מי אתה ריקי רוביו?

מי אתה ריקי רוביו? רכז מלהיב שאפשר לבנות מסביבו קבוצה מצליחה, או רכז בינוני שמונע ממינסוטה פלייאוף?

rubio

רכז פותח באחת הקבוצות המלהיבות בליגה או מוביל כדור בינוני שמהווה חוליה חלשה ומעצור בדרך לפלייאוף? מהמוסרים האדירים בליגה או קלעי נוראי שתוקע את ההתקפה? מי אתה ריקי רוביו?

ריקי רוביו התחיל הכל מאד מוקדם. הוא היה השחקן הכי צעיר לשחק בליגה הספרדית בגיל 14. הוא היה השחקן הכי צעיר ששיחק ביורוליג בגיל 16. ב-2009 כשהוא בן 19 הוא כבר נבחר במקום החמישי בדראפט על ידי מינסוטה. רוביו החליט להישאר בקבוצתו חובנטוד בדאלונה, עבר בהמשך לברצלונה, זכה גם בתארים בינלאומיים עם נבחרת ספרד, ורק ב-2011 מימש את האופציה לשחק ב-NBA, כשהגיע למינסוטה כשהוא בן 21.

בשנה שעברה, על אף הרכב שכלל את לאב, רוביו, קרילנקו ואפילו ברנדון רוי, הקבוצה סבלה מפציעות של כמעט כל השחקנים המובילים ונכשלה שוב להגיע לפלייאוף.
השנה, דווקא כשנראה שמצב הבריאות חזר להיות בסדר, כשהסגל אפילו התחזק עם קווין מרטין, והכוכב הגדול קווין לאב נותן מספרים של כמעט MVP, הזאבים לא מצליחים לממש את הפוטנציאל ולהתברג בשמינייה הראשונה במערב.
יכול להיות שהציפיות מהרכז הצעיר גבוהות מדי ועוד מוקדם לבנות סביבו קבוצה כרכז פותח?

בהגנה ריקי מתקשה לשמור על הרכזים הגבוהים והחזקים שיש לליגה להציע ולכן נחשב כשומר אחד על אחד חלש. מצד שני הוא מדורג ראשון בליגה בחטיפות עם 2.6 למשחק. מובן שהניסיון לחטוף עולה לפעמים בחורים בהגנה, אבל עדיין, יחסית לנחיתות הפיזית שלו, רוביו מהווה מטרד לא קטן להגנות.

בצד ההתקפי, רוביו מצטיין בהרצת ההתקפות המתפרצות של מינסוטה. הוא מדורג חמישי בליגה באסיסטים עם 8.3 למשחק ונחשב אחד המוסרים המלהיבים. מצד שני, בהתקפה העומדת הוא נקודת תורפה עקב יכולת הקליעה המחפירה שלו מבחוץ. הוא קולע פחות מ- 34% מחוץ לקשת וגם האחוזים ל-2 נמוכים, כ- 35%. רוביו מצליח לעיתים קרובות להשתחל לתוך הצבע עם התנועות החתוליות שלו, אבל גם שם, כשההגנה מבינה שאסור לה לעזוב את הגבוהים, והוא נאלץ לסיים בעצמו, הוא עושה זאת רק ב-44 אחוזים.

האופן בו מצליח לרוביו לחדור את ההגנות ולהגיע לצבע מזכיר רכז אירופאי גדול אחר, טוני פארקר, אבל בעוד פארקר הוא אחד המסיימים הטובים בליגה בתוך הצבע עם קרוב ל-69 אחוז ליד הטבעת רוביו רחוק מזה שנות אור. בצורה שרוביו מריץ את ההתקפות והמסירות מלאות הדמיון שלו מזכירות דווקא רכז לבן אחר בהיסטוריה של הליגה –ה"שוקולד הלבן" ג'ייסון ווילאמס, ואם נפריז קצת יותר, את "פיסטול פיט" מארוביץ'.

אבל אולי יותר מכל ניתוח של יכולות התקפיות או הגנתיות מה שרוביו מביא למינסוטה הקפואה, ולליגה שמלאה בכוכבים ענקי מימדים ומנופחי שרירים זה את הדמות הצבעונית ומלאת שמחת החיים שלו. שחקן ה-NBA שכל מה שמתחשק לו זה להתמסר עם ילדה קטנה בהפסקה על המגרש, או לעודד שחקן בקבוצה להיות יותר שמח וליהנות מהמשחק.

