גאווה ישראלית

הישג אדיר לאמיר להבות. הישראלי הראשון בשולחן הגמר של אליפות העולם בפוקר.

להבות

אחרי מספר הישגים יפים בתקופה האחרונה, כמו לי קורזיץ בגלישה ובוריס גלפנד בשחמט, הספורט הישראלי יכול לחגוג הישג גדול נוסף. אמיר להבות, איש ההיי טק שעזב את מקצועו כדי להפוך לשחקן פוקר מקצועי, השיג היום הישג אדיר כשהיה לישראלי הראשון בהיסטוריה שמגיע לשולחן הגמר באליפות העולם בפוקר, האירוע המרכזי של ה-WSOP, שמתקיים בימים אלו בווגאס.

אחרי ששלשום סקרנו את חמשת הימים הראשונים לפני מספר שעות הושלם היום השביעי של האירוע, אליו נרשמו 6,352 מתמודדים, שחקנים מקצוענים, סלבריטאים וסתם חובבים שבאו לנסות את כוחם. בסופו נותרו תשעה שחקנים, שיתכנסו שוב בחודש נובמבר כדי להתמודד על תואר אלוף העולם. תשיעיית ה- November nine. זכייה בתואר תביא למנצח סכום נחמד של 8,359,531$. אגב, אל לנו לדאוג גם למי שיסיים "רק" במקום התשיעי שכן כבר הוא, ישלשל לכיסו סכום יותר מעל 733 אלף דולרים.

ה"מיין איבנט" זהו הטורניר החשוב ביותר ומהווה את שיאם של אירועי ה-WSOP או בשמו המלא The World series of Poker. סגנון המשחק בו הוא ה – No Limit Texas Holdem , שהפך לכל כך פופולארי בעולם בשנים האחרונות. ההגעה לשלב הגמר זהו כמובן הישג השיא של להבות מאז שהפך לשחקן פוקר במשרה מלאה, אך באמתחתו כבר לא מעט הישגים אחרים. הגדול מבניהם הוא זכייה בצמיד אליפות בטורניר ה"פוט לימיט פוקר" ב-2011. צמידי האליפות אלו מחולקים לכל אחד מהזוכים באחד מהטורנירים המשוחקים במסגרת חודש אליפות ה-WSOP, וזכייה בהם נחשבת למכובדת ביותר בעולם הפוקר. הכל מתגמד כמובן אל מול זכייה בצמיד באירוע המרכזי.

להבות מדורג כרגע במקום השני ברשימת הצ'יפים עם קצת פחות מ-30 מיליון . על מנת לזכות באליפות יצטרך להבות לנצח שמונה יריבים חזקים, כשבראשם עומד ג'י סי טראן, מקצוען פוקר ידוע, שזכה בעבר כבר בשני צמידים ובאמתחתו עוד מספר הישגים רב וסכום זכיות שמוערך בכשמונה מיליון דולר. ל-טראן, כרגע 38 מיליון צ'יפים והוא כנראה המועמד הראשי לזכות באליפות. להלן רשימת תשיעיית הגמר:

final9_2

הטורניר יתחדש ב-4 בנובמבר וישוחק במשך יומיים עד שיגיעו לזוכה המאושר. יהיה מעניין לעקוב אחרי הסיקור התקשורתי לו יזכה להבות בחודשים שעד אירוע הגמר, שכן חברי התשיעייה זוכים בדרך כלל למעמד של כבוד בעולם הפוקר ובכלל. כמו כן, מעניין יהיה לראות את היחס לו יזכה משחק הפוקר בארץ שלנו בעקבות ההישג הזה. אם בעבר המשחק נתפס ככזה שמשוחק במקומות אפלים ו"סליזיים" היום כבר ברור שלא זהו המצב. עדיין, אנשים רבים תופסים את המשחק כמשחק הימורים שלא דורש יכולות גבוהות אלא בעיקר מזל, ולראיה, הוא גם אינו חוקי בישראל.

