עונת המלפפונים 38: על צ'ילבות ובדיחות עצובות

קופמן נגד אלימות, פיני לא מסתדר עם הסדרה של מכבי ו-MVP לא אמין

צילום: קובי אליהו
צילום: קובי אליהו

1. המלחמה באלימות

בשבוע שעבר העלו בתכנית הרדיו של 103FM את אחד מאוהדי מכבי חיפה, תמיר אלחיאני, כדי לדון בנושא המחאה של אוהדי מכבי חיפה נגד טאלב טווטחה. כפי שכבר כתב על הנושא פרוסנר, במהלך כל הדיון הטיח קופמן באלחיאני האשמות מוזרות כדוגמת הטענה שהמחאה היא על רקע גזעני. לשיאו הגיע קופמן כשהמליץ לשחקנים "להשתין על הקהל", ובנוסף טען שאוהדי מכבי חיפה השורקים בוז לטוואטחה "פועלים כמו ארגון טרור".

בעקבות הדברים החליטו עמותת אוהדי מכבי חיפה להגיש תלונה לנציב תלונות הציבור של הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו, כנגד רון קופמן.

אני מוצא את זה אירוני משהו, שדווקא קופמן, שכידוע, הוא מחלוצי הבאת תרבות תקשורת הספורט האלימה למחוזותינו, משתמש באמירות כאלו. נראה כי כיום, אחרי סכסוך מתוקשר עם אייל ברקוביץ' שבעקבותיו הוא כבר לא יושב בפאנל האידיאלי לפריקת אגרסיות אלימות, הלא הוא "יציע העיתונות", קופמן מחפש אפיקים חדשים לפזר את הגיגיו. מי שמצליח להימנע ממנו ברדיו במשך הנסיעה הביתה מהעבודה, יזכה לשמוע אותו ב"ערב הכדורסל" (מה הקשר??), ומי שלא בעניין של כדורסל, יוכל ליהנות מהפנינים בערב יום שישי. בקיצור – כבר היה עדיף כשזה היה רק ב"יציע".

באשר לאוהדי מכבי חיפה, נראה שגם בינם לבין עצמם יש מחלוקת לגבי אופן המחאה נגד הקבוצה ונגד שחקנים ספציפיים, אבל לפחות לגבי המחאה נגד התקשורת אפשר להצדיע להם. אחרי המחאה נגד אתר One, הם מוכיחים שוב, שעל אף שכנראה מדובר במלחמה בתחנות רוח, הם לא אומרים נואש.

2. פעם צוות, היום צ'ילבות

בעוד שבמשחק הראשון בסדרה בין מכבי תל אביב לגליל/גילבוע צוות השידור כלל את הפרשן פיני גרשון, חדי העין וודאי שמו לב שבמשחק השני בסדרה הפרשן כבר היה גור שלף. בדר"כ במשחקים המרכזיים צוות השידור של ערוץ הספורט הוא רסקין ופיני גרשון כפרשן ראשי. האם יש קשר בין מסיבת העיתונאים שקדמה לתחילת הפלייאוף ולשיבוץ צוות השידור?

מסיבת העיתונאים שנערכה ערב הפלייאוף נמנמה לה, עד ששרון דרוקר נשאל על ההפסד בגמר הליגה הבלקאנית. בתשובתו בחר דרוקר להתייחס דווקא לנושא קצת אחר: "…כאב לי עוד יותר לשמוע את פיני גרשון, פרשן ערוץ הספורט, אומר שהוא אוהד של הקבוצה הבולגרית שהפסדנו לה, לבסקי סופיה. יש משפט בפוליטיקה האמריקאית שאומר 'אתה תפסיק לספר שקרים עליי ואני אפסיק לספר את האמת עליך'".

בין דרוקר לגרשון זורם דם רע עוד מהתקופה שהוא שימש כעוזרו של פיני בעונתו האחרונה במכבי תל אביב ב-2009/10, אז גם הפסידו את האליפות, ונשמעו קולות כאילו דרוקר חתר תחת גרשון. ה"יחסים הקרובים" בין השניים נמשכו כשגרשון נשמע לא פעם טוען כי הטעות הכי גדולה שלו בעונה ההיא הייתה לקחת את דרוקר כעוזר מאמן. בהמשך, בשנת 2011, נתבקש דרוקר בראיון להשוות בין מסינה לגרשון וענה "זה כמו להשוות בין מרצדס ל-לאדה…"

בספורט אצלנו, כשכל שחקן או מאמן לשעבר נהיה פרשן, ומלחמות האגו חוגגות, יהיה קשה מאד להתחיל לעשות חשבונות לפני כל שידור. האם מדובר כאן בפעולת מנע קבועה של הערוץ בעקבות המצב הנפיץ, או מקרה חד פעמי? כנראה שהמשחק השלישי בסדרה יביא איתו תשובות – נחכה ונראה.

