אז מה יהיה עם מכבי השנה?

כבר אי אפשר לברוח מהשאלה: מה יהיה עם מכבי השנה?

macabi2

האמת, לא חשבתי שאתפתה להיכנס לפינה הזאת. הרי כבר דשו בה מלפני ומלפנים. ממילא, כרגע מכבי היא קבוצה חדשה, יש יותר מדי שחקנים שלא ראיתי מספיק בעבר והשלב בעונה הוא מדי מוקדם. אז מאיפה לי לדעת מה יהיה עם מכבי השנה?

אז כאן הבעיה. בכל פעם שאני נכנס לחדר כושר, ניגש אלי המדריך עם שאלה קבועה: "נו, אז מה יהיה עם מכבי השנה?".
בהתחלה הייתי ממלמל משהו וממשיך בתקווה שאולי אצליח להתחמק. כשראיתי שזה לא עובד עברתי למלמול מנטרות כמו "תראה, זו קבוצה חדשה, קשה להגיד, ימים יגידו, את הכסף סופרים במדרגות ומשחקים משבת לחמישי". אך ללא הועיל, השאלה חזרה והגיעה.
ובכן, לצערי אני בשלב השיקום מניתוח, ונאלץ לסבול בחדר כושר 4 פעמים בשבוע. אי לכך נדמה שאין ברירה אלא לגבש דעה כלשהי בנושא.

אז מה יהיה עם מכבי השנה?

נתחיל ממה שהיה. אני חושב שלשחרר את קיינר מדלי היתה טעות שמייצגת את מכבי בגלגול הזה. יש לא מעט דוגמאות לשחקנים שנתנו עונה ראשונה חלשה במכבי, לקחו את הזמן להסתגלות ואחר כך פרצו. לדעתי הוא שחקן מצוין שהיה מתאים ליד אליהו כמו גרי פייטון ליד. אבל למכבי הזאת אין טיפה סבלנות, וזאת אחת הבעיות.

לדעתי הוויתור על הצביון הישראלי של מכבי הוא גם טעות. אז נכון, מבחינה ריאלית השחקנים הישראלים כיום מתחת לרמת היורוליג הממוצעת. בורקו ראדוביץ' היקר, אני מבטיח לך שאם היו בנמצא שחקנים ישראלים ברמה של קטש שפר או הנפלד, הם כבר היו מובילים במכבי. אבל מה לעשות, אין. מי אשם – מכבי? הישראלי העצלן? הזרים? החוק הרוסי? הגישה ל-NBA שהפכה לפתע לקלה יותר? זה כבר שאלה לפוסט אחר.
ובכל זאת, אני חושב שהעדר צביון ישראלי פוגע במכבי.

ובכל זאת,

לדעתי למכבי יש סגל טוב, אבל כדורסל הוא לשמחתנו ספורט קבוצתי, ובמיוחד כשאין לך כוכבים, הרבה תלוי במרקם הקבוצתי. נראה שיש שם חבורה של אנשים רציניים- סופו, סמית', ג'יימס, אינגלס. לדעתי לא רק שחקנים אלא גם אנשים ברמה גבוהה. ולכן אני מאמין שכשזה יתחבר הם יהיו יופי של קבוצה. אבל רייס הוא רכז חדש, בלו לא שיחק כדורסל שנה וחצי, היקמן אוחיון וסמית' לא לגמרי בריאים, ואנחנו… אחרי 5 משחקים בעונה!

קצת מצחיק אותי לשמוע אנשים אומרים שבעצם לולא רנדל מחטיא הלייאפ, מכבי ב-3:0 בליגה. בפעם האחרונה שבדקתי להיות 2 למטה, ואז לקלוע לייאפ מביא אותך לשוויון לכל היותר. באותה מידה אפשר להגיד שלולא שתי החטאות ליי-אפס מול לבוראל, ושלשה בשנייה אחרונה מול נס ציונה, מכבי הייתה במאזן 1:4.

הבעיה היא שהתקשורת צריכה כותרות, ונראה שלפעמים בארץ, התקשורת היא זו שמכתיבה את המציאות יותר מאשר להפך. הבעיה היותר גדולה היא שאני לא סומך על ההנהלה ה"חדשה" של מכבי לדעת לבודד את הרעש.