לאמיר להבות מצופה עוד עבודה ארוכה וקשה. כדי לזכות הוא יצטרך להפעיל את מיטב כישוריו המתמטיים, הפסיכולוגיים וכמובן, גם למזל יהיה חלק משמעותי. אם יצליח בסופו של דבר להיות המנצח, הוא יזכה, מעבר לסכום הכסף המשמעותי, בכבוד גדול והצטרפות לרשימת אלופים מכובדת הכוללת בין השאר את דוייל ברנסון, ג'וני צ'אן, כריס פרגוסון, פיל הלמיוט', גרג ריימר וגדולים אחרים.

שיהיה לו בהצלחה!

האירוע המרכזי
פוקר – משחק האשליות

תגובות

 • אריאל גרייזס

  רק תיקון קטן - לראיה, לא לרעיה.
  לגבי הישגים ישראלים, לא יודע. אני יודע שפוקר זה לא משחק מזל ומתבסס על יכולות מאוד ספציפיות אבל עדיין - אני מתקשה לראות בו הישג לספורט הישראלי. א. כי זה לא ממש ספורט (או בכלל ספורט) וב. כי גם אם הוא דורש יכולו רבות שדורשות אימון, אתה עדיין חייב המון מזל. בזכייה של לי קורזיץ אין מזל, גם לא בהגעה של גל מקל לליגה הטובה בעולם

  • בוב הבנאי

   באמת? בזכיה של לי קורזיץ אין מזל?

   אם אני זוכר נכון, אפילו היא הודתה שיותר מהכל הסיכוי שלה בכל אליפות תלוי ברוח. ישנם גולשים שטובים יותר (באופן יחסי לאחרים כמובן) ברוח חזקה, יש כאלה שמתעלים כשאין רוח בכלל וכו'...

   ואם לרמת ועוצמת הרוח ביום או שבוע נתונים אין קשר למזל, אני כבר לא יודע למה כן יש קשר.

   • אריאל גרייזס

    בוא ננסה לחדד את זה - קורזיץ והמתחרים שלה מקבלים שדה תחרות שווה. אם יש רוח, לכולם יש את אותה רוח. במקרה של פוקר, זה מן הסתם לא המצב

    • עמית זילברבוש

     "...במקרה של פוקר, זה מן הסתם לא המצב.."
     זאת כבר באמת שאלה פילוסופית הקשורה באמונות שלך, לא? :)
     מה זה בדיוק מזל?

     בכל מקרה, ברמה של "שדה תחרות", גם בפוקר כל המתמודדים מקבלים צ'יפ וכיסא, כמו שאומרים.

     • אריאל גרייזס

      לא יודע, אצלי מזל זה לקבל זוג אסים ישר בהתחלה, אבל אולי זה רק אני.. :-)

     • עמית זילברבוש

      אחד הסיוטים הכי גדולים שלי, וזו לא בדיחה, זה להכנס פעם לטורניר גדול עם סכום כניסה משמעותי, ולקבל ביד הראשונה זוג אסים. סיוט!

      בכל מקרה, לפי דעתי, המרחק בין לקבל זוג אסים ביד הראשונה, לבין לנצח טורניר, אפילו בשולחן של 9 אנשים בלבד, רחוק כמרחק מייקל ג'ורדן מקובי ברייאנט...

  • עמית זילברבוש

   א. תודה, תוקן.
   ב. על ההגדרה של "מהו ספורט" שווה לכתוב פוסט בפני עצמו. לדעתי פוקר הוא ספורט.
   ג. ספורט ומזל - עוד דיון ארוך שנים. איך תגדיר את הזכייה של מכבי תל אביב באליפות אירופה ב-2003/4 אחרי הסל של שארפ מול ז'לגיריס?

   בכל מקרה, אני מבין את הגישה שלך. אני חושב שגם זה נושא מעניין שדורש דיון, ואני מקווה שיצא לי לכתוב עליו בזמן הקרוב.

