זה לא המאמן, זו המערכת שמסביבו (וכן בוזגלו =זהר)

מי יודע למה בחרו את סטנויביץ? אתמול הבנתי שבוזגלו כל כך מזכיר לי את איציק זהר

עושה רושם שאוהדי חיפה לא מאוד מרוצים מהמאמן שלהם. למען האמת, אם תסתובבו במשחקים של מכבי תוכלו לקבל גם רושם דומה מאוהדי הקבוצה הצהובה. אך השאלה היא, מדוע הקבוצה הירוקה נראית בדיוק כמו בשנה שעברה, למרות שהשנה לכאורה היה אמור לחול שינוי גדול? איך זה שהבאת מאמן זר, בעיקר זר לתקשורת, לא שינה בכלום בהתנהלות הפנימית של המועדון?

*

בחירת מאמן אמורה להיות חלק מתהליך, חלק מתכנית כוללת. המועדון אמור לגבש את תכנית אב הכוללת תכנון הדרך לשנים הקרובות, ולבחור מאמן המתאים לתכנית זו. למשל, כאשר שרצקי בוחר מאמן, ברור לו לגמרי מי המאמן בו יבחר. הוא יודע אלו תכונות הוא מחפש במאמן, ברור לו לגמרי סוג השחקנים שישחקו בקבוצה (שכן איזי הוא זה שבוחר את השחקנים), וברור לו לחלוטין איך המועדון יראה, מה מטרותיו וכו'. כמובן שלא די בתכנית ובתכנון עצמם כדי להבטיח הצלחה, שרצקי לא ממש הצליח עם בחירתו במישל דיין לדוגמה, וגם גילי לנדאו לא נראה כבחירה מבריקה למועדון. אך ההגיון העומד מאחורי בחירות אלה ברור לחלוטין.

כאשר ג'ורדי בוחר במאמנים זרים, ברור לחלוטין שהוא נשען על מידע מוצק, על היכרות עם התכונות של המאמנים אותם הוא מחפש, ושוב ברור לגמרי שג'ורדי יודע בדיוק איזה סוג של מאמן הוא בוחר. הוא ידע לתאר יפה את ההבדל בין אוסקר לסוזה, והוא ידע בדיוק את מה הוא מקבל כאשר בחר בפאקו. גם כאן אין מתכון וודאי להצלחה, אך התכנון מותיר למכבי סיכויים גבוהים יותר להצליח. כמובן שהמערכת המקצועית שמסביב וכן גם התקציב, מגדילים מאוד את סיכויי ההצלחה גם הם.

*

מי יודע איך שחר בחר את סטנויביץ? מי מכם יודע איזה מידע הוביל לבחירתו? האם מדובר בגורם בתוך המערכת שהמליץ על המאמן, או סוכן זר למערכת אשר המליץ? מי יודע מה היתה התכנית של המועדון? האם היתה תכנית כזו? האם התכנית היתה, נביא מאמן זר שישים …. על התקשורת, ניתן לו גב, הוא ייחנך את השחקנים ויצליח? מי יודע איך חיפה בוחנת את הצלחת התהליך שהיא עוברת? בקיצור, הבעיה של חיפה היא לא המאמן, הבעיה היא איך המאמן נבחר.

*

ובנושא לא קשור כלל, אך בכל זאת קשור. אני זוכר את עצמי נדהם לגלות שבאחד ממחנות האימונים של הנבחרת בזמן שלמה שרף, איציק זהר היה השחקן המהיר ביותר בנבחרת בריצת 60 מטר. אני זוכר ראשית את התדהמה שאחזה בי כאשר הבנתי שאיציק זהר הצליח לרוץ 60 מטר רצופים בלי לעצור לנוח, אך יתרה מכך, הוא אפילו ניצח שחקנים שידעתי שהם מהירים כמו אלון חזן לדוגמה. פשוט איציק זהר מעולם לא נתן ספרינט במגרש, לכן איך יכולנו לדעת.

כל המחשבות האלה עלו בי אתמול למראה הספרינט של מאור בוזגלו לעבר שער בית"ר. מי ידע שבוזגלו מסוגל לרוץ חצי  מגרש בלי עצירה לפריסה? אז הבנתי, מאור בוזגלו הוא האיציק זהר המודרני, רק שנולד עם קצת פחות אגוזים בהשוואה למקור. מדהים איך יש שחקנים שעושים יחסית מעט עם המזל שנפל בחלקם.

מציאות
#מכביבול: חג המכבים – נר שמיני

70 Comments

רועי 23 בדצמבר 2014

מזתומרת מי בחר את המאמן ? המנהל המקצועי של מכבי חיפה – פיני זהבי.

עודד 23 בדצמבר 2014

נכון ומעציב

אריק האחר 23 בדצמבר 2014

+1000

פורד פרפקט 23 בדצמבר 2014

כמו שנראה לי, חיפה בחרה מאמן זר רק כדי להראות למכבי ת"א ולתקשורת שגם הם יכולים ולאו דווקא כי זה היה הדבר הנכון לעשות. (להיות חלק מהמשחק הזה). בקשר לבוזגלו זה לא רק שהוא רץ מהר ויצא בתזמון מצוין, תן קרדיט להגנה של בית"ר שהשתדלה לעצור כדי להרים את היד בתקווה לקבל את הרמת הדגל. בתור גברים אנחנו לא מסוגלים לעשות שתי פעולות במקביל ולרוץ כדי לעצור את ההתקפה ולהרים את היד נראה להם כפעולה קשה אז הגול שהם חטפו בהחלט מגיע להם. קודם תגן על השער אחר כך תשאל שאלות.

גיל שלי 23 בדצמבר 2014

הדבר הכי טוב שקרה לבאר שבע אתמול היה הרחקת גורדנה, אלמלא הרחקה זו, בית"ר לא היו חושבים להגן גבוה על קו החצי, משום מה משהו הכניס להם לראש שביתרון שחקן הם פתאום ידעו לשחק התקפה

איציק 23 בדצמבר 2014

תאר לך איזה ניצחון קולוסאלי היה לבאר-שבע אם היו מרחיקים לה עוד שחקן ;)

איציק 23 בדצמבר 2014

תאר לך איזה ניצחון קולוסאלי היה לבאר-שבע אם היו מרחיקים לה עוד שחקן ;)

גיסנו 23 בדצמבר 2014

נו באמת
איציק זוהר נהג להגיע למאני טיים.