לפעמים נדמה שריקי רוביו נמצא כאן כבר שנים, אבל קל לשכוח שבשל פציעות הוא בעצם שיחק רק 146 משחקי NBA, פחות משתי עונות מלאות. הוא רק בן 23 ואת רוב החסרונות שלו נראה שניתן לשפר עם עבודה נכונה. אבל אולי יותר מהכל, רוביו צריך להיזכר בדברים שהוא אומר לחבריו, למצוא את שמחת החיים שכל כך מאפיינת אותו, ולא לשים על עצמו כל כך הרבה לחץ.

כרגע מינסוטה נראית רחוקה מהפלייאוף במקום ה-11 במערב, 4.5 משחקים אחרי דאלאס השמינית. לאחרונה נשמעו דיבורים מאד חזקים על מעבר אפשרי של האול סטאר קווין לאב, ללייקרס, בקיץ 2015. לאב הוא האולסטאר היחיד במערב שמשחק בקבוצה שכרגע נמצאת מחוץ לפלייאוף (בהנחה שקובי לא ישחק). נראה כי כישלון להגיע לפלייאוף גם השנה יהיה זרז רציני למהלך כזה. מצד שני חצי שני טוב של העונה, אולי עשוי לגרום לכוכב למחשבות נוספות, כפי שקרה במקרה למרקוס אולדריג' בפורטלנד.

לא רק הקריירה של רוביו, אלא אולי כל הארגון במינסוטה, תלוי ביכולת שלו למצוא מי הוא. השחקן הנפלא שמביא שמחה ובאז למגרש בכל פעם שהכדור אצלו, או הרכז הבינוני שלא מצליח לשפר את הקליעה ועוצר את הקבוצה מלהגיע לפלייאוף. אני מחזיק לו אצבעות – הליגה צריכה דמויות צבעוניות כמו ריקי בפסגה.

*
אני מזמין אתכם לחבב את דף הפייסבוק של הבלוג. אם טרם חיבבתם, תדעו שגם ג'ורג'י דיאנג טרם חיבב.

*

ברוך שפטרנו מעונשו של זה
קו הסיום

27 Comments

אריאל גרייזס 6 בפברואר 2014

יש ארגונים שלא משנה מה תעשה איתם, כנראה תמיד ישארו כושלים. מינסוטה נראית אחת מהן.

עמית זילברבוש 6 בפברואר 2014

זה נכון.
מצד שני, אם הקליפרס הצליחו לבנות קבוצה ואולי מתישהו עוד להפוך לקונדיטורית, הכל אפשרי.
עזוב, אפילו הניקס היו שנה שעברה בפלייאוף!

אהוד 6 בפברואר 2014

הבעיה של מינסוטה היא לא רק רוביו. ההגנה שלהם מחפירה לפעמים: לאב ופקוביץ' מביאים דאבל דאבל בעיינים עצומות, אבל הם לא שומרים. לגבי הילד פלא שכבר משחק כמעט עשור כדורסל מקצועני, הוא מזכיר לי קצת את רונדו רק בלי היכולות בהגנה (שלרונדו מתחשק). אני רק מקווה שהכוונה נכונה (אולי זו בעיה פסיכולוגית ולא עניין של מכניקה וטכניקה) תסדר לו קצת את הזריקה, כי הוא באמת יכול להיות נכס לא רק למינסוטה אבל גם לליגה, כי יש מעט מאוד רכזים שמסוגלים למסור כמו שהוא יודע.

עמית זילברבוש 6 בפברואר 2014

מסכים עם כל מילה.

גל ד 6 בפברואר 2014

האמת היא שליד רוביו יכולת הקליעה של רונדו גורמת לו להיראות כמו סטיב נאש. זה בלתי נתפס כמה הקליעה של רוביו גרועה מכל טווח ובכל סיטואציה.

oded 6 בפברואר 2014

בשנתיים הראשונות שלו רונדו לא יכל לקלוע כלום
ההגנות היו נותנות לו 2 מטר בכל התקפה (והוא עדיין היה מצליח למצוא מישהו פנוי)

יריב 6 בפברואר 2014

זה היה כל כך קיצוני שהתחילו לדבר על זה שאולי נותנים לו יותר מדי מרחק וזה עוזר לו למסור (גם יותר זוויות פתוחות קרוב אליו, גם הוא רואה יותר טוב מה קורה).

גל ד 6 בפברואר 2014

ה-eFG% של רונדו בשנתיים הראשונות שלו בכל זאת גבוה בהרבה מזה של רוביו. זה נובע בין השאר גם מיכולת חדירה גבוהה יותר, אבל כמו שאמרתם בעצמכם – היו נותנים לו הרבה מרחק. אין, אפילו רונדו במירעו היה קלע טוב יותר מרוביו.

