות. ואל תדאגו, אם במקרה באמת הספרדיות יצליחו כפי שאני צופה שיקרה בשנה הבאה, נזכה לשמוע שוב הכרזות על השבת הסדר על קנו.

מקדים תרופה למכה 2:

במידה ואכן דורטמונד תזכה באליפות אירופה על אף היותה אנדרדוג מובהק בגמר השנה, אני מבקש להכין אתכם להתפרצות ההערכה העצמית ותצוגת "אמרתי לכם, תראו איזה תותח אני" פורצת גבולות מצד הפרשן אייל ברקוביץ.
לפני מספר שבועות, עדיין בתוך שלב רבעי הגמר נתבקשו הפרשנים ברדיו להמר על זהות אלופת אירופה הבאה. ברקוביץ, הימר אז על דורטמונד, הפתיע את כולם וזכה לקריאות התפעלות על האומץ. האמת, אני לא ממש הופתעתי. מי שכמוני, נוסע בדר"כ באוטו הביתה מהעבודה באזור השעות 6-7 בערב ונאלץ לזפזפ בין הפרסומות בתחנה אחת לשנייה, וודאי "זכה" גם הוא לשמוע את ההימורים של ברקוביץ. בדר"כ, במקרים בהם יש משחק בו המובילה עומדת לארח את האחרונה בטבלה הוא מהמר על האחרונה. או למשל, כשהאלופה הולכת למשחק מכריע אצל מישהי שאיבדה כבר כל עניין בליגה, ההימור יהיה לפחות על תיקו, אם לא ניצחון הבלתי מעוניינת – חרף כל הימוריהם של הפרשנים האחרים.
כשאתה מהמר על הפתעה לא לקחת הרבה סיכון. אם טעית, אז ממילא מה היה סיכוי שדבר מפתיע שכזה יקרה. אף אחד לא יגיד שאתה לא מבין. אבל אם צדקת- וואו וואו, יצאת גדול!
סטטיסטית, מדי פעם הפתעות קורות. רק אומר. ראו הוזהרתם.

*מי שייטען "הפוסל במומו פוסל" בעקבות העובדה שגם אני המרתי על הפתעה של גולדן סטייט בפלייאוף ה-NBA, אענה לו שהוא בהחלט צודק…

4

לתגובות הערות, או סתם "חיבוב" – אתם מוזמנים להציץ בעמוד הפייסבוק של הבלוג

גמר ליגת המה אכפת לי
גמר של יבשת מנוונת

29 Comments

אחד 25 במאי 2013

ב4-0 לבאיירן מסי שיחק. וגם ב2-1 לסלטיק, ב2-0 למילאן וב3-1 לריאל.

"בברצלונה משחק השחקן הטוב בעולם" – זו בדיוק הבעיה של ברצלונה העונה. הקבוצה הפכה ליותר מדי תלותית בשחקן אחד. כדורגל הוא משחק קבוצתי, וגם שחקן כמו מסי לא יכול לעשות את ההבדל מול משחק קבוצתי מושלם כמו של באיירן. בשנים שברצלונה כן היתה מרשימה זה בעיקר בזכות המשחק הקבוצתי ששילב את מסי בצורה מושלמת, לא בזכות הגישה של "מסי כבר יסדר הכל".
יכול להיות ששנה הבאה הם יחזרו לעצמם, אבל עדיין אני חושב שבאיירן תהיה גדולה עליהם, במיוחד כשהמאמן של באיירן מכיר את שחקני ברצלונה בצורה מושלמת.
ניימאר נראה כרגע כמו חתול בשק, אבל אם באמת הוא כל כך טוב כמו שעושים ממנו, השילוב שלו עם מסי יכול להיות מפחיד, אבל שוב, בלי קבוצה שתגבה אותם, זה לא יעזור לברצלונה.
מה שכן, כנראה שדורטמונד לא תגיע רחוק, היא מאבדת את כל השחקנים החשובים שלה.

דון נאפולי 25 במאי 2013

1. באיירן הגיעה ל-3 מ-4 הגמרים האחרונים. (פי 3 מהקבוצות הספרדיות בזמן הזה, למקרה שתהית).
2. ברצלונה הייתה חלשה ותלויה במסי גם בשנה שעברה, רק שאז היא עפה מול בונקר אז לא התייחסו לזה בכזו רצינות.
3. ריאל הייתה בעונה שעברה בעונת שיא, ובכל זאת עפה מול באיירן, שרק השתפרה מאז.
4. אם ברצלונה באמת רוצה שניימאר יככב אצלה, היא תצטרך לשנות את השיטה לגמרי ולהפסיק לגרום לכל השחקנים להיות עבדים של מסי.
5. בהתחבר לנקודה הקודמת, צ'אבי אחרי השיא ופויול על סף פרישה.