גיל שלי 23 בדצמבר 2014

הכל בהשוואה הדמיונית שנמצאית בראש שלי, מה איציק זהר יכול היה להיות, אילו היה רוצה להיות באמת שחקן כדורגל

אריאל גרייזס 23 בדצמבר 2014

אני חושב שלאט לאט אני מבין את ההבדלים ביני לבינך. אתה מאמין באיזה שהוא תכנון. שאם מישהו הצליח זה כי היה תכנון מאחורי זה ואם משהו נכשל זה כי לא היה תכנון מאחוריו. או בקיצור, שלכל דבר יש סיבה.
אני, לעומת זאת, מאמין הרבה יותר בכאוס. בכוחו של הממוצע. אם קבוצה מצליחה לאורך זמן אז היא עושה דברים נכון אבל אם היא הפסידה משחק זה או אחר, או אפילו נכשלה בעונה זו או אחרת זה לא בגלל חוסר תכנון אלא פשוט כי יש הרבה יותר מדי פרמטרים מכדי להגיד שבגללם היא הצליחה או נכשלה.
הניסיון שלך לצייר דברים כחד-חד ערכיים בעייתי מאוד בעיניי. להגיד שחיפה נכשלה בגלל איך שהיא בחרה מאמן ולהתעלם מהרבה מאוד פרמטרים אחרים (מצבת השחקנים שלה, פציעות, שיטת המשחק של המאמן וכו' וכו') או להגיד שמכבי תל אביב מצליחה בגלל שהיא יודעת איזה מאמן היא רוצה – בעיניי זה פשטני. העולם הרבה יותר מורכב מזה.
ובספורט זה נכון פי כמה וכמה. שלמה שרף קורא לזה השפיץ של הנעל ואוהבים לצחוק עליו, אבל האמת היא שלמקריות יש תפקיד עצום בחיים שלנו.

גיל שלי 23 בדצמבר 2014

לא קלטת את הראש שלי. אני ממש לא מנתח אחורה. בהחלט ניתן להצליח בלי תכנית, וניתן להכשל עם תכנית מצוינת. אבל בהחלט לאורך זמן, יש את המרכיב שעושה את ההבדל בין מועדונים כמו הג'איינטס, הסטילרס, ובין אוקלנד ריידרס לדוגמה. לאורך זמן המועדון שמנסה להבנות יותר את התהליכים, זה שמנסה לתפוס שליטה במה שקורה, זה שלא מנוהל מתוך גחמות, יצליח יותר. ברור שהכל רנדומלי, אבל אפשר לאמר הכל רנדומלי אז נמלא לוטו במקום לעבוד, ואפשר לנסות לעזור למקריות להגיע אלינו

אריאל גרייזס 23 בדצמבר 2014

לא מסכים, אני חושב שיש לך נטיה לא קטנה לעשות ניתוח לאחור ובעיקר להתייחס לפרמטר אחד מתוך מכלול פרמטרים כגורם להצלחה או כשלון.
אני לשניה לא בא ואומר הכל רנדומלי. אני אומר שיש המון רעש במערכת ובספורט שיש בו הרבה מאוד דברים שתלויים במזל, קשה מאוד לשים את האצבע על ההצלחה או הכשלון או להגיד – זה תהליך נכון. תסתכל על הפטריוטס, בתור דוגמא. אנחנו מסתכלים אחורה ואומרים – וואו, איזה מועדון לתפארת. איך הוא בנה את עצמו, הכל שם בנוי נכון. אבל עכשיו תסתכל במיקרו – מה קורה אם בלדסו לא נפצע במשחק הראשון של 2001, האם היינו אומרים אותו דבר? ומה קורה אם השופטים לא הופכים את ההחלטה ההיא על הפאמבל בטאק רול או הפטריוטס בכלל לא בוחרים את בריידי בסיבוב השישי בדראפט? האם המועדון היה נראה אותו דבר? אולי בכלל בלדסו היה פותח עוד ארבע-חמש שנים, הקבוצה נכשלת ובליצ'ק הולך הביתה? הרי בליצ'ק אימן חמש שנים בקליבלנד ולא הצליח שם בכלל.
תסתכל על סיאטל של השנים האחרונות, איזה קבוצה למופת, הא? רק מה, אותו מאמן היה גם בג'טס וגם בפטריוטס ולא הצליח שם (אפשר להתווכח על מידת ההצלחה). קח את מכבי תל אביב של השנה – פאקו נראה מאמן מצוין, בדיוק בשושלת של המאמנים שקדמו לו, אבל מה היה קורה אם לא היה לו את זהבי?
בקיצור, אני חושב שזאת חוכמה גדולה בדיעבד להגיד שמי שהביא את המאמן בחיפה לא ידע מה הוא עושה, אבל זה אותו אחד שבנה את המערכת בחיפה ככה שהיא הקבוצה המצליחה בישראל ב-30 השנים האחרונות. היכולת לחזות איזה מהלך הוא נכון ואיזה לא הוא כמעט בלתי אפשרי, פשוט כי יותר מדי גורמים במערכת. הרבה יותר מדי רעש. להגיד בדיעבד משהו לטעמי זאת לא חוכמה גדולה במיוחד

גיל שלי 23 בדצמבר 2014

דווקא בכוונה לא כתבתי הפטריוטס, במקרה הזה באמת אנחנו רואים הצלחה שקשורה במינוי מקרי של ביליצ'ק שנכשל בקליבלנד, ובמקרה של בריידי, אבל ניחא.
במקרה של שחר, אנחנו רואים תבנית מסוימת שמאפיינת את המועדון כבר מספר שנים לא קטן. הקבוצה לא מתפקדת, וניכר ששחר ביקש לעשות שינוי במינוי החדש. עכשיו צריכה להשאל השאלה, האם מדובר בשינוי מדרג ראשון, או שינוי מדרג שני. שינוי מהדרג הראשון הוא למשל לפטר מאמן אחד, ולמנות במקומו מאמן אחר, מתוך תקווה שהפעם נפגע. שינוי מדרג שני הוא החלטה לשנות את הדרך בה נבחר את המאמן. ניכר בכך ששחר לקח מאמן זר שהוא התכוון לעשות שינוי מדרג שני, אך יצא לו שינוי מדרג ראשון. דרך אגב, זה לא קשור לניתוח על פי התוצאה.