דעתי על דיוויד בלאט כבר ידועה. למכבי יש מאמן מצוין. אחד הטובים באירופה. הבעיה, שהוא עובד בסביבה לא הגיונית. על פי כל הדיווחים הוא שם רק בגלל החוזה היקר, ואני מאמין לזה. ועדיין, אני חושב שהוא מסוגל להצעיד את הקבוצה הזאת אפילו במצב היחסים הרעוע הזה.

אבל, זה לוקח זמן. לכן, אני חושב שבלאט עושה בשכל שהוא נותן לבלו ורייס הרבה דקות על חשבון איכות המשחק. הוא עושה בשכל שהוא נותן לשחקנים חשובים ופצועים לנוח בליגה. זה ישתלם לו לטווח הארוך. השאלה החשובה היא רק…אם יהיה לבלאט טווח ארוך.

אז מה יהיה עם מכבי השנה?

בשבועות הקרובים מחכה למכבי לו"ז לא פשוט. לו"ז שלא משאיר מקום לטעויות. עם גליל בליגה אני מניח שהם יסתדרו, אבל קובאן בחוץ ואחר כך ריטאס בחוץ אלו שני משחקים שעלולים לגרום לפיטורים של בלאט.

אם מכבי יצליחו לעבור את השבוע הקרוב עם שני ניצחונות מתוך שלושה, אני מאמין שעד הדרבי כבר לא יזכרו שפעם היה משבר. לנצח את קובאן בחוץ יהיה סופר קשה, לכן לדעתי המפתח הוא המשחק בשבוע הבא בוילנה.

הפסד בקובאן ואז גם בוילנה ואני מניח שתהיה רעידת אדמה. ניצחון שם (ובגליל) ולדעתי זו תהיה עוד עונה של לפחות אליפות בארץ ורבע גמר יורוליג. עבור קבוצה חדשה שהורכבה רק השנה, ועל אף שבלאט אמר אחרת ובמכבי לא יודו בכך בפני האוהדים – זה עמידה בציפיות.
*
אז עכשיו, מכשהגעתי לתשובה מגובשת יכולתי לחזור לחדר כושר בראש מורם. אפילו מוחמא מהעובדה שהפכתי ל "אוטוריטה לענייני". רק אחרי עוד כמה פעמים הבנתי שזה בעצם המשפט הקבוע שלו, גם כשהמנקה בת ה-70 נכנסת לחדר…

לונדון קולינג (4) - תקשיבו לילד
זה הכל למען הכדורסלן הישראלי

22 Comments

סוס ים 1 בנובמבר 2013

ס-ב-ל-נו-ת.
לצערי תקשורת הספורט בארץ חיה מליצור דרמות מגוחכות. למרבה האכזבה הדרמות האלה סוחפות אחריהן את הקבוצות והספורטאים עצמם. עמית, הכוונה כמובן לא אליך ואל דה-באזר שהוא שמורת טבע למרבה השמחה. מספיק היה לראות את הפתיח הדרמטי המגוחך של אחת ממהדורות 'חדשות הספורט' השבוע, בו הופיעו תמונות של רגעי תסכול של שחקני ומנהלי מכבי על רקע מוזיקה עצובה במיוחד. לאחר מכן קיבלנו מבט חמור סבר מעמיחי שפיגלר. אבוי לאן התדרדר הערוץ שפעם היה מופת של אינטיליגנציה ועומק…
לענייננו – מכבי לא בנויה בצורה אידיאלית אבל תנו לה זמן, רבאק! נכון שבליגה לא הולך אבל זו רק ההתחלה ומכבי כנראה תיקח אליפות. לגבי אירופה – הפסד בויטוריה הוא תוצאה הגיונית יותר מניצחון בויטוריה. גם הפסד הערב ברוסיה הוא תוצאה שנלקחת בחשבון בתחילת העונה. אבל ברור שאם מכבי תפסיד תהיינה בלתי הגיוניות… עד כדי השפעה על הקבוצה.

יניב 1 בנובמבר 2013

בעונה ארוכה יהיו משברים , במבנה הניהולי במכבי כל משבר זה חבית שריפה שמחכה להתפוצץ , טוב לא יכול לצאת מזה.