   • שחר דמרי

    זה באמת נושא מעניין, אני חושב שגם אני אדבר עליו מתישהו. יש לא מעט פילוסופים שמדברים על זה.

  • ויקטור

   בוא נגיד שרוב שחקני הפוקר לא יגיעו ל"מגזין הגוף" של ERSPN ולתחרויות האולימפיות הראשונות ביוון העתיקה הם גם לא היו מתקבלים. אבל הזמנים משתנים ואיתם גם ההגדרות לכל מיני דברים... כמו הגדרות לזכות הצבעה ומעמד האישה ומי בעל הידע בחברה וכיוצ"ב. בכל מקרה אם ההימורי קלפים ההדרעק האלה שהורסים לרוב המוחלט של האנשים שעוסקים בהם את החיים מקבלים את ההילה של ספורט סביבם, אז אני מכיר כמה ספורטאים שצריכים לקבל תמלוגים מהמדינה בשכונה שלי. יושבים בטוטו כל יום, גאונים, מנחשים איזה קבוצה תנצח בכדורגל. ההישגים שלהם יותר גדולים משל גל מקל בקלות. קיצר...זה לא ספורט, זה זבל של דבר ולא צריכים לתת לזה במה בכלל. חבל לא סיפרת כמה ישראלים הפסידו במשחקי קלפים בתחרות כזו או אחרת והלוו כספים שאין להם מאיפה להחזיר. לא שווה שאיזה ילד יקרא את זה ויתחיל להתמכר למשחקי קלפים.

 • בן

  הוא לא הישראלי הראשון. תומר בנבינישתי העפיל לגמר ב - 2003 וסיים שישי.

  • רן

   בנבנישתי יצג את ארה"ב. להבות אמנם לא חי בארץ אך מתחרה בשם ישראל
   אגב האם מישהוא יודע מתי עזב את הארץ?

  • עמית זילברבוש

   אני חושב שהוא ישראלי בערך כמו שמייקל מזרחי ישראלי - כלומר לא ממש...

   • שי

    הוא מעדיף שירשמו שהוא מישראל, למרות שהוא גר כבר הרבה שנים בארה"ב. זה מספיק כרגע. סתם ככה, תושב ארה"ב שלא יודיע במפורש שהוא מייצג מדינה מסויימת יירשם כאמריקאי. אלי אלעזרה למשל, תמיד מופיע בעדכונים עם דגל ארה"ב קטן ליד השם שלו.
    הגריינדר הוא פשוט יהודי טוב, זה עניין אחר. לא חסרים יהודים ברמות הגבוהות של הפוקר... (כולל פיל גלפונד, אגב)

 • שחר דמרי

  פוקר לא חוקי בארץ רק בגלל שמפעל הפיס לא הצליח לחשוב על דרך לעשות מזה כסף.

  • אריאל גרייזס

   אם אני זוכר נכון, היתה אפילו פסיקה של בית משפט שטען שמדובר במשחק מזל ועל כן הוא לא חוקי (כמו כל משחקי המזל במדינה. כלומר, אלו שהמדינה לא מנהלת) ולא משנה כמה ניסו להוכיח לשופט שזה לא משחק מזל, הם לא הצליחו

   • שחר דמרי

    תרשה לי לפקפק בטוהר הפסיקה. הסיבה היחידה שהמשחק הזה לא חוקי בארץ הוא שהפיס לא יראה מזה שקל. ברגע שהפיס מוצא דרך להרוויח מזה כסף פתאום שופטים יבינו שזה משחק של יכולת ולא של מזל.

    תחשוב על מכונות מזל, לא רק שאין בזה שום מימד של יכולת אלא זה אפילו מתוכנת ככה שהמפעיל תמיד ירוויח כסף, אם אתה מפעיל מכונה כזאת אתה נכנס לכלא (ובצדק) ואם זה של הפיס זה כשר למהדרין.