איציק 23 בדצמבר 2014

אני חושב שאתה קצת מתבלבל בין כאוס לאקראיות. אקראיות זו מערכת עם אי-ודאות בפרמטרים/תהליכים וכאוס זה משהו דטרמיניסטי לחלוטין עם רגישות גבוהה לתנאי התחלה. בכדורגל יש המון אי-ודאות שניתן אולי לצמצם אותה עד מידה מסוימת ולכן יש קושי לצפות את התוצאות.

אזי 23 בדצמבר 2014

שורה תחתונה – מכבי תל אביב עם התקציב הכי גבוה בליגה כבר בערך 6 שנים
אבל רק מאז קרוייף לוקחת אליפויות.
אם זה לא תכנון אז מה כן?

edgecator 23 בדצמבר 2014

הדרך שבה נבחר המאמן היא לא הבעיה במכבי חיפה, אלא סימפטום לבעיה במכבי חיפה. בעיה מערכתית ותפיסתית, שמקורה בעיקר בדמות שאפילו בדה באזר נוטים לאתרג.

כסיפוביץ 23 בדצמבר 2014

שים את אייל ברקוביץ ליד איציק זוהר גם היום, והוא רץ 60 מטר הכי מהר.

סניור 23 בדצמבר 2014

כואב לי לראות שעל גבי פלטפורמות שונות אוהדי מכבי תל אביב מנסים לגמד את ההצלחה ואת היכולת של מאור בוזגלו. נכון, הוא היה במכבי תל אביב ולא הצליח במיוחד, אבל היה שם בתוך סיטואציה שכול בר דעת יסכים שכמעט בלתי אפשרי להצליח בה. זאת בתוספת לגילו הצעיר בזמנו, הציפיות הגבוהות והמעורבות הלא בריאה של האבא. לא כול קשר נועד להצלחה.
בהקשר של פוסט זה, להגיד שמאור בוזגלו לא רץ נשמע כמו ביקורת בסגנון שלמה שרף- על עיוור. נכון, לא מדובר בשחקן חורך אגפים שיורד ועולה מרחבה על רחבה, אבל בכול משחק יש לו כמה וכמה פריצות על הקו ואל הרחבה, דריבלים אל המרכז והמון תנועה אל הכדור ואיתו. חוץ מזה, גם הרבה לחץ על שחקני הגנה שמנסים לקוץ על הקו בחלק האחורי וירידה אל הדשא. בשום משחק, מאז שחזר לכושר משחק בשליש הראשון של העונה שעברה, לא נראה היה שהוא סובל מבעיה שמחייבת חילוף או "עצירה לפריסה".
לא חייב לאהוב אותו, גם אני לא אוהב את זהבי, אבל לא מזלזל וממעיט ביכולתו ובהיותו הכדורגלן הישראלי הטוב ביותר היום וככול הנראה גם אחד מהטובים בהיסטוריה. באותה המידה, אפשר להעריך את בוזגלו כששחקן השני הטוב בליגה, גם אם כשהיה במכבי הוא לא עמד בציפיות.

כסיפוביץ 23 בדצמבר 2014

מאור בוזגלו הוא כישרון ישראלי בכדורגל ישראלי, עד שיוכח אחרת.
כנ"ל לגבי זהבי.

גיל שלי 23 בדצמבר 2014

סניור, לפני שאתה כל כך נעלב בשביל בוזגלו, לדעתך הוא שחקן טוב יותר מאיציק זהר?

סניור 23 בדצמבר 2014

אני לא נעלב בשביל בוזגלו, אבל בהחלט חורה לי כאוהד ספורט שיש מעין חוסר פרגון או המעטה של הצלחה כשהיא נוגדת לאג'נדה מסוימת.
לצערי, את איציק זוהר אני זוכר במעורפל כיוון שהייתי ילד בשיא הקריירה שלו, אבל בהחלט זכור לי בועט מדהים, אולי הבועט הישראלי הטוב ביותר , אבל לא יודע אם היו דברים מעבר. כך או כך, לא טענתי שבוזגלו טוב מזוהר, או מ-X או מ- Y, טענתי שלא נכון מקצועית, ולא יפה מוסרית, להמעיט בהצלחתו.

סניור 23 בדצמבר 2014

אני לא נעלב בשביל בוזגלו, אבל בהחלט חורה לי כאוהד ספורט שיש מעין חוסר פרגון או המעטה של הצלחה כשהיא נוגדת לאג'נדה מסוימת.
לצערי, את איציק זוהר אני זוכר במעורפל כיוון שהייתי ילד בשיא הקריירה שלו, אבל בהחלט זכור לי בועט מדהים, אולי הבועט הישראלי הטוב ביותר , אבל לא יודע אם היו דברים מעבר. כך או כך, לא טענתי שבוזגלו טוב מזוהר, או מ-X או מ- Y, טענתי שלא נכון מקצועית, ולא יפה מוסרית, להמעיט בהצלחתו.

גיל שלי 23 בדצמבר 2014

הוא עוד צריך להשתפר כדי להגיע לרמה של איציק זהר בשיאו, המשותף בינהם לתחושתי הוא חוסר מיצוי הפוטנציאל

סניור 24 בדצמבר 2014

יכול להיות, לא יודע.
כך או כך- יש לתת לו את הכבוד המגיע לו.