דון נאפולי 25 במאי 2013

אה, ואתלטיקו לא תהיה אותה קבוצה בלי פלקאו.

דניאל 25 במאי 2013

אמרו את זה גם על אגוארו ועל הבלונדיני לפניו.
בנתיים הם רק מצמצמים פערים…

דון נאפולי 25 במאי 2013

אבל אי אפשר כל פעם לשלוף שפן מהכובע.

דניאל 25 במאי 2013

איך שפורטו נראית כבר עשור – למה לא?

עמית זילברבוש 25 במאי 2013

ברצלונה לקחה 2 אליפויות אירופה בחמש השנים האחרונות. ב-2 יותר מסכום הזכיות של כל הגרמניות במפעל הזה בשנים אלו.
מספרים וסטטיסטיקה אפשר להציג (כמעט) איך שרוצים.
זו לא הנקודה המרכזית שלי – הנקודה היא העובדה שתוך 4 משחקים בחצאי הגמר כולם הכריזו מהפך היסטורי. יכול להיות שמהפך אכן יקרה. לדעתי לא, לדעתי ברצלונה יחזרו להוביל בשנה הבאה.
כך או כך, לקבוע קביעות שכאלו בהסתמך על 4 משחקים נראה לי חובבני.

אחד 25 במאי 2013

4 משחקים? נסה כל העונה.
הכדורגל שבאיירן ודורטמונד(למעט פשלות פה ושם) מציגות נראה הרבה יותר טוב מריאל וברצלונה המקרטעות כבר מתחילת העונה,גם בצ'מפיונס, וגם בליגה. ניתן היה לראות את הגמגום של ברצלונה עוד לפני המשחק מול באיירן, ואפילו לפני ההפסד למילאן.
ואגב,מדובר בשישה משחקים – גם בשלב הבתים דורטמונד עשתה צחוק מריאל.

עמית זילברבוש 25 במאי 2013

ועדיין, לפני 4 משחקים אלו, אם היית עורך סקר מבין הפרשנים שהיום צועקים "מהפך", כמה היו מנבאים גמר גרמני? וכמה גמר ספרדי?
אז יתכן שבכל זאת הארבעה האלו כן עשו את השינוי הדרמטי?

איש הפח 25 במאי 2013

אז אולי הבעיה היא בפרשנים ולא בעובדות.
אלו גם אותם פרשנים שטוענים שהליגה הספרדית היא הטובה בעולם כאשר אין בה יותר משתי קבוצות ברמה גבוהה.

wazza 25 במאי 2013

עמית אני מאוד מכבד את דעתך ואוהב לקרוא אותך אבל "אם היית עורך סקר/שואל אנשים ברחוב" זה לא טיעון, פשוט קראתי את ביותר תגובות בדה באזר אז הייתי חייב להגיב לזה.

עמית זילברבוש 25 במאי 2013

wazza,
אני מצטער אבל אני לא מבין את הכוונה בתגובה שלך.
בפוסט שלי אני מתייחס לפרשנים ולדרך בה הם הופכים את דעותיהם בהתבסס על ראיה קצרת טווח ולא על התהליכים.
לכן מה יותר רלוונטי מלהעלות את הטיעון "אם היית עושה סקר בין הפרשנים לפני ארבעת המשחקים לעומת דברייהם אחרי המשחקים האלו …"?
אולי לא הבנתי אותך נכון, אשמח אם תבהיר.

אחד 25 במאי 2013

אגב כבר ב24 ליולי יהיה ניתן לאמוד את יחסי הכוחות, כשברצלונה ובאיירן החדשות ייפגשו.

