יש גם ילדים אחרים

כאשר הצלחת המועדון היא המטרה של בעלי הקבוצה, גם כאשר זה ירש את הקבוצה מאביו, למועדון עדין יש סיכויי הצלחה גבוהים.

אתמול בערב גם האכסניה של גלובס נפלה קורבן לגרפומניה שלי,

http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000999070#fromelement=hp_folders_2605

דורפן כבר כתב על הילד עם הכדור, אך ישנם גם ילדים אחרים.

http://debuzzer.com/dorfan/50154/

*

הסיבה לדעתי שרוב הילדים עם הכדור נופלים לקבוצה שדורפן מתאר כה יפה, היא שילדים אלה נכללים בקבוצה הרביעית שתארתי במאמר שלי שהתפרסם בגלובס. מדובר בבנים של, שעדין לא השיגו דבר משל עצמם בחיים, ומבקשים להוכיח את היכולות שלהם באמצעות התפקיד בקבוצה שבבעלותם. במצב עניינים זה, הקבוצה משרתת את האגו של הבעלים, קרי הצלחת הקבוצה היא לא מטרה בפני עצמה, הצלחת הקבוצה היא כלי להוכיח יכולת של הילד המבוגר. אחת הטענות של איאן קרשו בביוגרפיה שכתב על הצורר אדולף היטלר, היא שסיבה מרכזית לכשלון הנאצים במלחמת העולם השנייה היתה נסיון הגנרלים לכוון לדעתו של הצורר על מנת לשרוד בתפקידם. הם לא ניסו לנצח מלחמה, הם ניסו למצוא חן בעיני היטלר. כך עזרו לגרמניה להפסיד במלחמה.

כאשר הצלחת הקבוצה היא לא המטרה אלא אמצעי, סיכויי ההצלחה יורדים, גם אצל קובי בראיינט מול מייקל ג'ורדן למשל, אך הרבה יותר מכך כאשר הבעלים מבחין בין הקבוצה ובין האגו שלו.

*

אך ישנם גם אחרים. הדוגמה הבולטת ביותר לאחרים מצויה בקבוצתי האהובה הניו יורק ג'איינטס. שם ג'ון מארה נכנס בנעלי אביו וולינגטון מארה, וממשיך נפלא את הדרך שבנה אביו. דבר דומה קורה במשפחת רוני והפיטסבורג סטילרס. כאשר הבנים של גדלו בתוך המועדון, כאשר המועדון הוא הנכס היחיד של המשפחה, וכאשר הילדים ינקו מילדות את הדרך בה המועדון מתנהל, ואת הידיעה שהדבר היחיד שחשוב הוא לעשות את הדבר הנכון, הילדים גדלים אחרת.

במשפחות מארה ורוני ממשיכי הדרך אינם מרגישים כל צורך להוכיח את היכולת שלהם, הם פשוט ממשיכים את מה שעשו ההורים, הם משרתים את המועדון ולא המועדון משרת אותם. לא לחינם ג'ון מארה נחשב לבעלים הספורטיביים הטוב בניו יורק, כמובן גם בזכות העובדה שהתחרות לא ממש קשה, אך גם משום שהבן של סטיינברנר למשל שייך בהחלט לקבוצת האנשים שמנסה להכנס לנעליים ענקיות ולהוכיח שנעליים אלה מתאימות למידתם. חבר שני בקבוצה הוא הבעלים של הניו יורק ניקס, שם דולאן מנסה להוכיח באמצעות הניקס, ובאמצעות הניו יורק ריינג'רס, שהוא ניחן בחושים העסקיים של אביו.

לעומתם ג'ון מארה לא חש צורך למנות GM שישרת את האגו שלו, אלא ממנה את הGM מתוך שורות המועדון. גם לאחר עונה כושלת הוא לא פונה לדרך הקלה של לעשות משהו, קרי לפטר את קופלין, אלא מעמיס אחריות על הכתפיים של עצמו, ונותן לקופלין הזדמנות לסובב את הספינה, מתוך שיקולים של טובת הקבוצה בלבד.

*

אחרון חביב, השבוע בליגת העל פוטר מאמן נוסף, חיים סילבס. אשר אלון הוא בהחלט חבר של כבוד בקבוצה של הבעלים הקרויה על שם אלי טביב. אשר אלון אולי גדל כאוהד נתניה, אך קנה את נתניה כדי להאדיר את שמו, וכדי לקבל יום אחד את האצטדיון הישן כדי לבנות עליו פרוייקט מגורים. לאחר שהנסיון כשל בנתניה, הוא לקח את רעננה לא מתוך אהבה חסרת פשרות לכדורגל. על כן אין להתפלא שהוא מפטר מאמנים כלאחר יד, הרבה יותר נח לחפש שעיר לעזאזל ולהסיט את תשומת הלב לביצועי המאמן, כאשר כל מטרת המועדון היא לשרת את האינטרסים של בעליו.