בלייק 23 בדצמבר 2014

אני מסכים איתך (ואוהד מכבי). כשבוזגלו שיחק במכבי זאת היתה קבוצה בינונית מינוס (מבחינה מקצועית) עם צל ענק שהפך אותה לסתם קבוצה מינוס (קהל דומיננטי שפוגע בקבוצה במקום לתמוך בה). בוזגלו הגיע עם תו מחיר עצום בגיל צעיר וגם סבל מפציעות לא קלות.
ובכל זאת, ולמרות הסגל החלש וחוסר הביטחון על המגרש ומחוצה שלו (של מכבי כמועדון ושל השחקנים כבודדים), בוזגלו היה היחיד (כמעט היחיד) שכשהכדור הגיע אליו עבר רחש בקהל, היתה תחושה שמשהו יכול לקרות. הוא הבקיע ובישל במספרים סבירים (ביחס לכישרון שלו), אבל פשוט לא היה לו עם מי לשחק. במכבי של היום, בוזגלו של היום (בוגר יותר וגם שחקן משופר ובשל) היה יכול להצליח בגדול.
אגב, לא היה כזה סכסוך בינו ובין הקהל (בניגוד לאבא שלו) לפחות עד העונה האחרונה שבה כבר היה ברור שהוא עוזב וגם מכבי וגם הוא שיחקו משחקי כוח.
יש איזו נטיה להיתפס ל"לא מגיע למאני טיים", כאילו ששחקן נמדד רק בגולים או בישולים. בשנתיים האחרונות המאני טיים של ב"ש זה משחקים נגד מכבי. ברור שלמכבי יש קבוצה טובה ולבאר שבע יש פחות הזדמנויות מולה מאשר במשחק ליגה אחר. בכל מקרה בוזגלו מוביל את באר שבע לשנתיים מקצועיות מצוינות וגם לי קשה להבין את אלה שמתעקשים לא לתת לו קרדיט.

גיסנו 23 בדצמבר 2014

חולק עליך.

אין ספק שבוזגלו עשה שדרוג ענק ומביא לא מעט מספרים מאז שחזר לב"ש. ההגבהות שלו שבעבר כל פעם שעברו שחקן ראשון זה היה נס קטן, הפכו לנשק קטלני במיוחד שיוצר לא מעט שערים לקבוצה. הוא הפך לדומיננטי יותר במשחק ואפילו סיפק שערים ובישולים מכריעים בדקות הסיום של משחקים קטנים, או למשל התצוגה שלו אתמול בטדי.

אבל, ולדעתי זה אבל ענק – אם נחזור להשוואה לזהבי. בעונה שעברה מכבר הגיע לסוף חודש פברואר עם חוליית התקפה בכושר בינוני מאוד (פריצה, טב"ח, ומיכה) אחרי הפציעה של יצחקי והעזיבה של דאבור, כשהמחליף היחיד להם היה ברק בדש. זהבי בלא מעט משחקים, כולל כמובן דרבים והמשחקים נגד ב"ש – לקח את המשחקים על עצמו ויצר במו רגליו שערים מכריעים והביא נצחונות ונקודות שסגרו את הסיפור סופית.
בזמן הזה בוזגלו הלך ונעלם, לא רק במשחקים מול מכבי אליהם פשוט לא הופיע אלא גם במשחקים אחרים, ומבחינתי העובדה שהוא נתן משחק די חלש בחצי גמר הגביע – התואר האחרון שנשאר לב"ש אחרי אובדן מעשי של האליפות – והקבוצה גם הפסידה בסוף – זו מבחינתי חותמת לזה שנכון לעכשיו עדיין אין לו את מה שצריך כדי להיות גדול באמת.

למי שעוקב אחרי אורי קופר ו/או היה בהרצאה (המדהימה) שלו ב"ספורט על הבר" שבוע שעבר – בוזגלו הוא עדיין שחקן מסוג B, שצריך לעשות עוד קפיצת מדרגה אחת כדי להפוך לשחקן מסוג A.

איציק 23 בדצמבר 2014

זה לא מדויק. באר-שבע בשנה שעברה הסתמכה על הגנה חזקה ויציאה מהירה למתפרצת. בחצי השני של העונה כל ההגנה היתה פצועה וכל המנגנון התקלקל, דבר שפגע קשה מאוד גם בהתקפה ובבוזגלו בכללה. השנה ההסתמכות על ההגנה כבסיס להתקפה קטנה יותר אך עדיין קיימת. לכן אם לא יהיה משהו חריג נוכל לבדוק את הביצועים של מאור לאורך עונה שלמה, ונראה איך הוא מגיע למאני טיים.

בלייק 23 בדצמבר 2014

לגיסנו (אם התגובה שלך היתה אלי) – לא קבעתי שבוזגלו טוב כמו (או טוב מ-) זהבי. נניח שבוזגלו לא טוב כמו זהבי, זהו קנה המידה היחיד? יש עוד אי אלו שחקנים בליגה, חלקם נחשבים לכוכבים (A ליסטים? B ליסטים? לא הייתי בהרצאה ולא בטוח מה הופך שחקן מ- B ל- A), לחלקם קבלות מחו"ל (בניון, ברדה, מליקסון, בן בסט ועוד) ובוזגלו מבריק ואולי הטוב בארץ העונה בעמדה שלו. נכון שלהשוות את בוזגלו לבניון בגילו קצת חוטא ליכולות של בניון בשיאו, אבל עכשיו 2014 ובליגת העל השנה בוזגלו מצוין (לא רק השנה אגב). בסדר, שני לערן זהבי. למי עוד?
זה שבוזגלו לא הוביל את ב"ש עדיין לאליפות עושה אותו שחקן מסוג B? אז יש עוד כמה הול-אוף-פיימרס בכמה ענפים שכנראה זוכים להערכת יתר: סטוקטון ומאלון, גאיר ליניקר, ואן פרסי (אולי איזה תואר אחד בפיינורד), אלון נתן וארז לולו למשל.

D! פה 23 בדצמבר 2014

בהמשך לשירשור

הבעיה היא כרגיל בהשוואה. למה להשוות אותו לזהבי כשאפשר היה להשוות למיכה. ואין ספק שלפחות כרגע הוא עולה עליו.

גיסנו 24 בדצמבר 2014

ההשוואה היא לזהבי כי בוזגלו הוא היחיד שכוכב בקבוצה שלו וברמת הליגה בכלל שמתקרב לזהבי. כי זו ההשוואה שעושים בתקשורת. כי בערך מול כל שחקן אחר שתשווה כרגע, בוזגלו בכושרו הנוכחי יהיה מעליו.

ההבדל בין שחקן A ל B לא נמדד רק ביכולת אלא בעיקר באופי. זהבי הוא שחקן מסוג A. רביבו היה כזה, בניון עד המעבר לליברפול ששם הפך לכינור שני גם היה כזה. ברמה העולמית מלבד הברורים מאליהם, גם פירלו וטבז הם לדעתי שחקנים מסוג A. פויול היה כזה.