    ישראבלוף 2013

 • איתי

  תיקון קטן - אמיר להבות ישראלי בערך כמו נטלי פורטמן. הוא אמריקאי שגר בארה"ב מילדות. כך שממילא "גאווה ישראלית" הוא לא.

 • איתי

  אמיר להבות לא ישראלי (לפחות לא יותר מנטלי פורטמן). הוא גדל בארה"ב מגיל צעיר. אז כן גאווה אבל לא ישראלית :)

 • איתי

  אופס... אפשר למחוק איזה מהתגובות למחוק

  • איתי

   לבחור, אפילו

 • Pot pot pot call .... All in

  היות ואנחנו פרובינציאליים אזי אנחנו נאחזים בהיותו ישראלי , מי שעקב אחר הטורניר שם לב לדגלון הקטן שהתנופף ליד השם של אמיר וזה היה דגל ישראל , כלומר הוא גאה בישראליות שלו ההיפך מאלי אלזרא , דויד בנבנישתי או מייקל מזרחי
  שמיוצגים תחת דגל ארה״ב ... אז אם הוא גאה בנו אז אין שום סיבה למה אנחנו לא נהיה גאים בו !!
  זה הישג ספורטיבי נדיר !!
  אני מקווה עבור כל חובבי הפוקר שההישג הזה יהווה את תחילת הדרך להפוך את הפוקר לחוקי בארץ ולתת לו את הכבוד הראוי לו כמו בכל העולם ....( טוב לא כל העולם איראן , צ׳אד , רואנדה , גאבון ועוד איזה כמה מדינות שבעקשנות אנחנו מנסים להידמות להם ולא רק בכל הקשור לפוקר)

  אלמנט המזל הוא הוא פקטור בפוקר בטח בפילד כל כך גדול ( לראייה כריס מאני מייקר , ג׳רי יאנג , גיימי גולד או דרווין מון שסיים שני .

  המשחק מבוסס על סטטיסטיקה וכל מי שלמד סטטיסטיקה א׳ שיעור ראשון בערך לומד שהסטטיסטיקה מתיישרת באין סוף ,לכן כל השמות המצ״ב בחיים לא חזרו על ההישג או דומה לו , ההיפך מאמיר שכבר זכה ב la open וצמיד ב PlH ...אז איך מייקל מקדרמנד אמר .... לא יכול להיות שאלו האנשים עם הכי הרבה מזל בווגאס .

  בקיצור תנו כבוד להישג לדעתי מרשים לא פחות מאריק , גל , לי או יעל .... רק שלאמיר נשארו עדיין 8 לא פחות טובים ממנו לעבור .

  בהצלחה !!!!

 • spurstopboy

  אני מזמין את השופט המושתל של הלוטו שקבע שפוקר זה משחק מזל למשחק הד'ז אפ מולי, וגם מוכן לתת לו פער בצ'יפים ביחס של 2:1. אני אראה לו מה זה מזל

 • שי

  בקשר למזל ופוקר - טורנירים זה עיוות מתמטי; בטורניר שחקן יכול להרוויח יותר בליינדים ממה שהוא מפסיד ועדיין לסיים בלי אגורה בכיס. מאוד לא חכם לשפוט את הסוגיה הזאת דרך הצלחה בטורנירים בודדים, אם כי גם בתחום הזה רואים שהשחקנים הטובים בסוף זוכים בצמידים שלהם, בדרך כזאת או אחרת.

  בכל מקרה, דווקא במשחקי קאש יש לישראל הישג שלדעתי אפשיר להחשיב כרציני מאוד - רפי עמית היה המנצח הכי גדול אונליין ב-2011, מה שאומר שהוא הקדים הרבה יותר מ-6,000 ומשהו שחקנים בדרך למקום הראשון, ושהוא עשה את זה לאורך הרבה מאוד ידיים. (אבל גם כאן יש פקטור מסויים של מזל: 2011 היא שנת היובש שלכל אורכה פול-טילט פוקר, האתר השני בגודלו בעולם, לא היה פעיל...)

