קמפיין שיווקי מוצלח

נבחרת ישראל עשתה קמפיין שיווקי טוב לכדורסל שלנו. אבל צריך גם לקחת בפרופורציות.

צילום מסך - עמוד הפייסבוק של עמרי כספי
צילום מסך – עמוד הפייסבוק של עמרי כספי

1. קמפיין. איזו מן מילה קצת מוזרה בהקשר של ספורט, ככה לפחות אשתי תמיד אומרת. יש קמפיין מכירות, קמפיין העלאת מודעות, אבל מה הקשר לקמפיין של נבחרת ספורט?
אז זהו, שאחרי הקיץ הקודם, והאכזבה הגדולה באליפות אירופה, לא רק מהתוצאות אלא בעיקר מכל המסביב, נראה שקמפיין שיווקי זה בדיוק מה שהכדורסל כחול לבן היה צריך. וזאת, עוד אחרי העונה המצויינת שהיתה לנו, אין כמו חיזוק הכדורסלן הישראלי בשביל לתת גושפנקא שהכדורסל שלנו חי ונושם.

2. אני לא אגיד פה שוב "הג'ינג'י", "חדר ההלבשה" או עמרי כספי. נראה לי שעל זה כבר דיברו מספיק. מה שתפס לי את העין יותר מכל, ולשמחתי מיוצג היטב גם בסטטיסטיקה, הוא האיזון הנהדר שיש בנבחרת הזאת. יש רכז בעל בית על המגרש, יש גו-טו-גיי, ומעל הכל יש תשעה שחקנים שתורמים תרומה משמעותית. ארבעה עם ממוצע נקודות בדאבל דאבל ועוד ארבעה שקרובים לזה מאד. נבחרת שהובילה (!) את הטורניר באסיסטים עם מעל 21 למשחק והיתה שלישית בנקודות למשחק עם מעל 81. אפשר לראות איך זה בא לידי ביטוי בסטטיסטיקה בהשוואה לקמפיין אליפות אירופה, כשבעקבות המשחק המהיר והנקודות הרבות שבאו מאסיסטים (מהלכים קבוצתיים), קלענו יותר ובאחוזים גבוהים יותר.

נתוני הקמפיין האחרון. צילום מסך מאתר פיב"א.
נתוני הקמפיין האחרון. צילום מסך מאתר פיב"א.
נתוני אליפות אירופה 2013. צילום מסך מאתר פיב"א.
נתוני אליפות אירופה 2013. צילום מסך מאתר פיב"א.

3. אני מת על אדלשטיין, וחושב שהוא מאמן מצוין, אבל מי שהעלה את השאלה "מה השינוי הגדול בין אליפות אירופה לקמפיין הנוכחי" צריך לענות ביושר. נכון, הנבחרת נראתה "מחוברת", "שמחה" ועוד כל מיני מילים שאוהבים להשתמש בהן כשהכל הולך. אבל כדאי גם להזכיר שהיריבות במוקדמות קלות בהרבה מהיריבות באליפות עצמה. חשוב מזה, לאריק שיבק לא היו שני שחקנים: גל מקל ודאור פישר. קחו מקבוצה את הפוינט גארד שלה, שחקן NBA בהתהוות ובעל בית על המגרש. קחו לה בנוסף שחקן בעמדה שבה היא ממילא הכי חלשה. לקחתם? עכשיו נסו להשוות בינה לבין מה היתה יכולה להיות עם השחקנים האלה. נקווה שנוכל לענות על השאלה הזאת באליפות הבאה.

4. לא היה צריך זכוכית מגדלת כדי לראות שלנבחרת הזאת יש לא מעט חסרונות. הבעיות בריבאונד יכולות לפרקים להוציא גם יוצא אשראם משלוותו. ברגעים שהולנד חזרה ממינוס 30 עד מינוס 13 הנבחרת שוב נראתה תקועה וללא מושיע (עד שהלפרין קלע שלשה בלית ברירה בסוף שעון, כדי להוציא את הרוח ממפרשי ההולנדים) וההגנה מתחת לסל ומול הפיק אנד רול גורמת לכל הולנדי להראות מעופף.
היופי באדלשטיין הוא שהוא הצליח למזער את החסרונות ולמקסם את היתרונות וזה מה שהוא יצטרך להמשיך לעשות, כי הפתעות בקרב השחקנים כנראה שכבר לא נראה.