העניין הוא ששחקן מסוג A, אתה יודע שהוא יהיה שם תמיד כשצריך. שלא מזיז לו את הביצה אם זה משחק אימון או משחק בצ'מפיונס. אם זה גבר גביע או משחק מכריע בליגה – הוא יהיה שם. בדקות האחרונות כשלכולם כבר נגמר האוויר, הוא רק מעלה הילוך.

שחקנים מסוג B הם שחקנים כמו למשל, ברמה העולמית, דני אלבס,קרים בנזמה, אשלי יאנג, ראחים סטרלינג. וברמה המקומית הדוגמה הקלאסית היא חן עזרא, אבל גם טל בן חיים, רובן ראיוס, נוואקמה וכו'. שחקנים שיכול להיות מבחינת כשרון או יכולת ביום נתון הם מספר 1 בליגה, אבל אתה פשוט לא יודע מה תקבל מהם ולא יכול לסמוך עליהם בעיניים עצומות.

אז מאור בוזגלו הוא אמנם לא B קלאסי כמו חן עזרא, אבל לדעתי הוא עדיין יותר B מ A, והרבה יותר B ככל שהמשחקים נהיים קשים וחשובים יותר.

D! פה 24 בדצמבר 2014

בוזגלו לא יכול להיות כוכב בקבוצה שבא משחק ברדה. גם אם ברדה הוא כוכב מסוג אחר
אבל ניחא, אנחנו לא בעיתונות פה ואין סיבה להשוות את בוזגלו לזהבי.

ואם רביבו הוא A אז כל התיאוריה הזו מתחילה מהקרשים ולא מתרוממת. A? שחקן ענק בקנה המידה שלנו. אבל אחד שכל פעם שהיה קשה טרח לקבל אדום כדי לא להיות על המגרש. כוכב הוא לא.

גיסנו 24 בדצמבר 2014

אני דווקא זוכר את רביבו בקצת הופעות מאני טיים, אולי מרחק הזמן קצת מבלבל. בכל מקרה הבנת את הפואנטה.
ובוזגלו היום הוא הרבה יותר הכוכב של ב"ש מאשר ברדה. מבחינת הפוקוס, ה"זוהר" והמספרים (מלבד השלושער נגד מכבי שכרגע נראה יותר כסטיית תקן מאשר משהו רגיל).

סתם לסבר את העין/אוזן, בהרצאה של אורי קופר הוא הראה דוחות סקאוטינג מפורטים על זהבי ודרוגבה. שרואים שם ניתוח של מעורבות במשחק ומס' פעולות בציר הזמן של המשחק. שני השחקנים הראו עלייה גדולה בגרף האקטיביות ב 5-10 הדקות האחרונות של כל מחצית – דוגמה חזקה לשחקנים מסוג A.

מציע בכל מקרה להכנס לדף שלו "הכל מקצועי" יש שם הרבה פירוט של דוגמאות שהוא הביא מההרצאה.

***גילוי נאות: אני לא אורי קופר ולא קשור אליו בשום צורה, פשוט ממש נהניתי בהרצאה הזאת**

קורא 23 בדצמבר 2014

הבעיה של חיפה היא לא מאמן כזה או אחר אלא סגל שחקנים לא מספיק מוכשר וחוזים גבוהים שיעקב שחר פשוט לא רוצה ולא מוכן להשתחרר מהם במחיר שיידרש בשחרור, זה הכל. את הזבל שנצבר בקבוצה ייקח עוד שנה-שנתיים לנקות. בינתיים יש שוער מעולה שנצבר מהעונה הזו, והוא הדבר היחיד הטוב שייצא ממנה. נקווה שבשנה הבאה תתחזק גם ההגנה וגם ההתקפה תשופר עם חלוץ נורמלי. זה נכון שצמד המלים בניית קבוצה עושות חררה, אבל לפעמים המציאות כופה עליך, מבחינה כלכלית גרידא, לעבוד יותר לאט ממה שהיית רוצה.

איש הפח 23 בדצמבר 2014

אני לא מבין את התלונות על תהליך הבחירה של סטנויביץ'. מדובר על מאמן צעיר ומנוסה שרשם הצלחות בליגות בסדר גודל של ישראל ולא היה תחת חוזה. על פניו לא נראה שמדובר בהחלטה לא סבירה. לא שונה בהרבה מהמודל שמכבי תל אביב עובדים לפיו.
העובדה שבדיעבד התברר שסטנויביץ' הוא לא בדיוק האביר על הסוס הלבן שיציל את חיפה היא לא דבר שניתן היה לחזות מראש לאור הרזומה שלו. יש שאלות אחרות שצריכות לעלות לגבי ההתנהלות המקצועית של מכבי חיפה (ובראשן איך קורה שאותן הבעיות שהיו לקבוצה בשנתיים האחרונות לא נפתרו), אבל אופן בחירת המאמן היא בהחלט לא אחת מהן.
הבעיה של חיפה היא שהם מסרבים לטפל בבעיות הבסיסיות בסגל שלהם בשלוש השנים האחרונות, אבל זה כבר נושא לדיון אחר.

גורביץ' 23 בדצמבר 2014

גיל אני אוהב את הטורים שלך (התחלה מתחנפת בשביל לרכך..), אבל.. אתה מכביסט מתנשא ותלוש כמו הרבה מהאוהדים של מכבי (כנראה..).
על סמך מה בדיוק החלטת שליענק'לה שחר אין תכנית, הכל אצלו שליפות מהמותן, ובכלל לא ברור לאף אחד איך הוא מקבל החלטות, בוחר מאמנים, ובעצם מנהל את המועדון כדורגל הכי מצליח בישראל ב-20 ומשהו שנות בעלותו. ז"א – בדקת את התיאוריה שלך על תהליך בחירת המאמן בחיפה או שבגלל שאת ג'ורדי ואיזי קל יותר לקרוא, ואת שחר לא, הסקת שהתהליך בחיפה לא מבוסס ?
משוואה פשוטה: איזי וג'ורדי = חריפים, שקולים, שקיפות בקבלת החלטות ומצליחים, שחר = כל מה שההיפך
די נו.. תעשה לי טובה, התחלת לבנות תיאוריות על הצלחה של שנתיים שנקנתה בכסף, הרבה כסף.
בוא אני אבנה לך משוואה יותר פשוטה שכבר הוכחה בעבר:
מיץ' = ארקדי (הם כמובן לא דומים באישיות ובשיגעון גדלות של ארקדי, אבל אם מכבי תל אביב לא באלופות שנה הבאה גם מיץ' יתחיל בצימצומיישן)
שחר = מחכה שהזעם של הכיס של מיץ' יחלוף, והוא יחלוף, ואז נראה מה כל קבוצה באמת שווה (זה נגמר בשתי אליפויות של חיפה פעם קודמת).
איזי עושה דברים יפים בקבוצה עם קהל אוהדים של גדנע יהודה, כשהוא יצטרך לתת דין וחשבון לאלפים על ההחלטות שלו, הוא כבר לא יוכל להיות דיקטטור.

