עונת המלפפונים 20: געגועי לצביקה שרף

המשחק אתמול לא היה הדבר הכי קשה. כדי להפוך לרכש טוב, פיני גרשון יהיה חייב לשלוט בעצמו.

KofmanPini

חוויה מאד לא נעימה נאלצנו לעבור באחר הצהריים של ערב החג. אני יודע שמה שאנחנו צריכים כרגע זה חיזוק ועידוד. אולי נוכל לשאוב אותו מהעובדה שהדבר היחיד שהאפיל על אחד המשחקים הגרועים של נבחרת ישראלית כלשהי שיצא לי לראות, היה השידור שלו. ואם להיות קצת יותר ספציפי, הפרשנים שבו.

עזר קצת? לא? לא חשבתי שיעזור. אבל בכל זאת…

ערוץ הספורט הביא רכש חדש ונוצץ בדמותו של המאמן המעוטר ובעל העבר המבדח פיני גרשון. כבר המחצית הראשונה בבכורה המחודשת של גרשון, הבהירה לנו שזו לא הולכת להיות עונה של תותים וקצפת. אולי יותר בכיוון של הופעות בכורה בסגנון ה-0 מ-14 של טום צ'יימברס הידוע לשמצה. או בקיצור, רכש נוצץ שמתברר כפלופ גדול.

אם גרשון הוא רכש חדש, אז את רון קופמן כולנו כבר מכירים. אחרי מחצית ראשונה באמת קשה לצפייה, הגענו לאולפן, אותו אכלסו מירי נבו, אריה מליניאק, ורון קופמן. נבו נמצאת שם על תקן המנחה, מליניאק על תקן הפרשן בר הדעת, ותהיתי – מה תפקידו של קופמן בכח? אבל כבר מהמשפט הראשון זה הובהר. תפקידו, בעצם כמו תמיד, לזרוק ערימת קלישאות וטענות חסרות שחר שהובאו מהבית, והקשר התלוש ביניהן לבין המציאות מזכיר שירים של שלמה ארצי.

לדוגמא, עם סיום המחצית קופמן לא התייחס להופעה ה"מרשימה" של עומרי כספי, או ליאור אליהו שנתנו ביחד 7 נקודות עם 1 מ-8 מהשדה. אף לא לאוחיון שסיים את המחצית עם 5 נקודות ב33%. החשוד המידי של קופמן היה יותם הלפרין: "בואו נודה על האמת, הלפרין פשוט לא מספיק טוב". עזבו שהוא סיים את המחצית כקלע השני בטיבו של הנבחרת עם 6 נקודות ב-75%. יש אג'נדה מהבית – למה להפריע.

מילא, הלפרין שבאמת היה חלש היום כמו כל חבריו, אבל זה לא נגמר כאן. קופמן מצא אשמים נוספים: "ומה עם עוזר המאמן? למה קטש כל כך רדום". אתם מבינים, נמצא האשם! זהו חוסר המעורבות של קטש שגרם לנבחרת להיות כל כך מביכה. האמת, צודק. עם הכושר שהפגין קטש לפני כמה שבועות במשחק ההוקרה בגליל, ציפיתי שיעזור לפחות עם כמה שלשות. יצא סוציומאט.

קראתי בהרבה מקומות טענות כאילו קופמן היה פעם פרשן רציני מלא דברי טעם. אני לא יודע מה עבר עליו מאז התקופה ההיא של "פעם" אבל מה שנשאר היום נראה כמו בדיחה עצובה. והכי עצוב, הבדיחה היא עלינו.

נחזור לרכש החדש. פיני גרשון התגלה כגירסא משונמכת של שלמה שרף – שניהם אנשי מקצוע מהשורה הראשונה (טוב, לפחות אחד מהם), אנשים שהם לא בהכרח הנעימים והנחמדים שיצא לנו להכיר, שלא מבינים את מקומם החדש כפרשנים. במקום להביא מניסיונם על מנת לנתח את המהלכים במגרש אנחנו שומעים בעיקר "מה אתה עושה", "אני לא מאמין לך" ועוד מיני קריאות. אז אמנם לגרשון יש עוד כברת דרך עד שיגיע לרמה של שרף במובן הזה, אבל כשהוא התחיל להתבדח על האף של השופט כבר הבנתי שיש לו הרבה פוטנציאל. אחרי הכל, מי כמו גרשון מבין בתורת הגזע.