עמית זילברבוש 6 בפברואר 2014

כמו בתגובה על דראגיץ' למטה, צריך לזכור:
א. שרונדו כבר בן 27. לרוביו יש עוד 4 שנים של השתפרות כדי להגיע לשם.
ב. אני בטוח שאם רוביו יגיע ל-70% רונדו, מי שנחשב לאחד הרכזים הטובים בליגה וכנראה יפרוש כאחד המוסרים הטובים בהיסטוריה – הוא יהיה מאד מאד מבסוט.

גל ד 6 בפברואר 2014

רונדו הוא אחד הרכזים הטובים בליגה כי הוא אחד הרכזים הבודדים בליגה שמסוגל גם לשמור על רכזים (ולקחת ריבאונד.) מדובר על שחקן התקפי סביר+ שהוא שחקן הגנה יוצא דופן יחסית לעמדה שלו.

רוביו אולי יצליח להיות 70% מרונדו בהתקפה, שזה עדיין לא כ"כ טוב, הבעיה שבניגוד מוחלט לרונדו בהגנה הוא גם בושה וחרפה.

עמית זילברבוש 6 בפברואר 2014

אני חושב שזה קצת קיצוני להגיד על החוטף הטוב בליגה שהוא בושה וחרפה בהגנה.
מעבר לזה, במספר מדדים, גם הגנתיים, רוביו מוביל על רונדו, בטח בשנתיים האחרונות.

רוזי 6 בפברואר 2014

פקוביץ׳ ולאב באמת שחקני הגנה די חלשים ולא מסוגלים לתת גג, יכול להיות מעניין איזה טרייד של פקוביץ׳ תמורת עומאר אשיק, אולי עם קבוצה שלישית (יוסטון לא צריכים שחקן כמו פקו).

ירושלמי 6 בפברואר 2014

במילה אחת – אוברייטד.
או קיי, אז הוא עילוי בתחום המסירות, ממש וירטואוז. אבל פרט לך אין לו מה למכור ברמות הגבוהות ביותר. פשוט שחקן חדגוני.
אם אני לוקח כדוגמא שחקנים כמו רוז וג'ון וול ואפילו רונדו, אפשר באמת לראות שהם באו עם חסרונות מסויימים בארסנל היכולות שלהם, אבל הם שיפרו מאוד את הקליעה (רונדו קצת פחות) ואת קבלת ההחלטות שלהם והיום כולם אולסטארים (נניח לרגע את הפציעה של רונדו בצד).
רוביו מגיע עם כ"כ הרבה חסרונות שיש לשפר שלדעתי הפער בלתי ניתן לגישור.
מילא אם הייתה חסרה לו רק הקליעה.
מילא אם הוא רק היה חלש בהגנה.
מילא אם הוא היה רק פציע (מילא גדול).
אבל בשילוב של כל הדברים יוצא שרף הפוטנציאל הגלום בו הלא לא כזה גדול כמו שחשבו בהתחלה.
אפילו דראגיץ', עוד רכז אירופאי שעד לפני 2 עונות אף אחד לא חשב עליו, עקף את רוביו בסיבוב.
יש לו 2 אופציות, או לחכות שמינסוטה יביאו רכז טוב ממנו בטרייד או בדראפט ואז רוביו יהפוך לשחקן ספסל לגיטימי שמביא שינוי במשחק.
האופציה השניה היא לחזור לאירופה כשחקן מוביל, שם חוסר קליעה ויכולת חלשה בהגנה מפריעים פחות.

ושתי מילים לגבי מינסוטה.
פרט לאדלמן, מדובר בצוות הניהול מבין הגרועים בליגה (אולי חוץ משל הניקס) עם בחירות דראפט וטריידים הזויים.
*החליפו את בחירות הדראפט של ברנדון רוי ברנדי פוי(!) וכסף(!).
*אולוואקאנדי.
*ג'וני פלין.
*דריק וויליאמס.
*ווס ג'ונסון.

מפתיע שעם הטרייד של קוין לאב הם הצליחו.

אלעד 6 בפברואר 2014

לפעמים הכל עניין של גאוגרפיה. מינסוטה לו הייתה במזרח הייתה קבוצת פלייאוף ודאית, אולי אפילו סיבוב שני. עם הזמן הייתה מתחזקת איפה שצריך ומתחילה להתמודד על תואר. במערב העמוס לעייפה הם לא יצליחו להשתחל לפלייאוף, גל אם ינצחו 48 משחקים. ואז קווין לאב יעזוב ותתחיל בנייה מחדש.

ds 6 בפברואר 2014

ממליץ לך לאמץ את מה שריקי אמר לאלכסיי שבד לגבי תמונת הפייסבוק שלך ;) ENJOY!