עידוקוליס ליפשיץ 1 בנובמבר 2013

באמת? עוד שני הפסדים עלולים לגרום לפיטורים של בלאט?

עמית זילברבוש 1 בנובמבר 2013

בשילוב עם המצב בליגה, המצב הרעוע גם ככה עם ההנהלה והתקשורת שמבעירה את כל העניין – לדעתי כן.
זאת התחושה שלי, במקרה הזה אני מקווה שאני טועה…

ג'וני 1 בנובמבר 2013

הבעיה היא לא במכבי ת"א אלא בתקשורת לא מפרגנת שמחפשת בעיות ורודפת רכילות.
כל הזמן כתבי חצר מתלוננים שאין תחרות ומכבי ת"א מעל הליגה ובלה בלה בלה …
אבל גם עכשיו שיש הרבה צעירים שפורצים בקבוצות אחרות ומכבי ת"א עם 2 הפסדים מתוך 3 משחקים,התקשורת ממשיכה ליחצ'ן את מכבי ת"א במקום לפרגן לשאר הקבוצות שמוכיחות את עצמן העונה כמו הרצליה, נס ציונה ועוד..
התקשורת אשמה במצבו של הכדורסל הישראלי כי היא הזניחה אותו ולא נותנת כבוד לשאר הקבוצות .
אין בארץ תקשורת כדורסל אלא תקשורת לענייני מכבי ת"א וככה נראה הענף.

ABC 1 בנובמבר 2013

לא ברור לי איך מחוץ לדה באזר יש כ"כ שלל טורי ביקורת על בלאט, ופה הוא עדיין חסין מכל ביקורת ועדיין מוצג כהוא שמחזיק את הסכר באצבעו.

אני מתקשה להאמין שכל טורי הביקורת נגדו מגמתיים.

עמית זילברבוש 1 בנובמבר 2013

"..שכל טורי הביקורת נגדו מגמתיים" – זו לא המסקנה הלוגית המיידית :)
יכול להיות שפשוט יש לנו דעות שונות.
לא יכול לדבר בשם הכותבים האחרים פה, אבל זה פשוט מה שאני חושב. שהוא מאמן מצוין, בסיטואציה בעייתית.
כמובן, אני מסכים שהוא עשה לא מעט טעויות בהתנהלות שלו בשנתיים האחרונות, ועדיין.

איציק 1 בנובמבר 2013

1. התאור שלך שבמקום 2-3 היה יכול להיות 4-1 הוא תמצית המעייה. בימים טובים מול קבוצות כאלו זה לא היה מגיע לסל לפה סל לשם ולמזל לא היה שום תפקיד גם אם היו לה מספר פצועים.
2. מכבי לא מפטרת מאמנים על הפסדים באירופה. על הפסדים בארץ מאוד מאוד. לכן הפסדים לקובאן ולוילנה, פלוס מחיר השחרור של בלאט לא יהוו עילה לפיטורין. עוד הפסד או שנים בארץ, ועוד איך.
3. גם אני חושב שמדלי השנה יכל לעזור, אך במצב שנוצר, בו החברה הצעירים מנהלים את מכבי באינסטאנט אם IQ קולקטיבי של ליאור אסולין, לא היה מצב שהוא ישאר.

MOBY 1 בנובמבר 2013

אתה צודק.
אנשים לא מבינים (או מבינים ולא רוצים להגיד) שיש 2 קבוצות מכבי תל אביב השנה. באירופה חבורה של שחקנים שנולדו לא בישראל (לנדסברג,בלו,טיוס, שחורצ.., ג'יימס, רייס סמית ואינגלס ואולי אוחיון) וקבוצה שניה לישראל. קבוצות דומות אבל שונות לגמרי.

בערך כמו לקחת את בן אלטיט ולשפוט אותו- ביום רביעי לשבח על משחקים של 20 ו-10 וביום שני לבקר על משחקים של 2 ו 1 במקרה המעולה.