במיוחד התרשמתי ממספר הפעמים שקרא גרשון "זה לא יכול להיות". לא יכול להיות ששחקן NBA קולע חמישים אחוז מהעונשין, לא יכול להיות ששחקן לא עושה עבירה. אריק שיבק עשה המון טעויות היום אבל דבר אחד הוא ענה נכון לפיני: "קודם כל זה כן יכול להיות. עובדה, זה קרה".

דבר אחד אי אפשר לקחת מפיני והוא הבדיחות שלו. גרשון בא חד ונתן כמה פאנצ'ים במהלך המשחק. בלטה הערה לגבי הלפרין, שכשהוא על המגרש אפשר לשחק בלי סלים. ביום כזה, אי אפשר לזלזל בחשיבותן של קצת בדיחות להעלאת המורל.
מעבר לכך, לגרשון יש את כל הפוטנציאל להיות רכש מצוין כפרשן. הוא חד, אינטליגנטי, ושנון מצד אחד ואיש מקצוע ברמה גבוהה מאד מצד שני. התכנית שלו ב-One בה ראיין אנשי ספורט היתה מהטובות שנראו בנוף התקשורת הישראלית.
אני מבין שנסיונו העשיר בכדורסל גורם לגרשון לחשוב שהוא יודע יותר טוב מכולם, ולזלזל בכל מי ש…הוא לא פיני גרשון, אבל על מנת שנצליח לשרוד את העונה הזאת, מבלי לחלום בלילה על חזרה של צביקה שרף (אני לא מאמין שכתבתי את זה), מוטב יהיה בערוץ הספורט אם מישהו יעביר אותו הדרכה קצרה בהבדל בין מאמן מזוכיסט שרודה בשחקניו לפרשן בטלויזיה.

עד שזה יקרה, גרשון יזכה פה לשבעה מלפפונים, אבל לא רק הוא אשם. גם הסקאוט שהמליץ עליו (אנוכי), צריך לקחת אחריות….

7

אנצל הזדמנות זו לאחל שנה טובה לכולנו, ושלא ניגמל מההתמכרות.

החמישיה הקאמרית (מאת גילי פלג)
שנהיה לזנב תתרן

29 Comments

ג'ון מקינטייר 5 בספטמבר 2013

עפר שלח, חזור הביתה!

אלון רייכמן 5 בספטמבר 2013

עמית, לגבי גרשון – אין ספק שהוא לא עפר שלח. אף אחד הוא לא עפר שלח, וחבל. כי שלח היה פרשן אדיר. אבל לעומת צביקה שרף שפירשן את המשחקים בשנה האחרונה – והיה, איך ננסח זאת בעדינות…אסון טבע – פיני גרשון בהחלט היה עבורי סוג של הפתעה מרעננת. כי ציפיתי להרבה פחות.

איתן 5 בספטמבר 2013

לא חושב שעופר שלח כזה פרשן כדורסל אדיר. כלומר הוא אישיות טלוויזיונית ברמה הכי גבוהה ואין עליו ברהיטות וביכולת ניסוח, ואין ספק שהוא חכם ושנון ומבין בספורט ובעיקר במנטליות של ספורטאים אבל היכולות האלו באות לידי ביטוי בכל נושא עליו הוא בוחר לדבר, הן לא בהכרח מעידות על הבנה עמוקה בכדורסל אלא יותר על מראית עין של הבנה. הוא אומנם שולט בחומר ובסטטיסטיקות וגם קצת מבין מהלכים, אבל סובל מאותה מחלה של שגיא כהן לפרש כל מהלך אינטינקטיבי של שחקן אהוד עליו כאיזה מהלך שחמטאי ומתוכנן 5 צעדים קדימה (מוטי דניאל היה אחד כזה שכל מהלך הכי סתמי שעשה זכה לשבחים ולפרשנות מצד שלח שגם דניאל עצמו היה נבוך לשמוע). מידי פעם גם יוצאות לו כל מיני פאלטות הקשורות ביסודות המשחק המעידות דווקא על חוסר הבנה. ולצערי לזה אין לי דוגמאות, אני רק זוכר את עצמי מתרתח מהטון הפסקני ביחס לשטויות שהשמיע לפעמים.