3. עדיף להתעלם, אבל קשה.

מתי פעם אחרונה נתקלתם במאמן שמביא אליפות ומוצא את עצמו מפוטר בתחילת העונה? במציאות זה אולי נשמע לכם הזוי, אבל באתר ערוץ הספורט זה דווקא נשמע כמו הליך מאד הגיוני. אחרי הכל, כבר שנתיים ברציפות זו בדיוק הדעה המוצגת שם.

לפני מספר שבועות נתקלתי בטור דעה שטען שמכבי תל אביב צריכה לשקול ברצינות להחליף את פאולו סוזה. לא, אני לא מתבלבל עם הטור הידוע של משה פרימו משנה שעברה שטען בדיוק אותו דבר לגבי המאמן הקודם שהביא למכבי אליפות.

הטור ההוא של פרימו עשה גלים, וגרם אפילו לאוסקר עצמו להתייחס אליו. הוא היה הצעד המשמעותי הראשון של פרימו לעבר היותו הפרשן הנלעג, חסר האמינות והדמות הראשית ב"בובה של לילה" שהוא כיום. אך עם זאת, גם כזה שמופיע ברוב תכניות הכדורגל בערוץ ופרזנטור בפרסומות. אז נדמה שעכשיו יש מי שמנסה ללכת בדרכו, ולשחזר את "ההצלחה".

מצד אחד חשבתי לעצמי שעדיף להתעלם מבדיחות עצובות שכאלה ולא לתת להן את תשומת הלב שבשבילן הן בכלל נוצרו. אבל מצד שני, לדעתי חשוב להדגיש בכל הזדמנות, ולהצביע על התהליך שעובר ערוץ ספורט. אם בעבר האתר היה קונטרה לאתר One, היום ההבדל הולך וקטן, כשהוא מעדיף לתת במה לכל מה שהוא הזוי וסנסציוני – הכל לשם ההקלקות והטוקבקים.

4. Mr. Reliable

גם בארצות הברית מכירים את הטריק, וכותרת מעוררת מחלוקת שהביא מגזין "Oklahoman", העלתה אותו לכותרות ולסדר היום בארה"ב. הכותרת של המגזין קראה לקווין דוראנט "מר לא אמין", ערב המשחק השישי שעשוי היה להדיח את אוקלהומה כבר בסיבוב הראשון של הפלייאוף.

מרלאאמין

קווין דוראנט הוא ה-MVP של הליגה ונחשב אחד משני השחקנים הטובים בתבל כבר כמה שנים. מצד שני, אחרי הדחה מוקדמת בשנה שעברה, ולפני הדחה מוקדמת מאד כבר בסיבוב הראשון השנה, דוראנט טרם הביא אליפות לקבוצה שלו.

אז אפשר לטעון שאנחנו לא המצאנו כלום, ובכל העולם משחקים את המשחק של "כותרות סנסציוניות מוכרות". מצד שני, במקרה של דוראנט, ובמיוחד במצב בו הייתה הקבוצה בזמן הוצאת הכותרת, אפשר למצוא הגיון סביר במסר שהיא ניסתה להעביר. ובכל זאת, עורכי המגזין התנצלו יום למחרת.
מי שהפך את הכותרת למגוחכת במיוחד היה לא אחר מאשר דוראנט עצמו, שנתן שני משחקים אדירים במשחקים שש ושבע של הסדרה שעזרו לת'אנדר לעשות מהפך ולהעפיל לסיבוב השני.

אז עד שנבין אם הכותרת באה למשוך רייטינג על גבו של ה"דוראנטלה", או שאולי בכלל נכתבה כדי "לחמם" אותו ותרמה לניצחון בסדרה, המגזין האמריקאי יזכה לארבעה מלפפונים. יש לו עוד לאן לשאוף בהתמודדות מול הכותרות המוזרות אצלנו.

4

*

מוזמנים לעקוב אחרי הבלוג גם בדף הפייסבוק או בטוויטר.