5. וההפסד לבולגריה, ההוא שנראה כל כך חסר חשיבות, אחרי שכבר עלינו, עם ירידת המתח וללא כספי ופישר. אני חושב שכדאי להתעכב עליו ועל ההפסד מול מונטנגרו ולהפנים: נבחרת ישראל לא יכולה לקחת שום דבר כמובן מאליו. היא צריכה לבוא כל יום ולהוכיח את עצמה מחדש. מול מונטנגרו היה נדמה שאנחנו עוד פיבוריטיים. רק אחרי ההפסד, כששוב נכנסנו לעמדת האנדרדוג, זה שצריך לבוא ולהלחם כדי לעלות, רק אז טיפסנו מהבור. וגם מול בולגריה, הקבוצה החלשה בבית זה הוכח שוב – מה שיש לנו זה בעיקר הרוח. ברגע שהראש לא במקום הנכון אנחנו יכולים להפסיד לכל קבוצה. באליפות האחרונה, נראה שהראש לא היה במקום.

ובאליפות הקרובה, אחרי הקמפיין המוצלח כנראה ששוב הנבחרת תגיע עם ציפיות של עם שלם מאחוריה, ויגידו ש"זו הנבחרת הכי כשרונית", וש"היא יכולה לעשות דברים יפים" וכו'. אז רק רציתי לנצל את ההזדמנות ולהזכיר כבר עכשיו: "זהירות, ציפיות".

בכל מקרה, אל לנו לקחת שום דבר כמובן מאליו. כדאי לנו להעריך את מה שראינו. אחרי הכל, כמה כבר יוצא לנו לראות נבחרת ישראלית שסופסוף ממש כייף לראות, ועוד יותר מזה, כזו שעולה בפעם ה-12 ברציפות לאליפות אירופה, הישג שרק 3 נבחרות מתפארות ברצף ארוך ממנו.

6. ואי אפשר בלי מילה על ה"שידור הציבורי". כל פעם שנדמה לנו משזה לא יכול להתדרדר החבר'ה ברוממה מוכיחים לנו שעוד לא ראינו כלום. זה התחיל ממשחק ה"בית" הראשון בקפריסין ששודר מהאולפן. לא ברור מה היה הגורם – האם התעשתות, הביקורת הציבורית או סתם העובדה שלא השיגו כרטיסים לטיסה לקפריסין – אבל את המשחקים הבאים שלף ואורי לוי כבר שידרו מהאולם. טוב, אולי המילה "שידרו" קצת מוגזמת כאן, כי בכל זאת הרבה ממה שאמרו בכלל לא נשמע, ואיכות השידור עשתה פלאשבקים למשחקים של מכבי נגד יוגופלסטיקה אי שם בשנות ה-80. על סטטיסטיקות כמובן שאין בכלל מה לדבר.
מצד שני, יכול להיות שמישהו שם בכל זאת שומע את הזעקה שלנו? הנה אנחנו מתבשרים שיורם ארבל ודני נוימן כבר לא יהיו השדרים בערוץ 1 בעונת הכדורגל הקרובה – אולי עוד יש תקווה. על כך בהרחבה בפוסט הבא.

*

לעידכונים, ציוצים ועוד פעלים מוזרים הקשורים לתקשורת הספורט ועוד, אתם מוזמנים לעקוב אחרי הבלוג גם בדף הפייסבוק או בטוויטר.

*

24 שעות של מכביזם
שני הגרוש שלי על מקרה מו-נה דייויס

16 Comments

איציק 29 באוגוסט 2014

הנבחרת נראתה שמחה וזה מאוד חשוב. מצד שני נראה שההגנה של הנבחרת היא גבינה שויצרית ומזלה שלא היתה נבחרת ראויה שתעשה מטעמים מגבינה זו.
הערה: לומר שיש 4 שחקנים עם ממוצע של יותר מ-10 נקודות זה לא הוגן. יש שחקן עם סטטיסטיקה של משחק אחד. ראוי להוציא אותו מהסטטיסטיקה. גם שלושה שחקנים עם ממוצע מעל 10 נקודות ועוד ארבע קרוב לכך זה מכובד (לשבעת השחקנים הללו יש ברזומה 5-6 משחקים).
נ.ב.: גור שלף מאוד מתאים לאורי לוי. הם מיבשים אחד את השני מעולה, וזאת כאשר הם כבר מגיעים יבשים לגמרי.

עמית זילברבוש 29 באוגוסט 2014

אתה צודק לגבי ג'ק כהן. כלומר, עובדתית, אני צודק, אבל מסכים איתך :)

asaf 30 באוגוסט 2014

בסופו של יום ואם נכנס לפרופורציות הנבחרת עשתה את המצופה ממנה מראש וזה לעלות לאליפות מהבית הנ"ל,נכון היו כמה דברים שמזמן לא ראינו מנבחרת ישראל וזה בעיקר נוגע לשטף ההתקפי ובעיקר לפשטות שבה הדברים נעשו וקרו.

Zofo 30 באוגוסט 2014

הנבחרת הזו טובה מדי לתקשורת הישראלית.
לקח לכם שבוע לכתוב משהו על חבורת אנשים הזו שרצה חודש בעולם בלי משחק בית אחד.

העיקר על אלו שמשחקים כדורגל ואפילו לליגה האירופית לא עלו שופכים כאן אלפי מילים.