נץים 23 בדצמבר 2014

אם זה מה שעוזר לך לישון בלילה….

שגיא 24 בדצמבר 2014

בתור אוהד מכבי אני מתפלל ששחר ושאר אנשי מכבי חיפה ימשיכו לחשוב כמוך…
מעניין רק מה יחלוף קודם, הזעם של הכיס של מיץ' או הסבלנות של אוהדי חיפה שכל שנה מבטיחים להם אליפות והם הולכים לים מחזור 7 (וקר מאד בתקופה הזאת של השנה…במחזור 7…).

גיסנו 24 בדצמבר 2014

זה יפה שאתם לא מבינים שזה ששחר הצליח המון שנים (אגב בעזרת כסף, הרבה כסף) לא אומר שבשנים האחרונות הוא בעיקר טועה.

הוא ניסה טריקים של שנות ה 90 על מנהלים של ההווה, וזה לא עבד, אז עכשיו הוא מנסה דברים חדשים. אבל איך אומרים –
you can't teach an old dog new tricks…

גורביץ' 24 בדצמבר 2014

נו מה אין פה אוהדי חיפה לגבות אותי ? משאירים אותי לבד עם האלה שלקחו שתי אליפויות (שלישית בדרך), ובטוחים ששנה הבאה הם ברבע הצ'מפיונס ?
נ.ב. – זאת עונה מהנה מאד לאוהדי חיפה, בלי ציניות. אצטדיון מדהים, תפוסה מלאה כל משחק בית, ניצוצות של כדורגל (לעתים נדירות), ומלחמה של השחקנים. אף אחד לא מצפה לאליפות בעונה שהסגל כל כך חלש, ואני באמת מאחל לאוהדי מכבי תל אביב ליהנות מהקבוצה שלהם גם כשהיא לא מביאה תוצאות.
חוץ מזה שאני מסכים ששחר מקבל החלטות רעות מאד כבר 4-5 שנים בערך, מאז שהוא הביא שני שחקנים בשקל וחצי (דוטרה ושטרכמן) לחזק את הקבוצה באלופות ונכשל, הוא ברגרסיה מתמשכת, לא תמיד באשמתו, רובן קיבל יד חופשית והרג אותנו עם רכש יקר שהוציא אותנו מהמשחק לכמה שנים (דמאו, אנדלובו, ידין), השאר זה על שחר וצ'יזיק (אבו חצירה, חן עזריאל, גבאי). סטוינוביץ' מנקה את האורוות השנה, נקווה לטוב.
הויכוח שלי זה אך ורק על הטענה ששחר מקבל החלטות ללא היגיון מאחוריהם – כל הרכש הכושל שמצוין פה למעלה הוא כישלון טוטאלי, אבל מחושב. החלטות רעות מאד אבל מובנות (לקנות בגיל צעיר ולמכור ביוקר, כי מה לעשות לאורך זמן אי אפשר רק לקנות ולקנות ולקנות, ע"ע מיץ' וארקדי).

שגיא 24 בדצמבר 2014

כנראה שלא כל אוהדי חיפה כל כך נהנים מהקבוצה שלהם העונה כמוך.
תאמין לנו, אוהדי מכבי, שאנחנו יכולים ללמד אתכם כמה דברים על "להינות מהקבוצה" בעונות חסרות הישגים. או להינות מכך שיש לנו שיאי מכירות מנויים אחרי שזכינו באליפות עונת המלפפונים.
מכבי בסיבוב החלש ביותר שלה ב-3 השנים האחרונות, עדין נראית פי כמה יותר טוב מחיפה בכל תקופה שתבחר ב-3 השנים הללו.
אני לא מצליח להבין איך אתם לא רואים את זה שאתם הופכים להיות מכבי של לוני. כמו מכונית שנוסעת לתוך קיר ולא מנסה אפילו לעצור. יש כל כך הרבה נקודות דמיון שזה מדהים. אפילו הבאתם לכם תואם נמני לקבוצה…

גיסנו 24 בדצמבר 2014

ואגב בתגובה לפוסט המקורי שלך, לא בטוח ששחר עדיין יהיה כאן כשלמיץ' יימאס ו"זעם הכיס שלו יחלוף".

בכל זאת, הוא כבר בן 73…ושייבדל כמובן לחיים ארוכים וטובים, רוויים באושר, הצלחה עסקית וכשלונות ספורטיביים ;)

כסיפוביץ 24 בדצמבר 2014

לגבי עניין המאמן באשר הוא…
אפשר להגיע למסכנות מאוד ברורות, ע"י בדיקה האם שחקן כמו אייל משומר לוקח חלק פעיל עדין בניסיונות האין סופיים שלו להצליח להגביה כדור מדויק מן האגף תוך כדי תנועה.

משם הכל הופך להיות יותר פשוט

גיסנו 24 בדצמבר 2014

שמע, יואב זיו עדיין עולה לפעמים בהרכב של מכבי כבר מאמן אירופי שלישי רצוף….

אני חושב שזה מראה יותר שמצב המגינים בארץ על הפנים מאשר אומר משהו על המאמן

כסיפוביץ 24 בדצמבר 2014

דווקא הפוך [למרות שיואב זיו ומשומר זו אותה גברת]
מאז אלון חזן אני לא זוכר שחקן ישראלי שיודע להרים תוך כדי ריצה על הקו כדורים נורמלים לרחבה.