מכביסט ותיק 1 בנובמבר 2013

אכן יש מכבי של להיגה ויש מכבי של אירופה. עונה שעברה מכבי איבדה את גביע קופל בגלל שוני בהרכבים. כרגע חלק מהבעיה של מכבי זה הנאטי בתקשורת כנגד בלאט. כנגד בלאט יש קואליציית כתבי פרשני ספורט שמחפשים כיצד לטנף עליו – מאתר של האופירע ויד אלי סהר ובדרך כל מיני פרשנים קטנים. כולם מחפשים את החדלי אישים כמו האוהד אילן השועל שמקורב לאבא של אליהו. בקיצור היום הנצחון חשוב לא רק למכבי ולאוהדיה אלא גם בשביל שחסרי חיים כמו השועל יעלמו מעמודי הספורט. אותו שועל גם הפגין נגד העפתו של נמני…. הוירוסים הם אותם ורוסים והם תמיד ישארו. החוכמה היא לשים להביא להם חיסון.

RAMI 1 בנובמבר 2013

בלאט בנה שוב קבוצה לרוחב ולא לעומק.
סופו הגיע כדי לשחק 15 דקות בממוצע למשחק פעם בשבוע, כי בליגה המשמעות שלי מינימאלית עד לא קיימת, בשכר שערורייתי שלא תואם את התרומה שלו.
בנו קבוצה כלשהי, ואז דייויד בלו צץ משום מקום וקפצו עליו. בשביל מה? ואם כבר הביאו את בלו, מה יש לעשות עם פניני?
הישראלים של מכבי הם: אוחיון,לנדסברג,פניני,טיוס,כהן,בלו,נעימי. ז"א שכבר לפני בלו היו 6 ישראלים, ככה שלפחות אחד מהם מיותר לגמרי,עוד לפני הגעתו של בלו, וסתם אוכל סכום גדול למדי מהתקציב שלהם.
בלאט היה צריך להבין שיש צורך בשחקן על, מישהו שינצח משחקים, וגם אם לא ינצח משחקים לפחות אפשר יהיה לדעת שבשניות האחרונות של ההתקפה הכדור הולך עליו, כנ"ל ברגעי ההכרעה, מישהו שיהיה פרנצ'ייז פלייר, שיתנו לו חוזה ל2-3 והוא יהיה זה שיוביל את הקבוצה.
במקום הישראלי המיותר, ולאחר הגעתו של בלו כבר 2 מיותרים, ובמקום להביא לכאן את טייריס רייס בX כסף אפשר היה להנחית כאן שחקן באמת טוב (אולי עם תוספת מסוימת כי שחקן כזה סביר שיעלה 1.5-2 מיליון דולר) ולהתחיל לבנות משהו ארוך טווח.

RAMI 1 בנובמבר 2013

נ.ב
לדעתי מכבי מפסידה היום לקובאן.
נ.ב 2
אחרי המשחק מול נס ציונה, בלאט טען שבשיטה הנוכחית אף משחק בליגה לא באמת חשוב, אז אם ככה בשביל מה הוא בנה סגל עמוס בשחקנים מיותרים ויקרים, ולא משתף את שני השחקנים הצעירים שלו?

עמית זילברבוש 1 בנובמבר 2013

לא מבין את הביקורת כלפי החתמת בלו.
הוא הודיע שהוא רוצה לחזור אחרי שהקבוצה נבנתה, במכבי החליטו שעבור השכר שהוא מבקש זה משתלם לה. למה זה מוזר?
אחרי הכל, מדובר באחד הקלעים הכי טובים באירופה בשנים האחרונות, שומר מצוין, ששינה את הגישה לחיוב – אם הם מאמינים שהוא יכול לחזורק מחלוד של שנה וחצי, למה לוותר על הזדמנות כזו?

לגבי רייס – אני חושב שהוא כרגע תעלומה. ברור שכרגע הוא לא נראה טוב, אבל כמו שכתבתי גם בפוסט, לדעתי מכבי זה מועדון שצריך להתרגל אליו. אני נוטה לתת לשחקנים קצת יותר זמן לפני שאני קובע שהם לא מתאימים.

אורן 1 בנובמבר 2013

עמית,
השחקן הישראלי העצלן?
זה שמנצח את הזרים של מכבי-וגם קוראים לו גוני,טפירו וטל דן.אז אם הוא עצלן,אז מה זה הזרים של מכבי?
ככה קוראים לזה-כשלא רוצים לתת הזדמנויות לישראלים-שמנצחים אותך כבר שנה שנייה ברציפות?
מקל גם עצלן?ובגלל זה נתנו לוויזיניאקי לשחק במקומו.
אם היו נותנים למקל יותר דקות מהמכשף הפולני-אולי הכל היה נראה אחרת.
אבל עזוב-הם עצלנים.