דניאל 25 במאי 2013

קל מדי לתר, כך את ההפסדים של הספרדיות.
1. גם בלי מסי ופויול, פיקה צ'אסי ואינייסטה היו מעוררי רחמים. עוד אין בכדורגל שחקן שיכול לקחת במשחק בודד קבוצה על הגב כמו בכדורסל וזאת עובדה פשוטה. להשוות את מסי לג'ורדן ברמות מסויימות זה יהיה אולי אפשרי עוד כמה שנים. אבל ברמה הבסיסית ההרכב של ברסה מדהים, צ'אבי הוא לא רודמן ולא פיפן הוא יותר מזה והם כולם היו עלובים כי באמת באיירן יותר טובה. לא כאילו.
2. לגבי חזרתן של הספרדיות לגמר בקרןב – אולי, אבל לא בלי חיזוקים גדולים בהגנות ובהתקפות שלהן. כרגע לאריות היבשת האחרות יש כוח אש עצום בהתקפה – כל החלותים הגדולים לא בברסה ולא בריאל. מסי ורונלדו תופעות טבע אבל לא חלוצים. לבנדובסקי, מנזוקיץ, ון-פרסי, קבאני, סוארס, פלקאו וכו' וכו' כולם יהנו מול הגנות עלובות של ברסה וריאל אם לא ישקיעו ברכש. ומצד שני – אותו דבר. דורטמונד, באיירן, האנגליות והאיטלקיות מחזיקות בשחקני הגנה טובים מאוד באופן כללי.

לסיכום – יש קישור והמון למפלצות. מודריץ', בייל אם יבוא, צ'אבי וכו'. אין כלום בהגנה-התקפה. נאדה.

דניאל 25 במאי 2013

*קל מדי לתרץ כך….

עמית זילברבוש 25 במאי 2013

דניאל,
לא ניסיתי לתרץ, אינני הסנגור של בארסה. ניסיתי לתת עובדות שיכולות להסביר את הירידה השנה. ציינתי גם את התלות המוגזמת במסי. ציינתי שברור שהם נמצאים בירידה. בקיצור – אני מסכים איתך.
עדיין, כפי שציינת בנקודה 2, ייתכן מאד שמדובר בירידה לצורך עלייה, וכבר בשנה הבאה הספרדיות יחזרו להיות גדולים.
בכל מקרה, הנקודה המרכזית שלי היא שההכרזה הגורפת על מהפך בכדורגל האירופי על סמך 4 משחקים נראה לי כמו היסחפות לא רצינית.

אהד 25 במאי 2013

חלאס עם הגרמנים. ליגה עם שתי קבוצות חזקות ועוד 16 בלי סקס אפיל ובלי יומרות אמיתיות.. זה כמו להגיד שליגת ווינר בכדורסל היא בין הטובות ביבשת בגלל מכבי תא.. זה פשוט שטויות. באירן תמיד הייתה בטופ, דורטמונד משחקת אותה בשלוש השנים האחרונות אבל היא מזכירה לי יותר את ולנסיה הגדולה של קלאודיו לופז ובראחה – קבוצת דרג ב' שתחזור אוטוטו למימדיה הטבעיים (והלוואי ויתגלה שאני טועה).
הליגה הגרמנית היא השלישית – רביעית בטיבה בעולם מבחינת איכות והרביעית באירופה מבחינת עניין. כל ניסיון לשייך את ההצלחה החד פעמית של דורטמונד (שכזכור לא עברה שנה שעברה את שלב הבתים) ואת המסורת יוצאת הדופן של באירן לליגה הגרמנית כולה הוא פשוט פתאטי.. אז ברור לי שזה אופנתי, אבל די לפופוליזם.

ורק כדי להדגיש – הליגה האנגלית היא הטובה ביותר למרות שהמנצ'סטריות והלונדוניות פחות טובות מבאירן או מברסה. הסיבה לכך היא שיש שם לפחות 7 קבוצות ששוות ליגת אלופות בעוד שבגרמניה יש שלוש וחצי בלבד. כלומר, זו ליגה הרבה יותר תחרותית וקשה.

גילעד 25 במאי 2013

אתה יודע שהליגה הגרמנית היא הליגה היחידה ששלחה בשלוש השנים האחרונות שלוש נציגות שונות לחצי גמר האלופות, נכון? אתה יודע שכל שבע הקבוצות הגרמניות ששיחקו השנה באירופה עברו את שלב הבתים במפעל שלהן, כשבליגת האלופות, החשובה והיוקרתית מכולן, כל השלוש גם סיימו כראש בית?

אתה יודע שהליגה הגרמנית עדיין מובילה בממוצעי הקהל למרות שהיא לא מלכודת תיירים כמו האנגלית או 2 הגדולות בספרד, אז כנראה שיש בהן מימד של סקס אפיל?