בועז בקר 5 בספטמבר 2013

אם בהשוואת עסקינן, ועקב העובדה שעוד אפשר לתת לו כמה ימי חסד.
אני נוטה לחשוב שגרשון יהיה יותר כמו אייל ברקוביץ'.
ימשיך לראות את עצמו מעל כולם, אופי קשה לשנות, ידבר הרבה שטויות וקצת יותר "שכונה" אבל פה ושם ייתן לו הבלחות של גאונות ודברי טעם.
נאחל לו לשנה הקרובה שילך לכיוון הזה ולא לכיוון העסקנות וההתחשבנות של שלויימה.

צור שפי 5 בספטמבר 2013

למה תמיד להתמקד רק בשלילי, למה לא לכתוב על ההתאמה המושלמת בין רמת הנבחרת לרמת הפרשנים? זה לא פשוט לייצר הרמוניה כזו החל מהמשחק הראשון.

קובי 5 בספטמבר 2013

נהנתי לקרוא,תודה.
אגב,ה"חתיכת אפס" של שרף עדיין מצחיק אותי כל פעם מחדש,
יזכר לדורות.

ג'וני 5 בספטמבר 2013

פיני גרשון הוא פרשן הספורט מס' 1
אין יותר טוב ממנו כמראיין וכמראויין ולכן הוא הפרשן הכי מבוקש בכל אמצעי התקשורת .

ניינר 5 בספטמבר 2013

רק ברפובליקת הבבנות שלנו גזען מוצהר כמו גרשון מופיע כפרשן בערוץ מרכזי בטלויזיה, בהמה כמו קופמן יושב באולפן ונותן דרור לג'ורה המסריחה שלו, מגישה מאוסה כמו מירי נבו חסרת המושג עדיין מאיישת כסא וחבורת סמרטוטים חסרי כבוד עצמי מעיזה ללבוש גופייה של נבחרת לאומית ולהעמיד פנים כאילו באו לשחק.

אורן 5 בספטמבר 2013

+1

שלו 6 בספטמבר 2013

לא רק ברפובליקת בננות שלנו,
כלומר 1+.

אורן 5 בספטמבר 2013

קופמן יורד על מי שנח.לא עולם לא תשמע ממנו בקורת על אנשים כמו שמעון מזרחי ועמוס לוזון.יותר קל לרדת על אנשים שלא מחזירים כמו הלפרין וצחי פישביין.פופוליסט.

רועי 5 בספטמבר 2013

מה, רק אני כשקראתי את הכותרת חשבתי שמדובר על עמדת המאמן ?

עמית זילברבוש 5 בספטמבר 2013

כמה שזה עצוב, אבל גם בעמדה ההיא הכותרת נכונה…

איציק 5 בספטמבר 2013

מי שלוקח את פיני גרשון יודע מה הוא לוקח. לוקח אדם חד שעם החדות שלו גם מכה מתחת לחגורה לפעמים. ההבדל בין פיני גרשון לשלמה שרף היא בעובדה שכשהוא אומר "זה לא יכול להיות" הוא גם אומר מה, ובמקרים רבים גם מה צריך לעשות. אצל שרף זה נשאר כהצהרה. פיני מבין את המשחק ומגיב איליו. מי שרוצה פרשן ג'נטלמן שיקח את שיבק ויתן לגרשון את הנבחרת. התשובה של שיבק מראה כמה הוא מנותק. אם גרשון היה עונה כך, זו היתה תשובה צינית, אצל שיבק זה ציון עובדה סטטיסטית יבשה כדי להתחמק מהמהות שלא יכול להיות אחרי הכנה כזו הנבחרת שלו עושה במכנסים גם כשהן כבר מלאות ועומדות להתפוצץ מרוב…

tal 5 בספטמבר 2013

אולי עם אלי סהר זה היה נשמע יותר טוב. אבל האליפות נפלה על ראש השנה וניטרלה אותו. אולי מיום ראשון הוא יצטרף.

פיני היה ליצן ונשאר ליצן. מצד שני לפי איך שהנבחרת נראתה אתמול זה די מתאים, לא? מצא מין את מינו…..

קסיוס קליי 5 בספטמבר 2013

מה אתם רוצים מפיני גרשון?? מי שראה את המשחק הבין שהוא היה רך עם הביקורת. זו התה תצוגה נוראית בכל אספקט שהוא. אחד המשחקים הנוראיים של הנבחרת. וכן הלפרין זו בדיחה. ויש עו דפדף כמה בדיחות בנבחרת הזו . המזל של מכבי שהצמד הלפרין אוחיון לא ישחק ביחד במדיה וחבל שהם כל כך מתעקשים על אוחיו כרכז פותח. התפקיד הכי אפקטיבי שלו זה לעלות מהספסל. גם בנבחרת.