הבלתי ניתנים לפירוק
ימים מרגשים בתל אביב

27 Comments

אדם בן דוד 8 בינואר 2015

מעולה.
איפה היית ממקם את שירצקי (המנהל הכי מצליח בארץ בעשור האחרון)? בקבוצה 1 או 2?
ולגבי חיים סילבס-
אני לא כל כך הבנתי את הפיטורים האלה. רעננה בהחלט עשתה רושם של קבוצת גשטלט ואם כבר שידרוג יבוא ברכש ולא בחילפי מאמן
אם כי ממה שהספקתי להתרשם מחיים שאבו- הבנאדם מוכשר מאוד.
המסע שלו עם הקבוצה המפורקת\מסמורטטת של רמה"ש היה מאוד מרשים.

גיל שלי 8 בינואר 2015

חשבתי קצת על זה, איזי מתאים גם לקבוצה 1 וגם לקבוצה 2, אבל הוא לדעתי כרגע יותר קבוצה 1. נכון, הוא בא לק"ש בעיקר כדי לתת לקהילה, הוא בנה עסק מצליח, אבל נדמה לי שקריית שמונה היתה ברירת מחדל אחרי מכבי תל אביב. אם הוא היה במכבי היום, הוא היה 1 קלאסי, אבל עדין נראה לי נכון גם בק"ש

איציק 8 בינואר 2015

כנראה דעתך לגבי אשר אלון הולכת לספוג מכה כואבת. כנראה שהוא מחזיר את סילבס לתפקיד המאמן. בכול זאת הבינה וההגיון חזרו אליו.

משה 8 בינואר 2015

אם הידיעות נכונות זה לא בדיוק שהבינה חזרה אליו אלא יותר הרצון לא להוציא כסף על מאמן אחר.

איציק 8 בינואר 2015

אי אפשר כבר להיות ציני בימינו אנו, בלי לכתוב את זה בגדול בראש התגובה…
:-(

משה 8 בינואר 2015

כנראה שהציניות הייתה דקה מדי בשביל קשה הבנה כמוני…:)

אדם בן דוד 8 בינואר 2015

הבעיה העיקרית בספורט בישראל שקשה להיות ציני.
בדרך כלל המציאות עצמה הופכת את הציניות למציאות-
לדוגמא
נניח שאתה רוצה להגזים ולהגיד שאנשים פה מחלקים פרסים לעצמם ומגזים בכוונה ואומר "אולי כדאי יו"ר של ועדת החיפוש יאשר המלצה של עצמו ועוד יטען שאין לו ניגוד אינטרסים" (פרס ישראל)
או נגיד "אולי כדאי שימנו פה מישהו שהרגע הורשע בעבירת אלימות ליו"ר הועדה למניעת אלימות".
או "אולי כדאי שיקימו מפלגה שנלחמת בשחיתות באיגוד כאופוזיציה ומספר שתיים שלה יהיה שאול אייזנברג"
או "אולי כדאי שמישהו שהוא סוכן שחקנים ומערבבלוג מוסמך יצעק על הפרשן היחידי שאשכרא אומר מה שהוא חושב בלי אינטרסים שכדאי שיזהר בדבריו כי הוא מדבר על מישהו ששיחק איתו לפני עשר שנים"
בכלל – איציק זה קורה לך פה הרבה אולי כדאי שתפנים שציניות זה סימפטום של מרירות ואין מקום למרירות במשהו טהור כמו הספורט הישראלי.

איציק 8 בינואר 2015

אתה צודק, וכרגע, ממש, ממש חם מהתנור, נזכרתי שאפשר גם לחלק צלחת אליפות על מקום שני. אבל זה כבר באמת בידיוני ולא יתכן שקרה/יקרה אי פעם.

איציק 8 בינואר 2015

נ.ב.: אהבתי את האופטימיות שלך. אתה טוען שיש ספורט ישראלי מחוץ לעיתונות. נאמר ללא ציניות בכללללללללל

אדם בן דוד 8 בינואר 2015

בוא נסכם שכל מה שקשור לשאול אייזנברג שייך לתחום המדור המיתולוגי "מוזר ומעניין" ומקומו לצד כתבות על גבר עם 2 אברי מין (ידיעה אמיתית שראיתי היום בווינט!) נשים שהתחתנו עם החתול שלהם (גם ידיעה שהופיעה) וכדומה

יוסי 8 בינואר 2015

להיכן ניתן לשייך את יעקב שחר? נראה לי שלקבוצה 4 (טביב)

גיל שלי 8 בינואר 2015

דווקא יעקב שחר בהחלט שייך לקבוצה 1 לדעתי, הוא לא קיבל את חיפה אתמול

אביאל 8 בינואר 2015

גיל – יש הרבה מאוד דיבורים בשנים האחרונות על זה שהבעלות על מכבי חיפה פתחה לשחר הרבה מאוד דלתות בכל הרשויות המקומיות בצפון הארץ, לא יודע אם זה נכון או משנה, אבל חשוב לקחת את זה בחשבון.