ולגבי ה-7 קבוצות ששוות צ'מפיונס – המאבק השנה על המקום האחרון לצ'מפיונס בגרמניה היה קרוב יותר, צפוף יותר ואיכלס יותר קבוצות מאשר המאבק על המקום האחרון לצ'מפיונס באנגליה. זו עובדה. אז כנראה שיש 7 קבוצות שאנחנו מייחסים להן יכולות להגיע לשם באנגליה אבל אין להם באמת את היכולת הזו. אתה מוזמן גם לבדוק את הבור בין המקום השביעי לשמיני באנגליה כדי ללמוד עוד משהו על פערי איכות בליגה לא שיוויונית. לשם השוואה – בין ליברפול לווסט ברום יש 12 נק'. אם הייתי גורע 12 נק' מהמאזן של המבורג, שסיימה שביעית בגרמניה, הייתי שולח אותה ישר למקום ה-13.

הנסיון לגמד הוא מוגזם באותה מידה שהנסיון להאדיר יתר על המידה הוא מוגזם.

דניאל 25 במאי 2013

אולי זה מהפכון
הקבוצות האחרות – גם צ'לסי שנה שעברה ואינטר לפניה – רומזות למפלצות מספרד שוב ושוב שללא הגנה טובה וחלוצים שהם מגדולי הדור – זה לא ילך. פיקה את פויול כבר לא זה, ההגנה של ריאל מחפשת את עצמה מאז קנבארו, בנזמה והיגוואין נכשלו, אטו הלך ואיברהימוביץ' לא נקלט וגם בוויה לא השתמשו כמו שצריך (שלא לדבר על כשלון מוחלט בקליטת פברגס כיורש לצ'אבי). אבידל לא שיחק, לריאל בכלל אין מגנים שתורמים מלבד הבלחות, ואני כבר לא זוכר איך קוראים לימני של ברסה.

בקיצור – יש הרדמות בשמירה, והוצאות על עמדות מיותרות. סונג? אסיין? מודריץ ובייל מצויינים, אבל לא חסרים להם קשרים טובים. אלו שמות, מכירת חולצות, מה שתרצו.

זה טוב לליגה הספרדית. לא לגביעי אירופה. ללא רכש מאסיבי של הכל חוץ מקשרים (ושוער אחד) – המפלצות ימשיכו להיענש. תבדקו אותי. אולי וראן וראמוס יספיקו – אבל אין לריאל מגנים וחלוצים. אולי פיקה ואלבה בסדר, אבל הם חייבים בלם וקימה לתחיה של אלבס או רכש. וחלוץ או להתחיל להשתמש בויה כמו חלוץ אמיתי וטורדני. ניימר לא הפתרון.

דניאל 25 במאי 2013

זה אמור להיות תגובה לשרשור 3

עידוקוליס ליפשיץ 25 במאי 2013

הפוסט מעלה באמת את השאלה : מה היה קורה אם ההגרלה בחצי היתה שונה?
אם היו דרבים בשתי המדינות והגמר לא היה חד לאומי מטעמי הגרלה? האם גם אז היו כל הדיבורים על חילופי שלטון?

ועדיין, קשה להאמין שהליגה הגרמנית תמשוך יותר תשומת לב גם בשנה הבאה. בעיניי, זה עניין של תקשורת נטו. במשך שנים הליגה הספרדית מסוקרת יותר ובערוץ מרכזי יותר.
גם אחרי ההצלחה של הגרמניות השנה, הציבור הישראלי יחכה הרבה יותר לראות איך ייראו ברסה וריאל בשנה הבאה. הליגה הספרדית, שמשודרת בערוץ מרכזי יותר, תמשיך לקבל יותר חשיפה ותשומת לב מהתקשורת וכתוצאה מכך גם מהציבור.
משחקים של בארסה-אספניול ימשיכו לקבל הרבה הרבה יותר רייטינג ממשחקים של באיירן-שאלקה.
בלי שום קשה להצלחה באירופה, אם התקשורת תמשיך לסקר את 2 הליגות בצורה הזאת (ולהזין את הציבור הישראלי באותה הצורה) – לא נראה שינוי של ממש בעניין של הציבור הישראלי.
וכתוצאה – לא נראה שינוי בתפיסה של הישראלים לגבי מעמדי הקבוצות.