היכולת הזו היא נרכשת במשך שנים מאז הילדים.
כאן מלמדים ילדים להיות ערן זהבי סטייל פיו פיו כי חייבים לעשות היום פוזות לסלפי.

כדורגל מודרני כבר שנים משוחק בנגיעה מקסימום שתיים.
אז הנה למה אין כאן כדורגלנים מודרנים באגף בפרט ובכלל על המגרש.

מאמנים.

גיסנו 24 בדצמבר 2014

זהבי זה השחקן הכי "מודרני" שיש בכדורגל הישראלי. מהמון בחינות.

הבעיה היא שמתמקדים ב"פיו פיו" ולא בכדורגל שיש לו ברגליים.

וכן, השקעה לטווח ארוך בילדים זה לא משהו שחזקים בו במדינה הזאת ולא רק בכדורגל

גדי מרקוביץ 24 בדצמבר 2014

גיל, אין לך מושג מי זה מאור בוזגלו ואני עדין איתך. לא יודע מה הפרמטרים לפיהם אתה משווה בין איציק זוהר למאור. זוהר יותר טוב? מה אכפת לי. מאור בתנועה. 90 דקות, יורד לגליצ'ים דקה 90 בארבע אפס. מרביץ פריצות באגף נון סטופ.

אבל אנחנו לא מאשים אותך שאתה לא יודע את זה כי כשקרית שמונה משחקת עם באר שבע משדרים סכנין מכבי תל אביב.

מי יותר טוב זהבי או מאור? אין בכלל שאלה. זהבי גדול על כל הליגה ללא שום ספק.

גיל שלי 24 בדצמבר 2014

מסכים שאין לי מושג אמיתי לגבי מאור השנה, סתם ניצלתי את העניין בשביל הדחקה, אל תקחו את זה כל כך קשה. מה שכן, כל מה שתיארת, לא ראיתי באף אחד מהמפגשים עם מכבי תל אביב (לרדת לגלישים, תעשה לי טובה, זה בעיקר בא להראות מלחמה במקום השקעה שמתבטאית במיקום נכון ותנועה טובה).
אני מניח שכל אוהדי באר שבע רואים מדי שבוע את המהירות האדירה של בוזגלו, אני לא ראיתי את זה פעם אחת מאיציק זהר, למרות שמסתבר שהיה לו את זה

גדי מרקוביץ 24 בדצמבר 2014

מה עם איזה גולדארון על טב"ח ?
כדאי להשוות את התרומה שלו והניידות שלו מול חואן פאבלו. ניראה לי מעניין למרות שטב"ח על פניו נותן יותר מספרים (האמת שגם חואן פאבלו נותן מספרים

המפגש נגד מכבי תל – אביב השנה ?
תסתכל שוב על המשחק. בוזגלו היה מצוין. בן הרוש חטף כאב ראש ממאור ובן ביטון ומאור היה היחידי חוץ מברדה שסיכן את השער של מכבי

אין ספק שחם ונעים במגדל השן אבל כולנו כאוהדים יודעים שהנפילה שתמיד מגיעה יותר כואבת כאשר נמצאים יותר גבוה ויותר זמן. אל תדאג – יהיו מי שיחכו לך בדרך למטה.

גיל שלי 24 בדצמבר 2014

אני בטוח שתחכו (למרות שנראה לי שתחכו הרבה יותר זמן מכפי שאתם חושבים), וזה חלק ממה שנחמד בספורט, שמחה לאיד בלי רוע, סתם בשביל ההנאה

גדי מרקוביץ 24 בדצמבר 2014

מחכים כבר 40 שנה – יש סבלנות. למרות שהשנים עם שניידר, גולדהר בהתחלה ונימני מאמן היו מהנות מאוד ומשאירות טעם מתוק בפה.

עומר 24 בדצמבר 2014

טעם מתוק? הייתם (כמו רוב הזמן) קבוצת תחתית.

גיסנו 24 בדצמבר 2014

לפעמים גם היו בצמרת, רק של הליגה השניה.

גדי מרקוביץ 24 בדצמבר 2014

כמו שכתבתי כבר – אנחנו היינו בזבל וכל מה שנותר לנו זה לחגוג בשמחה לאיד. זו שמחת עניים אבל מסתפקים במה שיש.
חוץ מזה אתם מכבי ומי אנחנו ?

עומר 24 בדצמבר 2014

שמחה לאיד מי? יש איזו יריבות שאני לא מודע אליה בין מכבי וב"ש?
כלומר, מלבד זו הספורטיבית, בת השנה.

גדי מרקוביץ 24 בדצמבר 2014

אין יריבות. יש קנאה שלנו.

לגבי השנה. אני עדיין לא חושב שבאמת יש התמודדות ספורטיבית בין הקבוצות. כל עוד זהבי במכבי זה לא באמת כוחות.

עומר 24 בדצמבר 2014

עליתי עליך, מכריז ביטול על המנחוס. לא יעבוד לך :)
וברצינות- גם אני חושב שמכבי חזקה יותר, אבל ב"ש השתדרגה בעיניי מאוד ביחס לשנה שעברה, בעיקר במרכז השדה (אראל, דג'אני וזינו לעומת גורדנה, הובאן ואוגו). החיסרון המרכזי שלכם הוא, לדעתי, בעמדת המאמן.

גדי מרקוביץ 24 בדצמבר 2014

אגב, שלא ישתמע מזה שאני משווה בין שני המועדונים את זה אתם עשיתם כאשר אני רחמנא לצלן ציינתי שמאור בוזגלו שחקן מדהים והזלזול שלכם נובע ממקום פסיכולוגי לא ברור (אולי כי אתם לא מסוגלים לפרגן ?).
מכבי תל אביב מועדון ענק גם בהיסטוריה ובוודאי בהווה. הפועל באר שבע רחוקה כמעט בכל אספקט ממכבי תל -אביב והלוואי שנדע ללמוד.
אם יש שני דברים שאני רואה שאנחנו ברמה שלכם זה איכות הקהל (ברור שלא הכמות) וגם המרקם הקבוצתי שנותן כיף לתמוך ולעודד בניצחונות וגם הפסדים

גיסנו 24 בדצמבר 2014

סתם הערת אגב – שים לב שאתה יכול ללחוץ על "להגיב" בתחתית כל תגובה כדי להגיב בתוך היררכיית התגובות ולא לפתוח תגובה חדשה כל פעם. לא קריטי אבל יותר נוח להבין את רצף הדיון.