 • drawn live

  איך הכנסת את גרג ריימר לרשימה המכובדת ושכחת את פיל הלמייות בחוץ??? המוסט ברייסלט ווינר! זה כמו לדבר על רשימת טניס מכובדת בלי להכניס את פדרר...

  • עמית זילברבוש

   אתה צודק לגמרי - אני לא יודע איך זה קרה :)
   והפרחח הוא אחד החביבים עלי אז בכלל...פאדיחה.

 • רמי מורנל

  חבל שטור נהדר על הישג נהדר במשחק נהדר מתדרדר לרמת דיון אינפנטילית על "האם פוקר הוא מזל" .במקום לדבר על הטורניר,הריצה של עמיר,ועל כל מיניי ידיים.
  כשאנשים אומרים שפוקר זה משחק של מזל ותו לא , אני חש דבר דומה לכשאני שומע מישהו אומר שלברון גדול מג'ורדן -קצת מתעצבן , אבל אז מתמלא רחמים שהם פשוט לא חוו מספיק את ג'ורדן(או שאין להם מושג מה זה פוקר )

  so where are you headed ?
  vegas-
  vegas ha? goodluck man -
  people insist on calling it luck)
  thanks-
  first prize in world series is a million$ .do i have my name on it ? i don't know .but i'm gonna find out

  • ויקטור

   באמת השוואת בין פוקר לNBA ? כאילו, באותו טוקבק? אני פעם זכיתי ב10 טורי ווינר רצוף, שאנשים מדברים על ההישגים של אוסיין בולט ומייקל פלפס אני מתעצבן קצת שאותי לא מזכירים, אבל חושב לעצמי האנשים האלה אף פעם לא מילאו ווינר. תמשיך לבסס את התזה שלך על סרטים הוליידים חצי כוח, כי זה בטוח ככה גם במציאות, שתתעורר תבין שהרוב המוחלט של האנשים מפסידים מזה כסף נהיים מהמרים כפייתים והורסים לעצמם ולמי שסובב אותם את החיים. זה תחביב, לא יותר, זה לא ספורט וזה בטח שלא דרך להתפרנס. זה הימורים, זה זבל, תמיד היה ותמיד יהיה. זה שלפוקר יש יחסי ציבור שרני רהב היה מפנטז עליהם לא הופך אותו לתחום של יכולת. מהמרים כפייתים גם יתווכחו איתך שהם יזכו בסוף בלוטו, שזה לא מזל, זה עובדה, מתישהו זה יגיע. כנ"ל טוטו. כנ"ל מכונת מזל. יסבירו לך כמה שבגלגלול הבא זה שלהם. כן, השוואה נאותה.

 • שחר אלוני

  שלום עמית,
  שאלה קטנה ומעניינת...
  האם אמיר להבות שיחק שחמט במועדון בראשון בשנות ה 90?
  השם שלו מוכר לי

  • עמית זילברבוש

   אהלן שחר,
   אני לא יודע, באמת מעניין.
   בטח דוגו היה יודע ;)

 • שחר אלוני

  היי עמית, טוב לשמוע

  לגבי אמיר והשחמט, יודעי דבר אומרים שכן :)
  זה היה אי שם בסוף שנות ה 80, לפני שמשפחתו עברה למכבים רעות.
  הוא כנראה היה בסביבות גיל 12-13 אז

 • צ"לפונט אביבי

  נחלק את הווכוח על פוקר לשנים: מה הוא לא ומה הוא כן. הוא לא ספורט כמו שששבש דמקה שח רמי בלק ג"ק הם לא ספורט. הוא כן משחק של מזל פלוס יכולת להמר ולשקר את היריב.השקרן הבלופר והמתחזה הגדול ביותר מנצח. המזל קובע איזה סוג של קלפים אתה מקבל כל היתר זה יכולת הבלוף העמדת הפנים הולכת השולל של היריב והפחדנות שלו.

Comments are closed.