אלון רייכמן 6 בפברואר 2014

אני חושב שזה די פשוט. רוביו רכז עם ראיית משחק נהדרת, מסירות משוגעות וביטחון עצמי גבוה – אבל בלי קליעה בכלל.
לכן, הוא יכול להיות מנהל משחק מהסוג של פעם – שמתמקד במסירה וניהול וכמעט אף פעם לא זורק.
מצד שני, בכדורסל המודרני, רכז שלא מאיים על הסל זה חיסרון גדול. לכן אני מעדיף את גוראן דראגיץ' על פניו בכל יום נתון.

עמית זילברבוש 6 בפברואר 2014

דראגיץ' באמת אדיר, גם בעונה וגם מה שאראה באליפות אירופה.
צריך לזכור אבל שהוא
א. כבר בן 27. תן לרוביו עוד 4 שנים ב-NBA ולך תדע מה נגלה.
ב. הוא משחק בקבוצה שהתחילה את העונה ללא כל ציפיות, ואפילו פחות מזה.
ג. הוא משחק בקבוצה בה הוא אופציה התקפית כמעט ראשונה. לך תגיד את זה על קבוצה שמשחקים בה קווין לאב וקווין מרטין.

עידן. 6 בפברואר 2014

בגלל שרוביו, על אף גילו הצעיר, נמצא כבר שנים רבות במוקד הכדורסל האירופאי, הרי שאת הטענה לפיה "הוא רק צריך לשפר את הקליעה" אני שומע כבר עשור לפחות.

אז נכון הוא עדיין צעיר, אבל יש דברים שאי אפשר לשפר. בוספו של דבר רוביו הוא סוג של עופר פליישר- איפה שלא תשים אותו (NBA,אירופה או הליגה למקומות עבודה) הוא יתן פחות או יותר אותו דבר.

אני בכל אופן תמיד חשבתי (לפחות מאז שראיתי אותו הרבה בברצלונה), שמדובר באוברייטד ענק. שחקן ברמה של יוגב אוחיון בערך (מגן ומוסר יותר טוב, קולע פחות טוב) שאיכשהו, גם בזכות עליונות בגלאי הנוער, קיבל שם של סופרסטאר.

7even 6 בפברואר 2014

כמו שאמרו לפניי היום רכז ב NBA(והאמת לא רק, אפשר לראות את זה גם באירופה) הוא ספק נקודות מוביל לכל דבר ועניין נרצה או לא.
רוביו, מה לעשותץ, לא כזה.
נכון שהוא נותן אסיסטים נפלאים והיתה לו עונה ראשונה לא רעה בכלל אבל עד שלא יתחילו להיכנס הנקודות בקצב של 17-18 למשחק בממוצע זה ישמיך להיות על גבול הסביר פלוס.
עם כל הכבוד, רוביו לא יכול לשמור על שחקנים כמו דרון וויליאמס, כריס פול, ראסל ווסטברוק, דמיין לילארד, ג'יימס הארדן וכו'
כולם רכזים בקבוצות שלהם.

אבל עדיין, יש שחקנים בליגה שרק בעונתם ה 6-7 התחילו לקלוע באחוזים גבוהים.
הוא חייב להתחזק גופנית ולעבוד הרבה על הקליעה

עופר...עופר פליישר 6 בפברואר 2014

תודה על המחמאה

אלעד 6 בפברואר 2014

בכדורסל של היום, לפחות ב-נ.ב.א, רכז שהוא לא סקורר זו נקודת תורפה. איפה הימים שפפה סאנצ'ז (זוכרים?) היה מסיים משחק עם 0 זריקות מהשדה אבל עם שליטה מוחלטת בכל מה שקורה בהתקפה. אולי עדיף לכל המעורבים שרוביו יחזור ליורוליג ויוכל להיות מנהל משחק אמיתי, כמו שהוא נועד להיות.

RAMI 6 בפברואר 2014

הבעיה במינסוטה היא שגם בתקופת קווין גארנט הם לא הצליחו למשוך לשם צוות מסייע שלפחות עונה להגדרה "סביר", כדי לעזור לו. אותה הבעיה יש לקווין לאב. לא פקוביץ, לא לאב ולא רוביו עצמו מזיזים רגליים בהגנה. יתר הסגל שלהם פשוט לא מספיק טוב כדי להתמודד על מקומות הפלייאוף האחרונים במערב (מרטין? ברואר? כשהמחליף הסביר ביותר שלהם מהספסל הוא ג'יי ג'יי בראה..). אני לא רואה את לאב נשאר שם, ובניה מחדש שוב תתחיל, ואולי שוב יגיע שחקן כמו לאב בעתיד, ושוב לא יצליחו למשוך לשם צוות מסייע, ושוב הכל יתחיל מההתחלה.