יאיר 24 בדצמבר 2014

ובשנה הבאה נהיה קרובים למכבי גם באצטדיון .. וכן גדי הקהל שלנו ( ב"ש ) השתדרג מאוד ולא רק בכמות. הקהל של ביתר מקלל ואנחנו מוחאים כפיים. רפרטואר שירים עשיר. עידוד קולני רוב המשחק. נכון שבווסרמיל זה נבלע ופחות כיף אבל בעונה הבאה בחדש זה יהיה אחרת ואז יבינו לעומק מגרש ביתי מהו. ואם גם זהבי לא יהיה ונדע לשמור על השלד כולל הובאן ואוגו ובוזגלו לא יברח, אולי יהיה מאבק עד הסוף באמת.

עומר 24 בדצמבר 2014

לנסוע לב"ש ולא להיות תקוע מאחורי הסל המחורבן הזה יהיה נהדר :)

גדי מרקוביץ 24 בדצמבר 2014

יאיר, אתה צודק. היינו מעל ל5000 צופים בטדי, בערב גשום ואחרי הפסד בסכנין. התרגשות ענקית. לשיר את שידעו כולם אני אוהב אותך הכל משתנה ברגע שאני איתך עם קהל כזה זה מרגש גם ציניקנים.
הייתי בשבת באצטדיון החדש והתחילו להתקין את התאורה והייתי בשוק שזה לא עמודים בעובי של אלף צול שמסתירים את המגרש.
היחידים שאין להם חוזה לעונה הבאה הם דובב, נאסר ואג'ידה. מאמין שהוא יחתום בקרוב ואז אני הופך לאוהד מספר אחד של זהבי. כל שער שלו יכאב עכשיו אבל יגדיל את הסיכויים שהמפלצת תשחק רחוק.

… שוכח מהכל ושר מהיציעים
הפועל באר שבע את הטעם לחיים…

גיסנו 25 בדצמבר 2014

התאורה שם תהיה כמו בסמי עופר וטדי, מסביב לגג של היציעים?

וצריך להזהר בבקשות, נכון לעכשיו אצטדיון חדש לא עשה טוב לאף קבוצה, לפחות לא בעונה הראשונה….

גורביץ' 25 בדצמבר 2014

ממשיכים עם העקיצות ?? סמי עופר עשה מצוין לקבוצה, אני לא זוכר בדיוק ואין לי כח לבדוק, אבל בבית ניצחנו את כל המשחקים חוץ מקרית שמונה.
אבל אם כבר במוד עקיצות אז.. בפעם הבאה שתשחקו מול קבוצה שיודעת לחבר שני פסים, אני מקווה שתצליחו להוציא נקודה (מול באר שבע וקרית שמונה לא הצלחתם, מיותר לציין את המשחקים הכושלים מול קבוצות אירופאיות מכיוון שהסוף ידוע. מכבי חיפה עוד לא הגיעה לשלב שהיא חיברה שני פסים במעמד המשחק נגדכם).

עומר 25 בדצמבר 2014

אז אתה בעצם אומר שאם בנאדו היה מתחיל את העונה ואם הייתם מסוגלים לחבר 2 פסים, אז הייתם מראים לנו מה זה?

גיסנו 25 בדצמבר 2014

כן, אין ספק שחיפה פשוט נראית נהדר השנה בכל המשחקים שלה.

אגב, גם יריבות שמסוגלות לחבר שני פסים לא הגיעו עדיין לסמי עופר, מלבד קרית שמונה.
ולאור העונה האירופית המזהירה של חיפה, לא הייתי מציע לך ללכת לשם.

נץים 25 בדצמבר 2014

מעניין מה לחיים סילבס יש להגיד

יאיר 25 בדצמבר 2014

נזהרים בבקשות אבל מאוד רוצים את האצטדיון החדש. נקווה שנצליח בו כבר בעונה הראשונה. מרחוק קצת קשה לראות את המהפך בקהל של ב"ש. וכן, מעל 5000 באמצע שבוע ביום חורף קר וגשום בטדי, לאחר הפסד במשחק מזעזע, אומר משהו. והשירים הבלתי פוסקים. ותגובה בוגרת לקללות הבית"רים במחיאת כף. הכול יחד זה סך חבילת השינוי. ועכשיו רק תביאו אליפות :) , וקצת ברצינות, לתחושתי הקבוצה שלנו ולא ק"ש היא הקבוצה שממנה חוששת יותר מכבי ת"א.

סמי 24 בדצמבר 2014

ועם כל התכנונים האלה אם זהבי לא נוחת בינואר בנאדו לוקח אליפות שחר שוב מלך ואתה כאן כותב על הכישלון של מכבי תל אביב

תורג׳י 24 בדצמבר 2014

חבל על המאמץ. פשוט תכתוב ״אם״ בכל תגובה שלך ואנחנו נבין לבד.

בלייק 25 בדצמבר 2014

חכה, תורג'י, ה"אימים" הופכים ליצירתיים (שלא לומר הזויים) יותר ויותר.
"אם זהבי לא היה נוחת בינואר בנאדו לוקח אליפות" – את זה עוד לא שמעתי…. מה היתה התרומה של זהבי בחצי העונה הראשונה שלו?
אני לא מזלזל בו, אבל חצי העונה הזאת הוקדשה לחזרה לכושר משחק והתאקלמות במועדון הצהוב. אם כבר, אז פריצה היה רכש ינואר המשמעותי יותר לאליפות של אוסקר.
אבל סמי, למה לעצור שם? למה לחשוב בקטן (במיוחד עכשיו כשהוא כבר עזב…)? אם זהבי לא היה חותם במכבי אלא בחיפה באותו ינואר?? רגע, למה להסתפק בזהבי. אם רונלדו היה חותם בחיפה באותו ינואר אז בכלל חיפה היתה אימפריה.
למה בכלל זרקו את בנאדו אם הטעות היחידה של חיפה היתה שמכבי החתימה את זהבי??

Comments closed