*

מחדל
וגם ניצק'ה הגיע

23 Comments

MOBY 10 במאי 2014

פיני צריך להגיד גילוי נאות לפני ה״טיפול״ שלו בדרוקר וגליל ובלאט ומכבי.
חייבים להדגיש כי כיום הוא הסנגור מספר אחד של בלאט מול פרשני הכדורגל (המפטרים אלופים).
מה עם סטטיסטיקות בין דקות המשחק של אוחיון לנדסברג בלו ופניני בליגת העל מול ליגת האלופות? רק לי יש תחושה לפער גדול (בשל החוק הישראלי).

ג'וני 10 במאי 2014

1 קופמן לשם שיני נהנה מאוד מערב הכדורסל של ישראל כי מדובר בספורט איכותי רציני מקצועי ויש לו הרבה ידע בתחום ולכן אין לו סיבה לשחרר שם עצבים שבסה"כ הוא יושב בפאנל עם אנשים נחמדים לעומת אינשטיין רסקין ואייל ברקוביץ הנחשים המסיתים לאלימות ב103 ויציע הצעקות .
כדורגל אין בארץ ולכן לקופמן אין הרבה ברירה אלא להתעסק במסביב לענף וזה גם סוג של אינטרס כדי להחזיק לפחות את המוצר הקיקיוני בכותרות.

2) עם פיני גרשון אף פעם לא משעמם..הוא מרשה לעצמו להגיד מה שבא לו כי הוא הביא קבלות לכדורסל הישראלי והתקשורת חולה עליו. מוריניו עושה את אותו דבר גם באנגליה .

3)האליפות של מכבי ת"א העונה היא לא בשורה חדשה לקהל אוהדיה..בכל זאת קשה לי להאמין שגולדהאר נהנה לבזבז כ"כ הרבה כסף ולשם כך הביא את צוות המוחות הזרים אינגלידיס ,קרויף וסוזה רק בשביל לזכות בעליבות משעממת ולא תחרותית..בעונה כזאת חלשה גם מאמן ישראלי היה זוכה באליפות עם הכסף של גולדהאר.

הרי מכבי ת"א גם לפני עידן גולדהאר זכתה באליפויות ועם מאמנים ישראלים ואפילו זכתה גם בגביע המדינה וגם הצליחה להעפיל לשלב הבתים של הצ'מפיונס עם קלינגר ולכן אי אפשר להגיד שהאליפויות של אוסקר וזוסה זה משהו מדהים וחדש שעוד לא ראינו בעבר במיוחד שמכבי ת"א העונה הציגה כדורגל משעמם

גם קריית שמונה זכתה באותה אליפות ואף אחד בתקשורת לא זעק וצעק שמתחיל עידן חדש וגם היום זה לא קרה שהיא זכתה בגביע במדינה.

כל עוד גולדהאר כאן הוא לא צריך את קרויף ובטח לא את סוזה..הוא תמיד יכול להביא צוות זר איכותי יותר.
בכל זאת מה הרזומה של קרויף בכלל עד היום? ניהל קבוצה קטנה מקפריסין ולא הגיע איתה לכלום.
אצלנו מתלהבים מקרויף בגלל השם של האבא כי אין בארץ כדורגל..אם אחד כזה היה מגיע לכדורסל שלנו היינו צוחקים עליו ומעבירים ביקורת על הבעלים איך אחד כזה עם רזומה שלא עשה כלום באירופה מגיע לנהל אצלנו קבוצת כדורסל.

4) דוראנט שחקן ענק ועוד יזכה להביא תארים.

שוהם 10 במאי 2014

כלומר כל הישג בעונה הבאה שלא יכלול זכייה בצ'מפיונס או בליגה האירופית ייחשב מבחינת גולדהאר כדריכה במקום.

ג'וני 10 במאי 2014

בוודאי !
הרי התקשורת כל הזמן מדברת על ניהול מודל אירופי לכל דבר שלא נראה מעולם בכדורגל הישראלי כסף גדול ,מנהל ומאמן זר וכ'ו אבל תכלס בשורה התחתונה חוץ מאליפות לא היה כלום ומה גם שהאליפות עצמה הייתה משעממת .
כל עוד מכבי ת"א לא משחקת לפחות בשלב הבתים של הצ'מפיונס זה כישלון לאור המטרות שגולדהאר וקרויף הציבו למועדון.
הרי אליפות אפשר לקחת גם עם מאמן ישראלי כמו בעבר
בשביל מה צריך את אינגלידיס קרויף ומאמן זר אם בסופו של מסתפקים רק באליפות בליגה חלשה וזה עוד בלי גביע המדינה שזה עוד כישלון של המועדון.