מתן גילור 25 במאי 2013

עמית שלום, מה שלומך?
לגבי ברקו – ברור שאתה צודק ואני ממש לא מאשים אותך בהימור על GS כמו ההימורים שלו. הוא פשוט מהמר כל פעם על האנדרדוג ואז מהלל עצמו כאשר הוא צודק. החוכמה היא להמר על האנדרדוג רק לעיתים רחוקות ולתפוס את זה. הרי לא הימרת גם על מילווקי בצד השני – נכון?
לגבי הקבוצות בגמר – שמע, אני חולק עליך. אני ורבים שכמותי הימרו על הופעה נוספת של באיירן ואני מהמר על אחת כזו גם בשנה הבאה. ברור שהגרלה גרוע ומשחק אחד חלש יכול להפיל אותם, אבל בשנים האחרונות, ביחד עם ברצלונה, היא הקבוצה הטובה בעולם. לכן, לומר שלא הרבה הימרו עליה זה שגוי. אפילו פה באתר היה ויכוח לגבי החצי, אם זה יהיה מינכן בגדול או בארסה בקטן. כבר לפני המשחקים היה ברור שנפל דבר מבחינת יחסי הכוחות. אכן על דורטמונד לא הרבה הימרו ובטח לא על גמר של שתיהן.
לגבי העונה הבאה – בעוד מינכן עשה שיפוצים קלים, כשהעיקרי שבהם הוא שחקן נבחרת שחצי הרכב רגיל לשחק איו, בארסה צריכה מיני מהפכה ע"מ להישאר בטופ ולוקח זמן להביא קבוצה עם חצי הרכב חדש לשיא (זאת בהנחה שהיא מחליפה 4-5 שחקנים בהרכב, מה שלדעתי סיכוי גבוה שיקרה).

עמית זילברבוש 25 במאי 2013

מתן,
אצלי בסדר, תודה :)
לגבי החלק השני – אני מסכים שבאיירן באזור כבר הרבה זמן וההעפלה שלה לגמר לא הייתה הפתעה. עדיין, אני חושב שבפי רוב, לא רק "הרחוב" אלא גם רוב ה"מומחים", ברצלונה היתה הפיבוריטית.
לגבי דורטמונד נראה שאין בינינו חילוקי דעות – הגעתה לגמר היוותה הפתעה דיי גדולה. לא שמעתי רבים שהימרו עלייה בשלבים יותר מוקדמים של העונה (למעט המומחה ברקוביץ' כמובן).
אם נסכם את שתי הנקודות, אני חושב שנוכל להסכים שהגמר הזה הוא לא הגמר שרבים צפו. לכן, על רקע הפתעה גדולה (דורטמונד) ועוד מיני הפתעונת, לצאת בהכרזות שהכדורגל הספרדי מת, יחי המלך החדש (הקצנתי אבל הבנת את הרעיון) – לדעתי זה לא רציני.

איתמר 25 במאי 2013

אני חושב שיש כמה דברים חשובים מאוד שלא נאמרו פה.
ברצלונה תתחזק מאוד בשנה הבאה, נימאר מושלם להם יותר מוואן פרסי.
בכלל הכדורגל היום הולך לכיוון של חלוצים בסגנון של רונאלדו נאיימר וביילל מאשר של מספר 9 קלאסי. ריאל גם יתחזקו בהנחה שרונאלדו אכן ישאר.
ההגנות? לא חושב שההגנות הספרדיותץ חלשות כמו שנוטים להציג פה.
וראן מדהים לראמוס יש עוד הרבה לתת כמו גם לפיקה וסביר להניח שטיאגו סילבה יתאקלם במהירות.
בסופו של דבר מתוך 5 סופר סטארים הגדולים בעולם בעונה הבאה הספרדיות יחזיקו בערך בכולם ( מסי,רונאלדו,אינייסטה ניימר וביילפלקאו) יותר מזה?
אגב באיירן לא תחלש – השליטה שלה בשוק הגרמני + פפ ו 200 מיליון לרכש יהפכו אותם לחזקים. אבל בסופו של דבר מדריד וברצלונה ימשיכו להחזיק בעלית של העלית של שחקני הכדורגל בעולם