עמית זילברבוש 30 באוגוסט 2014

מצטער, לא ידעתי שעמדת עם סטופר.

אני חושב ש(לשמחתי) דה באזר הוא לא חלון ראווה של לתקשורת הספורט בארץ, והתגובות בדה באזר הן לא מייצגות את התגובות הטיפוסיות באתרי הספורט בארץ.

Zofo 30 באוגוסט 2014

לא צריך סטופר ידידי.
אפילו בערב העליה הם קבלו מקום שני מכובד בסדר הכתבות בערוץ הספורט

מאשקה 30 באוגוסט 2014

סיכום נהדר, שלך, אחלה טור

עמית זילברבוש 30 באוגוסט 2014

תודה מאשקה.

אסף רביץ 30 באוגוסט 2014

מבחינה מקצועית, אני מקווה שימצאו דרך שאלכס טיוס יהיה שם באליפות אירופה. הוא שחקן הגנה כל כך יותר טוב מדאור פישר- גם בכל האלמנטים של הגנת פיק נ' רול, גם בעזרה מול חדירות וגם בריבאונד הגנה. איתו ועם יוגב אוחיון זאת כבר באמת יכולה להיות נבחרת שמסוגלת לעשות דברים מעניינים גם מול נבחרות טובות יותר.

איציק 30 באוגוסט 2014

לעומת זאת דיור פישר מסוגל לפתוח את המרכז בהתקפה לחדירות של כספי מקל ויוגב בכך שהוא קולע ניפלא מחצי מרחק, וטיוס צריך להיות לא רחוק ממטר מהסל. כלומר יתכן והחזרת טיוס תפגע בהתקפה יותר ממה שנרויח בהגנה. צריך לעשות שיקול של עלות תועולת במקרה ויחשבו להחזירו. מצד שני, אולי ולא שווה להחזירו כלל כיא ם רק להעניש אותו בחומרה ולעזוב אותו. יתכן שבחדר הלהשה הוא נזק עוד יותר גדול.

עמית זילברבוש 30 באוגוסט 2014

אני מסכים עם אסף שמבחינת מקצועית נטו, טיוס עדיף לנבחרת:
מבחינה הגנתית אין שאלה, ריבאונד הגנה והתקפה – גם.
מבחינה התקפית אמנם הקליעה של פישר מחצי מרחק מועילה, אבל לדעתי השימוש בטיוס בפיק אנד רול, דבר שמקל מעולה בו, והאפשרות להעיף כדורים לאלי-הופס, חשובים לפחות כמו התרומה של פישר – ככה שמקצועית, עדיף טיוס.
אבל –
זה מחזיר אותי תמיד להתלבטות כמה זה הגיוני לרדוף אחרי בחורה שדוחה אותך שוב ושוב. אני לא בעד. בטח שלא בקבוצת ספורט שם המרקם החברתי חשוב מאד. טיוס הוכיח שהוא לא רוצה להיות שם. פישר הראה מחויבות. אני לא חושב שצריך לרדוף אחרי מישהו שלא רוצה להיות בנבחרת.

אדם בן דוד 31 באוגוסט 2014

לא צריך להביא את טיוס.
ישראל תסיים בסביבות 7-9. איתו או בלעדיו.
אם היינו על סף הישג היסטורי _1-4) היה שווה לשקול להחזירו.
אחת מהמטרות המוצהרות של הנבחרת היא להסב גאווה לאזרחי המדינה.
אין לי גאווה בהתרפסות בפני טיוס.
אני מעדיף מקום 9 עם הציפורניים של חבורה לוחמת שמוציאה מעצמה את המקסימום בכל משחק מאשר מקום 6 של חבורה כישרונית ומסוכסכת של שחקנים שעושים טובה בשביל הדרכון והחוזה.

אורן 30 באוגוסט 2014

ותודה לגורמים הבכירים באיגוד הכדורסל(שאסור כמובן להזכיר את שמם),שגם לא ממש הצליחו לברך את אדלשטיין כשמונה למאמן הנבחרת,על השנים היפות עם צביקה שרף,שיבק ומולי קצורין,והכל כי אסור למנות מישהו שמרגיז את אותם גורמים בכירים.

אזי 30 באוגוסט 2014

קצת מוזר לי שהיה קמפיין של נבחרת ישראל על העלייה לאליפות אירופה, ורק שבוע אחרי העליה עלה הפוסט הראשון והיחידי על נבחרת ישראל בדה באזר.

איפה כולם היו בזמן המשחקים?!?

עמית זילברבוש 30 באוגוסט 2014

אולי עסוקים בהתכוננות למונדובאסקט שמטריף פה את כולם בישראל בימים אלו…

Zofo 31 באוגוסט 2014

מנסים לעודד את המיליונר מקנדה

Comments closed