%d7%9e%d7%9b%d7%91%d7%99

אחרי פגרה ארוכה מתחילים אט אט לחזור אלינו מוקדי העניין בספורט – זה התחיל בהתרגשות האדירה עם פתיחת הליגה במשחק של ירושלים נגד הרצליה שאני בטוח שכולכם ב"היי" עד עכשיו. המשיך עם חידוש הליגה הלאומית, ואתמול חזרה אלינו היורוליג במתכונתה החדשה – מכבי ועוד 15. כולם משחקים נגד כולם, בית וחוץ עד ש-8 הראשונות יעלו לרבע הגמר.

אז מה ראינו אתמול?

כולם מדברים על גאודלוק, אף אחד לא מדבר על צדק

נתחיל מהקונצנזוס הראשי. אחרי שבנהריה הוא רב עם הרופא כמה זמן ישחק, אתמול גאודלוק כבר שיחק הכי הרבה במכבי, 31 דקות והיה על פניו השחקן הבולט בה.
למה על פניו? כי אמנם היכולת ההתקפית שלו מסנוורת (ובאמת ובלי ציניות מדהימה), אבל כמה קל להלל את מבקיע השער ולוותר לו על כל השאר. אחרי המשחק אתמול הוא נחשב לנקודת האור הבולטת של מכבי אבל אני רוצה להעלות את השאלה – האם היכולת ההתקפית שלו כמעט ומתבטלת לאור ההגנה שהוא מציג?

העניין בלט בתחילת הרבע השלישי עם המיני בריחה הראשונה של מילאנו. מ 47:47 הם רצו 12-1 כשלפחות 7 מהנק' שמכבי סופגת גאודלוק אחראי ישיר.

תחילה עם העובדה הפשוטה שהוא לא יכול לשמור את היקמן באחד על אחד והוא נזרק עם קרוסאובר יחיד:

אח"כ חוסר תשומת לב בקבלת הקלעי במעבר:

 

ומסתיים בבלבול בחזרה להגנה, שיטוט בצבע שמביא סל קל של מאצ'באן (שימו לב איך הוא פשוט עוזב אותו באמצע הצבע ונשאר שומר על האוויר)

 

אין ספק שגאודלוק הוא רמה לפחות מעל מה שראינו כאן הרבה זמן מבחינת כשרון התקפית, ובעיית ההגנה שלו היא ממש לא רק באחריותו האישית – השאלה כמה מכבי יצליחו להחביא אותו.

 

*

וכאן באה האחריות של אדלשטיין

ביוסטון רוקטס יודעים שהארדן אחראי על 120% מההתקפה שלהם ולכן על מנת לשמור כוחות הוא לא יכול (שזה מסתדר טוב כי הוא גם לא רוצה) לבזבז אנרגיות בהגנה. זה מוביל לעיתים למופעים גרוטסקיים, לקול מצהלות היוטיוב, אבל שומר על הארדן אפקטיבי בהתקפה.
על אותו משקל, כמי שיסחוב את התקפת מכבי, אדלשטיין לא יכול לתת לגאודלוק לשרוף רגליים על שחקן ההתקפה הטוב ביותר של היריבה. ברגע שאוחיון עבר להיקמן נבלמה המפולת קצת וזה נראה טיפה, ממש טיפה, יותר טוב.

בכלל, ההגנה של אדלשטיין, עליה דובר רבות כבר אז לא נרחיב מדי, נראתה כמי שלא מבינה מה צריך לעשות – במיוחד בפיק אנד רול. פעמים רבות ראינו תנועות ידיים של שחקנים שלא מבינים מה כרגע קרה – למה היה trap במקום עזרה, או help and recover במקום חילוף.
בשל ההכנה המקרטעת כנראה ישמרו עוד כמה ימי חסד, השאלה כמה ישארו אחרי שריאל תעזוב את תל אביב המאזן יהיה כבר 2 למטה.

*

אז מה יעשו הישראלים במכבי?

מה שאוחיון עשה פחות או יותר. role players בעיקר למשימות הגנתיות ושטיקים ווינריים (פניני). מי שמצפה לראות מהצברים של מכבי תרומה משמעותית בנק' כמובן יתבדה. ברמת יורוליג ברור שאין לנו צבר שיהיה בעל תפקיד מרכזי, בטח לא בהתקפה.
לכן יהיה מעניין לראות איך יסתגל גל מקל השנה למעמדו. במשחקי ההכנה מקל היה בורג די מרכזי, אבל זה עם גאודלוק פצוע. מקל הוא שומר לא רע, אבל קשה לטעון שזה הצד החזק שלו, ולכן סביר שבהרבה דקות, במיוחד עם גאודלוק על המגרש, השחקן המשלים לו יהיה אוחיון ההגנתי. כמו שראינו בדקות רבות במחצית השנייה אתמול.
אני לא מהמזלזלים במקל וחושב שהוא עדיין, כשחקן שלם, הצבר השני בטיבו שיש לנו אחרי כספי. במכבי, ביורוליג, הסיטואציה מסובכת בשבילו ומעניין לראות מה יקרה.
בכל מקרה – מזל שיש ליגה ישראלית עם חוק רוסי.

ורק אייברסון הוא לא אלן

התחלנו בגאודלוק המהולל, נסיים באייברסון המושמץ. כבר התחילה הספירה לאחור לחתיכתו של הסנטר המסכן. ברור שאייברסון הוא לא תותח יורוליג אבל לטעמי כסנטר מחליף שנותן דקות הגנה וריב' הוא הרבה פחות רע ממה שעושים ממנו. שוב קורבן הגרשוניות והקופמניות ("הוא נראה לי יותר מתאים לחוף הים").

הנה משהו שלא ראינו ממישהו אחר במכבי, חיפוי מתחת לסלים:

 

וכאן הוא מראה אקטיביות בריב' ההתקפה:

 

וככה נראה רדוליצה מול צירבס המבולבל בפיק אנד רול:

אז נכון – כשאני בוחר ווידאו להראות אני מראה מה שמתאים לאג'נדה שלי (אלא מה), והיו לא מעט מהלכים שרדוליצה עשה שמות גם מול אייברסון, אבל אם ניקח בחשבון שהסרבי שחקן מצויין וזה לא שעם צירבס על המגרש זה נראה יותר טוב, אני מתקשה להבין את הביקורת הקשה שהוא מקבל – מעבר לעובדה שהוא לא בא טוב בעין של כמה אנשים.

*

ומה הלאה?

הכל כל כך מוקדם, ואני מאמין שנראה עוד הרבה התפתחויות במכבי השנה. עם איך שזה נראה בהכנה, מול נהריה ואתמול – לא הכי מעודד – צריך לזכור שמכבי עוד לא שיחקה עם סגל מלא. גאודלוק, ווימס אדלשטיין – אלה דמויות שאני חושב יקחו את מכבי גבוה. ביורוליג החזק השנה לא ברורה האם זה אומר טופ 8, אבל לדעתי מכבי בנתה קבוצה עם פוטנציאל אדיר.

השאלה הגדולה עם פוטנציאל, היא כמה אנרגיה ימומש ממנו.

אני, לשם שינוי, אופטימי*

*כלומר, אם אני מהצד של מכבי.

 

*

אם תרצו לשמוע עוד מהבלוג אפשר לעקוב בדף הפייסבוק של "שיימס ברשת" וכן בטוויטר.

*

 

עזרו לקיום דה באזר

 

 

מכבי - סכנין: נקודת מבט של כל המשתתפים
איזה באסה