עמית זילברבוש 6 בפברואר 2014

שנה שעברה היה שם אחלה צוות מסייע עם קירילנקו וברנדון רוי, הבעיה שהם אף פעם לא היו בריאים.
השנה, לדעתי יש גם כן צוות מסייע לא רע – בראה, מרטין, ברואר, שבד, טוריאף, שלא לדבר על פקוביץ' ורוביו.
אז אפשר להאשים את מינסוטה הקפואה בכך שלא באים לשם שחקנים, אבל לדעתי זה לא כל הסיפור – עם סגל כזה אין סיבה טובה שקבוצות כמו דאלאס יצליחו יותר, שלא לדבר על קבוצות כמו פיניקס.
לכן נשאר לי לחשוב שהבעיות העיקריות הן אולי בעמדת הרכז, עד כמה שאני אוהב את רוביו. תראה את הרכזים בקבוצות המערב האחרות – קונלי, ולאוסן, וזה רק בקבוצות שהן מחוץ לפלייאוף כרגע.
ועוד בעיה עיקרית, כמו שצוין למעלה, המערב פשוט מאד חזק…

עובר אורח 6 בפברואר 2014

אני באמת חושב שאם היית לוקח את קווין לאב של השנה ומכניס אותו לקבוצה של שנה שעברה, הם היו מגיעים לפלייאוף.
כתבת שעקרונית הם התחזקו עם מרטין, אבל זה לא ממש נכון – הם נחלשו עם עזיבת קירילנקו שהוא בדיוק מה שחסר להם. מין שחקן שמוסיף הגנה ודבק של קבוצתיות. רואים גם איך ברוקלין השתפרה אחרי שהוא חזר מהפציעה, לא מעט בזכותו.

עמית זילברבוש 7 בפברואר 2014

כן, יש בזה משהו, להגיד שהם התחזקו זה לא מדוייק.
אני מאד מעריך את קירילנקו וחושב שהוא שחקן חשוב במערך קבוצתי.

RAMI 6 בפברואר 2014

פיניקס היא חידה. אני לא חושב שיש הרבה אנשים שמצליחים להבין איך ומה קורה שם, אבל כל הכבוד להם על זה.
ברנדון רוי שנה שעברה? חזר מפציעה/פרישה ולמרות שיש לי הרבה סימפטיה למינסוטה, ולמאמן שלה, אי אפשר היה לצפות שהוא באמת יחזור להיות מה שהיה.
טוריאף ושבד, לדעתי,לא מספיק טובים בשביל שחקנים 7-9 לקבוצה שמחפשת פלייאוף.
הבעיה במינסוטה היא היעדר העומק והעובדה ש3 השחקנים הכי טובים + מרטין שהוא אחלה קלעי, פשוט לא שומרים. אי אפשר לשחק בלי הגנה. כל אחד מהם שחקן שיכול לעזור/להצליח בקבוצה אחרת או במעמד אחר בקבוצה הנוכחית עם שילוב אחר של שחקנים. רוביו הוא פשוט חלק מפאזל שלא אמור להיות מורכב ביחד.

אייל 7 בפברואר 2014

ההשוואות במקרה הזה הן די מיותרות (בדגש על ההשוואות הקורעות לעופר פליישר ויוגב אוחיון- בחייאת……………..)
רוביו הוא רוביו. רכז מעולה, שכל קבוצה היתה רוצה. הבעיה אצל מינסוטה זה שכל החלקים הם טובים, אבל יש הרבה מאותו הדבר. אין הגנה ואין דבק. קווין לאב פשוט ענק, תופעת טבע, אבל בלי אתלטים מתאימים לידו (בהשוואה לדאלאס של האליפות- חשבו על צ'נדלר בשיא, מריון וכו' הם משלימים הרבה יותר מתאימים מפקוביץ' ומרטין הסקורר הנאלח), זה פשוט ישאר ככה. ואז לאב יעבור ללייקרס, קבוצתי האהובה :)
אגב, לא מזמן השוו בין לאב לאנתוני דיוויס, בשאלה סביב מי עדיף לבנות קבוצה, והשורה התחתונה היתה דיוויס- סתם לידיעתכם..

שיימס, אחלה פוסט.
שבת שלום

Comments closed