אריק 10 במאי 2014

ג'וני,
זה כבר נראה כאילו אתה רציני…

יואב הצהוב 10 במאי 2014

"הרי מכבי ת"א גם לפני עידן גולדהאר זכתה באליפויות ועם מאמנים ישראלים ואפילו זכתה גם בגביע המדינה וגם הצליחה להעפיל לשלב הבתים של הצ'מפיונס עם קלינגר ולכן אי אפשר להגיד שהאליפויות של אוסקר וזוסה זה משהו מדהים וחדש שעוד לא ראינו בעבר במיוחד שמכבי ת"א העונה הציגה כדורגל משעמם"

כל הכבוד לך שהצלחת לדחוס כל כך הרבה שטויות, בורות, וחוסר הבנה (בכדורגל, בהיסטוריה של מכבי, בספורט) בפסקה אחת תמימה

ירושלמי 10 במאי 2014

טור מצויין.
לגבי פיני ודרוקר, לדעתי זה פתרון לא רע מצידו של הערוץ.
הרי אין יותר מידיי פרשנים טובים בארץ אבל מצד שני ניגוד אינטרסים בשידור משחק הוא קו אדום. שינוח קצת במשחקים של הגליל והכל יהיה בסדר.
הבעיה היא שקופמן לא פרשן. הוא גם לא עיתונאי. לא תחקירן. וממש לא פובליציסט.
כנראה שמספיק להיות צעקן ומתלהם כדי לקבל תוכנית בערוץ 5 ובדיו.
ופרימו לא מבין שצוחקים עליו ולא איתו.

איציק 10 במאי 2014

כמה חבל שקופמן הפך לבדיחה עצובה של עצמו. פעם עיתונאי ראוי, והיום צעקן מתלהם ברמה הכי רדודה שאפשר. העיניין הוא שכשעשה תוכנית של אחד על אחד הוא שוב היה עיתונאי, כלומר יש לו את זה, אך הוא בוחר אחרת. אני נוטה לחשוב שהוא בוחר אחרת, וזה עצוב. מצד שני, אולי זו הדקך שלו לפרנס את עצמו על-ידי השפלה עצמית, כיוון שתוכנית איכות כבר לא מעניינת אף אחד באף ערוץ ספורט ואם רוצים להפרנס צריכים להתבהם. יש כאלו שמטבעם כאלו, כמו פרימו, ויש כאלו שעשו התאמות, כמו קופמן. אם זה מרצון, זה רע מאוד; ואם זה מהכרח המציאות, זה עוד יותר גרוע.

ג'וני 10 במאי 2014

קופמן מתלהם רק שמדובר בכדורגל כי זה מה שהענף שווה וזה כנראה שמה שדורשים ממנו בתקשורת אבל שהוא מדבר על כדורסל כדוריד או ענפים אחרים הוא מדבר בצורה מקצועית ורצינית .

הכדורגל מוביל את התקשורת להתנהג הצורה רדודה ואלימה כי זה לא באמת ספורט אמיתי אלא שכונה .

איציק 10 במאי 2014

אני לא מחסידי הכדורגל, רחוק מכך, אבל לומר שכדורגל זה לא ספורט, זה רדוד אפילו בשבילך.

עמית זילברבוש 10 במאי 2014

ולומר שקופמן לא מתלהם כשמדובר בענפים אחרים זו אפילו אמירה עוד יותר גרועה…

איציק 10 במאי 2014

הוא אכן מתלהם בענפים שאינם כדורעף. בכדורעף, שם הידע שלו רב יותר, או זה הביבי שלו, הניתוח שלו והייחס שלו הרבה יותר מיקצועי.

עמית זילברבוש 10 במאי 2014

איציק, נראה לי שהתכוונת לכדוריד?

איציק 10 במאי 2014

גם לי נראה שהתכוונתי לכדוריד :-)
תודה

יואח האדום 10 במאי 2014

לא היה אף פעם עיתונאי ראוי – סה״כ השתמש בכל מיני דפי סטטיסטיקה של כיתה ז ומכר את עצמו כאילו הוא מקצוען ,

אודי 10 במאי 2014

כבר נגמרו המילים על ההדרדרות וההתבהמות של ערוץ הספורט. מודי בר-און בראיון איתו ב'7 לילות' בסופ"ש ניסה להתחמק באלגנטיות מהשאלות על זה, אבל ברור שזה מפריע לו באופו ערכי (צ'ק שמן מפצה על זה אני מניח).