עמית זילברבוש 5 בספטמבר 2013

העניין (שלי לפחות) הוא בפרוש לא עצם הביקורת אלא הדרך הלא רלוונטית שבה היא נאמרה.
"מה אתה עושה", "לא מאמין לך", "בוא נרוץ", בוא נקלע עונשין" – זה לא דרך רלוונטית להתבטא כפרשן לטעמי, ובטח לא ההתרסה לשיבק "את הצום כבר תעשה בארץ" – מלא בשביעות רצון. מגעיל.
אה, ושלא לדבר על ירידות על האף של השופט.

מתי 5 בספטמבר 2013

זה לא הסגנון של פיני שמפריע. זאת התחושה המאוד מבוססת שהוא מאושר ונהנה מכישלון הנבחרת. סיבה מצוינת להיות בעד החבר'ה בכחול לבן.

ליבר 5 בספטמבר 2013

שיבק מאמן מנומנם עם נבחרת רדומה.
אני מתגעגע לצביקה כמאמן הנבחרת. שיצעק שישתולל וייתן לשחקנים שנותנים את הנשמה לשחק.

מנחם לס 5 בספטמבר 2013

הבעייה עם רון קופמן היא לא רק שהוא בהמה, אלא שהוא לא מבין ספורט. ביליתי עמו ימים קשים באולימפיאדת אטלנטה כדי להבין שבנאדם פשוט אין עין חדה ומבינה, והוא גם לא מודע לדברים בסיסיים. ובנוסף לכל הצרות הוא היה שמן מדי להתרוצץ בחום של 35 מעלות שהיה אז בחוץ אז הוא 'כיסה' את רוב האולימפיאדה מבית העתונות, ישר מהטלוויזיה.
אבל הוא כנראה צוחק על כולנו היום בדרך לבנק.

אגב, מי שראה את נדאל אמש חזה במי שינצח את אליפות ארה"ב בטניס.

איציק 5 בספטמבר 2013

אכן צודק, הוא הבעייה של נבחרת הכדורסל שלנו. נעיף את קופמן מהאולפן, ומיד נראה איך הנבחרת נראת טוב יותר, רק רצוי להביא קצת צבע ורוד למשקפיים. חלאס לסגור חשבון עם ה-ש.ג.

עמית זילברבוש 5 בספטמבר 2013

איציק,
העובדה שהנבחרת נוראית ושוברת לב זה לא תירוץ לאנשי התקשורת להיות כל כך עלובים.
אני לא חושב שמישהו (בטח לא אני), טוען כאן שקופמן או גרשון הם הבעיה של הנבחרת – אבל אתה יודע מה, אולי אם החינוך יתחיל כאן מלמטה, גם מהטלויזיה – אולי הספורטאים שיגדלו פה יראו קצת אחרת.

קסיוס קליי 5 בספטמבר 2013

לקחת את זה קצת רחוק מדי. זה לא שבכדורסל זר לאנשים בישראל. אנחנו יודעים לשחק והיו לנו נבחרות טובות ופחות טובות. אבל כזו רמה אפסית זה משחק בטורניר משמעותי לא ראיתי כבר הרבה זמן. לא היתה לחימה בסיסית שיש לכל נבחרת ישראלית. פשוט לא היה כלום. אין שום קשר בין פרשנות מקצועית או לא לבין יכולת של נבחרת. קופמן ופיני גרשון היו עדינים איתם. חוץ מזה תצוגת אימון מבישה של שיבק וזו לא הפעם הראשונה .