עמית זילברבוש 1 בנובמבר 2013

אורן,
שמת לב לסימן השאלה ששמתי בפוסט?
כלומר, העליתי את זה בתור אופציה (ותסכים איתי שכאופציה זה צריך לעלות כי יש לא מעטים שחושבים ככה).

לגבי דעתי בנושא – כמו תמיד, אין פה שחור ולבן, אבל אני חשוב שזה נושא שצריך להקדיש לו יותר מכמה שורות.

ולגבי השמות * שהעלת, עם כל הכבוד, ובאמת שיש, ועם כל ההתלהבות שיש מסביב אחרי שהשחקנים האלו נותנים משחק טוב, וגם אני שותף לה – אם רגע נהייה אמיתיים, אוביקטיביים, לא משולהבי התלהבות – האם אתה באמת חושב שמישהו מהם הוא שחקן יורוליג לגיטימי (כרגע)?

*מקל הוא מקרה קיצוני שלא מעיד על הכלל.

אורן 1 בנובמבר 2013

זה פשוט האופציה שנוחה לכולם.למה לתת צאנס לשחקן צעיר.
יש פול שחקנים ישראלים מוכשרים.רובם מתבזבזים בליגה הלאומית.חלק פורשים משום שיודעים שלא יקבלו צאנס.
אם מקל היה במכבי-הוא בחיים לא היה מגיע לאנביאיי.
מורן רוט שחקן ששיחק שנים בליגה הלאומית-והיום הוא הרכז הטוב ביותר בארץ(אם כל הכבוד לחדירות המוזרות של יוגב).והטיעון הזה שהאם הם מתאימים ליורוליג,אם הם מנצחים את מכבי(ובשנים האחרונות זה קורה לא מעט)אז אולי כן(חוץ מגוני-יש דברים שלא מתאימים).זה פשוט עניין של תפיסה.
עמית-אתה באמת חושב שנס ציונה לא מנצחת את הכוכב האדום?

אורן 1 בנובמבר 2013

עם כל הכבוד=אם כל הכבוד

עמית זילברבוש 3 בנובמבר 2013

הם עדיין מנצחים את מכבי רק לעיתים נדירות יחסית.
ברור שיש סיכוי שהם מתאימים, הרבה בחיים זה עניין של סיטואציה וקצת מזל – תראה את ג'רמי לין, איפה הוא היה היום לולא כמה פציעות בניקס?
אבל כמו שזה נראה עכשיו, רוב הישראלים שהזכרנו הם לא ברמת יורוליג, לדעתי.
ולשאלתך – כן, אני באמת חושב שנס ציונה לא מנצחת את הכוכב האדום, בטוח לא במשחק חוץ – ותחשוב שזו אחת הקבוצות היותר חלשות ביורוליג.

Yavor 1 בנובמבר 2013

David Blu was a mistake. But I think Maccabi could not afford that he will play for Haifa or Jerusalem, and that's why they have a too-wide-roster now

עמית זילברבוש 1 בנובמבר 2013

אני לא מסכים שהוא טעות.
כמובן, בהנחה שבדקו אותו ובעניהם (ההרבה יותר מקצועיות משלי) החליטו שתוך "X" זמן הוא חוזר להיות בערך מה שהיה לפני הפרישה.
זה בדיוק בדיוק מה שהם היו צריכים בסגל. קלעי פיזי בעמדות 3-4.

גיא ד 2 בנובמבר 2013

יש כמה חבר׳ה שצריכים לקנות רוטב טעים לכובע.

אדם 58 2 בנובמבר 2013

רצוי ניתוח שפוי ולא מתלהם של המשחק נגד קובן אתמול. כי מה שראינו היה בנגוד לכל התחזיות שניתנו לפני המשחק (עד הרגעים האחרונים ממש). וכמובן לא הזכיר את המשחק של מכבי נגד קובן בטורניר גומלסקי.

Comments closed