לדוראנט היו משחקים חלשים בסדירה נגד ממפיס, אבל הוא אולי הדבר הכי יציב שם. אין באמת דרך לעצור אותו וזה הרבה יותר תלוי ביום קליעה שלו מאשר באיזה שומר שמת עליו (להוציא אנשים כמו טוני אלן או לברון ג'יימס כשהוא 100% מפוקס על הגנה). הunreliable בקבוצה הזו זה המאמן הבינוני מינוס שלה, ווסטברוק והיכולת קליעה של קרון באטלר ורג'י ג'קסון, שהם האקס פקטור האמיתי וההבדל בין ת'אנדר מתקשים לת'אנדר דורסניים.

משיח 10 במאי 2014

בורו תנוחי

משיח 10 במאי 2014

אופס טעות בפוסט

אורן 11 במאי 2014

אם מדברים על כותרות מפוצצות, לאתר וואלה ולדף הפייסבוק שלה יש נטייה מוגזמת לתת כותרת חסרת משמעות אבל כזאת שתנסה לך להיכנס בכוח לכתבה ולהתאכזב. אותי זה ממש מעצבן.

ופרשנות בספורט בארץ כל כך סובייקטיבית, יותר מפוליטיקה אפילו שכבר אי אפשר להאמין לאף אחד.. בגלל זה אני משתדל לקרוא בעברית רק דברים שקשורים לספורט אמריקאי.

אדום אדום 11 במאי 2014

מה עם איזה טור על הביזיון שנקרא "ערב הכדורסל של ישראל"?
לערוץ הספורט יש 4 ערוצים. 6 אם סופרים HD.
ועדיין ביום חמישי האחרון מי שרצה לראות את המשחק בין אילת להפועל תל אביב קיבל רק חלק מהמשחק כי השידור היה משולב עם חיפה נגד נס ציונה (שהיה המשחק המרכזי באותו). כל זה בזמן שהיו שני ערוצים שבהם לא שודר שום דבר מעניין.
למה? הרי כבר יש לכם צוות צילום ושידור באילת, יש לכם ערוצים. למה לא להראות את כל המשחק?

אייל הצפון 11 במאי 2014

אין לי שום ראיות לדברים שלמטה, אבל נראה לי הגיוני שהסיבה שלא הביאו את גרשון לפרשן את המשחק בגן נר היא שמכבי תל אביב החליטו שהסדרה נגד גלבוע תמשך עד שעונש ההרחקה של סופו יסתיים (חמישה משחקים לפי העונש המקורי, ארבעה אחרי שאתמול החליטו להפחית מחשק אחד). סדרה של 4-5 משקחים שבהם מכבי לא ממש מתאמצת לנצח בשניים מהם, טובה למכבי, טובה לגלבוע וטובה לרייטינג של ערוץ הספורט.
בתור פרשן גרשון לא היה מצליח שלא להגיד שמכבי תל אביב נראים כאילו הם לא ממש מתאמצים לנצח, והיה עלול לעשות בושות בשידור. גור שלף מספיק חכם כדי לשתוק בשידור על דברים שלא רוצים לדון עליהם.

Bad Boy 11 במאי 2014

רון קופמן נמצא בכל התכניות האלה:
1. כי אין מישהו אחר
2. כי ערוץ הספורט חושב שזה מביא רייטינג (וגם שאנחנו מטומטמים)

גם אני שואל מה הקשר שלו לכדורסל??
מה הבעיה להביא את סורוקה במקומו? (לדוגמא)

חוץ מלזרוק סטטיסטיקות לאיש אין מושג בכדורסל.
זה מה יש.. כל עוד אנחנו המטומטים משלמים נשאר עם הקוף לנצח
באמר…

קובי 17 במאי 2014

עם כל הסימפטיה האיש הזה חייב ללכת הביתה
ולא להיות יות עיתונאי.פרשן.שדר או איך שלא תקראו לתפקידים שהוא עושה. יש לו הבנה אבל אין לו אינטיליגנציית שידור או הבנה של הקהל בכלל. האיש כועס וכעוס ומוציא את זה בסוג של אגרסיות שלעיתים נתפסות כמשהו מיוחד או הכי גרוע משהו אמיתי. נכון שנשארים עם בלופים כמו אבי ורסקה ואוחנה ובוני וכו׳ שכולם מלקקים למישהו אבל יש גם את עמיחי ודניאל וחבורת ה nba המצויינים כל אחד בדרכו

Comments closed