גיל שלי 8 בינואר 2015

אין ספק, גם שמעון מזרחי שיפר את קריירת העו"ד שלו בענייני תנועה בזכות השליטה במנויים של מכבי

גיא זהר 8 בינואר 2015

לכאורה. ממזרחי הייתי נזהר.

אביאל 9 בינואר 2015

גיל – קצת שונה, עורך דין הוא עדיין מקצוע, אני מניח שנתפתחו דלתות לשמעון מזרחי (כמו לשחר) אבל בעריכת דין צריך לתת קבלות והוכחות וממה שהבנתי שמעון מזרחי עושה את זה גם בתוך בתי המשפט.

Matipool 9 בינואר 2015

ברור שהוא עושה את זה .
לא היה איזה סיפור על שופט או שניים שקיבלו ממנו הזמנות למשחקי הקבוצה של המדינה ?

ניינר 8 בינואר 2015

מוזר לי לקרוא כתבה על בעלים בלי התייחסות לג'רי ג'ונס. באיזו קבוצה אתה ממקם אותו ? מבחינתי היא בכלל ראוי לקבוצה משלו.
ןלמה לעזאזל הניינרס זכו לילד הטיפש ג'ד פאקינג יורק בתור בעלים? ועוד אחרי הדוד אדי, אחד הבעלים הטובים בהסטוריה. טרגדיה אמיתית

סוס זקן 8 בינואר 2015

לא יכול להתאפק: אם גם רוני וגם מארה הם מנהלים טובים, תארו לעצמכם איזו מנהלת מעולה היתה יכולה להיות רוני מארה.

עדי אבני 9 בינואר 2015

רוני מארה היא הבת של

Matipool 9 בינואר 2015

נערה עם קעקוע דרקון בגרסה האמריקאית .

אהד 9 בינואר 2015

אגב, כל הכבוד לסילבס שהסכים לחזור לרעננה. בכלל לא מבזה את עצמו ואת המקצוע.
פתטי.

S&M 9 בינואר 2015

יש כאן גם עניין כספי וגם מקצועי: ניתן לטעון כי עובד שפוטר, והוצע לו לחזור,אך הוא מסרב, כאילו התפטר.
חוץ מזה, שמעתי אותו ברדיו אחרי הפיטורין מדבר על עצמו ואיכות עבודתו דברים טובים, כצפוי. ואגב כך השתרבבה לשיחה הדאגה שלו שאם ייפלט מליגת העל, לא ימצא עבודה אחרת בליגת העל.
מזה ועוד זה, ברור למה הוא מחל על כבודו וחזר לעלות על הגלגל של ליגת העל.

oded 9 בינואר 2015

כמה שקל לשבת מול המחשב ולזלזל בפרנסה של אנשים אחרים
עצוב שאנשים מוכנים להתבטא ככה, לא מאחל לך להיות במצבו

אהד 10 בינואר 2015

תודה רבה עודד שאתה לא מאחל לי את זה. גם אני מקווה בשבילך שלא תהיה במצב הזה.
ולעניין, אין לי יותר מדי טענות כלפיו. ברור לי שהוא חזר לא מאהבת המועדון ולא בגלל האתגר, אלא בגלל הכסף.
עם זאת, צריך לציין שני דברים: 1. בניגוד למקרים אחרים, לא סביר שמדובר בסכומי כסף גדולים. היה לו חוזה לפחות עד סוף השנה ואין שום סיבה שהוא לא היה מקבל את הכספים שהגיעו לו כך או כך. אני גם מניח שבמוקדם או במאוחר הוא היה מוצא קבוצה חדשה, מקס' בלאומית. ז"א, שההתבזות נעשתה לא למען קריירת האימון שלו או תשלומי המשכנתא, אלא בעבור סכומים לא גבוהים מדי. גם מראייה לטווח הארוך – לא בטוח שהוא רוצה להצטייר כעוד אחד מהמאמנים שרוצים לאמו קבוצה בכל תנאי ובכל מקרה. אני די בטוח שגם אם היה מסרב לחזור לא היו רואים אותו כאילו התפטר.
2. הייתי מצפה ממנו לדרוש התנצלות מאשר אלון – שיודה שהוא טעה, או לפחות להגיד את זה בצורה ברורה – שאשר אלון עשה טעות קריטית.

משה אהרון 10 בינואר 2015

איפה היית ממקם את משפחת לוזון? יש בהם משהו סימביוזי עם מכבי פ"ת אבל אי אפשר להתעלם מריח האופורטוניזם שבאופן בו הם מממשים את הבעלות שלהם

Comments closed