אסף 26 במאי 2013

אני חושב שצריך להבהיר פעם אחת ולתמיד- אין הגנות בספרד. הקבוצות יכולות לעיתים להציג משחק הגנתי טוב אבל גם המאמן הכי הגנתי (מוריניו) שקיים היום בעולם לא הצליח להעמיד הגנה ראויה. ברצלונה תמיד מסתבכת מול הגנות ראויות לשמן (ולכן היא מתקשה לרוב מול אנגליות [חוץ מארסנל, אבל זה לא נחשב]) וההגנה שלה השנה נראתה כמו מסננת (וצריך להזכיר שרק פויול לא שיחק באופן פעיל ובעמדת המגן היא רק התחזקה). אני חושב שקיבלנו הוכחה בעונה הזאת שהכדורגל חזר למשחק קבוצתי מאשר יכולות אישיות. הקבוצות שבנו על יכולת אישית של הכוכבים שלהן קרסו ברגעי האמת (וצריך לזכור שריאל לא היתה עוברת את שמינית הגמר בלי ההרחקה ההזויה של נאני). בנוגע לעילית של העילית של השחקנים: רויס, גצה, רוני, לבנדובסקי, נוייר, הארט, וואן פרסי, טורס(למרות המלעיזים), אגוארו, סוארס, וידיץ', האמלס, שוונשטייגר, בופון, צ'ך, אברה, סילבה, מולר, למפארד, איברהימוביץ', בייל (הוא עוד לא עבר לריאל, ואני גם לא חושב שהוא יעבור) ועוד שחקנים אדירים אחרים לא שייכים לריאל או ברסה, אז עם כל הכבוד-די לנפח את בארסה וריאל שהתפרקו העונה. אני לא יודע אם נקבל שליטה גרמנית מוחלטת בשנים הבאות, אבל חוץ מצ'לסי של מוריניו, יובה של קונטה ופפ גוואדיאולה עצמו- קשה לי לראות מי תעצור את ביירן (ואני אומר את זה כאוהד יונייטד שמבין שיקח זמן עד שמויס יצליח).

דון נאפולי 26 במאי 2013

להזכיר את וידיץ', אברה וטורס ולא את קבאני? פירלו? יש איזו ארץ שקצת מזכירה בצורה מגף לחוף הים התיכון.

אסף 27 במאי 2013

צודק, לא הזכרתי את כולם. שכחתי כמה מאיטליה, אבל זה רק מוסיף לנקודה שלי

אסף 26 במאי 2013

אני מבין את הצורך שלך עמית להתלונן על הפרשנים (ובצדק) שקידמו באופן מחריד את הליגה הספרדית (שלא באמת היו בה משחקים יפים) והליגה האנגלית (אם כל הכבוד לעובדה שאני אוהד יונייטד, משחק של יונייטד מול נוריץ' מעניין אותי פחות ממשחק של דורטמונד-שלקה). אבל צריך לזכור כמה דברים. כבר מפתיחת העונה ראינו שהספרדיות לא מתפקדות, ושהאנגליות עסוקות יותר מדי בפריימר ליג (הקשה יותר מכל ליגה אחרת באירופה) ראינו מה דורטמונד עשתה לריאל ולסיטי ולהגיד שזו הפתעה גמורה שהם היו בגמר זה עוול (באופן אישי מאז הדחת יונייטד במרמה, רציתי גמר גרמני- מה לעשות הן פשוט טובות יותר). ביירן הייתה קבוצה חזקה ותישאר כזאת (אלא אם גווארדיאולה יחרב אותה עם הטיקי טקה שלו שפשוט לא שייך לגרמניה)בשנים הבאות. אני באופן אישי מתקשה לחשוב על קבוצות שיצליחו להתמודד מול הגרמניות חוץ מצ'לסי ויובה (אני מודה שליונייטד יקח זמן להתרגל למויס [ואני מקווה שהזמן יהיה קצר ככל האפשר]). אז נכון שהיה כאן הרגשה לא טובה מהפרשנויות אבל להגיד שלקבוצות האלה לא הגיע להיות בגמר-זה לא נכון

עמית זילברבוש 26 במאי 2013

אסף,
רק לשם הבהרה – אני מעולם מעולם לא טענתי שלקבוצות האלו לא הגיע להיות בגמר.
אני גם חושב שבאיירן הולכת לדבר חזק בשנים הקרובות.
ועדיין, זה לא סותר את הנקודה המרכזית שלי בטקסט – הנטייה של הפרשנים, לעבור מלרומם את הספרדיות ולנתח למה כנראה שהם יהיו בגמר, לקבירתן והסבר למה הכדורגל הגרמני הוא הוא הדבר הבא בעולם, זה לא רציני. ועל כך אני מוחה.

Comments closed