באד בוי 5 בספטמבר 2013

הבעיה המרכזית היא הבינוניות!
זה מתבטא בספורטאים עצמם וגם באנשי התקשורת.
כמו שאין לנו שחקן אחד בגילאי 17-18 שאפשר להגיד עליו שהוא הדבר הבא ככה גם אין פרשנים עתידיים שיקחו פיקוד ויעלו את הרמה ולכן
אנחנו תקועים עם רון קופמן, מירי נבו וכו שנמצאים שם פשוט כי אין משהו אחר..
קופמן עושה קריירה מעצם היותו בהמה, יאמר לזכותו שהוא לא אשם אלא אשם מי שמעסיק אותו. אין לו חצי מושג בכדורסל אבל הוא יצר מעצמו מותג של כזה שנובח ללא תכלית ומקשקש את עצמו לדעת. את האנשים בערוץ הספורט זה מצחיק, זה מוכר ולכן הוא עדיין שם.
מירי נבו טועה מאתיים פעם בשידור בשמות של שחקנים וקבוצות אבל היא שם כי אין משהו אחר..

זו הבינוניות שלנו וזה זועק לשמיים.

פיני גרשון הוא ליצן שיודע דבר אחד או שניים בתורת הגזע
ולזרוק דאחקות על האף של השופט אבל פרשנות אמיתית – ממש לא..

צביקה שרף מבין כדורסל, על זה אין וויכוח אבל משעמם למוות וטועה כמעט בכל שם של שחקן שהוא מבטא (מכירים את ל א ב א ר ו ן ג'יימס?)

עופר שלח וירון טלפז נהדרים אבל הם כבר לא שם.

הגיע הזמן אחרי שנים שבהם הערוץ עובד שיתחילו להביא פרשנים טובים עם ידע בכדורסל ויכולת פרשנות נטו.. ואם אפשר גם ללא שגיאות בשמות ועובדות..

עמית זילברבוש 5 בספטמבר 2013

אהבתי, מסכים איתך, ורק אוסיף עוד דבר אחד – האשמה היא קודם כל עלינו, הצרכנים, שלא מצביעים ברגליים, ממשיכים לצרוך את הקופמנים, הברקוביצ'ים, ה"אחים הגדולים" וכו'.
אם זה מה שאנחנו מסמנים ליוצרי התוכן שאנחנו רוצים – שלא נבוא אח"כ בטענות לאף אחד שזה כל מה שיש בנמצא.

אורן 6 בספטמבר 2013

כל מלה,עמית.

איציק 6 בספטמבר 2013

אהבתי את ההבנה העמוקה שלך, צביקה שרף מבין כדורסל (האם זה נכון? פעם הוא הבין את הכדורסל של לפני 20 שנה, את של היום לא בטוח), אבל פיני הוא סתם גזען. אולי פיני מבין כדורסל, ושרף סתם משעמם… ניתן לסובב הרבה דברים אבל צריך לומר את האמת, פיני מבין כדורסל הרבה יותר מהרוב עליהם דיברת, הוא הרבה יותר מעניין, ואתה יכול לא לירצות אותו כי הוא גזען, אבל הצורה המוטה שלך מאוד לא לעיניין. דרך אגב, הרבה דברים שקופמן אומר, כאשר מסננים את העצבים שלו, מאוד נכונים.

שלו 6 בספטמבר 2013

הבעיה היא בפשרות לא בפיני גרשון.
הפשרה שאדם גזען יכול להופיע על מסך,
ששחקן חסר ערכים (פניני) יכול לייצג את מדינת ישראל.
שערוץ ספורט מחזיק יותר ויותר אנשים חסרי ערכים
והופך אותם לספינת הדגל שלו
(יותר מדי דוגמאות, אבל פשכצקי וחבורתו הם דוגמא לא רעה),
אפשר לשדר משחק בלי קרינות ופרשנות רק עם הרעש מהמגרש.
אפשר להוציא את יו״ר ההתאחדות מהאולפן כשהוא מאיים על כתב שלך,
(לוי על רסקין במשחק האליפות בו נמחץ אמיר רנד).
ויש עוד דוגמאות לשידורים מבזים מבחינה. מקצועית,
(גמר הגביע עם טוטו תמוז וטביב) שלא הוסיפו כבוד לאף אחד.
כשהכול עקום לא צומח שום דבר ישר.

אייל 7 בספטמבר 2013

אני חושב שפיני גרשון באמת נופל לעתים על הקטגוריה של מאמן מתנשא/ אוהד ממוצע, אבל אני מאמין שהוא אינטליגנט דיו בכדי להבין שהוא כבר לא ב-ONE ולתת פרשנות מצוינת.
אין שום סיכוי שאעדיף את צביקה "שנ"צ" שרף בתפקיד הפרשן, ולו רק מהסיבה היחידה שגרשון עוד משאיר אותי ער!

Comments closed